De Komnginne-feesten. LAATSTE NIEU WS -.,•-4,' «r m mm, onaaoLOOzc rtUFOMHt^g BE ONTZETTENDE AARDBEVING De Gala-audiëntie van het corps diplomatique, S/AU ONZ E mrt DE STEDEN TOKIO EN YOKOHAMA VERWOEST. MARKTNIEtJWS. Bij de gala-audiëntie, welke H. M. de Koninigin gisteren ten Paleize verleende aan de hoofden der bij Haar Hof geaccrediteerde gezanten met hunne echtgencoten, heeft de Deken van het corps diplomatique te 's-Gra- venhage, de heer Guesalaga, gezant van Argentinië, tot H. M. de volgende rede ge houden. Majesteit. Het corps diplomatiquw, bij Uwe Majes teit geaccrediteerd, verheugt zich erin, aan wezig te zijn bij de groote gedenkdagen voor het Nederlandsche volk, om Uwe Majesteit onze oprechte wenschen aan te bieden voor Haar geluk, op dezen dubbelen verjaardag van heden en van het 25e jaar van Haar roem rijke Regeering. Wij zien hoe het geheele Nederlandsche volk feest viert en uiting geeft aan voldoening en vreugde zijn harten, geneigd tot de zachte gevoelens van harmonie, geven duidelijke blijken van de atmosfeer, wijsheid, waarvan zijn werken getuigen op het gebied der we tenschappen, der kunsten en der letteren, onder deze Regeering van Vrede en Vooruit gang. Het corps diplomatique, sluit zich gaarne aan bij de feesten van het Nederlandsche volk ter eere van zijn Koninign en verleent mij de eervolle-opdracht zijn gelukwenschen aan Uwe Majesteit aan te bieden en Haar tevens bloemen aan te bieden als eerbiedige hulde, met de beste wenschen voor het ge luk van Hare Majesteit, Haar Koninlijk Gezin en voor den tcenemenden bloei van het Koninkrijk der Nederlanden. H.M. de Koninigin heeft hierop het vol gende antwoord gegeven. Mijnheer de Deken, Ik ben uiterst gevoelig voor de wenschen welke gij zooeven hebt geuit, namens uwe ambtgenooten te 's-Gravenhage geaccredi teerd. De vertolking der gevoelens van het Corps Diplomatique, zoowel door uwe welsprekende woorden als door de bekoorlijke bloemen, welke gij mij aanbiedt, heeft mij levendig getroffen en ik verzoek het Corps Diplo matique mijn oprechten dank te aanvaarden. Ik zou gaarne aan ieder uwer individueel willen te kennen geven, hoezeer ik ingeno men ben met deze fijngevoelige attentie. En indien ik mij voor het oogenblik moest be perken tot deze enkele woorden, gericht tot het vereenigd Corps Diplomatique, kunt gij desniettemin verzekerd zijn van mijn leven dige erkentelijkheid. De belangstelling der buitenlandsche mis siën in deze nationale gedenkdagen is voor mij een waardevol getuigenis van de goede be trekkingen, welke zoo gelukkig tusschen Nederland en de andere Mogendheden be staan en welke het mijn streven zal zijn, evenals in het verleden te versterken en nog doeltreffender te maken ter verzekering 'san den voorspoed en het geluk der volken. Beide redevoeringen werden in het Fransch gehouden. DE ONTVANGST DER LEDEN VAN DE STATEN-GENERAAL DOOR H. M. De ontvangst van de leden van het Neder landsche Parlement door de Koninigin ge schiedde op de ceremonieele wijze, waarop gewoonlijk ten Paleize de commissies uit Eerste Kamer en Tweede Kamer, belast met het aanbieden van adressen van antwoord of voordrachten ter bcnoemingjvan een voor- Jatter en dergelijke worden ontvangen. In de voor-vestibule van het Paleis stond, als eerewacht, een detachement huzaren met hoornblazer. Onmiddellijk na afloop van de audiëntie' aan het Hof van Internationale Justitie ver leend, kwamen in 11 auto's ten Paleize aan de voorzitter der Eerste Kamer, generaal Baron van Voorst tot Voorst, de Griffier Jhr. Mr. Zillesen en de Commies-Griffier Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland en het mee- rendeel der leden van die Kamer. Allen droe gen, behalve generaal van Voorst tot Voorst, die zijn groot-generaals-tenue aan had, ambtskleeding of de gala-kleeding, verbon den aan tegenwoordig of vroege- door hen uitgeoefende openbare ambten. Slechts één Kamerlid was in rok-costuum. Bij het betreden van het Paleis presenteer de de eerewacht der huzaren de karabijnen en blies de hoornblazer de eerewacht. Gene raal van Voorst tot Voorst bracht het mili tair saluut. Twee Kamerheeren der Koningin geleid den de leden der Eerste Kamer naar de kleine balzaal, waar de ontvangst plaats had in te genwoordigheid van verschillende Hof- dignitarissen. Ook bij het vertrek van de Eerste Kamer leden werden de honneurs bewezen door de vorengemelde eerewacht. Op gelijke plechtige wijze werden daarna en corps de leden der Tweede Kamer ont vangen. Deze kwamen in twintig auto's ten Paleize. De voorzitter, Dr. Kooien, zat in de eerste auto en in de daarop volgende de Griffier, Mr. dr. 3aron de Vos van Stcen- wijx en de Commiezen-griffier Mr. Kesper en Mr. Wery. Zeer vele der, stellig wel 'n zeventig-tal dames en heeren Kamerleden, die op deze ontvangst door de Koningin verschenen, droegen het ambtsgewaad of het vroegere am'otscostuum. De voorzitter beantwoordde namens de Kamerleden het eerebewijs der militairen door langs het gelid te loopen met de hand aan den steek. Het aantal leden der Eerste Kamer dat ter audiëntie verscheen, kan op een 45-tal, dat der Tweede Kamer op ongeveer 70 geschat worden. IN BRUSSEL. Zaterdagmiddag vulde een dichte schare van vroolijke kinderen en ouders, in feest stemming, allen met oranje getooid, de groote met prachtige palmen en nationale vlaggen en oranjewimpels versierde zaal van het Hol land Huis te Brussel, welwillend ter beschik king gesteld van den Bond van Nederland sche vereenigingen eri lichamen in België voor het houden van een kinderfeest ter ge legenheid van het regeeringsjubileum van koningin Wilhelmina. De gezant en mevrouw van Vredenburch met hun zoon, alsmede mr. van Romburgh, onze consul-generaal te Brussel en ridder Huysse van Kattendijke, legatiesecrelaris, werden bij het binnenko men door de heeren Hugo Andriesse en de Bruyn, resp. voorzitter en secretaris'van den Bond van Nederlandsche vereenigingen en lichamen in België, Jans, voorzitter van Lim- burgia en Bernard Veldhuis, directeur van het Holland Huis begroet. Na het Wilhelmus, uitgevoerd door het orkest van Van den Berghs Ltd. werd het feest geopend met een toespraak tot de kinderen van den heer An driesse, die de beteekenis van het jubileum der Koningin ook voor de in het buitenland verblijvende Nederlanders schetste, waarna het Wien Neêrlands bloed door het orkest werd ingezet en door al de aanwezigen recht staande aangehoord. Tijdens de pauze werden in de bovenzaal aan de kleine gasten gebak en chocolade aan geboden en bracht het orkest nog meer Hol- landsche liederen ten gehoore, waarna aller grappigste wedstrijden aanvingen en de kin deren verder ook nog naar cadeautjes moch ten visschen en de namen raden van twee poppen, enz. IN BERN. Zondagavond bood de Nederlandsche ge zant in de Zwitsersche hoofdstad Bern, jhr. van Panhuys, den ambtenaren van het Ne derlandsche consulaire korps in Zwitserland en eenige Nederlandsche ingezetenen van Bern een feestmaaltijd aan ter eere van het koninklijk Jubileum. Jhr. van Panhuys her dacht in 'n met grooten bijval gehouden rede het vele goede, dat de Koningin voor Neder land tijdens haar regeering gedaan heeft, waarbij hij er bijzonder op wees, hoe Konin gin Wilhelmina steeds eigen genoegens bij haar plichten jegens het Nederlandsche volk heeft ten achter gesteld. Na deze toegejuichte rede heeft de consul te Bazel als oudste der aanwezigen den ge zant gelukgewenscht met zijn benoeming tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau en hem verzekerd van de vreugde van alle Nederlanders in Zwitserland over deze hooge onderscheiding. TE MONNIKENDAM. De slag op de Zuiderzee. 'Te Monnikendam heeft Zaterdag, als het groote moment der feestelijkheden, de slag op de Zuiderzee plaats gehad. Het water was een weinig te ondiep om goed te kunnen ma noeuvreeren. Tegen de dertig schepen na men aan den slag deel. Om half drie ontnoetten de tegenstanders elkaar.Hierop volgden voortdurend kanon- nade's en geweersalvo's, ook trachtte men elkaar te enteren. Dan wonnen de Hollan ders, dan weer de Spanjaarden. Na eenigen tijd werd een Spaansch schip in brand ge stoken. Hierop vluchtte een deel der vijan delijke vloot.' Het Hollandsche admiraal schip kwam het Spaansche iangzij. Jan Ha ring sprong over en haalde onder groot geest drift de Spaansche vlag uit de mast. Hij werd door een kogel getroffen en stortte onder al gemeen vermaak in zee. Bossu, door drie Hollandsche schepen aangegrepen, moest ten slotte de witte vlag ten teeken van overgave hijschen. Cornell's Dirksz nam var hem de gen, keten en admiraalstaf over. Alle Spaan sche vlaggen werden gestreken en het schip werd in triomf naar de haven gevoerd, waar na Bossu naar het raadhuis gebracht werd. Hierop volgde nog eens een optocht door de stad. De belangstelling van andere plaatsen was zeer groot. Jammer was het, dat twee deelnemers bij h't ontsteken van het buskruit zich vrü ern- stibezeerden. DE KONIGIN MAAKT EEN TOCHT DOOR DE RESIDENTIE. Zondagmorgen heeft de Koningin, na de godsdienstoefeningen in de Groote Kerk te hebben bijgewoond, nog een tocht gemaakk door verschillende wijken der Residentie, die bij haar intocht van Vrijdag niet bezich tigd werden. H. M. werd ditmaal niet geës corteerd door troepen, maar was voorafge gaan door een auto, waarin de hoofdcom missaris Van 't Sant gezeten was. De Konin gin nam overal met veel belangstelling de versiering in oogcnschouw. Ofschoon men niet op 3e hoogte was van dit bezoek, waren toch overal veel toeschouwers op de been en op enkele plaatsen werden aan de vorstin bloemen aangeboden. Op de Gedemtpe Gracht waren de bewoners blijkbaar op de hoogte gekomen van den doortocht van H. M. en bracht men de Koningin een geestdriftige ovatie. Ook hier werden haar bloemen aan geboden. Ook de Koningin-Moeder heeft per rijtuig enkele stadskwartieren bezocht ter bezichtiging van de versieringen. Voor den Zondag waren geen feestelijk heden vastgesteld. Alleen had men in enkele buurten kinderfeesten georganiseerd. Tegen den avond was het in de binnenstad bijzon der druk met feestgangers, die hossend en zingend door de straten trokken. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. De heer van Braambeek heeft den Minis ter van Waterstaat gevraagd te bevorderen dat de commissie tot onderzoek naar de inkrimping van het aanta hoogere ambtena ren bij de P. en T., die is samengesteld uit dit hooger personeel, wordt aangevuld met een aantal elden ook uit andere rangen en niet-ambtenaren. Hetzelfde Tweede Kamerlid heeft den zelfden Minister gevraagd, of hij zou willen mededeelen of de gemengde Spoor- en Post- commissie, die heeft na te gaan, in hoeverre door samenwerking van de beide bedrijven besparing zou kunnen worden verkregen, reeds met haar arbeid gereed is, en zoo ja, of hij dan bereid is het resultaat daarvan ter kennis van de Kamer te brengen. «L I til;. sat W! O .t dï.ll m' <2(2* Cö&imï- llll' Mill HET AANTAL DOODEN NIET TE TELLEN. OSAKA, 1 Sept. Hedenmiddag om 12 uur werd een aardbeving waargenomen, wélke zes minuten duurde. Alle klokken stonden stil. De telefoonverbindingen te Tokio en Osaka werden verbroken. Een tweede schok werd waargenomen om 2 uur 45. Naar geloofd wordt, is ernstige schade aangericht te Tokio, Yokohama en Yokosoeka. Een draadloos bericht' meldt, dat er brand is uitgebroken te Yokohama, en dat de bevolking vlucht op de schepen in de ha ven. Het keizerlijk paleis in brand. OSAKA, 2 Sept. De bladen melden, dat het keizerlijk paleis te Tokio gedeeltelijk in brand staat. De geheele stad is door het vuur aangetast, behalve de Sjiba-wijk. (Reuter). SAN FRANCISCO, 2 Sept. Een draad loos telegram uit Tomioka meldt, dat de prins-regent Hirchito en zijn gezin in veilig heid zijn. Bij het ineenstorten van den Asa- kusa-toren zijn 700 personen gedood. Talrijke schepen zijn vergaan tengevolge van den vloedgolf te Yokohama. SAN FRANCISCO, 2 Sept. Draadlooze berichten uit Tokio melden, dat bij den brand, die op de aardbeving volgde, ver scheidene gebouwen zijn ingestort. De water leiding is vernield. Het verlies aan men- schenievens is groot. De vlammen sloegen op de omliggende steden over. .OSAKA, 2 Sept. Alle spoorwegverbindin gen met Tokio zijn tot op honderd mijlen af stand van de stad gestoord. SAN FRANCISCO, 2 Sept. Volgens de laatste berichten uit Tokio hebben cr talrij ke noodlottige ongelukken plaats gehad. Ge meld wordt, dat een aantal treinen, die on derweg waren naar Tokio, tijdens de aard beving vernield is. Eveneens wordt gemeld, dat eèn groote vloedgolf de kust van Yoko hama heeft geteisterd. SAN FRANCISCO, 2 Sept. - Alle draad looze verbindingen met Japan zijn vèrbroken. Het laatste telegram uit Japan, hetwelk even voor negen uur des morgens werd ont vangen, meldde, dat ongeveer alle telegraaf verbindingen in het Noord-Oosten van Japan vernield zijn. Bijzonderheden over de ramp. LONDEN, 2 Sept. Omtrent de aardbeving in Japan kan nog nader worden gemeld, dat Tokio zoo volledig van de buitenwereld werd geïsoleerd ten gevolge van de vernie ling van de spoorwegen en telefonische en telegrafische verbindingen, dat geen directe berichten omtrent den toestand werden ontvangen tot na 2 uur Zondagmorgen. Be halve in de moderne zakenwijk, zijn de hui zen en winkels licht gebouwd, zoodat de brand met groote snelheid om zich heen greep. De aardbeving werd door seismografen in de geheele wereld geregistreerd en te Wee- nen werd geconstateerd, dat zij de hevigste was, die men nog ooit had waargenomen. Berichten uit Osaka, de Japansche zee haven, die op 250 mijlen van Tokio afligt, zeggen het volgende: Hier werd vandaag een aardbeving waargenomen, die langer dan 6 minuten duurde. Alle klokken ston den onmiddellijk stil. Men vreest, dat de schok ernstige gevolgen heeft gehad te To kio. Alle telefoonverbindingen met de hoofdstad zijn verbroken. Om 2.25 vanmorgen werd te Osaka op nieuw een lichte aardschok gevoeld. Volgens het observatorium te Osaka was het seismisch centrum waarschijnlijk het Izuschiereiland. De seismograaf registreerde trillingen, welke bijna l'A uur duurden. Men gelopft, ook te Yokosoeka dat de schade zeer ernstig is. De Hokaido-spoor- weg is ernstig beschadigd. Latere berichten melden, dat de aardbe ving in het bijzonder hevig was in de dis tricten, die den berg Fujiyama, op 12 mijl ten N.W. van het Izu-schiereiland gelegen, omringen. De Fujiyama is een rustende vul kaan. De seismologische experts te West Brom- wich verklaarden, dat zij de aardbeving op de seismograaf waarnamen te 4.11 's och tends, hetgeen overeenkomt met 1.11 na middag Japanschen tijd. De schokken, die om 4.11 waargenomen werden, duurden tot 5 uur 's ochtends. Het observatorium te Oxford heeft precies dezelfde waarneming gedaan. TOMIOKA, 2 Sept. ITet draadloos station meldt: Alle voornaamste gebouwen te Tokio zijn afgebrand, met inbegrip van het waren huis Matuzakaya, den grooten toren te Asa- kusa, de Peers Club, het keizerlijk theater en het arsenaal. De vlammen konden op een af stand van 7 mijlen worden waargenomen. Flet gebied, waar schade is aangericht, strekt zich uit van Osaka en Kobe naar Sendai, een afstand van ongeveer 300 mijl. Dit gebied is het dichtst bevolkte van Japan. De gouverneur van Yokohama, die zich aan boord van een oorlogsschip bevindt, zond een draadloos telegram aan de gouverneurs van Osaka en Kobe, waarin hij zeide: Yokohama is door een aardbeving en brand verwoest. iEr zijn 10.000 dooden en gewonden. Alle j communicatiemiddelen zijn vernield. Zend on middellijk hulp." Een draadloos telegram, dat te Peking uit Zuid-Japan werd ontvangen, meldt: De aardbeving, die gisteren Centraal-Japan teisterde, heeft bijna alle steden en dorpen tusschen Tokio en Osaka verwoest en bran den veroorzaakt, welke nog aanhouden. Te Tokio werden de meeste groot? gebouwen vernield. Het keizerlijk paleis verkeerde in gevaar. Twee van de vijftien wijken van Tokio weiden vernield. Het vuur woedde van het eene naar het andere einde van Tokio en in de straten lagen talrijke lijken. Het aantal dooden en gewonden kon tot dusver nog niet worden geraamd. Centraal-Japan is geheel zonder commu nicatiemiddelen. De brand in Tokio bedwongen. LONDEN, 2 Sept. Volgens het laatste be richt uit Griekenland zijn 5000 Italianen van vijftien oorlogsschepen op Korfoe San land gezet. Hetzelfde bericht meldt, dat het aan tal slachtoffers van het bombardement 31 bedraagt, waaronder 21 vluchtelingen. OSAKA, 2 Sept. Terwijl alle verbindingen met Tokio zijn onderbroken, komen hier onbevestigde berichten binnen, dat Tokio geteisterd werd door een typhoon. Deze ver minderde kort voor den middag, toen plot seling hevige aardschokken volgden. De schokken namen in hevigheid toe en brach ten in de stad een volkomen chaos teweeg. Sr ontstond een panische schrik onder de bevolking, daar aan alle zijden branden uit braken. Men vreest, dat er een groot aan tal slachtoffers zijn. Uit Yokohama wordt bericht, .dat deze stad om half negen des morgens nog in brand stond en dat toen vrijwel alle groote ge bouwen in den staat waren verwoest. Door het aanstormende water zijn vele huizen weggeslagen, terwijl een groot aantal steden aan den voet van het gebergte werden ver woest. De sooorwegtunnel en de bruggen werden op verscheidene punten vernield. Ook een groot aantal zomerverblijfplaatsen werd groote schade aangericht. Te Atami zijn circa 600 menschen om het leven gekomen en te Gotemba ongeveer hetzelfde aantal. De schokken waren het hevigst te Hakoene. Een hulpschip is in gereedheid gebracht en hedenmiddag naar Yokohama gezonden. Volgens de verhalen der vluchtelingen werden vele gebouwen reeds door den eersten schok verwoest. Het hoofdbureau van politie alsmede het theater zijn geheel afgebrand. Ook moet het ministerie yan Marine in brand staan. Een ander bericht zegt, dat de brand op 48 plaatsen tegelijk is uitgebroken. Het hevigst woedde het vuur in de kantoorwijk van Tokio. Het koninklijk paleis is door het vuur aangetast en brandt nog steeds. De stad Shinagawa is over stroomd. De havenwerken van Yokohama zijn verwoest, alsook die van Asano. Uit al deze berichten kan worden afgeleid, dat Yokohama een groote ruïne is. SAN FRANCISCO, 2 Sept. Een draadloos bericht uit Tomidkia meldt, dat door het in eenstorten van den Asakoesa-toren zeven honderd menschen het leven hebben verlo ren. OSAKA, 2 Sept. De Britsche regent Hiro- Hito en de Maichishi van Osaka zijn in vei ligheid. De nieuwe premier graai Yohga-Oto kon zich ternauwernood redden. LONDEN, 3 Sept. Een tyfoon heeft de aardbeving, die door seismografische instel lingen in verschillende deelen der wereld als de ernstigste die ooit werd geregistreerd, werd opgeteekend, vooraf een groot gedeelte van Tokio vrnieud. De waterleiding is ver nield en in de straten liggen vele lijken. Alle spoorwegverbindingen zijn verwoest. Vele tremen, die op weg waren naar deze stad zijn verongelukt. Het keizerlijk paleis staat in brand. 700 personen werden gedood tbij het instorten van den Asa-Kusa-toren. Ook het arsenaal en het groote station behooren tot de verwoeste gbouwen. Te Yokohama wordt het aantal slachtoffers op 10,000 geschat. Een vloedgolf volgde op de aardbeving, waardoor vele schepen wrak geslagen wer den, De stad is feitelijk geheel algebrand en is een groote ruine. De overlevenden zijn zonder voedsel of water. PEKING, 2 Sept. Volgens een draadloos bericht uit Zuid-Japan, zijn alle steden tus schen Tokio en Osako, een afstand van on geveer 300 mijl ten gevolge van de aardbe ving verwoest. WASHINGTON, 3 Sept. Onmiddellijk na het bekend worden van de vreeselijke brand in Japan 'heeft pres. Coolidge een telegram gezonden aan den Prins-regent van Japan waarin hij alle mogelijke hulp aanbiedt. Pre sident Coolidge heet de Aziatische vloot, die op het oogenblik in de haven van Port- Artur vertoetf, bevel gegeven onmiddellijk naar Yokohama te vertrekken. Aardschok in Egypte, CAIRO, 2 Sept. Het Seismografisch insti tuut te Helovan registreerde te 2.59, een nieuwe hevige aardschok op denzelfden afstand van Egypte als Zaterdag. HET GRIEKSCH-ITALIAANSCHE CONFLICT. Mussolini weigert bemiddeling van den Volkenbond, ROME, 2 Sept. De eilanden Taxos en An- ti-Taxos zijn door Italiaansche troepen be zet. Deze stappen worden alhier beschouwd als een voltooiing van de door de Italiaansche regeering te nemen garanties en de door haar ingezette actie op het eiland Korfoe. GENèVE, I Sept. De Grieksche nota aan den Volkenbond is hedenochtend aan de le den van den Volkenbondsraad ter hand ge steld. De Raad kwam in den namiddag bij een. De Italiaansche gedelegeerde Salandra, naar zijn meening gevraagd, wees met na druk op de belangrijkheid van de Italiaan sche verklaring, volgens welke de bezetting van Korfoe geen vijandelijke daad is, maar eenvoudig het nemen van een pand. Salandra verwacht niet dat de Italiaansche regeering zich a priori zal verzetten tegen besprekingen in den Volkenbondsraad over het Italiaansch-Grieksch geschil. ATHENE, 2 Sept. De Italiaansche gezant deelde heden aan de Grieksche regeering mede, dat Italië weigert een uitspraak van den Volkenbond in het Italiaansch-Grieksch conflict te aanvaarden. ROME, 2 Sept. In Italiaansche kringen werpt men de vraag op, of de Grieksche regeering, welke niet erkend is door de mo gendheden, welke laatsten met de Griek sche regeering geen officieele betrekkingen onderhouden, het recht heeft zich tot den Volkenbond te wenden. Dientengevolge zou de dus de Volkenbond het beroep van Grie kenland moeten afwijzen. LONDEN, 2 Sept. Uit Rome wordt aan de „Weekly Dispatch" gemeld: In de haven van Tarento heerscht op het oogenblik groo te militaire bedrijvigheid. Troepen worden er ingescheept, terwijl andere militaire af- deelingen worden geconcentreerd en in ge reedheid gehouden. De koning is naar Rome teruggekeerd. Mussolini bleef gedurende bijna den gan- sc'hen nacht in zijn werkkabinet in het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, waar hij voortdurend conferenties had met hoogge plaatste staatsambtenaren. De minister van Oorlog, generaal Diaz, deed hetzelfde op het ministerie van Oorlog, waar hij verschillende regelingen met de militaire bevelhebbers trof. De publieke opinie in Italië is geheel op de hand van Mussolini. Er heerscht een hartstochtelijk patriotisme. Het nieuws, dat Korfoe was bezet, werd met groot enthou siasme ontvangen en had een nieuwen storm van gelukwenschen aan het adres van den premier ten gevolge. Vice-admiraal Solari, die het Italiaansche eskader, dat Korfoe bezette, commandeert rapporteert dat de bezetting zonder verdere incidenten is verloopen. Alle Grieksche sche pen trokken zich terug naar Salamis. De militaire attaché teruggeroepen. ATHENE, 2 Sept. De Italiaansche militaire attaché, die naar Janina werd gezonden ten einde 'n onderzoek in te stellen naar den moord op de Italiaansche missie, is plotse ling door de Italiaansche legatie teruggeroe pen, ROME, 2 Sept', De „Messagero" zegt, dat uit verschillende aanwijzingen blijkt, dat de moord op de missie te Janina was voor bereid. Het blad verklaart verder, dat het plan voor den aanslag in Venizelistische krin gen te Janina werd ontworpen en dat kolo nel Botzaris, de Grieksche gedelegeerde in de internationale missie, medeplichtig is. De „Epoca" meldt nog, dat de Grieken in den loop van de maand Augustus geweigerd hadden gevolg te geven aan de bevelen van de internationale missie om het betwiste ge bied te ontruimen. DE IERSCHE VERKIEZINGEN. DUBLIN, 2 Sept. Het voorloopig resul taat van de verkiezing is als volgt: regee- ringspartij 62 zetels,' republikeinen 45 zetels, onafhan'kelijken 16 zetels, boerenpartij 14 zetels, Labourparlij 14 zetels. De uitslagen van vier kieskringen ontbreken nog. LONDEN, 2 Sept, De einduitslag van de Iersche verkiezingen is als volgt: regee- rmgspartij 63; republikeinen 44; onafhanke- lijken 15; labour 15; agrariër 15 zetels. MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA. 158,000 stakers. NEW-YORK, 2 Sept. Nadat de ver schillende compromis-voorstellen verworpen zijn, hebben 158,000 arbeiders in de anthra- èiet-mijnen het werk neergelegd, hoewel de regeering de besprekingen voortzet. SPANJE IN MAROKKO. Het Spaansche kabinet afgetreden. MADRID, 2 Sept. Bij het onderzoek door de regeering van de door den genera- len staf ingediende voorstellen in verband met de operaties in Marokko, ontstond een meeningsverschil tusschen de verschillende ministers, betreffende de strekking en de gevolgen van deze voorstellen. Daar het niet mogelijk was de geschillen bij te leg gen, besloot de premier het ontslag van het geheele kabinet aan de koning aan te bie den, die hem belastte met de vorming van een nieuw kabinet. MIJNRAMP IN AUSTRALIË. 28 arbeiders gedood. SYDNEY, 2 Sept. Bij een ontplofling in een mijn nabij Cessnock zijn 28 personen gedood. GRIEKENLAND EN DE VOLKENBOND. GüNèVE, 2 Sept. De Grieksche nota aan t den Volkenbondsraad bevat twee belangrij ke punten. Het eerste punt is, dat duidelijk is geble ken, dat de Italiaansche regeering zich ten volle bewust was van het plan der Griek sche regeering om het geschil aan den Vol kenbond voor te leggen, voordat aan de Italiaansche strijdkrachten order werd gege ven, Korfoe te bezetten. Deze omstandig heid maakt het Italiaansche optreden ernsti ger en houdt een uitdaging van den Volken bond in. Ten tweede zal men opmerken, dat Grie kenland niet tot den uitersten maatregel is overgegaan, door aan den Volkenbond de toepassing te verzoeken van de sancties, voorzien in art. 16 van het Volkenbondssta tuut. Griekenland heeft alleen het recht uitge oefend, om een beroep op den Raad te doen en heeft het aan dit lichaam overgelaten, over te gaan tot de actie, welke het noodig mocht achten. In alle kringen is men van meening, dat het bestaan van den Volkenbond afhangt van een vastberaden optreden in deze cri sis. Als de Bond niet handelt, zal dit een veroordeeling voor hem zijn, terwijl hij in de ze zaak een groot succes kan behalen. AMSTERDAM, 1 Sept. (Noteering v/h, Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene). Clapp's favorite f 3850, Jutteperen f 30 38, Heerenperen f 1218, Beurre d'Amalis f 2026, Beurre de Merode f 1824, Dam- peren f 1420. Van Asperen f 1824, Riet peren f 2226, Dirkjesperen f 2028, Sui kerperen f 2026, Poire Madame f 2840, Madame Teyve f 2632, Yelow Transpe- rant f 2042, Madeleine f 2032, Codlin Keswick f 1522, The Queen f 2228, Lord Suffield f 20—26, Zweden Appelen f 2634, Gamerensch zuur f 1218, Glas appelen f 1822, Charlemonshky f 2226, Bloeme f 1622 per 100 K.G. Druiven f 0.801.10, Aardbeien f 0.801, Aalbes sen Prolefic f 0.440.52, Roode Trosbessen f 0.260.36, Witte Trosbessen f 0.240.30, Reine Victoria f 0.580.64, Reine Claude f 0.280.42, Blauwe pruimen f 0.140.26., Witte pruimen enkele f 0.180.24, id. id. dubbele f 0.340.44 per K.G. Perzikprui- men f 4.206.10 per 100 stuks Perziken I f 0.15—0.26, id. II f 0.05—0.13, Meloenen groote f 0.300.85, id. kleine f 0.250.45 per stuk Bloemkool I f 2127, Kmkom- mers f 4.508 per 100 stuks Andijvie f 5 7.50, sla f 2.203.10 per 100 krop Toma ten f 0.320.42, Snijbonnen f 3644, Prin- sesseboonen f 3640, Dubb. Boonen f 22 30, Tuinboonen f 3.104.60. Nw. Aard appelen f 4.206.80, id. id. Drielingen f 7.8010.40, id. Hillegommer Zandaard- appelen f 7.6010.50, id. id. Drielingen f 4.50 7.10 per 100 K.G. Bloemen. Rozen f 4.50 —9, Chrysanthemums f 1524, Kelken Le lies' f 1420, Am. Anjers f 59, Gladiolen f 1.505, Dalia's f 36.50 per 100 stuks Snijgroen f 2.5015 per 100 rank. ALKMAAR, 31 Aug. Granen. Aanvoer 2130 H.L. waarvan 1982 H.L. tarwe f 12 13.50, 177 H.L. rogge f 8.75—9.50, 1100 H.L. gerst f 8.508.70, id. chewv. f 11.25 12,25, 448 H.L. haver f 10.75—12.50, 4 H.L. bruine boonen f 28, 5 H.L. rood mos terdzaad f 37, 53 H.L. koolzaad f 21.50, 58 H.L. karwijzaad f 9096, 103 H.L. groene erwten (groote) f 29, iden (kleine) f 2225, grauwe f 50, alles per 100 kilogram. ALKMAAR, I Sept. Vee. Aanvoer 8 paar den f 200—400, 54 koeien f 275—525, 34 nuchtere kalveren f 1428, 303 schapen f 38 50, 17 magere varkens f 3545, 128 big gen f 1627.50, 4 bokken en geiten f 416. Boter per 0.5 kilo f 0.851.10. Eieren per 100 stuks f 78. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Sept (Weekbericht L.angedijker Groentenveiling.) De prijzen der groenten en aardappelen wa ren in de afgeloopen week iets lager dan dt vorige opgaaf. Bloemkool en roode kool werd iets mindr en gele en witte kool meer aan gevoerd. De bloemkcolaanvoer bedroeg 43.635 stuks, prijs voor 1ste soort f 12.20— 23.80, 2de soort f 3.2012 per 100 stuks. Wortelen, aanvoer 45.190 bos, prijs f 2.80— 5.20 per 100 bos 900 K.G. losse wortelen a f 5 per 100 K.G. Roode kool, aanvoer 569.000 K.G., prijs voor 1ste soort f 4.406.80; 2de soort f 2.80 per 100 K.G. Gele kool, aanvoer 121.200 K.G., prijs 1ste soort f 4.709.70 per 100 K.G. Witte kool, aanvoer 321.700 K.G.,, prijs f 2.10—3.80 per 100 K.G. De aanvoer van roode, gele en witte kool be droeg 101 wagons. Uien, aanvoer 21.352 K.G. prijs f 5.109.70 per 100 K.G. Uien, drie lingen f 8.10—10.60. Nep f 11.10—17.80 per K.G., Slaboonerr, aanvoer 60367 K.G., prijs f 2030 per 100 K.G. Snijboonen f 3136. Aardappelen, aanvoer 460.500 K.G. of 46 wagons, prijs Sschotsche muizen f 4.206.90; schoolmeesters f 4.806.10 graafjes f 6.20 9.40 due of york f 3.405.90 blauwe f 4.208.30 eigenheimers f 47.60 drie lingen f 1.903.70 kleine f 0.801.80 alles per 100 K.G. AMSTERDAM, 1 Sept. Aardappelen (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte 4.504.75, idem blauwe 4.404.50, idem eigenheimers 3.253.50, id. blauwe eigen heimers 4.254.50, Friesche borgers 1 2.50 (met ziek), Noord-Hollandsche blauwe 4 204.55, idem 4.204.55, idem mui- -'ztn ƒ4 20, IJpolder eigenheimers 2.50 (met ziek), Zeeuwsche eigenheimers poters ƒ2.402.50, id. blauwe poters 2.402.50, id. bonte poters ƒ2.402.50, Hillegommer zandaardappelen 5.506.50, Schoolmees ters 4.20 per H.L. BOVENKARSPEL (Station), 31 Aug. Aardappelen. Koks, Due. en Ninetyfold 2.302.45, Schotse 2.452.55, kleine ƒ0.85f.05, blauwe ƒ2.102.35, bonte 2.252.30 per baal, aanvoer 2665 baal kriel 0.150.30, aanvoer 350 baal; Uien groote gele ƒ33.10, kleine gele ƒ1.85 per baal, aanvoer 25 baal Bloemkool le soor* ƒ1325, 2e soort ƒ5.2511.25, 3e soort 1.902.70 per 100 st., aanvoer 13900 stuks; Roode kool 2.903.80 per 100 K.G., aanvoer 54400 K.G.Gele kool 3.604.60 per 100 K.G., aanvoer 300C K.G.Witte kool 1.70—2.60 p. 100 K.G., aanvoer 36300 K.G.slaboonen 2.604.5C per 15 K.G., aanvoer 300 zak wortelen ƒ0.801.10 per 1000 stuks, aanvoer 8000 stuks. DELFT, 1 Sept. Kaas. Ter mark waren 34 stapels komijnekaas. Prijzen 0.650.9C per K.G. ELST (Bet.), 31 Aug. Fruit. Dikstelei 910 c. Clapp's Favorite 3540 c., Jutte peren 4750 c., Beurré de Amanlis 3538 c. Beurré de Mérode 2023 c., Heerenperen 14%16, Suikerperen 1517, Diamant peren 2528, Damperen 14%15, witte pruimen 1828, dubb. witte 2940, Reine Claude 11 §18, Belle de Louvain 2526 zure abrikoos-pruimen 1618, zoete abri- koospruimen 2937, varkenspruimen 78 Mastpruimen 15;16, Camerzuui 1516, Transparant de Croncals Camerzuur, Keswich Codlin 8%12, Manks Codlin 1618, The Queen 2530, Zomer princesse noble 1315, Fransche Paradijs 810, Framboosappels 1012, Keizer Alexander 1215, Roode bessen 1516, gev. zoet 33% gev. zuur 2 7% et-, alles per kilo, lste soort meloenen 5090 c., 2e soorl 4045 c. per stuk. UTRECHT, 1 Sept. Vee. Aangevoerd wa ren 550 stuks. Handel stug. Prijzen waren stieren 100270, vaarzen 170270, pin ken melkkoeien ƒ240410, kalfkoeier 200640, vaarskoeien 200320, magere kalveren ƒ50140, nuchtere kalveren ƒ15 19, magere varkens 2651, biggen ƒ11 26, magere schapen 4353, lammerer 30—36. Eieren 78. Boter. Gras- 11.05 per K.G. totaal geruïneerd en in alle kringen heerscht de hevigste ontsteltenis. Mijn hemel, wat een tijd beleven wij toch! Val volgt op val, en zoo verschrikkelijk spoedig „Majoor Bredow heeft echter ook als een dwaas gespeculeerd," zei mevrouw Urach kalm en onverschillig, terwijl zij dc ellebogen behagelijk op de leuning van ha ren stoel liet rusten. „Wie kan nu ook zoo dol, zoo onzinnig te werk gaan?" „Zijn vrouw, de schoonc Julie, heeft dc meeste schuld zij had te veel noodig. Haar toilet kostte vijf duizend gulden 's jaars." „Bah! Dat had zij gerust kunnen uitgeven, als haar man met zijn kapitaal maar wat voorzichtiger te werk wts gegaan; maar hij heeft zich in ondernemingen gestoken, die de zwendelarij op het voorhoofd droegen." Zij trok de schouders op. „In zulke zaken moet men iemand tot raadgever hebben, op wien men vertrouwen kan. Gelukkig, Mau- rits. wij kunnen rustig slapen." „Ik geloof ja," antwoordde hij lachend en bijzonder kortaf, terwijl hij zich een glas wijn inschonk, dat hij in ééne teug ledigde. „Geheel zonder kleerscheuren kornt men er, bij een zoo geduchten schok, natuurlijk nooit af, hier en daar vliegt een klein kapitaal, waar men „voor de aardigheid" mee gespe- kuleerd heeft naaldenprikken, waar iemand aan dood bloedt." „He, daar valt me in, dat ik de Bcurs- krant van vandaag nog niet gekregen heb," riep mevrouw Urach, terwijl zij opstond. „Anders krijg ik die altijd precies om ne gen uur." Onverschillig haalde hij d* schouders op. „Waarschijnlijk een vergissing aan het post kantoor, of misschien is de krant tusschen mijne papieren verdwaald geraakt en in den toren beland. Ik zal het wel eens nazien." Hij zette zijn glas op de tafel. „Pardon, dames!" zei hij, om zijn haastig drinken te verklaren. „Ik voel, dat mijn ge wone hoofdpijn op komt zetten; dat gaat al tijd verschrikkelijk gauw; een glas wijn haas tig leeggedronken weet soms den vijand te verslaan." Hij had er werkelijk uitgezien of dc donkere gloed van den wijn zich me dedeelde aan zijn gelaat. Nadat hij een flesch madera had ontkurkt, vulde hij eenige glazen op het buffet. „Ik verzoek u met mij te drinken op het welsla gen der vertooning van heden avond," riep hij de dames toe, die de glazon opnamen en met zijn woord instemden. „Leve de bloe. menfee met haar verrukkelijk gevolg! Aan de jeugd, de schoonheid, het heerlijke leven, dat geen van ons allen vijandig is, aan de zoete gewoonten des levens een hartelijk: vivat!" De glazen klonken eil mevrouw Urach schudde lachend het grijze hoofd. Onwillekeurig was Kathe naar het venster gegaan, waar de stoel van Henriette dicht bij stond. Zij zag, hoe, bij de onhandige toast, de wimpers der lijderes vochtig werden en hoe deze zich, met smartelijken toorn op de lippen beet de zoete gewoonte des levens stelde zich vijandig genoeg tegen over haar. Dc jonge pupil had geen glas genomen, de voogd had haar er ook geen aangeboden. Vast en ernstig was de blik van het meisje op zijn levendig en donker rood gelaat gevestigd. Nooit had zij gedacht, dat achter die gladde, door en door kalme trekken een inwendige storm kon opsteken, en toch, daar was hij te zien in dat zachte, schokkende beven der lippen en in de on natuurlijke vroolijke, schier uitgelaten stem. Het was of de rijke man dien blik ge voelde; onwillekeurig zag hii, naar het ven ster, zette toen spoedig het glas op de ta fel en streek de handen over haar en voor hoofd; bij de hoofdpijn die door de wijn- kuur zou worden genezen, maar die met deze poging spotte, was nu ook een aanval van duizeligheid gekomen. HOOFDSTUK XXIV. Het rumoer der toebereidselen voor dc partij werd in den namiddag onuitstaanbaar. De adellijke grondbezitters uit den omtrek kwamen aanrijden en moesten voorloopig geborgen worden. Uit dc stad waren manden en kisten vol tooneeibenoodigdheden ge bracht. Kappers en kameniers liepen af cn aan, en daar tusschen door draafden tuin knechts met planten en bloemen uit trekkast en oranjerie, hijgende en zwedende onder den last van groote palmen en oranjeboo- men. Bij al dat rumoer en leven onder hare ka mer was Henriette toch na den middag in een oogenschijnlijk gerusten slaap gevallen. Hare kamenier Nanni zat in een vertrek naast het hare en naaide met vlugge hand aan zilvergaas en tarlaten, dat nog op het tooneel gebruikt moest worden. Kathe deed zachtjes de deur open en beval het meisje' de kamer niet te verlaten, voor zij terug kwam. Toen verliet zij het huis om in den molen eenige bestellingen te doen. Zij vermeed met opzét den hoofdingang, die van de aankomende gasten wemelde, en ging de gang door langs de balzaal. Daar was het niet zoo druk, doch bij de kleine deur waar ze op uit liep en die in de open lucht voerde, stond de handelsraad met een stroohoed op het hoofd en naar het scheen van plan den weg naar den toren in te slaan. Hij gaf den knecht Anton, die hem persoon lijk bediende en daarom met hem in dc ruïne woonde, eenige boodschappen naar de stad. „Haast u niet," riep hij den knecht na. „Ik kleed mij eerst na zes uur." Zacht en langzaam ging Kathe door; zij hoopte, dat hij den drempel zou verlaten en den weg opgaan, naar de ruïne, maar hij stak werktuigelijk de handen in de zijzakken van den dunnen overjas en ging niet. Om in den tuin te komen, moest hij eenige trappen afklimmen, aan zijne voeten lag het heer lijke park en dat boeide hem blijkbaar aan de plek waar hij stond. Had hij al die schoonheid nog nooit zoo opgemerkt als he den, had zij hem nog nooit zoo geboeid, als nu de middagzon haar gouden licht zoo liefelijk, zoo helder, zoo glansrijk over dit alles uitgaat?Altijd weder was het aan de beweging van zijn hoofd te zien, dat hij zijne oogen over den omtrek liet wei den, maar tegelijk zag Kathe, dat hij over het geheele lichaam beefde en dat hij met moeite adem haalde; zij zag, dat de handen in de zakken zich krampachtig tot vuisten balden, dat de rechterhand op eens na?r het voorhoofd werd gebracht en met kracht daartegen aan gedrukt. Hij streed tegen den ziekelijken aanval, waar hij vanmorgen over geklaagd had en dien hij met geweld ver beet, om de feestelijkheden niet te versto ren. Met ceqigszins sneller tred kwam zij na- l der en hij hoorde haar, „Is de hoofdpijn erger geworden?" vroeg zij deelnemend. „Ja ik heb zoo eveneen aanval van duizeligheid gehad," antwoordde hij aarze lend, terwijl hij den hoed dieper in dc oogen drukte. „Geen wonderl Had ik in de verste verte al de lasten en onaangenaam heden kunnen vermoeden, die aan zulk een partij verbonden zijn. ik had er hartelijk voor bedankt," vervolgde hij, op vaster toon, maar toch met iets haperends in zijn stem. „Die domme werklieden hebben, terwijl ik van huis was, bijna alles verkeerd gedaan; zij hebben mijne bedoeling volstrekt niet be- grepeit, en wat zij in een week tijds aan elkander gelijmd en gespijkerd hebben, dat moest in een uur of twaalf weer uit elkander gehaald en geheel vernieuwd worden. Nu hebben wij dat leven en die drukte, waar het hoofd van omloopt, tot op het oogen blik toe, dat de gordijn moet worden op gehaald." Hij ging de trap af, langzaam en voorzicb tig, alsof alles al weer voor zijn oogen be gon te draaien. „Wil ik weerom gaan en een glas selzer- water voor u halen?" vroeg zij. op den drem pel staande. „Of was het ook beter, dat d< dokter bij u kwam?" „Neen ik dank u, Kathe," antwoordde hij met een zeldzame weekheid in zijn toon, terwijl zijn half gesloten oog op het slanke meisje was gericht, dat hare bezorgdheid voor hem zoo hartelijk toonde. „Gij vergist u ook, als gij denkt dat Bruck zoo gemak kelijk te krijgen is. Die blijft de slaaf var. zijn praktijk tot het laatste oogenblik toe en het zou mij niet verwonderen, als hij overmorgen van een ziekbed moest worden weggehaald, omdat het tijd van trouwen is." Een bitter lachje, als maakte hij zich vroo- lijk over de geheele wereld, zweefde om zijne lippen. „Het beste middel heb ik zelf," liet hij er aanstonds op volgen, „de koele kelder van den toren. Ik ben juist vain plan daarheen te gaan om wijn voor vanavond uit te zetten. De frissche kelderlucht zal even heilzaam werken als een koud kom» pres. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6