SPAARNEBANK In en om Haarlem. Woensdag 5 September 1923 46ste Jaargang No. 14528 Uit den OemeeAïeraad. SPAARBANKRENTE 4 pCL DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK. SASSENHEIM. LISSERBROEK. AAN ONZE H. H. ADVERTEERDERS. Onze rekeninghouders ontvangen een rentevergoeding van 2pCt., terwij! orders tot overboeking of uitbetaling nog denzeifden dag worden uitgevoerd- HALFWEG. VELSEN. IJMUIDEN. SCHOTEN. ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. NOORDWIJK. LEIDEN. SPAARNDAM. NOORDWIJKERHOUT HEEMSTEDE. AMSTERMSGHE BEURS. 52»/, 145% 115 122 122 26 127'/, 352'/, 05% 7% 156 152 86 288 258 308 157 AÏ5 120 330 331»/, 38'/, 8V« De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE UAARIEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bi} contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redae-1 tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Een wanklank te doen liooren te midden van het feestvierende Haarlem is bijna een •trafbaar feit. Men vergunne ons echter deze ééne verzuchting, dat de eerste Dinsdag in September na een gemeenteraadsverkiezing het tegengestelde van een feest is! Van half twee tot zes uur al maar stembriefjes in de ..vischkom" te zien doen, (zooals een der ve le bezoeksters van de tribune de gla zen stembus origineel betitelde) en dan niets dan namen en nog eens namen te hooren af lezen.... houd er den moed maar in, als ge kunt! De bijeenkomst begon met de installatie van de herkozen en nieuw gekozen raadsle den, waarbij het opviel, dat de heer Gerritsz als eenigste der sociaal-democraten den eed aflegde. De overige volstonden met de be lofte. De voorzitter sprak den gebruikelijken wensch uit, dat de dames en heeren (vijf da mes op da 35 leden!) de belangen der ge meente naar best vermogen zouden behar tigen, waarna allen hun plaats innamen. Dat is altijd een vreemd gezicht bij zoo'n algemeene vernieuwing, een tafel van B. en W. zonder een enkelen wethouder. De afge treden wethouders zitten in den Raad, maar men kan het hun aanzien, dat ze er zich niet meer thuis gevoelen. Hoe moeten zij kijken? Onrustig en zenuwachtig bij de stemming, die komen gaat? Dan fluistert men van „graag op baantjes." Onverschillig en kwasi ,,'t raakt mijn koude kleeren niet?" Dan heet het: hij poseert! Neen, 't is niet zoo ge makkelijk op zulk een delicaat moment een houding aan te nemen. De verkiezing ging ditmaal naar anciënni teit, vier jaren geleden alphabetisch. Het was te voren bekend, dat de stemming dit keer aldus zou plaats hebben en daarom ach ten wij bet verloop niet erg gelukkig. Zeker, de uitslag is bevredigend; in drie woorden is het verteld, 't Is zóó, dat wederom zit, wat zat. Alle vier aftredende wethouders werden herkozen. Maar de manier, waarop het ge beurde, kon ons niet onverschillig zijn. Zoo- als gezegd, was te voren bekend, dat eerst over de vacaturc-mr. Heerkens Thijssen, daarna vacature-mr. Bruch, daarna vacature- Mr, Slingenberg en ten slotte over de vaca- ture-Reinalda zou gestemd worden. Een be paalde overeenkomst was tusschen de par tijen, ondanks de vele samensprekingen, wel niet getroffen. Maar zóó veel scheen toch welWast te staan, dat de sociaal-democraten de aftredenden niet zouden bestrijden. En zie bij iedere stemming, van de eerste af, kwa men de sociaal-democraten met hun eigen man, Reinalda, uit. Doordat de Vrijheidsbon- ders in geen convenant gekend waren en dus telkens op den heer Loosjes stemden, de heer Peper- zich blanco hield en de heer Klein afwezig was, kregen mr. Heerkens Thijssen en mr. Bruch maar juist de volstrekte meer derheid (18 van de 33 stemmen). Bij de stemming over de plaats van mr. Slingen berg werd de zaak nog pikanter; toen wei gerden ook de Christelijk-historischen op den aftredende te stemmen en kreeg deze twee maal 15 stemmen tegen 7 op mr. Loosjes en 11 op den heer Reinalda. Eerst bij de derde stemming, toen het alleen tusschen den vrij zinnig- en den sociaal-democraat ging, deden de heer Mizerus en zijn volgelingen hun keus op den „minst kwade" van de twee; en zoo werd mr. Slingenberg ook met 18 stemmen gekozen. Bij de vierde stemming gaven de rcchtsclie groepen den rooden dames en heeren een lesje; zij stemden bijna allen blanco cn gaven den heer Reinalda aldus de kans om bij de eerste stemming gekozen te worden.*) Zoo gaan wij dus zee met de leiding, die, na het heengaan van mr, Bomans verwacht was. 't Had erger kunnen zijn- en daar troos ten we ons nu maar mee. Nadat de vier Wethouders hun plaatsen wederom hadden ingenomen begon het stem men opnieuw. Niet minder dan 21 commis sies moesten worden vervuld, waarbij er wa ren met 8 leden. En dan 34 stemgerechtig den! De heer Loosjes, die bij bet begin der zitting door den burgemeester werd uitge- noodigd om zitting te nemen in 't stembureau, wist wel wat hij deed, toen hij weigerde en zei: dat laat ik liever aan een der jongere le den over! Zulk een weigering moge een uni cum zijn, verklaarbaar is zij op zulk een middag wel. Vermelden wij enkele surprises van den uitslag der duizend en één stemmingen. In de rechtsgeleerde commissie (voor dc straf verordeningen) werd in de vacature-Mr. Ha- gemcyer benoemd de heer Klein. In de com missie voor de Gemeente-financiën, in de vacature-Reinalda, de heer Castricum. In.de commissie voor Openbare Werken, voor de vacature Van Ommeren (S.D.A.P.) de heer Klein Schiphorst. De Katholieke fractie is dus niet misdeeld! De stemming voor 8 le den der commissie voor de bedrijven gaf een verrassing, doordat daar de heer Ger ritsz niet werd herkozen, maar in diens plaats het nieuwe skcialistische lid, de heer Joosten. In de vacature Dr. v. d. Berg komt de heer dc Boer. Om de regenten voor het Groote Gasthuis werd lang gevochten. Daar waren twee ka tholieken uitgevallen (mr. Bomans -en Dr. v. d. Berg). In hun plaats komt nu Dr. Adrian en mevr. Maarschalk Daar komt onze frac tie dus bekaaid af! Onze nieuwe R.K. leden kregen ook al een plaats in een commissie; vroeger was zulk een onderscheiding gewoonlijk het loon van langjarigen dienst. Mevr. van Looy werd ge kozen als „commissaris" voor de Gemeente lijke Bank van Leening en de heer Keesen als commissaris voor de Stadsapotheek. De heer Klein Schiphorst werd nog gekozen in de commissie voor de tramplannen en de ha venplannen, zoodat dit nieuwe lid geen kla gen heeft over gebrek aan werk! Te zes uur sloot de voorzitter plotseling de vergadering, zoodat de dames en heeren ons niet met hun onvermijdelijke vragen en interpellaties konden amuseeren. Maar de voorzitter had gelijk; 't was welletjes! Dr. Kuenen had zijn vacantiereis moe ten onderbreken en was gisterenmorgen om half zes uil Antwerpen gespoord, om bij de stemming aanwezig te kunnen zijn. Bravo! Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voor zitter de Burgemeester. Eenige goedgekeurde raadsbesluiten door Ged. Stalen worden voor kennisgeving aan genomen. Aan B. en W. wordt machtiging verleend het huisje van Post voortaan le verhuren voor 1.50 per week zonder schuur, welke als bergplaats dienen voor de Gemeente. De Voorzitter geeft den Raad in overwe ging hel raadsbesluit voor het plaatsen van een benzine-meelpomp, daar de Kroon in overleg met hel Rij'kswegenreglement. deze toestemming heeft vernietigd. De raad gaat hiermede accoord. De Voorzitter deelt mede. dat twee bestek ken zijn ontworpen voor de buizen en brand- kranen der Waterleiding, daar de buizen half October arriveeren en vermoedelijk met de ligging einde October kan worden begonnen. Vborts deelt de vóorz. mede. dat van Ds. Wuslenhoff aan de WasbeckcrSaan een ter rein is aangekocht voor de plaatsing van den Watertoren. De heer Speelman vraagt hoe het staat met de vordering der werkzaamhe den aan de Waterleiding te Hillegom. De Voorzitter antwoordt dat daar nog niets is gevorderd, nog waar td-e plaats der toren komt, nog machines of pompstation zijn aangekocht, hel geheel zal eerst in het laatst van 1924 gereed zijn cn dan zali eerst water worden geleverd. De heer Zonneveld dringt aan op tewerk stelling van werkloozen. De voorzitter deelt mede, dat dit weft ral geschieden, maar al tijd in verband met het werk dezelfde zullen zfjn en naar verhouding procentsgewijze uit de drie verschillende gemeenten. Naar aanleiding van de vraag Speelman, ra5 de voorzitter een schrijven richten tot Hillegom om spoed te betrachten met de uit voering der W a t e rle.i ding pi a n lie n Comptabiliteit 1923 wordt goedgekeurd. Daarna «breekt de Voorzitter den heer Roest als raadslid en wethouder een af- achedd toe. U staat aan de mijlpaal van een zeer Sange weg op staatkundig en politiek terrein, maar bij uw heengaan moet de vla gniet halfstok maar aan den top in triomf, daar u uit vrije wil heeft gemeend het politiek terrein te ver laten. met dezelfde gevoelens als gij dit be treden heeft gaat gij henen. Ge hebt gemeend aan jongere krachten uwe arbeid te moeten afstaan. Dc vergade ringen die u heeft medegemaakt, waren steeds vp] eerbied voor u. Uw houding waar" mede gij voor de belangen van de gemeente zift opgekomen, was steeds correct en waar het tot scherpte iÜwam. goot gij slced-s olie in de wonden, gij waart steeds de rechte man op de juiste plaats, de meest rechtscha pen man had gij zelf niet vrijwillig afgezien de groep waarvan gij was afgezonden, had n weder de eerste plaats gegeven. God geve u neg vele jaren van welver diende rust en om u le dwingen nog dik werf aan ons te denken, biedt de Raad u een rooktafel en salontafel aan als onder pand van vriendschap. Daarom brengt Üe Weth. Roest dank aan God. Als jongen had hij niet vermoed le on" dervinden wat hij nu geworden is. Ik hoop «Jat ik tot tevredenheid der burgerij heb ge handeld en moge dit niet zoo zijn, ze schen- kr mij vergiffenis. Vijf van de zes Burge meesters heb ik geïnstalleerd, maarkeen als deze heb ik niet ontmoet, door zijne gast vrijheid voor SassertbejaTs ina^c-itgiea ea ook ais Burgervader. De gemeen le S. had behoefte aan u en ock mijn mede-wethouder •de lieer Warnaar, breng ik mijne welgemeen de dank vooral/ in de tijden der distributie stond hij aan mijne zijde, voorts aan alle raadsleden voorheen en 'thans en alle amb tenaren van de hoogste lot de laagsle, mijn welgemeende dank. Daarna riep de heer Bader als oudste raadslid den heer Roest een woord van af scheid toe, schetsende zijn voorbeeld; 30 ja ren hebt ge het vertrouwen gehad van onze Gemeente, ik breng u als oudste raadslid na" mens de geheelie raad dank. Hierna voerden nog hel woord welh. War naar en het raadslid Speelman, welke voor al deed uitkomen: Roest u eerlijkheid en -plichtsbesef is spreekwoordelijk geworden, u heeft gewerkt zoolang het dag is. Daarna slui ting. Herw. Levenskracht. Begunstigd door heerlijk zonncwcer is Zondag j.l. onze Zon nedag gehouden en niet. zonder succes, de opbrengst is nl. f 03,61, voorwaar een mooi cijfer. Als voorzitter van hel plaalselijk co mité van Herw. Levenskracht breng ik de milde gevers en geefsters dank en niet het minst de jonge dames die dit gelat voor onze I. b. e.-iijders zoo schitterend hebben opge voerd' aan hen een ecre-saluut. Ook u geach te red. mijne dank voor de geplaatste aan kondiging. Jubileumfeesten. Deze feesten zullen voor dit buurtschap gehouden worden op Donderdag 13 September a.s. De feestcom missie bsetaande uit de volgende heeren: Poen, G. Been, A. v. Oosten, Joh. Pot man, H. Baartman en A. Raaphorst hebben het volgende program voor dien dag vast gesteld: S/4 uur: Verzameling van alle school gaande kinderen op het schoolplein. 9 uur: Zang van de gezamenlijke kinderen. 9/410)3 uur: Optocht van de kindereu door het dorp. 10)312 uur: Verschil!end^" wedstrijden voor de kinderen worden gehouden op het schoolplein en op het land van den heer Slootweg. 12 uur: Uitreiking der behaalde prijzen en der jubileumbekers. De kinderfeesten worden opgeluisterd door muziek en afgewisseld met tractatie's. 22Vi uur: Hardloopen met hindernissen cn tobbeljersteken voor-jongens van 1218 jaar. 2V\3)4 uur: Tonnetje kruien en geblind doekt fleschslaan voor meisjes van 1218 jaar. 4 uur: Optocht met versierde fietsen door het dorp vanaf de losplaats. 4)45)4 uur: Ringsteken op dc fiets voor meisjes en vrouwen vanaf 15 jaar en ouder. 5)46)4 uur: Ringsteken op de fiets voor jongens en mannen vanaf 15 jaar en ouder. Vanaf 2 uur: Vogelschieten op het be kende terrein. 7 uur: Uitreiking prijzen in het Café van den heer J. M. Bruin. 8 uur: Muziekuitvoering op de losplaats door de welwillende medwerking van 'net fanfarecorps „Eensgezind" te I.isse. 9)4 ur: Gondelvaart van versierde cn ver lichte vaartuigen (bij voldoende deelname). Opmerkingen: 1. De commissie verzoekt de burgerij door het uitsteken der vlaggen en het ophangen van lampions het dorp een feestelijk aanzien te geven. 2. Aan de verschillende wedstrijden mo gen alleen inwoners van Lisserbroek deel nemen. 3. De deelname aaa de wedstrijden is vrij, met uitzondering van het vogelschieten, waarvoor bij de inschrijving een inleggcld van 2.50 moet worden gestort (munitie inbegrepen). 4. Voor de wedstrijden ook voor de mooist versierde fietsen en vaartuigen werden door het comité mooie prijzen be schikbaar gesteld. 5. Het ringsteken wordt gehouden op den Lisserdijk ten Zuiden van de Rolbrug. Aangifte voor de verschillende wedstrij den op Zaterdag 8 September 1923 's namid dags van 57 uur in de school te Lisser broek. Ook - voor de kinderfeesten is aangifte dan nog mogelijk. Maandagavond was er een openbare vergadering uitgeschreven door de feestcommissie welke druk bezocht was. Er werden verschillende wenschen uitgesproken om de wedstrijden nog uit te breiden wat door het comité werd toege zegd. Ook werden er lampions verkrijgbaar gesteld welke alle aan den man werden ge bracht. W. H. van Vessum 73; J. W. C. Vooges 74; L. Lavos 75; J. A. Meeuwenoord 76; M. N. Heezemans 77; J. H. Spoor 78; J. C. Weber 79; O. H. M. Veeninga 80; P. Londo 81; C. J. Spanjaart 82; W. van Nes 83; T. W. P, Wolkers 84; K. H. Kroeze 85; A. Vergers 861, G. van Dommelen 87; E. A. Alders 88; J. D. Camming?. 89; A. H. J. Knol 90; R. de Man 91; J. A. T. van Santen 92; J. P. Smit 93; A. E. M. Meerveld 94; G. Smit 95; Th. de Looze 96; C. T. Kwant 97; J. H. Hcijer- man 98; F. H. J. van Dijk 99; J. G. Philippo 100. DirocHes Mr. Th. WESTER WOUDT LEIMUIDEN. Verdronken. Zaterdagmorgen is in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder tusschen Leimuiden en Aalsmeer een jonge man van omstreeks 30 jaar verdronken. De ongelukkige, die per fiets op den weg reed, is door een tot nog toe onbekende oorzaak in het kanaal gereden. Op het hulpgeroep van den drenkeling snelden enkele omwonen den naar de plaats des onheils en slaagden na veel moeite er in hem op het droge te bren gen. Een inmiddels ontboden geneesheer uit Aalsmeer, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken. Op.het lijk werd gevonden eenig geld en een nota waaruit men afleiden kon dat de ongelukkige in Amster dam thuis hoorde. Zijn rijwiel was aan den kant van het water in het riet blijven han gen. Lustrum. 6 September a.s. is het vijf jaar geleden dat alhier de R.-K. Gemengde Zangvereeniging „St. Caecilia" is opgericht. Wegens vacantie van den heer Jac. de Jong t'e Haarlem, die van af de oprichting als directeur fungeert, wordt op een nader te bepalen datunv het 1ste lustrum feestelijk herdacht, ,.Dc Postduif". Door do Vercenigiug ..de Postduif" werd j.l. Zondag een wedvluoJit ge houden vanuit Roosendaal. Deelname 31 dui ven. De prijzen werden gewonnen door: M. Griffioen, le prijs, tevens winnaar van den wisselbeker; W. J. Griffioen, 2e prijs; S. Kui per, 3e prijs; J. Speijker, 4e prijs; P. Snie- defs, 5e prijs en Th. v. d. Wulp, 6e prijs. Door de ouders van de 43 R.-K. kinde ren der O. L. school, welke nu de R.-K. school gaan bezoeken, is een bedrag bijeen gebracht om den heer P. P. J. Bottelier, hoofd der O. L. school, een aandenken te geven. Dit aandenken is door een daartoe gevormde, commissie overhandigd en beslaat in een zil veren vulpen houder. Ook aan den heer F. Henstra werd een souvenir aangeboden in den vorm van een inktpot met zilveren dop. Beide heeren -dank ten voor dit blijk van waardeering. De wethouderskeuze. Het zal zeer velen benieuwen hoe het vanavond met de wet houdersverkiezing afloopt, konden wij Za terdag melden dat deze feitelijk Donderdag reeds zijn beslag had gekregen, omdat men het met elkander eens was geworden, gis teren vernamen we dat alles weer in duigen lag' j a Men zou gisteravond nog weer vergade ren, om te trachten tot een vergelijk te ko men. Indien dit niet gebeurt, krijgen we vanavond waarschijnlijk wilde stemmingen. Het Hoogovenbedrijj te Velsen. Het Duitsche stoomschip Fafner is gisterennacht als eerste ertsboot voor het Ned. hoogoven- bedrijf van Oxelosund te IJmuiden aange komen. De aangevoerde hoeveelheid be draagt ongeveer vierduizend ton. Bezoek. Gisteren is hier van Kopenha gen aangekomen het Engelsche toeristenschip Acadian met een gezelschap Amerikanen aan boord. Deze zijn na aankomst per extra- trein naar den Haag vertrokken. Voorts kwamen hier gisteren aan de oor logsschepen Tromp en Jacob van Heems kerk, die opvoeren naar Amsterdam. In het Noordzeekanaal gaven de muziekkorpsen op de schepen vrooliike wijsjes ten beste. UITSLAG LOTING NATIONALE MILITIE. G. Schoorl 1; A. Kornelius 2; J. A. Hand- graaf 3; A. Th. Brouwer 4; P. B. M. Murin- ger 5; C. B. A. Goemans 6: S. P. J. Hcer- keman 7; W. Wever 8; A. P. Gouwentak 9; J. G. Meerman 10; P. Slot 11; P. de Groot 12; G. A. Bakker 13; E. L. var. Musschen 14; J. J. van Zoelen 15; C. J. v. Wetering 16; A. J. de Koning 17; F. B. Bakker 18; P. A. M. Sprcngers 19; D. H. M. van Leeu wen 20; J. II. Schraders 21; H. A. van Leeuwen 22; C. Duijn 23; P. W. PI. Halsema 24; A. M. N. Koning 25; B. S. W. v. Ham burg 26; W. C. J. Toinners 27; Th. J. Beu- mr 28; J. Bontckoe 29; J. de Nobel 30; J. P. Dijkman 31; A. Faas 32; H. J. Seeder 33; J. P. B. Koster 34: J. Vierhout 35; W. T. Braaijs 36; G. R. Veyens 37; J. I. W. M. van de Gevel 38; P. A. Burghoorn 39; M. van Norde 40; G. van Veen 41; W, P. Koe- dooder 42; B. Th. v. d. Putten 43; C. Cerdes 44; A. Visser 45; A. J- Kruiff 46; M. J. Muringer 47; .T. P. Delchambre 48; P. A. Boelsma 49; W. .1. A. Boeser 50; G. J. Dingsheff 51; C. C. Franssen 52; A Zahn 53; F. C. Kuyken 54; E. A. van Roode 55; J. J. Coster 56; J. Jonges 57; N. J. W. Hoogland 58; A. J. Verver 59; J. W. Dero- gee 60; J. L. Haar-bink 61; M. Doctor 62; G. W. Havik 63; J. W. Janssen 64; J. Hil- horst 65; H. L. van Eerden 66; M. Rutte 67; P. A. van Galen 68; W. J. Meits 69; D. A. J. Spek 70; M. C. Meijer 71; A. Jansen 72; In verband met de feestelijkheden zal on ze courant DONDERDAG 6 SEPTEMBER VROEGER DAN ANDERS verschijnen. Beleefd verzoeken wij de voor dat num mer bestemde advertentiën VOORAL VROEGTIJDIG in te zenden. Van advertentiën, na 's morgens 10 uur ter plaatsing aangeboden, kan de opname niet meer worden gegarandeerd. DE DIRECTIE. Gehuwd: Chr. Janse met G. H. van Vlij men. Hinderwet. B. en W. van Haarlem bren gen ter openbare kennis dat door hen is ont vangen eene bekendmaking van B. en W. der gemeente Schoten dat ter secrfetarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van F, Helmus te Schoten om ver gunning tot het inrichten van een meubelfa briek in het perceel Kloosterstraat nr. 64, Schoten. Op Dinsdag, den 11 September 1923, des voormiddags ten elf ure zal ten Raadhuize der gemeente 'Schoten gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente Schoten kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Een lijk aangespoeld. Aan het strand is een gedeelte van een menschelijk lichaam aangespoeld. Er zijn geen aanwijzingen die tot vaststelling van de identiteit kunnen lei den. Steunverleening. Tot leden van dg com missie van steunverleening zijn door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw aangewezen dc heeren J. Bramson als voorzitter en de heeren A. A. H. Sprengers en Jb. v. d. Werff Wzn. Door B. en W. zijn als leden dier commissie aangewezen de heeren J. L. Vinken, F. Molenaar en J. Groen Wzn. Verkooping. Donderdag had in het Ge bouw „Eden" aan het Stationsplein de ver kooping plaats van cén tweetal perceelen aan de Zeestraat ten overstaan van de nota rissen A. W. P. Sterkman te Amsterdam en D. M. Klijzing te Haarlem. Het perceel Zeestraat 32, waarin gedreven wordt een coiffeurszaak, groot 85 c.A., werd verkocht voor 12.500. Het perceel Zeestraat 34, groot 86 c.A., bracht 14.000 op. Eervol ontslag. Aan den agent' van po litie F. Korver is door den Commissaris der Koningin eervol ontslag verleend als buiten gewoon gemeente-veldwachter. Bouwterreinen. De laatste dagen is men druk bezig met de terreinen, gelegen tusschen Bloemendaalschen Weg, Vijvcrweg en Kleverlaan, geschikt te maken voor bouw terrein. De rails, waarover straks de zand- treinen zullen rijden, die het voor het op- hoogen benoodigde zand moeten aanvoeren, zijn reeds gelegd. In de geprojecteerde straten worden thans ook de rioleerings- buizen gelegd. Uitgespoeld. Dat 't den laatsten tijd nu en dan nogal eens fatsoenlijk geregend heeft, bewijzen de groote gaten, die door bet stroo- mende water in de fietspaden langs den Zee weg zijn uitgespoeld. Voor avondlijke fiets rijders leveren deze gaten nogal gevaar op, reden, waarom er wel eens spoedig naar omgekeken mag worden door P. W. van Bloemendaal. Schcolvacantie. Met 't oog op den Nationalen gedenkdag, zullen de scholen in onze gemeente op Donderdag a.s. gesloten zijn. Met een ander oog op den intocht van dc Koningin te Amsterdam, is den hoofden van scholen in overweging gegeven, ook op Woensdag 5 Sept. vrijaf te geven, teneinde de ouders met hun kinderen in de gelegen heid te stellen, dezen intocht bij te wonen. Bereidwillig als deze steeds zijn tegenover ouders en kinderen, hebben zij aan dien wenk gevolg gegeven. De onderwijzers heb ben zich, zonder protest, hierbij neergelegd. Schoolfeesten. Vrijdagmorgen zal de Bloe mendaal sol ie schooljeugd op r!e scholen de gemeentelijke J-ubileumtractntie gaan ver snoepen. Zooals men weel. is indertijd door den Raad 2 per kind voor dal dooi uitge trokken. De hoogste klassen van de Gem. M. U< L. O. school zullen -met een afgehuurde boot een „uitstapje" maken naar Amsterdam. Aan alle kinderen zal een blijvende herinnering worden aangeboden. Een oorkonde. In ons verslag over de Ju- ixKeumsfecsten is verzuimd melding 1e ma ken van 't aanbieden van een oorkonde door Mevr. Oepkes-Genitson aan den Burgemees ter. bij gelegenheid van de aubade. Deze oorkonde bevat, behalve een op dracht. de namen van liet Hoofdbestuur en die der verschillende commissies. Jubileums/eesten. Prijsuitreiking voVkswed- strijden. Om 8 uur rei-kle -de heer A. E. Beek- Vnan de priizen uil. Boegsprietloopen voor dames en meisjes: le pr. A. Conidiissen. 2e pr B. Kuneman, 3e pr. G. Kuneman, 4e pr. J. Cremers, 5e pr. S. Ko-elemcij, 6e pr. A. Hagemans, 7e pr. G. Room. Maslklimmen voor mannen en jongens; le prijs P. v .d. Klinkenberg, 2e pr. J. Mool- weer, 3e pr. J. s-, Beem. Vogelschieten voor mannen en jongen-s. Goudsche pijnen. I. P. v. Gasteren, 2. E. Grootegoed, 3. A. J. H-ekker. K-leid uwen: 1. Verschoor, 2. B. Blankwater, 3. C. F. Visser. Bel: 1. H. Lobman, 2. A. J. Hekker, 3. J. Vermeer. Vogels: 1. W. Beunder, 2. C. Lindeman. Ballonnen: 1. D. Houtgraaf, 2. H. Lohman, 3. F. Bersee, 4. L. F. Bos. Troostprijzen: 1. W. .1. Faaïse. 2. J. Louis- se. Karretjesrijden voor mannen en jongens. 1. A. v. Holst. 2. A. de Graaf. 3. J. Wempe. 4. E. Hogen-birk. Draad door naald steken: 1. A. Cornc- 1-isse, 2. II. v. Beijnum. Prijsvisschen s'oor dames cn meisjes: 1. G. Koelemeij. 2. B. Kuneman. Kru-iwagenrijden met tonnetjes voor dames en meisjes'. 1. A. Bedkman, 2. L. Koelemij. 3. A. Metselaar. 4. A. Hagemans, 5. A. Huizinga. Boegsprietloopen voor mannen en jongen-s: 1. A. Nieuwen,huis. 2. P. Bteijendaal, 3. P. de Vos, 4. C. Kohier. 5. F. .J. Refcfcerink, 6. W. Dankbaar. BI oempoljesloopen voor dames en meisjes: 1. N. v. d. d. Meij, 2. A. Huizinga, 3. A. d. Meij, 4. A. Hagemans, 5. J. Cremers. Tonsteken-voor mannen en iongens: 1. P. Koning. 2. F. Bersee. 3. C. Lindeman, 1. P. Klinkenberg, 5. J. Mooi weer, 6. W. Dank baar. 7. C. Kohier. Wedloop met hindernissen voor mannén en jongens: 1. A. Nieuw'enhuijs, 2. A. de Graaf. 3. P. Vis. 4. .1. Rikkerink. Hierna werd het publietk nog onthaald op een bioscoopvoorstelling -er. speelde de Jasz- band zijn vroolijke muziek. Burgerlijke Stand. Onderrtouwd: Hen- drikus Koers, 30 j., te Naaldwijk, wednr. van A. V. Valstar en Trijntje van der Niet, 33 jaar, t'e Noordwijk, wed. v, D. v. d. Haak, Christiaan Jeroen van der Weijden, 30 jaar te Noordwijk en Johanna Wilhelmina van Woesik, 31 jaar te Noordwijk, onlangs te Haarlem. Getrouwd: Jac. Ammeraal, 22 jaar en A U. Bulk, 22 jaar. Kantongerecht. Als ambtenaar van het O. M. trad op Mr. Vos Jr. Allereerst kwam de zaak tegen C. M. v. d. R., te Noordwijk. wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. Getuige was mej. M. v. d. Zijden, die ver klaarde om de ziekte ran haar dochter, waarvan dc oorzaak niet bekend was, bij beklaagde te zijn geweest. Mevr. v. d. R. had haar kruiden en water voor te wasschen mede gegeven. Toen zij de derde maal piet haar dochter terugkwam, deelde mevr. v. d. R. haar de oorzaak merle Daar genoemde dochter nog in Den Haag verpleegd wordt, werd de zaak uitgesteld tot 8 Oclo-ber. Als advocaat van bekl. trad op mr. De Cie.rcq. Dan stond nog terecht L. J. Z. te Noordwijk, wegen-s openbare dronkenschap. Daar beklaagde duidelijk maakte, dat hij nooit sterken drank had gedronken, werd er vrijspraak voor hem gevraagd. Teecht stond N. Mi, arbeider te Noord wijk, eveneens wegens dronkenschap. Ook moest hij nog terecht staan wegens verzet. De eisch was 5 subsidiair 5 dagen hech tenis. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft gis termiddag benoemd lot. wethouder in de va- catunc-Pern (a.-r.), den heer A. L. Rei-merxn- ger (V. B.) met 19 van de 31 stemmen en 9 bianco. In de vacature-Bots (R.-K.) de heer F. X. Sanders (R.-K.) mei 20 stemmen en 10 blanco. In de vacature-Mulder (A.-R.) den heer Mulder mol 16 stemmen en 10 blanco, en in dc vacature-mr. Van der Lip (C.-H.) den heer J. B. Meynen mei 15 stemmen en 12 bianco. Vooraf legde de heer Witmans namens de democratische raadsfractie de verklaring af, dat deze blanco zou stemmen om redenen, welke zij zoo noodig later zal mededeelcn. Do benoemden hebben hun benoeming aangenomen Van de aftredenden, voor zoo i-er zij in den raad zijn teruggekeerd, is de lieer Pcra niet herkozen. Ingekomen was een verzoek van de Staal kundig Gercf. Partij, oyer te gaan tol het ma ken van een verordening lot algeheele win kelsluiting op Zondag, verbieden van hel venten met „ijsco's" op Zondag, het invoe ren van een vloekverbod en het nauwgezet toepassen van de Zondagswet. Hierbij was ingekomen een sympathiebetuiging van de Chr. Ger. K&ck en van het bestuur van die kerk. B. en W. zullen hierover prae-advies uit brengen. De burgemeester heeft een korte_ rede ge houden, naar aanleiding van het 25-jarig ju bileum van de Koningin. Hij getuigde van de groote- liefde van I-e.iden's burgerij jegens het Oranjehuis. Behoudens een enkele wijziging werden in de meeste commissies de aftredende leden herkozen. Gemeenteraad. Gisterenavond vergaderde de Raad onder leiding van den heer van Breda, liet oudste raadslid. Aan de orde was installatie der nieuwe raadsleden en beëedi- ging van allen. Sommigen legden den eed af, anderen logden verklaring cn belofte af. De voorzitter richtte een kort woord van wel kom lot de nieuwe raadsleden. Hierna had de verkiezing plaats van twee wethouders en van een tijdelijk wethouder. Aftreden moesten de heeren Zwaan en Meijers. De heer Zwaan werd herkozen met 4 stemmen van de zeven: een viel op den heer Jukes en 2 blanco. De heer Meijers werd herkozen met 5 stemmen. 2 waren blanco. De heer Meijers nam zijn benoeming aan onder een zekere voorwaarde. Bij de nieuwe verkiezing toch was do invloed van zijn partij gedaald; wijken de. besluiten van den nieuwen raad zeer af van den ouden raad, dan zal hij be danken. Tot tijdelijk wethouder werd be noemd de heer Jukes niet 4 stemmen, 3 blanco. Dc benoemden pamen hun benoe ming aan. Niets meer aan de orde, sluit de voorzitter de vergadering. Barometerstand 10/4 uur: 772. Vooruit. OPGAYE VAN. J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem -w l - Gemeenteraad. Agsnda Raadsvergade-* ting 4 Sept. 7 uur. 1. Installatie Raadsleden. 2. BenocmingWethouders. 3. Benoeming tijdelijke wethouder Ingezonden. 1898 6 SEPTEMBER 19» AAN H. M. KONINGIN WILHELMINA. Wat viert Oranje Nassau feest, Het volk van Nederland Dat Huis, drie eeuwen trouw geweest, Houdt nog dien trouw in stand. Hel deelt, zooals geen volk ooit deed, Met liefde, trouw en min, Van ganschrr hart in 't lief en leed, Van 't Koninklijk Gezin. Nooit heeft een telg van 't Vorstenhuis. Hun eed'len Naam verpand. Maar wel bezegeld met hun bloed, Aan Noord- en Zuiderslrand. Uit zoo'n geslacht ontsproot een bloem, Wilhelmina van Nassau, Die voor Haar volk een zegen was, In voorspoed en in rouw. Reeds vijf en twintig jaren lang Bestraalt de gloriezon, Het hoofd van Neerland's Koningin, Geacht, bemind alom. Voorzeker is ons aller wensch, Op dezen jubeldag. Dat God Haar voor 't Neerland's volk. Nog jaren sparen mag. Nog enk'ie dagen en wij vieren, Hier ook het Oranjefeest, En zoo ik hopen mag, door allen Met een opgeruimden geest. Laat de driekleur lustig wapp'ren, Langs versierde gevels heen, Tooit U met Oranjestrikken, Blijft met Willhetanma Een. Laat hel klinken van uw lippen. Deze beê vol trouw en min: „Domine salVam fac. Reginam Heer, spaar onze Koningin". Tot welzijn voor de Maatschappij, Van eiken rang en stand. Maar ook tot welzijn van ons klein, Maar dierbaar Vaderland. St. Bavo-Geslicht, Noordwijkerhout. F. DE VROEGE, Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, voor het jaar 1923 een 2e kasgeldleening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste 1,500,000 teneinde daarmede te kunnen voorzien in het noodigc kasgeld voor de ge meente en hare bedrijven. B. en W. stellen voor. ongeveer 1631 M2 grond aan den Crayennestersingel tegen den prijs van 12.50 per M2 te verkoopen aan J. v. d. Pol. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De Beurs opende heden: iets beter. h% Nederland 1919 673 Nederland 19,23 Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheep vaar t-U nic Rolterd. Lloyd Holl. Lloyd Pakelvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgcns gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Hand-el Mij. Resc. dito Orion Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworcdjo Oude Deli Senembali Deli Balavia Amsterdam Rubber Serb^djadi Sllau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rail* Union Anaconda Wabash V. K. 94»/ 99V 74 651/, 131»/, 102% 114 6*/, 108 487, 16% 413 392 54 144 115»/, 121 121% 26 126VS 339»/. 95% 7%. 153 146 86 2817, 257 306 155 305'/. 1147., 120 327 34 138 S3 8V, HEDEN 04»/, 100 76»/; 66 130 102 lli 108 48 17 417 332

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1