Sport- en wedstrijden. Jubileumfeesten 1923, Feesfconcert „Tpopenadel" BINNEüLANDSfiH NIEUWS. LUCHTVERKEER. GEMEMSD NIEUWS. 0R0E EN ARBEID. RECHTSZAKEN. UIT DEN OMTREK. CASTRICUM. BEVERWIJK. BOKSEN. KERK EN SCHOOL. Hedenavond 8 uur in den Schouw burg a.d. Jansweg: blijspel van Henri v. Wermeskerken door „Jacob van Lennep". NA AFLOOP BAL Dinsdagavond 8 uur in den Schouw burg a d. Jansweg SolistenMEVR. BEP DE WILDE- PLOEG, zang, de heer C0R DE WILDE, cello, en Mej. EMMY VAN EDEN, begeleiding; medewerking van het SYMPH0NIE ORKEST „EUTERPE", directeur de Heer J, A. MENG t NA AFLOOP BAL Hedenmiddag 6 uur opstijging van de Luchtballon van Pottum, op het feestterrein, concert, luna park. fransch ENGELSCH DU1TSCH SPAANSCH FATHOS 4 NASSAUSTRAAT b. d. Kruisstr. JUBILEUMTENTOONSTELLING 1923 TE AMSTERDAM. Heden, Maandagmiddag is de jubileum tentoonstelling 1923 in het nieuwe gebouw van het Koloniaal Instituut geopend. Het gold levens een eerste bezoek aan een gedeelte van het nieuwe groote huis, waar eenmaal deze instelling zal huizen. Deze vleugel is reeds een Museumgebouw op zichzelf. Wan neer men de vestibule binnenkomt strekt !zich voor u uit een reusachtig groote zaal met op den achtergrond een imposant trappen- ihuis, dat naar de tweede galerijen voert, die lieder weer op zichzelf machtige zalen zijn. In deze geheele vleugel, die wit gehouden is, dringt tot in de kleinste hoeken voldoende licht door den glazen kap, die over de volle breedte van de zaal loopt. In dit gedeelte van het machtige gebouw van het Koloniaal Instituut dat drie maal zoo groot is, is de jubileumtentoonstelling in gericht. Deze tentoonstelling bedoelt een overzicht te geven van de ontwikkeling van Amsterdam gedurende de laatste kwart eeuw, haar verhouding tot de koloniën en de schakel tusschen Amsterdam en de Koloniën Het groote scheepvaartbedrijf met alles wat zich daarom heen groepeert. Het scheepvaart bedrijf neemt een niet onbelangrijke plaats in. In dit vogelvluchtbezoek stippen we aan, dat de vaste groote stoomvaartlijnen naar onze overzeesche gewesten hier in een ma quette hun belangrijkheid demonstreeren. Uit grafieken blijkt bovendien dat in 1898 de Nederlandsche koopvaardijvloot bestond uit 104 stoomschepen met 160.606 ton bruto, terwijl in 1923 het aantal stoomschepen is uit gebreid tot 1.095.626 ton bruto. Het laad vermogen van deze schepen overgebracht in spoorwagons elk kunnende dragen 15000 K. G. zou een weg beslaan van Amsterdam naar Weenen. Om deze groote stoomvaart groepeert Zich de binnenvaart met maquetten en model len van vroeger en thans. De verbeteringen van de vaarwateren worden gedemonstreerd op kaarten, terwijl de belangstellende be zoeker ook kan nagaan, wat in den iaatsten tijd voor het onderwijls voor onze schippers is tot stand gekomen. Bij deze groepen sluit zich aan het expe ditie- en veenbedrijf en wordt den leek een blik gegund in de opleiding van onze jonge lui, die later onze zeekasteelen veilig over de zee moeten brengen. Deze laatste afdee- ling omvat behalve de opleiding zelf, de oceanografie, de radiographic, de meteoro logie, kustverlichting, de bewaking en hef reddingswezen. Naast dit alles trekken de stands van Werkspoor, de Ned. Scheepsbouw Mij. en die van de Droogdok Maatschappij de aan dacht. Aan het einde van de groote middenzaal is het paviljoen van de stad Amsterdam, waar een reusachtige maquette van de haven is tentoongesteld. Een groot aantal statistieken toonen niet alleen de belangrijkheid van de haven aan, maar laten ook zien de vooruit gang in alle opzichten. Links en rechts van dit paviljoen in groote nevenzalen vindt men de bedrijven van de gemeente. We noemen slechts de 'electrici- teitswerken, de gasfabrieken, de stadsreini ging met vuilverbranding, de gezondheids zorg, het Burgerlijk Armbestuur, het On derwijs, de politie en de brandweer. De zoo belangrijke diamantindustrie is in een afzonderlijke zaal in werking te zien en wel volgens de oude en de nieuwe werkwijze. Boven is de koloniale afdeeling. Hier vindt zeker ieder iets, wat zijn be langstelling trekt. Dit belangrijk deel van de tentoonstelling is ingericht door het Koloniaal Instituut. Men maakt hier kennis met de re sultaten van wetenschappelijke expedities o.a. de bekende Siboga-expcditie en wer den getoond de merkwaardige dieren die op 5 a 6000 meter onder het zeeoppervlak zijn gevonden. Verder nemen in dit gedeelte ,van de tentoonstelling een aantal kaarten, waarop aangegeven belangrijke ontdekkin gen gedurende de laatste kwart eeuw, een voosname plaats in. I De Europeesche en Indische cultures ne men een zeer groote zaal in beslag. Naast koffie en thee en cacao vraagt rubber onze belangstelling. Hier kan men zien welke be langrijke wijzigingen dit .product heeft on dergaan en nog ondergaat. Het is een geheel nieuw bedrijf geworden. In vloeibaren toe stand zooals het gewonnen wordt, wordt het Dok vervoerd, om in de werkplaats te worden behandeld. Het wordt ook wel in geperste blokken verscheept, en deze ongevulcani- seerde rubber kan al dadelijk worden ge bruikt voor schoenzolen. Iets waarover men nog niet zoo heel lang geleden zou gelachen hebben als onmogelij k. Aldus aangewend is jrubber sterker dan leer. i Het spreekt vanzelf, dat de tabak bij deze cultures niet ontbreekt. Aan de Indische mijnbouw is ook alle aandacht op deze ten toonstelling gewijd, waarbij de petroleum een voorname plaats inneemt. Een model van een boortoren is in werking te zien. Door de afdeeling Tropische Hygiene, die reeds op de Hygiënische tentoonstellingen van het vorig jaar de aandacht trok, komen we in de afdeeling volkenkunde. i Bij al deze afzonderlijke groepen is de lunst op den voorgrond gesteld, omdat die als het ware de stempel drukt op de ontwik- leling en op den aard van het volk. V/ie oog heeft voor de weefkunst, kan hier bewonderen en verwonderd staan. De Ikat-weefsels van de bevolking van Zuid-Sumatra is zeker wel de hoogste uiting van deze kunst, terwijl het lakwerk van doozen en potten daarmee in overeenstemming is. De kleuren zijn zoo heerlijk harmonieus. Enkele passen verder zijn we op Java. Het is een geheel andere om geving. Hier wordt gedemonstreerd het too- neeljj (het schimmen- en marionetten-spel). Die schimmen-poppen zijn juweeltjes van snij kunst, waarover men zich verwonderen moet, dat menscheni anden daar geduld en Vaardigheid voor kunnen hebben. De afbeeldingen van drie dansmeisjes, hier tegenwoordig zijn tijdelijk afgestaan door de Koningin. Ze 'zijn afkomstig uit het Paleis op het Noordeinde in Den Haag. Na deze greep uit de Java-afdeeling komen we op Bali. Het is weer een geheel ander land. De houtsnijkunst is bijzonder. Een af- jdeeling uit de binnenlanden van Borneo is iets bijzonders. Deze verzameling is afkom stig van kapitein Pirhentel, die lang daar ver toefde. Hij woonde twee maanden roeien de rivier op, te midden der koppensnellers. Hier zijn hun beruchte zwaarden, hun krijgs mantels, hun schilden en hoofdbedekkingen. Soemba en de andere Molukken vormt daar entegen weer het centrum van de allerschit terendste weefkunst. Het zijn doeken, ver vaardigd uit katoen, die de bevolking zelf verbouwt. Atjeh is het land van de rentjong en de klewang, maar ook van de zijdeindustrie en de edelgesteenten. Van Atjeh naar de Bataklanden is een stap, maar naar een geheel andere omgeving. Hier ook weer weefsels, maar typeerend is de bouwkunst. De huizen dragen eigenaardig gevormde daken. Iets dergelijks vindt men op midden-Sumatra. De reeks van deze volkenkundige afdeeling wordt besloten met Suriname, de woonplaats van boschnegers en Indianen. Hun aardewerk trekt de aandacht. Deze tentoonstelling zou niet volledig zijn als niet het Javaansche Hin doeisme was vertegenwoordigd. Tal van beel den uit tempels en voorstellingen van tempels zijn in een afzonderlijke zaal bijeen gebracht. De tentoonstelling blijft de geheele maand September geopend. GROOTE AARDBEVING. Zondagmorgen te 3 uur 11 minuten, Green- wich-tijd, werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt een buitengewoon sterke aardbeving opgeteekend op een afstand van ongeveer 9400 K. M. DE SALARIEERING DER AMBTENA REN. Naar de Tel. verneemt, is er in regeerings- kringen geen overeenstemming over de vraag of de standplaatsaftrek voor verplaatsbare ambtenaren geringer moet zijn, dan voor Z.g. niet verplaatsbare. Het gevoelen is overheer- schend dat de aftrek voor allen gelijk dient te zijn. WIJZIGING VAN AARDAPPELWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Aardappelwet. De aanleiding tot het indienen daarvan moet aldus de memorie van toelichting worden gezocht in het feitk dat in de practijk bij de uitvoering der Aar dappelwet gebleken is, dat het voor de grondi-' ge bestrijding van de aardappelwratziekte in hooge mate van belang zoude zijn, indien de mogelijkheid tot het nemen van maatregelen tot bestrijding in bepaalde opzichten zonde worden uitgebreid. Het bleek dat men met de bestaande bepalingen niet zooveel kon be reiken, als wenschelijk ware om aan het voortwoekeren van dit gevaar voldoendepaal en perk te stellen. De uitbreiding, welke thans wordt voorge steld, is in hoofdstuk een tweeledige in de eerste plaats omvat zij een algemeen vervoer- verbod van wratzieke aardappelen, in de twee de plaats de mogelijkheid tot het uitvaardi gen van een verbod om op perceelen welke een gevaar voor besmetting opleveren, voor de aardappelwratziekte vatbare aardappel soorten te verbouwen. WEST-INDIE. Door onvoorziene omstandigheden is het zittingsuur van den heer Drost tot nader be richt uitgesteld. SPREKERSBEMIDDELING. Verschenen is het zesde vervolgstuk van de sprekerslijst, welke door het Centraal Bu reau der K. S. A. te Leiden wordt uitgege ven, speciaal ten bekhoeve van Volksuni versiteiten, vereenigingen Geloof en Weten schap en gelijksoortige lichamen. De lijst bevat thans niet minder dan 138 namen en adressen van sprekers, met hunne onderwerpen en eventueele voorwaarden. Deze lijsten blijken een onmisbaar hulpmid del te zijn bij de keuze van sprekers over allerlei onderwerpen op het gebied van kun sten, wetenschap enz. Zij zijn ook tegen een geringe vergoeding voor belangstellenden verkrijgbaar gesteld. VOOR R. K. GEMEENTERAADS LEDEN. Het Centraal Bureau der K. S. A. in Ne derland te Leiden vangt 15 Sept. a.s. aan met een schriftelijken cursus in Staatsinrichting. Deze cursus zal 16 maanden duren en na af loop zijn de deelnemers in de gelegenheid om een mondeling examen af te leggen, waar voor bij slagen een diploma wordt uitgereikt. De leiding berust bij den heer J. M. van Sas te Maastricht. Deze cursus is bijzonder ge- eigend voor R. K. gemeenteraadsleden en voor ieder die een georderdende kennis wil verwerven van de beginselen der Nederland sche Staatsinrichting. Het prospectus is op aanvrage bij het Bureau verkrijgbaar. EEN VERZOEK VAN HET R. K. VAK BUREAU. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie heeft zich met een uitvoerig schrijven tot de regeering gewend, met het verzoek te willen overwegen of er bij haar aanleiding bestaat de gemeentebesturen te adviseeren in verband met de jubileumfeesten aan werkloozen en arbeiders een extra uitkeering te verstrekken EEN LUCHTPARAÖE. Een bijzondere gebeurtenis bij de ter gele genheid van het regeeringsjubileum en den verjaardag van de Koningin, weer ingestelde parade van Zeeen Landmacht te Helder, was de deelneming Zaterdag j.l.daaraan van den Marine-Luchtvaartdienst. Op het vliegveld van het vlier k mp. ,,DeK Kooy" stonden ze te tien uur 's ochtends reeds in een lange rij opgesteld. Het wachten was slechts op een sein van het stationsplein te Helder, alwaar de parade werd gehouden. Even voor half twaalf kwam het bericht,e spoedig daarop brak het daverende geluidvan de 15 motoren los. Eerst ging de eskadercom mandant, luitenant ter zee W. H. Tetenburg de lucht in. Hij voerde tevens het eerste escadrille van vijf vliegtuigen aan. De beide andere stonden onder bevel van de officieren vliegers 2e klasser M. F. pikerhout en H. H. Zeldenrijk. Elk vliegtuig was voorzien van twee wim pels, die voor elk escadrille een verschillende kleur hadden, nl. rood, wit en blauw. De es cadrilles die in V. vorm vlogen, hielden on derling óók weer deze formatie. Het was de eerste maal, dat bij een officiee- le gelegenheid een dergelijk aantal vliegtuigen in formatei vloog. Wel verwierf de Neder landsche Luchtvaart bij verschillende ge legenheden laatst nog te Gothenburg groot succes met het escadrille-vliegen, maar een eskadervlucht als in dit geval, was tot nog toe in ons land niet gezien. Van het vliegkamp de Kooy af werd na he maken van een linkerbocht over het Stations plein te Fielder gevlogen. Boven het Marsdiep werd gekeerd, en vervolgens weder via het Stationsplein naar het vliegkamp terugge- kccttil Het spreekt wel van zelf, dat dit s chouwsrel aandachtig door de autoriteiten en de inenschenmenigte, die zich op het Stations plein verzameld hadden werd gevolgd. DE DREIGENDE INKOMSTENVERMIN. DERING VOOR HET SPOORWEG- EN RIJKSPERSONEEL. Woensdag 29 en Donderdag 30 Augustus vonden te Utrecht onder leiding van het R.-K. Vakbureau besprekingen plaats tus schen het Bestuur van het Vakbureau en de Besturen van den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael" en de R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" over de thans voor het spoorweg- en rijks personeel dreigende inkomstenvermindering. Nader zullen de maatregelen besproken v/orden, welke ter verdediging van de belan gen van het spoorweg- en rijkspersoneel genomen dienen te worden. DE BELLA-DONNA-ZAAK. Gratie verleend. De Koningin heeft op een daartoe door mr. Franpois Pauwels tot haar gericht re quest, volledige gratie verleend aan Johanna Schildmeyer, die eenigen tijd geleden in verband met de vermaarde Bella-donna- vergiftigingszaak door de Amsterdamsche rechtbank was veroordeeld. HET VERGAAAN VAN HET STOOM SCHIP „KLöPFEL". De redding van den kapitein. Reeds gaven, wij het relaas van de ver schrikkelijke zeeramp bij 'het eiland Borkum, waarbij het st. „Köptel 41 van de opvaren den hun dood in de vratige golven hebben gevonden. Alleen de kapitein van het schip, iheodor Gardin, werd, als door een wonder gered. Hoe het schrikkelijk drama van de zee en de dappere redding zich afspeelden, blijkt uit de achtereenvolgende relazen, aan de „Tel." ontleend, opgeteekend uit den mond der betrokkenen. Jacob van Duijn, uit Noordwi-Jk aan Zee, is de schipper van de „Java", die met den geredden kapitein Gardin aan boord, de haven van Ijmuiden binnenstoomde. Hij en noig 9 man vormen de bemanning van den Lreiler en allen zijn 't stoere Noordwijkers. Maandagmiddag j.i. om halftwee vertrok de „Java" van IJmuiden om allereerst bij Ter schelling te gaan visschen. Zoo bevond men zich Donderdagochtend om 6 uur benoorden Terschelling. Er heersche ruw weer op zee, men weet hoe zelfs tot in onze steden de storm raasde en tierde en woest huis hield. Zoo sloegen de golven links en rechts, dat het net binnengehaald moest worden, en de visscherij stopgezet. De wind was W. Z, W. tot W. en liep geleidelijk naar W. ten Z„ de regen sloeg zwiepend en striemend neer. De „Java" bleef ronddrijven tot ongeveer 11 uur en stoomde toen langzaam „de zee op", in den wind op. Om 1 uur 45 sloeg er een ontzettende stortzee over de „Java", dat de bemanning dacht, dat het laatste oogenblik voor schip en lieden gekomen was. Aanzienlijke schade werd op de „Java" aangericht, want zwaar woedde de storm en torenhoog ging de zee. We zagen vanmorgen op het dek nog hoopjes wrakhout liggen van stukgeslagen schotten. Na de stortzee van 1 uur 45 moest de boot weder een half uur stoppen om de ravage zooveel mogelijk op te ruimen en het water, dat kniehoog in de ruimen stond, uit te pompen. Er was nl. één luik openge slagen en midden in den storm de schade herstellen ging uit den aard der zaak niet al te vlot. Nadat het belangrijkste werk aan het dek verricht was, ging de „Java" opnieuw onder stoom, langzaam-aan, en met den koers door elkaar ongeveer West. De Wind was West. Zoo werd de tocht tot 's avonds on geveer 11 uur voortgezet. De wacht hadden toen de stuurman Corn, Plug en de ma troos Jan Haazenoot. Plotseling hoorden zij boven wind en golven uit hulpgeroep en onmiddellijk sloegen ze alarm, waarna meteen onder leiding van schipper Jacob van Duijn, de geheele bemanning aan dek was om te doen wat de zeemansplicht hun gebood. De „Java" stopte, de schipper stond op brug. De „Java" stoomde toen in het rond, op roek naar den man of de lieden in nood. Een levensgevaarlijk werk de speurtocht, want telkens bedreigden hooge zeeën 'het scheep je van slechts 48 ton. Stuurman Plug liet de stoomfluit gieren, opdat de drenkeling of wie dan ook zou weten dat de noodkreten gehoord waren, helpers en redding nabij. Eensklaps viel op de donkere zee iets nóg zwarters, een donker voorwerp, te onderscheiden. De „Java" stopte, Ze dreef aan stuurboordzij af en juist naar „het don kere voorwerp" toe. Er bleek een man op wrajkhout in zeeoen lijn kon hem wor den toegeworpen en ze werd gelukkig ge grepen en behouden kon de drenkeling binnenboord worden getrokken. Het was kapitein Gardin van de „Klöpfel", die zes uren achtereen op een paar stukken wrakhout op zee 'had gedobberd, nadat zijn schip in een vliegenden storm vergaan was. Den geheelen nacht bleef de „Java in den omtrek kruisen op zoek naar de 41 man, die tot de bemanning van het st. „Klöpfel" behoorden. Niets en niemand wend meer gezien. Toen de dag doorbrak werd geen beter resultaat bereikt. Tegen vijven in den ochtend besloot de schipper naar IJmuiden terug te keeren om kapite'it Gardin, die vrijwel uitgeput aan boord was gehaald, aan wal te zetten. En 't was reeds na middernacht dat de „Java" in de IJmuidensche visschershaven meerde. Kapitein Gardin was aan boord reeds weer zoowat op krachten gekomen: droge, warme 'kleeren en heete koffie doen wonderen, maar van comfort is op zulk een hulk als de „Java", met een kombuis als een roefje, geen sprake. Aan het verhaal door kapitein Gardin zijn de volgende bijzonderheden ontleend. Woensdagochtend vertrok hij met een lading kolen van Huil naar Bremerhaven. Op dé Noordzee stond een zware storm uit het Westen. Doch zijn schip de Duilsche vracht- stoomer „Klöpfel" van 6000 ton van de ree- derij „Friedr. Krupp te Rotterdam, onder deel van Krupp in Essen, liep goed. Ter hoogte van het eiland Borkum, doch niet in het zicht van land, sloegen geweldige zware stortzeeën de achterluiken stuk. Om halfvijf Donderdagmorgen waren de ruimen volgeloopen. De kapitein gaf last de vier reddingsbooten gereed te maken. De twee aan bakboord werden onmiddel lijk, zonder dat nog iemand de gelegenheid had er in af te dalen, weggeslagen. Het schip maakte zwaar slagzij. Kapitein Garding bleef op de brug. Aan stuurboord gelukte het een boot te water te krijgen, 22 man van de 42 gingen er in, doch de boot trof het lot van te kap seizen, maar de mannen kregen haar weer in den juisten stand, hoewel ze vol water stond. En opnieuw klommen de 22 man in de bootde sloep dreef af Meer en meer helde de „Klöpfel" naar bakboord over. De kapitein zag dat ze niet meer te be houden was. Hij gaf de rest der bemanning last, daar het onmogelijk bleek nog een boot te vieren, in het water te springen de eenige zij het geringe kans nog op redding, hout, planken, zwemvesten en boeien werden hen toegegooid om zich drijvende te houden. Op "5 uur bevond alleen de kapitein zich nog op zijn schip. Het was verloren. Toen sprong de kapitein van boord, een zwemvest om, onder beide armen een plank om drijvende te kunnen blijven. De zuiging van het zinkende schip trok den kapitein naar onder, maar gelukkig had hij goed ingeademd en hij kwam weer boven; niets viel er van zijn schip meer te zien. Kapitein Gardin bleef drijven, hij sprak nog met lotgenooten, maar die dreven snel weg, verre uit het gezicht De kapitein bleef drijven, enkele meters plank waren hem tot steun. Van de uitgezette reddingsboot zag kapi tein Gardin niets meer. De avond viel en hij worstelde nog achtereen tegen den dood. Huizenhooge zeeën namen hem op, in ra vijnen, diepe waterdalen verzonk hij. Tel kens wierpen monsterachtige golven 'm om hoog. Hij zag de maan opkomen. Nu en dan verdween ze achter wolken. Garding bleef drijven. Lichaamskracht en geestkracht hiel den hem helder van geest, toen hij eensklaps een wit licht voor zich uit zag van schip. Garding zwom '.vat naar rechts, hield vol, zwom verder naar het schip toe en tegen twaalven was hij niet meer te ver af om te kunnen roepen. Zijn stem was gehoord, want de stoomfluit weerklonk en Garding begreep. De treiler voer rond, kwam Garding langs zij; hij was gered. Gered door de dapperen van de „Java." De „Java" stond ook reeds flink vol wa ter, dat bemerkte kapitein Gardin reeds spoedig, was zelve slachtoffer van het zware stormweer. Over zijn redding en de behan deling aan boord van de Java was kapitein Garding vol lof. Theodoor Gardin is 42 jaar oud en afkom stig uit Essen a.d. Roer. Voor hem staat het vast, dat de overige 41 koppen van zijn be manning, allen Duitschers op één Zwitser na, allen verdronken zijn. Diep greep het ge val hem aan. En zijn eigen redding kwam hem onbegrijpelijk voor. ERNSTIGE MOTORONGELUKKEN. Zondagmiddag kwam de heer D, uit Am sterdam per motor te Amersfoort, met een passagier op de duozitting. Nabij Birkhoven sprong de achterband en doordat D, den motor niet meer kon sturen, botste de machine tegen een boom aan. De heer D. kreeg ernstige verwondingen en werd naar het ziekenhuis gebracht waar hij eenigen tijd daarop overleed. De passagier bekwam slechts lichte kwetsuren. Hij keerde per trein naar Amsterdam terug. De motor had een snelheid van ongeveer 80 K.M. volgens verklaring van den passagier. Onder de gemeente Voerendaal (Limb.) is op den Vaikenburgerweg een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De motorrijder Van D. uit Heerlen reed in volle vaart tegen een auto, welke langs den weg stond om gerepareerd te worden. De heer Van D. werd met sche delbreuk opgenomen en in zeer zorgelijken toestand naar het hospitaal vervoerd. DE VERDWENEN DIAMANTEN. De diefstal, waarvan de Amsterdamsche diamantmakelaar Slier te Antwerpen het slachtoffer is geworden, werd aldaar druk besproken. Van de daders is nog geen spoor gevon den. De een zegt, dat Slier door internatio nale dieven is beroofd, terwijl anderen zich daarover minder zeker uitlaten. Volgens de meeste bladen staat de eerlijkheid van Slier, die gedurende 25 jaar een der meest ver trouwde makelaars was, die de Antwerpsche diamantbeurs bezochten, boven alle verden king. De heer Slier, alsmede een Nederland sche advocaat, die ook tot de slachtoffers behoort want de gestolen partij ruwe diamant behoorde aan verschillende per sonen werden op het justitiepaleis te Ant werpen verhoord. Een Belgisch politie-officier is naar Am sterdam vertrokken, om het onderzoek voort te zetten. INBRAAK IN EEN BOTERFABRIEK. Zondagnacht is te Workum (Friesl.) in gebroken in de boterfabriek van de N. V. Tjibbes en Co. Ruim f 5000 is ontvreemd uit de geforceerde brandkast. Ofschoon de politie reeds met behulp van honden een onderzoek heeft ingesteld is er nog geen spoor van de daders ontdekt. PRAALWAGENS TE DORDRECHT IN BRAND. Zaterdagavond, toen in Dordrecht de ju- bileumslichtstoet door de straten trok, zijn twee praalwagens in brand geraakt. De cene kon met gedoofde lichten dienst blij ven doen, doch de andere werd dermate ver nield, dat hij uit den stoet genomen moest worden. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUW- KERK. Nieuwe arrestaties. Uit Sliedrecht wordt gemeld Vrijdag zijn door de justitie te Sliedrecht verschil lende personen gehoord in zake den moorci op den seinwachter De Jong te Giessen- Nieuwkerk. Zekere C. K., wonende te Slie drecht, is des avonds nog naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht, terwijl de vrouw van C. K. en een zekere T. denzelfdeen avond te Dordrecht zijn aangehouden. Allen zijn in het huis van bewaring opge sloten. EEN OPLICHTERSTRUC, Eenige weken geleden ontvingen ver schillende der grootste Nederlandsche Fa brieken een onderteekende circulaire. De circulaire bevatte mededeeling dat de onder teekenaars een comité hadden samengesteld om namens de Nederlandsche grootindus- strie aan H. M. de Koningin een huldeblijk aan te bieden bij gelegenheid van haar jubilé. Diegenen die wat voor dit plan voelden, moesten f 25.— op een aangegeven nummer gireeren. Tevens moesten zij op een blanco vel papier hun handteekening plaatsen ten einde die op de oorkonde te kunnen over nemen. Verschillende fabrikanten hebben aan dezen oproep gevolg gegeven. Thans blijkt het echter dat men met een oplichters- truc te doen heeft. Het spreekt van zelf dat de meeste fabri kanten nog meer spijt hebben van de door hen in blanco gegeven handteekening dan van de verloren f 25.(Msb.) GOEDERENWAGEN IN BRAND. Vrijdagmiddag, bij aankomst van goederen trein no. 4656 te Dordrecht moest een der wagons afgehaakt worden. Deze wagen, met pakken stroo voor Den Haag geladen, was in brand geraakt en kwam, in lichte laaie staand, van Willemsdorp te Dordt aan. De oorzaak van den brand is onbekend. Met de hulp van de stadsbrandweer is de brand gebluscht. De wagon is nog bruikbaar. DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING TE GOOR. Nieuwe inbraak in de fabriek. Ijl den nacht van Vrijdag op Zaterdag, om streeks kwart over twaalf hoordent wee bij de Boterfabriek „Weddehoen" te Goor, op wacht liggende marechaussees gekraak in het grint Toen zij het gebouw sluipend naderden, zagen zij twee mannen, die bezig waren het slot van de kantoordeur te forceeren. Op het zelfde oogenblik, dat zij opsprongen, keerden de inbrekers zich om, waarbij een dezer onmid dellijk uit een geweer een schot loste. Beide inbrekers gingen toen op de vlucht. Hoewel de marechaussees direct vuurden, schijnen zij de vluchtelingen niet te hebben geraakt, al meent men, dat een der beide inbrekers ge wond moet zijn. Daar een der beide marechaussees zelf een beenwonde had opgeloopen, konden zij de vluchtelingen niet vlug genoeg achtervolgen. De marechaussees zonden de vluchtelingen een zestiental schoten na. De vluchtelingen wisten evenwel per rijwiel weg te komen. In verband met de Jubileumviering, waar voor de versieringen nog aangebracht worden, was er veel publiek op straat in Goor. De, be halve beide genoemde marechaussees, in Goor dienstdoende marechaussees waren in het dorp, toen zij hoorden schieten. IVIet 'n juist passcerenden auto gingen zij naar de fabriek Weddehoen, doch kwamen te laat. Daar de fabriek aan den zoom van het bosch van Weldam is gelegen, terwijl in de buurt een kruispunt van wegen ligt, leverde de achtervolging niets op. Het is eigenaardig, dat deze inbraak in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft plaats gehad, in denzelfden nacht dus waarin veer tien dagen geleden de bewaker van de fabriek H. van Ommen Op spoorlooze wijze is ver dwenen. Ook nu dachten de dieven waarschijnlijk veel geld in de fabriek te vinden, daar op Za terdag de loonen worden uitbetaald. Juist deze week waren de loonen evenwel reeds Vrij dag betaald. Door deze mislukte nbraak is de politie in het bezit gekomen van een aantal gegevens waarmede zij ook hoopt de spoor looze verdwijning van Van Ommen op te helderen. ONGELUK BIJ HET AFSTEKEN VAN VUURWERK. Vrijdagavond is bij het afsteken van vuur werk aan de Westerkade te Rotterdam, op het Engelsche stoomschip „Wenning" een ongeluk gebeurd. De kapitein, F. Flower, zou daar een z.g. noodsignaal afsteken, dat ook op zee gebruikt wordt- Door onbekende oorzaak kwam een met ontploffingsstof ^ge- vulde bus echter te vroeg tot explosie. Vele scherven kwamen terecht te midden van een groot aantal aan boord staande personen, die zich daar bevonden om naar de verlich ting van de rivier te kijken. Een tiental menschen werd gewond. Twee ervan moes ten per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis worden vervoerd. Acht konden, na verbonden te zijn, zich te voet weer naar huis begeven. Juffrouw C. de Vrics-Kuijpers, wonende in de Goudsche- straat, werd ernstig aan den rechtervoet ge wond en J. v, d. Velden, wonende in de Duivcnvoordcstraat, kreeg verwondingen aan het linker dijbeen. Hun toestand was Zater dagmorgen gunstig. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeenie Ca-stricum op Dinsdag 4 September 123, des n.m. ten 2 ure ten Raad- huize. De agenda vermeldt: 1. Beëediging en installatie raadsleden. 2'. Vaststelling notulen der vorige vergadering. 3. Benoeming wethouders. 4. Benoeming rem. missie voor de bedrijven. 5. Benoeming com* missie van onderzoek begrooling 1924. 6, Rondvraag. Diefstal. Door B. is bij de politie aan gifte gedaan dat er appels uit zijn tuin zijn gestolen. Een onderzoek wordt ingesteld. SERIEWEDSTRIJDEN S.J.C. NOORDWIJK. Victrix I —Graaf Willem II (toer comb. ictnx xviraai vr mi-u. •- Gisteren is Victrix er in geslaagd zich met te brengen een schitterende 4—1 overwinning in de fi- tv» „rjv stand op 31 te brengen. Rust 31. Na rust is W.F.C. sterker en direct weet de mid-voor uit een voorzet den stand op 32 een sennterenae 11 uvei ,r. nale van bovengenoemde senewédstnjden het spel eenigen tijd gelijk op, W.F.C. te plaatsen. Alhoewel Gr. W. met 9 man speel- het meest gevaarlijke, even voor het einde tr' -1-.'aL eroor mr\f~i ie piddtecn. muutvvw wi. tt -100 de is de uitslag voor Victrix toch zeer mooi is de stand 33. te noemen, daar Gr. W. toch nog over een goede ploeg beschikte. Victrix had 1 invaller. Het begin is voor de groenzwarten, welke met eenige vlugge aanvallen het doel der tegenpartij bedreigen doch de blauwzwarten geven niet thuis. Haar voorhoede, goed ge steund door de halflinie, brengt eenige be zoeken aan de overzijde, maar de halflinie, brengt eenige bezoeken aan de overzijde, maar de Haagsche verdediging blijkt haar taak ook te verstaan. Toch heeft Victrix spoe dig succes wanneer haar midvoor de verde diging der tegenpartij passeert en met een mooi schot den keeper laat visschen 10. De groen zwarten laten het er niet bij zitten en ondernemen eenige pittige uitvallen, welke evenveel corners opleveren. Het Victrix-doel blijft echter maagdelijk. De blauwzwarte achterhoede weet het spel te verplaatsen en de strijd gaat nu vrijwel gelijk op, totdat de Victrix midvoor, die wederom 'n zeer goeden wedstrijd speelde, met een scherp schot den keeper van de Residentiemenschen voor de tweede maal het nakijken geeft. 20. Kort hierop is het rusten. De stemming is m het Victrixkamp zeer optimistisch, daar in de tweede helft met den wind medegespeeld kan worden. Na half-time neemt Gr. Willem even het offensief en heeft uit één harer aanvallen spoedig succes, door toedoen van haar mid voor 21. a Victrix begrijpt dat 't zoo met gaat en haar achterhoede herstelt zich dermate dat haar voorhoede het doel der tegenpartij bedreigen kan. Het groenzwarte doel beleeft eenige be nauwde oogenblikjes, waarin de keeper zich als „safe" doet kennen. Toch kan hij niet verhinderen dat de rechtsbinnen der b.auw- Zwarten na de fout der backs hem ten derden male passeert. 31. Er is dan nog een kwar tier te spelen en Gr. Zw. spant zich terdege in om tenminste de achterstand te verkleinen. De Victrix-achterhoede speelt na de rust echter 'n zéér goeden wedstrijd en weet alle onheil te voorkomen. Plotselibg een over rompelende aanval van Victrix, waaruit de linksbuiten het pleit beslecht door na een mooi staaltje solospel den stand op 4 1 te brengen. Het is de blauwzwarten nog niet genoeg en zij bestoken voortdurend het vij andelijke doeh.Het is weer de midvoor die de Haagsche achterhoede zijn hielen laat zien, doch hij werd op het laatste moment unfair tegen den grond gewerkt. De hiervoor toe gestane strafschop wordt goed genomen door den groenzwarten keeper gestopt. Spoe dig blaast arbiter Bierman time en heelt Victrix schitterend gewonnen. Door deze prachtprestatie hebben de jongens vanVerrijt zich reeds van den _e prijs verzekerd, terwijl ze in de finale nog kans hebben op 'n mooien beker beslag te leggen. N. B. Heeren voetballers, welke nog als lid van onze vereeniging wenschen toe te treden, worden verzocht zich per omgaande aan ons Secretariaat, Hagestraat 10, op te geven. Vrièndschappelijk. c R.K.B.S.V. 1—R.K.V.Z. II 5—5. R.K.BiS.V. 4—Lisserbroek 5—1. H.B.C. A.s. Vrijdag 7 Sept. algetneene leden vergadering in 't gebouw a. d. Heerenweg ten 8 ure. „„j Als tijdelijk penningmeester is benoemd de heer A. A. Mooren, Berkenlaan 10.Aan dit adres tevens de az.g. „wapentjes ad f 0.40' verkrijgbaar. _RKV.Z,. De leden worden verzocht a.s. Vrijdag 7 Sept. op onze verplichte ledenvergadering aanwezig te zijn, welke gehouden wordt m een der zalen in de St. Jozefsgezellenver- eeniging Jansstraat 59 te 8 uur n.m. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Bespreking „Officieele mededeeling uitgesproken op de l.l.bestuursvergadering der St. Jozefsgezellen-Vereeniging. In ver band met bovenvermelde, twijfelen wij er niet aan of alle leden zullen trouw achter hun bestuur staan. Zondag 9 Sept. speelt ons le elftal op het H.B.C. terrein in de Bederwedstrijden van genoemde vereeniging. Zwaluwen laat nu a.s. Zondag zien dat wij tegen de Federatie-ploegen opgewassen zijn, zooals wij dat reeds vroeger hebben gekenmerkt. Want buiten de Leidsche beker moet er een tweede naast komen staan onze medaillekast is groot genoeg Zondag 14 Sept. speelt ons 2e elftal om 2 uur een vaanwedstrijd en het le elftal te 4 uur de bekerwedstrijd van den zoo bekenden Leidschen beker op het terrein van de R.K. V.V. Leiden. Zwaluwen gaat 14 bept. allen met de leus naar Leiden om terug te komen in de Spaarnestad met den 2 keer gewonnen Dit prikkelt de W.F.C.'ers, en al gaat is Er wordt een kwartier verlengd, en in de eerste 7% minuut gelukt het V.I.C. de lei ding te hernemen, die zij in de 2e helft weet te behouden, zoodat V.I.C. zich in de 2e ronde weet te plaatsen. De 2e wedstrijd n.m. R.K.V.Z.Wils kracht uitgesteld. Daarvoor werd ingelast „Geel-Zwart- Comb.H.B.C. Comb, waarvoor een zil veren medaille was uitgeloofd. De H.B.C.'ers zijn bijna den geheelen wedstrijd sterker, doch schieten slecht. In de le helft weet G. Zw. uit een door braak Vester te passeeren 10. Voor de rust wordt op de G. Zw. helft gespeeld, doch het goede werk van Balm be letten de H.B.C.'ers den achterstand in te halen. Met 10 veroveren de G. Zwarters de medaille. OM DEN GOOI- EN EEMLANDER BALi SCHOTEN—BLOEMEND AAL 0—1. De beker houdster Schoten heeft haar kans om den fraaien bal definitief in haar bezit te krijgen verspeeld door met de oneven goal van Bloemendaal te verliezen. Schoten heeft verschillende van haar besta spelers verloren en Bloemendaal was dan ook het meest in het offensief. Dank zij Meenhorst en Klein bleef het tot half-time 0—0. Hadden in de eerste helft de Schoten- voorwaartsen nog verschillende goede dingen laten zien, na de rust kregen ze bijna in 't geheel geen kans meer te schieten. Bij Bloemendaal vlot het in de voorhoede uitstekend. Nog een kwartier houdt de geel zwarte achterhoede stand, doch dan is een mooie omhaal van Beijk Jr. Meenhorst te machtig. Hoewel dit voor de geelzwarten het tee ken is om er nog even alles op te zetten, gelukt het hun niet gelijk te maken. Einde van dezen zeer aardig en vlug ge speelde^ wedstrijd brengt een welverdiend» Bloemendaal-overwinning. Siki in Amerika. NEW YORK, 1 Sept. Battling Siki is alhier aangekomen en heeft tot alle Ameri- kaansche boksers een uitdaging gericht. OPENING DER R. K. UNIVERSITEIT. Naar de „Maandagmorgen" uit goede bron verneemt, is de datum van dc opening der R. K. Universiteit op 17 October a.s. vast- Idwtentiên. Ut kJUiltU uv,.-uavi zilveren beker. Doch laten we geen van allen de vergadering verzuimen in het belang der club. Supporters, hebt gij het al gelezen van de bekerwedstrijden te Heemstede en Leiden i Welnu moedigt hen aan op de terreinen om met hen te zegevieren narden S^^UUR_ OM DEN FEIJTENBEKER. Zondag opende H.B.C. het voetbalterrein met bekerwedstrijden. Als eerste wedstrijd werd gespeeld V.I.C.- W.F.C. W.F.C. trapt af, en V.I.C. neemt direct het spel in handen en binnen 5 min. hebben zij de leiding uit een schermutseling voor doel 1—0. Dit brengt begeestering in de V.I.C.-ploeg en al spoedig moet de W F.C.- keeper ten 2en male visschen 20. Dit schudt de W.F.C.-pIoeg wakker, sn ra mooi opbrengen der hclfiinie brengt de mid-voor van W.F.C. den stand op 2 1. Door een misverstand der W.F.C.-backs krijgt V.I.C. voor rust de gelegenheid den Prijzen der plaatsen hedenavond fl.5( ot f 0.50, Dinsdag f 2.50 tot f 0.75. Privaat- en CHublessen. Aanmelding dagelijks. THE BERLITZ-SCHOOL of LANGUAGES 14 Gr. Houtstraat Tel. 1294 ZILVERWERK isi groote ven scheidenheid MilEL tegen onze prijzen te coitcurrecren. NERGENS vinöl u beter fabri kaat. WEKKERS, primfi nikkel, met garantie f 2.70 BH BYOUTERtEËK, bij on« de grootste keuze LEPEL, Vork en Mes (zilver, oplsge) in étui f 8.25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3