Spoorwegongeluk. SPORT EN SPEL WIELRiJDEN» HAARLEM. Auto ongeluk, .'aarlemsche Processie naar Noordwijk. De speldjes-dag van Herwonnen Levenskracht. Rijwiel ontvreemd. Diefstal uit een jas. Gunning. Demonstratie van de Dresseerchib van Politiehonden. Wat huisvlijt tot stand kan brengen. Oplichting. Verduistering. Hinderwet. - Overtreding dranfcwet. De auto-ramp te Lourdes. Gem. Dienst voor Lichamelijke Opvoeding. BURGERLIJKE STAND. HEEMSTEDE. DE MISSIEFEESTEN. SCHOTEN (Dorp). Berichten uit onze vorige oplage. INGEZONDEN. "TsMidagmiddag werd in het Kensupark een "-jarig meisje door een vrachtauto aange- -den en ernstig gewond. Zij werd in het nstituut-Veen opgenomen. Zondag, vóór dat de Parochie van den H. jeroen te Noordwijk met vollen luister het Patroonfeest vierde van den grooten Apostel van Kennemerland, was reeds de Processie van Haarlem en omstre den in een langen nachtelijken stoet op de been, om te voet den afstand af te leggen, die le woonplaatsen van de bedevaartgangers •cheidt van het stukje grond, waarop St. Je roen onder het belijden van het H. Geloof, Jen marteldood is gestorven, 's Morgens te :es uur werd te Noordwijk voor de bedevaart gangers een H. Mis opgedragen door Pater Jonckbloedt. Het altaar van St. Jeroen was getooid met groen en bloemen en veel was licht. Vóór de H. Mis gingen alle bedevaartgan gers ter H. Tafel. Onder de H. Mis hield Pa ter Jonckbloedt een korte kernachtige predi katie, waarin hij deed uitkomen den geloofs moed van St. Jeroen, die de woorden van Zhristus „Wie na Mij komen wil, hij neme rijn kruis op en volge Mij," niet als een hol- 'en klank beschouwde, maar in practijk bracht. Toen den H. Jeroen een dag lang door de Noren was gemarteld en 's anderendaags voor den hoofdman verklaarde, dat deze mar telingen hem hadden versterkt inplaats van verzwakt, gaf hij ons een voorbeeld hoe we foor ons vleesch te kruisigen, sterker in de Jeugd worden. ZijnEerw. hoopte, dat de be devaartgangers door hun moeizamen tocht evenals St. Jeroen in de deugd gesterkt mogen rijn. Na de H. Mis was er in het Juvenaat ge- egenheid om de meegebrachte boterhammen :e verorberen, die na zulk eentocht wel smaak :en. 's Middags was er Lof voor de Pelgrims, vaaronder de relequien van St. Jeroen wer- len vereerd. Na het Lof vertrokken de meeste pelgt nas weer naar Haarlem. JIT DEN ARNHEMSCHEN TIJD VAN OUD-MINISTER CREMER. Wijlen de heer J. T. Cremer is zijn loop baan begonnen in een kantoor te Arnhem. Aan de Rijnkade schuilt, tusschen de hooge huizenmassa het gezellige kantoor, dat nog den stempel van de ouderwetsche degelijkheid draagt, van de firma Van Baal en Co., expediteurs, agenten der Keulsche :n Dusseldorfsche Stoomboot Maatschappij en der Mij. Nederland voorheen C. Balck. Het is op dit kantoor, dat de heer Cremer na zijn schooljaren in betrekking kwam als jongste bediende. En, zoo vertelde de tegenwoordige fir mant, de zoon van den thans overleden heer G. J. van Baal, aan de Geld., mijn vader haalde altijd met plezier de herinnering op dan den Rooie, zoo werd hij genoemd naar de kleur van zijn haar omdat diè jongen van meet af aan toonde vooruit te 'villen. Hij was iemand van groote werkkracht, die ambitie voor de zaken had. Toen ter tijde had het spoorwegverkeer zich nog slechts weinig ontwikkeld en was het ver seer te water begrijpelijkerwijs veel be langrijker. Met de booten van de firma kwamen Duitschers, Franschen en Engel- schen aan en de losplaats aan de Rijnkade >af den indruk een groote internationale naven te zijn. De jongste bediende Cremer begreep van welke waarde die komst van buitenlanders voor hem kon zijn. Hij vroeg en verkreeg /erlof zich bij aankomst der booten tusschen het publiek te bewegen en leerde voorname lijk op deze manier de vreemde talen spre ken. Toen hij het kantoor verliet om zich te Rotterdam verder in den handel te bekwamen schonk hij aan den bedrijfsleider, den ouden neer van E-aal, als herinnering een zilveren inktkoker, vergezeld van een brief, waarin hij de verzekering gaf het kantoor, waarin hij de eerste voetstappen in den handel zette, nimmer te vergeten. De heer Cremer hééft het kantoor niet vergeten. Nu reeds jaren geleden bezocht de Minis ter van Koloniën Arnhem. Op het kantoor aan de Rijnkade, waar alles bij het oude was gebleven, stond plotseling de hooge gast, handen drukkend en herinneringen ophalend van toen en toen. Mag ik weer daar zitten vroeg de heer "remer dengene, die thans op zijn oude kantoorkruk zat. Het verzoek werd natuur- 'ijk toegestaan. Later ontving degeen, die den Minister sen oogenblik zijn oude plaats afstond, een nartelijken brief, waarin nog vele oude her inneringen werden opgehaald en een bankje van 1000 bevatte. (Ingezonden.) De donkere wolken, die sinds Vrijdag heerschten boven de Spaarnestad, en dreig den den Zonnedag van Herwonnen Le venskracht te doen mislukken, dreven heen en de Zonnedag is boven verwachting ge slaagd met een opbrengst van Twee Duizend gulden. Wij zijn dan, gezien de omstandigheden waarin het Comité van H.L. verkeerde, tevreden/ doch voldaan nooitDat kan ook niet anders. Voor Herwonnen Levenskracht kan niet genoeg geofferd worden, en toch is S'steren op onzen Zonnedag door het Katho- sk Publiek met milde gave geofferd. Ook lad men er wel, en zelfs velen, die gaarne een speldje wilde koopen, doch die wegens werkeloosheid en weinig verdiensten dit -tiet konden doen. Jammer dat er geen rappe handen genoeg waren, om al de straten van Haarlem te bestralen met het Zonnetje van H.L. Reeds des morgens om 7 uur had de 'erkoop plaats. Het weer werkte mede en iet Bestuur had de goede hoop dat „De Zonnedag" nog al slagen zou. Voor het ucces van onzen Zonnedag brengen wij en woord van hulde en dank, vooral aan Zegenen, die ons op een schitterende wijza -esteund hebben in de actie voor onze Zonnedag Dank brengen wij op de eerste plaats aan 'e rappe handen, die het bedrag van twee ufzend gulden bijeen hebben gebrachtt. 'at er door hen gewerkt is geworden, blijk .-el uit den inhoud van de verschillende usjes, die gevuld waren met bedragen in 86.65.—, ƒ55.40.enz. J-idien al onze busjes uit gegaan waren, was d 2 opbrengst voorzeker grooter geweest T u had H.L. nog 150 busjes over en andere ren komt men steeds te kort. Ook danken ij onze Pers, die zoo welwillend is geweest, 'i de eerste dagen van onze actie voor den oeldjes-dag vele plaatsruimte af te staan, daardoor Herwonnen Levenskracht ook isteund heeft. Aan de Parochie-leiders, die gisteren met :1e moeilijkheden te kampen hebben gehad, smt voorzeker een woord van welgemeen- :n dank toe, alsmede aan de Directie van het :bouw „St. Bavo" voor het afstaan van groote zaal en verder een woord van hulde an de huisgenooten van degenen waar de Parochie Comité's gevestigd waren. Zij paarden geen moeiten en opoffering, om iet de leiders en allen zoo aangenaam moge- ijk te maken. Bij het eindigen van onzen Speldjes-dag kregen wij nog een bijzondere attentie. Ruïrrr 5 uur stapte een heer binnen in het Hoofd bureau van H.L. en vroeg of dit hier nog gevestigd was. Het antwoord werd hem di rect verstrekt. De weldoener deelde het Bestuur het volgende mede „Ik heb ta weinig geofferd, hier heeft u nog een paar geldstukjes." Het bestuur ontving in harte- lijken dank een bedrag van Vijf gulden, waaruit wij de conclusie mogen trekken dat Herwonnen Levenskracht toch wel de sympathie heeft van Katholiek Haarlem. Zoo behoort de Speldjes-dag weer tot het verleden 1 Het Bestuur van „HERWONNEN LEVENSKRACHT Ter aanvulling meldt men ons het vol gende: Heden ontving het secretariaat van H. L. een schrijven, van een weldoener, met de mededeeling dat iedere maand een bedrag te innen zal zijn om de Zon van den Dag, Wel een bewijs van sympathie! Voorts ont ving het bestuur een telegram van het H. B uit Utrecht. Proficiat! met de opbrengst! Bij de politie is aangifte gedaan, van dief stal van een heerenrijwiel, hetwelk de eigenaar van 911 uur had geplaatst tegen het hek van een café aan den Jansweg, Het is op zoo'n manier niet te verwonde ren als er een rijwiel wordt ontvreemd. Bij de Politie is Zaterdag aangifte gedaan van de vermissing van 50.uit de portefeuille van een jas, welke was neer- elegd op een paar stoelen, aan de scheeps- ouwwerf Z. aan het Spaarne. B. en .W van Haarlem brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat „het leveren van de hoeveelheden, anthraciet, turf en pe troleum, ten behoeve van de gemeentegebou- wen en inrichtingen benoodigd in het tijdvak van dien dag der gunning tot en met 30 Juni 1921", waarvan de openbare aanbeste ding heeft plaats gehad op den 23en Juli 1923, door hen op 13 Augustus 1923, is ge gund als volgt: Perceel I (anthraciet) aan de firma Frans Perquin., Groote Houtstraat No. 162 te Haar lem, voor f 3.per H.L. (merk F. P. A.) Perceel II (lange turf) aan G. Honing en Zoon, Nieuwe Gracht No. 36 te Haarlem, voor f 12.75 per 1000 stuks; Perceel III (korte turf) aan G. van den Haak, Burgwal No. 9 te Haarlem, voor f 10.49 per 1000 stuks; Perceel IV (petroleum) aan D. van Gelder, Camphuijsstraat No. 19 te Haarlem voor 13 cent per Liter. Zondagmiddag is op het terrein van de Haarlemsche Dresseerclub voor politiehon den aan de Zanderijvaart te Overveen een demonstratie gegeven. Deze demonstratie, die in alle opzichten geslaagd mag heeten, werd begunstigd door prachtig weer, wat den talrijk opgekomen toeschouwers zeer aangenaam was. Het sprin gen over een haag, klimsprong over een schutting van 2.75 M. hoogte. Het springen over een kuil, van 2.25 M. en het springen over een kuil waarachter een horde was geplaatst, werd door alle honden zonder aarzeling gedaan. Ook bij het bewaken van voorwerpen, gaven vele honden blijk dat met Ken niet valt te gekscheren. Een gefingeerde boef, die verschillende voorwerpen heeft ge stolen, wordt direct door den hond als de dader aangevallen en deze belet hem, er zich mede uit de voeten te maken. Gelukkig dat de pseudo-boef er zich met een dik jutte-pak op gekleed had, anders was hij er niet zonder kleerscheuren afge komen, daar verschillende honden een bui tengewoon sterk kakement bleken te be zitten. Men staat verbaasd, als men bedenkt dat zoo'n redeloos dier tot zulke schrandere dingen in staat is. Wie in de laatste dagen door de Groote Houtstraat is gekomen, heeft allicht even vertoefd voor de etalage van den heer van Es, om het keurig stukje huisvlijt te bewon deren, vervaardigd door onzen bekenden •tadgenoot, de heer H. C. R. van Wijk. Een ieder die hem niet kent, en dat zullen er maar weinigen zijn, kunnen gelijk in de éta lage kennis met hem maken, daar de maker van dit huiselijk kunststuk er roet zijn on afscheidelijk hondje bovenop staat afgebeeld. Vier lange jaren heeft de heer v, Wijk er aan gewerkt om dit stuk van huisvlijt tot stand te brengen en al blijkt op het eerste gezicht, dat het houtsnijwerk is, toch verze kert de heer van Wijk, dat het geheel uit papier vervaardigd is en naar o.i. dus nog moeilijker te vervaardigen, dan van hout. Het geheele bouwwerk (als we het zoo mogen noemen) stelt een sigarenkist voor en bevat een zestal laadjes, waaraan koperen ringe tjes zijn bevestigd. In gesloten toestand heeft ze veel weg van een kathedraal in miniatuur en kan de bouwer er met alle recht trotsch op zijn. De heer van Wijk deelde mede dat hij de kast wilde vcrkoopen, doch voor niet min der dan 100 gulden. Dit is, gezien den lan gen arbeidstijd niet te veel betaald en de waarde van deze sigarenkast kan eigenlijk nimmer betaald worden. Door de Haarlemsche Recherche is aange houden een zekere J. de G., oud 35 jaar, van beroep koopman, wonende alhier, die bekend heeft in Miei en Augustus, twee burgers, alhier woonachtig te hebben wil len oplichten. De aangehoudene had aan ge noemde Jourgers een briefkaart laten zien. waaruit zou blijken, dat hij nog geld te- vorderen had, van een dokter uit Hilver sum, en of men hem daarop een voorschot geven wilde. Bij onderzoek bleek echter, dat hij van dien dokter absoluut geen geld te vorderen had, zoodat hij zich te dezer zake zal heb ben te verantwoorden. Door de recherche te 's-Gravenhage is aldaar, op verzoek van den commissaris van politie alhier aangehouden een zekere C. D., 27 jaar oud, wonende te Haarlem, verdacht van verduistering alhier gepleegd, van een bedrag van 45.ten nadeele van de Ver- eeniging de „Werkmansvriend". B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat door hen is ontvangen een bekendmaking van B. en W. der gemeente Schoten dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. van Schaik, te Schoten om vergunning tot het inrichten van een smederij, in het perceel Kloosterstraat 66, kadastraal be kend gemeente Schoten in sectie B. No. 4876. Op Dinsdag, den 28 Augustus 1923, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize der gemeente Schoten gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der gemeente Schoten kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen, Tegen een hotelhouder hier ter stede wordt proces-verbaal opgemaakt, terzake van het aanwezig hebben van sterken drank, in een localiteit, welke binnenshuis ge meenschap heeft met de verlofslocaÜteit. Een liter of vijf sterken drank is in beslag ge nomen. Blijkens een uit Lourdes van Mr. v. d. Flier, den voorzitter der Nederlandsche Reis- vereeniging, op het Centraal Bureau te den Haag ontvangen telegrafisch bericht waren Zondagmiddag 16 lijken gevonden. Herkend werden Boaker en mej. Busscher, de heer Hoeleska- (vermoedelijk bedoeld Hoekstra, Amsterdam) de heer Verscheur (vermoede lijk bedoeld Verschuur, Dordrecht) mej. Schugger (verm. Schoggers den Haag). In het tijdvak van 1 tot en met 15 Augus tus zijn in de zweminrichtingen in totaal 18879 baden genomen, verdeeld als volgt: Inrichting Houtvaart: abonné's 1751 heeren, 954 dames; 35 ets. baden 113 heeren, 90 dames; 10 ets. baden 1226 heeren, 767 da mes; kosteloos 3631 heeren, 2498 dames. Kleverlaan: aibonne's 1861 heeren, 1605 dames; 35 ets. baden 340 heeren, 263 dames; 10 ets. baden 2050 heeren, 1730 dames. Geboren: 15 Aug. z. van H. C. Hulsken-v. d. Helm. 16 Aug. z. van M. Hartog-Korre- mans, 17 Aug. d. van B. Derlagen-v. d. Woontng. d, van J. G. M. Sontrop-de Kruif. 18 Aug. d. van J. Hellingman-Oud. d. van J. Bouma-Verwer. 17 Augustus: H. C, v. GerwenHendriks, d. H. M. C. KievitSprengrs, z. 18 Augustus: E. N. M. v. Dijkv. Oploo, d. 19 Augustus: M. T. v. HorickGeenevasen, d. G. H. SwartWarmenhoven, z. M. J. ter HorstSteffens, z. A. Molijn Smit, z. 19 An?, z. van T. Aliav. d. Meer. 18 Aug. z. vail A. C. Willenise—Gubbels. 20 Aug. d. van J. de GraafIer Horst. Overleden: 17 Aug. B. J. Sciheelings, 72 j., Schotersingel. 18 Aug. J. J. Vastenouw v. d. Weeirdt, 61 j., Nassaulaan. 19 Aug. A. H. M. EMeringCoelen, 30 j., Kamper- laan. Zondag zijn hier op grootsche wijze missie feesten gehouden. Het begin was een algem. H. Communie der leden van de H. Kindsheid. Des middags om 3 uur had er een gecostu- meerde optocht plaats van de leden der H. Kindsheid, waaraan meer dan 500 kinde ren deelnamen. Deze optocht mag, ook al is het pas de le maal dat zulks hier plaats heeft als bui tengewoon geslaagd heeten. Daaraan werkte vooral mee het mooie weer. Het was een alleraardigst gezicht die honderden kinde ren in de kleeding van patertjes en zustertjes, in Chineesche kleederdracht die in één woord mooi waren, of in het kleed der zwartjes, de gezichten als echte negers. Daartusschen Het H. Huisgezin, de H. Eli sabeth, de H. Theresia, alles geëscorteerd door Engeltjes, zelfs de H. Petrus ontbrak niet. Daartusschen meisjes in het wit, allen bloemen dragend. Verschillende kleine vaandeltjes werden in den stoet meegedragen. Naast het patronaatsgebouw werd opge steld, waarna het ging door den tuin naast de kerk en over het kerkterrein, naar de kerk. Honderden menschen waren opgekomen om den stoet te zien passeeren, welke later met de kinderen het kerkgebouw vulden tot in alle hoeken, en Pater Preijde, die, na 13 jaar als missionaris in Oeganda te heb ben gearbeid, voor eenigen tijd hier vertoeft, een lof celebreerde, daarbij geassisteerd door Pater Keet en Kap. v. Houten, terwijl als ceremoniarius fungeerde de missie-student, den Heer Schouten. In een toespraak tot de kinderen had den Z.Eerw. Her Pater Keet als tekst_ gekozen „Gaat, en onderwijst all volkeren". Vervolgens ontvingen de kinderen den zegen der H. Kindsheid. Na het Lof mar cheerden de kinderen naar het R. K. Ver- eenigingsgebouw, dat spoedig, aangevuld met ouders, overvol was. Hier werden onder leiding van mej. Lage- weg door een 16-tal meisjes Japansche oefeningen gehouden terwijl de jongens een blijspelletje in drie bedrijven opvoerden, ge titeld: „In het land der zwartjes". Beide nummers werden ook des avonds opge voerd, en oogstte veel bijval. Na afloop werden den kinderen versna peringen aangeboden. Des avonds had een groote muziekbetooging plaats. De groote zaal van het vereenigingsgebouw was tjok vol. Nadat de WelEerw. heer kapelaan Brinkman, directeur der Missie actie in een gezellige rede de feestavond had geopend, werd een missielied door de aanwezigen ge zongen, waarna de Japansche oefeningen werden gehouden. Met verlichting viel het, gezien het langdurig applaus bijzonder in den smaak. Ook „In het land der zwartjes" was een succesnummertje. Vervolgens zongen de zelatricen van het missiewerk een missielied, getoonzet door Prof. J. v. d. Wiel, leeraar aan het seminarie „Hag.veld", Alvorens tot de pauze over te gaan, kwa men de zwartjes even collecteeren. Met kwistige hand werden de schalen gevuld. Nu ja, dat zijn we in Heemstede gewend. Onder applaus verschijnt Pater Preyde op het too- neel, om een kleine toespraak te houden, dat hem, omdat hij in 13 jaar vrijwel geen woord Hollandsch gesproken heeft, niet ge makkelijk viel. Z.Eerw. schetste, hoe hij 13 jaar geleden een dorpje verliet, om nu in een mooi en groot dorp terug te keeren, groot door den bouw, mooi door de natuur, maar vooral door de katholieke bevolking in woord en daad, van welks laatste men niet kan zeg gen van vele andere plaatsen, die ook groot geworden zijn Over de missie beloofde Z. Eerw. dezen winter eenige avonden te spreken, welke mededeeling onder applaus werd aanvaard. Na de pauze kwam Pater Keet ten too- neele, om het een en ander mede te deelen uit zijn 16-jarige ondervinding op Borneo, waar hij tusschen de Koppensnellers heeft geleefd, benevens van de gewoonten en ge bruiken dier inlanders. Op allergezelligste wijze demonstreert Z.Eerw. het dragen der kleeding. Het is ge woon de moeite waard om dit eens te be zichtigen. Z.Eerw. had daarvoor twee sa rongs meegebracht, één gebloemd, voor de vrouw, de andere geruit, voor den man. Deze doen overal dienst voor. Zelfs als wieg voor den kleine. De missionarissen hebben meer noodig. Zij moeten kerken en scholen bouwen, waar veel geld voor noodig is, en daar hebben zij uw aller hulp voor noodig. Als slot van den avond het prachtige en zeer indrukwekkende drama in 3 bedrijven, getiteld „De Chineesche verworpelinge", uitgevoerd door patronaatsmeisjes, Het maakte diepen indruk. Wij twijfelen dan ook niet of hedenavond zal de zaal weer minstens even vol zijn als Zondagavond. Hiermede worden twee be langen gediend. Ten eerste krijgt men een avond van genot en ten tweede een finan cieel voordeel voor het St. Joseph-Missie- huis te Roosendaal, dat zeker recht heeft op onze financieele hulp, dat op deze wijze geen gift is, maar waarvoor wij iets moois te zien krijgen. SCHOTEN. Boven iijn thee. Zondagmiddag werd de Cronjéstraat een heele drukte veroorzaakt door een man, die in staat van dronkenschap verkeerde. De man wilde op zijn fiets sprin gen, doch zag wegens zijn onvaste beenen daar geen kans toe. Meerdere malen viel hij, onder groote hilariteit van het publiek, op den grond. Eindelijk reed hij, ging toen eenige straten om en kwam weer in de Cronjéstraat, alwaar hij zoo uitgelachen werd dat hij in woede ontstak en het publiek te lijf wilde. Eenige anderen, ook niet nuchter,wilden hem een beetje helpen, zoodat de omstanders ver schrikt uit elkaar stoven. Gelukkig waren er een paar heeren, die de dronkaards te verslaan gaven, gauw te maken dat ze weg moesten komen, anders zou men de hulp der politie inroepen. Gelukkig dropen zij toen af. Kerm esse d'Eté. Reeds in de vorige week konden de bewoners van Schoten zien dat er een soort kermis zou komen, want geregeld reden er kermiswagens vanaf het goederen- slation af cn aan. Men kan nu op het terrein zien dat met de werkzaamheden reeds een aanvang is gemaakt, daar van 2427 Augustus e.k., de Jubileumfeesten zullen ge houden worden. Onder de talrijke amusementsgelegenheden welke er geplaatst worden, zijn o.a. 'n stoom- carousel, een draaimolen, een zweefmolen, het algemeen bekende hoofd van jut, een danstent, een hoeplatent, een kqeksport, een lijntrekkerij, een Turksche schop, een ezel- lheater, een lachhuis, een vogelpiektent en een vischtenl. Wij gelooven wel, dat ondanks den kor ten spanne tijds, er vee] gebruik van gemaakt zal worden. Aanrijding. Zaterdag had op den Schoterweg hoek Kleverlaan en Klooster straat een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijwiel, vermoedelijk doordat de auto bij het uitwijken te ver uithaalde, De motorrijder bekwam een min of meer ernstige verwonding aan het been. Hij werd door de E. H. B. O. verbonden, waarna bij naar zijn woning werd vervoerd. De auto heeft een lantaarnpaal omver ge reden en botste tegen een perceel op aan den hoek van de Kloosterstraat, waardoor zware materieele schade aan de auto ont stond. De politie stelt naar het ongeluk nog een nader onderzoek in. Aanrijding. Zaterdagavond omstreeks 9 uur, reden in de Gen. Cronjéstr. 2 wiel rijders tegen elkaar in, met het gevolg, dat ze beiden tegen den grond sloegen. Het wiel van den eene was totaal vernield, zoodat deze zijn fiets dragen moest; do andere kwam er gelukkig goed af. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Ver. Koninginnedag van Oud-Schoten. Donderdag 25 Aug. a. s. zal de Ver. Konin ginnedag Oud-Schoten, haar jaarlijksche uit voering geven op het terrein van Meer en Bosch. Vele attracties zullen den feestavond, welke tot 12 uur duurt verhoogen. Koninginnedag. Het bestuur van „Ko ninginnedag" heeft voor a. s. Donderdag een extra programma opgezet. Om 9 uur optocht der kinderen met mu ziek, om half tien ringrijden voor dames en heeren. Om 2 uur volksspelen, terwijl op het terrein verschillende vermakelijkheden zijn. Als ht weer goed is beloofd het een mooie dag voor de leden. INDISCHE PRINSEN OP T LOO. Men seint ons: Na aankomst te Apeldoorn Maandagmorgen te 9 uur, werd Prins Koesoemojodoe uit Solo, die namens de Soesoohoenan van Soerakarla de KoninK'n gelukwenschen met Haar zilve ren regeeringsjubileum kwam aanbieden, af gehaald door een adjudant der Koningin en in een hotfrijtui? met vier paarden naar het paleis op het Loo gebracht. De Koningin ver leende hem half een audiëntie in tegenwoor digheid van een groot aantal hofdignitaris- sen. De Indische Prins, door twee hoogge plaatste Indiërs vergezeld, hield een korte toespraak, die vertolkt werd door den ou<l- Indischen hoofdambtenaar Oudemans en welke toespraak door de Koningin beant woord werd. Daarna werden als geschenken aangeboden de portretten van den Soesoe- hoenan en van de oudste en de jongste zijner gemalinnen; voorts een schrijftafel van Ja- vaansch maaksel met bijbehoorende fauteuH en zilveren schriifearnituur. Voor Prinses Juliana waren meegebracht een 30-tal So- losohe voorwerpen. Na afloop der audiëntie bood de Koningin den Soloschen Prins een dejeuner aan, waaraan zijn gevolg en vele leden der hofhouding deelnamen. De Indische Prins droeg een schitterend Inlandsch hof- costbum. Hedenavond wondt op gelijke wijze prins Soerjoidjojo van Djokjakarta ontvan gen als vertegenwoordiger van den Sultan van Djokjakarta. AMSTERDAM, 20 Aug. Zondagmiddag om streeks 3 atur heeft bij Munstcrwest een spoorwegongeluk plaats gehad, welk ongeluk buitengewoon goed is afgeloopen. De Zwitser- sche trein die te 8.28 Zondagavond te Am sterdam moest arriveeren, reed in een flinke snelheid langs de kromming in den spoor weg bij Munsterwest, toen de machinist een goederentrein uil de tegenovergestelde richting zag komen. Hij remde uit alle macht, waarna hij en de stoker van de machine sprongen, zoodat toen de botsing plaats had, de trein zoo goed als stilstond. De goederentrein reed op den D-lrein in, waardoor behalve de lo comotieven, die bijna geheel vernield werden, neg eenige wagons l)it de rails liepen en ern- 'bczel. Plotseling voelden wij eenige krachtige remmen was de achterste wagon van den Zwitserschen trein uit de rails geloopen en eveneens ernstig beschadigd. Van een oogge tuige vernamen wij: de trein was stampvol, behalve de e.oupé's waren ook de gangen diehl bezet. Plotseling voeldijen wij eenige krachtige schokken. Het bleek, dat wij in botsing wa len gekomen De locomotieven stonden dwars over elkaar r.u waren ernstig beschadigd. Het aantal gebroken ruilen was ontelbaar. In- de restauratie-wagen was zoo goed als niets heel gebleven. Onder de passagiers ontstond een kleine paniek, vooral in de zijgangen, waar de menschen over elkaar heengerold waren. Een 6-tal personen liep min of meer ernstige wonden op, door glasscherven en vallen. Een dame vloog met het hoofd door een portier ruit en werd ernstig gewond. In den trein bevond zich een doctores, due dtirect hulp verleende. Het bleek evenwel, dat zic.h geen voldoende verbandmiddelen in den tredn be vonden. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een fout te Munster, waar men den goederen trein te vlug heeft laten vertrekken. Hulp trei nen met materiaal arriveerden spoedig uit Munster. De passagiers, bijna allen Nederlan ders, die van hun vaeantiereis terugkeerden, werden in twee gedeelten naar Munster ge bracht, vanwaar zij midden in den nacht de reis naar Nederland konden voortzetten. He denmorgen te 6Muur zijn de reizigers, na een vermoeienden nacht in een trein, waarin geen plaatsje onbezet was, te Amsterdam aangekomen. DE GERMAAN-BAAN GEOPEND. ASTERDAM, 20 Aug. Gisteren is de wielerbaan van de Germaan officieel geopend. Eindelijk dus, zooals de heer C. v. Wis sen, de voorzitter van de „Coöp. Vereen.- tot verkrijging en in exploitatieneming van Wielerbaan en Sportpark „De Germaan," in zijn openingsrede opmerkte. Spreker wees op de vele pech waarmede men voort durend te kampen had gehad, pech en tegenwerking, welke, naar hij hoopte, thans voor goed tot het verleden zouden behooren. Dank bracht spr. aan allen, die aan de tot standkoming dezer baan ernstig hadden me degewerkt, in 't bijzonder aan de plaatselijke autoriteiten voor hun medewerking en hij huldigde zoowel de bouwers, de heeren Brommer en Mooi als den teekenaar-hoofd opzichter, den heer Snoeck, alsmede de heeren die voor de financiën gezorgd had den. Spr. hoopte ten slotte, dat de baan zou blijken in een bestaande behoefte te voorzien, dat zij een succes zou zijn en zou bijdragen tot den bloei der wielersport in Nederland. De heer Hesse sprak namens de A.S.C. mOlypia hartelijke woorden en bood een herinneringsmedaille aan. De heer De Crasto volgde met een fraai schilderij namens De Germaan, terwijl verder nog het woord gevoerd werd door afgevaardigden van de volgende wielerclubs Sparta, Ulysses, Ex celsior, De Kampioen, Haarlem, De Arend, De Bataaf, Hollandia en Gazelle, die allen bloemen of kransen aanboden. De heer Helmstadt sprak als provinciaal gedelegeerde van Noord-Holland en de voorzitter der Buurtvereeniging Admiraal de Ruyter kwam zijn nieuwe „buurtclub begroeten onder aanbieding, waar noodig en gewenscht, van de hulp en steun zijner vereeniging. Daarop hield de heer Viruly, voorzitter van den N.W.B. een sympathieke rede, aan het eind waarvan hij het lint, dat de baan nog afsloot, doorknipte, waarmede de baan officieel was geopend. Onmiddellijk daarna gaf de heer Louis Bouwmeester, daartoe uitgenoodigd, het eerste startschot en namen de wedstrijden een aanvang. Het weer, dat zich af en toe eenigszins dreigend had laten aanzien, hield zich goed en de toeschouwers, die voor ongeveer driekwart de tribunes vulden, hebben van een goed verzorgd, zij het in de gegeven om standigheden eenigszins uitvoerig, cpenings- programma genoten. Het hoofdnummer werd gevormd door den wedstrijd achter groote motoren, waarin Blekemolen na fraaien strijd zegevierde over Leddy, Catudal en Vanderstuyft. Laatstgenoemde bracht er nog 't minste van terecht en hij zal, aldus in Zurich rijdende ongetwijfeld zijn titel van wereldkampioen moeten afstaan. Wedstrijd met motorgangmaking, 3 ritten resp. van 15, 25 en 40 K.M., tusschen Leon Vanderstuyft (De Roos) Catudal (Naso) (Nasa) Leddy (Verbruggen) en Blekemo len (Junggeburth. le rit, 15 K.M. 1. Leddy, tijd 13 min. 18 4/5 sec. 2. Blekemolen (op 10 M.) 3. Catu dal (650 M.) 4. Vanderstuyft (1300 M.) Na den start is de volgorde Leddy, Bleke molen, Catudal, Vanderstuyft. Reeds na 7 ronden wordt Vanderstuyft door onze beide landgenooten gepasseerd en acht ronden later is zijn achterstand reeds 2 ronden. Intusschen krijgt Catudal een lekken band, hetgeen liem een ronde kost. Als Blekemoleneen aanval van Catudal heeft afgeslagen, gaat de strijd nog uitslui tend tusschen onze beide landgenooten. Even voor het einde raakt Leddy even los van zijn gangmaker, doch de overwinning, zij het er slechts een met enkele meters voorsprong op Blekemolen, kan hem niet meer ontgaan. 2e rit 25 K.M. uitslag 1. Blekemolen, tijd 22 min. 11 1/5 sec.2. Catudal (op 100 M.) 3. Leddy (240 M.) 4. Vanderstuyft (430 Meter). Thans verovert Blekemolen den kop, ge volgd resp. door Leddy, Catudal, en van der Stuyft. Na 10 ronden verdringt Catudal Led dy van de 2e plaats, doch Blekemolen slaat den Franschman af, Vanderstuyft1 raakt dan spoedig een ronde op Blekemolen en Ca tudal achter, maar toch geeft de Belg veel be ter partij dan in den len rit en hij weet Leddy van zich af te houden. Het is verder een mooie strijd tusschen Blekemolen en Catudal, waar in de Amsterdammer kranig wist te zegevie ren. 3e rit1. Blekemolen tijd 34 min. 52 3/5 sec. 2. Catudal (330 M.) 3. Leddy (1680 M.) 4. Vanderstuyft (11 banen). De Roos verrichtte het wonder, een val van zijn in volle vaart zijnden racemotor zonder kleerscheuren te boven te komen, daarmede bewijzende de „kunst van vallen" inder daad een kunst" op zich zelf voor racers meesterlijk te verstaan. Intusschen beleefden alle aanwezigen een angstig moment. De oorzaak van den val was het slippen van het achterwiel van den motor door de vetheid van het nieuwe baanoppervlak. Tijdens de pauze arriveerden 97 rijders, waaronder 2 dames, n.l. mej. Koopmans en Snijders, die den vorigen dag om 4 uur voor den 24 uursrit van De Germaan waren ge start van het Rembrandtplein. Er waren ,140 deelnemers vertrokken. De 340 K. M. lange route ging van Amsterdam over Deventer, Arnhem, Utrecht, naar Schollenbrug en van daar naar de Germaanbaan. De regeling moet prachtig zijn geweest, de ontvangst was overal welwillend en men roemde de medewerking der politie allerwe gen. De gedetailleerde uitslagen der wedstrij den luiden Internationale sprintwedstrijd voor profs, in 2 ritten over 1. K. M. le rit. 1. Ooms 2 Tulleken, (banddikte) 3. Boom [}/i wiel) n.g. Geers, Ikelaar, Bak ker en Bekkering. 2e rit 1 Kossen 2 v. Meereien wiel) 3. Duim n.g. Aandewiel, Sterk, Westbroek en Barendse. Finale der 3 ecrst-aankomeriden van beide ritten 1. Kossen 2. Duim wiel) 3. Tulleken (1 wiel.) Bij de bel neemt Kos sen de leiding van-, Ooms over en wint na hardnekkigen strijd. Troostwedstrijd der niet-geplaatsten in de series., 1. v. d. Boom., 2. Wiersma 3. Ikkelaar. Een spannende race, met gering onderling verschil beëindigd. Exhibition van De Roos (9 ronden) op race-motor. In de slotronde, bij het ingaan van de laatste bocht, kwam De Roos, doordat Zijn achterwiel weggleed, in volle snelheid te vallen doch bekwam, wonder boven wonder, totaal geen letsel. De val zijner machine was zoo hevig, dat het stuur brak. Zijn snelste ronde was 121/5 seconde geweest. Toen de Roos later als gangmaker In de baan kwam, juichte het publick hem harte lijk toe. Wedstrijd voor Amateurs over 3 K M. waarvan er 4 worden geplaatst in de b'.- slissing le rit 1. Krabshuis, 2. Hijzelendoorn., 3 Muller 4 J. A. Bremer. 2e rit 1. E. Bremer 2 Emous., 3. Huve- niers., 4 J. C. v. d. Berg. Beslissing met 3 klassementen le klasse ment 1. E. Bremer2. Emous3. v. d. Berg 2e klassement1. E. Bremer 2. v. d. Berg 3. Emous., 3e klassement1. E. Bre mer., 2 Huveniers., 3. Emous. Totaal uitslag 1. E. Bremer, 12 p.2. Emous, 3 p, 3 J. C. v. d. Berg, 4 p. Na het startschot gaat Leddy voorop, ge volgd door Blekemolen, Catudal en Vander stuyft. Reeds na enkele ronden raakt de 433e NED, STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 20 Aua 3e Klasse Ie Lijst. Hooge prijzen: 10066 1500. 13921 1000. 5384 12860 elk 400. 3478 8031 elk 200. 5293 12051 13084 elk 100. Prijzen van ƒ45:' 39ë 21 96 273 345 353 377 412 420 604 613 798 854 931 942 943 965 977 1005 1044 1055 1057 1113 1150 1169 1172 1244 1312 1357 1366 1375 1379 1525 1554 1750 1779 1821 1853 1856 1866 1884 1987 2021 2081 2120 2395 2429 2454 2479 2579 2614 2666 2683 2745 2777 2888 2918 2955 2974 3104 3195 3549 3669; 3829 3885 3887 4012 4085 4142 426(1 4382 4406 4535 4557 4579 4632 46711 4684 4809 4830 4835 4878 5156 5194 5223 5259 5270 5357 5487 5888 605li 6079 6135 6136 6183 6186 6192 630Ö 6311 6312 6460 6486 6602 6660 6829» 6876 6881 6921 6987 6991 7084 7170! 7198 7313 7412 7443 7508 7514 7541! 7542 7578 7658 7664 7682 7727 7765' 7925 7926 7929 7968 7988 8149 819? 8372 8374 8410 8430 8468 8478 8480 8504 8583 8622 8717 8723 8726 8756 8763 8825 8854 8955 9042 9096 9099 9108 9114 9128 9189 9223 9328 9356 9370 9393 9449 9493 9495 9518 9632 9657 9660 9668 9696 9734 9744 9763 9876 9883 9888 100S8 10094 10300 10310 10371 1D436 10444 10476 10588 10596 10619 10643 10679 10755 10790 10829 10832 10937) 11008 11044 11102 11135 11233 11236 11351; 11368 11382 11432 11454 11547 11571 11647, 11711 11724 11734 11847 11852 11962 12080 12096 12138 12168 12187 12210 12230 12264 12278 12417 12431 12473 12525 12555 12574 12581 12607 1263S 12643 12665 12776 12828 12839 12855 13012 13017 131J18 13028 13104 13140 13167 13170 13243 13323 13326 13372 13384 13385 13417 13448 13474 13484 13499 13590 13622 13887 14024 14064 14065 14089 14097 14144 14193 14195 14218 14221 14233' 14278 14328 14345 14362 14487 14523 14606' 14726 14731 14735 14748 14770 14794 14844 14902 15007 15008 15060 15101 15152 15187; 15217 15230 15240 15246 15293 15331 15342 15395 15411 15421 15424 15503 15550 15611 15641 15654 15661 15691 15703 15727 15739 15756 15758 15765 15780 15878 15911 15935' 15944 16009 16012 16025 16061 16067 36074 16139 16195 16259 16262 16267 16282 16340 16361 16402 16407 16438 16509 16519 16531 16535 16538 16561 16565 16575 16663 16694 16729 16742 16775 16794 1680? 16820 16829 16872 16875 16914 16935 17019 17140 17280 17304 17346 17357 17370 17640 17701 17730 17779 17953 17993 17995 18018 18029 18061 18129 18137 18252 18273 183011 18309 18311 18370 18452 18535 18569 18597,1 18658 18699 18725 18780 18821 18875 18917,: 18924 18931 1S946 19011 19042 19149 1916?* 19172 19199 19255 19272 19320 19331 19384 19458 19505 19519 19560 •19606 19714 19734 19877 39943 19954 19971 20004 20055 20058i 20078 20082 20179 20185 20286 20303 2031? 20353 20367' 20400 20457 20464 20474 2049< 20508 20747< 20523 20571 20592 20661 20666 20728 20761 20775 20827 20870 20914 20921 209611 21010 21127 21144 21322 21413 21433 21434 21451 21500 21603 21622 21631 21741 21768 21813 21865 21873 21910 22070 22076 22129 22134 22225 22310 22335 22363 22414 2241? 22527 22573 22618 22634 22707 22780 2279/* 22895 22985 22992 Hagenaar bij een aanval van Blekemolet los en verhuist naar de 3e plaats, terwij Vanderstuyft terrein verliest door sukkelet met zijn gangmaakmachine. Blekemolet is geweldig in actie en geeft Catudal bij diens pogingen om de leiding te nemen geen kans. Na 25 ronden een prachtige strijd tusschen Blekemolen, Leddy en Vander stuyft. Gedurende eenige ronden ligt het drie tal zij aan zij in de baan de Belg laat ten slotte los en Blekemolen wint het pleit. Vanderstuyft en Leddy verliezen meer en meer terrein en het is duidelijk dat de strijd dan alleen nog gaat tusschen Blekemolen en Catudal. Die strijd is 't aanschouwen overwaard. Tot de laatste seconde probeert Blekemolen den Franschman een ronde achterstand te bezorgen, doch hij slaagt hierin niet. De totaal-uitslag luidt 1. Blekemolen, 4 p. 2. Catudal, 7 p. 3. Leddy, 7 p. 4. Vanderstuyft, 12 p. Tandemwedstrijd in 3 ritten over resp. tweemaal twee en eenmaal 3 K.M., de laatste rit met klassementen. le rit1. Ooms-Westbroek 2. Geers- Barendse3. Duim-Van Meetelen4. Tulleken-Kossen 5. Ikelaar-Bekkering 6. Aandewiel-Bakker (kettingdefect). 2e rit1. Aandewiel-Bakker 2. Geers- Barendse 3. Ikelaar-Bekkering 4. Ooms- Westbroek 5. Tulleken-Kossen 6. Duim- Van Meetelen. 3e ritde beide eerste klassementen werden gewonnen door Aandewiel-Bakker, terwijl het koppel Geers-Barendse eenmaal le, een maal 2e en eenmaal 3e werd. De jury gaf als officieelen totaal-uitslag op": 1. Geers-Barendse, 6 p. 2. Aandewiel- Bakker, 8 p. 3. Ooms-Westbroek, 9 p. Om 6 uur was het openingsprogramma ge ëindigd. Woensdagavond worden op de Germaan- baan de eerste avondwedstrijden gehouden. Achter groote motoren starten dan o.a. Muller, Lejour en Dickentman, terwijl Debaets, Ikelaar en Bakker den strijd aan binden achter levende gangmaking. Voor den inhoud van deze rubriek stek de Redactie zich niet aansprakelijk HAARLEM, 18 Aug. 1923. Geachte Redactie. Beleefd Verzoeken wij u opname van on derstaand in uw geacht blad, bij voorbaat onzen beleefden dank Zonder twijfel zullen velen in Haarlem het jammer vinden, dat de Groote Hout straat Vereeniging niet mede doet aan de straatversiering bij gelegenheid van de a.s. jubileumfeesten en het zal menigeen be vreemden dat als motief gold, dat er geen voldoende gelden daarvoor in kas waren, terwijl er in geen tien jaar feest is gevierd. Als tweede reden voor het niet meedoen aan de versieringen, werd genoemd dat H. M. de Koningin onze gemeente niet be' zoekt. Het eerste motief is niet geheel gegrond wantde beschikbare kasgelden zouden met wal goeden wil (en dat kan nog bij de Groott Markt en de Houtpoort, een gepaste versie ring kunnen aanbrengen. De tweede reden, het niet bezoeken def Koningin, is eene zoo gezochte en bekrompen opvatting, dat een woord van afkeuring niet mag achterwege blijven. De voorzitter noem de de Groote Houtstraat, de eerste straat van onze stad hij bedoelde zeker de eerste straat, die een slecht en bekrompen voorbeeld gaf integendeel, een dergelijke voorname straat moest nimmer verzuimen,vooral niet bij een dergelijk heugelijk feest. Het is te hopen dat zij die vooi Oranje en Vorstenhuis wat voelen, indivi dueel hun gevel zullen laten versieren er hierdoor blijken zullen geven van hunne ge voelens voor H. M. de Koningin, en dat de Vereeniging „Koninginnedag" met breed gebaar de f 100, die de Grcote Houtstraat- vereeniging schonk, terug zal geven met het verzoek hiervoor vlaggen te koopen, voor die perceelen, waar zelfs de vlag zal ontbreken gedurende de feestwee k Eenige Zustersstraatvereenigingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2