sport- en wedstrijden. K03FBA! LAWN-TENNIS ZWEMMEN VOETBAL-! SPORT JAARVERGADERING HAARL. VOETBAL- n BOND. DE ROTTERDAMSCHE VOETBAL BOND. B0&SEM. ATHLETIEK INTERNATIONALE GEBEURTENISSEN. (Zie vervolg Sportnieuws Pag. 3 Hoofdblad.) H&NDEL EN NIJVERHEID. DE R. C. H. SERIEWEDSTRIJDEN. Ook de tweede dag van de R. C. H. Ju bileumswedstrijden mag volkomen geslaagd genoemd worden. Het weer, een zoo belangrijke factor op dergelijke voetbaldagen, werkte weer geheel mede, terwijl daarnaast in de drie gespeelde wedstrijden goed voetbal was t'e aanschou wen. De eerste wedstrijd ging tusschen het sterke D. I. O. en eeil R. C. H.-combinatie, hoofdzakelijk bestaande uit tweede elftal spelers. De R. C. H.-ers zijn het eerste kwartier finaal de kluts kwijt, waarvan D. I. O. weet te profiteeren door het maken van drie doel- punten. Daarmede zijn dan tevens de voor naamste krijgsverrichtingen van Ponsteen c.s. vermeld, want gedurende de andere periode zijn de R. C. H.-ers meerendeels in de meer derheid geweest. Het gelukte hun zelfs om gelijk te maken, maar het absoluut verdiende winnende doelpunt bleef uit en als nog twee maal TA minuut verlengd wordt is daarna de stand nog steeds 33. D. I. O. is dan met loten de gelukkigste en kamt derhalve op een bijzonder fortuinlij ke wijze in den eindstrijd tegen Stormvogels De tweede wedstrijd was de finale voor de vierde afdeeling tusschen een R. C. H.-com- binatie en het Haarl. Scheidsr. elftal. De R. C. H.-ers, hoewel voor het meeren- deel jongere spelers dan de scheidsrechters, ipelen zonder twijfel beter dan de laatsten en zijn vrijwel voortdurend in de meerderheid. Toch duurt het nog tamelijk lang voordat Aanhalt zijn elftal de leiding weet te ge ven, waarna spoedig Ruys met een keurig schot de score verhoogt. Ook na dc rust is het R. C. H.-elftal het meest aanvallend, hoewel de scheidsrechters meermalen zéér dicht voor Erdtsieck komen, di; echter zijn doel weer keurig bewaakt. De R. C H.-ers weten de score op 40 te bren gen en daarmede den lsten prijs in hun af deeling te behalen, de tweede prijs aan de scheidsrechters latende. De groote strijd van den dag is R. C. H. —Stormvogels. Stormvogels is met haar beste elftal op gekomen, hetwelk als volgt is samengesteld: de Windt (ex V. S. V.) J. M. Blinkhof Grisel (ex Theole) Struys Sprokkreef Bakker v. d. Strien, Jan Blinkhof, Koster, Visser, Snoeks R. C. H. komt op met: Boekelaar, Nachtegeller, Roclfsema, v. Dam Koning v. d. Goes Nieuwenhuis Geutskens Hazevoet Kuyt Radsma Scheidsrechter is de heer Vrugt. Stormvogels heeft dus twee nieuwe spe lers in haar midden. R. C. H. mist Krom, voor wie v. d. Goes meespeelt en laten we direct zeggen, zich een verdienstelijk inval ler toonde. Stormvogels is aanvankelijk wat in de meerderheid en treedt eenigszins overrom pelend op. De achterhoede van R. C. H. weet zich echter te handhaven en eenmaal ingespeeld domineeren de R. C, H.-ers vrij wel voortdurend. Het spel der kampioenen is technisch stukken beter dan van de IJmui- denaars, die hun kracht meer in individueel spel zoeken en bovendien soms wel wat te forsch optreden, waarvan twee strafschop pen aan R. C. H. het resultaat zijn. De eer ste stopt de keeper meesterlijk, de tweede mikt v. Dam juist in een der hoeken van het .doel en R. C. H, leidt. Het spel'is zooals ge zegd forscher dan noodig, hoewel het aan spanning niet ontbreekt. De IJmuidenaars geven zich geheel, doch stuiten op de hechte R. C. H.-verdediging. Met 1-0 voor R. C. H. gaat de rust in. Direct na de rust komt Stormvogels geweldig opzetten en spookt het nu en dan leelijk voor het R. C. H.-doel. Kuyt, Radsma en Hazevoet zijn echter uit stekend op dreef en weren alles. Stormvo gels heeft eenmaal pech als een hard schot van Witte Jan tegen de bovenlat ketst. Overigens heeft deze speler niet veel bij zonders laten zien en we achten hem ook niet meer de gevaarlijke speler uit de IJmui- der voorhoede. Visser leek ons gevaarlijker en ook beter voetballer. Hoe de IJmuide naars ook zwoegen hun werken wordt niet beloond en wanneer Vrugt, die uitstekend dezen moeilijken wedstrijd leidde, het ein de aankondigt is het ook Stormvogels niet gelukt om R. C. H. te kloppen. Waar Schoten niet kon opkomen, had Zandvoort een papieren overwinning te boe ken, zoodat voor de volgende week nog zijn te spelen Stormvogels IID. I. O., E. D. O, —Zandvoort' en R. C. H.H. F, C., voorwaar een mooi prgramma, dat evenals gisteren, weer heel wat liefhebbers naar den Midden weg zal trekken. In een dér zalen van „De Nijverheid" ver gaderde Zaterdag de H.V.B. onder voorzit terschap van den heer Dankelman. Van het bestuur was de heer Cassee wegens uitste- digheid afwezig. In zijn openingswoord wees de voorzitter Dp den gestadigen bloei van den bond. Voorts bracht hij het aantal behaalde kampioen schappen van vereenigingen uit Haarlem en omstreken in herinnering. R.C.H., H.F.C., Stormvogels, Zandvoort, Bloemendaal en Edo II verrichtten kranige prestaties in den N. V. B. en de meermalen geuite veronderstelling als zou hier wel het beste voetbal worden gespeeld werd op duidelijke wijze bevestigd. Notulen en keurige jaarverslagen van den heer v. d. Aart als secr.-penningm. werden onder dankzegging aanvaard. Punt 5 der agenda, waarin werd beoogd de instelling van een weerstandskas a 500, werd met toe lichting van de heeren Donkelman en v. d. Aart zonder stemming aangenomen. De be strijding van den heer Luttik (Kinheim), die veronderstelde dat de tengevolge hebbende Hoofd. Omslag te veel de kleinere vereeni gingen zou treffen werd in genoemde toe lichting volkomen weerlegd. Ook de begroo ting lokte van enkele zijden eenige bespre king, maar ging toch tenslotte zonder stem ming vrij gemakkelijk onder den hamer. Aan artikel 47 van het H. R. werd toege voegd dat bij tusschentijdsche vacaturen in het bestuur een schriftelijke stemming zal kunnen plaats vinden. De thans daarvoor noodige buitengewone Alg. Vergadering komt hierdoor te vervallen. De heer Slikkerveer (Stormvogels! meende dat de lust tot stemming hierdoor danig zou verflauwen, doch de voorzitter en de heer Seignettc brachten de voordeelen van een schriftelijke stemming voldoende naar voren en ook dit punt kwam er zonder stemming door. De bestuursverkiezing verliep zeer vlot. De aftredende heeren Dankelman en Scheen werden herkozen, terwijl voor Spie kerman, die zich niet herkiesbaar stelde, 'J. ft., van Gemerden uit Velsen, zijn intrede in ket H. V. B.-bestuur zal doen. Als leden van de kascommissie werden CO AIIIL-L-Al.LiiKIA (ÏIAKKC.. 3-4. ..11 ..'.ouei.'Is afgevaardigde voor den gekozen de heeren Slikkerveer, Beijk en Schijvenaar. Bij de uitreiking medailles richtte de voor zitter nog even in het bijzonder het woord tot de naar den N.V.B. vertrekkende kam pioenen. Waren we tot hier in een opvallend vlug tempo door de agenda gevlogen, de rond vraag hield zooals gewoonlijk de vergade ring nog geruimen tijd bijeen. De houding van den N.V.B. bij een even- tueele afscheiding der W.E.K. was hier het voornaamste punt van bespreking. De heer Seignette (H.F.C.) en Slikkerveer (Stormvogels] voerden hierover het woord. Op een vraag van eerstgenoemde of de vergadering zich hieromtrent zou kunnen uitspreken althans voor zoover het de houding van de heeren betrof bleek men moeilijk te kunnen voldoen. Nadat de voorzitter de kwestie toelichtte en er op wees dat niet de-H.V.B.-afgevaar digde doch de Federatie van Erkende Bon den op de Alg. Verg. van den N.V.B. stem recht heeft en de heer Slikkerveer nog eens deed uitkomen dat de W.E.K. weinig prijs stelde op uitsluitend herstel der promotic- en-degradatie-wedstrijden verzocht de heer Fr. Pigge voor het geval de W.E.K. zich zou den afscheiden een buitengewone Alg. Verg. De toon waarin hij dit verzoek ten berde bracht, gaf den heer Seignette nog even aan leiding hierover zijn misnoegen te kennen te geven. De buitengew. Alg. Verg. zal eventueel noodig blijken. Hiermee was het pleit beslecht en konden we nog voor elven naar huis met het idee dat 't ook voor den Haarlemschen Voetbalbond maar beter zal zijn wanneer het in den N.V B. tot een bevredigend resultaat voor beide partijen komt. DUITSCHE VOETBALPLOEGEN IN AMSTERDAM. Blauw wit wint, Ajax verliest. Ajix-Furth-Ni r iberg-comb. 04. Een volledig Ajax, met Volkers en De Natris als nieuwe gezichten in de voorhoede, kreeg gis teren een les van de Zuid-Duitsche combina tie Fürth-Nürnberg, inderdaad een stelletje voetbal-artisten, allen stevige handige kna pen, met iets van den Corinthiansstijl in hun spel. Het verband in de ploeg, die een short-passing bij uitnemendheid demon streerde, klopte tot in alle onderdeelen. Ajax vermocht daartegen .al bitter weinig en als de uitslag in overeenstemming was ge weest met het aantal goede kansen hetwelk zich aan weerszijden voordeed, zouden de Duitschers wel ongeveer met dubbele cijfers hebben gewonnen. Nu werd het 40, ook al doordat de gasten zich dikwijls een gallery play en allerlei overbodige hoewel zeer ver rassende goochel toertjes veroorloofden in plaats van te schieten. De Ajax backs maak ten o.i. de tactische fout zich meer naast el kaar dan achter elkaar op te stellen. Bij toe passing van 't één-backsysteem toch zou de Duitsche voorhoede waarschijnlijk aanhou dend doodgeloopen zijn op buitenspel. Niet tegenstaande de 4 doelpunten heeft De Boer zijn doel uitstekend verdedigd. Met de rust was de stand 10. In de tweede helft maak ten de Duitschers de overige drie doelpunten onmiddellijk achter elkaar. De oud-interna tionals Seiderer en Franz resp. middenvoor en rechtsbinnen, waren de kanonnen in de Duitsche voorhoede. Blauw-Wit-Wacker (Halle) 21. Voor een handjevol toeschouwers is hedenmiddag in het Stadion de wedstrijd Blauw-WitWacker (Halle) gespeeld. Blauw-Wit was zonder Van der Kluft, Van Diermen en Redeker voor wie Gil, Koudenberg en Dorenbos invielen. In het begin een vrij gelijk opgaand spel, maar spoedig komen de Duitschers meer in den aanval, doch door treuzelen gaan mooie kansen verloren. Na korten tijd ingesloten te zijn werkt Blauw-Wit zich los. Verschillende uiterst gevaarlijke momenten ontstaan voor het Wackerdoel, doch ook de Hollanders mis sen schutterscapaciteiten en de rust komt met dubbel blank. Na de hervatting, valt Wacker direct aan en na 10 minuten weet Rackwitz met een hard schot te doelpunten (01.) De Duit schers blijven meerendeels in het offensief en slechts nu en dan vallen de Amsterdammers, aan, echter zonder erg gevaarlijk te worden. De Hollanders komen later hun inzinking te boven en dan maakt Koudenberg na een doelworsteling gelijk (11.) Als Smit daarna, volgens veler meening, echter in buitenspel positie nogmaals scoort, is het met de meerder heid der Duitschers gedaan. Even voor het einde vallen zij wel is waar nog een oogenblik heftig aan, doch zonder succes. Het einde komt met een 21 overwinning vóór Blauw- Wit. ROTTERDAM, 18 Aug. Aan het jaarverslag van den Rotterdamschen Voet balbond over het vereenigingsjaar 1922/1923 ontleenen wij het volgende De verwachting, dat ook in het afgeloo- pen seizoen een belangrijk aantal nieuwe vereenigingen zich voor het lidmaatschap van den R. V. B. zou opgeven, is verwezen lijkt, uitteraard als gevolg van het feit, dat er belangrijk meer terrein voor sportdoelein- den is beschikbaar gesteld. Het aantal nieuwe toegetreden vereeni gingen bedraagt niet minder dan 38, zoodat 115 vereenigingen thans bij den R. V. B. zijn aangesloten. Er traden 1600 nieuwe leden toe, zoodat dit aantal groeide tot 8942. De financieele toestand van den bond is krachtig. De rekening kapitaal wijst een be drag aan van f 4390.38. NIEUW TERREIN VAN N. E. C. NIJMEGEN, 19 Aug. De vereeniging N. E. C. alhier, heeft de beschikking gekre gen over een nieuw, eigen terrein aan de Vossenlaan aldaar. Door de plaatsing van een obligatieleening, kon N. E. C. den be- noodigden grond in eigendom verkrijgen, terwijl de inrichting, die er zijn mag, bijna ge heel belangloos is geschied door de leden van deze arbeiders- en kleine middenstanders- vereeniging. In de afgeloopen maanden hebben zij hunne vrije avonden besteed aan het tot stand brengen van de accomodatie, een staaltje van amateurisme en clubliefde als men tegenwoordig in de voetbalwereld zelden aantreft. Nijmegen is door het nieuwe terrein van N. E. C. een eerste klas sport veld rijker geworden. HET CORINTHIANELFTAL. TILBURG, 19 Aug. Het Corinthian- elftal, dat hedenmiddag tegen Willem II al hier ter gelegenheid van de feesten wegens het 25-jarig regeeringsjubileum van de Ko ningin een wedstrijd zal spelen, is als volgt samengesteld Rambannet (Be-Quick) doel; Sissingh (Be-Quick) en Swarttouw (U. V. V.) achter E. Campioni, H. Campioni (H. V. V.) en Cramproets (H. B. S.) achter Snouck Hurgronje, Vis (H. V. V.), Van Dam (D. F. C.). De Haas en Groen (Be-Quick) voor. DE COMPETITIE-INDEELING IN HET OOSTEN. DEVENTER, 18 Aug. Het Oostelijk districtsbestuur heeft in zijn deze week te Deventer gehouden vergadering besloten, met het oog op den toestand in den N. V. B., de behandeling der competitie-indeeling nog uit te stellen. DEVENTER, 18 Aug. Go Ahead speelde heden alhier een vriendschappelij- ken wedstrijd tegen de Duitsche le klasse club Arminia uit Hannover. Hoewel de Duit schers met 43 wonnen, is hun spel niet bijzonder meegevallen en slechts af en toe gaven zij goede sport te zien. Voor de rust was Go Ahead sterker, wat Halle in twee doelpunten uitdrukte. Na de hervatting kwamen de gasten iets meer opzetten en brachten den stand op 4—2. Even voor het einde slaagde Halle er in door samenwerking met Roetert door te breken en den stand op 43 te brengen. Het einde kwam dus met een nederlaag voor Go Ahead. Om den Zilveren Bal. De Zilveren Voetbalcommissie heeft be sloten om in elk geval indien de wed strijden om den zilveren bal dit jaar al thans gehouden worden deze te doen plaats hebben, zooals steeds onder de re glementen van den Nederlandsohen Voet balbond, zoodat in geen geval vereenigin gen, die uit den N. V. B. treden, aan de wedstrijden kunnen deelnemen. Wanneer op de buitengewone algemeene vergadering van den N. V. B., die 2ó dezer gehouden wordt, een soort van compromis tot stand komt, zal de Zilveren Voetbal Commissie dezen zilveren bal op twee nader vast te stellen Zondagen tn Septem ber doen verspelen tusschen de vier meest gerechtigde vereenigingen met name II.B.S., Quick, Willem II en Sparta. De winnaar van den eindstrijd krijgt dan den bal in definitief bezit. Bij deze vier vereenigingen is Sparta opgenomen, alhoewel deze ver eeniging evenveel keeren den zilveren bal gewonnen heeft als H.V.V., met dien ver stande echter, dat Sparta viermaal den eindstrijd bereikt heeft. Mocht er op de buitengewone algemeene vergadering van den N.V.B. geen overeen stemming bereikt worden met de Weste lijke Eerste Klassers, dan zullen de wed strijden in geen geval in September worden gehouden. De Zilveren Voetbal Commissie zal dan nog nader een beslissing nemen. De Zilveren Voetbal Commissie bereidt plannen voor om deze seriewedstrijden, zij het ook in anderen vorm, ook in de toe komst te waarborgen. .e'uvi,,j .ugevc N.V.B. de prijzen uit. Crt. HET NED. BOKSKAMPIOENSCHAP. ZW AAR-MIDDENGEWICHT. Een voorwedstrijd JansmaSjouwerman. Naar wij vernemen, zal binnenkort in dien mogelijk reeds Zaterdag 1 September een voorwedstrijd worden gehouden om het bokskampioenschap van Nederland zwaar-middengewicht, tusschen de boksers Jansma en Sjouwerman. De wedstrijd zal plaats vinden te Zaandam, in den tuin van het gebouw „Prins Hendrik". De winnaar van deze match zal, eveneens te Zaandam op nader te bepalen datum den titelhouder N. Westbroek ontmoeten. Dit is dus een tweetal belangrijke ont moetingen, dat den boksliefhebbers te wachten staat. SEYBOLD—LYGGET. WEENEN, 16 Augustus (Eigen tel.). De nieuwe Duitsche midden-gewicht kampioen Seybold, streed hier heden een revanche wedstrijd tegen den neger-bokser Jimmy Lygget. Seybold, die hardnekkigen tegen stand bood, werd in de tweede ronde reeds door een tweetal krachtige en goed gepladtste stooten knock-out geslagen. i Om den Gooi- en Eemlanderbal. De wedstrijden om den Gooi- en Eem landerbal zullen dit jaar in het Sportpark te Bussum gehouden worden .De data zijn bepaald op 26 Aug., 2 en 9 Sept. a. s. De volgende vereenigingen zullen mededingen: Quick, Amersfoort; H. V. C., Amersfoort; Donar, Hilversum; Wageningen, Robur et Velocitas, Z. V. V., D. W. S., Laren, Allen Weerbaar, A. S. C., D. O. O., Bloemendaal, Spartaan, Schoten, houder, V. V. A., Baarn en Hilversum. DE ATHLETIEKKAMPIOENSCKAP- PEN VOOR VOETBALLERS. QUICK WINT DEN XERXES-BEKER. NIJMEGEN, 20 Aug. Op het Quick- terrein te Nijmegen is gistermiddag het tweede gedeelte gehouden van de wedstrij den om den Xerxes-beker, ter bepaling van het athletiek-kampioensch; p van den N.V.B. De wedstrijden trokken een talrijk publiek en werden door goed weer begunstigd. De regeling was uitstekend. Er heerschte op het midden-terrein een voorbeeldige orde en onder leiding van den voorzitter-kamprech ter, den heer W. A. Deenen, hadden de wedstrijden een vlot verloop en werden o.a. bijgewoond door den heer A. J. Bronkhorst, uit Rotterdam, en den hoofdconsul van den N.V.B., den heer L. Boeljon. Bij het le gedeelte van de wedstrijden in Haarlem hadden van de 92 punten behaald Haarlem 19 1/4 Quick (N.) 19Sparta 15 3/4 en H.B.S. 14 1/4 p. Quick dat met grooten voorsprong aan de spits gaat van de Oostelijke athletiek-ver- eenigingen, is er in geslaagd den door Haar lem verdedigden Xerxes-beker te winnen met een puntentotaal, dat niet doet twijfelen aan haar meerderheid. Een bijzonder succes voor de Nijmege- naren was de teamrace over 3000 M., yvaar- bij de beide ploegen van Quick opvielen door prachtig, regelmatig loopen, resultaat van langdurige, systematische oefening. De gedetailleerde uitslagen luiden 200 M. le halve beslissing 1. G. J. Reuser (Quick), 23 1/10 s. 2. H. v. Rappard (H.B.S.), 23 3/10 s. 2e halve beslissing 1. O. van Rappard (H.B.S.), 24 3/10 s. 2. A. Kwakkernaat (Quick, 24 4/5 s. Beslissing 1. H. v. Rapparc, 23 sec. 2. G. J. Reuser 23 sec. 3. A. Kwakkernaat 23 9/10 sec.4. O. van Rappard 24 sec. 800 M. beslidsing 1. H.R.M. Publick- huijzen (Quick) 2 min. 11 3/5 sec. 2. A. Toonen (Quick) 2 min. 11 3/5 sec. 3. J. J. van Houten (H.B.S.) 2 min. 14 3/5 sec. 4. J. Moolenaars (Haarlem) 2 min. 14 7/10 sec. Estafette 4 maal 100 M. 1. Quick I 3 min. 45 3/5 sec. 2. H.B.S. I 3 min. 47 2/10 sec. 3. Haarlem I 3 min. 52 sec. 4. Sparta 3 min. 53 3/10 sec. Teamrace 300 M. (ploegen van 3) I. Quick 111 min. 2.1/5 sec.2. Quick II 11 min. 52 9/10 sec. 3. H.B.S. 12 min. 1/10 sec. 4. Haarlem 14 min. 32 1/5 sec. Vèrspringen zonder aanloop 1. F. Lamp (Haarlem) 2.74 M. 2. G. IJsker (O.A.V.) 2.69 M. 3. W. Neuteboom (Haarlem) 2.63 M. 4. G. J. Reuser (Quick) 2.32 M. Vèrspringen met aanloop 1. G. J. Reu ser (Quick) 6.24 M. 2. F. Lamp (Haarlem) 6.20 M. 3. K. E. Rode (Quick) 5.93 M. 4. A. Slissingh (H.B.S.) 5.89 M. Polshoog 1. C. F.- W. Schöttelndreier (Quick) 3.30 M. 2. Ff. van Raopard (H.B. 5.) 2.80 M. 3. J. Pielage (Haarlem) 2.40 M. Speerwerpen 1. O. v. Rappard (H.B.S) 40.45 M. 2. F. Lamp (Haarlem) 36.50 M. 3. A. v. Aken (Sparta) 34.95 M. 4. J. P. v Balen Blanker (Haarlem) 34.50 M. Kogelslingeren 1. J. Moolenaar (Haar lem) 26.93% M. 2. F. W. Schöttelndreier (Quick )23.88% M. 3. H.W. Wierdsma (Quick) 22.23% M. 110 M. dribbelen met den bal 1. Th. A. Hannessen 48 7/10 s. 2. D. Bruins (H.B.S.) 49 s. 3. ,H. Veldheer (Haarlem) 49 1/10 s. 4. K. E. Rode (Quick) 50 4/10 s. Met inbegrip van de punten in mrlem behaald, waren de puntentotalen als volgt 1. Quick (N.) 67 p. 2. Haarlem 44 1/4 p. 3. H.B.S, 38 1/4 p. 4. Sparta 18 3/4 p. 5. A.O.V. 9 punten. Quick kwam dus voor een jaar in het be zit van den Xerxes-beker. De personecle prijzen werden als volgt behaald 1. Lamp (Haarlem) 17 p. 2. Reuser (Quick) 13% P* 3. Schöttelndreier (Quick) 13 punten. De prijs voor den niet-Nijmegenaar met de beste dagprestatie viel ten deel aan Lamp/ die voor den Nijmegenaar, aan Reuser. Na afloop reikte de heer H, J. Bronkhorst De Districtsvergadering te Amsterdam. AMSTERDAM, 18 Aug. Onder leiding van den heer H. W. Vliegen, is hier heden de districtsvergadering gehouden van den N.K.B., tot samenstelling der verschillende Noord-Hollandsche 2e klasse afdeelingen. Vooral de indeeling van het Heldcrsche twaalftal gaf stof tot veel discussie:. Ten slotte kwam men tot de volgende indaeling: West 2 A: H.K.C. (Helder), K.V.K.V. (Alkmaar), Swift II, Hercules en S. V. O. (Amsterdam). West 2 B: O.D.I.S. (Enkhuizen), Z.K.V. (Zaandam), B.E.P. (Purmerend), D.E.D. L.U,T,0., Kattenburg (Amsterdam). Wet 2 C: B.E.P. II (Purmerend). K.Z. II (Zaandam) R.O.D.A. (Westzaan), Wester kwartier II, D.V.D., en O.S.C.A. (Amster dam). West 2 D: De Kraaien (Hillegom), Haar lem II, Advendo II (Haarlem), Machbi (Haarlem) Vierde Vijf en Ready II (Amster dam). West 2 E: Amersfoort, Excelsior II (Hil versum), H.S.C. (Hilversum), D.T.V. I. K.V.D. en Allen Weerbaar (Amsterdam). West 2 F: Excelsior III (Hilversum), De Gooiiers (Laren), De Zwaluwen (Hilversum), Nausikaa II, Animo en S.D.O. (Amsterdam). DE TENNISWEDSTRIJD HOLLAND- BELGIë. Holland wint. ARNHEM, 19 Aug. Tijdens veel gun stiger v/eer en op veel betere banen, zijn de wedstrijden voortgezet. Dat deed zijn in vloed op het spel gelden, want over het ge heel stond het spelpeil veel hooger dan Za terdag. Na een weinig succesvol verloop in de en kelspelen in den ochtend werd in den midd g de overwinning verzekerd doordat wij dn- van de vier dubbelspelen wonnen. De enkel spelen, welke in den ochtend gespeeld wer den en waarin nu alle spelers hun tweede partij speelden tegen een anderen tegenstan der, gaven heel andere resultaten dan Zater dag. Wonnen toen de Hollanders zes van de acht partijen, nu verloren zij er vijf van de acht. En van de drie die gewonnen werden was er één nog op papier nl. die van Nauta op Lemaire, daar de Belg zich bij 56 terug trok door een spierverrekking. De andere winstpunten in de enkelspelen waren de par tijen van Leembruggen tegen den jongsten van den Bembden met 62., 36, 64, 63 en van Pennink op Feyerick met 64, 64, 61. Leembruggen behaalde die over winning door goed verdedigen tegen de soms zeer brillante slagen van den jongen Belg, terwijl deze die slagen te veel afwisselde met noodelooze missers. Komt hij deze te boven, dan zal hij een sterker speler worden. Pennink was ditmaal keurig op dreef. Zijn drives waren hard én vast en veroorloof den hem tegen de zachte terugslagen van Feijerick menigen volley aanval. De groote verrassing was de nederlaag van Timmer tegen Watson, van den 18-jarigen tegen den 48-jarigen Timmer speelde niet alleen technisch zeer matig, met heel weinig goede slagen, doch hij speelde nonchalant en zonder wil om te winnen. Watson is een spe ler met enorme routine en hij gaf Timmer, nu deze hem door slap spel de kansen daartoe gaf, allerlei hoogspringende slagen, waarop deze veel te veel miste. Ofschoon Timmer in de eerste set 30 en de tweede 41 stond, gingen beide met 46 46 verloren en in de derde werd het toen liefst 06 Een goede les. Washer was tegen Diemer Kool een twee maal beter speler dan Zaterdag, en in de eer ste twee sets gaf hij schitterende drives, die allemaal even gemakkelijk van zijn racket schenen te komen. Hij hield er een geweldig tempo in, en als Kool het waagde naar voren te komen, werd hij geregeld met een zuivere harde passing gepasseerd. Kool vocht wat hij kon en er waren spannende games, doch te gen dien drive zouden ook beter spelers dan hij niet opgewassen zijn. Met 62 61 scheen Washer een klinkende overwinning te behalen, doch in de derde set viel Kool fel aan en onder dien aanval verslapte Washers spel zoodanig, dat Kool dien set met 61 won. Het waren hoofdzakelijk zijn drives en lobs die hem deze set gaven, terwijl Was her iets te lang speelde. In de vierde set was er een uiterst span nende strijd. Prachtige slagen van beide kan ten, een snel <-empo en uiterst spannende mo menten. Koe 1 blijft een game vcor tot 87, dan wint Washer die game met een geluk kigen netbal. Kool verliest de volgende game door twee iets te verre lobs 89. In de vol gende game mist Kool een prachtkans voor 99 en hij verliest dan de game 8—10. Cas- tenlijk vocht een feilen strijd tegen een gelijk- waardigen tegenstander, die ook zijn kracht zoch in plaatsen, doch die over 't geheel be ter lengte hield en daaraan in de vijfde set zijn overwinning dankte. 10,61, 86, 26, 63. Van der Feen scheen traag en vermoeid. Hij verloor met 46, 36, 26 van Van der ■Bemden, terwijl Sigmonds spierverrekking hem nog belette snelheid te ontwikkelen tegen Triest 7—5, 3—6, 3—6 en 5—7. Zoo ging dus de middag in met den stand van 128 voor Holland en nog vier dubbels te spelen. Nog altijd een kans voor de Belgeft om gelijk te komen. Die kans scheen bewaar heid te worden toen Timmer en Bryan hun dubbel verloren tegen Lammens en Van der Bemden. Zij speelden zonder het snelle tempo dat hun kracht is en daardoor maakten zij ook veel minder af. Bovendien was Bryan onvast. De enkele goede slagen die hij doet, worden te niet gedaan door de vele die hij mist. Timmer had enkele goede momenten, doch de Belgen speelden zeer tactisch en plaatsten keurig. Van Lennenp en Diemer Kool sloegen de Belgische combinatie met 64, 64, 64 in een wedstrijd, die lang niet aan de ver wachtingen beantwoordde. Aanvankelijk in een zeer snel tempo ingezet, met geweldige slagen aan alle vier de kanten, verslapte het spel en waren er weinig interessante rallies. Washer vooral miste heel veel, en hoewel Watson aan het net soms uitstekend werk deed, waren Kool en Van Lennep aldoor in de meerderheid zonder dat zij bijzonder op dreef waren. In den derden set kwamen zij door over rompelend spel op 52. Toen sloot alles als een bus en waren de drives van Van Lennep en de smashes van Kool een genot om te zien, doch door een inzinking hunnerzijds verloren zij twee games en de laatste game was een teleurstellende serie missers van de Belgen. Voorts sloegen Nauta en Feith de Borman en Feyerick met 64, 36, 61, 64, terwijl Knappert en Penninck met 61, 61, 61 wonnen van Triest en Bemden Jr. Van de 16 enkelspelen won Holland er dus 9, verloor er 7, van de 8 dubbels wonnen wij er 6 en verloren er 2. Concentreeren de belangrijke internatio nale wedstrijden zich in de eerste helft van het seizoen in Europa, in Frankrijk en En geland, in de tweede helft is het Amerika, waarin zich de groote internationale ge beurtenissen afspelen. Van begin Augustus zijn daar week in week uit tournaments, Davis Cup- en andere wedstrijden, waarin de sterkste spelers ter wereld uitkomen Nemen we allereerst de Davis Cup. Zooals te verwachten was, heeft Australië den eindstrijd der Amerikaansche zóne gewon nen. In de eerste ronde werd de onbekende natie Hawaii eilanden geslagen zonder dat deze een partij wonnen, doch de spelkwali- teit van deze spelers, die geen donkere Honoloeloeërs bleken te zijn, doch heel ge wone Amerikaansche of Australische typen, viel nogal mee. In den eindstrijd werden de Japanners eveneens geslagen. De eenige partij die de Japanners wonnen was die van Shimidzu op Hawkes, welke na een verwoe den strijd van 5 sets met 64 in de vijfde set in het voordeel van den kleinen Japan ner uitviel. Anderson, de lange Australische aanvoerder, bleek buitengewoon op dreef. Hij sloeg in den eersten wedstrijd den Japanschen kampioen Fukurda (die de plaats van Kumagae ingenomen heeft, doch zoo sterk niet is) 636 63 62 en daarna Shimidzu met 62 62 63. Zijn wrives in deze partij moeten formidabel geweest zijn. Hij was reeds bekend om zijn snelle drives, doch in het afgeloopen seizoen heeft hij dien slag nog verbeterd zoodat Shimidzu er machteloos tegenover stond en op zijn be kende zwakke service keer op keer kogels langs zich heen zag vliegen. Ook in het dub belspel waren de Australiërs veel sterker. Anderson en Hawkes sloegen Shimidzu en Kashio met 63 62 64. Zij waren veel beter in volleeren en smashen, de twee groote factoren in dubbel. Alzoo komen de Australiërs nu tegen den winnaar van de Europeesche zone: Frank rijk. De Fransche ploeg is juist in Amerika aangekomen, oefent zich reeds en zal einde dezer week den strijd aanbinden. Volgens Engelsche berichten zijn het Lacoste, Brug- non en Hirsch, dus Borotra niet. Deze Franschen zullen geen kans hebben tegen Anderson in de enkelspelen en ook niet in het dubbelspel, zoodat het zeer waarschijn lijk is, dat de eindstrijd weer gaan zal tus schen Amerika en Australië. Die eindstrijd wordt in de eerste dagen van September in het nieuwe stadion te Forest Hill ge speeld en nu reeds zijn Tilden en Johnston die de dubbelspelen moeten spelen in trai ning gegaan. Die training bestaat niet (zoo als ten onzent) in het meespelen in tourna ments, doch in speciale oefening van de zwakke punten in het spel en opvoering tot hat allerhoogste van de sterke punten. En afgaande op de getuigenissen van een bekend tennisschrijver als Wallis Meyers, die bereids in Amerika is voor al die be langrijke gebeurtenissen, zijn het een Tilden en Johnston die in Amerika 40 beter spe len dan zij in Europa doen. Dat kan dus ook weer een uiterst belangwekkende strijd worden tusschen deze twee in de kampioen schappen enkelspel van Amerika, (waaraan ook buitenlanders kunnen meedoen) welke 10 September beginnen. Althans wanneer zij beiden den eindstrijd bereiken, want eer der kunnen zij volgens het systeem van de plaatsing, dat de loting vervangen heeft, niet tegen elkaar komen. En het is lang niet onmogelijk, dat een speler als Anderson cf Richards voor een verrassing zorgt en een van beiden slaat. Augustus is niet alleen de maand van de groote tournaments in Amerika, het is ook de maand, waarin de kampioenschappen een aanvang nemen. Men kent in Amerika n.I. niet zooals bij ons het gelijktijdig op één tournament verspelen van de kampioen schappen in de verschillende nummers, doch dames-enkelspel heeren-enkelspel enz. wor den in afzonderlijke tournaments verspeeld.. Zoo vangen dezer dagen de kampioenschap pen dames-enkelspel aan, die een bijzondere aantrekkelijkheid door het meespelen van de vier sterke Engelsche dames, die in Ame rika ,zijn voor den officieelen wedstrijd tegen een ploeg Amerikaansche dames waar over straks. Dan komen op één tournament kampioenschappen voor heerendubbel, ge mengd dubbel, voor.... vader en zoon, voor veteranen én junipres. De Engelsche dames, die naar Amerika getogen zijn, op verzoek der Amerikanen trouwens, hebben ondervonden wat wij hier boven schreven n.I. dat de Amerikanen op eigen banen en in eigen omgeving veel beter schijnen te zijn dan in Europa. Engeland had aangewezen mej. McKane, mevr. Beamish, mevr. Clayton en mevr. Covell. De twee laatstgenoemde speelsters zijn in het buiten land minder bekend, doch het zijn speelsters uit dezelfde klasse als mevr. Beamish, die trouwens reeds meer dan eenmaal van mevr. Clayton verloor. De bedoeling van dien tocht naar Amerika was om in Amerika het beste damesspel (Lenglen een oogenblik als klasse op zichzelf uitgezonderd) te toonen. Daartoe was zelfs een speciale beker uitgeloofd door een zeer bekend Amerikaansch speelster, die den laatsten tijd niet meer in wedstrijden speelde: mevr. Wightman. Deze damé had reeds vroeger zulk een wisselbeker aan den Amerikaanschen bond aangeboden met de bedoeling die tusschen dames te doen ver spelen als de Davis Beker tusschen heeren. Het is echter door den Internationalen L. T. Bond een paar jaar geleden gracieuselijk van de hand gewezen. Men vond zulk reizen en trekken over de heele wereld voor dames minder geschikt. Nu heeft de Amerikaansche het aanbod aanvaard en den beker bestemd voor den jaarlijkschen strijd tusschen Ame rikaansche en Engelsche dames. Precies zooals indertijd de Davis Beker begon. Het zijn echter de Engelsche dames ge weest, die van de eerste partijen van dien wedstrijd leering hebben kunnen trekken en niet de Amerikaansche! Dat is het cu- rieuse resultaat van de ontmoeting. Want alle vier tot nu toe gespeelde partijen wer den door de Amerikaansche dames gewon nen en Wallis Meyers seinde aan zijn (blad erbij, dat het volkomen normaal was, De grootste verrassing was de nederlaag van mej, McKane tegen een jeugdig Ame rikaansch speelster mej. Wills, Met 6—2 75 won deze. In den eersten set speelde zij een volmaakt allround spel met harde, zuivere, zelden missende service en zeef goed volleys. En wanneer mej. McKane haaf netspel wilde spelen, werd zij keurig gepas* seerd en wat nog meer pleit voor het all round spel van de Amerikaansche: zij wist de oploopende McKane meermalen den moeilijksten slag voor een volleyer te geven, n.I. een dalende drive die half court neer komt, bij de voeten dus. In de tweede set kwam zij met 25 achter, door een buiten gewone inspanning van de Engelsche om het spel té forceeren. Zij kreeg zelfs een winningstroke tegen zich, doch toen deze door een mooie passing te niet gedaan was en zij de game won, speelde zij daarna zoo buitengewoon snel en zeker als er zelden in Amerika een gespeeld moet zijn. In de vier games, die zij achtereenvolgens maakte en waarmee zij dus van 25 in een hache lijke positie met 75 den set won, kwam McKane geen enkele maal meer een slag voor! Mevr. Beamish verloor van mej. Goss (die in Parijs met 26 36 van haar verloor) met 46 60 57, Mevr. Clayton verloor van mevr. Mallory met 1-6 6—8 en het dames dubbelspel van mej. Goos en mevr. WightmaB tegen mej. McKane en mevr. Clayton werd in drie sets (46 6—4 36) door de Engel- schen verloren! Daarmede is dus de beker reeds door de Amerikanen voor de eerste maal gewonnen. Op de tournaments spelen ook enkele Europeesche spelers mee, O.a. Norton, Craw ford en Deane, bekende Engelschen. Succes hebben zij niet veel tegen de Amerikanen. De beste uitslag' was nog die van Norton tegen Hunter: 46 86 64. Norton ver loor ook van een jong speler die evenveel belooft als Richards: Fischer, die 18 jaar is ën het inter-academiale kampioenschap won. Als de beste wedstrijd van dit seizoen geldt de strijd tusschen Richards en Hunter, door den eersten gewonnen met 46 86 64 86. The intensity of play exceeded any match at Wimbledon this year, lezen we in de „Daify Telegraph". WATERPOLO, IJ III—H.P.C. „Heemstede" Vrijdagavond bracht het Heemsteedscha H.P.C. een bezoek aan IJ III in Obelt te Am sterdam voor de 3e kl. Ned. Zwembond. I Onder leiding van scheidsrechter Koer engel verschijnt H.P.C. met het volgends zevental Jac. Moolenaar A Bronkhorst B. Moolenaar G. Braam de Bruijn F. W. Moolenaar. H. P. C. had dus 2 invallers. Direct na den aanvang is H.P.C. in dent aanval, doch de achterhoede van H.P.C. is op haar post. Een mooie doorbraak van Moolenaar wist de IJback onschadelijk te maken. Over het algemeen kan het IJ het niet verder dan de backs brengen, die eiken aanval schitterend wegwerken. Er wordt enorm hard gewerkt, en met een mooien aanval van Braam die de IJ-keeper stopt, wordt rusten aangekondigd. Na rust is H.P.C. overwegend sterker. Het IJ is meestal ingesloten. Schot op schot wordt gelost, doch zonder succes. Als het IJ even los komt, neemt B. Moole naar den bal mooi af, zwemt snel naar voren en plaatst den bal in den bovenhoek. 01. IJ, met het kampioenschap in zich, zet er dan alles op, om tenminste gelijk te spelen, wat hen het kampioenschap reeds verzekerde, c*o-h H.P.C. laat zich niet passeeren, weet Z If; het spel weer naar het IJ-doel te ver plaatsen,gen na eenige oogenblikken van te forsch spel, klinkt het eindsignaal en heeft H.P.C. alleszins verdiend gewonnen. De stand is thans als volgt gesp. gew. gelijk 'verl. pnt. v.t. IJ III 3 2 0 1 4 5—3 H.P.C. 3 1 1 1 3 2—5 H.V.G.B. 4 1 1 2 3 7—6 Hedenavond heeft de laatste wedstrijd plaats in den zwemvijver te Heemstede, tusschen H.P.C. en IJ III. Weet H.P.C. ook dezen wedstrijd te win nen, dan zijn zij kampioen, en zullen dan overgaan naar de 2e klasse. Dit zal voor de Heemsteders een reden te meer zijn om er alles op te zetten. Zaterdagmiddag had de Zwemwedstrijd plaats over 1 K.M. uitgeschreven door d® Heemsteedsche Polo-club te Heemstede. I De wedstrijd had plaats in het nieuwe Ka< naai in Groenendaal. Het weer was uitstekend terwijl ook hef water goed was. Om 4.5 werd gestart aan den Zwemvijvei De baan liep van den zwemvijver naar d® Nieuwe brug van het Molentje er terug. Eerst startten 4 dames. No. 1 Mej. A. v. d. Pol23.8 41.5 sec. 2. Mej. T. Peltenburg 24 16 3/5 sec. 3. Mej. Jj Ruisenaars, 24 21 1/5 sec. 4. Mej. F. Schouwe 30 m. 20 sec. Om 4.43 verschenen 21 heeren aan de start, Dit was een fraai gezicht de strijd om den eer« ste plaats. Al spoedig bleek het te gaan tusschen dg heeren Braam en de Bruin, hoewel de eerst® lang niet als favoriet stond aangeteekend. Na 17 min. komt no. 1 in 't zicht. Groot was het enthousiasme als dit de heer Braam blijkt te zijn en luide aangemoedigd passeeert hij onbedreigd de finish. Na tusschenpoozen verschenen bijna allen. Slechts één had den strijd opgegeven. De prijzen werden als volgt gewonnen. I. G. Braam, 17 min. 48 4/5 sec.2. de Bruin 18 min. 23 sec. 3. v. Ommererv, 19 min. 1 4/5 sec.4. T. W. Moolenaar 19 min, 13 4/5 sec. 5. J. J. Moolenaar 20 min. 4 4/5 sec.6. J. Geers 20 min. 16 1/5 sec.7. A, Loos, 20 min. 41 1/5 sec. Na afloop werden door den heer B. Moole naar de prijzen uitgereikt. De eerste prijzen bestonden uit medailles met inscriptie, de andere waren kunstvoor werpen, terwijl aan de eerstaankomende da me aan Mej. H. P. C. Ruisenaars en den eerst- aankomenden H.P.C. heer den heer G. Braam nog een extra prijs werd uitgereikt. Vervolgens dankte de heer Molenaars, al len die hadden medegewerkt. Jury, B. en W., Zwemvijver-bestuur, deelnemers en belang stellenden en sprak den wensch uit, dat bij een volgende maal de deelname der dames minstens even groot zal zijn als die der hee- DE MALAISE IN DEN SCHEEPSBOUW. Dc Kon. Maatschappij „de Schelde" tt Vlissingen, die tot' nu toe haar bedrijf vrij geregeld kon voortzetten, is door slapte in de afdeeling ketermakerij genoodzaakt eeni ge vS.'klieden heden te ontslaan, terwijl zeer waarschijnlijk meerdere arbeiders zullen vol gen -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8