Tweede Blad 20 Augustus 1923 Het Gouden Priesterfeest van den Hoogeerw, Heer H. J. Zondag. ELCK WAT WILS. Hoe Vogelenzang feest viert. - Schitterende cadeaux. De feesten te Vogelenzang Praalwagen voorstellende de verheerlijking van heï Priesterschap 6E5SEMS3 NIEUWS. KORTE BERICHTEN. Op zeldzaam groolsche wijze vierl Voge lenzang hel gouden priesterfeest van zijn grij pen zielenherder. Viert, schrijven wij, want de Vogelenzan gers houden niet van halve maatregelen «lijkbaar als zij aan 't feesten zijn. Zaterdag werd hel jubellij ingezet, gisteren iet eik te het feesl zijn hoogtepunt, maar daar mede heeft het feestcomité zich niet tevreden willen stellen. Nog lot en mei Donderdag avond is er feest. Hedenmiddag, Maandag, zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, met het kapittel van Haarlem, den hoogeerwaarden jubilaris ko- tnen gclukwenschen en zoodoende een on- gekenden luister aan dit gouden priesterfeest Bijzetten. Vanavond wordt op het kerkplein door hel Vogelenzangsche R. K. Dames- en Kinder koor onder directie van den heer A. A. Lit- jens, een feestcantate uitgevoerd, waarna „St. Michaël" van Heemstede, dirigent de lieer Th. Tellings, een concert geeft. Dinsdag-, Woensdag- en Dond'erdagavon hebben tooneeluilvoeringen plaats in liet R. K. Vereendging.'gcbouw, waarbij zal worden opgevoerd hel historisch drama in drie be- irijven: „De H. Tarcisius". Alzoo een wel zeer rijk fcestmenue! Een feestcomité had zich gevormd, bestaan de uit den weleerw. heer kapelaan Jacq. Schmidt, voorzitter, den heer Th. Renimers- waal, nrej. B. Christoffels, den heer J. Heems kerk, mej. V. VerdegaalMeier en de heeren A. Meijland, C. Warmerdam, N. Nuijen, J. Ruigrok, J. van Grieken en J. Schrijvers, dat Waarlijk alle eer van zijn werk heeft. En dat moge wel niet verwonderen, want gerust kan worden gezegd dat de algetneene liefde en waardeering, die de hoogeerw. lieer kanunnik Zondag geniet bij zijn parochianen en dorpsgenooten, zoowel katholieke als niet- kathoiieke ook der allerhoogste kringen-- iets zeer bijzonders is. Door zijn grooten een voud en bescheidenheid heeft de nu in goud jubiieerend'e priester zich aller genegenheeid verworven en dat deze zich op zoo spontane Wijze uit, is alleszins verklaarbaar. Als deken van Noordwijk heeft de jubilaris ook gelegenheid gehad de zielzorg over een groot gedeelte van de Bloembollenstreek uit te oefenen. Sinds 1901 reeds is hij pastoor van Vogelenzang, na achtereenvolgens kape laan te zijn g.weest dn Volendam, Overveen en professor m de moraaltheologie aan het I Seminarie Warmond. De Versiering. j Geheel Vogelenzang is in vlaggentooi. Bijna huis aan huis wappert het dundoek en vele woningen zijn met groene guirlandes en bloe men en lampions versierd, wat met het vele rood, wit, blauw, dat allerwege door 't groen, ook dat waarin de vele villa's verscholen lig gen, lacht, een ongemeen fees tel ijken indruik maakt. Maar het hoogtepunt wordt wel bereikt in en om de parochiekerk. Met slingers en guir- 1 des en eerebogen van mastgroen en vanen v.., schilden is het kerkplein getooid, een moei zaam werkje, waaraan vele jongelui maar iv'-l genoegen en belangloos gewerkt hebben. 1.-1 fraaie eerepoort van groen siert den ia- gang van de kerk. Tegenover de pastorie rs c. muziektent geplaatst, die dezer dagen heel wat bezoek heeft van muzikanten en belang stelling trekt van nieuwsgierigen. De heer C. P. Roeten, koster der ,kerk, had Op zich genomen -het fraaie parochiekerkje te versieren en hij deed dit op zoo'n smake lijke en liturgisch geoorloofde wijze, dat me nige versierder dn de groote steden daaraan ten lesje kan riemen. Sober, maar liturgisch juist, is de versie ring van het H. Tabernakel en den troon hemel daarboven niet korenaren en druiven trossen. Het priesterkoor prijkt echter met 'n rijken tooi van Oosiersche palmen, laurieren en witte Gladiolussen. Een prachtig middenstuk van groen, waar op in goudsbloemen de veelzeggende cijfers 50, siert den triomfboog en zet de heele kerk in glorie, wanneer daarop de tot nu toe helaas, schaarsche zonnestralen hun speel- sche spel -spelen. Verder is do geheel© kerk gesierd met as perge-groen en asparagus. Bijzonder goed geslaagd zijn de om do gaskronen gewerkte reusachtige bloementuilen van asperge-groen met witte gladiolen en gele primuiines, de pauselijke kleuren dus. In de vensterbanken zijn ware bloembedden van groen en gla diolen aangebracht,waarin '1 kerkelijk paars (de jubilaris is immers Kanunnik!) vooral uargenaam aandoet, maar ook het smetlJoos wit en 't bloedrood fleur en geur aan 't ge heel bijzet. Langs de wanden zijn juweeltjes van koryen met groen en bloemen opgehan gen, die afwisselen met -tal van schilden, va nen en banieren. Met de vermelding dat bo vendien ran het zangkoor en den preekstoel kostelijke tapisserieën afhangen, meenen wij eeq vrij getrouw beeld te hebben gegeven van <d'e fraaie kerkversiering. De intocht. Geen enkel bewoner van Vogelenzang was Zaterdagavond thuis gebleven en op 't kerk plein leek het wel rond half zeven of alle tijdperken onzer geschiedenis hun vertegen woordigers hadden gezonden om den jubilee renden pasloor-deken in te halen. Men zag er hellebaardiers, cdehvaehten in voor-middel- I eeuwsehe klecdij, Pauselijke lijfwachten, he rauten, steigerende en ongeduldige paarden, versierde fietsen, heeren met hooge hoeden en maagdelijns, die straks op den praalwagen zouden plaats nemen. Tegen half zeven toog alles in de rich-ling van het station-Vogelenzang, want aan den ingang van de Bekslaan zou Z.H.K. worden afgehaald. Het werd echter wel half acht voor en aleer alles gereed was om onder de marsch- muziek van „SI. Jeanne d'.Arc", van Noord- wijkerhout, den weg n-aar dé parochiekerk in te slaan. Onder enorme belangstelling ging de op tocht langs Bekslaan, Vogelen zangschen weg, Graaf Florislaan en Kerk weg naar de kerk. Voorop een tweetal horaulen, dan de kra nige St. Aloysi-U'S-patronaters in lurnpakjes en met gele bandelieren, netjes in dén pas en den stok over den schouder; vervolgens een groot aantal ruiters, vormende de Edel wacht daarop volgde 'n praalwagen, fraai met bloe men gesierd, waarop een groot aantal bruid jes, dat hulde bracht aan het Priesterschap, voorgesteld door een grooler meisje met een kelk in de hand. Aclit-er de muziek volgde een deputatie van den Ned. R.-K. Volksbond, dan 'n groot aantal, sommilge zeer fraai, ver sierde fietsen en een schattig versierde wagen, die het kruis voerde; een deputatie van de Hanze, een afdleeling Eerewachl, een viertal landauers, waarin het feestcomité en de kerk meesters waren gezeten en eindelijk, geës corteerd door een lijfwacht, het rijtuig, waar in de jubilaris was gezeten met den W.fcerw. heer kapelaan Jac. Schmidt. Eenige ruiters sloten den stoet. Ook de Zilk, dat vroeger tol deze parochie hoorde, was vertegenwoor digd do or ruiters. Op -i geheelen weg werd Kanunnik Zon dag, bij zijn intocht hartelijk toegejuicht en het was hem aan te zien dat al dóe blijken van genegenheid hem ontroerden. Het welkom. Het lieve kerkje was veel te klein om alle hel angst ellenden Ie bevatten en het kostte •heel wat moeite om de vele honderden neg zooveel mogelijk ter witte te zijn. Toen die Hoogeerw. jubilaris rond 8 uur bel kerkgebouw betrad langs het vrijgehou den middenpad, zette het kerkorgel een wel komstlied in op.de wijze van 't Oostenrijksoh Volkslied. Door a lie aanwezigen werd di t spontaan medegezongen. Intussohen gold de eerste, gang van pastoor Zondag natuurlijk hel altaar, waar hij ©enigen lijd in dankzeg ging bleef neergeknield. Vóór de communie bank had een rij bruidjes plaats genomen. Nadat de laatste tonen van liet welkomst lied waren weggestorven, nam de we'leerw. heer kapelaan Jac. Schmidt het woord, om namens de parochianen den, hoogeerw. heer Zondag welkom te beeten, geluk te wen- .schen en hem het cadeau der parochie aan te bieden, zijnde een som gelds voor een nieuw orgel. „Hooggeachte Jubilaris", zeide hij onge veer, „hoogst moeilijk valt het mii om tot u een waardig woord van lof te spreken, omdat ik weet hoeveel er nu' moet omgaan' in de harten der velen, d:ie hier nu tegen woordig zijn. Het is zoo moeilijk daarvan de waardige tolk te zijn. En toch doet het mij genoegen, dat ik de eerste mag zijn, die u het welkom toeroep namens allen, nu gij In uw parochie zijt teruggekeerd. Hartelijk wensch ik u geluk met uw gouden priester feest en naméns de geheele parochie zeg ik u hartelijk d-amik voor hot vele en mooie werlk dat gij in die vele jaren, dat zij onder uwe zorgen slaat, voor haar hebt gedaan. En ais tastbaar bewijs v. de groote waardeering die uw parochianen u toedragen, overhandig ik u hierbij een enveloppe, waarin u gelieve aan te treffen een som gelds om daarmede een uwer hartewenschen te bevredigen, n.l. den aankoop van een nieuw orgel. Moge dit oirgel. als het eenmaal geplaatst zal zijn, een voorspel geven van het groote jubellied, dat u, hopelijk, eens in dén schoe nen, hemel zal worden toegezongen wanneer u daar de holooning zal worden gegeven voor al het goede werken dat u voor deze paro chie deed. Dan nam de Zeereenv. heer Pastoor Haf- kenscbeidt van de Zilk het woord en zeid'e dat, hij de schitterende ontvangst, diie pas toor- doken-kanun;iik Zondag was ten deel gevallen, en de vriendelijke woorden, die wa ren gesproken, ook ©en ge'lukwensch past van de oud-parochianen, die nu lot de parochie die Zilk behooren. Vier jaar geleden, aldus spr., zijn zij niet stille trom uit uw parochie vertrokken, maar zij zijn hun vroegeren pastoor nog niet ver geten en hebben gemeend aan hun gevoelens uiting Ie moeten geven, op dit gouden pries terfeest. Die uiting geldt het vele verdienste lijk werk dat in die 50 jaren priesterschap werd tot stand gebracht en de veie zorgen, waarvan ook de oud-parochianen van de Zilk in zoo ruime mate, geestelijk en stoffelijk, genoten. De oud-parochianen wenschlen een kleine bijdrage te geven in het feestgeschenk en spr. bood d'en jubilaris een enveloppe aan met 500. „Beschik daarover." aldus spr., „naar goeddunken, maar onder één voor waarde: vergeet niet uw oud-parochianen van de Zilk, even als zij blijken u niet le vergelen.'' Dan was het woord aan dien jubileerenden herder en niet zonder ont roering in zijn- ,stem, zegde hij allereerst dank voor de voortreffe lijke wijze, waarop de beide sprekers uiting nadden gegeven aan de gevoelens van de parochianen en de oud-parochianen. Dan bracht de hoogeerw. spr. dank voor de bij zondere wijze, waarop de parochianen uiting hadden gegeven aan hun gevoelens hij zijn terugkomst. ..De zeer bijzondere wijze, waar op dat geschiedde'', aldus spr., „heeft mij gq" troffen. Zij heeft mij daarom zoo getroffen, omdat de grond van die huldiging is: uw geloof. En uit -dien grond vloeit voort uw eerbied voor den priester en zijn werk.Spr. heeft, zonder te roemen op eigen verdiensten- het groote geluk gehad van 50 jaar priester te zijn. Ih die 50 jaar heb ik. ondanks vele tekortkomingen mijnerzijds, vele gunsten van God genoten. En van die 50 jaar heb ik bijna de helft doorgebracht in uw midden En zoo rijst voor mijn geest op het beeld van uw geloof, van uw eerbied en waardeering voor dén priester, van uw hulp om de eere Gods te helpen bevorderen. En als ik dan op dit oogeniblik zou mogen bedenken dat mijn arbeid in uw midden niet tevergeefs is ge- wees*, dan hel) ik dat, na God. Ie danken aan uwe medewerking, aan uw ijver voor alles wat voor de eer van God en Zijn liefde bevorderlijk kan zijn. Daarvoor, mijn paro chianen, een woord van dank. van hartelijken dank en een hartelijk woord van dank ook voor het stoffelijke, voor het groote stoffe lijke gtschenk dat gij mij hebt aangeboden. In dezen gift van een orgel blijkt ahveer uw zorg voor liet huis Gods, ivw ijver om den luister van hel huis Gods 1c verheugen.Spr. beloofde aan God le zullen vragen, dat Hij de parochianen voor hun toewijding en licf- iiw Herder als professor van het seminarie Warmond en, i'k geloof dat ik zeggen mag, een zijner beste vrienden. Ik was ook tegen woordig op dien schoonen Meiavond, dal hij liter zijn intrede deed als uw pastoor. Ik njeen dat ik het daaraan voor een deel te danken heb, dal ik hem op dezen dag mag toespreken en in uw naam dank zeggen voor alles wat' hij in de lange jaren van zijn herderschap in deze parochie heeft gedaan. Eerwaardige feesteling, gij ziet hoevelen hier tegenwoordig zijn en ook zij, die hier niet kunnen zijn door ouderdom of andere omstandigheden, leven met dit feest mede. Namens hen allen wensch ik u geluk met den dag, dat de gouden kroon van het pries terschap u siert. De grijsaards, de oudefi van dagen zeggen u dank voor het voorbeeld, dat gij hun zijt geweest van trouw en stipte plichtsbetrach ting, al de lange jaren, die gij in bun mid den toeft; de huisvaders en huismoeders dan ken en priizen u voor de lessen van chris- tèiijken levensernst en uw ijver om hel ge loof levendig te houden in hun huisgezinnen; zij erkennen dat gij niels nagelaten hebt wat in uw macht was om dat 1e bewerkstelligen. Jongelieden en jongedoehters. jubelen en juichen om uw liefde en toewijding hen te oti'dierwijzen in de christelijke leer en- voor te bereiden tot de eerste H. Communie en zij wensohen niets anders dan door een cliriste- lijken levenswandel Ie bewijzen, dat de les sen goed zijn geweest; de kinderen zijn ver heugd omdat gij hen hebt lief gehad en ver zorgd op het voorbeeld van den grooten de, na dit aandische leven, den weg moge wijzen naar het Hemel se h Vaderland. Dan werd het Lof gecelebreerd door den- jubilaris, met assistentie van -den Zeereerw. lieer -pastoor Hafkencchcidt als diaken, den weleerw. heer Schmidt als subdiaken en den weleerw. pa-ter Oorver, priester van het II. Hart, assistent der parochie, als cei-emonla- rius. A'ls slotlied werd door allen aangehe ven het ..Dat Jezus le-ev'l" Na het Lof had een schitterend vuurwerk plaats met concert van de muziek-vereeniglng „Sint Jeanne d'Arc", van Noordwijkerhout, directeur de heer Hupkus van Leidien. Dat er een opgewekte stemming hoerschle te midden van -die fraaie a giorno-verlioh- tin-g, behoeft wél geen betoog. Zondagmorgen. De Zondagmorgen lichtte in nieuwen feest- glans en zag wederom tal van parochianen, dlie het feest van hun herd!er meevierden. Velen naderden tot de H. Tafel des mor gens en zullen ongetwijfeld den Jubilaris tn' hun gebedten bedacht hebben. De H. Hoogmis werd om 10 uur door den feesteling opgedragen met assistentie van den Zeeereeriv. heer. J. Krook, pastoor le Hille- gom ais presbytelr-aissisti-ens, de zeereenv, heeren J. Wassen, pastoor -te Benne-broek als diaken, P. Hrrfkensoheidt, pastoor van De Zilk als subdiaken en den weleerw. heer kap. Jac. Schmi-dt als ceremoniarius. Een groote menigte vulde wederom de kerk en het zangikoor, onder leiding van -dien heer Lensen, gaf een goede uitvoering van een mis van J. B. Bene maar vooral ddent ge roemd de verdienstelijke vertolking der Priestercantate van Bern. Gra-nidjean, waar naar velen na de H. Hoogmis met genoegen zullen hebben geluisterd. Een schiterend mo ment was ook de zoo welsprekende feest predikatie, die de zeereerw. heer Pa-sloor G. G. van Noort. oud-professor van het semina rie Warmond en warm vriend' van den fees teling, na hét II. Evangelie, uitsprak. De Feestpredikatie. De Zeereerw. lieer pastoor C. C. van Noort hield -de feestpredikatie n-aar aanleiding x«-n de schriftwoorden: „Dit is de dag. dien de Heer heeft gemaakt; laten wij juichen en jubelen". Parochianen van Vogelenzang, aldus de gewijde .redenaar, wat 'n schoone, wat *n blijde, wal 'n heerlijke dag is dit, wnunofi gij het gouden priesterfeest van uw Herder vie ren mpogt; een dag vain Hemelsche vreugde! Gij zijt hier gekomen om uiting te geven aan uw vreugde en dankbaarheid tol den Goeden God. Die u dezen liei-der gegeven heeft en zoo langen tijd heeft bewaard voor u. „Waarlijk dat a-s de dag, dien de Heer gemaakt hceit om u in de gelegenheid te stellen uiting te geven aan uw vreugde en- dankbaarheid. Zetd'en had-t gij zoo-veel reden tot vreugde en dankbaarheid als heden. Vele jaren was ik -de collega van kindervriend Jezus Christus. Ja, eerwaardige feesteling, de heele pa rochie, allien van ie deren stand en ouderdom, zijn verheugd en danken u voor uw lei-ding eri voorbeeld, omdat gij geweest zijt een stil le, bescheiden vriend en in nood1 en ziekte een trooster; omdat gij geweest zijl de süille, eenvoudige herder, lot wien ieder met ver trouwen komen kon. Zij danken u omdat gij geweest zijt zulk een trouw en goed plaats vervanger van Christus. Zich tot de parochianen wendende, zeide de zeereerw. spr. nog, gij weet allen dat uw pastoor geweest is voor u dé ware herder, dóe met zorg .zijn kudde nagaat, maar ook nooit zweeg waar gesproken moest worden; dat hij is geweest de uitnemende en vrien delijke herder, wien alles ter harte gaat, at uw vreugd en at uw leed: de onbaatzuchtige heritor, die tniet zich zelf zoekt, maar alleen dé Eere Gods en 'li-et belang der kudde aan hem toevertrouwd. Bedankt daarvoor God en den jubileeren den herder! Laat deze feestdag de gelegenheid zijn om de beloften te vernieuwen van trouw en aanhankelijkheid' aan hem, die door God ove u gesteld is! Laat deze dag de aangewezen: gelegenheid zijn God Te vragen da-t Hii hem nog lang moge sparen en geleiden in kilie banen, die hem meer en meer gelijkvormig zullen doen worden aan Hem, d'ie hét voorbeeld is van alle ware Herders. Tenslotte lichtte spr. zich tot- den feeste ling persoonlijk en wen sch ie hem nogmaals geluk met het heerlijke priesterfeest, daarvan do groote waarde nogmaals in het Jicht stel lende en hem loewenschende. dat deze schit terende feestdag slechts de zwakke af spiege ling zij van het groote feest, dal den jubilaris wacht als eenmaal de hemel kroon hem zal sieiren voor liet vele verdienstelijke werk dat hij op aarde deed. Dan werd de viering van het H. Misoffer voortgezet. De aubade Terstond aia de Hoogmis had de hulde der kinderen plaats op het Kerkplein. Dal alle kerkgangers even bleven toeven en alzoo een zeer dichte haag vormden oan die kinderen, behoeft geen beloog. De heer Th. Remimerswaal. hoofd der schoot, met behulp vota het schoolpe.rso'neel, had hier de lei-ding en dat d-e uitvoering zoo vlot van stapel liep en dé immerljes zoo smaakvol waren, mag zeer zeker op reke ning van hun toewijding en ijver worden gezel. Allereerst werd door een der schoolkinde ren aan den Eerw. jubilaris een mooi II. Hartbeeld overhandigd. Namens alle kinderen der school, kom ik U met dezen feestdag gelukwenschen, zeide de kleine met -heldere stemme. Deze dag is voor ons een jubeldag, omdat uw gouden Kroon ons vertelt hoevele jaren gij r-eed-s ge arbeid hebt aan het zielenheil, waarbij wel licht het heil van ons kinderen U liet meest Ier harte ging. Om onze dankbaarheid te -toonen, bietten wij U een beeld van Jezus' H. Hart aan met het verzoek dit in de school, le plaatsen. Nog meer dan voorheen zullen wij hel Al lerheiligst Hart van Jezus eeren. Moge God U nog zeer lang voor ons sparen en U later een hooge plaats geven in Zijn schoonen hemel. Al-te kinderen offerden dan bloemen en leg den die aan de voeten van het II. Hartbeeld. Toen schalde uil aller kleinen mond het „Feestlied voor onzen Pastoor", woorden van Th. Remimerswaal. Wij drukken er liet twee de couplet van over: In het bisdom heerscht er vreugd» Nu de leeranr feesttij viert, En vooral de om-trek jubelt Als het goud den Deken siert; Maar liet luidst juicht Vogelenzang; Hij leve lang! Leef nog langt Leef nog lang! Lang ja lang! Lang ja lang. Hoezee! Hoezee-!! No. 2 van hel programma was ecu bogen- spel, uitgevoerd dioor zingende meisjes, die tegelijk figuren vormden met kleurige bogen. Hel viel zeer in den smaak, evenals het lin- tenspel, dat als n,o. 5 van hel programma werd uitgevoerd na liet „Jubellied", een zeer toepasselijk lied op dit feesl, vervaardigd door den hoer Verstijnen, onderwijzer. De plaats ruimte laat niet toe al-Ie liederen hier af te drukken. Het Hntenspel wekte allerwege be wondering door de zekere wijze, waarop de kleinen hun gele, wille en paarse linten lol een kleurig geheel wisten te vormen. Vooral het linten- en hel bogenspel tokte klaterend applaus uit. Ten slotte dankte de HoogEerw. Pastoor in enkele fijngékozen woorden voor de hem ge brachte hulde. Het was inlusschen bijna 1 uur geworden. De receptie. Om lia'lf drie ondernamen velen wedero-m (ten gang naar de kerk om ter receptie Deken Zondag persoonlijk de hand- te drukken. Boe renwagens, equipages, rijtuigen en automo bielen reden, af en aan en brachten bezoekers nit allen rang en stand. Schier geheel Voge lenzang is wel ter receptie gewegst, meenen wij le magen veronderstellen. Van de bezoekers nCemen wij .Jhr. Bas Bac ker, burgemeester van Bloemendaal, met den wethouder, dén heer E. van Nedierhasselt, Jhr. Bareel van Vogelenzang met mevrouw en freule Barnaard, dien h.edèlgestr. heer A. Bulten, lid der Tweeede Kaaner,burgemeestee van Voorhout en oud-parochiaan, toen hij in de Zilk woonde, mei mevrouw. Door den heer Nuijens, voorzitter van den Ne,d. R.-K. Volksbond, werd niet enkele goed gekozen woorden dfen jubilaris een fraai ge schenk aangeboden in den vorm van een prachtig geschilderd portret van Z.H.E., een mooi stukje werk van den kunstschilder J. van Grieken, te Vogelenzang. Van Z. H. den Paus kwam'een telegram binnen, dat vooral dioor den jubilaris op hoo- gen prijs werd gesteld, liet luidde als volgt: „Ter gelegenheid' van uw vijftigjarig priester feest -wenscht de H. Vader u hartelijk geluk en geeft u Zijn Apostofeclien zegen als on derpand van God's besten zegen. Cardinaal Gasparri." Den dames,, die ter receptie gingen, werd een gebakje aangeboden; den heeren een si gaar. Er was gelegenheid tol het 'bezichtigen der vele fraaie cadeaux, die waren binnen gekomen en een schat van bloemen. Om half acht werd een plechtig Lof gecele breerd, waarna door allen het Parochiale Feestlied werd gezongen. Na liet Lof was er op het Kerkplein con cert door de Muziek vereenig ing „Kunst na Arbeid", ie Bennebroek, direct. Fug. H. Rap. Nog lang bleef de gezelligheid zoodoende in Vogelenzang heersdien. Hiermede zijn de feesten echter nog niet •afgetoopen. Hedenmiddag 2 uur zou Z. D. H. de Bisschop en het Kapittel van Haarlem Kanunnik Zondag komen gelukwensrhen. Om half acht vanavond wordt een .feest cantate uitgevoerd op het Kerkplein, door het Vogelenzangsdie K.-K. Dames- en Kinder koor, onder directie van den heer A. A. Li-t- jens, die de muziek componeerde op een welgeslaagd feestlied van kapelaan Jac. Schmidt. Daarna orkestmuziek van ,.St. Mi- cliaëf", van Heemstede, directedr de lieer Th. Tellings. Verder wordt Dinsdag-,Woensdag- en Don derdagavond' in het F.-K.Vei-eeniigingsgebotnv opgevoerd het drama „de H. Tarcisius". Aan het slot van dit verslag mag wel met een enkel woord bijzonder melding gemaakt wonden van het groote aandeel, dat de wel eerw. heer kapelaan Jacq. Scniidt in de feestiregéling heeft gehad. Allerwege hoort men zijn naam noemen zoowel voor de re geling van liet geheel als voor de regeling der onderdeden. Tenslotte zij nog vermeld dat liet cadeau ,rier parochie bestaat in een som gelds voor eetii nieuw orgel. Naar wij vernemen is daar voor bijeengebracht de som van ruim 2000. De Zilk bracht bijeen, zooals gemeld, een som van 500. ERNSTIGE MISHANDELING. De justitie stelt een onderzoek in naar een ernstige mishandeling te Steggerda (Fries land) gepleegd. Twee broers wonen daar samen op een boerderij. De jongste heeft zijn ouderen broeder met een nies in buik, schouder, hoofd en handen gesloken. De ge troffene bloedde hevig. Gelukkig kon hij gauw door een dokter verbonden worden. ERGIFTIGDE APPELEN. Een dochtertje van den heer J. uit Blyer-l heideKerkrade, haalde appelen in het na burige Duitsche grensplaatsje Pannesheide.,' Thuis gekomen at't meisje een der appelen, waarop zij ongesteld werd. De moeder liet aanstonds geneeskundige hulp inroepen. De geneesheer constateerde vergiftiging. Bij nader onderzoek b'°ek, dat de appels waren vergiftigd. Deze zijn daarom voor nader on derzoek in beslag genomen. De toestand van het kind is vrij gunstig. Het gevaar is gewe ken. RADIO-DOOFHEID VAN EEN OLIFANT. In den Londenschen dierentuin heeft meu proeven genomen om na te gaan of de oli fant Indarini op draadloos gegeven bevelen zou reageeren. Men liet daartoe een inboor ling uit Voor-Indië in de taal die gesproken wordt door de Indische dierentemmers door een draadloos toestel roepen „Ga liggen", „Sta op," en „Maak je compliment voor de Heeren". Om den olifant in een goed humeur te brengen, had men hem een grooten voorraad nootjes en aardappelen gegeven. Hij genoot daarvan, maar bleef er zich geheel aan wij den, toen de bevelen achtereenvolgens weer klonken, zonder een enkel uit te voeren. Hieruit blijkt dus wel dat woorden niet voldoende zijn om een olifant tot iets te breïtgen, maar dat de persoonlij khid van den spreker den grootsten invloed op he' dier heeft. 's LANDS WIJS, 's LANDS EER... De heer Henri Polak vertelt in het Week blad van den A. N. D. B. herinneringen van 40 jaren her. Het volgende knippen we er uit De toenmalige Shah van Perzië, Nasr-ed- Din, bezocht Amsterdam en hem werd o. a. de diamantslijperij Coster in de Zwanen- burgerstraat, toen onder directie van nu wij len den heer Alexander Daniels, getoond. Toen de vreemde vorst, na alles gezien te hebben, de fabriek verliet, kwam een der slijpers op den lieftalligen inval hem een bak water op het lijf te gooien en ging on middellijk tot uitvoering van het schoone denkbeeld over. De vloeistof kwam echter terecht op den burgemeester, die vlak achter den Shah liep. Deze laatste, den plons hoo- rende, keek om, waarop de burgemeester hem zeer gevat zeide, dat het in Holland een oud gebruik was, een scheidenden be zoeker water na te werpen. De Shah vond dit een zonderlinge en voor bezoekers niet bepaald aangename gewoonte, doch troostte zich met de gedachte, dat ook hier 's land? wijs 's lands eer was. DE REISAVONTUREN VAN EEN „DRIJVENDE KRAAN." De Nederlandsche sleepboot „Gelderland,*' onder commando van kapitein Spruyt var, het Bureau Wijsmuller is 12 Augustus behou den te Bahia Blanca, (Puerto Militar) aan gekomen met de 150-tons drijvende kraaï „Tobba", welke door de Werf Gusto, firm» A.F. Smulders te Schiedam werd gebouwd voor rekening der Argentijnsche regeering< Deze kraan was 28 April van Schiedam ver trokken en bevond zich tegen 't einde van de maand Juni in de nabijheid van Rio de Janei ro. Hier werd de kraan overvallen doe»- een vliegenden storm (Pompero), welke echter goed werd doorstaan. In den nacht van 20 op 21 Juli werd zij overvallen door een hevige cycloon ter hoogte van Rio Grando del Sol. Bij deze gelegenheid brak plotseling de sleeptros, raakte de kraan uit den koers en dreef naar 't Oosten af. Na verscheidene dagen vergeefs zoeken seinde kapitein Sprut dat het hem nog nie' gelukt was de kraan te vinden. N2ar aanlei, ding hiervan werd door Bureau Wijsmuller aan Kapitein Spruyt geseind, dat hij in gqen geval zijn pogingen om de kraan terug t» vinden moest opgeven. Intusschen waren op verzoek van assuradeuren door de Argentijn sche regeering eenige oorlogsschepen en een Marinesleepboot uitgezonden om mede te assisteeren bij het zoeken naar de kraan. Nadat kapitein Spruyt vijf dagen onafge broken naar de kraan had gezocht, had hij den zesden dag 's namiddags 3 uur het geluk de kraan terug te vinden en constateerde dat alles wel aan boord was, zoowel wat de 5 man sterke bemanning, als de toestand van de kraan betreft. Door de Nederlandsche industrie is weder om een werktuig afgeleverd waarop zij met recht trots kan zijn. BRUTALE KERKDIEFSTAL In den nacht van Zaterdag op Zondag had te Vaals (Limb.) een brutale kerkdiefstal plaats. In de kloosterkerk der Redemptoris ten werden vele ex-votos, welke om heili genbeelden hingen, ontvreemd. SPIRITUSBERGPLAATS ONTDEKT, i De te Hoogezand ontdekte bergplaats vaa spiritus bevatte ongeveer 11.000 Liter vaa meer dan 90 pet. Aan accijns zou hiervan moeten worden betaald ongeveer 60.000. Indien de hoogste straf in boete werd toege past, zou deze een bedrag beloopen van 600.000 (zes ton). KERMIS-INCIDENT. De kermispachters te Eindhoven weigzren de belasting op de openbare vermakelijkhe den te betalen, daar hiervan in de pachtvoore waarden niet gerept is. De gemeente hand haaft haar standpunt, dat desondanks be taald moet worden. De aangeboden kwitan ties zijn geweigerd, doch de vermakelijkhe den zuilen toch geopend worden. ZE MEENDE, DAT HET EEN TWEELING WAS. jït de wereldstad Somergem aan ,,'t Ge trouwe": Marelleken was verhuisd, 't Was van hier naar. Sperrcgem gaan wonen. Marelleken trok pensioen en moest ingevolge de wet van den zooveelsten van dit jaar en die maand, zijn pensioenboeksken indragen om te kunnen voorttrekken. En Marelleken deed dat. Maar dat ging per auto niet. Dat gebeurde alles langs officieelen weg en die weg is nog veel langer dan Ruysseledekal- 6eide zulle. Zoo Marelleken geraakte op den bodem van zijn pensioenkasse, en daar het een net vrouwken was, en alle weken zijn koper poetste met olie en rogge, zoo werd de nood al gauw gevoeld, 't Er kwam roof- water in de vaart en 't koper sloeg nu ïog meer uit. Marelleken miek van den nood een deugd, en droeg zijn diamanten oor slingers naar den berg. Het was eigenlijk naar ons dorp, maar 't gelijkt toch ook aan een berg, niet waar. Marelleken was er uit, én 't liet zijn oud pulleken verwisselen tegen een nieuw dat wel nen kilo zwaar der woog, en v.aarvan de stop nog gelakt was erbij. De bazinne moest het stopsel losmaken, om Marelleken te laten proeven lat het wel van denzelfden was. „Dat was toch goeien, mijn koper blonk daar toch «oo schoone van", zei Marelleken. De ba- tinne stak er een ander stopsel op en Ma relleken trok er mee van onder. Achterwege was Marelleken aan een kant (van de gracht gaan zitten, tusschen twee «zeistruiken, en t had met een oud eier- potje nog meer van 't pulleken geproefd, t Wentelde het daarna zorgvuldig in zijnen •jal, en ging verder naar huis toe. Maar 't zag er al zoo frisch niet meer uit, en 't werd moe. Het ging even eens binnen in ,,'t volle zonnelicht", ging recht naar de keuken, en daar het hier niemand aantrof, en braaklust voerde, legde het zijnen bundel bij het kind in de wiege, en ging langs achter buiten, waar het wachthuisje, evenals de Roer bezet werd. Intusschen was de waardin en ook hare dochter terug in de keuken en hadden Ma relleken niet gezien, noch gehoord. Maar al meteens begint de kleine in de wiege te schreien en te spartelen. Moeder werpt een oogslag op de wiege en ziet er dien tweeden bundel in liggen. „Wat is dat nu", roept zc uit. „Liggen er nu twee in plaats van een," en meteen neemt ze den tweeden bundel in de hand, maar o schrik! In. plaats van een kind, 't was de jencverpulle en heel zeker uitgcloopen; want ze was doornat. Wat later bleek, dat het van den kleinen was, die zijn wieg onder water gezet had. Moe der berispte hare dochter om haar onvoor zichtigheid, van 't pulleken daar te steken, en de dochten meende dat het v. de moeder most zijn. En als men juist te wege was van dat versch gewaterd pulleken buiten in de netels te gaan stellen, kwam Marelleken van achter schoppenhaas gekropen, en be kende dat 't pulleken van haar was. „En ik die meende dat het nen tweeling was", zei de moeder. EEN PSYCHOLOGISCH RAADSEL. Een 14-jarige jongen, zoon van nette ouders, werd te Delft in de nieuwe Plantage betrapt op het plukken van bloemen. Een agent nam hem mee naar het bureau, waar hij ondervraagd werd. Heb je wel eens meer iets gestolen? Ja, met de lustrumfeesten 2 fietsen uit de sociëteit Phoenix. Nog wel eens iets anders? Ja, bij den boekhandelaar M, voor 20 -vulpenhouders. Bij dien boekhandelaar is voor 30 aan vulpenhouders gestolen. Dat is ook zoo, 't was voor 30. Wat deed je met die gestolen zaken? Ik heb ze verkocht, en het geld met mijn vrienden opgemaakt. Nog meer? Ja, nog voor 35 begonia-planten, die ik aan mijn moeder heb gegeven en nog 'n fiets. De opgegeven ontvreemdingen en de er bij opgegeven adressen stemden precies overeen met de hiervan gedane aangiften en de politie was dus zeker den dader te hebben. En toch was 't niet zoo. De knaap was aan de diefstallen zoo onschuldig als de politie zelf. Er haperde een enkel ding, iets klopte niet precies met de bekentenis en toen verklaarde de jongen dat hij alles ge logen had. Die verklaring alleen was na tuurlijk niet voldoende om zoon gedetail leerde bekentenis te herroepen, maar het onderzoek toonde aan, dat de bekentenis fantasie moest zijn. Waarom vertel je dan zulke gevaar lijke dingen? Dat vreet ik niet! Zoo maar. Hoe kom je aan al die feiten en adres sen? Ik las de diefstallen in de Delftsche Courant en brengt een andere Courant rond, hierdoor weet ik de adressen. In de criminalistiek zijn wel feiten be kend van onschuldigen, die, dikwijls ook zeer vernuftig zich als daders van een mis- drij kwamen aangeven, maar dat is altijd bij opzienbarende misdaden, waardoor on- evenwichtigen geheel uit 't lood geraken. In dit geval echter was er geen uitwendige prikkel, die den jongen bracht tot zijn on ware bekentenis, waardoor hij zich zelf, in gevaar bracht en de politie veel last ver* oorzaakte. Veel wonderbaars is er tusschen hemel en aarde, maar het vreemdste is toch de mensch. NOOIT OP SCHEPPEN". I - Een goede stelregel, waar alle menschen zich aan moeien houden, is deze: l-raclit nooit -een and-er zijn minderwaardigheid te doen voelen. Deze regel wordt maar zelden in acht ge nomen; integendeel menigeen vindt er be hagen in juist andersom te doen. Onverschillig hoe nederig de omgeving Is waarin we ons bewegen, houden we ervan onze naasten te imponeenen. Wij elaleeren onze 'bezittingen voor hen, onze weelde, onze gaven, wij steken graag hij hen af en on derschatten de meeste menschen. Bittere afgunst vernietigt soms oude vriendschap.het is niet ieder gegeven zich te verheugen in een succes waaraan hij geen 'deel kan hébben! Menige familietwist heeft geen andere oor zaak dan het onvermogen van de oenie par tij om den opgang van de andere niet^ Ie be nijden, vooral niet als die andere partij" zich zelf airs gaat geven. De merosch kan on'd'er zulke omsla,ndiig- lieden dom en bespottelijk doen, en men "lioude zich daarom steeds hieraan: tracht nooit een ander de oogen uit Ie steken, ■kleineer -niemand, al verdient hij hel soiiis. Iemand overbluffen, onverschillig op wel ke manier méér en heler willen zijn dam hij, heeft gewoonlijk lol iresul'laal -dat die ie mand u gaal haten. En zelfs als een ander u anreclil heeft aangedaan, is het meestal niet de moeite waard hem te dwingen dit te erkennen. Hij zal zijn fout eerder goedmaken als gij -er vanaf ziet hem hl zijn gevoel van eigen waarde te kwetsen. Iemand 'die u slecht behandeld heeft met duld -behandelen is heel iets anders dan m te vleien. Maar ge moet haat, hekelen, wraakzucht uit uy£ tract b^pxten en. aannemen dat uw tegenstander beter is dan ztjn duiden hem laten zien.... respecteer zijn zelfrespect en veel keert ten goede. Niets is meer futiel dan te trachten an dere menschen lol erkentenis 'te brengen dat gij in dit, of in dat boven hen staal! VOLTOOID VERLEIDEN TIJD. In het Chr. Schoolblad „Onze Vacatures" vinden we de volgende historische aardig heid De onderwijzer schrijft op bord: Het ko nijn graaft een hol. „Jan, lees dien zin eens in den verleden tijd-.'' „Het konijn groef een hol." „Hoe lees ik nu dezen zin als het werk voltooid is?" „Hij 'kroop er in." VRIENDELIJK. Reiki zou de volgende weck trouwen en ze hield maar niet op, haar vriendinnen' over 'l aanslaande huwelijk (e Opreken. „Ik ilien 'toch zóó verschrikkelijk/ ner veus, als ik over de volgende week den»!" zei ze toen ze haar beste vriendin op straat ontmoette. „Och," zei die, ,,'t is te 'begrijpen, je bent er nooit zeker van of-ie nog niet eens op den looi» gaat voor je hem goed en wel getrouwd hebt." ONDERSCHEID. „Ik boud vol", zeide de volksredenaar op een vergadering van kroegbazen, die le gen de hooge belasting op de jenever pro testeerden, „ik houd vol, dat alcohol mits malig gelbrui,UI, een weldaad is voor hel menschdom. Ik zal u zeggen, dat ik zelf er m'n leven aan te danken heb „'Dat kan wezen," zei een debater, maar ik zie niet in, dal dit een. weldaad voor 't menschdom isl" HIJ KENDE DAT. De 'boot naar 't Kalfje lag aan Am- stel. De juffrouw, die al een kaartje had.' riep opeens„O kaïptein, daar staat m'n vrijei^ op den kant, hebben we nog effen lijd', datt ik 'm gedag zeg?" „Hm," zeide ka plein, „dat denk ik niet.' •want wc varen over tien minuten' wegl" - 51 - KOOPKRACHT. A.: 't Is een dure tijd, maar toch sva soms nog verwonderd over de koopkracil, van den gulden. B.: Hm! Ik ben meer verwonderd ovf de koopkracht van mijn vrouw. VOORBEREID. Hij; D'r is iets, wat ik al weken vragen wou. Zij; Ga je gang dan. Ik heb het ant woord al maanden klaar. WAT ROYALER. Een oud vrouwtje was voor eSn zieK jon gentje heelemaal naar de stad geloopen om poeders te halen. De apotheker woog met zorg de bestanddeelen uit in het kleine schaaltje. Het vrouwtje zat vol ergernis te kijken: „Och toe, meneer wees nou niet zoo schriel, 't is voor 'n arm weesje. PROFESSORAAL. Professor zoekt naar zijn jas, maar vfncB haar niet. Heeft een van de heeren mijn jas ooi gezien? Jawel, professor, u hebt haar aan. O jé, ja. Dank u zeer, hoor. Als ik ha*, niet gevonden had, had ik zonder jas naa/ hui* itemoetea»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5