De Figuranten. HEEMSTEDE. SPAARNDAM. CASTRICUM. LISSE. NOORDWIJKERHOIJT. VEL SEN. VELSEROORD. WARMOND. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. De Jubileumfeesten. De Atletiekwedstrijden. SPORT EN SPEL IJMUÏDEN. BENNEBROEF INGEZONDEN. DAMDEN. BINNENLANDSGH NIEUWS TAPVERBOD VOOR EEN GEHEELE WEEK. LUCHTVERKEER. KORTE BERICHTEN. Ëen aanrijding. Door hét schrikken vtoor de eleclnisohe tram op de Raadhuisstraat, maakte een voor een tweewieligen wagen ge spannen hit een halven draai, waardoor de wagen gedeeltelijk vlak viodr het tramrijtuïg kwam te staan. De wagenvoerder remde on middellijk, doch kon niet m-eer voorkomen dait de wagen werd aangereden, waardoor een boom van d'ien wagen brak en de bestuurder H. B., wonende te Haarl.liedle c.a. van den wagen o.p dé straat viel. In de auto-garage van den heer van Lent binnengebracht kon hij, na door dr. Golen- brander te zijn onderzocht, zijn weg vervol- gen. j Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: Rozenkrans, Houtvaantpad 54, een smeerklep van een auto; T. D aliens, Raad huisplein 34, een kindérarmbanid; D. F. de Wilde, Groenendlaal, een geel-grijze overjas; A. Kramer, Binnenweg 31, een bankbiljet; T. Burger Kaïstanjelaan 33, een kunstbloem; D. Uilermark, Edfaonstraat 11, een grijze dames mantel; C. Dijt, Heerenweg 263, een vermoe delijk zilveren tasch met inhoud; v. d. Vos sen, Heerenweg 9, porlemonnaie miet inhoud'; mevr. Metz, Zandvoortschelaan 99, sleuteltjes; I Bureau van Politie, Raadhuis, renteboekje1, groene hoed en ceintuur. Ondertrouwd1: J. D. Bijleveld en J. Smal- legange. Getrouwd: C. R. M. van Empelen met W. C. Mebnan. Geboren: z. van P. A. M. RoozenHuijg. d. van D. BoogaardTijsterman. d. v. C. de KokLdndeaneiier. z. van J. P. BruinjsmaVermeulen. z. van M. E. BergmanBrouwer. LEIDEN. Gemeenteraad. In de gehouden ver gadering van den Gemeenteraad was ingeko men een verzoek van enkele vakvereenigin- gen van transportarbeiders om het venten met melk op Zondag te verbieden. B. en W. rullen hierover praeadvies uitbrengen. Tot 2den geneesheer aan de gestichten En- legeest, Voorgeest, en Rhijngeest werd be- aoemd dr. J. M. Rombouts, hoofd-assistent lan de psychiatrische kliniek der rijksuniver siteit te Leiden. Bij het voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van 291 woningen zeide de heer Heems kerk, dat hij in het algemeen hiertegen geen bezwaar heeft. Hij had echter bezwaar tegen de onbewoonbaarver klaring in de Meisjes poort. De afkeuring daar is z.i. alleen geschied omdat de poort te nauw is. Wethouder Mulder zeide, dat er te weinig licht en lucht is. De heer Huurman stelde bij amendement voor, dit punt aan te houden en een nieuw on derzoek in te stellen. Dit amendement werd verworpen met 14 tegen 10 stemmen, waar na het voorstel tot onbewoonbaarverklaring Z.h.s. is aangenomen. Gunstig werd beschikt op het verzoek van de Leidsche Duinwatermaatschappij om vergunning tot uitbreiding van haar buizen- net onder de gemeente Oegstgeest. Besloten werd tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente "Voorhout tot levering van gas. Met het oog op de werkverschaffing werd een nadere regeling getroffen met de aan nemers van de rioleering en ophooging van een terrein benoorden den Maresingel. De aanneemsom zal hierdoor met 4000 worden overschreden. Het voorstel om 2000 beschikbaar te stel len voor het doen drukken van een nieuwen catalogus van het Stedelijk Museum de La kenhal werd na eenige bespreking aangeno men. Een voorstel tot beschikbaarstelling van gelden op de begrooting 1924 voor het ver- leenen van maatschappelijke hulp bij ziekte van moeders van leerlingen bij het lager on derwijs en voor de verpleging van kinderen van on- en minvermogenden van de Leid sche Buitenschool, werd na bestrijding ge vonden te hebben, gesplitst in stemming ge bracht. Het eerste deel maatschappelijke hulp bij ziekte is aangenomen met 17 tegen 7 stemmen het tweede deel z.h.s. De gemeenterekening dienst 1922, aanwij zende een ontvangst van 11.679.820 en een uitgaaf van 12,306.376 werd goedgekeurd. Op een vraag van mevrouw Dubbeldeman antwoordde wethouder Pera, dat het gemeen telijk vischbedrijf over 1922 een winst van 1306 heeft opgeleverd en het gemeentelijk waschbureau een batig saldo van 928. Hier na sprak de voorzitter een kort afscheids woord tot de Raadsleden, die in den nieuwen Raad niet terugkeeren, waarbij hij vooral de verdiensten var. mr. Van der Lip in het licht stelde, en eveneens de verdiensten van den heer De Lange schetste, die geruimen tijd het wethouderschap van financiën heeft bekleed. Wethouder Bots bracht hulde aan de groote toewijding van den burgemeester. Hetzelfde deed wethouder mr. Var» der Lip, die ook dank bracht aan den Raad, die hem ruim 14 jaren het wethouderschap heeft waar dig gekeurd. Ook de heer De Lange betuigde zijn dank voor de woorden, tot hem gericht, en sprak zijn beste wenschen uit voor den bloei van Leiden. De a.s. wethoudersverhiezinq. De heer J. F. X. Sanders R.K. heeft zich tegenover de rechtsche raadsmeerclerheid' alleen dan be reid verklaard een wethouderszetel te aan vaarden, indien hij met het beheer van de "kianciën wond t, belast. De heer Meiinen C.-H. gal, zoo is het plan, zijn partijgenoot mr. Van der Lip opvolgen als wethouder van onder wijs, en de heer Mulder A.-R. zal blijven ■belast met het wethouderschap van fabrica ge. De heer Redmeringer V.-B., die door de rechtsche raadsmeerderheid' als lid van links in het college van B. en W, zal worden be noemd, zal in hoofdzaak worden belast met die leiding van de personeelszaken en het georganiseerd overleg. DE JUBILEUMFEESTÉN. Feestprogramma alhier voor 31 Augustus: 1. 8 uur verzamelen van de schoolgaande kinderen. 2. 8% uur rondgang dtoor het dorp met muziek. 3. 9 'A uur feestrede in de Ned. Herv. Kerk door Ds. S. A. Baljon. Medewerking van Spaaniidamsch Gemengd koor. Hierna aanvang der spelen: hoepelwedstrijd, balloopen, zakloopen, enz. Na afloop uitreiking der prijzen. 4. 2 uur gecastumeerden optocht. 5. 3 uur ringrijden per rijwiel voor dames en heeren boven 14 jaar. 6. 5 uur tobsteken. 7. 's avond's verlichten optocht. 8. Tot slot vuurwerk op den Rietpoel. Gedempt. Het vaartje achter die gemeen te woningen wordt gedempt. Brandweer. Naar wij vernemen, is door B. en W. dézer gemeente met 't Prov. Zieken huis een regeling getroffen tot hulp van die brandweer van Duin en Bosch bij brand of bij oefening van do brandweer in de buurt v'am het terrein van genoemd ziekenhuis. Daarnaast is vo, ie motor brandspuit aan gekocht 800 meter slang, terwijl met de di rectie van de Zuivelfabriek „De Holland" een overeenkomst is gesloten tot levering van water uit de putten en door middel van do elocferiische pompen Vain diie ipridli'lang bij brand of beproeving in de nabijheid van die inrichting. Vervolgens hebben B. en W. met het be stuur van den Castricummer poldér een over eenkomst aangegaan tot het leveren van wa ter bij brand door middel van het pomp station aan den Cieweg, terwijl voor opstop ping van bet water in die watering een ijzeren schuif aangebracht zal worden voor den duiker onder den Rijksstraatweg. Met particulieren is ook een overeenkomst aangegaan tot hel maken van een waterkom in een gemeenschappelijke sloot. Deze maatregelen leiden er toe, dat, nu er voldoende slang is aangekocht, 'het geheele dorp met de motorspuit kan worden bereikt, terwijl cok in de richting van de R.-K. kerk bij eventueelen brand voldoende kan worden geholpen. Duin en Bosch. Van uit het gesticht Duin en Bosch zijn verleden week een aantal pa tiënten overgebracht naar het d'oor de Pro vincie van 'het Rijik overgenomen krankzinni gengesticht te Medemblik. Deuzelifden tijd werden er echter weder om patiënten van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort naar Duin en Bosch overgebracht. Voetbal. Zondagmiddag speelde Vitesse I tegen een combinatie van studenten, dlie alhier op vacantia zijn. Het was een aardige match. De studenten, voor liet meeremdeel vreemd aan elkaar, moesten bet onderspit delven met 75. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raa"l der gemeente Lisse op Dinsdag 4 September 1923, des avontls om half 8 uur. 1. Beëediging raadsleden. 2. Benoeming wethouders. 3. Benoeming van de leden van diverse commissiën. 4. Comptabiliteita besiuit. Vergadering. Door het voorloopig Bestuur der R.K. Kiesvereeniging alhier, is een le denvergadering uitgeschreven, welke zal ge houden worden op Vrijdag 31 Aug. a.s. des avonds 8 uur in het café van den heer N. v. d. Berg. Op deze vergadering zal de a.s. wethoudersverkiezing ter sprake gebracht worden. Deze vergadering wordt door velen met belangstelling tegemoet gezien. HALFWEG. De Amsferdamsche straatweg. De Ned. Herv. kerk te Halfweg zal gesloopt moeten worden, in verband met de verbreeding van den straatweg AmsterdamHaarlem. Nu heeft het kerkbestuur een stuk grond ter grootte van 1000 M2. aangekocht aan de "Haarlemmerstraat voor de nieuwe 'kerk, wel ke aldaar zal gebouwd worden. ZAANDAM. Gemeenteraad. Wegens het bedanken van de heeren W. den Oudsten en Joh. Nieu- wenhuize zijn door het hoofdStembureau tot leden van den nieuwen gemeenteraanf ver kozen verklaard mevr. J- M. Bcldiiiigh-Klippel (S. D. A. P.) en J. de Ruijter (Arb. Kiesv.) Geboren: z. van M. M. SteenmeijerLa- granid. z. van C. K. KlingeLips. z. Uitbreiding. De Ned. Herv. Kerk alhier zal vergroot worden. Er wordt in dé lengte een stuk aangebouwd, zoodat er ruim 100 zitplaatsen bij zullen komen. .Aan de westzijde der kerk zal een nieuw vergaderlokaal bijge bouwd, worden. Uitgesteld. De simultaan-seance, die de heer J. W. van Dartelen uit Haarlem a.s. Donder dagavond voor de leden der Velser Dam- en Sahaakclub alhier zou geven is door omstan digheden uitgesteld tot 20 September a.s. Gevonden voorwerpen. Twee zwem broekjes, 'n hamer, 'n grijze mantelceintuur, 2 jonge herdershonden, een sleutel, een schildpadhaarpen en een zwarte kip. De Oranje-leesten. Zooals reeds gemeld, zullen op 4 en 6 September alhier de jubi leumfeesten gevierd worden. 4 September is er optocht van de school kinderen; in den namiddag worden er kin derspelen gehouden, 's Avonds is er een openlucht-bioscoop Woensdag 5 September is er harddraverij van geregistreerde paarden. 6 September zal te 8.30 in den morgen de vlag op den ouden toren geplant worden door de heeren Alib. Oudshoorn en J. Scho- neveld, beiden in de rechte linie afstamme lingen van de personen, die in 1813 dat werkje leverden bij de uitroeping van de onafhankelijkheid. Zij zullen uitgaan uit het huis, dat ook in 1813 het uitgangspunt was, n.l. het huis in het dorp thans bewoond door den notaris, Na het planten van de vlag zal een he raut dit gaan melden op het Raadhuis waar Burgemeester, Wethouders en feestcommissie' aanwezig zijn, waarna met muziek naar den toren getrokken wordt, om dit feit te consta- teeren. De kinderen zullen des morgens worden onthaald. Des middags zijn er volks spelen. Het H. O. V. Concert. Het laatste H. O. V. Concert van dit seizoen, gisteren avond gegeven op de speelplaats van de St. Aioysiusschool, heeft een flink Overveensche ingezetenen naar het Zand- voorterpad gelokt. Met groote belangstelling werd de afwer king van het schoone programma gevolgd, d.w.z. op de voorste rangen, tegen het ijzeren schoolhek. Meer naar achteren was de aandacht vaak zoek, werden allerlei dorpsnieuwtjes besproken, scharrelden spe- n lende kinderen tusschen het publiek, enz. jat Bloemendaal mee leeft in de voorberei- Terwille van de goede orde was het Zand- dingen voor deze wedstrijden, voorterpad voor het rijverkeer afgesloten. £)e persoonlijke- en vereenigingsprijzen be- Als de H. O. V. nog eens in Overveen staan uit draagmedailles, in totaal een 53- komt, hopen we, dat er een meer geschikte tal, waaronder drie extra prijzen voor de plaats voor de tent zal te vinden zijn. groep Juniores van 14 en 15 jaar. De prijzen de heer .7. F. Verschuur, door 'de Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, is vereerd met het „Eere-Diploma", als blijk van erkenning en waardeering, voor de vele diensten, gedurende meer dan, 25 jaar in zijn betrekking bewezen, als tuinbaas bij de fa milie van Ittersum te Bennebroek. Als bewijs dat de heer Verschuur zijn vak door en door grondig verstaat en ernstig opneemt, moge blijken, dat bij de keuring van een door hem uit zaaid gewonnen perzik, de keuringscom missie, bestaande uit de deskundigen A. C. Ide te Wapeningen, C. G. van der Weerd te Zeist en L. Voorlman Ie Vleuten, eenstem mig „Het Getuigschrift van Verdienste" aan den perzikboom toekenden, waarbij tevens werd verklaard, dat wellicht bliiken zou, dat het een goede en groote aanwinst voor onze culturen zou kunnen zijn. In overleg met den eigenaar zal deze nieu we zaailing-perzik in den handel worden ge bracht onder den naam van „Did'o van Bij weg''. Gaarne wenschen wii dén heer Verschuur geluk met deze eervolle onderscheiding. Men schrijft ons: Het aantal inschrijvingen is gestegen tot 19°. In de Regelingscommissie voor deze wed strijden is alsnog opgenomen de heer H- A. v. d. Mey, als gedelegeerde van de N. A. U., wat zeker aan organisatie en regeling nog ten goede zal komen. Het aantal inschrijvingen is gestegen tot 190, wat zelfs de meest optimistische ver wachtingen heeft overtroffen. Als deelnemer» voor de Seniores gaven zich nog op een aantal leden van de Hockey en de Voetbalclub, o.a. A. W. Kop, de_ snelle rechtsbuiten van de B. H. C. Voor t eerst na een lange periode van gedwongen rust, om te herstellen van enkele bij wedstrijden bekomen blessures, zal Kop weer op het sportveld verschijnen. We hebiben den sym pathieken „all round"man te lang moeten missen. Voor de Juniores werd de ivennemer Lyseumploeg uitgebreid tot een twaalftal, w.o. de gebroeders Haagmans, waardoor zij, wat aantal betreft, in haar groep bovenaan staat. Of dit haar ook met de prestaties zal gelukken, is een vraag welke we noch tans niet kunnen beantwoorden. Dc B. G. V .- ploeg, welke voor de Seniores met aantal deelnemers bovenaan staat, ook met een twaalftal, is er een, waarmee ter dege reke ning dient gehouden te worden. Nu de inschrijving gesloten is, mogen wc constateeren, dat het de Commissie gelukt is een groot aantal deelnemers uit het ge heele Bloemendaalsche sport- en schoolcen- trum bijeen te brengen. Dit is haar eerste succes; het bewijst eerstens, dat de samen werking tusschen de diverse sportclubs daar ter plaatse niet te wenschen overlaat, waar door de commissie mocht rekenen op on verdeelde medewerking, en ten tweede, dat de athletiekbeoefening, als natuurlijke zomer sport, hier terrein gewonnen heeft. De athle- tiekpropagandisten hebben hier niet tever geefs gearbeid! i Wat de prijzen betreft ging de Commis sie uit van het principe: niet vragen aan firma's, vereenigingen of personen. Te 're*- fender is het daarom, dat ook de heer Beunder, bloemist te Bloemendaal, als oud sportbeoefenaar, een prijs, een fraaie lauwer krans, beschikbaar stelde. Wel een bewijs, redacteur zijn naam verzwijgt. Wij herinne ren er nogmaals aan, dat dergelijke stukken niet geplaatst kunnen worden. Redactie N. H. Ct. Zondag 2 September a.s, is het in Sassen- heim Zonnedag. Dan wordt u door rappe dameshanden een zonnetje aangeboden. Waarvoor? Voor de bestrijding der zoo zeer gevreesde ziekte, de tuberculose. Honderden, ja dui zenden kinderkopjes, blonde en donkern- heffen hun droeve oogen tot ons en smee- ken ons, hunne jonge evens te redden. Welk mensch zou zijn hart voor die bede sluiten? Wie Christen is, denkt aan de roerende liefde van Christus voor de kleinen. Wie voelt niet in zich die blijde geestdrift om kinderen te redden, om de bloesems van on ze gezinnen te beschutten voor den wilden lentestorm, die hen dreigt af te breken van den levensboom? Er zijn er nog duizenden, naar wier levens de witte dood zijn klauwen uitstrekt, wier levenskracht verzwakt wordt of die de ziektekiemen ontvangen, die later lijden zul len brengen. Wij smeeken u uit naam van deze kleinen! Ouders en jongeren, steunt onzen arbeid door Zondag a.s. een zonnetje te koopen, waardoor gij het mogelijk maakt, de levens zon te laten schijnen voor ons kind. Help ons jonge levens te redden. Kleine stemmen smeeken zacht: Steunt „Herwonnen Levenskracht". Laat Zondag 2 September voor onze klei- 'nen een Zonnedag zijn. Wij twijfelen niet aan Uw steun, waar Sassenheim reeds andere jaren een eereplaats innam, Wat de op brengst betreft voor Herw. Levenskracht, hopen we dat ze ook nu niet zal achterblij ven. Een patiëntje vertoeft reeds een jaar geheel op onze kosten in het sanatorium te Apeldoorn, terwijl een ander na een half jaar verpleging is teruggekeerd en wij met een derde uitzending bezig zijn. Dat zijn daden. Katholiek Sassenheim! We rekenen op u. Namens het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht", W, KROM, Voorz, Sassenheim, 28-8-,'23. :voor de driekampen vermeldden we reeds. 7 A NnVOORT De puntentelling hiervoor geschiedt volgens M de tabel voor den Olympischen Tienkamp, Vertrek badgasten. Het regenachtige weer j' voor zoover ib'«*reft hrt 40°r der laatste dagen mist op onze badgasten zijn springen en het M loopen seniores uitwerking niet. Verschillende badgasten die de juniores n Wt 80 M loopen seniores aanvankelijk nog tot het laatst van deze j werdm overlegme tenponder ^edkeunng maamid waren gebleven ziin in de afgeloopen j van den week al weder naar hun vaste woonplaat- male Ubel ordjorpem 56 V ersc heiden11 ten the won ers en kampeerders, pen de '^£1^ die in do tweede helft dezer maandhun -rpe^n tenten aan het strand dachten op te slaan be0ordeeling gelden voor het loopen de zien zich teleurgesteld. I Is te hopen, dat <e d ;_fi l ünale tijden, voor het werpen laatste week der maand en Septembermo- vèrspringer de verste der zes door de gen vergoeden hetgeen, de regenachtige dagen ijswin^aarf "fiedane worpen of sprongen, aan Zandvoort ontnamen. KotJelstooten en hoogspringen wordt op de Vernielina. In dien nacht van Zaterdag OP gebruikelijke wijze beoordeeld en dit geldt Zondag werd de caféhouder B. plotseling op- 8 ge]i;pe wijze voor den driekamp en den geschrikt, doordat er ecn apprt door p^^üjken wedstrijd. ruit werd geworpen, die in de kamer terecht yoor insiders zal het duidelijk zijn, dat v, kwam. De polilie werd hiermede in kennis wedstriidsecretariaat, gevormd door de van C. de Niet—Boutkam. z'TvaJJgesteld en stelde onmiddellijk een onderzoek heeren j v d SchHr, G. Hillebrand en J. in. Een d'rielal personen werd aangehouden, yreen1i (,';er een zware taak wacht. Het is dat wel meer vain deze vernieling scheen te ^un w'gj toevertrouwd! weten Het chronologisch overzicht wordt, een Mijnheer de Redacteur! Vergun mij nogmaals een plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Mijnheer Merz! Uit uw onderschrift ge plaatst onder mijn ingezonden stuk d.d. 16 Aug. j.l. is de conclusie te trekken dat u wel weet wat verslaggeven is. Zoo heb ik mijn beschuldiging te bewijzen, dat u opzet telijk den lezers een onjuisten indruk hebt willen geven, aangaande uw verslag der vergadering van de R. K. Kiesvereeniging, gehouden op 27 Juli. Ten eerste: Wanneer u in een verslag een betoog van de sprekers beoordeelt, djent u toch minstens de strekking van dit betoog daarin weer te geven. Ten tweede: Wanneer u vermeldt: wan neer eindelijk de Z. E. W. Pastoor meedeelt, den heer van der Stok persoonlijk te zullen bezoeken en hem alsnog zal verzoeken van zijn zetel afstand te doen in de lijn der or ganisatie, enz. vermeldt u er niet bij op wiens verzoek dit gebeurde. Ten derde: Alle sprekers worden in uw verslag genoemd, be- en veroordeeld, doch mej. van der Stok en haar gehouden betoog zijn er niet in te vinden, alsook de antwoor den van den Eerevoorz. op dit betoog niet. Gebruik makende van de gelegenheid nog even dit: Verschillende stekelige stukjes zijn in de „N. H. Crt." en „N._ H. Dagblad" ge plaatst, over de verkiezing van den heer van der Stok, tegen één heeft u geschreven in het, ,N, H. Dagblad," alsdat het niet van u was, ofschoon het in bedoeld blad onder het plaatselijk nieuws stond. Naar aanleiding hiervan wil ik u opmerken dat u zich in 't vervolg bij uw verder correspondeeren be denke dat haat zaaien, alleen strijd en ver nietiging kan voortbrengen, doch een goed woord in den reg.el een goede plaats vindt en de overweging der spreuk van „den balk en den splinter" ook u behulpzaam zal zijn tan opzichte der naastenliefde, P. TWAALFHOVEN. Uitgeest, 27-8-'23. fermvan Wezel. r. van J. Bruijns Wiggermains. d. van M. van StrienHoek. Overleden: H. van Heinsbergen, 76 j., wed. van A. Gravekamp. L. W. van Schiie, 4 weken, z. van P. van Schie en M. Koele- wiin. J. v. cl. Wlele, 26 i.. echt gen. van L. H. J. v. d. Horst. Personalia. Mej. M. Dammers alhier is benoemd tot tijdelijk leidster van de Dnmes- gymijastiekvereeniging N. E. A. te Purmeremd. Weer gelicht. Vrijdag zonk in de Vis- scihers'haven de houten zeillogger Wodan IJ. M. 88, van de Vereen. Expl. Mij. Het schip is d,oo,r dc sleepboot Expl. Mij. IJmuiden weer gelicht geworden. Het chronologisch Diefstal. Een strandbezoeker dood Zater- j je7er daden nog bekend gemaakt I - -1 - 1.! 1A v+1 fin nnitl cllnf r-f1 ITO 11 i 11 1 diag bij de politie aangifte van diefstal van twee rackets op 'het strand alhier gepleegd. Eervolle onderscheiding. Wanneer men het genoegen smaakt om de bloemrijke tuinen van het „Huis te Bijweg" te mogen bezichti gen en men heeft daar gezien, op welk een punötueek) wiize die schalt van bloemen, planten en boomen wordt verzorgd en ge kweekt. dan kan het niet anders of het doet j Met veel belangstelling kunnen we deze voor geheel Kennemerland foelang^jke wed- strijden tegemoet zien. Voor den inhoud van deze rubriek stelf de Redactie zich niet aansprakelijk INGEZONDEN STUKKEN. Het komt de laatste dagen weer herhaal- iemand genoegen te vernemen, dat de be- delijk voor, dat wij ingezonden stukken ont- -iwerker van dat vele schoone. n.l. de tuinbaas vangen, waarvan de schrijver zelfs voor onze Kampioeuwedstrijden 3e kl. N. Z. B. A. Z. IIH. P. C. I. Voor de Kampioens wedstrijden der 3e kl. N. Z. B. speelde H. P. C. van Heemstede bovengenoemden wedstrijd in „Obelt" te Amsterdam. Scheidsrechter was de heer Plantenga, die maar zeer matigjes voldeed. H. P. C. verschijnt met 1 invaller voor Van Halen, als volgt: J. Roest i G, P. Broakborst, B. M ooienaar, J. Kodde, A. J. Braam, A. H. de Bruin, J. J. Moolenaar Direct na den ingooi heeft A. Z. succes, mid-voor terugspeelt naar den achter- en deze even opzwemt, en met een ju achtschot Roest passeert. Na deze overrompeling herstelt H. P. C. zich en na mooi samenspel van B. Moole naar en De Bruin, weet de laatste den stand op 11 te brengen. Met dezen stand komt de rust. 1 Na rust een strijd, zeer fraai en zonder eenig overwicht van een der partijen, tot dat De Bruin wegens kramp uit moet val val en A. Z. daardoor iets sterker wordt, met als gevolg een voor Roest onhoudbaar, schot 21. F. W. Moolenaar komt dan het zevental completeeren, en het ziet er naar uit, dat zij weer op zullen halen, maar als Kodde, wegens een ongeoorloofden aanval, binneni de 4 M. het water moet verlaten, is H. P. C. een gebroken ploeg. Roest stopt nog mooi een penalty, maar als de links-buiten van A. Z. geheel vrij komt te liggen en onthoudbaar voor Roest scoort, is het spel beslist en heeft H. P. C# haar eersten Kampioenswedstrijd verloren. •Woensdagavond ontvangt H. P. C, het 2e en 3e zevental van L. Z. C. voor vriend schappelijke wedstrijden tegen H. P. Gd 1 en 2. Dit beloven wel interessante wedstrijden te worden! Kampioenschap van Haarlem eA Omstreken. Wij herinneren belanghebbenden er aan» dat de termijn van inschrijving van boven genoemden wedstrijd en ook van den gelijk tijdig te houden groepenwedstrijd, Woens dag 29 Augustus a. s. verstrijkt. -Inschrijvingen voor den Kampioenswed strijd kunnen geschieden bij den heef Jac. Fr. v. Garderen, Vooruitgangstraat 89, Haar lem; voor den Groepenwedstrijd bij den heer W. J. A. Malta, Ged. Voldersgracht 2fc Haarlem. Simultaanseance P. J. v. Dartelen. Donderdag 30 dezer geeft P. J. v. DartOi len ter gelegenheid van het betalen van het clubkampioenschap van de „Haarl. Dam club", een simultaanseance in .Gebouw Olympia", Kinderhuisvest. Aanvang half acht. Belangstellenden zijn welkom. Te 's-Gravenhage zal het tapverbod gel den gedurende de geheele feestweek. GEMOEDSBEZWAREN. Men schrijft aan „De Tijd": Van de mili taire hulde-demonstratie, Maandag voor de Koningin gehouden, had Zaterdag de voor bereiding te 's-Gravenhage plaats. De troe pen begaven zich toen reeds naar den Rui- genhoek, om het terrein te verkennen enz. Bij deze gelegenheid werd door den al- gemeenen bevelhebber den soldaten gezegd: wie gemoedsbezwaren heeft tegen de huldi ging, kan dit nu vrijelijk te kennen geven. Hierop traden 18 jagers, 2 grenadiers en 4 sergeants uit het gelid, die dus konden thuisblijven. Twee dier grenadiers jnoeten later weer tot andere gedachten zijn ge- komen. STROO UIT BELGIË. Volgens mededeeling van den Rijkslana- bouwconsulent te Brussel is de uitvoer v&B stroo uit België weer vrij. HET VLIEGONGELUK TE ROTl'Efti DAM. Omtrent het ongeluk aan het vliegveld Waalhaven bij Rotterdam met den Engel- schen tweedekker, vernemen wij nog nader, dat het ongeval niet aan een motordefect is te wijten geweest. Juist op het oogenblik, dat 't toestel na den start den grond losliet a en een bocht wilde nemen, werd het door een rukwind gegrepen en omlaag gedrukt. Het vloog daarop door de schutting, die om het vliegterrein staat en kwam midden op dea weg te leggen. Het geheele onderstel,de schroef en de vleugels werden totaal vernield en de zes passagiers dankten hun behoud aan het feit, dat de cabine als dooreen wondef intact bleef. Dinsdagmorgen is de directeur van de Daimler Airway Comp. aan de Waalhaven gearriveerd, om zich persoonlijk van het ge beurde op de hoogte te stellen. De passagiers, die allen Engelschen zijn, hebben zich per boot naar Engeland begeven. Monteurs van de Kon. Luchtvaart Mij. hebben het toestel vanmorgen gedeeltelijk gedemonteerd en na de hangars aan het vliegveld gebracht. Het Haagsche Aneta-kantoor verneemt nog, dat er van een val geen sprake is. De jonge ongeroutineerde vlieger, die het toestel bestuurde, startte met een zijwind in plaats van met een tegenwind. Al rijdende, dreven de wervelwinden hem uit de richting, zoodat hij een in zijn weg staande schutting niet kon ontwijken. Hij wilde toen zijn toestel van den grond brengen om over de schutting springen, hetgeen mislukte, waardoor hij tege de schutting aankwam. DOODELIJK ONGELUK Een zoontje van den landbouwer N. tel Wasenaar had het ongeluk van een wagen te vallen door het op hol slaan van het paard. In het ziekenhuis te Leiden is het ventje aan de gevolgen overleden. Juffrouw Snaarmans had er genoeg van, ze ging „stil" leven. Of liever, ze had eigenlijk nooit anders dan stil geleefd, want het stille, rustige stadje waar ze woonde was uitge zonderd de twee keeren per dag dat de tram er door kwam één groot stü-leven. Maar het stond voornaam ook stil-leven, en juf frouw Waanders, die anders nooit in d'r win keltje kwam, werd geel en groen van nijd, ;oen ze eens zoo'n beetje geïnformeerd had en nu zelf moest hooren ik ga stil-leven. „Je schei er uit, hoor ik," zei ze 's mid dags, toen ze 'n doosje lucifer kwam halen, met een zoet-zuur gezicht. Bij de deur knik te ze nog „Zeker georreve 1" i- Juffrouw Snaarmans zei deftig „Ik ga stil-leven." Juffrouw Waanders had 't niet zoo mis ge raden het goede mensch had lieusch een aar dig sommetje van haar suikeroom geërfd, die, na lang wachten, er toch eindelijk tusschen- uit getrokken was. „Wat een markel 1" zei juf Snaarmans, toen ze deur uit was, „ik heb dat mensch nooit mogen lijden en zij mij niet geloof ik. „Piet" I riep ze de trapdeur in, „maak je van middag nou de inventaris op „Ja, moeder," klonk het flauwtjes van bo ven. Moeder Snaarmans liep naar de huiskamer, waar drie beschreven velletjes papier op tafel lagen drie opgestelde en weer afbestelde in nonces. Ze wrong de drie tot een bolletje en wierp het in-de asch, liep weer even terug, trok het bolletje uit elkaar en las nog eens, om bij het opstellen der vierde eenige houvast te hebben. Na eenig gecirkel met haar pen in de ruimte, schreef ze dan de juiste annonce „Ter overname, wegens stil gaan leven, een zeer gced-beklante sigarenzaak op wel varende plaats. Brieven bureau blad." Pièt kwam juist van boven met een oud por tret van suikeroom-zaliger, opgediept uit een antieke rommelkast, waar ie nog eens graag in snuffelde. j ^Dit is een mooi stevig carton otij den boel op te schrijven," zei Piet, die niet de minste notitie had van eenige bestaande hartelijke betrekking tusschen moeder en suikeroom. Hij keek vreemd op, toen juffrouw Snaar mans het hem uit de handen rukte en het in de la van de linnenkast bergde. „De goede man keert z'n eigen in z'n graf om," zei ze met een tikje v/eemoed, liep naar de tafel en gaf Piet den brief „Wemeldinger krant, Piet. Peperstraatzeg maar op een plaatsje, hoor Piet droschte naar buiten en juf Snaarmans schreef aan den achterkant van een oude waschlijst bovenaan „Inventaris." Ze piekerde even waar ze 't eerst aan begin nen zou aan de Kwatta-reepen, dat was 't gemakkelijkste van de sigarenmerken had Piet meer verstand. Piet was inmiddels terug en trok onder 't voorbijgaan een cigaret uit de doos, die op de toonbank stond. „Da's honderd-drie-en-veertig Kwatta's zei moeder, Piet veelbeteekenend aanziend „nou blijf je d'r af hoor Piet 1" „Ook nietrmeer verkoopen zei Piet, die begreep. „Geen één meer," zei Moe Snaarmans „komt er morgen eèn brief, dan gaan we d'r overmorgen uit, tenminste bij wijze van spre ken. „Waar gaan we wonen vroeg Piet, die meer van woningnood aan den weet was ge komen dan van het geërfde bedrag. Moe Snaarmans duwde het waschüjstje onder de toonbank, trok een piek haar naar achter en fluisterde „Ga eens mee naar ach teren." Piet, die in z'n boezeroentje liep te flanee- ren, begon zich nu cok een klein beetje ge wichtig te voelen. Vroeger mocht ie niet eens weten wat er in 't winkeltje „gebeurd" was en nou lag de heele zaak voor hem open hij wist van de annonce, Wat niemand weten mocht en nou, ja wat zou er nou weer voor nieuws wezen. Hij liep op de ambachtsschool, deed z'n werk èn goed; de rest kon hem eigen lijk niet zoo heel veel schelen. Nu ie zoo in alles ingewijd werd en zelfs aan de inventarisatie mee mocht helpen, vond ie 't toch ook wel interessant. Z'n dikke Stam- boul-sigaret waar moeder niets van zei de zen keer 1 tusschen de grove werkvingers liep ie naar 't kamertje. r „Ga 'ns zitten," zei moeder. Piet lachte en viel in 't gerafelde vouw stoeltje. Moe Snaarmans schikte bij en fluisterde „We verkoopen dé zaak voor duizend gul den 1" Piet lachte als een ijswagenbel het stoeltje naact „Duizend gulden 1" zei Piet nog eens lang zaam, „'t is onmogelijk." „Piet, luister," begon moeder, haar wijs vinger op tafel tikkend. „Je weet, die juf frouw Waanders is razend jaloersch altijd ge weest op deze zaak. Nou, die schrijft er vast op, want die weet dat we stil gaan leven en als die de krant ziet, dan heb je d'r met een kwar tier in huis." „Hier in huis zei Piet, naar het overblijf sel van een matje wijzend, „wat bedoelt u „Laat me uitpraten," zei juffrouw Snaar mans. „Als zij komt, vragen we duizend gul den, geen cent minder. En ze vliegt er in je zal zien. Maar je moet meewerken, want ik zal 't er nou eens inpeperen." Piet, die van „inpeperen" alleen maar thuis iets had gehoord, dook uit zijn stoel. Nee in péperen inpéperen wat wou moeder nou eigenlijk? Hij slenterde naar voren en kwam, een versche „Stamboul" ploffend, terug. „Laten we nou eerst eens de brieven af wachten," zei Pier, die niet van dat ingewik kelde" hield. „Begrijp me nou," zei moeder zachter „inpeperen, ik bedoel, we moeten d'r een grapje bij uithalen om, nou Ja, zaken zijn za ken, je begrijpt me wel. „Ik snap er niks van," grinnikte Piet. „We moeten 't zaakje zoo'n beetje ophe melen, snap je dat dan," zei moeder Snaar- et'.k, die van wal begon te steken. „We la ten v/at zoogenaamde klanten komen als ze ■een avond of een dag bij ons is om te overtui gen," rolde ze d'r in één adem uit. „Nou is de boot an," lachte Piet „ja, die juffrouw Waanders is nogal van gisteren." Juffrouw Snaarmans bleef op haar stuk kwam dat mensch, dan zou ze driehonderd gulden meer betalen dan een ander dat zou ze. Den eigen avond nog werden er twee brie ven bezorgd bij de weduwe Snaarmans, in gekomen op de geplaatste annonce. Moe Snaarmans griste ze Piet uit de handen, die net 't adres hardop aan 't ontcijferen was. „'t Lijkt wel Hebreeuwsch, die ééne," riep Piet, moe Snaarmans naar binnen volgend. Ze sneed de enveloppe netjes open, waar juffrouw Waanders' hiëroglifen waren neer gepend. „Ga zitten Piet, dat is ie," zei ze met een zucht. Juffrouw Snaarman's oogen dansten in haar kassen. Ze kreeg een kleur en las „Mijnheer, naar aanleiding van uw an nonce wil ik graag bij u komen om de zaak te bespreken. Ik heb twee flinke kinderen en blijf hoogachtend mej. Waanders, Baan gracht 31." „Wat geslepen, hè zei moe Snaarmans „tneheer er boven, nee, ze zal 't niet weten, nou jij Piet?" Piet geeuwde. „Nou die andere, moe." Moeder had weinig belangstelling voor den anderen brief en maakte hem lusteloos open. „O, dat is van eene Reigers," zei ze flauw tjes, „die menschen wonen hier pas. Laten we eerst dat mensch van Waanders maar schrijven." Ze greep een velletje post uit Sde linnenkast en noodigde juffrouw Waanders uit tot een bezoek des noods een heelen dag om te „overtuigen". Ze krteep Piet in den arm en onder 't dicht- plakken van den brief wijdde ze hem in haar geheimen in. Je gaat naar „de krant" de advertentie bé talen, dan naar juffrouw Waanders en dan naar oom Bert en neef v. d. Berg." Piet had moeite om alle opdrachten in zijn hoofd vast te leggen, vond de zaak erg flauw en slenterde naar buiten met den brief en het hoofd vol opdrachten. Juffrouw Waanders was een uur vroeger opgestaan dan gewoonlijk en zag haar activi teit beloond toen ze naar de voordeur slofte. Op het matje lag een keurige enveloppe Ze gaf 'n gilletje van vreugde en liep met het document naar 't achterkamertje. Ja, 't wa van da: nare mensch, enfin ze moest door den zuren appel heenbij ten. Voor vijfhonderd gulden zou ze de zaak wel over doen. Het beste was er 's morgens, nee beter 's middags op af te gaan. Ze kon het pluche manteltje dan aandoen van mevrouw Beysen- zaliger dat zou ze niet kunnen verkroppen die „stil-lever". Een kop als vuur als ze me zoo ziet, moet je maar rekenen, genoot ze in d'r eentje. In den namiddag sloot juffrouw Waanders de deur achter zich dicht, keek naar haar ex tra gepoetste stappers en liep met afgemeten pasjes naar de woning van juffrouw Snaar mans. Onderweg moest ze toch het onredelij ke van haar handelwijze inzien de heele buurt wist door haar, dat 't een „zaakje van niks" was en nou ging ze d'r zelf op af. Wat zou de buurt er nou van denken Toen juffrouw Waanders met een zucht naar binnen stapte, moest ze ruimte maken voor drie klanten, die op een rijtje 't smalle gangetje uitkwamen, dat aan den winkel grensde. „Tien van tien, zei u 1" riep de winkelier ster luidkeels tegen klant nummer vier. „Da's één gulden," flitste het door het hoofd van het pluche manteltje. Juffrouw Snaarmans keek triomfantelijk naar haar bezoekster toen de klant vertrok ken was. Als een overwinnende generaal draafde ze door het winkeltje en zei „U wenscht „Om met de deur in huis te vallen," ging juffrouw Waanders recht op haar doel af, „ik kom op uw annonce, ik bedoel op uw brief." „Kom binnen mensch," noodde juffrouw Snaarmans vriendelijk vertrouwelijk. Piet zat bij de kachel. „Ga jij even naar vo ren," wenkte moe Snaarmans, toen juffrouw Waanders bij de tafel schoof. „Da's een flinke jongen," zei juffrouw Waanders, die het delicate onderwerp lang zaam wou inleiden. „Ja, hij helpt me als 't d^uk is, ziet u en dan is 't maar met z'n tweeën zoo zoo Zaterdags en Zondags toesjoer door,"pochte moe Snaar mans. Rink. Daar heb je d'r weer één, knipoogde de bezoekster. „Om op de zaak neer te komen," zei de verkoopster, die geen lust voelde met het mensch te praten over dingen buiten de zaak „ik vraag duizend gulden voor inventaris stand en goederen Juffrouw Waanders kreeg een kleur van nijd wat een feeks om haar duizend gulden te vragen. Ze kucht en keek in 't tuintje echode na duizend gulden.... Rink.... ging 't belletje voor. 't Wirwarde in d'r hoofd duizend gulden ....tien van tien..rink.alsmaar die bel. Tot ze besloot„Geef me één dag bedenke tijd. Juffrouw Snaarmans kwam met het thee-< blad op tafel, had enkel maar voldaan, ge knikt bij juffrouw's antwoord. „Houdt u van suiker zei ze nu poeslief, „Niet veel," antwoordde juffrouw Waan ders doezelig, haar gedachten bij de bel, die niet stilstond. 't Begint weer te loopen, ik zal moeten hel pen," zei juffrouw Snaarmans ijverig. „Ik stap maar vast op," zei juffrouw Waan ders, die de aanmaning voelde, haar mantel dichtknoopend. Ze gaf een slap handje en knikte, door 't kamertje kijkend „tot mor gen dan." Toen ze de deur naar 't winkeltje opentrok, stond ze stijf van schrik één flvan het zelfde viertal, dat wéér voor de toonbank heen en weer liep, gichelde over het chocola dekastje „tien van tien." Juffrouw Snaarmans vond den volgenden morgen een geposten brief op de mat, waarin de verzekering werd gegeven, dat het bedrog aan de kaak gesteld zou worden. j De neven-figuranten, die uit hun rol waren} gevallen, moesten het beloofde kistje rookery tjes derven en Piet, die ook grinnekend wa^ aangetroffen op het donkere uur en op dei< donkeren dag, zag z'n doos „Stamboul" over< gaan in handen van den heer Reigers, die d( zaak overnam voor zevenhonderd gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7