LAATSTE NIEUWS imm®m m visssherij KUNST EN KENNIS. HANDEL EN NIJVERHEID. RECHTSZAKEN. Mïï >vawowï£ -x.&yk V7 .^fpiORftAOLOOXC TELEFOON*^! tort HET VERDRAG VAN LAUSANNE. DE TROEBELEN IN GRIEKENLAND. MARKTNIEUWS. 8EMEMQB NIEUWS. Henriette zat, half liggende, in een schom ®en hoogeerw. pater dr. Buckx tot bisschop. ■Plechtig schreed na de wijding Mgr. Buckx, vergezeld van de mede-consecratoren, door net kerkgebouw. In de kerk hadden naast Mgr. dr. Brems öe Finsche minister van eeredienst en onder lijs en het corps diplomatique plaats geno men. Aan den feestdisch sprak de kardinaal in de Nederlandsche taal den pasgewijden bis schop vol ontroering allerhartelijkst toe en noemde dezen dag een hoogen gedenkdag in de historie van Finland. Na Z.Em. voerden de Scandinavische bisschoppen het woord. Allen spraken de beste verwachtingen uit voor den opbloei van het H. Geloof in het hooge Noorden. Tallooze telegrammen van gelukwenschen waren binnengekomen, o.a. van Z.D. Mgr. Diepen, die voor een paar jaar als apostolisch visitator het hooge Noorden bezocht. Z.D.H. drukte zijn groot leedwezen uit van niet aan wezig te kunnen zijn, doch had in de feest vreugde gedeeld door aan Mgr. Buckx een prachtig bisschopskruis te schenken. De bisschopswijding van Mgr. dr. Buckx heeft in de Finsche pers helaas bezit het hooge Noorden nog geen enkel Katholiek orgaan groote belangstelling gewekt. Met veel waardeering spreken zoowel de in het Zweedsch als in 't Finsch geschreven organen ook in Finland is een heftige taalstrijd over Mgr. Buckx. Hij wórdt ge prezen om zijn ijver, zijn vriendelijkheid, Zijn beleid en zijn goede gevoelens jegens Finland. In den avond had een feestvergadering der Finsche Katholieken plaats dagreizen ver waren sommigen gekomen. Z.Em. en de Bisschoppen waren mede aanwezig en voer den er net woord. Mgr. Müller sprak in het Zweedsch, Mgr. Smit in 't Noorsch, Mgr. Brems in 't Deensch, Mgr. Buckx in de lands taal, terwijl Z.Em. in het Fransch en Duitsch de geloovigen allerhartelijkst gelukwenschte en dankte voor de schitterende ontvangst in alle gewesten van 't hooge Noorden. GEEN SCHOOL OP 6 SEPTEMBER. De Minister van Onderwijs beeft tot de jgemeenton en schoolbesturen, directeuren van gemeentelijke en bijzonldene normaal lessen het verzoek geridnt, de onder hun bestuur Is taande schoólinridhtingen, in verband met de gr-oote nationale beteekenis van dien dag, op 6 September a.s. te sluiten, tenzij het Regeeringsjubileum van H. M, op de eóhool zelve wordt herdacht. (Msb.) HOOIKOORTS. r Tègeflwöordig, aldus dr. G. Doyer van Cleeff in het Tijdschrift de „Natuur", weet men, dat veel meer planten de oorzaak van hooikoorts kunnen zijn dan men vroeger on derstelde. De naam hooikoorts is geheel on gepast in de plaats er van is de uitdrukking ziekte door stuifmeelvergif voorgesteld. La tere onderzoekingen hebben de aandacht ge vestigd op wat men groepreacties noemt. Zoo reageeren lijders aan Juli-koorts op stuifmeel Van grassen, terwijl de herfstkoorts meestal wordt veroorzaakt door stuifmeel van samen- gesteldbloemigen, als Guldenroede, Gouden Knoopen, Zonnebloemen, Alsem-Ambrosia. De groepreactie wijst er op, dat stuifmeel- korrels van nauw met elkander verwante fa milies een eiwitstof van gelijken scheikundi gen bouw als gemeenschappelijk bestanddeel Bevatten. Ofschoon een groot aantal soorten van stuifmeelkorrels de verschijnselen kun nen te voorschijn roepen, volgt daaruit niet, dat zij allen voor de ziekte hetzelfde belang hebben. Het denkbeeld, dat. alleen stuifmeel dat door den wind wordt verspreid, van na ture vergiftig werkt, heeft veel voor zich stuifmeel van Guldenroede, Gouden knoo pen, Zonnebloemen en Madeliefjes zou dus behalve in buitengewone omstandigheden onschadelijk zijn Er zijn thans meer dan 200 planten bekend, die de hooikoortsverschijnselen kunnen op wekken Van het zeer groot aantal behandelingen, die nu en dan aanbevolen worden, verdienen slechts twee in aanmerking te komen. Dun bar heeft aanbevolen een serum, pollantine genaamd dit wordt bereid door paarden her haaldelijk in te enten met eiwit van stuifmeel. Het wordt vloeibaar of droog in den neus ge bracht, vóórdat de verschijnselen optreden. Het voornaamste bezwaar tegen deze behan deling, die in bepaalde gevallen zeer gunstig werkte, is dat zij slechts tijdelijk beterschap aanbrengt. De tweede behandeling (ingevoerd door Noon en Freeman) is den patiënt zelf immuun te maken met eiwit uit stuifmeel. Zal deze slagen, dan zijn hiervóór vereischt in de eerste plaats stellige diagnose van de spe cifieke stuifmeelziekte, ten tweede de berei ding van sterke eiwit-oplossingen en in de derde plaats inenting, voordat het seizoen van de ziekte aanbreekt. Omdat de immune toe stand niet duurzaam is, moet de behandeling jjeder jaar worden herhaald. EEN NIEUWE BRANDSTOF, Bij verlhifttuig onder lage temperaturen wan kleine stukken steenkool beeft prof. Hling worth van de mijnschool te South ■Wales fEngeland) een rookelooze brandstof verkregen, die volgens hem beter is dan anthraciieit, daar zij zekere nadeelen van Anthraciet nieit bezit I Hij verklaart, dat deze nieuwe brandstof, als ze algemeen wiordt ingevoerd, den Lon- jdenschen belastingbetalers vijf millioen pond zou bespanen per jaar, daar dan geen last sneer door de rook zou worden veroor zaakt. Men heeft de brandstof beproefd onder ketels tegenover de beste kolen van Wales en volgens de bladen heeft ze de proef glansrijk doorstaan. Het warmte-equivalent is hoog er dan die van gewone steenkool. Er wordt een proefstation te Pontypnd geopend om het nieuwe product te demon- streeren. FAISANTEN AANKONDIGERS VAN AARDBEVINGEN? De Japansche geleerde Omori heeft ge tracht de vraag te beantwoorden, of faisanten werkelijk een aardbeving aankondigen, door dat zij de eerste zwakke bewegingen voelen die eraan voorafgaan, zooals men meent in landen waar veel aardbevingen voorkomen. Daartoe heeft hij faisanten waargenomen, die in een park op een honderd meter afstand van zijn woning in vrijheid leefden. In drie jaar heeft hij 22 maal opgemerkt, dat de die ren verontrust waren. Zeven maal nam hij dit waar voor het begin, vijf maal gedurende en vijfmaal na de aardbeving. In vier geval len waren ze onrustig, zonder dat er voor den mensch eenige beving viel waar te nemen de seismographen wezen toen echter een lichte afwijking aan. Slechts éénmaal lieten de vo gels een onrust blijken tijdens 'n aardbeving. De heer Omori verklaart ten slotte, dat de faisanten in de helft van de gecontroleerde gevallen eerder een aardbeving hebben opge merkt dan de waarnemer die zich ten opzich te van de waarneming in goede condities be vond. De heer Henry de Varigny, die het boven staande in het „Journal des Débats" mede deelt, voegt hier de opmerking aan toe, dat het wel gewenscht zou zijn te weten, of de vogels misschien ook in een boom zaten, waar in iedere beweging beter wordt gevoeld. ALG. NED. ZUIVELBOND. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Hage, heeft de Alg. Ned. Zui- velbond Woensdagmiddag zijn algemeene vergadering gehouden. In zijn openingsrede wees de voorzitter, dr. F. E. Posthuma, er op, dat de vergadering ditmaal een weinig vervroegd was met het oog op het a.s. regeeringsjubileum. Spr. wilde intusschen niet nalaten reeds nu te getuigen van de gevoelens van hoogachting, die ook de zuivelbereidende boer voor het hoofd van den Staat koestert en hij wenschte de Koningin toe, dat het tweede 25-jarig tijdperk harer re geering even rijk gezegend mag zijn als dit eerste tijdperk is geweest. Een telegram werd aan H. M. gezonden. De voorzitter wees er o. m. op het ernstige verschijnsel, dat 25 fabrieken uit het verband der coöperatieve organisatie traden. Spr. wil de niet nalaten hiertegen zijn stem te verhef fen en eindigde met een opwekking om steeds aaneengesloten te blijven. Uit het verslag van den secretaris bleek o. m. dat dg vereenvoudiging welke dit jaar uit een oogpunt van bezuiniging bij de prac- tische examens was ingevoerd en waarbij twee candidaten tegelijk door een examinator moesten worden gecontroleerd, niet goed vol daan heeft. De permanente examencommissie overweegt thans op.welke andere wijze ver eenvoudiging der examens kan worden be reikt. 1 Vervolgens hield de heer mr. F. C. Stoop Jr. te Leeuwarden een inleiding over de vraag Voldoen de voorgestelde wijzigingen van de Wet op de Coöperatieve Vereenigingen aan de eischen der practijk Spr. behandelde o.m. een vijftal punten, nl. de oprichting, het bestuur, de ledenvergadering, het lidmaat schap en de aansprakelijkheid eener coöpera tieve vereeniging. De heer Obbink, lid der betrokken Staats commissie, merkte naar aanleiding van het gesprokene op, dat hij in stede van wij ziging der Wet op de coöperatieve vereeni gingen liever een algeheele herziening van het verenigingsrecht had gezien. De heer Baiema wees nog inzonderheid op de moeilijkheid eener wettelijke regeling van de positie van den directeur. Mr. Stoop beantwoordde de sprekers. De voorzitter dankte den heer (Stoop voor diens Inleiding en de Staatscommissie voor haar ontwerp, dat naar hij hoopte^spoedig in behandeling zal worden genomen. De secretaris van den F.N.Z., de heer J. A. Geluk, hield vervolgens nog een in leiding. Spr. ging o.m. de voornaamste be palingen der Bcterwet na en constateerde in dit verband met voldoening, dat de Neder- landsche botercontrolé* allengs een voorbeeld voor het buitenland is geworden. In den laatsten tijd neemt het aantal over tredingen der Boterwet juist weer toe en het is dan ook van het grootste belang, dat de controle niet verminderd wordt. Ten slotte behandelde spr. nog het aanhangige wetsontwerp inzake den uitvoer van boter, waartegen hij verschillende bedenkingen opperde. Wat spr. betrof kon dit wetsontwerp wel eenigen tijd blijven liggen, ware het niet, dat het tijd wordt, dat ten aanzien van deze materie klaarheid komt. Op voorstel van een der leden zegde de voorzitter toe, dat het bestuur zal overwe gen ae inleiding van den heer Geluk in bro chure uit te geven. Hierop Werd de vergadering gesloten. DE TOESTAND DER KUSTVI55CHE- RIJ IN JULI. Naar de afdeeling Vissctosrijen van het departement van Binnenlancjsche Zaken en Landbouw mededeelt, had de abnormale hitte in de eerste helft der maand Juli een on- gunstigen invloed op de uitkomsten van de visscherij en wel in het bijzonder op die der aal- en botvisscherij. Daardoor toch kon de visch niet levend worden gehouden, zoodat zij in groote hoeveelheden moest worden weggeworpen. Vele visschers staakten in die dagen dan ook de uitoefening van hun be drijf. In de Zuiderzee werd de ansjovisvisscherij nog slechts uitgeoefend door enkele visschers, waartoe de Regeeringstoeslag, welke tot 15 Juli gehandhaafd bleef, hen in staat stelde. Oesters werden in het geheel niet verzon den, terwijl de verzending van consumptie mosselen van geen beteekenis was. De'Zeeuw- sche mosselvisschers zetten hun bedrijf ech ter geregeld voortalleen gedurende de hitte- periode moesten zij het onderbreken. Ver scheidene vaartuigen van Wieringen werden voor de visscherij van mosselen voor eenden- voer gebezigd. In de Lauwerzee ondervond de garnalen- visscherij eveneens de nadeelige gevolgen van het warme weder. De botvangsten in den Dollart waren ge ring en de garnalenvangsten bleven insgelijks beneden het middelmatige. In het Hellegat werd door een tweetal vaartuigen bereids weer aanvang gemaakt met het visschen op zeebliek voor het winnen van schubben ten behoeve van de parel industrie. Door laatstbedoelde vaartuigen werden over het algemeen zeer ruime vang sten verkregen. De vangsten van spiering met de anker- kuilen waren in de eerste helft van de maand alleszins bevredigend. Gedurende het verdere gedeelte vai de maand waren de vangsten bijna doorloopend schraal. De totale aanvoer van bot was ook nu we e vrij wat grooter dan verleden jaar Juli. DE ZOUTINDUSTRIE TE BOEKELO. Het verslag van het staatstoezicht op de mijnen deelt omftrent de zoutmijn te Boekelo mede, dat gedurende het verslagjaar geen belangrijke veranderingen in het bedrijf plaats hadden. Door de groote geoefendheid van de'arbeiders en mede door de invoering van een premiestelsel, was het mogelijk met minder personeel de productie te ver- grooton. De productie aan geraffineerd-, industrie- en afvalzout steeg van 25.465 ton in 1921 tot 28.334 ton in 1922; zij vermeerderde der halve met 2.869 ton of wel met 11.26 pCt. In 1922 wiaren gemiddeld 102 46) ar beiders bij de zoutindustrde werkzaam. Aan arbeidsloon werd in 1922 uitgekeerd een totaal bedrag van 182.052,97 54.5570,72). Het gemiddeld jaarloon en bet gemiddeld loon per werktijd, zonder eenigen aftrek, was 1784.83 186.02) en 5.79 0.60). Op 31 December 1922 bestond heit totale personeel uit 98 10) arbeiders, waaronder zich één Duitscber bevond; de overige ar beiders waren Nederlanders en hoofdzake lijk afkomstig uit Haaksbergen, Lonneker en Enschede. Aan het einde van 1922 werd opgericht een ziekenfonds en een vrijwillig spaar fonds voor heft personeel, om op 1 Januari van heit nieuwe Boekjaar in werking te treden. De in de wet van 18 Juni 1918 (St.bld. no. 421) bedoelde waterpassingen werden geregeld uitgevoerd; bodemverzakikingen werden echter niet geconstateerd. EEN VUILE MELKBOER. Voor het kantongerecht te Wageningen heeft terechtgestaan de melkverkooper C. van Druuten te Rhenen wegens melkver- valschSng. Het bleek, dat bekl. aan de melk had toegevoegd het vuile waschwater van zijn kostgangers, die zich in de stal plegen te wiasschen. Daar de man reeds eerder was veroordeeld voor hetzelfde feit tot een geld boete, vorderde het O. M. thans 14 dagen hechtenis. De waarn. kantonrechter veroor deelde hem tot 8 dagen gevangenisstraf. «4* VZ?*» 30* COP 918 iiiH lllli KOÜSTANTINOPEL, 23 Aug. De na tionale vergadering beeft het verdrag van Lausanne geratificeerd met 215 van de 235 stemmen. ENGELAND EN FRANKRIJK, LONDEN, 23 Aug. De Fransche nota is vandaag van officieele zijde onderzocht. Verschillende ministers bezochten Baldwin's ambtswoning hoewel er geen kabinetsraad heeft plaats gehad of vermoedelijk bijeen zal worden geroepen. Men verwacht bet Belgische antwoord voor Maandag te Lon den. Intusschen vertrekt Baldwin Zaterdag 'naar Aix-les-Bains. In verband hiermede waagt men gissingen of hij zal treden in het denkbeeld van Poincaré tot het houden van een vriendschappelijke bespreking, lot 'dusver is er nog geen bevestiging van het krantenbericht, dat de beide premiers elkaar zullen ontmoeten als Baldwin vïa Parijs uit Aix terugkeert. De bladen wijzen inmiddels op verschil lende passages in Poincaré's nota, zooals bijv. die t. o. der voorwaarden, waarop Frankrijk het Roergebied zou willen ont ruimen, als onderwerpen, die vatbaar zijn voor verdere bespreking, hetzij schriftelijk, heitzij mondeling. Men gelooft, dat de Belgi sche nota wellicht de duistere plaatsen in de nota van Poincaré zou kunnen verdui delijken. Ten aanzien van sommige gedeel ten van de Fransche nota is het Engelsche commentaar zeer onomwonden. Zoo zegt men bijv. dat Poincaré's opmerking, dat het Engelsche aanbod voor Groot-Britannië geenerlei opoffering beteekent, fastbaar on rechtvaardig is. Engeland vraagt niet meer dan 17 millioen pond zonder preferentie voor dit bedrag te verlangen. Als men bedenkt, dat de geallieerde schulden in het geheel 1200 millioen bedragen ziet men dat Enge land feitelijk 500 millioen van zijn vorde ringen plus zijn geheele aandeel in de schadevergoeding wensebt kwijt te schelden. Engeland hoopt verreweg het grootste deel van die 710 milioen uit de Duitsc'he schade vergoeding te zullen krijgen en bepleit daar om een politiek, die naar Engelsch inzicht belangrijke betalingen van Duitsohe zijde mogelijk maakt. Engeland wenscht vóórts van zijn bondge- nooten in verhouding tot hun draagvermo gen slechts een betrekkelijk gering ge deelte der vorderingen te ontvangen, te we ten zoo, dat de ontvangsten uit Duitschland en van de bondgenooten samen, het bedrag van 710 millioen uitmaken, die Engeland aan Amerika schuldig is voor de bedragen, op genomen om ze aan de bondgenooten in Europa te kunnen voorschieten. Dat Poinca ré durft klagen over de regeling die Frankrijk zulke tastbare voordeelen geeft en dat hij beweert dat Engeland zoodoende bondge noot en vijand over een kam scheert wordt hier beschouwd als onredelijk en als een verkeerde uitlegging van de feiten. De Star zegt, dat Engeland niet den mees ten nadruk legt op het ontvangen van den laatsten cent der schadevergoeding of van het maximum bedrag dat Engeland zijn schul denaren uit den zak kan kloppen, doch veel eer op het samenwerken tot een algemeen plan volgens welk allen kunnen meewerken tot het herstel van Europa. Ten aanzien van de bezwaren van Poin caré nopens de vaststelling van de Duitsche verplichtingen begrijpt de openbare meening in Engeland niet hoe Duitschland een be langrijk bedrag bijeen zou kunnen krijgen of hoe leeningen zouden kunnen worden geslo ten zoolang de aanspraken van de geallieer den nog onbepaald zijn en verrassingen bo ven Duitschland's hoofd blijven hangen. Nie mand wenscht Duitschland in bescherming te nemen tegen de opmerkingen van Poincaré ten aanzien van de inflatie en de financiëele verspilling. De Birmingham Post gelooft ech ter dat deze opmerkingen de stelling van Poincaré niet bijster steunen en zegt: De moraal hieruit te trekken zou zijn dat als de Engelsche voorstellen van Januari voor pen geallieerde controle op de Duitsche finan ciën door de geallieerden waren aanvaard, er toen reeds een eind zou zijn gekomen aan het roekeloos huishouden dat Poincaré terecht veroordeelt, LONDEN, 23 Augustus. Reuter verneemt dat de Fransche nota gecirculeerd heeft bij de Engelsche ministers, voor zoover te Lon den aanwezig. De financieele kant van' de nota zal door de treasury, de politieke en historische door het foreign officie bestu deerd worden. Men verwacht geen kabinets raad, ook al niet omdat Baldwin geen ver andering bracht in zijn voornemen Zaterdag naar Aix-les Bains te vertrekken. Naar men zegt, is nog niet besloten of de Engelsche en Fransche' premiers elkaar fn Frankrijk zullen ontmoeten. Welingelichte kringen zijn niet bereid een oordeel uit te spreken over het gecompliceerde document, totdat dit gron dig door de deskundigen is onderzocht. In verantwoordelijke kringen hecht men veel gewicht aan het Belgische antwoord, waarvan men verwacht, dat het mogelijker wijs nieuwe, belangrijke voorstellen zal be vatten, welke den toestand kunnen helpen verbeteren LONDEN, 23 Aug. Reuter verneemt, dat er die eerste twee wclkeni geen nieuwe diploma tieke stap van Engeland! in de kwestie van 'het herstel kan worden verwacht. Het lijkt thans waarschijnlijk, dat Baldwin Poincaré zal ont moeten ais hij over twee weken uit Aix-les- Bains terugkeert. Tegen dien tijd zal de Fransche nota door en door onderzocht zijn en zal het mogelijk zijn, uit te maken of een conferentie der geallieerden een goed re sultaat zou hebben. Men mag geen formeel of gedetailleerd antwoord venvachten op die nota van Poincaré, voordat Baldwin in Enge land is teruggekeerd. LONDEN. 23 Aug. Hoewel officieel nog igeen enkele gezaghebbende persoonlijk heid zidh heeft uitgesproken over den in druk, welke de Fransche nota in regee- ringskringen heeft gemaakt, heersclht toch onder welingelichte mensdhen de opinie, dat in die nota althans een goed ding is neergelegd, t. w. de zij het voorwaarde lijke toestemming van Frankrijk in Jiet plan een internationale commissie van des kundigen te laten oordeclen over de draag kracht van Duitschland, Men meent dat dit althans een stap is in de juiste richting, alhoewel Frankrijk, wat Engeland niet heeft voorgesteld, er de voorwaarde aan ver bindt, dat deze commissie rapport zal dienen uit te brengen aan de oommissie van herstel. Men meent dat Engeland, hoewel het deze beperking ongaarne iziet, er vermoedelijk geen overwegend bezwaar tegen zal gaan opperen, mits degenen, die in deze oommis- 6ie zitting nemen, gekozen worden onder persoonlijkheden wier naam een Internatio nalen klank hééft. Zoodoende zou het zelfs voor de commissie van herstel mogelijk worden hun rapport ter zijde te schuiven, Indien dit metterdaad niet geschiedt is er overeenkomt. Men venvacht niet, dat Baldwin ver anderingen zal brengen in zijn reisplannen, 'indien dit metterdaad, niet geschied, iïs er geen sprake van een kabinetsraad voor zijn terugkeer niit Aix-les-Bains, over een kleine drie weken. Inmiddels acht men het niet uit gesloten, dat hij tijdens zijn verblijf aldaar met Curzon en op zijn terugreis te Parijs met Poincaré een onderhoud zal hebben. UIT DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD, RAMBOUILLET, 23 Augustus. In den mi nisterraad heeft Poincaré zijn collega's op de hoogte gesteld van den buitenlandschen toestand. De minister van landbouw legde verslag af van den buitengewoon goeden graanoogst, UITLATINGEN VAN THOMAS, LONDEN, 23 Augustus. Teruggekeerd uit Arasterdam, waar hij een vergadering van den Bond van Vakvereenigingen heeft bijge woond, waar het Roer-vraagstuk besproken werd, zeide de arbeidersleider Thomas, dat hij persoonlijk overtuigd was, dat de be staande Duitsche regeering de laatste coali tie-regeering zou zijn. Het eenige alternatief was een militaristische of een communisti sche dictatuur. Thomas achtte het noodzake lijk, dat de Britsche premier op de instelling van een onafhankelijke commissie van onder zoek naar het betalingsvermogen van Duitschland zou aandringen. UIT HET BEZETTE GEBIED. BUER, 23 Augustus. Vanochtend heeft een sterke Belgische afdeeling het stadhuis be zet. De bedoeling is de inning van de boete van 50.000 Fransche franken, aan Buer en Marl opgelegd wegens het doodschieten van de wacht aan de Lippe. Verscheidene meubelstukken, schrijf- en rekenmachines enz, werden weggenomen. Ook de laatste auto van de stad namen de Belgen mee. De schade loopt in de miljarden. DUSSELDORF, 23 Augustus. Generaal Degoutte heeft de Deutsche Ehrenlegion ont bonden, die een gevaar vormde voor de be zettingstroepen en de openbare orde. Er is gisteren voor ongeveer 100 milliard op verschillende plaatsen in beslag genomen. DUSSELDORF, 23 Augustus. Een troep ti railleurs heeft ten N. van Worms geschoten op drie Duitschers die, toen zij gesommeerd werden stil te staan, schoten losten. Een Duitscher is gedood. ESSEN, 23 Aug. -De toestand in de mijnen in het Roerbekken is weliswaar nog niet normaal, maar de kalmte schijnt toch terug te keeren. 60 percent van de uit gesloten mijnwerkers hebben het werk hervat, ESSEN, 23 Aug. Te Dusseldorf hebben 34 notabelen een uitzettingsbevel gekregen, o. w. dr. Beuimer, de ruim 75-jarige secre taris-generaal van de N. W. groep van de ver. v. ijzer- ?n staalfabrikanten en van de ver, ter behartiging van de gemeenschappe lijke economische belangen in Rijnland en Westfalen met drie van zijn medewerkers. De uitzetting is geschied wegens het aan tasten van het gezag en de veiligheid van 't bezettingsleger. Toen bij generaal Desvignes verzet tegen de uitzetting werd aabgetee- kend, verklaarde deze van niets af te weten. ALGEMEENE STAKING TE BILBAO. BILBAO, 23 Aug. De werklieden heb ben een algemeene staking afgekondigd uit solidariteit met de stakende mijnwerkers. Dit heeft tot enkele botsingen geleid, bij een waarvan een gewonde gevallen is. ATHENE, 23 Aug. De havenarbeiders In den Piraeus heeft een bloedige botsing zij vandaag het werk zoudenhervatten. Overeenkomstige berichten bomen nit heel Griekenland. In den Pidaeus beeft een bloedige botsing plaats gebad tussahen communistische sta kers en troepen. Twee arbeiders zouden zijn gedood en 7 gewond, PASJITSJ en RADITSJ. BELGRADO, 23 Aug. Uit officieele bron wordt tegengesproken, dat Pasjitsj van plan zou zijp af te treden wegens de hou ding van Raditsj. TER DOOD VEROORDEELD. FRANKFORT a/d. M.» 23 Augustus. Uit Moskou: Het opperste gerechtshof te Mos kou heeft den gewezen mensjewiek Bogelanof Charosjes, wegens deelneming op een lei dende plaats aan den anti-sowjetistischen opstand te Jaroalaf in 1918, ter dood ver oordeeld, maar dit vonnis veranderd in de maximum-vrijheidsstrat HET BANDIETENWEZEN IN CHINA. PEKING, 23 Augustus. Roovers hebben een Franschen geestelijke gevangen genomen te Talifoe in het distriet Joen-nan. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. MADRID, 23 Augustus. Tengevolge van de operaties bij Tifarouin heerscht er groote opgetogenheid in het heèle land. De koning en de koningin hebben hun gelukwenschen geseind aan de troeften in Marokko. Volgens de laatste mededeeling heeft de strijd 9 uur geduurd. De vijand, die 9000 geweren sterk was, bood hardnekkigen tegenstand, maar werd ten slotte op de vlucht gejaagd, waarbij hij tal van dooden en gewonden achter Het. MADRID, 23 Augustusn>De minister van oorlog deelt mee, dat de Spaansche verlie zen bij Tifarouin 300 dooden en gewonden hebben bedragen. De vijand is zwaar be proefd en gedemoraliseerd. Hij liet tal van dooden en gewonden op het slagveld achter. DE VER. STATEN EN JAPAN. WASHINGTON, 23 Augustus. Het arbi trage-verdrag tusschen de Ver. Staten en Japan is vandaag voor vijf jaar vernieuwd, zonder wijzigingen. SWINDEMÜNDE BANKROET. BERLIJN, 23 Aug. (Hbld.) Het gemeente-' bestuur van de Oostzeebadplaats Swine- münde heeft heden het volgende besluit ter kennis gebracht: De stad is niet in staat haar financiëele verplichtingen na te komen en moet daarom verklaren niet bij machte te zijn te betalen. Dit is de eerste maal dat een Duitsche stad zich bankroet verklaart. AMSTERDAM, 23 Aug. Eieren. (Eiervei- ling Prinsengracht). Kipeieren hoogste prijs 8.50, midden id. 7.75, laagste id. 6. Een deneieren 6. Aanvoer 75.000 stuks. Handel flauw. AMSTERDAM, 23 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche eigen heimers 4.755, id. blauwe eigenheimers 4.755, N.H. blauwe 5.60, id. muizen 4.905.25, schoolmeesters 4.905.25 per H*L« AMSTERDAM, 23 Aug. (Bericht van het Gem. Veilinggeb. expl. De Jong Koene) Kruideniersperen 5470, Ooms kinderen 54—70, Rietperen 1824, Dirkjesperen 16—22, Suikerperen 16—28, Zwaanhal- zen 14—19, Poire Madame 2636, Ma dame Trijve ƒ24—28, Yellow Transparant 20—36, Madaleine 20—36, Codlin Kes wick ƒ12—16, Zweden-appelen 26—30, Gamerensch zuur 12—18, Charlemonsky 6—30, Glasappelen 20—22, Druiven 70 —110, Aardbeien 70—100. Aalbessen Pro- lefic ƒ4552, Roode Trosbessen ƒ2436, Witte Trosbessen ƒ23—34, Reine Victoria 60—72, Reine Claude 50—62, Eldiksche Pruimen 30—40, Blauwe Pruimen ff>070 per 100 K.G.Perzikpruimen ƒ4—6, Me loenen groote 4580, id. kleine 20 40, Perziken I 11—17, id. II 5—8, Bloemkool I 22—26, Komkommers ƒ3.50—6.50 per 100 stuks Andijvie 57.50 Sla 22.80, per 100 krop Tomaten 10—20, Snijboo- nen ƒ3448, Prinsesseboonen 46—54, Dubb. boonen ƒ24—30, Tuinboonen ƒ3— —48, Prinsesseboonen 4654, Dubb. boo nen 24-^30, Tuinboonen 3—4.50, Nieuwe Aardappelen 46.50, id. Drielingen 2.80 4, Nieuwe Hill. Zandaardappelen 5.50— 11, id. id. Drielingen ƒ3.806.50 per 100 K O Bloemen: Rozen: 3—7, Chrysanthe mums 18—24, Amer. Anjers 6—9, Kel ken Lelies 1519, Gladiolen 1.40—3, D Dahlia's 1.50—3.60, Snijgroen 3—7 per 100 stuks. DELFT, 23 Aug. Boter. Ter markt wa ren 195/8 en 3/16 v. tezamen 3920 K.G. Prij zen 1.802.05 per K.G. ELST, (Bet.) 22 Aug. Fruit. Prijzen waren: Witte pruimen 38—59, dubb. witte 55—75, Abrikoospruimen 6570, wijnpruimen 35 —45, Blauwe pruimen 20—36, Rogkroosjes 12—15, Eng. Krozen 34—43, Perzikpruimen 4565, le soort Roode bessen 23—38, 2e soort 515 cent, alles per kilo Washinters 40—55, Belle de Leuvain 40—65, Morellen 60—90, Gamerenschzuur 2025, Char- mowsky 32—35, Early Victoria 16—20, Ca- ville 17—18, Glasappels 14—20, le soort Yel low,. Transparant 3540, 2e soort 24 28, div. zoete appels 1518, Dikstelen 12 14, Willem III peren 15—16, Zwaanhalsperen 19—20, Dirkjesperen 25—26, Schoofjespe ren 19—20, Clapp's Favorite 55—60, Prin- cesse de Freveux 5055, Smoutperen 19—20, Beurre de Merode 27—28, N.H. Suikerperen 29—30 ct., alles per Kilo, le soort Meloenen per stuk 60—80, ,2e soort 24—28, le soort Perziken 12—18, 2de soort 6—8 ct. per stuk. GOUDA, 23 Aug. Kaas. Aangevoerd 228 partijen le soort 3942, 2e soort 3438, rijksmerk ƒ34—43, zware 46. Handel ma- tig. HOORN, 23 Aug. Kaas. Aangevoerd 14 stapels fabriekskaas 40 22 st. boerenkaas 46 3 st. fabriekscommissie 37 41 st. boe- rencommissie 42 totaal 80 stapels, wegende 41.841 K.G. Handel vlug. SCHIEDAM, 23 Aug. Moutwijn. Offic. noteering, medegedeeld door H. J. Jansen, namens de commissie uit de Kamer v. Koop handel aan de Beurs) 12 per H.L. ad 46 zonder fust en zonder belasting. Melassespi- ritus ad 100 per H.L. 25, ruwe graan- spiritus per H.L. ad 50% 11 zonder be lasting. Spoeling per ketel 1.30. GOUDA, 23 Aug. Aangevoerd 228 par tijen Kaas. le Kw. 39—42 2e kw. 34—38 Zwaardere rijksmerk ƒ46; met rijksmerk 34—43. Handel matig. Boter, red. aanvoer, Goeboter 0. 901. J Weiboter 0.80—0.90. Handel vlug. Vee. Vette Varkens, groote aanvoer, f 36— 38 ct. per half K.G. Handel vlug. Magere ■Varkens red. aanvoer 3840 ct. per half Kg. Handel stug. Magere Biggen, groote aanvoer 10—12 per stuk. Handel stug. Vette Schapen geen aanvoer. Zeuglammeren red. aanvoer 16—24 per stuk. Handel redelijk. Eieren, red. aanvoer, per 100 stuks 7 7.50. Handel matig. HOOFDDORP, 23 Aug. Aangevoerd Nieuwe Tarwe 10.5012 Rogge 7.25 7.75 Gerst Chevaüier 9.75—10.50 Win- tergerst 7.25—8.—Groene erwten 17.50— 19 Vale erwten 18—20 Karwei 82—84 Koolzaad 18—19. Prijzen per 100 Kg. TRAM IN EEN CAFé GEREDEN. De stoomtram Drunen-Heuaden, die Dins dagmiddag om 12.40 uur uit Heusden var- trok ontspoorde onder Ottd-Heusden en reed het café van v. L. met geweld binnen. Het pand werd zwaar beschadigd, alsook meubilair en biljart. Persoonlijke oageluk-_ ken kwamen wonder genoeg niet voor. Des avonds om 9 uur had men den ijzeren café-beaoeker weer op de lijn. dat die geheele geschiedenis bij het ziekbed van Henriette een spooksel harer verbeel ding was, of dokter Bruck moest er slag van hebben onaangename herinneringen op den achtergrond van zijn geheugen te dringen, die aan weinig menschen gegeven is. Flora had zeker gedacht, dat met haar bede om Vergeving, met haar openlijk getoond be rouw, aanstonds ook weer de oude innige betrekking zou hersteld zijn geworden, die vroeger tusschen Bruck en haar had be- «taan. Moest hij toch niet onuitsprekelijk gelukkig zijn in de zekerheid van haar voor altijd de zijne te kunnen noemen Hij had haar immers zoo iief. Misschien hield hij dit gevoel diep in zijn binnenste verborgen en wilde hij het nog niet laten merken, want Bruck en daar .troostte Flora zich mee was een van die menschen, die niet zoo aan stonds tot verzoening zijn gestemd. Met de bruiloft, die tegen September was vastge steld, zou alles anders worden. Intusschen was de 20ste Mei aangebroken, Blóra's verjaardag. Op elk tafeltje in haar ka mer geurden de prachtige bloemen, die de Vriendinnen haar hadden gezonden. Ook de vorstin had aan de verloofde van den hof raad, die werkelijk met allerlei gunstbewij zen werd overladen, een keurige bouquet doen ter hand stellen, en van de aanzienlijksten des lands had zij gelukwenschen ontvangen. Ja, het was een dag van triomf voor de schoo- ne Flora, een dag, waarop zij opnieuw eens 'Weer gesterkt werd in de overtuiging, dat Zü een lieveline der goden was, geborenen geroepen voor een glanzend levenslot. En toch lag er een schaduw over haar voorhoofd, dat zich gedurig in diepe rim pels samentrok. Op de tafel stond tusschen de geschenken van grootmama en de zusters, een keurige pendule van zwart marmer. Vroeg in den morgén had Bruck die gezon den met een begeleidend schrijven en zich daarbij verontschuldigd, dat hij in den voormiddag niet kon komen, omdat een ernstige zieke al zijn tijd in beslag nam. „Ik begrijp Leo niet, dat hij niets aardigers voor mij wist te bedenken dan dit steenen ding," zei ze verdrietig, naar de pendule wijzende, tot mevrouw Ürach, die de vorste lijke bouquet onder den neus hield en er on ophoudelijk aan rook, alsof er een bijzondere geur aan meest zijn. „Een zwaar geschenk is op een verjaardag niet mooi, ik voor mij vind het tenminste nog al smakeloos." „De pendule is dunkt mij juist naar.uw smaak gekozen, Flora. Het wonderlijk diep zinnig ameublement van deze kamer is er volkomen mee in overeenstemming," zei Hen riette, die, op een rustbed liggende, met spotachtigen blik naar de vier zwarte zuilen in de hoeken wees. „Gekkepraat, gij weet even goed als ik, dat ik deze meubels toch niet mee kan ne men. Maurits heeft de kamer ingericht zoo- als ik dat graag had, maar voor zoover ik weet, heeft hij mij geen enkel meubel of sieraad ten geschenke gegeven. Ik zou dien rommel toch ook niet graag meesleepen. Men krijgt eveneens zijn bekomst van het stereotype gezicht op altijd dezelfde meu bels, als van een lang gedragen toilet. Wat zal ik in 's hemels naam met dat zwart fi guur beginnen in mijn boudoir te Leipzig, dat lila wordt behangen en met bronswerk versierd?" „Een frissche bouquet had ik hever ge had, maar gij zijt immers niet sentimenteel, Flora," antwoordde Henriette, met zonder eenige bitterheid in haar toon. Kathe, die van daag voor het eerst geheel in het wit gekleed was, stond naast een heerlijk ontwikkelde myrthenplant, door de tante zelf gekweekt en aan Flora gezonden met een wëemoedig lachje streek zij de hand vleiend en streelend over de fijne blaadjes en dunne, buigzame takjes. Niemand had een oog voor dit zeld zaam schoon geschenk, dat door zijn gemis in het huis aan de beek een groot offer kostte. Na den maaltijd kwam men in het salon omdat er nog gedurig menschen kwamen, om geluk te wenschen. Alle deuren, die uit de eene in de andere zaal geleidden stonden open en het geheel leverde een verrukkelijk schoonen en smaakvollen aanblik op. Door de ramen aan het balkon drong de geur der jonge lindebloesem naar binnen, en de gou den Meizon scheen door de hooge vensters. Alleen in het donkere vertrek aan het einde waren haar stralen niet thuis het zag er daar verdrietig en koud uit als altijd en de rijk dom van levende bloemen, juist daar opeen gehoopt, had iets dat onwillekeurig een pijnlijken indruk maakte. melstoel voor het opengeslagen balkonraam. Graag had zij er zoo „meiachtig" uitgezien als Kathe en het magere kleine figuurtje daarom in een wolk gehuld van wit neteldoek en kant, maar huiverend wikkelde zij zich in een zachte shawl van geborduurd krip en daarover viel haar rijk, blond haar in al zijn lengte naar beneden sinds haar ziekte had zij de vlechten niet meer opgestoken. Als zij daar zoo stil nederlag, door het half getemperd zonlicht beschenen, met de wijd geopende, blauwe oogen, door zwarte wenk brauwen overschaduwd, met de witte kleur, die alleen dicht bij de slapen door een koorts achtig rood plekje werd afgewisseld, had zij veel van een wassen beelcf. Zij had Kathe naar de piano gezonden in de muziekkamer en wachtte nu, met in den schoot samenge vouwen handen, op het begin van Schuberts lied de Lof der Tranen. Op eens werd het roode plekje aan de slapen donkerrood ge kleurd als karmijn, de magere handen werden onwillekeurig tegen het hart gedrukt dok ter Bruck kwam binnen. Flora ijlde hem tegemoet en hing aan zijn arm. Nauwelijks liet zij hem den tijd, om de andere leden van het gezelschap te groe ten en nam hem mee, om hem al haar ge schenken te laten zien. De schoone dame, die zoolang op al haar doen en spreken graag den stempel van ernstige wetenschappelijke heid en diepzinnig onderzoek had gezet, vertoonde op haar negenentwintigsten ge boortedag al de naïeve bevalligheid eener zestienjarige, en bij die verandering zag zij er, met haar liefelijk, bewegelijk gelaat en schaone buigzame gestalte werkelijk verruk kelijk en bekoorlijk uit. Kathe stond bij een muziekkastje en zocht naar het verlangde stuk, toen het paar langs haar heen naar Flora's kamer gingZij zag even om, kreeg een half verlegen groet van dokter Bruck en zocht nog te ijveriger. „Zie, Leo, met dezen dag sluit ik de reke ning af met het verleden, waarin ik zoozeer heb gedwaald en haast mijn geluk had ver speeld," zei Flora met een stem van name loos zoeten klank, terwijlJKathe het muziek boek uit het kastje kreeg. „Ik wil de herinne ring aan dien verschrikkelijken avond.niet weer oproepen, dien avond, toen ik alle zelfbeheersching had verloren en in mijn overspanning woorden sprak en uitdrukkin gen bezigde, waar mijn hart niets mee te ma ken had maar ter wil te van de waarheid en omdat ik aan mij zelve schuldig ben, moet ik toch zeggen, dat gij op dien avond ook habt gedwaald in uw oordeel. Het was geen zucht, om op den voorgrond te treden, die mij tot schrijven dwong, maar werkelijk mijn talent, mijn geest. Vraag niet verder 1 Ik kan u alleen verzekeren, dat ik mijn weg zou hebben gemaakt, en wel door mijn werk „de Vrouwen", dat gij niet kent. Naar het oordeel van bevoegde mannen zou het mij een grooten naam hebben bezorgd, maar hoe zou ik er verder aan kunnen of willen denken, aan uw zijde een eigen weg te begaan en mijn bekwaamheden te doen bewonderen. Neen, Leo, ik wil mij alleen verkwikken en verheugen in uw roem, zooals dat der vrouw betaamt, en opdat de verzoeking mij nooit weder overvalt, moeten deze bladen, vruch ten van ijverige studie en dichterlijken aan leg, dien ik werkelijk heb, voor altijd ver dwijnen." Op dit oogenblik ging Kathe, met het muziekboek in de hand, om de piano heen. Zij zag dat Flora het manuscript met een lucifer aanstak en het brandende in - den haard wierp. De schoone verloofde wendde daar bij het gezicht naar het raam, waar de dok ter stond misschien hoopte zij, dat hij een poging zou doen, om haar het offer te be letten, maar hij stond stil, hij stak geen hand uit om het kostbare papier te redden. De lucht van het brandende manuscript drong in de kamers en terwijl Flora met saamge- knepen lippen weer terugtrad van den haard ging Kathe haastig voor den vleugel zitten en begon de schoone fantazie op de Lof der Tranen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7