SCHOTEN. OVERVEEN. BLOEMEND AAL. HAARLEM. Giften. Het Post- .en Telegraafkantoor op 31 Augustus. Eainens Hoofdacte. VAN ONZE RECHTBANK. Goedkoop reizen. Faiilissementei.. Beëedigd. Anü-alcohoLtentoonstelling. Weldadigheid naar Vermogen. DE JUBILEUMFEESTEN. HET PROGRAMMA. x Vele bijzonderheden. Loterij uitgesteld. BURGERLIJKE STAND. DÉ TOESTAND VAN LOUIS BOUWMEESTER. 3H@EZ0MDEN. SPORT EN SPEL D. H. V. B. District Haarlem en Omstr. tiationoal Huldeblijk. Door het plaatsel. *ub. comité voor het Nationaal Huldeblijk voor H. M. dé Koningin is dezer dagen een bedrag van 353,88 kunnen opgezonden ss orden. Voorzeker is hier een woord van dank op zijn plaats aan het comité, zoowel als aan de jonge dames, die eigenlijk het moeilijkste en ondankbaarle werk met zulk een succes heb ben verrtch', als aan ben. die giften schon ken. HÊEMSTEDu. Gemeentebedrijven. Aan het jaarverslag der Gemeentebedrijven over 1922 wordt het \>ljende ontleend. Gasbedrijf. Het jaar 1922 is voor het Gasbedrijf een belangrijk jaar geweest. Met de omzetting van het retcrtenbedrijf in een kameroveninstallatie, die in den loop van dit jaar haar volledig beslag kreeg, was het bedrijf geplaatst in de rij der modern ingerichte fabrieken en mocht verwacht wor den dat de resultaten van het bedrijf dit jaar in een gunstige verhouding staan ten opzich te van die van vorige jaren. De bedrijfscijfers en resultaten geven duide lijk blijk dat aan deze verwachtingen is vol daan ofschoon de cijfers nadeelig worden beïnvloed door het nog geruimen tijd in be drijf houden van oude retortenovens tijdens den bouw van het tweede kamerovenblok. Bij een normalen gasprijs werd ëen winst behaald van 47.200.69. De gaslevering steeg van 1.898.190 M tot 2.250.405 M en vermeerderde met 18.55%. Werd in de maand December 1921 afgeleverd 195.945 M in December 1922 bedroeg die aflevering 242.550 M De gasprijs, welke in den aanvang van 1922bedroeg 16 cent over den gewonen meter en 17 cent over den muntmeter, werd na de metzropnarrie in April verlaagd tot resp. 13 en 14 cent per M Het buizennet werd in 1922 uitgebreid met 5207 M., tegen een inhoud van 71479 M zoodat op 31 December 1922 dit buizennet bestond uit 52129 M. buis met een inhoud van 829.210 M Het aantal lantaarns der openbare ver lichting werd met 51 stuks uitgebreid. Het aantal geplaatste gewone meters be droeg 31 December 1922 2010 st. tegen 1642 in 1921, een toename dus van 22.41%. Duinwaterbedrijf. De bedrijfs- en financieele resultaten zijn bevredigend. Na afschrijving bleef een winst saldo over van 10.377.92. Het waterverbruik bedroeg in totaal 214.500 M tegen 224.470 M in 1921, zijnde dus een vermindering van 4.4%. Deze vermindering kan worden toegeschre ven, behalve aan den minder warmen zomer, aan de verdwijning van het tarief B. het tarief zonder meter, waardoor de verbruikers ge» dwongen zijn verspilling van water te vermij den. Het waterverlies is belangrijk gedaald. Het buizennet werd uitgebreid met 16 M., met een inhoud van 40.47 M., zocdat op 31 Dec. 1922 het hoofdbuizeunet bestond uit 40.035 M. buis van 520.63 M inhoud. Op verschillende plaatsen in de gemeente werden totaal 36 brandkranen geplaatst. In den loop van het jaar werden 659 meters bijgeplaatst, 193 verwisseld en 39 weggeno men. Electriciteitsbedrijf. Ook in het afgeloopen jaar heeft het bedrijf zich wederom" krachtig ontwikkeld. De bedrijfsresultaten waren gunstig. De stroomafgifte nam toe met 29.85% en steeg tot 770.320 K.W.U. Het aantal verbruikers vermeerderde met 518. De gemaakte winst na afschrijvingen en uitkeeringen wegens rente bedraagt J 55.400.79. Stoornissen van eenige beteekenis vonden niet plaats. Het hoogspanningskabelnet werd uitge breid met een lengte van 112 M., waardoor de lengte thans 11.324.50 M. bedraagt het laagspanningskabelnet werd uitgebreid met een lengte van 4199 Meter, zoodat dit op 31 December 1922 bestond uit 34.663 Meter totaal. Het aantal op het net aangesloten motoren bedraagt 93 met 384P.K., terwijl aan het eind van het jaar acht bijzondere contracten voor stroomlevering loopende waren. Met ingang van April werd de stroomprijs verminderd voor Tarief A met 1 cent per K.W.U. en voor Tarief B met 2 cent per K.W.U. Ontslag raadslid. Door den heer P. Zegwaart is hedetr mededeeling gedaan dat hij zijn benoeming tot lid van den Raad der gemeente Heemstede niet aanneemt. Volgens de uitslag der laatst gehouden verkiezing zal in zijn plaats als zoodanig optreden de heer Hilterman. De heer Zegwaart werd gekozen )p de lijst der R. K. Arbeiderspartij. Werkloosheidscommissie. Als lid der OCerkloosheidscommissie is door den heer P. Zegwaart ontslag aangevraagd. Biljarten om den Heemstedeprijs. Maandagavond: de Nijsv. Zeil löO125; BootmanVoilenga 150—91; P. Huijboom <le Nijs 150109; v. ZeilA. Booiman 08 150. De heer A. Booiman braeht <!e hoogste serie op 52. Dinsdagavond; MastenbroekP. Kobus 150 —102; BoerwinkelBottelier 150119; van ZeilMastenbroek 77150; Masten brok Boerwinkel 1501.39. Hoogste begin serie de lieer Boerwinkel met 17. Personalia. Bij Kon. besluit van 30 Jüli is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Haarlem mevr. N. H. M. Pliesler—de Vries, alhier. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Dinsdag 4 September 1923, des namid dags 2 uur. ten Raa-dhuizc te Overveen. De agenda vermeldt; 1. Installatie nieuw gekozen raadsleden. 2. Benoeming wethou ders.' 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming leden der schatiingscommissie. 5.Voorip.opjge vaststelling gemeenterekening dienst 1922. 6. .Schoolbouw op 't landgoed „Dennenheuvel". Voor de Duitsche priesters, van A. K. 20 10 vrije gift en 10 voor H. Missen.) De Directeuren van het Postkantoor en van het Telegraafkantoor te Haarlem ma ken bekend, dat op 31 Augustus a.s. het Hoofdpostkantoor en de Bijkantoren ge opend zullen zijn van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. en "het Hoofd-Telegraafkantoor als op werkdagen. Voorts zullen de 3e en 4e briefpostbe- stelling, alsmede de 2e pakketpostbestelling niet worden uitgevoerd, terwijl de lichtingen der brievenbussen in de stad te circa 4 en kwart voor 7 uur n.m. komen te vervallen. HAARLEM. Geëxamineerd 12 mannelijke candiduten, geslaagd de hoeren N. D. Fra-n- kema, Zaandam; N. v. d. Holst, Velsetv; M. E. J. H. Pander, Amsterdam en L. A. Buller, Hoorn. Afgewezen 8 candidaten. DE HARÏNGVISSCHERIJ. Men schrijft ons Ook in de afgeioopen week werd weder een flinke hoeveelheid haring in ons land aangevoerd, n.l. 18382 tonnen. Door 49 vaartuigen is dus gemiddeld een lading van 375 tonnen binnengebracht, hetgeen een Veer hoog gemiddelde is, en we! bewijst dat de visscherij over 't geheel niet slecht gaat. Ondanks deze niet onbeteekenende aan voeren hebben we een geregelde stijging van de prijzen mogen opmerken, althans wat de maatjesharing betreft, welke, ofschoon het percentage volle haring geleidelijk wel toeneemt, toch nog het grootste deel van de ladingen uitmaakt. Zoo is de prijs van de maatjesharing thans weer geklommen tot boven 10 per kantje, een noteering, eenige guldens hooger dan nog slechts twee a drie weken geleden. Daarnaast heeft de markt zich voor volle haring ook vrij goed gehandhaafd, zoodat het aspect in het haringbedrijf op 't oogen- blik wel wat gunstiger is geworden dan voor enkele weken. De toestand is nog heel ver verwijderd van wat we roskleurig zouden kunnen en mogen noemen, maar zoowel voor reeders als voor zeelieden zijn de gelde lijke resultaten na volbrachte reis toch wel aardig wat vooruitgegaan, en in den haring- handel schijnt althans zoovee! te doen te zijn, dat deze zich over een vrij ruimen aanvoer ontfermt, zelfs tegen oploopende prijzen. We hopen van harte dat deze tendenz zal blijken voor geruimen tijd de overheerschen- de te zijn geworden. Onwille keurig vraagt men zich af wat van een en ander de oorzaken mogen zijn, Op deze vraag worden de meest tegenstrij dige antwoorden ten beste gegeven. Over één oorzaak bestaat wel eenstemmig heid, namelijk het voor den haringhandel zooveel gunstiger weer dan dat van een paar weken terug, toen groote hitte groote belem meringen veroorzaakte, terwijl nu reeds eenigen tijd koel weer het zaken doen be vordert. Voorts schijnt er toch werkelijk ook wel wat meer gelegenheid om'in Duitschland zaken te doen, zijn gekomen, sedert daar de bestaande deviezenverordening ingetrokken werd, en de handel in deviezen dus vrij is geworden. Indien men echter kennis neemt van de moeilijkheden, welke bij onze ooster buren in toenemende mate aan het geldwezen vastzitten, voelt men wel eenigen twijfel op komen aan de waarschijnlijkheid, dat het vrijgeven der deviezen eenigszins blijvend tot verbetering in den handel in staat zal zijn. In de derde plaats kan als factor voor de verbetering in den toestand gewezen worden op het groote binnenlandsche verbruik van haring, dat dit jaar, stellig ook ten gevolge van de goede kwaliteit van het product, weder opvallend is. Deze factor althans kan wel van blijvende beteekenis zijn, en het zal goed zijn als de krachten voortdurend op vermeerdering der binnenlandsche con sumptie gericht zullen worden. Hoe geringer toch de afhankelijkheid van buitenlandsche markten wordt, hoe sterker het bedrijf staat. En mocht het buitenlandsche afzetterrein kunnen worden uitgebreid, zoodat vergroo ting van productie noodig zou blijken, dan zullen de normale economische krachten et wel voor zorgen, dat de uitbreiding onzer haringvisscherij daarmee gelijken tred houdt. Onvatbaar voor betwisting tenslotte blij ven wij het achten, dat ook de plannen der Reedersvereeniging tot bevordering van den afzet van haring, tot verbetering van de stem ming en zoodoende ook tot stijging van de prijzen aanleiding zijn geweest. Het komt ons voor, dat nu c'e tijd en de gelegenheid er zijn, om betreffende deze plan nen ietwat nadere mededeelingen te doen, aangezien de betrokken bedrijfskringen er in hoofdzaak ook reeds van op de hoogte zijn gesteid, en ons uit gesprekken en uit persberichten gebleken1 is, dat onjuiste ge ruchten hieromtrent reeds meer dan ge- wenscht de ronde doen. Wij hebben er ons bovendien van over tuigd dat te bevoegdër plaatse tegen een juiste publicatie geen overwegende bezwaren be staan. De actie dan der Reedersvereeniging is tweeledig zij rjcht zich op bevordering van het binnenlandsch verbruik, en op uitbrei ding van den afzet in het buitenland. Wat het eerste punt betreft, zij medege deeld, dat op 13 Augustus vanwege het Hoofd bestuur der Reedersvereeniging aan alle ge meentebesturen in Nederland een opwekking is gezonden om te bevorderen, dat het haring- verbruik wordt opgevoerd. In de betrokken circulaire wordt een uiteenzetting gegeven var den toestand in het haringvisscherij- bedrijf, en gewezen op het belang, dat het bedrijf zou hebben bij verveelvoudiging der consumptie, en op dat der bevolking, als het goede, goedkoope en uitermate voedzame product meer nuttigde.. „Indien de betrokken handel, b.v, groentenkooplieden, eens geani meerd werd zich met haring in te laten, zou er veel meer dan nu in consumptie komen, terwijl betrokkenen een behoorlijke ver dienste konden behalen, zonder dat de haring nog buiten bereik van welken kring ook zou vallen," merkt het Hoofdbestuur op. Ten einde een proef te nemen, verklaart de Ree dersvereeniging zich bereid aan de gemeente besturen sens een of meer tonnen goede maatjesharing te zenden. Te dezer zake nu is door sommigen opge merkt, dat de Reedersvereeniging dus een binnenlandschen haringhandel gaat begin: nen, en dus tegen het belang van den nor maken handel inwerkt. Niéts echter is min der waar, want de Reedersvereeniging denkt er niet over haringklanten te gaan winnen, doch beoogt alleen de aandacht van zeer velen nog eens op het artikel haring te vestigen en daardoor het verbruik op te voeren, iets waarvan juist de handel de goede vruchten zal plukken, indien eenig resultaat bereikt zou worden. Het is wel eens heel goed, dat aan alle gemeentebesturen eens bekend wordt, dat haring ook in den kleinhandel goedkoop kan zijn want een der grootste oorzaken van het geringe binnenlandsche verbruik is vaak de buitensporige prijs, door winkeliers gevraagd. Andere oorzaken zijn de geringe bekendheid in groote streken van het land, en de vaak onvoldoende kwaliteit, welke aan het publiek wordt' voorgezet. Als iemand eens een organisatie tot stand wist te brengen om regelmatig, gedurende het heele jaar, naar alle windstreken heen door het heele land, eenvoudige venters van goede haring' uit te zenden, die niet duurder dan noodig is, zouden leveren, dan zou hij daarmee den grootsten dienst aan de haring visscherij bewijzen, welke denkbaar was, want dan zou het bedrijf vermoedelijk goed deels voor goed uit den nood zijn. Van meer dadelijk in^ijpenden aard zijn de plannen inzake het buitenland. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is ter beschikking van de Reedersvereeniging gesteld een bij drage van ten hoogste 20.000 voor de be strijding van kosten, voortvloeiende uit door haar te nemen maatregelen ter bevor dering van den export van Nederlandsche Noordzeeharing. Het Hoofdbestuur heeft daarop onmiddel lijk overleg gepleegd met vertegenwoordigers der veis:hillende handelarenvereenigingen, bij welke gelegenheid overeengekomen werd om ten spoedigste te beginnen met verzending V3n twee partijen haring naar Duitschland,- en wel een partij naar Noord- of Oost Duitschland, en een andere partij naar het Roergebied. De uitvoering zop geheel geschieden on der verantwoordelijkheid der Reedersver eeniging, terwijl ter plaatse van verkoop een onafhankelijk deskundige met de werkzaam heden zou zijn belast, niet slechts met den verkoop, maar ook met de berichtgeving en de regeling der betalingen, enz. Bovendien zouden verdere plannen wor den ontworpen voor haringzendingen naar andere streken, welke meer dan Duitschland als nieuw afzetgebied zijn te beschouwen. Duitschland toch is ons oude, normale af zetterrein, en alleen daarom moeten er spe ciale zendingen heengebracht worden, omdat de zaken er vast waren geloopen ten gevolge van de economsche ontwrichting. Nadat echter het voornemen der Reeders vereeniging meer algemeene bekendheid had verkregen, de voorwaarden der onderneming nauwkeurig waren geformuleerd, de voor bereiding was voortgezet, en in Duitschland intusschen eenig schot in zaken openbaar geworden was, is er een storm van verzet opgestoken in sommige kringen van den handel, waar men, nu eindelijk eens bijzonde re maatregelen bleken door te voeren, slechts nadeelen en zwarigheden vreesde en allerlei particuliere belangen in gevaar zag komen. Het vroeger gevoerde overleg is dan ook dezer dagen hervat, en opnieuw hebben breedvoerige besprekingen plaats gevonden tusschen het Hoofdbestuur der Reeders vereeniging en afgevaardigden der handela renvereenigingen. Ten slotte is toch de inschrijving voor de zending naar het Roergebied doorgegaan, zoodat dezer dagen daarheen haring van wege de Reedersvereeniging wordt gezonden: Over volgende zendingen zullen nadere besluiten worden genomen gepoogd zal worden haring te plaatsen in de Baltische Randstaten, Rusland, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Rumer.ië, Polen. Het Er.gelsche systeem zal dus eeniger- mate worden gevolgd de haring eerst brengen ter plaatse, waar men rekent dat ze verkoopbaar zal zijn, om er vervolgens onder deskundige leiding mee te werken. Het is werkelijk zeer te hopen, dat deze arbeid algemeene medewerking za! vinden, en dat niet persoonlijke naijver cn wangunst, waardoor speciaal in dit bedrijf reeds zoo vaak de boel bedorven is, een spaak in het' wiel zullen steken VADERMOORD TER WILLE ZIJNER MOEDER. f Dinsdagmiddag werd te 2 uur voor de Va- cantiekamer onzer Rechtbank onder voor zitterschap van Jhr. 'Mr. de Marees van Swindercn de uitleveringszaak van den Belgischen soldaat F. A. B. L. in openbare zitting behandeld. Beid., geboren 25 Augustus 1901 te Schaer- beek en thans woonachtig te Etterbeek als pijpenmaker, bekende, zooals hij bij de politie alhier reeds had aangegeven, zijn vader met voorbedachten rade doodgeschoten te heb ben. Op 17 Juli 1.1. had hij van de kamer van zijn luitenant te Antwerpen, waar hij onder de v/apens was, een revolver weggenomen, die gedeeltelijk geladen was. Met den trein was hij toen naar zijn woonplaats Etterbeek gereisd, en had hij zich naar zijne ouderlijke woning begevfen, waar hij zijne moeder nie thuis vond en zijn vader boven liggend op de canapé. Zijn vader was even naar beneden gegaan en in dien tijd had bekl. zich in een burger costuum verkleed, teneinde na den aanslag gemakkelijker te kunnen ontvluch ten, Toen zijn vader weder boven kwam, haalde bekl. de revolver uit zijn broekzak te voorschijn en schoot, ofschoon hij zulk een wapen nog nooit gehanteerd had, deze op zijn vader 'af, die onder een luiden gil voorover op den grond stortte. Daarna had bekl. de revolver weer bij zich gestoken en was naar Gent gevlucht, waar hij tot den volgenden morgen had rondgeloopen Vandaar was. hij naar Ostende gegaan, waar hij een dag bleef en daarna naar Antwerpen. Weer een dag later ging hij per trein naar Roosendaal en verder paar Rotterdam, Am sterdam en naar Haarlem, waar hij op 23 Juli zich zelf bij de politie aanmeldde en revolver met patronen afgaf. Beklaagde verklaarde, den moord begaan te hebben omdat hij meende, daardoor zijn moeder te zullen helpen. Zijn vader, F. L. spoorwegarbeider te Etterbeek gaf zijne vrouw slechts een klein gedeelte van zijn verdiensten en besteedde het overige om zich te bedrinken en uit te gaan. In de ouderlijke woning, waar de vader zijn vrouw en eenigen zoon altijd slecht behandeld had, waren dron kenschap, ruzie en mishandelingen niet van de lucht. De moeder was voor beklaagde altijd heel goed geweest, verzekerde hij, en hij ging ook altijd met haar wandelen, bijna nooit met kameraden, terwijl vader zijn eigen genoegens zocht. Beklaagde bekende, nu berouw te gevoelen, niet zoozeer omdat zijn vader nu dood was, maar omdat zijn moeder veel verdriet had over zijn daad, zooals zij hem geschreven had. Na dit verhoor verklaarde de president deze zitting gesloten. De rechtbank zal aan de re geering advies uitbrengen omtrent het of niet voldoen aan het verzoek tot uitleve ring van beklaagde aan de'Belgische justitie. HAARLEMSCHE SCHOOLVEREENI- GING. Wijlen Mej. Luiting herdacht. De heer L. v. d. Wilk Jr., hoofd aan de school der Haarlemsche Schoolvereeniging, zond aan de ouders der leerlingen onder staand schrijven „Onbekendheid met Uw adres is oorzaak, dat de heer en mevrouw J. H. Luiting, 51 P. C. Hoofttraat Amsterdam tijdelijk adres Stationsstraat 10, Utrecht mij ver zochten, U mede te deelen, dat hun dochter mej. M. A. Luiting, onderwijzeres aan de school der Haarlemsche Schoolvereeniging,' tot hun diepe droefheid slachtoffer blijkt te zijn geworden van het auto-ongeluk te Luz- St. Sauveur. Mijzelf is het een behoefte, hier aan toe te voegen, hoezeer wij in de overle dene zullen missen een jonge vrouw, die door haar evenwichtige persoonlijkheid, haar grooten tact en haar hartelijke liefde voor ,onze leerlingèn, zich den eerbied en de genegenheid had verworven v.an allen, die haar mochten gadeslaan bij de vervulling van haar taak." GEVONDEN VOORWERPEN. G. Visser, Molenaarswcg 11, ceintur van regenjas; Koningsbruggen, Sch-agchelstraat 33, grijze manielceintuur; Wesselius, 2e Zuidpolderstraat 51, grijze ceintuur; Nielen, Ki Hoütstraat 67, ceintuur van damesman tel; A. Bakker, Gravinnestecg 7c, koperen gewicht; A. Klaver, Sbphiastraat 21rd., hond (Spaniel); Kennel Haarlem, Terspyt- straat, hondje; Kennel Fauna, Parklaan: herdershond, gebracht door Kollaard, Oranjeboomstraat 141; hond, gebracht door Meyer, Nieuwlandstraat 8; kat, gebracht door Kruythof, Botermarkt 18; kat, gebracht door Van Wort, Harmenjansweg 57; katten, gebracht door v. Eist, Kleverlaan 141; kat, gebracht door Govaarls, Grebberstraat 9; kat gebracht door H. J. Stolvoort, Gen de la Reystraat 12; Bakhuis, Kennemcr- plein 14 rood, kal; Hunting, L. Poellaan 11, grijze damesportemonnaie; v. d. Schuvt, Linschotenstraat 67, portefeuille; Fonvillc, Zijlstraat 55, parapluie; v. Dullemen, L. Hee renstraat 8, potloodje; 'Andriessen, Oranje straat 46, portemonnaie; Valster, Spaame- iaan 9, Heemstede, rol papier; S. Schouw, Hooiinarkt 17, rijwielpomp; E. van Kapel, Wagenweg 86, rozenkrans; Maas, Krms- tochtstraat 57, pakje schroefoogjes; Hunting, Klaverstraat 21, speld (haar-); J. Schreuder, Saenredamstraat 15 rood, sleutel-schaar; S, Fontein, Nic. v. d. Laan-straat 3rd., speld; C. Huisman, Inf, Kazerne, Zaastraat, taschje; Wijsman, Leidschevaart 84, vulpenhouder. De eenige weken geleden door de tram directies op al hare lijnen ingevoerde dag abonnementen a 1.50 voor volwassenen en 1 voor kinderen en die gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus zouden Avorden uitggeven, zullen ook in de maand September verkrijgbaar zijn. Men deelde ons mede, dat de resultaten vet deze dag kaarten voor de maatschappij gunstig zijn, weshalve verlenging van termijn wordt in gevoerd. Dus ook in September kan men voor slechts 1.50 half Holland doorreizen, mits op één dag. In staat van faillissement werden ver klaard; 1. L. van Breugel, koopman, wonende te Velsen; Cur. Mr, A, W. Hellema. 2. W. F. Daudey, koopman, wonende te Lisse; Cu rator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft. 3. F. Ket- tenburg, koopman, wonende te Haarlem; Curator Mr. B. Bouman. 4. H. J. Robert, wonende te Zandvoort; Curator Mr. J. H. Monnik; 5. Jb. Ooms, rijwielhandelaar,wo nende te Velseroord; Curator Mr. A. W- Hellema. 6. A. C. Haasnoot, vischhandelaar, wonende te Volendam; Curator Mr. C. van Sprang. 7. J, Mok, winkelier in huishoudc-- lijke artikelen, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 60; Curator Mr. J. Moo- lenburgh. 8. E. J. Pouw, wonende te Roelof- arendsveen; Curator Mr. A. BBruch. 9. F. G. Sceters, schilder, wonende, te Santpoort, gem. Velsen; Curator Mr, A. W. Hellema. 10. de firma Doorgeest en Jonker, te Zaan dam en hare leden J. J. Doorgeest en J. Jonker. Curator Mr. A. K. Vink. Rechter commissaris in deze faillissementen is jhr. Mr. R, de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: J. W. Roosen, wonende te Heemstede, Bin nenweg 86, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d, 17 Juli 1923. A. N. Cardozo, wonende te Zandvoort, Zeestraat 61, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 7 Augustus 1923. J.'v. Engelen, koopman in granen enz, te Hillëgom, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d, 19 October 1920 't Beëedigd werden als makelaar de heeren: W. Hoek te Haarlem; A. Th. Joosten t'e Schoten; H. de Lange te Haarlem; E, J. Klop, te Overveen, gem. Bloemendaal; H. Joosten te Zaandam; J. Overtoom te Zaan dam; K. Zwart Lzn. te Zaandam; H. C. Spren- ger te Haarlem; J. M. van Wijk te Zandvoort; E. E. Stoel t'e Bloemendaal; D. Koel te Haar lem:' H. Groenewegen te Heemstede; G. de Wolf te Purmerend; J. A. Melkert te Mon nikendam; J. van Gerve te Haarlem; A. C. 'Vander te Haarlem. Ter gelegenheid van de herdenking van bet 30-jarig bestaan der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging to£ Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken, wordt van 29 September tot en met 4 Oc tober in de voormalige Sociëteit „Trou moet Blijcken", Groote Markt hoek Groote Hout straat, eene anti-alcohol-tentoonstellin-g ge organiseerd, Het reizend drankweermuseum, dat reeds gedurende vijf jaren in vele ge meenten honderden bezoekers trok, zal dan ook hier ter stede komen. De tentoonstel ling, waarvan de heer J. Harders te Am sterdam de beheerder is, brengt een groote verzameling van boeken, platen, foto's sta tistieken, tabellen en velerlei artikelen onder de aandacht van kinderen en vol- wtassenen. Om 't nuttige met 't aangename te verbinden, zullen ook velerlei attracties aanwezig zijn. Maandelijksch overzicht van de Vereeni ging Weldadigheid naar Vermogen. In Juli is uitgegeven; Brood 35,64; W-ekelijksche Ondersteuning 763,90; Losse giften 11; Diversen Totaal 810,54. Verschenen is het officieel programma der feestelijkheden, ter gelegenheid van de her denking van het 25-jarig jubileum van Hare Majesteit de Koningin, door de Vereeniging „Koninginnedag" te Haarlem, te houden van 31 Augustus tot 6 September 1923. Het ligt in onze bedoeling het programma van eiken dag te geven. Hieronder laten wij het programma van 31 Augustus volgen. 31 AUGUSTUS, ■fe Voormiddags: 7.458 uur: Klokgelui. "89 uur: Kerkdiensten. 5—9.30 uur: Koraalmuziek van den toren der Groote Kerk te geven door Harmonie- Crescèndp, directeur de heer H. W. Hof meester. 9.30-10.30 uur: Muzikale wandeling door de Haarlemsche Politie Muziekvereeniging, Directeur: de heer R. van 't Hoff. 10,3011.30 uur: Aubade door gemengde koren. Directeur: de heer K. H. Kerkhoff. "s Namiddags: 1,302.30 uur: Kerkconcert in do Groote Kerk. 2.305 uur: Groote optocht. 2.30'4 uur: Concert in den Hout te geven door de Haarlemsche Otkestvereenigiilg. Directeur: de heer Nico H. Gerharz. 's Avonds: 78.30 uur: Muzikale wande ling door de muziekvereeniging Utile Dul- ci, directeur: de heer F. J. v. d, Burgt. 89.15 uur: Concert op het Stationsplein door de kapel Bavaria, directeur: de heer Philipp Schafer. 9.3010.45 uur: Concert op de Groote Markt door idem. 910.30 uur': Orgelmuziek op de Boter markt. 810.30 uur: Concert op het Feestterrein (aan den Kinderhuissingel) te geven door de muziekvereeniging „Harmonie Crescendo", 810.30 uur: Feestvoorstelling in den Stadsschouwburg, door de Koninklijke Let terlievende Vereeniging „J. J. Cremer". De optocht. De groote optocht wordt 31 Augustus des namiddags 2.305 uur gehouden. De volgorde is als volgt: Dc Muziekvereeniging Harmonie-Crescen do, directeur: de heer H. W. Hofmeester. I. Afdeeling: Rijwielen en Motoren. 1. Het rijwiel voorheen en thans; 2 Marine-groep; 3. Gedenknaald; 4. Boot; 5. Woonwagen; 6. Jopie Slim en Dickie Bigmar.s; 7. Vliegma chine; 8. Pierrot en Pierrette; 9. Padvind- sters; 10. Padvinders; 11. Markws; 12 Prieel; 13. Versierde fietsen; 14. Ren- en toeristen- vereeniging „Haarlem." De Haarlemsche looneelvereeniging Jacob van l.ennep, vertegenwoordigd door 4 be stuursleden en het vaandel. Muziekvereeniging Utile Dulci, Directeur de heer F. J. v. d. Burgt. II. Afd. Sport, Waterspor: en Patronaten: 1. De Voetbalver. D.V.S op versierden vrachtauto (gemcentepersoneel); 2, Roei- en zeilvereeniging Het, Spaarne; 3. R. K, Gym nastiekvereniging „Ursus 'j 4 Haarl. Bond van R. K. Jongenspatronaten III. Afd. Gildewezen: 1. Gildebroeders; leden van den Chr. Nat. Werkmansbond. IV. Afd. Gemengde Groep: 1, Dame in Zweedsch costuum; 2. Haarlem's Tooneel ten bate van de Vereen, tot beatrijding der Tu berculose, met 2 wagens; 3 Haar. Tuinbouw; Oud-leerlingen van de tuinbouw-wintercur- sussen; 4. Haarl. Jongelingschap; leden der Haarl. Jongelingsvereenigingen, voorstellen de hun wijze van werken; 5. Vrijheid en ge bondenheid, voorgesteld door leden van de N. C. G, O. V. Muziekvereeniging Laurens Jz. Coster, di recteur de heer J. A. Meng. V. Afd.: Humoristische voorstellingen, VI. Afd.: Historische groep De Konink lijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cre mer," voorstellende: Het doortrekken van Haarlem door den Koning-Stadhouder Wil lem In, komende van Amste.rdam en gaande naar Den Haag. Personen: Willem III Prins van Oranje (de heer C. J. Crombouw); Fredcrik van Nassau, de heer van Zuylensteyn, gouverneur van den Prins (de heer G. J. v. Gasteren); De heer Van Geut, eerste Gedeputeerde van Gelderland; (de neer L. J. Hirs), De Graaf d'Estrades, geztint van Lodewijk XIV, (de heer H. Bakker), Bromley, 's Prinsen kamer dienaar, (de heer Wildeboerj. VII. Afd. Kleedcrdrachten. Noord-Holland: De Beemster, Spanbroek, Marken, Volen dam, Zandvoört, 'luizen, Urk (2 maal), Gro ningen: Dc Leek. Drente: Hoogeveen. Over- ijsel: Staphorst. Gelderland: Brummen, El- burg. Friesland: Deersum, Haskerland, Hin- deloopen (3 maal), Utrecht: Spakenburg, Zuid Holland: 't Westland, Ool'.gensplaat, Oud- Beyerland, Sche-'eningen. Zeeland; Goes, Axel. Noord-Brabant: de Meyery, Limburg, Winsen. Muziekkapel: „Bavaria," Dir. de heer Philipp Schafer. VIII. Afd. Reclame. 1. Firma Leeflang, Lampekappen, Lange Veerstraat; 2. Cante- cleer, Werkplaatsen voor bedrijfs-reclame, (Liepman Snoek) Zakstraat 12 rd.; 3. Firma J. Swaalf, Fongers Rijwielen, Kruisstraat 43; 4. Firma Weber Zoon, Opticien, Koning straat 10; 5. Firma J. Perry, Rijwielhandel, Ged, Oude Gracht, 6. Firma Schous, Kinder wagens, Ged. O. Gracht; 7. Firma Swart, Schoenwinkel, KL Houtstraat- 8. Firma Co- hen en van der Laan, Boterfabriek, Leid schevaart 52; 9. Firma Jonckbloedt's Leder handel, Ged. Oude Gracnt 94; 10. Kennel Fauna, (Honden eu kattenasyl) Parklaan; 11. Gemeente Gasbedrijf; 12. Firma P. N. Rieu, Bierhandel Azijnmakerij, Burretstraat 6; 13. Haarlemsche Sigarenfabriek J C. Hessen Zn. Spaarne 77; 14 Firma H. Fred. Kui pers, Damiaatjes Koek; 15 cn 16, N.V. Auto Garage Du Rieu, Groote Houtstraat; 17. Gem. Electriciteitsbedrijf; 18. Firma Ritsema, Thee- en Koffiehandel, Groote Houtstraat; 19. Dagblad de „Telegraaf 20 Firma Joh. Kiekens de Haas, Muziekhandel, Nassau- straat 7; 21. Firma Maljaars, Schoenhandel, Nassaulaan; 22. Firma C. van Twuijver, Jacht- en Scheepmaker, Noorder Spaarne. De weg van den Optocht. De weg, dien de groote optocht zal volgen is aldus; Terrein voor de Cavalerie-kazerne aan den Schotenveg, Schoterweg, Frans Hals plein, Schotersingel, Brug bij de Maarten van Heemskerkstraat, Statenbolwerk, Ken- nemerplein, Viaduct aan den Jansweg, Sta tionsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Nieuwe Gracht (Zuidzijde), Jansstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Spekstraat, Oude Groenmarkt, Lange Veërstraat, KI. Hout straat, Gasthuisvest, Plein, Wagenweg, Hazepaterslaan Paviljoenslaan, Kleine Hout weg, Baan, Juüanastfaat, v. Eedenstraat, Raamsingel, Wilsonsplein, Wilhelminastraati Zijlvest, Zijlstraat, Groote Markt, Bartel- jorisstraat, Kruisstraat, Nieuwe 'Gracht (Zuidzijde), Kinderhuisvest. Hier gaan de motorrijtuigen langs Zijlvest, Wilhelminastraat, Wilsonsplein, Raamsingel, v. Eedenstraat, Julianastraat naar de Dreef, waar Behendigheidswedstrijden worden ge houden. De Aubade. De Aubade vanaf des morgens 10.30 op de Groote Markt van Gemengde Koren met welwillende medewerking van de Muziekvereeniging „Harmonie-Crescendo", directeur: de heer H. W. Hofmeester. Leider der Aubade is de heer K. H. Kerk hoff. Het aantal zangeressen en zangers zal on.gveer 800 zijn. De volgende vereenigingen zullen mede werken: Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, Haarlem's Zanggenot, Haarlem's Gemengd Koor, Chr. Oratoriumvereeniging, Chr. Gemengd Koor Soli Deo Gloria, Ge mengd Koor Door Zang Vriendschap, Doopsgezind Zangkoor. Het programma is als volgt: 1. Wilhelmus van Nassouwen 2. Wien Neerlandsch Bloed 3. Wilhelmina Hymne. 4. Wilt heden nu treden. 5. Nederland en Oranje. 6. Jubileum-Cantate. HET KERKCONCERT. Des namiddags te 1.30 uur zal een Feest- concert in de Groote Kerk (ingang Klokhuis plein) gegeven worden met welwillende me dewerking van de solisten: Mej. Jo Vincent, sopraan, Amsterdam; den heer Francis Koene violist, Utrecht; den heer George Robert, or ganist, Haarlem. MUZIKALE WANDELINGEN. Door het Politiemuziekkorps en door de Muziekvereeniging „Utile Dulci" zullen mu zikale wandelingen gehouden worden. De weg van het Politiemuziekkorps zal de volgende zijn: Kennemerplein, Viaduct Jansweg, Stations plein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Groote Markt, Koningstraat, Gier straat, Groote Houtstraat, Gasthuisvest, KI, Houtstraat, Lange Veerstraat, Klokhuisplein, RiViervischmarkt, Jansstraat, Jansweg, Ken nemerplein. De weg te volgen door Utile Dulci is: Jansstraat (gebouw St. Jozefsgezellen- vereeniging), Riviervischmarkt, Klokhuis plein, Damstraat, Spaarne, Melkbrug, Hoog straat, Spaarnwouderstr., Amsterd. Poort, Heerensingel, Anthoniestr., Lange Brug, Z. Buiten Spaarne, Bakkerstr,, Voorhelmplein, Badhuisstraat, KI. Houtweg, KI. Houtstraat, Lange Veerstraat, Klokhuisplein, Lange Be gijnestraat, Begijnhof. In navolging van de Staatsloterij, heeft thans ook „De Tijugeest" in verband mat de jubileumfeesten de trekking voor de 4e klasse harer loterij een week uitgesteld. Ondertrouwd: 29 Ang„ J. H. Klauwers en C. Lievendag. J. B. Schols en H. Vissers. H. Buitelaar en W. Etten. J. de Graaf en G. M. A. A. Sligtenliorst. G. Bosveld en G. Brands. M. Vos en E. Hoogkamer. Getrouwd: 29 Aug., F. C. dc Liefde en M. Kolk. J. A. Heermans en N. S. Visser. G. J. Smalin'g en C. Hirs. J. H. Vermeer en B. de Vries. P. C. Koppel en M. J. Rothfusz. J. W. Smal en J. Schreuder. H. Medenblik en A. W. Duistermaat. H. T. Lamers en H. F. Timmers. D. W. C. Joppe en J. L. Grandia. M. Bloemendaal en F. Altenkirch. C. J. H. Poppe en A. Dikmans. Geboren: 27 Aug., z. van A. C. Strous-v. d. Vosse. 28 Aug., d. van M. v. d. Putten- Bogaart. d, van J. M. L. Borst-Radsma. 29 Aug. d. van M. Zuidhoek-Duiven- voorde, Overleden: 29 Aug., E„ 1 d, v. B. v. Zadelhoff, Rozenstraat. AMSTERDAM, 29 Aug. De toestam van den heer Louis Bouwmeester, liet zich hedenmorgen gunstiger aanzien dan gisteren. De patiënt bracht een tamelijk rustigen nacht door. Voor den inhoud van deze rubriek stelt da Redactie zich niet aansprakelijk. HAARLEM, 26 Aug. 1923 Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoekt onderset. Ued. een klein plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank! Wat de Tel. meldde, bij het optreden vaa Minister Colijn, betreffende salarisvertminde- ring van rijksambtenaren en spoorwegperso neel met 1 Jan. a.s. schijnt nu toch, al wcrif het toen in sommige bladen tegengesproken» volgens een bericht in uw blad van Zaterdaf 25 Augustus j.l. werkelijkheid te worde*,.. Hoewel, velen met mij, ndet hadden gedacht, dat men het aan zou durven, na de verscb- lende toezeggingen, de salarissen en loo: naar beneden te halen, nu men nog sleety doorgaat met de huren der woningen te ver', hoogen en er nog geeri zicht is dat belastia» gen, schoolgelden, eerste levensbehoeften e» dergeJijken naar beneden gaan, wil ik U, ge« achte redacteur even eene kleine inlichting vragen, in den hoop, dat Ued. mij wel zal kunnen antwoorden. De pers staat bekend, om de verschillend* inlichtingen en nieuwtjes, die zij aan het pu bliek brengt en zoo was zij het ook, die ons het eerst, het minder aangename nieuws bracht van salarisverniinderinig van rijks ambtenaren en spoorwegpersoneel. lis Ued. er nu iets van bekend,,dat die salarisvermin dering bedoeld is voor alle rijksambtenaren, of om duidelijk te zijn, voor allen, die op den een of andere manier salaris of loon of honorarium, of hoe men het noemen mag, uit de staatskas ontvangen. Of is de bedoe ling weer. zooals het meermalen gaat, dat enkel diegenen, van hun salaris of loon moe ten missen, die zulks het minst kunnen lij den? Is men misschien van plan om daarbij een sterke progessie in te voeren, want Ued. zal toch met mij eens zijn, d!at van een sala ris boven 4 5 5000 gulden beter 20 pCt. af kan, dan van een loontje van f 1500 ft 2000? Zou het nu ooik geen tijd worden om liet pas verhoogde honorarium van H. M, de Koningin, de Ministers en Kamerleden niet 100 pCt. te verlagen? Het strijdt toch legen alles in dat dezelfdle menschen, die 's lands finantiën willen redden, ten koste van de salarissen en loonen van ambtena ren en werklieden, zij zelf -de hand op de portemonnaie houden en zorgen dat zij hun hoog salaris opstrijken. M. de R-ed. U moet dit schrijven niet aan zien, als voortkomend van een ontevredene of betweter, maar ik meen goed te doen, eens te laten uitkomen wat er leeft en hoe de gedachtengang is onder die menschen, die ook nu nog moeten scharrelen om rond te komen, als men ziet dat inkomens soms 23 of 4 maal zoo groot als het onze onaange roerd blijven of met eenzelfde vermindering getroffen worden. Zoo iets brengt ook in den meest tevreden mensoh een gevoel, dat men onbillijk behandeld wordt. Ik hoop dan ook dat onze Kath. 2de Ka merleden alles in 't werk zullen stellen om dat onheil te voorkomen en durf ik den Wel Ed. Gestr. Heer Mr. J. Bomans herinneren aan de belofte afgelegd bij zijn verkiezing tot lid der 2de Kamer 1922 's avonds in St. Bavo dat hij niet mee zou wenken om de loonen van de werklieden naar beneden te halen. Ik vertrouw dat Z.Ed. »Gestr. alles in 't werk zal stellen, d)at woord gestand te doen en het vertrouwen in hem gesteld niet zal beschamen. Z. Ed. Gestr. kan dan verzekerd zijn van den welgemeenden danlk van alle rijksamb tenaren en spoorwegpersoneel. U Heer Redacteur nogmaals dankend en hopend dat van dit schrijven goede nota wordt genomen, teeken ik Hoogachtend Uw aboniné K. C. DONSiEN» NASCHRIFT. Wij mogen den geachten inzender verwijzen naar de berichten der laatste dagen: de plannen van minister Co- lijn (Lu ons blad van gisteren), den brief van Minister Rui.js over het vervallen van art. 40 van het bezoldigingsbesluit in ons num mer van heden. Ons dunkt, dat is duidelijk genoeg; een grens, waar de bezuiniging op houdt zal o.i. moeilijk kunnen worden ge steld. Toch zij men wat voorzichtig in zijn oordeel over de hoogeTe salarissen, waarbij gemakkelijker wat af zou kunnen. Bij den pensioenaftrek heer de Regeering 'n grens ge steld niet om ongelijkheid te scheppen, maar uit deze zeer billijke overweging, dat de ver hoogingen indertijd bij lange na geen gelij ken tred hadden gehouden. Salarissen van 600 en f 700 werden en moesten in de distributiejaren met 200 en 300 pCt. wor den verhoogd. Loonen van f 10 en 12 uit 1914 werden tot 30 en meer opgevoerd. Maar salarissen van f 4000 en 5000 der hoofdambtenaren werden niet tot 12000 of f 16000 verhoogd. Dus was het begrijpelijk, dat den pensioenaftrek daarmee rekening werd gehouden. Thans is daarvoor echter geen aanleiding. Overigens zijn wij het geheel met inzender eens, dat van hooger hand nu het voorbeeld dient gegeven te worden. Het kan trouwens -bekend zijn dat wij reeds bij de laatste grondwetsherziening tegen verhooging der I ra dementen van Kamerleden geschreven hebben. Red-actie. - II I I fi.- K (Officieel.) Voor de clubs uit het district Haarlem en Omstreken is de competitie-indeeling door het Bondsbestuur als volgt vastgesteld. Ie klasse B. W F. C. 1, Concordia 1.., R. K. V. Z. 1, H, B. C. 2, C. G, Z. W. 1, S. D. O. 2, A. D. O. 1. ?e klasse D. Damlaten 2, R. C. Y. 1, Sant poort 1, Kinheim 1, Geel Wit 1, R. K. V. Z. 2, C. G. Z. W. 2. 3e klasse B. W. F. C. 2, S. D. O. 4, Sant- poort 2. 3e klasse E. Victrix 1, C. G. Z. W. 3, S. D. S. 1, Zilk 1, B. S. V. 1, H. B. C. 3, Concordia 2. 4e klasse F. Santpoort 3, C. G. Z. W. 4, S. D. S. 2, W. F. C. 3, B. S. V. 2, R. K. V. Z. 3, T. Z. B. 1, Geel Wit 2. 4e klasse H. Lisse 4, Leiden 4, Zilk 2, Con cordia 3, S. A. C, 1. Vereenigingen, die naar aanleiding van deze inleiding wenschen hebben of er op- of aanmerkingen over willen maken, moeten deze ommegaand doch in elk geval voor Vrijdag aan het secretariaat van het district kenbaar maken, daar het districtsbestuur zijn advies aan den Bond over deze indeeling vóór 1 September moet inzenden en de ge legenheid, om thans een vergadering te hou den, ontbreekt. Het adres van den secretaris van het district is, pater F. L. Esser O.E.S.A.^ Zijlweg 69, Overveen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2