BUITENLAND BINNENLAND. TclatergoudT Tweede Blad 28 Augustus 1923 De onbewaakte spoorwegovergangen. Uit de Pers. Wijze van Candidaatsteliing. De Belgische nota Is te Londen ontvangen; zij wordt heden gepubli ceerd. De verkiezingen in Ierland hebben gisteren plaats gehad;,een kalm verloop. De Separatistische beweging in Rijnland. - Een brief van ex-president Harding. De wereldtentoonstelling te Moskou. Onder de Telegrammen: De Rijnlandsche Separatisten roepen den steun van Frankrijk en België in. De moord op Daskalof. De ver kiezingen in Ierland. Mc. Kenna wordt geen kanselier van de schat- kisL De toestand der Spaansche troepen in Marokko critiek. Het Eucharistisch congres te Aram. GEM. BUITENL. BERIGHTEN. FEUILLETON. (tfiNNENLANDSGR NIEUWS. 't Is met een heel prijselijke bedoeling, dat de autoriteiten eenigen tijd geleden be sloten, de spoorwegovergangen op vele plaatsen in ons land voortaan niet meer te doen bewaken. Berekend toch werd, dat zulks een flinke bezuiniging zou geven. Spoedig heeft inmiddels de praktijk ge leerd dat de gevaren, aan dezen bezuinigings maatregel verbonden, veel grooter en tal rijker zijn, dan men aanvankelijk wellicht verondersteld heeft: vele ernstige ongeluk ken deden zich al spoedig vóór, en nog grooter was het aantal gevallen, waarbij bijna een ongeluk plaats had, zóó, dat wij geneigd werden, ons de vraag te stellen, of het vasthouden aan dezen bezuinigingsmaat regel wel verantwoord mocht heeten, en of de bewaking der overwegen ter ver dere voorkoming van al te groote onveilig heid maar niet weer ingevoerd behoorde te worden. Tenzij een goed plaatsvervangend bevei ligingsmiddel werd te baat genomen. Wij waren van meening, dat een plaats vervangend beveiligingsmiddel wel te vinden zou zijn, in dién zin, dat zoowel overdag als 's nachts op opvallende wijze bij de over wegen automatisch gewaarschuwd zou wor den voor (en door) een naderenden trein. En zie! het middel blijkt kant en klaar te bestadn en in gebruik te zijn: in het „Volk" toch wordt er door een inzender at tent op gemaakt, dat in het buitenland b.v. Zweden waar men ook uit bezuinigingsoog merken tot het opheffen van de bewakingen der overwegen is overgegaan, deze nu van zeer doeltreffende, waarschuwingsapparaten heeft- voorzien. Aan beide zijden v. d. overweg plaatst men een ongeveer 3 a 4 meter hoogen ijze ren mast waaraan bevestigd een dubbele lamp, die des nachts en op den dag een groen z.g. flikkerlicht geeft, De lampen zijn met een korte zwarte koker ombouwd waardoor verkregen wordt dat ook zelfs bij felle zon het licht direct opvalt; nadert nu een trein, dan gaat reeds op eenigen afstand het groene licht uit en begint het roode flik kerlicht te branden en tevens geeft het in deze paal ingebouwde geluidsignaal-apparaat een goed doordringend en op voldoenden afstand hoorbaar geluid. Is de trein voorbij dan herstelt het groene licht zich weder, Dat men flikkerlicht ge bruikt vindt zijn oorzaak in de groote mate van aandacht trekken boven konstant bran dend licht. Het automatisch in- en uitschakelen de zer signalen gaat voor electrische spoorwe gen zeer eenvoudig op de wijze van onze electrische wissels en tramwaarschuwingen. Voor met stoom gedreven treinen kunnen eenvoudige schakelaars naast de baan ge bouwd worden. Door verder strenge straffen te geven op het passeeren der overwegen nadat de signalen den naderenden trein aankondigden, zal men ook met onbewaak te overwegen een groote veiligheid kunnen krijgen. Indien de kosten voor Holland geen over wegend bezwaar zijn, dan zou het alleszins aanbeveling verdienen, het Zweedsche voorbeeld ook hier te lande te volgen. En ook, indien de kosten niet meevallen, zal er voor meezere beveiliging zorg ge dragen moeten worden, Een menschenleven is in ons oog nog steeds iets van gróótere waarde zelfs dan bezuiniging! DE BELGISCHE NOTA. De Belgische nota is gisterenmorgen aan lord Graham overhandigd en naar Londen gezonden. Hedenochtend is zij te Brussel gepubliceerd. De Belgische regeering is zoo beleefd geweest afschriften te doen over handigen aan het Engelsche gezantschap te Parijs ter doorzending aan Baldwin te Aix- les-Bains en lord Curzon te Bagnolles. Bei de ministers zullen met beide nota's voor zich beter in de gelegenheid zijn om den toestand, die thans is ontstaan, te bestu- deeren. In Engelsche kringen is een sterk verlangen merkbaar om een modus vivend te ontdek ken en dit is ook tot uiting gekomen in de Engelsche opbouwende voorstellen, vervat in de onlangs openbaar gemaakte serie do cumenten door de bondgenooten. Dit ver langen is hoofdzakelijk gegrond op de er kenning van het feit, dat een gezamenlijk optreden van de bondgenooten de veiligste en snelste methode is om te komen tot een regeling in Europa. De bezetting van de Roer was een afwijking van die methode en de Engelsche regeering hoopt nog steeds, dat in de Franscbe nota's een of ander middel zal worden gevonden om de eenheid van zienswijze te herstellen. De belangen, die op het spel staan, zijn zoo groot, dat er van Britsche zijde geen neiging bestaat om een beslissing te overhaasten. Intusschen houdt men te Londen zich bezig met over weging van het al of niet wenschelijke van een persoonlijke bespreking als door Poin- caré voorgesteld. Terwijl men aan den «enen kant vóór het Engelsche denkbeeld is, omdat het een methode is, waarbij het voor Poincaré gemakkelijker wordt ge maakt zijn stramme houding te laten varen, die uit de gepubliceerde documenten blijkt, is er weder een ander* deel van meening, dat de Engelsche regeering uit hoofde van de kracht van haar zaak wijs zou doen, geheel en al te vertrouwen op den invloed van de meening der wereld. Er is niet veel kans, dat binnenkort te dien opzichte een besluit wordt genomen. In ieder geval zal eerst de inhoud van de Belgische nota moeten worden onderzocht. ENGELAND EN FRANKRIJK. De hertog van Sutherland, ondersecre taris voor luchtvaart in Engeland, heeft in een rede te Dunrobin stilgestaan bij de kri tieke en voorzichtigheid eischende phase, waarin de toestand van Europa thans is ge komen. Wij zijn zeide hij, algemeen verlan gend om met Frankrijk de best mogelijke vrienden te blijven, maar niettemin staan wij er op, dat, waar wij onze schulden aan Amerika betalen, onze schuldenaren ook ons betalen. Wij moeten behoorlijk en rechtvaardig behandeld worden. Lord Londonderry zeide te Hartlepool dat de Engelsche relaties met Frankrijk atevig gegrondvest zijn op gezamenlijk lijden en hij hoopte dat de herinnering lang levendig zou blijven, dat gemeenschappelijk streven tot de overwinning heeft geleid, ie'wijl de nederlaag een ramp zou hebben beteekend, welke de gemeenschap eerst na eeuwen te boven zou zijn gekomen. Hoewel de Engelsche regeering het met Frankrijk eens is in het gewettigd verlangen tot ver goeding, is zij toch verplicht te onderzoeken of de methoden, die Frankrijk heeft gevolgd wel de beste zijn om te komen tot bereiking ,van het doel. DE BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE TE LONDEN. In deze week vertrekken vele afgevaar digden van de Dominions naar Londen om deel te nemen aan de Rijksconferentie en de economische conferentie, waarvoor de voor bereidselen reeds tamelijk opschieten. Beide conferenties vangen begin October aan en j zullen verscheidene weken duren. DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. De dag van Zondag was in den Ierschen Vrijstaat tot feestdag geproclameerd ten einde de deelneming aan de verkiezingen te vergemakkelijken. In het geheel zijn er 153 zetels, die door ongeveer 12 partijen aan elkander worden betwist. Het aantal kiesgerechtigden bedraagt ongeveer 1.800.000 volgens de nieuwe wet, zijnde ongeveer 400.000 meer dan verleden iaar. Men gelooft dat er druk gestemd zal worden en ofschoon de nieuwsbladen aarzelen op de stemming vooruit te loopen, ziet men toch een teeken van vertrouwen van de huidige regeering in het feit, dat de president van de Dail en het hoofd der regeering toebereidselen treft om Woensdag a.s. met eenige collega's naar Genua te gaan om aldaar over de toetreding van den Vrijstaat tot den Volkenbond te onderhandelen. Uit Londen werd gisteren nog gemeld: De Iersche verkiezingsveldtocht is Zondag geëindigd met het houden van honderden verkiezingsvergaderingen door het geheele land. Cosgrave eindigde zijn campagne te Waterford na veertig vergaderingen te heb- iben toegesproken waarvoor hij meer dan duizend mijl aflegde. Overal wordt een groote opkomst verwacht. Het gevoelen heerscht, dat de kansen der regeering verbeterd zijn. Het valt moeilijk te voorspellen, hoe de ver kiezing zal afloopen, daar van den geest der kiezers, die ten getale van 1.800.000 nieuw ingeschreven zijn, weinig bekend is. Een ruwe schatting geeft aan regeering kans op vijftig tot zeventig zetels, aan de boerenpartij veertig tot vijftig, aan de arbeiders twintig tot dertig, aan de onafhankelijken vijf-en- twintig tot vijf-en-dertig en aan de republi keinen vijftien tot vijf-en-twintig. Het aan blijven van Cosgrave's regeering wordt ver zekerd geacht. i OOSTENRIJK EN ITALIË, In de aanstaande vergadering van den Volkenbond zal ook de kwestie van den Oostenrijkschen Zuiderspoorweg worden be handeld. Voor Oostenrijk zal mr. Zimmerman optreden, voor Italië Evochi, het lid van den raad van state. De kwestie is, of het accoord, ten aanzien van den spoorweg voorgesteld, kan worden aanvaard door de crediteuren van Oostenrijk,'d. w. z. of in hun naam de Volkenbond het accoord wenscht goed te keuren, dan wel, welke wijzigingen erin moe ten worden aangebracht. Vooral zal de Italiaansche regeering in kennis worden gesteld van de inzichten der Oostenrijksche dienaangaande, alsmede van dë vergaderingen in de ontwerp-overeen- komst,' die Oostenrijk wenschelijk acht. GEMENGDE LANDBOUWCOMMISSIE. De samenwerking tusschen het Interna tionaal Arbeidsbureau en het Internationaal Landbouwinstituut te Rome is thans een feit geworden. In het Intern. Arbeidsbureau is de gemengde consultatieve landbouwcom- missie thans eenige dagen bijeen geweest. Deze commissie bestaat uit drie vertegen woordigers van den Raad van Beheer van het Int. Arbeidsbureau, Arthur Fontaine, Oersted en Leipart (vertegenwoordigers dus van ctö regeenflgy-, de patroons- ea' de arbeidersgroep] en drie van het bestuur van het Int. Landbouw Instituut, graaf Soderini, Sir Thomas Elliott en Anders Fielstad. Verder waren als deskundigen tegenwoor dig Carels, secretaris van de Internationale Federatie van Christelijke Landarbeiders bonden, Donini, directeur van de algemeene Landbouw Confederatie, prof. Dragoni, se cretaris-generaal van het Intern. Landbouw instituut, Schmid, bestuurslid van de Inter nationale Federatie van Landarbeiders en voorts een 8-ta'l vertegenwoordigers van nationale organisaties. Arthur Fontaine, voorzitter van den Raad van Beheer van het Int. Arbeidsbureau, presideerde de commissie. De eerste och tend was gewijd aan het eerste van de drie punten der agenda: het vakonderwijs der landarbeiders. Op verzoek van dc commis sie hebben de deskundigen een ontwierp voor een vragenlijst bestudeerd, speciaal opgesteld om inlichtingen in te winnen om trent de toepassing van de wetten, de ge dane uitgaven en event, initiatieven voor de ontwikkeling van het landbouw-vakonder- wijs. De Intern. Arbeidsconferentie van 1921 had den wensch geuit van de periodieke mededeeling van dergelijke inlichtingen door elk der leden aan het Int. Arbeidsbureau. Behoudens eenige wijzigingen is het ontwerp van die vragenlijst goedgekeurd. Het tweede punt van de agenda gold de landbouwarbeiderscoöperaties. De commis sie voelt er alles voor om den landarbeiders mogelijk te maken hetzij zich collectieve arbeidsmiddelen te verschaffen, hetzij grond te pachten of aan te koopen, zoodat zij zich er kunnen vestigen en medewerken aan de verbetering van de landbouwproductie. De commissie heeft er den nadruk op ge legd, dat in deze quaestie een verstandige samenwerking, zoowel bij den voorberei denden arbeid als bij de voor te stellen maatregelen noodig was tusschen het Ini. Landbouwinstituut en het Intern. Arbeids bureau. Beide moeten elkaar op de hoogte houden van wat zij in deze zaak doen en van het resultaat hunner nasporingen. Als derde punt vermeldde de agenda de quaestie van de voorkoming van miltvuur besmetting. Het Int. Landbouwinstituut zal deze quaestie in zijn eerstvolgende vergade ring in behandeling nemen, ten einde de aandacht der regeeringen te vestigen op de noodzakelijkheid van een spoedige oplossing van dit ernstige vraagstuk, waarmee reeds zoo langen tijd de industrie- en landarbei ders zich bezig houden. Ten slotte besprak de commissie de agenda's voor de eerstvolgende internatio nale landbouwconferenties, voor zoover er landbouwbelangen bij betrokken zijn, zooals bij de quaestie van het gebruik van den vrijen tijd der arbeiders, de gelijkheid van salaris van vreemde arbeiders en van slacht offers van bedrijfsongevallen. De quaestie van de arbeidsinspectie gaf aanleiding tot interessante discussies. Ver scheidene deskundigen waren van meening, dat de arbeidsinspectie (het eenige onder werp voor de a. s. Int. Arbeidsconferentie) niet uitgestrekt kon wol-den tot den land bouw, anderen daarentegen vonden, dat zij terstond in toepassing gebracht kon worden. EEN SEPARATISTISCHE VERGADERING AANGEVALLEN. Een uitvoerig telegram van het B.T.A. uit Koblenz van Zondag meldt, dat te Miin- chen-Gladbach gepoogd is een vergadering, bezocht door een 3000 separatistische gede legeerden, meerendeels aangevoerd met re gie-treinen in de war te sturen. Toen de se paratisten gereed stonden om in optocht naar de vergaderzaal te gaan, werden zij dqor een vijandelijke bende aangevallen, die er in slaagde hen gedeeltelijk uiteen te jagen. Separatistische vlaggen werden verscheurd en verbrand. In den loop van talrijke vecht partijen werden vier personen ernstig ge wond, anderen mishandeld; Verschillende revolverschoten werden gelost. De separa tisten, die ongewapend waren, konden zich niet verdedigen tegen de aanvallers, die be proefden met geweld de vergaderzaal te be stormen. Tot ten slotte de blauwe politie ingreep en er in slaagde met behulp van twee Belgische gendarmen de orde te her spellen. De separatisten protesteerden in hun ver gadering tegen het optreden van de tegen partij. De Belgische hooge commissaris heeft dadelijk een onderzoek gelast. Sancties zullen worden genomen tegen de Duitsche autoriteiten, die verzuimden de noodige maatregelen te nemen om de orde- te hand haven. Matthes, de leder van den Rijnlandschen onafhankelijkheidsbond, wees er op, dat de tegenbetooging langen tijd van te' voren door de Pruisische autoriteiten was voor bereid en verklaarde: Niettegenstaande alle bedreigingen zullen wij aan den Rijn een vreedzame en werkelijk democratische re publiek stichten, die het Pruisische milita risme binnen de perken zal houden en de wereld de veiligheid en den vrede zal te ruggeven. De katholieke geestelijke Kramers ver klaarde zich verzekerd, dat niettegenstaan de alle Pruisische dreigementen de vrijheid van het Rijnland weldra een feit zal zijn, zoo noodig zal zij zelfs met bloed worden ge vestigd. De separatisten konden na afloop van de vergadering zich zonder incidenten naar het station begeven. EEN BRIEF VAN PRESIDENT HARDING. Naar uit Washington wordt gemeld, Jiad (thans wijlen) president Harding den 15aen Juni een brief geschreven waarin hij zijn in stemming uitte met het plan, door sommige Amerikaansche bladen aanbevolen, en strek kende om na te gaan of de Amerikaansche publieke opinie er voor is, dat de Ver. Sta ten meer dan tot dusver zullen deelnemen aan de aangelegenheden van de wereld. President Harding schreef in dien brief: „Ik ben er lang van overtuigd geweest, dat de Ver. Staten noch konden noch wilden toe treden tot den Volkenbond; maar die over tuiging is thans te niet gedaan. Ik hoop, dat er een middel zal worden gevonden voot een wereld-verbond." Nog had Harding geschreven, daï zijn ge. weten hem niet toeliet, onverschillig te blij ven voor de wereldaangelegcnheden. Het Amerikaansche volk kon niet koppig blijven toezien, bij den toestand van isolatie en bij de onverschilligheid van den kant van an deren, die hun deel waren geworden. Pre sident Harding verklaarde ook nog dat het in zijn voornemen lag een plan te ontwer pen voor een Wereld-congres. Kort daarop was hij gestorven. DE TENTOONSTELLING TE MOSKOU. Zondag is de buitenlandsehe afdeeling der tentoonstelling geopend in tegenwoordigheid van de leden der regeering, vertegenwoor digers van het diplomatieke corps, delega ties van landlieden en werklieden en dag bladcorrespondenten. De openingsrede werd gehouden door Svi- dersky, die er op wees, dat de buitenland sehe afdeeling de goede verstandhouding verwezenlijkt tusschen het Russische volk en de volken der geheele wereld. Krassin betoogde dat de tentoonstelling het ontzaggelijk vermogen toont van den Russischen landbouw. De tentoonstelling zal de eerste baken zijn op den weg van samen werking tusschen Rusland en het buitenland voor het herstel van den Russischen land bouw. Moukhtar Bey, gezant van Turkije, uit naam van het diplomatiek corps sprekende, wees op het groote belang der internatio nale tentoonstelling, die een groot werk was van vredesinspanning. Tsjitsjerin, die met gejuich begroet werd, dankte Moukhtar Bey en zeide o.a.: De buitenlandsehe afdeeling der tentoonstelling stelt den schakel voor, die ons verbindt met de volken der geheele wereld en onze vredespolitiek bevestigt, die dikwijls is ver kondigd. De Russische productie is onver breekbaar verbonden met de wereld-econo mie. Wij verzetten ons tegen bewapeningen, die nieuwe oorlogen voorbereiden, maar streven naar broederlijke samenwerking tus schen de volken, vreedzame productie, ont wikkeling der algemeene economie, en nauw verband tusschen alle volken voor het wel zijn der wereld. Wij zien de gevaren, die onze republiek bedreigen en bewaken hare integriteit met de wapenen in de hand, maar onze politiek is gericht op de vereffening van alle wereld geschillen. De buitenlandsehe afdeeling der tentoonstelling zal een factor zijn van vreed zame samenwerking en een tegenwicht tegen het internationale antagonisme. Het doet ons genoegen, hier de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden en der buitenland sehe industrie te begroeten. Hunne tegen woordigheid bewijst de versterking der vreedzame banden, die de volken vereeni gen. Rusland neemt eene centrale positie in tusschen de volken van het Westen en het Oosten en maakt de banden met hen eiken dag hechter. De buitenlandsehe afdeeling is een symbool van die banden. Het Commis sariaat van Buitenl. Zaken houdt het voor zeker, dat de buitenlandsehe afdeeling er toe zal bijdragen, om een nauw contact te vestigen tusschen Rusland en alle volken der wereld en alle geschillen te vereffenen." Tondar, vertegenwoordiger der buitenland sehe exprosanten, wees op de buitengewone belangstelling, die door het buitenland was betoond tegenover de tentoonstelling, en bracht hulde aan de energie en bekwaam heid der Russische werklieden. „Wij zijn be reid te werken in nauw contact met Rusland tot het vestigen van hechte economische be trekkingen. Leve de eerste Sovjettentoon stelling!" De werkloosheid in Oostenrijk wordt steeds minder. Het aantal werkloozen, dat ondersteuning ontvangt, hetwelk op het eind van Februari 167,417 beliep, bedroeg eind Juni 92,058 en was eind Juli 87,349. Voor Weenen en omstreken waren deze getallen respectievelijk 97,800, 61,868 en 59,186 De bezuiniging door vermindering van het aantal ambtenaren van den Oostenrijk schen staat, neemt steeds toe. In het tijdvak van 14 Juli tot 12 Augustus werden 916 ambtenaren ontslagen, gemid deld per week dus 229, welk oijfer lager is dan dat wat vastgesteld is door de voorloo- pige commissie uit den Volkenbond in over eenkomst met de Oostenrijksche regeering. Het is echter waarschijnlijk, dat deze ach terstand binnen korten tijd zal kunnen wor den ingehaald, wanneer de kwestie van het ontslaan van een gedeelte van het spoorweg personeel zal zijn geregeld. Teneinde den handel en den uitvoer met het buitenland te bevorderen, heeft de Sovjetregeering een besluit afgekondigd krachtens hetwelk aan textielfabrikanten en fabrikanten van caoutchoucartikelen de dou anerechten op de grondstoffen en de werk tuigen ter vervaardiging noodzakelijk, zul len worden terugbetaald. De Ilaliaan.che bladen bevatten een in- tervieuw van een Italiaansch journalist met de koningin, waarbij deze verklaarde: Mus solini, die de natie redde, is een man van een wonderbaarlijk karakter, ongelooflijke taai heid en onuitputtelijke energie. Het Italiaansche vakverbond heeft na eenige dagen van levendige debatten een motie aangenomen, waarin het verbond zijn onafhankelijkheid proclameert' van regeering en partijen, maar zich in beginsel tegen geen enkele regeering kant, in het belang der arbeidersklasse. Dit besluit is van groot belang, daar tot dusver het verbond beschouwd werd als een revolutionair orgaan en vrijwel overeenko mend in politieke strekking met de soc. par tij. De Fransche bladen vernemen uit War schau, dat Izeptychi, de orthodoxe bisschop aan de grens is gearresteerd wegens anti- Poolschc propaganda in Amerika. DE AUTOBUS. Steeds van meer zijden gaan stemmen o p, die aandringen op een regeling van het auto» verkeer-vraagstuk. Nu weer is het „de Neder lander" die aan haar ongerustheid ten dezen als volgt uiting geeft „Daar heeft zich den laatsten tijd in het verkeerswezen met groote snelheid een mid' del van vervoer ontwikkeld, dat naast spoor en tram een geheel eigen plaats opeischt en in het publieke leven bij een verstandige uitbreiding en meer nog bij een verstandige regeling, die allereerst rekening houdt met het publiek belang, tot groote beteekenis kan komen. Wij hebben hier het oog op het steeds toenemend gebruik van de automobiel in het modern verkeer, een gebruik, dat inzon derheid de laatste maanden ten plattenlande menige plaats uit een al te langdurig isole ment komt verlossen en mitsdien toe te jui chen valt, te meer waar er voor vele van die plaatsen in de eerste jaren toch wel niet aan het tot stand komen van een spoor- en of tramverbinding kan worden gedacht. Maar dan zal het ook gewenscht zijn, dat deze wijze van vervoer aan het publiek een zoo groot mogelijke zekerheid ten aanzien van zijn veiligheid verschaft en dat het niet tot de levensgevaarlijke waagstukken behoort in zulk een vervoermiddel plaats te nemen. Kan het publiek in dit opzicht gerust zijn Het is moeilijk een algemeen oordeel uit te spreken, vooral wanneer men zelf nog maar weinig van de autobussen gebruik heeft gemaakt. Maar wanneer men juist bij die enkele malen, dat men zich in zulk een verkeersmiddel begaf, heeft kunnen consta- teeren, dat die veiligheid niet zoo heel groot is, dan krijgt men toch wel sterk het besef, dat er te dien aanzien nog zeer veel zal moeten worden verbeterd. In vele gevallen worden deze autobussen, vaak door een stalhouder ten plattelande of een autoverhuurder in exploitatie genomen, door jongelieden be stuurd, die er een sportief genoegen in vinden, gevaarlijke bochten zoo kort mogelijk te ne men, dikwijls ook de snelheid maar nauwe lijks verminderend op punten van denweg, waar dit toch wel noodig zou zijn, J>«tom, door chauffeurs, die er absoluut^miet aan schijnen te denken, dat zij de verantwoorde lijkheid dragen voor de levens van een aantal medemenschen. En wanneer er dan nog con currentie in het spel is, zal het wellicht daar mede nog iets erger zijn, vanwege de zucht elkander vliegen af te vangen. Een andere zaak, waar het publiek geen zekerheid van heeft, doch waarop de veilig heid gebaseerd is, althans ten deele, is de deugdelijkheid van het materiaal. Wordt dit voldoende nagezien en dat op vaste tijden? Is men er zeker van dat deze autobussen, die iden ganschen dag worden gebruikt, dag in, (dag uit, aan de geweldige eischen, die eraan gesteld worden, kunnen voldoen Wij be twijfelen het, als we letten op de wijze, waarop ze veelal in exploitatie zijn gekomen. Boven dien, deze ondernemers zijn hun eigen baas en zijn vrij een of meer wagens uit de dienst regeling te nemen, wanneer zij er voordeel in zien deze op voordeeliger condities aan een of ander gezelschap te verhuren. De rei ziger, die dan op het passeeren der „bus" staat te wachten om in een naburige plaats aan den spoorweg den trein nog te halen, moet dan maar zien hoe hij er komt. Zulke gevallen doen zich voor, en naar we verne men, niet zelden, al zijn er ook lieden onder deze ondernemers met grooter verantwoorde lijkheidsbesef. Die dan, bij het vervallen van de verbinding, zelfs als dit geschiedt buiten hun schuld, rijtuigen zenden om de passagiers niet al te zeer te dupeeren. Ook zulke gevallen zijn ons bekend, maar het feit, dat niets den ondernemer kan noodzaken in de eerste plaats om 't belang der reizigers te denken, is toch oorzaak, dat het reizen met een auto bus iets zeer or zekers is. Nu het autobus-verkeer zich zoo snel aan het ontwikkelen is, meenden wè op dit alles even te moeten wijzen. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat men feitelijk van een chaotische verwarring kan spreken. Wie maar een rijbewijs heeft en daarbij beschikt over eenig kapitaal, kan plotseling zich opwerpen als een der regelaars van het gemeentelijke en intercommunale verkeer, door daaraan mede te doen. Zijn zijn „bussen* sterk ge noeg daarvoor, zijn de chauffeurs betrouw bare mannen, kan men op zijn dikwijls per advertentie geannonceerde dienstregeling aan Wat wij ervan bemerken, is met be moedigend geweest en deed bij ons de vraag opkomen, of hier niet gewaakt behoort te worden door de gemeentelijke overheid, die, naar het ons voorkomt, in dit opzicht wel iets kan doen en wanneer het intercommunale verbindingen betreft, dit kan doen in samen werking met andere gemeenten. Het moet haar toch mogelijk zijn, de verkeerde ele menten er uit te houden door verstandig toezicht kan dan verder voor de veiligheid van 't publiek veel worden gedaan. Dit is iets dat heel spoedig noodig zal worden, want we zullen in de eerste jaren nog wel een groote toeneming zien in deze wijze van verkeer. Reeds nu wordt het tempo, waar mede de autobusdiensten .worden ingesteld, al sneller en sneller en de concurrentie zal tot gecolg hebben, dat men uit de wagens haalt, wat er uit te halen is. Het kan dus wel niet anders, of van overheidswege zal met ter beveiliging van het publiek zich met het vraagstuk moeten gaan bezig houden. We willen hopen, dat dit dan tijdig geschiedt." Er gaan steeds meer stemmen in onze pers op, om de wijze van candidaatsstelling voor de Tweede Kamer, zooals die thans geregeld is, in hoofdzaak te behouden en dus ook in dc toekomst te doen plaats hebben door middel der politieke organisaties, d. w. z. dc kiesvereenigingen. Wel wordt tevens aangedrongen op wij ziging en verbetering der gevolgde methode en de urgentie hiervan bepleit. Maar de inrichting van een Verkiezings- raad uit de sociale en daarmede gelijk ge- Stelde organisaties vindt over 't geheel ge nomen slechts matigen bijval. Ook in den kring dergenen, die zeiven tot die organisaties behooren, rijst tegen het plan, door de commissie-Barge ontwikkeld, bezwaar. Zoo bevatte Onze Strijder, orgaan van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel, kortelings een artikel met het volgende slot: Op het oogenblik reeds wordt in som mige gevallen in de hoogste en in de laagste colleges van de Katholieke arbei dersbeweging telkens opnieuw een poging gewaagd, om de politiek, met al de ge volgen van dien in bet organisatiewerk te betrekken. Thans gelukte het als regel nog om dit te voorkomen. Als straks echter officieel en nog wel door de hoogste leiding deel genomen wordt aan het practische poli tieke leven, als door de Commissie-Barge voorgesteld, vreezen wij, dat een voort durend twistgeding in onze sociale orga nisaties wordt binnen gehaald. Daarom luide ons advies: De sociale organisaties doen niet mee aan het,poli tieke leven op een wijze, als door de Com tieke leven op een wijze, als door de Commissie-Barge voorgesteld. En de Maas en Waler, een orgaan, dat veel op het platteland gelezen wordt en geacht mag worden met de gezindheid in landbouwkringen op de hoogte te zijn, schrijft: „Het systeem-Barge kleven zoo vele en zoo groote fouten aan, dat het naar onze overtuiging onbereikbaar is. Het bestaande stelsel voldoende te corrigeeren lijkt ook ons mogelijk en meer gewenscht dan een hachelijke proefneming roet Barge".'' HET SPEL DER POLITIEK. De afloop der Eerste Kamerverkiezingen heeft in sommige kringen wat teleurstelling opgeleverd. Zoo klaagde „De Volkskrant" er over, dat er niet meer arbeiders of ten minste leiders van arbeiders-organisaties gekozen zijn. Niet zoozeer omdat dc arbeiders-afge vaardigden buitengewoon geschikt zouden zijn om de taak der Eerste Kamer te ver vullen, doch omdat er nu eenmaal ook twee leiders van de sociaal-democratische vak beweging zijn gekozen, ni. de heeren Sten huis en Moltmaker. Het is vindt het blad op den duur een onafwijsbare eisch, dat in de Eerste Kamer wier werkkring veel zal gaan ver schillen van dien uit vroeger tijd, in behoor lijken getale de mannen aanwezig zijn, die ook op het terrein der practijk en uit eigen ervaring zich met de sociaal-demo cratische arbeiders-vertegenwoordigers kun nen meten. „Men zou toch wel eens kunnen beginnen, aldus „de Nieuwe Eeuw", met te vragen of het op den weg van onze partij ligt er aan mee te werken, dat de Eerste Kamer een doublure wordt van de Tweede. En zeker gaat 't niet aan, arbeiders afgevaardigden te eischen, omdat de sociaal democraten die óók hebben. Voor ons is de eenige eisch: een goede Kamerfractie die in het kader van de taak der Eerste Kamer haar werk aan kan. Of de heeren professor zijn of arbeider, is ons volmaakt onverschillig. Er zijn professoren, die van het arbeidersvraagstuk iets meer begrip hebben, dan de mannen der praktijk en ervaring. Bovendien is het een nadeel voor de ar beidersbeweging wanneer alle leiders in dö Eerste of Tweede Kamer terecht komen. En ten slotte: er dreigt oneeffigheid. In het orgaan van onze katholieke handels reizigers „St. Christoffel" wordt aan het adres van de „Volkskrant" opgemerkt, dat er noch in de Tweede noch in de Eerste Kamer een katholieke handelsreiziger zit ting heeft. Dat is werkelijk een gemis. Misschien wil Dr. Nolens daar een vol gende keer eens aan denken. Of anders de Verkiezingsraad." Zij beet zich op de lippen en wachtte tot de kamenier weg was toen echter greep tij Kathe, die zwijgend het salon wilde verla ten, bij den arm en hield haar terug. „Een oogenblikje, als het u belieftIk moet u «eggen, dat uw houding mij een rol opdringt, die ik op den duur niet kan volhouden.- Tot September is een lange tijd. Wat is natuur lijker dan dat de tante van de bruid van haar aeef dezelfde heldhaftige zelfverloochening verlangt, die door het model van een zuster geleverd wordt? Ik moet die vuile, on- gewasschen kindervingers aanpakken, met lammerengeduld gevallen steken opnemen, totdat zoo'n harde dagloonerskop de handig heid van het breien zich eigen heeft weten te maken. Ik moet nu en dan die smerige gezichten afvegen, die ruwe bossen haar streelen en uren lang met dien onsmakelij ken troep rondspringen ik heb het geprobeerd brrr En schei ik er nu mee uit, dan ver telt die opstookster van een tante aan Bruck, «at ik 'n waar monster ben, 'n schepsel dat Biet van kinderen houdt. En daarom verbied »k u voor nu en voor het vervolg die manier yan doen ift het huis van mijn bruidegom jk verbied het u, krachtens mijn goedver- jkregen recht verstaan l" „Ja, verstaan Maar ik zal desnietfdtnin blijven doen, wat mijn geweten mij niet verbiedt," antwoordde Kathe kalm, maar bepaald, en schoof tegelijk met krachtige beweging Flora's hand van haar arm. „Uw foed recht, dat gij voor het overige zelf weinig ebt geteld en in mijn tegenwoordigheid hebt verworpen „Ja, dat is waar, dat is waar riep Hen- riette, die plotseling naast Kathe stond en wier blik, met onverzioenlijken haat, op Flo ra gevestigd was. „Dat recht kom ik in geen geval te na, voor zoover ik althans weet" vervolgde Kathe. „Maar het is treurig met u gesteld als gij in de menschlievende daden van anderen een voor u gevaarlijke en vijandige handeling meent te zien." „Gevaarlijk?" herhaalde Flora, de handen met een spottenden lach in elkander slaande. „Lief kind, wijste onder alle wijze zede- preeksters, gij vergist u een beetje. Een liefde, waar dit alles mee gebeuren kan, wat ik als vuurproef over het hoofd van Bruck heb la ten henengaan, kan door geen gevaar meer worden bedreigd." „Treurig genoeg," mompelde Henriette, met doffe, haast gesmoorde steni en toornig saamgeknepen handen. „Ik moet mij altijd Bruck in zijn vroegere mannelijke standvastig heid, in Zijn flinke verschijning, in zijn eer biedwaardig karakter voor den geest roepen, om hem niet voor een lafaard te houden." „Gelukkig is het toch eigenlijk nog maar om een korten tijd te doen tot September, dan zijn de verlovingsdagen om," vervolgde Flora, terwijl zij voor Henriette's woorden eenvoudig de schouders ophaalde, „en het is niets anders dan een soort van beleefdheid tegenover de oude vrouw, met wie ik op een goeden voet wil blijven. Te Leipzig wordt alles anders daar vervallen al die redenen, die er hier voor bestaan, van zelf, en Bruck zal in de eerste weken van ons trouwen wel inzien, dat een vrouw, zooals tante die voor hem verlangt, niet alleen een last, maar zelfs een onmogelijkheid wezen zou. Hij zal mij in mijn volle waarde leeren kennen als de bezoeken in zijn salon, waar ik mij presideer, een schoone glans werpen opzijn betrekking, als hij mij met bevallige gemakkelijkheid al tijd op mijn post ziet, zonder dat mijn weinige zorg voor de huishouding te groote geldelijke offers van hem vraagt. Ik heb alles al bere kend na aftrek van mijn kleed-en speldegeld houd ik nog genoeg over, om het loon van een volleerde keukenmeid, een huishoudster, een kinderjuffrouw en een gouvernante zelf te betalen." Bij die laatste woorden sloeg zij de oogen neer op de fijne rooskleurige nagels en keerde zich in trotsche houding langzaam om. De hooge spiegel weerkaatste haar gestalte, die prachtige figuur, bij welker aanblik men zich onmogelijk kon voorstellen, dat zij ooit in huiselijke vertrouwelijkheid een kind op haar schoot zou wiegen, bij het ziekbed aan de kleine sprookjes zitten vertellen en in de kinderkamer zijn, wat de trouwe moeder wezen moet, het troostend licht, dat door geen nacht verduisterd wordt, de hoogste macht, die met een kus eiken strijd beslecht, de nooit vermoeide steunende arm, waaraan het kind lichamelijk en geestelijk leert loopen. En haar oog dwaalde rond als dronken van schoonheid en bleef vergelijkend hangen aan het in het wit gekleede meisje, dat voor het blauw fluweelen porti ère stond. Tegen dien achtergrond kwamen de jeugdige ge stalte, de prachtige gelaatskleur, de rijke haarvlechten en de donkere, door het zui verst paarlemoer omgeven oogen, heerlijk uit. Vertegenwoordigde de schoone Flora de „wetende" vrouw, die reeds veel van het leven had gezien, tegenover haar stond de maagd.ltjke kuische vol kinderlijke onscnu.'d en vlekkelooze reinheid van ziel. Blijkbaar mishaagde dit haar spottend lachte zij tegen het beeld in den spiegel en boog zich. „Ja, ja, kleintje, zoo viooltjesachtig beschei den zult gij ook niet altijd blijven, en al die huiselijke aardigheden, waar juffrouw Lu kas u, met onnoozele overdrijving, zoo geschikt voor heeft willen maken, voegen u in de toekomst evenmin als mij. Maurits houdt cok niet van dat gerinkel en geklapper, dat die sleutelbos het geheele huis door laat hoo rei, wees daar maar zeker van, al belooft hij u ook honderdmaal het mooiste kippenhok van de wereld. Juist hij, met zijn nieuwbakken adel, zal op de sneeuwwitte, fijne handen zijner vrouw nog veel meer letten dan zelfs onze allerdoorluchtigste." Blozende was Kathe buiten de weerkaat- ing van den spiegel getreden. „Laat Maurits doen wat hij wil Wat gaat mij dat aan vroeg zij, terwijl zij de groote oogen vol ver bazing op Flora sloeg. „Maar ik bid u Flora, hoe kunt ge toch zoo onhandig zijn en Maurits zoo openlijk vooruit loopen vroeg Henriette en zag met schrik naar het ontstelde gelaat van Kathe. „Kom, kom, hij zal er mij dankbaar voor wezen, dat ik een beetje den weg voor hem baan. En denkt gij dan, dat ik daar iets ge zegd zou hebben, waar Kathe niet van wist Daar is geen meisje boven de vijftien jaar zonder voelhorens van verlangen en wen- schen. Zoodra een mannenhart er even aan raakt, trilt de elektrische schok door de voel horens heen en trekt door het geheele lichaam. Die dat niet toestemt is öf aartsdom öf aarts- koket." Zij bezag zichzelve weder in den spiegel en streek zich de lokken van het voorhoofd. „Als men gezien heeft, hoe de kleine zich zoo vertrouwelijk tegen hem weet aan te vleien, dan weet men er meer van niet, Kathe, gij begrijpt me wel En met dartelen lach hief zij den rechterarm op en zag onder dien arm door de jongere zuster aan. „Neen, ik begrijp u niet," antwoordde het meisje, terwijl haar stem beefde van de aan doening, die zoowel door de verontwaardi ging als door een angstig voorgevoel in haar binnenste werd opgewekt. „Kom Kathe, wij gaan weg," zei Henriette en sloeg haar arm om de heupen der groote, slanke zuster, om haar zoo met zich mee te trekken. „Ik kan zulke onbescheiden schaam- EEN SCHRIJVEN VAN HET DOORLUCH TIG EPISCOPAAT. Naar het „Centrum" verneemt, zal evenals in 1898 ter gelegenheid van de troonsbestij ging der Koningin, door het Doorluchtig Episcopaat een collectief schrijven tot de ge- lóovigen worden gericht in verband met het zilveren Regeeringsjubileum van Hare Ma jesteit. PROPAGANDA ONDER HET SPOORWEG PERSONEEL. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft een rijtuig ter beschikking gesteld van dc Vereeniging van geheelonthouders onder Nederlandsch spoor- en tramwegper soneel. Dit rijtuig is ingericht voor propaganda onder het personeel; er zullen reizen mee ge maakt worden naar de verschillende stations. Het bevat een keine tentoonstelling, die kosteoos toegankelijk zal zijn voor het per soneel. telooze dingen niet hooren," voegde zij er bij en stampte toornig met den kiemen voet op den grond. „Ba, maak u maar niet zoo driftig," spotte Flora, terwijl zij Kathe den etui met de robij nen toereikte. „Hier, kind, gij wilt toch die kostbare steenen zoo maar niet in het salon leggen ,waar een ieder in -en uitgaat Onwillekeurig en naïef als een kind hield Kathe de rechterhand, waar de etui in zou worden neergelegd, op den rug. „Laat Mau rits dat maar weer terugnemen," zei ze op vasten toon. „Uw grootmama heeft wel ge lijk het is een ongepast geschenk en ik behoor zulk een kostbaar sieraad niet te dragen." „En denkt gij nu, dat ik aan die opge schroefde onnoozelheid geloof?" riep Flora geërgerd uit. „Loop heen Dat kinderlijke voegt bijzonder slecht bij een zoo groote, vierkante meid. Daar ligt die kanten shawl ook, die Maurits voor Grootmama mee bracht zij bedankt er voor zij is veel gevoeliger dan uw zusters, die het heel na tuurlijk vinden, dat het geschenk voor u het onze vier, vijfmalen in waarde overtreft. Stel u toch niet zoo bespottelijk dom aan Dag aan dag hoort gij dat gezaag en gehamer in het paviljoen iedereen in huis, ja, zelfs het werkvolk weet, dat daar een woning voor grootmama in orde wordt gebracht, opdat de jonge gemalin van den heer handelsraad hief haar vrijen intocht zou kunnen houden nu, onschuldig lam moet ik mij soms nog dui delijker uitdrukken?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5