b Gemeenteraad Schoten. Gemeenteraad Heemstede. Gemeenteraad Haarlem. Pe benoeming van de Wethouders. HALFWEG. SASSENHEIM. BLOEMENDAAL, LAATSTE KIEUWS. De Koningin te Amsterdam. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Gistermiddag kwam te '4 uur de Raad dezer gemeente in openbare ergadering bijeen ten Raadhuize. Na de opening met het gebruikelijke ge bed door den Voorzitter, Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, werden door dezen de leden van den Raad beëedigd, uitgezonderd ie leden Jorritsma en mevr. de Voogd, die in zijne handen de belofte aflegden. Hierna hield de Voorzitter een korte toespraak, waarin hij het heengaan van eenige oude leden betreurde, maar zijn vreugde er over uitsprak, zoo velen weder terug te zien. Den nieuwen leden riep spr. een hartelijk welkom toe, speciaal aan de eerste vrou welijke leden van Heemstede's Raad. De heeren de Wilde, Breed enNv. d. Erf begaven zich daarna met den Secretaris in eene nevenkamer tot het onderzoek van de geloofsbrieven van het in de plaats van den heer Zegwaart benoemde lid Hilterman. De vergadering werd eenige oogenblikken geschorst, en na het weder binnen treden der commissie adviseerde deze bij monde van den heer v. d. Erf tot toelating. In de wethouders-vacature v. d. Poll werd Jhr. A. v. d. Poll met 11 stemmen herkozen, terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer v. Unen, 1 op den heer Mole naar en 1 blanco. In de vacature Droog werd Dr. E. H, M. Droog eveneens herkozen met 12 stemmen in 2 stemmen blanco. Beide herkozen wethouders werden door Voorzitter gefeliciteerd, waarmede de ver gadering door applaus instemde. Hierna werden de notulen van 10 Augus tus j.l. onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevonden zich goedkeuringen van Ged. Staten op verschillende Raadsbesluiten. Verder een verzoek van het R. K. Kerkbe stuur van den, H. Bavo te Berkenrode, tot het stichten van een R.K. Jongensschool aan de Molenwerfslaan. Om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. Verder een adres van den Haarl. Bestuur dersbond, om de werkverschaffing te Heem stede voort te zetten en te laten werken tegen contractloon. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken de heer Jorritsma vraagt behande ling bij punt 12, wat wordt ingewilligd. Een schrijven van den Heemsteedschen schildersbond werd ter afdoening in handen Van B. en W. gesteld. Dan werden de heeren de Wilde, en v. d. Erf gekozen als leden van de commissie voor ie plantsoenen, de heeren v. Unen en Breed als leden van de commissie voor de bedrij ven, als leden van de commissie voor het grondbedrijf de heeren van Hardenbroek en de Boer, in de commissie voor Openbare Werken (de commissie voor openbare Wa teren werd wegens het parallel gaan harer werkzaamheden met die der bovengenoemde, opgeheven onder dank aan hare leden) de heeren van Unen en Molenaar. De heer van Unen nam zijne benoeming in deze com missie wegens zijn vele werkzaamheden als lid der commissie voor de bedrijven liever niet aan, doch liet zich ten slotte daartoe overreden. Als Voorzitter van de Einancieele commis sie werd gekozen de heer Breed, als leden de heeren de Breuk en Tromp. Tot Voorzitter van de commissie voor de bezwaarschriften tegen den aanslag in den Hoofdclijken Omslag werd gekozen de heer de Wilde en tot leden de heeren Moolenaar, en bij tweede stemming de heer v. d. Erf. De commissie-leden werden door Voorz. weder gefeliciteerd. Het dubbeltal voor benoeming tot lid van het College van zetters in de vacature Th. Smit werd daarna op aanbeveling van B. en W. als volgt opgemaaktno. 1. G, J. Smit Thzn, no. 2. J. H. J. Braam. In de werkloosheids-commissie werden wegens periodieke aftreding van den heer D. F. de WiMe en wegens 1 vacature be noemd de heeren D. F. de Wilde en G. C. V. d. Weiden. Als lid der school-commissie werd we gens periodieke aftreding van mevr. G. J. Risselada-Garrer deze herbenoemd. Dan was aan de orde het voorstel van B. en W., hen te machtigen, om ten laste der gemeente tegen den pari-koers en tegen een rente van hoogstens 1% meer dan de pro messen disconto van de Nederlandsche Bank in den loop van 1923 promessen of andere schuldbrieven uit te geven ten bate van den dienst 1923 ter voorziening in de behoeften van kasgeld tot een bedrag van hoogstens anderhalf millioen, welke gelden voor 1 Mei 1924 moeten zijn afgelost. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Het voorstel van B. en W. tot verkoop van een strook grond, groot ongeveer 1631 M.2 aan de Craynestersingel aan J. 'v. d. Pol te Heemstede tegen een prijs van f 12.50 per M.2 werd na eenige inlichtingen van Voorzitter aan den heer Jorritsma op diens vragen zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, met de stem van den heer Jorritsma tegen. B. en W. hadden voorgesteld, de werk verschaffing in de maand September voort te zetten en de loonregeling ongewijzigd te laten. Het adres van den Haarlemschen Bstuurdersbond, die meent, dat de werk verschaffing hier prijsdrukkend werkt, ver- Zocht te doen werken tegen contractloon. De heer VAN HARDENBROEK verge lijkt de geldende loonen bij de werkver schaffing alhier met die van de bloemist- knechts alhier, die veel langer arbeidstijd hebben, en met die van anderen, en con stateert dat de loonen bij de werkverschaf fing veel te hoog zijn naar zijn gevoelen. Spr. verzet zich daarom tegen bestendiging van de bestaande regeling, die in verband met de algemeene financiën volgens spr. niet houdbaar is. Spr. stelt loonsvermindering voor, en verlenging der werkverschaffing als over gangsmaatregel gedurende nog ten hoogste 1 maand. Spr. stelt een loon van f 15.-f voor en vermindering der andere emolu menten. De heer MOOLENAAR kant zich tegen de voorstellen van den heer van Harden broek. Eveneens de heer v. d. Erf, die meent, dat het christelijk standpunt in deze hand having der loonen vraagt. Ofschoon spr. toe geven kan, dat sommigen misschien naar verhouding te veel verdienen, kan hij niet allen over een kam scheren en vraagt behoud van een vast loon van f 18. De heer JORRITSMA geeft bewijzen voor de bewering in het adres van den Haar lemschen Bestuurdersbond, dat de gemeente ais loondrukster optreedt. De gemeente neemt tegenover particulieren, zooals b.v. bij het Grotstuk e.a., aanleg van wegen aan en betaalt daar loonen uit, niet die in zulke ba r 'ven gelden, maar die gelden voor de werkverschaffing. De heer TROMP meent, dat de heer van Hardenbroek zelf er eens de proef van moest nemen om een tijdje met f 15.per week rond te komen. Spr. is het niet eens met den heer v. Har denbroek, dat de menschen van de werk verschaffing geen moeite zouden doen om elders werk te krijgen. Spr. protesteert ook tegen de beweringen van den heer JOR- ritsma, dat de gemeente als loondrukster op treedt. De heer v. UNEN stelt voor, dat de contri butie voor de vakvereeniging, die bij de werkverschaffing wordt vergoed, zal worden ingetrokken. De heer VAN HARDENBROEK repli ceert en houdt vol, dat de hier geldende re geling geen stimulans geeft tot het zoeken naar ander werk. In het geheele land zijn de loonen, internationaal beschouwd, te hoog en die vast te houden, wordt voor ons de ondergang. De heer JORRITSMA repliceert aan het adres van den heer Tromp en den heer van Hardenbroek. De heer v. d. ERF pleit voor behoud van de contributie-vergoeding en nogmaals voor het universeel geven van f 18.plus f 1.-— voor contributie-vergoeding en f 1.— voor elk kind. De VOORZITTER spreekt nu tegen, dat de regeling bij den wegenaanleg zoo is, alsof de gemeente gewoon aannemer was. Echter is met zoo min mogelijk machines cn zoo veel mogelijk arbeiders gewerkt, zoodat deze wel wat minder verdiend werd, maar meer werk verschaft werd,. Noch de gemeente noch de belanghebbende is hierbij dus voor- deeliger uitgekomen. Dit geldt zoowel voor het Grotstuk als tegenover de Zaanlandsche Bouwmaatschappij. Het voorstel van den heer van Harden broek is het verst strekkende lager loon (f 15.en contributie-vergoeding in trek ken, echter voorloopig behoud van kinder toeslag. Dit wordt niet ondersteund. Het voorstel van den heer v. d. Erf (f 18.uni verseel de besproken toeslagen) wordt door den heer Jorritsma alleen ondersteund. Geen van beide komen dus in stemming. Het voorstel van den heer v. Unen (be houd van de bestaande regeling met alleen intrekking van de contributie-vergoeding). De heer TROMP pleit nog eens_ voor behoud van deze vergoeding, daar in de contributie de werkloosheidsverzekerings premie begrepen is. De heer v. UNEN betwist, dat meer dan eens, die zich door de organisatie tegen de werkloosheid verzekeren, bevoorrechten moet boven den ander, doch op andere wijze voor slechte tijden wil zorgen. Wethouder v. d. POLL sluit zich bij den heer v. Unen aan. De heer v. d. ERF houdt het met den heer Tromp. De heer v. HARDENBROEK onder schrijft de woorden van den heer v. Unen en betwist het standpunt, als zou de contributie vergoeding van financieel voordeel voor de gemeente zijn. Het voorstel van den heer v. Unen wordt dan in stemming gebracht en verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Op het adres van den Haarlemschen Bestuurdersbond wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Het oorspronkelijke voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen met 13 tegen de eene stem van den heer van Hardenbroek, Bij de rondvraag vestigt de heer Tromp de aandacht op gemakshuisjes op bouw werken, die niet voldoende zijn. De heer DE BREUK betuigt namens de nieuwe leden zijn dank aan Voorz. voor zijne woorden, aan hun adres in het begin der ver gadering gesproken. De heer JORRITSMA vestigt de aandacht op den toestand van gymnastieklokaal en andere lokalen van de Openbare Lagere School. Tevens vraagt spr. om onbewoon baar verklaring van woningen en voorzie ningen in onhygiënische toestanden. Verder heeft spr. vernomen, dat eenige woningen aan de Camplaan aan een gemeente-werkman gegeven zijn. Ook wil spr. drinkwater aan gebracht te zien aan de haven. De VOORZITTER antwoordt, dat de schooltoestanden in behandeling zijn en dat bij de woningtoestanden zal doen nagaan. De bedoelde drinkwater voorziening zal aan gebracht worden. Wat betreft de huisjes, de kosten van af braak zouden hooger zijn dan de opbrengst, De heer JORRITSMA is daar niet mee tevreden. Voorzitter zal laten onderzoeken waarom deze huisjes aan een gemeente employé gegeven zijn, die bij de afbraak toezicht houdt, in den tijd, waarin hij voor de gemeente werken moet. De heer v. UNEN vestigt de aandacht op den schrik, die een circulaire van Haarlem in de gemeente verspreid heeft, daar, wanneer Haarlem's verhooging van het schoolgeld voor de Middelbare scholen verhoogen gaat en de bestaande vergoedings-regeling aoor de gemeente Heemstede blijft, vele ouders niet in staat zullen zijn, hun kinderen dat onderwijs te doen volgen. De VOORZITTER antwoordt, dat door Burgemeester der omliggende gemeenten in deze geageerd wordt. O.a. is een adres aan den minister verzonden. Spr. verwacht echter, dat geen zoo groote ongerustheid behoeft te bestaan. De heer v. UNEN dankt Voorzitter voor deze mededeeling, die de ongerustheid weg nemen zal. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten te ruim 7 uur. Eerste Vacature. Uitgebracht 34 stemmen. Heerkens Thijssen (R.-K.) 18 stemmen; vL Loosjes (Vrijheidsb.) 4 St.; Reinalda (S. D. A. P. 11 st.; blaco 1 st. Gekozen Mr. HEERKENS THIJSSEN (R.-K.) Op uitnoodiging van den voorzitter neemt deze zijn plaats naast den voorzitter in. Tweede Vacature. Mr. A. Bruch (A.-R.) 18 st.; Loosjes (Vrij heidsb.) 4 st.,; Reinlada (S. D. A. P., '1 st.. blanco 1 st. Gekozen Mr. A. BRUCH, R.-R., die eveneens zijn plaats inneemt aan de tafel van B. en W. Derde vacature. Eerste stemming: Mr. Süngenberg 15 st.; A. P. 11 St.; bl nco 1 st. Bij de ovrige stemmingen werden gekozen bij herstemming mr. M. SHngenberg (V. D.) en de heer M. A. Reinalda (S. D. A. P.), bei den met 18 stemmen. De overige stemmen waren verdeekj De tweede stemming had denssetficfen uit slag, zoodat herstemming moet plaats heb ben tussethen de heeren Reinalda en Stin- genbers. Herstemming; De heer SIHngembeng V. D. 18 it;, de heer Reinalda S. D. A. P. 11 St.; blanco 3 st. Gekozen is dus de heer Slkrgentberg V. D., die daarop zijn plaats aan de tafel van B. en W. inneem t. Vierde vacature. Eerste stemming; M. A. Reinalda S. D. A. P. 18 st.; Loosjes 4 st.; blanco 12 st. Gekozen de heer M. A. Reinalda. die zijn plaats inneemt aan de tafel van B. en W. Benoemingen. Daarna fs a an de orde de benoeming van leden der vaste en andere commission. De samenstelling werd als volgt; De commissie tot het ontwerpen en her zien van verordeningen tegen wier overtre ding straf is bedreigd (art. 166 Gemeentewet) de heeren Mr. M. SHngenberg, G. Wolzak Hzn., M. L. A. Ktoin en J. Joosten. De eommtesle van bijstand in het beheer der g«meente-fktsnciènde heeren; P. H. Castricum, V. Loosjes, G. Wolzak Hzn. en J. C. Poppe; de commissie van bijstand in het beheer der Openbare werken de heeren: W. A. J. van de Kamp, J. Mizems, W. J. B. van Liemt en H. J. L. Klein Schiphorst. De connissie van bijstand in het helleer der gemeentebedrijven de heeren; J. H. Visser (R. K.^ W. A. J. van de Kamp, A. G. Boes, M. de Braai, W. J. B. van Liemt, K. Kin-gma, .loosten, de Boer; De Commissie van bijstand in het beheer en het onderhond van den Hont en de Plant soenen: de heeren J. Kingma en W, J. B. van Liemt; de commissie van bijstand inzake het ver- 1 penen van pensioen en onderstond; de hee ren W. A. J. van de Kamp, L. J. G. Poppe; tot regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis: de hoeren G. Wolzak Hzn., W. Kop pen, G. Adrian en mevr. Maarschall Kotnin; tot leden van het Burgerlijk Armbestuur; de boeren G. Wolzak Hzn. en J. H. Visser (R. K.) tot leden van de commissie van toezicht op .hot Haarlem's Muziekkorps de heeren W A. J. v. d. Kamp en M. H. Groenend-aal; tot leden van de Gezondheidscommissie de heer C. H. Kuenen en mevr. P. J. Willekes MacdonaldReijnvaan tot Gommi-ssa rissen Gemeentelijke Bank van Leening de heeren W. A. J. v. d. Kamp en M. H. Groenendaal, mej. W. G. van Vliet en mevr. van Looy; tot Ed van de Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum de heer Joh. Visser (Ghr.-Hist.) tot Commissarissen Stadsapotheek de hee ren G. H. Kuenen en F. Keesen, 16 st.', tot leden van de Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal de heeren V. Loosjes en F. Keerwolf en mevr. P, J. Willekes MacdonaldReijnvaan; de Commissie voor de Tramplawnen de heeren H. J. L. Klein Schiphorst, M. de Braai, W. A. J. v. d. Kamp, Wi Koppen en M. A,. Reinalda; de Commissie in zake Havenplannen de heeren J. Mizerus, W. A, J. v. d. Kamp, J. Gerritsz, H. J. L. Klein Schiphorst en P. H. Castricum; tot loden van de Commissie in zake rege ling Groenten- en Fruitverkoop de heeren M. L. A. Klein en W. J. A. v. d. Kamp; tot leden van het bestuur der Vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Onderwijs de hoeren A. G. Boes en M. A. Reinalda; tot leden van de Commissie in zake licha melijke opvoeding de heeren Mr. A.Bruch, C. H. Kuenen en F. Keerwolf; de raadscommissie voor bezwaarschriften tegen aanslagen in hert Vergunningsrecht d« heeren Mr. J. N. J. E. HeerkensThijsSen. lid voorzitter,W. A. J. v. d. Kamp en A. G. Boes, leden, en de heeren M. L. A. Klein, C. H, Kuenen, V. Loosjes en L. J. G. Poppe, plaats vervangende leden; tot leden van liet bestuur van het Museum voor Kunstnijverheid en de Sdhoo) voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunst ambachten de heeren Mr. A. Bruch en J. Gerritsz. Daarna werden de afdeelingen getrokken, a. Ingekomen zijn: Een schrijven van Ged. Staten houdende bericht van ontvangst van de bij raadsbe sluit van 6 Augustus J.l. vastgestelde veror dening tot beperking Van den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter pfiaatse van verkoop en van de verordening tol bet toeslaan van en tot regeling van de voorwaarden,waaronder door een vergunning houder sterken drank in hel klein op den openbaren weg kan worden verstrekt. Besloten wordt. Om de ten name van A. M. W. van Tijen, wed. H. H. van Waveren te Heemstede, staande buur van een stuk tuingrond in den Haarlemmerhout aan de Wi Ihelinin a la a n genoemd onder volgnr. 84 van het Raads besluit van 36 Mei 1921 no. 11, met ingang van 1 Januari 1924, over te schrijven op naam van E. Vis te Heemstede. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: Een voorstel van de heeren W. van Liemt en Van de Kamp om B. en W. uit te noo- digen maatregelen te treffen opdat in het voorjaar van 1924 uitvoering zal kunnen worden gegeven aan het reeds genomen be stuit van den Raad tot asphalteering van den Kruisweg, de Kruisstraat en de Groote Hout straat. Een adres van een 50-ial bewoners van de Gedempte Oude Gracht lusschen de Ko ningstraat ert Zijlstraat, waarbij de aandacht van den Raad nogmaals wordt gevestigd op de nadeden, welke zij ondervinden van de Markt die aldaar op Maandag wordt gehou den en waarin verzocht wordt op grond van een viertal in het adres omschreven redenen de markt aldaar op te heffen of naar een ander gedeelte der gemeente te verplaatsen. Een verzoekschrift van den heer Mr. P. Tiidemnn om afdoende verandering te willen brengen in de markt, welke op Maandag wordt gehouden op de God. Oude Gracht tusschen de Koningstraat en de Zijlstraat, omdat aüdaar woonachtige neringdoenden en zij die er hunne kantoren hebben door deize markt voor meerr dan 1/6 gedeelte van het jaar in den werktijd worden gehinderd. De begrooting van inkomsten en uitgaven van de Slnds-Anotheck voor het dienstjnaT 1924 met Memorie van Toelichting. Verzoekschrift met Memorie van toelichting van: de afd, Haarlem van de R.K. Midden- standisvereeniging „de Hanze", den Bond van Wasdh- en Striilkindustrieelen! den Board van patroons in de Wasch- en Strijkindustrie; en den Bond van R.K. Manufacturiers, om de bij artikel 110 der Algemeene Politieverorde ning voorgeschreven afmeting voor een last, die op oen rijwiel mag vervoerd worden le wijzigen van 70 c.M. in maximum 85 c.M. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemees ter, de heer L. H. Simons. Secretaris de Jieer C. Bergman. Tegenwoordig alle leden. Do notulen <!e rvorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde komt nu beêedigtrg raadsle den. Negen loden leggen de vereisdhte ©eden af, terwijl door de leden W. Hooger- boets en mevr, Hoogerbcers de belofte wordt afgelegd. De voorzitter wensöht !n deze eerste ver gadering van de nieuwe zittingsperiode de herkozen leden geluk. Welkom roept hij toe aan de nieuwe leden Vink en Dijksen, fn '1 bijor.zder Vink als opvolger van zijn vader en hoopt dat hij diens voetstappen zal vol gen, daar die blijk heeft gegeven een uit stekend raadslid te zijn geweest. Benoemd werd tot wethouder in de vnen ture-Vink, de heer J. W. van den Berg (R.K.) met 8 stemmen, terwijl 1 stom op den beer Kruseman werd uitgebracht en 2 in blanco. De heer van den Berg noemt zijn benoe ming aan en dankt den raad voor hot in hem gestilde vertrouwen. Hij heeft daardoor wel zware verplichtingen op zich genomen, doch hoopt deze getrouw na to komen. In de vncahrre-Bieshe werd herkozen de heer A. Biesheuvel (R.-K.) met 10 stemmen, terwijl de heer Djfksen 1 stern verkreeg. Ook de heer Biesheuvel neemt z*n benoeming aan. De voorzitter wenscht beide wethouders geluk met hirnne benoeming. Wat wethouder is, weet de heer Biesheuvel. Het wethouder schap, aldus de voorzitter, vergt veel tijd en voorbereiding en spr. hoopt dat beide wet houders tijd en ambitie rullen hebben deze betrekking naar belmoren waar te nemen, zooal» bij <fit Mts den heer Biesheuvel ge- woon is en dal de aangename verstandhou ding in het College en de verhouding lot den Raad bestendigd moge blijven. De heer Biesheuvel dankt ook den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopt, dat God hem de kracht schenkt zijn wethouderschap goed waar te nemen, yicr jaren heeft hij, alrus spr., als wethouder ge werkt en weef dus wel wat hot wethouder schap met zich brengt. De burgemeester kwam als vreemde; de verhouding Is Steeds aangenaam geweest en hij hoopt dat dit ook in de toekomst moge bestendigd blijven. Tot leden van de Commissie van bijstand voor de Gemeentebedrijven werden lierb- noemd de hecTen Kruseman en van Essen, dae beide hunne benoeming aannemen. De voorzittei' feliciteert hen eh hoopt dat de aangename verstandhouding steeds zal blijven heprschen. De gemeente-rekening werd voorloopig vastgesteld. De aanvragen van de besturen dor bijzondere scholen om vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. ever 1922, werden ingewilligd. De verord- ning op de hondenbelang werd gewijzigd. Voor een hond vallende in de le klasse moet nn 5 en vallende in de 2e klasse 2 betaald worden. Vastgesteld werden eenige pensioensgrondslagen van gemeente-ambtene ren. Bij do rondvraag zegt de heer Vink, dat de pachlers van de Uijterdijken klagen over buitenwater. De voorzitter zegt voorziening toe. Daarna sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas Johannes, z. van P. C. Korpershoek on J. Varenhorst. Aafke, d. van L. van Blesen en S. A. Krieger. Cornelia, d. van J. O. van der Hoek en W. van der Zon. Overleden: Sophia Maria Wowijs, 6 mnd., d. van H. Wowijs en S. van Capel. GEMEENTERAAD VAN BLOEMEN DAAL.. Gisterenmiddag te 2 uur vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van de burgemeester, jhr. A. Bas Backer. De nieuwe raad was voltallig. Op de gewone wijze geschiedde de instal latie. Alle leden behalve de heeren Laan, Ott en Schulz legden de eeden af. De voorzitter heette de heeren welkom en sprak als zijn hoop uit dat het den nieuwen raad gegeven moge zijn veel goeds tot stand te brengen in het belang der gemeente. Het eigenaardige van dezen raad is nu, dat hij versterkt is met twee leden. Spr. vertrouwt dat dit bevorder lijk zal zijn "tot vermeerdering van wijsheid en dus in het belang der te nemen besluiten. Het is spr. gebleken dat dit niet altijd uitblinkt n lange redevoeringen. Integendeel De kunst is om in weinig woorden veej te zeggen Hij hoopt ook, dat de discussies op hetzelfde peil mogen blijven als steeds in dezen raad het geval was, zoodat de aangename verhou ding die hier altijd heeft geheerscht behouden moge blijven. Daarna namen de heeren plaats. De nieuwe raad is nu als volgt samenge steld Lijst Laan J. C. Laan, C. F. de Rloo van Aldêrwerelt. Neutrale Kiesvereeniging J.' Th. Bornwater. A. R. A. J. de Waal-Malefijt. R. K. J. G. van Kessel, P. Verdegaal Rzn., A. Prinsenberg, E. W. A. van Nederhasselt en Nuyens. Chr. Historisch H. Hogenbirk en Mr. Dr. J. Luben. Vrijheidsbond P. Otto, D. Blankevoort Dzn. en A. F. Kremer. S. D. A. P. C. Schulz. Aan de orde is thans punt 2. Benoeming Wethouders. Hierna ging de raad over tot de benoe ming van twee wethouders. Over de wijze van stemming waren de heeren het al dadelijk eens. De voorzitter wilde gelijktijdig hierover gestemd zien, doch de heer Otto achtte het beter over eiken wethouder afzonderlijk te stemmen. Na eenige gedachtenwisseling werd het voorstel van den voorzifter ten uitvoer ge bracht. Uitgebracht werden öp de heeren Van Nederhasselt 10 De Waal Malefijt 2 Otto 3 Laan 12 Blanco 3 Gekozen waren alzoo de heeren van Neder hasselt en Laan. Tegen dezen uitslag verzetten de heer Otto en nog enkele leden zich. De heer Otto merkt op dat de stemming niet zuiver was en niet klopte met het aantal uitgebrachte stem men. Uitvoerig werd hierover gediscussieerd, omdat de voorzitter van meening was, dat de stemming geheel overeenkomstig het Regle ment van Orde was gehouden. Tenslotte stelde de heer Schulz voor om de stemming ongeldig te verklaren en een nieuwe stemming te houden waarbij dan over één persoon gestemd zal worden. Dit werd verworpen met 4 stemmen vóór, waarna de heeren als gekozen werden ver klaard, hun benoeming zeiden aan te nemen, den raad bedankent voor het in hun gestelde vertrouwen en aan de tafel van B. en W. plaats namen. De voorzitter bpcht hierna hulde aan den heer De Waal?Malefijt, die gedurende 15 jaren onafgebroken de fxnetie van wet houder had bekleed. Vooral op technisch gebied was hij een groote kracht. Op aangename wijze heeft spr. al dien tijd met hem samengewerkt. (Luid applaus). Ingekomen stukken. Hieronder bevond zich een schrijven van de Commissie voor de Jubileumfeesten, waarin dank wordt gebracht voor de hulp door het gemeentebestuur aan deze feesten verleend. De vooriztter brengt hulde aan de coip- missie voor de wijze waarop de feesten zijn georganiseerd. Zij hebben een schitterend verloop gehad en zijn uitnemend geslaagd. De commissie heeft een oorkonde aan net gemeentebestuur aangeboden, welke op voor stel van den voorzitter in een lijst zal worden gezet cn in de raadszaal opgehangen. (Ap plaus), Postverzending. De voorzitter deelde het volgende mede De inspecteur der spoorwegkantoren be richt, dat met ingang van 23 dezer op werk dagen een verzending van post(alleen gewone correspondentie) wordt ingesteld van Bloe- mendajil in de richting Haarlem per trein 2216, van Bloemendaaf 11.10 v. ni. Hiermede wordt te Haarlem aansluiting verkregen op den posttrein 6 Totterdam— Amsterdam, te Amsterdam aankomende 11.39, welke aldaar verbinding geeft op meer belangrijke posttreinen in verschillende rich tingen. Alleen zal de correspondentie uit de bus aan het postkantoor met tein 2216 wor den medegegeven, die der bijbussen even wel niet. Omtrent het tijdstip van laatste bus lichting aan het postkantoor kunnen aldaar inlichtingen worden verkregen. Schattingscommissie, Tot leden der Schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting worden benoemd de Heeren H. Hogenbirk, A. Koolhoven. P. Verdegaal Rzn. en A. J. de Waal Malefijt Gemeenterekening, De Gemeenterekening dient 1923 werd voorloopig vastgesteld. Schoolbouw. Aan de orde zijn de besprekingen over den bouw van een R. K. school op het landgoed „Dennenheuvel". B. en W. stellen voor om de ingevolge art. 72 der Wet op het Lager Onderwijs aange vraagde gelden toe te staan voor" den bouw van een R, K. school. Het bedrag is nog niet genoemd. Uitvoerig werd hierover van gedachten gewisseld. De heer Otto merkte o.a. op dat de raad, vooral Ie 6 nieuwge kozen leden, niets van deze zaak weten,aangezien zij hierover geen stukken hebben lntvangen, zoodat zij dus moeilijk kunnen medewerken aan de tot standkoming hiervan. De voorzitter gaf dit toe, waarop de secre taris de betreffende stukken haalt. De heer Otto vraagt of B. en W. met het schoolbestuur voldoende overleg hebben gepleegd en of hiervan aan den raad geen mededeeling kan worden gedaan. Spr. leest voor welke de voorwaarden zijn waaraan moet worden voldaan om een beslissing te kunnen nemen. Deze voorwaarden bestaan uit 10 uit voerige punten, die B. en W. alle toegegeven hebben. Spr. verklaart zijn stem niet hier aan te kunnen geven, alvorens omtrent deze 10 punten bij den raad zekerheid bestaat. Zoo is het het bijv. mogelijk dat de school van den heer Tinholt ontvolkt wordt. Ook is t best mogelijk dat de bouw dezer R. K. ^school noodig is, maar dat dient spr, en me hem de andere leden dan toch te weten. Spr acht deze wijze van doen van B, en W.niet zoodanig, dat de raad het voorstel kan aanne men zonder nader te zijn ingelicht. Hierna wordt de vergadering voir eem oogenblikken geschorst. Tijdens deze pauze wil de voorzitter den heer Huyning, ambtenaar aan de afdeeling Onderwijs, in de gelegenheid stellen.de zaak toe te lichten. Alvorens hiertoe echttr over te gaan, ver klaart de heer Otto nadrukkelijk, dat deze manier va handelen hem niet aanstaat. Spr. behoeft niet af te gaan op mondelinge verkla ringen van een ambtenaar. Echter xs he cardinale punt dit, dat het overleg tussche B. en W. en het schoolbestuur volgens art. 7 moet plaats hebben. Het hoofdpunt is dat de gegevens, waarop de raad moet besluiten, ontbreken, al wil spr. gaarna toegeven dat de punten waarschijnlijk wel in orde zullen zijn. Maar dit moet dan bklijken uit de stukken, en deze stukken heeft de raad niet onder de oogen gehad. De heer Huy ing deelt mede dat het thans gaat alleen over het bepaalde in art. 7 der Wet op het L. O., waarbij geen begroo ting wordt genoemd. Alleen wordt hier om fo meele medewerking gevraagd. Deze kan wor den geweigerd, indien aan het bepaalde in art. 73 niet is voldaan. Dit is echter geschied. De raad heeft zich dus alleen over deze eerste instantie uit te spreken. De heer Otto merkt op dat gebiedend is voorgesdchreven dat binnen een maand na de aanvraag overleg moet zijn gepleegd tusschen B. en W. en het schoolbestuur. Nogmaals ge zegd, het bezwaar is, dat de raad er niet over kan oordeelen of de school er moet komen ja of neen. De heer Schulz wijst op de geschiedenis van de R. K. school te Vogelenzang. He heer taan merkt op dat de raad thans in principe nu moet besluiten om zijn toe stemming te verleenen. Dit bindt dchter to niets, want spr. wil wel verklaren dat, als later mocht blijken dat de school niet noodig is, dat deze er niet zal komen. Wanneer het overleg geoouden is, zullen B. en W. bij den raad komen en dan kan deze oordeelen. Dus op het oogenblik moet de raad alleen maar maar in beginsel besluiten tot medewerking. De heer Otto merkt nogmaals op dat de raad van niets afweet en dat hij zoo ook niets besluiten kan. Ook komt de plaats van de school hem ongeschikt cbór. De heer Laan zegt dat omtrent de plaats en bouw der school nog overleg moet geschie den. e heer Hogenbrirk stelt voor om het punt een weck aan te houden. De heer Otto vraagt oogenblikkelijk inzag van de gewisselde stukken tusschen het g meentebestuur en het schoolbestuur. De heer Huyning antwoordt (de raad is no steeds niet openbaar) dat deze stukken bij den pastoor zijn. (Wordt vervolgd.) (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Gemeenteraad. Gistermiddag verga derde de gemeenteraad voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling. Afwezig was de heer Bis, terwijl er een vacature was, ontstaan door het bedanken van den heer Pruschen. Nadat de heer De Wolff de bij de wet vereischte eeden had afgelegd, nam hij, bij afwezigheid van den burgemeester, het voorzitterschap waar. De heeren Coblens, Boxs, Algra, Loerak ker, Antonisse, Van Schie, Emans—en Jan sen legden hierna den eed af, terwijl door mevr. Weber-Groeneveld en de heeren Klein, Waterberg en Vlsée de belofte werd afgelegd. De voorzitter wenschta de leden geluk en zeide daarna, dat in da komende periode vele moeilijkheden overwonnen zullen moe ten worden. Spr, hoopte dat dezelfde ge moedelijke toon in den Raad zal heerscheu. Aan mevr. Munnik-Vastenhoudt en aan den heer Wezel, die niet in den raad terugkeer den, bracht spr. tenslotte hartelijke woor den van dank voor hetgeen zij in het belang der gemeente hadden gedaan. De heer Boxs dankte hierna als oudste lid voor de vriendelijke woorden ven den voorzitter. Aan de orde was daarna de 3 Wethoudersverkiezing. Bij de eerste stemming werden uitge bracht 13 stemmen, waarvan 7 op den heer De Wolff; 1 op den heer Algra; 1 op den heer Loerakker en 4 blanco, zoodat de heer De Wolff (R.K.) gekozen was. JJij de volgende stemming worde» uitge bracht: op den heer Klein 3 stemmen; op den heer Algra 2 stemmen; en 6 blanco, zoodat de heer Klein (S. D. A. P.) gekozen wae. De heer Klein verklaarde zijn benoeming te aanvaarden, alhoewel hij voorzag, dat een moeilijken arbeid hem wachtte. Spr. hoopte niettemin dat zijn werk zou bevredigen. De heer Waterberg verklaarde hierna na mens de S. D. A. P., dat de verkiezing van den heer Klein gen enkel verband houdt met de critiek welke dezer dagen is uitgeoefend op de gestie van het gemeentebestuur en op den persoon ran den afgetreden wethouder, den heer Bies. De verkiezing is geschied op grond van overwegingen, welke meer op het terrein van de eigen organisatie liggen. De beer De Wolft verklaarde zijn benoe ming tot wethouder eveneens te aanvaarden. Spr. dankte voor het vertrouwen, dat in hem gesteld is. Nadat de beer Klein zijn plaats aan de ta fel van B, en W. had Ingenomen, bracht de voorzitter dank aan den scheidenden wet houder, den heer Bies. Deze beeft steeds veel tijd in het belang der gemeente opgeof ferd en altijd was hij op zijn post, wanneet" het gemeentebestuur hem riep. Samenstelling der commissies van bijstand. Benoemd worden hierna. in de commissie van bijstand voor ge meentewerken en reinigingsdienst de hee ren: Loerakker, Boxs en Waterberg; in de commissie voor het gasbedrijf de heeren: Algra, Eraens en mevr. Weiser Oroeneveld; in de commissie voot het grondbedrijf de heeren: Boxs, Van Schie en Bies. In de centrale commissie voor georgani seerd overleg werden gekozen de heeren Janssen, Coblens, Waterberg en Visee. Ontheffing Bouwwverordenlng. JAaa J. Vaen cn J. P. Mieyer werd ont- fieffing Verleend van 3e bouwverordening. Intrekking raadsbesluiten. Bij besluiten van verschillende daia is aan onderscheidene personen hypothecair voorschot toegezegd voor den bouw van premiewoningen in deze gemeente, Hetzij door niet-uitvoering van de plan nen, dan wel doordat de betrokkenen op andere wijze in het bezit van de noodige credieen zijn gekomen, is daarvan door geen hunner gebruik gemaakt. t i Als gevolg daarvan hebben de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid, en van Financiën hun betrekkelijke besluiten tot toezegging van voorschotten aan deze ge meente, ingetrokken. Besloten werd hetzelfde te doen met d< betrekkelije raadsbesluiten. - (Wordt voortgezet). LOUIS BOUWMEESTER 81 JAAR. AMSTERDAM, 5 Sept. Heden viert de heer Louis Bouwmeester, die in de particu liere ziekenverpleging aan de Prinsengracht wordt verpleegd zijn Sisten verjaardag. De patiënt heeft een heel goeden nacht gehad eö best geslapen. Een zeer groot aantal bloem stukken werd hedenmorgen aan de zieken* verpleging voor den jarigen patiënt bezorgd Meer dan 600 schriftelijke en telegrafisch' gelukjvenschen waren reeds ingekomen. Rede van den burgemee6te AMSTERDAM, 5 Sept. Bij de ontvangs* van H.M. de Koningin aan het station Wil lemspark, sprak de Burgemeester de vol gende rede uit: 25 jaren zijn voorbij gegaan sedert H. M. de Regeering van ons land aanvaardde en waar het uw volk een diep gevoelde behoefte is, dezen dag met U. M. te doorleven, geldt dit wel zeer bijzondes voor dc burgerij van da Hoofdstad des Rijks, van da stad, waar de band tussche» U. M. en bet volk van Nederland werd be vestigd, Het is mii dan ook een buitenge, woon voorrecht U. M. hier op dit oogen-, blik namens- het Bestuur dezer Gemeente,J ta mogen begroeten en met een enkel woord uiting ta geven aan de vreugde en dankbaarheid die ons vervalt. Trots de» druk der tijden is deze dag een feestdag in ons vaderland- Immers, vergden zijn wij het niet, hoe het tijdperk U. M. regeering zich in de eerste 15 jaar heeft gekenmerkt doo» groei en bloei, door vooruitgang op schier elk gebied; handel, scheepvaart en industrie ontwikkelden zich gunstig; Wetenschap en Kunst bloeiden. Geldt dit voor ons land in 't algemeen, in het bijzonder kan dit ge zegd worden van de hoofdstad, waarvan de positie in het wereldverkeer zoo belangrijk werd versterkt. Na herinnerd te hebben aan de ernstige gevolgen van den wereldoor log, ook voor ons land besloot de burge meester: het is onze oprechte bede, dat de Allerhoogste U. M. lang èn voor Haar hui$ èn voor ons Vaderland moge sparen, en rij kelijk zegenen en dat Hij moge geven, dat, Nederland zoowel hier als over zee onder Haar regeering weer jaren belev^, waarin welvaart en bloei zich aan breede geeste lijke ontwikkeling moge paren, VOOR DEN POLITIE-RECHTER. Hout-diefstal. Op een terrein in de plaats Zaandam ver rijst een bouwwerk van de woningstichting „Patrimonium", hetgeen uitgevoerd wordt door de N.V. „De Combinatie", welker di recteur, de heer J. Y., te getuigen had in een zaak tegen den bekl. M. T,, een 30-jarig werkman. i Deze laatste had in de afgeloopen maan den Juni en Juli een aantal planken van het bouwterrein ontvreemd, die hij deels ^oor- een kippenhok en deels voor een schutting gebruikte de waards werd op ongeveer 30 geschat. Bekl. bekende als verzachtende omstan digheid voerde hij aan, dat hij in drie maan den geen werk had gehad. Daar de man on gunstig bekend staat en zich, volgens ver moedens, meermalen aan diefstalletjes schul dig maakt, vroeg mr. van Everdingen één maand gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot 14 daj»en. Met peper geworpen. Na behandeling van een tweetal zaken Wét gesloten deuren, had zich een „peper-wer per" te verantwoorden, een 19-jarige bak kersknecht K. J. van F. uit Oude-Wetering. Op 20 Juli 1.1. had deze ruzie gekregen met den 20-jarigen schipper P. L. uit Alke made. De woordenwisseling ontaardde in een scheidpartijtje en over en weer werden wat beleedigende woorden geuit, ook ten nadeele van beld.'s vader. Toen bedacht bekl. een gevaarlijk plan. Hij kocht een zakje peper en toen hij "den schippersjongen op den weg naar Alkemade ontmoette, wierp hij dezen den inhoud van het zakje in het gelaat. Gelukkig waren de gevolgen niet al te ernstig, daar slechts een geringe hor veelheid peper in de oogen geraakte, zooals de betrokken ^getuige verklaarde, wiens va der eveneens ter terechtzitting ^aanwezig was. Politierechter i „Waarom is uw vader meegekomen Get. „Om te luisteren hoe 't afloopen zou." 1 Overeenkomstig den eisch liep deze zaak af met dc straf van 30 boete, subs. 15 dagen. Onverbeterlijk Daarna als beklaagde een 20-jarfg timmer'' man K. E., die thans opgenomen is in het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden. Inder tijd was hij veroordeeld met opzending naa* dit gesticht, hetgeen in Augustus 1921 ge schiedde. Nadien werd hij voor eenigen tijd voorloopig ontslagen. Hij keerde naar zijp woonplaats Zaandanm terug, waar hij bij zijn ouders inwoonde. In de afgeloopeft maand April had hij bij den Zaandamschen rijwielhandelaar Th. S. een fiets gehuurd om werk te gaan zoeken het karretje bracht den berijder in Amsterdam, en al spoedig vond het voor ƒ10 een gereeden kooper. N» deze verduistering gepleegd te hebben, gaf de jongeman zich zelf bij de politie aan. Het O. M. achtte een veroordeeling tot vier maanden gevangenisstraf gewenscht. Na zijn ontslag uit het gesticht zou bekl. dit moeten „uitzitten" ook daarom wilde de politierechter het nog eens met den recidivist probeeren, zoodat deze cr met een voorwaar delijke straf van twee maanden gevangenis^ straf een proeftijd van twee jaar af kwam. In de volgende zaak stond een juffrouw wegens mishandeling terecht, die zij met heli deksel van een pan had gepleegd. Toen het vonnis geveld was, mocht de deksel-furie het „corps-delicti" weer in ontvangst nemen.' Doch tot aller verbazing de anders zoo onverstoorbare veldwachter incluis werd dit geweigerd „de heeren moesten 'm maar houwen." En „de heeren" namen er noodgedwon gen, want de in ontvangstname van het nut tige voorwerp werd pertinent, en ietwat ge ringschattena geweigerd genoegen mee. De Officier van Justitie vond de juffrouw echter toch „geen goede huisvrouw". En zonder deksel vertrok de huismoedef

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3