immm m vissgherij. Berichten uit onze vorige oplage. KUMST m KENiSS. ¥E$&GgNIIiiS. ZANDVOORT. SCHOTEN. HEEMSTEDE. SANTPOORT. HAARLEM. De Wagenweg. Concert „Excelsior". Kaderlandstorm klas „Haarlem". Fietsendief gearresteerd. ERNSTIG ONGELUK. Garnizoensbericht. HET ST. FRANCISCUS LIEFDE- WERK. Examens. Personalia. GIFTEN. Bijzonder onderwijs. Gevonden voorwerpen. Wedstrijd in Balcon- en Gevel- versiering. Voetbalvereeniging R. C. H. De a.s. feesten. Cabaret. Het Kathedraal Kapittel. De Eénmanswagen. Onjuist. Het Oost-Indisch Vaartje. Het sluiten der bruggen des Zondags en des nachts. BURGERLIJKE STAND De autobus. De geheimzinnige verdwijning. RECHTSZAKEN. UIT BOEK EN BLAD. •INRiNLANDSÊH NIEUWS, Hooge prijzen: 13286 ƒ25000. 11886 ƒ5000, 1S928 ƒ2000, mi VERKEER EN POSTERIJEN. vr c'obcc xxxu Ernstige vol. Bij het haastig uitwijken a -or een passeercnden auto Wel een knaap i de Haltestraat met het hoofd tegen den 'ro-tloirband, waardoor een ernslige wonde c a I-stond en doktershulp moest worden inge- epen. De Arbeidswet. Verschenen Zondag zijn '•eer een aantal proces-verbalen opgemaakt gen bakkerspatroons en slagers, wegens vertre<ting der Arbeidswet door hun perso neel. Net schoolgeld voor M. 0. Op Woensdag 22 Augustus des avonds half 8 zal in het vergaderlokaal van café Plug, aan hel Soen- daplein te Schoten, voor belanghebbenden bij liet middelbaar en voorbereidend Hooger Onderwijs der gemeente Haarlem, een ver- radering worden gehouden, in verband met de circulaire van B. en W, der gemeente Haarlem, in zake plannen tot heffing vaneen schoolgeld van f 450 tot f 600 per jaar voor leerlingen van buitengemeenten. Kapelaan A. H. I. v. Leipsig. De Wel- eerw. Heer A- H. I. v. Leipzig, onze ijvervolle kapelaan, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Wassenaar m in zijn plaats is benoemd de Weleerw. Heer J. Sommers, thans kapelaan te Heems kerk. Het Seminarie „Hageveld". Door Z.D.H. tien Bisschop van Haarlem zijn benoemd tot leeraar aan het klein Seminarie te Heemstede de WelEerw. hecren J. M. H. s\ d. Lugt, voor heen kapelaan te 't Veld en P. J. A. Juffer mans voorheen kapelaan te Vlissingen. Biljarten. - De uitslag der biljartwedstrij den is als volgt: VerheyeMastenbroek 138 150 p.; P. Cobusde Haas 150102 p.; MastenbroekBottelier 150180 p.; De Haas Veheyde 118—150 p.; Bottelierv. Zijl 150—90 p. Personalia. Bij hel te Hilversum gehou den toelatingsexamen tot de nxodel polilie- vakschool is geslaagd de heer R- de Vries, alhier. Ge ronden voorwerpen. Terug te be komen bij J. Geels, Berkenlaan 18, een nikkelen horloge en een zilveren dames- armband; J. B. Jonkman, Eikenlaan 66, een badhanddoek en een zwembroek; H. Kra mer. Berkenlaan 6, een ring met sleutels; N. Peetoom, Assendelverstraat 23, Haarlem; een parapluie; Kokkelkoren Res Nova plein 17, een pet; Preijde, Heerenweg 60 c, een alpaca-beursje met inhoud; Robijn, Raadhuisstraat 58, een knipmes; H. Dam, Haemstedeplein 2, een zakmesje; J, M. Karsten, Binnenweg 112, een sigaretten- étui met foto; Roseboom de Vries, Leidsche- vaartweg 261, een kinderschopje; Arnold, Voortingstraat 39, Haarlem, een dameshand schoen; Haijer, Westerhoutstraat 5, een poes ;E. Kieft, Glipperweg 64, een vulpen;1 ^.?sema' heerweg 23, een overjas; Hoeken dijk, Camplaan 36, een kinderklompje; F. A. Driessen, Westerhoutstraat 12, een rij- wielpomp; Koek van Leeuwen, Craijenester- laan 18, een portemonnale met inhoud; J. Sloof, Lindenlaan 13, een portemonnaie; mevroum Mercus, Camplaan 18, een klein bruin hondje; J. H. Schreuder, Lange Hee- renvest 58, Haarlem, een damestaschje mei inhoud; Bosse Posthuisstraat 24, een bruin hondje; Westendorp, Wilhelminaplein 11, een gouden broche; C. Ravenhorst, Span- iaardlaan 55, een wollen ceintuur;. R. Brui nenberg, Heerenweg 53, een wit zijden kindermuts; C. van der Vliet, Drieheeren- laan 21, een huissleutel; W. Vissers, Da Costastraat 3, Haarlem, een sloop met in houd; Bureau van Politie, Balkenrodestraat 9. een dames- en heerenhandschoen, een alpaca beursje en een rijwielpomp; Bureau van Politie Raadhuis, een haarlint, een panlat, een Fransche dictionnaire, een arm bandhorloge, een huissleutel, een slinger van een auto een voetbal, en een fleschie medicijn. Concert. Hedenavond zal naast café Zomerlust", te Santpoort, een buitenconcert "orden Regeren door de Harmonievereerai- ging „Soli Deo Gloria", van Driehuizen. Gisteren is men van gemeentewege begon nen met het asphalteercn van het 'gedeelte van den Wagenweg dat overgeslagen was geworden, omdat de rails, die in dat gedeelte gelegd zouden worden, nog niet aanwezig waren. Ze zijn nu aangekomen en thans zal spoedig de Wagenweg geheel in orde zijn. Zondag 26 Augustus a.s. geeft de muziek- vereeniging „Excelsior" directeur de heer Chr. W. Okel, een concert in Dreefzicht, 's avonds van 8—10 uur. Op dit concert zullen de nummers ten gehoore worden ge bracht waarmede de verschillende hooge prijzen door de 'verceniging in de laatste muziekwedstrijden werden behaald. EXAMEN-HOOFDAKTE. Haarlem, 17 en 18 Augustus. Geëxami neerd 15 vrouwelijke candidaten. Afgewe- ren 10. Geslaagd de dames G. H. van Wolde, D. C. M. Andriesse, W. C. P. Dal, M. E. E. Steinhauer, C. J. van der Hor, allen Am sterdam. Van bovengenoemde klas slaagden de navolgende Kaderlandstormers voor het Bewijs van Voorgeoefendheid hetwelk recht ^eeft op vier maanden verkorting van dienst- ijd: P. L. Beekman, A. C. Dros, C. Gronert, r. Th. Erdtsieck, J. S. de Groot, O. R. Heideman, J. W. Kempen, G. J. H. Leen, '7, J. van der Moolen, A. J. over den Lin den, J, C. Strebe, W. J. Timmer, J, C. Tatcs, V. W. Hellinga, W. M. de Bruin, J. H. P. uhne, C ,L. Bolwidt, A. J. Toornend, Voor het sergeantsexamen slaagden de korporaals: D. H. Prins en C. L. Groene- v-!d. Deze examens werden gehouden op de 'gen 6, 7 en 8 Augustus j.l. in het Zomer- 1 amp te Harderwijk. .r oor de buitengewone scherpzinnigheid van een rechercheur erger voorkomen. Een rechercheur die Vrijdagmiddag op de -ocht liep, bemerkte een man, die uit een gerij kwam met een fiets aan zijn hand en A iets in zijn zak liet glijdennu is dit t op zich zelf niets bijzonders maar daar goede rechercheur ook aan de kleinste ogen zijn aandacht moet wijden, zoo schonk ook aan dezen man zijnen bijzondere ndacht. Even daarna bleek, dat deze po- jeman toch wel lont schijnt geroken te i oben, daar, toen hij vijf minuten verder as, hoorde roepen dat uit die slagerij een ts was gestolen. Dadelijk ging hij op z'n hreden terug en stuurde de knechten ver. chillende kanten op, doch 't bleek dat de agel reeds gevlogen was. Nu wil het geval dat dezelfde recher- leur een uur later in de Zijlstraat loopend enzelfden persoon op de fiets zag voorbij etsen in de richting van de Zijlbrug. Dade- lijk rende hij dien persoon achterna en bij de Zijlbrug haalde hij hem in. Hem in zijn nek grijpen en van de fiets af trekken was voor dezen geoefenden rechercheur een kleinigheid en of hij al op merkte: „ieh bin ja einen armen Deutscher", het gaf hem niets, hij moest mee. Onderweg bleek het den rechercheur, dat de man toch niet zoo arm was, als hij zich had voorgegeven daar hij twee regenjassen boven elkaar aan had en dat niet iedereen, vooral geen armen, zich deze weelde kan permitteeren. Op het bureau aangekomen bleek, dat hij één regenjas te Loenen had ontvreemd, evenals een fiets, die hij te Amsterdam in een rijwielbergplaats had gezet. Verder bleek hij in het bezit te zijn van een brow ning met vier scherpe patronen, die hij mis schien, als deze rechercheur hem niet zóo krachtig had aangepakt, op een minder aangename manier had gebruikt. Op het bureau bleek verder, dat het een zekere C. H. was, van Duitsche nationaliteit, 20 jaar oud en boerenarbeider van beroep. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Het rijwiel is inmiddels door de Haar- lemsche recherche uit de Amsterdamsche rij wielbergplaats opgespoord. Een woord van hulde aan den kranigen rechercheur is hier zeker wel op zijn plaats. Een vrouw door een vrachtauto overreden. Maandagmiddag omstreeks half drie heeft er in het Kenaupark een ernstig auto-onge luk plaats gehad, zooals wij reeds gisteren meldden. Nader valt hierover nog het volgende me de te deelen: Twee dames reden in het Kenaupark per fiets naast de tramrails. Achter hen reed met matigen gang een vrachtauto beladen met klaver, thuisbehoorende te Haarlemmer meer. Volgens de verklaringen van den chauf feur maakt» een der dames, toen zij den auto vlak naast haar zag een beweging van schrik, en had waarschijnlijk geen macht- meer over haar stuur. Direct gooide de chauffeur zijn stuur naar links, doch het bleek reeds te laat. Zij was reeds voor het achterwiel van den auto gevallen, dat over haar heenreed. Omstanders, die direct ter hulp snelden, brachten haar in het Instituut Veen, waar Dr. Veen de eerste hulp verleen de. Het bleek, dat het mej. K, was, ver pleegster en weduwe van H. K., wonende te Velseroord, die met haar 18-jarige zuster naar Haarlem was gefietst. Zij werd per brancard naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd waar een breuk in het dijbeen werd geconstateerd en men haar toestand levensgevaarlijk achtte. Van schuld van den bestuurder is niets kunnen blijken. Nader vernemen wij dat de toestand van de juffrouw zeer zorgvol is. Met ingang van 1 September a.s. wordt de majoor op nonactiviteit G. A. dc Reede we der in actieven dienst hersteld bij het 10e Regiment Infanterie. Genoemde hoofdofficier wordt belast met het commando over het Indeelingsdistrict Haarlem en treedt tevens op als garnizoens commandant alhier. Naar we vernemen, zal binnenkort de vu- rigste wensch van het St. Franeiscus-Liefde- werk in vervulling gaan. Het zal n.l. in het bezit komen van een eigen huis. Het groote gebouw der St. Vincentius-Vereeniging aan de Zoetestraat zal ingehuurd worden, terwijl de St. Vincentius-Vereeniging dan verhuist naar de oude Ambachtsschool- Door de verkrijging van een eigen tehuis zal het St. Franciscus-Liefdewerk beter in de gelegenheid komen, zijn krachten aan de zielszorg der verwaarloosde jeugd te wijden. Mettertijd zal dit zeker wel blijken. De allereerste zorg is op het oogenblik, het gebouw gemeubileerd te krijgen. En daarom doet het Liefdewerk met vertrouwen een beroep op Katholiek Haarlem, om het bij de meubileering behulpzaam te zijn. Als men een of ander meubelstuk, dat men toch niet meer gebruikt, kwijt wil, het St. Fran- ciscus Liefdewerk wil het graag hebben. Pater van Eekeren wil volgaarne nadere in lichtingen verstrekken. P Bij het op 19 Aug. gehouden examen voor den Ned. Bond tot Redden van Drenkelin gen, slaagde voor diploma A: de dames J. v ,d. Ham, A. Fransen en de heeren B. J. v. Aken Jr., A. Vrugt, A. de Keulenaar, M. Brandt. Voor diploma B,: mej. A. Ruigrok en de heeren A. v. d. Meer en N. J. Zwart. Na gehouden her-examen alsnog voor B. mej. de Klerk-Out en de heer G. dc I-ugt. Voor diploma C.; de heer A. H. de Bruijn Jr. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Teekenen N II, ae heer T. J. Groe- neveld, alhier, Onze oud-stadgenoot, dc WelEerw. heer L. J. M. Janssen Sohmkli, voorheen kapelaan Ie IJmuiden, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot Rector van hot gesticht „'De Heibloem" te Heythuizen (L). Onze stadgenoot, de WelEerw. Heer P. C. Bottelier, die kort geleden priester werd gewijd, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Waterin gen. Voor de arme Duitsche Priesters: van Mevr. L. 5.50; van een werkman 1; van N. N. 5. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dal de Raad der gemeente op 16 Augustus j.l, heeft bestolen, de gevraagde medewerking ie verleenen. tot verandering van inrichting der bijzondere lagere school aan de Klarenbcekslraat 62. aldaar. In herinnering wordt gebracht, dat inge volge art. "6, 2c lid van genoemde wet, ieder ingezetene of het schoolbestuur binnen 30 vrije dagen van genoemd besluit bij Gedepu teerde Staten dezer provincie in beroep kan komen. Gedurende dien termijn liggen alle beschei den, op deze beslissing betrekking hebbende, kosteloos voor een ieder ter inzage ter Secre tarie der gemeente (5e afdeeling). Terug te bekomen bij: H. Damiaans, Voor uitgangstraat 103. beertje. Dumont, Emma- straat 30, broche. A. de Graaf. Coornhert- straat 14. broche. Bureau van Politie cein tuur. J. Bijvoets, Esschilderstraat 41 rood, ceintuur, G. de Kruif, Iordensstr. 25, cein tuur. S. J. Schuitemaker, Zuidpolderslraat 52, herdershond. J, v. d. Sluys, Molenstee# 13, handschoen. J. A. Kensen. Tulpenslraat larood, hondenhalsband. C. Hoogveld, Saen- redamslr. 28rocvd. hond Kennel Fauna. Hel der Olycanslraal 8, jas. Schimmel, Schag- chelsiraat 30rood, kanarievogel. L. Boon, Harmenjansweg Ö7a, poes. Kennel Fauna. Persman, Lombokstraat 3, Schoten, medail lon. J. Leijenaar, Slachthuisstraat 1-trood, NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN EEN TYPHOON. Men meldt ons uit Den Haag: Blijkens een uit Batavia ontvangen tele gram, zijn de 3 Nederlandsche schepen, die bij de typhoon te Hongkong averij gekregen hebben, licht beschadigd. STAKING IN EEN DRUKKERIJ. AMSTERDAM, 21 Aug. Gistermorgen om 7 uur hebben de drukker», werkzaam bij de drukkerij „Liberia*" in de v, Ostade- mut-s. Boerman, M. v.Heeroskerkstr. 5L_ mantel. M. Bullsen, Spaanschevaartstr. 38, Schoten, parapluie. Roussac, Schalkburgergr. 45, Schoten, portemonnaie. v. d Meuten, Kin" derhuisvest 45, portemonnaie. B. Boots, Fa- briciusstraat 40, portemonnaie. J. de Jong, Leliestraat 8, reticule. M. v Beek, Kritziu- gerstraat 15, sleutel. M. Benii, Kleine Hout straat 48, verbandirommel. Voor bovengenoemden wedstrijd slaat de mogelijkheid om zich op te. geven voor deel name nog open tot Zaterdag a.s. Inschrijvin gen, die na dien tijd binnenkomen, kunnen niet meer in behandeling genomen worden. Voor dezen wedstrijd, die hoofdzakelijk bedoeld is om ook de niet versierde straten een feestelijk aanzien to geven, bestaat reeds veel belangstelling. Adres voor opgaven: Wagenweg 78. Naar men ons mededeelt, zal de Voetbal vereeniging R. C. H. op 25 Augustus a.s., des namiddags 3 uur, receptie houden in den foyer van den Schouwburg, Jansweg 53, ter gelegenheid van haar 1214-jarig bestaan op o'ien datum en het behaalde kampioenschap van Nederland. Gistermorgen is men op het feestterrein aan den Kinderhuissmgel begonnen met het bouwen van de stadsmuziektent. Ook zullen er op dit terrein, dat het groote feestterrein zal worden, verschillende etablissementen komen als poffertjeskraam, zweefmolen, enz. In perceel Raaks 3. hoek Zijlvest, waarin vroeger alreeds een cabaret was gevestigd, zal wederom een dergelijke inrichting gevestigd worden. Tot Proost van het Kathedraal Kapittel van Haarlem is door Z-H. den Paus benoemd de Hoc-gEerw. Hooggeleerde Heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot Seminarie te Warmond en tot kanunnik de HoogEerw. Hooggeleerde Heer J. D. J. Aengënent, Pro fessor aan hetzelfde Seminarie. Maandag heeft de tramcommissie uit den Raad een vergadering gehouden teneinde haar advies aan den gemeenteraad vast te stellen Inzake den éénmanswagen. Tot een besluit kwam zij echter nog niet, daar nog een nader onderzoek werd wenschelijk ge acht naar verschillende bijzonderheden. Uit een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat van diefstal van 50, waarvan gisteren aangifte is gedaan, uit den zak van een jas, die gedeponeerd was op een terrein aan de Scheepsbouwwerf aan 't Spaarne, geen sprake kan zijn. Het geld moet op andere wijze zijn weggeraakt. Door het wegnemen van de prikkeldraad versperring aan de Leidschevaart bij d« Haarltmsche Machinefabriek, Is thans het Gedempte Oost-Indisch Vaartje ook van die zijde te bereiken. Het verkeer heelt daardoor een belangrijke verbetering ondergaan. „Da Schipper", weekblad van den Cenfra. len Schippersbond, meldt het volgends; Naar wij uit goede bron vernemen, over weegt de minister om een proef te nemen met het sluiten der sluizen en bruggen des nachts en des Zondags. Zooals wij reeds eerder in „De Schipper schreven, komt ons deze maatregel zeer wenschelijk voor. De proef zal o.a. genomen worden voor de Keulsche Vaart, Oude Keul- sehe Vaart, Vecht en Noord-Hollandsch Ka naal. Ligt hierin niet een aanwijzing om den bruggendienst te Haarlem des Zondags niet uit te breiden? Getrouwd: 21 Aug. A. R. J. Schouten en H. v. Balen. - H. J. B. v. Saute en K. Lut- tik, H. J, Peschar en M. P. Mulder. H- C. de Koning en M. E. Hec.k. Geboren: 21 Aug. d. van H. W. de Graaf. —Bosman. d. van N. Gressie—Bergers. d. van J. v. Tongeren-—v. Wooning. NED. R.-K. DAMBOND. A.s. Zaterdag, des avonds half 8, zal er een Districts- ledenvergadering plaats hebben van den Ned. R.-K. Dambond, in het Patronaats gebouw aan de Koningstoinstraat. alhier. De agenda luidt als volgt: 1. Opening; 2, Notulen en ingekomen stuk ken; 3. Uitreiking kampprijzen; 4. Bestuurs verkiezing (vsc.-Barnhoorn); 5. Propaganda; 6. Rondvraag. Door de verkeerspolitie te Rotterdam wor den voorbereidende maatregelen getroffen in zake het auto-busverkeer. Dit wordt in hoofdzaak gedaan om de veiligheid voor het publiek meer te verzekeren dan tot nu toe is geschied. O.a. stelt men zich voor een nauwkeurige controle op de chauffeurs uit te oefenen en hiermede al te beginnen alvorens zij toegela ten zijn tot deze functie. Bij het verslrekken van een rijbewijs zalin hoofdzaak gelet worden op lichamelijke ge schiktheid en technische bekwaamheid. De nieuwe bussen op zich zelf zullen, alvorens zij in gebruik worden genomen, on derzocht worden of zij aau de voorwaarden, die aan hel verkrijgen van een vergunning verbonden zijn, zullen voldoen, bovendien zullen op gezette lijden herhaalde inspecties aan de vervoermiddelen de veiligheid van het publiek ten goede kunnen zijn. Deze maatregelen zijn in Rotterdam in be werking «n ook in Haarlem denkt men er over dc noodige bepalingen en voorwaarden tc verbinden aan de vergunning met auto bussen door Haarlem's straten te mogen rij den. straat, het werk neergelegd, wegens hét slechte uitbetalen van hun toon. ONTSPORING BIJ DELFT. Men meldt ons uit Delft d.d. 21 dezer; Hedennacht omstreeks 214 uur, zijn, door het verkeerd omzetten van een wis sel, bij het rangeeren nabij het station Delft, twee wagons van een goederentrein ontspoord. De wagons kwamen dwars over de hoofdsporen te staan, waardoor deze gedurende den nacht versperd waren. De posttreinen tusschen Amsterdam en Rotter dam hebben niet gereden. Van morgen te 7 uur was de weg 'weer vrij. De eerste trei nen van heden ondervonden nog vertraging. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. GOOR (O.), 20 Aug. De gebouwen der Coöp. Zuivelfabriek en Aankoopvereeni- ging „Weddehoen te Goor, worden 's nachts bewaakt door den 52-jarigen Hermannes van Ommen. Vrijdagnacht j.l. om 12 uur is door hem voor het laatst zijn «mtrole-klokje een der controle punten bezocht. Sedert dien is niets meer van hem ver nomen. Het is waarschijnlijk, dat de ver- dwene nog op een later tijdstip in de fa briek is geweest. Het was nl. zijn gewoonte in den morgen het vuur in de stookplaats van takkebossen te voorzien. Dat hout is in de stookplaats aangetroffen, reeds ge heel verkoold. Verder moest daarna een ventilatieschuif worden opengetrokken. Dit is achterwege gebleven, zoodat de fabriek vol rook hing. Verder is nog in het wachthokje zijn overjas gevonden. De verdwenene was weduwnaar. Zijn woning is op last van den burgemeester geopend. Op tafel werd gevonden een spaarbankboekje, een polis van verzeke ring, waarop een bril. Eenig spoor van wan orde werd niet gevonden. Onmiddellijk is den anderen morgen een onderzoek ingesteld (Zaterdag); tot dusverre zonder direct resultaat. Wel heeft men een vingerwijzing mcenen te vinden in het feit, dat Vrijdagavond door een onbekende eenige malen is gevraagd naar het adres van den Directeur der fa briek. Verder heeft men laat in den avond tegen middernacht iemand door de plaats zien gaan, die zich trachtte te verschuilen, door van het eene gangetje tusschen de huisjes naar een volgend te sluipen. Op een gegeven oogenblik ging evenwel het electrisch licht uit, zoodat men hem uit het gezicht verloor. Het electrisch licht gaat uit ongeveer een half uur na aankomst van den laatsten trein, zoodat dit feit eenige gegevens oplevert voor het tijdstip. Veel waarde is er echter niet te hechten aan deze gegevens, in aanmerking genomen, de onbetrouwbaarheid van den volksmond in deze dingen. Op het terrein der fabriek is geen spoor van wanorde aangetroffen. Het was o.a. de gewoonte van den bewaker zijn eigen wasch te doen met behulp van het warme water, dat in een dergelijke fabriek altijd aanwezig is. Deze wasch werd, als vaker, den anderen morgen aangetroffen. De politie stelt thans een onderzoek in te Amsterdam, alwaar een gehuwde dochter van Van Ommen woont. Een onderzoek met een politiehond werd bemoeilijkt door het feit, dat de aanhoudende regen elk spoor doet verdwijnen. HET NOODLOTTIGE EI. Een Duitsche dienstbode, die bij een dro gist te Amsterdam in dienst was geweest, had zich-voor de vacantie kamer der rechtbank wegens diefstal te verantwoorden. De dienstbode had in de maanden Februari tot Juli van dit jaar herhaaldelijk allerlei klei nigheden uit den winkel van haar patrloon weten weg te nemen. Door een toeval was dit uitgekomen. De vrouw des huizes, de dienst maagd roepend,had op haar niet verschijnen haar op de dienstbode kamer gezochtdaarbij had ze tegen het bed gestooten en tot haar groote verrassing kwam door den schok een ei onder het hoofdkussen uitrollen. Dit zonderling feit deed het vermoeden rijzen dat nog meer diefstallen door het meisje ge pleegd zouden zijn.Een onderzoek werd inge steld In de kast,waar de eierliefhebster haar kleercn borg, werden allerlei zaken gevonden, doosjes met zalf, poeder, handdoeken, en neg veel meer, alles uit den winkel ontvreemd. Ook haar koffer werd onderzocht. Wel was hier plotseling de sleutel van zoek entrachtte de eigenares, voor nog meer ontdekkingen beducht, zelfs den geheelen koffer met zijn inhoud bij de buren onder te brengen, doch het mocht niet baten. Nadat het slot door ee smid geopend was bleek ook dit meubel tal van ontvreemde ooorwerpen te bevatten. Het meisje bekende al het haar ten laste ge legde. Het O. M. eischte tegen de booze d enst- maagd een gevangenisstraf van vier maan leen, waarna uitwijzing uit het land zou plaats hebben. DIEFSTAL VAN EEN BANKBILJET VAN 100 GULDEN. Er was in Amsterdam eens een dienstbode. Deze dienstbode, niet schoon van uiterlije Deze dienstbode, niet s noon van uiter lijk en klein van stuk maar groot van ondeugd had een zuster, die gehuwd zijnde, met baar man genoemde dienstmaagd verleidde om bij de mevrouw waarbij ze in dienst w as, een bankbiljet, zoo mogelijk van honderd gulden, te stellen. Het meisje, dat dat in Juni van dit jaar haar dienst verliet, wist op den laatsten dag van haar in dienst zijn, haar slag te slaan: de zuster en haar man kregen het verlangde geld 1 Daarna werden gemeenschappelijk inkoo pen gedaan, allerlei zaken die in het leven on ontbeerlijk zijn werden gekocht, zelfs grama- foonplaten mochten niet ontbreken. En alles voor niets, van het geld van mevrouw Doch, zooals aan alles in deze wereld, kwam ook aan de vreugde van de gezusters en haar man een einde De gestolen mevrouw miste haar geld en stelde de politie met het geval in kennis, het meisje werd ondervraagd en viel door de mand. Ze stond wegens diefstal terecht, terwijl de bestolen huisvrouw als getuige optrad. Alles werd door haar bekend, ze had het geld gesto len op aandringen van haar zwager. Zelfs had ze er niets van gehad, geen cent. Wel had ze zich een mantel gekocht van 40 guldens, maar dat was da:i ook alles. Niet meer dan een bil lijke belooning dus voor de gedane moeite. Het O. M. eischte tegen de beklaagde, on danks haar schijnbaar ongellkkig uiter ijk, wegens gepleegden diefstal eengevangenisstraf van Z<s maanden met aftrek van preventieve hechtenis. HET POSTEN. Een rechterlijke uitspraak. In de Presidentskamer van de Arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam heeft de presi dent mr. Thomas in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van de N. V. Drukkerij en Uitgeversmij. de Maasstad, tegen den Ne- derlandschen R. K. Grafischen Bond, inzake het posten en hinderlijk volgen van werk willigen. De maatschappij eischte een veroordeeling tot staken der handelingen, met de bepaling dat voor iederen dag dat de handelingen na het beteekenen dezer dagvaarding voort duren, een schadevergoeding van 150 zal worden betaald. Na dupliek van beide verdedigers zegt de president dat de eisch van de maatschappij zal moeten worden afgewezen, daar geen on rechtmatige daad kon worden vastgesteld. RADIO-MATERIALEN- De beste geleiders van radio rijn zilver en koper, vandaar dat het laatste algemeen voor de geleiding van de electriciteit wordt toegepast. Nikkel, ijzer en vooral ook mengsels van metalen zijn minder goed ge leidend. Het weestandmateriaal is dan ook van metaallegeeringen gemaakt, zooals manganlne en nickeline, die uit koper, nik kel en mangaan zijn samengesteld. Deze weerstandsmaterialen die o. a. voor stroom- regelwcerr, tanden gebruikt worden zijn ongeveer 25 tot 30 keer minder geleidend dan koper. Ofschoon ook vloeistoffen, waarin zou ten en zuren opgelost zijn, tot geleiders gerekend worden is hun weerstand voor den stroom vrij groot. Isolatoren laten proktisch géproken geen stroom door. Hieronder volgen eenige isolatiematerialen welke geschikt zijn voor constructiedoeleinden bij radiotoestellen. Eboniet is een der beste en meest gebruikte isoleermiddelen. Het bestaat uit gummi met ruim 30 pet. zwavel, is zwart en kan mooi gepolijst worden. Met een lapje wol gewreven trekt het snippertjes papier aan, een proef die met een vulpen houder kan gecontroleerd worden. In den handel is Eboniet in platen en staven te verkrijgen. De frontplaat van ontvangtoestellen is veelal van eboniet. Wanneer het geruimen tijd aan licht is blootgesteld wordt het eenigszins grauw, doordat de zwavel te voorschijn komt en isoleert dan minder goed. Met zuivere al cohol of benzine kan het echter weer ge reinigd worden. Het is jammer, dat dit uitstekend isola tie-middel wat bros en daardoor wat moei lijk te bewerken is. Er is ook veel namaak, eboniet dat wel de kleur gemeen heeft met het goede, doch van minder kwaliteit is'. F i e b e r is ook eèn gummiproduct, maar bevat minder zwavel dan eboniet, Het heeft een rood-bruine kleur en is een ma teriaal, dat gemakkelijk bewerkt kan worden. Ofschoon het nog al veel bij radio-toe stellen gebruikt wordt, is het geenszins als isolatie-materiaal aan te bevelen, daar het nogal hygroscopisch (wateraantrekkend) is. Porc-elein wordt hoofdzakelijk ge bruikt voor het isoleeren der antenne; daar het hard en bros is, is het minder geschikt als constructiemateriaal. Bij goed porcelein mag een inktvlek op de breuk niet uit vloeien. Mica (glimmer) wordt in leisteen- gebergten gevonden en bestaat uit dunne laagjes, die met een scherp voorwerp ge makkelijk overlangs gespleten kunnen wor den, Een strook van een halvcn millimeter dik kan reeds duizenden volts spanning verdragen. Mica is zeer geschikt voor het maken van vaste condensatoren, daara dunne plaatsjes er van voldoende zijn om te con densatorplaten van elkaar te isoleeren, zo.o- dat men op deze wijze vrij gemakkelijk een groote capaciteit verkrijgt. KEVERS ALS MALARIABESTRIJ DERS. Aan de Goudkust (West-Afrika) is een kever gevpndeh, die de goede eigenschap heeft om de larven van de muskietmug op te eten. Deze kever het is een tijgerkever, met den wijdschen naam van Cicindela Octogutta houdt zich op aan de kanten van de plassen, waarop cc muskietlarven drijven en vischt deze op uit het water. Op deze wijze draagt de kever zeer veel bij tot de vermindering van het aantal muskieten, overal waar hij aan het werk is. Een van de grootste medicinale problemen van den tegen- woordigen tijd in de tropen is, hoe deze lar ven te vernietigen en oaarmede de ziekte- brengende muggen uit te roeien. Dienten gevolge is hat zeer waarschijnlijk, dat men zal trachten de tijger-kevers in grooten getale aan te kweeken. Ook in andere tropische landen bezigt men een soortgelijke methode bij de bestrijding van de malaria. Deze bestaat in het plaatsen van heele scholen kleine vischjes, die „mil lions" genoemd worden, in de plassen, waar de muskieten broeden. De „millions" voeden zich namelijk met de larven der muskieten. De wetenschap zoo zegt de „Daily Chronicle" waaraan dit ontleend is begint een groot belang te stellen in deze „even- wichtsmethode" van de natuur, want het is waarschijnlijk, dat wij, door een uitgebreide toepassing daarvan, zoowel onze gezondheid als onze oogsten ten zeerste zullen, kunnen bevorderen. Zoo worden bijvoorbeeld in sommige landen de verwoestingen van de groene vlieg in toom gehouden door een keversoort, die „lady-bird" wordt genoemd. In jaren, waarin de „lady-birds" weinig in aantal zijn, zooals b.v. dit jaar tot Juli het geval was, is de groene vlieg een ware plaag. PADDENSTOELENTENTOON STELLING. De Ned. Mycologische Vereeuiging zal dit jaar hare paddenstoelententoonstelling hou den te Leiden op 22, 23 en 24 September a.s. in het Pharmaceutisch Laboratorium. Van deze tentoonstelling heeft de burge meester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gy- selaar het voorzitterschap van het eere-comi- té aanvaard. Voorzitter der tentoonstellings commissie is de heer T. A. C. Schoevers, te Wageningen, sercetaris de heer F. A. des Tombes te Voorburg. KOLENUITVOER UIT BELGIE. De afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Arbeid, Handel en Nijver heid deelt mede, dat blijkens telegrafisch be richt van Hr. Ms, gezantschap te Brussel, met ingang van 20 dezer de uitvoer van steen kolen en steenkoolbriketten uit België on derworpen is aan een vergunning van den minister van Nijverheid en Arbeid. FLORALIA. Het is thans met een speciaal hyacinthen- nummer dat Floralia uitkomt. Zeer interessant is het tekstgedeelte waar in op uitstekende wijze door vooraanstaan de bloemisten uit dc bollenstreek de groote verdiensten van de hyacinth naar voren zijn gebracht, waaruit door liefhebber en vak man veel te leeren is. De kunstbijlage in driekleurcndruk van de mooie hyacinth La Victore is bijzonder goed geslaagd, terwijl talrijke mooie afbeeldingen den tekst illustreercn. GEZONDHEIDSCONGRES. Vrijdag 14 cn Zaterdag 15 September zal te Amsterdam het 28e Nederlandscb con gres voor openbare gezondheidsregeling (Gezondheidscongresl worden gehouden. 433e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 21 Augustus» 3e Klasse 2e Lijst. 22253 1000 C900 ƒ400. 15072 227S7 elk ƒ200. 1019 4542 8690 elk Kift' Priizen van 45: 16 111 223 231 458 525 389 614 852 865 905 979 1132 1227 1230 1269 147? 1514 1572 1660 1833 1870 2028 20SS 15 358 721 1043 1451 1829 2320 2382 2669 3197 3475 3953 4748 4965 5382 55 i 5 5971 6319 6550 6892 7220 7377 8113 8623 8913 9305 9596 2472 2702 3248 3485 3993 4806 4971 5371 5608 6028 6334 6623 6902 7240 7399 7728 8146 8649 S953 9367 5604 2476 -2490 2783 2811 2495 2820 3414 3608 4164 4S75 5134 5502 5782 6216 6446 6665 7089 73M 7512 7901 8471 8754 9211 9439 9733 13253 13261 13469 13592 3342 3364 3537 3605 4054 4148 4842 4864 4985 4992 5433 5491 5730 5738 6119 6178 6336 6372 6638 6644 6994 7038 7264 7308 7452 7466 7841 7867 8175 8470 8659 8749 9027 9172 9399 9428 9648 9722 10031 10055 10078 10106 10197 10346 10376 10392 10429 10532 10650 10736 10830 10852 10876 IT 005 11028 11074 11076 11277 11449 11486 11541 11546 11552 11641 11676 11924 12083 12120 12267 12280 12351 12378 12436 12647 12750 12753 12779 12786 12885 12944 12980 12992 13067 13297 13321 13360 13665 13675 13690 13800 13990 14016 14190 14371 14378 14425 14453 14576 14609 14634 14711 14724 14863 14895 14909 15000 15010 15096 15128 15170 15175 15191 15343 1540$ 15542 15601 15625 13863 15886 159.33 15961 15064 16015 f6027 16037 16056 16105 16156 16162 161S9 16194 16198 16250 16297 16320 16373 16375 16592 16650 15698 16712 15714 16816 16851 16883 16981 17038 17098 17137 17170 17182 17257 17316 17364 17456 17500 17583 17711 17723 17820 17921 17938 18010 18035 18084 18098 18206 18282 18302 18323 18331 18352 18423 18457 18525 18564 18573 18718 1S791 18802 18904 18974 19128 19230 19291 19351 19407 19454 19500 19534 19553 19563 10689 19756 19760 10779 197S3 19861 19880 19913 19933 20006 20051 20087 20145 20233 20263 20427 20443 20478 20570 20589 20722 20726 20801 20916 20937 21158 21206 21300 21301 21380 214S7 21553 2161C 21616 21617 21699 21815 21852 21898 21904 21970 21988 22064 22259 22289 22417 22424 22534 22566 22729 22834 /2870 22882 22890 22968 3e Klasse le Lijst: 4095 m.z. m.z. 21910. 13875 1.4280 249 621 984 1386 1730 2128 2588 2867 3429 3749 4512 4877 5233 5504 5904 6256 6465 673S 7138 7353 7573 7920 8503 8792 9213 9569 9768 10271 10626 10884 11354 11592 12208 12488 12844 13108 13,426 13718 14223 14507 14824 15049 15328 15633 15975 16108 16228 i 6396 16768 17055 17264 17664 17969 18237 18354 18599 18975 19410 19601 19835 20021 20328 20609 20958 21449 21648 '21914 22396 22767 356 687, 1011' 1433 1741| 2310' 2628 2965 3455' 3752! 4620' 4913 526S 55085 5979j 6270 6498 6877 7214 7356 7642 7927, 8600; S898 9226 9586: 9962 10306 10647 109S9 11358 11611, 12253' f2567, 12880" 13217) 134631 13836 14257) 145561 14848 15091'; 153391 15848 15999] 16112, 16237, 16573; 16771! 17053! 173011 17696' 17994' 18281! 18422 18620 19107i 19436,: 19681 19843 20023 20395- 20665- 21086! 21482 216531 21927: 22403 22785, 4085: 21915; GEEN VERZENDING MEER PER DRIJ VENDE SCHEEPSBRANDKAST. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat na de zeepost verzending op 18 dezer en na de mailver zending op 25 dezer wegensjnct definitief af- loopen van de ter zake gesloten overeenkomst, de gelegenheid om aangeteekende stukken, brieven en doosjes met aangegeven waarde en postpakketten met aangegeven waarde, be stemd voor Ned.-Indië, per drijvende scheeps brand kast te verzenden, wordt opgeheven. DE GOUDSCHE LANDBOUWTEN TOONSTELLING. In de vergadering van de afd. Gouda O. der Hol!. Mij. van Landbouw deed de eere-voorzittcr, de heer Valckenier Greeve eenige mededeelingen aangaande de a.s. ten toonstelling. Deze zal op Maandag 27 Augustus geopend worden door Z. Exc. Minister Ruys de Bee- renbrouck. Zij zal van 27 Aug. tot 1 Sept. gehouden worden op het Kazerneplein (hier toe door de regeering welwillend afgestaan) en in de sociëteit „Ons Genoegen". Beide terreinen zullen door een pontonbrug over den Blee kerssingel verbonden worden, waar voor reeds toebereidselen worden gemaakt. Afgescheiden van de tentoonstelling zal op het sportterrein aan den Graaf Florisweg een concours-hippique gehouden worden. De veetentoonstelling is op het Kazerne plein. Een voorname plaats zal de tuinbouw tentoonstelling innemen. Boskoop heeft be loofd uit te komen met wat nog niet op ten toonstellingen vertoond is, wat het Westland voor de afd. Fruit beloofd heeft. De Spoorweg-Mij. zal extra-treinen laten loopen als deze slechts twee uur van tevoren aangevraagd worden. De burgerij wordt verzocht logies be schikbaar te stellen. Dc 113e vergadering van de Holl. Mij. wordt tijdens de tentoonstelling in de zaal „Concordia" gehouden. Vr. le. Wanneer is het nieuwe Seminarie „Hageveld" te Heemstede te bezichtigen? 2e. Waar en wanneer kan men hiervoor toegangsbewijzen krijgen? Antw.: Naar ons beste weten is het nieuwe, seminarie niet voor iedereen te be zichtigen. Of daartoe gelegenheid zal wor den gegeven is niet bekend. Indien die ge legenheid komt zal er zeer zeker wel de noodige bekendheid aan wordan gegeven, cok aan de wijze, waarop toegang kan worden verkregen. Dat jaartal staat op de Waalsche Kerk te Maastricht, Wat voor een jaartal is dat? Antw.:; 1732. Vr.: Welke is de kortste en naaste weg per fiets van Ovcrveen naar Leiderdorp? Antw.: Ovcrveen, Benncbroek, Hiücgom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Lei derdorp. Vr.: Zou het waarheid bevatten, dat in Amerika groot gebrek is aan vaklieden (timmerlieden) en dat daar hooge loonen worden betaald? Bestaat daarvoor soms een informatie- kantoor, waar men nader kan inlormeeren? Antw.: -Wendt u om inlichtingen tot het Informatiebureau van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing", Bezuiden- bout 30, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2