LAATSTE NIEUWS T vfe r. BiNNENLAKSSSH glEtiWS. Het Gedenkboek 1893-1923. KOSKMEÜWS. VAM ON2E o ..XW, ORAAOI.OOZE TELEFOON 'mij DE TROEBELEN IN GRIEKENLAND. 7 WERKGEVER'S OORDEEL. - Wij lezen in „De R. K. Werkgever"; „Toen wij bij het heengaan van Minister de Geer schreven, dat de portefeuillewisse- iing bij het Departement van financiën waarschijnlijk van grooter politieke betee- kenis zou zijn dan de oorzaak der ministe- rieele crisis (invoering der Vlootwet) zou doen vermoeden, zweefde ons de wensche- lijkheid voor oogen een man als Colijn aan den Kneuterdijk te zien resideeren. En om den man, èn om zijn program. Herhaaldelijk is in werkgevers-kringen het verlangen geuit, dat een economische dicta tor het heft in handen zou nemen en orde zou stellen op 's lands financiën en op 's lands welvaartbronnen. Het vertrouwen der ondernemers, met name van hen. die in de industriedistricten wonen, in het Regeeringsbeleid was uiterst gering, zoo er nog van vertrouwen gespro ken kan worden. Zal de heer Colijn dit vertrouwen her stellen? Of, wat een ve«d belangrijker vraag is: zal deze nieuv/e mVster een actieve welvaartspolitiek voeren in tegenstelling met zijn voorganger, die alleen 'n „doorzieken" heil zag? Wanneer wij nagaan, hoe de heer Colijn evenals ook wij steeds gedaan hebben in woord en geschrift de combinatie van drastische-beiuinigings-politiek met het open- bouden-van-welvaarts-bronnen-door-positie- ve-middelen heeft verdedigd, dan gelooven wij inderdaad, dat wij de Regecring mogen gelukwenschen met deze aanwinst in het Kabinet." Daarna wordt een citaat weergegeven uit de rede van Colijn uitgesproken in de Tweede Kamerzitting van 9 November 1.1. waarin hij zijn meening uiteenzette over den steun, dien de regeering zou kunnen verleenen voor de instandhouding van de welvaartsbronnen van ons volk, waaruit het blad concludeert, dat hier een man aan het woord was, „die oneindig dichter bij ons staat dan Minister de Geer, die zich vastgezet had in een doctrine, die speculeerde op een spoedig verdwijnen der malaise. Wij hebben meermalen opgemerkt, geen enkele theoretische voorkeur te hebben voor één bepaald middel. Elke doelmatige maat regel. die voorkomt, dat bedrijven worden stopgezet en die zorgt, dat stopgezette be drijven weer in gang komen, lijkt ons ernstige overweging overwaard. Men zie in deze middelen en maatregelen vooral geen stelsels. De praktijk en de nuchtere werkelijkheid moeten de richtsnoeren zijn voor de econo mische politiek. Wij hopen en vertrouwen, dat Minister Colijn het vertrouwen dat zijn optreden in schier alle kringen der bevolking heeft ge wekt, niet zal beschamen. Ons volk heeft om een dictator gevraagd: we hebben hem nu en zullen hem van ganscher harte steu nen bij de uitvoering van zijn program, dat hij op 9 November ontvouwde." DE HEEREN VAN UTRECHT. We lezen in „De Nieuwe Eeuw": „De begrooting der Nederlandsche spoor wegen zal wederom zoo ongeveer 30 mil- lioen bedragen. De directie doet blijkbaar alles maar dan ook alles om dit cijfer in te halen. Niet zoozeer door het normale reizigers verkeer aan te moedigen, door goedkoope treinen in den zomer naar Limburg te doen rijden of door buurtverkeer in te voeren op drukke lijnen, dochdoor in een enkel speciaal geval ineens van het eene uiterste in het andere te vallen. Er is op 23 September een socialistische betooging te Amsterdam: verweer tegen de Vlootwet, verovering van de medezeggen schap en de bedrijfsorganisatie. Het socia listisch orgaan „Ons Weekblad" roept uit: „23 September moet zijn een bedreiging voor de heerschende klasse, een mijlpaal van beteekenis op den langen weg, die naar het socialisme voert." Het klinkt de directie der spoorwegen blijkbaar als muziek in de ooren. Èn zij heeft bepaald, niet alleen, dat er extra-treinen zullen loopen, maar zelfs dat een reis per extra-trein niet 3,25 cent per K.M. doch slechts 1.82 cent per K.M. zal kosten! Wij zullen hieraan dienen te herinneren, als wij Katholiekendagen en congressen houden, die niet een bedreiging zijn voor de heeerschende klasse. Al twijfelen we er aan, of juist op deze manier het tekort wordt ingehaald." Maandag had een bijeenkomst plaats te Amsterdam van medewerkers en andere ge- noodigden, .waaronder ook de Pers, waarin door kapitein W. G. de Bas, redacteur van het gedenkboek 18981923 de geschiedenis van dit boek geschetst werd. Deze bijeen komst werd o.m. bijgewoond door den Minis ter van O.K. en W. voorzitter der Redactie commissie en door den burgemeester der Hoofdstad. De esthetische versiering van het Gedenk boek is verzorgd door den heer Lion Cachet. Hij leverde daarvoor het ontwerp voor de banden: de Koninklijke Standaard in de origineele kleuren op de voorzijde en een gouden rugversiering van gestyleerde leeu wen. Ook de opdracht, waarmede het werk werd verlucht, is van zijn hand; eveneens een compositie van gestyleerde leeuwen-mo tieven. De gewone editie, gedrukt op zwaar illu stratiepapier werd gebonden in oranje linnen, de luxe editie, gedrukt op mat chamois kunstdrukpapier in oranje geitenleder. De schutbladen, alsmede de doozen, waarin deze laatste uitgave wordt verzonden, zijn speciaal ter binderij met de hand geornamenteerd. Naast deze beide uitvoeringen zal nog een 'weelde uitgaaf het licht zien. Hiervoor zijn slechts een klein aantal genummerde exem plaren disponibel. Zij worden gebonden in kalfspergament, terwijl de bandversiering gebatikt wordt. Deze exemplaren worden voorzien van schutbladen van Japansch pa pier, met toepasselijke motieven bedrukt, terwijl de opdracht op pergament in goud en zwart wordt uitgevoerd. Het op 6 September e.k. H.M. aan te bieden Expl. is op speciaal kunstdrukpapier gedrukt. Ook dit expl. zal gebonden worden in gebatikt kalfspergament, terwijl ook de opdracht op overeenkomstige wijze zal worden uitgevoerd. De schutbladen en het etui, waarin dit boekwerk zal worden aangeboden, worden vervaardigd van artis tiek bewerkt goudleder. Het lijvig, smaakvol en degelijk uitgevoer de boek bevat niet minder dan 120 bijdragen afgewisseld door 600 illustraties. De heer De Bas deelde o.a. mede, dat de «redactie commissie veel moeite heeft gehad om pho to's betreffende de Inhuldigingsfeesten van 1898 te vinden. Uit particuliere verzamelin gen werden zij veelal verzameld. Zulks strekte den heer De Bas tot aanleiding, om de noodzakelijkheid aan te toonen van een film archief, waardoor historische gebeurtenissen vastgelegd en bewaard worden. Aan diverse onkosten heeft het Gedenkboek ongeveer j 100.000 gekost, niettegenstaande het feit, dat alle medewerkers hun bijdragen koste loos afstonden. De gep. luit-gencraal De Bas is er in ge slaagd een stamboom van het buis van Nas sau samen te stellen, die teruggaat tot 639 jaren n. Chr. Volgens dezen stamboom is het Oranjehuis van Nederlandsche afkomst en voortgekomen uit de gravengeslachten van Gelre en Zutphen. Voor het gedenkboek stelde H.M. de Koningin haar portret met handteekening beschikbaar. Zoo ook de Prins en de zelfbesturen.de Indische vorsten. Van de hand van Dr. Jac. J. A. van Ginneken S. J. bevat het Gedenkboek een artikel: Ka tholiek godsdienstig leven, en een fraai por tret van Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht, oterwijl Pater van Lith S. J. het Missiewezen behandelt. Personen van alle politieke richtingen, be halve de Communisten hebben aan de sa menwerking van dit boek deelgenomen. HET BEHEER DER RIJKSGE BOUWEN. Het corps rijkswerkiieden bij de Lands- gebouwen bestaat, schrijft de „Rsb.", uit 2 timmerlieden, 2 loodgieters, 1 metselaar en 3 opperlieden. Als regel en uit den aard van de zaak heeft 'i land ze in dienst voor kleine voorkomende karweitjes in of aan de gebou wen die bij het Rijk hier ter stede in gebruik zijn. Werk van meer belang, nieuw-bouw of onderhoud wordt uitbesteed en natuurlijk aan den laagsten inschrijver gegund. Terwijl bij de uitvoering een opzichter en een onder baas toezicht uitoefenen, dat de bepalingen van het bestek ook wat te gebruiken mate rialen betreft worden nageleefd. Zeer eigenaardig en opvallend was die aan nemer sinds jaar en dag steeds dezelfde. Wat op den duur tusschen den aannemer en hem die van rijkswege toezicht uitoefende tot zulk een vertrouwelijke verhouding aanleiding gaf dat de rijkswerklieden op den duur zelf niet wisten wie nu eigenlijk hun baas was. Ook of zij in dienst van het rijk dan wel van den aannemer waren. Tot deze verwarring werd te meer aan leiding gegeven, omdat men de door het rijk betaalde werklieden, niet eens maar meer malen, liet medewerken tusschen die van den aannemer in. De rijkswerklieden waren zich meermalen al te goed bewust, dat men hen werk liet doen, waarmede zij niet te ma ken hadden. Zoo zelfs, dat zij zich de on kosten getroostten om zich een bestek aan te schaffen. Dat hen dan niet in het onzekere liet. Toch werd nimmer gehoord of het totaalbedrag der aan deze menschen als rijks werkman door het rijk betaalde loonen in mindering van de aannemingssom werd ge bracht. Van het meeste belang is, dat de positie tusschen aannemer en hem of hen die toe zicht moeten uitoefenen, niet door in het oog loopende amicaliteit worde vertroebeld. Het moet riet mogen voorkomen, dat aannemer van rijkswerken in koffiehuizen en andere pu blieke localiteiten goeden sier maken met hen door wie ze gecontroleerd moeten wor den. Het is ons bekend, dat de betrokken autoriteiten in den loop der jaren niet eens maar meermalen van een en ander op de hoog te zijn gebracht en namen werden aangeduid, zonder dat er zelfs op werd ingegaan. TROEPEN NAAR DE GRENS. Een voorzorgsmaatregel. In verband met mogelijke gebeurtenissen aan de grens zijn Zaterdagmorgen de le en 3e compagnie wielrijders uit 's-Hertogen- bosch resp. per rijwiel en per trein naar Nijmegen en Maastricht vertrokken. Deze maatregel is genomen ten eindg in Nijmegen en Maastricht te beschikken over troepen voor eventueel voorkomende ge vallen, aangezien deze garnizoenen van troepen ontbloot zijn, doordat die uit Nij megen op Arnhem en die uit Maastricht te Venlo zijn samengetrokken. (Centr.) JOURNALISTIEK JUBILé. Op 30 Sept. a.s. hoopt de heer J. J. F. van Zijl te Hulst, hoofdredacteur van het Katholiek blad .Zelandia", zijn 40-jarig jubilé als journalist te herdenken. Leeraar aan het Klein-Seminarie Hageveld te Heemstede de Zeereerw. Zeergel. Heeren: J. M. H. v. d. Lugt, die kapelaan was te 'tVeld en P. J. A. Juffermans, die kapelaan was te VHssingen; Rector van het Geslicht „de Heibloem", te Heythuizen (L.) den Weleerw. Heer L. J. M. Janssen Schmidt, die kapelaan was te IJmui- den; Kapelaan de volgende Weleerw. Heeren: 'tVekft: P. J. de Roos, Gouda, „O. L. V. Hemelvaart", A. L. Onderwater, Poeldijk; W. M. P. J. Boin; Oudorp: P. N. Borsboom (neomyst); VHssingen: A. J. M. v. d. Burg, Wateringen: P. C. Bclte'ier (neomyst) IJmuiden: M. M. H. Haring (neomyst,)Rot terdam: „H. Antonius Abt" J. P. Bik; War- menHUizen: J. Langedijlk; Langeraar: J. P. v. Houten (neomyst); Rotterdam: „H. Elisabeth" W. C. Dessing; Delft: „Allerh. Sacrament" J. N. A Beenakker; Bennebroeik: K. F. Elsen- broek; Médemblik: X. H. Harst (neomyst); Rotterdam: ,,H. Hildegardts" J. J. C. M. Loy- aard; 'sHage: „O. L. V. v. Goeden Raad" J. E. Pvnaker; Amsterdam: „H.Willibrordus bui len de Veste" Th. Th. Outersterp; Leiden: ,.H. Petrus" G. J. Kemperman; Wervershoef: P. J. Hogervorst (neomyst); Middfelharnis: F. P. M. v. d. Vliet (neomyst); Stompwijk: P. A. A. Verhoekx (neomyst); Roelofarends- veen: H. Ulleman; Middelburg; M. G. v. Rijn (neomyst); Wassenaar: „H. Wiliiitbrordus" A. H. I. v. Leipsig; Schoten: „H. Bavo" J. Sommer; Heemskerk: P. Poppen; Groote- broelk: A. A. v. Rvn (neomyst); Dordrecht: „II. Antonius v. Padua" P. M. Verhoofstad; SaSsenheim: A. Boekei (neomyst); Beverwijk: „H. Agatha" J. P. Doeswijk; 's Heeren hoek: H. J. v. Deurssen (neomyst); Spaarnwou'de a. d. Lie; J. A. S. Groen (neomyst)Schiplui den: J. Duyves; Honsholredijk: L. J. Bresser, (neomyst). HET KATHEDRAAL KAPITTEL. Het heeft Z. H. den Paus behaagd: te be noemen tot Proost van het Kathedraal Ka pittel van Haarlem den Hoogeerw. Hooggeh Heer Mgr. H. J. M. Taskin, President van het Groot-Seminarie te Warmond en tot Kanun nik den Hoogeerw. Hooggel. Heer J. D. J. Aengenent, Professor aan hetzelfde Seminarie. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: ft js. V c? apr OOP V :i«i HET FRANSCHE GEELBOEK. PARIJS, 20 Augustus. Het geelboek zal ongetwijfeld Woensdagochtend verschijnen. Het zal den tekst bevatten van de laatste Engelsche nota en het antwoord van de Fransche regeering. FRANKRIJK EN ENGELAND. LONDEN, 20 Augustu^Reuter verneemt, dat het Fransche antwoord op de Britsche nota morgen te Londen zal worden ontvan gen. Dezen keer zal de nota op het Engel sche gezantschap te Parijs worden over handigd en met een koerier naar Londen worden gezonden. Inmiddels wordt de kwestie van het hou den van een conferentie der geallieerden over de kwestie van de schadevergoeding als ongetwijfeld voorbarig beschouwd. In goed ingelichte kringen verluidt, dat 't pas na de ontvangst van de nota van Poincaré mo gelijk zal zijn, uit te maken of er eenige grondslag voor overeenstemming tusschen de geallieerden bestaat, die het houden van een dergelijke conferentie zou kunnen rechtvaar digen. LONDEN, 20 Augustus. Volgens persbe richten uit Parijs zal het Fransche, antwoord op de Engelsche nota morgen aan den ge zant te Parijs worden overhandigd. De pre mier is op het oogenblik uitstedig, doch men vermoedt dal hij in verband met de komst van de nota, zal terugkeeren en volgens berichten zal deze nota in een officieuze bijeenkomst van ministers Woensdag worden besproken. Men blijft nog steeds hopen, dat uit de nota zal blijken, dat Poincaré bereid is eenigszins tegemoet te komen aan het Britsche verzoek om over te gaan tot een meer opbouwende politiek wat de ontruiming van het Roergebied betreft, naarmate de Duitsche regeering voldoet aan de eischen van schadevergoeding. De Daily Telegraph wijst er op, dat men zoowel in Frankrijk als in België nog niet veel oog schijnt te hebben voor de voor waarden waarop Engeland bereid zou zijn den eisch tot betaling van schadevergoeding en van de onderlinge schulden der geallieer den, ten behoeve van Engeland te reducee- ren tot 14.2 milliard gouden marken. Het blad wijst er dus op, dat emn met niet ge noeg nadruk moet vaststellen, dat Engeland zich bereid verklaard heeft af te zien van het grootste deel van zijn vorderingen op de bondgenooten, doch dat net dit alleen deed op voorwaarde dat de algemeene lijnen van de Engelsche politiek ovor een regeling in Europa door de anderen werden aanvaard. In de tweede plaats rekende Engeland er niet op, dat Duitschland zou wórden ge dwongen de geheele vordering van Engeland te voldoen, tenzij een onpartijdige commis sie van deskundigen eerst zal hebben uit gemaakt dat de Duitfchers daartoe in staat waren. LONDEN 20 Augustus. De vermoedens omtrent hetgeen de nota van Poincaré zal inhouden die versterkt worden door zijn rede van Charleville, zijn weinig geschikt om tot optimisme te stemmen. In welingelichte kringen is men het er over eens dat Frank rijk met vriendelijke woorden aan Engeland's adres weinig zal uithalen evenmin als een poging om tot nieuwe onderhandelingen of correspondentie tusschen Londen en Parijs over te gaan, tenzij blijkt dat van dergelijke nieuwe besprekingen ook eenig resultaat is te wachten en dat Poincaré's vriendelijk heden ook beduiden dat hij toegankelijker wordt voor het Engelsche standpunt. Dat men intusschen benieuwd is zich zoo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van den inhoud van Poincaré's nota, blijkt v/el hieruit, dat Baldwin Woensdagmorgen te Londen wordt verwacht, teneinde ten spoe digste met de andere aanwezige leden van het kabinet te kunnen overleggen en na te gaan welke stappen thans van Engelsche zij de moeten volgen. Het lijkt niet waarschijn lijk dat er op de Fransche nota een uitvoerig wederwoord zal volgen, als de inhoud niet een zeer voldoende aanleiding daartoe geeft. Men acht het niet uitgesloten dat Baldwin, die vermoedelijk einde dezer week voor een bad-reis naar Frankrijk gaat, Poincaré of Millerand zal ontmoeten, doch vermoedelijk zal die ontmoeting een zuiver formeel karak ter dragen, aangezien bekend is, dat Baldwin zich niet wenscht in e laten met onderhan delingen en besorekingen, tenzij gevoegelijk eenig resultaat daarvan is te vervrachten. DUITSCHE PERSSTEMMEN OVER DE REDE VAN POINCARé. BERLIJN, 20 Augustus. De bladen bespre ken de rede van Poincaré te Charleville met terughouding. Enkele, zooals de Germania, noemen haar een stap vooruit. De Vorwaerts zegt, dat de verklaring, dat Frankrijk niet van plan is, Duitschland te verbrokkelen, geen indruk maakt, zoolang Frankrijk op Duitschen bodem een militair despotisme uit oefent en geen neiging toont om die methode onder zekere omstandigheden op te geven. Het scheppen van een waren en duurzamen vrede tusschen de beide groote republieken is een hoog doel, ten bate waarvan men wel het verlaten van het ijdele prestige standpunt en het opgeven van onvervulbare eischen mag verwachten. Helaas koestert het Duit sche volk op het oogenblik geen hoop op een dergelijke wending in de Fransche politiek. FRANSCHE PERSSTEMMEN OVER DE REDE VAN POINCARé. PARIJS, 20 Augustus. In een bespreking van Poincaré's toespraak te Charleville zegt de Petit Journal: „Poinchré heeft uiting gegeven aan den vredeswil van Frankrijk." l'Oeuvre noemt de rede dc meest vredelie vende ocit door Poincaré uitgesproken. Op het ondragelijke schotschrift van Engeland van 11 Augustus heeft- hij eenvoudig geant woord met het oproepen van de roemrijke herinneringen aan den gezamenlijk gestreden strijd. De Homme Libre spreekt van een verstandige en krachtige daad, een schit terende uiteenzetting van den toestand, wel ke aantoont, dat Frankrijk bereid is met zijn bondgenooten mee te werken tot het volle dig herstel van den vrede in Europa. De Journal der Débats zegt, dat de rede voering, doordrenkt van gematigdheid en van het groote verlangen om de entente te hand haven, een goede inleiding is voor de ko mende besprekingen. DE MIJNWERKERSSTAKING IN BOHEMEN. FRANKFORT a. d. M„ 20 Augustus. De inijnwerkersstaking in Tsjecho-Slowakije is sinds vanochtend in vollen gang. Slechts in enkele mijnen zijn vanochtend nog enkele arbeiders afgedaald, doch dezen zullen mor gen eveneens staken. FRANKRIJK EN GRIEKENLAND. PARIJS, 20 Augustus. Het bericht om trent de aanstaande erkenning door Frank rijk van koning George van Griekenland is juist. ATHENE 20 Augustus. In geheel Grieken land is de algemeene staking uitgeroepen. Dc regeering heeft den staat van beleg af gekondigd en de leiders van de staking voor den krijgsraad gedaagd. De wet op het recht van vereeniging is opgeheven, evenals die op de vakverecnigingen. (Volgens een Engelsch blad draagt de staking een politiek karakter en heeft Benaroya, een Joodsch communist, die een maand geleden uit Bulgarije naar Grieken land is gekomen, de arbeiders opgezweept. Zijn aanhouding is gelast. Red.) VERKIEZINGEN IN ZUID-SLAVIË. BELGRADO, 20 Augustus. De gemeente raadsverkiezingen hebben te Bclgrïdo in zekere centra de meerderheid aan de radi calen gegeven. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. MADRID, 20 Augustus. Verschillende gar nizoenen hebben order gekregen versterkin gen te zenden naar Melilla. De ministerraad heeft besloten alle militaire maatregelen te nemen, welke de abnormale toestand te Melilla zal vereischen. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de toestand in Marokko weliswaar niet ernstig is maar toch de volle aandacht van de regeering vereischt. KATO. TOKIO, 20 Augustus. Baron Kato, de eerste minister, is zwaar ziek, maar men gelooft niet, dat de ziekte levensgevaarlijk is. Men verwacht, dat hij zeer spoedig zal aftreden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. NICE, 20 Aug. Een groote auto is op 3 K.M. afstands van Guillaumes in de Var gestort. Zes passagiers zijn omgekomen en 13 gewond. De passagiers zouden Amerika nen zijn. De oorzaak van het ongeval is onbekend. DE MIJNGASONTPLOFFING TE MONCEAU. BRUSSEL, 20 Aug. De mijngasont- ploffing in het land van Charleroi, waarbij vier slachtoffers gevallen zijn, geschiedde te Monceau aan de Sambre. Vanochtend zijn 12 man van de reddingsbrigade in de schacht afgedaald om de lijken te bergen .Toen zij beneden kwamen was er weer een ontplof fing, die de schacht in vlam zette. De 12 mannen ontkwamen, doch beliepen allen hevige brandwonden. Zij zijn naar het zie kenhuis van Marchienne overgebracht. BEPERKING VAN BEWAPENING IN DE LUCHT. INDIANAPOLIS 2 Aug. Het Amerikaan- sche Legioen deelt mee, dat het voorne mens is een nationale stemming uit te schrijven om de meening te vernemen van vooraanstaande Amerikanen ten aanzien van de wenschelijkheid om een wereld congres bijeen te roepen ter beperking van den bouw van vliegtuigen. Als deze mee ningen gunstig blijken, zal men Coolidge vragen, zulk een congres te Washington bijeen te roepen. BEROOFD. r PRAAG, 20 Aug. Een gezelschap Tsjecho-Slowakken, dat op weg was naar de landbouw-tentoonstelling te Moskou, is dicht bij Moskou door roovers overvallen en uitgeplunderd. DE VLOEDGOLF IN JAPAN. 1000 MEN SCHEN VERMIST. LONDEN, 21 Aug. Uit Tokio wordt ge meld. dat bij de jongste vloedgolf op de Noord-Westkust van Corea, 346 nersonen werden gedood, terwijl meer dan 1000 wor den vermist. Groote schade is aangericht. GROOTE BRAND. LONDEN, 21 Aug. Uit Toronto wordt ge meld, dat 8 personen zijn omgekomen bij een brand in het Waeva-hotel aan he't meer van Bays nabij Huntfield in Ontario, welk hotel Zondagmorgen vroeg is afgebrand. Er waren 240 gasten, die al hun bezittingen verloren. ALKMAAR, 20 Aug. Vee. Aanvoer 38 koeien 300480, 23 vette kalveren 70 130, id. per K.G. 1.101.30, 25 nuchtere id. 1630, 339 vette varkens per K.G. 0.74—0.79. AMSTERDAM, 20 Aug. Rubber. (Am- sterdamsche Rubber-statistiek.)Voorraad 1 Juli 1923 924.817 K.G., aanvoer Juli 1923 183.261 K.G., bijeen 1.108.078 K.G., afle vering Juli 1923 322.977 K.G., voorraad 31 Juli 1923 785.101 K.G. APELDOORN, 20 Aug. Eieren. Aanvoer 100.000 stuks. Prijzen 7.509, gemiddeld ƒ8.50. Handel gewoon. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Aug. (Weekbericht Langendijker Groenteveiling.) De vorige week werd aangevoerd 858200 K.G. aardappelen, prijs 5.507.80 54200 bos wortelen, ƒ2-—6, 49600 stuks bloemkool 1827, 636700 K.G. roode kool ƒ46.60, 87200 K.G. witte kool ƒ3 5.60, 42500 K.G. gele kool ƒ8—11.30. Te zamen dus pl. m. 170 wagon groenten en aardappelen. De prijzen zijn oploopend. De bloemkool is duur en de kool gaat ook voor goeden prijs weg. Ook werden geveild slaboonen, welke pl. m. ƒ0.50 per K.G. opbrachten. EDE, 20 Aug. (Weekmarkt). Eieren 7.75 ■9 per 100 stuks. Biggen 18=26 per stuk, aanvoer 80.000 eieren, 75 biggen. GORINCHEM, 20 Aug. Vee. Op de markt waren aangevoerd 375 koeien, 18 nuchtere kalveren, 220 overloopers, 702 biggen. Men besteedde voorkalf koeien 300400, melkkoeien ƒ240350, kz lf- vaarzen 230350, guste vaarzen 180220, nuchtere kalveren fok 2435, idem export. 1218, overloopers 2545, biggen 14 20. Boter ƒ1—1.05 per K.G. Eieren 0.070.07)4 Per stuk. Weinig handel. KAMPEN, 20 Aug. (Weekmarkt). Eieren aanvoer 25.000 stuks, prijs 7—9 per 100 st. Boter ƒ1.902 per K.G. Kippen 2 2.75, konijnen 1.20-^1.50 per stuk. NIJMEGEN, 20 Aug. (Weekmarkten.) Varkens. Aanvoer 106 vette varkens 3537 ct. per y2 K.G. 12 schottelingen 3545 per stuk, 950 biggen ƒ1217 per stuk. Handel matig. Vee. Aanvoer 50 vette koeien 5863 ets. per K.G.8 vette kalveren 3543 ets. per K.G. 11 gras kalveren 80120 per stuk 102 nuchtere kalveren 1423 per stuk 8 schapen 2034 per stuk. Eieren. Aanvoer 90.000, kipeieren per 100 7—8. ROTTERDAM 20 Augustus, Vee Aangevoerd waren 360 vette run deren, 274 vette en graskalveren, 954 schapen of lammeren, 722 varkens. De prijzen waren koeien le qual. 115120, 2e qual. 110100, 3e qual. 0.950.90 ets. ossen le qual. 110 115, 2e qual. 8070 ets. kalveren le qual. 125—135, 2e qual. 110—95, 3e qual. 85—75 ets. schapen le qual. 90100 2e qual 80 70, 3e qual. 60 ets. lammeren 105—120 ets. varkens le qual. 7476, 2e qual, 7268, 3e qual. 6460 ets.. licht soort 6872 ets. alles per K. G. Vet vee en vette kalvern met redelijken handel. Prijzen over 't algemeen iets vaster. Varkens eveneens redelijk. Prijzen aanvanke lijk iets vaster, later eenigszins teruggaande. Schapen en lammeren matig verhandeld. Zaden Mosterdzaad bruin f 4042, geel f 2832, koolzaad f 18—21, karwijzaad f 76 f 77, kanariezaad f 1617. Aardappelen Westlandsche zand f 2.25 f 2.50, idem klei- f 2.002.25, Gelderschfl schoolmeesters f 55.50, idem kralen f 5—, 5.50, Eigenheimers f 44.50, blauwe idi f 4.25—4.75. Vlas. Aangevoerd 5000 K.G.Groningsch I onverkocht. AMSTERDAM. 20 Aug. Eieren, (Vet< ling Prinsengracht.) Aanvoer 160.000 stuks. Prijzen hoogste 9, midden 8, laagste 6.10< Handel vlug. AMSTERDAM, 20 Aug. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong er» Koene). Perziken I ƒ1218, id. II 510, Meloenen groote 3254, id. kleine ƒ18— 30 per 100 stuks; Druiven ƒ110135, Aardbeien ƒ112142, Aalbessen Prolefic 3846, Roode Trosbessen 2432, witte id. ƒ2228, Kruisbessen ƒ2430, Yellow Transparant 2238, Madeline ƒ2238, Codlin Keswick 1216, Zweden appelen 2630, Gamerensch zuur ƒ1824, Char- lemonsky 3036, Glasappeien 1622, Kruideniersperen 5070, Oomskinderen 5070, Rictperen ƒ2228, Dirkjesperen ƒ1622, Suikerperen 2024, Zwaan- halzen 1822, Poire Madame 2434, Madame Trijve 2026, Haantjesperen ƒ1110, Jan Baas 1824, Reine Victoria ƒ6072, Reine Claude ƒ4654, Eldiksche Pruimen 3244, Blauwe Pruimen 6272 per 100 K.G. Perzikpruimen 2.404.10, Bloemkool I ƒ2533, Komkommers ƒ4— 8.50 per 100 stuks; Peen ƒ5.109.20 per 100 bos Andijvie 3.206.50, Sla 2.80— 5.20 per 100 krop Tomaten 1522, Snij- boonen 5672, Prinsesseboonen 5058, Dubb. boonen 4250, Tuinboonen 3.30 5.10, Doppers 10.2015.90, Nieuwe aard appelen ƒ5.107.20, id. id. Drielingen --ƒ 3.304.90, id. Hill. Zandaardappelen 10.86 11.20, id. id. Drielingen 4.305.90 per 100 K.G. Bloemen. Rozen ƒ48.50, Kelken Lelies ƒ1418, Amer. Anjers 410, Gladiolen 1.20—3.50,Dahlia's ƒ1.60—4, Snijgroen ƒ3.509 per 100 stuks. AMSTERDAM, 20 Aug. Vee. Ter markt waren aangevoerd 408 vette koeien waarvan de prijzen waren le qual. ƒ1.301.35, 2a ƒ1.15—1.25, 3e ƒ1 per K.G. 25 stieren ƒ0.90—1.20 per K.G. 120 melk- en kalf- koeien ƒ325475 per stuk 86 vette kalve ren le qual. ƒ0.84—0.90, 2e ƒ0.70—0.8C per K.G. 28 nuchtere kalveren 1220, 84 schapen 4050, 107 lammeren 3240 per stuk 496 vette varkens, Hollandsche le qual. 0.94—0.96, 2e en 3e 0.88—0.92, Overz. en Geld. le 0.940.96 per K.G. 14 paarden. AMSTERDAM, 20 Aug. AardappelerU (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Eigen heimers ƒ4.204.25, id. blauwe Eigenhei mers 4.404.50, Noord-Hollandsche blau we 4.905.60, id. bonte 4.905.60, id( bonte ƒ4.905.60, id. roode star ƒ4.20, schoolmeesters ƒ4.20 per H.L. AXEL, 18 Aug. Granen. Ter markt waren prijzen voor: tarwe ƒ12.25, rogge 7.50, gerst 8.25, haver ƒ10.75. BOVENKARSPEL (Station), 18 Aug- Aardappelen, koks, due en ninetyfold 3.10-* 3.20, schotsche 3.103.25, kleine 2.85— 3.05, blauwe 3.153.50, bonte 3.553.65, kriel 0.951.15 per baal. Aanvoer 7680 balen. Bloemkool les. 13.5023, 2es. ƒ6- 14, 3e s. 0.753 per 100_ st. Aanvoer 36.000 stuks. Roode kool 4.706.30, gele idem 9.5010.20, witte idem 3.20—4.90. Aanvoeren roode kool 105.000 K.G., gele idem 5600 K.G. en witte idem 33.200 K.G. Slaboonen 7.057.70 per 15 K.G. Aanvoer 15 zakken. Wortelen 2.503.40 per 1000 st. Aanvoer 15,800 stuks. ENKHUIZEN, 18 Aug. Aardappelen: Schotsche muizen 3.253.35 due. IT ƒ3.10—3.15; kleine 2.80—2.85, koksei ƒ3.10—3.15; kleine 2.80—2.85,blauwt 3.20. Alles per baal (100 pond). HOORN, 18 Aug. Granen. Rogge 10 12.50 per 100 K.G. Erwten, Wijker Vale ƒ1824, bruine böonen 22 per H.L. Zaden, Mosterdzaad ƒ14.5042, maan zaad 1617 per 50 K.G. ROERMOND, 20 Aug. Eieren. Aanvoer 1.150.000 stuks. Hoogste prijs f 8.80, middel- prijs f 7.15, laagste prijs f 6.50 TIEL, 20 Aug. Fruit. (Veiling Tiel en O' streken.) Suikerperen 819c., Kroet 1M c., Yellow 4548c., Blauwe pruimen 2836 c., Dirkjesperen 922 c., Keizerinnen 13— 24 c., Witte pruimen 4860c., Bloemzoet 1416c., Handperen 23c., Bioemé 1416c., Zweden-appels 28 c., Wijnappels 814 c.. Kruideniers 30 c., Koningsjutte 30 c. Alle? per K.G. (Tielsche Veilingsvereeniging.) Zwaan- halzen 1216c., Zomerjutte 2634 c., Witte pruimen 2846c., Krozen 18—22c., Wijnperen 33 c., Suikerperen 22 c., Dirkjes peren 1218c. TIEL, 20 Aug. (Weekmarkten.) Varkens. Op de markt waren aangevoerd 863 biggen en 88 varkens. Groote aanvoer, prijs lager, Prijs varkens f 2525, prijs biggen f 1222. Vee. Op de markt was vet vee met mati gen aanvoer, vluggen handel. Vet vee le qual. 65 c., 2e qual. 5560 c. Kalfvee werd aan vorige prijzen verkocht. Kalfdragende koeien f 350450, id. vaarzen f 310420. Hokke- lingen en kalveren duur met veel vraag hokkelingen f 190250, kalveren f 70110. Granen. Op de markt waren eenige partijtjes nieuwe tarwe, waarvan de qualiteif tamelijk goed was en brachten genoteerd; prijzen op. Rogge van het nieuwe gewai eenige aanvoer, waarvan eenige partijtjes on verkocht bleven. Overige artikelen onver anderd. Nieuwe tarwe f 12.50, nieuwe rogge f 56.25, gerst f 7.50, haver f 66.75, groene erwten f 13.50. Boter en eieren. Heden waren er 70.000 eieren aangevoerd, prijs 79 c. per stu k. De 30 K.G. boter ruimde vlug op. Prijs f 22.2C per K.G. WINSCHOTEN, 20 Aug. Vee. Ter week markt waren aangevoerd 269 varkens, 130 schapen, 15 geiten en 5 paarden. Prijzen biggen f 1012, loopvarkens f 2538, oude varkens f 6080, drachtige varkens f 80 100, Londensche Varkens 3031 ct., zou ters 33—34 ct., vette varkens 3334 ct., alles per y2 K.G. melksthapen f 2428, vette schapen f 3242, weideschapen f 2026, vette lammeren f 2530, weide-lammeren f 1418, paarden f 110200. geiten f 1424. De prijzen waren zoowel voor schapen als voor varkens iets lager. Er werd dientenge volge minder verkocht. „Neen ik ben i i de villa geweest," zei hij met een toon in zijn stem, als bespotte hij haar vraag, hij, de fijngevoelige man, die zich nooit tot spotternij verlaagde. „Ik heb zelfs het geluk vandaag nog niet gehad, ie mand van daar te zien. Maurits had ik graag even goeden dag gezegd, maar de vreemde heeren, die juist heengingen toen ik er voor bijkwam, waren zoo vroolijk en levendig, dat ik beter vond stil mijn weg te gaan." Hij had dus Flora nog niet gesproken en toch wist hij, dat zij meeging Hoe was dat mogelijk? Het was goed dat de onvoorzich tige kip op dit oogenblik nog eens weder langs haar gevaarlijken vijand liep. Kathe vond daar een voorwendsel in het gesprek te eindigen, zij joeg het beest in de schuur en sloot die met den grendel. HOOFDSTUK XVI. Toen zij zich omkeerde, zag zij den Aok- ti nog.bij het voetstuk staan, maar met een oog dat onafgewend naar de brug staarde. Hij was doodelijk bleek geworden. Zijn ge laat met de dicht saamgeknepen lippen her innerde haar het oogenblik in den molen, toen zij hem vroeg naar het sterven van haar grootvader hij was blijkbaar diep ge schokt. Onwillekeurig volgde zij de richting van zijn oog, en zij ontstelde bij het zien der schoone zuster, die zoo bevallig, zoo op- geruimd den voet op de brug zette, als was zij gisteren met een vroolijk „tot wederziens" heengegaan. Hoe was het mogelijk Luchtig liep zij over de plek, waarop zij zich voor eeuwig vrij en gescheiien had verklaard van den man, dien zij minachtte met haar ge heele ziel. „Nu, Kathe, gij hebt u hier toch inge drongen," riep zij haar toe. „Gij doet waar lijk, of gij thuis waart en de sleutels van deuren en kasten bij u hadt." Het jonge meisje gaf geen antwoord, langzaam liet zij den grendel los en keerde het gelaat met vast op elkander gesloten lippen naar haar zuster. Of de overmoedige zich niet schaamde, of zij niet schrikte voor het geluid harer eigen stem, hier op deze plaats „Nooit ziet dit huis mij terug," had zij gisteren gezegd, en nu stond zij al weder op den drempel om naar binnen te gaan en terug te kecren in „dat armzalig hol 1" „Neemt gij Flora's plagerij kwalijk, mijn lieve vroeg de heer von Römer, terwijl hij Kathe naderde, en haar arm in de zijne lei. „Gij kunt u die gerust laten welgevallen, want gij zijt werkelijk een alleraardigst huis moedertje. 't Was om een schilderij van te maken, zooals gij daar tusschen die kippen stond. Heb maar geduld, en gij zult een me nagerie krijgen, zoo mooi als er geen tweede is." Mevrouw Urach, die juist met bijzondere deftigheid de trap voor het huis opklom, hield een oogenblik stil, als kon zij geen adem halen zij draaide het zenuwachtig trillend I hoofd verachtelijk naar den teederen voogd, |en verhaastte toen haar schreden. „Laffe zwetser i Hij blijft toch eigenlijk levenslang de smakelooze commis-voyageur," fluisterde zij Flora toe, die ras den zakdoek voor den mond hield, om 't niet uit te schateren van lachen. Kathe liet, zonder er bij te denken, den arm op dien van haar zwager rusten zij ver stond nauwelijks wat hij zei ze zag ook niet met welk oog van verbazing dokter Bruck, stom en stijf als een beeld, het paar langs zich heen liet gaan zij zag alleen, dat Flora aan de kleine hand waarmee zij den zakdoek naar den mond bracht een zwart kanten polsmofje droeg. Het fijne weefsel was geheel in overeenstemming met de kant om hals en schouders, de blanke huid schit terde er door heen als ivoor, en de smalle, fijn gevormde vingers kwamen er schilder achtig uit te voorschijn. De twee diamanten fonkelden niet meer aan den ringvinger de smalle gouden ring, „die als ijzer drukte," was weer op zijn plaats. Hoe was het moge lijk? Daar ginds immers rolden de golven er over heen. Jlet was Kathe in eens, of zij in een andere wereld verkeerde, of zij ooren en oogen niet langer kon vertrouwen. „Wat nu vroeg mevrouw Urach, terwijl zij in de gang stil bleef staan en met sombe ren blik op al de meubelen uit de villa wees, die daar waren ncergezetv. „Henriette verlangde zoo ernstig, dat dit alles uit de kamer verwijderd werd waar zij ligt dat ik er wel aan moest toegeven," zei dok ter Bruck met een gedempte stem, maar op geheel onverschilligen toon. ^Zii heeft volkomen gelijk. Het was toch ook een zonderlinge inval van u, neem mij niet kwalijk, grootmama, die ziekenkamer zoo vol te stoppen," kwam Flora, de schou- ders ophalende, tusschen beiden. „Het arme ding lijdt buitendien genoeg ain benauwd heid op de borst, het zal haar te moede zijn geweest of zij onder al die gevulde stoelen stikken zou." Grootmama had een scherp antwoord op de lippen, dit was duidelijk te zien maar zweeg om den dokter en om de keukenmeid, die juist uit de keuken kwam, en ruischffc de ziekenkamer binnen. Toen zij 4en toet op den drempel zette, deinsda <té) onwille keurig terug Henriette boog zich zoo ver zij kon uit het bed. Zij Zag er zoo ongesteld uit en er lag zulk een vreemde uitdrukking in de wijd openstaande schitterende oogen, dat mevrouw Urach een oogenblik dacht dat de lijderes een heftigen aanval had van ijlende koorts. Aanstonds werd zij echter gerustgesteld, toen Henriette haar op hare gewone, koele manier groette, en het ont ging haar aandacht niet, dat de blik van Hen riette met de uiterste spanning was gericht op Flora, die terstond na haar de kamer binnentrad. De schoone zuster ging onmiddellijk naar de predikantsweduwe die bij de komst der dames was opgestaan en bood haar zoo vrien delijk de hand, als wilde zij de fout van gis teren, toen zij haar zonder groet had verla ten, aanstonds goed maken toen keerde zij zich naar het bed. „Nu, schatje," zei ze, „het gaat u goed, naar wij hooren „En u Flora 1" viel Henriette haar met blijkbaar ongeduld in de rede, terwijl zij den handelsraad, die haar bed genaderd was, onverschillig en als verstrooid de hand gaf. Met moeite verborg Flora een spotachti- gen lach. „Mij Nu, zoo watDe aandoe ning van gisteren spookt mij nog wel door de leden, maar ik heb vasten wil en zelfbeheer sching genoeg, om die te onderdrukken. Gisteren zag het er werkelijk slecht met mij ««f ik was ziek ik geloof, dat ik half gek was van zenuwachtigheid, althans ik weet haast niet meer wat ik gezegd en gedaan heb Geen wonder waarlijk Daniël in den leeu- wemkull was er niet erger aan toe dan ik. Onder die barbaarsche vuisten „Nu, daar heeft Kathe u dapper genoeg tegen verdedigd,"' zei Henriette bitter. „Als een schild stond zij voor u, om den voor u bestemden slag op te vangen, de arme, brave Kathe Maunts, zij hebben haar de klee- ren van het lijf getrokken, de vlechten van het hoofd gerukt 1" „Dat wonderschoone haarviel tante met zachte stem haar in de rede en streek zacht over de glanzende lokken, die Kathe over hals en schouders vielen. „Nu ja, zij hebben het erg met haar ge maakt, die heksen," zei Flora, terwijl zij het voorhoofd in diepe rimpels samentrok, „maar ik moet u vriendelijk verzoeken dat men mij daar niet alleen verantwoordelijk voor stelt. Haar manie, om altijd in die stijve zijde gekleed te gaan, draagt de schuld. Het volk benijdt ons nu eenmaal om onzen rijk dom en onze fraaie kleeding de zijden japon ergerde de vrouwen en toen heeft zij en wij ook, helaas moeten hooren dat haar grootmoeder op bloote voeten liep en dat haar grootvader knecht is geweest op den molen, dat de woekerhaudel in koren hem zoo ontzettend rijk heeft gemaakt, en ik weet niet, wat al meer. Dat Kathe er bij kwam, maakte het voor ons veel erger, de woede tegen de rijke erfgename was onuitspreke lijk groot. Heb ik gelijk, Kathe, of niet?" „Ja Flora," antwoordde het meisje met bitteren lach en trillende stem. „Ik zal veel moeten doen om goed te maken, wat mijn grootvader tegen de menschheid heeft mis daan." Terwijl Flora sprak, had mevrouw Urach zich met blijkbare tevredenheid in haar volle lengte opgericht. De onbarmhartige blootlegging van den „ergerlijken stam boom" klonk haar als muziek in de ooren, en loerend keek zij naar de*, handelsraad. De nieuwbakken edelman moest wel terug schrikken van het denkbeeld dat het volk de vrouw aam zijn zijde met de vingers zou nawijzen en met hare afkomst en den oor sprong van haar geld hem op straat vervol gen. „Och kom, Kathe, dat klinkt toch te kinderlijk naïef, en werkelijk al te gevoelig," zei ze, het oude hoofd heen en weer wiege lend. „Hoe zoudt gij dat wel aanleggen Flora lachte. „Zij wil haar kostelijke geld kist openen en de actiën en papieren onder het volk in het rond strooien." Wordt vA*»r0igd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6