luchtverkeer. IINNENUN9SGH NIEUWS. MARXTNIEnWS. Vu OBÊAOLOfilE TEIEF09N^-sj bloemen wordt de Koningin zichtbaar. Aan' alle zijden klinkt hoera, en het is alsof de oranjevaandels aan de hooge masten, die het plein versieren. Haar toewuiven. Hare Majesteit buigt naar alle zijden en dan klinkt over het plein de zang van „Apollo„Geuzenvendel op den Thuis- marsch" van F. L. Hemkes. Wanneer de laatste tonen van den zang zijn weggestor ven stapt de Koningin onder luid gejuich in de witte calèche, hetzelfde rijtuig waarin zij naast Haar Moeder gezeten, voor 25 jaren Haar intocht deed. Nu neemt naast Haar plaats Haar Gemaal en tegenover het Koninklijk Echtpaar Hun dochter. w anneer er beweging in den stoet komt, sluiten zich daarbij dadelijk aan de vaandels van het Politiemuziekgezelschap en die van de Koninklijke Zangvereenigingen. Om en achter het rijtuig van de Konink lijke Familie heeft zich de eercwacht ge schaard. Langzaam gaat het den Amstel- veenschen weg en daarna den Koninginne weg op, onder de laan van Oranje door. De jubeltocht Nu komt eerst de versiering op den Ko ninginneweg goed tot haar recht. Op korte afstanden van elkander zijn oranje-velums gespannen, en op kruisingen met andere straten is de reeks velums afgebroken door palen met oranje-doeken naar Japansch model. Langzaam rijdt de stoet voorwaarts en geestdriftig klinken overal de toejuichingen, welke de Koningin en de Prinses, wuivende met de handen, vriendelijk in ontvangst nemen. Hulde van oude vrouwen en mannen. Op den hoek van de Emmaiaan blijft de witte calèche staan voor eene tribune, waarop driehonderd ouden van dagen, ver pleegden van het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Nederduitsche Her vormde Gemeente onder leiding van Me vrouw A. M. T. de Jonge-Post, leidster van de Kabouters van Groep IV van de afdee- „Amsterdam van het Nederlandsche Meisjesgilde, bijeen zijn. Een der oudjes, mej. C. J. Mattiesing treedt op het Koninklijk rijtuig toe en biedt Hare Majesteit bloemen aan, terwijl de oude fc-rouwen en mannen op de tribune een drie- f 'erf „Leve de Koningin" roepen. Ook Prinses Juliana ontvangt bloemen, oie door mej. Lous Flesseman worden over handigd. pan trekt de stoet weer verder naar den Willemsparkweg en ook daar staat aan oeide zijden van den weg een ontzaglijke menigte geschaard, die geestdriftig de Ko- mnklijke Familie begroet. Op de balcons der heerenhuizen en voor de vensters verdringt men zich, om mede te jubelen bij het voorbijtrekken van den ju belstoet, Stapvoets wordt verder gereden en langs de van Baerlestraat, Gabriel Metsustraat. naar het Johannes Vermeerplein. Hare Majesteit wordt toegezongen. j0r "e* buis van den Burgemeester wordt halt gehouden. Een meisjeskoor, be staande uit 160 personen, zingt hier voor net Koninklijk Gezin de volgende twee lie deren: "9, F^ie daar des Hemels Tente spreidt uit Valerius' „Gedenckclanck" en „Zegebede van Catharina van Rennes. Weer worden aan Hare Maefsteit bloe men aangeboden en dan gaat de stoet, waarachter zich telkens de deputaties der deelnemende corporaties met hun vaandels aansluiten, voorwaarts langs de Johannes Vermeerstraat, Honthorsisiraat, Museum straat, Weteringschans. Leidscheplein, Leid- seftestraat naar de Keizersgracht 369, al waar voor het Weeshuis van de Ned. Her- i ormde Gemeente de weezen staan ge- scüaard. 6 Uit hun midden is een muziekkorps, onder leiding van den heer H. V. D. bchoonderbeek, gevormd, dat voor Hare Majesteit ten gehoore brengt: „Geluckig Vaderland" en „O Heer, die daar des He ibels Tente spreidt' beide liederen uit Valerius „Gedenckclanck". Ais wederom aan de Koningin en de - rinses bloemen zijn overhandigd, wordt de i ibeitocht vervolgd langs de oneven zijde jan de Keizersgracht, Raadhuisstraat, N. Z, voorburgwal en Paleisstraat naar den Dam. Alle langs de wegen opgestelde deputa ties van verschillende vereenigingen met hunne vaandels, banieren en vlaggen, heb ben zich dan achter den stoet aangesloten. Het zijn in het gfeheel ruim 400 vereenigin gen, die ieder een deputatie van zes per- S?ntn h®bben kunnen laten deelnemen en wis het Koninklijk rijtuig den Dam opzwaait, bevindt de staart van den stoet zich nog »p de Keizersgracht Op den Dam. Leeg ligt het hoofdplein van onze stad en toch is het zoo vol. Op de straat zelve wordt niemand toegelaten. Het plein is een pompacte menigte. Alle ramen en daken der aanliggende gebouwen zijn dichtbezet van de Nieuwe Kerk tot de Groote Club. De groote tribune recht tegenover het Kon. Paleis, nu met vlaggen en groen keu- Hé gedrapeerd, zit vol met een belangstel lende menigte. Tusschen deze tribune en de afzetting beweegt zich nog een rustelooze menigte, die hoe langer hoe meer, waarop Let oogenblik nadert, dat de Koninklijke §toet op der. Dam zal komen, verstart. Nauw, dicht opeengepakt wacht men op het groote oogenblik, dat de stoet komt. Uit de verte hoort men het reeds; in de Paleisstraat ziet men allerwege wuiven; men rekt de halsen; het eerste rijtuig zwenkt uit de Paleisstraat den Dam op. Weldra wordt ook de witte calèche zicht baar. De eerewacht is in het geweer ge komen; de muziek heft het Wilhelmus aan. De eerewacht van burgers schaart zich en haie, Hare Majesteit betreedt het Paleis, waarop nu de Koninklijke Standaard wordt geheschen. Nog eenige oogenblikken, dan gaan de .alcondeuren open en treedt de Koninklijke Familie op het balcon, terwijl de militaire muziek nogmaals speelt. Intusschen komen de vertegenwoordigers der ruim 400 vereenigingen met htm banie ren, vlaggen en vaandels den Dam opgemar cheerd. Het duurt heel lang voor allen er zijn en telkens weer klinkt gejuich. Wanneer allen aanwezig zjjn, buigen zij en langzaam begint de aftocht, en brengen een vaandelgroet. Inmiddels heeft de Koninklijke Familie zich in het Paleis teruggetrokken. De eerewacht van burgers trekt ook weg en langzaam aan herneemt de Dam zijn gewoon aanzien, vol lawaai van een vroo- lijke mcnschcnmenigte, waarvan nog hon derden het oude grijze Paleis blijven aan staren. Hulde der mijnwerkers van Kerkrade. Aan de grootsche huldebetooging op 6 September a.s. op den Dam zal ook deelne men het vermaarde mijnwerkersmuziekkorps der Domaniale Steenkolenmijnen te Kerkra de in Zuid-Limburg, de „Bergkapeile," zoo als het muziekkorps in den Kerkraadschen volksmond genoemd wordt. De „Bergkapeile" der Domaniale Steen kolenmijnen, hetwelk niet alleen het oudste, doch ook het meest karakteristieke is onder de mijnwerkerskorpsen van alle Limburgsche steenkolenmijnen, werd in 1891 opgericht. De leden, ruim 40 in getal, zijn allen mijn werkers. Typisch, doch sierlijk zijn de uni formen, waarin deze mijnwerker-muzikanten gestoken zijn. Op de wereld-tentoonstelling te Antwerpen in 1894 kende men aan de „Bergkapeile" den eersten prijs toe voor de meest origineele uniform. Donderdag, 6 September, 11 uur v.m. arri- veeren de mijnwerkers aan het Centraal Sta tion te Amsterdam. DE VOEDING VAN GEVANGENEN Op de vragen van den heer Hugenholtz, betreffende de voeding der veroordeelden en het verstrekken van bier aan gevangenen, die veroordeeld zijn wegens een misdrijf, hetwelk met drankmisbruik samenhangt, heeft de minister van Justitie o.m. het vol gende geantwoord. De in bedoelde vragen bevatte mededee- lingen omtrent de voeding der veroordeelden beantwoorden niet aan den bestaanden toe stand. Zij, die reeds veroordeeld zijn, kunnen van het door hen in het strafgesticht verdiende loon wel driemaal per week artikelen uit de cantine betrekken, maar tot de in de cantine voorkomende artikelen behooren niet aar dappelen met groenten, vleesch en jus en aan hetgeen uit de cantine wel kan worden ver kregen wordt niet een half fleschje bier toe gevoegd. Intusschen kunnen in de huizen van be waring veroordeelden tot de pistole worden toegelaten, als wanneer dezen voor eigen rekening de voor de zoodanigen vastgestelde voeding kunnen bekomen. Over de toelating van een veroordeelde tot de pistole beslist de minister van Justitie. NEDERLANDERS IN JAPAN. Bij navraag is ons gebleken, dat aan het departement van Buitenlandsche Zaken, be halve een telegram van den consul te Kobe, dat in het algemeen van de ramp,welke Tokio en Jokohama getroffen heeft melding maak te, nog geen rechtstreeksche berichten be treffende de ramp zijn ontvangen. Omtrent het welzijn van de Nederlanders in de getroffen streek was dus aan het de partement nog niets bekend. Zoodra de gevraagde inlichtingen zullen Zijn ontvangen zullen die door het departe ment van Buitenlandsche Zaken ter alge- meene kennis worden gebracht. (N. Crt.) BETUIGING VAN DEELNEMING. Naar wij vernemen heeft de Japansche tijdelijke zaakgelastigde te 's-Gravenhage het bezoek ontvangen van den ordonnance- officier der Koningin, le luit. Phaff, die hem de deelneming der Koningin kwam betui gen met de ontzettende ramp, welke Japan heeft getroffen. DE ECHTGENOOTE VAN DEN EX- KEIZER. Naar het Corr. Bur. verneemt, zal de ge malin van den gewezen Duitschen keizer in gevolge een reeds vroeger gevormd voor nemen, in de volgende week voor eenigen tijd naar Duitschland vertrekken in ver band met de administratie van haar goe deren, PHILATELISTENDAG. Te Breda is de 14e Nederlandsche Philate- listendag gehouden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Postzegelvereniging Breda. De wethouder Feber voerde er het woord en deed namens den burgemeester van Breda het verzoek te trachten verande ring te brengen in de smaaklooze opdrukken op de Nederlandsche zegels, die daardoor alle kunstwaarde verliezen, wat juist in dezen jubileumtijd zeer te betreuren is. Daarna voerden verschillende vertegen woordigers van bonden en vereenigingen het woord. Er waren ook vertegenwoordigers uit België en Luxemburg. Bij de opening van het congres noemde de voorzitter als binnenlandsch op den voor grond tredend feit het verschijnen van de nieuwe postzegels van 1, 2, 2 en 4 cent. Het resultaat der nationale prijsvraag is, evenals in Duitschland en Frankrijk, ook hier te lande ongunstig geweest. Dat teil slotte de voor uitvoering gekozen ontwerpen niet of slechts ten deele de instemming van het publiek mogen verwerven, is te betreu ren. Het doet echter niets af aan het feit dat men deze algemeene prijsvraag terecht heeft uitgeschreven. Tenslotte bracht spr. een woord van dank aan het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. Hierna voerde de heer Tresling, vertegen woordiger van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, het woord. Hij stelde de zakelijke critiek van het hoofdbe stuur zeer op prijs en feliciteerde de jubi- leerende Vereeniging. Voorts maakte hij melding van het aantal uitgegeven opdruk- zegels 2 cent op 1 cent 80,600 vel, 2 cent op 1% cent 120,000 vel, 10 cent op 3 cent 90,000 vel, 10 cent op 5 cent 28,000 vel, 10 cent op 2ys cent 17,470 vel, 10 cent op 17% cent 5200 vel, 10 cent op 22% cent 5200 vel. Ieder vel bestaat uit 200 zegels. GRATIE-VERLEENING. Maandag is een Kon. besluit van 29 Aug. verschenen, houdende bepalingen ter ver leening van gratie ter gelegenheid van Harer Majesteits' 25-jarig regeeringsjubileum van veroordeelingen. NIEUWE KAMERLEDEN. In de Dinsdag gehouden openbare verga dering van het Centraal Stembureau zijn be noemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer P. J. J. de Wit te Helmond, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het be danken voor zijn benoeming door mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt., tot lid der Tweede Kamer de heer A. J. Loerakker te Schoten ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer F. A. Moerel. tot lid dër Tweede Kamer dé heer IT. A. Leenstra te Haskerhorne ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. Colijn. DE AARDBEVING IN JAPAN. Een Ned. comité tot steunuerleening. Er heeft zich naar de Msb. meldt, te Rot terdam een voorloopig comité gevormd om te komen tot sympathie betuiging en eventueels steunverleening aan de slachtoffers van de aardbeving in Japan. Z. Ex. Jhr. Mr. A. C. D. de Graaff, oud-gezant te Tokio en thans Ned. Gezant te Washington, met verlof hier te lande, verklaarde zich bereid 't eere-voor- zitterschap te aanvaarden, terwijl de heer H. P. van Vliet, consul van Japan tot eerelid werd benoemd. De volgende heeren namen zitting in het voorloopig comité Dr. C. J. K. van Aalst, voorzitter, A. J. M. Goudriaan, mr. J. B. van der Houven van Oordt, ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, IJ. J. H. van der Meulen, H. Nijgh, Ph. van Ommeren Jr., B. Ruys, mr. G. Vissering en E. D. van Walree. HOE HET WERELDRECORD GESLA GEN WERD. Zooals we reeds berichtten, hebben dc Amerikaansche legervliegers, kapt. Lowell Smith en ltn. John P. Richter de vorige week het wereldduurrecord geslagen en gebracht op 37 uur 12 min. Het is echter nog geens zins zeker of dit record zal worden gehomolo geerd, gezien de zeer eigenaardige manier waarop de vlucht mogelij k werd gemaakt. Smith en Richter vlogen een gewoon vlieg tuig, dat onmogelijk genoeg benzine mee kon nemen om een vlucht van langen duur mogelijk te maken. Gedurende de vlucht verscheen echter een ander vliegtuig, be stuurd door ltn. Irvin, boven het toestel van kapt. Smith, en werd aan een kabel een mand met blikken benzine en proviand omlaag ge laten. Ltn. Richter greep het touw onder aan de mand en haalde zoo den benzine- en mond voorraad aan boord. Deze wijze van ravitail- leeren zou vijftien maal geschied zijn. Bij een dier gevaarlijke manoeuvres werd aldus een bericht uit New York het ra- vitailleeringsvliegtuig door een bump de hoogte ingetild, zoodat ltn. Richter die juist bezig was een vleeschpastei aan boord te ne men, mee de hoogte ingetild werd en han gende aan de mand, door het luchtruim zweefde. De toeschouwers te San Diego, die van dit gevaarlijk spelletje getuige waren, beleefden een angstig oogenblik. Luitenant Irvin manoeuvreerde echter zoodanig, dat Richter weer in zijn eigen toestel terecht kwam. Het geheele verhaal klinkt tamelijkAme- rikaansch de kanten sprei op dc hooge estrade, stond open voor icderen blik, en de zonnestralen spiegelden zich als diamanten, die, tusschen de valsche lokken van mevrouw Urach, ver spreid lagen. De hand van de kamenier had de oude dame niet mogen aanraken en het zware zijden kleed sleepte haar nog altijd achterna, als zij gedurig weer door al die kamers liep tusschen gebroken spiegels en meubelen door. De altijd vastgeknoopte kanten sluier was losgegaan en de zorgvuldig verborgen, dun ne onderkin vertoonde zich nu scherp af- geteekend boven den dorren, mageren hals. Ja, zij was oud, de levenszon stond voor dat gebogen lichaam op het ondergaan en toch spookte er voortdurend ééne ge dachte door '<fet oude hoofd, welks slapen nog klopten in koortsachtigen drift: „Wie zal erven van Maurits?" Zij zelve had niet de minste aanspraak op de erfenis van den onverwacht gestorvene niet eens op het bed waar zij op sliep, op het bord, waar van zij at. De handelsraad was vroeg wees geworden; voor zoover zij wist bestonden er geen bloedverwanten die zijn naam droegen, maar hij had, zoo meende zij, meer dan eens geld gezonden aan een arme zuster zijner overledene moeder. Zou die zijn erfgenaam zijn? Dit denkbeeld maakte haar razend ▼an pijn. De vrouw van een gewoon burger man, een klerk, een behoeftige naaister, zou zich in het bezit stellen van den kolossalen rijkdom; en de weduwe van den president, pievrouw Urach die het zich niet meer ELST (Bet.) 3 Sept. Fruitveiling van he den dubb. Witte 2462%, enkele Witte 3646, Reine Claude 1641, Reine Victo ria 2634, Varkenspruimen 6%10, Maat- pruimen 1516, Wijnpruimen 3740, Ca- trienepruimen 910, Beurre de Merode 18 23, Jutteperen 34—45, Clapp's Favorite 3055, Diamantperen 1516, div. Stoof peren 1112, Dikstelen 77%, Scheefjes peren 1112, Chariemonsky 2427, Zo mer Princesse Noble 1516, Zwedenappel 26—28, Keswich Codlin 8%—10, Glas appels 8%10, Earley Victoria 83/410, Zoetappels 1012, Gravesteiners 9%10, gev. Zuur 23%, gev. Zoet 11% et", alles per K.G. 1ste Meloenen per stuk 6075, 2de soort 4050, 2de Perziken per stuk 3 5, 1ste soort 1016 ct. ENKHUIZEN 3 Sept. Slaboonen f 3.20 2.60, snijboonen f 3.205.20 per zak (netto 30 pond) pruimen 1621 ct. per pond Claop's favorite 33 ct., Keswick 18 ct. per K.G. EPE, 3 Sept. Eieren f 78.75 p. 100 st. Biggen f 1624 p. stuk. Aangevoerd 75.000 eieren en 65 biggen. GRONINGEN, 4 Sept. Vee. Kalf- en kmelkoeien le soort f 450480, 2e soort f 325400, 3e soort f 300325, kalfvaarzen le soort f 350400, 2e soort f 250300, varekoeien le soort f 250275, 3e soort f 175 295, stieren le soort f 11.06, 2e soort f 0.880.90, slachtvee le soort f 1.151.18, 2e soort f 1.0811.12 per K.G. slaehtgew., vette kalveren le soort f 1.251.30, 2e soort f 1.101.20 per K.G. slaehtgew., weide- schapen le soort f 3037, 2e soort f 2024, melkschapen f 3848, vette lammeren f 28 30, loopvarkens f 2030, vette varkens f 0.730.75, 2e soort f 0.700.72, Londen- sche varkens f 0.680.70, zouters f 0.69 0.71. Eieren f 5.756.25. Aanvoer 210 vette koeien, 218 vette kal veren, 348 kalf- en melkkoeien, 62 stieren, 694 schapen en lammeren.'GSl vette - en Lon- densche varkens, 662 magere varkens en big gen. De handel in kalf- en melkvee was minder vlug en met lagere prijzen. Slachtvee prijs houdend/ Stieren ruim zoo hoog. Vette kal veren wegens erooten aanvoer iets minder vlug en nauwelijks prijshoudend. De handel in wolvee had in alle soorten een prijshoudend verloop. Vette varkens ruim zoo hoog. Zou ters Winder vlug en nauwelijks prijshoudend. Londen varkens, loopvarkens en biggen prijs houdend.. SNEEK, 4 Sept. Vee. Ter markt waren 115 melk- en kalfkoeien f 210470 29 vette koeien f 200460 stieren f 30 vette kalveren f 35—36 615 graskalveren f 50 120 44 nuchtere kalveren f 1420 pin ken f 82 schapen f 3850 46 lammeren f 2636 821 varkens f 80150 154 big gen f 14—22. Men betaalde voor vette runderen 52% 57% s., dito kalveren 5562% c., dito var kens 3438 c., zouters 3537 c., Londen- sche varkens 3537 c. De handel in melk- en kalvekoeien, vette koeien en wolvee was traag in varkens vlug in vette kalveren en biggen prijshoudend in graskalveren goed ;in nuchtere kalveren kalm VENLO, 3 Sept. Eieren. Op de heden ge houden eierveiling werden aangevoerd 175.000 eieren. Kipeieren deden van f 6.20 7.50. zeer zware f 9 eenden- f 7. BOVENKARSPEL (Station), 4 Sept. Aardappelen. Koks, Due en Ninetyfold f 2.252.50, Schotse f 2.652.80, kleine f 0.75—1.30, ronde f2.15, blauwe f2.35—2.65 bonte f 2.4, kriel f 0.30 per baal. Aangevoerd 650 baal. Uien groote gele f 2.202.25, kleine gele f 1.751.85 per baal. Aange voerd 75 baal. Bloemkool le soort f 1528, id., 2e s. f 819„ id. 3e s. f 2.804 per 100 stuks. Aangevoerd 105000 stuks. Rooae kool f 2.503.60 per 100 K.G. Aangevoerd 52.800 K.G. Gele kool f 5.20—6.50 per 100 K.G. Aangevoerd 6350 K.G. Witte kool f 1.802.60 per 100 K.G. Aangevoerd 53.700 K.G. Slaboonen f 2.504.30 per 15 K.G. Aangevoerd 650 zak. DEVENTER, 4 Sept. Vee. Op de markt bestond de aanvoer uit 103 runderen en 70 kalveren. De handel in runderen was slap, die in kalveren iets beter. Drachtige koeien f 350400, guste koeien f 175250 drach tige vaarzen f 225300, drachtige pinke f 175225, guste pinken f 150170, gras kalveren f 6080, nuchtere kalveren f 8 15, stieren f 0.8C0.90 per K.G., en vette koeien f 1.001.10 per K.G. slachtgewicht. ENKHUIZEN. 4 Sept. Blauwe aardappe len f 2.30f 2.60, kleine blauwe f 1.10 per baal (100 pond.). Slaboonen, enkele f 44.10, dubbele f 2.803.60 snijboonen f 4.40 5.70 per zak (netto 30 pond). Keizersperen 20 ct., clapp's favorite 37 ct., jutten 46c., glas appelen 16 ct., alles per K. .G. 's HERTOGENBOSCH. 4 Sept. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 16.825 K.G. Prijzen f 1.842.04. ROOSENDAAL 4 Sept. Boter, Prijzen goohste f 2.09, midden- f 2.04 laagste f 1.97. VEENENDAAL, 4 Sept. Eieren. Aan voer 270.000 stuks. Prijzen f 7%8.75. AMSTERDAM, 4 Sept. (Noteering v/h. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene). Yellow Transparant f 2652, Madeleine f 26—52, Codlin Keswick f 15—22, The Queen f 22—28, Lord Suffield f 20—26, Zweden appelen f 2634, Gamerensch zuur f 1218, Glasappelen f 1822, Char- lemonsky f 2226, Bloeme f 1622, Clapp's favorite f 3850, Jutteperen f 5062, Hee renperen f 1218, Beurre d'Amalis f 24 28, Beurre de Merode f 1824, Damperen f 1420. Van As peren f 1618, Dirkjes peren f 2220, Suikerperen f 1526, Poire Madame f 2840, Madame Tryve f 2632, Reine Victoria f 5864, Reine Claude f 28- 42, Blauwe pruimen f 1426, Witte prui men enkele f 1824, id. id. dubbele f 34 44 per 100 K.G. Perzikpruimen f 4.20 6.10 per 100 stuks Druiven f 0.700.90, Aardbeien f 0.801.14 per K.G. Perziken I f 0.15—0.26, id. II f 0.05—0.13, Meloenen groote f 0.30—0.85, id. kleine f 0.25—0.45 per stuk Bloemkool f 2127, Komkom mers f 4.508, Andijvie f 57.50, Sla f 2.203.10 per 100 stuks Tomaten f 0.36 0.54 per K.G. Snijboonen f 3644, Prinsesseboonen f 3640, Dubb. boonen f 2230. Nieuwe Aardappelen f 4.206.20; id. id. Drielingen f 7.8010.40, id. Hille- gommer Zandaard3ppelen f 7.6010.50, id. id. Drielingen f 4.50—7.10 per 100 K.G. Bloemen, Rozen f 4.509, Chrysanthemums f 15—24, Kelken Lelies f 14—20, Am. Anjers f 59, Gladiolen f 1.505, Dallas f 36.50, Snijgroen f 2.5015 per 100 st. AMSTERDAM, 4 Sept. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte /4.60-4.70, id. blauwe /4.50-4.60; id. eigen heimers f f 3.253.60, id. blauwe eigenhei mers f 4.304.40, Friesche borgers f 1.75 2.90 (met zieke), id. blauwe borgers f 4., Hillegommer zandaardappelen f 5.50—6.50 per ILL. BODEGRAVEN, 4 Sept. Kaas. Ter markt waren 400 wagens. Prijzen le soort f 4750. 2e soort f 4044, rijksmerk f 4256. Handel vlug. GRONINGEN, 4 Sept. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt 4 Sept. .28 Aug. Zomertarwe f f Roode tarwe 9.0011.00 Witte tarwe 9.0011.00 Inl. rogge „6.00-9.12% 6.00— 9.00 Wintergerst 7.008.50 7.008.50 Zomergerst 8.0010.15 8.0010.25 Witte haver 8.00—10.00 9.00—10.00 Gele haver Zwarte haver 6.008.50 6.008.50 BI peulerwt. Gr. erwten 17.00—21.75 15.00—20.50 Schokkers 14.00—20.00 ,50.000—90.00 Paardeboonen Wierboonen Waalscheid.' Koolzaad 14.0020.00 Karwijzaad 60.00-102.00 Geel most.z. .- Kanariezaad Lijnz. bl.bl. Idem witbl. BI. tnaanz. De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kannariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 c. per K.G. PURMEREND, 4 Sept. Kaas. Aanvoer 14 stapels fabrieks- f 47, met rijksmerk f 51.50, 59 stapels boeren- f 44, met rijksm. f 49, 4 stapels Goudsche f 40, m. rijksm. f 45. Boter. Aanvoer. 1020 K. G. f 22.10 per Kilogram. Vee. Aanvoer 670 runderen w.o. 400 vette koeien f 0.901.25 per K.G. gelde koeien f 175350 melkkoeien f 30Ö450 80 vette kalveren f 1.101.45 per K.G. 100 nuchtere kalveren J slachfkalveren f 1530) fok- en mest-kalveren f 3050 68 stieren f 0.85 per K.G. 32 paarden f 150250 370 vette varkens f 0.780.83 zouters f 0.740.76 81 magere varkens f 2045 290 biggen f 1625 610 schapen f 30 48 690 lammeren f 2036 27 bokken. Handel in runderen en schapen traag prijs houdend, kalveren en varkens vlug en hooger in prijs. Eieren Kippen f 77.50. Fruit100 zak appelen f 23 100 zak peren f 23 per zak. AMSTERDAM, 3 Sept. Aardappelene (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bont f 4.504.75, idem blauwe f 4.404.50, idem eigenheimers f 3.253.40, id. blauwe eigen heimers f 4.254.40, Hillegommer zand aardappelen f 5.506.50, Schoolmeesters f 4.20, Andijker muizen f 3.50 per H.L. AMSTERDAM, 3 Sept. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 512 vette koeien, waarvan de prijzen waren le. kw 125130 ct., 2e idem 110—120 ct., 3e idem 95105 per K.G. 30 stieren, 90110 ct» per K.G. 100 melk- en kalfkoeien f 325— 450 per stuk 208 vette kalveren le. kw. 100 95, idem 2e kw. 8090 per K.G.28 nuchtere kalveren, 2026, 102 schapen f 40 45, 39 zuiglammeren f 3040 per stuk 612 vette varkens, Hollandsche le. kw. 100— 102, idem 2e en 3e.,9092. Overz. en Geld» le kw. 100102 per K.G. 24 paarden. APELDOORN, 3 Sept. Kieren. Aanvoer 100.000 stuks. Prijzen hoogste f 9.25, mid den- f 8.60, laagste f 8. Handel vlug. AXEL, 1 Sept. Granen. Ter markt van he den werd genoteerd Tarwe f 11; rogge f 7.25 gerst f 8.25 erwten f 10. VAM ONXE iilcte HET ITAL1AANSCH-GRIEKSCH GESCHIL. ROME, 4 Sept. Het bericht over de bezetting, door Italië, van de eilanden ten Zuiden van Korfcue is van allen grond ontbloot. ROME, 4 Sept. De Grieksche zaak gelastigde heeft gisteren aan den Franschen zaakgelastigde haar antwoord op de nota van den Gezantenraad overhandigd. De hoofdpunten van biet anwoord Izijn: Ten eerste vraagt het de samenstelling van een internationale commissie van onderzoek om nasporingen te doen op Albaneesoh grondgebied. Vierder zegt het, dat niet tegenstaande de activiteit, door de Griek sche autoriteiten ontplooid bij het onder zoek, zij er niet in zijn geslaagd de moor denaars He vinden, noch de oorzaken van de misdaad vast te stellen. Ten tweede verzoekt het den Gezantenraad, al zijn. invloed aan te wenden om Italië te nopen, de schadeloosstelling en genoegdoening in te trekken, die het gevraagd heeft. Ten derde vraagt het de onmiddellijke ontrui ming van Korfoe. Het Grieksche antwoord spreekt niet over de genoegdoening en schadevergoe ding, door Griekenland aan Italië te gerven voor den moord op de missie. PARIJS, 4 Sept. De volledigte tekst van het Grieksche antwoord op de nota van den Gezantenraad nopens den aanslag op de Italiaansche missie is vanochtend op de Quai d'Orsay aangekomen. Men ver wacht een spoedige bijeenroeping van den Gezantenraad. ROME, 4 Sept. In den ministerraad heeft de eerste minister bij het begin van de zitting eenige korte verklaringen over den buitenlandsdhen toestand afgelegd. Te Korfoe, zeidc hij, is de toestand volkomen normaal, de bevolking rustig en het garni zoen voldoende voor elke gebeurlijkheid. De Europeesche publieke opinie begint haar houding te wijzigen! De stemmen vóór de actie van Italië vermeerderen. Onge twijfeld blijft de Italiaansche openbatla meening uiterst verwonderd en pijnlijk getroffen door de houding van een groot deel van de Englelsche pers. Ik hoop zoo ging Mussolini voort dat deze bran dende les van politiek realisme, die van over het Kanaal tot ons komt, Italië defi nitief zal geniezen van de ziekte der con- ventioneele frases. Wat betreft den Raad van den Volkenbond deze heeft blijk gegeven van de neiging om de taak op zich te willen nemen van de kwfestie te leiden. Dit is volkomen ongeoorloofd. De Italiaansche afvaardiging zal daarom vol houden, dat de Raad van den Volkenbond om drie fujidamenteele redenen tobsoluüt onbevoegd is om over een kwestie te oor dcelen, die buiten dc grenzen van de ar tikelen van het voikenbondsverdrag, waar op Griekenland zich beroept, valt. Mocht de Raad zich desniettegenstaande bevoegd verklaren, dan staat Italië voor de vraag om in den Volkenbond te blijven of er uit te treden. Ik heb reeds een besluit ge nomen met het oog op de tweede moge lijkheid en vraag, of de ministlerraad ver klaart, dat zij het eens is met de formeele instructies, gisteren aan Ginsati gegeven, die door Salandra zullen worden uiteen gezet in den Volkenbond. De ministerraad keurde de houding van zijn voorzitter volkomen goed. ROME, 4 September. In tegenspraak met anders luidende berichten wordt officieel meegedeeld, dat van een onder de wapens roepen van Italiaansche onderdanen geen sprake is. DE KLEINE STATEN TEGEN ITALIË. GENèVE, 4 September. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat hedenochtend bij de verkiezing van een voorzitter van de eerste commissie (Volkenbond) voor welken post de Italiaan Scialoja de eenige candidaatge- stelde was, de Zwitser Motta al bij de twee de stemming met 23 tegen 20 stemmen werd gekozen. Het was de Zweedsche vertegen woordiger, die het voorstel deed, Motta te kiezen. Alle kleine mogendheden hadden een blok gevormd om den Italiaanschen can- didaat te weren. ZUID-SLAVIË EN HET GRIEKSCH-ITA- LIAANSCH GESCHIL. BELGRADO, 4 September. Doordat er ver schillende ministers afwezig zijn heeft er geen ministerraad of bespreking van minis ters plaats gehad. GRATZ, 4 September. De Gratzer Tage- post verneemt uit Belgrado: De Grieksche gezant bij de Zuid-Slavische regeering heeft ccn nota van zijn regeering overhandigd, waarin zij meedeelt, dat Griekenland bij den Volkenbond alle stappen tot een rustige op lossing van het conflict heeft gedaan, maaf dat, als deze geen succes zouden hebben, de Grieksche regeering bereid is, de souve- reiniteit van de Griekschen staat ook met geweld van wapenen te handhaven. DANTZIG, 4 September. De Zuid-Slavi sche studenten aan de technische hooge- school te Dantzig, hebben bevel ontvangen, zich voor den krijgsdienst aan te melden en zijn dientengevolge naar Zuid-Slavië vertrok ken, Men leidt hieruit af, dat Zuid-Slavië mo biliseert. DE BESCHIETING VAN KORFOE, LONDEN, 4 September. Het hier gepubli ceerde verslag van den Amerikaanschen, kolonel Lowes over de beschieting van Kor foe, waarvan een aantal burgers en verschil lende kinderen het slachtoffer zijn gewor den, wekt hier groote verontwaardiging. Men hoopt nog steeds dat Italië ervan zal zijn te overtuigen, dat de regeling van het geschil in handen yan den Volkenbond dient te worden gelegd. In zakenkringen ia men heden ietwat optimistischer en ook het besluit van Baldwin om ten minste tot 10 September te Aix les-Bains te blijven, heeft een kalmeerenden invloed. Niemand gelooft, dat Mussolini gevolg zal geven aan zijn dreigement om uit den Volkenbond te treden, zoo deze aan Italië zijn inmenging oplegt. DE VIERDE VOLKENBONDSVER GADERING. LONDEN, 4 September. In de zitting vaq den Volkenbond te Genève is Lord Robert Cecil, de eerste Britsche gedelegeerde, tof vice-president gekozen. RIJKSKANSELIER STRESEMANN, BERLIJN, 4 September. De Rijkskanselier dr. Stresemann zal Donderdagavond de gast zijn van de vereeniging van buitenlandscha journalisten te Berlijn. DE REDE VAN DR. STRESEMANN. BERLIJN. 4 September. Naar de Duitschi- nationale bladen meedeelen, Is men over die gedeelten der rede van dr. Stresemann, die op de buitenlandsche politiek betrek king hadden, in Duitsch-nationale kringen uiterst ongerust. Naar de pers-centrale van die partij meldt, heibben om die reden de Duitsch-nationale leden in de Rijksdagcom missie voor de buitenlandsche aangelegen heden aan den tijdelijken commissie-voor zitter verzocht, de commissie onmiddellijk bijeen te roepen, DE RAMP IN JAPAN. PARIJS, 4 Sept. De Fransche consul te Sjanghai, wien door hlet ministerie van buitenlandsche zaken opdracht was gege ven, zich in verbinding te stellen met de Fransche diplomatieke agenten in Japan, heeft gteen antwoord gekregen. LONDEN, 4 Sept. Lord Curzon heeft van het eerst beschikbare oogenblik na zijn terugkeer van het rasteland gebruik gemaakt om den Japanschen gezant die be tuiging van diep medegevoel der Engelsche regeering en van zich zelf over te brengen en zijn sympathie uit te spreken met de Japansche regeering in dit uur van zware beproeving. Hij verzekerde den gezant, dat de Engelsche regeering bereid was tot het verleenen van alle mogelijke hulp, die in haar macht stond om de nooden, door de katastrofe veroorzaakt, te helpen lenigen. De Britsche admiraliteit heeft de officieren in de Chineesche Zee bevolen zich ter be schikking van de Japansche regeering t« stellen. Tot dusver heeft men nog geen verbin ding gekregen met de Engelsche diploma tieke vertegenwoordigers te Tokio, zoodat het lot van den gezant en zijn staf en van de in Japan wonendie Britsche onderdanen nog steeds reden tot bezorgdheid geeft. De Engelsche consul te Kobe heeft in het kort verslag uitgebracht over de verwoesting te Tpkio en Yokohama, doch uit officileela bron staan geen verdere bijzonderheden ter beschikking behalve de mededeeling, dat men gelooft, dat verschillende gezant schappen zouden zijn verwoest. De Britsche gezant zelf bevindt zich in Engeland met verlof en men verneemt, dat d!e zaalcgelas» tigde niet te Tokio was toen de ramp plaat# had. Te Yokohama zijn onder de Euro peanen vele slachtoffers gevallen. kon voorstellen hoe men zonder een zacht bckleedc, met zijde gevoerde equipage van de eene plaats naar de andere kon komen, hoe men zonder kok en zonder lakeien ach ter tafel behoorlijk kon eten, hoe men in een bed kon slapen zonder een prachtigen met satijn of fluweel versierden hemel zij zou hare oude meubels weer van den zol der halen en een heel klein huisje huren, waar geen stal zou zijn vol prachtige paar den, geen bedienden in livrei en geen vorste lijke keuken want zij en hare kleindoch ters waren immers geen bloedverwanten van den millionair, die zonder testament gestor ven was. De heeren uit den omtrek waren tot mid dernacht bij de oude dame gebleven, en al had wien ook het punt ciet opzettelijk aan geroerd, toch was er, te midden van de al gemeene ontsteltenis over het vreeselijk voorval, hier en daar een zacht woord ge fluisterd over de geduchte verwarring, die noodzakelijk, bij de regeling van het ver mogen, zou voordoen, daar de handelsraad -ijn boeken en papieren In den toren placht te bewaren en geen stuk papier terecht ge komen was. Maar al waren er ook verbazende sommen in de lucht gevlogen stond zij. de oude dame daar niet op een grond en bodem, die oo duizenden geschat werd? Was niet in den kelder, onder hare voeten, de zilver- kamer? En welk een onnoemelijke waarde stak er in die verzameling s%l;derijen van de eerste meesters! Dat alle^^fc; genoeg, om mevrouw Urach hef weelderige, schoone leven eener rijke vrouw te verzekeren tot haren dood toe, als de hooggeboren dame het bewijs maar voor den dag kon brengen, dat liet bloed van den touwslagerszoon ook door hare aderen vloeide. En ook óver haar, die daar in Henriette's kamer lag, was gefluisterd; men wist, dat het geheele vermogen van de kleindochter van den molenaar zich in den toren bevond Mevrouw Urach had, in hare onrust, slechts met een half oor geluisterd; wat ging haar dat woekergeld aan van den vroegeren mo lenaarsknecht? Flora daarentegen had, met de merkwaardige kalmte, die zij te midden van het gruwelijke voorval niet verloor, alle mogelijke gevolgen berekend, die liet verlies van de papieren voor hare stiefzuster kon meebrengen. Daar had iets zeer bitters en toornigs op haar Rómcrsgelaat gelegen, toen zij tegen tien uur van boven gekomen was. Zij, het gevierde middenpunt van den gezclligen kring, het schoone meisje, welks lijn oordeel en heldere geestesgaven den toon *iven bij liarc kennissen, zij had, tot hare diepe ver ontwaardiging, in de „zoogenaamde" zieken kamer de rol van „overtollige" kunnen spe len. Behalve Henriette, die op de canaoé liggende, Kathe voor geen geld had willen verlaten, was Bruck's tante ook op de villa verschenen. Zij had er hare toevlucht ge zocht, want in het huis bii de beek, dat nog dichter bij de villa clan hij den toren lag, waren de schoorsteenen door het dak ge stort, in den zuidelijken waren breede scheu ren ontstaan, de glazen waren alle stuk gesprongen en geen deur kon meer worden gesloten. De dame die bij haar inwoonde, had met dc meid haren intrek genomen in den molén en de dokter had twee wakers belast met het toezicht gedurende den nacht. Bij het bed der gekwetste was voor Flora geen plaats. Aan het hoofdeinde zat de tante met een beschreid gelaat, tegenover haar had de dokter plaats genomen. De oude vrouw had zich gedragen, als was dc lichte verwonding van Kathe en hare lang aan houdende bewusteloosheid de grootste ramp van alle, en de dokter had zijn stoel geen oogenblik verlaten alleen dan liet hij de hand even los, als een nieuwe omslag op haar hoofd moest worden -'elegd. Zooveel zorg. zooveel oplettendheid voor „het ster ke, lange meisje met de zenuwen en de le dematen eener houthakkersdochter," kalm te moeten aanzien, daartoe had meer geduld, meer zelfbeheersching behoord dan Flora be zat. Moe van het eeuwige gefluister en over tuigd, dat er met die ontstelde menschen hier geen verstandig woord te spreken viel, was de schoone bruid naar beneden gegaan, al leen en diep gertriefd de dokter had haar zelfs dc deur niet uitgelaten, veel minder nog haar dc trap afgebracht. Natuurlijk ging zij niet naar bed; zij had het toilet voor de ver ongelukte bruidspartij afgelegd, hare zachte leden io een wit kasemiren ochtendkleed gewikkeld en was tegen den morgen even op het rustbed gaan liggen. De vroegere werkkamer was zoo ontta keld, zoo ledig geworden, dat zij haast niet te herkennen viel. De zwarte schrijftafel stond leeggeruimd en bestoven in een hoek, de boeken waren uit de kast gehaald en in kisten gepakt. De zwart marmeren zuilen met de statuetten er op waren gevallen; de met onzekere hand aangestoken hanglamp walmde en wierp op alles een leelijk licht, en toen de morgen aanbrak en net daglicht ook hier door de gebroken ramen scheen, toen vertoonde die lamp een zoo roodach- tigen gloed als gloorde zij voort, ter herin nering aan den brand in den toren. Bij het aanbreken van den dag had Flora hare kamenier naar boven gezonden, om den dokter te vragen dat hij bij haar kwam; zij hoorde hem met vasten tred door de gang hare kamer naderen. IJlings de blonde lokjes even terecht schikkend, drukte zij het bleeke gelaat iets dieper in het rood be- kleede kussen, en zag naar de deur waar door hij binnen moest komen. Hij betrad den drempel. Nooit had zij hem zoo gezien en daarom stond zij onwillekeurig en werktuigelijk op, als had een vreemde man den voet in haar vertrek gezet. „Ik ben niet wel, Leo." zei ze zacht en zonder den verbaasden blik af te wenden van het gelaat, dat wel bleek en afgemat er uitzag, maar tegelijk een zoo helderen glans vertoonde van inwendigen vrede, dat het wel scheen of Bruck een geheel ander karakter had aangenomen. „Mijn hoofd brandt de ontsteltenis en de natte voeten hebben mij de koorts bezorgd." Zij voegde die woorden er aarzelend bij, terwijl de dokter 'n koelen doktoraal onderzoekenden blik op haar sloeg. Die blik bracht haar bloed aan hei koken. „Pas op Bruck!" zei ze met kalme stem, maar haar boezem hijgde en de wenkbrau wen werden zoo dicht saamgetrokken, dat twee diepe rimpels in het blanke voorhoofd gegroefd stonden. „Ik verdraag nu al maan den lang geduldig, dat uwe praktijk de ge liefde is, waar ik mij naar te schikken heb." Zij haalde de schouders op. „Ik berijp da? dit mijn noodlot blijven zal, en ben sterk ge noeg van geest om mij daarover heen te zet ten; want die toewijding at zijn beroep brengt den man in aanzien, «iens naam ik draag." Bij dit woord wendde zij het hoog geheven hoofd af en zag rond, als had zij daar de geheele wereld, die zijn beroemden naam overal deed weerklinken, voor zich, [Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6