SPAARNEBANK In en om Haarlem, Woensdag 22 Augustus 1923 46st© Jaargang No. 14518 1 BIT BIN OMTREK. Pastoor i. H. Blom f. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Ingezonden Mededeeiingen. BIT HUMMES BESTAAT MIT S BUPZUMH. EE8STE BLAD NOORD WIJK. UITQEFST. ZANDVOORT. BENNEBROEK. r VELSEROORD. BEVERWIJK. CONTROLEERT UITLOTINGEN MEI- VOLLE GARANTIE TEGEN RENTE VERLIES BIJ EVENTUEEL VERZUIM SPAARBOEKJES MET4pCf. RENTEVERGOEDING KROMMENIE. IJMUIDEN. HALFWEG. BEVERWIJK. VOGELENZANG. W1JK-AAN-ZEE. CASTRICUM. a 75 cents per regel. is Uwe Effectentrommel reeds voorzien vsn een Compasser? De lijkverbranding- Opgave 9 uur v.m. AMSTERDAMSCHE BEURS. 67, Ce abbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: rer week 0.25 Ter Kwartaal f 3.25 Franco per post p kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. "~elefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HflftBLEWSCHE COURANT Tsrnmsxm*mmssaBaimsfJMCmiaaOËtmiMEmSBiaig}iBK&m?ZSfSB8$iïP&®S3i.-U*iJËÊÊII)a!&&8i5&3f Advertenties 33 cents per regen Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling. op de lc Pagina 75 ct., op andere redac- tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-aóvertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. ONZE R, K. LEESZAAL. Hoe slaat het toch met onze Haarlem- iche R. K. openbare leeszaal, vroegen wij ons dezer dagen ai? Niet, dat de bibliothe caris nalaat de belangstelling levendig te houden. Ook in dat opzicht is dr. Vander- velde de ware man. Maar wij voelen zoo nu en dan behoefte den groei van deze jcnge R. K. instelling met eigen oogen te controleeren en er met onze lezers over te praten. Daar heeft zoowel de R. K. Lees zaal als ons Roomsch publiek behoefte aan, t Is nu twee jaar geleden, dat de bibli otheek aan de Jansstraat geopend werd. Wij herinneren ons nog, welk een prettigen in druk de eerste aanblik van deze keurige zaaltjes maakte. Maar men moest het dan ook bij een rondkijken laten. Men moest niet zooals wij als spoedig geneigd waren te doen langs alle kasten de nette gor dijnen openschuiven. Want dan gaapten maar al te veel ledige vlakten u tegen. Alle begin is moeilijk! Dat ondervindt edere Roomsche instelling wel in het bij- ronder. En het bestuur van onze R. K. „eeszaal weet van moeilijkheden mee te praten. Maar de voldoening bij het wel slagen is dan ook des te grooter. Holle boekenkasten zijn er niet meer; er wordt nu zelfs naar plaats gezocht; de serre, achter de tweede zaal, zal weldra moeten worden aangetrokken. De boeken staan nu dicht aaneen gedrukt tegen elkander, be halve dan de lange rijen bciletterie, waarop het leesgrage publick uitteraard voort durend aanvallen doet. Toch aldus ver namen wij tot ons genoegen van den biblio thecaris, is de belangstelling in studieboe ken en zuiver litteraire werken in Haarlem opvallend groot en groeit bij den dag, ook en juist bij de minder ontwikkelden, waar- ven men het niet zou verwachten. En onze leeszaal biedt nu alles te kus en te keur. Wc kunnen de belangstelling in onze R. K. Leeszaal echter nog naar een anderen maatstaf afmeten dan naar het aantal be zoekers en uitgeleende boeken, hetwelk getrouw in onze courant vermeld wordt. Dat is naar de schenkers. Dankbaar maakte de bibliothecaris tegenover ons gewag van boekenzendingen, waarmee milde dames en heeren de Leeszaal van tijd tot tijd ver rijken. Zoo schonk de heer Dammers bij zijn vertrek uit Haarlem aan de Leeszaal een prachtige collectie boeken en brochu res, waaronder voortreffelijke werken voor komen .Eveneens bedachten mevrouw Kühl- man, de heer en mevrouw dr. Sterck en de heer P. .Leeuwenberg onze Leeszaal op milde wijze. Uit zulke giften spreekt voor ons zooveel, 't Zijn keurige boeken, die voor de schenkers zelf nog wel waarde zou den hebben, maar die blijkbaar met liefde voor de Roomsche zaak en uit een echt sociaal gevoel om mee te helpen aan de volksontwikkeling, worden afgestaan. In dit verband mag zeker met een woord van bijzondere hulde melding worden gemaakt van een waarlijk vorstelijke gift van een niet-Katholieken stadgenoot, den heer Tadema, die aan onze Leeszaal een nage noeg volledige verzameling (gebonden) yin de Gids afstond, alsmede de Nieuwe G:ds, de Wetenschappelijke Bladen, Groot-Neder land en een complete Elsevier. Wie weet, welk een moeite het is voor een jonge bi bliotheek, orn aan complete verzamelingen 'van wetenschappelijke en kunsttijdschriften te komen, die zal de waarde van dit ge schenk eerst recht kunnen schatten. Wij hebben ons afgevraagd hoevelen nog in staat zouden zijn om zulk een gelukkige daad te stellen, wanneer zij er zich de moeite eens voor wilden geven. Op zolders en in nooit geopende kasten, in koffers en kisten liggen massa's boeken en tijdschrif ten, die van de eene familie op de andere overgaan, die met de bewoners mee ver buizen en telkens veel geld aan transport en veel moeite van het dienstpersoneel vra gen, maar die nooit worden ingezien, die renteloos liggen te slapen een eeuwigen slaap. Waarom zulke 'vefzamelingen niet aan een bibliotheek afgestaan, al is het maar in bruikleen? Wie bezorgt b.v. aan onze Roomsche Leeszaal nu eens de com plete jaargangen van De Katholiek, De Beiaard en de Studiën? Dat moet in een cultuurcentrum als Haarlem en omgeving toch een kleine moeite zijn! Is dus blijkens bovenstaande mcdcdeelin- gen de belangstelling voor onze R. K. Leeszaal groeiende, zijnerzijds doet het be stuur alles om die belangstelling levendig te houden aan alle redelijke verlangens te ge- moet te komen. Dezen winter zullen wederom ontwikkelingscursussen worden ge geven en wel twee series. Men weet, hoe deze den vorigen winter in den smaak vielen. De eerste serie zal thans van den R. K. Vrouwenbond en de Leeszaal ge zamenlijk uitgaan. Mej. Pecters heeft er haar welbeproefde schouders onder gezet en deze ontwikkelingscursussen beloven dan ook veel. De tweede serie zal een meer ipeciaal aesthetisch-opvoedend karakter nebben cn eerst in Januari beginnen, uit sluitend van de R. K. Leeszaal uitgaande. Moge al deze zorg voor de volksonlwik- keling gewaardeerd worden! Aan den kant van het publiek is geen klagen. Integendeel, Je vele staaltjes van ernstig zoeken naar meer .kennis en ontwikkeling juist in krin gen, die het in de jeugd met enkel lager onderwijs hebben moeten stellen, is ver rassend. Ook bij het meer ontwikkelde pu bliek is de belangstelling voor onze R. K. Leeszaal groeiende. Toch is zij nog onvol doende. 't Komt nog herhaaldelijk voor, dat menschen uit onze beter gesitueerde en intellectueele kringen door een o. ander toeval in de R. K. Leeszaal verzeild ra^en en dan verbaasd staan, over wat zij daar vinden. Zoo iets moest toch eigenlijk niet mogelijk ziin. Wij hebben toch een openbare R K. Leeszaal; ieder Katholiek van be schaving cn ontwikkeling moest het zich tot een plicht te rekenen met deze inrichting kennis te maken. Maar ook en vooral het gemeentebestuur zorge er voor van den groei der R. K. openbare Leeszaal, als instituut van volksontwikkeling op de hoog te te blijven. En waar de bezuiniging, vol gens bet al zoo herhaaldelijk uitgesproken oordeel van den Raad, eerst op de aller laatste plaats mag raken aan het geestelijk bezit van het volk, daar blijkc dit jaar eindelijk de belangstelling voor deze in richting van de zijde der Overheid eens door sen flinke, voldoende subkidie. Heb het uitstakendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, boe zal de wereld j het weten, indien gij niet adverteert. JOHN P. ROCKEFELLER. Sport. Zondag speelden voor de Propa ganda wed strijden op het Sportpark, Geel zwart—Westencombinatie legen Graaf Wil lem. Deze wedstrijd was absoluut, een pro paganda voor goede voetbal. Onder leiding van scheidsrechter Berkemeijer stellen voor noemde elftallen zich op. Er ontwikkelde zich direct een vlug spel, waarbij de combi natie een corner forceert op Graaf Willem- doel, die niets oplevert. G. zet hierna mooi op en de rechtsbuiten geeft G. W. de leiding. Even daarna wordt een corner op combina tie-doel door een heen va.n eigen spelers in het net gejaagd, 20 voor Graaf Willem. De combinatie komt niet uit elkaar, de voor hoede van G. is zoek en het plaatsen bene den het middelmatige. Bij Graaf Willem past alles in elkaar als een bus. Dan ten laatste schijnen Snoek c.s. er meer slag van le krij gen en ze werken zich los uit de benauwen de omhelzing van Graaf Willem. Een paar goede scholen gaan naast, terwijl er zelfs een doelpunt gemaakt wordt. De scheids rechter heeft echter geconstateerd, dat Snoek al le enthousiast «tenbal was voorbij getip peld en door z'n maal er in was gekanjerd, zoodat er buitenspel ontstaan was. Een prachtkans werd door de combinatie gemist. Een prachtschot van Snoek, dat wel een doefpu.nl waard was geweest, werd door den keeper, die voor geen kleintje vervaard was, gestopt. Hierna volgde, rust. Na de rust pakte Geel-Zwart weer goed aan, maar zij bleken tegen het Haagsche spel niet te zijn opgewassen en er volgden dan ook nog 2 goalljes voor Gr. Willem, zoodat óe combinatie met 40 naar huls' ging. Scheidsrechter Berkemeijer fiool weer cor rect. Hierna kwamen in het veld E. M. S. en S. J. C. Beiden hadden een gehavend ■elftal, waarbij E. M. S. een linksbuiten da nig miste. Bij S. J. C. ging het ondanks dat een paar goede krachten niet aanwezig kon den zijn, toc-h tamelijk goed en we geiooven dat S. J. G. plezierig heeft gevoetbald. Het einde kwam met 11. zoodat er verlengd moest worden,, wat evenwel geen, beslissing bracht. Bij loting won E. M. S. De leiding was bij scheidsrechter Advocaad' in goede handen. Tentoonstelling. Naar wij vernemen zullen aan de tentoonstelling vele en goede firma's deelnemen. Allerlei bloemen en planten zul len aanwezig ziin. Dahlia's. GJad.olen. Kas planten in prachtige variëteiten. Alleen zou den we om het neusje van rle zalm ie krij gen voor Dahlia's nog een paar dagen mooi weer noodig hebben. De plannen zijn grootsrai en de deelneming is algemeen, zoo- dat er iets goeds van belooft te komen. Geslaagd. De jongeheeren J. de Goede, Jzn. K. Tromp H-zn. leerlingen der R.-K. Schooi alhier zijn beiden geslaagd voor het toelatingsexamen van het Klem-Seminarie te Heemstede. Burg. Stand. Geboren: z. van M. Kol cn G, Root. z. van W. Buur cn A. v. d. Eng. d. van J. Zonneveld en M. Rijs. d. van H. Twaalfhoven en A. v. d. Eng. d. van J. de Munnik en T. Rijs. Jubileumfeesten. Maandagavond komen de winkeliers bijeen Ier -bespreking van den Etalagewedstrijd welke gehouden zal worden bij gelegenheid van de a.s. Jubileumfeesten op 12 eu Hi Sept. Meerdere medailles (5) zijn daarvoor reed's beschikbaar gesteld. Benoemd. In de vacature ontstaan door hel vertrek van dr. L. Wentink naar Rotter dam is benoemd tot spoorwegarts de heer Dr. Osinga. 25-JARIG JUBILEUM AAN HET STRAND. Vrijdag 17 Aug- 1.1. heeft de huldiging plaats gehad van Jan van Duijn en Stijntje Schuiten in het cabaret Eden aan het Sta tionsplein ter gelegenheid van hun 25-jarig jubileum. Het comité, dat opgericht Was om voor de jubilarissen dezen dag tot een gedenk- waardigen dag te maken, hadden gemeend, dit niet beter ti kunen doen dan door ai het jonge volkje uit te noodigen het feest medé te komen vieren. Toen dan ook, Jan en Stijntje door eene schare van kinderen schreed, werden zij dan ook door luide blijken van belangstel ling begroet. Op het podium was een versierde strand stoel gezet, waarin het feestpaar plaats nam. Door den heer S. Speijer uit Amsterdam werden de jubilarissen namens verschillende gasten op waardeerende wijze toegespro ken, waarna hij hen een eet- en thee servies waarbij de gebruikelijke enveloppe met inhoud niet werd vergeten, als 'her innering aanbood. Onder de verschillende attracties, waar onder niet werd vergeten het inwendige van den mensch te versterken, noemen wij den heer Velleman, algemeen bekend als Ben Ali Li-bi, die met verrassende goocheltoeren weer veel bijval vond, en er niet weinig heeft toe bijgedragen, den midadg voor het feestpaar, echt feestelijk cn aangenaam te doen maken. Relletje. Bij hei vertrek van den laatsten trein Zondag van hier naar Amsterdam ging hel op hel station erg rumoerig toe. Zdkeren A. J. L., uit Schoten, werd zonder aanleiding een gat in 'l hoofd geslagen, toen hij een coupé wilde binnengaan. Op aanwij zing van e enig o omstanders werd de dader, zekere A. I., expedliteursknecht, uit Amster dam, door den 'heer Lo'vink, commissaris san politie alhier, aangehouden. Terwijl de verdiachte door een inspecteur van nolitie aan de stationspolitiie werd over geleverd ontstond een nieuw relletje. Het pu bliek verzeile zich n.l. tegen de arrestatie van een tweeden persoon. Door krachtig optreden wist de heer Lo ving zijn arrestant vast te houden en tevens het publiek ruim baan te doen maken zoo dat ook de tweede arrestant naar het politie bureau gebracht kon worden. Burg. Stand. Geboren: z. van A. A. van Rooij-en—Doesburg. Sationrle militie. De loting voor de Nat. •militie zal plaats -hebben op 1 Sept. a.s., des mergens te HM uur. in het Gebouw voor Chr. belangen, te Heemslede. Kapelaan Beenakker. Kapelaan Beenak ker, welke hier zoo ongeveer 2 jaar heeft gestaan, is door Z. D. H. den Bisschop over geplaatst naar Delft. We geiooven dat vete parochianen den ka pelaan ongaarne zien vertrekken. Concert. Onze Harmonie „Kunst na Ar beid-' zou Zendagavond een concert geven in den tuin van „Tivoli". Door het minder gunstige weer meest het echter in de zaal plaats hebben. De belangstelling was er niet minder cm, de zaal was geheel bezet. „Kunst na Arbeid" voerde een mooi programma uit, waaruit bleek dat het jonge -korps, onder lei ding van den heer Adam flinke vorderingen maakt. De directeur is-echter door zijn werk zaamheden Ie Haarlem met langer in staal onze Harmonie te leiden en daarom was deze uitvoering tevens zijn afscheidsconcert. Gisteravond zou reeds de eerste repetitie onder den nieuwen directeur plaats hebben, R. K. Coöp. Tuindersver. Kenncmerland, Veilingnoteering van 20 Aug. Roode bessen 4045 ct. frambozen 1.50, per k g.; perzi ken 610 ct. oer stuk; raspers 3040 ct., tuinboonen, 1520 ct., snijboonen 4560 ct„ sperciebooiïen m. dr. 5057 ct., idem z. dr. 5565 ct., dikke boonen 4045 ct,, aardap pelen 68 ct., alles per k.g.; sla 0.80— 2.30, spinazie 33.20, per kist; wortelen 1021 ct., rabarber 23 ct., selderie 6 ct., alles per bos; postelein 4560 ct. per ben; komkommers 46 ct., meloenen 3060 ct., per stuk; moerbeien 1.20^-1.25 per k.g.; andijvie 1.051.75 per kist. Bij F., hier ter plaatse, is een partij be drukte circulaires in beslag genomen, ,die een belecdigenden inhoud bevatten tegen het Koninklijk huis en uit Utrecht afkomstig wa ren. Zij waren bestemd om in de gemeente verspreid te worden, indien de politie er geen beslag op had gelegd. •on»»™ DIRECTIE Mr. TH. WESTERWOÏJDT als hoedanig benoemd is de lieer H. Anise, te Velsen. Kolven. In „de Waakzaamheid" te Koog aan de Zaan is eindelijk liet laatste gedeelte gespeeld van den el n lived strijd tusschen de kolvers dier gemeente en die van hier. In 't geheel werden door de kolvers to Krommenie gemaakt 3909 punten, door die van Koog aan de Zaan 3098, zoodat fle kolf- club ..Oiider Ons" alhier in 'de meerderheid bleef met 811 punten en daarmee den wissei- beker van dit jaar .behaalde. Aangezien deze beker nog niet gereed is, zal de, uitreiking later plaats hebben. Veel animo. Voor de betrekking van a-gent van politie alhier, hebben z.ich lol dusver 30 sollicitanten aangemeld. Burgerlijke Stand. Geboren: Dieuwertje, d. .in It. Dorgelo en H. Smit. Dirk, z. van W. Dekker en M. Hartog. Adrianus. z. van B. Snijder en N. Bos. Ondertrouwd: Lubberlje Kramer en Trijn tje Hakvoort. Gehuwd: C. Bakker en M. Dubbeld, Overleden: Anna Jak, 15 jaar, d. ,van H- Jak en E. Bes, Marktbericht. Op de laatstgehouden week markt werden 2500 eieren aangevoerd, die 6.50 tot 7 de 1Ü0 stuks opbrachten. Verduistering. Door de politie is te Blocmendaal aangehouden de heer L., boek houder bij de firma B., aannemers voor het bouwen van den kademuur van hel Hoog- ovenbedrijf alhier, die verdacht wordt van verduistering van gelden ten nadeele der firma. Hij is ter beschikking van de justitie ge steld en naar Haarlem overgebracht. Dronkenschap. Er gaat nog al heel wat geld aan drank door het keelgat, ondanks 'de groote malaise. Den eenen avond werden 2 personen in arrest gesteld wegens openbare dronkenschap, den volgenden avojnd 4 perso nen, waarbij 3 Deensche visscherlieden. Van gevonden geld. Door zekeren N. uit Groningen werd alhier een zilverbon-étui verloren, waarin zich bevonden vijf bank biljetten van 10 en een zilverbon van 2.50. Ecnige menschen hebben gezien dat dit étui werd gevonden door een persoon, die later door de politie werd aangehouden. Hij bleek te zijn A. van J. uit Amsterdam en bekende het étui te hebben opgeraapt, doch zeide het weer te hebben weggewor pen, omdat er niets inzat. Bij fouilleering bleek hij echter in 't bezit van de vijf brief jes van tien en de zilverbon van 2.50 te zijn, waarvoor de politie hem in arrest hield. Ofschoon de man blijft ontkennen dit geld gevonden te hebben, is hij naar Haarlem overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. D haringvisschcrij. In de afgd-oopen weck werden in ons land door 52 schepen aangeveerd 19650 tonnen -haring, w a&rvlan te IJ muiden door 6 schepen 2010 tonnen, te Maassluis door 1 schip 406 tonnen, te Sche- vcnin-gen door 24 schepen 8470 tonnen en te V'aardingen door 221 schepen 8764 tonnen. In totaal worden tot nu toe in 338 reizen aangebracht 98095 tonnen, tegen 34918 ton nen in 170 reizen verletten jaar en 63819 ton nen in 392 reizen in 1921. Personalia. Geslaagd voor hel examen Duilsch L. O. de -heer M. M. Scholte, alhier. ft. K. schooi. A- I Donderdag 23 Aug. door den HoogEerw. Deken de R.-K. School op plecht'ge- wijze worden ingezegend en op 3 Sept. d.a.v. in gebruik worden genomen. Reeds zijn 234 kinderen ingeschreven, een bewijs hoe noodzakelijk een Roomsche school in deze parochie is. In een lang gevoelde be hoefte kan nu worden voorzien. Centraal Stembureau. Door het Centraal Stembureau is tot lid' van den Raad benoemd verklaard da heer J. de Vlieger, 1e Halfweg wegens bedanken van den heer P. J, Kroon, te Spaarnwoude. Onteigening. Wij lezen in de „Staats courant": Op de voordracht van Onzen Minister van Waters laat van 3 Augustus 1923, no. 397, al'deeling Spoorwegen; Overwegende, dat verlenging wehscheMjk is van den termijn, binnen welken de onteige ning van de niet in der minne aangekochte, 'er onteigening aangewezen eigendommen ten 'behoeve van aanleg van een verhindingsbaan tussehen den spoorweg Haarlem-Uitgeest na bij station Beverwijk en den spoorweg Hel derAmsterdam nabij het station Krommenie Assen-delft bij den rechter moet zijn aange vraagd; Hebben goedgevonden en verstaan: den termijn, genoemd in art. 2 der wet van: 17 Februari 1921 (Staatsblad no. 67), met. 6 maanden te verlengen, Z.D.H. mgr. dr. Jan Olav Smit schrijft aan de „Msb.": Nog gedrukt onder het verlies van een onzer beste missionarissen, een Noor van geboorte uit een gegoede familie van Kris- tiania, past. Thorlcif Engelsen, moet ik nu melden, dat God aan onze missie, reeds zoo arm aan priesters, weer een offer heeft gevraagd: in den nacht van Dinsdag op Woensdag 15 Augustus stierf past. van Porsgrund, de Z.eerw. heer Jan Hendrik Blom, Noorsch missionaris, geboren te Be verwijk 27 December 1849. Hij werkte nog zoo goed, was in den laatsten tijd zelfs veel gezonder dan vroe ger niettegenstaande zijn 73 jaren. Vol ijver gaf hij nog zijn krachten aan het Noorsche missiewerk, vooral sedert hij 16 November 1922 wederom het pastoorschap in de uit gebreide parochie Porsgrund had aanvaard en wegens de oprichting van de statie Mol de sedert begin Juli alleen de priesterlijke werkzaamheden te Porsgrund moest ver richten. Hij werkte daar zoo graag in zijn kerk, zooals hij met fierheid de mooie Noorsche houten „stavkerk" noemde, door hem na veel doorstane moeilijkheden ge bouwd. Toen Pastcor Blom in 1890 zijn missie werk in Porsgrund begon, waren daar als Katholieken slechts eenige Duitsche glas blazers, die een weinig stichtelijk voorbeeld gaven van katholiek ieven, maar met laaie vasthoudendheid wist missionaris Blom de ze katholieken op den goeden weg terug te brengen. En door zijn vriendelijkheid, be schaafdheid en altijd fijne mariieren wist de Nederlandsche gentleman invloed le krijgen bij dc meest aanzienlijke families door zijn leer en voorbeeld toi de ware Kerk van Christus zijn teruggebracht. Met recht mocht hij op Gods genade roemen, die door hem veel goeds tot stand heeft willen brengen. En hij hoopte nog op veel: ,,tk heb heel veel kennissen die dicht bij de Kath. Kerk staan" verzekerde hij mij meermalen; ..zij moeten nog een stootje hebben en dan worden zij katho liek." Voor dat ideaal werkte hij en hij was blij zijn laatste krachten daaraan te kunnen geven. Wat was hij niet gelukkig, toen de kar- odinaalsfeesten te Prsgrund zoo heerlijk slaagden; hoe schitterden zijn heldere oogen toen dc kardinaal den bouw stijl van zijn kerk aanprees aan an deren als het ideaal van katholieken kerkenbouw in Noorwegen; wat preekte hij nog met geestdrift Zaterdag 4 Augustus in tegenwoordigheid van Zijne Eminentie over het heerlijke verleden van de Kalholieke Kerk in Noorwegen en de heerlijke toe komst. Toch voelde hij zich wat moe na de fees telijkheden en klaagde over krampen, die hij nog nooit had gehad. Maar zijn energie gaf hem nog de kracht, om op Zondag 12 Augustus twee H. Missen te lezen cn een ontroerende.predikatie te houden, die bij alle aanwezigen de tranen naar de oogen drong. Hij sprak over den barmhartigen Samaritaan en dc noodzakelijkheid om met werken van barmhartigheid niet te wachten tot 't te laat zou zijn: „Want het leven gaat snel voorbij en men weet nooit, wanneer de dood zal komen. Misschien is het wel de laatste maal, dat ik hier voor U op den preekstoel sta." Maandag voelde hij zich slechter en men zond bericht naar Kristiana, dat Dins dag aankwam. Denzelfden avond stierf hij reeds, nog bijna onverwacht. Het telegram van zijn dood bereikte mij teo Helsingfors in Finland, na de bisschopsconsecratie van mgr. Buckx. Het doodsbericht van een missinaris-priestcr geeft altijd een groote leemte en verslagenheid. Mijn collega's in Scandinavië mgr. Brems van Denemarken, mgr. Muller van Zweden, en mgr. Buckx van Finland voelden met mij hei verlies. En toen ik aan Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum het droevig nieuws mededeelde, was diens eerste klacht: „Weer een pries ter minder". Dat is het droevige bij den dood van een missionaris in Noorwegen „Weer een priester minder". Voor dat ontzettende rijk, waar met zooveel vrucht door vele priesters zou kunnen worden gewerkt, zijn wij slechts met ons drie-en twintigen allen te zamen, regulieren en seculieren en moe ten zorgen voor de ver van elkaar ver spreid wonende katholieken, voor de ver schillende Zusterhuizen en voor de duizen den en duizenden nict-katholicken, die naar het schijnl door Gods genade worden teruggeleid naar de oude Moederkerk. Nu is de static Porsgrund zoo groot als de provincies Noord- en Zuid-Holland sa men zonder priester. En ik heb geen anderen priester om die static te bezetten. Dat is het zware in het offerleven van een missionaris-bisschop. Het feest van Kanunnik Zondag. Wij ontvingen tot onzen spijt nog geen ver slag van de opvoering van het historisch drama „Dc H. Tarciscius. Wij zullen het dus in een der volgende nummers moeten olaatsen. 22 AUGUSTUS. EERSTE KOERS BERLIJN 0.00042V 14 40 BRUSSEL 11.40 WEENEN LONDEN 11.52i/j STOCKHOLM. KOPENHAGEN. CHRISTIANjA BAZEL 46.10 NEW-YORK 2.54'/j LATERE KOERS Koe aangespoeld. Te Wijk-aan-Zee spoelde dezer dagen een koe aan. Ook aan het strand te Heemskerkerduin is een rund- dier aangespoeld, dat onder toezicht der strandvonding in den grond gestopt is, Gemeenteraad. Oproeping voor de verga dering van den Raad der gemeente Castri- cuin op Vrijdag 24 Augustus 1923, des na- mid-d'ags 2 uur ten Kaadhuiz-e. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling nolu- len der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming stoker aan het Gas bedrijf. 4. Aanbieding Gemeente-begrooting dienst 1924. 5. Behandeling van de ontwerp verordening op den verkoop van bevroren vleesc-h. 6. Behandeling van het schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende de ver ordening op de heffing van belasting op toonoelver tooningen enz., met voorstel van B. en W. 7. Voorstel lol opheffing van cte zekerheidsstelling van den voormaligen di recteur van de Gasfabriek. 8. Behandeling van hel verzoek van het Comté voor de hul digingsfeesten van H. M. de' Koningin om subsidie, met voorstel van B. en W. 9. Be handeling va-n het voorstel tot uitbreiding van de straatverlichting. 10. Voorstel tot hel verkenen van een erediet voor de gasver- warming aan Raadhuis en School 11. II. Be handeling an -het schrijven van Gedep. Sta ten omtrent salarisregeling van den Gemeen te-Ontvanger, met nadere voorstellen van B. en W. 12. Rondvraag. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer Koot onderwijzer aan de Bijz. R.K. Jongensschool slaagde -de vorige week voor de akte Han delskennis. Strand. Gisteren was het weer druk op het SJrand onder deze Gemeente. Vele vreemden -maken va-n onze badplaats gebruik. Vooral voor de Zaa-nlan'ders schijnt ons strand' veel aantrekkingskracht le hebben, 't Fanfare corps van Duincn-bosch was niet opgeko men. hetgeen zeer velen teleurstelde. We mogen hopen, dat het volgend jaar de slrandweg tol aan zee verhard zal zijni. Niet weinige menschen uit Gastric urn zullen er dan va-n kunnen profileercn. Haring. Door het bestuur van deze Ge meente is besloten twee valen Hollandsche Maatjesharing aan te koopen. De haring zal voor zeer geringen prijs aan den man wor den gebracht, hoogstwaarschijnlijk 23$ cent per stuk. Dus voor weinig geld een gezond stukje eten. HEEMSKERK* Brand. Al zeer vroeg in den och tendstond van Maandag brak door onbeken de oorzaak brand uit in een schuurtje van den tuinman B. aan den Molenweg. Aangezien dit schuurtje van hout was, vonden de vlammen voedsel genoeg om het gebouwtje in een miminvum tijds te vernieti gen. Ecnige hulpvaardige handen hébben echter gezorgd de verdere voortgang der brand te stuiten, wat toch niet verhinderen kon dat 't schuurtje op dit moment dakloos staal. Zondagmiddag speelde A. D. O. 1 tegen Q. S. C. '(kampioen 2e klasse N. H. V. B.) een vriendschappelijke wedstrijd. A.D.O. speelde met 2 invallers. Q. S. C.neemt al spoedig de leiding doch ongeveer een kwartier voor rust doelpunt A. D. O. tweemaal achter elkaar. Rust 21. Na rust is Q. S. C. «enigen lijd ingesloten; doch weet na een poos de bal los le werken en haar voorhoede aan het werk le zetten met als gevolg een corner op het A.D.O.-doel, welke in een doelpunt wordt omgezet. 22. Dat is le veel voor A. D. O. en nu wordt het Q. S. C.-doel onder vuur genomen, wat na «enigen tijd het derde en winnende punt voor A.D.O. oplevert. In dezen stand komt geen verandering. Het geheel was een geani meerde en schitterend gospeelden wedstrijd. Den 27en Augustus a.s. heeft de eerste der 75 trekkingen plaats te Arnhem, ten overstaan van Notaris Mr. Th. V. J. M. FELFBRUGGE. le Steunt gij den kerkbouw in de meest arme Parochie van ons Vader land. 2e Maakt gij 2% rente. 3e. Ieder jaar kans op mooie pre mies (totaal f 262.500. Obligaties a 110.20 verkrijgbaar aan de Pastorie te Barger Compascum en worden U na ontvangst van f 10.20 ol meervonden van dit bedrag gaarne franco toegezonden door het Arn- hcrasch Vereenigd Assurantie Kantoor, Nieuwe Plein 30, te Arnhem. Postgiro 31891. Deze Obligaties zijn eveneens ver krijgbaar in coupures van f 1000, f 500.en f 100.—, verhoogd met de zegelkosten en zijn voorzien van resp. 100, 50 en 10 nummers. De nummers waarop de premies val len worden vermeld in de Kath. Hoofd en Provinciale bladen van 28 Augus tus a.s. Wie van Haarlem naar Velsen reist ziet daar op „Westerveld" als een aanklacht boven de duinen uitsteken den koepel van 't Crematorium. Als een aanklacht, omdat daar straffeloos gezondigd wordt tegen onze Nederlandsche wetten. Zccals bekend, is het alleen mogelijk, dat lijken in „Westerveld" verbrand worden,, doordat onze wet, door een onbegrijpelijke leemte, niet aangeeft wie verantwoordelijk is en dus gestraft moet worden, wanneer een lijk niet begraven, doch verbrand wordt. De juiste toedracht van de zaak wordt maar al te dikwijls vergeten en daarom heeft de heer Scheurer, het lid der Tweede Kamer, een goed werk gedaan met daar op nog eens de aandacht te vestigen, doof het stellen van vragen aan de regeering, naar aanleiding van de crematie van wijlen Louis Couperus. I. Is het bericht in dc bladen juist, dat de regeering zich heeft doen vertegenwoor digen bij de verbranding van het stoffelijk overschot van wijlen Louis Couperus? zoo vroeg hij. II. Deelt de minister niet het ge voelen zijner ambtgenooten van binnen- landschc zaken cn van justitie, dat dc lijk verbranding door de wet is uitgesloten? III. Is de minister indien het bericht onder I bedoeld juist is nicf van oordeel, dit de vertegenwoordiging van de regeering bij een onwettige handeling af te keuren valt? Het antwoord van den minister mag evenzeer verheugen, want er blijkt uit, dat onze christelijke regeering nog even afwij zend staat tegenover de crematie als vroe ger. Uit het antwoord blijkt, dat de regec- ring zich niet officieel bij de uitvaart van L. Couperus heeft doen vertegenwoordigen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen had een persoonlijke uit- noodiging ontvangen tot het bijwonen van de crematie, doch moest bedanken. De cbei der afdeeling kunsten en wetenschappen, dia een dergelijke uiinoodiging had ontvangen, nam haar aan. Voordat hij naar Westcrve:d vertrok, heeft dc minister hem verzocht namens hem een woord van deelneming to spreken. Men moge zelfs dit laatste on voorzichtig achten cn men kan oordeelcn dat het beter ware, dat de minister zelfs dit achterwege badde gelaten, het is toch geenzins een officieelc vertegenwoordiging der regecring. Ten aanzien van het vraag stuk der lijkverbranding kan dc minister zich vcreenigen met het standpunt, door zijn ambtgenooten van binnenlandsche za ken en landbouw en van justitie in da memorie van toelichting tot het wetsont werp tot wijziging van de Begrafeniswet ingenomen. Het is goed, dat zoo nu cn dan eens blijkt hoe men precies tegenover lijkverbranding dient le staan, en daarom meenden wij goed te doen bij dit antwoord van de re gecring, iets langer te moeten de aandacht vragen. Intusschen is het geen gezonde toestand dat in Nederland op een dergelijke wijze de wet kan worden overtreden en is het hoogst wenschclijk, dat in dezen een regel'-- worde getroffen. Barometerstand: 755. Vooruit. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. Dc Beurs opende heden: prijshoudend. V. K. j HEDEN 5% Nederland 1919 947, 93 6% Nederland 1923 101 100 Oude Vaart 75 77 dito Gem. Eigendom 65 67 Mij. „Nederland"- 124 127 Scheepvaart-Unie 96 100 Rotlerd. Llo3-d 1047 110 Holl. Lloyd 7 Pakcfvaart 1047, 107 Oude Boot 45 487, Holt. Stoomboot 15 187a H. V. A. 389 390 Java Cultuur 2957a 29672 Jurgens gew. 437s 43 Koloniale Bank 132 135Y« Indische Bank 1077, 111 Gert. Handel Mij. 115 116 Resc. dito 1157, 116 Orion 23 24 Geconsolideerde 120 1207/ Kon. Olie 3267, 336 M. S. Steel 91 94 Marine comm. 67, 6 Vorstenlanden 14 1407, Actions id. 132 135 Poerwored jo 7* O 00 S2 Oude Deti - 275 279 Sencmbah 238 245 Deti Batavia .90 290 Amsterdam Rubber 146 1477a Serbadjadi 296 ,S'llau 112 112 YVai Sumatra 1147. 117 Dordtsche Petr 312 322 Southern Rails 33 337« Union 133 1357, Anaconda S37, -Wabash 81/, 8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1