Jubileum-Artikelen Coop. Handelsvereeniging „VOLHARDING" B. A. CASSEE ZOON GEMENGD VOER WEDEROM IS VERLAAGD SCHOTEN HAARLEM. Begraienis J. T. Cremer. Matig Gebruik. Kamer van Koophandel en Fabrieken Haarlem en Omstreken. Hinderwet. Examen Hoofdakte. Ontvreemd. Examens Lichaamsoefening. Baden Personalia. Zilveren jubileum Jac. de Jong. ingezonden Mededeelingen. a 60 cents per regel. MODELMELK KARNEMELK YOG HURT Atlanta-Bioscoop. De jubileum-optocht en de afdeeling reclame. De Auto-ramp van Saint- Sauveur. Luxor Theater. Het Tapverbod. Feestavond „D. J, D." Een eerlijke dief. Gevonden voorwerpen. De gevaarlijke Wagenweg. 0PRE6HTEN D&1K. TE KOOP TE KOOP XXXXXgg Zijlstraat 83 - Ostadestraat 3 TELEFOON 1307 BEHANGERS EN STOFFEERDERS Groote verscheidenheid in Vlaggen en stokken te huur. Speciale Aanbieding in Lampions. Ixxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxl HOUTMARKT 19-21, bij de Amsterd. Poort. TELEFOON 1932 - POSTREKENING 11108. Pluimveevoederfabriek. Electrische Graanmaalderij. Wij berichten hiermede, dat de prijs van ons prima prachtig samengesteld 10 Wij noteeren heden: K. G Afgehaald 1.35 1.70 3.30 K. O. 6.50 Naar buiten vanaf 25 Kg. zonder prijsverhooging. Fr. thuis. 12]/2 K. O. 25 K. G. 50 1.45 1.80 3.40 6j60 burgerlijke Stand van 612 Aug. 1923. Gevallen: A. ZijlmansHalfschcpel, z.; C. i/oclerKooij, d.; A. P. HiltermanLoo- /nan, d.; G. LodderSmolenaars, z.M. C. GetdorpMolenkampz.; T» Olij—Koeman, i. Ondertrouwd: V. van der Spek en J. van der Blom; A. H. Meeuwenoord en P. W. Al teman. P. Rolie en T. Heijblok. Gevonden voorwerpen. Terug te be amen bij L. de Boer, Gen. Joubertstraat il rood, een fietspomp; N. Stuifbergen, Assendelfstraat 63, een hondenhalsband met penning; M. Tromp, Rijksstraatweg 67, een bril; A. van Dam, Tugelastraat 24, een moltondeken; W. Mulder, Julianapafk 11, ïen hond (Dobberman); J. Leizing, Schoter- weg 26, een sleutel; J. Schreuders, Riauw- straat 5, een vouwstoeltje; H. van 't Hof, Loterstraat 23, een kartonnen doos met in houd; J. Bcijer, Raadhuisplein 19, een regen jas; A. van Berlo, Gen. Gronjéstraat 61, een portemcnnaie met inhoud. Aan het Politie bureau een dameshandtaschje, een porte feuille met ansichtgaarten, een benzinebus, een rozenkrans en en twee autonummer platen G 3934. Onder de aanwezigen merkten wij verder op: W. dc Vlugt, burgemeester van Amster dam F. Th. Delprat, oud-wethouder van Amsterdam, secretaris van liet Koloniaal In stituut; C. G. Va Uier Kraanen; dr. C. VV. Janssen, vice-voorzitter van het Koloniaal Instituut; J. Kalft', dir. Nod. Spoorwegen; C. Hanselman, lid. en jhr. mr. De Beaufort, secretaris van den Raad van State; het ge- öeele administratieve personeel der Deli-Mij.; dep. Kon. Lettert. Ver. J. J. Cremer. te Haar lem; deputatie Kon. Ver. De Vereenlgde Zan gers; jhr. G. S. Boreel, oud-burgemeester van Beverwijk; prof. Van Eerde. Delft; mr. Ba ron van Haersoite; vertegenwoordigers van groote maatschappijen; E. Bakker; F. Jur- yons. lid van den Raad van Beheer van het Xon. Instituut; D. C. i. K. van Aals; J. Ble- rens de Hmm en mr. J. C. A. Everwijn, ver tegenwoordigers der Ned. Handel Mij.; Jhr. F. W. van Styrum namens de Haart. Bank- vereeniging; de directeur van de Deli Spoor weg Mij. jhr. J. H. van Kretschnar v. Veen, •n de heer Momma, commissaris van die maatschappij; J. H. Lieftinck, tabakshande laar; hel bestuur van die Kamer van Koop handel te Amsterdam, vertegenwoordigd door 'Ier. vice-voorzitter. T. Veerhoff en II. Ru- :iolf du Mosch; G. M. Boissevain. mr. R. J. C. Boissevain, dir. van de Kasvereeniging; dr. H. F. R. Hubrecht was wegens ongesteldheid' verhinderd; jhr. A. Bas Backer, burgemeester van Btoemendaal; W. F. Bijvoet, oud-raads lid van Amsterdam; P. C. Bruijn. van de Hot- landAmerika Plantage Mij.; J. v. Niftrik, lir. Ver. Majonglanden; Van Marken en Middendorp, kassiers te Amsterdam; jhr. Te- ding van Berkhout en mevrouw; dr. C. Lely, oud-minister van Waterstaat; G. R. Rijken-s, burgemeester van Velsen; jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, burgemeester van Beverwijk; Thierry dc Bye Dolleman, dir. Haarl. Hy potheekbank; P. H. Schuurman, maatschap pelijk secretaris van het Leger des Heils le Amsterdam; een <J.«Dutalie met het vaandel van de Vereeniging van het F.ereteeken voor Menschreven! Hulpbetoon Prins Hendrik te Amsterdam. De heer Cremer had deze me daille verdiend door bet met levensgevaar redden van een drenkeling uit het water van den Vijverberg te 's-Gravenhage, mr. dr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State; jhr. mr. D. S. van Lennep, lid van Ged. Staten; mr. H. P. Visser 't Hooft; mr. G. A Boon, vertegenwoordiger van den Vrijheid shorn!^'an de Javasche Bank waren aanwezig K. T. v. d. Berg en H. Meinesz; B. J. Veldhuis, gedelegeerd commissaris van de drukkerij der Erven Loosjcs. te Haarlem. Het woord werd gevoerd door Z. Exc. H. Colijn, Minister van Financiën. Hij zeide o. m.: „Vijftig jaren van zegenrijken arbeid voor de welvaart van Nederland en Indië."* ,.Dat waren de woorden," vervolgde hij, „gegrift op een gedenkpenning, Cremer op zijn 70sten verjaardag ter hand gesteld. Dat zijn de woorden, die wij uitspreken aan dit graf. Ik spreek die uit namens de regeering, ook namens den heer Idenburg, die met hem heeft samengewerkt, vele jaren lang, een woord, dat ik ook spreek namens mij zelf." „Wie Cremer's naam noemt, denkt aller eerst aan Deli, denkt aan den aanvang der ontwikkeling van dat gewest een der schoonste uit Indië, en dat getuigenis aflegt van de kracht en energie van Cremer uit gegaan in die verre streken. „Doch wie Cremers naam noemt, denkt niet alleen aan Deli en aan de Deli Spoor." Spreker herinnert aan de crisis, die in 1884 Indië bedreigde en waarbij Cremer de eerste was om de calamiteit van Indië af te wen den. De groote Scheepvaartmaatschappij voor Indië, de oprichting van het Koloniaal Instituut, zij spreken van zijn liefde voor Indië; en Cremer s belangstelling voor Indië ging, na het verlaten der koloniën, niet ver loren. De belangstelling van dezen krach- tigen geest en van dat helder verstand bleef niet beperkt tot Indië, de namen Ned. Scheepsbouwmij., „Werkspoor", Koloniaal Instituut zeggen dat voldoende. En het was geen wonder, dat de eerste stad des lands in 1884 hem als zijn vertegenwoordiger af vaardigde. Tegenwoordig zou men misschien verkie zen het kreupelhout boven het statige eiken woud, doch veertig jaren geleden koos men nog voor het laatste. Zijn werkkracht was groot, en ook onder lieden van andere rich ting zal niet worden vergeten, hoe breed Cremers optreden was ten opzichte van de zending in N.-I. Als lid van Tweede en Eerste Kamer en ook in zijn vierjarig minis terschap heeft hij zich als een der grooten onder ons doen kennen. Als minister heeft hij het in 1898 aangedurfd de politiek voor de buitenbezittingen te grondvesten, die zoo veel goeds heeft gewrocht. Ilij durfde do nieuwe gedragslijn te aanvaarden, die een rijke zegen is gebleken voor Ned.-Indië. Wat Cremer als gezant in Amerika voor het land deed, is weinig bekend. Daar, in die «moeilijke periode, kort na ien wapenstilstand, is hij er in geslaagd het volk aan de overzijde van den Oceaan te doen doordringen van het recht van ons land öp zijne positie. Nu, volgens het woord van den profeet, duisternis de aarde bedekt en donkerheid de volken, hebben wij aan het graf van iezen grooten Nederlander den ontslapene 1e danken voor alles, wat hij aan ons volk Saf, zijn talenten, zijn geest. Doch wij dan ken ook voor wat hij ontving, want hij h»eft die talenten ontvangen uit de hand 'f»n Hem, van Wien en tot Wien alle din jen komen. Niet het minst dankt daarvoor ook dc regeering. Dr. C. J. K. van Aalst sprak van den grooten vriend Cremer, den hartelijken vriend, groot in daden voor ons land, voor onze ge'heeie natie. Nog niet lang geleden kwamen wij bij hem op de 50-jarige brui loft. Toen zeide hij; „Weet wat gij deedt, straks word ik tachtig en dan komt weer de diamanten bruiloft. Dan komt gij ook!" Zoo sprak hij met het oude vuur. Helaas, de eik is geveld. En toch, wat heeft hij gedaan gedurende zijn 76 jaren! Voor onzen handel, voor onze nijverheid, voor heel het iand! Wat gaf hij gaarne goeden raad. V rioe toonde hij zijn groot karakter! Dank speciaal brengt spreker hem voor de Han- del-Mij. en ook voor cLe Scheepsbouw-Mij. en voor „Werkspoor", want die beide laat- sten waren zijn lievelingen. Cremer heeft nog te kort geleefd. Het Koloniaal Instituut heeft hij niet kunnen afwerken, en in andere handen heeft hij het moeten overgeven. Nog aan zijn ziekbed toonde hij zijn gróote be langstelling voor anderen en voor de instel lingen, hem zoo lief. Aan onze kinderen zullen wij zijn trouw en zijn energie voor houden, om duidelijk te doen zien noe ver men het met die eigenschappen brengen kan. Dr. C. W. Janssen spreekt daarna namens tal van vrienden een laatste afscheids woord. Want Cremer had vele vrienden. Zijne rondborstigheid, zijne hulpvaardigheid en zijn trouw hebben dat bereikt. Hij, de man, als eenvoudig klerk naar Indië ge togen. Dr. Van den Bergh van Eysinga is ver heugd te mogen behooren tot de weinigen die hier mogen spreken. Hij dtoet dat na mens de kerkvoogdij en den kerkeraad der kleine Hervormde gemeente in Santpoort, die deze gelegenheid niet wil laten voorbijgaan om van hare erkentelijkheid te getuigen. Ook van dief zijde gaat groote erkentelijk heid naar Cremer uit. Kerkelijk man was hij niet, godsdienstig man wilde hij niet zijn. Hij was Ie braaf en le eerlijk om daaromtrent te huiphelen. Doeh zijne daden waren die van een goed christen. Hij wenschte ook den godsdienst niet te gebruiken voor de politiek. Hij steun de nooddruftigen voor wie dat gevraagd werd en toen in 1916 in het kerkgebouw af brandde, aanvaardde hij het voorzitterschap van de Commissie voor de Wederoprichting. De ware grootheid toont zich in het klei ne en het ware Christen-zijn toont zich juist op kleine plaatsen. Groot is de slag. die de familie trof, doch laat zij bedenken, dat zij in hem een grooten schat heeft ontvangen. Die herinnering blijft bewaard, zooals de verbintenis der familie met hem in Gods heerlijkheid! De lieer Herbert Cremer. de oudsie zoon, dankte in de eerste plaats H. M. de Konin gin voor de beloonde belangstelling. Haar telegram was het laatste stuk schrift, dat de heer Cremer heeft» gelezen, hij *>vas er van onder den indruk, voorstander als hij was van het Oranjehuis, vriend van de Koningin. Spreker dankte H. M. voor het zenden van Haren vertegenwoordiger en voor de fraaie rioemenhulde. dankte ook den Prins voor diens belangstelling, dankte allen die aan het graf waren verzameld en zei tot den ver scheiden vader: „Vader, ik heb u dikwijls toegesproken namens moeder, kinderen en kleinkinderen. ..Dan volgde daarop zoo'n hekter ant woord, als gij kondet geven. Thans zullen wij alleen in den geest met u kunnen raadplegen, wij zullen echter trachten te handelen naar uw goede voorbeeld, dat is naar uw geest." In Haarlem worden pogingen aangewend tot het oprichten van eene vereeniging „Matig Gebruik", met het doel paal en perk te stellen aan verordeningen, die zoo diep ingrijpen in de persoonlijke vrijheid der bur gers. Doel zal tevens zijn, misbruik op elk gebied met kracht tegen te gaan en te be strijden. Adhaesieibetuigingen en opgaven voor lidmaatschap worden ingewacht bij het voorloopige secretariaat; Kruisweg 23, alhier. Blijkens ontvangen inlichtingen werd het wetsontwerp, inzake het nieuwe Belgische douanetarief, niet meer in de Belgische Kamers in behandeling genomen vóór de parlementaire vacantie. De desbetreffende Wet zal derhalve niet vóór October a.s. van kracht kunnen wor den. Aan M. Kaptijn is vergunning verleend tot oprichting van eene smederij in het per- :eel aan de Spaarnwouderstraat no. 42 (hoek Ossenhoofdsteeg), kad. sectie D. no. 3748 en het daarin plaatsen van kracht- en andere werktuigen. HAARLEM, 15 en 16 Augustus. Geëxami neerd 15 mannelijke candidaten. Afgewezen 7. Geslaagd de heeren J. Th. Galensloot, K. H. Kaizer, L. H. Donker, H. B. Harmse, W. F. H. Laret, J. Langeveld, allen Amsterdam; C. Betlem, Oost-Zaan; R. Gravenmaker, Helder. Uit een perceel op den Kruisweg 70 zijn uit de hal twee rijwielen ontvreemd. Men schrijft ons: Voor de kortelings ingestelde nieuwe be voegdheden slaaden van het Ilaarlemsche Instituut 25 leerlingen voor het getuigschrift en 26 voor het sportleidersdiploma uit Haar lem, IJmuiden, Castricum, Alkmaar, Zaan dam, Purmerend en Amsterdam. Van zeer veel belang is het dat reeds meer dan de helft der geslaagden thans in functie zijn bij verschillende gymnastiek- en sportverenigingen en dus onmiddellijk profijt trekken van de verworven bevoegd heid; te meer, waar verschillende gemeen ten, o.a. Amsterdam, slechts lokalft'eiten ter beschikking van verenigingen stellen, in dien er bevoegde leiding is. In de afgeloopen week zijn er in het Dou chebadhuis aan het Leidscheplein 545 baden genomen, in dat aan den Koudenhorn 355, en in dat aan den Schotersingel 735. Alhier is'geslaagd voor de examens hoofd akte mej. R. v. d. Bilt, te Haarlem. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen teekenen M. O. (M. A.) de heer P. PvpeTs, alhier. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 September 1923, benoemd tot accountant bij den dienst der directe belastingen te Haar lem K. W. J. van de Loo, thans adjunct-ac countant alhier. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs N II, de heer Z. v. d. Bogaard, alhier. Naar we vernemen, zal de bekende/musi cus Jac. de Jong, den 30sten Augustus a.s. den dag herdenken, waarop hij 25 jaar ge leden hier ter stede zich als muziekleeraar vestigde. In den zomer van 1898 beëindigde de heer de Jong te Regensburg zijn succesvolle stu diën en werd teer kort daarna op advies van wijlen Mgr. Lans aangesteld tot diireoteur van liet Spaamekoor. Ter vervulling van deze be trekking kwam op den «-"ri-satsten dag van HtEMSTEOE UTELEF. 38005' VAN .is»1--.I'S EN 2 - 5.30 UUR Augustus 1898 de heer de Jong naar Haar lem. De groote kring ran vrienden, leerlingen en oud-leerlingen, waarmee de heer de Jong zich thans ziet omgeven, zal voorzeker dien dag zijn belangstelling op duidelijke wijze doen blijken. In het intieme zaaltje van de Atlanta- Bioscoop woondën wij Vrijdagavond een voor stelling bij. De inrichting maakt een aangenamen en rustigen indruk; wandbeklocding en verlich ting zijn in soberen, smaakvolle» toon ge houden. Het programma bleek met zorg te zijn ge kozen. No. 2, Miinchener Prent, een wonder van handigheid in de teekenkunst, viel vel in den smaak, evenals Marietje's Terugkeer, met een geestig slot en no. 1 met Tom Mia in de hoofdrol. Schitterende panorama's uit het land der sneeuw gaf no. 3: Slederennen op de Eibzee Het hoofdnummer voor deze week is „De Schipbreukelingen", dramatisch filmwerk in 6 acten. Wij getooven wel, dat dit werk, dat knap is opgebouwd, in. zijn verloop spannend en in zijn ontknooping bevredigend is, door het publiek wel zal worden gewaardeerd. Wij kunnen een bezoek aanbevelen. KONINGINNEFEESTEN. DE AUBADE. Bij gelegenheid der a.s. Jubileumfeesten, wordt op Vrijdag 31 dezer om half 11 een aubade gehouden van gemengde koren op de Groote Markt. Hieraan werken ongeveer 800 zangeressen en zangers mede, leden van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriend schap, Doopsgezind Zangkoor, Chr, Oratp- riumvereeniging, Haarlem's Gemengd Koor, Haarlem's Zanggenot, Soli Deo Gloria en Door Zang Vriendschap. Algemeen leider is de heer K. H. Kerkhoff, terwijl de muziekvereeniging Harmonie-Cres cendo, directeur de heer H. W. Hofmeester, haar welwillende medewerking verleent. Behalve eenige volksliederen en Valerius- liederen, is in studie de Jubileumcantate van den Amersfoortschen componist J. R. van der Glas, een vrij omvangrijk werk. De repetities, die door de vacantiën eeni ge dagen zijn onderbroken, worden a.s. Maandag in het gebouw Zang en Vriend schap hervat. Er zijn er nu de feestdagen naderen nog slechts enkele. De dirigent re kent dan ook op een goede opkomst. Donderdagavond waren in Café Brink man (Plein) verscheidene deelnemers aan de afdeeling „reclame" in den optocht van 31 Augustus bijeengekomen, zulks op uit- noodiging van de Vereeniging „Koninginne dag." De vergadering stond onder leiding van den heer L. Holzhaus en werd ook bijge woond door den secretaris van het hoofd bestuur van Koninginnedag, mr. P. Führi Snethlage. Vele besprekingen werden gehouden en aan de aanwezigen werd de gelegenheid ge geven inlichtingen te vragen. De voorzitter deelde o.m. mede, dat als prijzen beschikbaar zijn gesteld een ver guld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille, verder 10 kunstvoorwerpen en 3 jubileumhorloges. In den loop der besprekingen bleek dat zich voor de afdeeling reclame reeds 25 deelnemers hebben opgegeven. Vóór Zater dag a.s. moeten de deelnemers aan den heer Holzhaus (Gr. Houtstraat 29) het denk beeld opgeven, dat zij denken uit te voeren hoe de wagen er zoowat zal uitzien, de af metingen enz. Een ruwe schetsteekening zal daarbij zeer welkom zijn. Voor de bloemversiering der wagens en het bestellen der bloemen moeten de deel nemers zelf zorg dragende vereeniging „Koninginnedag" kan zich met het leve ren van bloemen niet belastenwel kan „Koninginnedag" sparregroen leveren voor het „aankleeden" der wagens. Wie sparre groen wenscht te ontvangen moet daarvan vóór Zaterdag opgave doen bij den heer Meijer, Jansstraat no. 19. De afdeeling „reclame" zal het achterste gedeelte van den optocht vormen, o.m. ook hierom, dat de auto's en motorrijwielen dan niet voortdurend langzaam behoeven te rij den. Zij kunnen nu telkens blijven wach ten en dan weer sneller doorrijden. Het bezwaar was n.l. geopperd dat de motoren door het voortdurend langzaam rijden zoo veel te lijden zouden hebben. De maximum-hoogte van de wagens is 3.50 M. Dit met het oog op de viaducten, die een doorrijhoogte hebben van 3.70 M. 4 3.80 M. Ook verdient het aanbeveling de wagens niet breeder dan 3 M. te maken, omdat door eenige vrij nauwe straten zal ge reden worden. Het verspreiden van reclamebiljetten enz. gedurende den tocht zal geoorloofd zijn. De stoet zal te half drie van het cavale- rieterrein vertrekkenhij neemt een vrij langen weg, die nog niet geheel is bepaald. Te 5 uur moet alles afgeloopen zijn. De deel nemers worden op zijn laatst om half twee op het cavalerieterrein verwacht. Met een opwekkend v^oord sloot de voor zitter te half tien de bijeenkomst, die blijk gaf van veel animo om de afdeeling „recla me" van den stoet goed te doen slagen. EEN ONDERHOUD MET DEN GEREDDEN HEER KUYPERS. In aansluiting met de elders in dit no. van ons blad meegedeelde bijzonderheden over de ramp, laten we hier het onder houd volgen van den vertegenwoordiger van de „Maasb." te Parijs met den als door een wonder aan den dood ontkomen heer Kuypers uit Haarlem, De heer K. lag op 15 Aug. in het hospi taal te Luz. Zijn redding is met de grootste moeilijkheden gepaard -gegaan en heeft niet minder dan 22 uren geduurd. Gedurende den avond had een der redders, een jeudig electricien uit Luz, genaamd Hourcadet, die een voortreffelijk alpinist is, de levens gevaarlijke afdaling in den afgrond vol bracht met behulp van kabels. Hij vond Kuypers aan den kant van den bergstroom op een zeer hellenden rotssteen ineenge doken zitten. Deze klaagde over inwen dige pijnen en wilde zich niet laten bin den om opgeheschen te wordenè Hourca det benoemigde hem en overtuigde zich dat «r geen gevaar voor alglijcren was, zo* Kuypers zich kon blijven beheerschen. Het •gélukte een veldflesch rum te doen afdalen efi men liet den geheelen nacht de phares werken en riep den ongelukkigen toe, zoo vaak hij zich bewoog. In die hachelijke positie is hij tot Dinsdag namiddag gebleven, in een nauwe, beneden hoogstens vier meters breede spelonk tus- schen de rotsen, die aan de eene zijde tot 80, aan de andere tot 120 meters hoog op rijzen, terwijl aan zijn voet tusschen de rotsblokken, waarover de bergstroom maalt, de meeste van zijn ongelukkige tochtgenoo- ten bekneld lagen. In die positie is Kuypers gebleven totdat Dinsdagmiddag een jong alpinist, Blavet, be kend als stoutmoedig klimmer, zoon van een bouwondernemer te Lourdes, tot hem is kunnen afdalen, met een zeil en een hang mat, waarin hij Kuypers wentelde. Zeer be hoedzaam heeft men hem daarop opgehe schen midden boven den stroom, langzaam hem ter hoogte werkend van de rots. Eenmaal „binnen boord" zag men den ge redde eenige oogenblikken spraakloos glim lachen, doch toen hij eenmaal overtuigd was op den weg te liggen, barstte hij in huilen uit. De geneesheeren, die het reddingswerk waren blijven volgen, onderzochten hem on middellijk en bemerkten tot ieders verba zing niets abnormaals en transporteerden hem direct naar het op 20 minuten afstands gelegen gasthuis van Luz. Ook daar bleek hij „niets te hebben" en bovendien kwam hij weldra genoegzaam tot zich zelf om de eerste inlichtingen te kunnen geven en zijn familie op de hoogte te doen stellen van zijn wonderbaarlijk ontkomen aan den dood. Sedert 24 uur deden allerlei lezingen de ronde. De eerste en eenige, die eenig licht kon geven, was de geredde, die ongelooflijk goed bij zijn positieven is gebleven. Volgens wat hij Woensdag verklaren kon, had hij Maandagmiddag, toen men van Ga- varnie kwam en de beroemde Napoleonsbrug bij Saint Sauveur naderde, gezien, dat plot seling de chauffeur zich in moest spannen, dat de besturing weigerde en geremd werd, en bijna onmiddellijk daarna kreeg hij liet gevoel in de ruimte te worden opgenomen. Hij spreidde dc armen uit, gevoelde zich bui ten het voertuig geraken en in het water storten. Hij herinnert zich zwemmende be wegingen te hebben gemaakt en tegen de steenen te zijn gekropen, en verder.... een vreeselijk ontwaken. Blijkens de sporen aan den weg was het volgende gebeurd: de autocar, een drie tot vijf tons-wagen, heeft in de zeer lichte krom ming van den weg eenmaal de bestuurbaar heid kwijt, tegen de borstwering geschoren, tot een plek waarop de granietblokken, die nog geen meter hoog als veiligheidsmuur zijn gemetseld, door een te verweerd bindsel (mengsel van kalkcemcnt) waren bijeenge houden en bezweek. De autocar bevond zich in de ruimte en waar de rotsen absoluut loodrecht afdalen, is zij vermoedelijk zonder een buiteling te maken, omlaag gestort, juist in een diep gedeelte van de Gave, zoodat al leen een deel van de kap nog boven water bleef. De hoogte is hier 85 meter. Van alle inzittenden op Kuypers na moet het de onmiddellijke djod zijn geweest, daar zij die niet buiten de auto geraakten door den schok of den schrik werden gedood, in den hevigen waterval zijn verdronken. Nu zoetjesaan de ramp hij Lourdes in haar geheelen omvang te overzien is, blijkt dat vele bewoners van Haarlem in meerdere mate bij de slachtoffers betrokken zijn, dan zich eerst liet aanzien. Allereerst is, zooals men weet, Mej. M. Bie- zenaar bij het ongeluk gedood. De eenige overlevende is de heer M. Kuypers. Verder zijn bij de ramp omgekomen de heer en me vrouw Henneman en dochter, tot voor kor ten tijd inwoners van Haarlem en hier .ter stede welbekend. Ze zijn R. K. Nog kwamen om de dames C. Blauw en F. E. Blaauw, woonachtig te Amsterdam, maar wier naaste familie te Haarlem woont; mej. Raadersma, uit Rotterdam, wier moeder hier woont en mej. M. A. Lui ting, wonende te Amsterdam, onderwijzeres aan de school in het Florapark van de Haarlemsche sehoolvcreemging. Alzoo niet minder dan, behalve de heer Kuypers, 8 slachtoffers van de 23. Omtrent de familie Henneman wordt nog medegedeeld, dat de jonge dame de eenige dochter was van tien heer en mevrouw Hen neman en dat dus door deze ontzettende ramp een heel gezin is uitgestorven. Bij de familie heeft deze slag een verpletterenden in druk gemaakt. Naar wij vernemen zal, zoo mogelijk in den loop der volgende week, wanneer ook het stoffelijk overschot van mej. Henneman, om gekomen bij de auto-ramp van St. Sauveur, zal rijn gevonden, dit stoffelijk overschot met dat barer ouders naar Haarlem worden ver voerd. De drie overledenen zullen bij aan komst naar hun vroegere parochiekerk wor den gebracht in het Kleverpark, waar de H.H. Uitvaartdiensten zulten worden gehou den. Daarna zal de teraardebestelling plaats hebben op het kerkhof „St. Barbara". Den heer H. Leeflang, begrafenisonderne mer alhier, is de regeling van deze droevige begrafenis opgedragen. Wij vernemen nog, dat mej. Henneman juist den dag vóór het vertrek haar 24sten verjaardag vierde en dat haar ouders in Sep tember hun zilveren bruiloft hoopten te vie- Deze week worden in het Luxor Theater, weer eens eenige mooie filmen te zien ge geven. De gekleurde filmen zijn schitterend van opname en geven een pracht van na tuurschoon te zien. Een^ allerzotste teekenfilm „De fratsen van Mops", komt afwisseling brengen, na de mooie, doch stille natuurtafereelen. Een klucht in 2 acten, getiteld „Ter wille van Jenny's hartje", doet de zaal bulderen van het lachen, vooral wanneer die jongeman, die het thuis verbruid heeft, door zijn papa naar het westen wordt gestuurd en aldaar kennis maakt met de Wild-West Etiquetten, na het Pathé Journal, wat veel interessants te zien geeft, krijgt men een mysterieus raadsel te zien, hetwelk verricht wordt door Prof. Hen- nings. De keuze van de Hoofdfilm „Alles voor Geld", is niet kwaad. Het fantastische spel van den bankier, die een millioen per dag moet opmaken, geven de gekste situaties te zien, alsook hoe zijn krachten gesloopt wor den, doordat hij met dat koude geld zijn ge luk en gemoedsrust niet kan terugkoopen. Op het laatste oogenblik echter krijgt hij kennis aan een meisje, dat hem een middel aan de hand doet 'om zonder een contract te verbreken, toch het algemeen welzijn te dienen. Een aardig gegeven, dat goed wordt uit gewerkt en goed gespeeld. 4 Aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is een adres verzonden van den volgenden inhoud: Geven met verschuldigde» eerbied te kennen de ondergeteekenden, alle te Haarlem gevestigde vereenigingen, die ten deze domicilie kiezen te Haarlem, aan den Kruisweg No. 23; dat de Raad der Gemeente Haarlem op 16 Aug. j.l, heeft aangenomen een verorde- tim% 'ten doel hebbende den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse te verbieden op de dagen, waarop binnenkort he't Regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin zal worden gevierd; dat adressanten deze verordening ren sterke beperking achten van de vrijheid, die aan de burgerij toekomt en die alleen ont nomen mag worden, wanneer het algemeen belang zulks eischt; dat echter uit vroegere ervaring overduide lijk is gebleken, dat de Haarlemsche bevol king gewoon is feesten te vieren zonder daarbij drankmisbruik te maken en dat dus -het algemeen belang geenszins een ver ordening eischte, als waartegen zoo krach tig door adressanten reeds bij den Raad van Haarlem is geprotesteerd; dat bovendien 8000 handteekeningen van meerderjarige burgers van Haarlem blijk hebben gegeven van verzet tégen deze ver ordening. dat uit het verhandelde in den Raad bij de behandeling dezer verordening is komen vast te staan, dat eigenlijk de meerderheid van den Raad in principe tegen deze veror dening gekant is en, indien niet over de verordening, maar over de in een vorige zitting aangenomen motie, waarbij het prin cipe der verordening was aangenomen, op nieuw zou zijn gestemd, deze stellig zou zijn verworpen geworden; dat ook door deze laatste omstandigheid adressanten zich geroepen gevoelen de tus- schenkomst van Uw College in te roepen, opdat alsnog aan bovenbedoelde verorde ning rechtstreeks worde onthouden; dat adressanten daarbij wenschen te wij zen op de bepaling in dc verordening, dat deze niet zal gelden voor „de localiteiten, waarvoor een vergunning geldt voor den verkoop alleen aan logeergasten dat de Wet de mogelijkheid openlaat, voor eenzelfde localiteit een vergunning te vcr- leenen door Burgemeester *en Wethouders en bovendien eene door Uw College voor den verkoop aan logeergasten en dat de waarschijnlijkheid bestaat, dat alzoo te Haar lem gelegenheden zijn, waarvoor zoowel een gewone vergunning als een logementsver gunning is verleend; dat in zulke gevallen de houder van een dergelijke inrichting vrijelijk tijdens de ju bileumsfeesten sterken drank in het klein ook aan het gewone publiek zal mogen ver- koopen en hem dus zal zijn toegestaan, wat aan zijn mede-hedrijfsgenooten is verboden; dat adressanten Üw College niet verder behoeven uiteen te zeiten, tot welke on billijke en verwarring gevende toestanden dit zal leiden en reeds uit dezen hoofde aan de verordening Uwe goedkeuring dient t'e worden onthouden; dat adressanten overigens meenen, dat de ze verordening strijdt tegen het algemeen belang der Gemeente, omdat Haarlem voor een goed deel bestaat van het vreemdelin genverkeer en zulk een verordening zeker dit verkeer zal schaden; dat het algemeen belang voorts zal wor den geschaad door het gevaar van ontdui king der verordening, dikwijls uitgelokt door het publiek, dat daarbij zal beseffen de on mogelijkheid der politjq om overal te waken voor handhaving dezer verordening, terwijl bovendien kort voor het uur, waarop de verordening in werking treedt, het misschien zich nog zal haasten om sterken drank te gebruiken, welke haast geenszins bevorder- baar zal zijn aan het voorkomen van open bare dronkenschap en andere wantoestan den; dat adressanten met volle overtuiging dur ven beweren, dat deze verordening alzoo de openbare orde en veiligheid zal scha4en en daarom ook het algemeen belang; redenen waarom adressanten Uw College beleefd verzoeken, aan de verordening Uwe goedkeuring te willen onthouden, omdat zij is zoowel in strijd met de Wet, alsook in strijd met het algemeen belang. Haarlem, 18 Augustus 1923. 't Welk doende enz. Het adres is geteekend door alle straat- vereenigingen. Vrijdagavond j.l. hield D. J. D., ter ge legenheid van het behalen van het kampioen schap van Haarlem en om streken, van den Ned. R.-K. Dambond, in de groote zaal van het Patronaat St. Bavo, aan de Leidschevaart, een feestavondje. De WelEerw. heer kapelaan J. Th. Jacobs bracht een toost uit op het bestuur en de leden van D. J. D., hopende, dat D. J. D. nog vele jaren den kampioenstitel mocht behalen. Nadat door eenige leden was gebillard,werc( met den gongwedstrijd begonnen. De uitsla» gen hiervan waren: le ronde, le groep: C. KokP. Koster 02, R. Kok vrijgeloot. le ronde, 2e groep: C.VenniikerG. Steven, haagen 20. J. FictoorJ. Smit 20. 3e groep, le ronde: P. DuindamJ. Kos« ter 02. H. Geuer vrijgeloot. j 4e groep, le ronde: H. MeureChr. v. d« Veldt 02. Overtoom vrijgeloot. Hierna werden de leden getracteerd en een biljartwedstrijd gespeeld. De uitslag van dett gongwedstrijd was: P. KosterR. Kok 11; VennekerJ. Fio loor 02; J. KosterH. Geuer 20; Chf v. d. VeldtOvertoom 20. Hierna had de prijsnitdeeling plaats. Ongeveer twee jaar geleden werd uit het Sint Elizabeths Gasthuis een bedrag vai 125 ontvreemd, zonder dat men te weten ken komen wie de dader was. Een dezer dagen nu ontving de adjunct directeur een couvert, inhoudende een be. drag van 165 gulden, met een briefje erbij dat dit het voor twee jaar terug ontvreem, de bedrag was. De eerlijk geworden dief had zich dus nie\ tevreden gesteld met het juiste bedrag te« rug te sturen, doch had daar zelfs rente af ente bij opgeteld. Terug te bekomen bij: A. Heinz, Zijlsfraat, 54rood, bril in étui; H. Koome, Linschoten- straat 39, R. K. kerkboekje; Sweerts, KI Houtstraat 1, bril; Duyf, Kennemerstraat 14rood, boekje (aant.); J. Pieke, Gr. v. Wied. straat 21, broche met haar; B. E. Verkooy, Dijkstraat 4rood, witte geit; J. Roemers Leidscheplein 32, hondenzweep; M. Drenth, Genestetstraat 16, herdershond; Kennel „Fauna", Parklaan: zwart met witte kat, gebracht door Fr. Kuypers, Vooruitgangstraat 88; grijs met witte kat, gebracht door Las- schuit, Gr. Houtstraat 50; grijze kat, ge. bracht door v. d. Berg, Hofdijkplein 35; L Schijf, W. Pyrmontstraat 9, Lipssleutel; Hil« lebrand, Kolkstraat 34, medaillon met kin. derportret; Giebels, P. Kiesstraat 53, kinder muts; J. Thijssens, Frans Halsstraat 33, zwarte damesportemonnaie; G. E. Duins, J. Nieuwenhuyzenstraat 17, bruine heerenpor. temonnaie; W. Bomans, Parklaan 12, heeren. ring; v. d. Laan de Vries, Gasthuislaan 106, rolletjes van een fauteuil; J. Burggraaf, Gor- tsteeg 18, bruin taschje. Terug te bekomen bij: A. Hermeling. Emo- straat 12, grijze ceintuur; S. de Munnik, Begijnhof 14, bruine ceintuur; v. Oorden, Zuid Örouwersstr. 50zw., zwart gelakte cein. tuur; Zalm, Dompvloedslaan 43, Overveen, ceintuur van regenjas; J. Jansen, Leidsche- straat 116, paardendek; Möhringen, Saenre. damstraat 86rood, foto's; H. v, Waveren, Lombardsteeg 2, witte halsketting; Politie bureau, Smedcstraat, blauwe jas, reticule; Kennel Fauna, Parklaan, grijs met witte kat, gebracht door Martens, P. Kiesstraat 40rd.( v. Basten, Wagenweg 104, face a main (lorg net); Kantoor Stadseditie, Groote Houtstraat 53, bruine kinderportemoffnëie; W. de Groot, Smedestraat 28, groene poriemonnaie; De Pater, Schagchelstraat 36rood, bruine porte- monnaie; Hoek, Jan de Braaystraat 6, zwarte damesportemonnaie; M. J. Kemps, Z. B, Spaarne 78, regenjas; H. Looman, Tetterode straat 94, schroevendraaier; De Wilde, Gast- huisvest 45a, sleutel; Hqtkamp, HeerensingeS 71h, sleutels aan ring; Koning, Westergrachi 107, Boodschappentasch; Oling, Burgwal 55r, zwart damestaschje; T. Bunte, de Witstraal 45, zweep; Politiebureau, Smedestraat, zak met brood; J. Stam, Rijksstraatweg Schoten, Zweep. De stedelijke autoriteiten kunnen niet ge. noeg tot spoed aandringen bij de tramdiirecti< wat betreft het in orde maken der rails voor het nog niet geasfalteerde gedeelte van den Wagenweg. Zóó heerlijk om te berijden voor fietsers als de twee andere gedeeelteo van den Wagenweg zijn, zoo ellendig is het ge deelte met de rails. Het is gewoon onberijd baar, telkens vallen er fietsers. Gisteren sloeg nog een meisje over haar fiets heen, met haar gezicht op de steenen, zoodat zij erg verwond werd. Dit gedeelte van den Wa genweg is gevaarlijk. Zooals gemeld zijn dezer dagen de rails- waarop het wachten was, aangekomen. Voor de vele blijken van deelneming ons betoond bij het overlijden van on zen dierbaren Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader HUBERTUS JOANNES MARIA PEEPERKORN betuigen wij bij deze onzen Uit aller naam: Wed. H. J. M. PEEPERKORN- van Starrenburg Heemstede, Aug. 1923. Kerklaan 115. (Direct te aanvaarden) HOEKHUIS aan de Kleverlaan. Ruim en mooi uitzicht, 6 k. (w.o. badk.), serre, tuin, schuur. Keurig onderhou den. Koops. 11000. Inl, H. TH. FIB- BE, Verl. Saenredamstraat 122. (Direct te aanvaarden) MIDDENSTANDSWONING me, voor- en achtertuin, 6 k. Geheel op geknapt. Koopsom 6500. Inl. H. TH, FIBBE, Verl. Saenredamstraat 122.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2