Bij de geredde van St. Sauveur VOOR f 45.- INNENKASTEN. Berichten uit onze vorige oplage. (NSEZ0MDEH. BUFFETTEN Badhuisstraat 9 - Tel. 3316 I SCHOTEN. BLOEMENDAAL OVERVEEN. VELSEROORD. VELSEN. WIJK-AAN-ZEE. HILLEGOM. HAARLEM. Kruisverbond. De a.s. feesten. Kamer van Koophandel en Fabrieken Haarlem en omstreken. Examens Hoofdakte. Telling óp den Rijksstraatweg. VAN ONZE RECHTBANK. Loting lichting 1924. Een zeldzame plant. De schoolgeldinning. Gered, Onze winkelstand. BURGERLIJKE STAND. Het ongeluk in het Kenaupark. GROOTE BRAND, De speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht." VRAGEK3US. Advertenfiën EERSTE KWALITEIT D. SCHOUTSEK SmaCHELSTRAAT 4 MASSIEF EIKEN EN „MEUBELHUIS". De Gevelverlichting van den heer J. P. Kok. Donderdagavond werd de gevel van 't huis van den heer J. P. Kok op schitterende wijze verlicht. Aan den kant van den Rijks straatweg was er een kroon* aangebracht, waarboven een W. met aan weerskanten groote sterren. Op den hoek zelf waren eenige kleine sterretjes aangebracht. Aan de rlorisstraat-zijde was er een groote W. met aan weerskanten wederom eenige sterren. Het geheel bood een prachtigen aanblik. Den ebeelen avond stond het voor het huis van en heer Kok zwart van menschen. Vrijdagmorgen is men aan de groote kroon en de W. de gaatjes eenigszins aan 't ver wijden gegaan, daar de gasverlichting eenigs zins flauw brandden. VER, KONINGINNEDAG OUD-SCHOTEN. (Vervolg), Na het ringrijden der dames, waren de heeren voor het ringrijden aan de beurt. Deze kweten zich iets beter van hun taak dan de dames. Dit werd een beetje zwaar deren kamp. Na een interessanten stiijd was de uit slag als volgt: eersten prijs G. van der Peet, tweeden prijs A. de Boer, derden prijs Cor Vink en vierden prijs G. Schoorl. Enkele incidenten hadden hier ook weer plaats, daardat bijv. bet wagentje aan kwam rijden an' de ring nog niet was doorgezakt, zoodat zij weer heel netjes den terugtocht konden aanvaarden. Zooiets bracht echter vroolijk- heid onder de toeschouwers. Nadat bet ringrijden voor heeren was aigeJoopen, en men een pauze bad genomen, om zich weer te harden voor den eerstvolgenden strijd waren de dames aan de beurt, om door in het ringetje te prikken een prijs te ver overen, maar nu was het voor sommigen ets gemakkelijker en voor enkelen, die de edele balanceerkunst nog niet zoo ge heel meester waren, weer iets moeilijker. Juist deze laatsten gaven dikwijls aanleiding tot vroolijkheid. Echter over het algemeen genomen k ook deze wedstrijd zeer geanimeerd verloopen. Na den kamp hadden de volgende dames een prijsje weten te bemachtigen. De eerste prijs een étui met alpaca lepeltjes werd gewonnen door mej. R. van Schoten; do tweede prijs, een mooi theeblad, werd ge wonnen door mej. R. Borst; terwijl de laat ste en derde prijs, een kleerenschuier met spiegel door mej. Crist. Duineveld werd in beslag genomen. Hierna was het ring steken geëindigd en werd bij de consump tie-tent een dansje gemaakt. Na de serenade (waarvan reeds elders In ons blad een beschrijving wordt gegeven) werden enkele spelen voor de jeugd ge daan. O. a. het rijden met een plat wagentje, hetwelk in beweging wordt gesteld door het naar zich toetrekken van een touw, wat bij de jeugd zeer veel bijval vond en waar ook zeer veel belangstelling voor was. Grappiger was echter het paalïoopen. Dit was een paal in het midden en twee aan.de kanten, waarover een zeildoek was gelegd, hetwelk ia een halven bocht tot op den groad afhing. In de eene zijde was een bruin soort poeder of aarde gedaan, terwijl zich in de andere zijde wittekalkpoeder bevond. Nu was de kunst om op die paal te loopen van het eene eind naar het andere zonder dat men met de poeder in aanraking mocht komen. Dit was natuurlijk een koffie naar de hand van de jeugd. Wanneer er e«n niet meer zijn evenwicht kon bewaren, en in de witte of bruine poeder terecht kwam, dan gmg er een luid gejuich onder de kleine toeschouwers op en vermaakten zij zich k stdijk met den ongelukkigen bruin- of wit-visch Een heel onschuldig spel, wat inderdaad zeer vermakelijk was. Of nu de respectievelijke moeders het ook zoo ver makelijk gevonden hebben, durven wij niet le beweren. Wel gelooven wij dat zij op deze dagen heel wat door de vingers zullen zien. Het terrein op zich zelf had o. i. gisteren avond wel wat mooier verlicht kunnen zijn, daar toch schitterend licht er niet weinig toe bijdraagt om de feestelijke stemming te verhoogen. De draaimolen mocht zich. zoo als altijd, in een druk bezoek verheugen. Hiervan ge noten zoowel de kinderen als de groote menschen. Het is dan ook altijd een prettig gevoel, er op te kunnen wijzen, dat je ge vlogen hebt, al is het dan ook maar een meter of 6 van den grond. Dit behoef je er echter niet bij te zeggen en geen mensch komt dan te weten, dat het in een vlieg- draaimofen is gweest. De illusie is ook wel wat waard. Zoo is dan deze dag, die in alle opzichten geslaagd mag heeten, voorbij ge gaan of liever gezegd voorbij gevlogen, want voor men er goed en wel idee van had was het al donker, en moesten van de lichten gebruik worden gemaakt. De hoofdzaak is echter dat, dank zij de flinke leiding van het bestuur der 'feestcom missie, allen zich kostelijk hebben geamu- leerd, en weer vol verlangen naar het volgende jaar zullen uitzien, in de hoop, dat het dan een net zoon gezellig en vroolijk dagje zal worden als het gisteren geweest i«. HET FEESTTERREIN. Donderdagavond zijn wij nog eens een kijkje gaan nemen in hoeverre men met het feest terrein klaar is. Daar de afsluiting nog niet geheel voltooid was, hadden de kinderen nog vrijen t-oegang, en maakten zich ver dienstelijk met het helpen aan den bouw van den draaimolen, welke dikwijls per ongeluk draaide. In het geheel had liet terrein een feestelijk aanzien, vooral de groote stoomcarrousel, en de verdere schit terende tenten. Laten we hopen, dat het weer eenigszins medewerkt, want zooals het totnogtoe gegaan is, zien wij er niet veel heil in. Zooals bekend is, ligt het feesttererin aan den Middenweg, ongeveer ter plaatse waar eenige jaren geleden het Ilvo-terrein was. Hedenmiddag omstreeks half vijf zal het fanfarekorps „St. Ceacilia" een omgang door het dorp maken en eenige stukjes muziek ten gehoore brengen. Van 's middags 25 .Uur zullen de kinde ren van „Koninginnedag" op het feestter rein, 'onder leiding van het bestuur, van de aangewezen attraotie gebruik cuaken. Bisdom Haarlem. Opgericht door Z. D. H. den Bisschop. Th. J. A. Bosman, Kan, en Deken van Amsterdam, Vrz. M. W. A. W ijter.burg. Pastoor. Prins Hendriklaan, Rot terdam. L. J. Willenborg, Past. te Bloe- mendaal, Secr. F. C. van Beükering, Past. te Rotterdam (H. Antonius, Abt), Penn. Th. M. Beukers, Pastoor te Leiden (St. Petrus). M. A. A, Hasl, O. F. M., Kap. te Rotterdam, Boschje 7. N. Appelman, Prof. aan het Seminarie te Warmond, Bibl. Het Liturgische Biureau is gevestigd in net Pensionaat te Monster, onder directie van ien ZeerEerw. Heer L. H. Wanna, Rector. Bloemendaal (N.-H.), Dek, Haarlem. B. H. Allerh. Drieëenheid.) L, J. Willenborg, 'astoor, 7b—0017. J. van Muiien, Kape- aan, 820819. f Helpt de millioenén bijeen brengen voor i. K. Vereen.-gebouwen. Kerkbestuur. Vug. Goossens, Joh. Hillen, Joh. Huijser en Blans. Eucharistisehen Bond. L. J. Willenborg, Past., Dir. Mej. M. Aghina, Secr. Bethanië. Oefenhuis voor R. K. Dames voor het bekeeringswerk onder de heiden kinderen van Nederland. Inlichtingen te be komen bij den ZeerEerw. Zeergel. Heer Dr. Jac. van Ginneken S.J. te Oudenbosch, Pastoor L. J. Willenborg te Bloemendaal en de Overste Mej, Agnes Westerman. Bond van het H. Hart. Hoofdzelatrice Mevr. Braakenjburg. Aubade-repetitie. De repetitie voor de op 31 Augustus te houden aubade, welke Woensdagavond door het slechte weer mis lukt is, zal nu gehouden worden op Zater dagavond 7 uur op het buitengoed „Wild hoef". Georganiseerd overleg. Naar we verne men, zal de commissie van georganiseerd overleg Maandagmorgen a.s. bijeenkomen ter verdere afhandeling van het Ambtenaren reglement. Ook zal aan de orde komen een voorstel- De Ros van Alderwerelt tot invoering van de 48-urige werkweek. BouW van winkelhuizen. Door den architect D. van Zetten werd het bouwen van twee winkelhuizen aan dén Bloemen- daalschenweg opgedragen aan den aannemer J. Drager te Zandvoort. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij P. v. d. Werif, Bfoemendaalsche- weg 98, Bloemendaal, een zwemkaart; Wiand, Koepellaan 2a Bloemendaal, een zilveren armband; Van der Werf. Rollands- laan Overveen, een bruin lederen faand- taschje; Boekelaar, Hoogstraat 18 Haarlem, een bont; S. Ruiter p, a. Kruit, Zeestraat 23 Zandvoort, een Aamestasch; H. van Steenis, Bloemendaalscheweg 207 Overveen, een portemonnaie, waarin abonnement van „Stoop's Bad"; E. Smits, Schulpweg 6 Aerdenhout, een lederen dimesceinttmr; Kesselaar, Schoolmeesterstraat 65 Zaandam, •en gouden ring. gemerkt J. S.j G. Hom, Roll andslaan 9 Overveen, een gummi jas; aan het bureau van Politie te Overveen, een sleutel, een knipmes, een portemonnaie, een sleutel, een nummerplaat, een gouden ring Komen aanloopen bij: Veibrtiggen, Van Vollenhovenlaan 24 Aerdenhotrt, een ïersche setter. Bevallen: B. M. FrisRonde, z. M. P. ChristoffelsVendel, d. A. D. L, de Clercqvan Lennep, d, J. Vermeerde Hulln, d. M. E. LemansBehmer, z. Ondertrouwd: B. Carp en'M. J. M. Moltzer. Getrouwd: J. Kuijl en B. Lammers. Overleden: M. Vlugt, 61 j. Het H. O. V.-concert. Muziekliefhebbers herinneren we even aan het concert van de H. 0. V„ hetwelk heden- (Vrijdag) avond in Aerdenhout op de Vondellaan gegeven zal worden. Gezien het schitterende program ma, belooft hel een moofe avond te wor den. Personalia. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Fransch L. O. da heer G. A, v, d. Mey, alhier. Aangereden. Een zoontje van den heer V. reed gisteravond in de Wïllibroixfstraat en werd daar aangereden door een autobuss. Het ventje kwam te vallen en werd binnenge bracht bij den heer van Es. De knaap, dm erg geschrokken was, bleek er met een been- blcAmir afgekomen te zijn en word ton hufco van Dr. Oosterwijk door Dr. <ïe Weerdt ver bonden. De s/raf verlichting. Hot was Donder dagavond treurig gestekt met onze straatver lichting. Deze brandde wel, maar gaf geen licht. Iedere lamp geleek een gtoesendte aplj- kr, zoodat het donker was m de straten.. HoorjauenbedriJf. Aan de- N.V,. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken alhier is ver. gunning verleend bot. het oprichten van 30 cokesovens, een cokesverwerkïngsinsfcillatie en fabrieken van bijproducten op hare terreinen in de Breesaap. Excursie. De leden van de alhier zete lende G <?z ondli eétfsconunisse maakten Donder dag een excursie naar de werken van het Hoogovenbedrijf. De heeren werden in een auto gehaald en bezichtigden de werken onder leiding van de ingenieurs. In 7 bijzonder gold de excursie de bezichtiging der in aanbouw zijnde woningen,welke nu bijkans gereed zijn. Daar de voorzitter den tocht niet kon mede maken, dankte de beer J ac.van Heyst do ingenieurs voor wat do leden dezen middag hadden mogen zien. Per auto werden de hoe ren weder naar Vet sen teruggebracht. NOORDWIJK, VLIEGTUIG GELAND. In een weiland onder Noordwijk is het militair vliegtuig nr. 74 gedaald ten gevolge van een motordefect. De schroef en de vleugels werden vernield. De fwec inzitten den, sergeant v. d. Berg en mecanicien Riemsdijk zijn ongedeerd. Het vliegtuig was op weg van Soester- berg naar Rotterdam. Statuten. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Huize Op Duin, te Wifk-aan-Zee. Gestaagd. Te Den Haag is onze plaatsge noot, de lieer J>. Steenvoorden geslaagd voor het ontwikikelirKfsexamen commies-titulair P. T. T. _le gedeelte. Tweemaal vruchten. Als «ut bijzonderheid vermelden we, dat bij dien lieer L. van der Weijden alhier een perebootm in den tuin vlaai, die een paar weken geleden voor de tweede maal bloeide en ook inderdaad vruchten zal voortbrengen, 't ls een inte ressant gericht naast de bijna rijpe peren (Boer® ülairgou) die ongeveer een lengte van 10 c.M. en een breedte van 7 c.M. hebben, de tientallen kleine vruchten te zien komen. Veilingen. Donderdagavond hadden in ho tel Sistermans de volgende veilingen plaats Ten overstaan van Mr. C. .1. Boerlage, no taris te Heemstede. Perc. I. Een Burgerwoonhuis aan de Hoofdstraat OHeerenweg) tegenover het Post kantoor, groot 1 A„ 78 c.A. Hoogste bieder de lieer Mr. J. A. de la Hayze f 4000, ver hoogd met f 200, Perc. II. Twee bloembolilenschuren, gele gen achter het woonhuis, in hoogste bod gebracht op f 2000 door Mr. J. A. delaHay- ze te Heemstede, verhoogd met 200, daar na met ff 500, totaal f '2700. Perc. III, Een perceel bloembollenland in den Venrupperpotiler groot 90 A. 60 c.A., in hoogste bod gebracht door den heer A. Rijn- véld te Hillegom op f 2600, niet verhoogd. Perc. IV. Een perceel bloembollenland, groot 81 A. 70 c.A. gelegen bij perceel III in hoogste bod gebracht op ƒ2450 door den heer A. Rijm-veld te Hillegom, niet verhoogd. De perc. 1 tot en met IV behooren in el- gendom aan dien heer L. Muller. Ten overstaan van Notaris A. Goldenberg te Hiitegom: de Bloembollenschuur met stel lingen, kantoorgebouw, pakplaats, erven en een perceel BioemboMengrond te Hillegom aan de Havenstraat groot te zamen 21 A. 50 c. A., toebehoorende aan den heer J. Dek ker Wr„ te Hillegom. In hoogste bod gebracht door den heer F. Lommerse Pz. fe Hillegom op 4700, niet verhoogd. Toesii beide veilingen Donderdag 30 Au gustus a.s. s t De vergadering van het Kruisverbond, Donderdagavond in het Hanzegebouw, was vrij goed bezet. De voorzitter heette in het bijzonder welkom den geestelijk adviseur, den Weleerw. Heer Lühn; die lang verhin derd was geweest de ledenvergaderingen bij te wonen. Medegedeeld werd, dat op de laatste bestuursvergadering de heer W. M. Rijbroek benoemd is tot eersten secretaris, waarmee de voorzitter hem, onder applaus der aanwezigen, geluk wenschte, uiting ge vende aan de verwachting, dat de gekozene zijn taak inet evenveel ijver en toewijding zal blijven vervullen, als hij dit reeds sinds het overlijden van ztjn bekwamen voorgan ger heeft gedaan. Aan de propagandisten werden kleine brochuurtjes uitgereikt om te verspreiden voor de aanstaande jubileumsfeesten. Zij bevatten de aansporing om dat feest waar dig, dus zonder drankmisbruik te vieren; evenzoo de aanplakbiljetten, die op ver schillende plaatsen in de stad zullen worden bevestigd. Nu kreeg de heer A. v. d. Hoek Jr. het woord, om in een heldere, goed gestyleerde lezing uiteen te zetten, welke de bijzondere taak van den Katholieken drankbestrijders is bij de heerschende malaise an werkloos heid. In het korte, vloeiende betoog waren vele mooie gedachten uitgewerkt en de spreker besloot met de opwekking, om den druk der tijden te beantwoorden met een een onverflauwden strijd tegen het veelvul dig drankmisbruik, dat de ellende vermeer dert, en blijmoedige activiteit ten bate van het maatschappelijk welzijn. Het applaus der vergadering en het waardeerend dank woord van den voorzitter was ruimschoots verdiend. Vervolgens gaf de voorzitter een uiteen zetting van het „tapverbod," zooals dit in onze stad tijdens de Jubileumsfeestelijkhe den zal moeten worden nageleefd, In den breede ging spreker na, wat er in verband met deze zaak is gedaan en geschreven, vanaf de verzending van het bekende ver zoek van bet Centraal Comité aan den ge meenteraad tot aan het laatst gepubliceerde feit: de afwijzing van het adres der Haar- lemsche straatvereenigingen door Gedepu teerde Staten. Op vaak ironische wijze ont zenuwde spreker de opgeschroefde protes ten en bezwaren tegen dit makke tapver bod en met verontwaardiging wees hij de beleedigende beschuldigingen aan het adres der drankbestrijding terug. De actie, door Minister Aalberse zelve aanbevolen en door de leiding der Katholieke drankweer opge zet, is^ niet het werk van „een handjevol fanatici" en „dolle drijvers," maar van ern stige menschen, die daarmee het waarachtig belang van ons volk beoogen. Terwille van hen, die zich vooral bij volksfeesten laten ■verleiden tot overmatig drankgebruik, is een tapverbod meer dan gewenseht- Ook ter wille van de matigen, die zich altijd moe ten ergeren aan de bandeloosheid en dron- kemanstooneelen, waardoor onze mooiste feestdagen worden ontsierd. Dat men van' zekere zijde deze kwestie had gemaakt tot een strijd voor of tegen Oranje keurde spre ker ten sterkste af. De Kruisverbonders denken er niet aan de Haarlemsche burge rij onmatig te noemen, maar wie beweert, dat in onze stad geen ergerniswekkend drankmisbruik bestaat, kent de toestanden niet. Het argument, dat een tapverbod in breuk maakt op de persoonlijke vrijheid, vindt een drankbestrijder belachelijk, om dat hij, ter wille van de zedelijke en stoffe lijke welvaart van het volk, veel grootere offers heeft te brengen en er van overtuigd is, dat juist de drinkgewoonten de persoon lijke .vrijheid voortdurend kwetsen. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat- juist onze Katholieke gemeenteraadsleden op "n enkele uitzondering na, weinig van drankbestrijding blijken te weten. Ook de voorzitter betreurde dit en meende den tijd gekomen om ook in de kiesvereeniging daar eens aandacht aan te schenken; Te half elf werd deze interessante ver gadering met gebed gesloten. Op verschillende punten der stad kan men zien dat de toebereidselen voor de versierin gen een aanvang hebben genomen. Zoo is men b.v. op het Stationsplein bezig om nabij den uitgang van het station een muziektent te plaatsen. Ook zijn er in de Zijlstraat mas ten geplaatst en zijn er draden over de straat gespannen, evenals in de le Kleine Hout straat. Ook is men aan verschillende huizen inrichtingen voor illuminatie aan 't aanbren gen. Op de riviervischmarkt staat een dikke mast, welke nog geheel met zeil omwonden is. Dat moet zeker een verrassing worden. Blijkens ontvangen inlichtingen wordt het wetsontwerp, inzake het nieuwe Belgische douanetarief, niet meer in 'de Belgische Ka mer in behandeling genomen vóór de parle mentaire vacantie. De desbetreffende wet zal derhalve niet voor October a.s. van kracht kunnen wor den. HAARLEM, 22 en 23 Augustus. Geëxami neerd 16 vrouwel. en 1 mannel. candidaat. Afgewezen 10. Geslaagd de dames M. E. van der Kany, Julianadorp; J. M. Essed, Am sterdam; N. Hoeksema, Amsterdam; A. M. Benzemaker, Amsterdam; H. A. A. Damade, Haarlem en de heer H. J. Dooremaker, Volendam. Gedurende zeven dagen zullen vanwege Waterstaat, alle passeerende auto's, motor rijwielen, fietsen, rijtuigen, voertuigen en voetgangers op den straatweg Haarlem Alkmaar geteld worden. Zitlimg van Donderdag.) Verduistering. Des middags stond terecht de 36-jarige P. I., manuf.ncturier te Tiel, thans gedetineerd. Hem wordt ten laste gelegd dat hij in 1921 te Purmerend opzettelijk verschillende geld sommen als-een van 1600, een van 4000, een van 7798, een van 1500 en een van 719.80, aiM'hans telkens eenig geld, alles, loetbehoorende aan de N.V. Jorritsma's Ma- nufacturen-handel aldaar althans aan een an der dan aan hem beklaagde welke bedragen hij urt hoofde zijner persoonlijke dienstbe trekking als directeur dier vennootschap en atzoo 'anders dan dloor misdrijf onder zich had zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Na een zeer ingewikkeld getuigenverhoor oischte het O. M. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Hij wees er op dat bekl. zich eendgen tijd geleden zelf heeft aangemeld in zeer zenuwachtigen toe stand: hij voelde dat hij iets verkeerds had gedaan. Spr. heeft hem toen laten gaan, om dat de verwachting was, dat de zaak nog wel in orde zou komen. Later ztjn «ar evenwel klachten gekomen, die thans tot deze vervol ging hebben geleid. Spr. meende, dat ten aan zien van de onderscheidene genoemde bedra gen het wettig en overtuigend bewijs gele verd is. 1 Dit werd door den verdediger, mr, Hoogh, befwist. Hij betoogde, dat er van verduiste-1 ring geen sprake was. Verschillende gelden, in de dagvaarding genoemd, behoorden z. i. niet toe aan «te N.V., maar aan beklaagde persoonlijk. Bekl. is geen misdadiger, maar een ongelukkig mensch. Hij heeft geknoeid, maar verdient niet de straf, die het O. M. hem wil opleggen. Spr. concludeerde tot vrij spraak, subs, dementie. Utspraken van 23 Augustus 1923. E. v. d, K., artiste, te Amsterdam, gedeti neerd, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. J. L. M., koopman, te Haarlem, gedeti neerd, diefstal, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. A. v. H., kantoorbediende, zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande, gedetineerd, diefstal, 3 maanden gevangenis straf met aftrek preventieve hechtenis. H. K., los werkman, te Volendam, gede tineerd, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. H. S„ los werkman, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, gede tineerd, diefstal, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. Th, K. zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande, verzet, vervallen ver klaard, HET BOLLENSEIZOEN. Wij lezen in het „Kweekersblad" Een bijzondere drukte heerscht er langs den straat weg. Het is een gerij en geros met de manden en kisten, dat herinnert aan den vóór-oorlogstijd, toen de Centrale Rij ken nog de groote hoeveelheden bollen verwerkten. Nu concentreertTzich de verzending in hoofdzaak om de havens te Hillegom, Lisse en Sassenheim. Tientallen van motorschui ten varen af enTaan, beladen met kisten, in hoofdzaak bestemd voor Rotterdam. El- ken dag, tot in den nacht, is men in de ha vens aan het verschepen. Talrijke „Ford"- wagens en vrachtwagens voeren de Iristen aan. De kisten zijn dooreengenomen kleiner dan voorheen. Dit bevordert niet alleen het femakkeiijker hanteeren, doch ook voor- omt het het broeinzooat niet geheel, dan toch ten deele. Dooreengenomen heeft het weder nog al medegewerkt, om de bollen goed droog in de schuur en in de kisten te bergen, zooaat het verscheepte goed in een goede conditie ver zonden wordt. De keuring van den Plantenziektenkun- digen Dienst is zeer scherp, zoodat dezer zijds alles is gedaan, om te voorkomen, dat men in het buitenland gegronde klachten heeft over de kwaliteit. Het is verwonderlijk, zooals de stemming er in blijft. De verkoopers vinden overal een willig oor voor hun aanbod, al worden nu door verschillende koopers lagere prijzen geboden. De tip-top-kwaliteit brengt nog steeds goede prijzen op. De z.g.n. Engelsche Tulpen zijn nu iet gemakkelijker te koopen. De kwaliteit speelt hierin een grooten rol. Narcissen zijn prijshoudend sommige soorten exorbitant hoog. De goede Darwin-Tulpen-broeisoorten verkoopen niet slechtbeter dan aanvan kelijk de verwachting was. Hyacinthen zijn duur. Men kan zeggen peperduur". De handelaren kunnen zich gelukkig prijzen, dat door het Minimum- Prijzen-Contract de markt vroeg was gezet, want anders was de strop voor hen niet te overzien geweest. Late Tulpen zijn flauw. Goede Brceder- soorten prijshoudend. De Beurs stond .in het teeken van veel handel. Er komt weer vraag naar geraapte ^udden. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Sinds Vrijdagmdddiag 12 uw is de gewijzigde dienst van d*e Postehèquo- en Girodienst tn werking getreden. Vanaf dit o ogenblik is de dienst, zooals dat genoeand wordt, gecentraliseerd en moet alles over het centrale Girokantoor in den Haag gaan. Adviezen ran cheques, girobiljet- ten enz. moeten nu naar Den Haag worden opgezonden en vanuit Den Haag worden zij verder naar de aangewezen kantoren gediri geerd. Men kan b.v. nu niet meer. zooals tot nu toe het geval was, dadel ijk geld op het post kantoor hier ontvangen, kwam iemand met een cjuitantie aan de dear en men had geen voldoende geld hem te betalen, dan was het voldoende hem een cheque op dien jsostchè- que-dienst af. te geven met hét advies er van en dan kon dat aan het kaïntoor worden betaald. Dal gaat nu niet meer. omdat het advies eerst naar Den Haag moet worden ge zonden en dan weer aan het kantoor moet komen, waarmede allicht twee werkdagen gemoeid zijn. Wel kan men ook nu nog di rect gelden opnemen, maar dan moet men een z,g. „locale" rekening openen. Daarvoor moet een recht van f 5 per jaar worden be taald. Aan het postkantoor is omtrent deze nieuwe regeling een hoekje met instuulis verkrijgbaar. Het gevolg van deze centralisatie ia na tuurlijk dat een aantal krachten vooral meisjes! aan de kantoren zooais Haarlem overbodig worden. Wal daarmede gebeuren zal is nog niet bekend. De toestand is ech ter Zoo, dat als er Maandag nog geen be slissing daaromtrent gevallen is. de directeur van hei postkantoor niet weet wat aan de menschen te geven. Aan populariteit zal de Postahèquedienst met de nieuwe maatregeleu wel niet winnen., We konden al verkondigen dat hét een goede stap was in de richting om den nieuwen dienst, die in korten, tijd populair werd, te nekken. torege,in? voor de van de lichting 1924, welke in September gehouden wordt, is thans vastgesteld. i Voor het indeelingsdistrict Haarlem, waar toe, met uitzondering van Amsterdam. Vlie- I? ferschelling de geheele provincie Noord-Holland behoort, wordt op 28 plaat sen geloot. In deze plaatsen komen ook de dienstplicb. tigen uit de omliggende gemeenten. Voor Haarlem en omgeving heeft de lo ting als volgt plaats: 1 September te Hoofddorp voor Haarlem mermeer; te Heemstede voor Heemstede en Bennebroek. 3 September te Schoten voor Schoten en Spaarndam. 5 September té Zandvoort voor Zand voort; te Overveen voor Bloemendaal. 7 September te Beverwijk voor Beverwijk, Wijk aan Zee, en Duin Assendelft, Castri- cum, Uitgeest en Heemskerk; 'te Aals meer voor Aalsmeer en Uithoorn. D September te Velseroord voor Velsen, 27 September te Haarlem, in de Doelen, voor Haarlem, letters A tot en met J, en voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude. 28 September te Haarlem, in de Doelen, voor Haarlem, letters L tot en met Z. Als lotiqgscommissaris treden op ma joor de Reede en kapitein v. d. Lijke. Een vriendelijke lezer deelt aan de O. H. Crt. mede, dat in Den Hout en we! in 't bij zonder in den Hertenkamp 'n schimmeteoort is gevonden van aanzienlijke afmetingen, 't Is de reuzenbovist (Bovista gigantea), die wel iswaar soms een hal ven meter in doorsnee kan, worden, maar het exemplaar in Den Hout, met een paar decimeter «ameter, mag er toch ook al zijn. 't Is een reusachtige, grijs witte bol, van binnen bestaande uit helder- blarfk weefsel, det over eenige dagen tot een zwartbruin poeder uiteenvalt. De stuifbal springt dan stuk en billioenen „sporen" ont snappen en worden door den wind verspreid. Uit elk kan zich een nieuwe plant ontwikke len. Het is een rare geschiedenis met de in ning der schoolgelden. Zooals bekend is geschiedt de schoolgeldheffing, zoowel voor middelbaar als lager onderwijs, naar pro- ressieven grondslag, doch nu is men egonnen met het uitreiken der aanslagbil jetten voor de schoolgelden verschuldigd over 1 September tot en met 31 Augustus van het afgeloopen schooljaar. Voor de ouders, die op zulke aderlatingen niet meer bedacht zijn is dat zeer onpleizierig en voor de gemeente zou het heel wat renteverlies besparen, indien de schoolgelden vroeger en gelijkmatiger werden opgevorderd. Gisteren viel het 3-jarig zoontje van den schipper A. V., die met zijn schuit bij de ka zerne in het Spaarne ligt, in het water. De moeder heeft het kind door handreiking uit het water gehaald. Het kind bleek geen letsel te hebben bekomen en kwam met den schrik vrij. De reddingsbrigade was dadelijk met in strumenten aanwezig, doch behoefde hier van geen gebruik te maken. Da heer L. Renkema heeft in dé Pieter Kiesstraat 29, een prachtige zaak geopend in brood, banket en bonbons. Een fling ëtalageraam dat 's avonds schit terend kon verlicht worden en de frissohe nikkelen rekken om liet brood op te leggen, zorgt er voor dat de étalage een prettigen, aangenamen indruk maakt. De winkel is met zijn groote bolveröcbting en zijn heldere verf, alsmede met zijn groote verscheidenheid aan artikelen, een lust om aan te zien. De eerste indruk, dien wij kregen, was dat wij in een bloemenwinkel waren aangeland, doch dit kwam alleen door die mooie collec tie bloemen, die de heer Renkema bij do ope ning van zijn zaak mocht ontvangen. Geboren 24 Augustus z. van M. S. M. Boer- rigter -Heten 2t Aug. d. van P. Mocijman v. Oosterhout. Overled en23 J. R. G. 4 mnd., d. v. E. T. Bruijnsteen, Barteljorisstraat en J. v. d. Horst—v. d, Wiele, 26 j. Gasthuisvest. De 34-jarige heer Matthijs Knijpers, pro curatiehouder bij Kas trier's auto-pianornaga- zijn te Amsterdam, de eenig overgeblevene van het gezelschap toeristen, dat bii St. Sau veur is omgekomen, is Donderdagavond met den Parijschen avondtrem hier ter stede in goede gezondheid teruggekeerd. Op zijn kamer in de Vclserstraat ldrood, waar d'e heer Kuypers inwoont, hebben wij den wonderlijk-geredden stadgenoot opge zocht. IVij beschouwden dat als onze jour nalistieke plicht, ook al, omdat de lange en vole verhalen wier betrouwbaarheid lang «iet altijd evenredig was aan hun lengte op sommige punten voor belangstellenden, deelneanenden en medelevenden nog hiaten overlaten, tffe alleen dooi den eenigen waren ooggetuige van het schrik kelijk ongeluk konden worden aangevuld. Toöh was 't niet gemakkelijk, bij den gered de van St. Sauveur te worden toegelaten, want zijn hospita bewaakte hem met goede zorgen «n trachtte zelfs met-goedmoedige jok kentjes, „dnt meneer nog sMep'' den lastigen persman hij hem vandaan te houden. Maar tenslotte hebben we h»t toch op prijs gesteld in de gelegenheid te komen, den heer Kuy pers geluk te wenscben met de wonderlijke ontsnapping aan den dood. en een en ander van hem zelf te hoonen over de ramp in de gevaarlijke bergen van Zuid-Frankrijk. Wc hadden zoo vertelt hij dan al d'rie ritten met de noodlottige auto-car gemaakt, telkens met denzelfden chauffeur aan hot stuur, dEe nu als slachtoffer van zijn beroep gevallen is. Er werd echter herhaaldelijk snel gereden, wat de dames telkens angstig maakte maar de heeren van het gezelschap stelden ..baar ook telkens weer gerust. Het ongeval is naar mijn mcening dan ook slechts aan. d'it snel rijden te danken. Plotseling, toen we bij een scherpe bocht kwamen, ging de auto ach teruit Wat mag er gebeuren? De rem on klaar? De motor defect? Niemand, weet het precies, of za! het precies weten! Maar er moet natuurlijk iets gebeurd zijn. Maar dat tets zou m.i. nooit dit rampzalig gevolg gehad heblxm, ais er minder snel gereden was. Nu ging de auto achteruit en wel met zooveel kracht, dial de borstwering., die ter plaatse is aangebracht, verbroken werd, en de auto om laag stortte. In een ommezien was het gebeurd. Alle in zittenden werden door den val uit de auto ge slingerd en dat was een vreeselijk moment, ont je leven lang niet te vergeten. Het gegil en de wanhoopskreten van mijn ongelukkige reisgenooten was verschrikke lijk. Zij alien werden op de rotsen verplet terd. Ik was onder den val nog wel zoo bij mijn positieve, dat ik kon «leuken: „Als die zware auto nu maar niet op me valt.Ik geloof niet, dat ik meer dacht, of dat ik an dere gedachten kon onderscheiden, maar ik weet wel, dat ik geen doodsangst had. Ik kwam terecht fusscben twee rotsen, van een kamorhoogte, waartussclien een water lag van 4 M. breedte. - Er stond een reusachtig sterke stroom en daaraan, aan de aanwezig heid van dit stuk stroomende water, schrijf ik het toe, dat mijn val gebroken werd. Ik was als bet ware een speelbal van het wa ter. dal mij naar den kant wierp en ik heb daaraan meer dan aan mijn val of het schu ren langs de rotsen, mijn bonte en blauwe plekken en lichte uitwendige kneuzingen te danken. Ik heb toen een poos daar onder aan «le rotsen gelegen, zonder dat ik goed wjsl. wal er met me was. Toen ik omhoog keek. zag ik menschen staan, zij wierpen steentjes naar beneden, om kenbaar te ma ken. dat zij mij hadden bemerkt en natuur lijk pogingen zouden doen mij te redden. Dat gebeurde tenslotte op «ie wijze zooals bekend, en wat daaromtrent is medegedeeld en geschreven. In een zeildoek heeft men mij opgeheschen naar boven. Ik was gered en kon tranen van vreugde en dankbaarheid niet weerhouden. In het ziekenhuis te Luz St. Sau veur ben ik toen opgenomen. Ik kan rtiet met genoeg lof gewagen van de wijze, waarop men mij verzorgd en ver pleegd heeft. De zusters in het hospitaal heb ben mij met alle liefde en toewijding om ringd. Dokters en autoriteiten hebben alles voor mij gedaan, wat ze konden doen en ook de heer en mevrouw dr. Meerdink uit Den Haag vergeet u die vooral niethebben zich veel om mijn lot bekommerd. Ik weet niet, op welke wijze ik hen allen genoeg dank baar zal kunnen zijnl O ja, nu mot ik u nog iets zeggen over de. verhalen van dat oude vrouwtje. Dat is een zenuwpatiënte en haar verhalen zijn van geen waarde. Het is dan ook niet juist, dat zij de oorzaak van de ramp zon zijn. Na een reis van 27 uur ben ik nu weer Ihuis, en ik hoop weer spoedig in mijn ge wone doen te zijn. Ik ben niet de co te d'ar- gent-express tot Parijs gegaan, onder leiding van den heer E. Kuyper, «ten redacteur van de Maasbode te Parijs, ik had in Parijs juirt een half uur om over te stappen en per taxi naar het andere station te gaan, waar de ge wone trein voor Nederland gereed stond. Uw collega's dn Luz hebben 't me zoo las tig gemaakt, dat de burgemeester er zich ten slotte mee bemoeide en alleen menschen toe- Het, die een bewijs van hem hadden. Maar ik neem 't ze niet kwalijk, want zoo is hun vaj nu eenmaal! Het stoffelijk overschot van mej. Bie- zenaar, dat herkend is, zal te Lourdes wor» den begraven. Naar we vernemen is de toestand van de wed. K., die in het Kenaupark door een vrachtauto overreden werd, bevredigend. Weer telegrafische gemeenschap. MOSKOU, 24 Aug. Voor het eerst na 9 jaar is de directe telegrafische verbintenis tusschen Odessa en Londen hersteld. Britsch-Russisch geschil. MOSKOU, 23 Aug. De Volkscommissaris voor buitenlandsche 'zaken Pitsjerin heeft een nota gezonden aan de Britsche regee ring waarin geprotesteerd wordt tegen het hijschen van de Britsche vlag op het Wran- geleiland door Valke Jalmur Stefenson. De Russische regeering is van oordeel dat dU Russisch gebied is. De brand in Zuid-Frankrijk. PARIJS, 24 Aug. De brand in de bos- schen van Zuid-Frankrijk is gestuit voor Caenes. Het vuur sterft op de heuvels uit. In het bosch van biganières 7 mijl van Dragn- Nanto is het vuur opnieuw uitgebroken. Troepen zijn gezonden om den brand te bar strijden. MADRID, 22 Aug. Te Iran heeft een groote brand gewoed, welke 3 mallioen pesetas schar1 de heelt veroorzaakt. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. ATHENE, 23 Aug. De dag van gister en «te nacht zijn rustig verloopen. De staking schijnt ten einde te loopen. EERST BETALEN! SHEFFIELD, 24 Aug. De fabrieken te Shef field en Birmingham hebben groote orders van de Russische regeering voor boschbouw- machines afgewezen, tenzij de Russische re geering «vil betalen voordat de machines wxm» den geleverd. BARON KATO t LONDEN, 24 Aug. Uit Tokio wordt ge meld, datbaron Kato, die de vorige week is afgetreden als minister-president ran Japan, gisteren is overleden. TEGEN VERLENGING VAN ARBEIDSTIJD. ENSCHEDE, 24 Augustus. In de heden avond alhier druk bezochte vergadering van de afdeeling Enschedé van den textiel-ar- beidersbond de Eendracht ter bespreking van de vraag of al dan niet medewerking zal worden verleend tot verlenging van den arbeidstijd van 48 tot 53 uur per week, is met algemeene stemmen besloten in geen enkel opzicht mede te werken tot verlen ging van den arbeidstijd. Voor den inhoud van deze rubriek stelt d« Redactie zich niet aansprakelijk. Na de gehouden telling was de opbrengst van de gehouden „Speldjesdag" ten bate van „Herwonnen Levenskracht" 2007,0954. Gezien de medewerking is het bestuur ten zeerste verheugd met dezie opbrengst. We!-1 iswaar is de opbrengst dit jaar ruim 130G minder dan het vorig jaar. doch wie ir. de laatste weken mee geleefd heeft, raet de ac tie voor onzen Zonnedag kan heel goed be grijpen, waarom de opbrengst zooveel min der was. Nog komen er verschillende giften binnen voor onzen Zonnedag. Indien er nog weldoeners zijn, die gaarne een gift willen zenden, is het adres van den Penningmeester J. W. de Graaf Grebberstraat 2, die bereid is, elk bedrag, hoe klein ook, in ontvangst te nemen. Voorts meenen wij een woord van hartelijken dank te moeten brengen aan on zen stillen medewerker, de schrijver van het „Trekje," den heer G. N., die een toestand wist te beschrijven, van een geval bij het comité Haarlem, wat dan ook aanleiding heeft gegeven, dat velen bij het koopen van het zonnetje een extra Zonne-gave gegeven hebben, ten bate voor deze drie kinderen. Ook onzen vriend Jos v. Seggelen, komt een woord van welgemeenden dank toe, en wij hopen van harte dat hij nog veel, zeer veel zal rijmen, ten bate van Herwonnen Levenskracht. Dan zal voorzeker H. L. meer bekend worden. Ook onzeil ouden stadge noot „Veritas," willen wij niet vergeten, otn hem te bedanken, voor de bijdrage, die ten goede is gekomen aan Herwonnen Levens kracht. Ten slotte spreken wij den wensch uit, dat H. L. het volgend jaar, de medewei» king zal ondervinden, die een bestrijding der tuberculose toekomt. Het moge zoo zijn! Vr. In mijn bruine schoenen ziften olie- vlekken? Hoe kSn ik.die ér uit krijgen? Antw. Het beste doet u de schoenen t» laten zwart maken. Wil u het probeeren, doe het dan met petroleum-aether. (Herplaatsing wegens misstelling). RUNDERLAPPEN, doorregen 75 ct. RUNDERLAPPEN, mager 80 ct. ROLLADE en STUKJES 85 ct. ROSBIEF en RIB 90 ct. BIEFSTUK 120 ct, VET 60 ct. TELEFOON 3474.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2