NIET verschijnen Vlootrevue Amsterdam met IJ Illuminatie SPAARNEBANK „GRAZODIA" Woensdag 29 Augustus 1923 46ste Jaargang No. 14524 SPAARBANKRENTE 4 pCt. ÖÏT NUliiER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Met het oog op den Verjaardag van H.M. de Koningin, zal de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS Beleefd verzoeken wij de voor Vrijdag be stemde advertentiën, thans DONDERDAG te plaatsen. DE DIRECTIE V: '"■éteyA'te Raveiingsteeg 13, Haarlem. De stijgende moeilijkheden. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. Onze dagelijksche financieele mededeelingen met verslag van het verloop der Amsterdamsche beurs worden op aanvrage gratis toegezonden. Vraagt onze deposito-tarieven. UIT DEN OMTREK. CASTRICUM. VELSEN. BEVERWIJK. ASSENDELFT. NOORDWI.IIC EGMOND-BINNEN. HILLEGOM. Vrijaf op de Jubileumfeesten- f®. Opgave 9 uur v.m. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem LEIDEN. HEEM3kt~X AMSTER0AR9SCHE BEURS. Orion S V. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?er week 0.25 Per Kwart-al 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel* Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksf als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct„ op andere redac* tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advcrtentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. s -s „..f., zijn diensttijd nooit een opmerking zelfs van B. en W. heeft gehad. Hierna ontspint zich een discussie tus schen den voorzitter en den heef Spaan sen en wordt vervolgens het voorstel van B. en W. als hebbende de verste strekking in stem ming gebracht en aangenomen met 43 st. Tegen de heeren Zandbergen, Schipper en Mi'ddelveld. Een verzoek van de afd. Castricum van ■den R.K. Volksbond ten aanzien van het nemen van maatregelen to.t bestrijding van de werkloosheid wordt na voorlezing in han den van B. en W. gesteld om praeadvies. Bij de rondvraag vraagt de heer Schipper, waarom de kinderen van school 11 niet evenals de kinderen van school 1' een dagje naar builen zijn geweest. De voorzitter antwoordt, dat de regeling dienaangaande in handen is van de hoofden; alleen als er voor gecollecteerd wordt om gelden bijeen te krijgen hoort hij er iets van. Van gemeentewege zijn hiervoor geen gelden gegeven. vaart 7 September naar de Geheel overdekt. Gereserveerde plaatsen bespreken bij FEIJE Zij, die de angstwekkende cijfers van het in Nederland toenemende aantal geheel of gedeeltelijk werkloos ronidloopende mannen en vrouwen bezien, zullen bezwaarlijk kun nen ontkennen, dat de moeilijkheden nog immer stijgende zijn. En todh demonstreeren deze cijfers nog niet de helft van de ellende, welke op dit «ogenblik wordt geleden. Men ipoet uit „het volk" zijn voortgeko men en nog immer met datzelfde volk da- gelijksche relaties onderhouden, om volledig te begrijpen en te gevoelen, hoe hoog de nood bij velen is gestegen. Naar mijne dagelijksche ondervinding zijn het meestentijds de allerbesten uit den ar beidersstand, welke in diepe smart berusten in hun lot; terwijl zij die het hardst schreeuwen en klagen niet zelden in een beduidend betere positie zijn dan de boven genoemde categorie. Dit in stilte gedragen leed, door meerde ren in vertrouwen aan mij uitgeschreid, heeft mijn hart en nieren soms diep ge roerd. Het zijn deze overwegingen, welke mij herhaaldelijk de vraag deden stellen; is er nu in een dusdanigen toestand geen ver andering of verbetering te brengen? Een eerlijke en oprechte beantwoording Van die vraag is uiterst précair en gewaagd. Men moet zich dan begeven op een terrein, waar het als het ware is bezaaid met voetangels en klemmen. Men wordt niet zelden misverstaan zelfs door degenen om wier lot men zich genoopt zag te spreken. En toch eischt de eerlijkheid van een ieder, die nog eenigen uitweg ziet, dat hij zijn mond opehe om te spreken, ook on danks alle moeilijkheden daaraan verbonden. Tot heden bestaat de hoogste wijsheid van velen in liet zenden van de werkloozen naar de Overheid. De Overheid heeft er voor te zorgen als de werkloozen bij hun werkloozenkas uit getrokken zijn, geldelijken steun te verlee- nen door middel van een steuncomité, en indien de werkloosheid langer duurt dan eenige weken, liefst voor werkverschaffing en dan zoo productief mogelijk. Wij zullen niet tegenspreken, dat de Over heid bij een noodpositie als thans moet helpen, en veel moet doen. Wij zelf hebben immers met schier boven- menschelijke krachtsinspanning in onze plaats vier jaren lang die zorgen gedragen. Maar deovertuiging wil ons maar niet verlaten, dat het aanleunen tegen de over heid dusdanig tot systeem is geworden, dat meerderen tegen hun eigen theoriëen in, ook maar mede roepen, de Overheid! de Overheid! Het is juist die idee, welke overheer- gchend is geworden, die ons als een ware nachtmerrie hindert en waartegen wij aller eerst stelling willen nemen. Want wij spreken uit een vierjarige dagelijksche ondervinding de Overheid is praktisch het meest onmogelijke lichaam om de lijders uit hun ellende te halen. Men moet de zorgen en geestelijke ver moeienissen zelf hebben gedragen, om iot een dusdanige conclusie te kunnen komen. Eén voorbeeld slechts ter demonstratie. Maak serieus een loonregeling, passende voor werkverschaffing, er rekening mede houdende, dat de belooning zóó moet zijn, dat een beduidende prikkel om weer te komen in het vrije bedrijf, blijft bestaan. Doe dat oprecht en eerlijk en passeer geen commissie, college of organisatie of Rijks-autoriteit. Honderd tegen één, dat men aan het einde van Lten langen weg schier de wanhoop nabij komt. Eerst een Commis sie voor Sociale Zaken, welke B. en W. adviseert. In die vergadering praat men een Jangen avond en worden de fundamenten geprojecteerd en aan de besturende colleges geadviseerd, waarop een dusdanige regeling Steunen moet. In zulk en commissie bestaande uit den aard der zaak uit heterogene bestanddeelen zal verschil van meening bestaan. Met de noodige, soms walgelijke, handigheden, wordt om politieke overwegingen wegge scholen achter bij-zaken. Eindlijk een advies. Natuurlijk een meerderheid en een minderheid. Dan komt de zaak in de vergadering van Burgemeester en Wethouders, indien het college bestaat en waar is dat niet uit conscentieuze menschen, kan de betrok ken leider van a tot z dezelfde geschiedenis herhalen. Eindelijk als voorstel van B. en W. al dan niet gewijzigd naar den Raad. Tusschen de bedrijven door speelt dan pog het overleg en (of) besprekingen met werkliedenorganisaties, waarbij wij er heb ben ontmoet, welke niet wilden zien, dat de Overheid bij werkverschaffing minder moet betalen dan in het gewone bedrijf. "Want immers doet zij dat niet, dan kweekt zij werkloozen. Eindelijk is de loonregeling den Raad ge voeringen gescheld op Ministers en Wet houders bctoogen waar de politiek in den slechten zin des woords zoo dik op ligt, dat een gewoon, eerlijk mensch tot walgens toe verzadigd wordt. De ge- slepenf?!) politiekers hebben succes op de tribune, door de werkloozen als hun vrien- den(!) beschouwd. Eindelijk is de loonregeling de Raad ge passeerd. Vóór die Raadsvergadering of na die vergadering in Den Haag overleg met een commissie, bestaande uit Hoofdambtenaren van drie departementen. Soms moeilijkheden, soms wijzigingen noodig. Middelerwijl door het weerzinwek kende politieke spel op de ruggen van de werkloozen gespeeld, de gansche stemming onder de te werk te stellen werkloozen be dorven. De georganiseerden nemen een motie aan, waarin zij het vertrouwen opzeggen aan een wethouder omdat een Raadsmeerderheid be sloot en de naakte werkelijkheid uitwees, dat het niet anders kon. De ongeorganiseerden stellen zich onder leiding van een paar raddraaiers en geven een strooibiljet uit over „hongerloonen", „hongerzweepen" en dergelijken onzin meer. Wat wij hierboven schilderen is geen fan tasie maar zelf ondervonden werkelijkheid Natuurlijk kan men het ook anders doen. Men heeft mij een gemeente genoemd en zelfs als voorbeeld voorgehouden waar de loonregeling in de werkverschaffing beter is dan in de particuliere nijverheid. Maar zulke werkverschaffing, met dusda nige sociaal economische dwaasheden, maakt de ellende nog grooter in plaats van kleiner. Wij volstaan met dit ééne voorbeeld over de totstandkoming van één regeling niet luk raak, met „God zegene den greep", maar beredeneerd opgezet van ééne zaak. Wij vragen slechts of, indien één onder deel tot dergelijke uitspattingen kan leiden, niet ieder eerlijk beoordeelaar onze stelling kan onderschrijven; dat de Overheid het meest ongewenschte instrument is om in de ze stijgende moeilijkheden voorziening te treffen. Men 'zal thans vragen „wie dan" en „hóe dan?" Wij zullen het in een paar vervolg artikelen eerlijk en oprecht zeggen, allicht dat het de -*ak iets nader tot haar oplos sing brengt. 's-Bosch. M. K. klasse B luxe tweewielige rijtuigen met daar bij behoorend tuig. Voor beide klassen zijn fraaie prijzen beschikbaar. Voor het Ringrijden zijn bovendien door eenige ingezetenen zilveren medailles beschik baar gestekt, die extra bij den eersten prijs voor dame en heer gevoegd worden. De Mu- ziekvereeniging „De Eendracht" zal het feest opluisteren, zoodat 6 September veel deelname verwacht wordt. Het geheel belooft dus zeer geanimeerdte worden. De feesten en de winkelsluiting. Door het gemeentebestuur is bepaald, dat voor elk der verschillende ufdeelingen der gemeente op. de dagen, waarop aldaar jubileumfeesten worden gevierd, het sluitingsuur voor de win kels is vastgesteld op 11 uur 's avonds en dat door houders van standplaatsvergunnin gen voor den verkoop van diverse koopwaren langs dén weg, tot des avonds 11 uur de standplaats mag worden ingenomen. Koninginnedag. Ter gelegenheid van der Koninginneverjaardag geeft het Cbr. Fanfare- v-- i'F'-nv yt<;, yy.V' v'" s GEMEENTERAAD (Vervolg). Uitbreiding gasbuizennet op Schou- tenbosch. Door de commissie voor de bedrijven wordt voorgesteld in overeenstemming met B. en W. om het buizennet op Schoutenbosch uit te breiden eu daar 'te plaatsen 4 lantaarns. Er zullen komen 4 aansluitingen en 4 lan taarns, waardoor de uitbreiding rendabel is. De heer Twisk vraagt, of er 1e Bakkuin ook geen lantaarns kunnen worden bijge plaatst. Er ligt echter nog geen buis. De voorzitter antwoordt, dat, indien er genoeg zaam aansluitingen komen, waardoor het leggen vain buizen rendabel is. er niets tegen zal zijn, om te Bakkuni lantaarns bij te plaat sen. Het voorstel wordt hierna ongewijzigd goedgekeurd. 'Een crediet voor dé verwarming van het Raadthuis en school II door gas wordt aan B. en W. verleend. De voorzitter stelt nu aan de orde de re geling vain het salaris van den gemeente-ont vanger. De beer Zandbergen wil een woord van dank brengen voor de nota d'oor den voor zitter uitgebracht en zal met het voorstel daarin vervat, om hel salaris le stellen op f 1800, medegaan, omdat het overleg met den betrokken ambtenaar heeft aangetoond, dat deze daarmede accoord gaat. De heer Mi'ddelveld zal ook medegaan met het voorstel van de meerderheid van B. en W. om hel salaris te bepalen op f 1200 tot 1600. De heer G. Kuys is van meenine, dat de regeling volgens hel voorstel van B. en W. goed is. Het hoofdbeslaan van den ontvan ger is bloemist. Naast het ambt van genfeen- teotnlvanger is hij nog kassier van de Boe renleenbank, hetgeen wordt bezoldigd' met f 600, zooiat hij toch een inkomen heeft van 2200, zooals thans ziin salaris is. De heer Schipper had niet gedacht hier omtrent het woord' te moeten voeren, doch hetgeen de heer Kuvs aanvoert is onjuist, omdat de regeling van een salaris niet moet worden vastgesteld op grond van de inkom sten buiten die betrekking genoten, maar de eenige juiste maatstaf voor het 'bepalen van de bezoldiging van een ambt is liet karak ter van het ambt en de werkzaamheden daaraan verbonden. De werkzaamheden aan liet ambt verbon- dén zijn verminderd, doch niet moet gelden, dat de ontvanger nog kassier is van de boe renleenbank. De heer Zandbergen zegt. dat de redenee ring van den heer Kuvs de consequentie medebrengt, dat, indien de ontvanger het volgende jaar weer 'n betrekking aanvaardt, waaraan een salaris is verbonden, weer het salaris kan worden verminderd. De voorzitter zegt, dat een van de moei lijkste laken van den raad is de salarisregc- ling. Het ambt zeer juist te bezoldigen za! wel niemand kunnen, want een regeling te treffen, die aan alle eischen voldoet, zal we! niemand kunnen. Vervolgens voert hij aan, waarom hij meent, dat een regeling van dé bezoldiging van dén ontvanger op f 1800 moet worden gesteld. Hij is hiertoe hoofd zakelijk gekomen op grond van het overleg met den ontvanger en omdat deze steeds de zaken van de gemeente accuraat heeft be handeld, een goed beheer voert en o.a. in Vervólgens vraagt de heer Schipper poli tietoezicht te Bakkum wegens het gevaarlijk en woes) rijden op den hoek bij Peys en be tere verlichting door lantaarns op het hoog- spanninigsgebouwtje bij Peys, omdat het daar voor het verkeer een gevaarlijke hoek is en zeer donker. De voorzitter zegt, dat aan voldoende po- litie-toezicht zeer weinig Ie doen is. Hij heeft maar een gemeente-veldwachter en opdracht geven aan de rijkspolitie kan hij niet. Alleen kan hij hun vragen te assisteeren. Bovendien heeft hij den laatslen tijd politie nooidiig^ des Zondags op het dorp en op liet strand. De tijd zal wel niet zoover meer af zijn, dat de aanstelling van nog een politie-agent noo dig is. Omtrent het verlichten van den hoek bij Peys, zegt spr., dat hit" déze zaak in handen zal stellen van de commissie voor de bedrij ven. De heer Zandbergen vraagt naar het rap port omtrent de ziekenbarak. De voorzitter deelt ujtvoerig mede, hoe het omtrent deze zaak geloopen is en zal met het uitbrengen van een schriftelijk rap port, waaraan nog niet is kunnen worden yaidaan, spoed betrachten. Hierna vraagt de heer Zandbergen, wie er locosècretaris is aan de hand' van het on langs afgegeven reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. De voorzitter zegt, diat hel regel is dat de le ambtenaar den secretaris vervangt bij verlof of anders zins. De heer Twisk wijst er od. dat niettegen staande een bord met verzoek om langzaam te rijden is geplaatst op den strandweg, toch onlangs door 2 auto's woest is gereden en vraagt voorziening daartegen. De voorzitter zegt, dat het vaststellen van een maximum snelheid volgens de wet op dien weg niet mogelijk is. Wordt het gecon stateerd dat woest gereden wordt, dan kan vervolging worden ingesteld wegens het in gevaar brengen van de veiligheid. Andere maatregelen zijn niet te treffen. De heer Twisk vraagt hoe het gaat met den aanvoer vain sintels. De voorzitter zq:l hiernaar een onderzoek instellen. De heer Kuvs wijst in verband met hel verzoek* van den Volksbond op het verschaf fen van werk door het uitdiepen van dé Schulpvaarl, hetgeen met de hand en niet met een molen moet gebeuren, dan komt er wéék en dan worden dé schulpvisschers ook geholpen, dat is werik wat rendabel is op den duur. De voorzitte re al een en ander in het col lege van B. en W. brengen en stelt zic.h voor, een commissie te benoemen, die B. en W. zal bijstaan inzake het bestrijden van de werkloosheid. Spr. zegt op de vraag van den heer Zandbergen, diat de organisaties daarin zullen worden gekend. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. Na heropening wordl liet honorarium van den heer Lamot voor het opmaken van den ligger der wegen verhoogd mei 1000. De voorzitter zegt aan het einde van deze vergadering,, dat hij een tweelediigen plioM 'heeft te volbrengen, een tegenover de ge meente en een tegenover zich zelf aan hel adres van den huidigen raad, die thans wel voor het laatst heeft vergaderd. Hij brengt dank aan de wethouders en de raadsleden voor het vele, wat in de afgeloopen zittings periode voor de gemeente is lot stand ge bracht. Het gaat nu niet wie 't meest in het belang der gemeente heeft gedaan, maar gij hebt bij aile besluiten, die hier genomen zijn gedacht in liet belang der gemeente te han delen. Op de tweede plaats brengt hij een woord van dank voor de wijze, waarop de raad het hem heeft gemakkelijk gemaakt als voorzitter te kunnen optreden. Op liet plat teland is liet de gewoonte, dat elk raadslid van den voorzitter antwoord krijgt en nu heeft hij niet altijd zich vooraf op de hoogte kunnen stellen omtrent de een of andere zaak die d'e leden wel van te voren hebben over wogen en daaromtrent vragen kondén doen. De wijze, waarop gij het mij Ie dien opzichte gemakkelijk hebt gemaakt, is zoodanig, dat daarvoor mijnentwege oen woord van dank wordt gebracht. Een hijzonder woord van dank bracht spr. aan dé heeren Kuys en Middel veld, die niet moer hier terugheeren voor al hetgeen zij hebben gedaan voor de gemeente en spreekt den wensch uil, dat zij medé zullen blijven leven met de belangen van de gemeente en spr. hoopt dezelfde mentaliteit en op rechtheid in den nieuwen raad aan te tref fen, die hier altijd onderling heeft ge- heerscht. De heer Spaansen dankt den voorzitter voor zijne woorden en zijne wenschen. Ringrijden. De R ing rij de rij vereen igin 3 „de Prins" alhier, besloot in haar vergade ring, heit concours voor het schoonste geheel in twee klassen te splitsen en wei klasse A voor tilbury's met daarbij behoorenid tuig en korps „Juliana" dés avonds een concert op het kruispunt van de Burgemeester Weerts- straat en de Kruisstraat. Zuigelingenbescherming. De afdeeling van het Witte Kruis alhier zal een jnoeder- cursus geven Voor vrouwen en meisjes boven 18 jaar. Mot de leiding van dezen cursus is belast mevr. L. G. van Vuuren, te Alkmaar, docente van de verceiiigimg „Het Witte Kruis". Diefstal. Door E. v. II. en H. v. K. is aan gifte gedaan voor het vermissen van een 'blauwe trui en aarda.ppelschop. Een onderzoek is door de politie ingesteld en zekere K. is aangehouden, verdlaóht van den diefstal. Proces-verbaal zal worden opgemaakt. Dronkenschap. Wegens openbare dronken schap zijn verbaliseerd M. H. en H. J. Nog iets te ,goed. In een logement alhier is aangehouden A. M., die in het politieblad stond gesignaleerd voor 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. M. is naar Haarlem over gebracht Aanbesteding. Door den bouwkundige P. J. J. Coll and is aanbesteed het bouwen en ver bouwen van een winkel en woonhuis aan de Breestraat alhier voor den heer Jac. Tolk. ingeschreven werd ais volgt: N. Sehager, Amsterdam 23683.96; M. Kru- wer, Haarlem 22.800,; Fa. P. Langendijk, Beverwijk '21481; Koopman en Gozijn, Be verwijk 20773; J. P. van Veilisen f 20630;' A. Hartog, Heemskerk, 20144; J. P. Schel vis, Beverwijk 17997; A. Schweitzer, Wijk aan Duin 17597; K. van 't Veer Assendelft 15925; N. Boot en C. de Vos, Beverwijk 13400 Gunning aangehouden. Gevonden voorwerpen Herdershond, bruin leder dam es po riem on mie; pak waseh- goed; zwarte portemonnaic: grijze ceintuur; bril. Verloren: '2 zwart lederen porternonnaie's; bruine damosregenjas grijze mantelceinluur; roode mantel ceintuur dienstbrief waterlei dingbedrijf; mantelceinluur, bruin-lederen porlemonnaie; witte hit: zilveren damesamu- bandhorloge; zilveren broche met blauwe steen; koperen foto stuk van fotostatief, zil veren beursje met inhoud; twee glazen por- treHijsten; kinderbadschoenitje; goud dames- ringetje. Gcnieweg. Op last van het Ministerie van Oorlog zal de Genie weg op 30 April 1024 voor hel publiek verkeer worden gesloten. Men zegt aks bezuinigingsmaatregel. We ho pen, dat men in Den Haag bijtijdis tot inkeer komt, omdat de bedoelde weg een mooie en korte verbinding lol stand brengt tusschen de Zaanstreek en Kcnnemeiland. Najaarsschouw. Om uit te knippen en 1e bewaren. De schouw in den polder Assen delft is bepaald op de volgende data: 29 Sept. op de gemalen, dijken en sluizen, op 6 Oct. op wegen, bruggen, sohociingen en de wegsloot; op 13 Ocl. op de Kangte en de Naaste Vliet, op 17 October op de vaarsloo- ben en heiningen en op 31 Oclolbe-r here schouw. Wielcrlust. De uitslag van de zeer goed georganiseerde wedstrijden van Wielerlust alhier, is als volgt: Hardrijden voor leden boven de 16 jaar. Ie prijs A. Visser, 2e pr. W. Kamp, 3e pr. P. v. 't Veer Gz., 4e pr. P. v. 't Veer Kz. Gecostumeerde wedstrijd inct hindernissen: le prijs Mej. J. Boot. 2e pr. Mej. F. Smil, 3e pr. Mej. A. Noë, 4e pr. Mej. S. Nóë. Idem voor heeren: le pr. I). de Graaf, 2e pr. P. van 't Veer Kz., 3e pr. K. Aatjes Hz. De priis voor 't mooiste coslulun werd toe gekend aan 1). de Graaf en voor het leukste, costuum aan A. Visser. De feestcommissie heeft eer van haaf werk. Concert. De Harmoiniekapei van Bever wijk otider directie van den lieer Hofmeester gaf dezer dagen in den tuin valt 't- liolcl Aissumbung een goed geslaagd concert. De meeste nummers van het program genoten een magnifieke vertolking en duidelijk werd gedemonstreerd, rial de liarmoniekapel lot een der beste dilettanteiikorpsen behoort. De tuin was prachtig bezet met een groot aantal miuziekliéfhinbbers, die in hooge mate 'hebben geprofileerd voor de waarliik schoo- ne muziek. Huldiging. In verband met hel schitterend succes van ons Fanfarekorps ..Harmonie" op het concours le Santpoort, waar bet korps niet minder dian 3 eerste prijzen behaalde, had er een huldiging plaats in den tuin van het hotel Assumiburg. Nadat ons keurkorps het drietal concoursnumimers had uitge voerd, op een wijze waarvoor men diep de pet moet afnemen, nam onze burgemeester J. J. dte Boer, onder adcmlooze stille het woord en ooplimen teerde namens de Assen- delfters den hoer Jomgejans, den Directeur, en de leden. Aan den kraniger: Directeur overhandigde hij een fraai bloemsluk en de penningmeester ontving een enveloppe mei inhoud voor de leden. De voorzitter der vereeniging, de beer J. Veenis Cz., brengt hartelijken dank aan den Burgemee.stej- en aan het pulbliek voor de overgroole en har telijke belangstelling. Daarop overhandigde spreker een prachtig bloemstuk aan de vrouw van den Directeur als een kleine ver goeding voor de opofferingsgezindheid van haar kant voor „Harmonie". Hierna werd het programma verdér afgewerkt op een wijze,' zooals men van een „first classe" korps mag verwachten. In een woord prachtig, schii tierend Subsidie. Het gemeentebestuur heeft een subsidie verleend voor d'e op 30 Augustus op lief Sportpark te houden poiitiehondenwed- sirijden vanwege de Noordwijiksche Politie- ■hoTidenclitb. Woonforensenbelasting. Het gemeente bestuur vanB ergen beeft adhaesie betuigd bij den Minister van Financiën aan de pogingen door het gemeentebestuur van Noordwijk aangewend, om tot een billijker heffing le komen van de beslaande woonforerasenibelas- ting. Naar wij vernemen bestaat er een ge gronde mogelijkheid, dat bij de aanstaande wijziging der Gemeentewet «en soepeler rege ling met meer medezeggingschan voor de gemeentebesturen zal tot stand komen. De Jubileumfeesten. Bij de a.s. feestelijk heden op 19 en 20 September a.s., bij ge legenheid van het ragteeringsjubUenm van II. M. de Koningin, zal niet alleen de Withel- minastraat, doch ook de Voorstraat feestelijk worden versierd. Verder zal op initiatief van de bestaande middens'lamdsvereeüigingen een etalagewedstrijd worden gehouden. Een misbruik ingeslopen. In den laatsten tij is hier onder de schoolgaade jeugd een ergerlijk misbruik ingeslopen .Tail rijke jongens trachten aan snoepcenten te komen door op auto's te passen of bagage te dragen voor met de tram aankomende reizigers. Bij den omvang van het auto- en tramverkeer in deze gemeente is er voor zeer vele jongens ge legenheid die er inderdaad ook gehruik van maken om zoo wat centen te verdie nen. Dit werkt zeer den snoeplust in de hand en verschaft overlast aan tal van reizigers. Dit euvel heelt zoodanige afmetingen aange- nonien, dat de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer zich genoodzaakt heeft gezien, zich te dezer zake te wenden tot hel gemeente bestuur, den Zeereerw. heer pastoor, predi kanten en hoofden van scholen om gezamen lijk tegen dat euvel op te treden. Verbetering. Aan hét Westeinde van ons dorp liggen eenige gevaarlijke en hinderlijke gaten. Een ervan wordt thans dichtgemaakt door de gemeente. Het is de lastigste voor het verkeer. De Voorstraat is daar veel le smal, zoodat het een geluk zal zijn wanneer er voor hel huis van den heer Leenheer wat meer ruimte zal komen door het "wegmaken van dezen kuil. Zou het in de toekomst ook mogelijk zijn bij Duindam den keldergang weg te werken? Bewaarschool. Naar wij vernemen zal er bij dte op te richten nieuwe Katli. school ook een bewaarschool werdén gebouwd. Daarmee zal stellig een lang gekocsterden wensch van vele ouders in vervulling gaan. Feestelijkheden. De stemming voor het jubileumfeest begint er in te komen. Behalve dte reods vermelde plannen, zullen we volks spelen krijgen. Te Egltnond aan den Hoef: .sprielloopen, harüloopen, ton steken en mast- klimmen; regeltngscoinmissie: J. Holman, R. Zoon, C. Zoon cn J. Kareis. Te Egmond- Binnen: mast klimmen, kua Sihappen, hardloo- pen met hindernissen en voor diames ring steken op de fiets: regclMigscommissie: P. Melker, C. Weijers, M. Bak, J. Apeldoorn Gz. cn K. Beukers. Bovendien wil men aan den Hoef een harddraverij houden, terwijl in Eg- jnond-Bdnnen werk gemaakt wordt van de il luminatie van dte Dorpsstraat. Burg. Stand. - Getrouwd: B. van Hei steeg en A. M. Salman; P. Walter en W. B. Degenaars; B. van El en A. H. Aiikema. Geboren: z. van C. RuigrokVan der Hulst; d. van A. A. van BeekBakker. Overleden: M. van der Bent, wed. L. Huisman, vr., 66 j.; W. GroenendijkVan der Vossen, vr., 82 j.; P. van der Laan, m., 8 mnd. Loting. - De loting voor de nationale militie zai alhier plaats hebben op Dinsdag 4 September a. s. in de Raadzaal van het voormalig Gemeentehuis, des voormiddags te 9 uur. De Jubileumfeesten. De aanmelding voor den Algorischen optocht is nog niet bijzonder groot. Met het oog op de uit te loven prijzen is spoedige aanmelding zeer gewenscht. Het Hoofd-comité vraagt verder aller medewerking tot het welslagen der feesten, b.v. door de straten zoo mooi mo gelijk te versieren Daartoe kunnen buurt- commissies bijzonder veel bijdragen Het Hoold-Comité stelt zich voor, prijzen be schikbaar te stellen voor straten, die het mooist versierd zijn. Verder is nog in over weging de mogelijkheid, een gevel- en étalage-wedstrijd te organiseeren. Deel nemers moeten zich spoedig aanmelden. Ieder beijvere zich! Geen harddraverij. In verband met de te houden Koninginnefeesten heeft de Hard- draverijvereeniging „Hillegom en Omstre ken" besloten, dit jaar geen harddraverij te houden, doch deze uit te stellen tot het volgend jaar. I'lanleri. Op sommige tuinen is men reeds begonnen mei liet planten vam bloembollen. Voorheen was regel te beginnen na Hillegoan- sche kermis, dus omstreeks hollf September. Het is «dus wel vroeg. Uanzebank. De heer Oudendijk, Direc teur vam het bijkantoor Hillegom, is overge plaatst naar 's-Gravenhage; in zijn plaats is benoemd de heer A. Dieben, die ook het kan toor Heemstede verzorgd. Pr Somalia. De hoc- P. H. Cartenimilter, onderwijzer aan de R. K. St. Joxeph-Jongo.ins- sehool alhier, slaagde le'Utrecht voor het exrjinen Ernnsch L. O. Bollendieverij. Onze wakkere poKtie- mannen Verhaar en Veen zijn er in gestaagd, bollendieven le snappen. Voor ruèn een maand werden namelijk bollen van een tuin, gelegen aan de Voenenburgerlnan en toebe- hoorende aan de firma Scgers, te Lisse, ver donkeremaand. Thans is het gesloiene, 6 zak ken Darwintu'lpen Baron de la Tonnaye en 3 manden MuriMo's, in handen van hol gerecht. Van dezen diefstal wordt verdacht J. V., al hier, medeplichtigen A. If. en J. P., die ollen naar het huis van bewaring te Haar lem zijn overgebracht. Do Jubileumfeesten naderen nu met spoed. Allerwgte worden de allernaaste voorberei dingen voor de feesten getroffen en, ik hoop van harte aldus een onzer abonné's dat ze zullen slagen, dat we in H. M. de Koningin het gezag door God over ons ge steld mogen eeren. Maar één ding miste ik in de omvangrijke voorbereidingen, die hel comité heeft getrof fen: n.i. het verzoek aan de werkgevers om vrijaf op de voornaamste Jubileumdagen. Al kali Broiiitje een heelen dag vrijaf niet trek ken, dan maar halve dagen, doch de werk gevers dienen hun personeel gelegenheid te geven de feestdagen hartelijk te sneren met behoud van loon natuurlijk. Is het U ook bekend, geachte Redactie, of het comité „Koninginnedag" in die richting nog iets doen zat? Wij hebben er naar geïnformeerd en kun nen onzen abonné óp zijn vraag liet volgende antwoorden: Er is den werkgevers verzocht cflt Jaar, halve 31 Augustus, zooals gewoonlijk, ook 6 September als een feestdag te beschouwen. Velen zullen daaraan wel voldoen en in den namiddïig vrijaf geven. Barometerstand: 12 uur 762. Stilstand. OPGAVE VAN: Boekhouden. Te Den Haag zijn voor het practijk-diploma boekhouden (systeem Ponli geslaagd de heeren P. Cardol, J. J. Ru.«man en J. J. Schrama, allen alhier. Onbewoonbmrvcrklaring van 291 wonin gen. Overeenkomstig het advies van de gezondheidsoommiisscte heeft de raad dezer gemeente tot onbewoomibaarvenklaring van 291 woningen 'besloten. In verband met den nog steeds heersellenden woningnood werd een termijn van 6 maanden toegestaan voor le ontruiming van deze woningen. Gem.-ontvanger. In de Vergadering van den gemeenteraad werd tot gemeente ontvanger benoemd, de heer H. J. Fikppo W F. zn., thans in gelijke betrekking te Harlin- gcn. Loting. Dé loting voor de Nationale Mi litie zal voor onze gemeente als gewoonlijk te Beverwijk Ipaals vinden en dit jaar op 7 Sep tember gehouden worden. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De Beurs opende heden: vast. V. K. HEDEN b% Nederland 1919 94'/, 92 6% Nederland 1923 1 101 99% Oude Vaart 75' 80 dito Gem. Eigendom 65 70 Mij. „Nederland" 124 130 Scheepvaart-Unie 96 103 Rotterd. Lloyd 104'/, 115 Holl. Lloyd 63/< 7'/. Pakelvaart 104'/, 110 Oude Boot 45 50 Holl. Stoomboot 15 18'/, H. V. A. 389 421 Java Cultuur 295'/, 335 Jurgens gew. 43'/, 53 Koloniale Bank 132 149 Indische Bank 107'/,' 118 Gert. Handel Mij. 115. 122'/, Re sc.' dito 115'/, 122'/, 23 26 Geconsolideerde 120 128 Kon. Olie 326'/, 351 M. S. Steel 91 94 Marine comm. 61/, 7 Vorstenlanden 14 156 Actions id. 132 153 Poerworedjo 80'/, 91 Oude Deli 275 290 Senembah 238 264 Deli Batavia 290 314 Amsterdam Rubber 146 160 Serbadiadi 296 S'llau 112 124 Wai Sumatra 114'/. Dordlsche Pelr. 312 333 Southern Rails 33 33'/, Union 133 134'/, Anaconda 83% 85 iWabash 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1