GEMENGD NIEUWS SPORT IR SPEL VOETBAL soHfim UIT DEN OiïREK. BINNENLANDSS»! NIEUWS GftPi EN ARBEID. IfSSEMiEi, ZANDVOORT. BENNEBROEK. VEL SEN. ï- L HILLEGOM. EXPEDITIE OMGEKOMEN. Een tragedie in het hooge Noorden De Canadees Allan Crawford, die met een klein groepje getrouwen naar Wrangel-eiland was gegaan om het bezit van het door En- gelsche onderzoekers ontdekte eiland door een langdurige bezetting voor Engeland te be vestigen, is met al de leden zijner expeditie op één na, namelijk een Eskimo-vrouw, om gekomen. Toen men geruimen tijd niets meer van de expeditie vernomen had, was een reddings expeditie onder Harold Noice uitgezonden om de" Crawford-expeditie op te sporen. Noice vond slechts weinig ijs en had geen moeite om met zijn schoener „Donaldson" het eiland te ber-iken. De eerste aanwijzing, dat de vorige expe ditie daar geweest was, verkreeg men door het vinden van een flesch in een verlaten kamp aan de Zuidzijde van het Wrangel- eiland. De flesch bevatte een briefje met de namen der omgekomenen en de verklaring, dat zij Wrangel-eiland in naam van Koning George van Engeland tot Britsch bezit had den verklaard. De Eskimo-vrouw, wier naam Ada was, had, toen zij gevonden werd, haar laatste mondvoorraad opgebruikt en viel in zwijm ioen de reddingsexpeditie haar naderde. Toen ze weer bijkwam, vertelde zij de tragi sche geschiedenis der Crawford-expeditie. Crawford, de leider der kleine groep, die de Britsche vlag op Wrangel-eiland plantte, sn zijn metgezellen Maurer en Gale, moeten reeds in den eersten winter van hun aan komst op het eiland zijn omgekomen. Zij waren over het ijs uitgetrokken om het bij het eiland behoorende „hoofdland" te ex- ploreeren en keerderr nimmer terug. De eenig overgebleven blanke stierf den 20sten Juni 1923 aan scheurbuik. Ada's echtgenoot was reeds vroeger gestorven. Crawford was een jonge Canadees, pas 22 jaar oud, de zoon van prof. Crawford te Toronto. Gale, een Spaansch-Amerikaan, was eerst 21 jaar oud. De twee andere man nen waren beiden onder de 30 jaar. Op 1 Juli 1914 werd door een vorige expe ditie op Wrangel-eiland, dat in 1849 door kapitein Kellett, van de Engelsche marine, werd ontdekt, de Britsche vlag geheschen. Deze expeditie duurde van 1913 tot 1918. Haar leden vernamen eerst na hun terug keer iets van den inmiddels gevoerden we reldoorlog. De Crawford-expeditie nu werd in 1921 naar Wrangel-eiland gezonden om het werk van vorenbedoelde expeditie te voltooien, waarbij tevens de vrees, dat Japan het Wran gel-eiland zou bezetten, een rol speelde. Het doel der expeditie werd geheim gehou den, zelfs voor de familieleden der deel nemers. Als gewone passagiers vertrokken zij van Seattle (Canada) naar Nome (Alaska). Zij sharterden eerst een kleinen schoener, de „Silver Wave." Van Nome, het noordelijk station aan den Stillen Oceaan, is het nog 800 K.M. varen naar Wrangel-eiland. De kapitein, die de leden der expeditie vervoerd had, keerde weer ijlings terug. Dit was mid den September 1921. Men dacht, bij levens middelen tekort, toch voldoende voedsel te vinden door wild te jagen. Het plan ws? in 1922 een nieuw schip met voorraden naar het eiland te zenden. Door het ijs kwam er op onthoud en daar hef een particuliere expeditie gold, was er moeilijk geld bijeen te krijgen, voor die hulp-expeditie. Het hulp-schip voer zoodoende te laat af om nog vóór de ijsperiode het eiland te bereiken. Den 3den Augustus 1923, een maand vroe ger dan het schip van het vorig jaar afvoer, vertrok de schoener „Donaldson" van Nome. Deze kwam zonder moeilijkheden op Wran gel-eiland aan, waar men het droevig lot der Crawford-expeditie moest vernemen. SLAVENHOUDENDE MIEREN IN „ARTIS" TE AMSTERDAM. Een fraai volkrijk nest van zwarte slaven- fioudende mieren is, naar uit de Hoofdstad gemeld wordt, van de Duitsche hei naar het insectarium van Artis overgebracht. De mieren leven, zooals men weet, in sta ten of kolonies bijeen. Een mierenstaat bevat, naast een groot aantal werksters, gewoonlijk enkele koninginnen of moedermieren en gedurende een korten tijd van het jaar man netjes. De koninginnen leggen eieren. Daaruit komen de jonge mieren, die nog minder op mieren lijken als rupsen op vlinders. Het zijn witte, pootlooze, gekromde larven, die zich niet kunnen voortbewegen en niet zonder hulp kunnen eten. De werkmieren verzorgen deze hulpbehoevende kleinen. Ze voeden ze ze reinigen ze en dragen ze op de plaatsen in het nest, waar ze den meest geschikten graad van warmte en vochtigheid vinden. Zijn Ze zoo eenigen tijd gekoesterd, dan verpoppen ze. Heel dikwijls spinnen ze zich eerst in co cons. Dat zijn de welbekende „miereneieren", die als vogel-en vischvoer verkoeht worden. Het kunnen onmogelijk eieren zijn, daar ze grooter zijn dan de mieren. Uit de poppen komen weer mieren, die eerst wat lichter ge kleurd zijn dan de oude mieren, maar spoedig in alles op deze gelijken en met ze mee gaan werken, tenminste als het werkmieren zijn zijn het mannetjes of koninginnen die uit de poppen komen, dan dragen ze elk vier vleu geltjes. De koninginnen blijven in het nest of stichten een nieuwe kolonie op een andere plaats. Voor dit laatste hebben ze de vleugels noodig, waarvan ze zich evenwel spoedig, öf alleen, of met behulp van de werkmieren ont doen, zoodat ze als echte mierenhuismoeders het nest niet meer kunnen verlaten. De bloedroode roofmieren gaan er op uit, om cocons van een andere, een grauwzwarte miersoort te rooven. Deze brengen ze in haar eigen nest. De uit de geroofde cocons voort gekomen mieren, worden nu ook leden van het groote rooversgezin. Ze gedragen zich in alles als haar „meesters". Ze verzorgen haar kroost, ze houden het nest in orde, ze nemen zelfs haar eigenschappen over. Treft men buiten een nést van deze grauwzwarte mieren, dan zal men merken, dat ze niet bij zonder bijt- en strijdlustig zijn. Maar de zwarte mieren, die in dienst zijn van de bloedroode roofmieren, worden even woest als deze. Zij vallen even onstuimig op ■alles aan wat het nest komt storen. DE DIAMANTDIEFSTAL TE ANTWERPEN. Omtrent den op het station te Antwerpen gepleegden diamantdiefstal meldt het „Hbld. van Antwerpen," dat de justitie aldaar Zater dag een inval heeft gedaan in een diamant slijperij, waarbij echter niets werd ontdekt. Zaterdagmiddag werd de heer Slier lang durig in het kabinet van den onderzoeks rechter Heimburger onderhoord. De man deed andermaal een verhaal van de wijze waarop hij denkt bestolen te zijn geworden. Toen hij van het winket in hét Midden station naar den trein ging, had hij zich nog overtuigd, dat hij de brieventasch nog had. Het kan dus bijna niet anders, of de diefstal moet bij het instappen in den trein gebeurd ziin De heer Heimburger belastte de rechter lijke politie ingevolge de verklaringen van den 'fleel-S'Asr met verschillende opdrachten. Hij stelde zich ëvtfieens in verbinding met de politie te Amsterdam. Cnder de opdrach ten zijn huiszoekingen. Mei vermoedt dat dieven in de stad hun rnedepichtigen hebben. M. Slier zal voorloopig niet naar Amster dam vertrekken. Hij zal zich ter beschik king van het parket houden. Het juiste bedrag van de ontvreemde dia manten kan nog steeds niet bepaald worden. Volgens M. Slier zou er voor 300.000 gulden verdwenen zijn. Een aanzienlijke partij van het diamant zou verzekerd zijn. De aankondiging eener belooning van 50.000 fr. heeft tal van lieden naar het bu reel van de Opsporingsbrigadc doen stroo men. Zij hadden natuurlijk den dief of de dieven maar aan te wijzen. Even natuurlijk is het, dat men geen enkele inlichting, die eenige waarde had, kon verstrekken. Van de verklaringen die M. Slier aan den onderzoeksrechter gaf, stipt het blad nog de volgende aan: Hij herinnert zich, dat, toen hij in zijn compartiment trad, een persoon, die een zwaar valies droeg, hem den weg versperde. Op dit oogenblik werd hij van achter bijna omver gedrongen door een persoon, die haas tig scheen om plaats te nemen. M. Slier denkt, dat de portefeuille hem op dit oogenblik moet ontroofd zijn. In alle geval, hij herinnert zich heel goed, dat hij, na zijn kaartje genomen te hebben, op het perron de portefeuille nog in zijn bezit had. Uit Antwerpen wordt nog aan de „Tel." gemeld: Het juiste bedrag van het gestolene bij de berooving van den diamantmakelaar alhier is thans vastgesteld. Het bedraagt 196.000. De Amsterdamsche firma's zijn als volgt benadeeld: Streep 99.000, Polak 77.000. De heer Slier is opnieuw verhoord door den onderzoeksrechter. Vertegenwoordigers der vijf Hollandsche firma's hebben heden bij de rechterlijke po litie inlichtingen aangaande handelaars- en makelaarsprakfijken gegeven. Tot hiertoe is er geen ernstig spoor van de dieven. BIER IN TABLETVORM. Het gemak dient den mensch, ofschoon dikwijls het omgekeerde het geval is, dat de mensch slaaf is van zijn gemakzucht. Doch over het laatste zullen wij het niet hebben. De ontwikkeling der technische en chemi sche wetenschappen stc 1 n ons in het alge- meer en meer in staat in de behoeften van het dagelijksch leven te voorzien op de meest eenvoudige wijze. Wat dan opvalt is het stre ven naar beperking in den omvang van en naar eenvoudiger, doelmatiger behandeling in de gebruiksartikelen. Omdat het in de lijn ligt van het hierna volgende, zullen we slechts één voorbeeld noemen van dat streven naar beperking, naar concentratie, namelijk dit, dat men er reeds is in geslaagd om inkt in tabletten te fabriceeren, welke men ten allen tijde zelf maken kan in de kleur, welke gewenscht wordt. Dat dit gemakkelijk is, spreekt voor zich zelf, evenals dat de uitvinding van Duitschen oorsprong is. Want op het gebied van kleurstoffen is de Duitsche chemische industrie moeilijk te overtreffen. Nu hebben twee Amerikanen die in Duitsch- land verblijven, het plan opgevat, om bier in tabletvorm, een Duitsche uitvinding geboren uit den daar heerschenden graannood, naar Amerika te exporteeren, in de hoop, aldus hun landgetrooten aan het zoo lang ont beerde „biertje" te helpen. Volgens de beide Amerikanen, de heeren Joller en Britton, uit New-York, kan de in voer van het preparaat door de Amerikaan- sche belastingsambtenaren niet worden belet. En ieder, die een klein pakje tabletten mach tig is, kan door ze in een 40 liter water te wer pen, in 24 uur het beste brouwsel bekomen, dat ooit te Berlijn München of Pilsen heeft geschuimd. Proefpakjes zijn reeds naar Amerika ge zonden en het resultaat is, volgens Joller, geweest, dat orders, zijn ingekomen, voor de levering van een millioen pakjes tabletten. De Duitschers zeiven moeten, wegens den voor hen te hoogen prijs van het bier, reeds groote hoeveelheden van het tablettenbrouw sel slikken, zoo meldt de Berlijnsche corres pondent van „Central News." Als hier van „slikken" wordt gesproken, meenen we toch de kwaliteit van het brouw sel in twijfel te moeten trekken DAT WISTEN ZE WEL. Wilhelm Herbert vertelt in de „Kölmsche Zeitung Toen de duisternis begon te vallen, gin gen de zwakke, bleeke kindertjes dichtbij moeder zitten en vroegen haar „Moeder, vertel ons nog eens een sprookje En de moeder vertelde „Er was eens een man, die buiten op een breeden landweg zeven andere mannen te genkwam, die samen een heel dikkejen heele lange worst droegen." „Worst?" vroegen de kinderen. „Moeder, wat is dat?" Moeder legde het hun uit. „Worst is een lange rol van gehakt vleesch." „Vleesch vroegen de kleinen weer „Moeder, wat is dat?" De moeder zuchtte. En na een poosje ver volgde zij „En toen de man verder ging, kwam hij aan een berg en de berg bestond heelemaal uit suiker." „Suiker?" vroegen de kinderen weer. „Moeder, wat is dat De moeder trachtte het hun duidelijk te maken en zeide „Suiker is iets, dat heel zoet is en heel gezond, vooral voor kinderen, die nog moeten groeien." „We hebben nog nooit suiker gehad," zeiden de bleeke, zwakke kindertjes. En moeder vertelde verder „Om dien berg stroomde een breede rivier van louter melk." „Melk?" vroegen de kinderen. „Moeder, wat is dat V' „Die wordt gedronken," fluisterde de moeder bijna, zóó erg had zij iets in de keel, dat het spreken bijna onmogelijk maakte. „Melk is een drank door welken zoete kin deren gezond en sterk worden." De kinderen zwegen. Ze begrepen er niets van. En moeder vertelde verder: „In die melk- rivier dreven prachtige, groote hagelwitte brooden." „Brood En alle kindertjes staken de magere armpjes uit naar de moeder en rie pen „Hé toe, geef ons brood Toen bedekte de moeder die al in geen twee dagen brood had kunnen koopen, zich het gelaat met de handen en weende bit tere tranen. En de kinderen weenden mee. Wat tranen zijn, dat weten ze wel, de ar me Duitsche kindertjes. Dit weten ze wel. GASBOMMEN IN EEN FEESTMENIG- TE. Veertien personen gedood Vrijdagavond zijn te Semarang (Oost- Indië), drie met gas gevulde bommen gewor pen midden in het feestvierend Europeesch publiek. De daders zijn onbekend. Zaterdag zijn opnieuw twee bommen op het residents- erf geworpen. De daders zijn vermoedelijk communisten. In totaal werden gewond vijf Europeanen, één Inlander en acht Chineezen. De hoofdcommissaris loofde f 2000 uit als premie voor het ontdekken van de daders, Het publiek nam de zaken kalm op. Het ge beurde had geen invloed op de feestviering. AUTO-ONGELUK. Onder de gemeente Voerendaal (Limburg) is op den Valkenburgerweg een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De motorrijder Van D. uit Heerlen reed in volle vaart tegen een auto, welke langs den weg stond om gerepareerd te worden. De heer Van D. werd met schedel breuk opgenomn en in zeer zorgelijken toe stand naar het hospitaal alhier vervoerd. TYPHUSGEVALLEN TE GENEMUI- DEN. Met het oog op het dit jaar wederom toe nemen van het getal typhusgevailen, werd de gemeente Genemuiden bezocht door den geneeskundigen inspecteur van het staatstoe zicht op de volksgezondheid. Verschillende verbeteringen in de volkshuisvesting, welke aldaar nog zeer veel te wenschen overlaat, werden voorgesteld. Te wenschen is, dat ook het toevoeren van drinkwater uit de water leiding te Steenwij k, waaromtrent plannen staan, zoo spoedig mogelijk tot stand mag komen. Tot heden wordt te Genemuiden uitslui tend gebruik gemaakt van regenwater, terwijl bij drogezomers de noodzakelijkheid komt van slootwatergebruik. Daar de typhus in Gene muiden sinds tientallen jaren epidemisch is, bestaat in den bestaanden toestand groot ge vaar, dat tot uiting komt in de telkens op tredende epidemieën dezer gevreesde ziekte. UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Waar het echter in de tegenwoordige omstandigheden voor de industrie, met het oog op spoedorders en anderszins, van be lang is, dat zij kan beschikken over een aan tal weken, waarin langer kan worden ge werkt dan de normale 48 uren per week, zijn de leden der beide ondergeteekende organisaties bereid om onder bepaalde voorwaarden gedurende 15 weken per jaar overwerk te verrichten tot een maximum van 53 uren per week. Zij doen daartoe aet volgende voorstel: Indien ten genaege van den minister van Arbeid kan worden aangetoond de nood zakelijkheid van een overwerkvergunning voor een bepaald bedrijf, zijn de arbeiders, leden van genoemde organisaties, bereid dit overwerk te verrichten, onder de volgende voorwaarden: A. Er zal ten hoogste 15 weken per jaar kunnen worden overgewerkt met een maxi mum aantal werkuren van 53 per week. B. Indien 8 weken achtereen is overge werkt, zal minstens 1 maand niet langer dan 48 uren per week mogen gearbeid worden. C. De vergunning kan niet worden ver leend voor personen beneden de 16 jaar. D. De uur- en stukloonen moeten gelijk blijven. De werkgevers zullen zoo noodig met steun van Rijk en Gemeente, een wachtgeld regeling in bet leven roepen, waaruit den arbeiders bij inkrimping van den werktijd uitkeering zal worden verstrekt. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. NIEUW THALATA EN DE OPTOCHT. D« 2 wagens, waarmede de Vcreeniging „Haarlem's Tooneel" aan den optocht heeft deelgenomen Vrijdag j.l., ten bate van ons nieuw kanderversterkingsnord waren in let terlijke beteekenis Zegewagens. De voorste, een duinlandschap met kin deren voorstellende, kon niet echter en na tuurlijker worden weergegeven, terwijl de 2de een reuzengroot groen spaarvarken te zien "gaf, ais symbolische beteekenis van eèn vette spaarpot om het eerste te koopen. Nu, het varken is tijdens den optocht vet gemest, dank zij de vriendelijke hulp van een 15-tal als verpleegsters gekleede dames, die het met collectezakjes omringden en daaruit voortdurend voedden van uit het publiek. Het was om jaloersch te worden op het groene varken. Niet eens ziek te zijn en dan verzorgd te worden door liefst 15 verpleeg sters, die er allen even lief en bekoorlijk uit zagen. Jo zou er bijna een beetje ziek om vil len zijn, al was het maar een paar dagen, om, als 'het kon, verpleegd te worden door een verpleegster van „Haarlem's Tooneel", De dames hadden een zware taak. De wa gens bijhouden, tevens oollecteeren en hun patiënt verzorgen en versterken was 'n zeer vermoeiend weTk. Maar verpleegsters zijn te gen zwaren arbeid opgewassen, dat bleek ook nu want met groote liefde voor het goede doel door den eersten wagen zoo aardig en aanschouwelijk voorgesteld, vervulden zij met ijver en opgewektheid htm menschlie- venden arbeid. Het succes ,dat zij inoogstten in de paar uurtjes dat de optocht <fcor de straten trok, getuigt wel van het feu sac ré, dat allen bezielde voor „Nieuw Thalatta". 1176.54 of bijna twaalf honderd gulden is geen kleinigheid en in het bijzonder bren gen wij aan haar onze oprechte huidie en in- nigen dank voor de voorbeeldige wijze, waarop zij zich verdienstelijk en nuttig heb ben gemaakt voor ons nieuw op te richten kinderversterkingsoo r d Deze loftuiging geldt cok Haariem's inwo ners, die wannocT het de plaatselijke tuber- culosevereenigirg fc-elreft, altijd volgaarne be reid zijn royaal en mot liefde te offeren. Voorts zeggen wij hartelijk dank aan de verceniging „Haarlem's Tooneel" in haar ge heel en aan haar sympathiek bestuur voor heigeen zij voor emze verceniging hebben ge daan en tot stand gebracht. Speciale vermel ding verdient daarbij haaT regisseur, cte heer Th. Bouwmeester, die als dokter fungeerde op den eersten wagen te. midden der kinderen en rich buitengewoon heefl beijverd ssïot de uitvoering van het plan en de aankleeding en versiering der wagens. Een grooien steun vortd hij daarbij in den heer W. P. Groenen- daal, verhuurder van reclame wagens, aan 'l Klein Heiligland Srood, oud-tooneel meester van de Sociëteit „De Vcreeniging" en van den heer N. B. san der Waals, Inoneelmces ter van den Stadsschouwburg. De heer W. Slegtkamp, voorheen J. W. Veldheer, huis- en decoratieschilder, stond als altijd onmid dellijk klaar om met kwast en verfpot naam. kleur en leven te geven aan bet tafercel. De Vereeniging „Koninginnedag" zorgde voor bloemen en planten; de heer Luiling, koster van de Groote of Bavokerk, voor collecte- zakjes; de familie Crama, uit de Kleine Hout- slrant, voor armbanden voor de verpleegsters en oranjesakken, terwijl de directrice van hel St. Elisabefh-Gasthuis met de meeste welwil lendheid hielp nan de verpleegsters-costumos. Een genot is het, al deze vriendelijke hulp en prijzenswaardige medewerking te herden ken, terwijl ook de Pers aanspraak maakt op onze erkentelijkheid voor de bereidwillig heid waarmede rij steeds hare kolommen openstelt voor onze Vereeniging, ten behoeve en ten bate van den algemeen en strijd tegen de Tuberculose in onze stad en omstreken. Tot besluit deelen wij nog mede het sym pathieke aanbod van den ons allen welbe kenden en beroemden Professor Coca do rus, den gcestigen markt-humorist, die ten bate onzer Vereeniging tijdens de jubileumfeesten op het feestterrein aan den Kiinderhuissingol pene koekverlotmg houdt. Zijn koekrad is de eerste kraam, die men aan de linkerhand aantreft, zoodra men over hef bruggetje op het kermisterrein komt. Beproeft usv geluk, inwoners van Haarlem en O., een Smakelijke koek kan uw beloo ning zijn, zorgt dat Professor Coeadorus koe ken te kort komt. Uw geld krijgen wij. Mooier kan het niet. Adm. der Haart. T.B.C..Vcreeniging. TH. LIMPERG. DE INDEELING VAN DE WESTELIJKE EERSTE KLASSERS. De indeeling van de Westelijke le klasse vereenigingen is vastgesteld als volgt A. H.F.C., R.C.H., H.V.V., Ajax, Feijen- oord. V.O.C., D.F.C., 't Gooi, S.V.V. en Z.F.C. B. Haarlem, Quick, H.B.S., Blauw Wit, Sparta, Excelsior, O.D.S., U.V.V., A.S.C. en Stormvogels. HET VEERTIGJARIG BESTAAN VAN H.V.V. H.V.V. viert eerstdaags haar 40-jarig be staan. In verband hiermee zijn seriewedstrij den georganiseerd. Daartoe zijn uitgeneodigd de vereenigingen Quick, H.F.C., Willem II en R.C.H. Na loting zijn de volgende wedstrijden vastgesteld. A. H.V.V.Quick B. H.F.C.- R.C.H. C. Willem II—winnaar A D. winnaar Bwinnaar C. De wedstrijd A wordt Zaterdagmiddag 8 September gespeeld, de wedstrijden B. en C. Zondagochtend 9 September en dien dag 's middags» volgt de wedstrijd D. De heeren Mutters, Eyrners en van Bis- selick zullen deze wedstrijden leiden. De jubileerende vereeniging speelt mede buiten mededinging. GEN. v. MERLEN. Donderdag 30 Augustus j.l. was een ver gadering belegd om een en ander vast te stellen voor den zomerwedstrijd op geweer, waaraan als groote attractie is verbenden het schieten om het gouden horloge en eventueel de gouden ketting. Er zal geschoten Worden: vrije baan, personeel en om de wisselmedaille. Waarschijnlijk zal hieraan worden toege voegd een vrije baanwedstrijd op buks. Om het horloge zal worden geschoten door 17 schutters, terwijl de winnaar van verleden jaar, de heer W. de Boer zal trachten nu de ketting te winnen hetgeen niet zoo gemak kelijk zal zijn, daar hij dien dag de hoogste serie moet schieten. Op 9 September, den dag waarop geschoten zal worden, zal het. dus niet aan spanning ontbreken, de zenuwen maar thuis laten en trachten de hoogste serie te maken. Veel succes heeren Uitslag nationale schietwedstrijd 's- Gravenhage. Korpswedstrijd. 1. Bloemendaal Commando 476 p.8. Gen. Joubert 448 Op. Personeel. 2. J. A. Rij kens Haarlem 98-97 3. J. W. Mulder Heemstede 98-95 17 H. v. d. Laan Haarlem 95-96 19. J. Lindeman Bloe mendaal 95-94 22. Velthuizen v. Zante Lisse 95-88 37. J. D. v. d. Burg Lisse 93-91 38. L. v. d. Burg Lisse 93-91 39. M. A. Hoeben Haarlem 93 46. D. C. Hout- graaff Bloemendaal 92-94 47 J. v. Bugge- num Aerdenhout 92-93. Vaste baan. 6. J. W. Mulder Heemstede 292 7. J. Lindeman Bloemendaal 292 8. A. J. Hek- ker Overveen 292 11. W. G. Hoogestein Bloemendaal 291 15. D. C. Houtgraaff Bloemendaal 288 16. J. A. Rij kens Haarlem 287 21. J. v. Buggenum Aerdenhout 283 25. H. vi d. Laan Haarlem 282 29. L. v. d. Burg Lisse 281. Meester-flobertschutter. 6. J. v. Buggenum Aerdenhout 91 cartons; 8. D. C. Houtgraaff Bloemendaal 90 c.J. A. Rij kens Haarlem 90 c. 11. W. G. Hoogen- stein Bloemendaal 82 c. 12. M. A. Hoeben Schoten 81 c. Vrije baan. 5. J. A. Rijkens Haarlem 298 7. J. v. Buggenum Aerdenhout 297 8. P. Roozen Aerdenhout 297 D. C. Houtgraaf Bloemen daal 295 17. W. G. Hoogestein Bloemen daal 29425. H. v. d. Laan Haarlem 294 30. J. Lindeman Bloemendaal 293 34. M. A. Hoeben Schoten 292 43. J. Beeren Overveen 290 45. C. Wesseling Lisse 290. Geluksbaan. 1. A. J. Hekker Overveen 400. Dagprijzen. 17 Augustus J. A. Rijkens 100 p. 20 Augustus H. v. d. Laan 100 p. S C HIETWEDSTRIJD BURGERWACHT. Onder begunstiging van prachtig weer, uitgezonderd een enlkei bultje regen op Zon dag. is op Zaterdag, Zondag er. Maandag de groote jaarlijkjche KringwiMslrii-i voor Bur gerwachten gehouden op de schietbanen ie Overveen. Zeer goeie resultaten ziin bereikt, heigeen uit den uil slag wel ral blijken. Deze is als volgt: Korps veteranen geweer: 1. Haarlem 421 220; 2. Bioemendaa! 421221. Korps klasse A. 1. Haarlem 388257; 2- Haarlem 384232: 3. Bloemendaal 383 243; 4. Amsterdam 364248. Korps Klasse B. 1. Blrtemendaal 428322; 2. Bloemendaal 405338; 3. Edam 399326; 4. Lanen 386—341; 5. Amsterdam 376—272; 6. Hoorn 375—320. Korps Klasse C. 1. Edam 412360; 2. Bla- rirum 405338; 3. Vel,sen 374-360: 4. Lim- men 356323 5. Bloemendaal 328389: 6. Haarlem 342336. Korps Vliegende Vendel. Haarlem 414— 260. Korps Klasse A. Marga. 1. Vo lend am 447; 2, Vinkevren 446; 3. Nieuwer-Am stel 443; 4. Uithoorn 441. Korps Klasse B. Manga. 1. Vin keven: 457; 2. Uithoorn 452; 3. Nariuwer-Amstel 456; 4. Voiendam 431. Korps Klasse C. Marga. 1. Nibbixwoud 445; 2. Vinkesteen 430; 3. Heerburgersteen 421; 4. Vcfendam 418; 5. Wognum 405; 6. Ouder-Amslel 385. Personeel: Klasse A. 1. san Zalen 46. 2. A. Kuipers 45, 3. Meerdink 44. 4. N. A. Hoeben 44, 5. B. A. Dammers 43. Klasse B. 1. F. Hëklker 47. 2. A. Pol 45, 3. A. Schipper 45, 4. J. v. Weerdenburg 44, 3- .1. G. van Dijk 43. Klasse C. 1. A. Kerkvliet 45. 2. Bonarins 45, 8. Heirkoop 44. Veteranen. 1. J. Henneman 45. 2. N. .1. Smits 43, 3. P. Langend o-nlc 43, 4. C. T. Visse 43. 5. N. v. Keulen 43. DE AMSTERDAMSCHE TIJDREGENLING EN DE VOLKENBOND, Naan de Msb. uit Gcnève verneemt, heeft de verkeerscommissie van den Volkenbond te Genève den wensch uitgesproken, dat in 't belang van 't internationaal verkeer de Amsterdamsche tijd te vervangen door den West-Europeeschen tijd. GEEN PERIODIEKE VERHOOGINGEN. Naar „Het Volk" verneemt, Is bij de Cen trale Commissie van Overleg een schrijven van de regeering ingekomen, waaruit blijkt, dat de rogeering voornemens is alle perio dieke wrhoogingen stop te zetten- Inbraak. J.l. Zondagavond tusschen 7 uur en half 9 heeft een engewenschte gast- (of gasten) bij afwezigheid der bewoners kans gcrien een ruit uit de achterdeur te snijden van eene der villa's aan het einde der Brederoaestraat en bewoond door mevr. S. De dief beeft kans gezien, te ontvreemden 170 aan geld en een waarde van plusmi nus 700 aan gouden en zilveren voorwer pen, alsmede eenige kleedingstukken. Naar wij nader vernemen, heeft de politie foto's genomen van voetsporen en vinger afdruk ken. Raadswargadering. Gisteravond half. acht kwam de nieuwe Raad in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Txlman. Na. opening met gebed, werden allereerst d« raadsleden beëedigd. De heer Prins legde dte belofte af, De voorzitter feliciteerde de nieuwgeko- zen leden. Bij gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin werd, op voorstel van den burgemeester, een telegram van aan hankelijkheid en trouw namens den raad aan Hare Majesteit gezonden. Aan de orde was thans de benoeming van twee wethouders. Aftredend waren de heeren P. Zeestraten (R. K.) en J. Dubbis (chris ten-socialist). Uitgebracht werden 7 stemmen op den heer Van Ittersum, vier stemmen op den heer J. Hubbis en drie stemmen op den heer P. Zeestraten, zoodat gekozen zijn 'als wethouders de heeren J. R. Kemper, Baron van Ittersum (Lib.) en J. Dubbis. De voorzitter wenschte de heeren geluk met hun benoeming en hoopte op prettige wijze met hen te mogen samenwerken. Het speet spr. wel, dat de heer Zeestra ten heenging, want hij had van dezen zeer veel steun ondervonden. Hij dacht echter in den heer Van Ittersum ook een krach tig medewerker te hebben. De notulen der vorige vergadering, door den nieuwen secretaris, den Keer Tillema, voorgelezen, werden zonder op- of aan merking goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken kwam o. a. «en verzoek voor van den heer Tillema, om wegens gebrek aan woning in de ge meente, buiten de gemeente te mogen wonen. Toegestaan. Een schrijven van de gemeente Heem stede bood aan de gemeente Bennebroek aan, om electrisch licht en drijfkracht te leveren, de eerste 2500 kilowatt a 34 ct., de volgende 2500. 33 ct. en de daarboven gaande tot 50.000 a 30 ct. per kilowatt. Boven die 50.000 kilowatt wordt het gelijk gesteld met de gemeente Heemstede. Het zal dan gaan op dezelfde wijze als de gaslevering. Daar het een voordeelige aanbieding is, stelden B. en W, voor, het Prov, Bedrijf zooveel mogelijk nog te negeeren en de be slissing van de Kroon op een verzoekschrift, om van Heemstede te mogen betrekken, af te wachten. Alzoo wordt besloten. Een ander schrijven ,van de gemeente Heemstede, om met de omliggende ge meenten een actie te voeren tegen het hooge schoolgeld voor leerlingen uit de buitengemeenten op de M.U.L.O. te Haar lem, werd na toelichting door den heer Zeestraten, die met den gemeente-secretaris op een desbetreffende vergadering was ge weest, aangenomen. Het schoolgeld is door de gemeente Haarlem gebracht van 300.op 600. Dat is voor vele ouders en vele gemeenten bezwaarlijk. Heemstede b.v. heeft 84 leerlingen op de M.U.L.O. te Haarlem. Breedvoerig werd gediscussieerd over een schrijven van het bestuur van het St, Lucia-gesticht, Waarover in een vorige raadsvergadering reeds was gesproken. Deze aanvraag om vergoeding stelden B. en W. voor te verleenen. De vergoeding, welkie ongeveer 250 zal kosten voor de verschillende gemeenten, w?lke hier leerlingen op de bijzondere school hebben, zal voor Bennebroek 110 bedragen. Na bespreking, werd op voorstel van den heer Dubbis, met 43 stemmen besloten, dit schrijven aan te houden. Een verslag van de woningbouwvereeni- ging „Bennebroeh's Bloei" was ingekomen. (Wordt voortgeziet). Gemeenteraad. Gisteravond vergader de de gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Als de leden de vereisehte eeden of be loften hebben afgelegd in handen van den voorzitter, houdt deze de volgende toe spraak: Ik wensch u geluk meet uwe be noeming tot lid van den Raad. Moge het blijken dat zij, die u' candidaat hebben ge steld, een juisten blik hebben gehad en verder, dat niet alleen hel partijbelang, maar ook het gemeentebelang met deze keuze tevreden kan zijn. Dat het aangename en gemakkelijke tij den zijn, waarin ge uw ambt. hebt aanvaard, zal wel niemand kunnen beweren. Gij zijt natuurlijk allen hier gekomen met uwe idealen, plann enen wenschen. evenals ik die ook heb gehad en nog heb, en niets zouden we liever willen, dan die plannen ten uitvooer brengen, die wenschen vervuld te zien. En toch vrees ik, dat de vervulling van de meeste dier wenschen niet voor ons zijn weggelegd. Immers voor dat alles zou veel geld noodig zijn en helaas, met de enorme toe name van de uitgaven houdt die van de in komsten allerminst gelijken tred en het is dus e envolstrekten eisch, naar beperking van die uitgaven te streven, temeer omdat de factoren, die tot die stijging van uitga ven hebben medegewerkt, nog Tang hun in vloed zullen ^doen gevoelen. En van een gunstiger stelsel van Rijksuitkeeringen be hoeven we ons helaas geen illusie meer te maken. We zullen dus allen het offer van veel idealen hebben te brengen. Maar er blijft gelukkig nog genoeg arbeid over.' Moge de eed of de belofte, die ge daar straks hebt afgelegd, richtsnoer blijven bij dien arbeid en bij al onze beraadslagingen en besluiten. Met dezen wensch stel ik u voor onze werkzaamheden te beginnen." De heer Vermeeulen als oudste raadslid dankt den voorzitter voor deze woorden en hoopt dat de raad zal kunnen doen, wat de hand vindt te doen. Spr. wil hier nog een kort persoonlijk woord aan toevoegen. Met deze periode is voor spr. een belangrijk tijdperk aangebroken, omdat hij hierin 25 jaar lang lid van den raad zal zijn. Spr. wil daarom den raad een klein geschenk aan bieden en wel iets wat hier op 't raadhuis thuishoort. Spr. biedt dan een Schilderij aan van het graven van het Noordzeekanaal in mooie zwarte lijst, geteckend door een vroeger ingezetene van IJmuiden, de heer Rust. De voorzitter dankt den heer Vermeulen hartelijk voor dit geschenk en hoopt dat deze de volle 25 jaar beleven mag. (Instem ming bij den raad). Aan de orde is dan de verkiezing van Wethouders. De heer Vermeulen zegt dat hij gaarne een voorstel had willen doen om een vier den wethouder te benoemen, maar nu spr. gehoord heeft dat er geen kans op aanne men is, zal hij er van afzien, maar wil er het volgend jaar bij de begrooting op terug komen. In de vacature Landeweert verkrijgt deze alle uitgebrachte stemmen. De heeren nand- graaf en Dunnebier worden ieder met 11 stemmen herkozen, beide malen waren 10 stemmen uitgebracht op den heer Sluiters. Alle drie herkozen wethouders nemen de benoeming san en worden door den voor zitter geluk gewenscht. Aan de orde is de benoeming der leden van raadscommissies. De heer Schil ting betreurt dat rechts wel overleg wilde, maar in elke commissie de meerderheid verlangt. De heer Vermeulen zegt dat de raads commissies een afspiegeling in t klein moe ien zijn van wat de raad in 't groot is. Als na eenige stemmingen deze niet vlot blijken te gaan, schorst de voorzitter de vergadering en heeft overleg tusschen da leden plaats. Benoemd worden in de: Commissie Openbare V/erken: de heeret Sluiters, Nijssen, Tusenius, Dalmeijer e« Bosman. Commissie voor gas en water: de heeren Maas, Wardenaar, Groeneveld, Schaar en Bosman. Financiëele commissie: de heeren Ver meulen, Dalmeijer, ten Broeke en Roelse. Commissie voor de strafwetgeving: de heeren v. d. Steen, Langendij^, Schilling en Zwanenburg Commissie van overleg voor de ambte naren: de heeren Roelse en ten Broeke, idem voor de kerklieden de heeren Maas en Visser, idem voor de polvtie-ambtenaren de heeren Nijssen en Schilling. Reclame-commissie inzake vergunnings- recht: de heeren Wardenaar, Schuitenma ker, Zwanenburg en tot plaatsvervangende leden de heeren Langendijk en Visser. Commissie inzake reorganisatie van lager onderwijs en bewaarschool-onderwijs, de heeren Roelse, Vermeulen, Tusenius en Nijssen, Commissie voor productieve werkgele genheid de heeren Visser en ten Broeke. Gedelegeerden der gemeente in het be stuur der Ver. voor Ambachtsonderwijs da heeren Sluiters en Tusenius. Besloten wordt de commissie van advies nopens verzoeken van ambtenaren tot het bekleeden van bijbetrekkingen op te heffen. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een verzoek van het Centraal Drankweer- comité om een subsidie van 250 voor 1924- Te behandelen bij de begrooting voor 1924. Als voren van het bestuur van de R.K. Jongensschool te Wijkeroog om de benoo- digde gelden uit de gemeente-kas te ver strekken voor bestrating van de speelplaats dier school. Naar B. en W. om advies. Als voren van Mevr. T, van der Zant» Troost om eervol ontslag als onderwijzeres aan school H te Velseroord, ingaande 15 Au£ B. en W. stellen voor het gevraagde ont« slag eervol te verleenen, met ingang van een door hun te bepalen dag. Brieven van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, volgens welke hij zich zal kunnen vereenigen met de onder staande steunregeling voor de categoriën ar beiders, die thans steun ontvangen. Uitgetrokken: voor gehuwden en kostwinners 10,56 per week, benevens 1 per week voor elk inwonend kind beneden 16 jaar voor ten hoogste 10 kinderen; Kostgangers 7,50 per week. B. en W. stellen den gemeenteraad voa, deze regeling vast te stellen. In de kosten van ondersteuning is door het Rijk een bijdrage van 50 pCt. toegekend, De betreffende correspondentie is "bij de stukken gevoegd. B. en W. deelen mede, dat de Minister van Onderwijs, Kunstn en Wetenschappen er de voorkeur aan geeft, als maatstaf voor de waardebepaling van respectievelijk de nij verheidsavondschool voor ambachtslieden en den politiepost met dienstwoning te Velser oord, het aantal M3 inhoud van elk der beide gedeelten van het gebouw aan tee nemen. De inhoud der school is 1300 M3; de in houd van den politiepost is 570 M3. Totaal 1870 M3, In verband daarmede behoeven de uitgaaf posten IV a en IV c (rente en aflossing) der laatstelijk vastgestelde gewijzigde begroo- ting voor de nijvcrheidsavondschool voor ambachtslieden dienstjaar 1923 nog eenige wijzigingen en dienen deze gezamenlijk te worden teruggebracht van 651,72 naar 622,45, waardoor het totaal bedrag da* begrooting komt op 8787,45. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Diependaal, bij de rondvraag in de raadsvergadering van 14 Augustus j.l., dat in de Kcrklaan te Jan Gijsenvaart een aan een lichtpaal verbonden kabel onbe schermd is, deelen B. en W. mede, dat het P. E. N. spoedig voor bescherming zorg zal dragen. In de raadsvergadering van 3 Juli j.L werd, bij de behandeling van een voorstel van B. en W, tot het verleenen van een crediet voor het bestraten van den weg loo- pende van den Willemsbeekweg naar de Tuindersstraaf, door den heer Vermeulen de wensch uitgesproken, dat bedoeld werk zou worden aanbesteed, tenzij daartegen overwegende bezwaren mochten bestaan, In verband met het bovenstaande deelen B. en W. mede, dat door hen is besloten, het werk door het thans in dienst der ge meente zijnde personeel te doen uitvoeren, welke oplossing het meest voor de hand Ügt- Wordt vervolgd, Gemeenteraadsvergadering. Dinsdag middag te 2 uur hield de nieuwe Raad zija eerste zitting. Dz burgemeester verzoekt den secreta ris de heeren binnen te lelden. Zij nemen plaats voor de balustrade. De voorzitter verzoekt den heeren goed toe te luisteren bij de voorlezing der beide ai te leggen eeden en de 2 vingers der rchterhand dmhoog te steken en de woor den te zeggen: zoo wasachtig helpe mij God almachtig. De heeren Balvers, Fijma, Van Houten, Jansen, Klaver, Loerakker, Van de Loo, Vermeer, Vooren, De Vreugd en Selhorst leggen de gevraagde eeden af, de heer Hoogmoed volstaat met de belofte. De voorzitter wenscht nu de heeren geluk met hun benoeming, heet ze welkom ;r, deze Raadszaal en hoopt, dat het hun ge geven moge zijn in de a. s. zittingsperiode veel in het belang van de gemeente te doen. De voorzitter doet nu voorlezing van het gebed, waarna bij loting tot voorstem mer wordt aangewtezen de heer Van Houten. Hierna is aan de orde de benoeming van 2 wethouders. De heer J. H. M. Balvers (aftr. R. K.) wordt herkozen met 11 stam men en 1 blanco. In de vacature H. Veld- huyzen van Zanten (niet herkozen als Raadslid) wordt benoemd de heer P. de Vdeugd (Chr. H.) met 9 stemmen en 3 blan co. Beiden worden gefeliciteerd brengen dank uit en beloven hun beste krachten aan de gemeente te zullen geven. De wet houder Da Vreugd neemt nu naast wet houder Balvers plaats. De notulen worden nu vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. 'Tot leden der Gascammissie worden be noemd d« heeren Vooren, Loerakker, v. d. Loo en Fijma. Tot leden der Garantie-Commissie wor den benoemd de heeren Hoogmoed en Van Houten, (Wordt voortgezet)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2