BUITENLAND Tweede Blad 22 Augustus 1923 KLATERGOUD. De besprekingen in den Berlijnschen Kabinetsraad. De verkiezingen *n Ierland; een nederlaag van de Valerapartij verwacht. Ernstige troe belen in Griekenland. Mellon pessimistisch over de toestanden in Euro pa. Onder de Telegrammen; Het ontslag van dr. Havenstein staat nu vast. ■i— De Rijnlandcommissie verbiedt het voortbestaan van nationalistische vereenigingen in het bezette gebied. Weer een Japansche duikboot ge zonken; 85 man vermist. De noodmaatregelen der Duitsche regeering. .iet antwoord van Frankrijk op de Brit sche nota ig gisterochtend aangebeden; het *al heden openbaar gemaakt worden. DE TROEBELEN IN GRIEKENLAND, GEM. BUITEHL. BERICHTEN. KERK EN SCHOOL. (Msb,). BINNENLANDSGH NIEUWS FEUILLETON ..Zeker, maar miin verhuizmz naar Leip- ENGELAND EN FRANKRIJK. UIT HET BEZETTE GEBIED. Intusschen neemt men een afwachtende houding aan. Men is van oordeel dat de rede van Poincaré te Charleville, ofschoon feer aangenaam aandoend naar den vorm, in werkelijkheid geen aanduiding was voor een wijziging der Fransche eischen en men hoopt dat ten opzichte van deze laatste de nota zal aanwijzen, dat de heer Poincaré minder onbuigzaam is dan hij het in zijn *ede was. De „Manchester Guardian" zegt, dat de Engelsche regeering in de nota op zijn minst twee zaken wenscht aan te geven, n.l. een wijziging in den aard der Roerbezetting en «en toestemming tot het instellen van een onderzoek naar het betaalvermogen van Duitschland. Men is te Londen van mee- Bing, dat nog nooit een onderzoek aangaan. 4e Duitschland's betalingscapaciteit heeft plaats gehad. Er zijn alleen schattingen ge- maakt over het bedrag dat het zou moeten betalen, als het daartoe in staat was. De rede van Poincaré doet aangenaam tan, maar roert geen van bovenstaande punten aan. De Parijsche correspondenten van de Londensche bladen melden, dat de Fran- ichen beweren, dat zij geen verlangen koes teren om voor onbepaalden tijd aan de Roer te blijven, maar voor hun vertrek «loeten passende waarborgen verkregen Worden. Deze opvatting wordt van belang geacht, omdat de Engelsche regeering er steeds den nadruk op heeft gelegd, dat het vasthouden aan deze gepaste waarborgen een der voor- naamste eischen is. De Engelschen zijn ech ter de meening toegedaan, dat de bezetting van de Roer een uiterst slechte waarborg vormt, daar zij geheel en al onproductief is ondanks alle beweringen van het tegen deel, daar is zij in politiek opzicht zeer gevaarlijk en nadeclig voor het vermogen van Duitschland om behoorlijke sommen voor het herstel op te brengen. Engeland •heeft verschillende waarborgen aan de hand gedaan, waaronder ook het instellen van een controle-commissie met zetel te Ber lijn om toezicht te houden op de Duitsche financiën volgens het schema van Januari, waarbij het voor Duitschland voordeelig zou zijn haar verplichtingen in den kortst «nogelijken tijd na te komen. Ofschoon de Roerbezetting onvruchtbaar en nadeelig werkt, twijfelt men in Engeland er niet aan, dat Frankrijk haar wil en kan voortzetten. Daarom wordt er op gewezen, dat de Fransche eigenliefde in geen enkel opzicht gekwetst zou worden en Duitsch land geen reden zou hebben om van een succes te spreken, indipn Frankrijk afzag van een afzonderlijk optreden en zich met de geallieerden verbond bij bet nemen van Waarborgen, waaraan niet de nadeelen van de Roerbczetting kleven. HET BELGISCHE PRIORITEITSRECHT. De Engelsche nota van 15 Augustus bevat een paragraaf, waarin gezegd wordt: „Het door België gedane voorstel om een bijzon deren voorrang toe te kennen ^an het her stel van het in België yerwoestc gebied, schijnt te berusten op een tamelijk kunst matig onderscheid in de door den vijand in den laatsten oorlog aangerichte schade." De Petit Parisien herinnert nu aan de Eerste economische conferentie van de bondgenooten, in Juni 1916 te Parijs gehou den, waarop Engeland door Bonar Law en lord Curzon vertegenwoordigd was en aan de door de conferentie aangenomen motie, die door alle geallieerde regeeringen is goedgekeurd. Het blad zegt dan verder: „het tamelijk kunstmatige onderscheid, waarover de Britsche regeering zich thans verbaast, schijnt dus van meet af aan gemaakt te zijn giet Engeland's instemming." DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Over den loop van den te Berlijn gehou den kabinetsraad is op het oogenblik nog weinig bekend. Alleen wordt reeds medege deeld, dat een belangrijk gedeelte der discus sies was gewijd aan het onderzoek van de mogelijkheid om een groot deviezenfomds bij een te brengen 't welk in de eerste plaats voor ien aankoop van levensmiddelen in het bui tenland zou worden bejteed. In bevoegde kringen is men van meening dat hiervoor 200 a 500 millioen goud mark noodig zijn. Zaterdag heeft de rijkskanselier dit vraag stuk trouwens al besproken met de verte genwoordigers van den bond der Duitsche nijverheid. Tijdens dit onderhoud verklaar den de industrieelen zich bereid tot de vorming van dit deviezenfonds bij te dragen, daar ook zij van meening waren dat zoo snel mogelijk krachtige maatregelen ter bestrijding van den economischen nood idienen te worden getroffen. Dezer dagen zullen nu ook de vertegenwoordigers van handel en landbouw in deze aangelegenheid worden geraadpleegd. De regeering zal ver moedelijk eerst trachten de noodige devie zen te krijgen door een beroep op de kringen die in het bezit van buitenlandsche betaalmiddelen zijn. Slaagt zij daarin niet dan zal zij er waarschijnlijk toe overgaan een bepaald percentage van alle deviezen in beslag te nemen, nadat alle industrieelen, fabrikanten, agrariërs enz. on der eede zullen moeten hebben verklaard ihoe groot hun bezit aan buitenlandsche be taalmiddelen is. De afgeleverde bedragen zouden tot den koers van den dag in pa piermark worden terugbetaald. De mijnwerkersbond te Bochum heeft een zestal vergaderingen der groepsbestu ren in de verschillende districten laten hou den ter bespreking van den toestand en de gedane voorstellen. Algemeen was men het eens met het beleid van het hoofdbestuur, in welks houding men vertrouwen uitsprak. Men was van meening, dat het lijdelijk ver zet tegen de bezetting moet worden voort gezet en dat de regeling der schadevergoe ding alleen krachtens wederzijdsche onder handelingen en niet door dwang tot stand moet komen. Niettemin wedden moties aan genomen, waarbij de regccring wordt aan gespoord geen enkele gelegenheid tot het openen, van zulke onderhandelingen te la ten voorbijgaan. Voorts verlangt men van da regeering maatregelen om de mijnwerkers en hun gezinnen tegen honger en gebrek te vrijwaren. Ten slotte sprak men zich uit tegen wilde stakingen en lijdelijk verzet tegen de mijneigenaars, hoewel men het in de verste verte niet eens was met de voor stellen, van die zijde gedaan ten aanzien der loonen. Het personeel van de mijn Dannenbaum heeft geweigerd te „voldoen aan den Fran- schen eisch tot levering van electrischen stroom, De stokers hebben de vuren onder de ketels gedoofd, waarop het geheele per soneel de mijn heeft verlaten. De Franschen hebben te Dahlhausen de inrichting van de spoorwcgwerkplaats ver nield en de machines weggevoerd. Uit Mainz wordt aan het Journal gemeld: Van de personen, die er bij de jongste troe belen te Aken gekwetst zijn, zijn er vijftien aan hun kwetsuren gestorven. DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. Een poging van de republikeinen om een vergadering te houden te Bantry, in het graafschap Cork, in verband met de ver kiezingen, verliep in wanorde daar de re- geeringisgezinden verzet pleegden en den republikeinen beletten te spreken, ncn met rotte eieren wierpen en de republikcinsche vlag van een auto scheurden. Volgens berichten uit Zvjid-Ierland ver wacht men algemeen, dat het aantal der republikeinen in de nieuwe Dail veel ge ringer zal zijn dan thans. In dit verband moet er aan worden herinnerd, dat in 1922 de verkiezingen plaats hadden op grond eener overeenkomst tusschen Michael Col lins en De Valera, op de basis van „laat zitten wat zit". Alleen daardoor verkregen de aanhangers van De Valera toen hun 36 zetels, terwijl zij nu overal tegencandidaten vinden. Bovendien zal de versnippering in verschillende partijen vermoedelijk de repu blikeinen pas in de laatste plaats van voor deel zijn, terwijl ook de factor, dat hun verkiezingsprogramma zuiver negjatief is: „tegen den Vrijstaat en tegen de relaties met Engeland", niet dient te worden onder schat nu dat deel van bet publiek, dat be lang heeft bij den bloei van handel en nijverheid verlangt naar rust en vrede en dus vóór alles een constructieve politiek wenscht, die onvereenigbaar is met de Valeristische idealen. De^ regeering t« Dublin ontkent, dat de arrestatie van Ramond O'Donnell, den leider der Republikeinsche verkiezingsactie, een politieken ondergrond zou hebben. De gevangenneming zou zijn toe te schrijven aan de ontdekking, dat O'Donr.el, een samenzwering op touw had gezet ter bevrijding der gevangenen en ge- interneerden. DE MIJNWERKERSSTAKING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. In het bekken van Ostrau is de mijnwer kersstaking algeheel. In de cokesovens is het werk beperkt tot het noodige. In het bek ken van Piisen werd Maandag feestdienst gedaan. De stakers besloten, de voor de in standhouding van de mijnen noodige arbei ders aan het werk te laten, en eveneens speciale maatregelen te nemen voor de cokcsovcns. DE KROATISCHE KWESTIE. Naar aanleiding van de veelbesproken reis van den boerenleider Raditsj herinneren de Kroatische bladen aan het bezoek, in het vorige jaar, van de gebroeders Bufton, de Balkan-kenners, die door de Engelsche re geering herhaaldelijk met politieke zendingen op de Balkan belast zijn geweest en reeds toen Raditsj hebben uitgenoodigd om te Londen de Kroatische kwestie te komen bespreken. Andere bezoeken volgden, tot eindelijk een lid van de Engelsche diploma tieke missie naar het Oosten Raditsj uitnoo- digde.zijn standpunt over de regeling van de Servisch-Kroatische betrekkingen in een memorie uiteen te zetten. Bonar Law, die Raditsj ontvangen zou, werd ziek en trad af, maar daarna kwam een tweede uitnoo- diging aan Raditsj, om de Londensche poli tici en diplomaten persoonlijk in te lichten. Aan deze uitnoodiging geeft hij thans gevolg. De Agramsche bladen wijzen op de groote aandacht waarmee de Engelsche pers in den laatsten tijd de Kroatische kwestie volgt, waarbij de centralisatie-politiek van -Bel grado o.a. door de Manchester Guardian scherp wordt afgekeurd. Er is te Athene een decreet uitgevaardigd, waarbij alle vakvereenigingen worden ont bonden en op dc archieven ervan beslag gelegd. De gelden van die vereenigingen zullen op de nationale bank worden gebracht en gebruikt worden voor het stichten van verzekeringskassen voor arbeiders. UIT DE TURKSCHE POLITIEK. Het begin van de ontruiming van Konstan- tinopel door de vreemde troepen en de over. dracht van het politiegezag aan de Turksche overheid door den Engelschen bevelhebber is het gevolg van het bericht uit Angora, dat de. commissie tot onderzoek van het verdrag van Lausanne, waarvan Joessoef Kemal voorzitter was gunstig heeft gerapporteerd zoodat de ratificatie door de Nationale Vergadering vermoedelijk nog slechts een formaliteit is. Men verwacht dat deze vóór het einde van de week haar beslag zal krij gen, in welk geval de laatste vreemde troe pen op 25 dezer de stad zullen verlaten. Toch zou het niet uitgesloten zijn, dat er in de Nationale Vergadering nog eenige op positie werd gevoerd. Deze zou dan in hoofd zaak zijn te verwachten van de afgevaardig den uit de grensstreken, die tegen den afstand van Syrië en Mosoel gekant blijven. Het aftreden van Raoef bei als premier na een geschil met Ismet pasja over den inhoud van het vredesverdrag bewijst echter, dat de voorstanders van de ratificatie het sterkst zijn. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de regeering van Angora de vervolging zal gelasten van de personen, die in de eerste plaats verantwoordelijk zijn geweest voor de deelneming van Turkije aan den oorlog. Een politieke ondergrond zou aan zulk een proces niet zijn te ontzeggen, daar de ver volging zich in hoofdzaak zou richten tegen de leidende personen in het bekende „Co mité van Eenheid en Vooruitgang' die de heftigste tegenstanders zijn van den tegen- woordigen koers. DE SCHULDEN DER GEALLIEERDEN AAN DE VER. SI. De Amerikaansche minister van finan- ciën Mellon is te Washington van zijn reis in Europa teruggekeerd. Hij is pessimistisch over de mogelijkheid, dat in de naaste toe- komst de schulden der Europeesche landen aan Amerika zouden kunnen worden ge fundeerd. Mellon ziet de toestanden in buropa somber in, zoomede de politieke als de oeconomische toestanden. Hij weet echter niet, hoe Amerika steun zou kunnen ge ven. AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN GESLOOPT. Dc regeering van de Vereenigde Staten heeft last gegeven tot slooping van 28 groo te oorlogsschepen overeenkomstig de voor waarden van het verdrag tot stand gebracht naar aanleiding van de ontwapeningsconfe rentie te Washington. Amerika had tot dusverre dit vernielings werk uitgesteld in verband met dc vertra ging van de ratificatie van het verdrag door Frankrijk. Nu aan deze formaliteit is vol daan, wordt met het sloopingswerk begon nen. Engeland handelde alsof de ratificatie reeds op den eersten dag had plaats gehad en begon met de bepalingen van het ver drag na te komen zonder te wachten, tot dat het werkelijk bekrachtigd was. Dc oor logskruiser Australië is een van de schepen, die in het verdrag worden genoemd en de regeering van het Britsche rijk heeft giste ren bevel gegeven om het schip te onttake- AMUNDSEN, Amundsen is Zondagavond te Nome aan gekomen. Hij deelde mee, dat hij het vol gend jaar zal beproeven, van Spitsbergen over de Noordpool te vliegen. EEN BRUTALE INVAL, Te Allendale, een deftige voorstad van Detron in den staat Michigan, hebben ge, maskerde roovers een inval gedaan in een balzaal, waar ongeveer 150 dames en hoe ren dansten. Zij dwongen de verschrikte aanwezigen hun geld en kostbaarheden af tc geven en gingen er daarna van door in een auto, dien zij stalen. Onderweg tracht ten politiemannen de auto aan te houden, maar dc brutale daders vijf in getal- ontkwamen, na een politieagent te hebben neergeschoten. Volgens dc laatste berichten zijn de vijf vermoedelijke dalers gearres teerd. De vcreeniging van Silczische werk gevers heeft den rijksminister van financiën telegrafisch verwittigd dat dc Silczische pa troons niet In staat zijn de nieuwe belastin gen op te brengen tenzij het uitbetalen der loonen aan de arbeiders zou worden ge staakt, hetgeen de sluiting der ondernemin gen tengevolge zou hebben. ^De patroons kunnen dc verantwoordelijkheid in dezen niet dragen. De sociaal-democratische Munchener Post publiceert een circulaire van het op percommando der nationaal socialistische stormtroepen die door een zekeren Goering „leider van den staf" onderteekend is. Er blijkt uit, dat de stormafdeelingen van dc nationaal socialisten, van den bond Ober- land, van de organisatie Reichsflagge enz. in een Kampfverband Bayern vereenigd zijn. Vermoedelijk zullen ook nog andere organisaties zich aansluiten. De circulaire waarschuwt tegen de actie van den Blücher Bund en van den Viking Bund, die beide dc actie van de nationaal socialisten bestrijden. Noodgedwongen is een vliegtuig van de Compagnie Franco Roumaine tc Detzin- gen in Wurtenbcrg voorloopig in be slag genomen. Te Bieberwalde in Oost- Pruisen is gisteren een Poolsch vliegtuig geland. Bestuurder en begeleider, beiden Polen, zijn in hechtenis genomen. Tn het eerste kwartaal van 3if Jaar zijn in Zweden 6344 personen bekeurd wegens openbare dronkenschap, in Noorwegen 12,441 en in FinlamJ 11.630. Gedurende 1922 bedroegen deze cijfers voor Stockholm 7397 voor Kristiania 18,195 en voor Helsingfors 10.925. In Zweden heeft men bepreking, in Noorwegen en Finland een verbod tot het verkoopen van sterke dranken. Maandag a.s. houdt het Amerikaansche leger een demonstratie. Daarbij zullen 27 vliegtuigen bomaanvallen doe op een deel van dc Oostkust ter lengte van 1200 K.M. De bedoeling van de demonstratie is, het bewijs te leveren, dat de Ver. Staten een groote luchtvloot noodig hebben, voor ver- dedigingsdoeleiaden natuurlijk. Vooral de inwoners van New-York (stad) zullen worden opgevoed in die overtuiging. Het ligt in de bedoeling door een smaldeel van 27 vliegtuigen een rook-scherm over Beneden-Manhattan te veroorzaken van een meter of dertig dik en zoo dicht, dat op die plaats het zonlicht zal zijn buitengesloten. Dergelijke demonstraties zullen worden ge houden te Philadelphia, Trenton en Balti more. Ook wordt een vliegtuigaanvai gedaan op de slagschepen, die ter hoogte van de Virginische kapen liggen. De vliegtuigen, die aan deze luchtmanoeuvres zullen deelnemen, vertrekken van het Langley-vliegveld in de buurt van Washington. De belangstelling, die er onder het Amerikaansche publiek bestaat voor de radio-elegrafie eVi -telefonie is inderdaad zeer groot en het aantal Amerikanen dat zich de weelde veroorlooft van een ontvang- installatie is legio. Men heeft er zelfs over gedacht om een ontvanginstallatie voor draadlooze telefonie aan te leggen in Sing-Sing, de beruchte ge vangenis voor zware misdadigers in den staal New-York, o.w. de terdood veroordeel den, welke installatie dan bestemd zou wezen om die veroordeelden (ook degenen, die op den electrischen stoel moeten) de laatste weken nog wat op te vroolijken. Het plan is uitgedacht door leiders van het Heilsleger, maar ofschoon de installatie reeds in de gevangenis is ontvangen en zij dkar ook wel zal worden opgesteld is het zeer de vraag of de gevangenen, althans de terdoodveroordeelden, er van zullen mogen genieten. De gevangenisdirecteur Lewis E. Lawes ontkent dat hij het plan al zou hebben goed gekeurd. Er zijn thans 20 ongelukkigen allen ontembare en bloeddorstige lieden in den vleugel der terdoodveroordeelden op gesloten. Men wijst er op, dat de veroordeel den in Sing-Sing allen gevonnist zijn tot een zame opsluiting, en dat bij het begrip een zame opsluiting, een radio-telefonische aan sluiting met de buitenwereld allerminst past. Bovendien is het wel een vreemde opzet, het verblijf van de terdoodveroordeelden te maken tot een oord waar men opgewekte en voor een deel frivole muziek en voordrach ten zal kunnen genieten. De hoofd-directeur van de gevangenis, Charles F. Ratigan zal dc eindbeslissing heb ben. In den staat Georgië is de driestheid van allerlei benden, die op eigen houtje „de wet handhaven" door overtreders uit hun huis te halen en af te ranselen, heel erg. Het schijnt dat zulke benden van oordeel zijn dat de autoriteiten hun plicht niet met voldoen den ijver nakomen. Zoo is er een bende die 't voorzien heeft op de dranksmokkelaars, een andere, die klopjachten houdt op lie den, die hun gezin verwaarloozen, een derde die lieden mishandelt, omdat zij zich niet houden aan de plaatselijke gewoonten en ge bruiken en ten slotte een vierde bende die negers afranselt of lyncht, waarbij de wer kelijk heel gemakkelijke redeneering wordt gevolgd, dat indien zulke negers schuldig zijn, zij de straf hebben verdiend, en indien zij -onschuldig waren, het toch altijd „een goede waarschuwing" is voor de overige kleurlingen. De ruwheid en wanorde in den staat zijn door een en ander van zóó groote ergerlijk heid en ondankbaarheid geworden, dat de staatsregeering gaat ingrijpen. Dc gouver neur van den staat, Walker, heeft, in overleg met den bevelhebber der staatstroepen, ge neraal Cox, de gewapende macht in bewe ging gezet; en er zijn al drie mannen het zijn broers gepakt, die betrapt werden op het afranselen van een neger. Men heeft het nog niet noodig geacht den staat van beleg af te kondigen. L'Oeuvre wijst op het verschijnsel, dat ook elders waargenomen kan worden, dat de jongelieden uit welgestelde kringen te genwoordig eigenlijk zoo weinig aan sport doen. Wel hangen ze om hel tennisveld, waar ze echter het raket maai met matige overtuiging gebruiken en het liefst keeren ze terug daar waar een strijkje speelt. En dan maar steppen. Fietstochten doen, ho maar! De schrijver in l'Oeuvre kent ouders, die hun zoon op zijn achttiende jaar een motor fiets met of zonder zijspanwagen cadeau doen. Wandelen doen zulke jongelieden nooit meer. Zwemmen? Liever met een keurige witte broek aan het strand lum melen. De jongelieden,over wie l'Oeuvre schrijft, weten allemaal heel goed, dat I.a- coste en Brugnon voor de Davis-cup verlo ren hebben: zij weten hoeveel Criqui met zijn volgende bokspartij verdienen kan. Zij kennen de theorie en de regels van de mees te spelen, zij lezen iederen ochtend een krant en dat is hun eenige lectuur. Maar zelf aan sport doen, neen, dat laten ze aan de beroepsmenschen over. L'Oeuvre wijst op dit eigenaardige, dat dc sport, die aanvankelijk in Frankrijk is inge voerd door jongelieden van de welgestelde klassen, langzamerhand de groote volks massa heeft veroverd, Het volk beoefent thans met vuur en geestdrift de sport, die er door de „petits bourgeois" is ingebracht. Er is ingebroken op de villa „Le Plan- tier" te Costebelle bij Hyères, die aan Paul Bourget toebehoort. Aangezien de beroem de schrijver er niet was, heeft men nog niet kunnen vaststellen, wat er gestolen is. In 1913 is de ijzeren brug over de Seine bij St. Pierre du Vauvray tengevolge van een aanvaring ïn de rivier gestort. Het Souwen van een nieuwe brug werd vertraagd door den oorlog, maar is thans geschied. De nieu we brug is van gewapend beton en, volgens het Journal, de grootste betonnen brug, die er bestaat. Zij is 131 meter lang en 8 meter breed. De betonnen brug te Rome is 100 meter lang. EEN WONDERBARE GENEZING TE LOURDES. Een bedevaartganger naar Lourdes schrijft ons: Dinsdag is na het bad in de piscine ge nezen, mej. Louise Michiels, wonend Rhodc- St, Genève bij Waterloo (België). Ze was 20 jaar lam aan beide beenen en loopt nu geregeld. Nu is re 52 jaar. Ik heb n Donderdagmiddag gesproken bij de grot. Ze is van dc procassie-Swolus KARDINAAL VAN ROSSUM IN DUISCHLAND. Kardinaal van Rossum is Maandagmiddag via Stettin te Berlijn gearriveerd. Zijne Emi nentie vertrekt morgenochtend naar Karls bad, waar hij eenigen tijd rust hoopt te ne men. Vandaar gaat hij terug naar Rome. PRINS HENDRIK. Naar wordt Z. K. H. de ij vernemen Prins uit Duitschland te 's-Gravenhage te rugverwacht, korten tijd na terugkeer van H. M. de Koningin en de Prinses uit Het Loo in de residentie. HET JUBILEUM DER KONINGIN. Poiitie-maatregelen te Amsterdam. Bij den intocht der Koningin binnen Am sterdam ter gelegenheid van het a.s. regee- ringsjubileum, blijken buitengewone politie maatregelen noodzakelijk. Een aantal dezer maatregelen betreffen een actie van anar chistische zijde om de feestelijkheden te ver storen. De politie heeft een paar bezoeken gebracht aan de drukkerij van de „Vrije Socialist" en heeft oranjekleurige plakkaten, gericht tegen het koninklijk huis, op een paar plaatsen der stad van de muren doen verwijderen; Ook werd huiszoeking gedaan in een drukkerij te Utrecht, waar een aantal feestprogramma's waarin beleedigende zin sneden voorkwamen, werden in beslag ge nomen. Tevens vermoedt de politie, dat van die zelfde zijde zal getracht worden schade toe te brengen aan de versieringen. VERSCH BROOD 'S MORGENS VROEG. Een nieuwe actie der bakkers. De voorzitter van de Ver. van werk gevers in het Isr. bakkersbedrijf, de heer I,. Snapper te Amsterdam, heeft zich Maandag met onderstaaniden oproep tot alle organi saties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf in Nederland gewend: Ieder, bij het bakkersbedrijf betrokken, weet, dat reeds geruiinen tijd daarin een chaos heerseht, zoowel wat arbeidsregeling als prijzen betreft, Het geheele bedrijf is daardoor onvast en dringend noodig lijkt het ondergeteekende, om door gezamenlijk overleg te trachten, weder tot meer ge zond* verhoudingen te komen. In de eerste plaats dient dan weder het collectief arbeidscontract tusschen werkge vers- en werknemersorganisaties volledig hersteld te worden. Ondergeteekende, als voorzitter der Vcreeniging van Werkgevers in het Israël, bakersbedrijf, neemt daartoe bij deze het initiatief en noodigt alle or ganisaties, die met dit plan instemmen, uit, hem daarvan bericht te zenden. Voorop dient hierbij te staan, dat niet getornd moet worden aan de bestaande loonen en dat ook geen enkel ander arbeidersbelang be nadeeld moet worden. Daartegenover dient van werknemerszijde .te staan, dat gezamenlijk met de werk gevers bij den Minister van Arbeid en andere bevoegde autoriteiten gewerkt moet worden om wijziging der bestaande regeling van de arbeidstijden te verkrijgen. De practijk toch leert iederen dag weer opnieuw, dat het publiek 's morgens bijtijds versch brood verlangt. Ondanks alle tegen spraak en geruststelling uit Den Haag, wor den dagelijks legio overtredingen gepleegd ten aanzien van het verkoopverbod van versch brood vóór 1 uur. Tevens leert de practijk, dat het bakkersbedrijf tegenwoor dig voor zeer velen zenuwsloopend is, ten gevolge van den aanvangstijd van 6 uur v. m. in vele bedrijven. Het is daarom gewenscht, dat de andere organisaties met ons ijveren voor een gelijk aanvangsuur voor alle bedrijven over het geheele land van 5 uur 's morgens en daar bij het verkoopen van versch brood vrij te laten van 8 uur v.m. af. Indien deze regeling door de bevoegde autoriteiten wordt goedgekeurd, zal in de practijk vrijwel niets aan den bestaanden toestand veranderd worden (behalve het aanvangsuur) en zullen de ontelbaar vele overtredingen van thans niet meer voor komen. In vérhand met bovenvermelden oproep kian de Tel. nog mededeelen, dat reeds enkele voorbesprekingen tusschen de be trokkenen heben plaats gehad. Daarbij is gebleken, dat de kans op samenwerking in de door den heer Snapper bedoelde rich ting niet uitgesloten is. Van de zijde van de organisatie van hotelhouders en van ver eenigingen tot bevordering van het vreem delingenverkeer e. d. is reeds meermalen op het openen van de mogelijkheid van ver krijging van versch brood bi? het enib aangedrongen, van de zijde der bikk.: patroons komt men thans met de hier ge publiceerde argumenten, terwijl de organi ties der bakkersgezellen haar houding r nader moeten vaststellen. Voor een nieir" collectief contract wordt van die zijde w gevoeld, terwijl bovendien de thans in t; zetten gemeenschappelijke besprekingen den weg kunnen openen voor een onderling schikking van de kwestie van hei vervroeg de broodbakken tijdens de a, 6. jubileum feesten. DE PLANNEN VAN MINISTER COLIJN De N. Arnh. Ct. zegt in de politieke om geving van minister Colijn een en andc omtrent de plannen van den nieuwen be windsman vernomen te hebben. Eerder dan een vermindering van de sa larissen der ambtenaren met een vast per centage schijnt er een streven te zijn om de vaste bezoldigingsbesluiten voor he! thans in dienst zijnde personeel te hand haven, doch daarnaast een nieuwe bezoldi- gingsregeling vast te stellen voor de ambte naren, welke thans in dienst treden. Waar het verloop der ambtenaren per jaar on geveer 10 procent bedraagt, zou globaal berekend na tien jaar de nieuwe regeling over de geheele linie van kracht zijn. Een fel verzet van den heer Colijn is te verwachten tegen „de ziekte van het per fectionisme", waaraan de Staat tegenwoor dig maar al te ernstig lijdt, de kwaal van de te ver uitgebreide Staatstaak en de overdadige controle, die als bij het onder wijs, hoofdzakelijk op papier bestaat. Dat de heer Colijn zou streven naar san verlenging van den wettelijken arbeidsduur, welke uniform is, kan in algemeenen zin niet worden beweerd; eer is te verwachten, dat het in de bedoeling ligt lot een werk tijdregeling te komen, welke zich aanpast aan den aard van het bedjijf, doch waarbij een, zij het geringe, samenhang behouden wordt. PLANNEN IN „REVOLUTIONNAIRE" KRINGEN. Naar „Het Volk" verneemt heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, op verzoek van den minister van Justitie, via de commis sarissen der Koningin, de burgemeesters aangeschreven omtrent plannen, die in „re- volutionnaire" kringen zouden bestaan tot „daadwerkelijke actie", bij gelegenheid vaa de a.s. Oranje-feesten. Den burgemeester* is verzocht om tijdig, zoodra houding of ge dragslijn van „revolutionnaire" elementen te hunnent hun daartoe aanleiding geven, in overleg te treden met het rijkspolitiegezag ten einde zich zoo noodig dc hulp van rijks- politiepersoneel te verzekeren. DE INDISCHE HULDE AAN H. M. DE KONINGIN. De Indische deputaties zijn gisteren ia dc groote audiëntie-zaal van het witte paleis op het Loo door de Koningin ontvan gen. De Koningin droeg een lichtblauw fluweelen kleed en het Grootkruis der Mili taire Willemsorde. De deputaties hadden zich ten paleize omgekleed in de dracht van hun land. Jonge Javanen uit Leiden hebben hun daarbij de behulpzame hand geboden, want er komt heel wat kijken bij het zorg vuldig plooien van hoofddoek kain. De So- loneezen waren gekleed in „Pradjoeritan", de oude dracht, gebruikelijk als de soenan op den verjaardag van de koningin bij den resident zijn opwachting gaat maken; de Jogjaneezen waren in ,grebegan" gekleed, het Jogjasche groot ornaat. Prins Koesoemo Joedo sprak de koningin in 't Javaansch toe, prins Soerjowidjcjo wendde zich in 't Maleisch tot haar, terwijl de heer Oudemans voor de vertaling zorgde. Het antwoord der koningin werd niet ver taald, de ibeide prinsen zijn onze taal vol doende machtig om het gesprokene te be grijpen. De inhoud van de rede van den Soloschen pangeran, was vierledig: ten eerste be helsde ze de overbrenging van de groeten en de gelukwenschen van den soenan, ten tweede gaf ze uiting aan de hoop, dat de koningin nog lang de beschermster van de Javasche bevolking mag blijven, ten derde gaf ze begeleiding aan het geschenk van den soenan aan de koningin, dat geheel door Solosche rijks- en hofbeambten ver vaardigd is en ten vierde bood ze de ko ningin den dank van den soenan voor het hem geschonken grootkruis in de Oranje- Nassau-orde met de Zwaarden. De koningin dankte zoowel voor de haar geworden goede wenschen als voor het ge schenk welk laatste zij in het bijzonder als een uiting der kunstnijverheid op Java op hoogt: waarde zeide te stellen. Zij besloot haar toespraak met den wensch uit te spre ken dat de soenan lang in goede gezondheid zal leven. Het Solosche geschenk bestond in hoofd zaak uit een schrijftafel, een prachtig spe- cimen van Javaansch houtsnijwerk waarbij zeven houtsoorten, alle van verschillende kleur, werden toegepast. Het Jogjasche had tot hoofdbestanddeel een unieke collectie krissen en pieken, fraaie stalen van de Ja- vaansche metaalbewerkingskunst. De geschenken stonden in de ontvangst zaal tot na de toespraken der prinsen on der kleeden bedekt opgesteld nadat de ko ningin geantwoord had, werd de bedekking weggenomen en kon al het zeldzaam-mooie worden aanschouwd. Meer dan eens heeft de koningin, ook nog 's middags na het noenmaal en 's avonds na den maaltijd, haar bewondering voor het haar gesehon- kene geuit en tevens door het stellen van vragen veel belangstelling voor Indië ge toond. De pangerans hebben zich beijverd haar alle bijzonderheden van dc Javaansclie kunstnijverheidsproducten uiteen te zetten. De eindindruk der Vorstenlandsche depu taties was, dat de koningin de heeren „al lerhartelijkst" ontvangen had; nog denzelf den avond hebben de prinsen hun hoven te Solo en Jogja telegrafisch van de hun te beurt gevallen luisterrijke begroeting op de hoogte gebracht. 25 „Zooals Flora gisteren, in doodelijken angst voor haar prachtig gezicht, met haar beurs heeft gedaan," zei Henriette met bijtenden spot. De opwellende toorn ver drong zelfs voor een oogenblik het bran dend verlangen, om Flora voor den dokter in het stof te zien knielen. „Aan zulke dwaasheid zal ik mij wel niet S .huldig maken," sprak Kathe kalm maar ernstig tot Flora, die bij Henriette's herin nering zich vol ergernis op de lippen beet «Rust er vloek op het geld Met en hartelijken lach viel de handels- raad haar in de rede „Kind, laat u toch niet bang maken vloek Ik zeg u, daar ligt zegen en geluk op uw erfenis. De winst, die ik thans, door een nieuwe en welbereken de schikking op het oog heb, zal reusachtig ,Zijn." De oogleden van mevrouw Urach, die gewoonlijk met en soort voorname afgemat heid half gesloten waren, werden bij die schildering wijd geopend. Het woord „winst" •deed haar oogen opflikkeren van een heb zuchtige aandoening, evenals dit zeker in h'.ar jeugd was gebeurd, als haar schoon heid met verlangen uitzag naar een of andere overwinning. I «Reusachtig?" herhaalde zij op gejaagden toon. „De stukken, die ik heb, beloven dat niet, ik wil terstond verkoopen en sluit mij bij uw nieuwe onderneming aan." „Dat kan gemakkelijk, grootmamaik zal het vandaag nog in orde brengen. Ja, ja, het volk heeft wel gelijk met te zeggen „waar het geld is, wil het wezen," en nooit was dat wcord meer waar dan in onzen ijd. De kapitalist is een rots waar de golven haar schatten overheen doen vloeien." „In de oogen van bedaard nadenkende lieden niet, Maurits," zei dokter Bruck. Hij was, toen Henriette zoo driftig begon te spreken, haar bed genaderd en had haar hand in de zijne genomen, om haar in kalmte te houden zoo stond hij nu nog. Deftig en echt degelijk zag hij er uithij had, onder de dunne overjas, den rok nog aan en den handschoen aan de linker hand zijn schoon gezicht met den zwaren baard, dat hij naar het gezelschap keerde toonde met nieuwe kracht dien wesmoedig/n trek, die aan lijden liet denken en dien Kathe bij de eerste ontmoeting aan hem had opge merkt. „Men is al lang wantrouwend ge worden," ging hij voort, „en begint dat ruste loos trachten naar winst met een zeer leelijk woord te betitelen „Zwendel, wilt gij zeggen," viel de han- delsraad hem vroolijk in de rede. „Dokter, alle respect voor u en uw wetenschap, maar van handelszaken - hebt gij geen greintje verstand. Gij zijt een uitstekende arts, gij hebt zelfs uw naam wereldberoemd ge maakt Bij dit woord richtte Henriette zich uit hare half liggende houding op. „Weet gij dat wel Flora?" vroeg zij, schier ademloos van aandoening bij het gevoel der naderende overwinning. „Zeker weet ik het, gekkinnetje, ofschoon mijnheer de dokter het nog niet der moeite waard heeft geacht mij mededeeling te doen van zijn gelukkige kuur te Leipzig," ant woordde Flora, zoo onschuldig mogelijk, ter wijl zij Henriette een tartenden blik toe wierp. „Ik weet ook, dat dc vorstelijke genadezon hem op eens begint te beschijnen, zooals dat maar zelden aan een sterveling te beurt valt. Natuurlijk is dit nog een hof- en staatsgeheim, waar zelfs de ver loofde nog niets van mag weten." Met een betooverend lieven lach om de lippen liet zij de kleine scherpe tanden zien en de gloed, die bij dat laatste woord haar wangen kleurde, stond haar onvergelijkelijk schoon. Henriette liet bitter teleurgesteld het hoofd op het kussen vallen zelfs zij had zich in die vrouwennatuur vergist. Mevrouw Urach, die naast den dokter stond, klopte hem met bijna teedere gemeen zaamheid op den schouder. Nog nooit had zij hem op zulk een voet van gelijkheid be handeld. „Mogen wij nog niets naders hoo- renï Zijn de voorloopige onderhandelingen, nog niet afgeloopen?" vroeg zij op vleienden toon, met 'haar nog altijd welluidende stem. „Hij komt immers juist van den vorst te rug zei de tante, terwijl haar van vreugde- „O, dan is het toch waar, dat von Bar gepensioneerd is?" vroeg mevrouw Urach schijnbaar los weg en onverschillig, meer met ingehouden adem. „Ik weet het niet ik heb er ook niet naar gevraagd," antwoordde Bruck kalm. „De vorst verlangt alleen, dat ik, zoolang ik hier nog blijf, zijn voeteuvel in behande ling neem." „Zoolang gij hier nog blijft," viel Flora hem driftig in de reden. „Wilt gij dan weg gaan, Bruck V' „Ik heb plan mij in het begin van October in Leipzig te vestigen," antwoordde hij koel en zonder naar haar om te zien. Zijn oog dwaalde door het raam in den omtrek rond. „Hebt gij dan voor den titel en de benoe ming hier aan het hof bedankt?" riep me vrouw Urach, terwijl zij vol verbazing de handen in elkander sloeg. „De titel is mij niet onthouden," een glimlach, die iets spottends had, vloog over zijn gelaat, „het is in 't oog van zijne Door luchtigheid niet voegzaam, zich te laten behandelen door iemand zonder titel. De vorst is er daarom op gesteld, dat ik hofraad zal heeten." Bij die laatste woorden reikte de tante, met diepe aandoening, hem beide handen toe, en hij, anders de terughouding in per soon, omvatte de oude vrouw met zijn armen en drukte haar vast en innig aan zijn hart.' Het leed, de bittere beproeving, die zij, met de meeste standvastigheid, te zamen hadden rug zei de tante, terwijl haar van vreugde ae meeste stanavasugneiu, ie zamen nauuen stralendea blik onafgewend op hem rustte.[gedragen, deed hen op dot oogenblik van blijde uitkomst, alle omstanders vergeten. Flora keerde zich om en trad, met veel beweging, naar het venster, terwijl zij de on derlip haast aan het bloeden beet men zag, dat de handen haar jeukten om de oude vrouw weg te srooten van de plaats, die zij, de trouwelooze, had verspeeld. „Maar hij gaat weg, tantetje, zeide Hen riette, met heesche, klanklooze stem. „Ja, zijn roem en zijn geluk tegemoet," antwoordde de oude dame en hief, tusschen haar tranen lachende, hét hoofd van zijn schouder op. „Ik blijf graag hier, in een thuis, dat zijn kinderliefde mij heeft bereid, als ik maar weet, dat hij geacht, geëerd en in zijn grootsch beroep gelukkig is. Mijn zending aan zijn zijde is buitendien spoedig ten einde, een andere zal mijn plaats inne men." De teedere klank uit haar stem was geheel verdwenen zij sprak op ernstigen toon, en bijna streng was de blik dien zij op het schoone meisje aan het venster sloeg. „Zij, met haar rijk begaafden geest, weet de heiligheid, maar te gelijk al de bittere be zwaren van zijn werk, beter te begrijpen dan ik, en zij zal hem een huiselijk geluk bereiden, dat onafhankelijk van allerlei be roering, hem een kalm, een harmonisch leven doet genieten." De klank op dat woord kalm gelegd, maakte het voor Kathe duide lijk, dat tante het onaangename gedrag van Flora gisteren zeer goed had opgemerkt en dat zij dit aan grilligheid had toegeschre ven. „Dit alles is goed en wel, mijn beste me vrouw, en ik twijfel er ook niet aan, of Flo ra zal een uitnemende vrouw voor een pro fessor zijn," zei mevrouw Urach koelde vermanende toon, dien de eenvoudige pre dikantsweduwe tegen een harer bloedver wanten had aangeslagen, ergerde haar ge ducht. „Tot een aangenaam huiselijk leven behoort echter in onzen tijd een welingericht huis en ik beken, dat dit mij op het oogen blik vrij bezwaarlijk schijnt. Ik kom juist van een vermoeiende onderhandeling met den meubelmaker hij zegt, waarom begrijp ik niet, dat hij de lang bestelde meubelen voor Flora onmogelijk voor Pinksteren kan afleveren. Flora is in dien tijd bezig geweest met de juffrouw, bij wie het linndn zou worden gekocht, maar die is ook onuitstaan baar langzaam, zoodat het uitzet niet voor het begin van Juli kan worden afgeleverd. Wat moeten wij toch beginnen „Wij zullen wachten," zei Bruck kort eq vast, terwijl hij zijn hoed en zijn stok in d« hand nam, om die weg te bergen. Mevrouw Urach schrikte een weinig j zij zag er tamelijk verslagen uit en op haar gelaat toonde zich een zekere angst, maat spoedig herstelde zij zich en tikte Bruck weer op den schouder. „Dat is braaf, mijn beste dokter Gij helpt ons uit een pijnlijke ver legenheid, terwijl ik er mij al op had voor bereid, om uw rechtmatig verlangen naar meerdere haast zooveel mogelijk te bestrij den. Gij waart zeker op den bepaalden dag gesteld 1"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5