De Jubileumfeesten. SPORT EN SPEL Berichten uit onze vorige oplage. WARMOND. LISSE. NOORDW1JKERHOUT. OUD-SCHOTEN NOORDWIJK. OVERVEEN. SCHOTEN. HAARLEM. GEMEENTERAAD. Het a.s. Regeeringsjubileum. Schoolvacantie op 6 September. J Een schadepost. H. O. V. De moord te Giessen-Nieuwkerk. Kaderlandstorm klas Haarlem. Gunning. Waterleidingbelangen. Nieuwe Lunchroom. Ongelukkige val. „DE SPELBREKER'' OOK TE HAARLEM IN BESLAG GE NOMEN. Past op de fietsen! Verduistering van een rijwiel. Ook al gevaarlijk! DE VADERMOORD IN BELGIË. Magazijn „De Dag." Gevonden voorwerpen. Ongecorrigeerd. Chr. letterkundige kringen. Treiu vertraging. Phafologische Bacteriologie. De voorbereiding der feesten. BURGERLIJKE STAND. Huldiging der Koningin. Gearresteerd. Van het rijwiel dat bij den heer Schouten verdwenen was en te Rotter dam in beslag genomen is, werd reeds eerder metding gemaakt. Thans is ook de dader op gespoord en in arrest gesteld. Men verm r ide dat hij een Duitsdher was. Dit is gebleken waar te zijn. Hij moet te Zwolle zijn gearres teerd. Hij za 'in verhand met deze inbraak naar Warmond op transport worden gesteld. Loting. De loting voor de Nationale Mi- li lie lichting 1924 zal plaats hebben ten Ge- Ttwen'shuize op Dinsdag 4 September 's na middags 1 ure. Botsing. Zaterdagmiddag had op den Stationsweg een botsing plaats tusschen twee auto's en wel een vrachtauto geladen met aardappelen van den heer B., te Noordwijk en komende van den tuin ,K1. Zandvliet" en een luxe-auto van den heer W., alhier, ko mende in wilde vaart van het station. Het voorstuk van de vrachtauto werd vermeld, zoo-dat. ze niet verder kon. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Naar men ons jrereêterde figt de schuld bij den chauffeur van VV. Aanbesteding. De uitslag der aanbeste- jdireg van bet buiten schilderwerk der eerst- gebouwde 25 arbeiderswoningen van de wc- ïiingbouwvereeniging „Volksbelang" is als volgt: A. Merceilen 2037; A. van der Zaal Bzn. 1187,50; J. P. Bern elm an 880; Gebr. (van Houten 820; Gebr. van der Zaal f 750 en C. van der Aart 735. Aan deren laatste is het werk gegund. Burg. Stand. Geboren: Pelronelle Geer- truida, d. van C. P. J. van Ecden en D. C. Weijers. Pclrus Anlonius, z. van C. Heems kerk en H. Koster. Jacobus Johannes, z. van A. Duivenvoorde en G. van Roede. Leonardus Johannes, z. van H. van Berkel en H. W. van Damme. Dorothea, d. van C. van Eeuwen en IT. Hoolwerf. Hermanus, z. van L. van S'tijn en C. van den Berg. Pieler, z. van K. Duivenvoorde en J. P. van der Raadt. Clasina Johanna, d. van C. ,T. Duvndam en J. van der Meij. Gerardina EHsalbeth d van J. Knop pert en E. A. Tim- sners. - Hendrik Johannes z. van z. van C. van Staclen en J. M. van der Valk. Dina Cattoarina d. van J. van den Berg en C. Prins. Dirk, z. van G. Geerlings en P. Kortekaas. Johannes Hendrik Jacobus, z. van C. P. Vlasveld en H. J. Duivenvoorde. Johannes, i. van M. Tli. Jeliierse en J. H. Kortekaas. Getrouwd: Anlonius Gerardus Meijer, 26 j. en Wilhehnina Maria Johanna Christiaa-nse, 29 j. Gerardus Vreeburg, 25 j. en Anna Pc'roneUa Schouten, 28 j. Overleden: Comelis van der Kroon, 55 j., échtg. van Jaeoba Clara Hoogeveen. Kor- neiis Meijer, 71 j., echtg. van Leendert van der Holst. Kapelaan v. Lcipsiq. Men verzocht ons le melden, dat vanaf heden het adres van on zen beminden kapelaan is A. H. J. v. Leipsig, kapelaan parochie H. Willihrordus, Wasse naar. Muziek. Bij wien zou een nummertje slrijtmuziek niet in den smaak vallen! Wij durven beweren bii allen die iets muzikaal gehoor hebben wil -een goed gespeeld num mer vioolmuziek er in. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat nu er in ,,'t Hoekje", hetgeen geëxploiteerd wordt door den heer Thomas, geregeld strijkmuziek gegeven wordt door ,.Trio Namedlo". Een massa luisteraars snoe pen als het ware van deze muziek (buiten het hek) en veroorzaken zooveel als een ver stopping in de straat die van ouds nog Slag boom wordt geheeten. £r wordt klassieke muziek gegeven die magnifiek wordt uitge voerd. Opbrengst Spetdjesdag Herwonnen Levens kracht. Door het slechte weer bii denver- koop der speldjes was de opbrengst dit jaar niet zeer groot. Ruim f 100 werd bijeenge bracht. Een beter uitzicht. De boomen in bet dorp worden weer eens een beetje bijgewerkt door het gemeente snoeimes, ter voorkoming van een al te weeldcrigen bladertooi. De takken en twijgen werden weer op de voor hen vastgestelde lengte en maat gebracht; éen be zigheid die door de jongelui altijd met de meeste belangstelling wordt gadegeslagen. DE SCHIETWEDSTRIJDEN VAN BUR GERWACHTEN IN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Op 1, 2, en 3 September 1923 zullen op de banen te Overvecn schietwedstrijden worden gehouden van Burgerwachten in de Provincie Noord-Holland. Eere-voorzitter is Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Het programma der wedstrijden is als volgt samengesteld; 1. Korpswedsfrijden, a. scherp. Geschoten wordt met geweer of karabijn m. 95 (met of zonder bajonet) afstand 100 M. houding staand of knielend. Vrije hand geschoten wordt een serie van 10 schoten (2 houders) desgewenscht voorafgegaan door ten hoogste 2 proefschoten, waarbij het ge weer als enkellader wordt gebruikt. De proefschoten zullen schot voor schot wor den aangewezen. De deelnemende schutters ■worden gerangschikt in vier klassen. Vete ranen A. B. en C. Tot de veteranen klasse behooren de schutters die in 45 sec. min stens 90 punten hebben geschoten en de koningschutters le klasse. Tot de A klasse behooren de schutters die in 50 sec. minstens 05 punten hebben geschoten en de Koningschutters 2e klasse. Tot de B klasse die in 70 sec. minstens 75 punten hebben geschoten en tot de C klas se de overige schutters. De berekening van de uitslagen .van het korps zal geschieden naar le het hoogst aantal punten 2e den korsten totalen tijd; 3e de beste laagste serie, 4e het beste "laagste schot. B. Marga (eigen schijfbeeld) geschoten wordt met ge. weer of karabijn M. 95 tot marga schiet oefeningen, afstand 12 M., houding staand of knielend, vrije hand. Het schieten is ge lijk aan diezelfde klasse voor scherp. 2. Personeele wedstrijd (scherp) (Dub bele witte kaarten). Wapens., afstand en houding als in la. Het schieten vindt plaats op tijd naar de regelen als voor scherp. De maximum tijd voor de serie van 5 schoten is hieronder voor elke klasse aangegeven. Voor elke twee sec. waarmede iren dien tijd overschrijdt, wordt één punt afgetrok ken. Gedeelten van 2 sec. worden als twee sec. geteld. Ouder dan 55 jaar. Veteranen 25 sec35 sec. Klasse A 25 35 Klasse B 35 45 Klasse C 45 55 Berekening naar: 1. Het hoogste aantal punten; 2. den koristen tijd; 3. het beste laagste schot, op één na laagste enz.; Bij volkomen gelijkheid beslist het lot. De Margaschuticrs kampen in dezen wed strijd onderling. Uitslagen. Dé voornaamste schfetuifkonf. sten zullen geregeld worden bekend ge maakt. Verscheidene prijzen zijn beschikbaar gesteld )v.o. zilveren wisselschild zilveren wisselbeker, zilveren lauwerkrans enz. De prijsnitreiking voor de Korps- em Per soneele wedstrijden en zooveel m^elijk voor de vrije wedstrijden, heeft plaats op Zondag 16 September 1923 des n.m. te 2 u. in het gebouw der Burgerwacht te Amster dam, Singel 548. Door het Comité zullen de burgerwachten, die prijzen hebben behaald, worden aangeschreven een afgevaardigde daarheen te zenden tot het in ontvangst ne men der prijzen. Zaterdagmiddag. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur werd het feestterrein aan den Middenweg voor Tiet publiek opengesteld. Daar het nogal vroeg in den middag was. kwamen er veelal kin deren, die van de gelegenheid gebruik maak ten om voor de veel goedkooper prijzen, zich te vermaken. Ongeveer vijf uur werd het aanmerkelijk drukker en.... de entrée- prijzen voor de tenten en draaimolens wer den dubbel zoo hoog. Zoo omstreeks 7 uur heerschte er in de Generaal Cronjéstraat en op den Rijksstraatweg een enorme drukte van menschen, die allen in de richting van het terrein gingen, om den avond op het terrein door te brengen en om mede het vuurwerk te zien, dat om half elf zou wor den afgestoken. Om 8 uur was het zoo druk aan het loket der entrée-biljetten, dat de gemeonte-politie de menschen in een lange rij moest plaatsen, om zoodoende alle gedrang te voorkomen. Er waren drie loketten, doch zij bleken de menigte nog niet gauw genoeg te kunnen helpen. Op het terrein was het zeer druk, te meer, daar men hoopte, dat het vuurwerk midden op het terrein zou zijn, doch het was er een eindje achter. Den geheeien avond ging het er vroolijk en gezellig toe. De stoomcaroussel en de draai- en zweefmolen stonden niet stil. evenmin als de Motor Turksche Schop. Tegen 10 uur trokken reeds verscheidenen van het terrein naar het ge deelte. waar het vuurwerk zou afgestoken worden. Velen schenen er al veel vroeger gestaan te hebben. Een nieuwe straat, welke nog niet geheel bestraat was, bood een wel kome gelegenheid voor de menschen die niet op het terrein waren, om toch van het vuurwerk te genieten. Deze plaatsen waren dan ook al den geheeien avond bezet ge weest. Grillig staken de lange stokken en palen, welke voor het vuurwerk dienst moesten doen, tegen den donkeren achter grond af. Plots, even half elf, siste er een vuurpijl door de lucht, welke het teeken gaf, dat het vuurwerk was begonnen. Op dit signaal stroomden de bezoekers uit de ker misvermakelijkheden naar de plaats van het vuurwerk. Dan floot een tweede vuurpijl de lucht in, welke een regen van gouden en andere gekleurde bollen naar beneden zond. Verschillende molens en aardige voorstel lingen wisselden elkaar af. Tusschen de enkele noodzakelijke pauze's werden er eenige potten Bengaalsch vuur aangestoken, welke een helroode of schitterend witte kleur verspreidden. Vele uitroepen van bewonde ring trok een stuk in den vorm van een tuir^ hark. De groote stralen vuur uit de hark vielen op de boomen, waar ze als prachtige zilveren druppelen uiteen spatten. Het laatste stuk was een hulde aan de Koningin. Rondom het portret van H. M. was een vuurkrans. Op verschillende punten stonden kanonnetjes, welke een regen van prachtig gekleurde bollen op het portret neerwierpen. Daar tusschen door donderbussen, knalpotten en een grodT aan tal vuurpijlen. Dit stuk maakte een indruk wekkend gezicht. Het vuurwerk was waarlijk prachtig. Juist toen alles afgeloopen was, verraste een fiksche regenbui de menschen, die zich toen haastig naar huis spoedden. Zondag. De koninginnefeesten hebben zich gisteren in een zeer druk bezoek mogen verheugen. Honderden menschen waren uit de stad, en uit het dorp, naar het feestterrein getrokken, om eens prettig koninginnefeest te gaan vie ren. Nauwelijks was het terrein geopend of het krioelde er reeds van menschen, die zich voor de cassa verdrongen, om toch maar zoo spoedig mogelijk van de feest vreugde te kunnen genieten. Op het terrein zelf had men moeite om in of bij een of andere amusements gelegenheid een plaatsje te veroveren. De zweefmolen vooral scheen een groote aantrekkingskracht te bezitten. Telkens was hij geheel bezet en nauwelijks stond hij weer stil, of een nieuwe bestorming nam weder een aanvang. Ook bij de andere vermakelijk heden verdrong men elkaar om een plaatsje te bemachtigen. Een enkel incident heeft nog plaats ge grepen. De politie wilde een dronken man van het terrein verwijderen, doch dit ging niet zoo gemakkelijk. Het publiek bemoeide zich er natuurlijk mee, doch ten slotte bleef de politie door haar krachtig optreden baas. Tegen den man, die te veel aan Bacchus geofferd had, is proces-verbaal opgemaakt. Concert. Zondagmiddag omstreeks half drie had er op het Soendaplein een concert plaats, ge geven door de R. K. Muziekvereeniging ,,St Caecilia", dir. de heer Ch. Huijboom. Op het Soendaplein was een muziektent geplaatst, welke direct na het concert weer afgebroken werd. Het orkest gaf een aantal prachtige nummers ten beste, en de stilte, die tijdens de uitvoering onder het publiek heerschte, bewees duidelijk genoeg, lat ie muzieknummers zeer in den smaak vielen. Wegens de enorme drtikte op het Soenda plein had de politie er eenige verkeers agenten geplaatst, wat een zeer goeden maatregel bleek. De eerstvolgende raadsvergadering zal niet a.s. Woensdag plaats hebben, zooals aanvankelijk was bepaald, maar op den eer sten Dinsdag in September. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Onderwijs den gemeentebesturen en den schoolbesturen in overweging gegeven de scholen op 6 September a.s. te sluiten, i.v. met de groote nationale beteekenis van dien feestdag, tenzij het regeeringsjubileum op de school zelve wordt herdacht. De vorige week kwam een visscher in de Houtvaart tot de ontdekking, dat zijn %nooi- ste en duurste fuik verdwenen was. De vis scher heeft aangifte van de vermissing bij de politie gedaan. Ou Woensdag 29 Augustus a.s. geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging haar laatste concert van dit seizoen in Artie" te Am sterdam. In verband met den moord op den spoor wegarbeider Jan de Jong, te Giessen-Nieuw- EttTc tewdï namens den arrreTsr va« Justitie te Dordrecht door den Commissaris van Po litie te Gcrmchem verzocht, te worden be kend gemaaitt met de woon- of verblijfplaats van een koopman, vermoedelijk marktkoop man, die rich op Maandag 23 Juli 1923, des voormiiMegs tusschen 10 en 12 uur met een kraam te Gorinchem bevond, nabij het post kantoor aan dezelfde zijde. Deze koopman verkocht messen, mondharmonica's, alumini um lepels en dergelijke galanteriën. Hij zou in die uren aan ee.n spoorweg- werker, die een .uniformpet droeg en zijn vrouw bij zich had, een knipmes verkocht hebben voor 50 cenls. Beschrijving mes: bruin houten heft, aan beide zijden een koperen steur.plaatje, merk garantie Solingen, hetwelk onder aan het dik ke einde van het lemmet is aangebracht. Beschrijving persoon: f'ink, gezet, 40 a 50 jaar oud, droeg zwart rillen hoed. Vermoe delijk was hij in gezelschap van een jongen van 18-jarigen leeftijd. De navolgende korporaals zijn aangesteld tot sergeant: H. A. J. van oen Brook, J. H. Barens. F. L. W. Zurendonk, P. Hoepermans met ingang van 16 Augustus 1923; J. P. Magre met ingang van 2S Augustus 1923 en -V Huisman met ingang van 3 October 1923. Bij onderhandsche aanbesteding door het bestuur van het Evangelisch Lutliersch Wees- en Armenhuis is aan de N.V. Woninginrichting Joh. Nederkoom Zn. alhier, opgedragen de raeubileering en stoffeering van het nieuwe gebouw „Rust-Oord", de stichting voor rust- behoevenden aan het Westerhoutpark. De Vereeniging voor Waterleidingbelangen in Nederland houdt haar najaarsvergadering op Dinsdag 25 September te Haarlem. Dr. Jan Smit zal daarin een voordracht houden over: Water en waterzuivering in Ned.-Indië. Verder zullen de lieeren J. v. Oldenbongh, directeur, ir. B. F. van Nievelt en ir. W. Men sert, ingenieurs van de prov. watervoorzie ning van Noord-Holland, mcdedeclingen doen omtrent liet provinciale waterleidingbe drijf van N'oord-Hollanid, in verband met een excursie op den volgenden dag. waarop be zocht zullen worden de vernieuwde waterto ren van Assendelft, de prise d'eau te Bergen en de nieuwe prise d'eau te Castricum. Heder, 28 Augustus zal aan den Kruis weg 22 een nieuwe Lunchroom geopend worden. Eigenaars zijn de firma A. J. van Heek Co. uit Rotterdam. Deze lunchroom is de tweede van een reeks te openen Lunchroom's in verschillen de plaatsen in Nederland. Het zal op den openingsdag juist een maand geleden zijn, dat de eerste Lunchroom vari deze firma te Ledden werd opgericht, terwij) binnenkort ook te Amsterdam, op den Niemvendijk 192 en te Breda Korte Brugstraat 1119 een soortgelijk établissement zal geopend wor den. Het pand, waarin deze Lunchroom geves tigd wordt is geheel verbouwd en gerestau reerd door de aannemersfirma Kroon van Diest te Haarlem, onder directie der archi tecten Olten en Logeman uit Rotterdam, Zondagmiddag half vier kwam op den Sehotersingel de 46-jarige E. H„ echtgenoote van C. O., wonende alhier, met haar rijwiel te vallen, waardoor zij haar rechterbeen brak. Na door dr. Wollerson voorloopig ver bonden te zijn, is zij per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht Ook hier ter stede zijn door de recherche exemplaren van „De Spelbreker, uitgave van het Comité van Actie tegen Oranjelol en Vlootwet," in beslag genomen. Het was der recherche bekend, dat het voor Haarlem bestemde gedeelte, zijnde 2000 exemplaren, vóór de in beslag name te Amsterdam, naar hier waren geëxpedieerd. Toen nu Zaterdagmorgen een tweetal re chercheurs den voorzitter van het W. A. C.. zekeren K„ op zijn rijwiel een groot pak zag vervoeren en hem dit zagen brengen in een woning in een poort aan de Gierstraat, acht te de recherche het oogenblik gekomen, een inval te doen. Deze had ten gevolge, dat de geheele voorraad van „De Spelbreker" in beslag genomen werd. In gevolge art. 113 van het W. v. S. zal tegen den verspreider der exemplaren pro- ces-verbaal worden opgemaakt. Hier in Haarlem zijn de exemplaren niet verspreid, zoodat K. niet verbaliseerd kan worden. De Haarlemsche politie zal nu verbaliseeren dengene, die de couranten uit Amsterdam naar hier verzond, met het oogmerk, ze te verspreiden. Dit proces-verbaal wordt dan opgezonden naar de justitie te Amsterdam, die de zaak dan verder behandelt. De Haarlemsche justitie heeft dus met deze zaak niets uit te staan. De zwijntjesjagers blijven op het pad. Thans is uit hei: telegraafkantoor een hee renrijwiel ontvreemd, terwijl eveneens 'een fiets, staande voor een perceel aan de Kle verlaan, weggenomen is. Men lette dus goed op zijn karretje! Proces-verbaal zal worden opgemaakt te gen C. A. de L„ echtgenoote van C. H. H„ alhier, ter zake verduistering van een rij wiel. Dit had zij bij een rijwielhandelaar hier ter stede gehuurd en het daarna in de ge meentelijke bank van leening beleend, al waar het in beslag genomen is. S. de V., die als bestuurder op een be spannen voertuig op de Zandvoortschelaari alhier reed en zijn linkerhand buiten dien wagen hield, geraakte met die hand bekneld tusschen een uit tegenovergestelde richting komenden vrachtauto en het schot van den wagen. Dr. De Groot verleende de eerste hulp. De V. is op advies van genoemden dokter overgebracht naar het St. Elisabetn's Gasthuis te Haarlem, alwaar armkneuzingen werden geconstateerd. Zooals men zich zal herinneren, heeft eenigen tijd geleden zich bij de politie alhier een Belgische soldaat aangemeld, die zijn vader vermoord had. Door de Haarlemsche Rechtbank zal mor gen omtrent zijn uitlevering aan België be slist worden. Een keurige boekwinkel, gedoopt „De Dag" is door de dames Van Zalen geopend in perceel Kruisstraat 27. Alles ziet er prachtig uit en is perfect in orde. Het don kere schilderwerk van winkel en stellingen doet het bijzonder goed. Zoowel in de stof vrije étalage als op de stellingen is de lec tuur overzichtelijk geëtaleerd, over welke uitstalling des avonds een zee van licht ge worpen wordt. In deze zaak zijn vooral bui- tenlandsche tijdschriften, dagbladen en lec tuur te verkrijgen, doch ook Hollandsche lectuur is er te kust en te keur. We mogen de dames Van Zalen wel gelukwenschen met haar nieuwe zaak. S. Wijtkamp, Karolinestraat 47, armband; K. Terhorst, Oranjestraat 35. armband; J. Visser, Brederodestraat. 2, boek; P. Kloos, Spionkopstraat 7, band van kinderwagen; M. E. Alemans, Zijlstraat 68rd., bruine ceintuur; B. W Wïeringa. Klarenbeekstraat 34rd„ grij ze ceintuur; Bijnsdorp, Heerensingel 23a, grijze ceintuur; J. v. Wijk, Koralensteeg 10, haakgaren; J. J. v. Leeuwen, Kenaustraat 10. regenjas; A. Kramer. Picter Kiesstraat 42, halsketting; Sc.hiltman. v. Marumslraat 51, lantaarn van auto; J. C. de Lee. Leidschestr. SGrood. lorgnet in étui; A. Banning, v. Ma- rumstraat 10, medaillon met ketting; J. Zan- brinh, Frans Halsstraat 40rd„ witte muts; D. Olydam, Schreveliitsslraat 31, mat; Bode, Zijlweg 37. kind erpo riem onnnie; Ranrfoe, Gierstraat 22, bruine kinderportemonnaie; v. d. Helm, v. Marumslraat 46, zwarte porte- monnaie; J. v. Waabd, Rollandstraat 6, kwi tantie; P. v. Dam, Doelslraait 27D, rozen krans in étui; S. Ellen. Kleine Houtstraat 123, kinderschoentje; G. Bouwman Gen. Botha- slraal 113, Scheten, kindertaschje; Prikker, Oostvesl 10. vloermat: Brimkman, Ver- wuift 7, zwempak met handdoek; van Len- nep, Manpad Fleerenweg 7, armbandhorloge; Biemans, Tuchthuisslrant 16. broche; P. J. v. Damme, Graaf van Wiedstraat 7. ceintuur; J. Drijver, Molenstr. 15, Santpoort; duimstak; van Delden, Kenaustr. -8H, hond: G. Sybes- ma, Tyboulstr. 1, regenjas; G. Schipper, Ur- sulastraat 17, poes Kennel Fauna; P. Borms, Ruychaverslraat 12, poes Kennel Fauna; Haart, Aelbertsbcrgstraat 32. poes Kennel Fauna. Kloin, Benviljoenstraat 23a, poesjes Kennel Fauna: v. Twuyver. Brouwersstraat 89, overjas; Rijkers, Hoofmanjtr. 72, sport riem: Politie posthuis Amsterdamsclievaart, auto.slinger. 12i/i-JARIG BESTAAN VAN R.C.H. Zaterdagmiddag vierde onder groote be langstelling de Haarlemsche voetbalclub R.C.H. haar 12%-jarig bestaan. In den foyer der schouwburg aan den Jansweg werd des middags drie uur een druk bezochte receptie gehouden, waar men in de gelegen heid werd gesteld het bestuur der R.C.H. persoonlijk te complimenteeren. Zeer veel blijken van belangstelling moest het bestuur van R.C.H. ontvangen van hun zusterverenigingen. De volgende voet- bzlvereenigingen hadden zich doen vertegen woordigen. De heeren van der Plas namens „Stormvogels" van Rooij namens „Go Ahaed", terwijl door deze vereeniging tevens een zilveren beker als aandenken werd aan geboden. KJein namens „Schoten", Beijck namens „B.V.C." (Bloemendaal), Mentjols namens S.D.O., Spiekerman namens „Haar lem", Dankelman namens den Haagschen Voetbalbond, Enzil namens „Nlauw-Wit" (Amsterdam), Chr. Schaffer namens de Athletiekclub „Hercules", die ook een zil veren beker als herinnering overhandigde Förster namens V.U.C. (Den Haag). De Toerclub R.C.H. was vertegenwoordigd door een drietal juniores, die mede namens hun club een zilveren eikelkrabs aanboden. Verder was vertegenwoordigd de suppor- ters-vereeniging R.C.H., die een gouden plaquette overhandigde, terwijl ook de con troleurs R.C.H. niet achterbleven het be-, stuur persoonlijk te komen gelukwenschen De oprichter van R.C.H., de heer Simon Hazevoet, die naar Indië was vertrokken, deed zich vertegenwoordigen door den heer Ko Hazevoet, die namens zijn broeder een bloemstuk aanbood. Verder werd het bestuur persoonlijk nog geluk gewenscht door de heeren Drogenagt, de administrateur der vereeniging en Bou- chart, als directeur van een fietsenstalling, die allen, zoo niet anders vermeld, tevens een bloemstuk overhandigden. Verder waren er een groot aantal telegrafische en schriftelijke felicitaties ingekomen, o.a. van Mr. Breed, den wethouder van onderwijs en den com missaris van Politie, den heer Fenckink. Tevens van de volgende voetbalvereenigingen en particuliere personen B.M.T., uit den Haag Boeljon, Hoofd commissaris B.M.T. H.F.C.Moonman voorzitter van den Haagschen voetbalbond Z.A.C., uit 2^wolle Ajax, uit Amsterdam De heer Staal, secr. N.V.B. Den heer Dirk. zwager, namens H.V.V.„Hollandia" (ui' Hoorn), U.V.V. uit Utrecht, A.D.O., Dent Haag Lamey namens de west. eerste klas- sers v. d. Meij, consul van N.A.U.L.T.C. uit Leiden „Kennemers" uit Beverwijk Quick uit den Haag. Den heer L. Dunnen, uit Leiden M.V.V. uit MaastrichtVelo- citas u8it Groningen Hercules uit Utrecht Willem II uit Tilburgden heer Blöke, secr. „Zwaluwen", de heeren Vruijt, Wester beek en van Geniel, scheidsrechters „Sport- huis Sparta", Casteleijn en Frans Pigge, die ook allen een stoffelijk blijk van belang stelling deden toekomen, in den vorm van een bloemstuk, uitgenomen echter de voet- balvereeniging „Ajax", uit Amsterdam, die een schitterende krans zond. Na afloop geleek de zaal waar de receptie gehouden was, een .waar bloemenhuis en was vervuld van de meest verscheiden soorten bloemengeuren. Des avonds werd in den schouwburg ge geven, welke bij al de genoodigden zeer in den smaak is gevallen. Het programma was dan ook op keurige wijze gearrangeerd, door den heer Smits, inpressario, en het liet nietr te wenschen over. De pening van dezen feestavond werd door een kort welkomstwoord van den voor zitter van R.C.H. ingeleid, die allen hartelijk welkom heette. Zeer voldaan zal ieder, die het 1214-jarig bestaansfeest van R.C.H. heeft meegevierd, duen avond naar huis zijn gegaan. De Bond van Chr. Letterkundige Kringen hield zijn Zomervergadering Zaterdagmid dag te 3 uur te Santpoort in Boschbeek. Uit versdMHemte plaatsen svaren loden voor deze bijeenkomst samemgetkramen. De heer A. J. van Dijk, voorzitter, opende de bij eenkomst, waarna de heer J. van Ham, te Leiden, een inleiding hield over Jacob Re- vius. De heer W. A. Smit, uit Haarlem, decla meerde verzen van Jan Luyken. Frank Bas- tiannse. Geert en Gosaert en Tolius. Dan hield de voorzitter een causerie over Pol de Mont, wunma ten slotte de heer M. Bakfker, uil Amsterdam, verzert van Pol de. Mont en Guido Gezette declameerde. Zaterdagavond had er van 7.25 tot 8.10 bij het station Haarlem een sToring plaats, waardoor verscheidene treinen een opont houd hadden van drie kwartier. De oorzaak hiervan was, dat in het blokhuis, hetwelk zich bevindt bij de zuidelijke splitsing van de directe verbinding RotterdamSantpoort en de lijn RotterdamHaarlem, een storing yvas ontstaan in een van de electrische onderdeelen. Dit blokhuis regelt door een specialen aanbrenger deze beide lijnen, en wel in dier voege, dat, wanneer op een der lijnen een trein zich voorbeweegt op pas seert, de andere lijn absoluut uitgeschakeld is. Dit heeft hef groote voordeel, dat er, menschelijkerwijs gesproken, geen aanrijding van twee treinen kan plaats vinden. Maar is er daarentegen een storing, dan liggen beide lijnen stil, en kan er geen trein pas- seeren, zooals daf nu ook het geval ge weest is. Wel waren er direct deskundigen aanwe zig, doch het was hun niet mogelijk de juiste oorzaak vast te stellen. Zij hebben zich dan ook bepaald tot het regelen van het mechanisme, opdat de treinen weer hun loop konden hervatten, wat door een groot deel van het publiek wel meer op prijs zal zijn gesteld dan een zoeken tot men een resultaat had bereikt. De storing bracht een stilstand van het geheele spoorwegverkeer in het net, waarin Haarlem ligt. Reizigers in Den Haag, die naar Rotterdam erf Breda moesten, gingen van Den Haag per electrischen trein naar 't station Hofplein in Rotterdam. Op ,net station Delftsche Poort in Rotterdam stond een extra-trein voor Breda gereed. Verschenen is hei versla# van de werk zaamheden verricht in het Gemeentelijk La boratorium voor Pathologische Bacteriologie te Haarlem over het jaar 1922. Het totaal aantal onderzoekingen bedroeg in het afgeloopen jaar 4012, tegen 5186 in 1921. Voor Haarlem was dit aantal 3592 (4304), voor de aangesloten gemeenten 420 (884). Deze vermindering voor Haarlem moet, zooals uit de labellen blijkt, toegeschreven worden aan de „gezondheids#olf van 1922, terwijl voor de buitengemeenten bovendien als belangrijken factor geldt het bedanken van de gemeente Velsen legen 1 Januari 1292. In het verslag wordt omtrent het overlij den van den heer Havelaar gezegd: „Het afgeloopen jaar bracht het Labora torium een zeer groot verlies. Zijn Directeur overleed den 16den Juni 1922. In 1910 had de heer Havelaar den stoot gegeven tot opriahting van het Laboratorium en daarmede tot het instellen van een ge zondheidsdienst. Hoeveel nuttige raadgevin gen hij aan talrijke geneesheeren gegeven heeft, waag ik niet te becijferen. Hij, de au todidact, de niel-medicus, was de vraagbaak voor velen, waar het de bestrijding van be smettelijke mekten gold. Hoe actief trad Ha velaar op bij het uitbreken van de vlekty- phus in 1919 te Haarlem. Hoe juist wist hij serologisch de diagnose te stellen! Voor liem was het Laboratorium het troetelkind entoen de fatale leeftijdsgrens van 70 jaar kwam, op welk een hoogen prijs stelde Havelaar t besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij de leiding van het Laboratorium aan hem bleef toevertrouwd. Tot het laatst heeft hij kunnen doen, wat zijn hoogste wensch was, werken voor de gezondheid van Haar lem. Zoolang het Laboratorium, Havelaars weFk zijn zegen rij ken arbeid verricht, zoolang zal ook de naam van Havelaar niet vergeten kunnen worden." Allerwegen ziet men reeds de toebereid selen maken, om de a.s. Koninginnefeesten op zoo luisterrijk mogelijke wijze te vieren. Op den Kruisweg staan reeds Oranjepalen in de grond geplant, met witte bloemenbak- jes. Aan het begin van den Kruisweg bij het station bevinden zich 2 mooie zuilen in helle kleuren geschilderd. Nabij de Barteljoris- straat zijn ook twee zuilen geplaatst. De Jansstraat heeft ook reeds palen neergezet, die alle smetteloost?) wit zijn. De Kleine Houtstraat heeft reeds een net van draden gespannen, en reeds aan het begin is te zien wat dit hier zal worden, n.l. een bonte ver scheidenheid van vlaggetjes, die boven de hoofden van de wandelaars reeds vroolijk heen en weer wapperen. De versieringen schijnen zich in hoofdzaak te bepalen tot de binnenstad. Verder worden er verschillende huizen geïllumineerd. Op den Kinderhuissingel ziet men reeds een stuk kermis verrezen. Het lachhuis is reeds gezet, terwijl men ook al een ingang in elkaar is gaan zetten. De pa len waar 't licht aan moet hangen, zijn mede reeds gepoot. De voorbereidingen beloven dus een heel feestl Geboren,: 22 Aug. z. van A. C. Bos-Schaar. 23 Aug. z. van P. M. Schla tmaiin-Vecger. z. van H. Tnmeling-Huijzer. 24 Aug. d. v. M. M. KuipersHageman z. v. M. H. L. Radiemaker-Rikkers. 25 Aug. z. van A. L. E. Burger-Sohakmnn. d. van A. M. NiieuwpoortBijster d. v. M. A. v. Nor- den-Brocd z. v. M. DijkzeulMilatz. z, van E, EUes-Kuijper. 26 Aug.: z. van H. de Vries-Nagel hout. d. van M. G. T. Sijpe- stijn-Wielders. d. vanM. W. de Korte-Toe- set. z. van C. F, Turkenburg-V'jssers. 27 Aug.: z. van M. Koning--Bereradsen. d. van W. Zwiers—Klaver. Overleden: 24 Aug.: K. Venema, 40 j., Gast- huisvest; J. Klalbou, 19 j., Teijlerstraat; 25 Aug.: H. v. d. Meij, 84 j., Kinderhuissangel; 26 Aug.: J. M. Koster-Wijnhof, 49 j., L. Boogaardstraat; V. H., 21 d„ z. van G. C. Zijlmans, Kamperlaan. 27 Aug. T. Inpijn- Kalsma, 56 jaar, L. Vlamingstraat. 26 Au gustus H. Willers, 58 j„ Kamperlaan. SERIEWEDSTRIJDEN S J.C^NOORD WIJK. VIXTRIX I—DAMIATEN 13—3. (Na loting door Vixtrix gewonnen). Omstreeks half twee blaast scheidsrechter Bierman beginnen en stelt Damiaten zich met 6 invallers op, waartegenover Victrix geheel volledig is. In de beginne wegen de partijen vrijwel tegen elkaar op, doch de Victrix aanvallen zijn iets gevaarlijker. Damiaten heeft even wel het eerst succes, wanneer de midvoor uit een van rechts aangegeven bal met een scherp schot doelpunt 01. Niet ontmoedigt gaat Victrix er vandoor en haar aanval wordt besloten door een scherp schot van haar linksbinnen, hetwelk juist naast gaat. De Blauw-Zwarten blijven sterker en weten telkens mooi samenspelend den bal voor doel te brengen. Doch nier blijken ze het hoofd kwijt te zijn en door onnoodig treu zelen wordt de Oranje-Zwarte defensie ge legenheid gegeven weg te werken. Eindelijk komt de verdiende gelijkmaker. Na mooi samenspel met de linksbuiten, passeert de linksbinnen de geheele achterhoede der tegen partij en doelpunt met een onhoudbaar schot. Kort voor de rust wist de linksbuiten der Blauw-Zwarten nog een opgelegde kans, waarna de scheidsrechter halftime blaast. Najde rust zijn de Damiaten gesteund door den sterken wind iets in de meerderheid, doch voorloopig blijven doelpunten uit. De Vic- trix-achterhoede weet het spel te verplaat sen en zet gedurig haar voorhoede aan het werk. De aanvallen worden meestal geleid door de vleugelspelers, welken den bal steeds mooi voor doel plaatsen. Kort na elkaar denken we Victrix te zien scoren, wanneer haar linksbinnen een hard schot inzendt, wat de Damiaten-keeper, slechts met moeite tot corner kan verwerken. Uit deze corner ontstaat een scrimmage voor het Oranjezwarte doel, doch tenslotte schiet de rechtsbinnen juist naast. Dan is Damiaten weer aan het woord en is, na haar opstelling te hebben gewijzigd, direct beter op dreef. Haar snelle rechtervleugel brengt den bal vlug voor doel, doch steeds staat er een Victrix-been in den weg. Dan probeert haar midhalf het met een ver schot en heeft direct succes 12. Een zeer mooi doelpunt. De voorsprong blijkt echter van korten duur te Zijn, want In de mooi opgezet ten aanval, der blauwzwarten, begint de rechtsback van Damiaten een overtreding. Deze strafschop wordt slecht genomen en door de Damiaten- keeper tot corner verwerkt. Het bleek even wel uitstel van executie te zijn, want uit deze corner doelpunt de blauwzwarte rechts* binnen en met een onhoudbaar schot 22. Dit moedigt Victrix aan en zij blijven steeds in de meerderheid. Damiaten word geheel ingesloten en 10 min. voor tijd neemt Victrix de leiding door toedoen van haar linksbinnen 32. De strijd wordt steeds vuriger en er moet eenige malen voor kleine ongelukjes gestopt worden. Kort voor tijd passeert de Oranjezwarte midhalf de verde diging der tegenpartij en brengt de partijen op gelijken voor 33. Wanneer de arbiter time fluit is de stand nog onveranderd. Er wordt 2 X 7^4 min. verlengd, waarin de Damiaten midvoor van verder spelen moet afzien, wegens een knie-blessure. In den stand komt echter geen verandering en bij de loting beslist Vrouwe Fortuna ten gunste van Victrix. Het gelijke spel tegen een tegen stander die eenige klassen hooger speelt, it voor Victrix een zeer mooi resultaat. Scheids rechter Bierman voldeed goed. REN- EN TOERISTEN-VEREENIGING „HAARLEM". Opgericht 6 November 1922. Aangesloten bij den N.W.B. ep F.W.N.H. Secretaris: P. B. Prenen, Jaivastr. 42, Schoten. Zondagmorgen werden de uitgestelde wed strijden voor veteranen en nieuwelingen ver reden, waarvan die voor veteranen bestand in tijd rijden over 20 K.M. en die voor de nieuwelingen over 40 K.M., welke laatsten echter tegelijk startten. Het eerst vertrokken met een minuut tusschenrunnte de veteranen en ofschoon natuurlijk de een harder ging dan de ander, allen reden re met de regel matigheid van een uurwerk hun 5 rondjes. Er was vooal tusschen den len en 2en aankomen den een spannenden strijd. De uitslag was: le prijs W. Diitmar, tijd, 42 min. 45 sec., 2« W. J. Scheffer, 43—15; 3e J. Th. de Groot 47-45, terwijl van den 4en aankomende de tijd niet is opgenomen. Hierna kwamen de 7 nieuwelingen aan den start, die er maar direct een zoodanig tempo inzetten, dat er al dadelijk achterblijvers wa ren. De eerste van hun 5 te rijden ronden ging in 13 min., waarna de heeren het een weinig kalmer moesten gaan doen, aangezien de wired ook een woordje wilde gaan mee spreken. Ook hier, evenals bij de veteranen, ging de strijd hoofdzakelijk tusschen 1 en 2, die steeds bij elkander bleven, terwijl de ove rigen ver achter waren geraakt. Het was toen voor de ingewijden reeds een uitgemaakte zaak wie zou winnen, daar Val loggia in de eindspurt veel sneller is dan Voskuyl. De uit slag bevestigde dan ook deze meening en Valleggia vloog met eenige lengten voorsprong op Voskuyl, als eerrte over de streep, een tijd makende van 1 uur 11 min. 5 sec.; 3e W. Sleutel in 13355; 4e Joh. Heckhuysen; 5e de Nijs. Kotten opgegeven wegens zadel defect. Voor deze wedstrijden waren door enkele leden en donateurs fraaie medailles be schikbaar gesteld. De. uitgestelde wedstrijd voor alle leden, over eeree ronde, zooals aangegeven op de maandagen da, zal a.s. Woensdagavond wor den verreden op die plaats als aangegeven, en "zal voor dezen rit precies te 7 uur worden ge, start. De leden, die voor dezen rit alsnog wen schen in te schrijven, gelieven hiermede re kening te houden. In de aankondiging van den wedstrijd op 6 September a.s. welke aankondiging vorige week in dit blad is geplaatst, is door omstan digheden verzuimd te vermelden, dat voor het nummer tusschen J .Meyer, J. Oudenaarde, Joh. Zonneveld en G. H. Stouten een fraaie beker is geschonken door den heer Kreek, Zijlstraat alhier. iW - 1 ui - i ii ii ij td t Men seint ons uit Den Haag d.d. 27 Aug.: Hedenmiddag heeft in de nabijheid van het. landhuis der Koningin, „Ruige Hoek" onder Scheveningen plaats gevonden het eerste gedeelte van de huldiging der weermacht, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der Koningin. Dit huldebetoon bestond in de huldiging door de regimenten Grenadiers en Jagers met de daaraan verbonden aan bieding van een sierlijke bronzen electrische lamp met allegorische voorstellingen op ge noemde regimenten betrekking hebbende, als stoffelijk aandenken gevolgd door een défilé van de troepen van 't garnizoen der Residen tie. Op 17 September a,s. zal nabij Amers foort tijdens de legermanoeuvres de huldi ging van de geheele weermacht: leger, vloot, koloniale troepen enz. volgen. Qe Koningin, de prins en de prinses kwamen in een gala- calêche bespannen met vier door postiljons bereden paarden van „Ruige Hoek" rijden naar het terrein waar de Grenadiers en Jagers een groot carré hadden geformeerd daar stegen de vorstelijke personen, die van een groot gevolg waren vergezeld, uit. De commandant van het regiment Jagers, overste Wagner, hield een korte toespraak tot de Koningin, waarin hij er op wees, hoe bij de regimenten het voornemen werd opgevat om door stoffelijk bewijs te doen blijken van de gevoelens van dank, verknochtheid en eerbiedige waardeering welke in de regimen ten leven, terwijl hij ten slotte uiting gaf aan onwankelbare trouw en gehechtheid aer regimenten aan het Oranje-Huis. De com mandant van het regiment Grenadiers, overste Boreel, bood hierop het huldeblijk aan. Na deze huldiging volgde een afzonderlijk hulde betoon door de Koninklijke militaire kapel, bestaande in de uitvoering van speciaal voor deze gelegenheid ingestudeerde muziek stukken, terwijl de verdere uitvoering onder opperleiding van den gouverneur der Resi dentie, generaal-majoor Benteijn, het défilé van 't garnizoen plaats vond, waarna de troe pen verder trokken. Het terrein waar het militair schouwspel gehouden werd, was om zoomd door honderden toeschouwers, die de vorstelijke familie hartelijk toejuichten. STOOMSCHIP IN NOOD. TERSCHELLING, 27 Aug, - Gisteravond te 5Ij uur, zijn twee sleepbooten van de bergingsmaatschappij uitgevaren tei; assis tentie van het s.s. Homleda, dat draadloos om hulp heeft verzocht. Het schip beyindt zich op 58 gr. 46 min. N.B. en 3 gr. 39 min. W.L. Hedenmiddag te 12 uur waren de sleepbooten nog niet teruggekeerd. POLITIEKE MOORD. PRAAG, 27 Augustus. Gister is August Dascalof, die door de regeering van Stam- boelinski als vertegenwoordiger naar Praag is gezonden, door revolverschoten neerge schoten. Hij overleed tijdens de operatie. De dader Nicolof uit Sofia is gearresteerd. WEENEN, 27 Augustus. Dascalof, die gis ter te Praag door den Hongaar Nicolof was neergeschoten, was een aanhanger van Stara- boelinski. Hij voerde een hevige agitatie tegen de regeering die hij niet erkende. DE LEIPZIGER MESSE. LEIPZIG 27 Augustus. Gister is de Leip- ziger Messe geopend. Het begin der Messe doet reeds zien, dat de zaken vooral die met het buitenland zeer beperkt zullen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2