Berichten uit onze vorige Groote Scheepsramp. Ingezonden Mededeelingen. HAARLEM. Vereeniging Leeraren M. T. S. en Kunstscholen. Nuts Spaarbank te Haarlem. Statuten. Aanrijding. Nieuwe Zangvereeniging. Bevordering katholiek onderwijs. Goed afgeloopen. Ongemerkt er in geloopen. De Jubileumswedstrijden van R.C.H. DE WINKELSLUITING. SNIPPERS. DE POSTCHèQUE- EN GIRO DIENST. Garzinizoensberichten. 6EMENG9 NIEUWS. ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. KORTE BERICHTEN. EEN GEVAL VAN DERDEN BLOEI BIJ PEREN. a 60 cents per regel. BINNENLANDSCH NIEUWS De intocht der Koningin in de Residentie. „BRON STEE" MODEL MELK KARNEMELK YOG H U RT KUNST EN KENNIS. MIDDELEN TEGEN DE VLIE GEN PLAAG. N.V. Drukkerij „DE SPMftNESTAD" Haarlem. De directie bericht, dat be taalbaar is bij de Spaarne Bank te Haarlem COUPON No. 3 der 7 Obligatieleening 1922 groot 100.000. Haarlem, 1 Sept. 1923. DE DIRECTIE. Op Woensdag 29 Augustus heeft in café Brinkman te Haarlem de vijfde algemeene vergadering plaats gehad van de vereeniging van Leeraren aan Middelbaar Technische en Kunstscholen in Nederland. De voorzitter Dr. P. C. Kaz, opende te ruim 10 uur de vergadering met het uitspre ken van een welkomstrede. Notulen en jaarverslag van den secretaris werden onveranderd goedgekeurd. Uit het laatste bleek, dat de Vereeniging thans 194 leden telt, verdeeld ever de districten Am sterdam I, II en III, 's-Gravenhage, Rotter dam, Utrecht, Haarlem, Dordrecht, Leeuwar den, Groningen en Enschedé. De Penningmeester verkreeg voor zijn be heer over het afgeloopen jaar op de meest eervolle wijze décharge, terwijl de begrooting voor het komende vereenigingsjaar sluiten de met een bedrag, groot 2116.14 na een korte discussie werd aangenomen. Door den Secretaris werd voorts mededee- ling gedaan van de door het Bestuur aan den Minister van Onderwijs ingezonden reques- ten betreffende onbillijkheden ontstaan door afkondiging van het K. B. van 4 Juni 1923, nr. 250, dat thans de salarieering der leeraren regelt. Het voorstel district Rotterdam, een sta tutenwijziging bedoelend, waardoor de Ver eeniging zou worden gereorganiseerd tot een Centrale van Vereenigingen van Leera ren aan M. T.- en Kunstscholen, werd met een amendement van het district Haarlem, de naam der Vereenigin betreffend, aan genomen na een uitgebreide discussie. Na de statutenwijziging zal de Vereeniging dus meer vormen een bond van vereenigingen, waartoe behooren de leeraren welke aan een bepaalde onderwijsinrichting (M.T.S., Acade mie, Zeevaartschool, Hoogere Textielschool, e.d.) werkzaam zijn. Onder daverende instemming verklaarde Dr. Kaz zich bereid zijn voorgenomen ont slag als Voorzitter in te trekken. Daar ook de heer Hofstede als bestuurslid voorloo- pig bleef, moest alleen in de vacature Gou wetor voorzien worden. De heer Sirag (Utrecht) werd bij acclamatie daartoe aan gewezen. De voorzitter sloot daarna onder dank voor de opkomst, de vergadering. GARNIZOENSBERICHTEN. V De le luitenant T. A. E. R. Wynoldy Daniels, van het cavalerie-depot te Haar lem, wordt overgeplaatst bij het 4de half- legiment huzaren te Deventer. Vergelijkend overzicht over Augustus 19231922. Aantal behandelde posten 3235 (v. j. 3338(, aantal inlagen 1907 (v. j. 2101), aantal terug betalingen 1328 (v. j. 1237), ingelegd 210,273.5554 (v. j. 231,914.97), terugbe taald 176,066.2654 (v. j. f 199,744.73), meer inleggeld 34,207.29 (v. j. 32,173.24), aantal nieuwe boekjes 125, (v. j. 121), aan tal afgehaalde boekjes 58 (v. j. 77), spaar- busjes op 31 Augustus 1923 in omloop 1189, geledigd in Augustus 1923 150 busjes met totaal 2768.17, aantal boekjes in bewaring op 31 Augustus 1923 307. De Staatscourant bevat de Statuten der Haarlemsche Stoom Zeepfabriek „Het Kla verblad" te Haarlem. Donderdagavond ongeveer tien uur, had een aanrijding plaats op de Zomervaart, tusschen twee wielrijders, met het gevolg, dat een van hen kwam te vallen, op den Tand van de schoeiing van de Zomervaart. Zijn rijwiel viel in het water en werd spoe dig opgehaald. Oorzaak moet geweest zijn, verkeerd uitwijken, en niet rechts houden. Hier ter stede is opgericht de Chr. Gem. Zangvereeniging „Immanuel," met als direc teur de heer C. Vis uit Hillegom, met 25 leden, welke haar repetition gaat houden te beginnen 5 Sept. a.s. in de Chr. Bewaar school, Oranjestraat 83. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft tot voorzitter van de vereeniging tot bevor dering van Katholiek Onderwijs in het bis dom Haarlem benoemd, den ZeerEerw. ZeerGel. Pater Dr. Th. Vlaar, Rector van het R.-K. Lyceum te Haarlem. Vrijdagmorgen, ongeveer 8 uur, viel een groote vlag, van uit het perceel hoek Kaas markt en Damstraat naar beneden. Vermoe delijk vond dit de oorzaak in den wind. Het verdient aanbeveling de vlaggenstokken stevig te bevestigen, anders loop men kans een vlag met stok op het hoofd te krijgen. E. S. M.—N. Z. H. T. M. Tn de maand Juli 1923 zijn op de lijn Am sterdamZandvoort 433.299 (346.924) reizi gers vervoerd; CeintuurBloemendaal 208.36-4 (205.030); HaarlemOverveen 17.516 (16.363). De ontvangsten waren respectievelijk 152.790.91 154.841.65), f 20.821.5214 20.503.00), 1.740.30 1.617.50). Op den lijn LeidenHeemstede was het reizigersvervoer 47.002 (60.814); Heemstede —HaarlemOverveen 487.567 (520.702); Haar lem—Alkmaar 17.948 (46.987). De ontvangsten waren respectievelijk 13.233.15 17.145.65); 51.942.95 52.704.3954); 4.676.31 M 11.585.45). De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge- vmi het reizigersvervoer en de ontvangen dragen over Juli 1922 aan. DE WETHOUDERSVERKIEZING. Zoo al s wij reeds meldden is het waarschijn- fk dat het nu zitting hebbend college van li. en W. a,s. Dinsdag wordt herkozen, n.l. de S enen Mr. J. N. J. E. Ileerke.ns Thijssen (jp. K.), Mr. M. Sli-ngenberg (V. D.), mr. M. A. Bruch (A. IR.) en M. A. Reinalda (S. D. A. P.). Deze waarschijnlijkheid is grooler geworden, doordat de federatie Haarlem van de S. D. A. P. Donderdagavond dc voorloo- pige besprekingen van de fractie goedkeurde, waarbij de bovenvermelde overeenkomst werd getroffen. De loestemiming van het par tijbestuur om een wethouderszetel le aan vaarden is eveneens verkregen. Een Hollandsche firma heeft een groote partij Duitsche bloeikiemen verkocht in Amerika. De partij is via Holland verscheept en voorzien van een certificaat door den Hollandschen Planlenkundigen Dienst. De kooper in Amerika weigerde deze bloeikie men le betalen, onder het voorges-en, dat hij Duitsche bloeikiemen kocht, en hem Hol landsche bloeikiemen geleverd zijn. Hij grondde zijn klacht op de verklaring van den Plantenziektenkundigen Dienst hier, dat die kiemen in Holland gekweekt waren, waarvoor een certificaat was afgegeven, en alzoo geen Duitsche kiemen konden zijn. De Rechtbank zal nu deze kwestie moeten op lossen. De Hollandsche firma beloopt groote kans, het proces op dier, grond te zullen ver- Rezen, meldt het „Kweekersblad". GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Dinsdag 4 September 1923 des namiddags ten 154 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld; 1. Bc- ëediging en installatie nieuw gekozen leden. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Benoeming wethouder le vacature. 4. Benoeming wethouder 2e vacature. 5. Be noeming svethouder 3e vacature. 6. Benoe ming wethouder 4e vacature. 7. Benoeming leden vaste en andere commissieën. (Benoe- mingslijst). 8. Trekken der afdeelingen. De prijzen welke door de Jubileumwed strijden door R. C. H. zijn gewonnen, zijn tentoongesteld in de étalage van den heer v. d. Haak, sigarenwinkelier op den Kamper singel. Ook zullen daar de cadeaux der jubileerende vereeniging tentoongesteld wor den. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij H. J. Sarink, Anslijnstraat 63, Schakelarmband Mevr. Lefèvre. Huize „Zuiderhout" in den Hout, bankbiljet B. v. Kessel, Klerkstraat 166, bril V. d. Steeg, Gen. Joubertstraat 57, Bril in etui J. Poppen, Heerensingel 3, duimstok P. H. v. Deelen, Genestetstraat 28, horlogeketting A. Steenman, Harmenjans- weg 57, herdershond J.J. v. d. Brand, Brou wersstraat 28rood, hond (fox) L. Hagebout, Z. B. Spaarne 41, kano G. J.v. Dijk, Os- tadestraat 5rd., kinderkousen ;Kennel Fauna Parklaan Grijze kat, gebracht door Goos- sens, Adr. Loosjesstraat 33 Bonte kat, ge bracht door Steenkist, Margarethastraat 20 A. Lodder, Hagelingerweg 209, Santpoort, gele portemonnaie K. Diks, Boterstraat 13, bruine portemonnaie P. Beeltman, Gr. Heiligland 35rd., damesringJ. Schaap, Saenredamstraat 24, heerenregenjas J. Hole wijn, Spaarne 100, kinderschortje J. C. Ver- taan, Ged. Voldersgracht, 20, ring met sleu- lels P. F. Hagen, Z. B. Spaarne 40, vat; Steekei, Alb. Thijmstraat 35, Zweep Het verzoek der R.K. Micklenslant!sveroe- niging „de Hanze", om ontheffing der win kelsluiting gedurende de feestdagen te ver- leenen, zoodat de winkels dan langer open zouden kunnen blijven is door B. en W. af gewezen. Namens den Haarlemschen Voetbalbond, welke zich op verzoek van de vereeniging „Koninginnedag" zich belast heeft met de regeling van den voetbalwedstrijd welke Donderdag 6 September 1923 zal gehouden worden, wordt ons medegedeeld, dat het Rotterdamsch elftal verhinderd is te komen. Thans is vastgesteld, dat een elftal, samen gesteld uit spelers van Haarlem, R.C.H., en H.F.C. zal uitkomen tegen een combinatie van diverse Engelsche trainers hier te lan de bij de verschillende vereenigingen werk zaam. Deze wedstrijd zal op het Haarlem- terrein worden gespeeld. De regelingscom- missie heeft billijke toegangsprijzen vastge steld en vele belangstellenden worden daar om dan ook verwacht. Het eventueel batig saldo van den wedstrijd wordt afgedragen aan de vereeniging „Ko ninginnedag." Binnenkort zullen nadere bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de samenstel ling der elftallen. Hoe gevaarlijk het is wanneer onbevoeg den en vooral kleine kinderen met vuurwerk spelen, blijkt wel uit het volgende; Een dertienjarige jongen speelde op het Stationsplein met vuurwerk, toen op een ge geven oogenblik een der stukken tegen zijn oog sprong en ontplofte. De oogen van den knaap waren dusdanig gewond, dat hij op dat oogenblik bijna niet meer zien kon. Door E. H. B. O. werd het ventje verbon den en naar het St. Elizabeth's Gasthuis overgebracht. De ouders worden er toch vooral voor ge waarschuwd, hun kinderen niet met derge lijk gevaarlijk speelgoed om te laten gaan. Naar we nader vernemen, is de toestand van het ventje naar omstandigheden goed. Het valt nog niet te zeggen, of het zijn oogen (of een oog) zal moeten missen. De groep van hel electriciteitsbedrijf ver dient vermelding. Het strijkijzer werd door den Haarlem- schenschen beeldhouwer Van Rijn ontwor pen. Hetzelfde kan gezegd worden van de pa tronaten-groep. Een der jongensleden van het patronaat ontwierp dezen wagen, We laten hieronder de bekroningen van den optodht volgen. Eereprijs: Vrijwillige Brandspuitvereeni- ging de „Tien". Afdeeling I. le prijs: Groep padvinders en padvind- sters. 2e prijs: Marniegroep. 3e. prijs: Oranjeparasol. 4e. prijs: Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep.". 3e. prijs: Volendammcrs. 6e prijs: Versierde rijwielen met de W. Eervolle vermelding 'het rijwiel: Voorheen en thans. Afdeeling II. Eerste prijs: Haarlemsche Bond van R. K. Jongenspatronaten. Tweede prijs: Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne". Afdeeling III. le prijs: Brandspuilvereeniging „De Tien". 2e prijs: Versierde brik. 3e prijs: Haarlemsche Tuinbouwwintercur- sus. 4e prijs: Haarlemsch Tooneel (Thalatta- wagens). De Jockey van K. v. der Horst bedrijfs- kleederenmagazijn: extraprijs. Humoristische afdeeling le nrijs: Chinees en Ooievaar. Afdeeling Historische Groep: Tooneelver eeniging Cremer. Afdeeling Klcederdiachten. lc prijs: Paar uit Deersum. le prijs: Paar uit Goes 2e prijs: Paar uit Hindeloopen. 2e prijs: Paar uit Haskeiland. 3e prijs: Paar uit Urk. 3e prijs: Paar uit Axel. 4e prijs: Deemster Paar. 5e prijs: Paar uit Staphorst. 6e prijs: Paar uit Limburg. 7e prijs: Paar uit Volendam. 8e prijs: Groep uit Spakenburg. 9e prijs: Paar uit de Leek. 10e prijs: Paar uit Nieuwland. 11e prijs: Groep uit Oud-Beierland. 12e prijs: Groep uit Scheveningen. Afdeeling Reclame. le prijs: Electniciteitsbedrijf (strijkijzer). le prijs: firma Rilsema. 2e prijs: firma Cortissos. 2e prijs: firma Rieu. 3e prijs: Gasbedrijf. 3e prijs: Kennel Fauna. 4e prijs: firma Leeflang. 4e prijs: Golien Van der Laan. 5e prijs: Joncklbloedt's Lederhandel. 5e prijs: Kuypcrs Daimiaatjeskoelt, De juryleden waren dezelfden, die de éta- lage's en gevel- en balconversieringen keu- Sinds 24 Augustus is, zooals bekend, de postcheque- en Girodienst gecentraliseerd. Sinds dien datum moeten alle adviezen van chèques en de girobiljetten loopen over het Centrale Girokantoor in den Haag. Vandaar moeten de adviezen dan weer terugkomen op het plaatselijk kantoor, waarna pas de uitbetaling kan plaats hebben. Er is op dit oogenblik een zeer groote achterstand blijkbaar in den Haag. De ad viezen en giro strooken komen maar niet af. De dienst is in de war. Vooral veor men- schen, die op geld wachten is dit een groot invonvenient. Zaterdag sponden tientallen ongeduldigen te wachten tap uitbetalingen. O.m. waren er werkgevers, die geld noodig hadden voor uitbetaling van loon. Het ad vies om uit te betalen was er echter niet. De Directeur van het Postkantoor hier deed met loffelijken ijver zijn best om alle moeilijkheden het hoofd te bieden en alle gevallen zijn dan ook tot genoegen van be langhebbenden behandeld. Vooral de werk gevers, die geld noodig hadden voor uitbe taling van loon, zijn zooveel mogelijk gehol pen. De directeur telefoneerde dringend naar den Haag om te vragen of het tegoed van den beirokken rekeninghouder groot ge noeg was om uitbetalen toe te laten. Zoo het antwoord bevestigend luidde, werd het bedrag uitbetaald. Men hoopt dat binnen enkele dagen de moeilijkheden overwonnen zijn en de oor zaak der ontevredenheid weggenomen. DE MUZIEKVERGUNNING. Op het gebied van de muziekvergunning blijkt het, dat er eenige verwarring bestaat. Men meent, dat de tapperijen, die geen muziekvergunning hadden, nu ook tot 12 uur muziek mochten maken. Dit is echter een vergissing. De tapperijen, die geen mp- ziekvergunning hebben, mogen ook op deze feestdagen geen muziek maken, terwijl de genen, die een muziekvergunning hebben, op 6 Sept. a, s, tot 12 uur hun deuntjes mogen laten hooren. PLOTSELINGE DOOD. Donderdagavond kwart voor 6 is op het Plein de 72-jarige Th. v. d. N. door een beroerte getroffen. De dood trad onmiddel lijk in. ZWIJNTJESJAGEN. In de Olyoanstraat is een onbeheerd staand damesrijwiel ontvreemd. Juist met deze drukke dagen, denke men er toch vooral om zijn rijwiel niet onbeheerd te la ten staan. Bij Koninklijk besluit van 27 Augustus 1923, zijn benoemd bij het reserve-perso neel der landmacht, tot reserve-tweede lui tenant, bij het' wapen der Infanterie, 10de regiment, de Vaandrigs: Th. A. W. Bolman, W. Vrieseman en G. T. Cohen, allen van het corps en bij het 21ste regiment, de Vaan drigs: A. J. E. Bomer, H. G. v. Waveren en B. Scholte, allen van het corps. IJMUIDEN, 1 Sept. Vrijdagnacht is door den stoomtrawler Java te IJ mui den aange bracht kapitein Gardin van het Duitsche s.s. Klöpfell van de reederij Krupp le Rotter dam, welk s.s. met een lading steenkolen van Huil naar Bremerhaven bestemd in 'den «acht van Donderdag op Vrijdag bij hel vlie gend stormweer noordelijk van 't eiland Bar- kum door het stukslaan der luiken is gezon ken en waarbij de 41 andere opvarenden zijn omgekomen. Deze hadden zich in de Iwee scheopsbooten begeven, welke beide onder de oogen van den kapitein, diie tot het laat ste oogenblik aan boord gebleven was, om sloegen, zoodat alle schepelingen verdron ken. De kapitein kon met groote moeite een paar stukken wrakhout machtig warden. Daarop drijvend heeft hij 6 lange uren rondgedreven, als een speelhal van storm en golven, totdat de naar huis «toornende traw ler Java met groote moeite den drenkeling kon oppikken en te IJ muiden aanbrengen. Kapitein Gorden is 42 jaar en gehuwd. Bij aankomst le IJmuidcn was hij nog ge heel onder den indlruk van dc vree.seli.jke ramp; bovendien doodelijk vermoeid en het heele lichaam bedekt met lichte wonden, door de slagen van het wrakhout dat rond dreef. Het s.s. Ivlöpfell was zoo goed als nieuw en mat 6000 ton. Kapitein Garden verklaart nog, dat hij gedurende zijn 20-jurig zeemanschap nog nooit zoo'n storm had meegemaakt. Hij was vol lof over dc behan deling aan boord ran d'en trawler Java, waar men hem van droge kleppen had voorzien en hem het eerste voedsel hal verstrekt. Hel redden van dezen eenigen overlevende in het holst van den nacht, bij vliegend stormweer, is als een wonder te beschouwen. Aan boord van de Java werden flauwe noodkreten gehoord en op hel gehoor af is men gaan zoeken naar den drenkeling, die men zoodanig uilgeput aan boord bracht, dat hij bewusteloos ineenzakte. Na een genees kundig onderzoek viel kapitein Gardin in die pen slaap. ITALIC EN GRIEKENLAND. ROME, 31 Aug. Het Italiaansche oorlogs schip Remeda heeft een detachement troepen geland op het eiland Corfoe. Dc bezetting zal slechts lijdelijk zijn. PARIJS, 31 Aug. Gemeld wordl, dat de Italiaansche vloot voor dat een detachement troepen geland werd, een aantal schoten op het eiland heeft gelost. Een schoolgebouw waarin vluchtelingen waren ondergebracht, vloog in brand. Een aantal personen werd gedood. PARIJS, 31 Aug. De bezetting van Corfoe had plaats voor dat de Grieksche comman dant gelegenheid had om instructies uit Alhe- n-e te krijgen. FAILLISSEMENT-BROEKHUYS. Ter griffie van de Haagsc.be Rechtbank is Vrijdag een telegram ingekomen, meldende, dat 't faillissement van den heer W. Broe'k- hui.js door de Rechtbank le Maastri -ht Is uitgesproken. In verband hiermede is de aanvraag tot faillietverklaring bij de Haags olie Rechtbank door Mr. Bamett Lyon, ingetrokken. Msb. DE STORM. Het op de Eierlandsche gronden bij Texel gestrande stoomschip is de Koeffa, metende 3924 ton. Het schip is van een Italiaansche firma. Het had juist een reis gemaakt van Cette naar Hamburg en was nu op den terugweg. Te Nieuwer-Amstel heeft de storm veel schade aangericht. Schoorsteenen werden omgeblazen, tallooze dakpannen werden me ters ver over straten en wegen geslingerd. Vele markiezen zijn afgerukt. Langs den Amstelveenscheweg werd een viertal hoo rnen ontworteld, waardoor het verkeer veel belemmering ondervond. In den Amstel zonk een met steenen ge laden schuit ten gevolge van het gedurende den nacht binnengestroomde water. Te Ouderkerk a. d. Amstel rukte de storm de kap van een in aanbouw zijnd huis los en voerde die tot op 100 meter afstand mede, waar de heele bekapping met don derend geraas in stukken neerviel. De hevige wind heeft ook te 's-Hage schuttingen en boomen omvergeworpen. Bovendien werd van enkele straten en plei nen de versiering slachtoffer van den storm. Over het algemeen kan echter gezegd wor den dat de feesttooi, waarmede de residen tie deze dagen prijkt, er goed afgekomen is. De brandweer is negen keer moeten uit rukken om assistentie te verleenen. Op de Prinsengracht is een boom omgewaaid; een 18-jarig jongmensch, dat juist passeerde, werd door den boom getroffen, doch kwam met den schrik vrij. Te Amsterdam heeft de storm nogal huis gehouden. In de Houthaven sloeg een houtboot van de trossen en geraakte op drift. De boot der havenpolitie was spoedig ter plaatse en verleende assistentie. Het Vondelpark was als bezaaid met afge waaide takken. Hier en daar viel in de stad een boom als slachtoffer van den storm. Op tal van punten in de stad, vooral in het Admiraal de Ruyterkwartier, woeien ruiten in. Te Avenhorn is door den storm een dek schuit, waarop twee locomotieven, welke gebruikt worden tot herstelling van den zee dijk, weggeslagen en tegen den kaaimuur geloopen. Er kwamen geen persoonlijke on gevallen vopr. Te De Bilt woei door den hevigen wind op den Biltschen straatweg tegenover het landgoed Houdringen een zware beuken boom om, welke neerkwam op twee elkaar passeerende auto's. Een luxe auto werd zwaar beschadigd; van de inzittenden werd de bestuurder zwaar inwendig gekneusd, ter wijl een dame door glasscherven aan gelaat en armen ernstig gewond werd. De vracht auto werd slechts licht beschadigd. In de provincie Groningen is tengevolge van den storm Woensdagnacht en Donderdag veel fruit van de vruchtboomen afgeslagen. Waar de boomen in den vrijen wind staan, is hier en daar weinig blijven hangen. De afge waaide onrijpe oogst heeft eigenlijk nog al leen maar waarde als veevoeder, speciaal voor varkens. Kapitein T. Flower van het aan de Wester kade te Rotterdam liggende stoomschip Wenning, zou Vrijdagavond aan boord een noodsignaal afschieten, dat op zee gebruikt wordt en bekend staat onder den naam van socket distress signal, bestaande uit een cylindervormige huls, die afgeschoten wordt uit een pot of bus, welke in schuine richting op de reeling of op het dek wordt geplaatst. Daarbij is een met ontploffingsmiddelen ge vulde bus ontijdig ontploft. De scherven en de inhoud er van kwamen terecht op de ree ling te midden van een groot aantal daar staande personen, die zich op het stoomschip bevonden om naar de gondelvaart en de ver lichting van de rivier te kijken en van wie velen gewond werden. Van een post op den wal aan de Wester kade verleenden manschappen van de eerste hulp bij ongelukken dadelijk hulp. Achtereenvolgens werd daar, in een café in de buurt en aan boord van de Wenning voorloopig hulp verleend aan den haven arbeider G. de Jong uit de De Jagerstraat, die ernstig aan een arm verwond is en zijn zoontjes P. de Jong, oud II jaar en G. de Jong, oud 13 jaar, van wie de eerste aan een hand en het rechterbeen en de laatste aan een hand verwond is, aan juffrouw P. Lobee uit de Eendrachtstraat, die aan een schouder verwond is, aan juffrouw C. de Vries uit de Goudschestraat, die aan den rechtervoet en haar zoontjes F. C., oud 12 jaar, die aan het hoofd, en M. oud 7 jaar die aan het been verwond is, aan juffrouw M. Kuiper uit de Nozemanstraat, die aan de linkerborst en een arm verwond is, aan J. van der Velden uit de Duivenvoordestraat, die ernstig aan het linkerdijbeen is gewond, aan de weduwe Ver maten uit de Scheepstimmermanslaan, die aan het hoofd verwond is, aan juffrouw A. Vink uit de Duivenvoordestraat, die aan het linkerbeen verwond is, aan juffrouw J. C. Martens uit de Prins ITendriklaan, die aan het hoofd en haar 23-jarifge dochter J. Mar tens, die aan een been gewond is. Een zestal van de verwonden zijn met auto's van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis gebracht. Kapitein Flower werd in het gelaat en aan een been verwond. OVERREDEN DOOR DE GOOISCHE STOOMTRAM. De Gooische stoomtram heeft Donderdag avond half zeven even voorbij de Kruis- laan, in het voormalige Watergraafsmeer, den 51-jarigen grondwerker De B. uit Am sterdam, die hardhoorig was, overreden. Vrij dagmorgen is de man in het Binnengasthuis aan de bekomen verwondingen gestorven. VAN DE GRENS. Uit Zevenaar wordt aan het Hdbl. gemeld; De rollen zijn gewisseld; in plaats dat de Hollanders de grens over gaan om Duitsche artikelen te halen, komen vele Duitschers in Zevenaar, ten einde tal van huishoude lijke artikele'n en kruidenierswaren in te koopen en uit te voeren. De prijzen van meel en olie b.v. zijn hier veel lager dan over de grens. Hetzelfde verschijnsel zien we in andere grensplaatsen. Van peersoorten, die voor de tweede maal bloeien en dan nog eetbare vruchten opleveren, is meer gehoord. Maar dat een pereboon voor de derde maal bloeit, mag wel als een zeldzaamheid genoemd worden. Dat gebeurt thans in den tuin van den heer v. H. te Dreumiel (Geld.). ZWARE DRUIVENTROSSEN. De heer P. Jansen te Honselaarsdijk (Zee land) bracht dezer dagen een tros druiven op de markt, die een en twintig ons woog. Een andere vruchtenkweeker sneed een tros witte „Westlandia", die zestien en een half ons haalde. Inderdaad mooie cultuurprestaties. MARKEN ALS LOKMIDDEL. In de Geldersche grensplaatsen komen in de laatste dagen personen uit Holland om marken te koopen, die daar bij milllardcn zijn. Deze marken worden veelal gebezigd als lokmiddel bij verkoop van artikelen; men krijgt ze dan ten geschenke. Precies op het aangekondigde uur van eenen, kwam de Koninginnestoet van den Ruigen Hoek voor de Wittebrug aangereden. H. M. had toen al de eerste bloemenhulde, namelijk van het politiepersoneel der 9e HEEMSTEDE - TELEF. 28055 VAN 9 - 1S EN 2 - 5.30 UUR sectie, ontvangen. De Koningin nam de ge legenheid te baat, om even de politie sterkte te wenschen in deze drukke dagen. De tuin van Hotel Wittebrug krioelde van de menschen. Voor de hooge Indische gasten was in den tuin een tribune opgeslagen Een donderend welkom van de honderden begroette de jubilaresse. Mevr. Weenink, be stuurslid van de Kon. Nat. Zangschool bood een ruliker oranje-ozen aan. Hier begroette de feestcommissie bij monde van mr. Ter Pelkwijk H. M. aan den ingang der residen tie. De Zangschool en het Politieorkest voer den het Koninginnelied van A. Giesen uit, onder leiding van A. Beyersvbergen van Hene gouwen. Op de heel mooi versierde Wittebrug zelf stond het Wittebrug-comité opgesteld iom H. M. te begroeten. Twee meisjes boden hier een ruiker van witte rozzen aan en een bouquetje lelietjes van dalem. Op den hoek van Laan Copes van Catten- burch zongen eenige zangvereenigingen on der begeleiding van het Heilsiegerorkest Wierts' Koninginnelied. De componist leid de zelf de uitvoering. Toen het lied uit was, gingen de geestdriftige zangers zelf tot een Oranjeboventje over, maar toen de stoet zich weer in beweging zette, klonk krach' U en plechtig Dat 's Heeren zegen op U daal'. Op het Nassauplein voerden de Mannenko ren met het orkest Sonorita Verhulst's Vlag- gelied uit, onder leiding van Henk van den Berg. Kort na aankomst in het paleis verscheen het Koninklijk Gezinde Koningin-Moe der was een half uur vroeger aangekomen en bijzonder hartelijk door de tallooze menigte ontvangen op het balcon, (alleen de Prinses moest binnen blijven en volgde van een der ramen het schouwspel). De bur gemeester stond naast de Koningin. Weer weerklonken de hartelijkste jubelkreten. Spoedig begon nu het défilé der vereeni gingen en praalwagens. Het voorbijtrekken duurde meer dan een uur. 't Was een ware volksstoet, want alle leeftijden, alle rangen, alle standen, trokken voorbij, elk op hun wij- 4e, maar in de eerste plaats hartelijk de Ko ningin begroetend. Door de Parkstraat, Oranjestraat en Paleis straat marcheerden de vereenigingen op naar het paleis. Duizenden stonden opgedrongen langs die straten In de Parkstraat bij de Oran jestraat was de drukte wel op haar grootst. De agenten hadden elkaar de hand gegeven of hielden eikaars boeien vast. Ze helden ach terover om de massa die achter hen stond, tegen te houden. Telkens moest de bereden politie te hulp komen. Gegil steeg op van vrouwen die angst hadden voor de paarden kinderen huilden. En maar steeds bleef de massa van achteren opdringen. Toen de Koningin op het balcon van het paleis verscheen, steeg een daverend hoera- gejuich op. De enthousiaste menigte zwaaide met de hoeden en zakdoeken en zong vader- landsche liederen. Naast de Koningin hadden de Koningin- Moeder, Prins Hendrik en Burgemeester Patijn plaats genomen. De Prinses stond voor een der ramen rechts van het balcon. De Koningin bleef met onvermoeide be langstelling de groepen bekijken. Voor elke vereeniging had zij een groet, een glimlach of een hoofdknik. Ook de Koningin-Moeder bezichtigde alles met warme belangstelling. En al maar door trok de stoet. De Sche- veningsche eerewacht te paard, de echte omroepers met hun attributen, een praal wagen, de visscherij voorstellende en een ander de kuiperij en daartusschen vele Scheveningsche vereenigingen met hun ba nieren. Bijzondere vermelding verdient de praal wagen van de Vereeniging Nederlzmdsch abricaat. Daar waren kosten noch moeite aan gespaard en de wagen op zichzelf bewees al dat wij Nederlanders het ook best kun nen. De wagen demonstreerde hoe door het bevorderen der eigen industrie de werke loosheid bestreden wordt. En als bewijs van de prestaties der eigen industrie was de wagen gesierd met Nederlandsche kaarsen, vazen, glas-in-lood en nog vele andere mooie producten der Nederlandsche in dustrie. De 's-Gravenhaagsche Winkeliers vereniging met haar vaandel en daarna vele Katholieke vereenigingen en de padvinders met hun band volgden nog en dan sloten de beide leiders, die elk in een keurig ver sierde zijspan van de politie zaten, den stoet. 't Was over drie voor alles gepasseerd was. Een stoet van een uur lengte had aan H.M. getoond dat de Haagsche burgerij haar van harte eerbiedige hulde bracht op haar 25-ja- rig jubileumfeest. Na het voorbijtrekken van den optocht werd H.M. in haar paleis begroet door ver tegenwoordigers van het beroemde Zuid- Holl. bloemen en plantendorado Boskoop. Deze commissie was gekomen om H.M. een geschenk aan te bieden, producten van eigen bodem, door bekwame hand geteeld, hetwelk met een korte toespraak van den bur gemeester van Boskoop geschiedde. H.M. de Koningin, deze toespraak beant woordend, verklaarde zich ten zeerste getrof fen door het zoo smaakvolle geschenk, waar door het paleis in een waar lustoord is veran derd het geeft een treffend beeld van de vaardigheid, van het willen en kunnen van Boskoops' nijvere bevolking. Zij verzocht aan allen, die hiertoe bijbrach ten en medewerkten, haar warmen dank over te brengen voor dit geschenk en gaf de verze kering van hare voortdurende oprechte be langstelling in Boscoop's nijvere bevolking. Tenslotte sprak H.M. de hoop uit, dat het haar gegeven moge zijn eenmaal Boskoop tot zijn ouden bloei te zien terugkeeren. Na de ontvangst van de Boskoopsche de putatie schreed de Koningin met den Prins naar de achter-vestibule van het Paleis, ten einde daar een bloemenhulde te aanvaarden van mannen die eenmaal met moeden eere voor het vaderland hadden gestreden en zich in aanmerking zagen gebracht voor het eere metaal, de Militaire Willemsorde, waarvan het Grootmeesterschap zich bij de Koningin bevindt. Het bloemstuk, dat de Ridders der Mili taire Willemsorde aan de Koningin hebben aangeboden, was een schitterend stuk werk. Het bestond uit een bloemen kussen van 1.50 M. hoogte en 1.25 M. breed en werd gevormd door orchideeën op een fond van lila asters. In een der hoeken was het Ridderkruis van de Militaire Willemsorde bevestigd aan het lint dier orde, schuin aangebracht en het kruis was geheel samengesteld in zijn na tuurlijke kleuren uit Fransche immortellen. In den loop van den ochtend zijn Vrijdag verschillende prachtige bloemstukken voor de Koningin ten paleize bezorgd, onder welke een kostbaar tafelmiddenstuk met een rijk dom van bloemen van 't corps diplomatique. Ook van de Kon. Vereeniging het Neder- landsch Tooneel was een bioemgeschenk ge komen. Op het Malieveld had H. M. daarop de hulde in ontvangst te nemen van de ge zamenlijke zangvereenigingen die onder lei ding stonden van Dr. Johan Wagenaar, begeleid door de Kon. Milit. Kapel. Tijdens de uitvoering verzocht Prinses Juliana een der ramen van den auto te ope nen en met het tekstboekje in de hand volgde zij de gezongen woorden. Vervolgens overhandigde burgemeester Patijn aan H. M. den gedenkpenning, die in opdracht van het comité is geslagen. H. M. onderhield zich daarna eenige oogenblikken met de prinsen van Solo er> Djocjakarta voor den laatste trad de resi dent Oudemans als tolk op. Later spraken de prinsen eenige oogenblikken met de Koningin-Moeder en weer fungeerde resi dent Oudemans als tolk. Het geheele eerecomité, bestaande uit de ministers jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en jhr. mr. dr. van Karnebeek, mr. dr. var Leeuwen, vice-president van den Raad var State, den heer A. F. Idenburg, oud-Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië den Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, baron L. Sweerts de Landas Wyborgh, en gencraal-majoor J. M. Benteyn, gouverneur der Residentie, begaven zich in het Kon paviljoen. Vrijdagmiddag heeft de Koningin in de eerste plaats de hoofden der bij haar Ho' geaccrediteerde gezanten met hunne echt genooten en corps in de gelegenheidgesteld Haar de gelukwenschen met verjaardag er regeeringsjubileum aan te bieden. Na afloop der audiëntie waren het de Mi nisters en verder de hooge autoriteiten, civielt zoowel als militaire, die in de gelegenheid werdïn gesteld H. M. en corps geluk te wen schen, geheel in den geest als dit ook vorige jaren geschiedde op den verjaardag der Ko ningin. Eindelijk ontving de Koningin de geluk wenschen van de dames en heeren van haar eigen hofhouding, van de hofhouding der Koningin-Moeder en van die van den Prins. De Prins was bij alle audiënties tegenwoor dig. Tot de bloemstukken welke ten paleize werden bezorgd was ook een bijzonder fraai, uit rozen saamgestelde bloemenhulde van de Nederlandsche kolonie te Parijs. Den Haag was Vrijdag in één woord schit terend verlicht en geïllumineerd. In het Arb. der Reichsgesundheitsamte 1923 geeft W. v. Schuckmann een verhande ling over de middelen tegen de vliegenpla.-g waaruit we het volgende ontleenen. v. Schuckmann heeft verschillende midde len -deels ter vernietiging van het vliegen- broedsel deels ter vernietiging van volgroeide vliegen geprobeerd. Hij vond als practisch aanwendbaar voor het dooden van vliegen- broedsel in stalmest het toevoegen van kalk melk of verhooging van temperatuur (het voegen van nieuwe mest bij de reeds broeien de). Verder was afdoende tegen volgroeide vliegen het verstuiven van een 5 pet. kresol oplossing tenminste in door menschen onbe- woonden ruimten terwijl vangapparaten zoo wel als formaline-melk in door menschen be woonde ruimten aan te bevelen is. Het beste middel tegen vliegen is en blijft echter de pijnlijkste zindelijkheid binnen menschelijke woningen en stallen benevens van hun naaste omgeving. KANKER-OVERBRENGING DOOR HUISDIEREN Professor Vincent heeft in de jongste ver gadering van de Fransche akademie vat geneeskunde een mededeeling van dr. Ba zin ingediend over betrekkingen tusschen kanker bij menschen en dieren. Bazin nam twintig vlooien van een teef, die aan kanker aan de tepels was gestorven, en zette die in de vacht van twee honden van elf en twaalf jaar. Een jaar later stierf een van de honden aan kanker van den endeldarm. Bazin heeft in zoogenaamde kankerhuizen de kwaal waargenomen bij menschen, die in voortdurende aanraking waren met honden en katten die kwaadaardige gezwellen had den. Aan den anderen kant kreeg de teef van een lijdster aan borstkanker een woeke ring aan de tepels. In een klein gehucht van het departe ment Orne, dat naar 28 bewoners telt, zijn in 18 jaar tijds, acht menschen aan kanker bezweken. Het geheele aantal sterfgevallen in die 18 jaar bedroeg slechts 12. Dr. Bazin heeft verscheidene gevallen- van dien aard op het land gezien, die het vermoeden bevestigen dat samengaan van kanker bij mensch en hond veel voorko DE WERELDPRODUCTIE VAN RADIUM. Volgens een berekening van het statischeu Reichsambt is tot nu toe op de aarde 200 gr. radium gewonnen geworden. Hiervan valt op de Vereenigde Staten 160 gr., op Bohemen 25 gr., op Portugal 10 gr., op Engeland 3 gr, op Madagasker en Tonkin 1 gr. en op Austra lië 0.6 gr. De jaar-productie is ongeveer 30.4 gr. de Vereenigde Staten produceeren in 1922 43.4 gr. Te Joachimthal in Duitsch Bohemen wint men jaarlijks 1.2 gr. terwijl daar sinds 1900 22 gr. radium preparaten zijn gewonnen. ZWAARDVISGH CONTRA HAAI. De zwaardvisch is zooals bekend de doods vijand van den haai. Dezer diagen werd dit nog waargenomen, naar de „Tel." meldt, door eenige visschers te St. Mandrier, een dorpje in de buurt van Tonion. Een hunner, een zekere Damapo, had zijn sardine-netten uit gezet, toen hij een hevige roering in hel wa ter er boven opmerkte. Denkende dat een tonijn bezig was zijn sardines te decimeeren, nam hij een sterfte ijzeren haak, bevestigde daaraan een goed stuk aas en wierp deze, aan 'n stevige lijn vastgemaakt, buiten boord. Weldra had hij „beet"; een haai van bijna 5 voet lang had zich vastgebeten en rukte met geweld aan de lijn. Damapo en zijn hel pers Irokken aan den anderen kant, doch juist hadden zij den roofviseh aan de opper vlakte van het water gekregen, toen 'n derde partij ten tooneele verscheen en wel een enor me zwaardvisch. Deze zag zijn aartsvijand in een hulpeloozentoestand en besloot daar on middellijk partij van te trokken. Dra boorde hij zijn geweldige „spies", die. zooals men weet u'l zijn bovenkaak steekt, in het lichaam van den haai en bracht hem gapende won den toe. Voor Damapo c.s. .was de zaak toen heel wat gemakkelijker geworden, daar de haai uitermate verzwakt werd en nauwelijks meer legen.stand k-on bieden. Zij sleepten hem aan boord en 'begonnen d-narna met riemen en bootihaken een aanval op hun helper, die echter haastig naar dieper wate-r retireerde.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2