(J Dinsdag 21 Augustus 1923 46st® Jaargang No. 14517 langs"dËn "weg. Zwakke Zenuwen Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. DIT HUilflER BESTAAT ÜIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Geen Koninginne-standbeeld? UIT DEN OMTREK. T VERKOQPëNSEN. LISSE. LEIDEN. BEVERWIJK. HILLEGOM. NOORDWIJKERHQUT. BENNEBROEK. HEEMSKERK. EGMOND-BINNEN. ZAANDAM. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. a 75 cents per regel. ASSENDELFT. Opgave 9 uur v.m. J. J. WEBER ZOON Opticieus - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem NOORD WIJK. VELSEN AMSTERDAMSCHE BEURS. loo-v, &7s :is 8 Vi Ce abbormementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?er week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.5S Bureaux: Nassaulaan 49 'i Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Y Postrekening No. 5970 NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke rege meer 15 cent, bij vooruitbetaling Ons land is arm aan standbeelden, arm -a&n herinneringsmonumenten in het alge meen, t pijkt wel, of de Hollanders maar weinig histörie bezitten, welke voor het nageslacht een boekstaving in monumenten-taal waardig :is of is geweest; 't lijkt wel, of de Hollanders de historisch-opvoedende, de aesthetische en de nationale waarde niet beseffen, van ((mooie) monumenten, welke op een be paalde plek herinneren aan een bepaald ge beuren of welke de herinnering aan een der grooten uit ons volksbestaan gróót in wélk opzicht ook - doen voortleven. En dit des te krachtiger, waar de aan schouwing nu eenmaal 't sterkst spreekt tot de verbeelding, ook tot de her-verbeel ding van het verledene. Och! Ook in Holland is er wel zoo'n beetje jfestandbeeld en zoo'n beetje gemonument: Den Haag heeft er niet huiten gekund, een aantal vorstelijke en staatkundige personen uit het verleden te eeren in standbeeld, Rot terdam heeft zijn Erasmus, Haarlem zijn Laurens Coster, Amsterdam zijn Rembrandt xijn Vondêl, enz. Bovendien had Amsterdam vroeger zijn „Naatje op den Dam!" Bespottelijker gedachtenis! Doch met dit al is het een feit, dat de Hollanders slechts 'n heel klein beetje van hun rijke en veelal ook roem-rijke historie in monumenten ter herinnering hebben vast gelegd, voor tijdgenoot en nazaat, voor bur ger en vreemdeling. En dat is jammer! Om dat „naar waarde" jammer te kunnen Vinden moet men in andere landen waarge nomen hebben, hoe daar de geschiedenis van het land en van de streek alom gebeiteld en gebeeldhouwd te aanschouwen is, I Tot opwekkende herinnering, tot aesthe- gisch genot. Vaak hebben wij daar gevoeld, hoeveel wij In Holland missen. Nu kwam dezer dagen uit onze West het bericht, dat blijkens mededeeling van een te Paramaribo zetelend comité „tot oprichting van een standbeeld van de Koningin ter ge legenheid van haar zilveren regeeringsjubi- leura," dit standbeeld op 31 Augustus a.s. imthuld zal worden op het Gouvernements- flein te Paramaribo. Dat trof ons! Onze West behoeft nu juist niet over te vloeien van dankbaarheid voor wat men in hét-moederland voor hetzelve óver heeft, doch zie: men richt er een standbeeld van rl. M. de Koningin op, men beseft daar ie beteekenis van een dergelijk nationaal monument, gesticht bij een bepaalde gelegen heid. Voor zoover ons bekend is, heeft men in Nederland aan een dergelijk denkbeeld nog geen aandacht gewijd: de Kerk te Delft wordt hersteld (een huldigingsdaad, waarover de meeningen tamelijk verdeeld zijn), er wordt een prachtig regeeringsjubileumboei'» samen- gesteld, er worden gelden ingezameld voor versleringen, voor feesten, en de openbare kassen openen zich, doch van datgene wat voor gansch het volk toch eigenlijk de meest treffende, blijvende herinnering aan dit jubi leum zou kunnen wezen de oprichting van zen groot nationaal Koninginnestandbeeld Wordt niet gewaagd. Waarschijnlijk, doordat wij, Hollanders, nu eenmaal niet erg st'andbeeld-achtig lijn, door welke eigenaardigheid wij voor de mas- la alreeds zoo ontzettend veel schoone, na tionale herinnering verzinken lieten in 't niet. Wat zal er in den geest van ons volk van dit Koninklijk jubileum blijven voortbestaan wanneer de ingezamelde gelden zijn op-ge feest, wanneer de versieringen zijn ver lept en verregend en op de vuilnisbelt ge smeten, wanneer de Kerk in Delft zal lijn hersteld, iets wat doodgewoon al lang ge beurd had behooren te zijn, en wanneer teq «lotte het jubileum-gedenkboek bij enkeie cultuur-menschen in de boekenkast prijken, zal om zelden of nooit ingezien te worden? Wat zal er daarna in den geest van ons volk van dit Koninklijk jubileum blijven voortbestaan? Ons dunkt, dat het West-Indische Parama ribo ons een voorbeeld geeft, ons het mid del aan de hand doet om het op handen zijn de jubileum van waarlijk nationale beteeke nis te doen b 1 ij v e n. u> tt&'t •kV--» i i L VEILING te Lisse, op 17 dezer, onder Directie van '1 H. B. G., Kring Lisse: E.V.T. Mon tresor, top 2.70; idem Fred. Moore 3.50; idem Gele Prins 2.50; idem Rose Grisdelin I 2.10; idem Due de Berlin 2.30; idem Chrysolora, lop 2.60; klem Rose La Reine I 2.80; idem Couleur Car dinal 5.10; idem Witte Due Max. 2.60; idem Keizerskroon 4.60; idem Princes Ma rianne 2.10; idem La Precieuse 3.30; idem Cram. Brillamt 1.60; idem Duchesse de Parma f 3.30; idem Scarlet Due 2.80; idem Artus '2; D.T. Murillo, top 3.75; idem Couronne d'Or I 3.80; id. Vuurbaak, top 5.60; idem Theeroos 3.60; idem Schoonoord I 3.80; Dw. Guslaaf Doré 2.30; idem Crepuscule, top 2; idem Clara Butt 2.60; idem Mad. Krelage I 5.10; Br. Panorama, top 3.50; idem La Turenne I 3.50; E.I..T. Mrs. Moon 5; idem Cale donia, top 1.70; E.N. Glory of Leiden I 4.70; idem Sir Watkin, top 7.40; idem Emperor I f 6.60; idem Poëticus Ornalus 2.60; idem Bic. Victoria 7.60; idem Ajax Princeps 3.70; idem Golden Spur, top 8.20; idem Glory of Sassenheim I 6.40; vd-em Bic.. Empress I 5.10; D.N. Von Sion i 4.50; Nare. Poetaz Lourens Koster 6.80; Cr. Mont Blanc, top f 0.85; idem Geel 2.30; idem King of the Whites 0.60; E.R. Lady Derby 14.10. Alles per 100 stuks. VEILING te Lisse op 18 dezer, onder Directie van Holland's Blo em b oil en hu i s E.V.T. Flamingo I 3.40; idem Witte Due Max, top 3.20; idem Scarlet Due I 3; idem La Rcine, top 2; idem Prins v. Oos tenrijk I 3.40; idem Keizerskroon, lop 5; idem Couleur Cardinal 1, 4.40; idem Pink Beauty, top 8.50; idem Hobbema I 5.10; idem Duchesse de Parma 3.80; idem Witte Zwaan 2.60; idem Herman Schlegel, top 2.10; idem Proserpine I 7.70; idem La Belle Alliance 3.40: idem Cram. Brillant, lop 1.70; idem King of the Yellow 3.20; idem Prosperity I 3.70; idem Rose Lui-.ante top 5.10; idem Eleonora I 2.80; idem Fred. Moore, top 3.70; idem Gele Prins 2.70; idem Roos v. Dekema, top 6.25; idem Due de Berlin I 2.40; idem La Reine Max 2.70; idem Rose Grisdelin, top 2.90; idem Wouwerman I 2.50; D.T. Murillo, top 3.30; idem Salvator Rosa 4.40; idem Im perator Rubrornm 5.50; idem Theeroos 3.60; idem Couronne d'Or 4: idem Mr. v. d. Hoeff I 7.70; idem Thournesoll, gee! 4.20; idem La Candour, lop 3.50; idem Vuurbaak I 5; idem Tiliaan 3.80; idem Rubra Maxima 3.40; idem Bonle dé Nei.ge j 4,00; idem Lucreli-a, top 3; idem Schoon oord I 4.60;; Dw. Mr. Fame. Sanders 3.30 idem Wm. Cop'and, top 6.50; idem Pride of Haarlem 3.25; idem Princes Elisabeth 8.50; idem Clara Butt I f 2.60;'idem Prof. Rauwemhoff 4.90; idem Bar. de la Tonnaye, fop 3.40; idem Bartigon 5.60; idem Mad. Krêlaige 5.50; idem Whistler 4.30; idem Rev. Ewbank I 3.10; E.N. Bic,. Victoria, top 7.80; idem Poëticus Ornatus 3; idem Emperor 7.25; idem Ajax Princeps, top 4: idem Mad. de Graaff I f 6.10; idem Sir Watkin, top 8.20; idem Golden Spur 8.70; idem Bic. Empress I 6.25; idem King Alfred 25; D.N. Von Scon, top 5.70; E.R. Lady Derby I 16.50; idem Moreno 13; idem La Victoire 16.90; idem Gen. Peliisier 15.20; E.W. Tlnnocence .13.25; idem La Grandes-se 12.50; idem Gen. Vetter 13.50; E.B. Grand Monarque 11; idem Grand Mailre f 12.50; idem King of the Blue 16; Cr. Geel 250; idem Purpurea Grandi- flora. top 2.30; idem Diversen 0.90. Allies per 100 stuks. Aanvoer pr.m. 5600 mand. Handel vrij goed. Onze Haven. Door het Gemeentebestuur daartoe uitgen-oodigd-, mochten we Vrijdag avond een reisje per motorboot rnalken, daar toe welwillend afgestaan, naar de thans vol tooide nieuwe Havenslootwerken. Daarbij waren mede tegenwoordig de beide wethou ders Riggel en Tromp, de raadsleden v. Til en Segers, de gemeente-secretaris J. C. de Haan, de gemeente-opzichter en de Haven meester. Reeds eenige jaren waren we in hel bezit van een royale haven, doch deze was voor schepen niet een lameiijken diepgang niet te bereiken. -Thans is daarin echter af doende verbetering gebracht. Het vorige jaar werd reeds de ingang aan de Ringvaart ver legd, hetgeen een praktische verbetering was. Door aankoop van langs de Havenvaart lig gende peroeelen. was men thans in staat de vaart afdoende 1e verbeteren. Vanaf J. Vêr- degaal tot de Ivruishoorn lag echter een bocht welke men wilde laten vervallen om 'dte vaart zoo al niet recht, dan toch bijna recht te krijgen. Hiervoor moest eohter de scheepmakerij van H. Akerboom verplaatst worden. Dit is geschied. Deze heeft thans een geheel nieuwe werf, werkplaats en wo ning. De oude rommel is gesloopt en ver kocht. De vaart heeft nu een breedte op het water van 20 meter en een bodembreedle van 9 meter, terwijl schepen met een diep gang van 2 Meter gemakkelijk de 'haven kunnen binnentoopen. Het nieuw gegraven gedeelte aan de Ringvaart heeft een lengte van 125 meter, dat bij den scheepmaker van 200 meter. Hel gedeelte hierlangs is beschik baar voor fabriekslerrein. Het meeste werk is geschied als werkverschaffing, weshalve op meerdere wijze practisch nut is bereikt. Naar'men ons mededeelt bedragen de kosten van een en ander zoo bij de 15.00(1. Vrijdagavond hield de afdeeling van den R.K. Voiksbond een vergadering. De opkomst was niet. schilferend. Uit de mededeeling en bleek, dat de 'heer A. Bon. welke als secre taris had bedankt, voor den aarfirung van den Gee stel. Adviseur is bezweken, en zijn functie blijft handhaven. In het bestuur wa ren aftredend de heeren L. van Dijk, J. Mes man en C. Steenvoorden, terwijl C. v. cl. Zwart heeft 'bedankt. Maar één candidaat was ingediend, naar wffiker geldigheid verschil van meening bestond tusschen bestuur en vergadering, weshalve deze candidaat zich te rugtrok. Tot Vrijdag a.s. worden candiidalen ingewacht. De afdeeling en enkele vaandél- bezitLen.de ornf ra f de e lingen, zullen zich met ftet vaandel doen vertegenwoordigen bij de huldiging van H. M. de Koningin op 6 Sep tember te Amsterdam. Het verslag van de Encycliek meeting te Wassenaar werd uitgesteld. Inzake de op richting van een Ziekenhuisfonds, werd' ëen commissie van drie personen n.l. Th. Raap horst, L. Kapiteyn en W. Sprengers, be last, gegevens in de omgeving te verza melen. Na rondvraag sluiting. Brandje. Vrijdagnamiddag bereikte ons het bericht, dat. e.r brand was aan de „Engel". Het bleek echter nog al los te loopen. Bij den landbouwer A. v. R. aan 't 'Huis ter Beek was zoodanige hooibroei aanwezig, dat het ergste moest gevreesd worden. Men slak der halve een gat in den hooiberg, waarbij bleek, dat er reeds vuur in zat. Met een naar em mers water werd het gevaar bezworen. Speldjesdan. De verkoop van de speldjes ten bale van Herw. Levenskracht bracht ai- bier op 137.75. DE FAMILIE HENNEMAN, die bij het auto-ongeluk te Saint-Sauveur op zoo noodlottige wijze om het leven kwam. Tot voor kort behoorden de over ledenen tot onze stadgenooten. 'M Drie jonr/elui vermist. Sedert 6 dezer worden een drietal jongelui uit Leiden, vrien den, die een tochtje per rijwiel naar het Oosten van ons land deden, vermist. Vermoedelijk zijn zij de Duitsche grens overgetrokken en worden zij thans in Duitseh- land vastgehouden. De ouders van een der knapen kregen uit Venlo telefonisch bericht, dat er 35 losgeld moest betaald worden voor elk der rijwielen, die in Duitschland moeten zijn vastgehouden. De ouders hebben zich aan liet Duitsche consulaat beklaagd over deze handelwijze. Burg. Stand. Geboren: Pieter, z. van J. D. Wilgenhof en C. Kleijn. Adriana Ger- dina. d. van W. G. Thoolen en E. J. Meijer. Geertmida Agatha Clazina, d. van J. J. de Goede en E. Jongejaiis. Cornelia, d. van H. Th. Duijn en A. M, Rijnders. Ondertrouwd: E. Veldman en H. P. Steen beek. Gehuwd: L. van de Wakker met A. G. Ruurdia. N. Davidson met C. Versier, Overleden: J. W. van der Drilt, echtgen.- vain S. Gelderman, 39 j. W de Boer, echt- gen. van D. Al, 6" j. Burg. Stand. Geboren: z. v. J. Lan,gelei- Jongkind. <1. van C. W. WeijersKop per!. d. van P. Sariier—Weij. z. van A. van der Meervan Rhijn.z. van E. SchoonderbeekMethorst. z. van E de Graaf—Tibboel. Ondertrouwd: J. VV. van Felms en A. Gies- bergeri. J. van der Beek en H. J. Zomer huis. Getrouwd': M. van der Zande en A. D. Heeres. Overleden: G. van Roodenwed. L. Lange- veeld, 84 j. Geslaagd. De heer M Sch.éiten slaagde le Utrecht voor het examen timmerman-gezel, uitgeschreven door die Vereeniging tot ver edeling van het ambacht. Onderwijs. Mej. S. Lafeber, onderwijze res alhier, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres te Leiden (Vrouwen-kerksteeg). Motorongeluk. Een 12-jarige jongen die, uit Hilversum geko-nien, hier eenige dagen vertoefde en een toertje rondfietst», kwam in de Hofstraat in botsing met een motorrijwiel, dat uit Krochtstraat kwam. Het ventje be kwam een ernstige hoofdwonde en werd bij den heer Vermeulen binnengedragen. Vervol- ens werd hij naar Dr Hanroth gébracht, die den jongen verder verbond. Vergeetachtig. Zaterdag is. een hoeren- rijwiel onbeheerd voor het raam van hakker Dijkstra blijven staan. Deze heeft het kattctje in bewaring genomen en de politie met hei geval in 'kennis gestold. Personalia. Bij het te Hilversum gehou den toelatingsexamen tot de model pol-itie- vakschool is geslaagd dé heer H. G. A, van der Laan, altder. Ongevallen. De timmerman J. W-estrik had bij het heiwerk voor de te bouwen brug in den Schelp.veg 't' ongeluk, dat, terwijl hij een paal wilde omwringen, het heiblok op zijn hand terecht kwam, zoodat eenige vin gers van hem bekneld geraakten, en hij zich hevig bloedend onder, geneeskundige behan deling moest stellen. De blo/mbollenkweeker. Jac. v. N. werd toen hij per fiets vpn de Piet Gijzenbrug kwam afrijden, door een anderen fietser aan gereden, waardoor hij kwam te vallen en zich zeer ernstig aan zijn knie bezeerde, zoodat hij met den aütudiènst, 'E. N. A. moest worden thuisgebracht,, waar dr. Romijn direct ge neeskundige hulp ve-rleende. Gelukkig kon hij constaleeren -dat de knie, ofschoon ernstig bezeerd, niet gebroken was. De Qranjeverecniging. Door het Bestuur 'der Oranjevereejniging wordt hard gewerkt aan de voorbereiding van het. a.s. Jubileum feest van H. M. de Koningin. Door den Gemeenteraad' alhier, werd in zijn laatste vergadering een flinke subsidie aan de ver eeniging toegestaan om de feesten en vooral het kinderfeest, zoo luisterrijk mogelijk le doen slagen. Ook is een begin gemaakt met het innen der jaarlijksche contributie Het Bestuur verwacht idan ook vast, dal niemand zal achterblijven, en er zélfs velen dit jaar een extra gift zullen geven om hen in slaat te stellen de jubileumfeesten zoo schitterend mogelijk le doen slagen. Burgerlijke Stand. Geboren: d. V. K. P. PetersSchoone. Heden is de brug in den Rijksstraatweg wederom voor voertuigen e.d. opengesteld. Gisteren heelt men de nieuwe en de oude B r a n-dhl usch ui a teri a I e 11 een-s gepro beerd. O-ver 'de schitterende uitwerking behalve die van het natspuiten van de jeugd, waar de moeders bepaald niet blij mee zijn geweest, viel niet te roemen. Een en ander zal grondig moeten her- en nagezien wordetj. Een volgen'de keer beter. Burgerl. Stand. Geboren: Sijtzé Willem, z. v. P. van Tuinen en D. Faber. Cornelis Gijsbertus, .z v. P. Zwart en E. Blanken. Cornelis Adrianus, z. v. Nic. Henneman en H. G. Eijking. Adrianus Gerardus, z. v. Joh. Nijman en A. M. Stengs. Anna Antonia, d. v. H. Bekker en M. v. Lieshout. Herma- nus Jacobus, z. v. A. Kluft en L. v. d. Wa tering. Aletta Johanna, d. v. Jac. Dïctcr en J. C. Harmeijer. Geertruda Elisabeth, d. v. W. Kuijper en A. Scholten. Petrus Corne lis, z. v. P. Lensen en C. M. Baltes. Jo hanna, d. v. Th. Kuil en A. B. van Leeu wen. Ondertrouwd: Corn. Beentjes Jz, cn Ir. Jak. Gr. Verdonk en Cl. G. Welage. Mart. Klokman en G. Cath. Huijer, Hendr. v. Tunen en Br. Dekker. Gehuwd: Ant. Bleijendaal en A. M. v. Kesteren. Overleden: Ih, G. W. P. Boshoff, 18 jaar, wonende te Amsterdam. Auto-ongeluk. Te Noorddorp liep Za terdagmiddag het 5-jarig knaapje van den tuinman S, v. d. K. achter een houtwagen. Op het moment dat het ventje dezen wagen losliet en den rijksweg overstak passeerde er een auto die over het ventje heen reed met het treurig gevolg dat het jongentje bij een der buren stervende werd binnengedragen. .Oplichtster. Dondj-dag vervoegde zich bet Duitsche dienstmeisje van den heer. V. bij een winkelier ie Egmond aan den Hoef met het verzoek 15 gulden ter leen voor Mevrouw, omdat Mijnheer was uitgegaan met de sleutels van de kast. Dien zelfden dag deed zij voor een ongeveer gelijk bedrag inkoopen van manuiacturen, natuurlijk op crediet. Zaterdag vertrok Fraulein echter naar haar Heimat. Toen bleek- dat de 'ee_ ning ten eigen bate was aangewend en de betaling der kleedingstoHen was vergeten! De zaak is in handen der politie. Opgepast. Deze week werd tegen een chauffeur proces-verbaal opgemaakt op bet Woud wegens liet niet geven van signa len aan een gevaarlijke bocht. Jubileumfeest. Donderdagavond1 vergader den onder leiding van den Edelachtb, heer Burgemeester de verschillende oomité's voor het Koninginnefeest. De collecte bleek, met inbegrip van enkele nog te verwachten bij dragen, ongeveer f 600 opgebracht le heb ben, Daarvan wordt een deel bestemd voor het Nationaal huldeblijk. Voor de ongeveer 400 schoolkinderen, waaronder die van de bewaarschool werd 1 gulden per leer ling bestemd voor Iractatie en prijzen van verschillende wedstrijden. De commissies, die •dit deel regelen, rullen bestaan uit liet onder wijzend personeel der scholen, bijgestaan door twee groepen van 7 jonge dames. Deze kinderfeesten wor-kói gehouden op Woens dagmiddag 5 September, afzonderlijk te Eg- mond aan den Hoef en te Egmond-binnen. Op voorslél van den voorzitter werd be sloten geen wedstrijden voor ouderen te or- ganiseeren, inaar daarentegen meer werk te maken van den optocht. Deze zal gehouden worden op Donderdag 6 September, die dus eigenlijk de feestdag is. De deelname daar voor is algemeen, tal van groepen zijn reeds opgegeven en reeds weken zijn -de 4 sub-cö- mitë's d'rulk in de weer alles te regelen. Als centrale commissie voor den optocht werden aangewezen de heeren N. Zuurbier, F. M. v. d. Reep, J. v. Wienen, R, Zoon, J. Holman en C. Zoon. Wat de versiering betreft, werd besloten déze aan het particulier initiatief ovee te Ja- ten. Dat nu dan in. elke buurt enkele inwo ners de handen inéén slaan óm gezamenlijk le zorgen voor versiering van gebouwen, gevels en straten. Zou de Hanze geen éta lage-wedstrijd kunnen organiseeren? Mevrouw Schild vestigde er de aandacht op, dat benood'igdbeden zooveel mogelijk bij neringdoenden in de gemeente zouden ge kocht kunnen worden. In zijn slotwoord sprak rle Burgemeester d-a.nk uit voor aller medewerking, in het 'bij zonder aan de dames en heeren. die voor de geldinzameling hadden zorg gedragen, aan allen, die hun bijdragen schonken, en aan den Z.Ëerw. heer Pastoor, die- als lid van het éere-comité de vergadering bijwoon de. Bedevaart. Zondagmiddag zullen de paro chies van Rinnegom en van Egmond aan den Hoef gezamenlijk een bedevaart houden naar O. L. Vrouw Ier Nocd te Heil so. Vertrek van d'e kerk half 2. Concert. De fanfare „Eensgezindheid" zal a.s. Zondagavond wederom een concert ge ven in de muziektent van hotel Van Schatk te Egmond aan Ze. I Uitbreiding station Zaandam. Begonnen is met de verbetering van den toestand van het station Zaandam. Op het bureau der Zaan- l.iiulsch'.! Kamer van Kt.ut 1 an,dei ei, Fabrie ken ligt de siluatieteekeniiig 'er inzage. Hel hoofdgebouw ondergaat geen verande ring. Er komt een verhoogd midd'enperron, dat vanaf het le perron bereikbaar zal zijn over een overdekte voetbrug, waarnaast een overpad zal worden gemaakt voor de dienst uitvoering. Hét 2e perron wordt geheel overdekt en -voorzien van banken. Wat de goederen-stations betreft, vervalt de lood's aan den Westkant van het station, zoomede de wagen,lood's en de locomotieven- loods, resp. len Zuiden en ten Noorden, van het personenstation. Hiervoor in de plaats zal worden gebouwd een goederenlooids drie maal zoo groot als tegenwoordig, dus 90 De regen als spelbreker. Ze had'den van eer, stuk karton een nie ter in 't vierkant een afdakje gemaakt, aan den eenmn kant leunend op een laag winkelkozijn, hel andere eind op een op z'n kop staan'den kruiwagen. Daar zalen ze nu onder, met z'n drieën, niet al te zacht op de straatsteenen, 'die ech ter het zand der woestijn vertegenwoordig den. De oudste deed n.l. een kleurrijk verhaal, hen meevoerend op bultige kameelen, die bet zand deden opstuiven in rennende vaart. Ze worden achtervolgd door Bedoenen, roovers, die hen plunderden en meer dood d'an levend langs den karavaanweg lieten iiggen. Dan was daar in hun jongensverbeelding Old Shatter!and, die hen redde van een wis sen dood en op slimme wijze hun 't recht matig eigend'om weer deed toekomen. Dan werden zij weer overgeplaatst naar de prairieën in het kamp d>er roodhuiden, waar aan de tenlen de scalpen hen tegen- gwinsden. t Werd eert criliek moment, als Indianen met ruw geweld zich meester maakten van den blanke; in den „grooten raad1' over zijn leven beslisten en éen hevig geloei van In- dianenkelen liem zijn lot deed kennen. Maar, daar was op het juiste tijdstip de held, stil sluipend onder het gebladerte, lot dicht bij de groote vuren. Met één sprong was hij temidden der roode duivels, sneert met forschen sl'ag de koorden van den gebondene door enoef. daar brak het kartonnen dak boven hunne hoofden en een plons water stoztte neer in hunne hal zen -USMfe- nr, versferkt men door regelmatig Sanatogen te gebruiken. Dit wordt» door schriftelijke', verklaringen van ruim 22.000 artsen bevestigd ProL Dr. Walther, de beroemde vrouwenarts te Giessen, schrijft: „Bij bloedarme cn zenuwachtige vrouwen i heb ik Sanatogen met goed gevolg toe- gepast. Het is zeer» licht verteerbaar." j Het Zenuw 21 AUGUSTUS. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN. 4 0.00034 PARIJS 14 12V, BRUSSEL 11.27'/, WEENEN 0.00351/., LONDEN 11.56Vz STOCKHOLM. 67.50 KOPENHAGEN 47.35 CHRISTIANJA 41.45 45.977, NEW-YORK 2.547, ROME 10.827, Meter lang', ten Noorden van het station. Achter de goederenloods aan de Noord zijde zal een plateau zijn van 5 Meter waar na een talud afloopend op een lager gelegen terrein, welk terrein zal komen le liggen aan een kleine haven. De bedoeling is, dat kleine stukgoederen daar per schuit kunnen worden aangevoerd, terwijl per as de goederenloods ten Zuiden bereikbaar is. De totale lengte van de los- en laadplaats aan de Westzijde van het station, wordt on geveer 550 M., waarvan een lengte van onge veer 355 M. op een hoogte wordt gemaakt, welke 25 c.M. lager is dan de bestaande, dit is op een peil van 0.20 M. A. P. Op liet lage gedeelte van den los wal zullen 3 hijschkranen, en een kolenschuif worden opgesteld, terwijl het overpad naar de goe derenloods 'door een voetpad met een loswal zal worden verbonden. De bestaande los- en laadweg ten Zuiden van het slation zal met ongeveer 265 M. wor den verlengd. Het ligt niet in de bedoeling daar nog een goederenloods te bouwen. Keuring. De uitslag van de keuring der R.K. Geitenfokvereeniging is als volgt: Ter keuring ingezonden 14 stamboekgei ten; le prijs K. Rijkhof; 2e prijs J. Schouten, 3e prijs N. Bos; 4e prijs A. Jak, 5c prijs J. Tambach. Ingeschreven 10 éénjarige melkgeiten. De volgende eigenaars behaalden le prijs K. Rijkhof, 2e prijs C. v. d. Hoorns, 3e prijs Hub Neeleri, 4e prijs C. Bos. Ingeschreven 11 geitlammeren. De prijzen vielen als vc»lgt: le prijs P. Koomen; 2e prijs Marl. Heync; 3e prijs N. Bos en 4e prijs K. Rijkhof. Keurmeester was de heer Clement van Lisse. R. K. Volksbond. De opkomst was, zoo als gevreesd werd zeer gering omdat er tege lijkertijd ook een andere belangrijke verga dering werd gehouden. Daar echter de Con vocaties voor deze vergadering reeds voor 8 dagen bezorgd waren cn om de belangrijk heid der agenda, had het bestuur gemeend de vergadering op den vastgestelden datum te moeten houden. De voorzitter opende met Chr. gr.; dc notulen werden gelezen en goed gekeurd. Allereerst kwam in behandeling t verplichtend stellen van een abonnement cp de weekeditie van „De Volkscourant. Het Centr. Best. had een schrij\t:n gezonden, in houdende de mededeeling, dat een verlaging van den abonnementsprijs der weekeditie te wachten was, indien de afdcelingen wilden besluiten, dc verplichting tot het nemen van een abonnement door te voeren. Dat punt werd aangehouden tot ccn volgende bijeen komst. Hierna werden de reorganisatieplan nen van den Bond in den breede besproken. De vragenlijst door de reorganisatie-commis sie toegezonden, werd grondig behandeld en de vragen in volgorde beantwoord. De zeer belangrijke zaak zal in de volgende bijeen komst verder afgehandeld worden. Het be stuur hoopt dan op een volle zaal; de ge wichtige reorganisatieplannen mogen nie mand der leden onverschillig laten. Voor het meedoen aan den optocht op het aanstaande Koninginnefeest, bleek geen ambitie te be staan. Na dc rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sloot de voor zitter na een woord van dank aan de leden voor hun zakelijke medewerking deze echt gezellige vergadering, met Chr. Groet. Een rariteit. Bij de gebroeders Kramer in het Noord-Einde is een kuiken geboren met twee koppen. Op een gaven hals ston den de twee kopjes, welke geheel normaal gevormd waren, Het monsterdiertje heeJLjoiet Barometerstand: 758. Achtraüt OPGAVE VANt lang geleefd. In elk geval een afwijking, wei vermeldens waard. Aangereden. Toen onze plaatsgenoot de heer K. Boon voor zijn huis stond te pra ten en wilde uitwijken voor een stier, die langs den weg werd gevoerd, werd hij dooi een motor aangereden. In het begin liet zich alles ernstig aanzien, doch de medicus con stateerde niets ernstigs. De motorrijder is niet schuldig. Burg. Stand van 8 tot 15 Aug. Geboren Ja- coba Wietske d. v. W. Flipse en J. de Jont Overleden: Johanne Roskam oud 58 jaar wed. J. Boon Pz. Ondertrouwd: W. Smit van Zaandam en T. Smit alhier M. v. 't Veer alhier ea H. dr Wit van Wormerveer. De S'oordwijksche kruidentuinen. Noorri- wijk staat noR steeds bekend voor zijn krut- dewkweekerijenze zijn echter sinds lang al bard aan het achteruitgaan. Bestond vroe ger bijna geheel Noordwij,k-Binnen van deze cultures, thans zijn hier nog maar een drietal firma's, die er zich op toeleggen. Zij 'beschou wen het d'an nog als bijverdienste, daar bloembollen en gedroogde groenten hoofd zaak zijn. Zooais dus wel blijkt, schrijft C. ten Gate in „Natura", gaat d,e roem van Noordwijk In dit opzicht wel zeer achteruit, hetgeen oo* Tuiet te verwonderen is door den groolen vooruitgang der chemische industrie in de laatste jaren, die ons op goeïikoope wijze üe geneeskrachtige stoffen levert. Van de 'hon derden soorten, die vroeger gekweekt wer den, blijft er dan ook maar een bedroesend restje over. De voornaamste zijn wel: Digi- taljs purpurea (Vingerhoedskruid), Hyov cyamus niger, (Bilzen-kruid), Atropa Bella donna (Dood'kruid) .Mentha piperita (Peper munt), Mentha crispa (Kruizemunt), Pulmo- naria officinalis (Longikru'i), -Erodium cicu- tarium (Reigersbek), Datura Stramonium (Doornappel), Althaea officinalis (Heemst) Coohlearia Armoracia (Mierikswortel). Poe- niculum vulgare, (Venkel), RosaJsoorten, Ar temisia Absyntlrium (Alsem), Jniperus Sabi na (Sevenkruid) en enkele andere soorten Merkwaardig is het, hoeveel hiervan dooi kwakzalvers, somnabules e.d. gebruik', wordt. Wanneer deze kruiden gedroogd in den handel gebracht moeten worden, geschiedt r'U drogen i-n groote vertrekken, waar-door s er- hitte lucht gedreven wordt met behulp var een krachtige exhauster. De planten of plan tend'eelen drogen dan veel gelijkmatiger dan door middel van ovens, zooals het vroeger geschiedde. Dit duurde aanzienlijk veel lan ger, en een ander nadeel was, dat de onder ste lagen reed's verschroeid waren, en de bo. venste nog niet geheel droog, In den oorlog Moeide de leelt weer wat op, maar ze is nu geheel aan het weg kwijnen, ook al door de concurrentie va» Duitsche zijde. Tel. Personalia. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen boekhouden M. O., de hee H. J. v. d. Laan, alhier. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De beurs opende heden: iets bi^er. T. HEDEN, 5% Nederland 1919 947, 93'/, 6Nederland 1923 101 Oude Vaart 75 7$ dito Gent. Eigendom 65 637, Mij. „Nederland" 124 124 Scheepvaart-Unie 96 99 Rotterd. Lloyd 1047, 110 Ho'l. Lloyd 67, 67, Pakctvaart 1047, 106 Oude Boot 45 477, Holl. Stoombcot 15 15V4 H. V. A. 389 3927, Java Cultuur 2957, 297 Jurgens gew. 437. 43 Koloniale Bank 132 1357; Indische Bank 1077, 1U Cert. Handel Mij. 115 1157, Resc. dito 1157, 1157 Orion '*i 23 237» Geconsolideerde 120 121 Kon. Olie 3267, 333 M. S. Steel 91 94'/," Marine comn ö1/, Vorstenlanden 14 1427, Actions id. 132 134 Poerworedjo 807, 80 Oude Deli 275 278 Senembah 23S 244 Deli Batavia 290 292 Amsterdam Rubber 146 1467, Serbadjadi 296 294 S'rlau *"i 112 113 Wai Sumatra 1147, Dordtsche Petr. 312 317 Southern Rails 33 337; Union 133 135 Anaconda 337, 827, Wabash 8'/.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1