HAARDEN H. CORNET Jr. 4 Co. - Nieuwe Gracht,r» Uw adres voor Huishoud-artikelen GEMENGD NIEUWS. II' He t Gouden reest van Kanunnik Zondag. N.V. „DE TIJDGEEST DE AUTO-RAMP TE SAINT- SAUVEUR. ALWEER EEN ONBEWAAKTE OVERWEG. VOüELENZANff. De Feestcantate. WW "t- BINNENLANDSCH NIEUWS Maandag 20 Augustus 1923 TE KOOP GEVRAAGD TE KOOP Een Boerderijtje te Koop MEIJERINK, Jansstraat 62 NAAIMACHINES J. GEIJLV0ET herhaal van een Franscb ooggetuige. Aan een Fransch ooggetuige, den heer L. Poldis, ontleent de Tel. nog de volgende bijzonderheden van de ontzettende ramp te baint-Sauveur, die aan 21 onzer landgenoo- ten het leven gekost heeft: „Maandagmiddag om half zes hoor ik een donderend gerommel in 't gebergte. Een wolk van stof. Ik kijk naar den hemel. Geen wolkje. Op den weg een vrouw, met krank» zinnige oogen, de haren in wanorde. Zuch tend murmelt zij: Het is verschrikkelijk! De auto heeft de borstwering doorbroken. Hij is met alle rei zigers in de Gave gevallen. Binnen weinige minuten staan wij op de Napoleonsbrug. In de sombere Gave drijft een mannelijk lichaam weg. De stroom brengt een vrouwenarm in wiegende be weging. Een blauwe rok zit vast aan een rots. Op een grooten steen een ander vrou welijk lichaam, waarvan het hoofd afgerukt is. Iemand roept: Zij leeft nog! De illusie is valsch. De rechterarm van de onthoofde vrouw beweegt. Het lijkt of zij de kokende golven streelt. Op den bodem van den afgrond als een nietig speeltuig, de reusachtige automobiel Aan twee zijden een loodrechte rotswand van 190 Meter rechts, 90 Meter links. De breedte 5 Meter. En beneden, de alles door brekende Gave met zijn verraderlijke en gevaarlijke kolken. Wat voor een doodkist en wat voor een graf voor de Nederlandsche toeristen, die naar Lourdes terugkeerden? Een half uur later. Dit keer is het geen hallucinatie. Tusschen het water, het wrak van den auto en de dooden, heb ik, op den bodem van den afgrond, als een dwerg, een menschelijk v/ezen gezien, dat zich op <jen steen vastklemde. Nu ligt hij op de róts, omspoeld door golven. Hij roept en zijn schelle stem wordt door het gebruis vaq de Gave gesmoord. Een waarachtig wonder! Er is een overlevende! Een man heeft weer stand geboden aan den verschrikkelijkenval Maar op het oogenblik, dat hoop onze harten bezielt, zegt een bergbewoner kalm weg: Nog nooit is iemand daarin afgedaald! Die man is verloren. Hij kan niet gered worden. Wat beteekent dat? Het onmogelijke zal beproefd worden. Een touw rondom zijn iichaam is de kleine gids Canula uit Luz. over de borstwering geklauterd. Hij daalt af in den afgrond. Tien robuste kerels hou den het touw. Op den bodem van den af grond heft de aan den dood ontsnapte het hoofd op en steekt de armen uit. Een kreet. Helaas! Het touw is te kort. De gids Canula z woe ft boven de Gave. 15 Meter meer waren voldoende om naar beneden te ko men. Men haalt hem naar boven. Hij is met schrammen overdekt. Het touw heeft hem bijna in tweeën gesnoerd. Het is half negen. De nacht daalt. Een zwoele nacht vol geuren. In het donker trilt de schelle stem van den overlevende (den heer Kuypers) als een snik. Schijnwer pers van automobielen verlichten den weg. Wie zal den moed hebben af te dalen in den stikdonkeren nacht van den afgrond? Een dappere zoon van deze streken biedt zich aan. Hourcadet, electricien uit Esquièze. Om zeker te zijn, dat hij den overlevende kan bereiken, laat men hem van den wand rechts naar beneden. Volle 190 Meter in stik donkeren nacht! Angstige minuten, die uren ichijnen! De krachtige lichtsterkte der schijn werpers verzwakt geheel en al tegen den ondoordringbaren wand. Slechts de toon van, zen hoorn geeft de plaats aan, waar de Stoutmoedige Pyreneeëer zich bevindt, En het geroep van een nachtuil klinkt, ironisch en smartelijk, door de doodsche stilte der bergen. Een laatste signaal. Nog eens zijn de menschelijke krachten onmachtig geweest. De ldeine Hourcadet heeft den eenigen overlevende bereikt. Maar deze, gebroken, uitgeput, heeft geweigerd, zich te laten ophijschen. Met vreemd accent heeft hij gezegd: J'ai trop souffert. Lais«ez-moi mourir ici. Hourcadet heeft hem met rum gemasseerd en ham een slok rum gelaten. Dinsdagmorgen 5 uur. De twee-en-twintig- jarige Nederlander heedt een ongelooflijke weerstands- en levenskracht. Na tachtig Me ter in den afgrond te zijn geworpen, na de verschrikkelijke misère van een gedwongen nacht op een rots van de ijskoude Gave, zon der eenlg levend wezen in de nabijheid, zon der het hoopvolle van een enkel licht, dat op de borstwering had moeten blijven, deze man eenzaam en verlaten, te midden van dooden, zonder de minste hoop, toch niet gestorven. De autoriteiten hebben een zwaar werk tuig met een ijzeren kabel aangebracht. U gaat den overlevende dooden! Ik kan bem redden. Men draait zich om, Een jongeman, met een energiek gelaat, heeft deze woorden ge sproken. De autoriteiten zeggen tot hem: Waar bemoeit u u mee? Met welk recht? Gendarme, maak proces-verbaal op. Zonder een pas terug te gaan, zegt de on bekende: Uw proces-verbaal accepteer ik. Ik heet Naudin. Ben zeeofficier. Met uw systeem zal de ongelukkige tegen de rotsen te pletter slaan, We kunnen hem in een hangmat vast maken en hem redden. Ik neem daarvoor de geheele verantwoordelijkheid op mij. De autoriteiten krabbelen terug. Om 10 uur komt Z.D.H. de bisschop van Lourdes aan op het tooneel van de ramp. Diep bewogen zeide hij: Ik ga voor de doo den bidden. Een priester komt naderbij e.i zegt: Mijn plicht gebiedt mij, met de anderen naar beneden te gaan. Eenige oogenblikken later zweefde de pastoor Thiers van Deux-Sèvres boven den afgrend. Toen men hem weer omhoog hauldc, was hij half géwurgd en geheel met schram men overdekt Twee uur in den middag. Geestdriftige kre ten! Dank zij dg manoeuvre van den zeeoffi cier Naudin is de hangmat bovengekomen. Nj 21 uren van angst gered! Hij lacht. Hi! weent van vreugde. Hij drukt de handen van zijn redders. Dank! Dank! Ik hoef niet te sterven! Men had gezegd, dat zijn beide beenen ge broken waren, zijn borstkas ingedrukt was, zijn gezicht opengereten Maar hij heeft niets! Zelfs geen verwnding! Het is drie uur. Nog is alles niet ten einde, pc redder Blavet moet nog gered worden. Hij was in den afgrond achtergebleven. In de vreugde den aan den dood ontrukte te zien, had men hem bijna vergeten. Nu, zwaar ademend, staat de menigte doodstil op den reusachtigen muur, waar Blavet zich vast klemt. Een geroep: Hij heeft het touw losgelaten! Het is. waar. De man is alleen boven den afgrond. Hij houdt zich aan de takken vast, klemt zich aan de rotsen. Dan krijgt hij het touw weer te pakken. De 190 Meter zijn af gelegd. Men hiischt hem op het grasveld. De menigte juicht hem toe. Bescheiden en een voudig, sluiot hij weg. Blijkens een te 's-Hage uit Lourdes van Mr. v. d. Flier, den voorzitter der Ned, Reis- vereeniging, bij het Centraal-bureau ontvan gen telegrafisch bericht waren Zaterdagmid dag 16 lijken gevonden. Herkend zijn: de heer Bosker, mej. Busscher, Winschoten, de heer Hoeleska (vermoedelijk bedoeld Hoekstra), Amsterdam, de heer Verschure (vermoedelijk Verschuur), Dordrecht, mej. Schugger (ver moedelijk Schogger), Den Haag. DE UITVAART DER SLACHTOFFERS. Aan een schrijven van den Parijschen re dacteur van de „Maasb." uit Luz over de uitvaart der slachtoffers van Saint-Saveur, ontleenen wij de volgende bijzonderheden: De baren waren opgesteld in den ingang van het stadhuis, alle met een zwarten met zilver-labyrinth doorwerkten doek en met bloemen uit de alpentuinen bedekt; die der Katholieken bovendien gedekt door het kruis. Wegens de geringe ruimte was slechts een enkele kist in de kerk geplaatst, in welke te drie uur een indrukwekkende plechtigheid plaats had in tegenwoordigheid van alle autoriteiten. De rouw werd geleid door den Nederlandschen consul, den heer Cabiro, een Franschman uit Bayonne. Voorts was aanwezig de prefect der Bo- ven-Pyreneeën, de onder-prefect, d« hoo- gere districts-ambtenaren en gewestelijke vertegenwoordigers, allen in ambtsgewaad, evenals de burgemeesters der omliggende gemeenten, de president van de rechtbank en tal van gemeenteraadsleden, doctoren, enz. van de streek. De enkele Nederlanders van de familieleden was nog niemand gearriveerd bevonden zich aan weers zijden van de katafalk, terwijl het overige van het middeleeuwsche kerkje werd gevuld door de eenvoudige bergbevolking. Door vervroeging van het aanvangsuur had men de plechtigheid volkomen vrij kunnen hou den van de nieuwsgierige belangstelling der toeristen. Terwijl de alpenklok haar afgemeten tjinken deed wegvloeien in de ruimte van het melancholiek landschap, schreed de geestelijkheid binnen, pater P. van den Tempel O. P. uit Rotterdam als officiant, omgeven door den vertegenwoordiger van mgr. Schoepfer, bisschop van Lourdes, deken Heche en de priesters uit de om geving, naar het altaar, waar zij de ves pers en de eerste noctumen van het officie der overledenen zongen. Na de absoute sprak de eerwaarde deken „Slechts van één rust hier het stoffelijk overschot; slechts van één, van wie de iden titeit verzekerd is en die met de vier andere geloofsgenooten den dag aan de ramp voorafgaand, heeft gebruikt om gezamenlijk als voorbeeldige Katholieken te Lourdes hunne plichten te vervullen en zich onder de bescherming van Onze Lieve Vrouw te stellen." De gewijde spreker schetste vervolgens kort het droerve van dit verscheiden ver van het vaderland verwijderd en sprak een troostwoord, dat aller harten trof. In den ingang nam toen de predikant der Gereformeerde Gemeente, Tarbes, het woord om het bij de protestanten gebruikelijke ceremonieel eveneens met stichtende plech tigheid uit te spreken. Ook deze hield een tospraak, die zeer1 ontroerde. De prefect trad vervolgens onder het rouwbaldakijn, dat het Hollandsch initiaal droeg om in een plechtig woord de deel neming van de Fransche regeering te be tuigen en die van de gewestelijke besturen. Zich tot de Nederlanders wendend zei hij met een groote bewogenheid in de stem: „O, ik verzoek u, zeg, zeg vooral aan de nabestaanden, dat, zoo de graven dier on gelukkige slachtoffers in Frankrijk blijven, er altijd godvruchtige handen zullen zijn om er bloemen te brengen en dat hun aandenken leven zal in onze bergen en onze valleien, evenals in onze harten." Nadat de burgemeester van Luz in woor den van ontroerende hartelijkheid zijn ge voelens had vertolkt, sprak de Nederland sche consul, namens de Koningin, namens de Nederlandsche Regeering en namens de betrekkingen, dankte de heer Cabiro in diep doorvoelde woorden voor de bewijzen van deelneming der Fransche Regeering, daar aan onmiddellijk toevoegend de meest vol komen erkentelijkheid voor de heldhaftige redding van en de lieve zorgen besteed aan den eenig overgeblevene ,zoo wonderlijk gespaard. „Bij ons diep gevoeld dankweten willen wij gedenken den burgemeester van Luz, den heer Laborde, den onder-prefect van Argè- les, den heer Philippe en diens ambtgenoot van Melle, den heer Bailey, die het red dingswerk geleid hebben van de vrijwillig werkende bevolking. Onder de redders heb ben sommigen daden van werkelijke held haftigheid volbracht; hun in het bijzonder een hartelijk „dank"; en ook aan den ge neesheer en de eerwaarde zusters van net ziekenhuis te Luz, die den geredden heer Kuypers omringen met zoo liefderijke zor gen. Aan het slot der ceremonie gaf een der aanwezige Nederlanders gevolg aan het verzoek zijner aanwezige landgenooten om ook uit Nederlandschen mond een eenvoudig dankwoord te zeggen aan die hartelijke Pyreneeënbevolking voor de wijze waarop zij haren moed heeft aangewend en hare deelneming aan den dag gelegd. In den avond zijn de kisten in rouw- auto's naar het kerkhof te Lourdes overge bracht om in een voorloopigen grafkelder de definitieve rustplaats hetzij hier, hetzij in het vaderland, te wachten. Namens de aanwezige Nederlanders werd een prachtige krans aangedragen met de Nederlandsche kleuren. De burgemeester van Lourdes voerde hier het woord en besloot zijn mooie redevoering met deze verzekering: „Zij zullen niet vergeten worden en wij zullen blijven bidden voor aller zielerust en moge het gebed, dat wij tof den voor ons allen gekruisigden Zaligmaker richten, hun ten goede komen. En moge ons broederlijk medelijden een trorst zijn voor hen, dh weenen!" De Tel, verneemt nog, dat de voorzitter der Réisvereemging Mr. v. d. Flier, Maandag avond !e Roosendaal uit Frankrijk is terug gekeerd. De lijken van de tot dusver gevonden slaehtofri rs zijn niet me lege! radii. Het blad vernam, dat deze, voor zoover ze herkend zijn, voorloopig zijn bijgezet in een grafkelder te Lourdes. tot de Reisvereeni- ging rich met de familie der slachtoffers in verbinding zal hebben gesteld ten einde van die familieleden te vernemen of overbren ging naar Nederl and wen schel i jk word t ge acht. Bovendien brengt de identificatie groote moeilijkheden mee. Ook de benoodigde for maliteiten nemen meer tijd in beslag, dan aanvankelijk werd gedacht. Verder wordt vernomen, dal overwogen wordt een actie tot schadevergoeding in te stellen tegen dé „Garage Central de Boudou- Loundes", die eigenaresse van den auto was waarmee het noodlottige ongeval plaats greep. Het lijk van den chauffeur is tot dusver nog niet gevonden. De heer Kuvners uit Haarlem is voorloopig Ie Lourdes g«bieren. Naar wordt gemeld is thans ook het lijk va,n mej. Hogeveen uit Leeuwarden herkend. Het zal in haar geboorteplaats Nyehorne worden begraven. EEN VURIGE VISSCHER. Te Loosduinan zat, vertelt de „Rott.de 83-jarige P., een hartstochtelijk visscher, in een der slooten te visschen, toen zijn dob ber 't Sëïn gaf, dat er een „knaap" aan den. haak zat. Vóór dat zijn medehengelaars ter hulp gekomen waren, liet de oude man zich te water glijden en haalde, tot zijn borst in het water staande, het vischsnoer aan en zoo de visch, een brasem van 4 pond, op het droge. Met vereende krachten werd P. weer op den wal gebracht. WENKEN VOOR ELECTRISCHE ILLU MINATIE. Het tijdschrift „Sterkstroom" publiceert in verband met de komende feestelijkheden een artikel over electrische illuminatie. Wij ontleenen daaraan het volgende Door ettelijke groote en kleine firma's wordt bereids reclame gemaakt voor illumina tie-materiaal, zooals speciale fittingen, prikka- bel met bijbehoorende lampen, enz- Dit laat ste is weliswaar niet nieuw, maar toch zullen weinig electrotechnische vaklieden ervaring hiermede hebben opgedaan, omdat er uit den aard der zaak niet veel mee gewerkt wordt. Vooral van de deugdelijkheid en bedrijfsze kerheid van prikkabel op zichzelf weten nog weinig installateurs iets af. Het is daarom zaak dat de serieuze installateur, die straks een electrische illuminatie moet aanleggen, in de eerste plaats de overtuiging heeft, dat het te gebruiken materiaal van goede kwali teit is, want hoewel slechts van t ijdelijken aard, moet men aan een dergelijke installatie de hoogste eischen van zekerheid kunnen stellen, ten eerste wat betreft den isolatie weerstand en ten tweede en niet in het minst de veiligheid van het publiek. Immers, een gedeelte van de installatie komt veelal direct binnen handbereik te lig gen en in de feeststemming hebben met al leen kinderen, maar ook de meer opgescho ten jongens meer nog dan anders neiging, om overal aan te komen, hetzij uit overmoed of uit nieuwsgierigheid. Vooral in de plattelandsgemeenten is dit steeds waar te nemen en het zijn juist deze ge meenten, die eerst sedert korten tijd haar elec- trisch net hebben gekregen en waar het nieuw tje er nog niet geheel af is. Een electrische feestverlichting zal daar dan ook des te meer bewondering en de aandacht trekken, zoodat juist daar het gevaar van in aanraking komen met eventueele stroomvcerende deelen groot is. Verleden jaar zagen wij een illuminatie in prikkabel uitgevoerd alles was op het eerste gezicht netjes gelegd, de proefverlichting slaagde uitstekend, maar op den avond van het feest kwam een flinke regenbui, Na kor ten tijd stond het geïllumineerde gebouw on der stroom en even later sloegen de zekerin gen door. De sluiting was in het donker niet te vinden, zoodat de heele feestverlichting in 't water viel, gelukkig zonder persoonlijke on' gelukken. Om deze redenen achtten wij het dan ook in het belang van de reputatie van de electri citeit en van de publieke veiligheid, noodig, om met een enkel woord op een en ander te wijzen. LAMHEID DOOR DEN BLIKSEM GE NEZEN. Het Is bekend, dat een plotselinge schrik reeds vele menschen van een schijnbaar on geneeslijke kwaal, zooals doofheid, blind heid, stomheid heeft genezen, doch een zoo sterk voorbeeld, als door de „Daily Tele graph" wordt verhaald, is wel de moeite van het vermelden waard. Te Wolverton (Bucks) woont een zekere mevrouw B. Lcttle, die reeds jaren door een zenuwlijden geheel verlamd was en in een wagentje moest worden rondgereden. Woens dagmorgen brak boven Wolverton een hevig onweer los. Mevr. Lettlc lag nog te bed, toen opeens een geweldige lichtstraal fel haar ka mer verlichtte en gevolgd werd door een dreunenden donderslag. Ze schrok zóó erg, dat ze met één ruk in haar bed overeind zat. Wat er toen met haar gebeurde, wist ze in een later gesprek met een vertegenwoordiger van de pers zich nauwelijks meer te herin neren, zoo wonderlijk was het haar te moede geweest. „Als lood zoo zwaar voelden mijn beenen", zei ze „het was net of ik door het bed heen zakte". Maar toen deze eerste ge waarwording voorbij was, had ze den indruk zich gemakkelijker te kunnen verroeren Hoe groot was haar verbazing en vreugde, toen ze merkte, dat haar ledematen niet lan ger den dienst weigerden, maar gehoorzaam den aan de bewegingen, die ze ze liet maken Geen uur later wandelde ze, blijkbaar ge heel genezen, zonder eenige hulp in de wo ning rond. DIE JAVAAN IS 'N MENSCH, LEZER! Een jaar of twee geleden, aldus de „Nw. Vrstl." werd te Solo beslag gelegd op twin tig koeien van een inlandsche vrouw, een weduwe, die met haar sapies de sawahs moest bewerken. Streng als de wet is, hard heel dikwijls, moesten de koeien in een aparte kraal wor den gedeponeerd, niettegenstaande de vrouw smeekte en bad, om de beesten haar te laten, zij zou ze voederen, op elk tijdstip van den dag kon iemand komen controleeren, of het aantal niet verminderd was. Weg moesten de koeien, de vrouw moest maar zien, hoe de sawahs te bewerken. Eindelijk komt van de justitie het besluit af „Beslaglegging opgeheven en de koeien terug." Of de weduwe dolblij was Ja, indien de beesten nog leefden. Alle twintig zijn ze dood. De veearts concludeerde door on dervoeding dood. Een schande 1 Twee jaar lang heeft de vrouw gewacht op deze uitspraak, met «panning gehoopt op de koebeesten EEN KUNSTMATIG HART. Fernand Leclerc, die eenige maanden ge leden te Parijs een stenotypiste, mil. Gilrat, vermoordde, en deswege ter dood veroor deeld is, heeft zijn lijk aangeboden voor wetenschappelijke doeleinden. Onder de reflectanten op dit aanbod was een medisch student, die verklaarde, dat hij er reeds in geslaagd is, de harten van ratten, karpers en Guineesche biggetjes weder te doen werken, nadat de dieren zelf gedood waren. Hij wilde nu terstond na de executie de beschikking hebben over het lijk van Leclerc, en dan het hart van den moordenaar vervangen door twee reguleerende pompen, welke door een elec- trisch motortje gedreven zouden worden. DE GESTOLEN GELDTASCH. Het is, naar de Msb. meldt, de politie te Rotterdam gelukt vrij spoedig klaarheid te brengen ten opzichte van het verdwijnen van de geldtasch met f 1200, die door een looper van de firma v. d. B. B., gevestigd aan de Leuvehaven, in de Eerste Middellandstraat aldaar op een handwagen even onbeheerd was gelaten. Twee jongens hadden de ledige geld tasch in de Josephlaan opgeraapt, toen ze ledig werd weggeworpen door een man naar hun schatting van middelbaren leeftijd. Achteraf bleek dit personage echter iemand van onge veer een drie en twintig jaar te ztjn, zulks naar aanleiding van de verklaringen van een zevenjarig jongetje, dat in de Middelland- straat had gezien, dat de man de tasch van den wagen nam. De dief, dit bemerkend, gai toen de tasch aan het jongetje, om ze te dra gen. In de Josephlaan heeft hij de tasch terug- genomen en het ventje een gulden gegeven, met het bevel om thuis niets van het voorge vallene te vertellen. V De verdere nasporingen van de politie leidden tot de zekerheid, dat de dader een zekere J. de V. was die Vrijdag met twee vrienden den 22-jarigen N.P.en den 21jarigen H. v. L., naar Antwerpen was gegaan. Uit déZe stad keerde het drietal naar Rotterdam terug, nadat ze er groote verteringen hadden gemaakt. Zondagavond trokken hun groote uitgaven op den Schiedamschedijk de aandacht van een kastelein. Deze waarschuwde eenige recher cheurs, die aan de hand van het uitgegeven signalement den dief van de geldtasch her kenden. Het drietal werd toen gearresteerd en naar het bureau aan de Witte de Withstraat overgebracht en daar in verzekerde bewaring gesteld. De V. had nog zeven honderd gulden in zijn bezit. TRAM ONTSPOORD. De sneltram der Geldersche Stoomtram die gistermorgen om 11 uur uit Doesburg ver trok is tusschen Drempt en Hoog Keppel ont spoord. De motorwagen stond dwars over de rails, terwijl de volgwagen op den straatweg stond. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De materieele schade is aanzienlijk. De dienst werd geregeld onderhouden, doch de reizigers moesten overstappen. Om half 8 was de weg weer vrij. POGING TOT INBRAAK IN EEN PAS TORIE. Vrijdagnacht omstreeks half 3 is voor de derde maal gedurende dit jaar gepoogd in de R.K. pastorie te Vaassen (Geld.) in te breken. Met een ijzer trachtte men het raam op te schuiven. Daar de ramen evenwel goed ver zekerd waren, lukte dit niet. De ZeerEerw. Heer Pastoor ontwaakt door het gerucht wekte het personeel en liet de noodklok luiden. Eenige buren trachtten de dieven te vangen, echter tevergeefs. De politie stelt een onderzoek in. GRENSHANDEL IN ZUID-LIMBURG. Uit Kerkrade wordt gemeld, dat langs de grens de laatste dagen een flinke drukte heerscht. De Duitschers komen bij groepjes in de Nieuwstraat aldaar inkoopen doen. Vet, margarine, spek, koffie, cacao en andere le vensmiddelen worden zeer veel verkocht. De prijzen dezer artikelen zijn hier lager dan in Duitschland. Meel en petroleum wordt ook veel gevraagd. Opvallend is het, dat ieder koo- per millioenen Marken bij zich draagt. In koopen van 20 a 30 millioen en hooger zijn aan de orde van den dag. De vele winkeliers maken goede zaken. HOEVEEL KILOMETERS WIJ AF? LEGGEN De ambtenaar of arbeider, die dagelijks te voet den weg naar zijn bureau of fabriek aflegt, vermoedt niet dat hij met zijn dage lij ksche wandelingen afstanden aflegt, die niet alleen den ganschen aardbol omspannen, maar ook tot aan de maan reiken. Een En- gelsch tijdschrift heeft zich de moeite ge troost uit te rekenen hoe zulke wereldreizen in het dagelij ksch leven tot stand komen. Een man, die dagelijks 6 K.M. bij heen- en terugweg naar zijn werk aflegt, zou met deze prestatie in een jaar van Londen naar Madrid en terug kunnen wandelen. In 18 maanden loopt hij reeds zoo ver, dat hij van Gibraltar naar den Oeral kan komen, en in 10 jaar en eenige maanden heeft hij een prestatie vol bracht, die gelijk is met een wandeling om de aarde langs den aequator. Iemand, die dagelijks van de voorstad Brighton naar een bureau in de City van Londen gaat, zou reeds in twaalf dagen naar Rome kunnen wandelen, en in één jaar een wandeling langs den aequator. Het is ongelooflijk welke geweldige af standen menschen door hun dagelij ksche reizen afleggen. Een conducteur van den sneltrein van Londen naar Birkenhead had in zijn 54 dienstjaren meer dan 6 millioen K.M. onder de knie, wat hetzelfde is als 17 reizen naar de maan. Een machinist van den Engelschen spoorweg kon er zich op beroemen meer dan 3 millioen te hebben „afgewerkt", en een andere machinist, Tho mas Beck, die na een diensttijd van meer dan 'n halve eeuw werd gepensionneerd, bracht het tot 4y2 millioen. Het record haalt echter wel de Engelsche spoorwegbeambte James Guest, nml. met 7 y2 millioen K.M., wat gelijk is aan 4 reizen om de aarde per jaar. Niet minder ongelooflijk als de prestatie der spoorwegbeambten zijn die der zeevaar ders. Een kapitein Greenstreet heeft 92 reizen gemaakt naar de andere helft van de wereld, passeerde 192 maal den aequator, en legde een afstand van ongeveer 4 millioen K.M. af. Kapitein Stevens kreeg in 40 zee reizen een afstand van ongeveer 5 millioen K.M. onder de knie. Er zijn vele flinke voetgangers, die 100 K.M. in de week loopen. Deze zouden in een jaar te voet van Londen naar Lissabon kun nen gaan en terug, en in 8 jaar de geheele wereld kunnen afmarcheeren. Een postbode, een zekere James Spearpoint, had bij het afleveren van zijn laatsten brief meer dam 300.000 K.M. te voet afgelegd een ander betaalde in de 32 jaar dat hij als briefbezorger dienst deed, meer dan 400.000 K.M. De geweldigste postbode is echter wel Richard Williams, die in de 38 jaar dat hij zijn brieven bracht, 650.000 K.M. aflegde. INBRAAK BIJ DE SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ. Zaterdagmorgen bemerkte personeel van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij aan de Conradstraat te Amsterdam, dat eenige personen in den afgeloopen nacht een bezoek hadden gebracht aan het kantoor der werven, dat in een afzonderlijk staand gebouwtje is ondergebracht. De deur was opengesloten. In het kantoor staan drie brand kasten die gevuld zijn met boeken. De klein ste. die het gemakkelijkst te tilleji was, werd buiten het vertrek in een gangetje geplaatst, waarna men er met een handboortje een gaatje in boorde. Uit alles blijkt, dat het geen vak- menschen geweest zijn de kast hebben ze dan ook niet kunnen openmaken. Er wordt niets vermist. De politie vermoedt, dat ze de terreinen der werven met een bootje bereikt hebben* De bejaarde landbouwer J. J. v. d. H. te Beesd (Geld.) werd Zaterdagmorgen toen hij den overgang van den spoorweg Kesteren Dordrecht met paard en kar passeerde, door den juist voorbij rijdenden sneltrein gegre pen. Volgens mededeelingen van 'n ooggetuige werd de kar door den trein geraakt en geheel versplinterd. De bestuurder werd omhoog geslingerd en kwam wel 15 Meter naast het spoor in het gras terecht, waar hij met een beenbreuk en een diepe wonde in het onder lijf werd opgenomen. Het paard werd later in het dorpje Rhenoy opgevangen. De bewaking van dezen spoorwegovergang was sinds een maand opgeheven. IETS BIJZONDERS. Als bijzonderheid kan worden medege-, deeld, dat door het abnormale zomerweer bij een particulier éf Oostburg de pioenen voor de tweede irj|l éedurende dezen zo mer in den bloei st«an. Gisterenavond werden de algemeene open bars feesten ter eere van den HoogEerw. Heer Kanunnik Zondag op schitterende wijze voortgezet. Allereerst een conoert van de H.Q.V. Te ruim 7 uur gaf de dirigent van de zoo gun stig bekend staande Haarl. Orkestvexeeniging, de Oieer Nico Gerharz, het leeken van be ginnen. Het werd een prachtig concert. Velen, die wel licht dit concert voor het eerst hoor den, zuilen het stellige voornemen hebben ge maakt om. wanneer d'e gelegenheid zich biedt, daarvan te profiteeren, want wat deze vereeniging biedt, is hoog kunstgenot. Do steeds aangroeiende menigte van men schen volgde niet de meeste aandacht de ten gehoore gebrachte nummers en gaf door 'n telkens herhaald applaus le kennen, hoezeer zij deze uitvoering op prijs stelde. Te half negen, toen de Orkest-Vereeniging haar program had afgewedkt, begon onder leiding van den lieer A. A. Li'ljens de „Pries- lercantate", uitgevoerd door het Vogelenzang- sehe R.-K. Dames- en Kinderkoor. Deze werd, onder de grootste stilte, op uit stekende wijze uitgevoerd. Vooral de gedeelten waar de bariton-solo, het kleine Duilsche zangeresje en 't trio aan hét woord waren, werden met groote aan- dacht gevolgd. Het was een mooie hulde aan den jubileerenden Priester en liet Priester schap. Een mooie uiting ook en openlijke erken ning van de verdiensten van een. slul en een voudig, maar daarom niet minder 50-jarig werkzaam Priesterleven in den dienst van God en de mensclien. Het woord van dank van Kapelaan Schmidt aan de uitvoerenden, bijzonder aan den di recteur en jongen componist, den heerA. Lit- jen, was zeker hier verdiend, waar zooveel moeite en zorg van repetities etc. aan deze Cantate was besteed. Hel was een mooie Cantate, van zeer goede compositie en van goed getroffen inhoud. Het belangstellend publiek zal zeker be grepen en niedegevoekl hebben, hoe Kap. Schmidt blijde was dal dit nummer bij uit nemendheid goed geslaagd was. Als bewijs hoezeer de feestcommissie deze uitgevoerde Pricstercanlale en dé moeite en zorg, die er mede verlamden waren heeft ge waardeerd, bood Z.Ew. den Directeur en den solo-Bariton-zanger een. blijvend souvenir aan, voor de uitstekende uitvoering en de talenten hierbij aan d'en dag gelegd. Hierna bracht Deken Zondag persoonlijk dank aan de oudere en jongere zangeressen, alsook aan den directeur. De jubileerer.de Priester bracht vooral dank voor de hulde aan den Priester gebracht en zag in deze buitengewone feestviering van zijn parochianen een groolen eerbied voor idén priester en een levendig geloof. Hij hoopt dat zij dit steeds mogen bewa ren en dat de rijke zegen van God hun steeds mogo vergezellen. Met nog een exlra hartelijk woord van dank aan de zangeressen wendde Z.H.Ew. zich tot den heer Lilgers, wien hij met een hartelijken handdruk oen bijzonder woord van dank bracht. Met een driewerf hoera voor directeur en zangeressen aan den Jubilaris, was ook dit nummer afgeloopen Aan de beurt kwam thans de muiziekver- eeniging „St. Michael" van Heemstede, direc teur de heer Th. Tellings. Opwekkend en frisch klonken de muziek- tonen tot ver in Vogelenzang's duinen. En de nvmmers. welke deze vereeniging ten gehoore bracht, he.blien de muzieklief hebbers ook nog oen extra half uurtje van genot geschonken. Alles bij elkaar en elk nummer op zichzei. tvas deze avond een waardig voorloopig slot van een waardig Priesterfeest. En Deken Zondag èn de groole massa be langstellenden zullen zeker nog lang dezen ge notvollen feestavond in herinnering houden. Wij kunnen de lust niet weerstaan hier af te drukken de voornaamste gedeellcn van de door Kapelaan Schmidt samengestelde f'-est- canate. Vol koor. 7> Wij kunnen langer het zwijgen niet bewaren': Ons dringt het hart tot een lied van lof en dank. Wij willen hier onzen herder hulde brengen, Eeren den priester in woorden, sigfl en klank, Bariton-Solo. Menschen hoort! Er Llonk uit de hemelpéiórx^ i De stem van Gods Majesteit: „Wees priester ia Eeuwigheid!" Vol koor. Eere zij God in den Hooge Hem zij ons Danklied gebracht Eere zij uod, Die Zijn priester, Bekleedde met hemelsche macht. Eere zij God! Eere zij God' 'V 1 Dameskoor. Plechtig klinken klokkeklanksti, Als de menschen komen danken. Bij het offer van de Mis, .Waar de Godheid offer is- Sopraan-Solo. Ziet! de Serafs strijken neder. Rijen zich om het altaar: Klinken Consecratiewoorden, Knielen zij: Hun God is daar. Kinderkoor. Laat ons met het lied der engelen Onze vreugdezangen mengelen. Moog' het klinken om den troor Van den Mensch geworden Zoon- Vol Koor. Eere zij God! enz. Sopraan-Solo, 's Priesters lippen houden wijsheid. Voor den mensch in vollen strijd 's Priesters woorden geven blijheid Als het hart wanhopig schreit. Bariton-Solo. Ach zoovelen droegen wonder Door de zonden Hun geslagen in den strijd. En zij hoorden blij de woorden: 4' Uwe zonden zijn vergeven 'ft Moogt gij leven, Met uw God in eeuwigheid Kinderkoor. Goede Herder blijft ons leiden Naar het Rijk van vreugd en licht Trio. Eens wacht U het koor der eng'len Met de kroon voor liefd' en plicht Slotkoor. Halleluja! Halleluja We dienen ook nog melding te maken van een hulde, die pastoor Zondag ten deel viel van de ziide zijner oud-parochianen van de Zilk. Deze kwamen hem Zondagavond in groot aantal met zang huldigen. HET JUBILEUM v. H. M. DE KONINGIN. De slag op de Zuiderzee. Van de drie dagen, welke men te Mon nikendam feest zal vieren, belooft de mid delste, Donderdag, 30 Aug., het belangrijkst voor het groote publiek te worden; dan zal de slag op de Zuiderzee plaats vinden, in nabootsing van den zeeslag die in October 1573 plaats vond, waarbij Bossu, de Spaan- sche admiraal, door Cornelisz. Dirksz (in 1572 burgemeester van Monnikendam), den Hollandschen vlootvoogd, Werd verslagen en te Hoorn gevankelijk binnengebracht. Kos ten noch moeite heeft of zal men ontzien, om dezen dag te doen slagen. M Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mul ié Prijs van f 5000 12515 1000 5833 7679 9558 400 2618 11690 17785 200 6821 9926 100 8067 11485 13093 18777 l*rljzen van f 90.(eigen geld 95 1949 4443 6977 9399 11426 13608 16256 18593 96 80 60 99 0413 58 9 16301 18630 139 2040 88 7015 9568 11512 2616421 44 47 56 4506 7109 9748 18 27 50 73 203 71 10 7269 87 31 34 64 18733 29 92 63 7379 S804 48 37 97 47 2113 79 7420 15 55 13794 16516 394 60 91 40 68 11618 13911 61 406 2279 4693 59 77 88 36 81 4711 77 83 11754 90 90 74 7569 9900 11843 607 2320 4807 7689 14 12 47 12 7707 52 26 10091 53 69 72 77 36 40 69 2407 80 II 42 41 46 840 64 51 2529 5606 951 51 5806 71 2658 41 1048 62 49 66 2743 56 83 50 5901 87 68 55 89 2822 58 52 54 94 41 77 97 70 80 18804 7616620 6 68 14167 52 20 41 11926 14260 69 31 66 70 38 27 10101 12004 87 16700 40 33 70 17 14501 13 73 82 37 15 18 18968 83 86 39 20 71 19015 4964 7817 10262 45 33 16869 19 84 40 78 12175 14620 16920 27 64 9b 12229 47 50 19103 95 10310 90 61 70 19306 7927 33 12361 14710 78 66 31 10407 99 12 88 19440 49 11 12473 21 17016 19581 82 12 80 14819 72 93 95 49 85 43 17129 19613 98 65 96 97 32 34 90 2939 94 8400 10552 97 15045 17322 62 1108 63 6027 90 1063812504 48 92 19725 12 86 34 8522 63 47 68 98 08 42 3130 40 99 84 87 15198 17477 19844 93 43 6127 8613 10733 12605 15329 175#0 74 97 99 61 49 39 19 43 34 19914 1203 3200 6203 73 62 98 51 38 57 11 3336 19 78 10859 12702 03 17736 59 31 45 6312 85 10949 22 91 94 98 89 47 17 89 57 93 15404 17802 20011 1317 3480 33 8708 99 12843 15566 64 17 48 3589 40 50 11029 12942 82 71 40 95 3666 6581 8815 11114 82 15608 17999 50 1430 3779 88 32 43 13005 70 18019 20124 48 3808 6697 74 48 40 97 18194 32 85 17 99 76 64 13127 15702 18251 202)6 96 57 6734 97 11263 41 8 93 20389 1589 63 Tl 8913 68 92 37 18326 20411 1685 3925 80 91 97 94 15884 31 48 1704 31 88 9011 11340 13284 15915 18458 2C698 1825 72 6873 54 50 13322 55 18511 2C745 87 4116 84 67 55 13517 90 46 40 1902 58 6902 83 59 53 91 52 47 26 4204 20 9147 64 55 16013 65 20807 40 65 24 9278 11410 62 16208 80 23 44 4318 28 9395 15 63 44 83 40 20988 2e Trekking 2e Lijst stond i 2614 m z 2674 10793 m z. 10778 Om half een zal men in de stad alarm blazen; de Spaansche vloot komt in bewe ging. Om 1 uur gaat de Hollandsche vloot de Spaansche tegemoet. Na afloop van den slag heeft door d' stad een gecostumeerde optocht plaat.' waaraan 125 personen zullen deelnemen. POSTZEGELS VAN 35 CENT. Binnenkort zal, volgens het „Hsgz. wor( den uitgegeven een nieuwe postzegel van' 35 cent, die kan dienen voor de frankeering van aangeteekende brieven van enkelvou dig gewicht voor het buitenland. HET OUDERDOMSPENSIOEN. De Tel. gaf een bericht, waaruit zou kaïfi nen worden afgeleid, dat de ouderdomspen' sienen verlaagd zouden worden. Van bevoegde zijde verneemt het Hblff dat verlaging van het ouderdomspensioen niet overwogen wordt. KOLONIALE JUBILEUMZEGELS. Het Nederlandsch Maandblad voor Phl latelie meldt, dat in September vopr onze koloniën Jubileumzegels zullen worden uit gegeven, Zij zullen vertoonen de beeltenis der Koningin in staaldruk, vervaardigd naar de door den fotograaf Deutman onlangs ge nomen portretten van H. M., die ook in del handel zijn. Behalve de naam van de kolonie en de waarde-aangifte zullen op de zegelf de jaartallen 1898—1923 worden aangebracht De omlijsting van het beeld onzer Koningin zal voor elke kolonie verschillend zijn. De volgende waarden zijn te verwachten: Ned.-Indië: 3, 1234, 20, 50 centen en 1, 2% en 5 gulden. Suriname; 5, 10, 20, 50 cent en 1, 2h en 5 gulden, J Curacao: 5, 734, 10, 20 cent en 1, 2)4 eS 5 gulden. ronde Tafel met inlegbladen. MEER WEG 37, Heemstede. een groote partij koemest en ruige mest 'bij J. W. NELIS, Huize Hooger. woerd. Schoten. met melkzaakje. Ook afzonderlijk. Me', flink huis, te Apeldoorn. Zeverihuizen- scheweg 104. Nieuwe en gebruikte. - Groots prijsvermindering. - Ziet de lage prijzen in de Etalages voor- en achteruitwerkend met 5 jaar Garantie I 45.—. Slechts deze week. DOELSTRAAT 37 Telefoon 3538 Gevestigd 1902. Speciale Reparatie-inrichting. Hoeleska (vermoedelijk bedoeld HoekstraJ. g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3