Vrijdag 24 Augustus 1923 46s*e Jaargang No. 14520 De plechtige schoolwijding. ÖÏT NUMBS ER BESTAAT UIT 8 BLABIMDEN. EERSTE ILAU Hoofdarbeiders. UIT DEN OMTREK. SASSENHEIM. VELSEN. NOORDWIJK. HEEMSKERK. HALFWEG. SPAARNDAM. IJMUIDEN. VELSEROORD.' BLOEAIENDAAL. SCHOTEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HALFWEG. De Haringvissscherij BEVERWIJK. Opgave 9 uur v.m. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem AMSTERDAMS6HE BEURS. ?Vi 177i Orion 8V4 8V wabbonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?er week 0.25 Her Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 COUBANT Advertentiën 35 cents per regelt Bij contract belangrijke korting, j Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct.. op andere redac- tiepagina's 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Men heeft gisteren in ons blad een be richt kunnen lezen over een vergadering van Vakbonden, aangesloten bij het R. K. Vakbureau, waarin hoofdarbeiders zijn ge organiseerd, in welke vergadering na am pele besprekingen een motie werd aange nomen, om op uitvoerig aangegeven motie ven het onderbrengen van hoofdarbeiders in een afzonderlijke Centrale af te wijzen. Wat aanleiding tot het beleggen dier ver- igadering heeft gegeven, wie haar geleid en geïnspireerd heeft, is ons onbekend. Alleen weten wij, dat tien dagen te voren in de pers een uittreksel werd gepubliceerd van het rapport eener commissie, indertijd ge vormd uit twintig organisaties van hoofd arbeiders, en die werd belast „met de be studeering van het vraagstuk der nauwere aaneensluiting van vakorganisaties van hoofdarbeiders in ons land." In dat rapport komt bedoelde commissie juist tot het te gengestelde besluit als in bovenvermelde motie de Vakbonden, bij het R. K. Vak bureau aangesloten. Tegen 15 October zal een vergadering van hoofdbesturen der twintig neutrale organisaties van hoofdar beiders worden samengeroepen en daar zal op voorstel der commissie in beginsel be sloten moeten worden tot de stichting'van een afzonderlijke Vakcentrale van hoofdar beiders in Nederland. In de vergadering van bovenbedoelde Ka tholieke Vereenigingen was een kleine min derheid, n.m, de bond van technici, welke niet aan het besluit om bij het R. K. Vak bureau aangesloten te blijven, meewerkte. In de commissie der neutrale organisatie was het juist andersom, daar was slechts een kleine minderheid voor aansluiting bij een Centrale van arbeidersvakbonden (ver moedelijk bedoeld het N. V. V.); de over- froote meerderheid wilde een eigen vak centrale. En nu is het wel merkwaardig de motieven te lezen, waarop die minderheid haar meening grondde. In het rapport staat daaromtrent: „Om een bevredigende verhouding te krijgen lusschen loon- en arbeidsvoorwaar den der verschillende groepen werknemers Is permanente samenwerking te verkiezen boven incidenteele, vooral óok, omdat de factor van het vertrouwen, dat noodwendig tusschen partijen moet bestaan, beter tot zijn recht zal komen bij een organisatorisch verband dan bij een gescheiden optredei). Waar bovendien de organisaties van hand arbeiders strijdvaardiger, zeker ook strijd lustiger zijn, in hoofdzaak als gevolg van hun mentaliteit, mhar ook tengevolge vah den jarenlang gevoerden hardnekkigen strijd voor lotsverbetering, zal de zich onaf hankelijk stellende combinatie van hoofd arbeiders, vooral aangewezen zijnde op ar gumenteering bij haar strijd voor positie vergoeding, steeds de arbeiders tegenover zich vinden, omdat er geen gelegenheid wordt geschapen, eikaars standpunt te lee- ren kennen en waardeeren. De -strijd der hoofdarbeiders zal zich dan ontwikkelen op twee fronten. Eenerzijds tegen de handar beiders, anderzijds tegen de werkgevers. Dit is niet in het belang der hoofdarbeiders en zal volgens de minderheid voorkomen kunnen worden door het vormen van een verbond, waar de belangen van alle groe pen werknemers in onderling verband en onderling overleg kunnen worden bespro ken en behartigd." Hier wordt dus met klem de nadruk op de klassetegenstellingen en het strijdkarak- ter der vakorganisatie gelegd. Waar een werkelijke Centrale van hoefdarbeiders-or- ganisaties op den duur de ambtenaren in Rijks- provincie- en gemeentedienst, de on derwijzers enz. moet omvatten, daar vinden wij het een gunstig verschijnsel, dat de overgroote meerderheid der neutrale com missie zich tegen aansluiting bij N. V. V. en dergelijke en vóór een eigen Centrale uit sprak. Uit het verslag der vergadering der Ka tholieke bijeenkomst, boven bedoeld, zien wij, dat slechts zes organisaties (waaronder dan nog de onderofficieren en werkmees ters) vertegenwoordigd waren. Verder heet het, dat het R. K. Vakbureau zal worden gereorganiseerd en er dus geen reden is voor het stichten van een afzonderlijke Centrale van hoofdarbeiders. Het is moeilijk aan de hand van zulk een zwakke uitspraak en met zulke vage gege vens een zuiver oordeel over een zoo. voor name kwestie te vellen. En waar blijkbaar en o.i. niet ten onrechte in het neu trale kamp hard gewerkt wordt aan een stevige organisatie van hoofdarbeiders, daar vragen wij, of het vraagstuk: „een eigen Centrale" of „aansluiting bij 't Vakbureau" (waarvan de propaganda voor de afzonder lijke oganisaties o.i. zoozeer afhankelijk is) niet wat breeder en dieper moet bekeken worden dan blijkbaar op de j.l. Woensdag te Utrecht gehouden vergadering is ge- «chied, [AFSCHEID WELEERW. HEER P. M.' VER- HOOFSTAD. Door het bestuur van bet plaatselijk comité teler K. S. A. was Donderdagavond een-c ver gadering belegd in Hotel „Het Bruine Paard" voor de verschillende organisaties en parochi anen alhier, om afscheid te nemen van hun zeer beminden kapelaan den Weleerw. heer P. M. Verhoofstad, die door Z. D. II. is ver plaatst naar Dordrecht, als kapelaan van de parochie van den H. Antonius van Padua, aldaar. i Ruim 8 uur opende de voorzitter van het plaatselijk comité deze bijeenkomst, schetste in korte trekken de komst van dezen Wel eerw. heer, zijin arbeid in de parochie, hem dankzeggende voor alles wat Zijneerw. zoo wel op godsdienstig als sociaal terrein voor Katholiek Sassenheim heeft gedaan en hem namens de verschillende organisaties een cou vert aanbiedende, om zich een blijvend aan denken aan te schaffen als blijk van erkente lijkheid voor zijnen arbeid alhier.Tevens wer den de verschillende vereenigingen in de ge legenheid gesteld Zijneerw. woorden van af scheid toe te spreken. Hierna voerde het woord de heer J. Kor- tekaas, als voorzitter van den N. R.-K.Volks bond, afd. Sassenheim en omstreken, die vooral tiet uitkomen den arbeid' door Z.eerw. gepresteerd op terrein van stands- en vak organisatie hem namens dén R.-K. Volksbond dankzeggende. De heer Risschops bracht Zijneerw. dank namens de Hanze en het R.-K. Patronaat, terwijl de heer A. J. Verkleij namens de R.-K. vereeniging L.T.R. Zijneerw. een hartelijk woord van afscheid toesprak. De heer A. Elferink schetste den arbeid van Zijneerw. voor den R.-K. Land- en Tuinarbei- dersbond „St. Deus Declit" gedaan, voorna melijk ter verkrijging van een Bondsvaandel, waarvoor hij hem dank bracht, terwijl de heer Zwetsloot vooral den grooten arbeid deed uit komen van Zijneerw. voor dé R.-K. Tooneel- vereenighig „Amidlia". Vervolgens voerde het woord de heer J. Schrama, namens den R.-K. Bouwvak-arbei dersbond „St. Jozef", de heer N. v. d. Zwaan namens de R.-K. Propagandaclub „Credo Pugno" en de heer W. Krom sprak als oud- voorzitter van dien R.-K. Volksbond Zijneerw. met wien liij lang samen-werk te een hartelijk afscheid toe. Zijneerw. bracht alle vereenigingen dank voor d-e goede samenwerking, zijn arbeid in drieën verdeelend-o n.l. godsdienstige®,-, soci alen- en staudsarbedd'; hij bracht dank aan het bestuur der K. S. A., dat dezen avond heeft "bereid, den goeden geest schetsende in de verschillende schakeeringen van vereeni gingen, vooral de parochie Sassenheim waar- deerende, welke altijd zijne lesen ter harte nam, geziende veelvuldige en dagelijksche H. Communie. Hij beloofde ook deze, zijne eerste parochie als jong priester, dagelijks le herdenken onder de H. Mis aan liet altaar des Heeren. De Zeereerw. heer Pastoor schetst den ijver van den jongen priester. Spr. wenscht geen, profetiën te zeggen, maar toch te willen aan stippen dat deze neg jeugdige priester een veel belovend priester kan worden voor de Kath. zaak, niet alleen op godsdienstig, maai zeer zeker ook op wetenschappelijk terrein. De Weleerw. heer Verhoofstad brengt den Zeereerw. heer Pastoor dank voor diens hulp en raad en dankt tevens alle parochianen voor het huldeblijk bij zijn vertrek aangeboden, waarna de voorzitter deze vergadering sloot met den Chris tel ijken groet. De raadzaal. De vergroeiing va® de raad zaal is thans gereed- gekomen. Als op dén eersten Dinsdag in September de nieuwe raad voor 't eerst bijeenkomt, zullen alle 21 loden kunnen zitten, al zal dat zitten dan Ook niet rui-m zijn. Zooa'ls bekend is, is deze vergrooting ver kregen door het wegbreken van den schoor steen. De- huiselijkheid, welke d'e raadzaal daardoor e-enigs-zins had, is daarmede ver dwenen. Immers hing boven den schoorsteen een goud omlijste spiegel en slonldlen op den marmeren rand een- pendule met coupes. Dat alles is nu weg, en zelfs het slaan va® het klokje rullen wij niet meer hooren, al werd dit meer opgemenkt door de verslaggevers, dan door d-e raadsleden. Eir is nieuw bteha-n-g gekomen, maar dal ls niet mooi en aangezien het weer donker is, maakt het de raadzaal somber. Gelukkig is de spiegel gebleven en -zijn er eeriige por tretten ..gekomen van vroegere burgemeesters en wel van de vier laatste. Zeer mooi is de foto van Mr. Dr. H. ver Eoren van Themant, die burgemeester was van 22 Juni 1910 tot 1 Mei 1920. Dan zijn er de beeltenis van J. C. A. Weerts, burge meester van 23 Augustus 18921 Mei 1910; van J, C. Enschedé, burgemeester van April j 8531 Augustus 1892 (overleden 18 September 1907) en tenslotte van Co-euroarf Schreuder. Deze, geboren 9 Januari M93, werd- reeds op 1 Mei 1817, dus op 24-jarigen- leef tijd, tot schout der gemeente Vel sen be noemd. Tevoren onder het provisioneel be stuur. was <le heer Walrave Walraver furn- geerend burgemeester geweest, de heer Schreuder was de eerste bestuurder onzer gemeente onder het- gevestigd bewind van Koning Willem I. Toen in 1825 de bestuurs- reigeling der. gemeenten gewijzigd werd, is de heer Schreuder met ingang vg-n 27 Augustus tot burgemeester -benoemd. Hij is dat geble ven tot 1 Maart 1853 en stond dus geduren de 30 jaar aan bet hoofd der gemeente. De heer Schreuder stief 27 December 1870. Opmerkelijk is zeker, dat onze gemeente Sn een tijdperk van 103 jaren slechts 4 bur gemeesters heeft gehad, waarvan de heer Enschedé ruim 39 jaren onze gemeente be- sluurdle. Op de lijsten dezer portretten zijn op ko peren plaatjes die verschillende genoemde da-la aangebracht. Het geschilderde porlrel van den heer En schedé heeft thans een plaatsje gekregen in de burgemeesterskamer, waar ook nog een mooie crayonteekening van den heer Schreu der hangt, ben-evens het gips-relief van Mr. ver Laren van Tbemaat. vervaardigd door onzen te vroeg gestorven kunstschilder Cal Breitenstein. Op de werkkamers van den se cretaris -zagen wij een mooi portret van zijn voorganger, den heer Th. J. Wynoïdy Da niels. Aldus is er piëteit voor degenen, die onze gemeente vroeger bestuurd hebben. Programma voor a.s. Zondag op het Sportpark: VitrixDam-iaten, de M-eer—Wil helmus en S. M. C.L. F. C. Voor dezen laat- -slen wedstrijd zal 'n zeeT goede scheidsrech ter worden gevraagd. Dus weer een goed program. Politiehonden-demonstratie. Donderdag 30 Augustus zal door de Poliliehouden-dresseer- cluib „Onder Ons", alhier, een poliliehondén- d-emo-n-straliie gegeven worden dn het Sport park. Clubs uit Noordwijkerhout en Zan'd- voort hebben hun medewerking toegezegd. Concert Crescendo. Naar wij vernemen stelt de Harmonieka-pd Crescendo zich voor, op Vrijdag 31 Aug. a.s. ter gelegenheid van d-en verjaardag van H. M. ide Koningin een concert te geven „Onder de Linden". Sport. De inschrijvingen voor den veldloop, die Zondag a.s.' zal plaats hebben op de ter reinen van de Noord-wijksclie Sporlvereenl- ging, is opengesteld tot uiterlijk Donderdag 23 Aug. a.s. bij den heer A. G. L. Drukhuij- -scn, Accaciaslraa-t 87, Den Haag. Koninginnefeest. De Ver. „Koninginnedag" besloot in hare deze week in 't café „de Oranjeboom'' gehouden bijeenkomst het Ju bileumfeest op 5 September le houden. Het oorspronkelijke plan was om '2 dagen tc jubi'leenen, doch wegens de heefsch-ende misère in he-l tuinbouwbedrijf, zijn d'eze da gen teruggebracht als boven omschreven. Als naar "gewoonte beginnen de festiviteiten met een optocht der schoolkinderen, daarna op tocht m-et versierde rijwielen voor tien die deelnemen aa-n hel ringsteken. Voo-r de mooist versierde fiets, alsmede voor paar&en kar, looft het bestuur prijzen uil. Opdracht. Bij onderhandschc inschrij ving is aan E. van Kerkhoven Alhier opge dragen het beschilderen van de O. L. School te Houtrakpolder voor 516. De loting voor de lichting 1924 zal" worden gehouden op 27 September a.s. te Harlem in het gebouw „Den Doelen". N. H. Gemeente. Door den Kerke- raad van de Nederl. Herv. Gemeente alhier is aangekocht 1000 M2. aan de Haarlemmer- merstraat voor een nieuw te stichten kerk. Kerknieuws. In verband met de nieuw te stichten bijkerk alhier is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot ka pelaan te Haarlemmerliede de Z.E. Heer P. A. S. Groen te Rotterdam. Koninginnefeest. Op 31 Augustus a.s. zal alhier het Koninginnefeest worden ge houden. Crescendo. De muziekvereeniging „Crescendo" herdenkt heden haar 5-jarig bestaan.. Zij zal ter gelegenheid daarvan Zaterdag a.s. op de Kolk een concert geven, terwijl de burgerij haar alsdan eenige nieuwe muziekinstrumenten zal aanbieden. Aangehouden. .D-e U-mui der politie lieeft te Bloemendaal aangehouden den boekhouder E., van de firma B„ de aannemers can den 'bou-w van den kademuur van liet Hoogoven- bedrijf te IJmuideu. Hij wordt verdacht van verduistering van gel-den ten nadecle van de fir-ma en is ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. Boottocht.. De Booltocfotvereeniging Wilhelmina alhier, zal op den Koxiingmne- d-ag een reisje onganiseeren naar het eiland Uric. Concert. Onze Harmoniekap-d „Gonoor- dia" geeft heden, Vrijdagavond, een con cert in de muziektent op het Will-emsplem. Personalia. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor het examen handelskennis L. O. de heer De Leguit, alhier. DE JUBILEUMFEESTEN. DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE BLOEMENDAAL. Deze wedstrijden, georganiseerd door de heeren Th. J. H. van 'tLam, Chr. de Vrkj, en P. C. André de la Porte van de Sport- commissie voor de Huldigingsfeesten belo ven een groot succes te worden. Het aan tal inschrijvingen overtreft verre de ver wachtingen. Tal van vereenigingen en scho len zenden hun vertegenwoordigers: B. Gym nastiek V., B. Voetbal C., B. Hockey C., P. E. N., P. W. N., O. L. School Bloemen daal, Chr. M.U.L.O., Chr. Lyceum, Kenne- mer Lyceum, le en 2e H.B.S. met 5-j. c., Handelsschool, enz. Onder de deelnemers vinden we de namen A. Brouwer, J. Moo- lenaars, Chr. Brauns, P. Klinkenburg, Pronk, J. Hut, D. Schoute e. a., zoodat een mooie strijd verwacht ka® worden en ook de pu blieke belangstelling niets te wenschen zal overlaten. Het verblijf op het terrein zal worden veraangenaamd door een feestelij- ken vlaggentooi en de medewerking van éen muziekkorps. Te noemen valt de medewerking, welke de commissie van alle kanten mocht ondervin den; zoo stelde de firma Boskamp, kunst handel te- Overveen een kostbaren, bronzen Speerwerper voor de Seniores beschikbaar, mocht de commissie een artistieken, zilve ren beker ontvangen voor de Juniores; het materiaal werd belangeloos afgestaan door den Rector van het Kennemcr Lyceum, de H. A. V, „Haarlem" en 't dagblad „De Tele graaf"; verder stelde de geheele Haarlemsche Athletiek Jury zich beschikbaar, zoodat een onpartijdige, juiste beoordeeling gewaarborgd is; tot slot dient vermeld te worden de bui tengewone medewerking van den Haarlem- schen Athletiek Consul, den heer J. van der Mey. De wedstrijden worden gehouden onder goedkeuring en de bepalingen van de N. A. U. op Zaterdag 1 September a.s., 's morgens van half 10 precies tot 12 uur op het terrein der Bloemendaalsche Voetbal Club achter Zomerzorg. De deelnemers, in totaal een zes tigtal met 150 inschrijvingen zijn ingedeeld in twee groepen: A. Juniores van 14 tot e® met 17 jaar, B. Seniores. Het programma omvat: 1. 8p M. loopen; 2, 400 M. loopen; 3. Speerwerpen; 4. Discus werpen; 5. Kogelstooten; 6. Verspringen met aanloop; 7. Hoogspringen met aanloop; 8. Estafette 4 X 80 M. en 9. Touwtrekken. Denummers 2 en 9 zijn alleen opengesteld voor Seniores. Deelneming aan hoogstens 3 persoonlijke nummers, t.w.: 1 loop-, 1 werp, en 1 'spring- nummers is toegestaan. Zoowel in de juniores- als in de seniores-afdeeling ontvangt hij, die in deze groep van 3 nummers de beste to tale prestatie bereikt, een extra prijs (Juni ores zilveren beker, seniores bronzen speer- werper). Voor ieder persoonlijk nummer zijn 3 prijzen beschikbaar (lauwerkransjes), voor ieder vereenigings- of schoolnummer één viertal. De inschrijvingen sluiten 26 Augustus e.k. Athletiekwedstrijden onder zulke omstan digheden gorganiseerd, moeten een succes worden. Dat de athletiek-beoefening er wel bij vare! SERENADE VAN HET MUZIEKKORPS „ST. CECILIA". Gisteravond tegen acht uur had de sere nade plaats, waarvan wij gisteren reeds mel ding hebben gemaakt. Zeer vele belang stellenden waren samengestroomd om van deze huled, ter eere van het afscheid van kapelaan v. Leipsig gegeven, getuige te zijn. Op zeer verdienstelijke wijze werden door het muziekkorps „St. Cecilia" enkele mar- schen ten gehoore gebracht, onder leidipg van den heer Huyboom. Hierna werden enkele woorden tot den zich zoo bemind gemaakt hebbenden kape laan Van Leipsig gericht. Allereerst werd het woord gevoerd door telen voorzitter van het fanfarekorps, den 24 AUGUSTUS. EERSTE KOERS BERLIJN. PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANJA BAZEL NEW-YORK ROME 0.00054 14 25 11.43 9.0035\/j 11.57 67.60 47.35 41.40 45.977, 2.54 LATERE KOERS heer Schoorl. Spr. dankte Zijneerw. voor alles wat door zijn leiding was tot stand gebracht, en hoopte dat de jongelui den ingeslagen weg zouden volgen, en eens flinke mannen in de maatschappij zullen worden. Opontroerende wijze schetste spr, de vele verdiensten, van den door hen zoo zeer beminden Herder. Hierna sprak de heer Huyboom, als di recteur van het fanfarekorps. Spreker deed nog eens in korte trekken uitkomen ihoe deze oprichting van het fanfarekorps, een zegen voor de jongelieden was geweest, en hoe heerlijk zij het vinden, een eigen muziek korps te hebben. Dit hadden zij allen te danken aan den man, die nu van hen wegging. Spreker kon zich niet uitspreken over de gevoelens, welke zij kregen, toen zij voor 'het eerst de tijding van zijn heen gaan hoorden. Hij, de oprichter van zoo vele goede vereenigingen, en die zich zoo bij allen bemind heetf gemaakt, gaat hen ver laten, Hij hoopte, en met hem allen, dat Hij de gedachte aana alles wat hij hier tot stand had gebracht, in zijn hart zou mede- nemen, èn nog dikwijls aan hen zou denken. Met hartelijke woorden dankte de zeer ge roerde Kapelaan v. Leipsig, de beide spre kers, en hoopte met hen, dat „St. Cecilia", in de toekomst steeds meer in bloei zal toenemen en dat al de leden als flinke, degelijke mannen voor de maatschappij zul len opgroeien. Hierna ging het muziekkorps, onder het spelen van een f linken marscb en gevolgd door een grooten stoet mensohen, «weer naar het feestterrein. Deze hartroerende afscheidsserenade zal nog lang in de herinnering van allen blijven voortleven. Donderdag 23 Aug. was een blijde dag, oen dag van triomf vooar Katholiek Halfweg. -Het was de dag der plechtige schoolwijding. Woensdag werd door heel de parochie een rijkdom va® palmen en 'bloemen geofferd, die, door kunstvaardige handen geschikt, de sahool een feestelijk aan-zlen gave®. Met blif- dle harten verwachtten Pastoor en parochia nen dén Donderdagmorgen. Met een a'Ige- meene H. Communie der (kinderen werd de plechtige dag 'begonnen. Met enkele hartelij ke woorden wees de Pastoor de kinderen op het gewichtige feit. In voorbereiding en -dankzegging liet de Pa-sloor d-e kleinen zoo echt kinderlijk den zegen van den lieven Je zus over school, ouders, geestelijken, on-der- w-ez-ers en kin-deren vragenIn de plechtige H. Mis die ten 9 uur door den Zeee-reerw. heer Pastoor met assistentie va® den ZjEerw. heer H. Th. Bouters als diaken en dien Weleerw. heer J. Kl-umper als sub-diaken werd opge dragen, waren talrijke Eerw. heeren Gees telijken tegenwoordig. Verder gaven de In specteurs van het L. O., Burgeon., Wetfo. en Secrertairis, de voorz.iter van dfe plaatselijke Commissie van Toezicht, alsmede rachitect, aannemer en opzichter door hu® aanwezig heid 'blijk van hun belangstelling. Ook ide Hoogedelgeslr. heer Mr. Bornans, lid der Tweede Kanier. vereerde de plechtig heid met zijn tegenwoordigheid. Na het Evangelie hield de Hoogeerw. heer Deken an Haarlem een ontroerende predikatie naar aanleiding der woorden: „Laat de kleinen tot Mij komen." Hoe heerlijk wist de Deken ons dat schoone tafereel te schilderen, waar op de Goddelijke Zaligmaker na een zware vermodienden dag de kleinen tot zich roept. Dat woord' „Laat de kleinen -tot Mij komen," lieeft de Kerk door alle tijden heen opge nomen, vervolgt de gewijde redenaar. Zelfs de H. Petrus spreekt reeds va® „de lezende steenen: van Gods Kerk die vragen om vorming en opvoeding. Nauw is de kerk de catacomben uitgetreden en heeft zij van de paleizen der grooten de heerrlijke basilieken gevormd, of na-a-st dlie kerken -kom-en scho len. Een H. Willehrordus en Bonifaciuis vat ten dat woord op „Laat de kleinen tot Mij komen" en na-ast de eersle kerken in ons Vaderland' slichtte zij scholen. De Middeleeuwen, de glans-periode der Kath. Kerk zagen naast de trot-sche kathedra len de -beroemde domscholen verrijzen. De tijd van verdrukking kwam. Maar brave -kath. ouders, moedige missionarissen, droe gen dat 'woord „Laat de. kleinen tot Mij ko men" verder. En in de huisgezinnen werden de krach tige katholieke mannen en vrouwen ge vormd. De vrijheid kwam. Met jeugdigen gloed richt zich dte gewijde redenaar op me; volle verheffing van zijn stem herinnert hff ons aan het beroemde woord der Bisschop pen van die dagen. Indrukwekkend wijst Zijn Hoogeerw. de ouders op hun plicht, de kin deren naar de kath. school te zenden, wijst hij -het personeel -dier school op 'hu® zware verheven taak. Niet enkel het Kruis, maar het Kruis gesteund door het levend' woord en lichtend voorbeeld der onderwijzer moet vairide kinderen van -Hal-fweg maken. Kath. -mannen en vrouwen naar daad en durf ook in hel volle publiek leven. Een hartelijk woord van dank en gelukwepsch wijdt de Deken, aan onzen Pastoor, diie Ihans jubelt, nu -hij zijn zware, moei-levólie zorgen be kroond ziet. Na het H. Misoffer heeft de plechlige schoolwijding plaats. De kinderen staan in ruime getale op de speelplaats geschaard. Onder Se leiding van onzen volijverigen 'kapelaan, die wel overal gelijk schijnt le zijn, gaan die plechtigheden geregeld verder. Na dat muren en lokalen geregend zijn, worden de kruisen plechtig gewijd, waarna de Zeer Eerw. Heer Pastoor zelf het kruis hij den Ihoo'fdiingang ophangt. Daarna neemt Zijn Eerw. het woord tan een 'hartelijk woord vay De visscherij is voor een groot deel der bevolking in deze omgeving van overwe gend belang. Gaat het goed in de visscherij, dan gaat het een goed deel onzer bevolking goed. Langen tijd is het zeer slecht gegaan met de visscherij, thans schrijft een onzer mede werkers over den toestand van de haring- visscherij het volgende, dat wel de aandacht verdient: Ofschoon de aanvoer van haring zeer groot is, is er vergeleken bij een week te voren eenige verbetering in de markt inge treden, zij het ook, dat vooral de maatjes haring zich op een prijspeil blijft bewegen, dat geen uitzicht op loonende visscherij biedt. De oorzaak van deze niet onbevredigen- den loop in de prijzen is tweeërlei. Naar men van verschillende kanten meedeelt, is er de laatste dagen wel wat meer gelegen heid tot afzet in Duitschland, vooral aan de Oostzee, en verder is het bekend ge worden dat de Reedersvereeniging naar alle waarschijnlijkheid in staat zal worden gesteld, door hulp van de regeering, om te trachten den verkoop van haring in het buitenland wat op te voeren. Hoe dit zal geschieden, zal wel blijken indien de daar voor ontworpen plannen tot uitvoering zijn gebracht, en dan kan er ook meer nauw keurig bekendheid aan worden gegeven. In het grootste deel van Duitschland ech ter wil het Aiet den haringhandel nog niet vlotten, gevolg van de deviezen- en valuta moeilijkheden, welke uit den aard der zaak bij onze 'oostelijke buren bestaan, en ten gevolge waarvan zoowel verkoopers als koopers voor risico's worden geplaatst, welke niet te aanvaarden zijn. Toch zou maatjesharing tegen de thans geldende prijzen, naar men aanneemt, wel in belangrijke hoeveelheden te plaatsen zijn, indien bedoelde risico's konden wor den vermeden, althans de daaruit voort vloeiende moeilijkheden waren te ontgaan. En het is juist in dezen zin, dat de Reeders vereeniging handelend zal gaan optreden. Heel wat beter dan de maatjesharing is de volle haring in prijs, hetgeen wel een gevolg zal zijn van 't feit dat er tot heden zoo bijzonder weinig volle haring wordt aangevoerd. Dit is inderdaad een merk waardig verschijnsel van deze teelt, en 'waarin deze zich onderscheidt van de beide vorige seizoenen. Toen kwam er reeds vroeg, vrij veel volle haring, terwijl het met de maatjes, waarnaar juist vraag was. vroeg gedaan was. Nu men, ten minste in het bui tenland, met de maatjesharing met al te best uit den weg kan, is de aanvoer daar van zeer groot, terwijl de volle haring schaarsch blijft. Een ander kenmerk'van deze teelt is*, dat de haringvisscherij zoolang in de Noord uit geoefend blijft, doordat daar nog steeds te vangen is, Hierboven werd gewezen op de devie zen- en valutamoeilijkheden bij den handel op Duitschland. Dit zijn intusschen facto ren, waarmee niet alleen de büitenlandsche importeur te rekenen heeft, maar die ook aan het bedrijf der Duitschers zelf onge kende bezwaren in den weg leggen, en we zien dan ook dat de Deutsche Herings-Ge- sellschaft, de verkoopcentrale der Duitsche reederijen, haar prijzen niet in marken aan geeft, maar in Èngelsche valuta, zoodat zelfs in den Duitschcn binnenlandschen handel omrekening in marken plaats heeft, naar het oogenblik waarop de betaling van de geleverde haring geschiedt. Tot de vorige week was de Duitsche no teering 25 shilling per ton, thans is ze vast gesteld op 23.50 shilling. Dat de Nederlandscbe export naar Duitschland zijn prijzen in guldens bere kent, spreekt dan ook wel vanzelf, en dit zelfde zal ook wel moeten gebeuren als de plannen der Reedersvereeniging tot bevor dering van den export tot uitvoering ko men. Behalve deze plannen tot bevordering van den export, blijft hel vraagstuk van de opvoering der binnenlandsche consump tie van het artikel haring urgent. Ook te dezen aanzien is de Reedersvereeniging voor' de Nederlandsche Haringvisscherij, naar ons bekend is, diligent. Onder meer zal bijvoorbeeld getracht worden de Tentoonstelling Volksvoeding, welke van 22 November tot 5 December a.s, te Amsterdam in het Paleis voor Volks vlijt wordt gehouden, aan dit doel dienst baar te maken, terwijl belanghebbenden voornemens zijn ,ran de ervaring, welke de groote vischweek te Boulogne sur Mer biedt, welke van 9 tot 16 September a.s. plaats heeft, profijt te trekken. Deze laatste schijnt wel een grootsche onderneming op dit gebied te worden, een bewijs dat de Fransche visscherij er alle krachten op zet om te blijven die ze is en te trachten vooruit te komen. Zouden ook de Nederlandsche bedrijfs verenigingen op visscherijgebied niet een poging kunnen wagen iets dergelijks voor ons land op touw te zetten? Het behoeft geen oogenblik twijfel te leiden, dat in de „semaine du poisson" te Boulogne sur Mer het Fransche Gouverne- ment zeer krachtig steunt, maar wellicht was deze stetm voor een nationale onder neming ook hier te lande wel te verkrijgen. dank te spreken. Op de eerste plaats gaat zijn woord' van dank naar den -Hoog Eerw. -Heer Delken, die ondanks zijn hoogen onder- dom tóch nog zoo gaarne dte plechtige schoolwijding verrichtte. Gaarne spreekt Zijn Eerw. hierbij de In ni-ge wen-sch uit, dat dte Dek-en-. d-ie ons dezen morgen zoo ontroerend toesprak, nog lang voor zijn Dekenaat moge bewaard blijven. Verder gaat zijn woord van dank naar Zijn 'Eerw.'s voorgangers, die zich reeds zooveel zorgen en moeiten hebben getroost, naar den Weledel-gestr. Heer Dr. Sterk, die steeds be reidwillig raad en Sleun schou-k, naar het Gem.-bestuur, dót, ook in dezen tijd van be zuiniging toch zijn medewerking verleende tot alles, wat redelijk .gevraagd mocht wor den, naa-r architect, aannemer en o-pztehter, die steeds hnm beste krachten aan den bouw gaven Tenslotte dcteldle Zi(n 'Eerw. mede. dat ztteh reedis 250 leerlingen aanmeldden. Hierna nam de Edteladilto. Heer Burge meester het woord, om namens bet Ge meentebestuur een woord van gel-ukwensch Ie richten tot den Zeer Eerw. Heer -Pastoor cn schoolbestuur. Zijn Edelachtb. wilde gaar ne het vertrouwen uitspreken, dat deze school zal vormen plannen en vrouwen vol eerbied voor het gezag. Daarna nam de Inspecteur van het L. O. d-e Wcledlelges'öY -Heer D-r. Sterk he-t woord om in enkele korte woorden het Bestuur, inzonderheid den Zeer Eerw. Heer Pastoor geluk te wenschen. Zijn Edelgestr. spoorde •liet onderwijzend personeel aan te kweeken mannen en vrouwen van tucht Men leert van alles, maar men -kan niet meer gehoorzamen-, „dat is de kwaal van onzen tijd", liesloot Zijn Edelgestr. Met een enkel hartelijk woord van dankzegging aan dte Zelalricen der steunae- lie. aan de ouders en verdere aanwezigen, sloot <le Zeer Eerw. Heer Pastoor dte plech tigheid. Volksspelen. In het officieele feestprogram ma voor -de le houidten feesten op 4 en 5 Sept. 1923, komt een geheel nieuwe attractie voor n.l. de manden-wedstrijd of m.a.w. hardioo- pen met manden. Hieraan kunnen ook vol wassen mannen deelnomen. De deelnemers krijgen dm le beginnen 2 stuks ronde ker- .semanden op het hoofd- en moeten trachten op deze manier bel eerst dte eindstreep te bereiken. Daarna krijgen de overblijvende winnaars telkens een mand er boven, op en wie ien slotte met het grootste aantal man dien op het hoofd bet eerst de eindstreep heeft bereikt, krijgt den eersten prijs. Wie met het grootste aantal manden daarop aankomt krijgt den 2en prijs en zoo ver volgons. 'De inandenwed-stTijd 'heeft plaats op de Koningstraat van 45 uur n.m. Verloren uoonverpen. Een porlemonnale met inhoud, kraag van een blouse, dames- regenjas een portemonnaie met inh., datnes- manlelceintuur, dienstbrief waterJcd-dl-ng-be- drijf. oen portemonnaie met inih., dames-ma,n- telceintuur, witte hit, tolveren dlamèsairmbaiKl horloge, -een portemonnaie met inhoud, zil veren 'broche met blauwe steen, dames-man- telcehitu-ur, koperen bovenstuk van een fo- tostatief. Zangersfeest. A.s. Zondag 26 Aug. 'heeft er Beverwijk op het spo-rlteman aan de Baanslraat een groot zangersfeest plaats. Dit is Ier gelegenheid van het 20-jarig bestaan der zang vereeniging „Door onthouding vcr- een-i-gd", Directeur de heer A. Ba-k. 's Mid dags 1 uur gaan alle vereenigingen in op tocht mot muziek vanaf de Meerstraat dloor de gemeente naar het terrein, -waar om 2 ai iet minder dan 8 koren met 450 zangers (essen) hunne medewerking zullen verteenen. Des avonds van 79 uur zat er door do Be- venvijk-sclie Harmoniekapel een concert wor den gegeven. Het programma bestaat uit 9 prachtmun-mers. Aan het zangersfeest dat van 25.30 zal plaats vindon, zuilen dte vol- geuidie -koren deelnemen: 1. D. O. V,, Bever wijk; 2. Excelsior, Wormerveer; 3. Onthou ders-slem, A'dam; 4. Kunst Adelt, Haarlem; 5. D. O. S„ Krommenie. 6. Stem der Ont houding, Haarlem; 7. D. O. S„ Zaandijk; 8. Abstinentia, Haarlem. Al de-ze koren komen met prachtprogram ma's op, zoodat dit een kunstvolle middag zal zijn. Panorama. Door de K. L. M. is van uit een vliegmachine oen -schitterend! geslaagde foto genomen. Het geeft een prachtig beeld van Beverwijk's straten en vooral van gcboiii- Barometerstand 751. Neiging achteruit. OPGAVE VAN; wen dezer bloeiende plaats. Op den voor grond zien wij o.a. het grootsche werk van de in aanbouw zijnde nieuwe kerk, daarnaast de coinservenfabriek e.a. De foto is voor een ieder ter bezichtiging gezet in de étalage van de firma Amtonij-sen aan dte Breestraat. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De bears opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 9471 927, 6% Nederland 192S 101 997« Oude Vaart 75 78 dito Gem. Eigendom 65 68 Mij. „Nederland" 124 129 Scheepvaart-Unie 96 101 Rotterd. Lloyd 1047, 113 Holl. Lloyd 0»/4 Paketvaart f- 1047, 10 8 Oude Boot 45 48 Holl. Stoomboot 15 H. V. A. 389 398 Java Cultmir 2957, 305 Jurgens gew. 437, 43 Koloniale Bank 132 13S7j Indische Bank 10TV, 112 Gert. Handtel Mf). 115 1177. Besc. <Bto ,,j 1137, 118 23 Geconsolideerde 120 120 Kon. Olie 3267, 339 M. S. Steel 91 947. Marine coitem. 67. Vorstenlanden 14 145 Actions id. 132 140 Poerworedjo 807i 82 Oude Deli 275 284 Senembah 238 255 Deli Batavia 290 300 Amsterdam Rubber 146 152'/. Serbadiadi 54- 296 S'Ilau 7* 112 1147, Wai Sumatra 1147, 119 Dordtsche Pet-r. 312 325 Southern Rails 33 33 Union 133 134 Anaconda S3'/# 847j JVaba-sh t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1