N. II. KOIIHGIN WILIELMIIA. de Firma H. J. LAMP, Maandag 27 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14522 DET Hmma BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE blad Nogmaals de stemplicht. UIT DEN OMTREK. PROCLAMATIE. Barteljorisstraat 18, Haarlem. KROMMENIE. DE Aardewerkfabriek „DE P,0RCELEINE FLES" te DELFT en de Plateelbakkerij „ZUIDHOLLAND" te GOUDA. Brengen in den handel artistiek uitgevoerde borden en schotels ontworpen door bekende en bekwame Sierkunstenaars. Deze vooorwerpen zijn producten van blijvende waarde en mogen niet verward worden met in den handel gebrachte „massa- fsóricHtic". ALLEEN TE BESTELLEN OF VERKRIJGBAAR BIJ éaat' CASTRICUM. A utomobilistenwenschen- r, .li-v - 7'i HEEMSTEDE. VOGELENZANG. BEVERWIJK. ZANDVOORT. 5WtBER%-^ 3^ Opgave 9 uur v.m. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. ZAANDAM. NOORDWIJKERHOUT. HALFWEG. De Haariemsche jongensprocessie naar Noordwijk. Üe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: rer week 0.25 Her Kwartaal 3.25 franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regelt Bij contract belangrijke korting. Advertentiën cusschcn den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-aóvertcntiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Met aandacht hebben wij het antwoord gelezen, hetwelk het Centrum gaf op onze bemerkingen naar aanleiding van het pleidooi voor het behoud van den stemplicht. Wij kunnen het begrijpen, dat onze Utrecht- sche collega, die indertijd tot de weinige rechtsche bladen in ons land behoorde, welke het algemeen kiesrecht met vuur en overtuiging verdedigden, weinig ingenomen is met onze omschrijving van de electorale misère, waarin wij ons thans bevinden. En toch deden wij niets anders dan de feiten constateeren. Wij zeggen niet, dat de prijs te duur is betaald, toen onze leiders indertijd de gelijkstelling op het gebied van lager on derwijs van Cort van der Linden verkregen voor hun meegaan met het algemeen kies recht; maar de historie heeft sinds dien toch wel duidelijk bewezen, dat de rechtsche par tijen ten deze een concessie deden. Oi durft iemand te beweren dat het onmiskenbare parlementaire verval der laatste jaren met het algemeen kisrecht geen verband houdt? Wat bedoelt ge, met het allemansonrecht, vraagt het Centrum? Dit, dat het tegenge stelde werd bereikt, wat het A. K. beloofde te brengen, n.m. recht voor allen. Wanneer de baliekluiver en de kringetjesspuwer op de bruggen onzer groote steden evenveel in vloed heeft op de volksvertegenwoordiger als de plichtgetrouwe huisvader, die et harden arbeid het brood voor zijn vaak groot gezin verdient en door zijn productie mee helpt aan in standhouding dc-r samenleving, wanneer men den maatschappclijken non- valeur met den validen arbeider op één lijn stelt dan noemen wij zulk een stelsel van recht-voor-allen, allemans-onrecht. En een onzer groote bezwaren tegen den stemplicht is nu juist, dat deze met den sterken arm der wet dit onrecht wil helpen vergrooten. Bestaat alleen de moreele plicht, dan heeft men althans- de kans, dat zij, die abso luut geen verantwoordelijkheid gevoelen, nóch tegenover den staat en de gemeenschap, nóch tegenover hun gezin, van de stembus wegblijven. De stemplicht drijft er dezulken heen. zet hen aan tot spot, ja drijft hen tot organisatie van canaillepartij en wat fraais wij al meer sinds het uitvinden van den* stemdwang hebben waargenomen. Juist in ons land met zijn individueel kies recht en de E. V. met de lastenstelsels en voorkeurstemmen is stemplicht een gevaar. Bij vergelijkingen met andere landen mag daarop wel eens gelet worden. Dat er in den korten tijd, waarin de stem plicht gewerkt heeft, al heel wat bekeerlin gen zijn gekomen, willen wij in dit stadium van het debat toch ook wel eens even mce- deelen. Het is ons bekend, dat bij de laatste grondwetsherziening de stemplicht al bijna om hals was gebracht met medewerking der Katholieke Kamerleden. Maar de aandrang der propagandisten, dat de steAplicht niet te ontberen was, vooral niet op het platte land en tegenover de vrouwen, heeft velen toen aan het aarzelen gebracht. Zulke argumen ten van bijkomstigen aard houden echter nooit lang stand en men zal nu dan ook wel vodr de feiten uit den weg gaan. Ten slotte zegt „Het Centrum", dat wij weinig aandacht wijdden aan haar opmer king, „welke niet tot de onbeteekenendste in het debat behoort", dat n.m. het verzet tegen den stemplicht veel geringer zou zijn geweest, wanneer het instituut ook na zijn in-werking-treding niet zoo fel was bestre den. Hier dragen alle tegenstanders, dus ook wij, de schuld. Wij zoudeh hiertegen willen zetten, dat er tweeërlei verzet is geweest, hetwelk niets met elkaar uitstaande had en elkaar niet be ïnvloed heeft. De principieele tegenstanders streden slechts voor het beginsel, dat de staal met zijn handen moet afblijven van moreele plichten; en deze tegenstanders waren wel zoo wijs in dagen van verkiezin gen zulke beginselvragen niet op te werpen. De revolutionaire elementen hadden deze te genstanders niet noodig voor hun anti-maat schappelijke actie en hebben bij hen dan ook nooit steun gevonden; het eerste bewijs van het tegendeel moet nog geleverd worden. Neen, de stemdwang is een kwaad in zich; dat het zich op den duur op allerlei wijze wreekt en openbaart is niet de schuld van de principieele tegenstanders; integendeel, wanneer men tijdig naar hen geluisterd had, ware het voorkomen! Verslag der gemeenteraadsvergadering van 24 Aug j.l. Afwezig wethouder Labberté. Voorzitter Burgemeester Klerk, die bij de opening mededeelde, dat deze vergadering een vier jarige periode afsluit en dat 4 Sept. a. s. de nieuwgekozen leden opgeroepen zullen worden. Op voorstel van den heer Albers warden de nolulen der vorige vergadering (20 Juli) eenigszins gewijzigd en goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven der firma's Van Leyden en Zoon en Kaars Sijpestein, met het verzoek de zakelijke bedrijfsbelas ting met het oog op de moeilijke tijden, die de weverijen doormaken op te heffen. De voorzitter stelde voor. dat stuk naar B. en W. te renvoyeeren om praeadvies, dat echer wel zou luiden als voorheen en dus alwijzend. Vervolgens somde de voorzitter de ver schillende door Gedep. Staten goedgekeurde verordeningen en besluiten op en deelde mee, dat de agent van politie J. de Jong, met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd was tot gemeenteveldwachter te Westzaan en dat een oproeping reeds geplaatst was. Bij punt 2; Regeling omtrent toelating van kinderen van Uitgeest tot de scholen te Krommenie, werd besloten een zelfde regeling te treffen als met de gemeente Assendelft. f Bij punt 3; Het verzoek van J. de Jong tot het plaatsen van plakzuilen bij de Zuiderbrug en hoek Noorder-Hoofstraat Kruispad en van een plakbord bij de schutting der Linoleumfabriek op de Pad laan, werd op voorstel van B. en W. be sloten zulks toe te staan, zoodat voortaan schuttingen enz .daarvoor geen dienst meer mogen doen. Vervolgens werden de heeren W. Valk en J. H. Hendriks ontheffing verleend van art. 38 der Bouw- en Woningverordening, doch aangezien laatstgenoemde de te bouwen houten schuur wil gebruiken tot berging van lompen, zijllen B. en W. nog moeten onder zoeken of zulks niet in strijd is met de Hinderwet. Punt 5; Een verzoek der Christelijke Oranjevereeniging om 100 subsidie voor de jubileumfeesten voor H. M. de Koningin lokte heel wat discussie uit. B. en W. ad viseerden gunstig. De heer Ofman (S. D. A. P.) was van meening, dat de subsidie niet gegeven moest worden, omdat 't bewijs was gelevercj, dat verreweg het grootste deel der Krommc- nieërs van een Koninginnefeest niet wil weten. Wenscht een kleine groep burgers zulks wel, laten die gemeentenaren dan ook zelf de lasten dragen, maar niet putten uit de algemeene kas. Spreker zou stemmen tegen het toestaan van' honderd centen, dus natuurlijk tegen de gevraagde honderd gulden. De heer Albers (C.H.) wilde over deze zaak eerst dan het woord voeren, als hij wist, waarom B. en W. inzake jubileum feesten zelf niet met een voorstel waren gekomen, terwijl genoemd college de Oran jevereeniging wil steunen. De voorz. betoogde, dat B. en W. zeer zeker het initiatief hadden genomen in de ze als de vereeniging „Krommenie Voor uit" hen niet voor geweest was. De be sprekingen, welke genoemde vcreeniging hield, leidden evenwel tot geen resultaat en dus meenden B. en W. het best' te doen een subsidie-aanvraag af te wachten. Waar de gemeente ten opzichte van jubilcercnde ambtenaren nooit karig geweest was, dachten B. en W. goed te doen 100 toe te staan. De heer Al'bers beschouwde het als be kend, dat spr. geen vurig Oranjeman is en daarbij achtte spr. de tijden te slecht, de toekomst te somber om feest' te vieren. De aanvragers der subsidie achten zich echter met- historische banden verbonden aan 't Oranjehuis en dus moest er feest zijn. Waar nu in 't adres staat, dat het geld vooral zal besteed worden aan 't geven van concerten in de open lucht, waarvan iedgre gemeente naar kan genieten, wilde spr. voorstemmen. De heer Ten Wolde wees er op, dat de subsidie aan „Onderling Genoegen," een corps dat de eer van Krommenie hoog houdt ver buiten onze gemee'nte, slechts onder voorwaarden wordt gegeven en daar om zou spr. niet zoo maar 100 willen ge ven aan een vreemd corps. Spr. had echter van een commissielid der Oranjevereeniging de pertinente verklaring gekregen, dat de 100 niet zou dienen voor 't geven van concerten, doch hoofdzakelijk voor 't schoolfeest der leerlingen van dc'school met den Bijbel De vobrz. moest dat laatste afwijzen, om dat hij niet gelooven kon, dat een Christe lijke vereeniging in een verzoek om subsidie onjuiste beweegredenen of motieven zou aanvoeren. De heer Baars (S.D.A.P.) meende evenals de heer Albers dat de tijden er niet naar zijn om feest te vieren. De Koningin had verstandiger gedaan door alle feestelijkheden af te gelasten. Spr. zou tegen stemmen. De heer Schaaper (R.K.) wilde de zaak uit wat ruimer oogpunt bezien. Het leed, volgens spr., geen twijfel of in een socialis tisch geregeerd land zou, ondanks sléchte tijdsomstandigheden, een 25, 50, 75 ol 100- jarig jubileum zeker gevierd worden. Spr. zou gaarne subsidie willen verlcenen, om dat H.M. volgens veler opinie ons land bui ten den oorlog gehouden heelt, steeds mee leeft, wanneer rampen ons volk treffen en altijd de eerste is krachtigen steun te ver kenen als die noodig is. Waar plaatselijke vereenigingen ook met subsidie geregeld gesteund worden, en de neutrale vereenigingen geweigerd hebben mede te werken en dus niet deelachtig kun nen zijn aan subsidie in deze, daar meende spr. dat we de gevraagde 100 aan de Oranjemannen moesten geven. Tenslotte deed het praatje van „slechte tijden" bij spr. geen opgeld meer, want er is altijd feest. De heer Oiman zou steeds zijn stem ge ven om een plichtsgetrouw ambtenaar der gemeente te huldigen, maar de Koningin is geen gemeenteambtenaar. Bovendien trok spr. het erg in twijfel of de Koningin de so ciale nooden van haar volk voelt en lenigt. Zal H.M. b.v. niet gaarne hare handteeke- ning zetten onder de vlootwet, die spoedig in behandeling komt en tegen den wil des volks is? Spr. meende, dat de neutrale ver-( eenigingen hier het sterkst waren; aange zien deze zich tegen leest verklaard had den, mochten wij geen subsidie geven aan een kleine groe.p. Den heer Mooy (R.-K.) verwonderde het niets, Jat hier menschen waren, die zich als anti-koningsgezind aan de kaak stelden, maar gelukkig waren er nog velfen wier hart warm klopte voor 't huis van Oranje. Als Katholiek was spr. het natuurlijk niet in alle opzichten eens met de verschillende Oranje vorsten, die hier regeerden, maar als vader lander meende spr. dat we 't huis van Oran je grooten dank verschuldigd waren en daar om stemde spr. voor de 100. De heer Ten Wolde wilde de Koningin geheel buiten beschouwing laten, maar keur de het af, dat de muziekvereenigingen bui ten onze plaats subsidieëren, waarop de heer Albers antwoordde dat als de heer Ten Wol de geld wilde geven aan O. G., hij ook moest stemmen voor subsidie aan een ander corps. De heer Moov; Zeer juist! De heer Olman: Zeer onjuist! De heer Molenaar (R.-K.) meende, oat over deze zaak in 't geheel niet gesproken had behoeven le worden, omdat van te voren wel bekend was, wie voor en wie tegen zou stemmen. Waar echter, ondanks alles, gere geld feest gevierd wordt, door groote en kleine vereenigingen, meende spr. dat we de 100 moesten toestaan. Wel wenschten verschillende leden nog 'l woord te voeren, maar de voorzitter meen de. na 't gesprokene van "den heer Molenaar de debatten te moeten sluiten en bracht het voorstel in stemming, dat met de stemmen der heeren Baars, Joon, Olman ep Ten Wol de tegen, werd aangenomen. ,Bij punt 6; Aanvulling der steunregeling voor werkloozen kwamen de yoorstellen der commissie, bestaande uit de heeren Ofman, Molenaar en Schaaper in behandeling. B. i i W. wenschten eene nieuwe regeling, om te voorkomen, dat werkloozen, die een flink be drag verdiend hadden, terstond weer om steun konden komen. Het uitgebrachte rap- port bevatte de volgende aanvullingen: a. Als grondslag voor berekening van het inkomen der stcuntrekkenden wordt een ter mijn van 4 weken genomen. b. Elke periode van 4 weken wordt mits dien als een afgesloten geheel beschouwd, waarna, met inachtneming van het in letter c vervatte, eenzelfde tijdperk opnieuw in» c. Gedurende dezen termijn wordt a!s prikkel tot het aanvaarden en verrichten van arbeid, voor gehuwden en ongehuwde kost winners, zoowel georganiseerd als ongeorga niseerd, een bedrag van 6 per week of 1 'per dag en voor kostgangers, georgani seerd of ongeorganiseerd van f 4.50 per week of 0.75 per dag boven de in art. 6 genoem de bedragen in rekening gebracht. d. Elk bedrag aan inkomen door arbeid van den1 betrokkene verkregen, wordt bij deze regeling in rekening gebracht. e. Bij deeling van het overschot der in komsten in dagbedragen zal als een volle dag aangemerkt worden de som, welke na deze dceling overblijft en grooter is dan de helft' der dagsom. Een bedrag van minder dan 50 pGt. daar van wordt builen rekening gelaten. f. Bij berekening en toepassing van boven staande regeling blijft gedurende genoemden termijn de kindertoeslag, als in art. 6 is aan gegeven, gehandhaafd. g. Telkens, wanneer de tijd, gedurende welken de betrokkene van steun is uitgeslo ten, geëindigd is, gaat opnieuw een termijn van 4 weken in. De administratie der werkloosheidsverze kering, wier advies over bovenstaande wij zigingen is ingewonnen, kon zich met deze voorstellen vereenigen, mits bepaa.d werd, hoeveel in vrijen dienst verdiend moest zijn, zou deze regeling in werking treden, b. v. 30 per week. Als voorbeeld ter berekening werd gege ven: Een steuntrekkende, georganiseerd en gehuwd, met 3 kinderen, krijgt 2 weken steun verdient in de overige 2 weken der periode 40 per weck, Steunregeling: als hij een volle week werkloos is, wordt hem vol» gens art. 6 uitgekeerd 11 en 3.60 kinder toeslag, is 14.60. In 2 weken dus ƒ29.20. De overige 2 weken verdient' hij 2 maal j 40 is 80, dus in de heele periode van 4 we ken ƒ29.60 en 80, dus 109.60. Volgens letter c wordt als prikkel voor arbeid in re kening gebracht 6 per week, zoodat hij mag verdienen f 14,60 en 6, is f 20.60 per week of in 4 weken ƒ82.40. Er blijft dus nog over ƒ109.20—ƒ82.40 is 26.80. Per dag mag in rekening gebracht worden ƒ20.60:6 is f 3.43. 26.80 is 7 maal 3.43; rest. 2.89. Dit laatste bedrag is meer dan de helft van ƒ3.43 en telt alzoq voor één dag. In bovenstaand geval is de betrokkene dus 8 dagen van steun uitgesloten. De heeren Ofman en Molenaar wilden het bedrag, dat in vrijen dienst verdiend moest worden bepaald zien van 30 op 40 De heer Albers vond de regeling te inge wikkeld; de arbeiders konden moirilijk zeil controleeren ol ze eerlijk behandeld werden. De voorzitter achtte het beter de perio den aaneen te doen sluiten, omdat 't kan voorkomen, dat iemand, die na 4 weken b.v. nog 9 dagen van steun is uitgesloten in die dagen b.v. 50 weet te vérdienen, die dan geheel buiten de beschouwing moesten wor den gelaten, wat' niet in den haak is. B. en W. hadden geen bezwaar de 30 op 40 te brefrgen. Spr. meende, dat we bet met deze regeling maar eens moesten probeeren, mis schien viel de uitvoering nog mee. Aldus besloten zonder hoofdei, stemming Bij punt 7 werd besloten op verzosk der Woningstichting Krommenie de statuten dier vereeniging zoodanig wijzigen, da» de Raad daarin vrijwel alle zeggingschap krijgt. Punt 8. Verzoek tot aankoop van grona voor woningbouw door de Woningstichting Krommenie, werd aangehouden, omdat de voorzitter dier vereeniging, wethouder Lab berté, afwezig was. Punt 9. Reclame tegen een aanslag ln de hondenbelasting dienst 1923 van J. J. Thij- men te Krommeniedijk, voor kennisgeving aangenomen. Punt 10. Zonder discussie vaststelling der gemeenterekeningen dienst' 1922, nadat de voorzitter een paar vragen dienaangaande had beantwoord. Punt 11. Wegens bedanken van den heer A Schut, gekozen als commissaris van de ..Zaanland", de heer G. Mooy Sr., die de be noeming aannam. Punt 12. In plaats van den heer A. Schut, gekozen tot lid der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting, de heer J. Bos Sr De voorzitter merkte op dat de agenda al- gewerkt was, maar tevens wilde spr. er de aandacht op vestigen, dat een vierjarige zit tingsperiode was geëindigd. Moeilijk zijn de tijden, die we beleven en moeilijk ook de vraagstukken, die hier worden behandeld. Op 't platteland ■zijn meestal minder bezwaren te overwinnen, maar in een industrieplaats als de onze, dringen de sociale vraagstukken naar voren en de oplossing er van valt va«ik niet mee, al meenen optimisten van wel. Ongeveer vijftig maal is deze raad in open bare zitting bijeen geweest en veel werk is algedaan. Enkele leden. n.l. de heeren Mens, Joon cn Schaaper, zullen hier voorloopig niet meer aanweaig zijn. Veel discussies zijn hier gevoerd en vooral de heer Schaaper heeft daar dikwijls en goed gedocumenteerd aan deelgenomen. Wanneer de nieuwe Raad m September bijeenkom! rullen wc een vrouwelijk lid in ons midcb ''"'-ben Vreemd zal het zijn d. discussies. 'ndere monden te hooren. B. en W. -r.schen steeds vriendschappe lijk met de Raadsleden samen te werken. Meerdere malen gebeurde het echter, dat voorstellen van B. en W. werden afgewezen; zulks stemt niet altijd prettig, maar de Raad beslist. Den scheidenden heeren zij nog maals dank gebracht voor hunne medewer king en ze kunnen er zich var. verzekerd houden, dat B. en W. niet gemakkelijk hun ne vriendelijke samenwerking zullen verge- De heer Schaaper meende eae enkel woord te moeten spreken na de sluitings- redc van den voorzitter. Spr. vatte zijn lid maatschap van den Raad steeds ernstig op en deed voor de gemeente zooveel als de korte tijd, dien hij over had, zulks toeliet. 't Werken viel hier echter gemakkelijk door de uitstekende leiding van den huma- nen voorzitter en de prettige samenwerking met de collega's. Spr. zal de aangenaamste herinneringen aan de afgesloten periode be waren en spreekt de beste wenschen uit voor de gemeente en de gemeentenaren. De voorzitter dankte den heer Schaaper voor diens waardeerende woorden cn sloot de vergadering. Raadszitting. Vrijdagmiddag 2 uur ver gaderde de raad der gemeente Castricum voor het eerst in de vergroote en gerestau reerde raadzaal. Alvorens met de gewone werkzaamheden aan te vangen heette de Voorzitter de le den welkom in de nieuwe zaal en sprak den wensch uit. dat de besluiten, die hier zullen worden genomen in het belang der gemeente zullen ziin. De notulen der vorige vergadering worden na eenige opmerking van den heer G. Ruijs vastgesteld. Als slemnummer wordt getrokken no. R. zoo-dat evenlueele slemmingcn zullen begin nen bii den jieer Twisk. Van de ingekomen stukken vermelden we: bet besluit van Ged. Stalen tot vaststelling van de gemeenterekening dienst 1921. Een verzoek van de vereeniging Castri cum Vooruit, om tot verbetering van de Schulpvaart over te gaan en wel, dat lvel bag" gerwerk met beugel zal geschieden, dan wel deze uitdieping zal geschieden bij gedeeltelij ke drooglegging, waardoor verkregen zal worden ,dal vele werkloozen kunnen te werk gesteld worden. Oj> voorstel van den Voorzitter wordt dit stuk in handen gesteld van B. en W., opdat dezen kunnen nagaan, ol' dit mogelijk is. Een protest van de commissie van Togzicht op bet lager onderwijs, naar aanleiding van •de in de laatst gehouden vergadering plaats gehad hebbende benoeming tot lid dier com missie builen de aanbeveling van de com missie. De beer Zandbergen deelt mede, dat niet de bedoeling is geweest, om de commissie te passeeren. noch, dat de commissie niet het vertrouwen van den raad beeft, doch er was een vacature van een lid, die land-bouwer wa-s en nu meende de raad, d-at in die vaca ture weer een landbouwer moest worden be noemd. De Voorzitter vtndt het jammer, dat dit voor de benoeming of terstond' daarna niet is medegedeeld. Een schrijven van den Inspecteur der di recte belastingen, mededeelcnd dat als voor- loopige uilkt-ering inzake Mastingen zal ge schieden 1/10 van de op de begrooting uit getrokken posten. Een verzoek van C. de Zeeuw om schade loosstelling voor hei verplaatsen van de schuur aan de Mient. waardoor meer uitzicht voor het verkeer is verkregen. Besloten wordt aan de Zeeuw een bedrag van 11.50 te vergoeden. Een verzoek van den gemeenteraad van Voorbout, om adhaesie te beluigen aan het door die gemeente verricht verzoek, om wij ziging van de gemeentewet ten aanzien van de forensen belasting. B. en W. meenen, dat bier geen termen aanwezig zijn. om adhaesie te betuigen en wol, omdat hier niet die belastingplichtigen worden aangetroffen, zooats uit het schrij ven van den gemeenteraad van Voorhout wordt aangegeven. Bovendien gaat het niet mm telkens adhaesie te betuigen, want het geeft toch niets. De heer Zandbergen heeft bel stuk inge zien en meent, dat er alle aanleiding is, om adhaesie te betuigen, omdat daardoor ook zullen worden verlicht de menschen, die uil deze gemeente in de zaanstreek gaan werken. De Voorzitter deelt mede. dat het hier niet betreft de Zjg.n. werk forensen, doch de bezit ters van kleine inrichtingen «1» blocmiste. rijen ip andere gemeente dan waar zij woon piaats bobben, terwijl daarnaast d« groot- grond-bezilter die al zijn eigendommen ver huurt, niet in de belasting Vr*i worden aap. geslagen. Op verzoek van den heet Schipper leest de Voorrzitler het verzoek geheel voor. De heer Zandbergen meent, dat het ge volg zal zijn, als aan dit verzoek wordt vol daan, dat ook mede zullen doelen in de voor- d-eelen der werkforensen. Dc Voorzitter meent, dat de hoer Zandber gen iets aan dit verzoek verbjndt. dal niet daarin is opgenomen noch bedoeld. Op voorstel van den Voorzitter wordt nls- nu liet verzoek teruggezonden naar B. en W. teneindte dezen te doen nagaan of het verzoek kan. aangevuld worden met een verzoek lol wijziging der wet ten aanzien van do werk- foren sen be lasting. Omtrent den dienst 1922 wordt een siyi- pletoire begrooting vastgesteld. Als vaste stoker aan het gasbedrijf wordt op voorstel van B. en \V. benoemd- .T. Ver dwaald niet toekenning van eervol ontslag als werkman aan de wegen. De begrooting voor bet dienstjaar 1924 wordt a;"-geboden: in een volgende vergade ring zal en commissie van onderzoek wor den benoemd. De verordening op den verkoop van bevro ren vleesch. welke in de vorige vergadering was aangehouden, wordt ongewijzigd' vast gesteld Op verzoek van Ged. Stalen wordt de ver ordening op de heffing van belasting op tooneelverloou&ngen op een ondergeschikt punt gewijzigd. De zekerheid door den vorigen directeur van het gasbedrijf gesteld.-kan in verband met de vaststelling van den laat,sten -dienst waarin deze is werkzaam geweest, worden opgeheven, waartoe wordt besloten. Subsidie huldigingsf eesten H. M, de Koningin. Een vrjen'd der „N. H. Ct.*' -die in Duitsch- land vertoeft, las onderstaande nuttige wen ken in een Duitsch blad en meende dat zij ook in Haarlem mogen vernomen worden. Hij vraagt er hier plaatsing voor: Zonder wenschen te zijn kan men ook van een automobilist niet verwachten. Gelijk de zalige „Polykrates uit Sames", die alles had at zijn hart' begeerde, in zijn boezem nog eenige onvervulde wenschen droeg, en hij minstens eenige bewondering wilde van zijn sceptische vrienden. Doch juist dat deden zij niet. En zouden er da moderne menschen zijn, die niet op een respectabele lijst wen schen kunnen wijzen? Neen. zoo bescheiden zijn d'e automobilisten niet. Zij willen slechts kleinigheden, die met een beetje goeden wil ook wel te volbrengen zijn. En de geheele wereld wil toch op het oogen-b-lik van goeden wille zijn, niet? Laten wij dus nu eens al die wenschen bezien. Aan de Overheid vragen de automobilisten het volgende: Verlangt ook van andere voertuigen, fiets rijders en voetgangers, dat zij de rechter zijde vap den weg houden. Wanneer er een verkeersverordenin-g vast gesteld wordt, moeten allen, en alles wat op de straten voortbeweegt zich daaraan hou den Verlangt ook van andere voertuigen ver lichting, in het bijzonder der achterzijde. Want de Egyptische duisternis is een ou- derwetsch verkeersprobleem. Duldt geen handwagen als „zelfrijdend" in het bijzonder niet in drukke slraten. Wijst de kinderen op het gevaar van met steenen te werpen. Er zijn betere spe len en er is een beter doel voor hen. Stel nog meer dan tot heden, verkeersbor den op. Een wegwijzer is een zeer nuttig gebruiks artikel, en een goed beschermheer is niet altijd weg wanneer men hem noodig heeft. Haal bii alle automobilistische en andere verkeersproblemen het oordeel van automo- 'bilistenkringen er bij. Ook de beste commissaris en de omzich- tigsle verkeersminister kunnen niet weten waar den automobilistisc.hen schoen wringt. Houdt de straten lijdbaar, laat vuil, stee nen cn glasscherven aan den kant brengen. De autobestuurder bemint de zeeziekte niet, en glasscherven maken de gummi banden niet luchtdicht. Wanneer maximum snelheden bepaald wor den, laat dan twee beambten, met twee hor loges werken. Schattingen gaan meestal mank. Duidt de versperde straten duidelijk aan. Het geschilderde „verboden weg" is in Duitscliland geen zeldzaamheid. Daar het op schrift door voetgangers meest niet gelezen! wordt, willen de automobilisten zich deze moeiten gaarne getroosten, opdat de schil ders hun deel bereiken. Dat men zich op een verboden weg bevindt, merkt men meest al eerst dan, wanneer de politieman rcerts vlijtig aan het noteeren is. Aan de Bestuurders van Paardcnvoer'uigcn Voeg aan de slraatvcrordening toe: Rechts houden, links passeeren. Maak tijdig ruimte om le passeeren. Ook de beste trompet is waardeloos wanneer zij voor doove ooren toetert. Verlicht de voertuigen in den nacht, als ook aan de achterzijde. Zie boven. Met het daglicht concurrentie te njaken, ligt niet in de bedoeling van de schijnwerpers. Slaap niet op den bok. Om te slapen is er heel gemakkelijk huisgerei. En de auto bestuurder is geen nachtwaker. Aan den Wielrijder. Rechts houden. Zie boven. ProbeeT niet, een krachtvoerluig voorbij te rijden, of voor hem de straat over te steken. De auto houdt het toch bet langste uit en de seconde verschil bij de straatkruising wordt niet van het loon afgetrokken. Ook geeft een vernielde fiets geen genoe- Sen. Houdt u ook niet aaa andere voertuigen vast. Wees „self made'' man. Aan den voetganger. Vlieg bij het ver schijnen van een motorrijtuig niet de straat over. Het gevaar is grooter dan u denkt, daar andere door u niet geziene wagens voorbijrijden of van de andere zijde kunnen aankomen. De opwarrelende stof is niet aangenaam, maar overrödlen te worden is nog minder aangenaam. Houdt geen bijeenkomsten op den rijweg! Was de rijweg voor gedachtenwisseling be stemd, dan had onze vooruitstrevende Maat schappij ze van zitgelegenheden voorzien. Zie eerst links dan rechts voor u een straat oversteekt. De koetsiers zijn geen ge- dachtenlezers er, wanneer zij het waren, kunnen zij toch ongevallen niet verhoeden, wanneer de voetganger gedachtenloos over de stralen loopt. .4em de ouders. Leer uw kinderen af met steenen naar voertuigen te werpen. Zware ongelukken kunnen daardoor ontstaan. Ook bent u verantwoordelijk. Verbiedt de kinderen aan een wagen te hangen. Het aanhangen is een zeer goedkoop vervormiidldel. ze kan echter zeer diuur te staan komen. Hoofdverkeersstraten zijn ge°r, kinder speelpla a t sen Prent uw kinderen dc regels voor voet gangers in. Een kleine moeite, echter zeer loonen-d. Een gestadige ervaring is een kostelijke leermees teres. Door B. en W. wordt voorgesteld (in meer derheid) om op het verzoek van het comité in zake de huldiging van H.M. de Koningin om subsidie, gunstig te beslissen en het be drag te bepalen op f 500. lie heer Schipper ver-klaart zich op prin cipieele gronden tegen het voorstel en is er op tegen, dat een bedrag ral worden beschik baar gesteld. In dit geval is hij er echter ook tegen op grond van den financieelen toestand van de gemeente. Deze 500 zijn veel nut tiger te gebruiken. De heer Zandbergen vraagt, of de minder heid in het college geen voorstel bad. De Voorzitter zegt dat er geen voorstel Is van de minderheid van het ooilege. De heer Zandbergen is niet op financiee'e gronden tegen de subsidie, doch op grond van finaneieelc overwegingen. Het geld kan op een andere wijze beter worden gebruikt in dezen tijd. Vervolgens begrijpt hij niet, dat de heer Schipper op principieele gronden tegen de subsidie is. Toen Troelstra 25 jaar lid der Kamer was werd hem toch ook een cadeau aangeboden en is hij gehuldigd. Hij wijst op tie circulaire van den Minister van Binnen!. Zaken ten aanzien van de ker kelijke viering en meent dat wij H. M. de Ko ningin kunnen huldigen door het zenden van een telegram van hulde en dank. De lieer Schipper zal niet veel zeggen op hetgeen de heer Zandbergen heeft gezegd- cn merkt op, dat Troelstra ook iets gedaan heeft in 25 jaren. De heer Middel veild verwondert er zich over, dat in dezen tijd van werkloosheid, malaise, oogstmislukking en armoede, nog belastingpenningen kunnen worden beschik baar gesteld om feest te vieren, nu er spaar potten van kinderen moeten worden geledigd om de belasting te voldoen. Spr. is tegen el ke subsidie. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met R1 stem verworpen. Vóór stemde wethouder Kuijs. S» i l W i *rru ViL i V hjl sfe ,.ïl PersonaliaDe heer A. de Fouw, te Heemslede, is benoemd tot leeraar aan de Geref. Kwekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen te Amsterdam. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij J. Moos, Schouwtjeslaan 2, Haarlem, epoes; Rr. F. Miullcr, Julianaistraat 8, Haar lem, een zilveren broche en een kmipmesje; S. van Straten, Prinsenlnam 3, een koperen ge wicht; A. v. d. Eenn, Drieheerenlaan 18, een poTtemonnnie met inhoud, mej. L. van Len- nep. Heerenweg 7, een. gouden horlogearm band; Bureau vam Politie, Boekenrodestraat, 9, een kinderporlomonnaie met inhoud. Flef Gouden Feest van Deken Zondag Ter gelegenheid van heft gouden Priesterfeest van Deken Zondag zijn voor de mooist ver sierde fietsen hij den intocht, de volgende prijzen uitgereikt: le prijs, mej. M. 1' re riks en de heer P. .1. Pelaën; *2e prijs de jongejuffr. C. Hulsebosch, docihter van Fr. Hulsibosch, en dc heer A. Gbristoffels: Burg. Stand. Geboren; z. van M. .1. v. d. SchaarHeule. d. van G. Singeling Peereboom. d. van L. TasGrJencveld. d. van C. P van der Lem— Beentjes. z. van G. Rumping—Sprenkeling. Gehuifd: M. Klokman en G. C. Hu ij er. Overleden: C. Soellaart, m. 21 j. Sroopcrij. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen v. S. wegens liet slroopeD in het duin. Eenige wildstrikken wer den in beslag genomen. Burg. Stand. Geboren; Froukje, d. van J, A. Bhiijs en A, Hanja. Valérie Hendrika Stephanie, d. van R. Th. Braakcn- siek en H. S. Bes. Frans, z. van F. de Sloppelaar en H. Visser. Ondertrouwd: G. H. Miskotte en C. .1. Glad der. N. Steijgerwalt en A. Eel man. Barometerstand: 754. Vooruit, t 28 AUGUSTUS. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.00040 PARIJS 14.79 BRUSSEL 11.90 WEENEN 0.00361/;, LONDEN 11.56»/, STOCKHOLM. 67.70 KOPENHAGEN 47.20 CHRISTIANS 41.75 BAZEL 45.92»/, NEW-YORK 2.54'/, Overleden: A. KoperMolenaar, 77 j. Collecten. Door B. eu W. is aan het be- sluur der Vereeniging „Tehuis voor Onbehuis- den", te 's Gravenhitge, vergunning verleend lol het houden van ecne collecte len behocv» van genoemde vereeniging op 15 Sept. m.%, terwijl aan den Bond van „Insulindc" ver gunning is verleend op 13 Sept. in plaats van B Sept een geldinzameling te houden. Statuten. Dc „Staatscourant" bevat de statuten van de Chemisch Pharinaceutische Industrie „Saenredam," alhier. Onze buigemeestcr. Met ingang van 14 September a.s. is dc heer A. A. C. M. van lerscl herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. Personalia. Tc 's-Gravcnbage is ge slaagd voor diploma A van het macinisten- examen, de heer A. G. J. Leich, alhier. De Haariemsche Jongensprocessie, die heden per schuit naar Noordwijk zou ver trekken, is niet vertrokken vanv.ege het buitengewoon slechte weder,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1