TSTE NIEUWS - 'Ms gemeld nmm. KERK IN SCHOOL m$T m KEHHÏS. imKÏNIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. VAN 0N2£ OftAAOLOOZC TELEFOON -,1 m I DE OORLOGSBEGROOTING. Naar wij vernemen, zal het eindcijfer der Jgsbegrooting voor 1924 drie millioen •ger zijn dan dat van 1923. (Tel.) HET REGEER1NG5JUB1LEUM DER KONINGIN. Prinses Juliana. Naar het Corr.-Bur. verneemt, zal Prinses Juliana de Koningin en den Prins vergezel len bij de feestelijke intochten van de Ko ningin te Den Haag en te Amsterdam. Bij het verlaten van haar landgoed den Ruigenhoek Vrijdagmiddag 1 uur, zal het politiepersoneel der 9e sectie te 's-Graven- hage, waaronder het landgoed ressorteert, de Koningin de eerste bloemenhulde bren gen. Het dochtertje van den politieagent Stuurop zal de bloemen aanbieden. AANBBIEDING VAN HET HULDEBLIJK DER NED. KOLONIE IN BELGIË. H. M. de Koningin Wilhelmina zal Don derdag 6 September a.s. aan het bestuur van den Bond der Nederlandsche vereenigingen en lichamen in België en aan afgevaardig den van de daarbij aangesloten vereeni gingen op het paleis te Amsterdam audiën tie verleenen. ten einde het huldeblijk met album, aangeboden door de Nederlandsche kolonie in België in ontvangst te nemen. (Msb.) DE GECENTRALISEERDE POST- CHèQUE- EN GIRODIENST. Het bestuur van den postcheque- en giro dienst verzoekt om het volgende onder de aandacht van het publiek te brengen. Als deze regelen onder de oogen der le zers komen, zullen tal van rekeninghouders bij den postcheque- en girodienst vermoede lijk hun eerste afrekeningsstaatje van het centrale girokantoor hebben ontvangen. De gegevens zijn langs verschillenden weg verza meld op een nota: de verschillende op de betrekkelijke postrekening bijgeschreven credit- en debet-posten en het totaal zijn daarop uitgetrokken, zoodat zeer gemakke lijk de stand van het saldo kan worden be rekend. Voor het staatje is aan de keerzijde gecarbociseerd papier (carbacpapier) gebe zigd, waardoor net aanzien niet zoo fraai is als wel gewenscht zou zijn. Last behoeft van het gebruik van bedoelde papiersoort niet te worden ondervonden, mits slechts worde gezorgd, dat het slaatje niet tusschen andere ter beschrijving bestemde papieren verdwale, waardoor allicht op onderliggende stukken ongewenschte doorschriften zouden ontstaan. Er wordt in dezen gezocht naar verbete ring. Voorshands moet met dit staatje wor den genoegen genomen, ook uit een kosten- oogpunt. Op eenvoudige wijze wordt met het car bacpapier een dubbel van de afsekening ver kregen. De eerste opgaaf van den stand der reke ning is, voor zooveel de aan het hoofd ver melde totalen betreft, gebaseerd op gege vens, welke van de postkantoren zijn ont vangen en welke met grooten spoed op die kantoren moesten worden verzameld. De mogelijkheid is daardoor niet uitgesloten, dat in de eerste van het Centrale girokan toor ter kennis van de rekeninghouders ge brachte gegevens enkele onjuistheden voor komen. Alles wordt aangewend, om de fou ten tot een minimum terug te brengen en ze zoo spoedig mogelijk te verbeteren. De re keninghouders warden beleefd uitgenoodigd ceniga toegevendheid in dezen te betrach ten. Op cheques tegelijk met he' advies aange boden kan aan dc kantoren alleen dadelijke betaling worden erlangd als de aanbieder zielf een neven- (locale) rekening heeft doen openen. (Deze rekening draagt hetzelfde nummer als de h->efdrekening) Z. E. KARDINAAL VAN ROSSUM. Het Nieuwsbureau ,,Kipa" bericht uit Berlijn, dat Z. E. Kardinaal van Rossum aldaar is aangekomen en verder is gereisd naar Karlsbad, om in deze plaats eenige vacantienAt te genieten na de vermoeienis sen der visitatiereis door de Scandinavische rijken en Finland. PATER G. D. A. JONCKBLOF.T S.J. Dinsdag, 28 Aug., herdacht de alom ge liefde pater, de oud-missionaris van Neder- landsch Oost-Indië, pastoor G. Jonckbloet, zijn 75sten geboortedag en ook zijn 45-jarig priesterfeest. Pater Daniël Au'gustinus Jonckbloet werd geboren te Eindhoven 28 Augustus 1848. Hij is in de Sociëteit van Jezus getreden 26 September 1868 en priester gewijd 8 Sep tember 1881. Naar Indië vertrok hij in 1890 én was pastoor van Malang van 1897 tot 1908. Hij repatrieerde in 1908. Als schrijver en dichter is pater Jonck bloet bekend door: ,,De Katholieke Kerk muziek", Vlindertjes", „Uit eigen en vreem de gaarde", „Lief en Leed", „De Profetiën van Isaïas', „Uit Nederland en Insulinde", „Bij het Allerheiligste", „Davos voorheen en thans", enz.; door zijn bijdragen in; „De Studiën" en in de Indische bladen: ,,De Express", „Het Bataviaasch Handelsblad" en „De Java-post". Het is velen misschien niet bekend dat eenige profetiën van Isaïas, vol gens de vertaling van pastoor Jonckbloet, misschien binnenkort door andeftdenkenden als psalmen zullen gezongen worden. Eene ervan werd indertijd reeds ten gehoore ge- oracht bij den doop van rt. M. Koningin Wilhelmina en zijn laatste werk laat ons hopen niet zijn zwanenzang is het feest lied van Nederland en Oost- en West-Indië bij het zilveren kroningsjubilé op 6 Septem ber e.k. „Voor U, Doorluchtige Vorstinne", op muziek gezet door Willem van Kalmthout. Jan Toorop teekende voor eenige jaren van den priester-dichter en oud-missionaris een buitengewoon mooi portret. „Aan mijn vriend den Zeereerw. heer G. D. A. Jonck bloet S.J., met eerbied en toegenegenheid", staat er bij. R.-K. UNIVERSITEIT, De Collegegelden. De Commissie van Organisatie in zake stichting R.-K. Universiteit verzoekt ons het volgende te willen opnemen. De voornaamste bepalingen der nieuwe regeling van dc collegegelden en de gelden voor het bijwonen van eenige lessen aan dc Universiteiten luiden als volgt: Art. 98 der Hooger Onderwijswet: Ter zake van het onderwijs der hoogleeraren en lectoren is, behoudens het bepaalde bij het volgend lid, voor elk studiejaar door hem, die dit onderwijs een of meermalen bijwoont, een som verschuldigd van 300, die in 's Rijks schatkist gestort wordt. Wonen uit eenzelfde gezin twee of meer kinderen in hetzelfde studiejaar eens of meermalen het onderwijs "bij der hoog leeraren en lectoren van eene in Nederland gevestigde universiteit of hoogeschool, welke ter zake van het onderwijs der hoogleeraren en andere docenten een bedrag tenminste gelijkstaande met dat, verschuldigd aan dc Rijksuniversiteiten, vordert, dan is door een hunner een som van 300door een hun ner een som van 250.en door elk ander hunner een som van 200verschuldigd. Behalve het ingevolge het eerste en tweede lid verschuldigde bedrag wordt ter zake van het onderwijs door hoogleeraren en lectoren geenerlei betaling gevorderd. Artikel 99. Het recht tot het bijwonen van het onderwijs wordt verkregen door inschrij ving bij den Rector-Magnificus (enz.) De inschrijving geschiedt tegen betaling van tien gulden (enz.) In artikel 102 is eene geheel nieuwe alinea ingevoegd, die luidt als volgt: Aan hem, die ter voorbereiding tot een niet-universitair examen lessen van hoog leeraren of lectoren in eene faculteit of in de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerd heid en .der letteren en wijsbegeerte of in die der wis- en natuurkunde en der letteren en wijsbegeerte wenscht te volgen, kan daar toe door curatoren der universiteit telkens voor één studiejaar verlof worden verleend; in dat geval is ter zake van dit onderwijs eene som verschuldigd van 200.die in s Rijks schatkist gestort wordt. Aan hem, die eene les van hoogleeraren of lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door cura toren der universiteit telkens voor één studiejaar verlof worden verleend; in dat geval is ter zake van dit onderwijs eene som verschuldigd van 50,voor iedere les en, zoo de les in een halfjaarlijkschen cursus ge geven wordt 25.welke gelden in 's Rijks schatkist gestort worden. Het derde en vier-, de lid van artikel 98 zijn op de gelden, in dit artikel bedeeld, van toepassing. De in schrijving van de personen, in dit lid bedoeld, geschiedt kosteloos. Artikel 138 bepaalt, dat voor het afleggen van een examen 60.betaald wordt. Het bedrag der college-, inschrijf- en examengelden is aan de R.-K. Universiteit geheel hetzelfde als aan de Rijksuniversi teiten. In verband met het feit, dat meerdere studenten, die thans aan de andere Univer siteiten studeeren, aan de R.-K. Universiteit de colleges zullen komen volgen, heeft het Bestuur der Sint Radboudslichting den vol genden overgangsmaatregel getroffen: Voor alle studenten, die de eerste drie jaren van het bestaan der R.-K. Universi teit overkomen van eene andere Neder landsche Rijksuniversiteit of Hoogeschool, yordt het jaar of worden de jaren, dié zij elders betaalden, medegerekend bij de be taling van het ColJegeld aan de R.-K. Uni versiteit, zoodat bijvoorbeeld: een student, die te Utrecht 3 jaren Collegegeld betaald heeft, slechts één jaar zal hebben te betalen, aan de R.-K. Universiteit. SPOORWEGONGEVAL TE AMSTELVEEN. Een wagon gekanteld. Geen persoonlijke ongelukken. Dinsdagavond heeft nabij het station Am stelveen een ernstig spoorwegongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder geen per soonlijke ongelukken ten gevolge heeft ge had. Om 8.45 vertrok trein 620 van Uithoorn in de richting Amsterdam met twee perso nenrijtuigen en een goederenwagen. Vlak voor het station Amstelveen kantelde om even voor negenen een derde klasse rijtuig, dat als middelste wagen in de treinformatie liep. Onder hevig gekraak helde het plotse ling over en viel daarna met den zijkant naar rechts op den spoordijk, De reizigers be schrijven den schok als zeer zwaar; nog eenige oogenblikken werd het met den zij kant over den dijk gesleurd/waarna de trein stopte. Vermoedelijk bemerkte de machinist doör hft zwaar trekken zijner locomotief on raad of sloegen de remmen ten gevolge van het breken der remslangen van zelf aan. Er waren in het derde klasse rijtuig vrij veel 'passagiers, omdat de trein gecombi neerd was met de verbinding uit Aalsmeer. Als kegels vielen de inzittenden door elkaar, terwijl de glasruiten en het houtwerk van den zijkant braken. Een paar personen liepen schrammetjes en blauwe plekken op, echter niet in die mate, dat van verwondingen van beteekenis mag worden gesproken. Zonder ling mag het he eten, dat uit een mand met eieren, welke een boer bij zich had, slechts één ei brak. De andere wagens en de machine bleven op de rails staan en werden niet beschadigd. Uogenblikkelijk begaVen personen van het station Amstelveen en uit het dorp ziqh naar de plaats des onhcils en spoedig waren de reizigers uit hun benarde positie gered. De trein uit Amsterdam, die juist het sta tion binnenliep werd opgehouden, waarna hij de reizigers uit den gestranden trein naar de h.oofdstad bracht. Natuurlijk veroorzaakte een en ander oponthoud. Van Haarlem vertrok kort daarop een werktrein met personeel naar het Amstel- veensche emplacement. Den geheelen nacht werd doorgewerkt. Hoe het ongeluk kon plaats vinden mag een raadsel heeten, daar het déraillement op een recht baanvak zonder wissels plaats vond. De verbinding met het station Willems park was tot overmaat van ramp juist op dat tijdstip tengevolge van het onweer gestoord. INBRAAK TE ROTTERDAM. Men heeft zich toegang verschaft tot de woning van den makelaar J. .M. M. J. aan den Heemraadssingel te Rotterdam. De in brekers zijn vermoedelijk aan den kant van de Hooidrift over een hek geklommen en toen door den tuin binnengekomen, nadat ze een raam geopend hadden. In een lessenaar vonden ze verschillende sleutels waarmede ze de kasten openden. Er wordt een aantal gouden en zilveren voorwerpen vermist. De inbraak is door de moeder van den eigenaar ontdekt, die gisterenmiddag even poolshoog te kwam nemen. DE TOESTAND VAN LOUIS BOUW MEESTER. Naar aanleiding van de laatste gunstige berichten omtrent Bouwmeesters toestand, schrijft de Tel.: „We hadden Woensdagmorgen ons dagê- Iijksch onderhoud met den heer Raaf Bouw meester. Deze is nacht en dag in het zieken huis, in een kamer naast die van den patiënt, s Morgens tegen zessen gaat hij even naar huis en verder kan men hem in den loop va» den dag af en toe „een luchtje zien schep pen" op de Prinsengracht onder het ge opende raam van de ziekenkamer, boos kijkend naar eiken vrachtwagen of bierkar, die met. volgens hem onnoodig lawaai, voorbijrijdt. Een verzoek is reeds tot den burgemeester gericht, ter wille van den pa tiënt om het verkeer hier te willen beper ken, of te doen controleeren. Ook voor Amsterdam's eereburger schijnt echter in dit opzicht geen uitzondering te kunnen worden gemaakt. Vol lof is de heer Raaf B. over de ver pleging. Dr. van Campen doet alles wat in zijn vermogen is en de zusters laten den ouden heer geen seconde alleen. Zoo heeit een der zusters den geheelen afgeloopen nacht aan het ziekibed van Bouwmeester doorgebracht. Van tijd tot tijd komt de directrice informeeren en eeri glans van vreugde, aldus de heer R. B., komt op haar gezicht bij het minste gunstige verschijnsel. De bloemen zijn niet meer te bergen. Er kwamen er van de familie Burgersdijk, van jhr. v. Riemsdijk, van de Vereeniging St. Lucas, te veel om op te noemen. Onder de tallooze telegrammen en brieven was een hartelijk schrijven namens bestuurders en publiek van den Volksschouwburg te Ant werpen, f tl S 6 DE GEDACHTENWISSELING TUSSCHEN DE GEALLIEERDEN. LONDEN, 29 Aug. Het gerucht uit Parijs, dat op 10 September te Parijs een ontmoe ting tusschen Poincaré en Baldwin zal plaats hebben, wordt tot dusverre te Londen niet bevestigd. Men gelooft niet, dat Baldwin een verzoek dienaangaande aan zijn Fran- schen collega heeft gericht, hetgeen toch volgens het protocol noodzakelijk zou zijn. LONDEN, 29 Aug. Het onderzoek der Fransche en Belgische nota's door de des kundigen van het departement van financiën aangaande de deelen, die betrekking hebben op het vraagstuk der schadevergoeding is ge ëindigd. De conclusie waartoe zij kwamen, is dat beide nota s in geen enkel opzicht be antwoorden aan de verwachtingen, die men te Londen koesterde, dat n.l. de beide regee ringen zich toegankelijk zouden toonen voor de Engelsche argumenten en voorstellen. Blijkbaar staat men nog even ver van el kander als in Januari. De gezamenlijke eischen der bondgenooten beloopen nog on geveer f 3 milliard of ca. 60 milliard mark goud terwijl Bonar Law in Januari als maxi mum draagkracht van Duitschland een totaal van ten hoogste 50 en Duitschland zelf van .30'a 40 milliard aannam, hetwelk thans wel belangrijk lager zal zijn. In welingelichte kringen blijft men van oordeel, dat Parijs en Brussel op den ver keerden weg zijn door hun eischen op te tellen en daaruit te berekenen wat men van Duitschand wil hebben, in plaats van na te gaan wat Duitschland kan opbrengen en dan vast te stellen wat ieder krijgen kan. Ook schijnt het dat Engeland niet bereid is te ■erkennen, dat België nog steeds aanspraak op de volle preferentie voor 2.5 milliard blijft .behouden, hetgeen een nieuw struikelblok in de onderhandelingen zou kunnen worden. Men wijst er hier op, dat zulk een voortge zette preferentie voor Servië en Roemenië, dia eveneens onder den voet zijn geloopen, Aanleiding zou kunnen zijn om ook dergelijke eischen te stellen, nu zij van hun aanspraken op de gewezen Donau-monarchie hebben moeten afzien. UIT HET BEZETTE GEBIED, AKEN, 29 Aug. Vandaag heeft de Fransch- Beljgische regie de spoorlijn Keil—Gemünd, leidenHell op Hal, die tot dusver in Scl Pu ïtsche exploitatie was geweest, zonder incüdenten bezet. bes de .Vér OCHUM, 29 Aug. Wegens overlast, een rhonken Fransch officier aangedaan, is staat van beleg afgekondigd. Het tram- ceer is stopgezet. EEN SLECHTE GEWOONTE AFGELEERD. De Maarschalk de Castellane had de slechte gewoonte op vaak onbescheiden gewoonte naar de familieaangelegenheden zijner officieren te vragen. Dat beviel dezen volstrekt niet en berokkende hem dikwijls onaangenaamheden. Toen eens een regiment naar Lyon was verplaatst, waar de Castella ne het bevel voerde, besloten de officieren die van 's maarschalks gebrek wisten, hem dat gezamenlijk af te leeren. Spoedig badden ze daartoe gelegenheid. Op een partij, welke de maarschalk ter eere van het nieuwe garnizoen gaf, hield' hij opeens een officier staande e'n begon hefn op de gewone manier over zijn familieaangele genheden te vragen. Mijn vader is in het Invalidenhuis, ant woordde de officier buigend, mijn moeder is dood en mijn zuster Nu, wat is er met uw zuster? vroeg de maarschalk nieuwsgierig, toen de officier zweeg. Ach. dat zijn dingen, waarvan men liefst niet spreekt. Zij is helaas, den slechten weg weg opgegaan. De maarschalk mompelde eenige woorden van leedwezen en ging verder. Een oogenblik later vroeg hij een anderen officier naar diens familie, en met eenige verwondering ontving hij nu woordelijk de zelfde antwoorden als van den vorigen officier: Mijn vader is in het invalidehuis, mijn mo-eder is dood en mijn zuster, he laas, den slechten weg opgegaan. Hoofdschuddend ging de maarschalk weer verder, Daar vraagt hij een derden officier naar diens familie en toen ook deze begon: Mijn vader is in het Invalidehuis, mijn.... rook hij lont en viel hij den officier woedend in de rede. Genoeg mijnheer! Ik weet het reeds. Uw moeder is dood en uw zuster is den slechten weg opgegaan! Maarschalk, wat .ik u verzoeken mag, stoof de officier opMijn zuster is het reinste en edelste meisje van de wereld. s<#ie militaire commissie voor de vaststelling iemand mag iets kwaads van haar zeggenf der Grieksch-Albaansche grens, van andere USSELDORF, 29 Aug. Aan de spoorlijn Duren—Trier is op het baanvak Keil een Duitscher gedood. DUSSELDORF, 29 Aug. !n enkele mijnen bij Gelsenkircheri is het werk hervat. De directie van de mijn Friedrich der Grosse te Heme heeft 6000 mijnwerkers uit gesloten. Gisteren hebben de bezettingsautoriteiten 431 milliard mark in beslag genomen. HbRNE, 29 Aug. De belastingbeambte Mielganer van hier is bij een poging om de grens tusschen het bezette en het onbezette gebied over te komen, door de Franschen doodgeschoten. DARMSTADT, 29 Aug, De grens-afslui- tmg is aanmerkelijk verscherpt. Op eenige plaatsen hebben de Franschen wegen die in de buurt van het bezette gebied loopen, be zet en ze hier en daar opgebroken om het Yykeer onmogelijk te maken. KOBLENTZ, 29 Aug, In verband met de injbfdenten te Munchen-Gladbach heeft de Rijnland commissie de onverwijlde uitzetting van den burgemeester, een der wethouders en twee officieren van politie gelast, omdat zij hebben verzuimd de orde te handhaven. Vier vakbondleiders, die de relletjesmakers aanvoerden zijn eveneens uitgezet. DUITSCHE INDEXCIJFERS. BERLIJN, 29 Aug. De kosten van het levensonderhoud zijn van 20 tot 27 Augustus met 57 procent gestegen. Het rijks-index cijfer voor voedsel', huisvesting, verwarming, licht en kleeding bedraagt voor het begin Vtjh de loopende week 1,183,434 tegen 753,733 in de vorige week, berekend over 24 steden, DE MOORD OP DE IT ALIA A ANSCHE MISSIE IN ALBANIË Een nota aan Griekenland. 'ROME, 29 Aug. Stefani publiceert de vol gende nota. Na het onderzoek d?r gebeurtenissen, die voorafgingen aan den moord op de Italiaan- De maarschalk werd nu vuurrood van ver legenheid. Hij stotterde iets, Wat op een verontschuldiging leek en maakte dat hij wegkwam. De les had geholpen. Hij was voorgoed van zijn slechte gewoonte genezen adfiwijzingen en van zekere feiten, die daar na plaats hadden, alsmede van de inlichtin gen. uit verschillende bronnen, verzameld ter'plaatse van den moord, omtrent de on afgebroken lastercampagne en de opruiing in de Grieksche pers tegen Italië en de Ita liaansche missie, is de regeering tot de over tuiging gekomen, dat de moreele verant woordelijkheid voor den moord, alsook de materleele veranwoordelijkheid, rusten op de Grieksche regeering. j Qm deze redenen heeft het hoofd der re geering, overtuigd de tolk te zijn van de ge voelens van verontwaardiging der gansche Italiaansche natie, den Italiaanschen gezant te Athene opgedragen aan Griekenland een schriftelijk» nota te overhandigen, waarin Italië eischt: lo. het aanbieden van officieele veront schuldigingen in den meest uitgebreiden vorm aan de Italiaansche regeering, te over handigen aan de Italiaansche legatie te Athene door de hoogste Grieksche militaire autoriteit; 2o. het houden van een plechtigen lijk dienst voor de slachtoffers van den moord in de katholieke cathedraal te Athene, welke door alle leden der regeering moet worden bijgewoond; 3o. het brengen van eerbewijzen aan de Italiaansche vlag door de Grieksche vloot in de haven van Piraeus, waartoe een Italiaansche vlcotafdeeling zich daarheen zal begeven, en wel door salvo's van 21 kanonschoten door de Grieksche schepen, die gedurende deze salvo's de Italiaansche vlag op hun eigen masten mbeten hijschen. 4. het instellen van een zeer gestreng onderzoek door de Grieksche autoriteiten ter plaatse van den moord, in tegenwoordig heid van den Italiaanschen attaché kolonel Perrone, voor wiens persoonlijke veiligheid de Grieksche regeering verantwoordelijk wordt gesteld. Dit onderzoek moet zijn af geloopen binnen vijf dagen na de aanbieding dezer eischen. 5o. het straffen van alle schuldigen met den dood. 6o. het betalen eener schadeloosstelling van 50 millioen Italiaansche lire binnen vijf dagen na de overhandiging dezer nota. 7o. het bewijzen van militaire eer aan het stoffelijk overschot der slachtoffers op het oogenblik van inscheping te Prevesa aan boord van een Italiaansch schip. De Italiaansche regeering verzoekt aan Griekenland ten spoedigste te antwoorden. ROMÈ, 29 Aug. In verschillende groote steden van Italië heibben betoogingen van rouw en protest plaats gehad tegen den moord op de Italiaansche missie bij de Grieksch-Albaneesche grens. De bladen bevatten heftige artikelen. Te Milaan heeft een hevige betooging plaats gehad tegen het Grieksche consulaat, waar het wapen afgerukt is De karabiniers dreven de menigte uiteen. Mussolini heeft overleg gepleegd met den minister van oorlog en verscheidene militairen en maatregelen overwogen om te zorgen, dat de daad niet ongestraft bliflt. De Italiaansche gezanten te Athene, Lon den en Parijs hebben instructies ohtvangen, waarover nog het stilzwijgen bewaard wordt. ATHENE, 29 Augustus. De Italiaansche gezant heeft een bezoek gébracht aan den minister van bhitenlandsche zaken. Hij zeide, dat zijn bezoek als reden had de zeer ernstige gebeurtenis op de Grieksch-Alba neesche grens, welke gebeurtenis inmiddels geen verandering bracht in de betrekkingen tusschen Italië en Griekenland. Hij deelde de inlichtingen mede, die hij over den Iaaghar- tigen moord had en verzocht arrestatie en voorbeeldige bestraffing der schuldigen.. Hij maakte alle voorbehoud inzake het herstel, dat later door Italië geëischt zal worden. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken sprak zijn diepe leedwezen over het gebeur de uit en deelde mede, welke buitengewone maatregelen genomen waren en nog geno men zouden worden. Een oorlogsschip met een commandant der gendarmerie, twee hooge officieren van de milifaire justitie en twee gerechtelijke geneeskundigen aan boord zal naar Alexandrië gezonden worden. De schuldigen zullen voorbeeldig gestraft worden, DE INT. ROODE KRUIS-CONFERENTIE. PARIJS, 29 Augustus. De internationale Roode-Kruis-conferentie heeft een tweede voltallige bijeenkomst gehouden. Voorzitter Ador las een telegram voor, dat door het in ternationaal comité verzonden was aan den voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis. Daarin -wordt de afwezigheid van Amerikaansche vertegenwoordigers betreurd en wordt gezegd, dat het internationaal co mité nooit de bedoelingen gehad heeft, die het worden toegeschreven en wofden op nieuw aan het Amerikaansche Roode Kruis hartelijke gevoelens van bewondering uitge sproken. Vervolgens geeft'Cramer, lid van het in ternationaal comité, een beschouwing over het ontwerp van een internationaal verdrag nopens civiele geïnterneerden, gedeporteer den, geëvacueerden en vluchtelingen, die in den laatsten oorlog geen enkele rechtsbe scherming gehad hebben. GENEVE. 29 Aug-. De Int. Roode Kruis- conferentie heeft het verzoeningsvoorstel- Dresselhuis, strekkende tot benoeming eener gemengde commissie voor de bestudeering der kwestie van de internationale Roode Kruisorganisatie, tegen de behandeling waarvan de liga van Roode Kruisvereeni- gingen verzet had aangeteekend, aangeno men. De commissie zal voor April rapport uitbrengen. DE IERSCHE VERKIEZINGEN, DUBLIN, 29 Augustus. Half-ambtelijk wordt medegedeeld, dat de Valera en pro fessor Mac Neil, minister vaal onderwijs, ge kozen zijn voor het graafschap Clare, De Valera is aan het hoofd van de lijst met driemaal het vereischte aantal stemmen. ENGELAND EN AFGHANISTAN. LONDEN, 29 Augustus. Het bericht uit Afghanistan, dat 2 gevangenen, die enkele maanden geleden de Engelsche majoors Orr en Anderson in koelen bloede vermoordden, uit de gevangenis zijn ontsnapt, wekt hier misnoegen. Sprekend over dit betreurens waardig voorval zeggen de bladen, dat, wel ke machten hier ook aan het wefk zijn ge weest om de ontsnapping te bevorderen, aan Afghanistan een slechten dienst is bewezen. De uitermaie ongunstige indruk kan slechts worden uitgewischt door een arrestatie der vluchtelingen. DE KONING VAN SPANJE NAAR ROME. MADRID, 29 Augustus. Volgens El Debate is in beginsel vastgesteld, dat de koning van Spanje in het begin van het najaar naar Ro me zal gaan. VERKLARINGEN VAN BENESJ. BERLIJN, 29 Augustus. De correspondent van de Vossische Zeitung te Rome heeft een onderhoud met Benesj gehad. Over het doel van zijn reis zei de Tsjechoslowakschc minister van buitenlandsche zaken, dat dit in nauw verband met de aanstaande belang rijke zitting van den Volkenbond te Genève stond. Met Mussolini, die hij sinds lange ja ren goed kent, heeft hij den algemeenen po- litieken toestand besproken en voorts ver schillende actueele vraagstukken o.a. nopens de betrekkingen tusschen Italië en Tsjecho- slowakije. Benesj heeft hierbij getracht eeni ge ophelderingen te verstrekken betreffende het doel en de plannen der kleine entente. Ook het Hongaarsche vraagstuk is ter tafel gebracht. Principieel waren de beide staats lieden het volkomen eens. Deze eensgezind heid bleek, voornamelijk te bestaan ten op zichte van de politieke rol die Italië en Tsjechoslowakije in Centraal-Europa te ver vullen hebben. Deze politiek steunt, op de vredesverdragen. Italië en Tsjechoslowakije zijn het erover eens, dat deze verdragen vol gens hun geest en hun tekst dienen te wor. den uitgevoerd. Sprekend over Hongarije zei- de Benesj, dat Tsjechoslowakije er geen be lang bij heeft een actie te ondernemen, die tegen het bestaan van Hongarije zou zijn ge richt, maar ook ten opzichte van dit land moeten de vredesverdragen stipt worden ten uitvoer gebracht. Hieromtrent waren Benesj en Mussolini het volkomen eens. Benesj zou heden vertrekken, na nog doov den Paus in audiëntie ontvangen te zijn. NA DEN MOORD OP DASKALOF, FRANKFORT a. d. MAIN, 29 Augustus. Volgens de Ceske Slovo, het partijblad ven Benesj, was te Sofia op 17 Juli reeds be kend, dat er moordenaars naar het buiten land gezonden waren om de leiders van de Bulgaarsche boerenpartij Daskalof en Poto- rof van het leven te berooven. Dit was te Sofia zoo algemeen bekend, dat er waar schuwingen naar Praag gezonden werden, Volgens Bulgaren te Praag zijn nog weei nieuwe groenen sluipmoordenaars uit Sofia afgezonden. Er zouden 15 groepen zijn, elk van ,3 personen. ENGELSCHE ZENDELINGEN IN CHINA VERMOORD. SJANGHAI 29 Aug. Naar de North Chine Daily News verneemt zijn op 14 Juli twee Engelsche zendelingen bij Mienchou in Tsjet» sjakan vermoord. UIT SPANJE. MADRID, 29 Aug. De koning heeft aaft korporaal Barroso, die als raddraaier van d( muiterij te Malaga ter dood was veroordeeld! gratie verleend. AMSTERDAM, 29 Aug. Vee. Ter markt waren aangevoerd 346 Vette kalveren le kw. .94—1, 2e kw. 0.86—0.94, 3e kw. 0.76— 0.86 per K.G.; 38 nuchtere kalveren 16— 23 per stuk; 565 vette varkens HollamJsche le kw. 0.960.98, 2e en 3e kw. 0.92— 0.96, overz. en Geld. le kw. 0.981, idem 2e en 3e kw. 0,900.92 per K.G. AMSTERDAM, 29 Aug. (Bericht van Jac. Knoop), Aardappelen. Zeeuwsche bonte 4.504.75, idem eigenheimers 3.40— 3,75, Noord-Hóllandsche blauwe 4.20—4.90, Hillegommer zandaardappelen 3.506.50, schoolmeesters f 4.204.90 per H.L. BROEK OP LANGEDIJK, 29 Aug. - Aan gevoerd 11260 stuks bloemkool, 6650 bos wortelen, 51100 K.G. roode kool, 25400 K.G. gele kool, 1200 K.G. uien, drielingen en nep; 1692 K.G. slaboonen; 51100 K.G. aardappe len. Bloemkool le soort 15.6023.10, id. 2e soort 5.60—12 per 100 st„ wortelen 3,404.10 per 100 bos, roode kool 1ste soort 2.80—4.30, gele kool 1ste soort 5.507.10, witte kool 1ste soort 2.90— ƒ3, uien 5.107.80, drielingen 8.10— 10.60, nep 15.9017.50, schotsche muizen 4.205.80. schoolmeesters 4.806, graaf jes 9.30, due of york 4,404.70, blauwe 6.407.40, eigenheimers 5,307.20, drie lingen 1.902.80, kleine 0.901, alles per 100 K.G, BEVERIWTJK. R.-K. Coöp. Tuiimdersver- eennging „Kennemeriand".Veiling van 24 Aug. Andijvie 1.251.75; sla 0.801.70; spi nazie 22.50 per kist; snijboonen 4855 et.; spercieboonen z. dr. 4145 et., idexn met dr. 32'35 ct.; dikke boonen 2427 ct.; ras pers 4046; capucijners 3640 ct. per Kg.; frambozen 34.50 per slof; bessen 3035 ct. per Kg.; komkommers 35 ct. per stuk; bloemkool 1425; meloenen 2560 ct. per stuk; postelein 3550 ct. per ben; bramen 1.55 per slof. oogenblik aarzelt te blijven," liet hij er ijlings op volgen, terwijl hij vol ongeduld het antwoord als van hare lippen poogde te le zen. „Neen, dokter! Gij roep te vroeg victorie!" zei ze met een soort van woest leedver maak. „De koppige goudvisch scheurt de nizen van dit net. Ik ga. ik Vertrek vandaag )g. Ik kwam hier om afscheid van uwe tan te nemen, en ik zou dus over uw ver- anningsdekreet hebben gelachen, als het tij niet zoo smartelijk had betroffen. Mijne usters hebben mijn oogen doen. opengaan n mij in de verte het „geluk" laten zien, lat. men voor mij had werfrfelegd. Op het 'jogenblik dier openbaring had ik geen ge- 'oel, als bestond er, buiten het blauwe sa- on van mevrouw Urach, nog slechts één uit leg voor mij, de weg naar het spoorweg station, die mij dringend tot zich riep, en ik z ou zeker aanstonds zijn gegaan als ik niet had gedacht aan de vervulling van plichten, die ik op mij heb genomen. Ik ga niet voor langen tijd; zoolang slechts tot ik Maurits uit de verte heb overtuigd, dat hij voor mij niets anders kan zijn dan de voogt, en dat hij, wanneer hij ooit een anderen toon wenscht aan tc slaan, bij mij altijd op den meest on verholen afkeer zal stuiten." „Haar boezem bewoog zich met diepe ademhaling op en neer, en de gloed, die haar geheele gelaat bedekte, getuigde van maagdelijke schaamte, die zich tegen hare voorden verzette. Toch was het haar aan te zien, dat zij tot eiken prijs de waarheid wilde zeggen aan den man, die daar voor 'naar stond en die zich langzamerhand scheen te verheffen als was hem een zwaar gewicht van de schouders gevallen. „Sedert den dag, dat wij Henriëtte zoo zwaar lijdende hier in uw huis brachten, is er een gelukkige verhouding tusschen uw tante en mijn arme zuster ontstaan," ging Kathe eenigszins haastiger voort. „Wil uwe tante de zorg op zich nemen, dan ga ik met een geruster hart weg. Ik kwam hier, om van haar dien liefdedienst te vragen. Nu zal ik haar uit Dresden schrijven, want gij be grijpt zeker wel, dat de uit uw huis geban- nene ook zelfs den korten weg van hier tot aan de deur niet weder betreden zal." Met deze woorden ging zij hem voorbij. „Vaarwel, dokter," zei ze met een lichte buiging van het hoofd en sloeg het pad in naar de brug. Toeii zij daar over was en de populieren achter zich had, keerde zij even het hoofd om, teneinde het oude, lieve huis nog eens te zien. Nieuwsgierig staarden de kinderkopjes het een achter het ander haar na en nevens de tuintafel stond de dokter met beide handen daarop leunende en met een blik in de oogen, die van vertwijfeling en wanhoop in de ziel scheen te getuigen. Zeldzaam is toch een meisjeshart! Zonder te bedenken wat -zij deed. ijld^ zij weer over de brug, langs den verboden weg, dien zij nooit xvecr zou betreden öm hem te he.lpen, zou zij nog wel verder hebben ge loopen, de wijde wereld in. ..Och gij zijt ziek?" stamelde zij en lei de warme, zachte hand angstig op de zijne. „Neen, niet ziek, Kathe maar ik ben- dat, v/aar gij mij, schoon ook in anderen zin, van hebt beschuldigd ik ben erbarmelijk zwak!" zuchtte hij en streek met drift zich het nedervallend haar uit het voorhoofd. „Ga heen, ga heen! Ziet gij niet, dat ik in een toestand ben, waarin elk woord van deelneming, elke warme blik een dolksteek wordt?" riep hij op ruwen toon, en toch boog hij zich voorover en drukte de lippen vast en warm, als in waanzinnige smart, op die meisjeshand, die nog altijd op de zijne lag. Verschrikt sprong Kathe terug, maar zij voelde hare geheele ziel doorstroomen van een nooit gekende gewaarwording van tee- derheid en vreugde en zij had op dc lippen, om uit te roepen: „neen ik ga niet gij hebt mij noodig!" Maar daar stond hij weer in zijne volle lengte voor haar en wenkte met een gelaat, waar de diepste smart op stond te lezen, stom, doch gebiedend naar de brug en nu vloog het meisje voort, als verjoeg haar een engel met liet vlammende zwaard. Eenige uren later ging zij met een hoed met dichten sluier en een reistaschje in de hand stil een zijtrap van de villa af. Zij ging, gelijk zij gekomen was, plotseling en onverwacht. Henriëtte had, hoe veel leqd het haar ook deed en hoe bittere tranen het haar ook kostte, in het haastige vertrek en de afwezigheid voor eenige weken toege stemd, wijl zij zelve voorzag, dat de onbe- schèidene woorden van Flora een reeks van onaangename tboneelen in het leven zouden róëpen. Zij vond het ook goed, dat Kathe stil vertrok, en uit Dresden nader zou schrij ven, terwijl zij op zich nam de familie van hel heengaan te verwittigen. Daarentegen maakte zij de voorwaarde, dat Kathe on middellijk zou terugkeeren, wanneer dan ook eh waar zij ook was, zoodra de kranke zus ter hulp noodig had en haar riep. Henriette bleef boven aan de trap staan en strekte nog eens de handen uit naar Ka the, die den dichten sluier over de rood ge weende oogen trok. Het huis zwom in het licht, alle gaspitten waren aangestoken en de eene equipage na de andere reed ratelend voor aan het groote portaal. Een oogenblik was Kathe genoodzaakt een zijgang in te sluipen en zag daar, dicht tegen den muur gedrukt, dames voorbij gaan in feesttoilet. Lakeien sloegen, de deuren van het blauwe salon wijd open, en daar stond Flora, in een lichtrood met kanten bezet zijden kleed, schoon, glanzend lachend als een konings kind, en begroette de gasten, die om harent wil kwamen, want de handelsraad gaf een schitterende soiree ter eere van haren ge boortedag. Bij dien aanblik was het Kathe, als ging haar een zwaard door de ziel. De trotsche, overmoedige Flora vertoonde zich als over stroomd van het geluk, dat haar werkelijk bedelend op hare voetstappen was gevolgd, ook daar waar zij het moedwillig van zich stiet en de teleurgestelde hoop verborg zich, schuw als de zonde. Waarom was al die weelde, al die zaligheid der liefde aan die ééne gegeven, die zonder dat alles leven kon, terwijl de andere, bij al hare schatten, hongerend en dorstend naar ware, welmee- nendc gehechtheid, arm door de wereld ging? De deuren gingen dicht en Kathe ijlde het park in, met een wanhopende smart in de ziel, gelijk die alleen door een jeugdig, warm gemoed kan worden gevoeld; en terwijl de kamenier, zonder iets kwaads te vermoeden, haar op hare kamer stond te wachten om bij het toilet voor de soiree behulpzaam te zijn, klopte zij aan het raam van den molen en riep Frans om haar naar het station te brengen HOOFDSTUK XXII. Sedert waren meer dan drie maanden ver- loopen. Nooit had Kathe zich zoo ijverig op de ontwikkeling van haar muzikaal talent toegelegd als in die dagen geschiedde. Het was of zij daarin het middel zocht, om bij velen en aanhoudenden arbeid het verleden te vergeten. Henriëtte had een soort van dagboek aangelegd dat zij elke week over zond. Die bladen vertelden haar hoe het sinds haar vertrek in de villa was toegegaan. Tusschen de regels door las zij dat mevrouw Urach opnieuw weder opleefde, maar daarbij met meer aanmatiging dan ooit het bewind voerde in Maurits huis. Duidelijk vertelde Henriette, dat grootmama het plotselinge vertrek van Kathe, om den fijnen tact, waar het van getuigde, onverholen roemde en prees, terwijl Flora de schouders ophaalde en zinspeelde op de kinderachtige streken van een bakvisch. De handelsraad was eeni ge dagen boos op haar geweest, wijl zij zich had bemoeid met dingen die haar niet aan gingen. Toen Henriette hem op dienzelfden avond, in een hoek van de muziekkamer, het gebeurde had meegedeeld, was hij bleek geworden van schrik en ergernis, en alleen de aanwezigheid der gasten was oorzaak ge weest, dat het niet tot een onaangenaam tooneel tusschen de familieleden gekomen was, een tooneel, dat zeker niet minder he vig zou zijn geworden, wijl Flora in de meest bittere stemming verkeerde omdat Bruck, wegens drukte, zich had laten verontsehul- digen en op de soiree zijner bruid niet ver scheen. De handelsraad had onmiddellijk aan Ka the en hare voormalige gouvernante geschre ven en „voor het geval, dat niet hem ver hinderde" het plan te kennen gegeven, tegen Juni te Dresden te komen; maar het dag boek deelde mee, dat er drukker dan ooit telegrafische depeches op de villa werden bezorgd, en dat de handelsraad, met werk zaamheden overladen, meer te Berlijn was dan thuis. Van zijn bezoek te Dresden kwam niets; zelden slechts, verscheen er een kort briefje van den voogd, en de laatste geldbe- zending had, wat nooit het geval was ges weest, de boekhouder bezorgd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6