BUITENLAND KLATERGOUD? De Fransche en Belgische antwoorden aan Engeland. Een ontmoe ting tusschen Baldwin en Poincaré? Oppositie tegen Havenstein, den president der Duitsche Rijksbank. De Beiersche ministerraad neemt stelling tegenover het Kabinet-Stresemann. Een beroep der Iersche re publikeinen op den Paus. Een wervelstorm in Honkong. Onder de Telegrammen: Weer een rede van Poincaré; Frankrijk bereid tot samenwerking met de geallieerden. De overstrooming in Brltsch- Indië heeft 150.000 menschen broodeloos gemaakt. De geallieerde troe pen zullen Woensdag met de ontruiming van Konstantinopel beginnen. Groote boschbrand in Zuid-Frankrijk. «EU. BUITENL BERICHTEN. MIST El KEINS. LANDBOUW EN VISSGHERIJ. KIM EN SCHOOL. BINNEHLANDS6H HiEUftS, HET TEKORT OP DE STAATSBE GROOTING. FEUILLETON DE FRANSCHE EN BELGISCHE ANTWPORDEN AAN ENGELAND. Herbette, de Fransche gezant te Brussel, Jieeft Zaterdag den tekst van het antwoord van Frankrijk op de Engelsche nota aan Jas per meegedeeld. Deze tekst zal Woensdag aan den Belgischen kabinetsraad worden voorgelegd, iegelijk met het ontwerp van het Belgische antwoord. Het Fransche stuk bestaat uit twee voor name deelen. Het eerste is een soort van weerlegging, punt voor punt, van de Engel sche nota, het tweede een volledige uiteen zetting van de Fransche politiek in het ver- goeedingsvraagstuk. Poincaré legt den nadruk ep de achtereenvolgende verzuimen van Duitschland in de uitvoering van het verdrag en verdedigt de wettigheid van de Roerbe zetting. De nota geeft een uiteenzetting van de maatregelen jwelke Frankrijk zou nemen als het lijdelijk verzet mocht ophouden. Zij laat aan de Belgische regeering over zich uit te spreken over het vraagstuk van het Bel gische voorkeurrecht. Het Belgische antwoord zal in groote lijnen gelijk zijn aan het Fransche; terzake,van het voorkeurrecht zal het de Belgische aanspra ken handhaven en het nakomen eischen van de verplichtingen, welke zoowel de geallieer den in het algemeen, als Engeland in het bij zonder op zich hebben genomen. Het zal vooral den nadruk leggen op de noodzake lijkheid van een samenwerking der geallieer den tot regeling van het vraagstuk van her stel. Nadat het antwoord verzonden zal zijn, zal de Belgische regeering een grijsboek uit geven. Alle stukken liggen gereed, doch men wacht voor het openbaar maken van enkele ervan nog de inwilliging af van de betrokken regeering. Dit grijsboek zal in zoover van beteekenis rijn, dat het alle technische studies zal be vatten, welke de Belgische regeering tot dus ver inzake het vergoedingsvraagstuk heeft ingediend. Een hoofdstuk zal gewijd zijn aan de voortdurende pogingen van België om de geallieerde eenheid intact te houden. ENGELAND EN FRANKRIJK. Volgens de Echo de Paris zou Baldwin zeer erop gesteld zijn bij zijn aanstaand bezoek aan Frankrijk de Engelsche eerste-minis- ter gaat, naar men weet, naar Aix-les-Bains Poincaré te ontmoeten. De mogelijkheid vin een ontmoeting wordt thans overwogen. Reuter verneemt, dat er nog niets bepaalds bekend is te Londen over het tijdstip waarop de Fransche en Belgische antwoorden op de Britsche nota kunnen worden verwacht, maar deze worden niet voor het begin dezer week tegemoet gezien. Men acht het waarschijnlijk, dat een copie van de Fransche nota aan Cur- zon, die te Bagnoles vertoeft, zal worden overhandigd. Het gepraat over een bijeen komst van Baldwin met Poincaré wanneer eerstgenoemde door Parijs gaat op weg naar Aix-les-bains wordt zeer voorbarig geacht. In welingelichte kringen gelooft men niet, dat zulk een samenkomst thans nuttig kan zijn. UIT DE DUITSCHE POLITIEK. Vrijdag heeft in een vergadering van den rijksraad Havenstein, de president van de rijksbank, het woord gevoerd over een regee- ringsontwerp tot vijfvoudige verhooging van de bevoegdheid tot het drukken van bankbil jetten der landen Beieren, Wurtemberg, Sak sen en Baden. Deze landen zelf stelden een twintigvoudige verhooging voor, Havenstein keerde zich hiertegen, omdat dientengevolge wederom een nieuwe inflatiegolf zou kunnen ontstaan. Immers, daardoor zouden deze banken de bevoegdheid krijgen kredieten aan de industrie te geven. De rijksbank probeert de credieten zooveel mogelijk te beperken en geeft in den laatsten tijd bijna uitsluitend nog credieten, waarvoor gouddek king aanwezig is. Intusschen voegde Haven stein er aan toe, dat op het einde van de vol gende week 46 billioen papiermark per dag zal worden gedrukt. De heer Havenstein heeft verder den voorzitter van den bedrijfsraad van de rijks drukkerij, Franz Grossmann, afgezet, op grond dat hij op 10 Augustus zou hebben be proefd om het drukken van de biljetten waarop de rijksbank aankondigde, dat zij aiet meer voldoende geld kon drukken tot uitbetaling van de loonen, wegens de sta king der boekdrukkers, zou hebben willen verhinderen, en omdat hij uit zichzelf tot den directeur Havenstein zou hebben gezegd, dat diens aftreden wenschelijk was. Naar aanleiding daarvan heeft gisteravond in de Singacademie een vergadering van het per soneel van de rijksdrukkerij plaatsgevonden. De afgezette bedrijfsraad voerde daarin het woord. Hij deelde mede, dat inderdaad een .minuut na het uitbreken van de boekdruk- kerssftking het bevel is gekomen, om op de rijksdrukkerij het bekende plakkaat te druk ken. Hij zelf heeft daar eerst eenige uren la ter kennis van genomen en kon absoluut niets doen om den druk te verhinderen, aan gezien de plakkaten tien reeds waren ver spreid. Hij had evenwel' inderdaad opdracht gekregen om den druk te verhinderen, ver mits het plakkaat een tastbare leugen be vatte. Het gebrek aan betaalmiddelen is na melijk uitsluitend aan het gebrek aan voor borg van den heer Havenstein te wijten. Het kabinet Stresemann -regeert nog geen vijf dagen of wij zitten al in een nieuwe cri sis, seint de Berl. ct>rr. van de N. R. Ct. Aan leiding daartoe is de hardnekkigheid, waar mede de heer Havenstein de president-direc teur van de rijksbank, zich aan zijn post vastklemt. De Vorwaerts, gesecondeerd door de bladen van Ulstein, zet tevergeefs haar hevige aanvallen voort. Het blad merkt op, dat van alle verzekeringen, die Havenstein in de huishoudelijke commissie van den Rijks dag heeft gedaan, in de practijk'van de rijks bank nog geen spoor te bespeuren is. De heer Havenstein beweert, dat hij de inflatie bestrijden wil; het beste middel daartoe is af te treden. Ook Zaterdag waren de meeste kooporders voor deviezen voor rekening van de indu strie in het Rijnland. De Rijnlandsche indu- stre heeft, zoo zegt de Vorwaerts, wederom credieten in papieren mark van de rijksbank gekregen, welke zij tot speculatie in deviezen gebruikt. In plaats van te verdwijnen, heeft de heer Havenstein het arbeidende volk een klap in het gezicht gegeven door het ontslag van Grosmann. De R. Z. am Mittag schrijft, dat iedereen respect moet hebben voor de kracht van ka rakter waarmede Havenstein vasthoudt aan zijn overtuiging. Deze overtuiging berust ech ter zonder uitzondering op vergissingen, en daar mag men het Duitsche volk toch niet aan opofferen. Intusschen dwingt thans de heer Haven stein de sociaal-democraten werkelijk den rijksdag bijeen te roepén. Indien de sociaal democraten hun zin niet krijgen, kunnen zij inderdaad niet langer in de regeering blij ven, daar de groote meerderheid in hun aanhang nu eenmaal Havenstein niet alleen de schuld geeft voor den financieelen nood, waarin Duitschland geraakt is, maar hem ook verdenkt de nieuwe belastingwetten te willen 'tegenwerken. Terwijl in Pruisen de Deutsche Zeitung en het Deutsche Tageblatt verboden zijn is in Beieren de Deutschvoelkische pers vrij om tegen Stresemann en Hilferding te stoken. Hilferding wordt uitgescholden .voor een jood, die Duitschland wil uitleveren aan de entente om het geheel te laten uitpersen. Dan worden er toespelingen gemaakt op den dag waarop men daarover wraak zal nemen. Intusschen heeft de Beiersche ministerraad Vrijdagavond vergaderd om stelling te ne men tegenover het nieuwe rijkskabinet. Volgens de Muenchener Neueste Nachrich- ten betreurde de ministerraad oprecht het aftreden van Cuno onder wiens leiding ern stige conflicten tusschen Beieren en het rijk zijn vermeden. Dit|««dwezen wordt nog ver groot door de zorf wrtr de omstandigheden, waaronder het kabinet Stresemann is ont staan. De ministerraad achtte het in het be lang van het rijk het kabinet Stresemann niet te beschouwen uit het standpunt van vooroordeel, dat door zekere partijbladen wordt ingonomen. De ministerraad hoopt, dat het nieuwe kabinet de buitenlandsche poli tiek zal voortzetten, welke Cuno met zoo veel succes heeft gevoerd. Men zal in geen geval kunnen toestemmen, dat er directe on derhandelingen met Frankrijk worden ge voerd. De Beiersche ministerraad kan niet nalaten haar bezorgdheid uit te drukken, dat het linker gedeelte van het kabinet de mo gelijkheid zal meebrengen, dat er verschil van raeening tusschen het rijkskabinet en Beieren zal ontstaan. Mochten er weder pogingen van unitorisme worden gedaan, dan zal men in Beieren op onbuigzamen tegen stand stooten. Men kan zich nu reeds niet onttrekken aan den indruk, dat de nieuwe belastingwetten zullen uitloopen op de ver nietiging van het bezit, hetgeen weliswaar in de lijn van de sociaal-democratie ligt, maar groote werkloosheid ten gevolge zal hebben. Niettegenstaande dit alles zal Bei eren beproeven ook met het nieuwe rijkska binet vriendschappelijk samen te werken. UIT HET BEZETTE GEBIED. hooge geallieerde commissie in het Rijnland heeft beslaten, het grondgebied van het bruggehoofd van Kehl uit te sluiten van den algemeenen maatregel van grensaf- sluifing in het bezette gebied, ten gevolge van het verzoek van de Kamer van Koop handel te Straatsburg, waarbij gewezen werd op de moeilijkheden, die daaruit voortspruiten voor den Franschen uitvoer handel, in het bijzonder voor producten uit Elzas-Lothaningen. De Franschen hebben gisteren bij den gemeente-ontvanger meer dan een milliard mark in beslag genomen ter inning van een boete van 8000 franken, welke de stad is opgelegd, wegens een daad v|n sabbotage op den Vogelsangerweg. Vanochtend hebben de Franschen het Pruisisch belastingkantoor bezet en 30 ambtenaren weggevoerd naar hun hoofd wacht. t Generaal Degoutte heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij gevangenisstraf van ten hoogste 20 jaar en boete van ten hoogste 500.000 goudmark wordt bedreigd tegen het vernielen, verwijderen of wijzigen van de inrichtingen in alle fabrieken, die leve ringen op rekening van het herstel zouden kunnen doen, waardoor het productiever mogen zou kunnen worden verminderd of de kwaliteit der producten veranderd. Het besluit bedreigt ook straf tegen het verhinderen van controle-bezoeken van vertegenwoordigers van de geallieerde missie aan fabrieken en mijnen. In de bezette gebieden begint de rust weer te keeren. In enkele streken is de toestand echter nog onveranderd. Te Witten hebben de Franschen onge veer 145 milliard mark, bestemd voor de rijksbank te Bochum, in beslag genomen. Volgens een mededeeling van de spoor wegdirectie te Keulen, wordt het besluit van de Rijnlandcommissie om het nood geld, dat de rijksspo or'.vegen uitgeven, in beslag te nemen, in de Engelsche zone niet uitgevoerd. IERLAND. Welkie verwarring de verkiezingen in Ierland waarschijnlijk te zien zullen geven blijkt o. a. uit het feit dat in het district Longford in het Graafschap West Meath voor een enkelen zetel 15 candidaxen zijn gesteld, te weten 3 aanhangers van den vrijstaat, 2 van de arbeiderspartij, 4 van de boerenpartij, 1 van het centrum, 1 on afhankelijke en 4 republikeinen. De Iersche republikeinen hebben een beroep gedaan op den Paus om tusschcn- komst ten gunste van De Valera. Kardinaal Gasparri, de secretaris van staat, heeft geantwoord, dat het Vaticaan niet officieel kan tusschenbeide komen, maar dat de Paus hoopt, dat de vrede in Ierland spoedig zal zijn hersteld en dat De Valera onpartijdig zal worden berecht. HONGARIJE EN DE VOLKENBOND. Uit Boedapest wordt gemeld; Bethlen is veertien dagen met verlof ge gaan. Daarna begeeft hij zich rechtstreeks naar Genève, waar hij zijn land op de Vol kenbondsvergadering vertegenwoordigen zal. De ministerraad heeft gisteren de ver schillende vraagstukken besproken, welke Hongarije ter vergadering aanleiding tot voorstellen of besprekingen kunnen geven. UIT ITALIË. Men meldt uit Reggio d'Emflio den over gang van de socialisten aldaar tot het fas cisme, wat van groote beteekenis is, zoowel voor de kracht en vastheid der regeering als voor de binnenlandsche rust, DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Volgens een officieele mededeeling meldt men uit Melilla, dat er op het heele front een geweldige bedrijvigheid bij de tegen standers wordt waargenomen. De meeste voorposten zijn aangevallen. HET NIEUWE BEWIND IN BULGARIJE. De rechtbank te Plewna heeft 85 zaken behandeld van opstand tegen de regeering na den val van het kabinet-Stamiboeliïski en 4 beklaagden ter dood veroordeeld, 2 tot levenslange opsluiting, 70 tot gevan genisstraffen van 2 tot 12 jaar en 9 vrijge sproken. De veroordeelden kunnen in hoo- ger beroep gaan. DE TROEBELEN IN TSAOSJI. Het blijkt nu dat de twee Iersche katho lieke priesters, omtrent wier lot men dezer dagen beducht was, uit Tsaosji zijn ontsnapt. Zij hadden zich vermomd in Chineesche kleeren en hielden zich schuil in een Chi- neesche Woning, waarin zij onverlet bleven. Men gelooft, dat roovers die tweehonderd Chineesche gevangenen meevoerden nog in den omtrek van Tsaosji zijn. WERVELSTORM IN HONGKONG. Een wervelstorm teisterde Zaterdag Hon kong en omstreken. Er werd een aanzienlijke stoffelijke schade veroorzaakt. De Engelsche duikboot L. 9 is in de haven gezonken. Van de bemanning kon slechts een derde deel gered worden. Verscheidene koopvaarders in de haven zijn ook op drift geraakt en gestrand. Een later bericht van Reuter deelt mede, dat de admiraliteit meldt, dat niemand is omgekomen ibij het zinken van de duikboot. De wervelstorm duurde een uur en richtte groote schade aan aan de scheepvaart op de rede; verscheidene schepen sloegen van hun ankers en gaven noodsignalen. Een sleepboot beproefde een zinkende rivier stoomboot te helpen, maar had geen suc ces. De boot zonk met alle opvarenden. Een deel van de bemanning van de Britsche duikboot is gered door de bemanning van het eveneens in nood verkeerend stoomschip Ginyomaru. Moedige pogingen om de op varenden van het Indo-Chineesche stoom schip Loongsang te redden, dat op de pier liep, bleven vruchteloos. De bemanning ver dronk voor de oogen van de toegesnelden. Malvy, de Fransche oud-minister van buitenlandsche zaken, heeft bij het verstrij ken van zijn verbanningstijd in een interviexv zijn voornemen te kennen gegeven om weer deel te nemen aan de politiek. L'Action Franpaise is verontwaardigd over dit voor nemen en betoogt aan de hand van lal van wetboek-artikelen, dat Malvy evenmin ver kiesbaar is als dat hij het recht heeft kiezer te zijn. Het blad zou het betreuren zoo Malvy kon optreden als kiezer en als ver kiesbaar burger, terwijl hij om redenen van onwaardigheid, noch het een noch het ander is. Malvy, zegt de Action Franpaise kan zijn politieke rechten alleen terugkrijgen wanneer hij een parlement ontmoet dat heih amnestie verleent of magistraten om zijn proces te herzien of hem te rehabfliteeren. Het blad hoopt, dat Frankrijk voor een dergelijk affront gespaard zal blijven. De prijzen op de markt te Berlijn zijn a sro.uoo, margarine tot 670.UOD mark, boter een miljoen, eieren 50.000 k 55.000 mark per stok. Er was aanvoer genoeg. Op de groen- teamarkt waren de prijzen de laatste drie dagen vrij vast. Naar de Koclnische Zeitung uit Rem- spheidt meldt, hebben de drukkerspatroons aldaar zich genoodzaakt gezien wegens de plotselinge sterke loonsverhoogingen hun be- Irijven tot het uiterste te beperken. Hierdoor worden verscheidene arbeiders gedwongen naar het burgerlijk armbestuur te gaan. De Belgische koninklijke familie is naar Zwitserland en Nóord-Italië vertrokken. Prof. Nolf, de Belgische minister van kunsten en wetenschappen, heeft besloten, te Antwerpen een cursus in het Vlaamsch voer leeraren bij het' M. O. in te stellen, waar Nederlandsche litteratuur en kunstge schiedenis zullen worden onderwezen. Dinsdag heeft er, naar uit Brussel ge meld wordt, weer een bijeenkomst plaats gehad van belanghebbenden bij den veer dienst Zeebrugge-Harwich. Men hoopt in October den dienst te kunnen beginnen, welke zal worden uitgeoefend door de Great Eastern met booten met 4 naast elkaar ge legen sporen, welke plaats bieden voor een gewonen goederentrein van 54 wagens. Hun zeewaardigheid is beproefd tijdens den oor log toen zij bijna 300.000 ton aan spoorweg materiaal het Kanaal overgebracht hebben. Men wil met den nieuwen dienst vooral fruit, groenten enz. vervoeren. Naar men zegt, heeft reeds een exportcursfirma voor eiken dag een volle bootlading toegezegd. Te New-York verluidt, dat het ministe rie van arbeid de verplaatsing van het im migratiestation van het Ellis-eiland over weegt. Het medische onderzoek van de im migranten zou dan aan boord plaats hebben De verantwoordelijkheid voor de geschikt heid van de immigranten zou grootendeels op de reederijen komen te rusten, De begrooting van Finland voor 1924 is gereed. Ryti, de minister van financiën, heeft aan de bladen medegedeeld, dat het gelukt is de begrooting zonder leeningen sluitend te maken. Bovendien is het moge lijk gebleken den belastingdruk eenigszins te verlagen. De regeering stelt voor de oude grondbelasting af te schaffen, evenals de op centen. Feitelijk stellen alleen verkeerswegen en landsverdediging hoogere eischen dan ver leden jaar, terwijl de civiele lijst verhoogd is ten gevolge van een salarisverhooging van de bedienden. De gewone begrooting sluit, evenals verleden jaar, op 2300 millioen Fin- sche mark. Ook de buitengewone begrooting wijkt met 440 millioen slechts weinig af van die van het loopende jaar. Twee personen zijn gedood en 30 ern stig gewond, doordat het dak van een kerk, in de buurt van Salamanca, is ingestort, waarop 80 personen waren geklommen om naar een stierengevecht te kijken. Volgens een te Madrid ontvangen be richt uit Zamorra is de bliksem geslagen in de historische villa de Toro, welke geheel verwoest is. De markies van Cambridge, de oudste broeder van de koningin, is ongesteld. Hij heeft kou gevat, waarbij complicaties geko men zijn, die echter niet als ernstig worden beschouwd. Aanvankelijk vreesde men voor longontsteking. Lord Sterndale, de Master of the Rolls, is Vrijdag overleden; de 74-jarige oude heer was 's middags aan het hooien geweest en had daarna kachelhoutjes gehakt. Lord Sterndale's familienaam was Pickford. Hij was sinds 1919 Master of the Rolls, De heer Herbert Jeans, tot dusver de leider van de parlementaire verslaggevers van Reuter, is benoemd tot hoofdredacteur van dit persbureau. Een ondergrondsche tank met een in houd van 500,000 vaten, die het eigendom was van de General Petroleum Cy., is ont ploft te San Pedro in Californië. Dit was het gevolg van zelfontbranding. De ontploffing werd overal in de stad gevoeld. De schade loopt in de honderd duizenden. De menschen die wonen in de nabijheid der tank, moesten hun huis verlaten, omdat er brand dreigde Vrijdag is te Northing, bij Southampton, een huwelijk ingezegend, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Er was veel publiek, er waren veel bloe men, en het bruidje zag er lief uit. De bruigom xvas niemand minder dan „Joe" Beckett, de Engelsche bokskampioen in de zwaargewichtklasse, Beckett heeft na het huwelijk de menigte toegesproken. De speech was karakteristiek en niet onaardig; ,,Kort geleden had ik maar tv.ee groote wenschen; een lief Engelsch meisje te trou wen, en Carpentier te verslaan. Het eerste is gelukt; het tweede hoop ik nog te volbren gen." DR. ROYAARDS C-EWOON' HUURDEN VAN DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM Naar uit Amsterdam gemeld wordt, zal dr. Royaiards toch in den Stadsschouwburg blij ven, d.w.z. als gewone huurder tot 1 Mei 1924. In een onderhoud, dat hij met de vertegen woordigers van de pers ten sladhuize had, heeft Wethouder Wibaut hiervan mededeeling gedaan. Dr. Royaards had aanvankelijk ge vraagd dan een huurprijs te mogen betalen, tlie lager was daii die welke genoemd' wordt in het cahier des charges voor den vasten bespeler, zulks in verband met zijn veran derde positie. Dit verzoek werd door den heer' Zaterdag opnieuw gestegen. Vet kostte 705.000 Wibaut afgeslagen. Wel was hij bereid te be vorderen, dat Dr. Royaards tot 1" Met 1924 de beschikking over do hem thans reed« toe gewezen avonden zou krijgen, tegen een prijs, die overeenkwam met den gemiddelden huurprijs volgens bet cahier des charges.Ten- slotte is men het er over eens geworden, dat Dr. Royaards zal betalen 333 per avond en de helft van dezen prijs voor de middag voorstellingen. Royaards heeft het in dien zin opgemaakte contract geleekemdt, zoodat het zeker is, dat hij althans dit jaar i'i den Stadsschouwburg blijft. Ook de commissie voor de kunstzaken had zich hiermede vereendgd. Men overwoog, dat de beslissing ten opzichte van dien Stads schouwburg niet kan worden uitgesteld tot de nieuwe raacl bijeenkomt, daar de Schouw burg dan gedurende een maand leeg zou staan. Bovendien heeft <Je raad in het voor jaar van 1923 zonder discussie be sloten aan dr. Royaards de voor keur 'te geven op grond van zijn artis tieke kwaliteiten. Daarin is inmiddels geen verandering gekoinen. Voorts oordeelde men deze oplossing, gezien het groote gezelsi.iap van het Nederlandsch Toon,ee], de beste. Op grond van eén en ander besloot de commis sie dan ook niet te treden in de aanvragen van SchouwtooneelHofstadtooneeel, die in combinatie den Stadsschouwburg wilden be spelen, noch in die van Comoedia. Royaards blijft dus als vrije huurder, niet meer als vaste speler in den Stadsschouw burg. De bijdrage van 25090 van de ge meente in het tekoTt, vervalt echter. DE OPGRAVINGEN IN RIJCKHOLT. Gedurende twee weken, zoo verneemt de „Msb.", zijn er te Rijckholt- St. Geertruid ten Zuiden van Maastricht, onderzoekingen gedaan naar bewerkte vuursteenen, onder leiding van dr. van Griffen uit Groningen en dr. van der Steen uit Haarlem. De onderzoekingen dragen'een voorloo- pig karakter. De resultaten zijn evenwel van dien aard, dat zonder twijfel een verder on derzoek, in 't belang der wetenschap moet en zal geschieden, 't Is te hopen, dat de Ne derlandsche regeering zich dan niet afzijdig houden zal, doch door ruimen financieelen steun, de geheimenissen, in den Rijckholter bodem verborgen, helpt aan den dag bren gen en voor Nederland, voor Limburg niet 't minst, doen bewaren. Behalve vele dozijnen mooi bewerkte stee- nen, wapenen en werktuigen van eiken aard (waaronder zelfs prachtig gepolijste) werd door dr. van Griffen ook een vuurhaard ge licht. Deze vuurhaard was opgebouwd uit vuursteensplinters; op dien haard lagen nog gedeeltelijk verbrande resten van het edel hert. Deze stookplaats was zoo typisch, dat aan haar oorsprong uit het vuursteentijdperk haast niet meer kan worden getwijfeld. Boveadien zijn er door denzelfden onder zoeker buiten het bosch, op het plateau in de richting van St. Geertruid, plekken ontdekt, die waarschijnlijk steenen vloeren Zijn van de hutten der menschen, die hier hebben gewoond. Ook werden fragmenten van aardewerk gevonden, dat uit dezelfde periode herkomstig kan wezen. Dr. van der Steen vond o.a. een verticalen put van pl.m. 5 meter diep, waarvan horizon tale galerijen in het krijt uitgaan en waar langs de oerbewoners dezer streek zich wisten meester te maken van vuursteenen, dienstig voor 't maken van wapens en werk tuigen. De nu gedane vondsten zouden van be langrijker waarde wezen, dan de vondsten der Belgische onderzoekers in de laatste 30 35 jaren, welke zijn ondergebracht in 't museum Ourtius te Luik. DE OOGST IN HET OOSTEN VAN ONS LAND. Men schrijft aan het Hbld. van de Ooste lijke zandgronden Zelden is het maaien en oogsten van de rogge, het broodkoren onzer Oostelijke zand gronden,zoo goed en zoo snelverloopen als dit jaar. Met geri ge moeite werden de gemaaide garven droog voor den oogst en ook het maai en verliep onder vrij gunstige weersgesteld heid. Toch was het maaien op heel wat akkers geen gemakkelijk werk. Door de geweldige stortbuien van voorgaande weken 'agen heel v/at halmen plat op den grond, waar doorheen het onkruid welig tierde. Op deze velden zal de oogst dan ook wel tegenvallen. Maar voor 't overige overtreffen en stroo- èn zaadop- brenst de verwachtingen. Vooral de halmen hebben een buitengewone lengte en stevig heid. Ook de oogst van haver en gerst is in vollen gang. Deze gewassen leveren algemeen een flink beschot. Veel minder gunstig is de opbrengst der arrdappelen. Vooral de latere soorten vallen zeer tegeu. Ook het zoogenaamde „door groeien" der knollen komt reeds op onder scheidene akkers voor. De boonenoogst kan wel grootendeels als mislukt worden beschouwd. In heel gustige gevallen begint dit gewas te bloeien, terwijl nog heel wat boonefivelden een sober pro duct vertooneru De wei- en hooilanden zien er weer prach tig uit. Het tweede gewas der hooilanden geeft zeer zeker een goeden oogst. En de weilanden bieden algemeen een overvloed van voedsel aan het vee. Dit verkeert dan ook in uitstekende positie en stijgt met den dag in prijs. De moestuinen leveren over het algemeen een treurig beeld. Aan de verschillende tafel groenten is groote behoefte en de aanvoer van elders is in deze streken ook al zeer ge ring, terwijl het aangevoerde van zeer infe rieure kwaliteit is. De fruitoogst zal zeer tegenvallen, te meer omdat de halfrijpe vruchten in groote mas sa's afvallen. DEKEN J. H. SMEELE. Zaterdagochentd is de 81-jarige deken van Hoorn, Ge Zeereerw. Heer f. H. Smeer», voorzien van de laatste H.H. Sacramentet der Stervenden. Het is de tweede maal in één jaar tijds,. dat deken Smeele is bediend beide keeren meer uit voorzorg. (Msb.) De „Rsb." zegt naar aanleiding va richt van het „Vad", dat hte tekort op de be groeting voor het volgende dienstjaar 182 799.447.95 gulden bedraagt en het tekori op de ouderdomsverzekering 12 mullio^n, dat dit een abuis is en vermoedelijk een cijfer dat wel eens bestaan heeft, maar allang is weggewerkt. De thans afgetreden minister van financiën noemde enkele dagen voor zijn aftreden het tekort 140 millioen, niet ten volle meer. En toen was men, zoo verzekerde hij het blad. nog aan het besnoeien, doozat ook het cijfer 140 millioen nog te hoog was. Is het blad goed ingelicht, dan zijn nadien tijd nog verschillende subsidies geschrapt, waaronder dat van de drankbestrijding, dat vorig jaar reeds belangrijk verminderd was. DE ARBEID IN SLAGERSWINKELS.' Men deelde aan „De Slagerscourant" me de, dat volgens een vrijsprekend vonnis van den kantonrechter te Haarlem, in slagerijen, waarin geen machines staan en die gebruikt worden om de clientèle te bedienen door het personeel, dat uitsluitend ter bediening van het publiek aanwezig is, zonder inachtne ming van de bepalingen der Arbeidswet 1919 arbeid verricht mag worden. Naar aanleiding van dit vrijsprekend von nis heeft de redacteur van „De Slagerscou rant" zich gewend tot den directeur-generaal van den Arbeid, den heer Zaalberg, die het blad het volgende mededeelde. Een te Dord recht gevestigde slager had aan den Ministo» verzocht een winkelbediende de geheeli week na 6 uur 's avonds in den winkel te mo gen laten bedienen. Het districtshoofd - had dit geweigerd op grond van de overweging, dat een slagerswinkel als werkplaats in den zin der Arbeidswet is te beschouwen, doch toen bij nader onderzoek bleek, dat de sla gerswerkplaats van adressant zich in een ge heel ander perceel bevond dan de winkel, terwijl de persoon, waarvoor het betreffende verzoek gold, inderdaad uitsluitend met den verkoop in den winkel belast was (het uit- beenen van vleesch, het worst maken, enz. geschiedde in de werkplaats door ander per soneel) adviseerde dit Districtshoofd om het verzoek in te willigen, hetgeen dan ook door den Minister werd gedaan. Het spreekt vanzelf, aldus de directeur- generaal, dat in soortgelijke gevallen de werk- duur van het uitsluitend in den winkel be dienend personeel niet onder de thans van kracht zijnde bepalingen der Arbeidswet valt» AMERIKAANSCH BEZOEK. Het stoomschip van de Royal Mail Steam Packet Arcadian, met 500 Amerikaansche passagiers aan boord, dat einde dezer maand een bezoek ibrengt aan de Noorsche wateren en fjorden, zal, naar het Hdbl. verneemt, ep Dinsdag 4 September de haven van IJmuid*. binnenloopen, om daarna Amsterdam en nog eenige andere plaatsen in ons land t»' bezoeken. VERMINDERING VAN OUDERDOMS- PENSIOEN. Naar de Tel. verneemt, maakt hét thans bij de regecring een punt van overweging uit, om het bedrag van het Ouderdomspen sioen, dat toegekend is aan hen, die in 1915 65 jaren geworden zijn, eenigszins te ver minderen. BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. Wettelijke maatregelen. Naar de „"Maasbode" verneemt, zullen da van velerlei zijden tot de Regeering gerichte verzoeken, tot het nemen van wettelijk» maatregelen tot behoud van natuurmonu. menten (St. Pietersberg e.a.) niet vruchte loos blijven. Wettelijke maatregelen in dezen zin zouden in gevorderden staat van voor bereiding wezen. HET REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. Naar verluidt, zal op 21 Sept., den dag, dat het nationaal huldeblijk aan de Koningin in de Nieuwe kerk te Delft wordt overge dragen, het werk slechts voor een deel vol tooid zijn. Alleen het bovenste gedeelte van het koor zal tegen dien tijd gerestaureerd zijn. DE BEGRAFENIS VAN F. A. MOEREL Zaterdagmorgen had te Oudewater in groo- ten eenvoud de plechtige uitvaart plaats van wijlen den heer F. A, Moerel, lid der Tweed» Kamer. Een talrijke schare vulde het kerkgebouw. Na den kerkdienst werd het stoffelijk over schot naar de begraafplaats gedragen, ge volgd door den zoon en verdere familieleden van den overledene, alsmede door vele auto riteiten en deputaties van vereenigingen. O.a. merkte men op: de Tweede Kamerleden Bul ten en Stulemeyer, pastoor Beukers als ver tegenwoordiger van den Bond van R.-K. on derwijzers, voorts afgevaardigden van den Statenkieskring Gouda en de „Kath. Sociala Actie" te Leiden, welke vertegenwoordigd was door de heeren Van Berkel, dr. Hoffman en v. d. Meer. De Hollandsche Mij. van Land bouw had den heer Valckenier de Greeve af gevaardigd. Er v/aren verder deputaties van talrijke vereenigingen uit Oudewater, waar van de overledene bestuurslid was. Aan de groeve werd niet gesproken. Slechts een palmtak van den- bond van Hanzevereenigingen in de bisdommen Utrecht en Haarlem, waafvan de overledpne oud-voorzitter was, dekte de lijkbaar. S3 HOOFDSTUK XV. De ziekenkamer in het huis van den dok- er zag er des namiddags juist uit als toen men er gisteren Henriette in had gedragen. Op het dringend verzoek van de zieke had Bruck alles wat van de villa was gekomen, uit de kamer laten brengen. Buiten in de gang ware* zij op de roode steenen in rij en gelid geschaard, de groene leuningstoelen en het keurige vuurscherm, en bij den een- voudigen bloempot met den dennentak stond het prachtig vergulde waschstel. Het lardewerk was weer in zijn eer hersteld en de ouderwetsche stoelen met het zware over trek over de zittingen bevonden zich op hunne oude plaats. Daarentegen verhief »ich de zilverachtige waterstraal van de ka- ■ner-fontein uit een krans van bloemen en op een tafel stond de groote kooi met de kana rievogels van Henriette, die op verlangen der zieke hierheen waren gebracht. De goudgele diertjes vlogen hier als te huis, uit en in, zij fladderden om het bed, namen stukjes suiker uit de bleeke, dunne vingers der zwak- ice meesteres en wiegelden zich op de takjes van de hangplanten, die aan den zolder hingen. Nanm, de kamenier, was tegen den mid dag ontslagen om op de villa uit te slapen, en tante had de verdere zorg voor dien dag op zich genomen. De oude dame had de bruinzijden japon nog aan, maar droeg er een breed wit linnen schort overheen, om het geruisch te verminderen. Henriette was al bekend met de verande ring, die zoo op eefls plaats had gegrepen. Men had haar gezegd, dat een heer van het hof deftig door de weduwe ontvangen was en in de kamer van den dokter geleid. Een heer van het hof bij Bruck, die tot heden toe slechts armendokter was geweestDaarbij hadden het feestelijke toilet en het opge ruimde gezicht van de tante hare aandacht getrokken, zij was onrustig geworden en had niet opgehouden met vragen en weder vragen, tot Bruck bij haar bed was komen zitten en haar kalm en eenvoudig had ver teld, wat er gebeurd was. Dit was alles voor gevallen, terwijl Kathe in Flora's kamer getuige was van het tooneel, dat freule van Berneck en de handelsraad door hun onver wacht nieuws hadden veroorzaakt. Des namiddags zat Kathe bij het ziekbed. De dokter was ontboden op audiëntie bij den vorst en tante was een half uurtje weg gegaan, om eenige huiselijke bezigheden te verrichtende beide zusters waren voor het eerst weer alleen. Op het gelaat van Hen riette lag een glans van innige vreugde, zij sprak niet, want de meest mogelijke rust was haar dringend aanbevolen. Bruck had haar streng verboden, hare vreugde nog eens Zoo luide te kennen te geven, als zij, tot zijne verbazing, bij zijn mededeeling had gedaan. Gehoorzaam aan dat verbod had zij hem, noch de tante, in den loop van den dag ver der iets gevraagd, maar thans, nu de ernstige oogen van den dokter niet waarschuwden en de deur achter de zorgzame tante geslo ten was, richtte zij zich plotseling op van het kussen. „Waar blijft Flora vroeg zij op gejaag- den toon. „Gij weet wel, dat grootmama van uur tot uur laat zeggen, dat de grond brandt onder hare voeten, maar dat zij niet kan komen, om dat er zooveel bezoek op de villa is, dat zij geen oogenblik weg kan." „Mijn hemel, grootmama zei de zieke ongeduldig. „Wie verlangt dan naar hare komst Laat die blijven, waar zij is 1 Ik spreek van Flora." Henriette sloeg de handen vast ineen en hief die met hartstochtelijke opgewonden heid naar boven. „Kathe, dat is een schitte rende rechtvaardiging, en ik dank God, dat ik die mee mocht beleven. Als Bruck nu bij het naar huis gaan maar niet op de villa aanloopt. Hier, hier, dat ik er bij ben en het Zie, moet Flora hem voor het eerst weer ont moeten. Ik sidder van ver angen, haar voor hem in het stof te zien bukken." „Wind u niet zoo op," smeekte Kathe Zacht. „Och wat, Iaat mij toch praten," 'riep de Zieke driftig. „Als Bruck eens wist, hoe on gelukkig hij mij maakt met dat verbod om te spreken. De spanning in mijn binnenste, die ik met geweld moet onderdrukken, dreigt mij te doen stikken, als gisteren de stroom, die gfch met geweld een weg baan de." Zij leunde met den elleboog op het kussen en begroef de witte hand on der het rijke blonde haar, waar zij het kleine mutsje had afgeschud. „Weet gij nog wel, hoe Flora die reis, waar Bruck zoo beroemd van terugkeerde, spottend en hoonend een uitstapje noemde vroeg zij en zag met oogen vol verbittering haar zuster aan, terwijl zij daarbij in denzelf den toon verviel als gisteren, toen de ijlende koorts haar teeder gestel zoo gruwelijk had aangetast. Kathe sidderde van angst bij het bed der geliefde kranke. „Heugt het u nog wel, hoe zij Maurits bespotte en uitlachte, omdat hij de waarheid vermoedde en zei, dat Bruck zeker in consult naar Leipzig was ontboden Neen, al kroop zij voor hem op de knieën zij kan'dien|beleedigenden twijfel nooit weer goed maken. Ik zou op het oogenblik wel eens even in hare ziel willen lezen. Wat moet zij verpletterd en beschaamd zijn Zij zal de oogen niet durven opslaan, zelfs niet voor ons." Kathe had de handen in den schoot ge legd en de oogen neergeslagen, alsof zij de schuldige was. Het hartstochtelij k opgewon den meisje hier bij haar vermoedde wel niet, dat die eerste ontmoeting niet meer plaats zou hebben, dat Flora in dit „akelig hol" nooit weer een voet zou zetten. Zij wist evenmin als de anderen, dat de verloofde zich met geweld had vrijgemaakt enjfdat het zinnebeeld van de verecniging, de dunne gouden ring, op den bodem van de beek lag, als hij niet door de golven v/as weggespoeld. „Zeg toch ook eens een woord, Kathe," mokte Henriette. ,,'t Is of gij visschenbloed in uw aderen hebt, dat u alles zoo koud laat. Wel is waar hebt gij de toestanden nog niet met bijzonder scherpen blik kunnen opne men en daarom is uw standpunt tegenover de verschillende personen nog niet tot vast heid gebracht. In Bruck b.v. stelt gij na tuurlijk weinig belang, gij ziet hem zelden en hebt nog geen tien woorden misschien met hem gesproken, maar gij zijt toch wel getuige geweest van Flora's afschuwelijke pogingen om zich terug te trekken, gij hebt toch de koude woorden uit haren mond ook gehoord ik zou zeggen, zooveel ge voel voor rechtvaardigheid, zooveel verlan gen, ja, dorst naar een billijke vergelding, naar een noodzakelijke genoegdoening moest in elke menschelijke ziel aanwezig zijn Kathe sloeg de oogen op met een zeld zaam flikkerenden blik dit was zeker geen visschenbloed, dat voorhoofd en wangen, dat zelfs den sneeuwwitten hals zoo donker purper kleurde zonder dat het mogelijk was die te bedwingen ontvlamde de drift in haar gemoed en liet haar voor een oogenblik ge heel vergeten dat zij aan een ziekbed zat en het haar plicht was elke aandoening en op winding met zorg te vermijden. „En als nu het werk der wraak geschiedt, als Flora met schaamte erkent, dat zij dwaalde, welke waarde heeft dat alles dan voor den belee- digden man?" vroeg zij haastig. „Zooals gij zelve zegt heeft Flora hem ongeveinsd haren afkeer doen gevoelen, en al werd hij in den vorstenstand verheven, dan zou dat toch dien afkeer niet in liefde kunnen ver anderen." „Bij een zoo ijdele, eerzuchtige ziel als Flora bezit zeker," antwoordde Henriette op Gen toon der diepste verachting „en Bruck? Gij zult zien, dat, bij het eerste blijk van toenadering van hare zijde, al wat er gebeurd is door hem vergeven wordt, als ware het nooit geschied." Zij boog het hoofd achterover en deed de oogen dicht. „En hij bemint haar nog altijd, vanwaar an ders zijn onuitputtelijk geduld, zijn zacht moedige volharding De oogen gingen weer open en er stond een mengeling te lezen van diepe smart en bittere ironie in dien zon derling glanzenden blik. „En al las hij uit haar schoon gelaat een duivelachtig gemoed, en al sloeg zij naar hem met de handen, hij zou haar toch liefhebben. De lach, die zulke scherpe trekken teekende op haar mager ge laat, had iets hartverscheurends zij poogde misschien daarom, dat gelaat in het kussen te verbergen. „Hare verandering zal een hooge waarde voor hem hebben," zei ze op vasten toon en met sterke stem, „hij zal ge lukkig worden, en dus.dient van onzen kant alles gedaan te worden, dat die rampzalige tijd van dwaling voor goed in het vergeet boek raakt." Kathe sprak geen woord meer, De zieki

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6