m Donderdag 30 Augustus. 1923 46ste Jaargang No. 14525 3.53 zmmxi DÏT NUffiMER BESTAAT UIT 8 BLAD^JDEN. EERSTE BLAD Koninginnedag! UIT DIN OMTREK. KROMMENIE. LEIDEN. VOORHOUT. BEVERWIJK. HALFWEG. HILLEGOM. VELSEN. NOORDWIJK. LISSE. Z1LK. Inwijding R.K Par. School. ASSENDELFT. ZANDVOORT. De a-s- Feesten- SCHOTEN. Opgave 9 uur v.m. J. J. WEBER Opticiens Koningstraat 10 ZOON Fabrikanten Haarlem AMSTËRD^SSHE BMS. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?er week 0.25 Per Kwart-al j 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426,. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEIWSGHE COURANT Advertemiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct„ op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-aavertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De dag van morgen is een feestdag bij uit nemendheid voor heel ons land en volk. Talrijke malen hebben wij reeds den jaardag onzer Kon.ngin mogen herdenken; en wel nergens ter wereld zal de geboortedag van Vorst of Vorstin tot zulk een echten natio- nalen feestdag gegroeid zijn als 31 Augustus in Nederland. Maar ditmaal gaat de feestvreugde toch hooger uit nog dan vroeger; deze "dag im mers is tevens een mijlpaal in het leven der Landsvrouwe, dus ook in dat van .het Haar vereerende volk Morgen is het een kwart eeuw geleden, dat prinses Wilhelmina den leeftijd bereikte, waarop Zij in het daad werkelijk bezit kwam van de koninklijke geboorterechten; op achttien jarigen leeftijd werd Zij van prinses tot Koningin. Het feit zelf der aanvaarding van liet Koningschap, het zweren van den eed en de plechtige kroning vieren wij de volgende week op 6 September. Morgen is de dag der eigenlijke meerderjarigheid Wij hopen het heuglijk feit van het 25- jarig regeeringsjubileum op een der volgen de dagen van deze feestweek in een afzon derlijk nummer onzer courant in woord en beeld te gedenken op een wijze als passend is voor een dergelijke gebeurtenis. Daarom volstaan wij heden met enkele woorden. Bij dezen 25sten gedenkdag der grond wettelijke meerderjarigheidsverklaring van onze Koningin is het vooral een gevoel van dankbaarheid, dat ons vervullen moet. Toen het Doorlucniig Episcopaat nu, 25 jaren ge leden, zich in een rondschrijven tot de Katholieken van Nederland wendde met een woord van herdelijke vermaning bij het vol eindigen van het achttiende levensjaar van de prinsesse van Oranje-Nassau, toen schreef het onder meer:.... „Op Haar rust de eer, op Haar de vrede en het geluk van Haar volk. Zij ontvangt van ons en wij danken God, dat wij het mogen geven eerbied, trouw, liefde en gehoorzaamheid. Hoeveel meer echter geeft Zij ons. Haar blijde, van zorgen vrije jeugd, verwisselt Zij voor een leven van hoogeren ernst, van zware verantwoordelijkheid en nimmer rus tende zorg. Zij moet handhaven en bedeelen het recht, zonder hetwelk geen gemeenschap kan staande blijven, het goed bevorderen, het kwaad bestrijden. Zij moet zijn de hooge rechter voor zwakken en sterken, voor armen en rijken, voor grooten en kleinen; voor armen en zwakken vooral de be schermster, de schutsvrouwe tegen nopd en geweld. Hoog, als de naam is, dien Zij draagt, even hoog is Haar plicht en de gratie Gods, die Kaar verheft, is ook de steun, dien Zij noodig heeft." Die genade Gods is een kwart eeuw lang fn alle katholieke kerken, lederen Zondag weer, over Koningin Wilhelmina afgesmeekt. En die onmisbare genade Gods heeft Haar niet ontbroken. Wij, die nog in rust en orde en vrede, in betrekkelijke welvaart zelfs mogen leven temidden van een chaotische wereld, wij mogen dat op den dag van morgen met groote dankbaarheid gedenken. Daarom gaat op dezen Koninginnedag onze bede nog vuriger dan anders opwaarts: Domine, salvam fac; Heer behoud onze Koningin nog vele, vele jaren! Zwemwedstrijd. De Zaterdag j.l. gehou den zwemwedstrijden hadden onder groote belangstelling plaats. De uitslag is als volgt: Hcerën 1009 Meter, 7 deelnemers, le prijs C. Caro, 24 min, 112/5 sec.; 2e pr. A. Rond, 24 min. 55 sec.; 3e pr. H. Bruins 26 min. 53 sec.; 4e pr. W. Veenis, 29 min. 28 sec. Hecren 300 Meter, 10 deeln. le priis C. Caro 6 min, 41 sec.; 2e pr. A. Rond 6 min. 52 2/5 sec.; 3e pr. H. Bruins 7 min. 40 sec. Heerefi 80 Meter, 10 deeln. le prijs C. Caro 1 min. 26 4/5 sec.; 2e pr. Jb. Hart 1 min. 36 sec.; 3c pr. C. Reijne 1 m. 37 3/5 sec. Dames 80 Meter, 6 deeln. le prijs N. Schots, 1 min. 58 sec.; 2e pr. J. Schots 2 min. 3/5 sec.; 3e pr. H. Oosthuizen; 4e pr. G. Rietschote. Meisjes 50 Meter 10—14 jaar, 6 deeln. le orijs M. Vreededuin 1 min. 6 4/5 sec.; 2e pr. N. Kooij 1 min. 14 4/5 sec.; 3e pr. M. Koe- nckoop 1 min. 15 3/5 sec.; 4e pr. G. Ton 1 min. 20 sec. Meisjes Hindernisbaan, 1014 jaar, 11 deeln. le prijs M. Vreededuin 24 2/5 sec.; 2e pr. G. Ton 26 1/5 sec.; 3e pr. M. Koenekoop 27 3/5 sec.; 4e pr. F. Winter 29 4/5 sec. Jongens 80 Meter, 14—16 jaar, 5 deeln. Ie prijs Jb. Klooster 1 min. 40 2/5 sec.; 2e pr. C. Brasser 2 min. 2 sec.; 3e pr. P. Leg- uit 2 min. 20 2/5 sec.; 4e pr. D. Scholtens 2 min. 50 sec. Jongens 50 Meter, 10—14 jaar, 6 dcelh. le pr. Jb. Klooster 1 min. 14/5 sec.; 2e pr. M. Kok 1 min. 6 sec.; 3e pr. Jb. Krook 1 min. 6 1/5 sec.; 4e pr. G. Molenaar 1 min. 12 sec. Jongens Hindernisbaan, 1014 jaar. 14 deeln, le pr. Jb. Klooster 23 4/5 sec.; 2e M. Kok 30 sec.; 3e pr. J. Eenhoorn 34 4/5 sec.; 4e pr. G. Molenaar 36 4/5 sec. De prijzen bestonden uit medailles en kunstvoorwerpen. VAN HET KANTONGERECHT. Dc kantonrechter alhier heeft veroordeeld: Wegens overtreding der Boterwet: W. K., Noordwijk 3 of 3 d. Wegens schoolverzuim; J. S., Noordwijk; C. .R., wed. V.- Sassen- heim; Th. v. d. M., Noordwijkerhout; H. J. v. d. M. aldaar; F. H. aldaar; H. J. E. aldaar; J. S. aldaar; J. v. d. B. aldaar; K. D. aldaar, ieder tot 3 of 3 d. Wegens overtreding van het Motor- en •Rijwielreglement: H. V„ Noordwijk; C. v. R. aldaar; M. v. R. aldaar; A. v. O. aldaar; J. K.; M. Z. Hillegom, ieder tot 3 of 3 d.; C. v. d. L., Noordwijk, 2 of 2 d.; M. B. Noordwijk 5 of 5 d.; J. W. S„ Warmond, 2 maal 5 of 2 maal 2 d. Wegens overtreding der Visscherijwet: C. v. N. Voorhout J 2 of 2 d.; C. B., Noordwijk 1 of 1 d. Wegens overt, der Pol. Verord. der gem. Voorhout; J. L. Th. v. N., Sassenheim, 2 of 2 d.; N. N. hv. D. H., Voorhout, 1 of 1 dag. Wegens dronkenschap: F. W; J. v. d. H-, Noordwijk aan Zee, 2 of 2 d. Wegens loopen op verboden grond: M. D„ Noordwijkerhout, 5 of 5 d. Wegens overtreding der IJkwet: D. P. L., Noordwijk, 6 maal 0.50 of 6 maal 1 d. Wegens rijden met een rijwiel zonder bel: A. D., Noordwijkerhout, 2 of 2 d. Wegens rijden met een motorrijwiel zonder licht: P. W. v. d. B., Voorhout; G. H. aldaar; H. v. d. B. aldaar; D. H. aldaar; A. v. d. B. aldaar; Th. L. H. Noordwijkerhout; J. Z. al daar; J. H. aldaar; D. v. d. T. aldaar; P. C. R. aldaar; G. J. G., Noordwijk; A. B., Sassen heim; A. W., Lisse; ieder tot 3 of 3 d.; P. W., Sassenheim, 5 of 5 d.; J. W. B., Voor hout, 2 m. gepleegd 2 m. 3 of 2 m. 3 d.; J. J. C. F. aldaar 1 of 1 m. tsch., A. v. D. aldaar; A. H. aldaar, ieder tot 5 of 5 d. Wegens overtr. der Pol-verord. der gem. Noordwijk; J. L. te Noordwijkerhout; A. D., aldaar; A. v. d. W. te Noordwijk aan Zee; J. V. te Noordwijk aan Zee; G. S. te Vogelen zang, ieder tot 1 of 1 dag. Wegens overtr. der pol.-verofd. der gem. Voorhout: E. K. hv. W. V. te Voorhout 1 of 1 dag. Vrijgesproken werden: W. J. S., J. P. A. S., P. C. B. allen te Haarlem, beklaagd van te hebben geloopen op verboden grond; J. G. R. te Noordwijk aan Zee, bekl. te Noordwijk op het strand zich te hebben ontkleed en ge deeltelijk ontkleed te hebben opgehouden. Oranjefeesten. Deze vangen aan op Woensdag 5 September, om 10 uur, met een openingswoord door den Eere-Voorzit- ter der Oranjevereeniging, waarna aubade der schoolkinderen voor 't Raadhuis. Daarna optocht der kinderen tot dc Engelschelaan en retour, begeleid door de R. K. Muziek- vereeniging „St. Cecilia". Kinderspelen tot 1.30 uur. Om 2.30 uur tractatie der schoolkinderen en vrij draaien in den draaimolen. De leiding is bij de hee- ren onderwijzers en dames onderwijzeressen. De volgende wedstrijden en uitvoeringen zullen nog plaats hebben: „Naar den trein" voor jongens van 1216 jaar en blaastrappcn voor meisjes van 12 16 jaar om 11 uur. Fietsrijden op een plank voor jongens van 14 jaar en ouder om 12 uur; Prijsbiljarten in „De Bonte Koe" voor alle mannelijke leden der Oranjevereeniging om 1 uur; Hardloopen-met hindernissen voor jongens van 16 jaar en ouder om 2 uur; Muiltjeloopen voor meisjes van 1518 jaar om 2.30 uur; Polsstokspringen voor jongens van 16 jaar en ouder om 3 uur; Aardappe- lenschillcn voor vrouwen om 3 uur; Zakloo- pen voor meisjes van 1215 jaar om 4 uur; Gymnastiekoefeningen door de club van 't Patronaat om 4.30 uur; Uitreiking der prijzen om 5.30 uur; Zanguitvoering te geven door „Voorhout's Gemengd koor" om 7 uur en Concert te geven door ;,St. Cecilia" om 8 uur. Tweede dag. Keuring der versierde rijtuigen. Ringrijden met paard en tilbury voor heer en dame om 10 uur; Beschuit-eten voor jong en oud om 11.30; Snelrooken voor mannen boven de 16 jaar om 12 uur; Vogelschieten (alleen voor schutters) om 1 uur; keuring der versierde rijwielen om 2 uur; Tonknuppelen voor ge huwde mannen om 2 uur; Ringrijden voor heerei: per rijwiel van 16 jaar en ouder om 2.15 uur en voor dames om 2.30 uur; Groote optocht (als alles meeloopt) om 5 uur; Uit reiking der prijzen om 7 uur. Als slot schit terend vuurwerk. Het devies luidt: „Vlaggen uil"; „Vroolijk gestemd"; „Oranjegezind". Concert. Ter gelegenheid der verjaring van H. M. de Koningin, zal de R. K. Mu- ziekvereeniging op Vrijdag e.k., bij Café Boerhaavc een concert geven. Zeldzame Klaoerplantjcs. Men schrijft ons: Als zeldzaamheid kunnen we mede- deelen, dat door een inwoner van Bever wijk enkele kiaverplanien zijn aangetroffen, bij het zoeken naar een klavertje vier, met daaraan bevestigde stengeltjes met blaadjes van verschillend getal. Zooals bekend is aan hel vinden van een klavervier de bijgel oovig- ihei,d verbonden, dat men veel geluk zal on dervinden. Aan deze plantjes bevinden zich niet alleen klavertjes' drie of vier, maar er zijn stengeltjes bij, waar vijf en zes duidelijk zichtbare blaadjes zijn. 't Zal misschien voor vele lezers baast ongelooflijk kfinkyn, doch als men het met eigen oogen ziet is 't toch zoo. Wij zullen daarom als 't mogelijk is binnen korten lijd eenige van deze zeldzame exem plaren foto,grafeeren en plaatsen in de „Ka tholieke Illustratie". Al^s. bijzonderheid dient nog vermeld ie worden, dat de plantjes in bet wild groeien cn dus niet gekweekt zijn en wel tegen een hekwerk op een plaats waar weineg geloopen wordt. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland." -Veilingn'oteering van 29 Aug. Snijboonen 49XA59; Spercieboonen m. dr. 4245Va; idem z. dr. 4451; Tros 5059)4; Dikke boonen 2327)4;' Raspers 3043; Witte cap. 2426; Tuinboonen 20—28; Aardappe len 6; Drielingen 1)4; Bessen 2530 alles per K.G.; Meloenen 2743 per stuk; Groen kool 951.10 per kist; Komkommers 2)4—5)4 per st.; Sla 0.502.10; Andijvie 651.50; Spinazie 1.75—2.05 alles per kist; Postelein 17—40; Appelen 351.per ben; Wortelen 11)4—18 per bos; bramen 4550; Perfect 4045)4; groentjes 19—21 alles per K.G.; rabarber 5—5)4 per bos; Pruimen I.40—1.60 per K.G. DE KONINGINNEFEESTEN. Gistermorgen zijn d'e Koninginnefee.sten al hier begonnen. Om 10 uur werd er voor hel raadhuis een aubade gebracht en werden er verschillende Oranje-liederen ten gehoore ge bracht, die op zeer verdienstelijke wijze wer den gezongen. De burgemeester en de raadsleden, alsmede vele genoodigden waren hiervoor op het bor des gekomen, alwaar zij dte aubade in ont vangst namen. Zeer vele belangstellenden waren samenge stroomd om getuige te zijn van de werkelijk mooie liederen, die gezongen werden. Na de aubade van de zang- en muziekveresniging werden door de schoolkinderen eenige liede ren gezongen, die ook evenals ljet voorgaan de, met luid applaus werden begroet. Hierna trokken de kinderen, alten met oranje opgesierd en vlaggetjes in hun hand, door het dorp, om elders het Koninginnefeest te vieren. Ook het fanfarekorps, gevolgd door de zang- en muziekvereen-ig-ingtroik, onder het spelen van een lustig deuntje door het dorp heen. Hiermede was de aubade cn het oifiéieëlé gedjeelte van liet program geëindigd en ging men verder met de verschillende attraeties die daar waren het feest voortzetten. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te jioudt eene openbare vergadering op Dinsdag 4 September 1923, des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen. 1. Installatie Raadsleden. Beëediging van de herkozen en gekozen raadsleden: J. H. M. Balvers, P. H. Fijma, A. Hoogmoed, J. van Houten Jz., J, D. Jansen, P. Klaver, B. N. Loerakker, Joh. van de Loo, J. O. Vermeer, J. H. A. Vooren, P. de Vreugd, E. Selhorst. 2. Benoeming wethouders. Benoeming van 2 wethouders, in dc plaats van de heeren J. H. M, Balvers en H. Veldhuijzen van Zan ten, die op 4 September a.s. periodiek als raadsleden aftreden. 3. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 4. Ingekomen stukken. Deze bevatten goedkeuringen door Ged. Staten, dankbetui ging F. J. Payens. 5. Benoeming van 4 leden van de gascom- missie. Aftr. zijn de heeren J. H.' A. Vooren, C. G. v. d. Poll, A. Th. Murk en Th. Paase. 6. Benoeming van 2 leden van de Garan tie-commissie. Aftr. zijn de heeren J. H. A. Vooren en P. de Vreugd, 7. Benoeming van 3 leden van dc Water leiding-commissie. Aftr. de heeren C. G. van de Poll, P. de Vreugd en J. H. A. Vooren. 8. Benoeming van 3 leden van de plaatse lijke Gezondheidscommissie. Aftr. zijn dc heeren H. Veldhuijzen van Zanten, J. H. A. Vooren en P. de Vreugd. 9. Benoeming van 2 gemachtigden voor de vergaderingen van aandeelhoudsters" der N. V. Electriciteitsbedrijf H. L. S. Aftr. dc heeren J. Id. M. Balvers en Th. Jonkheer. 10. Benoeming van 5 commissarissen in de N.V. Electriciteitsbedrijf II. L. S. Aftr. de heeren P. de Vreugd, P. Klaver, C. G. v. d. Poll, J. H. A. Vooren en A. 1 h. Murk. 11. Benoeming van 3 leden, drie plaats vervangende leden en aanwijzing van den president en den vice-president van de com missie van advies over het Pompstation. Aftr. zijn de heeren C. G. v. d. Poll, P, dc Vreugd, J. H. A. Vooren, P. H. Fijma, A. Th. Murk en J O. Vermeer. 12. Benoeming van 2 leden en 2 plaats vervangende leden van der Pernamente Com missie Ambtenaren-Reglement. Aftr. zijn de heeren J. K. A Vooren en Th. Jonkheer als leden, A. Th. Murk en J. O. Vermeer als plaatsvervangende leden. 13. Benoeming van 2 leden én 2 plaats vervangende leden van de Permanente Com missie Werkliedenreglement. Aftr. zijn de heeren Th. Jonkheer en P. de Vreugd als leden, A. Th. Murk en P. Klaver als plaats vervangende lecien. 14. Onderzoek geloofsbrief nieuwbenoemd raadslid J. Heemskerk. 15. Opheffing Distributie-bedrijf. B. en W. 'stellen den -Raad voor om wegëhs de dóorr hen gegeven redenen het Distributiebedrijf op te heffen met ingang van 1 September 1923. Zusier Augustina. Gisteren herdacht Zuster Augustina in het Mariageslicht alhier haar Zilveren Professiefeest. Op uitdrukke lijk verlangen werd het feest: ijMccn in bet klooster cn op rle meest eenvoudige wijze herdacht. Onderwijs. Mej. .1. Heijboer, onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool alhier (hoofd 'de heer E. A. Janssen) is in gelijken betrekking benoemd Ie Oud-Scholen. Commissie van Advies over het pompsta tion der Waterleiding: A. Verduyn, lid. Commissie inzake werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling: P. Warmerdam, voorzitter. Commissie in zake Belasting reclames: J. Pijnacker, A. Verduyn Jr., A. H. Schrama. Besmettelijke ziekten. In deze gemeente kwam in dc week van 19. tot en met '25 Augustus 1 geval van roodvonk voor. Vroeg. Nauwelijks zijn de bloembollen uit den grond, of men begint ze weer aan Moe der Aarde terug te brengen. Zoo hier en daar is men het land aan 't opperen, oftewel ge reedmaken voor het planten, terwijl meer dere kweekers reeds aan het narcissen plan ten zijn. De verwachting is. dat er dit jaar wel uitgeplant zal worden, daar er dit jaar veel schijven werden afgeworpen. Juvenaat-loten. Wij waren in de gelb- genheid reeds eenige prijzen te zien van de Juvenaatsloterij. Een driehonderdtal prijzen zullen in het Juvenaat worden opgesteld en zullen Zon dagmiddag van vier tot zeven uur te bezich tigen zijn. A.s. Maandagavond ten overstaan van den Commissaris van Politie, trekking in het juvenaatsgebouw. Sport. Het programma voor het Sport park a.s. Zondag is als volgt: Te een uur Vitrix van Haarlem tegen Graaf Willem II uit Den Haag. Te drie uur een wedstrijd tusschen Leiden I en Lisserbroek I om den Leidschen Courant Beker. Daarna spelen de Meer II uit Amsterdam tegen Wilhelmus II van Voorburg. Als winnende ploegen zién we uit den strijd komen: Graaf Willem, Lei den en Wilhelmus. Evenwel is er niets gril liger dan voetbaluitslagen, waarbij vrouwe Fortuna dikwijls een groote rol speelt. Deze uitslagen baseeren we op het spel dat in de vorige wedstrijden werd gegeven. Waarschuwingsbord. In den Langewcg een honderdtal meters voor de Noordwijker hoekbrug is een waarschuwingsbord ge plaatst, waardoor het publiek gewezen wordt op het gevaar van deze scherpe bocht en dus langzaam te rijden. Gemeentezaken. Hieronder volgt eer: lijst van div. commissies en vertegenwoordigers der gemeente Lissc, welke op Dinsdag 4 September 1923 aftreden. Gaseommissie: .1. Rigg°h J. Pijnacker, A. Verduyn Jr., P. Warmerdam, J. Balkenende. Coanmiaise Haven en Vaarten: J. Pijnac ker, J. M, v. Til, I'. Warmerdam. Commissie voor Sociale Aangelegenheden: J. Pijnacker, A. Verduyn Jr.. P, Warmer dam. Raad van beheer der N. V. Elcctricileitsbe- dirijf H. L. S» J. Pijnacker, lid. Waterleidingcommissie: A. Verduyn Jr., J- P. Sogers, A. H. Schrama. Commissie Grondbedrijf: J. M. v. Til, E. Lange veld, C. Schrama. J. Balkenende. Bestuur Woiiiin-gverceniging „Volksbelang" J. P. Sogers, J. C. de Haan, vertegenwoordi gers. Commissarissen der N. V. Elcctriitedtsibe- drijf H. L. S.: J. Pijnacker, J. M. v. Til, C. Lange veld, A. Verduyn Jr. Gemachtigden- in de vergadering van Aan- dfeelho-udsters in de N. V. E1 ectriciteitsbedxijf H. L, S.: G. J. M. Eenhuis, J. Riggel, G. Tromp. Woensdag was voor de bevolking van Zilk een groote feestdag: de plechtige inwijding der verbouwde en 'vergroote R.K. Par. School Do feestviering ving aan le 9 uur in de rijk versierde indevote Parochiekerk van het Ailerh. Hart van Jezus, waar een plechtige H. Mis werd opgedragen door den Iloog- eerw. heer Mgr. Zondag, Deken cn Pastoor van Vogelenzang, met assistentie van den Zeereerw. lieer B. van Leeuwen. Pastoor van St. Joseph te Hillegom als Diaken en den Weleerw. heer E. J. van Nes. kap. van St. Martinus le Hillegom, als subdiaken. In het priesterkoor hadden de Zeereerw. heeren Wassen. Pastoor van Bennekroek en de Zeer eerw. here Hafkenscbeidt. Pastoor der pa rochie Zilk plaats genomen. Deze plechtig heid werd bijgewoond in de eerste plaats door liet personeel der Par, School en de leerlingen, waaronder vele -lieve Bruidjes, ver der door hel kerk- en Armbestuur en heeren collectanten, door den Edelachtb. heer Bur gemeester Van Iers# van Noordwijkerhout, de wethouders dier gemeente en verdere no tabelen. Het zangkoor voerde hoogst verdienstelijk uitsluitend Gregoriaansche gezangen uit. Zeer vele geloovig-en waren mede tegenwoor dig, om Gods zegen voor de jeugd in liet 11. 'Misoffer af le smeeken. Te 11 uur had -de plechtige inwijding der [school plaats. Behalve-de reeds genoemden 'merkten wij nog op de Inspecteur van het IE. O. dc lieer K. Brants, de Btiss. Insp. Rea ltor Jansen-Sclimidl. meerdere Priesters, vele leden der Feestcommissie van Mgr. Zondag, de heer de Wreede, aannemer van liet ge bouw e.a. De plechtige wijding geschiedde weer door Mgr. Zondag, geassisteerd door Rector Jan sen-Schmidt en Kap. van Nes, canlores, Pas toor van Leeuwen en Pastoor Haf'k en scheidt cerenioniarus Pastoor Wassen van Bennc- broek. Na de wijding der lokalen en kruis beelden. begaven zich alle kinderen met hou- iquetten in de liamd onder leiding van het personeel naar huiten, rond hel daar in de open lucht op de speelplaats opgerichte H. -Hartbeeld. Mgr. Zondag wijdde nu hel'beeld, waarna door allen liet „Geloof in God' werd gebeden. Mgr. Zondag sprak nu met zeer duidelijke slem de kinderen toe. In dit oogen- bli'k, waarop zij zich zullen toewijden aan liet H. Hart, wil Mgr. hun het Evangelie her- inneeren: „Laat de kleinen lot Mij komen en verwijder ze niet." Dezelfde Verlosser leeft ook nu nog onzichtbaar voort in z'-n kerk en door zijn genade-middelen. Nu gij u gaat toe wijden, doet hel van ganscher harte; Hij be zit nog dezelfde liefde en almacht van toen; Hij zal u steun, troost en kracht geven ook in uw later leven; tracht tiet Goddelijk voor beeld le volgen, neemt uw toevlucht tot Hem, smeekt zijn zegen af voor ii zelf, uw ouders cn-onderwijzers. Waar Jezus zeiL-Zfijt,: Leert, van mij, dat Ik zachtmoedig en nederig van harte ben, daar zal Hij ooi. wat er óver u kome, mits ge Hem trouw blijft, u nist ge ven voor uwe zielen en zijn zegen vooral op u rusten. Hierna werd door den Deken de Akte van toewijding verricht, waarna door allen ge zamenlijk onder leiding van den beer J. Remmerswaal, hoofd der school, oen lied ter eere van het H. Hart werd gezongen. Pastoor Hafkenscbeidt brengt nu hartelijk -dainik aan Mg. Zondag voor het schitterend vele dat deze heden voor Zilk. voor zijn oud- parochianen gedaan heelt en steil voor te diens eere nog even het Jubellied' te zingen dat bij het Gó u-den Priesterfeest beeft weer klonken. Uit volle horst wordt dit gezongen (wijze Ooslenrijkseh Volkslied) gevolgd door een spontaan driemaal herhaald: lang zal hij leven. Mgr. Zondag dankt voor deze hulde, waarna Pastoor Hafkenscbeidt liet woord neemt. Hij zegt nogmaals den Deken hartelijk dank na mens diens oud-parochianen, die hem zoo zeer beminnen. Detzen morgen droeg it, Mgr., hél H. Misoffer op voor hun geestelijk en tijde], welzijn, u hebt thans de kinderen aan Jezus' Godd. Hart toegewijd en de school ate lot een heilige plaats. De pastoor licht nu liet nitgespoken kerkelijk gebed toe om te 'besluiten dal liet onderwijs er zoo zij. dat dó volheid der wet in dank aan God vervuld worde. Spr. dankt den Burgemeester voor diens tegenwoordigheid; al-s vader der ge meente h-oopL spr. dat de bevolking der Zilk niet de slechtste van Burgemeesters onderda nen mogen zijn. Pastoor dankt ook Inspec teur Brants voor diens tegenwoordigheid, welke op hoogen prijs wordt gesteld' en ziel er het bewijs in, dat de Inspecteur redenen heeft tot. tevredenheid over school, onderwijs en onderwijzers; hij spreekt den wenscb Tilt, dat, de Inspecteur tevreden moge blijven en Zilk nog eenmaal oen voorbeeld zij voor an dere scholen in do Inspectie van den Iiee-r Brands. Dank 'brengt spr. ook aan liet School bestuur voor zijn grooten ij-ver en aan het personeel, bijzonder aan 't. hoold, dien heer Renimerswaal voor dien-s ijver en voortva rendheid welke aan bom zoo goed besleed zijn. Moge u steeds met den zei kien ijver ver vuld blijven en met uw personeel in onderge- schoolbestuur. Spr. feliciteert het schoolbe stuur en hoopt, dat de school moge groeien en bloeien (applaus). Hierna worden de kinderen onthaald en ontvangen ook een gedachlen-isprentje. Van de mooie, zeldzame groep werden door den fotograaf J. de Haas te Hillegom kiekjes ge nomen. Zoo is 29 Augustus een onvergetelijke dag geworden voor Roomscli Zilk. Het weder hield zich huiten verwachting schitterend. idten aan den bloei der school. Ten slotte brengt pastoor dank aan alle genoodigden voor wat zij deden, oan deze dag lot een onvergetelijke te maken. Applaus. Inspecteur K. Branl-S spreekt nu zijn dunk uit voor de uitnood-iging. De aandoenlijke plechtigheden, waarvan spr. getuige is ge weest, maakt 'liet hem niet tot plicht lvier te zijn, doch doet hem met sympathie lot u u komen. Uw streven wordt door mij op hoogen prijs gesteld, waar de jeugd zoo schoon getooid, zich opdraagt aan God. Geen schooner, geen heerlijker aanblik is moge lijk. Spr. vergelijkt deze school in de Zilk met een groei,enden jongen, wiens któeren steeds te klein worden. De inspecteur feli citeert den pastoor met liet succes en met diens personeel, geconcentreerd in het hoofd en hoopt, dal God allen zegene. (Appl.) Burgemeester van lersel brengt dank voor 'die waardeerende woorden jegens hem en het gemeentebestuur gericht, liet is spr. en zijn Wethouders 'n voldoening geweest -deze plecli Ligbed-en hij le wonen. Hier zijn hij den bouw geen wanklanken gehoord hier heeft hot Schoolbestuur niet tegenover, -doch naast de gemeente gestaan, daarom vooral i-s spr. met zooveel sympathie hier. De Burgemeester illustreert de medewer king en sa-men werking met duidelijke voor- heelden en spreekt de hoop uit, dat de school aan de gemeente nog veel geld moge kosten, omda-t hij de overtuiging heeft, dat het geld' -steeds goed 'besteed zal zijn, omdat hier op gevoed worden kinderen tot goed ontwikkel de mannen en vrouwen, d'ank zij de kracht en ambitie van het personeel en van het De Hanzebunk. Bij helcorrespondenl- schap van de tfinizeba-nk alhier is van hel hoofdkantoor le Delft een schrijven ingeko men, inhoudende liet bericht, dat met ingang van 1 September e.k. liet correspondentschap wordt opgeheven. Vrijwilliije Landstorm, De uitslag van den ten schietwedstrijd is als volgt: le prijs J. Winter met 48 p., 2e prijs J. Hui gen en 3e prijs J. Levering met 47 punten. Van den 2en wedstrijd is de uitslag: le prijs J. Winter met 49 p., 2e prijs lan Neelen met 49 p. en 3e prijs J. Levering met 48 punlen. De opkomst was bevredigend en de prij zen, die bestonden uit sigaren, waren uilge.- loofd door de Plaatselijke Landslormcom missie. Het feest is op September. Ons Koninyinnefeest. Door de flinke deel neming kan het program, dat de feestcom missie zich had voorgesteld, uitgevoerd wor den. De Voorzitter was zoo vriendelijk aan uw correspondent liet volgende voor de cou rant bekend te maken. I. Groote optocht. Vertrek 9 uur v.m. van af de St. Jozefscholen in zuidelijke richting. Op het Raadhuisplein een muzieknummer door het fanfarekorps en een zangnummer door de schooljeugd. Terug in noordelijke richting tot (iehr. Kramer. Terug tot dte R. K. Scholen: Ontbinden. De volgorde zal zijn a. Ruiters, b. Groe[>en schooljeugd (jongens), c. Fanfarekorps, <1. Groepen Schooljeugd (meis jes), c. Historische en Allegorische groepen, f. versierde Rijwielen. Na den optocht tracta tie der schooljeugd in de scholen. II. Volksspelen. Aanvang half twee op liet Voetbal terrein Voor niet-parocliianen entree 25 cents. a. Voor tie schooljeugd (jongens en meis jes afzonderlijk), b Voor d-e schoolvrije jeugd tol 16 jaar (ook voor jongens, meisejs). c. Ringsteken per fiets. d. Gecosluniceerde Voet balmatch' voor veteranen. Deze edwstrijd vangt aan om 6.30 uur. En-trée voor iedereen 0.10. Op liet terrein is een consumptietent aanwezig. De ingezetenen worden opgewekt hel dorp een feestelijk aanzien te geven dioor het uit steken der vlaggen, liet versieren van gevels en- bruggen, illuminaties, enz. Loting. De loting voor de Nat. Militie 1924 voor deze gemeente zal lapats hebben' te Beverwijk in liet gymnastieklokaal der open bare school, op Vrijdag 7 September 1923, des voormiddag* kwart over elf. Gasdemonstratte. De gasdenionstratie, georganiseerd door den directeur der gasfa briek le Krommenie, in liet lvotel Ass-uinhurg alhier, is Maandagavond begonnen en belooft oen reuzen succes te worden. De aal heeft zen zeer gezellig aanzien als gevolg der schitterend helle ga-svedlichling en dte smaakvolle wijze, waarop dte verschillende voorwerpen, als lor-, nuizen, comforen, lampen, ad'bkuip en geyser zijn geëtaleerd. De opening had plaats door genoemden directeur en werd door een tal rijk lielangstellend publiek bijgewoond. Mede arenw tegenwoordig als offioieeele eprsorien B. en W. van Krommenie. djp heeren Mole naar en Albers, leden der gaseommissie te Krommenie, d'e o'ud-hurgemeester K. Cz. de Bcyr en B. en .W van Asseendtelf). De heer Seizener, directeur, hield een korte inleiding over lic.l gais en somde op de groote voordeden van koken op ga-s. De heer Uitcerwaal, vertegenwoordiger van de gasmeter- en gasfornuizen fabriek „Dord recht" hield een gezellige causerie over het koken op gas en vond daarbij gelegenheid het koken te demonstreeren op een gasfor nuis en een gascomfoor uit zijn fabriek. Ken maaltijd voor 6 personen, beslaande uit soep, aardappelen, vl-eeseh, postelein, rijst en prui- medanten, erwd, door he:n onder zijn gezelllige causerie klaargemaakt op een wijze, waar over men „pal" stond. Üok een paar taarten werden ge-bakken. Fijn hoof! Hierover niets meer, gaal zet fzien Donderdagavond half 18 De firma Kegg schonk thee en d'e dames kregen daarbij een heerlijk amandelbroodje, gebakken in den gasoven van dten lieer Uiter- w-ijk. Het tentoongestelde werd aandachtig bezichtigd. Behalve toestellen van bovenge noemde firma waren er ook van. d-e firma Senkrngswerk A. G. le Hitdesheim en van Góutseh te Amsterdam. De tentoonstelling en dte demonstraties zijn ten voile een gang naar het hotel Assumiburg waard. Gedeeltelijk ongecorrigeerd. Gemeenteraad, Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort, op Dinsdag 4 September 1923, des namiddags half 8 uur ten Raadhuize. 1. Beëediging der nieuw benoemde raads leden. 2. Benoeming van twee wethouders. 3. Benoeming van drie leden der finantiëele commissie. 4. Benoeming van drie leden der Zoo zoet jes aan begint Haarlem in de feest stemming te komen. Wie zei drie maanden geleden ook weer -d:it er geen animo voor hei Regeeringsju-bl- leum was? Die man had gelijk, maar hij en niemand zal toch verwacht hébben da! wij allen drie maanden I:r uitgelaten do- en vroolijk zouden zijn in 't vorruilzi. i:l van een oranjefeest? Dan zou ter misschien met re-den van een driedubbel gebeide oranje- biltenslemniing kunnen gesproken ziin. Dergelijke feesten hebben altijd iets kunstmatigs. Een spontane huldebetuiging krijg je alleen hij de geboorte van Prinses Juliana of al, de socialisten probeeren hot Oranjehuis d-e laan uit le sturen Dan krijg je zulk een klale ing van oranjetrouw, dat de socialisten zich in hun hu-izen schuil hou- id'en en hun aanvoerder in bed kruipt; Overigens is nienümd in slaat op com mando ééns per jaar op 31 Augustus in Oran jevutir te ontvlammen, maar dat nis-rut riet weg, dat den socialisten en allen zwartkij kers ten spijt de komende jubileum/dagen hartelijk zullen worden gevierd. AHerwege wordt -de hand aan versieringen gelegd en het maken der plannen daartoe evenmin als het verzamelen der gel-den en de medewerking daaraan komt van tegen standers van oranjevreugde natuurlijk. Het zat iedereen opvallen zoo enthousiast straat- versieringen word,en aangepakt. En reeds is maandenlang een comité van werkzame menschen bezig om -dc juhileumsdagen tot dagen van gepaste vreugde te maken en wel zoo dat iedereen daarvan genieten kan. Reeds vroeger schreven wii herhaaldelijk, -dat er alle aanleiding is om dit zilveren re geeringsjubileum in gepaste vreugde te her denken, een vreugde die past bit de moeilijke lijden d-ie wij beleven. 'Wie iels anders sug- gereeren wil, mist den juislen kijk op d-e -dingen. En zoo hopen wij dar. in de eerstvolgen de dagen in de N. H. Crt. uitvoerig melding le kunnen maken van een goedklinkende feestvreugde in Haarlem, terwijl de directie -der N. H. Ct. in een der eerste dagen van September niet de uitgave van een Regee- ringsiu'bileum-nummer eveneens liet bewijs zal trachten te leveren van -de vele redenen, d-ie er zijn, om ons óp dit Koninsmnefeesl over de afgeloopen 25 iaar te verheugen. t Ul'U Lflipvn C1I unci. It" ~-'0~ 1 1 1 UI' 1 schik'thei-d en onderdanigheid gearbeid wor-.commissie van bijstand voor publieke wer ken. 5. Benoeming van vier leden der com missie van bijstand voor de bedrijven. 6. Ingekomen stukken. 7. Vaststelling der ge- meenterekening over 1922. 8. Vaststelling ko hier Bouwterreinenbelasting. 9, Voorstel tot niet weder verhuring van grond aan de erven Molenaar voor een vischdrogerij op het terrein ten Noorden der spoorbaan van de H. IJ. S. M. 10. Subsidie voor steun- verleening. 11. Behandeling der belasting reclames. INBESLAGGENOMEN. In de afgeloopen week werd door de be ambten van den Keuringsdienst te Haar lem bij een slagtr hier ter plaatse ongeveer 100 K.G. gehakt voor de consumptie afge keurd en onder toezicht der politie naar het abattoir te Haarlem vervoerd ten einde aldaar te worden vernietigd. Een losse arm! Zondagavond bezocht een juffrouw uit Haarlem „de tent d-e-r lustige tonnen" op het feestterrein in Scholen. Zij rolde om. (wat 'dan ook de bedoeling der lustige tonnen is) en hij deze wenteling ge raakte 'haar aim uil de kon). Zij moest zich hiervoor weer onder dok-Iers behandeling stellen. Wij schrijven „weer'' omdat volgens mededeeling vain genoemde iuffxo-uw, het hij haar usance is. dal de arm uit de kom schi-ct. Dit diene ter geruststelling van velen die anders ndet moer van die' lustige tonnen ge bruik zouden durven ntaken. Barometerstand van 12 uur van. 753, stilstand OPGAVE VAN: Raadslid. De heer J. F. H. Pruschen heeft heden in verband met drukke werk zaamheden, bedankt als lid van den Raad. Als zijn opvolger zal worden benoemd dc- heer H. Heidstr'a, bouwkundige. Medegedeeld door de SPAARNKBA.VK. De Beurs opende heden, iets flauwer* V. K. j HEDEN 5% Nederland 1919 94 V, 92 6% Nederlan-d 1923 101 99V3 Oude Vaart 75 S2 dito Gem. Eigendom 65 72 Mij. „Nederland" 124 133 Scheepvaart-Unie 96 103 Rotterd. Lloyd 1041/. 115 Holl. Lloyd 63/, Pakelvaart 104'/, 109'/. Oude Boot 45 53 Holl. Stoomboot 15 1 H. V. A. 389 419 Java Cultuur 295V, 334 Jurgens gew. 43'/. 5f'/j Koloniale Bank 132 147'/,, Indische Bank 107V, 117'/. Gert. Handel Mij. 115 122'/, Kesc. dito 115'/, 122'/, Orion 23 26 Geconsolideerde 120 129 Kon. Olie 326'/, 355 M. S. Steel 91 94'/j Marine comm. 73/, Vorstenlanden 14 157 Actions- id. 132 152 Poerworedjo 80'/, 9Q Oude Deli 275 288 Senembah 233 263 Deli Batavia 290 319. Amsterdam Rubber 146 157 Serbadjadi 296 S'Jlau 112 118 Wai Sumatra 114'/. 124'/, Dordlsche Petr. 312 340 Southern Rails 33 34 Union 133 137 Anaconda 83"/, 873/., Wabash j 81/, S'/s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1