1 ''"V" dit nmmn bestmt uit e Bimmmu, eerste sus Een onding UIT DEN OiraEK. Donderdag 23 Aogusius 1923 46ste Jaargang No. 14519 3.— HAARLEM. Haarlem en de Huurfiommlssie- wet. DE TOESTAND IN HAARLEM. N Examen Hoofdakte. Nog eens: Cremer. Het ongeluk in het Kenaupark. De Jubileumfeesten. 100-jarig bestaan. Invoer van aardappelen, tomaten en eierplanten in België. Faillissementen. t 'ff Programma Openbare Scholen. BURGERLIJKE STAND. NOORDWIJK. HEEMSKERK. EGMOND-BINNEN. **r~ De Viris Illustribus BEVERWI.TK. BEVERWIJK. IJMUIDEN. WIJK AAN ZEE EN DUIN. SCHOTEN. Opgave 9 uur v.m. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem MSTERIARSHE BEURS. 87. Ce abbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: rer week 0.25 £er Kwartaal f 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 v Haarlem, telefoonnummers: 1426, 2741 en 1743. Postrekening No. 5970 ÜIEÜIE CBIIBAUT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Bovenstaande minder vleiende benaming fiebruikt „Het Centrum" a's hoofd boven een artikeltje over den stemplicht, maar dan met twee vraagteekens er achter. En het blad levert dan een schijnbaar klemmend betoog ▼oor behoud van dien stemplicht, beter ge- *egd opkomstplicht. Uit andere landen, n.m. België, vernam het blad, dat de stemplicht er wel voldoet. Maar daar is er dan ook niet naar gevraagd, of de zaak er principieel wel door kan. Heel die in ons land zoo geliefde princiepenstrijd verwekt maar agitatie en tegenactie; daardoor ook zag men hier te lande de misselijke vertooningen bij de can- didaatstelling geboren worden om het wet telijk voorschrift' belachelijk te maken. En thans, aldus besluit het blad, zullen deze bestrijders van zeer diverse pluimage hun zin krijgen, zal het „onding" zoo spoedig Soogelijk moeten verdwijnen. Wij hopen, dat het niet zal gebeuren. Maar indien het gebeurt, dan zal het toch zaak zijn, dat men zich voorbereidt op het geen toekomstige stembussen te aanschou wen kunnen en zullen geven. Ongetwijfeld toch waren er tot dusver nog Zeer velen, die genoeg respect' hadden voor het gebod der overheid, om óók ter wille van de wettelijke verplichting ter stembus te komen en die men dus niet met allerlei kunst- en vliegwerk behoefde op te jagen. Wat' zal het echter worden, indien de ver plichting vervalt en menigeen zich van het stemmen zal afmaken met de opmerking: dat het niet meer hoeft? Het moreel effect der afschaffing zal ver moedelijk niet gering zijn, in ongunst'igen zin wel te verstaan. En nu is het wel heel gemakkelijk een correctief af te schaffen, omdat het, naar men meent, niet genoeg corrigeert. Maar wat stelt men er voor in de plaats? Of was de toestand weleer van dien aard, dat er niets te verbeteren viel?. Wie het durft zeggen, zegge het! Wij zeiden, dat dit betoog maar schijnbaar klemmend is. Immers, het Centrum zet nu de dingen op den kop. Er zijn er altijd ge weest, ook onder de Katholieken (al waren dit er weinigen, waaronder wij ons zelf mo gen rekenen), die voor den stemplicht niets gevoelden en hem bestreden zoolang hij be staat. Nu de practijk dezen gelijk geeft, gaat het niet aan te zeggen: maar door de af schaffing krijgt ge tegengesteld effect en zal menigeen zeggen: ik ga niet naar de stem bus, want het behoeft niet meer! Dat zou dus hierop neerkomen, dat men foutieve maatre gelen maar handhaafde uit vrees, dat bij op heffing sommigen in een ander uiterste zou- den vallen. Neen, door de mislukking van den wette- lijken stemplicht is gebleken, wat de tegen standers altijd betoogd hebben, dat bij ons individueel algemeen kiesrecht' het verplich te stemmen voert tot allemans-onrecht. Men is van de eene fout in de andere gevallen. Het individueele algemeene kiesrecht vol doet niet; ons Nederlandsch evenredige kies stelsel bracht' teleurstelling en nu wil men heel die electorale misère door den stem plicht tot zoo klein mogèlijke proporties te rugbrengen. Wat niet lukken zal; want de wet is al reeds officieel onuitvoerbaar ver klaard, het ergste vonnis dat men over een wet kan vellen. Welk ander correctief hebt ge dan, vraagt het Centrum. Dat, hetwelk wij altijd hebben gehad en dat Jact eenig juiste is, n.m. het ge weten. Kiesrecht moet als een voornaam burgerrecht worden beschouwd, men moet dat waardig zijn. En waar het in onzen tijd nu eenmaal onmogelijk schijnt om de on- waardigen van het recht uit te sluiten, moet men althans niet' trachten men den sterken arm der wet allerlei maatschappelijk uit vaagsel naar de stembus te vegen: dat voert tot Zuurbier en Had-jc-me-maar, ja tot bor deelhouders-afgevaardigden. Kiesrecht' is kiesplicht, zeker,' maar moreele plicht. Een plicht, die het geweten voorschrijft. Wie die moreele verplichting niet gevoelt, die oefene geen invloed uit op onze publiekrechtelijke vertegenwoordiging. En waar dat geweten sluimert, daar kan het door propaganda worden wakker gemaakt. Dat is altijd de mooiste taak onzer propagandisten geweest. En die kracht vcrlammc men niet door er de wet voor in de plaats te schuiven. Dat voert tot de „misselijke vertooningen1 waarop het Centrum terecht zoo afgeeft! nistef van die bevoegdheid gebruik, dan dalen voor de betrokken gemeenten boven genoemde percentages tot onderscheidenlijk 40 en 30 pet. en kunnen verhoogingen daar boven slechts met goedkeuring van de huur- commissies plaats hebben. In den gemeenteraad van Haarlem is aan gedrongen dat aan den minister zou worden gevraagd dat voor Haarlem deze uitzonde ringsbepaling zou worden toegepast. Dit is door B. en W. gedaan doch tot op heden is door den minister nog g^en ant woord gezonden. In een eerste schrijven van B. en W. van Haarlem werd uiteengezet dat voor de meeste woningen de nieuwe wettelijke bepa lingen van weinig of geen invloed zuilen zijn omdat de Huurcommissie voor goede wo ningen in den loop der jaren al reeds een huurverhooging toestond, die geheel of om en nabij de thans veroorloofde verhooging nabij kwam. Er zijn echter tal van woningen, die zoo slecht waren of zoo slecht onder houden dat de Huurcommissie daarvoor geen huurverhooging toestond. Al deze woningen kunnen nu met 50 procent worden verhoogd. De huurders moeten zich dat laten welge vallen omdat de groote woningnood in Haarlem belet dat zij een andere woning vinden. Op dit schrijven werden door den minister gegevens gevraagd, welke van nut kunnen zijn om een juiste beslissing door den minister te doen nemen. Aan dit verzoek is door B. en W. voldaan. Het tekort aan woningen. Aan den minister is toegezonden een be rekening van het totaal tekort aan wonin gen in Haarlem. Het aantal gezinnen in de gemeente ge vestigd vermeerderde in 1922 (berekend volgens het systeem „Halle") met 594, zoo dat dit aantal op 31 Dec. 1921 groot 18.440 bedroeg op 31 Dec. 1922 19.034. Uit bijgaande staat blijkt dat het alge meen totaal aan woningen op laatstge noemde datum bedroeg 18.418, zoodat een direct tekort van woningen op 31 Dec. 1922 aanwezig was van 616. Dit beteekent in vergelijking met 1921 eene vermindering van het direct tekort met 869 616 253 woningen. Bij dit tekort dienen echter te worden geteld: a. het aantal woningen benoodigd ter ver vanging van het aantal bestaande noodwo ningen 181; b. het aantal woningen noodig ter vervan ging van nog bewoonde onbewoonbaar ver klaarde woningen 4; c. het aantal woningen waarbij ter ver vanging van de woningen in aanmerking komende voor onbewoobaar verklaring (1921 van slooping in 1922 verminderd met 5) blijft 916; d. het tekort aan onbewoonde woningen noodig voor een bevredigenden toestand, op de woningmarkt berekend, waar 3 van het aantal woningen min het aantal woningen (120) op 31 Dec. 1922 onbewoond 432; Totaal waarop het tekort dient te worden gesteld is dus 2149. Aan den minister is nog toegezonden: een staat van het totaal aantal woningen in deze gemeente op 31 December 1922, ver deeld over de verschillende huurklassen. Staat van het totaal aantal woningen op 31 December 1922. Huur- Totaal aantal klassen Van tot woningen op beneden 131 Dec. 1922: p. week 1 1.— 42 2 1.— 1.25 28 3 1.25 1.50 99 4 1.50 1.75 156 5 1.75 2.— 255 6 o. 2.25 502 7 2.25 2.50 576 8 2.50 2.75 1188 9 2.75 885 10 3.— 3.50 2306 11 3.50 4— 1851 p. jaar 12 2 08 225 1274 13 2 25 2 50 981 14 2 50 2 75 674 15 2 75 3 408 16 3 3.50 1156 17 3 50 4 830 18 4 4,50 1004 19 4.50 5 516 20 5 6 679 21 6 7 633 22 700 800 380 23 8— 10.— 500 24 1000 en hooger 612 Vrije of dienstwoningen 698 Totaal. 18233 Noodwoningen 181 Nog bewoonde onverklaarbare woningen ER ZIJN 19034 GEZINNEN, WAARVOOR -SLECHTS 18418 WONINGEN BESCHIK BAAR ZIJN. HET TEKORT AAN WONINGEN AFGENOMEN. HET TEKORT BEDRAAGT NOG 2149 WONINGEN. Sinds 1 Augustus zijn de nieuwe bepalin gen van de Huurcommissiewet in werking getreden. De verhuurders van woningen mogen zonder inmenging van de huurcom- missies de huurprijzen verhoogen tot 50 pet. boven de huur van 1 Januari 1916 voor de woningen van lagere huurwaarde en tot 37 Pet. boven de huur van 1 Januari 1918 voor de duurdere woningen. Het ontwerp, waaruit de wet is voortge komen, heeft echter tijdens de behandeling in de Tweede Kamer een aanvulling onder gaan, waaraan de minister van arbeid, han del en nijverheid de bevoegdheid ontleent ien aanzien van bepaald aan te wijzen ge meenten te verklaren, dat het tegenwoor dige huurpeil der woningen, waarop de Huurcommissiewet van toepassing is, een afwijkende regeling vordert. Maakt de mi- Algemeen totaal 18418 Voor onbewoonbaar verklaringen komen in aanmerking 916 woningen. Voor 479 dezer woningen werd door de Huurcommissie eene huurverhooging toegestaan tot on derstaand percentage n.l.: 57 verhoogd met 10 pet. of mindarj 60 ver hoogd met 11 pet. tot en met 15 pet.; 49 verhoogd met 16 pet. tot en met 20 pet.; 61 verhoogd met 21 pet. tot en met 25 pet.; 67 verhoogd met 26 pet. tot en met 30 pet.; 64 verhoogd met 31 pet. tot en met 35 pet.; 47 verhoogd met 36 pet. tot en met 40 pet.; 41 verhoogd met 41 pet. tot en met 45 pet.; 22 verhoogd met 46 pet. tot en met 50 pet.; en 11 verhoogd met meer dan 50 pet. Ten aanzien van de door de Huurcommis sie toegestane huurverhoogingen konden in korten tijd geen volledige gegevens worden verkregen, omdat door die commissie geen statistiek voor dergelijke gegevens is ge houden. Echter is een steekproef gehouden over 1558 woningen met huren van 1 Ja nuari 1918 als basis, te zamen vormende ongeveer 1/5 ged^^te van het aantal wonin gen, waarvoor door de Huurcommissie een verhooging toe te staan. Van eerstgenoemde 1558 woningen wer den er: 188 of 12 pet. verhoogd met 10 pet. of minder; 137 of 8.8 pet. verhoogd met 11 tot en met 15 pet.; 203 of 13 pet. verhoogd met 16 pet. tot en met-20 pet.; 180 of 11.6 pet. verhoogd met 21 pet. tot en met 25 pet 216 of 13.9 pet. verhoogd met 26 pet. tot en met 30 pet.; 143 of 9.2 pet. verhoogd met 31 pet. tot en met 35 pet.; 162 of 10.4 pet. verhoogd met 36 pet. tot en met 40 pet 136 of 8.7 pet. verhoogd met 41 pet. tot en met 45 pet.; 151 of 9.7 pet. verhoogd met 46 net. tot en met 50 pet.; en 42 of 2.7 pet. verhoogd met meer dan 50 pet. In totaal zijn dus 491 of 31.5 nCt. dezer woningen verhoogd met meer dan 35 pCt. en 329 woningen op 21.1 pCt. met meer dan 40 pCt. Van de woningen, met 'huren va» 1 Ja nuari 1918 als basis, werden er 7 pCt. verhoogd met 10 pCt. of minder 14 pCt. verhoogd met 11 pCt. tot en met 15 pCt., 11 pOt. verhoogd met 16 pCt, tot jen met 20 pCt., 11 pCt, verhoogd met 21 pCt. tot en met 25 pCt, 10 pCt. verhoogd met 26 pCt. lot en mei 30 pCt., 20 pCt. met 31 pCt. tot en met 35 pCt., 11 pCt. met 36 pCt.. tot en met 37V, pCt., 16 pCt. met meer dan 37J4 pCt. Tc zamen dus 57 pCt. met meer dan 25 pCt., 47 pCt. met meer dan 30 pCt. en 27 pCt. met meer dan 35 pCt. In dit verband n:oenen B. en W. te moe ten opmerken, dat voor verreweg het groot ste gedeelte der duurdere en duurste wonin gen practisch toch geen verhooging tot het hij de wet toegelaten maximum mogelijk is, omdat de huurprijzen van die woningen - waaraan geen gebrek is reeds van dien aard zijn. dat bezwaarlijk een hoogere huur is le bedingen. Omtrent de allerslechtste wo ningen merken B. en W. het volgende op: Uit den slaat volgt. dal. indien de ge vraagde toepassing ten aanzien van deze ge meente van art. 7 der wet van 2 Juni 1923. niet plaats heeft, juist voor deze allerslecht ste woningen een groote huurverhooging mo gelijk wordt, waaraan de huurders van die woningen niet zullen kunnen ontkomen, om dat voor hen geen woningen tegen een rede lijken huurprijs beschikbaar zijn. Met kracht dringen wij daarom nogmaals hij uwe Ex cellentie op aan, aan het door ons bij schrij ven van 23 Juli j.l. te voldoen. HAARLEM, 20 en 21 Aug. Geëxamineerd 16 candidaten, afgewezen 6. Geslaagd de heeren: J. Th. Leek, J. Posthumus, heilo; A. M. H. de Jong, B. Machielse, Beverwijk; J. G. Jorna, Heemskerk; T. D. van Splun- deren, H. Koelernay, Zaandam; K. Thom3, Andijk; L. J. van der Kuyl, Helder; C. A. L. van Elsacker, Amsterdam. Bij het graf van Cremer zijn veel goede dingen gezegd over hem, wiens stoffelijk om hulsel men toevertrouwde aan den stil.en grond van Westerveld. Geen officieele lof spraak was het. Wie den overledene gekend heeft in zijn groote levenslijn, in zijn yoor Nederland en Nederlandsch-Indië zoo rijken arbeid, heeft dat begrepen. De ,,N. Kott. Crt." stelt in een particulier^ schrijven nog eens deze groote figuur in duidelijk licht en wijst even op de zeer merkwaardige uitla ting vafl minister Colijn, dat het slechts wei nigen Iwkend was, voor welke diensten wij Cremef als gezant te Washington dankbaar moesten zijn en dat dit misschien de belang rijkste diensten zijn geweest, die Cremer den lande bewezen had. Mogen we hier even een indruk weerge^ ven, die een toevallige ontmoeting ons gaf van Cremer's beminnelijke persoonlijkheid 't Was in het jaar 1913, dat we in den trein Arnhem-Amsterdam reisden met een zeer ouden heer, die, eenigszins ongerust gewor den door eenige treinverlating, ons mede deelde, dat hij er zoo op gesteld was te Amsterdam den, trein naar Santpoort te kunnen halen. Daarvoor waren ernstige re denen; hij moest het kwam er stralend uit noenmalen bij den oud-minister Cre. mer op Duin- en Kruidberg. De heer Cre mer verwachtte hem, auto of rijtuig zou aan den trein staan en, stel u voor, dat hij zulk een gastheer zou dupceren. Daar we ook die aansluiting niet wilde missen, stelden we den medereiziger voor aan de Weesperpoort uit te stappen, een auto te nemen en zoo naar het Centraal-station te gaan, waardoor we zeker tijd zouden winnen. Dit werd gedaan en de aansluiting werd, inderdaad op het uiterste nippertje nog verkregen. Eenmaal in den Santpoortschen trein zette de oude heer zijn vriendelijke vertrouwelijke mededeelingen voort. Zoo en zooveel jaren geleden was de heer Cremer bij hem, op zijn kantoor te Arnhem, als jongmensch zijn han delsloopbaan begonnen. Hoe ver hij het ook in de wereld had gebracht, hoe hoog hij ook in aanzien was gestegen, hij had het eenvou dige begin en den eersten „patroon niet- vergeten. En nu, stel u voor, nu die eerste patroon tachtig jaar geworden was, had de heer Cremer hem persoonlijk geschreven, had hem uitgenoodigd bij hem te komen op zijn mooie buiten en had hem een geschenk ge zondeneen geschenk.... het bedrag werd door den verteller, die behoefte had, zich uit te spreken genoemd zooals alleen vorsten onder de menschen kunnen geven. En nu was hij dan op weg naar den heer Cremer; niet waar? hij had hem niet mogen laten wachten. En kleine vragen werden ge daan, inlichtingen ingewonnen; moest men een oud-minister altijd met „Excellentie aanspreken? En moest, na zulk een gastvrij heid genoten te hebben, bij zulk een man en in zulk een omgeving, een eenvoudig man als hij een fooi geven? Zou dit niet verkeerd worden opgevat? Wc antwoordden naar ons beste weten. Maar wc kregen even een niet te vergeten indruk van .den beminnelijkcn mensch, die de heer Cremer moest zijn, die aldus zijn ouden patroon niet alleen deed genieten van zijn groote welvaart, maar hem ook in bezige leven eenige uren afstond van zijn kostbaren tijd om aldus een plicht der dank baarheid te kwijten, die hij in weerwil van zijn stijgende loopbaan en de1 belangrijkheid der zaken, die hem bonden, niet had ver- ^CQe vriendelijke oude heer is overleden. Wc meenen niet onbescheiden te zijn thans deze ontmoeting te vertellen, nu ook Cremer is heengegaan en velen aan hem denken als aan een groot vaderlander, doch wellicht on bekend waren met de teerheid van zijn hart. Naar we vernemen is de toestand van de Wed. K., die in het Kenaupark door een auto werd overreden, bevredigend te noemen. WIELRIJDEN. Ter gelegenheid der Jubileumfeesten, zul len op 6 September a.s.. in samenwerking met fret bestuur van de verecniging Konin ginnedag, door cle Ren- en Toerisfcenvereeni- ging „Haarlem" wielerwedstrijden worden gehouden op het wandelpad ran den Dreef. Deze wedstrijden zullen bestaan uit een 300 Meter sportrace, waarbij in het hoofdnum mer zullen starten: Jac. Meyer, Kampioen van Nederland 1923, korte afstand op de baan, J. Oudenaarde, Algemeen Kampioen van Nederland 1923 op den weg, Joh. Zon- reveld, Den Haag, bekend renner op baan en weg en G. H. Stouten, alhier, bekend als kor le afstand-renner. Verder zal over denzelfden afstand wor den gereden, door alle leden der Ren- en Toerislenvereemiging „Haarlem in twee af- deelingcn (Amateurs en Nieuwelingen). Wij betwijfelen niet, of deze wielerwed strijden zullen een waardig onderdeel vormen van het programma voor de Jubileumfeesten vastgesteld, Waar zij bovendien worden ge houden des avonds van 6—8 uur, de toegang geheel vrij is, zoodat zeer velen deze wed strijden zullen bijwonen. Door de Vereenl- giing Koninginnedag werden voor deze wed strijden twee zilveren bekertjes beschikbaar gesteld, terwijl van andere zijde daar nog enkele medailles zijn aan toegevoegd, zoodat felle, dus mooie strijd kan worden verwacht. Verdere inlichtingen betreffende het hiervo- ren genoemde zullen gaarne worden verstrekt door dien secretaris F. B. Prenen, Javastraat 42. Schoten. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan der firma Klaas Schenk en Zonen, te Koog aan de Zaan, heeft deze firma een keurig bewerkt boekje uitgegeven, hetwelk een geheel overzicht bevat van het begin der werkzaamheden door den oprichter Klaas Schenk Pzn., in het jaar 1823. Een groot aantal keurig bewerkte foto s, die ons de ge'heele zakkenfabrieken, zoo veel te Koog aan de Zaan als te Apel doorn, toonen, geven een mooi beeld van de groote vlucht, die deze fabriek, in die honderd jaar tijds heeft genomen. Wanneer de firma beoogde, om niet al leen een jubileunt-uitgave, doch ook om den leek een blik te gunnen in de papier- zakken-fabricatie, dan zijn zij hierin vol komen geslaagd. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat belanghebbenden ter secretarie (10de Afdeeling) dier gemeente inlichtingen kunnen bekomen omtrent bet verkrijgen van bijzondere verklaringen, welke bij zendingenvan aardappelen, to maten en eierplanten, welke uit ons land naar België worden uitgevoerd, behooren te worden gevoegd, omdat genoemde voort brengselen anders daar te lande niet tot invoer worden toegelaten. In staat van faillissement werden ver- iriaarth Q ten Wolde, fabrikante in pudding, wonende te Koog Zaandijk. Curator Mr. A. K. Vink. A. Grijseels, hvr. J. H. A. van Bakel, wo nende te Overveen. Curator Mr. P. Tjeenk Willink. C. Oostinga, wonende te Haarlem, Jansweg 25a. Curator Mr. F. A. Davidson. W. Plantinga, wonende te Haarlem, Jans weg 25a. Curator Mr. F. A. Davidson. J, Broers, wonende te Zaandam, Weerpad 52. Curator Mr. C. van Sprang. J. van Horick, rijwielhandelaar, wonende te Hillcgom. Curator Mr. L. V. Hoog. P. van Bommel, wonende te Schoten, Kloosterstraat 53. Curator Mr. G. W. C. Pliester. Recbter-Commissaris m deze faillissemen ten is Jhr, Mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: L. Parlevliet, recdcrij en haringhandel, wonende te IJmuiden, Middenhaven, uitge sproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 10 Juli 1923' a i J. J. Beyens, wonende te Haarlem, uitge sproken bij vonnis dezer Rechtbank, d.d. 24 Juli 1923. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 23 Aug. 1923, 's avonds van 7148Vi uur, door den heer George Robert. 1. Praeludium f moll, J. S. Bach; 2. Alle gretto con moto, Adagio en Fuga uit het F-dur-Concert, G. F. Handel; 3. Improvisatie over een Poolschen kerkzang, M. Surzynsky (op verzoek); 4. a. Mélodie oriëntale, b. Cariilon, Jac. Bonset; 5. Toccata, Hendrik Andriessen. RAADSVERGADERING. Woensdag 29 Augustus zal de Haarlem- sche Gemeenteraad vergaderen. In deze vergadering zal, naar wij vernemen, het voorstel aan de orde komen, voor den bouw van een 2e H. B, S. Sinds Dinsdag j.l., 21 Augustus, zijn de openbare scholen weer aangevangen. Ondertrouwd; 22 Aug., H. A, J. Bewarder en A. G. Jacobs. A. Tuijn en M. Mannaert. J. v. Herwaarde en E. P. Herben. A. J. Spoor en H. J. Bakker. M. Konings en A. F, Röckerath. Getrouwd: 22 Aug., R. S. Antonisse en M. C. v. Campen, A, P. Duijns en F. H. Merks. E. Gieske en H. F. M. Koster. C. Toornend en M. C Aarts. C. Duk en E. Ploeg. A. L. v. Donselaar en G. v. Andel. Geboren: 19 Aug., z. van M. Bremer-Hop- man. d. van G. Juursema-de Braai. 21 Aug., z. van A. H. Lindeman-v. Hcmert. Onder zand bedolven. Gisterenmiddag be vonden zich 2 speelkameraadjes in het duin nabij den IJzeren Man, die daar is geplaatst ten behoeve van de duinafgraving tusschen Katwijk eii Noord wijk. Beide kinderen wa- TenV.bezig met bramen plukken, toen op een gegeven moment een der kinderen zijn speel kameraad miste. Hoe bij ook riep en vaar hij cok zocht, het kind' was nergens te vin den. Toen het kind alleen thuis gekomen, zijn wedervaren vertelde, werd door talrijke personen direct hel geheele terrein afgezocht en ook gegraven in de duinen omdat aaneen zanidverspbuiving werd gedacht. Hun zoeken was tevergeefs. Toen vanmorgen op verzoek „'De IJjzeren Man" in werking werd gesteld', haalde deze het kind van onder het zand op. Het verongelukte kind is de 10-jarige E. uit, de Kerkstraat. Aandoenlijk. Onder talrijke bewijzen van belangstelling is Woensdagmorgen op de R.K. begraafplaats het jongentje van den lieer v. d. H. te Noorddorp ter aarde besteld, dat op j.l. Zaterdagmiddag op zoo droevige wijze door een auto-ongeval het leven ver loren heeft. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. nog op den bestuurder van de auto en id'e daarin gezeten dame en heer van de bpsvuste automobiel afkomstig uit Overveen. Enkele kransen dekten het kistje. Ontslagaanvrage. De heer J. de Wit. on derwijzer aan die O. L. school alhier, heeft om gezond heideredenen ontslag gevraagd. Ruim 39 jaar is deze onderwijzer hier werk zaam. IJ ken. Het jaarlijksche nazien van maten en gewichten zal voor Esmond aan den Hoef plaats hebben op 29 Augustus tusschen 10 en 12 uur en voor Egmond-Binnen tus schen' 1 en 4 uur telkens te Esmond! aam Zee. I Dr. H. v. d. Berg. Burgemeester Maarschalk heeft Woensdag j.l. zijn lijkrede alreeds gehouden over den den stervenden Raad. Hij zeide er geen kwaad van, omdat er ook waarlijk geen kwaad van te zeggen valt. Het was een raad van 33 respectabele leden, waarvan 14 zich de verklaarde tegenstanders gevoelden van de overigen en van welke overigen nog dik wijls één of twee of drie de oppositie gingen verstirken, immer en altijd naar eer en beste welen, zoodat ook daarover mijner zijds geen enkel wcord van verwijt zal vallen. Maar de oppositie liep dood op den gra nieten muur van een buitengewoon krachtig college van B. en W., zooals Haarlem nim mer tevoren heeft gehad en mogelijk nimmer meer krijgen zal. De oude Raad is nu dood. Er zijn er slech tere geweest en wij mogen hopen dat er nim mer minder goede komen. Dat is de beste lof, dien men een scheidend college geven kan. En zoo zullen wij, voorloopig althans, in de Statenzaal verschillende figuren niet weer zien als vroede vader van Haarlem. Het zijn de heeren H. v. d. Berg, Mr. F. M. Hage- meijer, J. C. van Ommeren, D. J. Tork, W. Lamerus en J. v. d. Ban. Enkele mogen hier ter plaatse met een kort woord gememoreerd worden als raads lid. Aller eerst onze nestor H. v. d. Berg, sinds 4 Augustus 1891, ruim 32 jaar dus, lid van den Raad van Haarlem. Zijn lof is reeds vele malen en bij menige gelegenheid bezongen ln velerlei toonaard, en ik wil thans beginnen met de woorden van waardeering die d'e brgemeester san Haarlem in zijn „lijkrede" op den scheidenden raad den heer H. v. d. Berg toezond. Dit getuigenis heeft des tc ■meer svaarde. omdat het afkomstig is van liet hoofd onzer gemeente zelve. De burge meester zeide dan: „Inzonderheid ss-ensch ik dank te zeggen tot den scheidenden nestor onzer vergade ring, tot u Dr. van der Berg! Ik meen dat u daarop aanspraak hebt uit hoofde van de reeks van 32 jaren waarin u van deze ver gadering deel hebt uitgemaakt. Zeidien of nooit hebt ge op deze bijeenkom sten ontbroken en 'ik mag het u als eene voortreffelijke «genschap aanrekenen, dat u op het gebied waarop ge u thuis voelde, uwe meening steeds kort en duidelijk uiteenzette. Waar ge thans gemeend hebt uwe plaats aan jongeren te moeten afstaan, zeg ik u in 't bijzonder gaarne namens de Gemeente dank voor al wat ge in die lange jaren voor haar deed." Wie den „dokter" in den Joqji der jaren als raadslid leerde kennen en observeerde, zal volmaakt met de woordpn vap den burge meester instemmen. „Dokter" v. d. Berg heeft ziph altijd ge toond een goed raadslid te zijn, dat met hart en ziel zich wijdde aan dg vprtrouwenstaak, die hem zoo lange reeks van jaren door de kiezers werd toevertrouwd.Hij behoorde niet lot de veeipraters.. Ook niet lot hen. die mee nen van alles en nog wat verstand tc hebben en daarvan der wereld kond te moeten doen. Maar kwam een onderwerp ier. sprake, dat tot zijn domein behoorde, dan kon men er zeker van zijn dat de „dokter" zich zou la ten hooren Het Witte Kruis, hel Gasthuis. <ie» Stads apotheek, in 't algemeen de hygiëne van on ze stad, had zijn warme belangstelling en hij daarover zeide, mocht gehoord wor den. Het teekende dr. v .d. Berg ten voeien uit: de oude bezadigde man, met jeugdige frischheid van inzicht, die. oog en oor had voor toepassingen en eischen van den mo dernen tijd, die hij toetste aan zijn jaren lange practijk en ervaring. Met oplettendheid luisterde hij naar het oordeel van anderen, wikte en woog de meest vooruitstrevende denkbeelden, maar het was hem niet euvel le duiden dat veel van wat in onzen Raad van zekere zijde naar voren kwam, allerminst op zijn onverdeelde instemming kon rekenen. Dat hij echter ook oog had voor anderer meening, bleek uit de beknopte, weloverwogen voordracht van zijn kijk op de zaak. De Haarlemsche Orkestvereeniging heeft ook immer zijn warme belangstelling geno ten. Met vuur bevorderde hij altoos haar be langen. In lal van comxnissiën heelt de heer v. d. Beng zitting gehad, wel een bewijs dat zijn stille werkkracht in lal van zaken op hoo- gen prijs werd gesteld. Zoo heeft het Groote Gasthuis en de Stadsapotheek in hooge mate van zijn doorzicht geprofiteerd. In de latere jaren nam hij met -veel toe wijding zijn taak van raadslid waar cn zoo was het hem beschoren in vele gevallen het woord te voeren namens den Raad ter be antwoording van officiëele redevoeringen, bij het beëindigen van de behandeling der ge- meentebegrooting enz. en het was alweer een besvijs van zijn toewijding met hoeveel zorg hij dat neslorschap waarnam. Een voorbeeld alweer voor anderen. Het is de bedoeling niet uitvoerig dokter v. d. Berg als raadslid te schetsen. Als men zoo ruim dertig jaar meeloopt, dan salt er meer te vertellen dan in eenige tientallen re gels kan svorden neergeschreven. Trouwens bij menige gelegenheid hebben wij uitvoerige artikelen aan de verdiensten van dr. v. d. Berg gewijd, zoodat het slechts herhaling zou worden. Maar uit dit weinige blijkt, dat Haarlem's vroedschap een verdienstelijk lid verliest, dat met veel liefde en toewijding, ondanks een drukke dokterspraclijk, hcct\ gewerkt yoor den bloei en bet welzijn van de stad zijner inwoning. Hem zij daarvoor donk en hulde! Programma Jubileumfeesten. Aan de srihooi jeugd zijn ruim 1800 bonnen verstrekt waarop zij bedtenmorgen van 912 uur gra tis een feestgids kunnen halen hij den heer (Botterop, B'reeslraat. In deze gids komt een prijsvraag voor svel'ke in de vacamtie een mooie gelegenheid tot oplossing geeft. Als prijzen svorden beschikbaar gesteld: le prijs vijftien gulden, 2c pr. een goud tien guldenstuk, 3e pr. zes-en gulden vijftig cent, 4c pr. goden vijf gulidensiuk, 5e pr. tsvee gul den vijftig oent. Programma's voor hen die niet in 't bezit zijn van een bon zijn vanaf heden verkrijg baar a 10 oent. Benoeming. Z. D. H. des Bisschop van Haariem hoeft in de parochiekerk St. Agatha alhier benoemd den Weleerw. heer J. P. Doeswijk, kapelaan van 's Heerenbroek, zoo dat nu in onze parochie 3 kapelaans zullen werkzaam zijn. Feestfilm. Gedurende de drie dagen der jubileumfeesten zullen 'hier ter plaatse voor rekening van den heer F. Hart alle beziens waardigheden op de feesten betrekking heb bende op de film gebracht worden. Hiervoor heeft de heer Hart zich in verbinding gesteld met het Pathé-consortium, dal speciaal deze film zal verzorgen. Naast Beverwijk in feestdos zullen ook ver schillende étalages e-n versierde gevels alsmede interessante mdmenten van het bloemen corso en straatversiering svorden opgenomen. Aan 'het slot van deze film wordt een speciale toevoeging gemaakt, waarin H. M. de Konin gin hare onderdanen dankt voor de liefde en toewijding. Concert.Morgenavond 8 uur zal de Har- moniekapel „Concordia" een concert geven in haar muziektent op het Willemspledn. Loting. De loting voor de ingeschreve nen voor den dienstplicht, lichting 1924, zal gehouden svorden te Beverwijk, in het Gym nastieklokaal der Openbare lagere school, op 7 September a.s., dés v.m. 10.8Ö uur. Licht versiering. De heer J. P. Kok, die 'd'e villa hoek Florisstraat en Rijksstraat weg bewoont, heeft aan zijn woning een versiering laten aanbrengen voor gaslicht. Tsvee groote sterren met in het midden een gekroonde W zullen gedurende de feestdagen een schitterende avomidversiering bieden. Door het personeel der gasfabriek i's bier voor een afzonderlijke aansluiting op de straatbuis aangelegd. Winkelsluiting. Men schrijft ons: Geduren de de feestdagen. Vrijdag, Zaterdag, MaairdaP en op Vrijdag 31 Augustus, mogen de win keliers hun zaken geopend houden tot des avonds half elf uur, aldus hebben B. en W. besloten. Wat ons opvalt is, dat op Zondag de win kels op den gewonen tijd, 8 uur dus, geslo ten moeten zijn. Alle inrichtingen op het feestterrein mogen ook op Zondag tot elf uur 'sr.votnds geopend blijven, doch de win kels builen het terrein moeten sluiten. Wij achten dit onbillijk, vooral voor de winke liers die vlak hij dat terrein wonen. Gevaarlijk speelgoed. Er svordt door de kinderen reeds een druk gebruik gcftiaa.kt van het z.g. vuurwerk. Dit gevaarlijke goed je wordt naar elkander of dikwijls ook naar voor.bijg:ingers geworpen, zonder dat natuur lijk over 'het gevaarlijke daarvan wordt ge dacht. Jammer toch, dat er altijd weer win keliers ziin, dde er zich voor leenen, dit ge vaarlijke speeltuig aan kinderen te erkoopen. Bekroond. Op dei tweedaagsche interna tionale hondenlen'ioonstelling, gehouden le Apeldoorn, behaalde onze plaatsgenoot, de iheer D. de Graaf, den 2en prij» met zijn Duitsche herder Hertha-Somia, Barometerstand 762. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door de SPAARNEBANJC De B^urs opende heden: iets beier. V. K. HEDEN b% Nederland 1919 94'/, 92 'i, 6% Nederland 1923 101 99V, Oude Vaart 75 78 dito Gcm. Eigendom 65 Mij. „Nederland" 124 126 Scheepvaart-Unie 96 100 Rotterd. Lloyd 104'/, 110 Holl. Lloyd 6»/4 Pakelvaart 104'/, 107 P', Oude Boot 45 49'/, Holl. Stoombcol 15 1S'/S H. V. A. 389 394 Java Cultuur 295'/2 300 Jurgens gew. 43' 43 Koloniale Bank 132 137 Indische Bank I071/} 111'/;, Cert. Handel Mij. 115 117 Resc. dito 115'/, 117l/a Orion 23 24 Geconsolideerd! 120 121'/j Kon. Olie 326'/, 339 M. S. Steel 91 94'/4 Marine comm 6Vr Vorstenlanden 14 144 Actions id. 132 135'/, Poerworedjo 80'/, 82 Oude Deli 275 285 Scnembah 238 255 Deli Balaria 290 295 Amsterdam Rubber tl 46 lól'/j Serbadjadt 296 297 S'iluu 112 114 Wai Sumatra 114'/. 118 Dordtsche Petr. 312 322 Southern Rails 33 33'/, Union 133 135'/, Anaconda 833I, 84 Wabash 8l/<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1