mmmm. BINNENLAND VOETBAL. VISSGHEN. SP0RT m SPEL mmi EN KENNIS. SCHOTEN. DE JUBILEUMFEESTEN. HEEMSTEDE. HAARLEM. Van een processie naar Noordwijk die in Haarlem bleef. Gevallen. De op straat gezette gezinnen. Geen Orgelconcert. Ontheffing der Winkelsluiting tijdens de Jubileumfeesten. Nieuwe autodienst. 25-jarig bestaan der vleeschhouwerij Z. van Waveren. Dure aardappelen. DE WETHOUDERS VERKIEZING. Ril wiel ontvreemd. Giften. Bliksem ingeslagen. BURGERLIJKE STAND Aanvaring. 5.00 5.00 5.00 HAARLEMSCHE HENGELAARS- BOND. Examen Hoofdakte. Gewetensgeld. Een verbetering. De a.s. Komnginnefeesten. Wij mogen wel een dringend beroep doen op blijvenden steun voor onze arme lijdende Duitsche Priesters. IÜN0BQÏ!W EN YISSGHER1J. DE PLANNEN VAN MINISTER COLJJjV. Maandagavond. De avond van gisteren is zonder twijfel een alleszins waardig slot gewerden van de fees telijkheden dezer gemeenle. Ondanks het steeds dreigende weer en het meer dan drassige veld, waar men op som mige plaatsen tot over de enkels in de mod der zakte, waren er toch van alle omstreken enorm veel menschen opgekomen. Zooals ook de andere avonden het geval was, had den de respectievelijke vermakelijkheden steeds druk werk en de kermisklanten nau welijks handen genoeg. De verschillende ca- roussels, het lachbuis, de schiettenten en a! iergelijke attracties werden druk bezooht, maar wat van alles toch verreweg „de lol" was, was en bleef de eleclrische zweefmolen. Hel was den geheelen avond letterlijk een belegering en na iederen ril een bestorming om nog een enkel plaatsje te kunnen verove ren. Circus Bever, hetwelk zich ook op het terrein bevond, kon zich ook weer in -de al- gemeene belangstelling verheugen. Nog dienen wij hier melding te maiken van de stereotiepe paling- en zuurkramen, die vooral laat op den avond klandizie begonnen te krijgen. Ook was als zeer aardige attractie op hel terrein een groote „Renault"-auto aanwezig van de welbekende firma Stuve. welke even eens goede zaken kon maken. Incidenten vielen niet voor. dank zij de zeer te prijzen maatregelen van de politie en de gewaardeerde hulp van een aantal mare chaussees. Scholen heeft waardig zijn koninginnefeest vierd. A. Het feestcomité heeft zich in een zeer gun stig geldelijk resultaat mogen verheugen. Na afloop der feesten heeft het gisteravond een conferentie gehouden mét de verschillende houders der vermakelijkheden, waarbij aan degenen, die eventueel minder goede zaken gemaakt hadden, een bijdrage werd gegeven, locpend lot de pachtsom, welke voor de standplaats was betaald. Voorzeker een zeer prijzenswaardige daad. Gevonden voorwerpen. Lijst van in de gemeente Schoten gevonden voorwerpen. Te ug te bekomen bij: P. Donders, Fuhrhopstr. een zilveren vingerring; J. Hooijer, Dr. i.eijdsslraat 87. een portemonnaie met inhoud; J. van Roon, Scheepersstraat 31, een ring met sleutels; J. Marlens, Schoterweg 142, een mondorgel; J. Schouten, Gen. de la Reijstraat 95, een (hondje; P. v. Hemerl, Gen. Botha- oraat 117, een sleutel; J. Metis, Colensostr. 18, een autosiinger; A. v. Stight, Atjehstraat 10, een nikkelen kruisje; J. Pieterse, Klever- 'sian 64, een jong katje; H. Scherpenhuizen, Spaanschevaartstraat 29, twee duiven; J. P-iom, Kloosterstraat 20rood, een zijden muts; H. Jonker, Saenredamstraat lGrd, een hond; aan het Politiebureau: een ceintuur, een por temonnaie. een sleutel en een medaillon met twee portretten. Burgerlijke Stand van 20—26 Augustus '23. Bevallen: M. de BoerBrakenhoff. z.; J. C. M. BoefRumping. d.; A. M. Bode van Klooster, z.; T. WakkerHollander, - C. M. HijkoopWesselius, d.; A. M. J. WolffBorghouls, z. Ondertroruwd: H. Schornagel en J. L. van der *Y liet; J. A. Voerman en B. Keetelaar; W. J. A. Nelis en M. S. van der Vaart; J. Zuidweg en B. Woérlee Gehuwd: A, H. Meeuwenoord met P. W. Alleman; C. van der Spek met J. v. d. Blom; J. Ruiter met C. E. ter Mets; P. Rolie met T. Heijbla':. Overleden: W. E. Smit (m.), 67 jaar, ecthlg. M. van der Pol. Athletiek. Zondag werd te Noordwijk 'n velvffloop gehouden, uitgeschreven door de N. A. Uom den v. Styrumbeker, voor leden der N.A.L' bond, benevens een veldloop voor nieuw ngen om medailles. A n <.ien wedloop voor nieuwelingen na men ook 7 leden van D.O.S. alhier deel en met zeer goede resultaten. Den te loopen weg ging over straatweg, duin en strand, een af stand van ruim 3y» K.M. Van de ruim 80 deelnemers (Nieuwelingen) wist H. Walter in 13 min. 4 sec. rich als no. 5 te plaatsen. J. Neeskens moest even stoppen en raakte daardoor achter. Toch wist hij nog met 14 min. den lOen prijs te bemachtigen. B. Sluiters, Kutk, J. Affourtit, B. v. Rijn en J. Galjaard behaalden een' diploma. Het is een kranig stukje van de nog kleine *reenigmg. Personalia. De lieer A.- de Fouw, te Heemstede, is benoemd tot leeraar aan de Geref. Kwekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen te Amsterdam. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij J. Moos, Schouwtjeslaan 2, Haarlem, epoes; Rr. E. Muiter, Julianastraat 8, Haar lem, een zilveren broche en een knipmes je; S. van Straten, Prinsenlaam 3, een kopeiren ge wicht; A. v. d. Eeim, Drieheerenlaan 18, een portemonnaie met inhoud, mej. L. van Len- nep, Heercmveg 7, een gouden horlogearm band; Bureau van Politie, Boekenrodestraat, 9, een kimterportemonnaie met inhoud, aaar Warmond op transport worden gesteld. Dat was me Dinsdag een teleurstelling toen bleek dat de met zooveel zorgen voor bereide en met zooveel ongeduld door ve len verbeide Haarlemsche jongensprocessie naar Noordwijk niet door kon gaan! Maar 't kon niet anders; het ging waarlijk niet! Zooveel honderden pelgrims den geheelen dag in druipnatte kleederen te laten rond- loppen, en een koude, tochtige reis te laten maken op onoverdekte schuiten, zou niet ">terantwoord zijn geweest. De processie werd dan ook afgelast. Het zal den deelneemsters en deelnémers _an den voorgenomen pelgrimstocht wel ge gaan zijn als ons, die "herhaaldelijk in den afgeloopen, langen, voor ons zoo onrustigen nacht (omdat we toch vooral op tijd wilden komen!) gewekt werden door het kletteren van de slierten regens op de ruiten en het gieren van den wind, een onpleizierig ge hoor voor wie zich voorstelt den volgenden dag een pelgrimstocht per boot te onder- nemenf Ma*r om twaalf uur des nachts troostten wij ons met de gedachte dat het nog lang duur de vóór het vijf uur in den morgen zou zijn en om drie uur hoopten wij op wat we an ders onmogelijk zouden gevonden hebben: in twee uur tijds een geheele ommekeer in de natuur, van leelijk naar prachtig weer. Diep in een regenjas gedoken, met de dikste schoenen aan, bovendien nog met een parapluie gewapend, stapten we om over vijven de huisdeur uit. Sombere, donder-zwangere wolken, joe gen onheilspellend voort langs het zwerk. In j de R. K. Middenstandsvereeniging „De het Oosten lichtte een streep zilver en blauw Hanze", afd. Haarlem, van den komenden dag, lichtvlakken hiér] dat in het tijdvak van 31 Augustus tot en en daar in scherp contrast; maar Westwaarts met 6 September a.s. en abnormale drukte dreunde donder en flitste een bliksemstraal, verwacht mag worden in het winkelbedrijf hen stevige westenwind gierde in de boo- te dezer stede en wel eensdeels ten gevolge men en dra gutste weer de drensende regen der feestviering zelf en anderdeels ten ge-, •Is >.n pijpenstelen neer. I volge derzelver voorbereidingen; we dachten aan de pelgrims, die nu reeds) dat het feestelijk aanzien der stad door op booten voeren vanuit alle punten der stad naar de Leidsche Vaart toe, want vanaf het Noorder Spaame bij de Floresstraat, en de Sodafabriek, de Kinderhuisvest en de Raaks zouden de schuiten door sleepbooten wor den opgetrokken naar de Kathedraal, om vandaaf om 6 uur in langen sleep naar de Zilk te vertrekken. Ook bij de Spaarnekerk zouden twee booten liggen, doch deze waren op het laat ste moment naar de Kathedraal verhaald om dat de Groote Houtbrug 25 c.M. te smal was om de booten door te laten en zij dus den langen omweg door de Nieuwe Gracht zouden moeten maken. Liever liepen de pelgrims naar de Kathedraal. We passeeren de Emmabrug! De goud-verlichte vensters der Kathedraal trachtten gleuven vreugde in de pikzwarte duisternis te boren. In de Leidsche Vaart tusschen Emmabrug en Leidsche Brug sissen ên paffen sleepbooten in het water, liggen booten kris, kras dicht opeen als in een Rotterdamsche haven van 1919. Ook ge rommel is er als van een ton ijzererts, die in den stalen buik van een lichter wordt gewor pen, maar, ik ontdek het pas later, dat is het geluid van den donder. Langs den kant 'n aardige motorboot, verder open platte schuiten met opstaande schotten aan de zijkanten om het afvallen te voor komen; op de booten lange hijen banken, waarop de pelgrims zullen plaats nemen. De booten zijn niet overdekt omdat zij anders de bruggen niet kunnen passeeren. De Hoogeerw. Plebaan Westerwoudt is reeds present en deelt orders uit, nog geens zins ontmoedigd. Het zal wel opklaren. Langs de boorden van de booten worden groote strooken aangebracht met de aan duiding: Noordwijk, Haarlem. Op elke boot een insigne, zoodat de pelgrims slechts be hoeven te zoeken naar de boot met het in signe, dat overeenkomt met het hunne. Ja, de regeling is keurig in orde. Een zware vrachtauto komt aanrijden met bussen melk. Maar wacht nog even met afladen. De heer Scholten, administrateur van het gebouw „Sint Bavo", voor dezen dag als hofmeester geëngageerd, wacht ook met zijn victualiën aan boord van het admiraalschip te biengen. Intusschen doemen in het schemerdonker de eerste groepen pelgrims op: moeders met hun zoons; zoons met hun moeder, die ter bedevaart trekken naar de martelplaats van Neerland's priester-martelaar Jeroen. Prachtidee van onzen plebaan! Nu stroomen ze naderbij van alle kanten, al leen en in groepen, in den neerplassende regen, in dikke regenjassen en mantels, be last met koffers en pakjes mondvoorraad. Zij nemen hun plaats op de booten al vast in. Maar nu schijnt de regen als met bakken uit den hemel te worden gegoten. Kringe lende slangen van vuur veroorzaken kra kende donderslagen. De bliksem sloeg in een boom van de Oranjestraat.. Het is nood weer. Wie nog niet op de boot zat, zoekt een schuilplaats in en tegen de kathedraal. Dan: het besluit. We moeten er maar een punt achter zetten voor 1923, zegt onze HoogEerw. Plebaan. Dat het weer momen teel zoo slecht is, zou zoo erg niet zijn, maar de meeste deelnemers zijn tot op hun hemd nat geworden en er is geen vooruitzicht dat de buiige dag veel zon zal brengen. Noodgedwongen wordt de pelgrimsreis af gelast. Een ieder zal dat besluit gerecht vaardigd hebben. De pelgrims werden uitgenoodigd in de kathedraal te komen en naderen daar ter H. Tafel. Wilt gij een bewijs van de vurigheid der pelgrims? Wij schatten het aantal dergenen, die weer en ontij trotseerden op allicht 8 k 900. Een plechtige gezongen H. Mis wordt op gedragen door den Zeereerw. heer P. v. d. Pavoordt, subregent van het seminarie „Ha- geveld" en deze spreekt na het H- Evan gelie het treffende woord, dat alle teleur stelling wegvaagt. „Deze dag is zoo heel anders gegaan dan wij allen gedacht hadden. We hadden zulke schoone plannen. Vele processies zijn door alle eeuwen heen reeds door Noordwijk ge- trtrokken, maar nog nooit zou zulk een merkwaardige pelgrimsreis als deze naar St. Jeroen zijn gegaan om hem te eeren. Maar wij staan in de hand des Heeren en wij heb ben te prijzen zooals hij het beschikt. Wij hebben te zeggen: Als O. L. Heer het zoo wil, dan is het goed! We hebben gedaan wat we konden, alle maatregelen waren ge nomen, het goed, dat we voor den hemel hadden willen vergaren zal ons niet ontgaan. Het is goed, aldus zeide spr. t<ft de jongens, dat gij jong gewent aan tegenspoed." Na de H. Mis werd door de jongens het jongenslied gezongen; door de moeders het moederlied. Een pToefje van wat deze dag in werkelijkheid had kunnen worden. Dan openen zich de deuren der Kathedraal en de deelnemers aan de eerste jongenspro cessie gingen naar huis, doch wij veronder stellen dat er oogenschijnlijk voorspoediger processies zijn met minder vruchten voor den hemel dan deze! Een mooi voorbeeld hebben die honderden moeders hun kinderen gegeven en hen ge leerd niet voor kleine moeilijkheden te wij ken door toch de reis te willen ondernemen. Er waren oude moedertjes, die zelfs tijdens den regen de schuit niet af wilden en meen den „dat het wel beter zóu worden." Naar wij vernemen zijn, volgens afspraak, de pelgrims uit Haarlemmermeer en Bentveld per autobus naar de Zilk gegaan. Er waren er ongeveer 60. Daar zouden zij plaats ne men °P de uit Haarlem komende booten. Na een feestelijk lof, gecelebreerd door den Zeereerw. heer Pastoor F. W, Soepnel van Hoofddorp waaronder een toespraak van den zeereerw. heer H. M. van Beek pastoor te Bentveld, werd de terugtocht we derom aanvaard. Dit jaar zal nu geen processie meer wor den gehouden, omdat de voorbereiding te veel tijd vordert. Maandagavond slapte op het Prinsen Bolwerk een fietsende juffrouw. Ze kwam te vallen en bleef liggen. Dit bleek echter meer door dien schrik te zijn, want toen eenige voorbij gangers haar weer op de been geholpen had den, kon zij per fiets haar weg vervolgen. Dat haar kleeren vol modder zaten, behoeft eigenlijk niet gezegd te worden. Van de de vorige week op straal gezette gezinnen heeft het huisgezin De N. een voor- loopig anderdak gevonden. De meubelen zijn vanwege de gemeente voorloopig geborgen. Het huisgezin T., bestaande uit man en vrouw, heeft nog geen onderdak gevonden. Zijn huisraad staat ook nog op straat, naar o(ns medegedeeld wordl. Burgemeester e: Wethouders van Haarlem maiken bekend, het kosteloos toeganke lijke orgelconcert ia de Groote of St. Bavo- kerk op Donderdagavond 30 Augustus a.s. niet zal plaats hebben. Door de R. K. Middenstandsvereeniging is het volgend adres aan B. en W. gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, geopende en verlichte winkels zeer zeker zal verhoogd worden; redenen, waarom adressante Uw College eerbiedigst verzoeken wel gebruik te willen maken van de bevoegdheid, u gegeven in art. 8 lett. a der Verordening op de Winkel sluiting en te vergunnen, dat de winkels in deze stad van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. ook na des avonds 8 uur geopend kunnen blijven. Mocht de duur der ontheffing bij Uw Col lege ernstige bezwaren ondervinden, dan vraagt adressante subsidiair ontheffing voor de officieele feestdagen, 31 Augustus en 6 September e.k. Door de firma van 't Woudt en Co. te Noordwijk aan Zee is een nieuwe autodienst ingesteld, tusschen Noordwijk aan Zee en Haarlem v.v. De route is Noordwijk-Binnen, Noordwijkerhout, Zilk, Vogelenzang en Haarlem. De vertrekuren zijn van Noordwijk aan Zee v.m. 7, 9 en 11 uur, des n.m, 2 en 4 uur. Vertrek van Haarlem des v.m. 8.10 en 12 uur, des n.m. 3 en 5 uur. Het tarief is van Noordwijk aan Zee naar Haarlem 0.80. Nagenoeg gelijktijdig met het jubileum van H. M. de Koningin, dus midden in de drukte der nationale feesten, herdenkt de heer Z. van Waveren den dag, dat hij 25 j. geleden zijn zoo goed bekende vleeschhouwerij op richtte. De juiste datum hiervan is Maandag 3 September. Het perceel waarin de heer Van Waveren het eerste pondje rundvleesch verkocht, was Wagenweg 58, aan de overzijde van zijn te- genwoordigen winkel, naast de Oude Nagte- gaal. Doch reeds na twee jaar bestond er behoefte tot uitbreiding en verhuisde de zaak naar Wagenweg 76, waar hij gedurende 8 jaar zijn cliënteele belangrijk wist uit te breiden. Toen ging het naar Wagenweg 25; daar werd een winkel gebouwd, die den toets van alle critek kon doorstaan. Ook hier ging alles naar wensch, al leverden ook de oor logsjaren hun moeilijkheden op. Thans mag de heer Van Waveren zich ver heugen in een breeden kring van afnemers en geniet een reputatie van degelijkheid, niet alleen hij de cliënteele, maar ook bij de autoriteiten van het slachthuis. Wij twijfelen dan ook niet, of aan dit be- drijfsjubileum zal in de betreffende kringen de aandacht worden geschonken, welke het verdient. Men schrijft ons: Het staat te bezien dat wij in den winter dure aardappelen zullen eten. Aan de veilingen zijn ze nu reeds aan prijsstijging onderhevig. In de Heemskerker en Castricummerduinen, bekend om hare ge zochte aardappels, is de stand zeer slecht. Deze slechte stand zal voor een deel wel zijn oorzaak vinden in het gure weder van Mei en Juni, gevolgd door 'n hittegolf, die in de menschen- en dierenwereld, maar ook in die der planten beroering gebracht heeft. De oogst (de vroege is reeds af geloopen) is slechter dan ooit te voren het geval is geweest, maar ook de bemesting en de bewerking laat de laatste jaren veel te wenschen over. Sedert de compostmest, zoo mede de transportkosten zooveel duurder geworden zijn en de kunstmesthandel zulke groote afmetingen genomen heeft, wil het ons toeschijnen, dat het aardappelbeschot in de duinen sterk is verminderd. De be mesting voorheen met compost ge schiedt thans bijna uitsluitend met kunstmest en doet" ons denken aan den boerenzoon die eene landbouwschool bezocht en op een goeden keer tot zijn vader sprak, dat er nog eens een tijd zal aanbreken, dat men de mest voor 2 H.A. grond in een onzer zakken zal dragen, waarop de vader antwoordde: „en den oogst in den anderen zak, niet waar?" Het begint er in de duinen al op te wijzen. Hierbij komt ook nog, dat de bewerking op vele stnkken er slordig aan toe gaat, men is al spoedig geneigd om te zeggen: „Och, het is maar duinland" een uitvloeisel van de dagen dat men dezen grond bijna voor niets had. Ten huize van den lieer Van Liemt heeft Maandagavond 'n bijeenkomst plaats gehad van de laiders der Roomsch-Katholieke, der Anti-Rev., der Vrijz.-Dem. en der S. D. A. P. raadsfracties en van de vrije kiezers. De be sprekingen zijn geheim, doch we kunnen wel mededeelen, dat er kans .bestaat, dat er in zake de wethoudersverkiezing overeen stemming zal worden bereikt. Uit de Ruychhaverstraat is een onbe heerd staand rijwiel ontvreemd. Men wordt, ondanks dat het stelen van rijwielen aan de orde van den dag is, nog maar steeds niet verstandiger. positie gëpïaaïst, in afwachting dat zij zullen worden aangekleed. Met het aankleeden der palen is men reeds begonnen. Er zijn verscheidene bloembakjes al geheel met een groote verscheidenheid van bloemen gesierd. In de Jansstraat heeft men de witte (men vertelde ons dat het zwart was, doch een beetje verschoten) met sparrengroen omwon den palen onderling hiermede verbonden. Ook de Kleine Houtstraat wordt met den dag mooier. De vlaggetjes, die zoo als wij gisteren reeds meldden, aan het begin slechts aangebracht waren, zijn nu bijna de geheele straat door opgehangen, tevens zagen wij electriciens bezig om de electri- sche geleidingen aan te brengen, Dit kan waarlijk mooi worden bij avond, de weer kaatsing van de verschillende kleuren, door het electrische licht. Het entrée van de KL Houtstraat is een keurige illuminatie met de jaartallen 18981923 er in gewerkt. Op de Groote Markt en in de Barteljoris- straat begin' men nu met de versieringen ook spoed t maken. Er zijn tenminste op de Gr. Markt v. eer plotseling vier zuilen uit den den grond verrezen, terwijl in de Barteljo- risstraat reeds menig paaltje zijn neus in den wind steekt. De muziektent bij het Station begint haar voltooiing te naderen en hopelijk zal van hieruit menig „mopje" over de versierde straten weerklinken, om de feeststemming nog aanmerkelijk te verhoogen. De bliksem is ingeslagen in een boom, wel ke stand voor perceel 21 aan de Oanjestraat. De boom is er betrekkelijk goed afgekomen. Getrouwd: 28 Aug. M. G. T. Maaskant en A. H. C. Roeien. Geboren: 27 Aug. z. van J. Hoekema Troost. 28 Aug. z. van W. J. Schimv. Essen. Overleden: 28 Aug. E. JapikseHorrae, 9S j., Hazepatersiaan. Ontvangen van mej. B.: Voor de Duitsche Priesters Voor de Hongaarsche Priesters Voor de Duitsche Zusters R. K. VOETBALCLUB „GEEL-W1T". (Secretariaat J. P. v. d. Aardweg, Westerstraat 71.) Verkorte notulen der op Maandag 20 Aug. 1.1. gehouden alg. ledenvergadering. Na door den voorzitter, die voor het laatst als zoodanig optrad, op gebruikelijke wijze geopend te zijn, werd hem (den heer C. A, P, Dammers) een fraai cadeau in zilver overhandigd, daar deze wegens vertrek uit deze stad zijn functie als zoodanig moest neerleggen. De voorzitter bedankte hiervoor allereerst allen hartelijk; zette nogmaals uiteen waar om hij zich zoo voor de Roomsche Sport heeft geïnteresseerd, en sprak de beste wen- scheg uit voor de club in de toekomst. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een nieuwen voorzitter. Met groote meerderheid van stemmen werd Jac. Boot in die functie gekozen. Nadat door dezen voor het in hem gestelde vertrouwen bedankt was, werden nog eenige punten, welke niets bijzonders opleverden, behandeld, waarna de vergadering wederom op gebruikelijke wijze werd gesloten. Nieuws: Voortaan wordt het nieuws 's Maandags onder de rubriek „Sport en Spel'1 gepubli ceerd. Vergaderingen etc. worden daarin aange kondigd. Wij verzoeken de leden hiervan goede nota te nemen. Hier volgt het: lo. Het in de 1.1. vergadering voorgedragen royement van één onzer leden is ingetrok ken, daar deze weder aan zijn verplichtin gen voldoet. 2o. Zondag a.s. gaan we weer voetballen. Wij beginnen met het eerste elftal, dat a.s. Zondag een uitwedstrijd speelt. Waar is nog niet zeker, doch de spelers ontvangen als gewoonlijk een convocatie. De anderen kunnen dit Zaterdag ibij de contri butie-afdracht in de St. Bavo, Smedestraat, vernemen. 3o. Binnenkort belegt het bestuur tevens elftal-commissie een vergadering, om de elf tallen voor het komend seizoen vast te stel len. 4o. Commissaris van materiaal is thans R. Hamer, v. Keulenstraat 27. Nieuwe leden: Voetballers welke lid wenschen te worden van onze vereeniging gelieve zich spoedig op te geven bij: Jac, Boot, Gierstraat 56 of J. P. v. d. Aardweg, Westerstraat 71. Oefenen: De leden worden 'er aan herinnerd, dat 's Maandagsavonds op het R. K. Sportpark wordt geoefend. Veelvuldige opkomst vooral voor de oude ren is zeer gewenscht. Vooral daar wij dit jaar met één elftal in de 2de klasse D. H. V. B. uitkomen en verder oog 2 elf tallen in de D. H. V. B.-comp. Tot nu toe was de opkomst slecht. Dit kan en moet beter worden, te meer daar een „first class" trainer is geëngageerd in per soon van....' Secretaris. Zondag hield de Haarl. Hengelaarsbond eenen onderlingen Wedstrijd op Witvisch Daartoe was gekozen de Ringvaart, Nieuwe Brug, Vijfhuizen. Het ging om de meeste grootste. Het weder was voor Witvisch niet bijzon der gunstig, wat dan ook v/el de reden zal zijn geweest dat er zoo slechts gevangen is geworden. De volgende heeren behaalden een prijs le B.v. Luik, Grootste 31 c.M. 2e. A. Russ, voor het grootste aantal zijnde 8 stuks. 3e Hildebrand, Grootste 20 c.M. 4e K. v. Reep, voor het grootste aantal zijnde 6 stuks. 5e Lohman, grootste 19 c.M. 6e Schmit Jonckbloed, voor het grootste aan tal zijnde 3 stuks. 7e Timmerman, grootste 18. In het geheel werden 73 stuks gevangen door de 34 deelnemers. VERGADERING DISTRICT HAARLEM EN OMSTRE KEN VAN DEN NED. JR.K. DAMBQND. Zaterdagavond jl. hield bovengenoemde Bond in de bestuurszaal van de St. Jozefver- eeniging aan de Koningsteinstraat een zeer geanimeerde vergadering. De voorzitter, de heer R. Pannekeet, opende deze vergadering met den Chr. groet. Spreker zegt dat het hem verheugt dat alle afgevaardigden van de ver schillende clubs aanwezig zijn daar de heden avond te behandelen agenda zeer belangrijk is. Dien avond zouden n.l. de kampioensme dailles aan verschillende clubs worden uitge- gereikt. De secretaris, de heer W. Hopstaken, leest hierna de notulen voor. Deze worden na eenige aanmerkingen van de heeren Floris en H. Roozen goedgekeurd. De heer Pannekeet Zegt daarna dat de door het districtsbestuur uitgeschreven wedstrijden tegen de Amster- Maandagmiddag half 5 heeft op de Leidsche- vaart een aanvaring plaats gehad tusschen een zandbak en een vlet. De vlet is gezon ken. De 20-jarige H. B., die zich er op be vond, kon zich, door op den zandbak over te springen, bijtijds in veiligheid brengen. HAARLEM, 24 en 25 Augustus. Geëxa- mineerd 15 mannelijke candidaten; 6 afge wezen. Geslaagd de heeren J. van der Goot, Edam; N. Th. Reinders, P. J. Velsen, F. J. G, Mantel, W. A. Wansink, allen te Amsterdam; B. J. Scheer, Lutjebroek; G, C. Tinkelenberg, Spanbroek; J. Verbeek, Westzaan; J. Zware- kant, Hoorn. Ingekomen is hij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afd., 2246.42 en 2660 respectievelijk wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting, verdedigings belasting II en oorlogswinstbelasting. Aan de zuidzijde der Juliamastraft is men bezig, om den uitbouw van een perceel af te breken, om zoodoende een gtoede rooilijn te krijgen. Dit beteekent een groote verbetering van het trottoir aan die zijde. De voorbereidingen der Koninginnefeesten nemen met den dag grootere afmetingen en vorderingen aan. De Kruisweg wordt iedere minuut al mooier opgetooid en de oranjepalen naderen steeds dichter het eindpunt. Bij de Parklaan zijn de feestkolommen, die Maandagavond nog geheel uit elkaar op. de straat lagen en waar de kinderen zich in verscholen, als bij tooverslag in haar goede I damsche Damclub „D.I.D." prachtig ge- slaagd mochten heeten. Behaalde het districts tiental te Haarlem reeds de overwinning met 119 te Amsterdam werd „D.S.D." nog maals geklopt met niet minder dan 164. De wedstrijden tegen de St. Joseph-combi- natie zijn evenwel een algeheele mislukking geworden doordat maar slechts 4 personen van St. Joseph bij den wedstrijd aanwezig waren. De voorzitter van St. Joseph, de heer G. Roeland geeft hiervan de reden op. Tevens zegt spr. dat het bestuur van St. Joseph besloten heeft de returnmatch maar niet te spelen daar dit toch op niets uit zou draaien. Hierna worden de ingekomen stukken voor gelezen. Van Gezellig Samenzijn te Lisse wa ren eenige aanmerkingen ingekomen over den stand van de door St. Joseph en Gezellig Samenzijn gespeelde wedstrijden. De heer A. H. v. d. Geest te Lisse zond een voor het districtsbestuur onverklaarbaar schrijven in. De heer v. d. Geest daagt de eerste borden van T.E.P. I, St. Joseph I en St. Bavo I uit in een sumultaan-séance tegen hem uit te ko men onder eenige voorwaarden. De secreta ris, de heer W. Hopstaken, had geschreven om de reden zijner uitdaging, met het re sultaat dat men er niet veel wijzer van werd. De heer Pannekeet vindt dat dit schrijven feitelijk aan de heeren secretarissen der clubs gericht moest worden. De heer v. d. Loo Jr. afgevaardigde van Gezellig Samenzijn zegt dat dit schrijven in verkeerde handen is ge komen. De heer Kessens meent dat achter de ze uitdaging wel een weinigje politiek zit waarop de heer v. d. Loo Jr. antwoordt dat deze uitdaging uit zuiver sportief oogpunt is geschied. De heer Floris vindt het onverklaarbaar, dat aan het districtsbestuur toestemming moet worden gevraagd om tegen den heer A. H. v. d. Geest uit te mogen komen daar dit een persoonlijke kwestie en geen clubbelang is. Na lange discusie wordt besloten dat de adressen dier spelers aan de heer v. d. Geest zullen worden opgegeven. Verder was ingekomen een schrijven van den heer L. J. Floris met opgave van het 10- tal van St. Bavo te Heemstede zooals dit ieder jaar geschiedt, alsmede een schrijven van den heer W. Kops te Velseroord waarin wordt be richt dat de kortelings te Velseroord opge richte R.K. Damclub zeer waarschijnlijk tot den Districtsbond zal toetreden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Het ingekomen schrijven van T.E.P. zal te gelijk met punt 4 worden besproken. Hierna overhandigt de voorzitter den afgevaardigde van St. Bavo, den heer J. Stevens, een prach tige zilveren medaille voor het door St. Bavo behaalde club kampioenschap van Haar lem en O. De voorzitter dier club, de hee- L. J. Floris dankt met eenige welgekozen woorden het districtbestuur. Verder ont vangt de heer Th. A. Kok een kleine zilver ren medaille voor „D.J.D." en de heer J. Schiering een bronzen voor S.D.O. II. De heer Pannekeet vindt het jammer dat hij de persoonlijke kampioensmedaille nog niet kan overhandigen, daar de beide wedstrijden tusschen den heer W. Hopstaken en W. N. Stuifbergen nog steeds niet zijn beslist. Spre ker hoopt dat deze wedstrijden zoo spoedig mogelijk beëindigd zullen worden. Hierna memoreerde de voorzitter het heen gaan v. 't districts-bestuurslid den heer Barn- hoorn, en hoopt dat genoemde heer binnen- afzienbaren tijd weer tot den bond mag terug- keeren. Hierna wordt gestemd voor de open gevallen plaats in het districtbestuur tus schen de respectievelijke candidaten van T. E. P. St Bavo en St. Joseph. Vooraf vraagt de heer Floris of niet een der afgevaardigden van Gezellig Samenzijn zich voor de functie in het bestuur beschikbaar stellen kan, waar op de heer v. d. Loo Jr. antwoordt dat hij voor deze functie liever niet in aanmerking wenschte te komen. Gekozen werd het lid van St. Joseph, de heer J. Kessens met 33 stemmen voor de heeren C. Steijnman met 26 stemmen en J. Stevens met 7 De heer Kessens aanvaardt deze functie en hoopt op de medewerking van het bestuur en alle leden. Hierna wordt punt 4 der agenda: Propaganda, behandeld. De heer Pannekeet zegt dat door drukke bezigheden van dis trictsbestuur bijna geen propaganda voe ren kan worden. Daarom had het bestuur gemeend een propaganda-commissie te vormen om b.v. oude clubs een beetje te steunen, nieuwe op te richten, enz. De heer Roozen ziet er practisch weinig nut in. De heer Pannekeet vraagt of de leden zich voor deze commissie willen beschik baar stellen. De heer Kok, afgevaardigde van „D. J. D.", geeft zich op. Het voorstel van T. E. P. om personen boven de I8-jaar in de patronaatsafdeeling mede te laten spelen, zal door de afgevaar digden tn hun clubs besproken worden. In de rondvraag drukt de heer J. J. v. d. Loo Jr. zijn teleurstelling uit om het feit dat verscheidene leden van Gezellig Samenzijn voor niets naar het clubgebouw van St. Jo seph gekomen waren. De heer Floris ver zoekt het districtsbestuur de adressen van de secretarissen der R. K. Damclubs, in ver band met de a.s. te Heemstede te spelen wed strijden. De heer Kok ontvangt op zijn ver zoek wat prijsjes voor propaganda. De heer Hopstaken zal prijsopgave van wedstrijdklok- ken aanvragen. Hierna sluiting. D.J.D. I—VELSEROORD. Zondag j.l. speelde D.J.D. I een wedstrijd tegen de pas te Velsen^ opgerichte R.-K. Dam club. De uitslag is als volgt: Velseroord D.J.D. 1 VersteegTh. A. Kok 02 2 KoelemeyJ. N. Stuifbergen 0—2 3 VilderP. Koster 0—2 4 StetC. v. Roode 2—0 5 RuiterR. Kok 2—0 6 Haarman®C. Kok 2—0 7 KopsC. Venniker 0—2 8 SchelvJsChJ. Kooy 2—0 9 WebbeB. Stevenihaagen 2—0 10 UopJ. Victoor 2—0 12—8 te winnen, wordt op ongeveer 20 tnimoetf geraamd. Natuurlijk zal ook getracht worden door bezuinigingen op verschillend gebied de Staatsuitgaven te verminderen, maar doos" boven aangegeven maatregelen zou het te kort reeds met 100 millioen slinken. Aan de uitwerking der plannen wordt nog gear beid, zoodat men slechts kan zeggen, dat zij in groote lijnen de richting aangeven, waarin Minister Cclijn zal trachten het even wicht in de bcgrooting te herstellen. Volgens de „N. R. Crt." overweegt de re geering op dit ocgenblik ten ernstigste het plan om de salarissen van het geheele rijks personeel, onderwijzers inbegrepen, met in gang van 1 Januari 1924 tc verminderen met 20 pet., in dier voege, dat voor het jaar 1924 een bijslag van 10 pet. over het verminder de salaris zal worden toegekend, zoodat ver geleken bij 1923 de achteruitgang in dat jaar 12 pet. zal zijn. Voorts schijnt de regeering voornemens te zijn de eerste drie jaren geen periodieke salaris-verhoogingen toe te kennen. Voor den inhoad van deze rubriek stelt d« Redactie zich niet aansprakelijk. DE NOOD DER DUITSCHE GEESTE LIJKEN. Met de verschrikkelijke daling van de Mark is de nood der Duitsche priesters ten hoogste gestegen. Terwijl de prijzen van de meest noodzakelijke levensmiddelen in de hon derdduizenden marken loopen, zijn er tal van priesters, welke met een maand „tracte- ment" van 1% tot 2 millioen Mark moeten uitkomen. Als vergoeding voor een H. Mis wordt 10.000 Mark betaald, terwijl de prijs voor een doosje lucifers reeds het dubbele draagt. Gelukkig werden zij door onze milddadi ge geloofsgenooten in staat gesteld weer een 2000 gulden aan het Centraal Comité ter hand te kunnen stellen, zoodat thans 'n totaal bedrag is bereikt van 37669.70 gulden. 7 y2 millioen mark, 413 fres, 2 dollar en 4 sh. Het spreekt vanzelf, dat wij hiervoor den meest warmen dank van de zijde der Duit sche Priesters kunnen verwachten, die dank zich vooral uitend in een hartelijk en warm gebed voor de weldoeners in ons land. Niet alleen mochten wij tal van „Danksagungen" ontvangen van Z.Z. EE. de Kardinalen van Keulen en Breslau, ook de Duitsche gezant in den Haag stuurde het volgende schrijven Euer Hochwürden. beehere ich mich, meinen und meiner Re- gierung warmsten Dank für das menschen- freundliche Werk auszusprechen, das durch das von Ihnen geleitete Komitee zur Linde- rung der Not unter deutschen Geistlichen durchgeführt wird. Ich habe mit grosser Freude durch die Presse von den schonen Ergebnissen der veranstalteten Sammlungen erfahren und habe aus Deutschland Mittei- lungen erhalten, dass vielen meiner unter schwester Not leidenden Landsleuten durch die Tatigkeit Ihres Komitees geholfen wor den ist. Ich darf Euer Hochwürden auch bitten,den Dank der deutschen Reichsregierung allen denen übermitteln zu wollen, die an dem Zustande kommen des schonen Erfolgs der Sammlungen beteiligt gewesen sind. Ich bitte Sie, versichert zu sein, dass ich jederzeit bereit bin, soweit dies möglich ist, Ihnen bei den eingeleiteten Werk behilflich zu sein. Solten Sie, verehrter Monseigneu gelegentlich nach den Haag kommen, so würde es mich freuen, wenn sich mich auf» suchen würden. Mit dem Ausdruck ausgezeichnerstei Hochachtung gez. v. LUCIUS, Deutscher Gesandter. Verdere giften worden dankbaar in ont vangst genomen door Rector Gillissen, giro 49329 Heerlen of door de andere E. E. H. H. van het Comité. Het Comité Mgr. Dr. H. A. Poels Heerlen J. Nicolaye, pastoor, Heerlen. Fr. Poels, rector, Heerlen. J. Gillissen, rector, Heerlen. Het te kort op de staatsbegrooting 1924. Een vermindering met 100 millioen. Naar de „Msb." verneemt, bestaat er goede grond om aan te nemen, dat de plannen van Minister Colijn om tot een sluitende begroo ting te komen in groote iijnen de volgende zijn: Op de eerste plaats zou worden overwo gen om de 6 Staatsschuld in 5 leeningen te converteeren en den termijn van aflossing der crisisschuld van 30 jaar te verlengen tot bijv. 60 jaar. Het bedrag, waarmee door deze maatregelen het tekort op de begrooting zou worden verminderd, wordt op 50 millioen ge schat. OPENING DER LAND- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING TE GOUDA. In den grooten Schouwburg van het fees telijk versierde en druk vlaggende Gouda had Maandag de officieele opening plaats van de Land- ert Tuinbouw-Tentoonstelling in tegenwoordigheid van de vele autoriteiten. De voorzoitter, de heer H. N. Valckenier de Greeve sprak het welkomstwoord en bracht dank voor de belangstelling, ondervonden van de Koninklijke familie, aan dén minister van Oorlog voor de beschikbaarstelling der gebouwen. Hij herinnerde naar aanleiding van de tentoonstelling aan nhet 75-jarig be staan der afd. Gouda van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en aan de ge schiedenis der maatschappij en wees op de uitbreiding der tentoonstelling. Hij bsesloot met een welkom toe te roepen aan de aan wezigen. De burgemeester van Gouda, de heer W. W. Mijs, getuigde daarop van de waardee ring voor het groote werk hier tot stand ge komen en dankte de ministers van Binnen- landsche Zaken en Oorlog, en den commis saris der Koningin in Zuid-Holland voor hun aanwezigheid. Hij sprak mer vreugde over de samenwerking van Gouda en de om liggende plaatsen, in 't bijzonder Boscoop en bracht hulde aan den heer Valckenier de Greeve voor het initiatief en de vvorbereiding van deze tentoonstelling. (Applaus). De minister van Binnenlandsche Zaken sprak hierop de openingsrede uit. Hij pree3 Gouda als centrum vzn veehouderij, zuivel bereiding, zuivelhandel en industrie en wees op de beteekenis van den tuinbouw. Spr. bood gelukwenschen aan met het 75-jarig jubileum. CApplausen herdacht daarbij het 25-jarig jubileum der Koningin. Applqaus Het Wilhelmus werd gespeeld en staande aangehoord. Daarna weerklonken hoera's en had de rondgang plaats. Hare Majesteit de Koningin-Moeder zal Dinsdagmorgen te' half elf een bezoek bren gen aan de Goudsche Land- en Tuinbouw tentoonstelling. Het bezoek zal twee uren duren. Hare Majesteit komt met den trein van 10.26 aan en vertrekt te 12.50 ;per auta naar de Residentie. JUD-GERMAANSCHE BEGRAAFPLAATS GEVONDEN. Bij het graven in een heuvel te Eext (Dr.) is gebleken, dat zich daarin bevond een v erlaging van de salarissen der door hét oud-Germaansche begraafplaats, opgebouwd Rijk bezoldigde ambtenaren over de geheele linie, dus ook van de onderwijzers, is reeds in bewerking. De verlaging zou in het ge heel 30 millioen moeten bedragen. Voorts wordt een verhooging der invoer rechten en accijnzen overwogen. Deze ver hoogingen zullen geen protectionistisch karakter dragen en percents-gewijze niet uitgaan boven die, welke thans in het vrij handelsland Engeland gelden. Voor verhoo ging der accijnzen zouden, naar verluidt, o.a. in aanmerking komen bier, koffie en thee. Het meerdere bedrag, dat men uit invoer rechten en accijnzen voor de schatkist denkt uit steenen, die kringsgewijs koepelvormig waren opgestapeld. 't Is te betreuren, dat vroeger reeds in dezen heuvel gegravep is, vermoedelijk door jagers, die niet beseften, dat deze heuvel van groote historische waarde kon zijn, In het reeds vroeger uitgeworpen zand werden stukken van urnen aangetroffen, die bij het uitgraven zeker niet zijn opgemerkt. Van de vondst is uitvoerig bericht gezon den aan prof. dr. Holwerda, archeoloog t« Leiden. Deze zal kunnen uitmaken of we hier te doen hebben met een bijzonder soor( hunengraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2