LAATSTE NIEUWS sirase nieuws. Uit onze West. LUCHTVERKEER. MARKTNIEUWS^ EEN NEDERLANDERS) VERONGELUKT. De toestand van Louis Bouw meester. DRAA08.002E ./,^1 TELEFOON HET JUBILEUM 'DER KONINGIN, De restauratie der Nieuwe Kerk te Delit. Tot heden waren er omtrent dit groote werk de kosten zijn naar de Tel. ver neemt op 350,000 geraamd cn de wijze, waarop de restauratic geschiedde, weinig in lichtingen tc verkrijgen. We wisten alleen, dat achter die schuttingen en op die steigers ongeveer 100 werklieden volop werk vonden en daaruit viel af te leiden, dat deze restau ratie een algeheclc metamorphose van het koor beteekende. Nu langzamerhand de dag nadert, waarop het huldeblijk aan de koningin wordt overge dragen cn het werk voor een deel gereed is, zijn de bezwaren, die voorheen tegen publi catie bestonden, opgeheven. Dc heer H. v d. Klont Meiburg, onder wiens deskundige leiding de restauratie wordt uitgevoerd, heeft omtrent het werk het een en ander medegedeeld. Er lag over dit middclceuwsche bouwwerk aldus de architect een sluier, dien wij tipje voor tipje hebben opgelicht, zoodat straks, wan neer alles is voltooid, het koor weer in zijn verrassende schoonheid te aanschouwen zal zijn. Het werk was van te gróóten omvang, om op tijd klaar te komen, maar we! kan op 21 Sept. den dag van overdracht een duidelijk beeld van de restauratie worden verkregen. De uitvoering van het werk ondervond bovendien door allerlei omstandigheden ver traging. De trar.sportstaking in België b. v. was oorzaak, dat de benoodigde natuursteen dikwijU niet op tijd arriveerde. Een andere moeilijkheid was het bekomen van de (Rijs- wijksche) baksteenen, waarvan groote hoe veelheden noodig waren. In 't verkrijgen van éeze steenen is men dank zij den Haag- schen doorbraken - zeer gelukkig geweest. Bij deze restauratic heeft verder op den voorgrond gestaan, dat :oo weinig mogelijk aan het gebouw moest worden veranderd. erschillende toevoegingen en aanvullingen hebben echter een dusdanigen vorm verkre gen, dat zij gekwalificeerd moeten worden als uit onzen tijd afkomstig. Het nieuwe tonge welf is door den heer Jacob Por met vrije motieven uit de hand beschilderd. Het schil derwerk doet denken aan een Oostersche bekleedingsstof. De nieuwe glas-in-loodra- men boven in het koor geplaatst vormen met het gewelf een fraai geheel, waarin het oranje boven de andere kleuren domi neert. Een moeilijk werk vormde de restau ratie der zuilen, die in vroegere jaren door brand, zeer waren verminkt. Bijna alle kapi- teelen moesten geheel worden vernieuwd. Zooals uit den bouw van het koor blijkt is het de bedoeling van de vroegere bouw meesters geweest, in het koor een triforium aan te brengen, dat echter maar gedeeltelijk is voltooid. Het voornemen bestaat om nu bij deze Restauratie het triforium geheel af te bou wen, en op welke wijze dat zal geschieden wordt met een model in gips gedemon streerd. Het was verder niet mogelijk om ook de groote Gothische ramen onder in het °°r voorheen óf geheel óf half dichtge metseld nog vóór 21 September van glas- in-loodramen te voorzien. Men zal nu tijde lijk m deze ramen „nood glas" plaatsen en •ater de ontwerpen vaststellen. Als straks aan het koort t poëtische en schilderachtige is teruggegeven, komt de beurt aan het owarsschip, dat zich geheel bij het koor aan sluit. Voor de wijze, waarop dit gedeelte der kerk zal worden gerestaureerd, is nog geen definitief plan vastgesteld, daar reke ning moet worden gehouden met de beschik bare gelden. Gehoopt wordt dat uit Amerika voor het stellen van dit onderdeel een flink bedrag binnenkomt. Om eenigszins een idee te vormen van welken grooten omvang het restauratiewerk Seven we hierbij nog eenige feiten en cijfers. Over het bouwen van den steiger in het koor heeft men ongeveer 4 weken ge werkt. Duizenden baksteenen moesten uit de hand worden geprofileerd, een werk dat een groep van 10 arbeiders maandenlang bezig" hield De groote steenblokken, aange voerd uit Nd. Frankrijk, werden op het ter rein stukgezaagd in kleine blokken. Onge veer 40 steenhouwers waren noodig om dezen natuursteen verder te bewerken. (Om n.l. het strakke in den bouw te voorkomen worden geen machines gebruikt). Verder waren bezig metselaars, timmerlieden, beeldhouwers, gipswerkers en smeden, zoodat geregeld' door sedert Maart ongeveer 100 man in de kerk te werk konden worden gesteld. DE HERDENKING TE "PARIJS De „Maasb." verneemt uit Parijs, dat de commissie, die zich belast heeft met de voor- u r<vi ^er feestelijke herdenking van H. M. zilveren regeeringsjubileum, het pro gramma heeft doen verschijnen van de wijze, waarop die herdenking te Parijs zal plaats hebben. De viering geschiedt op Donderdag 6 Sep tember. Zij vangt aan met het neerleggen van een krans voor het standbeeld van Admi raal Gaspard de Coligny, een van H. M.'s voorvaderen, welk standbeeld zich achter het kerkgebouw van het Oratoire bevindt in de Rue de Rivoli. Men zal zich herinneren, dat ook H. M.# zelf, bij haar bezoek aan Parijs, t*oor dit standbeeld een krans is gaan neerleggen. Na afloop dier plechtigheid, die te half tien plaats heeft, zal het feit kerkelijk wor den gevierd. Om kwart over elf o m in de Katholieke kerk van Sain Germain l'Auxer- rois, tegenover het Louvre-paleis. Om half vier zal de receptie aanvangen in het gezantschapsgébouw in de Rue de Gre- nelle, waartoe alic in Frankrijk verblijven de Nederlanders zijn uitgenoodigd. Om half vijf zal op deze receptie de overreiking plaats hebben van de oorkonde cn het hul deblijk, door den voorzitter van het Parij- sche herdenkingscomité, den heer Ph. van Hemert. Het huldeblijk, een aanzienlijk be drag door de Nederlandsche kolonie te Parijs cn dc Nederlanders in Frankrijk bijeenge bracht, wordt overeenkomstig de aanwijzing van H. M., bestemd voor de leniging van den nood van Nederlandsche behoeftigen, ouden van dagen en zieken te Parijs. De oorkonde is vervaardigd door den Nederiandschen kunstenaar te Parijs, Kees Roovers. Te half zal een diner plaats heb ben in hotel voortgezeten door Jhr. Loudon, onzen gezant te Parijs, terwijl te half elf een soirée dansante aanvangt. INVOER VAN VRUCHTEN EN C-ROENTEM IN DE VEREENIGDE STATEN VAN AMERIKA. De invoer uit Nederland. Volgens telegrafisóhe mededeeling van Hr. Ms. Gezantschap te Washington, heeft het Amerikaansche Departement van Landbouw, dc quarantaine maatregelen met betrekking tot den invoer van "ruchten en groenten ter wering van de vruchtvlieg, gepubliceerd. Het Gezantschap heeft van den Federal Horticultural Board vernomen, dat waar schijnlijk alle zendingen uit Nederland ten in voer zullen worden toegelaten. DE STAKING IN HET TAXI-BEDRIJF. De staking in het taxi-bedrijf te Amster dam duurt nog altijd voort en er is op het oogenblik weinig uitzicht, dat vóór de feest wee k het bedrijf weer normaal zal zijn hervat. In de de vorige week gehouden vergadering van chauffeurs is besloten de staking onver anderd voort te zetten. Echter, dit was geen stakersvergadering, circa 150 chauffeurs wer ken door bij de kleine aannemers. Deze chauffeurs maken goede zaken, zoolang de staking voortduurt. Zij hebben belang bij de voortzetting ervan. Een groot aantal stakers zouden niets [iever doen dan onmiddellijk weer aan het werk gaan. Waarom zij dan niet gaan rijden Het antwoord luidt, dat er vrees voor mo lest was Het is heel moeilijk voldoende be scherming te krijgen. Het eenige middel zou zijn. op eiken wagen een poiitie-agent. Maar als het publiek zoo'n agent ziet, wordt het er aan herinnerd, dat de toestand in het bedrijf niet zuiver is, en het durft niet te rijden. De voorstanders van de staking, naar bedoelde chauffeurs zeiden, hebben nog een kleine meerderheid en die meerderheid, waarin zijn begrepen de nog rijdende chauffeurs der kleine ondernemingen dwingt practisch de anderen aan de staking deel te nemen. De staking is niet in het belang van de chauffeurs maar uitsluitend in dat van de kleine ondernemers. „Moeten wij nu werkloos blijven 1" zoo vroegen He bedoelde chauffeurs zich af, „totdat in den Gemeenteraad de zaak van de Auto-Centrale opnieuw is behandeld Dat kan wel October worden en» het is geen pret tig vooruitzicht zoolang met een kleine uit- keering tc moeten toekomen. Evenmin pret tig is het de waarschijnlijk hooge verdiensten van de feestweek te moeten missen." De werkwillige chauffeurs hopen nu, dat er, desnoods door ingrijpen van de overheid, een oplossing zal worden gevonden, zoodat het conflict niet tot in de feestweek behoeft voort te duren. HET ROOMSCH-KATHOLIEK ONDER WIJS TE SURINAME. Het „Katholieke Schoolblad" geeft een beknopt overzicht van de groeiende ontwik keling van het Surinaamsch Katholieke on derwijs. Wij lezen daarin, dat het eerste schooltje geopend werd in 1811; met toe stemming van gouverneur Bentinck. Op hechten grondslag werd het onderwijs eerst gevestigd, toen in 1885 een subsidie gegeven werd van 3000, later eenige malen ver hoogd, maar onvoldoende gebleven. Mgr. W. Wulfingh (18891906) was de grootste voorvechter van het R.-K. onderwijs: hij wilde gelijkstelling van zijne scholen met die der Moravische Broedergemeente. Gou verneur Tonckens gaf in 1901 vaste subsi die-regelingen, door Lely in 1903 herzien. Onder gouverneur Van Asbeck, werd be paald, dat het diploma der U.L.O.-school (St. Paulusschool) gelijkgesteld werd met dat van eene H.B.S. met driejarigen cursus. Het artikel besluit aldus; Vermelden wij ten slotte nog, dat de ge lijkstelling van Openbaar en Bijzonder On derwijs in de Kolonie thans een feit gewor den is. Bein 1922 was het aantal Katholieken der Surinaamsche Missie gestegen tot 22.900. Gemiddeld worden er jaarlijks 'n 1200 doop sels toegediend, waarvan 'n 250 aan volwas senen. Dat echter, 't aantal Katholieken niet zoo sterk toeneemt, is te wijten aan 't hoo ge sterftecijfer en aan den trek van zoovelen om 't land te verlaten. Buiten de hoofdstaties liggen nog 40 kerk jes verspreid in de kolonie en in de kam pen, waar de missionarissen zoo nu en dan 'n bezoek komen brengen. Daar, bij Indianen en Boschnegers, zijn ook meerdere scholen, die door leekenonderwijzers bestuurd wor den. Onmiddellijk wérden {wen doktèrS ontboden. De vlieger stierf echter binnen enkele mi nuten. Het toestel was, naar de Tel. ver neemt, blijkbaar van Nederlandsche natio naliteit. Naar verluidt, zou de naam van den bestuurder Duyzing zijn. Er waren geen passagiers in het vliegtuig. (Onder de beken de Nederlandsche vliegers komt de naam Duyzing niet voor.) VLIEGONGEVAL TE ROTTERLAM. Maandagavond omstreeks zes uur is op het gemeentelijk vliegveld te Rotterdam een vliegongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Toen een Engelsch verkeersvliegtuig van de Daimler Mij., waarin zich, behalve de piloot Pratt, zes passagiers bevonden, wilde starten, kreeg het plotseling een defect aan den motor, waardoor de start mislukte en het toestel dwars door de om het veld staande schut ting vloog. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De piloot werd niet ernstig aan beide handen gewond. Het toesteld werd vernield. Maandagmiddag is een vliegtuig, dat boven Mitchell's Farm te Stanford River in het En- gelsche graafschap Essex vloog, plotseling gevallen. De inzittenden van een automobiel, die juist passeerde, begaven zich naar het wrak en vonden den bestuurder nog in leven. EEN GESPREK MET DEN EX-KROON PRINS. Een bijzondere correspondent van de Tel. heeft een interview gehad met den „ver grijsden ex-kroonprins" op Wicringen, dien hij voor de smidse van Luit opwachtte, ai- waar de prins een half uur genoeglijk met hem keuvelde over allerlei politieke cn niet-politieke onderwerpen. Wij nemen cr het volgende van over; Dc ex-kroonprins is sedert zijn verblijf op Wieringen aanmerkelijk verouderd; ondanks zijn een-en-veertig jaren is hij geheel grijs geworden. Hem scheen een bezoek van het vasteland volstrekt niet onwelgevallig te zijn. Onze eerste vraag betrof wederom het landgoed bij Nijmegen; ook de ex-kroon- prins noemde het gerucht dwaas en onge grond: „Het gerucht is onjuist, al begrijpt een kind, dat ik niet voor m'n pleizier op Wie- ringen zit. (k ben hier nu vier-en-een-haif jaar. Mijn jongste kindje, dat vijf jaar is, heb ik eenmaal gezien, namelijk toen het gedoopt werd, en sindsdien niet meer. Met de oorlogsjaren mee ben ik negen jaar van huis weg al die jaren leef ik nu al „uit den koffer". Het zal er toch eens van moeten komen, dat ik naar Duitschland terugkeer. ik verlang als ambteloos burger te leven op mijn groote bezittingen in Silezië en te mid den van mijn gezin te zijn. De socialistische regeering heeft er weliswaar beslag op wil len leggen, maar ik win mijn proces zoo zeker als wat!" „Wat weerhoudt u, daarheen te gaan? Toch niet de Nederlandsche regeering?" vraag ik. „Dc Nederlandsche regeering", antwoordt de prins met overtuiging, „zal mij waar schijnlijk het heilige kruis nadragen, want ze heeft niets dan last van mij. Maar in de eerste plaats zou ik voor niets ter wereld willen, dat de onrust in Duitschland door mijn terugkomst vergroot werd, en dien ik dus af te wachten, dat meer normale toe standen weerkeeren. En in de tweede plaats heib ik, om te kunnen terugkeeren, de toe stemming van de Duitsche regeering noodig; zoo wil het dc bepaling in de wet „zum Schutz der Republik" nopens de uitgeweken Hohenzollems." Hebt u de Duitsche regeering al eens om die toestemming gevraagd?" Na eenige aarzeling antwoordt de ex- kroonprins; „Dat zal nu juist gebeuren, want ik wil den legalen weg volgen." „Zou de Keizer ook terugwillen?" vraag ik. Doch hij laat zich niet vangen; „Ik weet het niet; de keizer bevindt zich overigens in een heel andere positie dan ik." „Geeft gij Rupprecht eenige kans voor het Beiersche koningschap?" Ten tweede male ontwijkend antwoordt de kroonprins: „Ik ben te lang uit Duitsch land weg om daarop te kunnen antwoorden. Ik weet alleen, dat Beieren weinig van een republiek heeft Ik breng het gesprek op de dagbladibe- richten nopens den naijver, die bestaan zou tusschen de ex-kroonprinses en prinses Her mine, de tweede vróuw van den ex-keizer; is het waar, dat beide dames de eer voor zich opeischen, in een eventueel herstelde monarchie keizerin te worden en het daar om.... reeds nu niet met elkaar kunnen vinden? De prins glimlacht, schijnbaar geamuseerd. Dan maakt hij een vaag-afwijzend gebaar en offreert me een sigaret, met 'n gouden W met 'n kroontje. Over de vriendschappelijke houding van de bevolking jegens hem is de kroonprins in de wolken en hij vertelt met meer leedver maak dan galanterie, dat een Engelsche journaliste om de groote afmetingen van haar handen en voeten voor een vermomden man werd aangezien door de bevolking, die een dreigende houding tegen haar aannam. Maar hij gelooft, dat de buitenwereld te slecht van hem denkt, en de schuld daarvan ligt volgens hem in de journalisten. Is het soms netjes, dat een verslaggever van 'n krant, zooals hem ter oore is gekomen, naar een groepje Wieringsche meisjes, die aan het korfbalspelen zijn, toegaat, en haar een dubbeltje (sic!!) per regel biedt voor 't ge val zij pikante mededeelingen over hem kun nen doen? EEN MISSTAND OP ENGELSCHE SCHOLEN. Veel opzien en veel rumoer in de Engel sche pers is gewekt door het getuigenis van een onderwijzeres, die onbekend wenscht te blijven en zich achter den naam van „miss Blank" verschuilt. Wij vinden een overzicht van haar getuigenis in „The Times" (Edu cational Supplement). 7fj gaf haar verkla ringen voor het comité, dat ingesteld was om de belasting der weddenschappen te on derzoeken: De getuige zeide, dat zij ontdekte, dat er jongens in haar klas waren, die wedden. Bij nader onderzoek bleken er 19 van dc 42 op de paarden te wedden, de meesten alleen bij de groote rennen. 3 of 4 gewoonlijk en een jongen eiken dag. De gemiddelde leeftijd ha- rer leerlingen was 11J4 jaar. Er waren bookmakers, die weddenschap pen van kinderen van 1012 jaar aannamen, ten bedrage zelfs van één pennie. Een jongen had aldus al 303 shilling opzij- gelegd, 'n andere jongen van 9 Li jaar kon een nauwkeurige beschrijving van den book maker geven. Miss Blank gaf, in antwoord op een vraag te kennen, dat dit geval niet alleen haar school betrof, maar dat het, blijkens gesprekken, die zij met verschillen de ambtgenooten had gehad, op vele scho len voorkwam. Miss Bfank kreetf éen Hartelijk dankje Van den voorzitter. Hij zeide, dat zij de publieke zaak een dienst had bewezen. Maar de „Schoolmeester," het orgaan van de „Nationale unie voor onderwijzers," is heel boos op Miss Blank. Het blad neemt de goede trouw aan van de „hulponderwijze- res," maar vindt de anonimiteit onbehoor lijk, en is van oordeel, dat haar oordeel on evenwichtig en niet nauwgezet is geweest, en dat zij. zij het onwillens, een blaam op andere onderwijzers en scholen heeft ge worpen. Zij had voldoende duidelijk moeten maken, dat de afgekeurde praktijken niet op de speelplaats of in de scholen voorko men. Maar van andere zijde krijgt Miss Blank hulp. In Sheffield zoo vertelt de hoofd commissaris van politie Deuton vindt men veelvuldig weddende jongens en werk- loozcn, zetten pennies en halve pennies op paarden. Men schrijft aan de werkloosheid de toeneming van wedden toe. EEN KRASSE OUDE DAME. Engeland is rijk aan krasse ouden van dagen. De oudste inwoonster van Sheffield, mrs. Ann Haykin, heeft Vrijdag haar 104-en verjaardag gevierd. Zij leeft in het meest roo- kerige gedeelte van deze zwart-iberoete fa brieksstad. Misschien is hierin de verkla ring te vinden van het merkwaardige feit, dat de hoogbejaarde dame nog een stug rookster is en aan de meest pittige tabak de voorkeur geeft. Zij is ook een liefhebster van sterke thee, versmaadt ook geenszns een glas bier èn verorbert nog geregeld flinke hoeveelheden zoetigheden van allerlei aard. Van indigestie of zelfs van de minste hoofdpijn heeft zij nimmer last ghad. Zij is voor haar leeftijd nog krachtig van gestel en helder van geest. Op haar ge boortedag zat ze nog fiks en frisch aan de „draadlooze" naar een radioconcert van een Londensch station te luisteren. Naar wij vernemen was de toestand van Louis Bouwmeester Maandagavond laat nog onveranderd. Gelijk bekend, is het linkerbeen boven der. enkel gebroken. De uitwendige kwetsuren bepalen zich verder tot een ontvelling aan het hoofd en aan verscheidene vingers. Van ernstiger aard zijn de inwendige kneu zingen in de borst. De linkerhelft van dc borstkas werd door den auto ingedrukt, waarbij verscheidene ribben zijn gebroken. Gelukkig bleven hart en longen ongedeerd Een verheugend verschijnsel mag het worden genoemd, dat de patiënt geen tem- peratuursverhooging heeft. De bejaarde kun stenaar, die, naar de heer Raphaël Bouw meester meedeelde, ontzaglijk veel pijn heeft, houdt zich dapper. Hij slaapt veel en rustig en is verder geheel bij kennis. De beide zoons van den patiënt, de hec- ren Louis en Raphaël, sliepen Maandag weer in hun eigen woning. VAN OMXE y A I li i c FRANKRIJK, BELGIË EN ENGELAND. LONDEN, 27 Augustus. De Belgische nota is hedenmiddag Iaat op het departement van buitenlandsche zaken ontvangen. Morgen zui len de deskundigen het onderzoek ervan beginnen. Nu zoowel het Fransche ais het Belgische antwoord ingekomen is, is het Engelsche kabinet beter in staat den toe stand, die zich uit deze antwoorden ontwik kelt. na te gaan. De wensch om tot overeen stemming te geraken blijkt zeer sterk, gelijk trouwens uit de voorafgaande wisseling van nota's is gebleken. DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. LONDEN, 27 Augustus. Volgens de berich ten uit Ierland heeft de verkiezingsdag tot dusver een kalm verloop gehad. De belang stelling schijnt niet zeer groot te zijn. Onge regeldheden kwamen, voor zoover bekend, niet voor en vermoedelijk zullen de regee- ringscandidaten een behoorlijke overwinning behalen. Men gelooft dat ook de Valera ge kozen zal blijken. In West-Mead werd op de regeeringscan- didaten geschoten. Ook in het graafschap Kerry geschiedde dit. Ongelukken kwamen echter niet voor. DUBLIN, 27 Augustus. Uitgezonderd het geluid van machinegeweervuur, hedenoch tend vroeg, waarvan de oorzaak onbekend bleef, verliep de stemdag te Dublin rustig. Daar de dag tot een openbare vacantiedag verklaard was, vertrokken verscheiden kie zers, na de stemming, naar vac^ptieoorden, zoodat vanwege de beerschende kalmte in de straten het moeilijk te beseffen was, dat belangrijke verkiezingen plaats hadden. Ge wapende troepen patrouilleerden in de stra ten en bewaakten de stemlokalen. Alle win kels bleven gesloten. De Republikeinen in Donegal kwamen krachtig op, en overstroom den het kiesdistrict nog op het laatste oogen blik met Republikeinsche vliegende blaadjes. In Cork, een Republikeinsch bolwerk, werd druk gestemd, maar cr vielen geen wanorde lijkheden voor. Op twee regeeringscandidx- ten is gisteren gevuurd. Dat was in het graaf schap Kerry. Die candidaten werden niet getroffen. DE ONTRUIMING VAN TURKSCH GEBIED. LONDEN, 27 Augustus. De ontruiming van Turksch gebied in overeenstemming met het vredesverdrag, is begonnen enkele uren, nadat het verdrag door Angora was gera tificeerd en gaat zonder stoornis verder. De correspondent van de.Times ter plaatse zegt, dat het moeilijk zou zijn zich een practischer en minder opdringende wijze voor te stellen van de ontruiming eener ge wezen vijandelijke hoofdstad dan hier het geval is. Franschen en Italianen zijn nog niet goed en wel begonnen, doch de snelheid der Engelsche maatregelen heeft op de Tur ken een zeer goeden indruk gemaakt. Een der Turksche bladen brengt grooten lof aan sir Charles Harington die terwijl hij voort durend zijn waardigheid als geallieerd opper bevelhebber hoog hield, zijn best heeft ge daan de ongemakken van den moeilijken toestand tot een minimum terug te brengen. UIT ANGORA. ANGORA, 27 Augustus. Het Turksche ieger heeft den verjaardag gevierd van het begin van het groote offensief, dat geleid heeft tot de volledige nederlaag der Griek- sche strijdkrachten. MC KENNA. LONDEN, 27 Augustus. De bankier Mc. Kenna die vroeger liberaal kanselier was van de schatkist en die zich bereid had verklaard om, zoodra zijn gezondheid het zou toelaten, als kanselier van de schatkist toe te treden onder Baldwin, heeft zijn bereidverklaring thans teruggenomen. Hij kan n.l. geen zetel in het Lagerhuis verwerven zonder dat eerst een verkiezingscampagne noodig is; en zijn gezondheid is niet goed genoeg om zoon verkiezingscampagne voor hem mogelijk le maken. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 27 Augustus. De mijnen Victor en Ickern zijn zonder incidenten be zet met het oog op de exploitatie door de bczettingsautoriteiten. Een aantal mijnwer kers heeft verzocht onder Fransch toezicht te werken. DUSSELDORF, 27 Augustus. Tengevolge van de incidenten van gisteren te Munchen- Gladbach heeft de Bond voor een onafhan kelijk Rijnland een brief gericht tot de be zettingsautoriteiten, walarin onder meer ge zegd word, dat de beweging van gisteren geleid werd door Duitsche ambtenaren. Het bestuur van de Rijnlandsche separatistische partij verzoekt Frankrijk en België allen mogelijken moreelen en economischen steun te verleenen aan de vredelievende Rijnlan ders. die bezield zijn van een werkelijken wensch tot verzoening. DE MOORD OP DASKALOF. PRAAG, 27 Aug. Nikolof, de moordenaar van Stamboeliiski's vriend Daskalof, is een 22-jarig Macedonisch schilder. Hij heeft zijn geboorteplaats niet willen noemen, om zijn ouders tegen wraakneming te beschermen. Hij had een aanslag reeds sedert maanden beraamd. Daskalof is tevoren minister van binnenlandsche zaken in Bulgarije geweest en had veel Macedoniërs terecht doen stel len. De moordenaar zegt er voldoening over te gevoelen als Macedoniër, dat hij Daska lof heeft kunnen dooden. PRAAG, 27 Augustus. Daskalof had de laatste dagen verscheidene brieven en tele grammen ontvangen ,die op een beraamden moordaanslag duidden. Het zelfde was het geval met Obof, die minister van landbouw in het kabinet Stamboeliiski geweest is. Eergisteren ontving Daskalof nog een tele gram uit Boedapest waarin hij gewaarschuwd werd tegen een moordaanslag. Enkele uren na den moord kwam er een telegram voor hem uit Boedapest dat luidde: „Zijt gij nog gezond?" De moordenaar heeft verklaard, dat er nog andere personen aan de beurt zijn om vermoord te worden, onder meer Obof. VLIEGRAMP IN KENT. LONDEN, 27 Augustus. Een groot Fransch passagiersvliegtuig is vanavond gevallen bij East-Mailing in het graafschap Kent. Er zijn één doode en negen gekwetsten. UIT JAPAN. TOKIO, 27 Augustus. Baron Oesjiua, de nieuwe Japansche minister-president heeft het collectieve ontslag van het kabinet aan geboden. DE GODSDIENSTIGE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIË. SIMLA, 25 Augustus. Uit Simla wordt ge meld, dat ook te Agra ernstige vechtpartijen hebben plaatsgevonden tusschen Hindoes en Muzelmannen, waarbij vuurwapenen werden gebruikt. De troepen zijn nog niet gedwon gen, dientengevolge worden geen brieven of telegrammen besteld en zijn de winkels gesloten. Er zijn vele dooden en gewonden. De autoriteiten trachten de orde te herstellen. Bij de onlusten in Gonda waren er geen dooden. wel twaalf gekwetsten. De orde is hersteld. DE DUITSCHE KOLENPRIJZEN. BERLIJN. 27 Aug. Volgens nyededeellng van het rijksministerie voor economie zijn de Duitsche kolenprijzen thans meer dan 50 hooger dan de wereldmarktprijs. BOSCHBRAND IN ZÜID-FRANKRIJK. LA CIOTAT, 27 Aug. In het bosch van La Ciotat (tusschen Marseille en Toulon) woedt een brand, die verontrustende afmetingen aanneemt. AUTO-ONGELUK. Een minister zwaar gewond. PRAAG, 27 Aug. De Minister van Water staat Hodza heeft op weg van Topolcan naar Nove Zamky, met zijn auto een ern stig ongeluk gehad. De chauffeur wilde uit wijken voor een voetganger en remde krach tig. De minister en de chauffeur werden uit de auto geslingerd. De minister, die ernstig gewond is, werd naar het ziekenhuis te Topolcan vervoerd. De chauffeur is licht gewond. AANZIENLIJKE VERMINDERING DER KINDERSTERFTE IN ENGELAND. LONDEN, 27 Aug. Het jaarverslag van het ministerie van gezondheid over het afge loopen jaar is heden gepubliceerd. Het wijs' op de snelle vermindering der kindersterfte als een der meest opmerkelijke verschijnse len van deze eeuw. Op het eind der vorige eeuw was het sterftecijfer van kinderen on der één jaar in Engeland en Wales meer dan 150 op de 1000 geboorten. In de eerste tien jaar van deze eeuw verminderde het tot 128. Die verbetering hield aan en verleden jaar was het cijfer 77 per 1000 geboorten. De statistiek voor het laatste kwartaal toonde een verdere vermindering tot 66. Het versla schrijft dezen bevredigenden vooruitgang in groote mate toe aan moederschaps- en kin- derzorg. Ten aanzien van het geneeskundig onder zoek van vreemdelingen blijkt uit het ver slag, dat in het afgeloopen jaar meer daa 335.000 vreemdelingen (geen zeelieden) aan een geneeskundig onderzoek werden onder worpen. Er werden 300 verklaringen afge geven waaruit óf bleek, dat het om medische redenen ongewenscht was, dat het den vreemdeling werd toegestaan te landen, óf dat de vreemdeling leed aan een of andere ziekte of gebrek, waardoor zijn geschiktheid om te voorzien in het onderhoud van zich zelf of degenen, die van hem afhankelijk waren, werd verminderd. VLIEGTUIG GEVALLEN. LONDEN, 28 Aug. Een groot Fransrf vliegtuig op weg naar Le Torquai naar Creu- don is nabij Maidstone naar beneden gestort- Het vliegtuig vervoerde 9 passagiers. Een passagier werd gedood dc andere inzittenden werden gewond. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. MADRID. 27 Aug. Uit Meihilla wordt ge meld, dat dc toestand der Spaansche troe pen kritiek is. RUSLAND EN DUITSCHLAND. MOSKOU, 27 Aug. Dr. Wirth die in Rus land vertoeft heeft verklaard, dat hij naar Rusland is gekomen om met Russische eaö- nomische kringen een handelsovereenkomst af te sluiten. KATH. JEUGDCONGRES. INSBRUCK, 27 Aug. In Insbruck werd het 3e internationale katholieke Jeugdcon- gres geopend. Vele onder de gedelegeerden, niet alleen uit alle landen Europa, doch ook China, Japan en Amerika zijn aanwezig. Van den Paus was een welkomstgroet ingeko- HET EUCHARISTISCH CONGRES TE AGRAM. AGRAM, 27 Aug. Hier werd met groote feestelijkheden het Eucharistisch congres geopend. Hieraan nemen deel 26 bisschoppen en meer dan 58000 deelnemers uit geheel Croatië. Als vertegenwoordiger van Z.H. den Paus was de Apostolische nuntius te Belgra do Pelle Grinetti aanwezig. AMSTERDAM, 27 Aug. Boter. (Cen trale Botermijn.) Prijzen hoogste f 1.78, midden f 1.63, laagste- f 1.02. AMSTERDAM, 27 Aug. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 520 Vette koeien waarvan de prijzen waren le qual. f 1.26 1.34, 2e qual. f 1.10—1.26, 3e qual. f 0.85— 1.05 per K.G.; 36 Stieren f 1.—1.24 per K.G. 100 Melk- en kalfkoeien f 350 500 per stuk 116 Vette kalveren le qual. f 0.86—0.92, id. 2e qual. f 0.78—0.84 per K.FG. 38 Nuchtere kalveren f 1421, 75 Schapen f 4352, 117 Lammeren f 3437 per stuk 568 Vette Varkens, Hollandsche le qual. f 0.940.96, id. 2e en 3e qual. f 0.900.04, Overz. en Geld. 2e en 3e qual. f 0.86—0.88 per K.G. 56 Paarden f 150 260 per stuk. AMSTERDAM, 27 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 4.75—5.25, id. Blauwe f 4.50—4.75, id. Eigenheimers f 3.503.75, id. Blauwe Eigen heimers f 44.60, Friesche Borgers f 3.75. Noord-Hollandsche Blauwe f 4 90, id. Bonte f 4.90, Friesche Eigenheimer poters f 2.60 2.70, Hillegommer Zandaardappelen f 3.25 5.50, Schoolmeesters f 4.90 per H.L. AMSTERDAM, 27 Aug. Eieren. (Veiling Prinsengracht). Aanvoer 170.000 stuks. Prij zen kippen hoogste f 8.40 midden f 7.25, laagste f 4 75. Eenden f 5.90. AXEL, 25 Aug. Granen. Ter markt wa ren prijzen voor tarwe f 11.50 gerst f 8.50 haver f 11. R.K. COOP. TUINDER3VEREENIGING „KENNEMERLAND." Veilingnoteering van 27 Aug. Snijboonen 4859; Spercieboonen m. dr. 3234; idem z. dr. 42-50; Tros 5156; Dileke booneti 2533; Raspers 3546; Witte cap. 3840; Br. cap. 3840; Bessen 40—55; Frambozen 1.05—1.45 alles per K.G.; Meloenen 4455; Bloemkool 2224; Komkommers 36, alles per stuk; Sla 90-2.25; Andijvie 601.50; Spinazie 1.652.05; Groene kool 701.20, alles per kist; Postelein 2530; Appelen 1— 1.45 per ben; Peren 2.252.50 per kwart mud; Wortelen 1019; Selderie 35; Pie terselie 45 alles per bos; Aardappelen 57; Tuinboonen 1725 per K.G. Het jonge meisje had onder dien vloed van woorden onbewegelijk stil gestaan met ingehvuden adem en als ging er hoe langer hoe meer een licht voor haar op, volgde zij Flora's maar al te duidelijke rede, en haar oog teekende een angst, als zag zij dat een slang zich laqgzaam snaar vast om haar li chaam kronkelde. Maar nu kwam er een trotsch lachje om haar bleeke lippen. „Doe geen moeite ik heb u eindelijk begrepen," zei ze op bitteren toon, terwijl de klank harer stem getuigde van de beweging in haar binnenste. „Gij hebt het oneindig verstandiger aangelegd dan uw grootmama, om mij hier uit het huis weg te krijgen." „Kathe 1" riep Henriette uit. „Neen, daar bedriegt gij u in. Flora is altijd verbazend onbeschaamd geweest, maar een booze be doeling had zij niet." Zij boog zich tegen Kathe aan en zag haar teeder in het gelaat. „En al had zij die, moet u dit dan hier uit 't huis klagen, Kathe vroeg zij angstig, op fluisterend vleienden toon, „zijt gij werkelijk zoo geheel onbewust gebleven van een liefde, •die u duidelijk genoeg wordt getoond» Zie, ik verlang tegenwoordig dikwijls naar den dood, maar als het gebeurde, dat gij als vrouw des huizes hier in kwaamt, dan. Onstuimig maakte Kathe zich Jos uit de teedere armen van Henriette. „Nooit 1" tiep zij heftig het hoo d schuddend, toornig en verbitterd, als een fier meisjesgemoed, dat men in zijn diepst en teederst gevoel heeft beleedigd, wezen kan. „Zoo dus nooit herhaalde Flora scherp. „Misschien is dc partij u niet aan zienlijk genoeg hè 1 Ge wacht licht op een of anderen diep in schuld zittenden graaf of prins, die op moderne manier niet Doornroosje zelve, maar haar geldzakken van de betoovering bevrijdt? Nu, men heef in de laatste jaren meer zulke huwelijken gezien Maar hoe dc rampzalige meegave, de vrouw, daarbij vaart, dat weet men Hebt gij lust gedurig weer te hooren, dat uw grootvader achter de molenpaarden zat en dat uw grootmoeder barrevoets door de we reld ging, trouw dan in zulk een oud, trotsch, adellijk geslacht 1 Overigens zou ik wel eens willen weten, wat gij tegen Maurits hebt, cn wat u het recht geeft zijn hand af te wijzen. Gij zijt zeker verbazend rijk, maar wij weten allen, waar die rijkdom eigenlijk vandaan komt. Gij ziet er frisch en jeugdig uit, maar mooi zijt gij niet, mijn kleine meid, en wat uw talent betreft, wqar gij van tijd tot tijd mee weet te schitteren, het is niet anders dan een vonkje van geest, dat door een of an deren eerzuchtigen leermeester met geweld is aangeblazen, maar dat ook dadelijk weet uitdooft als het groote honorarium niet langer wordt betaald." „Flora viel Henriette haar verontwaar digd in de rede. „ZwijgIk spreek in uw belang," zei Flora, terwijl zij de zwakke zuster op zij schoof. „Of zoudt gij willen. Kathe, dat Mau rits zich hartstochtelijker toonde dan hij doet Kindlief, hij is op den leeftijd waarop men de heldenrol in een bakvischrom^n niet graag meer speelt. De groote vraag is, of gij ooit om uw zelfs wil genomen zult worden bij zulke kleine miliionairen is dit niet ge makkelijk uit te maken. Ik begrijp u niet. Tot heden toe hebt gij de gril gehad als zie kenverpleegster op te treden, zoo mooi, dat een hopelooze oude vrijster het u niet verbe teren zou, omdat ja, eigenlijk, omdat nie mand het van u verlangde en nu, nu Hen riette haar geheele bestaan vastknoopt aan uw blijven hier in huis, zoudt gij heengaan Ik zou na mijn vertrek ook geruster zijn, als ik mijn zuster onder uw goede verzorging achterliet, en wat Bruck aangaat gij hebt zooeven alweer kunnen zien, hoe weinig hij eigenlijk met u opheeft. Arm schepsel, hij heeft liever dien Ieelijken schreeuwerd, Job Bradau binnen zijn vier muren, dan uw huise lijk heen en weer geloop, en toch weet ik zeker, dat hij de patiënt die hij hier moet achterlaten, aan niemand liever toevertrouwt dan aan u, omdat Henriette zooveel van u houdt." Met de doodskleur op dc wangen leunde Henriette tegen den muur zij kon geen woorden vinden om haar ergernis uit te druk ken over de voorbeeldelooze onbeschaamd heid, waarmee Flora alles, wat het zusterhart kwetsen en beleedigen kon, openlijk besprak. Kathe was echter zichzelve meester geworden. „Daar zullen wij met ons beiden alleen over spreken, Henriette," zei ze bedaard, maar de lippen, die zacht het voorhoofd der kranke zuster kusten, de vingers, die haar hand omklemden, waren koud als ijs. „Gij gaat nu zeker naar uw kamer," zij zag op haar horloge, „het is tijd voor u, om de drop pels in te nemen. Ik kom aanstonds terug." Zonder Flora aan te zien of te groeten ging zij heen. „IJdel ding zij neemt het zeker nog kwa lijk, dat men haar geen eerste schoonheid vindt en dat Bruck niet aan haar zegewagen verkiest te trekken," zei de schoone dame, terwijl zij den mond scherp samentrok en Henriette zwijgend haar geschenk en den etui met robijnen opnam. Vroolijk een bekend wijsje neuriënd, liep Flora de gang door naar de kamer, waar de beide heeren zich hadden opgesloten, en tikte aan de deur, met de woorden, dat het onbeleefd was, de „jarige" zoolang alleen tc laten. HOOFDSTUK XX. Kathe wandelde doelloos in alle richtingen rond door de lanen en paden van het park. In den opgewonden toestand, waar zij nu in verkeerde, wilde zij de predikantsweduwe niet ontmoeten zij wist dat de oude dame vol deelneming zou vragen wat haar scheelde, en dan moest zij opbiechten. Wie weet het misschien behoorde tante ook a! onder hen, die haar huwelijk wenschten met den han- delsraad allen immers hadden zich vijandig tegenover haar geschaard Bruck, Flora, Henriette. Egoïsten waren zij allen, dat wist zij nu 1 Maar zij bedankte voor de vergulde kooi, wegvliegen zou ze Zoo dacht ze met somberen trots, en bleef een oogenblik ver moeid- stilstaan bij de ruïne waar zij heen was gedwaald. De zon stond steeds hoog aan den hemel, het was al avondlicht, dat de lucht het donkere dennenwoud op den achter grond, de gracht met de ruïne met purperen glans drenkte en kleurde. Als een zwart marmeren beeld verhief zich de heuvel met den bouwval op den glinsterenden bodem, en de dichtgebladerde boomgroep stond voor haar als een donker schaduwbeeld, waar hier en daar, door tallooze kleine openingen heen, de kleurengloed zich op vertoonde. Met vijandigen blik staarde het jonge meisje over het water. Daarboven, waar de zware, roode gordijn voor de groote spiegelruit, als een bréede bloedstroom, nederhing, daar stond de beruchte kist. Zij was er tot nu toe bang voor geweest, nu gevoelde zij haat en afkeer voor die vier nauwe ijzeren wanden, die haar Ik, haar warm kloppend hart te niet deden en zich zeiven in de plaats drongen van een jong meisje met ideale hoop en ver wachting, met een innig verlangen naar een stil en waarachtig levensgeluk. Wie ook kwam wie haar hand vroeg, hij had eigenlijk het oog op die kist, die zij achter zich aansleepte elke blik op haar geslagen gold de millioenen- rijke erfgename, elke handdruk bedoelde den papieren schat, die altijd nieuwe sommen uit alle oorden der wereld tot zich trok. Dat bedacht de handelsyaad von Römer ook de rijke man wilde nog rijker zijn. Waarliik, de worm, die zonder dat iemand het bemerk valsch er» verraderlijk de kostbaarste vrucht doorknaagt, is niet boozer dan die eeuwig pijnigende, alle zelfgevoel vernietigende ge dachte, die Flora boosaardig lachend in de ziel van het arme kind te voorschijn had ge roepen. En daar beneden, aan den voet van den toren gaapte het luik van den donkeren kel der, waar 4e kostbare wijnen van den man in vaten en flesschen werden bewaard. De han- delsraad had nog kort geleden mevrouw Urach en de drie zusters daar binnen ge bracht. Met den spoortrein waren weer nieu we vaten en manden aangekomen, en alle waren zij naast en op elkander geplaatst in de ruime gewelven, die hun bogen ver onder den heuvel uitstrekten. Daar woei een koele, zuivere, droge lucht door die gewelven de-steenen op den grond__ blonken, alsof zij gepolijst waren geen stofje, geen spinneweb vertoonde zich aan de steenen wanden, die koepelvormig naar boven liepen, en het kelderameublement, de groene Rijn wijn en de groote champagne-glazen, alles qlansde vol helderheid het was duidelijk tzien dat hier strenger en angstvalliger voor poetsen en vegen werd gezorgd dan in de schoonste salon. En daar, waar de edelste wijnsoorten vat aan vat naast elkander lagen, waar boven aan het gewelf slechts een zwakke schemering van het daglicht zichtbaar was, daar stonden in een donkeren hoek de twee tonnen met het historische buskruit, zoo goed en zuiver bewaard, dat Kathe onlangs spottende had beweerd, dat die eerwaardige reliquien zeker van tijd tot tijd vernieuwdj werden. (Wordt vervolgd.) jjj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6