LAATSTE NIEUWS 7 VA"G Ui? DE PERS. BINNENLANDSCH NIEUWS het jubileum der koningin. fS N-J (rjORAAOLOOJK TELEFOON RECHTSZAKEN. LUCHTVERKEER Vliegongeluk in Engeland. M&ïtSIEUWS, Roode tarwe Witte tarwe DE VERKREGEN RECHTEN. De „Residentiebode" schrijft: f Het was te voorzien, dat, nu de bezuini gingsplannen van de Regeering in details bekend worden, in breede lagen verzet daartegen zou oprijzen. i Vooral nu de Regeering door opheffing Van artikel 40, waarin aan de ambtenaren de handhaving der bestaande salarissen werd gewaarborgd, aen ernstige inbreuk maakt op verkregen rechten en feitelijk de geheele rechtspositie van de ambtenaren op losse schroeven zet. Wij willen intusschen aannemen, dat de Regeering dien weg inslaat, omdat de 'bit tere noodzakelijkheid daartoe dwingt. Een begrooting met een tekort van meer dan honderd millioen op de gewone jaarlijks terugkeerende uitgaven, schept een toestand "welke de allergrootste gevaren inhoudt, niet het minst voor de ambtenaren. En wanneer dan een ambtenaar in dit nummer ietwat spottend schrijft, dat minis ter Colijn aan inflatie-angst lijdt, onderschat hij in hooge mate de ernst van den toestand. Maar begrijpelijk is het, dat de ambtena ren, zooals elders in dit blad blijkt uit een artikel, overgenomen uit de A.R.K.A. op de bres springen om de verkregen rechten te handhaven, nu niet minder dan dt Twee de Kamer daartoe het sein gaf. i Toen minister de Geer, onlangs in het par lement een wetsontwerp indiende om de cumulatie van tractementen voor de Kamer leden tegen te gaan werd het bezuinigings- istelsfel van dit ontwerp met groote meerder heid verworpen, omdat de Kamerleden daar in een aantasting zagen der verkregen rech ten. Wij schreven toen reeds, dat door die be slissing de Kamer het de Regeering onmo gelijk had gemaakt, om bij haar bezuinigings pogingen de verkregen rechten der ambte naren aan te tasten, wat trouwens bij de pensioenkorting reeds gebeurd was. Wat de Kamerleden voor beo zelf afwij zen, mag ook op de ambtenaren niet worden toegepast en indien verkregen rechten moe ten worden ontzien, dan behoort dit niet al leen te geschieden voor de Kamerleden. „De Maasbode" schrijft gistermorgen, te hopen, dat door een voorbeeld van hooger- hand de aan de ambtenaren op te leggen 'zware offers zoo draaglijk mogelijk worden gemaakt. Inderdaad is dit een billijke en rechtvaar dige wensch en wij mogen dan ook van mi nister Colijn verwachten, dat hij de Kamer leden andermaal in de gelegenheid zal stel len zich over het oorspronkelijk ontwerp Tan minister de Geer uit te spreken, i Nu de tractementen en pensioenregeling 'der Kamerleden in de Grondwet zijn vast gelegd en daaraan dus niet getornd kan worden, is dit wel het minimum wat als voor beeld gesteld mag worden. Voor aan het principe der verkregen rech ten van de ondergeschikte ambtenaren wor de getornd, herzie de Tweede Kamer eerst haar standpunt, in deze kwestie ingenomen. Het huldeblijk van den bijz, Vrijwilligen Landstorm. H®t huldeblijk, dat de Bijzondere Vrijwil- 'lige Landstorm aan Hare Majesteit de Ko ningin zal aanbieden, bestaat uit een in vijf deelen gebonden album, waarin voorkomen ▼ier-en-dertig duizend handteekeningen van Vrijwilligers en van leden der I.andstorm- Commissiën. Het eerste deel bevat achtereenvolgens: De opdracht van den Bijzonderen Vrijwil- dgen Landstorm. De Oorkonde van aanbie ding. De handteekeningen van de Nationale Landstorm-Commissie. Een historisch over zicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het instituut. Een kaartje, aangevende de grenzen der Landstorm-Verbanden, De handteekeningen van de korpsen „Molor- dienst,'' „Vaartuigendienst" en „Spoorweg dienst en de handteekeningen der Vrijwil ligers uit de Verbanden Friesland, Gronin gen, Drenthe, Vollenhove, Twente en De JJsel. De overige Velbanden zijn verdeeld over het tweede, derde en vierde deel, en bevat ten eveneens de handteekeningen der Vrij willigers. Vóór de handteekeningen der Vrijwilli gers van elk Verband zijn die van de leden der Gewestelijke Commissie in het Verband geplaatst c.q. de wapens van een drietal be- langrijke plaatsen-in het Verband zijn aan gebracht. Het vijfde deel houdt in een verzameling fotografieën, welke op den Bijzonderen Vrijwillige Landstorm en op de Vrijwillige Landstorm Korpsen „Motordienst," „Vaar tuigendienst" en „Spoorwegdienst" betrek king hebben. De aanbieding zal plaats hebben op 6 September ten Paleize te Amsterdam, waarbij de voorzitter der Nationale Land storm-Commissie, de heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de gevoelens zal vertol ken, waarmede de Bijzondere Vrijwillige Landstorm jegens Hare Majesteit en Haar Huis is bezield. De deputatie, welke bierbij zal tegen woordig zijn, wordt gevormd door de leden der Nationale Landstorm-Commissie, tach tig leden van Gewestelijke Commissiën, en twintig Vrijwilligers van verschillenden rang. Het album is vervaardigd door de Gebroeders Grevenstuk, Hof-calligrafen te Amsterdam, dezelfde firma, welke ter gele genheid van het huwelijk van H. M. het al bum heeft ontworpen, hetwelk destijds aan Hare Majesteit is aangeboden. De uitvoering van het omvangrijke boek werk is geheel in overeenstemming met de groote innerlijke waarde en beteekenis, welke hierin gelegen zijn, dat een zoo Sroot aantal Vrijwilligers uit alle plaatsen les lands in de gelegenheid kon worden ge steld, met hunne handteekening de een maal afgelegde verklaring te bezegelen. De ontvangst van vreemde gezanten, Hedennamiddag zal de Koningin te haren paleize in het Noordeinde tusschen 3 en 6 uur de gezanten van Frankrijk. China, Polen, Engeland, den Pauselijken Stoel, Brazilië, Tsjecho-Slowakije, Griekenland en Hongarije ontvangen tot het aanbieden aan Hare Majesteit van geschenken of eigenhan dige brieven van gelukwensching der door hen bij Hr. Ms. hof vertegenwoordigde sou- vereinen of staatshoofden. De gelukwenschen van de Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal. die, gelijk vroeger gemeld, Zaterdagochtend 1 September te half elf door de Koningin officieel en ceremonieel zullen worden ontvangen ter aanbieding van een adres van gelukwensching, zullen zich volgens vroeger door de Kamer genomen besluit en corps naar het paleis begeven. Zij zullen zich ten 10 uur bevinden in het gebouw der Eerste Kamer aan het Binnen hof en van daar in auto's naar het paleis rijden. Ontvangst ten Paleize. Naar wij vernemen, zal de Koningin Maandag 10 September, als zij dus weder te 's-Gravenhage zal zijn teruggekeerd, let! koninklijken paleize aldaar des namiddags te half drie de Hooge Colleges van Staat: Raad van State, Hooge Raad en Algemeene Rekenkamer in audiëntie ontvangen ter aanbieding van gelukwensching met haar regeeringsjubileum. Op Dinsdagmiddag 11 September zullen ten koninklijken paleize in Den Haag de dames der hofhoudingen door de Koningin ontvangen worden tot het aanbieden van een geschenk dier dames aan H. M. bij ge legenheid van haar zilveren regeeringsjubi leum. De intocht te Amsterdam, Naar gemeld wordt is het uur, waarop de Koningin zich uit 's-Gravenhage 5 Septem ber naar Amsterdam zal begeven om daar Haar intocht te houden, vastgesteld op des namiddags te 12.33 van het Station Hol- landsche Spoor. De dames en heeren van de hofhouding, die de Koningin naar de hoofdstad zullen vergezellen, vertrekken tegelijkertijd: twee hofdames, twee dames van de Prinses; de chef van het Militaire Huis der Koningin; de grootmeester van Hr. Ms. Huis; de di recteur van het Kabinet der Koningin; Hr. Ms. particuliere secretaris; de kamerheer- ceremoniemeester; een kamerheer; 2 adju danten; 2 ordonnans-officieren van de Ko ningin en twee adjudanten van den Prins. De Koningin-Moeder zal bij aankomst te Amsterdam op Woensdag 5 September te 10.55 officieel ontvangen worden door den opperkamerheer Graaf Lijnden van Sanden- burg, 1ste stalmeester baron Bentinck en den kamerheer uit buitengewonen dienst, jhr. Röell, die allen in ceremonieel tenue zullen gekleed zijn. De Koningin-Moeder zal na aankomst te Amsterdam in een hofrijtuig met vier paar den bespannen en bereden door postiljons naar het Paleis op den Dam rijden. Bij de gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk te Amsterdam dp Donderdag 6 Sep tember van 10 uur tot half twaalf 's mor gens, zal H. M. de Koningin-Moeder met gevolg aanwezig zijn. OPENING STATEN-GENERAAL. De Koningin zal op Dinsdag 18 September persoonlijk de nieuwe zitting van de Staten- Generaal openen. DE JUBILEUMPOSTZEGELS. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat ingevolge het Kon. Besluit van 16 Juni 1923, ter gelegen heid van het 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin, van Rijkswege jubileum zegels worden uitgegeven in de waarden van 2, 5, TA, 10, 20, 25, 35 en 50 cent en van 1, 2A en 5 gulden. De jubileumpostzegels van 2, 7A, 10, 20, 25, 35 en 50 cent dragen de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin, die van 5 cent en van 1, 2A en 5 gulden vertoonen eene tronende figuur met scepter en Rijksappel. Op de jubileumpostzegels zijn de bepa lingen van toepassing, welke gelden voor de gewone postzegels; zij zijn mede geldig in het internationaal verkeer. Van 31 Augustus af zullen bij de post-, bij- en hulppostkantoren eenige soorten van de hierbedoekle zegels verkrijgbaar zijn. De overige soorten jubileum-postzegels worden na gereedkomen geleidelijk verkrijgbaar gesteld. ART. 40 BEZOLDIGINGSBESLUIT. Eigenaardig protest. Men meldt aan het Corr. Bureau: In ambtenaarskringen wordt ernstig over wogen om in verband met de geruchten om trent het voornemen van de regeering om art. 40 van het Bezoldigingsbesluit in te trekken, als protest geen gebruik te maken van 'het door haar toegestane verlof op 6 September voor de jubileumviering. Het ligt in de bedoeling om deze kwestie tot een onderwerp van bespreking te maken in de samenwerkende organisaties in een der eerstvolgende bijeenkomsten. BEZUINIGING. Door den directeur-generaal der P. T. is eeri commissie ingesteld met de opdracht o.m. om te onderzoeken, of het mogelijk is het aantal hoogere ambtenaren bij den P. en T. dienst in te krimpen. BLOEMENDAG VAN SOBRIËTAS. Door het Centraal Bureau van Sobriëtas is aan de Besturen van alle Mariavereenf- gingen en Kruisverbonden een „Regeling van den 5den Bloemendag van Sobriëtas" ter kennis gebracht. Hierin is o.m. bepaald, dat in^ elke plaats, waar een Mariavereeniging Bestaat, deze is aangewezen om het initia tief te nemen tot het oprichten van een plaatselijk Bloemen-Comité, hetwelk niet alleen uit de leden der Mariavereeniging wordt gevormd, maar waarin zoo mogelijk ook zitting nemen R. K. vrouwen cn meisjes die geen lid zijn, vooral bestuursleden van liefdadige en sociale vereenigingen, bene vens, zoo dit wenschelijk wordt geacht, een geestelijke. Dit Comité zal dc medewerking vragen der mannen-drankbestrijders, Dr. Ariënsafdeelin- gen, Consultatiebureaux, Reddingsbrigades, Reclasseeringsinstellingen enz. cn deze uit- noodigen tot deelname aan de actie naar plaatselijke omstandigheden. Vóór 1 Sept. moeten deze Comité's bij het Centraal Bu reau te 's-Boscb de bloempjes en strooi- en aanplakbiljetten bestellen, welke zij noodig hebben. NEDERLANDSCHE VEREENIG1NG VOOR TENTOONSTF.LLINGSBELANGEN. Wij ontvingen Mededeeling No. 31 uitge geven door de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen en bevat tende een uitvoerige opgave vcfn Jaarbeurzen en tentoonstellingen welke in den eerstvol- j genden lijd in verschillende plaatsen in bin nen- en buitenland zullen worden gehouden. Tevens zijn hierin opgenomen eenige be langrijke mededeelingen betreffende Neder landsche monsterkamera in het buitenland in het bizonder wat betreft de voorberei ding tot oprichting van een Nederlandsche monsterkamer te Winnipeg (Canada). Inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat der Vereeniging, Bezuidenhout 97, den Haag. GEEN EXTRA-UITKEERING AAN WERKLOOZE ARBEIDERS. Naar de Tel. verneemt, is het besluit van den Haagschen gemeenteraad van 26 Maart j.l. betreffende het toekennen van een extra- uitkeering aan werklooze arbeiders, door de Kroon vernietigd bij besluit van 25 Augus tus j.L a e>/*0o lldt FAILLISSEMENTSAANVRAGE BROEKHUYS. De faillissementsaanvrage van den heer W. H. Broekhuijs bij de rechtbank te Maas tricht luidt als volgt Geeft te kennen Willem Hendrik Broek- huys, zonder beroep, Akerstraat 114, Heer len, dat hij verkeert in den toestand, dat hij heeft opgehouden te betalen dat hij meerdere opeischbare schulden heeft, uitsluitend be staande uit vorderingen van door derden gedupeerde journalistendat zijn actief bestaat o.a. uit f 60.000 staande bij de Am- sterdamsche Bank te Amsterdan, en alle aandeelen der Zuid-Nederlandsche Crediet- bank te Heerlen dat laatstgenoemde ven nootschap eigenaresse is van alle aandeelen der Hollandsche Verzekeringsbank te Am sterdam, van f 50.000 hypothecaire obli- gatiën en van alle aandeelen der Ooster- Garage te Rotterdam dat deze aandeelen en obligatiën, behalve de aandeelen der Zuid- Nederlandsche Credietbank, in het bezit zijn van J. Kraak, Piet Heinstraat 100, 's- Gravenhage, en C. J. B. Kiebert, Wiek- straat 43, Rotterdam, die echter de afgifte weigeren en zullen pogen hiervan misbruik te maken, waardoor de crediteuren ten zeerste zouden worden benadeeld. Redenen waarom hij uw rechtbank verzoekt, hem ten spoedig ste te verklaren in staat van faillissement met benoeming van een buitengewoon door tastend curator. EEN NOODLANDING. Zondagmorgen ongeveer 11 uur zweefde in de buurt van de kruitfabriek bij Ouderkerk a. d. Amstel een jachtvliegtuig hooig in de lucht,. Een gebrek aan den motor nood zaakte den bestuurder, die van Schiphol was opgestegen, tot een noodlanding. Een der vleugels van de machine wondde een koe en brak. De vlieger kwam er ongedeerd af. Van alle kanten kwam spoedig hulp op dagen. Te Ouderkerk stelde de vlieger zich in verbinding met Schiphol, vanwaar men spoedig met het noodige materieel kwam opdagen om het ontredderde vliegtuig naar zijn oorspronkelijke haven terug te voeren. Mr. E. W. H. Duyzings t. Te Utrecht is bericht ontvangen, dat de boven Michell's Farm te Stanfort River in het Engelsc'he graafschap Essex verongeluk te vlieger is mr. E. W. H. Duyzings, advo caat-procureur aldaar. Van mr. Duyzings' compagnon werd ver nomen, dat de heer D. inderdaad met va- cantie in Engeland vertoefde en dat hij daar bezig was het vliegen te leeren. Mr. Duyzings was o. a. rechtskundig ad viseur van de Kon. Ned. Automobiel Club en redacteur van het officieel orgaan van deze vereeniging „De Auto". Met de bestu deering en oplossing van de vele netelige vraagstukken, die de automobilist hier te lande op zijn weg ontmoet, heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Zondag j.l. had hij nog naar huis geschre ven, dat hij over eenige dagen als voldoen de geoefend vlieger hoopte terug te' keeren. Het slechte weer had hem zoo schreef mr. D. wel 40 pet. van zijn tijd, dien hij aan de vliegoefeningen dacht te wijden, doen verliezen. Ware het weer gunstiger geweest, dan zou hij al eerder thuis zijn geweest. j In het geheel heeft de heer Duyzings voor zijn aviatische oefetiingen ongeveer zes weken in Engeland vertoefd. INDRUKKEN OVER DE BELGISCHE NOTA, LONDEN, 28 Augustus. De officieele mee ning omtrent de Belgische nota heeft nog geen tijd gehad om vasten vorm aan f te nemen, doch de vriendelijke toon, waarin het stuk is opgesteld, heeft een goeden in druk gemaakt. Het blijft echter nog te bezien of de nota eenig materiaal bevat of denk beelden, die geschikt zijn 'om een regeling te vergemakkelijken. Juist in dit opzicht zijn de deskundigen van de departementen van buitenlandsche zaken en van financiën bezig het stuk nauwgezet te onderzoeken. Inmiddels lokt het ce.nige discussie uit, dat de nota verzuimt melding te maken van het Engelsche voorstel tot benoeming eener internationale commissie om de Duitsche be talingsmogelijkheid te onderzoeken. Daaren tegen bevat de nota het voorstel tot het houden eener vriendschappelijke en geheime bespreking tusschen de leidende ministers zonder dat deze besprekingen het karakter dragen eener feitelijke conferentie. Ook dit punt trekt in de pers de aandacht. LONDEN, 28 Augustus. De Belgische nota, die gisteravond laat aan het departement van buitenlandsche zaken ontvangen is, is heden vertaald. Vanwege de afwezigheid van Baldwin en Curzon zal wel geen kabinets raad gehouden worden om over de nota te beraadslagen, maar verschillende minis ters zullen er over van gedachten wisselen. De groote hartelijkheid van de nota wordt in gezaghebbende kringen te Londen erkend, maar men acht het van belang geen oordeel uit te spreken alvorens een onderzoek heeft plaats gehad. De financieele zijde van de herstelkwestie wordt uitvoerig behandeld in de nota en zal grondig onderzocht moeten worden. LONDEN, 28 Augustus. In zake de ge dachte in de Belgische nota geuit betref fende informeele besprekingen tusschen de geallieerde ministers, wordt uit niet-offi- cieele, maar goed ingelichte zijde medege deeld, dat de Britsche regeering gaarne bereid zou zijn aan zulke besprekingen deel te nemen, indien er aangetoond kon worden, dat er redelijke verwachtingen waren, dat zij succes kunnen hebben. Indien het Fran- sche en Belgische standpunt, gelijk het neer gelegd is in de nota's dier beide landen niet vatbaar is voor eenige wijziging zouden zulke besprekingen erger dan nutteloos zijn. Engeland blijft van gevoelen, dat de Brit sche zaak alleen kau winnen bij openbaar heid en het zou alleen kunnen toestemmen in geheime diplomatieke besprekingen als de bondgenooten er beslist den wensch toe uiten teneinde tot overeenstemming te ko men en wanneer zij zich dan, tevens bereid verklaarden hun houding te wijzigen in over eenstemming met den eisch der omstandig heden. PARIJS, 28 Augustus, Havas zegt, dat het Belgische antwoord zeer gunstig ontvangen is in de Fransche politieke kringen. UIT HET BEZETTE GEBIED. FRANKFORT a. d. MAIN, 28 Augustus. Kamberg bij Frankfort a.d. Main is door de Franschen beZet. Een Fransch officier deel de mede, dat te Kamberg een douane-station voor het Oosten gevestigd zou worden. De spoor zal voorloopig nog door Duitsch per soneel gevoerd worden. Er wordt nog een uitbreiding van de bezetting in dit nieuwe gebied aangekondigd. ESSEN, 28 Augustus, De bezettingsautori teiten hebben het vieren van een communis- tischen jeugddag op 2 September verboden. BRUSSEL, 28 Augustus. De Fransch-Bel- gische missie heeft in dc Roer de directe exploitatie van een kolenmijn ondernomen en wel de Viktormijn die door het Klöckner- syndicaat geëxploiteerd wordt. De missie heeft een ultimatum tot de mijnwerkers ge richt, waarin hun wordt aangezegd te werr ken onder de leiding van Franschen en Bel gen. Een zekér aantal arbeiders en bazen heeft aangenomen te arbeiden. ESSEN, 28 Augustus. De Franschen heb ben vanochtend aan het stedelijk arbeids bureau te Essen 6 milliard mark in beslag genomen, die bestemd waren voor uitbeta ling aan de werkloozen. DE IERSCHE VERKIEZINGEN. DUBLIN, 28 Augustus. Half ambtelijk wordt bekend gemaakt, dat bij de eerste verkiezing voor het Iersche parlement Cos- grave Chiggins, minister van binnenlandsche zaken, Mulcahy, minister van verdediging. Mac Neill, minister van onderwijs, en Aiken chef van den staf der republikeinsche strijd krachten gekozen zijn. De partijganger van de regeering zijn vol vertrouwen in de over winning. UIT ENGELAND. LONDEN, 12 Augustus, Neville Chamber lain, de nieuwe kanselier van de schatkist, heeft verklaard, dat de regeering tot taak heeft tot meer normaler condities van werk verschaffing te komen. Dit probleem hing samen met den Europeeschen toestand. Hij hoopte, dat hel' mogelijk zou zijn tot samen werking te geraken met Frankrijk, Italië en België, ter regeling van dc kwestie van het herstel en van de geallieerde schulden, Chamberlain zeide verder, dat hij verwacht- te, dat de woningnood van zelf tot oplossing zou komen. De particuliere bouwindustrie was aan het herleven en vele huizen werden aangebouwd. DE MOORD OP DASKALOF. PRAAG, 28 Augustus. Het Bulgaarsche ge zantschap heeft verklaard, dat het den moord van Daskalof veroordeelt. De nieuwe Bul gaarsche regeering heeft met de daders niets uit te staan. Michaltsjef, de gezant, zeide, dat Daskalof, toen hij nog minister van bin nenlandsche zaken was, met Stamboeliski door de Macedoniërs ter dood veroordeeld was. Zij verweten hem Servië naar de oogen te kijken. Daarom had Daskalof den minister post met dien van gezant te Praag verwis seld. Daskalof was steeds door stille politie agenten omgeven. De Bulgaarsche agrarische partij zal dooi den dood van Daskalof en Stamboeliski bij de verkiezingen in November geen leider hebben. PRAAG, 28 Augustus. Daskalof is onder groote belangstelling en met groote plech tigheid begraven. O'bof hield de lijkrede. BENESJ TE ROME. ROME, 28 Augustus. Benesj, de Tsjecho- Slowaksche minister van buitenlandsche za ken, heeft vanochtend een bespreking ge had met Mussofini aangaande de kwesties van economischen aard betreffende de beide landen. De genomen besluiten zullen morgen aan den ministerraad worden voorgelegd. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. MADRID, 28 Augustus. Generaal Weyler is dringend door de regeering ontboden om met deze de uitvoering van de besluiten te bespreken, die onlangs door den ministerraad genomen zijn. DE POLITIEK VAN COOLIDGE. WASHINGTON, 28 Aug, Gemeld wordt, dat volledige overeenstemming bestaat tus schen de politiek van president Coolidge en die van Harley, den Amerikaanschen gezant le Londen. Harcy keert Zaterdag me het s.s. I Leviathan naar Londen terug. Hij heeft met j verschillende ministers en senatoren gecon fereerd. Vernomen wordt, dat de Amerikaan- sche regeering van oordeel is, dat inmenging in de Europeesche aangelegenheden op het oogenblik nutteloos is. VALSCHE MUNTERS. NEW-YORK, 28 Augustus. Uit Honolulu wordt gemeldt, dat de autoriteiten aldaar een wijdvertakte internationale valsche mun- tersbendc hebben ontdekt, die haar verbin dingen uitstrekte tot in het Oosten. Acht personen Japaneezen en Spanjaarden zijn reeds gearresteerd. De auoriteiten namen valsche bankbiljetten tot een bedrag van 250.000 dollar in beslag evenals twee voor de vervaardiging der biljetten gebruikte pla ten. Het schijnt, dat de bende reeds 2 jaar haar bedrijf heeft uitgeoefend. ARNOLD© MUSSOLINI IN BUDAPEST. PRAAG, 28 Augustus. Volgens een bericht uit Boedapest aan het Prager Tageblatt is een broer van Mussolini, Arnolda, heden te Budapest aangekomen, waar hij besprekin gen zal voeren met personen op politiek en economisch gebied. GOUDA, 27 Aug. Snijboonen le soort 3448; id. 2e soort 1932; Pronkboonen 1932; Stokboonen 3446; Stamboonen 2236; Wagenaars 30; Spekboonen 162-9; Postelein 813; Spinazie 412; alles per 100 K.G. Peen 48.40; Kroten 1.404; Uien 1.10 2.50; Selderie 1.101.20; alles per 100 bos. Komkommers le soort 2,504; id. 2e soort 1.603; id. gele 17; Bloemkool 128; Andijvie le soort .905; id, 2e soort 0.40 1.10 Sla 0.603; alles per 100 stuks. Tomaten A 10.9013; id. B 58; id. C 7-11,80; id. bonken 25; id. kriel 12; per 100 pond. GRONINGEN, 28 Aug. Vee. Kqlf- en melk koeien le soort 450500, 2e soort 400 450, 3e soort 300350, kalfvaarzen le soort 353400, 2e soort 250300, va rekoeien le soort 250275, 3e soort 175 295, stieren le soort 0.981, 2e soort 0.880.90, slachtvee le soort 1.151.18, 2e soort 1.081.12 per K.G., slachtgew., vette kalveren le soort 1.251.30, 2e soort 1.101.20 per K.G. slachtgew., weidescha- pen le soort 303—37, 2e soort 2024, melkschapen 3848, vette lammeren 28 303, loopvarkens 2030, biggen 10 16 1.752.25 per week) vette varkens 0.720.73, 2e soort 0.700.71, Londen- sche varkens 0.680.70, zouters 0.669 0.71. 1 Eieren lager, 66.25. Aanvoer 182 vette koeien, 94 vette kal veren, 396 kalf- en melkkoeien, 45 stieren, 216 schapen en lammeren, 661 vette en Lon- densche varkens, 648 magere varkens en biggen. Kalf- en melkvee traag verhandeld en nauwelijks prijshoudend. Slachtvee bij klei nen aanvoer iets vlugger met vastere prij zen. Stieren prijshoudend. Vette en nuchtere kalveren met vluggen handel tot hoogere prijzen. Die der laatste schommelden van 1015, Vette schapen ruim prijshoudend; vette lammeren traag en nauwelijks prijs houdend. Vette varkens, zouters, Londen- sche varkens en biggen hooger. ELST (Bet.) 27 Aug. Fruit. Zoete Kwetsen 2830 c„ Witte Pruimen 2439 c., dubb. Witte 38656 c., Washingtons 2940 c., Zoete Abrikoospruimen, Zure Abrikoosprui- men 2425 c,, Belle de Louvain 3040 c., Eems Victoria 3640 c., Varkenspruimen 11 12 c., Reine Claude 2850 c., 1ste Roode Bessen 1823 c. 2de soort 915, Wijnprui men 3536 c,, Perzikpruimen 5055, Kes- wich Codlin 912 c., Charlemonsky 2426 c., Lord Suffield 1518 c., The Queen 20 24 c., Manche Codlin 10—15 c., Transparant le Crenoels 1419 c., Citroenzuur 910 c., Gamerzuur 1018 c„ Keizer Alexander 13 15 c., div. Zoete appelen 1213 c., Schoef- jesperen 1112 c., Clapp's Favorite 35-41 c., Dikstelen 610 c„ Jutteperen 4045 c., Suikerperen 1315 c., Heerenperen 1518 c., Rietperen 1516 c., Beurré de Merode 2425 c., Gravesteiners 1819 c., Zijden Hempjes 19—20 c„ alles per K.G.; 1ste Per ziken 1015 c„ 2de soort 68 c., 1ste Me loenen 6085 c., 2de soort 4050 c. p. stuk, GRONINGEN, 28 Aug. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 28 Aug. 21 Aug. Zomertarwe Inl. rogge 6.009.00 6.008.00 Wintergerst 7.008.50 6.508.0C Zomergerst 8.0010.25 8.0010.00 Witte haver 9.00—10.00 9.00—10.00 Gele haver Zwarte haver 6.008/50 6.008.25 BI. peulerwt. Gr. erwten 15.00—20.50 15.00—19.00 Schokkers Paardebn. Wierboonen Waalscheid. Koolzaad 14.00—20.00 13.00—19.12 Karwijzaad 50.0090.00 45.0080.00 Geel mostzd. Kanariezd. 14.0015.50 Lijnz. bl.bl. ld. (witbl.) BI. maanzd. De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 c. per K.G. AMSTERDAM, 28 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte ƒ4.75—5.25, id. blauwe ƒ4.50—4.75, eigenheimers 3.50—3.75, id. blauwe eigen heimers 44.60, Friesche borgers 3.75, Noord-Hollandsche blauwe 4.90, id. bonte ƒ4.90, Friesche eigenheimer poters ƒ2.60 2.70, Hillegommer zandaardappelen 3.25 5.50, schoolmeesters ƒ4.90 per H.L. AMSTERDAM, 28 Aug. (Bericht van he Gem. Veilinggeb., expl. De Jong <Sc Koene) Kruidenïersperen ƒ5470, Oomskinderen. ƒ5470, Van Asperen ƒ1824, Rietperen 2226, Dirkjesperen 2028, Suikerpe ren 1526, Poire Madame 2840, Mada me Trijve 26-32, Yellow Transparant 20 42, Madeleine 2042, Codlin Keswick ƒ1522, Zw. app. 2634, Gam. zuur Glasapp. 1822, Charlemonsky 2226, per 100 K.G. Druiven ƒ0.801.10, Aard beien 0.80-^-1, Aalbessen Prolefic 0.44 0.52, Roode Trosbessen 0.250.32. Witte Trosbessen 0.260.34, Reine Victoria 0.70 0.76, Reine Claude 0.500.62, Blauwe Pruimen ƒ0.600.70, Witte Pruimen enkele 0.220.26, Witte Pruimen dubbele 0.50 0.60, per K.G. Perzikpruimen ƒ0.040.06 Perziken I 0.16—0.23, id. II 0.06—0.15. Meloenen groote 0.500.85, id. kleine ƒ0.25—0.45, Bloemkool I ƒ0.20—0.27. Komkommers 0.040.08 per stuk Andij vie 57.50, Sla 2.102.90 per 100 stuks. Tomaten 12-20, Snijboonen, 3448, Dubb. boonen 26—34, Prinsesseboonen ƒ42 52, Tuinboonen ƒ3.104.60. Nieuwe aardappelen 46.50. Nieuwe Drielingen 2.804. Nieuwe Hillegommer Zandaardap- appelen ƒ6.2010.60, Nieuwe Hillegommer Drielingen 46.30 per 100 K.G. Bloemen Rozen 37, Chrysanthenums 1220, Kelken Lelies 1317, Amer. An jers ƒ37, Gladiolen ƒ1.402.50, Dahlia's 1.50—4, Snijgroen 3—8.50 pep 100 stuks. APELDOORN, 27 Aug. Eieren. Aanvoer 100.000 stuks. Prijzen 7.509, middenprij: ƒ8.25. Handel gewoon. BODEGRAVEN, 28 Aug. Kaas. Tei markt waren 443 wagens. Prijzen le soort ƒ42 45, 2e soort 3639, rijksmerk 3749, Handel vlug. PURMEREND, 28 Aug. Eeieren, Aan de cierenveiling waren heden aangevoerd 13.000 eendeneieren, 6.50—6.75 per 100. PURMEREND, 28 Aug. Kaas. Aanvoer 14 stapels fabrieks- 41, met rijksmerk 45, 65 stapels boeren- 42, met rijksmerk f 47; 4 stapels Goudsche 41, met rijksmerk 41.—. Boter. Aanvoer 1234 K.G., 1.902 per K.G. Vee. Aanvoer 700 runderen w.o. 325 vette koeien 11.25 per K.G.; gelde koeier 200350, melkkoeien 300475, 68 vette kalveren, slachtkalveren 1220; fok- er mestkalveren 3060; 80 stieren 0.85—1 per K.G.; 28 paarden 150250; 390 vette varkens 7478 ct., zouters 70—74 ct., 44 magere varkens 20—40, 228 biggen 16 25; 555 schapen 3546; 811 lammerer 2232; 28 bokken. Handel in runderen, schapen en lammeren stug met lagere prij zen; kalveren matig prijshoudend. Eieren. Kippen- 6.507.50 per 100 st. Fruit. 50 zak appelen 45; 100 zak peren 46 per zak. WOERDEN. Kaasmarkt. Aanvoer 478 par- 1 ijen. le kwaliteit f 4015; 2e kwal, 34— 38; 3e kwal. f 3615. Handel matig. SNEEK, 28 Aug. Ter markt waren 209 melk- en kalfkoeien 210-480; 21 vette koeien 200460; 23 vette kalveren 35— 85; 815 graskalveren 30110; 42 nuchtere kalveren 1318; 112 schapen 3850; 56 lammeren 2535; 980 varkens 60150; 151 biggen 1422. Men betaalde voor vette runderen 50—60 ct., dito kalveren 5560 ct., dito varkens 33—36 ct., zouters 3336 ct., Londenschen varkens 3135 ct. De handel in melk- en kalverkoeien was slecht; in vette koeien prijshoudend; in gras. kalveren goed; vette kalveren duurder; nuchtere kalveren en biggen kalm; varkens vlug; wolvee met langzamen handel. VENLO, 27 Aug. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 190.000 stuks. Prijzen kippen- 5.80—7.10, zeer zware 8; eenden- n per 100 stuks. indien niet de vlammende blik van haar oog hem getroffen had. Hij bloosde als een meisje en trad op haar loe. „Gij hebt geboord?" vroeg hij aarze lend, maar met een gelaat, dat de spanning sijner ziel verried. „Ja," antwoordde zij met bitieren lach, „elk woord, en daarmee heb ik duidelijk be wezen, hoe goed gij doet met uw huis van vreemde indringers te zuiveren de wan den hebben ooren." Zij ging eenige schreden verder weg. om zich te verwijderen van het huis dat zij niet meer betreden zou. Hij was zich zeiven meester eworden, wierp zijn hoed op een tuintafel dicht bij Ka- the, en hief het hoofd, dat hij in den eersten achrik had nedergebogen, weder op. Zijne wangen hadden de roode kleur verloren, en hij zag er uit als iemand, die zich blij en verruimd gevoelde, wijl het toeval hem te hulp was gekomen. „De vrees van beluisterd te worden had niets te maken met hetgeen ik zooeven tot mijne tante heb gezegd. Dit stille huis heeft geene geheimen, en dat waf men in zijn bin nenste moet verbergen, wordt niet gehoord tusschen wanden die geen ooren hebben," zei hij kalm en ernstig. „Gij hebt elk woord gehoord dus weet gij ook, dal alleen de wensch naar ongestoorde rust mij noopl op een volkomen eenzaamheid aan te dringen. Ik moet er, helaas! van afzien, mij over dit ruwe egoisme bij u tte verontschuldigen. Gij Jiunt u zeker niet voorstellen dat er zielen zijn ,die altijd op de vlucht gaan voor ge dachten en gestalten, maar misschien valt bet u lichter den smartelijken toorn, die kwelling van een vervolgde te begrijpen, die uitgeput van vermoeienis het kalme thuis gaat zoeker, en juist daar diegene vindt, voor wie hij vlucht." Met bedaarden blik zag zij onderzoekend in het gelaat var, den jongen man, die haar al sprekende dicht genaderd was. Ja, het was hem ernst, wat hij zei; hij schilderde niet alleen de kwelling van een vervolgde, hij vond die op dat oogenblik in a! haar kracht dit zag zij aan zijn verduisterd oog, aan zijn doodelijk bleek gelaat. Maar voor zijn bruid vluchtte hij niet en op de on schuldige kinderen was het woord niet van toepassing: anders kwam hier niemand dan zij. Het was dus waar wat zij zoo dikwijls had gedacht en wat haar had beleedigd en bedroefd. Zij was hem onverdragelijk ge worden, als getuige van de tooneelen, die tusschen Flora en hem waren voorgevallen. Hij wilde haar niet meer in zijn huis ont moeten, daarom moesten de gestaakte les sen tot voorwendsel dienen voor zijn verlan gen naar rust. Die overtuiging riep haar een ijskouden lach vol ongeloof op het vrien delijk gelaat. „Gij behoeft uwe maatregelen voor mij in het geheel niet te verontschuldigen gij zijt hier heer en meester en dat is voldoen de," antwoordde zij trotsch en koel. „Maar welke onbegrensde vereering moet gij niet koesteren voor mevrouw de barones Stei' ner, dat gij voor haar die zoo dringend be geerde rust wilt opofferen en haar lastigen kleinzoon met zijn gouvernante bij u in huis wil nemen!" Dit was een forsche terechtwüzing uit den mond van een meisje, dat wel altijd gewoon was zelfstandig hare meening te ze<men, maar nog nooit had laten merken, hoe scherp de weeke klank harer stem wel worden kon. „Och, neen, doe dat niet!" riep zij plotse ling opgewonden uit, terwijl zij de hand naar hem uitstrekte, toen hij verrast en ver legen wilde antwoorden. „Ik zou niet graag willen, dat gij er uit beleefdheid doekjes orr. wondt en anders gingt spreken dan gij denkt. Ik weet immers te goed, welke be weegredenen u drijven." Met moeite hield zij hare tranen terug, „Enkele malen heb ik onhandig of althans lastig uwer. weg gekruist en ik begrijp volkomen wat er in u omging bij de woorden: „altijd dat meisje!".... Ik kan mij zelve die onhandigheid niet verge ven, schoon ik ook slechts ééns schuldig was, slechts eens met voordacht mij in uw gesprek heb gemengd. Maar gij zijt onver biddelijker voor mij gij vervolgt mij daarom!" Dokter Bruck sprak geen woord tegen, maar hield de lippen vast op elkaar gedrukt, als wilde hij met geweld terughouden wat hij gaarne had gezegd. Met een blik vol uitdrukking zag hij haar vast in het gelaat, en de hand, die op de tuintafel leunde, scheen met kracht daaraan vast te hou den. Uit zijn geheele houding, uit al de trekken van z'n mannelijk schoon gelaat sprak die wilskracht, die onwankelbare volharding, die niet dan in den uitersten nood van wij ken of toegeven hooren wil. „Ik ben met inwendigen tegenzin weder hier gekomen," begon zij weder, „de oude dame daar ginds," zij wees naar de villa, „heeft met haren hoogmoed mijn kindsheid vergiftigd, waar het haar maar eenigszins mogelijk was, en de bittere tranen die zij met hare schaamtelooze aanmatiging, mijn arme juffrouw Lucas heeft doen schreien, vergeef ik haar nooit. Gij weet, hoe ik er bij mijn aankomst tegen opzag mijn talentvolle zuster Flora te ontmoeten, en hoe ik, bij het naderen van de villa, liefst aanstonds was omgekeerd, om mij weer naar mijn gelukkig thuis te Dresden te begeven. Had ik het maar gedaan! Naast den ambtenaarshoog- moed en de meerderheid van het talent komt daar nu ook de geldtrots voor den dag er waait door het geheele huis een van goudstof en aanmatiging verzadigde lucht, waar elke frissche gedachte en gezon de gewaarwording in verstikt. Ik kan in zulk een lucht niet ademhalen, voor mij is in die omgeving geen leven, maar hier," en zij wees met de hand naar het huis en den geheelen tuin er omheen, „hier was ik te- v eden, hier kon ik bijna de lieve huishou ding te Dresden vergeten waarom, dat weet ik haast niet!". Wat was zij schoon, zooals zij daar stond in dat eenvoudig, witte kleed en het blonde hoofd oeinzend gebogen! „Die oude. heerlij ke vrouw was de schuld, geloof ik," liet zij er mei stralenden blik op volgen.,, Hare edele, weldadige verschijning brengt alles aanstonds bij mij weer te recht; zacht en stil gaat zij haren weg, en al hoort men nooit eigenlijke tegenspraak van hare lippen, al bemerkt men bij haar vooral nooit een stijfhoofdig volhouden, zij wijkt toch geen enkele schrede af van v/at zij voor recht en billijk houdt. Dat doet goed tegenover al die grootsche vertooning en die voorname ma nieren tegenover zooveel ijdele inbeelding en opgeblazenheid en ook tegenover zoo veel beklagenswaardige zwakheid, waartoe zelfs een mannelijke geest kan vervallen." Met somber saamgetrokken wenkbrauwen wierp zij een bloem, die zij onderweg had geplukt en spelend in haar handen had ge houden, verachtelijk ver van zich weg. De man, die voor haar stond, werd, dit was duidelijk, door die bev/cging pijnlijk ge troffen. Een duistere gloed vlamde in zijn blik hij had haar wel begrepen. „Gij hebt ééne deugd van de „oude heerlijke vrouw" vergeten op te noemen, hare zachtmoedige voorzichtigheid in het oordeelen," zei hij op scherp bestraffenden toon. „Nooit zou zij een onvoorwaardelijk veroordeeld vonnis op zoo onfeilbare wijs uitspreken als gij daar deedt, omdat zij weet hoe gemakkelijk men in de beschouwing der dingen dwaalt en hoe dikwijls, juist gelijk 't in het door u bedoel de geval werkelijk is, achter vermeende zwakheid zich een groote kracht verbergt." Hij werd onder het spreken hoe langer ho« heftiger; die kalme gelatenheid, die hen bij al de verandering in zijn leven geen oogenblik had verlaten, was geweken. Wel sloeg Kathe, bij den eersten schrik voor die heftigheid, de oogen neder, maa' zij gevoelde dat ze gelijk had, hij_ was ont zettend zwak, zoowel in zijn liefde als i'. zijn afkeer het laatste had zij immen nog op dit oogenblik ondervonden. Met koe len trots hief zij het hoofd weer op. Daar kwamen al de kleinen den hoek van het huis omvliegen. Nauwelijks zagen zij Kathe of jubelend vlogen zij op haar los. Dat de dokter met een ontevreden gezicht naast haar stond dat hij de hand ophief om hen te weren, wat gaven die kinderen daar om! In een oogenblik omringden zij de witte gestalte: de kleine handen stieten en drongen elkander wederkeerig weg; allen wilden een arm van de „mooie tante" vatten, of een van hare handen grijpen. Niettegenstaande hare aandoening ha^ Kathe haast hartelijk gelachen; want ho' vast zij ook op hare voeten stond, zij be gon te wankelen en te waggelen onder dat drukken en dringen der kleinen; maar de dokter werd zoo knorrig als zij hem no^ nooit had gezien. Op luiden toon voer hij uit tegen de kinderen, school die ruw op zij en gebood hen aanstonds weer achter het huis te gaan en daar te wachten tot zij naa' huis werden gipstuurd. .(Word vervolgd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6