SFAARNEBANK Maandag 3 September 1923 46ste Jaargang No. 14527 HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. NEEMT GELD a DEPOSITO TEGEN EFFECTENONDERPAND DiT MUMMER BESTAAT MIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BUB DE DE AARTSBISSCHOP EN BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND UIT MU GiTREK. NOORDWUK Spaas-fjoekfes met 4 pCt. Rentevergoeding. ZAANDAM. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. VOORHOUT. BENNEBROEK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. VEL SEN. de' nieuwe stoompont. NOORDWIJKERHOUT. J. J. WEBER Si ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem 3 SEPTEMBER AGENDA NOORDWIJK. NOORDWIJK-AAN-ZEE. KROMMENIE. 4 De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertenuên 35 cents per regel»/ Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, op d» le Pagina 75 ct., op andere redac- tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. No. 19. Amice! Nog een ander verslag kreeg ik dezer da gen ;n handen. Als je er ook eenmaal mee begint! Ik bedoel het verslag over 1922 van de Gemeente-Gas-, Duinwater- en Electrici- teitsbedrijven te Heemstede. In verband met de verlaging van het gas- en electrici- teitstarief op grond van de „gunstige be drijfsresultaten," is het misschien wel inte ressant er het een en ander van mede te deelen. Het boekje, dat 61 bladzijden groot oc taaf beslaat, Iaat zich prettig lezen en be vat, niettegenstaande zijn talrijke tabellen en becijferingen, een duidelijk overzicht van de drie bedrijven, ook voor een outsider. Nochthans mis ik vergelijkingstabellen, waar uit men de ontwikkeling der bedrijven in, laat ik zeggen, de laatste vijf of tien jaren zou kunnen volgen. Wel is hier en daar met het jaar 1921 vergeleken, maar daaiaan heeft men uitt'eraard niet genoeg om den graad van pro- of degressie te meten. Aan dergelijke vergelijkingstabellen zou ook een opgave van de bevolking op 31 December van de ver schillende jaren moeten worden toegevoegd, om te weten of de pro- of degressie in verband Staat met toe- of afneming der bevolking. Misschien wil de heer Duynstee, die zoo Veel voor zijn bedrijven blijkt te voelen, hier aan het volgende jaar zijn aandacht besteden. Van het Gasbedrijf wordt gezegd, dat 1922 een belangrijk jaar was, omdat de omzetting van het retortenbedrijf in een karr.erovenin- stallatie in c'at jaar haar volledig beslag kreeg, waardoor „het bedrijf geplaatst werd in de rij der modern ingerichte fabrieken." Dit laatste wordt met zichtbaren trots ge zegd, wat begrijpelijk is, aangezien een directeur het nu eenmaal sjeuig vindt in moderne bullen te zitten. Wat is een retort bij een kameroven vergeleken? Trouwens aan het moderne paart zich het zuinige en hier is het, dat de trots van den belasting plichtige zichtbaar wordt. Het zal u vermoedelijk niet beken 1 zijn, dat wij ook gas leveren aan Bennebroek en V ogel.nzang. Veel heeft het echter niei te b. teekenen. Terwijl Heemstede immers 80.30 pCt. van al het gas verbruikt, namen de Ben- ncbroekers slechts 7.03 pCt. van ons af en de Vogelenzangers ook maar 4.88 pCt.; samen nog geen 12 pCt. Eerstgenoemden betalen het zelfde tarief als wij; de Vogelenzangers een halfje meer per kub. Meter, vanwege den af stand, denk ik. Afgeleverd werd: over de gew, meters (excl. Gem. geb.) 57.28% over muntmeters 28.31 openb. verlichting 6.37 Gcm. gebouwen 0.25 Eigen gebruik en verlies 7.79 Dat laatste cijfer lijkt mij zeer hoog, aanne mende, dat het grootste gedeelte aan lekkage of fouten bij de meters te wijten is. In geld vertegenwoordigt 7% (ik neem dit getal vol gens schatting, daar het verlies niet afzon derlijk is opgegeven), naar den kostprijs be rekend ruim 13000, wat geen kleinigheid is. Die kostprijs bedroeg in 1922: per M3 geproduceerd gas 7.922 cent per M3 verantwoord gas 8.952 waarbij moeten gevoegd worden: de distributiekosten per M3 2.185 de algemeene kosten per M3 1.038 per M3 1.038 De totale kostprijs komt aldus op 11.816 cent. Vergeleken bij een verkoopprijs van 13 en 14 cent in het grootste gedeelte van 1922 is d« marge niet groot. En zooals ge weet, is de verkoopprijs per 1 September van dit jaar verlaagd tot 12 en 13 cent, waaruit mag ge concludeerd worden, dat onze kameravens den kostprijs weer wat hebben kunnen doen dalen. Toch heeft die betrekkelijk kleine marge in staat gesteld een netto bedrijfswinst te fokken van 47.200.69, na reguliere rente verrekening en na afschrijvingen, welke dit jaar extra hoog waren wegens algeheele af boeking der retorten. Terwijl de gasaflevering vermeerderde met 18.55 pCt., daalde die van het duinwater met 4.4 pCt. Dit verschijnsel verklaart de heer Duynstee in de eerste plaats door den min der warmen zomer en voorts door de ver dwijning van het tarief B, waa-rbij het water niet gemeten werd en dat voor de geabon- neerden aanleiding schijnt geweest te zijn de kranen wat langer open te laten staan dan zij het bij het tarief met meter zouden heb ben gedaan. De groote menschen blijven toch maar groote kinderen! Niettegenstaande dezen teruggang worden de resultaten van het- duinwaterbedrijf be vredigend genoemd. Er bleef, na afschrijving enz., een winstsaldo van 10.377.92. De kostprijs van het water heeft in totaal bedragen 22.74 cent per kubieken meter, waarvan 9.24 cent distributie- en algemeene kosten zijn. Het water werd verkocht tegen 30 cent per M3 voor huishoudelijk verbruik wat 80 pCt. van het totaal uitmaakt. Voor rigen verbruik, spuien en verlies was nog jjna 10 pCt. van het totaal noodig; Ten slotte het electriciteitsbedrijf. Hier van zegt de heer Duynstee, dat het zich krachtig ontwikkeld heeft en dat de bedrijfs resultaten gunstig waren. Inderdaad is ccn vermeerdering van stroomafgifte van 29.85 pCt. hoog t'e noemen en een toeneming van het aantal verbruikers met 518 in een ge meente met rond 13000 zielen spreekt even eens voor zichzelf. Er zit dus „gang" in dit bedrijf, dat een extra aanwinst heeft te boeken in de aansluiting aan het net van het pas voltooide Seminarie „Hagevcld", dat wel tot de allergrootste stroomverbruikers van onze gemeente zal gaan behooren. De kostprijs wordt opgegeven -net 12.58 cent per K. W. U„ waarvan meer dan de helft voor distributiekosten. De verkoopprijs was gemiddeld 20.70 cent. De netto-winst per K. W. U. bedroeg dus ruim 8 cent, wat mij nogal hoog voorkomt, vooral wanneer men dit vergelijkt met de marges bij het gas en het water. Dit verschil komt eveneens aan den dag, wanneer men het netto-rendement der ver schillende bedrijven met elkaar vergelijkt. Ik heb.dit aan de hand der drie gepubliceer de balansen eens becijferd en kom tot de volgende opstelling: Netto-rendement Gasbedrijf 5.4 pCt. Netto-rendement Waterbedrijf 4.6 pCt. Netto-rendement Electr. Bedrijf 22.6 pCt. Ge ?t, amice, dat het electriciteitsbedrijf 4 a 5 maal meer heeft opgebracht dan elk der beide andere en ik vraag mij r.aar aan leiding daarvan af, of de jongste verlaging van het clectriciteits-tarief met slechts 1 ct. voor larief A niet wat al te bescheiden was en of de hier, werkelijk „gunstige resul taten" niet een royalere bedeeling van het lichtverbruikend publiek zou hebben toege laten. Ik stelde deze vraag reeds in een mijner vorige brieven en meen thans in het verslag de reden te vinden haar bevestigend te mo gen beantwoorden. Geloof me inmiddels, met mijn beste wen- schen voor de „feesten", als steeds Uw cijferlievende PEREGRINUS. aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen, ZALIGHEID IN DEN HEER. Woensdag a.s., den.5den September viert geheel het Nederlandsche volk het 25-jarig regeeringsjübilé van Onze geëerbiedigde en geliefde Koningin. Op dien dag moet allereerst' dank ge bracht worden aan God, Die ons zulk een Koningin heeft gegeven en zoo lang voor ons heeft gespaard, maar vooral omdat Hij hare langdurige regeering zoo zichtbaar heeft gezegend; immers wij kunnen wel blijde getuigen, dat geen enkel volk zoo rijken'zegen en volkomen vrede heeft ge noten als het onze, en dit mede door de vastheid en wijsheid, waarmede Zij haar volk heeft bestuurd en door alle gevaren rustig heengeleid. En dit dankgebed worde dan tevens een smeekbede, dat de Gever van alle goed ons die kostbare gave nog lang beware; en tevens dat Hij aan Haar en Haar Koninklijk Huis met Zijn overvloedigen Zegen vergelde, wat' Zij in die vijf en twintig jaar voor haar volk heeft gedaan. Daarom schrijven Wij voor, dat op dien dag, d.i. Woensdag den 5den September, in alle kerken en kapellen, waarover een Rector is aangesteld, een plechtige H. Mis aan God zal worden opgedragen, en de Lofzang „Te Deum laudamus" zal gezongen worden met het gebruikelijke Zondagsche gebed voor H. M. de Koningin. En zal dit Ons schrijven op de gewone wijze in alle tot het Aartsbisdom en de Bisdommen van Nederland behoorende ker ken alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aangesteld, worden voorgelezen op Zondag 2 September a.s, Gedaan, den 9 Augustus 1923, t H. VAN DE WETERINvj, Aartsbisschop van Utrecht, t A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem, t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond, f P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Sport, S.J.C. I is Zondag naar Noord- wijkerhout gweest, om daar te kampen tegen E.M.S. in de wedstrijden op den Leidschen Courant Beker. Verleden week reeds was deze wedstrijd gespeeld, doch daar er toen geen scheidsrechter aanwezig was, werd er vriendschappelijk gespeeld. Zondag j.l. moest S.J.C. het onderspit delven met 20. Op het sportpark speelden voor de propaganda- wedstrijden van S.J.C., Graaf Willem II te gen Vitrix I. Dit was een ongelijke strijd, daar Graaf Willem, slechts met 9 spelers in het veld stond. Het spel van Graaf Willem was zeer goed en het paste met succes den buitenspelregel toe, waarmede de Vitrix- midden-voor telkens in de val liep. Toch wist Vitrix het aantal doelpunten tot 4 te brengen, terwijl Graaf Willem een tegen- puntje maakte. Hierna kwamen ook om den L. Crt. Beker in het veld, Leiden I tegen Lisserbroek. Het was vooruit te bezien wie als winnaar uit den strijd zou komen. Leiden speelde en met Lisserbroek werd gespeeld. De achterhoede van Lisserbroek is beslist goed te noemen. De keeper deed herhaalde malen zeer goed werk en ook beide back's waren een beter elftal waard. Het was ech ter geen partij voor Leiden I en de doel punten waren dan ook legio. Het juiste aan tal doelpunten was bijna niet te constatee- ren, maar wanneer we 100 nemen zal het er niet ver af zijn. Lisserbroek lijkt echter wel een plezierige ploeg, want ondanks het bovenmatig overwicht van Leiden, bleven ze zooveel als in hun vermogen was, hard wer ken. De Leidsche ploeg is er een, die gezien mag worden en we durven gerust te zeggen, dat het de sterkste ploeg is uit de omgeving in den D.H.V.B. Men moet dat mooie kop- werk zien van een Goddijn, en van zijn rech terbuurman, terwijl de rechts-uiterst zeer wel opbracht. Het is een ploeg van kloeke v/erkers, die zeer net en met overleg wer ken. De belangstelling was niet zooals we gewoon waren. leiding gaven tot hilariteit. Op een achteraf- hoekje werd intusschen prijsgeschoten door Bloemendaals meesters op de buks. Dit was een wedstrijd waarbij 't rustig en kalm toe ging, en waar voor een niet-liefhebber van de schietsport weinig vermaak was te bele ven. Alleen 't ballonnetjes schieten trok wat meer kijkers. Na tweeën was 't kermisterrein officieel voor het publiek opengesteld. Nu was 't lachhuis klaar. Een grappenmaker maakte van een dfuk oogenbiikje gebruik door zich voor de tent te plaatsen en zich aan te stellen als „recommandeerder" en te roepen: lachen, lachen, lachen Hier kun je lachen. Vooral onderwijzers verzuimen deze gelegenheid niet om nog eens te lachen, want binnenkort zullen ze 't lachen wel laten l" 's Avonds 9 uur worden de prijzen, behaald bij de volkswedstrijden, uitgereikt. Een bi oscoop voorstelling, waarbij een vijftien-tal opnamen van den etalage-wedstrijd, en eenige ecomische nummertjes werden'vertoond en Direct:®Mr. Th, WESTERWOUDT. C. Th. Kamphuijs. f Te Hilversum, waar hij tot herstel van gezondheid verblijf hield, •is gisteren op 62-jarigen leeftijd overleden de heer C. Th. Kamphuijs, ond'-wethou'dar van deze gemeente. Moord op de Zaandamsche kermis. Te Zaandam ontstond Zaterdagavond tegen het sluiten van de kermis om een kleinigheid ruzie tusschen een clubje Noordbrabanters waarvan er velen om dezen tijd in den pol der als landarbeider werkzaam zijn en een groepje Zaandammers. Toen een der laatsten een opmerking maakte omtrent „rotharingen" die de polder jongens aan een zuurkraampje gebruikten, ontstond de ruzie, waarbij een der polder jongens zijn mes trok, waarmede hij een der Zaandammers een steek in de hartstreek toebracht. De getroffene, de 20-jarige M„ zakte terstond in elkaar en werd naar de kliniek overgebracht, waar hij eenige uren later aan de gevolgen is overleden. De politie, die dadelijk ter plaatse was, arresteerde de polderjongens. Ze waren met hun zessen. Aanvankelijk ontkenden allen de dader te zijn. De politie slaagde er echter spoedig in den vermoedelijken dader aan te wijzen, die later bekende den steek te heb ben toegebracht. Het is de 20-jarige A. v. d. W. uit Aimkerk in Noordbrabant. BLOEMEND AAL. De bazuinblazers. 't Was ongeveer half 7 toen de Haagsche bazuinblazers hun tocht door de gemeente begonnen, 't Was een zwie rige kleurige stoet van 14 ruiters in de kleedij van edellieden uit den tijd van Prins Mau- rits. Vier er van waren voorzien van lange bazuinen, waarmee ze hun reveille de fris- sche morgenlucht in schetterden. Begrijpe lijkerwijze trok dit romantische troepje veel belangstelling. Om 7.30 begonnen in de verschillende ker ken de Wijdingsdiensten, waarbij de ver schillende sprekers het heuglijke feit van den dag herdachten. Ds. J. A. van Leeuwen sprak in de N, H. Kerk, Ds. J. C. Brussaard in de Christ. Oer. kerk, Ds. J. Drijver voor den Protestanten bond, Pastoor L. J. Willenborg in de R.K. kerk te Bloemendaal. Pastoor L. ten Brink in de R.K. te Overveen en Pastoor A. W. van Beek in de R.K. kerk te Aerdenhout. Tegen negenen stroomde de Koepellaan te Bloemendaal vol. 't Waren de leerlingen van de verschillende scholen, die langzamerhand de geheele lengte van de Koepellaan in be slag namen. Aan het hoofd van den stoet plaatsten zich de zoo straks genoemde rui- tergroep. De beide muziekkorpsen „Sursum" en „Euphonia" zorgden voor de muzikale opluistering, 't Was een aardig opwekkend gezicht, die lange, kinderstoet, rijk getooid met oranje te zien optrekken naar 't terrein van de aubade. Vooral de meisjes van de R.K. Meisjesschool te Overveen, bijna uniform gekleed in witte jurkjes en 'n mooien oranje- strik in 't haar, waren aardig om te zien over 't terrein werden de kinderen opgesteld voor de aubade, 't Wachten was toen op de gasten. Toen die op de gereserveerde tribune had den plaats genomen, de burgemeester door den heer Van Riemsdijk was toegesproken en nog eenige speechjes waren gehouden, wer den door de ruim 800 schoolkinderen, een paar zangvereenigingen en de muziekvere niging „Sursum" eenige vaderlandsche lie deren ten gehoore gebracht en ook het Jubi leumlied van J. H. Speenhof, op muziek ge zet door Emmy Frensel Wegener. Overwel digend was deze aubade niet, maar de liede ren waren goed ingestudeerd, klonken zui ver en bijgevolg viel diGnummertje van het programma zeer goed in den smaak van 't talrijke publiek. Op 't Kermisterrein. Na afloop der aubade was 't Kermisterrein aan de beurt. De regeling hiervan was tot in de kleinste kleinigheden uitstekend in elkaar gezet. Toch hokte de boel direct doordat ver schillende vermakelijkheden niet klaar wa ren. Maar 't ijverige bestuur wist er direct een mouw aan te passen, door een contract af te sluiten met een andere vermakelijkheid, zoodat de kinderen voor 't gemis van 't eene schadeloos gesteld werden door iets anders. Zoo kregen ze b.v. in ruil voor de poppen- kastvertooning een lolly, zoodat ze toch lol hadden. Dat er door de kinderen van de verschil lende vermakelijkheden en versnaperingen genoten werd, behoeft geen vermelding. Wel is vermeldenswaard, dat velen niet wisten wat een draaimolen, wat een luchtschommel of een zweefmolen was De man van het Lach huis heeft heel wat op zijn geweten door niet op tijd klaar te zijn geweest. Daarop hadden velen hun zinnen gesteld en een rit met de Turksche schop kon 't gemis daarvan maar matigjes vergoeden. Was de controle voor het Kermisterrein aanvankelijk zeer streng, zoodat zelfs een hoofd van een school buiten 't hek kon blij ven, later sloeg ze tot een ander uiterste over, door iedereen maar toe te laten. De volksspelen Terwijl de schooljeugd zich het hart op haalde aan de genietingen van 't kermisterrein, werden op een ander veld de volksspelen gehouden. Natuurlijk genoten ook deze veel belangstelling en _'t waren vooral het kuipsteken en de wedstrij den met hindernissen, die nog al eens aan een bal-champètre besloot den feestdag te Bloemendaal. In Overveen werd op 't Dorpsplein een concert gegeven. De beide muziekvereeni- gingen, die zich gedurende den heelen feest dag al zoo kranig geweerd hadden, hadden nog niets van hun frischheid verloi'Mi en blie zen er op los, alsof voor hen geen V<M*Btid- heid bestond. Mevr. Koolhoven Ashe en Het Gemeagd Dubbel-kwartet verleenden bij dit concert hun welwillende medewerking, 't Bezoek aan dit concert was zoo groot, dat 't rijverkeer van Bloemendaal naar 't Zuidelijk gedeelte van de gemeente omgelegd moest worden over Julianalaan, Zijlweg en Zandvoorter- pad. Aan blijken van waardeering ontbrak 't muzikanten en zangers dan ook niet. En zoo is deze eerste feestdag, dank zij 't schitterende weer en de uitstekende voor bereiding dan ook schitterend geslaagd. Van ongelukken of incidenten hoorden we niets. SCHOTEN. Voor de Kinderfeesten was aanvankelijk het H.F.C.-Haarlem terrein bestemd, doch wegens den storm en de aanhoudende regen buien was dit onbruikbaar geworden. Ter elfder ure werd daarom de groote zaal van het St, Bavo-gebouw in de Smedestraat te Haarlem afgehuurd. Vrijdagmorgen te 8 uur had onder groote belangstelling de opstelling van ongeveer 500 kinderen van de leden van de Vereeniging „Koninginnedag" in de Wetstraat plaats. De Burgemeester was op reis en daarom verhinderd de aubade in ontvangst te nemen. De heer Wolff deed toezegging, dat hij deze aubade niet op 't Raadhuis, doch in de zaal van het St. Bavogebouw in ontvangst zou ne men. Dan trokken.de kinderen onder de vroo- lijke tonen der muziek over het Soendaplein door de stad naar de Smedestraat. Hier werd een zeer mooi Jubileumlied van den heer Maas ten gehoore gebracht, waarna aan de kinderen versnaperingen werden uit gedeeld. Den geheelen dag werden zij op zeer onderhoudende wijze beziggehouden door 't zingen van liederen en niet in 't minst door den heer Willem v. Houten, den bekenden goochelaar uit Amsterdam, die zeer veel bij val met zijn interessante kunsten oogstte. Dan vond de uitreiking plaats van de ca- deaux, die zeer in den smaak vielen. Het oorspronkelijk plan was, de kinderen te half 3 naar huis te geleiden, doch met het oog op den grooten optocht achtte 't bestuur het niet raadzaam zich met zulk een stoet kin deren over straat te wagen. Daarom werd tot ongeveer 4 uur gewacht, waarna de uittocht plaats had. De stoet werd ontbonden in de Wetstraat. Ons inziens is de houding van den Burge meester van Schoten in deze zeer ongepast. Door hel R.K. Harmaniekurps „St. Jaco bus" alhier, zal op Woensdag 5 Sept. a.s. des avonds fe half 8 in de muziektent, op het weiland van den lieer B. P. Vink. nabij de voormalige openbare school een, groot con cert worden gegeven Ier gelegenheid van het Jubileum van H. M. de Koningin. Daarbij worden uitgenoodigd de dames, die op Zon dag 22 Juli j.l. het vaandel hebben aangebo den, om een aandenken van dat feest in ont vangst le nemen. Bij ongunstig weder wordt bovenstaand concert een avond uitgesteld. Concert. Ter gelegenheid van de verjaring van H. M. de Koningin gaf de R.K. Muziek- vcremig.ing „SI. Cecilia" 'bij café Boerhaave een goed geslaagd concert. Gemeenteraad. Deze komt bijeen op Dins dag e.k. des voonniddngs 11) uur. Agenda: In stallatie der leden van den Raad. Verkiezing Wethouders. Ingekomen stukken. Aanbieding begrooling 1924. Aanvulling begrooting 192.'!. Ongeluk. Vrijdagmiddag kwam het paard van den heer W. Pr. in de Bennebroeker- laan, tusschen de boomen door, bijna in den galartterie-winkel terecht van den heer D de Wit. Eenige inmaakpotten, welke voor den winkel stonden, moesten het echter ont gelden, en vielen aan stukken. De schade werd vergoed. Overigens liep het zonder on gelukken af. Muziekuitvoering. Op Koninginnedag gaf de Gymnastiekvereeniging, met mede werking van de Christ. Zangvereeniging, het Kinderkoor en de Muziekvereeniging, een uitvoering op de buitenplaats van mevr. Willink. De muziektent was opgeslagen bij de ge denknaald, waar de verschillende nummers van de zang- en muziekvereeniging, alsmede van de Gymnastiekvereeniging, op bevredi gende wijze werden uitgevoerd. Er was zeer veel publiek. Mevrouw Willink en haar dochter woon den met eenige genoodigden de uitvoering bij. Gemeenteraad. Dinsdagavond te 71-? uur zal er Raadsvergadering gehouden wor den. - 3 SEPTEMBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN. 0.00023 PARIJS 14.38 BRUSSEL 11.821/s WEENEN 0.00353/i LONDEN 11.55Vj STOCKHOLM. 67.85 KOPENHAGEN 4L— CHRISTIANJA 41.45 BAZEL 45.52 NEW-VORK 2.543/8 10.75 De agenda is vastgesteld als volgt: 1. Beëediging der Raadsleden. 2. Verkiezing van de Wethouders. 3. Notulen. 4. Benoenjing van een Schattings-Commis- sie. 5. Rondvraag en sluiting. Loting Nat. Militie. De uitslag der loting voor de Nat. Militie in deze gemeente is als volgt: No. 1, P. F. van Rooijen. No. 2, M, J. Nieuwenhuizen. No. 3, A. H. J. Ger ritsen. No. 4, J. v. Wieringen. No. 5, W. v. d. Meij. No. 6, A. F. v. d. Wiel. No. 7, G. Th. Vermeer. No. 8, K. A. F. Hulsbosch. No. 9, C. A. de Winter. No. 10, C. Slot. No. 11, D. Goos. No. 12, P. Kemp. No. 13, W. A. Tem pelman. No. 14, J. C. Kohier. No. 15, J. v. d. Staaij, No. 16, J. Brouwer. Vermoedelijk zullen er 4 of 5 moeten dienen. De Jubileumieesten. Op Zaterdag 8 September a.s. zal hier voor de afdeelingen Velsen en Wijkeroog het jubileumfeest wor den gevierd. De schoolkinderen (een kleine 1000) komen 's morgens 9 uur aan de ka naalkade samen, waarna onder begeleiding van muziek een rondgang gemaakt wordt, door Wijkeroog naar het park „Concordia," waar door de hoogste klassen eenige liede ren zullen worden gezongen, begeleid door de Harmonie kapel. Des middags 1 uur ver eenigen de kinderen zich weer op dezelfde plaats, om dan over de pont door het dorp Velsen naar het landgoed Velserbeek te trekken waar verschillende kinderspelen zullen worden uitgevoerd. Des- avonds wordt in Concordia een avondfeest gegeven met een spreker, muziek en zang, bioscoop en verdere attracties. De Papierfabriek en het Hoogovenbedrijf, hebben besloten dien dag de werkzaamhe den te doen stilstaan. De feestcommissie hoopt dat dit voorbeeld door anderen zal worden gevolgd. De inwoners worden uitge- noodigd, de nationale driekleur uit te ste ken. Aan den vooravond van het feest, Vrij dag 7 September, geeft de Harmonie-kapel „de Eendracht" in den tuin van Concordia een concert ten bate van het feest. De toe gangsprijs hiertoe is 11 cent. De feestpro gramma's zullen deze week ter verkoop wor den aangeboden. Naar we vernemen is de nieuw# derde stoompont gereed gekomen. Deze zoU lieden hier komen om proef te s toornen. De pooit zal echter nog niet in gebruik worden ge steld, omdat het nog wel een maand zal duren voor de aanlegsteigers gereed zijn. Het personeel voor d'e nieuwe pont is rea ls benoemd, m.l. tot le gezagvoerder H. v. tl. Sobuit, te Hoorn; 2e gezagvoerder B. Deker, te Schellingwoudemachinist J. v. d. Kolk, te Amsterdam en hulp-machinist H. A. v. d. Giesen, te Wageninigen. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verorde ning op de winkelsluiting. B. en W. bieden Ier vaststelling aan een wijziging van liet reglement voor de visscHe- 1'ij.school in deze gemeente. B. en W. stelten voor, in fe willigen hel verzoek, vervat in het adires van J. W. Lan sing, te Bloemendiaal, om een terrein aan Ge Vinkenibaan, le Jam Gijzcnvaarl, aan te wijzen voor zgn. halfopen-houw. Afgekondigd is tie verordening in ver band met de „Pensioenwet 1922". Volgens artikel 1 dezer verordening wordt van d'e door deze gemeente ingevolge arl. 36 der „Pensioenwet 1922" verschuldigde bij dragen verhaald op hel personeel van het nijverheids- en handelsonderwijs en de boven tallige onderwijzers: .a 3 van den pensioensgrondslag voor het ambtenaren pensioen en b. 5% van den pensioensgrondslag, beperkt op den voet van artikel 98 der wel, voor hel weduwen- en weezenpensioen. Gemeenteraad. Vergadering van tien raad der gemeente Noordwijkerhout, op Dins dag 4 September 1923, des namiddags 2 uur. De agenda ver-meldt: 1. Beëediging van de leden van den raad. 2. Verkiezing der wethouders. 3. ingekomen stukken. 4. Wijziging van de Invorderingsver- ordening der Plaatselijke Inkomstenbelasting, De jubileumfeesten. De commissie voor de Volksspelen op hel Oranjefeest maakt be kend, flat ook mast klimmen aan hel pro gramma is toegevoegd. Gegadigden voor deze attractie kunnen zich opgeven bij de heeren P. Krol en P. van Dam. Bij den heer Tissing en Magazijn „De Zon" zijn de prijzen voor d'e Volksspelen reeds geëtaleerd. Aulobusdienst. De Auto-dienst E. N. A. (Noordw'ijk -'Noordwijkerhout) is met ingang van 2 September opgeheven. Concert. Vrijdagavond gaf „Crescendo", onder tie Linden, ©en concert •naar aanleiding van den verjaardag van H. M. de Koningin. De inwoners van Noordwijk stekten dit op zeer hoogen prijs, wat wij opmaakten uit liet applaus na elk tier nummers. Er was zeer veel 'belangsle'liing. Barometerstand 10 uur v.m.: 754. Stilstand OPGAVE VAN van 8—10 uur. Hanze-gebouw. R. K. Jongevrouwenbond; van half 89 uur declamatie en tooneel „Zangkunst 8 uur. Concert. jubileum van II. M. de Koningin zal op 12 en 13 September u.s. plaats hebben. De veiling aan Piet Gijzenbrug. Op de groenten veiling aam Piet. Gijzenbrug werden Vrijdagavond zeer mooie prijzen besteed voor de aangevoerde groenten. M ennoteerde voor snij'boonen 4.406; enkele met draad van 3.804; dubbele stam 2,352.50; stok zonder draad 5.10—5.20; stam zonder draad 3.50—5, alles per 10 Kg. De aanvoer was betrekkelijk nog goed te noemen. Jammer is het, dat door den storm de vruchten zoozeer vernield zijn, d'at vele tuinders ook zijn uitgeplukt. De vele regens der laalst© dtigen hebben aan de tuinderij ook onnoemelijke schade gedaan, zoodot het voor velen wél een zeeT slecht en onvoordeoli/ jaar zal' zijn. De Jubileumfeesten. De Oranjevereeni- glng alhier viert op 6 en 7 September feest, dus geheel afgescheiden van Noordwijk-Bin- nen. Als Slot van deze feesten wordt weer vuurwerk afgestoken op het strand. Dit is bij gunstig weer altijd een heel mooie attractie. De medewerking van de burgerij is hier altijd groot, zoodat we er niet aan twijfelen of fot feest zal een prettig verloop hebben. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Openbare vergadering vat. den Raad der gemeente Heemstede op Dins dag, 4 September 1923, des namiddags om 4 uur. De agenda vermeldt 1. Beëediging van de leden van den Raad. 2. Onderzoek geloofs brief nieuw benoemd raadslid. 3. Verkiezing Wethouders. 4. Vaststelling notulen van 16 Augustus j.l. 5. Ingekomen stukken. 6. Sa menstelling raadscommissiën. 7. Opmaking dubbeltal voor benoeming tot lid van het Col lege van Zetters in de vacature van Th. Smit. Aanbeveling 1. J. H. J., Braam. 2 G. J. Smit Th. zn. 8. Benoeming 2 leden Werkloos heidscommissie wegens periodieke aftreding van D. F. de Wilde en wegens 1 vacature. 1D. F. de Wilde 2. D. H. Granneman Jr. Aanbeveling L. J. C. v. d. Weiden, 2. J. Roes. 9. Benoeming lid Schoolcommissie wegens periodieke aftreding van Mevr. G. J. Rissela- da-Garrer.10. 2e Kasgeldleening 1923 (80)11. Verkoop terrein bij Koediefslaan aan Gebr, v. d. Pol (81.) 12 Regeling inzake de Werkvg schaffing (82.) Regeling werkverschaffing. B. en W. schrijven den Raad In de vorige raadsvergadering werd beslo ten de bestaande regeling omtrent de werk verschaffing voorloopig te laten voortduren tot 4 September a.s., teneinde in de raadsveï- gadering, welke op dien dag zal worden ge houden, eene beslissing te nemen over de vraag, of zal worden voortgegaan met het ver schaffen van werk aan werkioozen. De Werkloosheidscommissie is van mee ning, dat de thans geldende regeling voor de maand September moet worden bestendigd, omdat haar gebleken is, dat nog zeer weinig verandering in den toestand is gekomen en het aantal personen, dat zonder werk is, zelfs is toegenomen. Wij zijn met deze commissie van oordeel, dat de toestand nog niet van dien aard is, dat de werkverschaffing thans kan worden stop gezet en stellen u daarom voor deze voor de maand September te bestendigen. Ook geven wij u in overweging, voor die maand de be staande loonregeling ongewijzigd te laten. Deze is als volgt Aan bij de gemeente te werk gestelde werkioozen wordt een loon uitgekeerd gelijk aan 70 van het vroeger in particulieren dienst genoten loon tot een maximum van 18.per week, verhoogd met een kindertoeslag van 1.per week voor elk kind beneden 14 jaar, terwijl voor rekening der gemeente wordt genomen de aan de vakorganisaties met. werkloozenkas te betalen contributie van die bij de gemeente te werk gestelde werkioozen, die bij aanne ming door de gemeente reeds bij eene vak organisatie waren aangesloten. Gemeenteraad. Agenda van de ge meenteraadsvergadering op Dinsdag 4 Sep tember a.s. 1. Installatie leden van den Raad. 2. Benoeming van twee Wethouders. 3. Voorstel lot wijziging der verordening op de heffing van schoolgelden. 4. Verzoek tot aankoop van grond voor woningbouw door de Woningstichting Krom- menit*. 5. Benoeming van een Hoofd der U. L. U.- school. 6. Benoeming van leden voor de Commis sie van Bijstand in 't beheer der gasfabriek. 7. Benoeming van leden voor de Commis sie van 't Raadsr erslag. Ook feest. Tot dusver hadden we nog van geen plannen gehoord voor feest der kinderen van de Openbare Scholen. Een nobel heer heeft echter eene flinke som, naar we vernamen 750, beschikbaar gesteld, zoodat ook genoemde kinderen hun jubileumfeest kunnen vieren en wel op Woensdag a.s. 5 Sept. op 't oude sportter rein aan den Heiligeweg. Voordracht. Op de voordracht van Ter gelegenheid van den ver- hoo[d der jj, l. O.-school alhier zijn ge- jaardag van H M. de Koningin giri Vrijdag- plaatst. 1# L. J. Verschuur, Dordrecht; 2. J. van Dijl, Hoek van Holland; 3. A. Visser, avond de Glir. Muziekvereeniging „De Ilarpe Davids" een zeer mooi oonoerl in de gemeen telijke muziektent in het dorp. De verschil lende nummers werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht en de talrijke toehoor ders waren dan ook zeer voldaan wat wel bleek uit een hartelijk en luid applaus. De i eigenlijke feestviering bij gelegenheid van het Leeuwarden; 4. J. Poutsma, onderwijzer aan genoemde school. In de raadsvergadering van a.s. Dinsdag heeft de benoeming plaats. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden aangevoerd 1700 eieren, die 6.50 tot 7.50 de 100 stuks opbrach ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1