fr "kA DAttlAATJES CJ Donderdag 6 September 1923 4°stQ Jaargang No. 14529 Van Alles en van Overal. UIT DEN OMTREK* i> £>rr DE INTOCHT DER KONINGIN. BERICHT. Wegens het Jubileumfeest van H.M. de Koningin verschijnt de „N. Haarl. Crt." /heden in een verkorte en vervroegde editie. C /NOORDWIJKERHOUT. HILLEGOM. BENNEBROEK. NOORDWIJK. rtr hfrr Ja? Aan H. Af. Koningin Wilhelmina- op Haar 25-jarig Regeering-Jubileun 1 J. J. WEBER ZOON - Opticiens - Fabrikanten i Koningstraat 10 Haarlem WARMOND. IJMU1DEN. LEIDEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 (Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, 'elefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. |D> Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting, i Advertentiën tusschen den tekst' als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac- tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag' en aanbod-advertentiën 14 regelt 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling.! 7. Amsterdam, 5 September. 't Was schitteréndl 1 Na al de pessimistische opmerkingen die Ik in de laatste weken alzoo gehoord had en de vrees die werd uitgesproken, dat het bij den intocht der Koningin in de hoofdstad wel eens tot onaangename botsingen zou kunnen komen, omdat van zekere zijde druk propa ganda gemaakt werd voor ordeverstoring, is me deze blijde intocht onzer Koningin een 'Openbaring geweest. Een openbaring! Want ze heeft me bewe gen, dat ook de Amsterdammer in zijn bin nenste nog de echte Oranje-klant is. r Bij de gewone jaarlijksche bezoeken die de Koningin aan de hoofdstad brengt, is er in de laatste jaren van enthousiasme niet zooveel meer te bespeuren geweest, als cfat vroeger wel het geval was. En dan dacht ik wel eens, dat dat toch een veeg teeken was, dat het wees op een veld winnen van de socialistische idee, op een onverschillig heid der massa ten opzichte van het Huis yan Oranje. Maar ik ben bekeerd! De Amsterdammer komt niet zoo gauw 'los, hij uit zich niet zoo gemakkelijk, iets ,wat' weliswaar van iederen Nederlander kan gezegd worden, maar wat voor den Amster dammer in dubbele mate het geval is. En wat dan soms onverschilligheid lijkt, is dik- .wijls niets dan een soort valsche schaamte: men wil anderen niet laten zien wat er in •zich omgaat. j Maar als ze los komen, de Amsterdam mers, houd je dan vast! j Dan is er geen houden meer aan, dan uiten ze zich zoo hartstochtelijk, dat ze het bun zelfs in het zuiden van Frankrijk of in Italië niet zouden kunnen verbeteren. Zoo'n uitbarsting heb ik ook vandaag veer meegemaakt en als oud-Amsterdammer leed het me goed weer eens te zien, dat ze het toch nog kunnen. L' Ik heb, vijf-en-twintig jaar geleden, ook .den intocht van de Koningin meegemaakt, ik 'heb ook toen, evenals nu, van heel nabij al wat er op den intochtweg gebeurde, kun nen zien en hooren. Ook toen was het schit terend, ook toen was er een buitengewoon enthousiasme. Maar de geestdrift van van daag won het toch. f Het begon al in het kleine stationnetje aan den Amstelveenscheweg, waar de Ko ninklijke familie aankwam. Er waren maar weinig menschen op het perron; de ruimte liet geen groote menigte Joe. Maar die weinigen, waaronder veel iautoriteiten, gemeenteraadsleden enz. barst ten, nadat de dochter van den burgemeester iaan de Koningin en de jongste kleindochter 'van jhr. Six aan prinses Juliana ruikers had den aangeboden, in een spontane huldebe tuiging los. Toen de toespraak van den bur gemeester en het antwoord der Koningin en dan naar buiten, Daar, voor het station, bleef ide Koningin staan, blij kijkend naar de Ienorme menschenmassa die er zich verza meld had: op straat, voor de ramen der hui len en op de daken. En uit de kelen van die allen steeg één lange juichkreet op, die aanstormde op de Koningin en haar wel moét ontroerd hebben. Toen, plotseling, zette de Koninklijke Liedertafel „Apollo" het lied: 't Geuzenvendel op den thuismarsch in, dat indrukwekkend de ruimte vulde. En meer, nadat nog twee andere liederen waren ten gehoore gebracht, toen de Koninklijke fami lie plaats nam in de prachtige calèche in roomkleur met goud, zwol het gejubel aan tot een orkaan. Toen begon de tocht door de stad een zegetocht, zooals ik er nooit nog een heb bijgewoond. Bijna twee uren duurde de rit, die stapwaarts werd gereden en heel dien langen tijd was één lang aanhoudene ju belkreet. Goddank, ons volk houdt nog van zijn Ko ningin, dat is op dezen dag wel heel duide lijk gebleken. Laat me nu nooit iemand meer vertellen, dat de Oranje-gezindheid van ons volk aan het slijten is na wat ik vandaag gezien heb, heet ik het hem liegen. Ik zou wel eens willen weten, hoeveel duizenden neen, hoeveel honderdduizen den de Koningin bij haar intocht hebben tóe- gejuicht. Langs heel den langen weg stonden in dichte rijen de menschen geschaard, en dat waren er al heel veel, maar meer nog stonden er achter de vensters, op de bal kons, op de stoepen of zaten op de in win keletalages en in portieken getimmerde tri bunes. Geen raam, of er verdrongen zich toch minstens tien personen achter, geen balkon, of het dreigde naar beneden te stor ten door den last der velen die er op ston den. En waar de stoet een gracht passeerde, daar waren ook nog lange rijen zolderschui ten met enthousiaste menschen gevuld overvuld vaak. Een eenig gezicht leverde de Leidsche gracht bij de Keizersgracht op; ze lag geheel vol met schuiten, waarop duizen den menschen gepakt waren, zoodat er van water en schuiten vrijwel niets meer te zien was. Het was een zóó aardig en eenig ge zicht, dat de Koningin, toen zij er passeerde, haar rijtuig eenige oogenblikken liet stil houden, om er even naar te kijken. Op den Koninginneweg, in het begin van den weg dus, hadden de bewoners er wat op gevonden, om aan de wel mooie, maar toch wel eenigzins te strekke, te doode versie ring van oranje lappen, die langs den ge- heelen intochtweg was volgehouden, wat le ven te geven. Uit alle vensters werd rijkelijk met serpentines geworpen, die in de boomen en aan de versieringen bleven hangen. Die lange smalle, papierstrooken, wapperend in den wind, gaven vroolijkheid aan het geheel en droegen er voor een niet gering deel toe bij, om de stemming nog opgewekter,' nog blijder te maken. Ik zal hier niet vertellen van de vele ma len dat de stoet halt moest houden, om de Koningin gelegenheid te geven een ruiker in ontvangst te nemen of een lied aan te hoo ren, het is niet mijn doel, hier een geregeld verslag te schrijven van wat er voorviel. Ik wil alleen maar een indruk geven van wat het was, er op te wijzen, van hoe groot be lang deze zegetocht onzer Koningin is ge weest, óók voor ons volk. Want hij heeft het onloochenbare bewijs geleverd, dat het Nederlandsche volk, al heeft het dan ook na den oorlog om zich heen de kronen in massa zien vallen, nog steeds in zijn overgroote meerderheid niet geneigd is, om ook hiér het gekroonde hoofd door een ongekroond te vervangen. Deze 5de September is voor onze roodc broederen tot een bittere, voor de Oranje mannen tot een blijde, voor heel ons volk tot een zegenrijke geworden. ARTHUR TERVOOREN. i jd Gemeenteraad. Vergadering van den ge- ffccenteraad van Noordwijkcr hou t op Dinsdag 14 September 1923, des n.m. te 2 ure. Tegenwoordig alle elf leden. Voorzitter de burgemeester. 1 De burgemeester opent de vergadering met l^ebed. 5 Vervolgens wordt overgegaan tot foeëedïging der raadsleden. Hoofd voor boofd leggen de raadsleden «de eeden van trouw en zuivering af in han den van den voorzitter. Daarop feliciteert de voorzatter de raads leden in ongeveer de volgende bewoordingen: Mijne Hoeren! Nu gij in mijne handen de eeden van trouw van trouw aan de Grond meet en de wetten des Rijks en van trouw aan de belangen der gemeente en van (zuivering dat gij nimmer iets hebt aan genomen of zult aamygnen om in uwe func tie te doen of te laten hebt afgelegd, zijt gij volledig tot raadslid geïntroduceerd. Gaarne feliciteer ik u met de onderschei ding die u is te beurt gevallen, want het is inderdaad eene onder scheiding door het ver trouwen der kiezers naar dten raad te worden •afgevaardigd. Mijne heeren, oude Raadsleden, gij zijd weer «maniern herkozen, zonder eene enkele uit zondering treedt zij weder in de gelederen. 1 Is een feit, dat zelden zal voorkomen, een 'feit, dat u eert, maar een tót dat ook eene ;eer is voor de kiezers. Het wijist uit, dat de kiezers in kalme bezorgdheid hebben geoor- ïdeel'd, dat zij hebben begrepen dat ook raads leden menschen zijn; menschen met mensche- lifke zwakheden en gebreken en dat zij daar- 'om van de raadsleden niet meer kunnen p eischen, dan dat zij volgens hunne beste 'overtuiging de gemeentelijke belangen behar tigen. De meerderheid der kiezers is er zich blijkbaar van bewust geweest, dat de beste stuurlui aan den wal staan, dat het gemak kelijker is langs den wal te gaan staan schreeuwen, dan de boot door de branding rs helpen. Ook de nieuwe raadsleden heet ik hartelijk ^welkom. Verschillenden hunner zijn mij reeds van meer nabij bekend!, ik noem o.a. den heer Oostdam, ondier wiens gastvrij dak ik een jaar heb vertoefd'; ik noem den heer v. Dijk, met wien ik in zijn kwaliteit van voor zitter der Oranjevereendging meermalen in aanraking kwam. Ik heet hen met de heeren v. Parera en Langeveld welkom in ons mid- jfen. Heeren raadsleden, eene eerste vereischte voor u is dat gij behoorlijk kennis neemt van de zaken, die hier aan de orde zullen worden gesteld. De stukken, die op de raads zitting worden behandeld, liggen steeds en kele dagen te voren ter visie, ik hoop dat gij dó gelegenheid niel zult verzuimen om er kennis van te nemen. Ik druk hierop spe ciaal, omdat op dit punt nog wel eens wat je kort wordt geschoten. Dan vraagt men Van u eigen inzicht, zelfstandigheid van oor deel. Een Franscih spreekwoord zegt: Du choc des opinions jaiüit la vérité, wat men in 't Hollandsch zou kunnen vertalen als: Toet sing van gedachten baart waarheid. Maar uw leigen inzicht moet u nooit beletten met waar- fdeering kennis te nemen van de opinie van 'anderen. Gij moet nooit vergeten, dat al hebt gij omtrent eene bepaalde zaak eene naar uwe meening goede opinie, toch een ander eene opinie kan hebben, die beter is. Mijne Heeren, als gij uwe taak aldus opvat dat gij u toerust met grondige kennis der gemeentelijke aangelegenheden, als gij u een eigen 'oordeel tracht te vormen dat getem perd wordt door waardeeriing voor de opinie van onderen, als gij daarbij toont een eerlijk karakter en een oprecht gemoed dan twijfel ik er niet aan of de taak, die gij hier zult vervulden zal strekken tot welzijn der ge meente en t-ot uwe persoonlijke voldoening. (Applaus.) Dr. R. van Dijk zegt den voorzitter dank voor zijne vriendelijke woorden aan de raads leden. De taak, die spreker zich heeft ge steld bij zijn optreden als raadslid, is bezui niging. Bij hetgeen de raad doet is echter de leiding van dfen voorzitter onmisbaar en spr. hoopt daarom dat de voorzitter zijne voor lichting den raad niet zal onthouden. (Ap plaus.) Daarna wordt overgegaan tot verkiezing der wethouders. De heer van Parera vraagt om de verkie zing van eiken wethouder afzonderlijk le doen geschieden. De voorzitter zegt dat ,dit de meest juiste weg is en dus daartegen geen bezwaren be staan. Spr. stelt dus eerst aan. de orde.de verkiezing in de vacature van den oudsten wethouder, den heer L. M. v. Noort. Bij eerste stemming krijgt de heer Marij- nen 4, de heer Oostdam 2, de heer L. M. van Noort 2 stemmen, terwijl 2 stemmen in blanco zijn uitgebracht en een van onwaar de is. Bij de tweede stemming krijgen de heeren P. Marijnen stemmen, E. Oostdam Hzn. 3 stemmen, L. M. van Noort 2 stemmen en een in blanco. Bij de derde stemming, die zich beperkt tusschen de heeren Oostdam H.zn. en Marij nen, krijgt de heer Oostdam stemmen en de heer Marijnen 4 stemmen, zoodat de heer Oostdlam Hzn. tot wethouder is benoemd. Vervolgens wordt voorzien in de vacatnre E. Oostdam Hzn. Daarbij worden uitgebracht op den heer P. Marijnen 6 stemmen, L. M. van Noort 2 stemmen, E. Oostdam Hzn. 1 stem en twee blanco. De heer P. Marijnen beeft derhalve de volstrekte meerderheid verkregen en is tot wethouder benoemd. De voorzitter zegt den loop der omstandig heden fe 'betreuren, tengevolge waarvan de hoer L. M. van Noort, dtie zoolang met eere naast den: voorzitter heeft gezeten, die plaats gaat verlaten. Spr. herinnert er aan, dat hij vooral in het begin van zijn optreden diep gaande verschillen had met den heer Van Noort, doch langzamerhand zijn die verschil len overbrugd en gaarne oonstateert spr. dat de laatste jaren een vriendschappelijke geest de vergaderingen van B. en- W. betheerschlo. Spr. is er van overtuigd, dat de heer L. M. van Noort de belangen van de gemeente steeds een warm hart toediroeg en gaarne zijn beste krachten daar loc inspande. Van het juiste inzicht van den heer Van Noort hebben B. en W. dikwijls geprofiteerd. Spr. vertrouwt don ook dat de heer L. M. van Noort steeds met voldoening zal terugden ken aan den tijd, dat hij met den voorzitter én wethouder Oostdam het dagelijksoh be stuur van de gemeente uitmaakte. Den wethouder Oostdam wenscht spr. ge luk met het vertrouwen, dlat de Raad bij ver nieuwing in hem heeft gesteld. Spr. verheugt zich in die herkiezing, .want hij weet dat de lelangen der gemeente bij wethouder Oost dam veilig zijn en hij met hem vriendschap pelijk kan samenwerken. Ook den nieuwen wethouder, den heer P. Marijnen word't door den voorzitter geluk ge- wenscht. Spr. hoopt, dat de heer Marijnen het- in hem gestelde vertrouwen niet zal be schamen. Spr. zegt meermalen ondervonden te hebben, dat als de heer Marijnen aan iels medewerkt, hij dan zijn beste krachten geeft en spreker hoopt dat de heer Marijnen dit thans ook zal doen. De heer L. M. van Noort dankt den voor zitter voor zijne welwillende woorden. Spr. weet, dat als het van de raadsleden persoon lijk afgehangen had, zij hem niet zouden hebben laten vallen, doch zijn niet-herkiezing is gelegen in de omstandigheid dat de raads leden tegen hem zijn bewerkt. Spr. hoopt dat ie raadsleden bij de verdere waarneming hunner functie meer zelfstandigheid zullen betrachten. De heer Marijnen dankt den voorzitter eveneens voor het gesprokene en den raad voor het vertrouwen. Spr. verklaart gaarne zijn beste krachten aan het weizijn der ge meente te zullen wijden. Bij de ingekomen stukken is een adres van diverse winkeliers om de kramen met de kermis niet meer 'bij elkaar te zetten, doch deze over verschillende plaatsen in de ge meente le verdeelen. De voorzitter zegt, dat deze zaak behoort tot de competentie van B. en W. en stelt voor het daarnaar te renvoyeeren. De heer A. H. v. Noort heeft hiertegen geen bezwaar, doch wil B. en W. m over weging geven zoo mogelijk aan het verzoek te voldoen. De voorzitter zegt, dat indien het redelij kerwijze mogelijk is, aan het verzoek zal worden voldaan. Vastgesteld wordt een wijziging der mvor- d-eringsverordening op de pliaateelijke inkom stenbelasting, dit in verband met de om standigheid, dat de invordering der Rijksbe lastingen eenigiszins is gewijzigd. Bij de rondvraag merkt de heer van Eeu wen op dat hij nog een enkel woord wil zeg gen over de wet'houdersbenoemingSpreker beeft vele grieven tegen wethouder v. Noort, maar spreker wist geen geschikt opvolger te vinden. Met de wijze waarop de heer L. M. van Noort hier is afgemaakt zonder in de gelegenheid Ie zijn zich te verdedigen kan spreker zich niet vereenigen en spre ker heeft daarom aan dit spel niet mede wiifien doen. Do heer A. H. v. Noort zegt, dat hij 'dezer dagen in de conrant heeft gelezen, dat de Burgemeester met ingang van 14 September a.s. is herbenoemd. Spreker is overtuigd dat hij namens den geheeten Raad spreekt, als hij den Burgemeester met die herbenoeming geluk wenscht en het vertrouwen uitspreekt, dat de Burgemeester onder Gods zegen nog lang mag gespaard blijven. (Applaus). De Voorzitter dankt den heer A. H. van Noort voor de welwetende woorden namens den Raad gesproken. Spreker heeft in de zesjarige periode, die hij te Noordwijkerhout heeft 'doorgebracht veel teleurstelling, maar ook veel lief ondervonden. Als spreker de balans opmaakt, dan overheerscht echter wel het lief en spreker hoopt daarom met Gods hulp nog vele, jaren in Noordwijkerhout te mogen blijven. Hij hoopt daarbij naar best vermogen de belangen der gemeente te be hartigen en zooveel mogelijk tot voldoening der gemeentenaren werkzaam te zijn. Spre ker vertrouwt, dat hij daarbij mag rekenen op den steun van alile raadsleden. Applaus. Daarna wordt de openbare vergadering ge sloten, GEMEENTERAAD. (Vervolg) Tot leden der Waterleidingeommissde wer den ibenoemd de heeren Klaver, De Vreugd en Vooren. Tot iedep der Pl. Gezondheidscommissie werden benoemd de heeren Loerakker en Hoogmoed. Tot gemachtigden voor de vergaderingen van aandeelhoudsters der N. V. Electrici- teitsbedriif H. L. S. werden benoemd de heeren Balvers en De Vreugd. Tot commissarissen in de N. V. Eleclrioi- teitsbedriif H. L. S. werden benoemd de hee ren P. de Vreugd, Klaver, Vermeer, Hoog moed en Selhorst. Tot leden en plaatsverv. leden in zake commissie van Advies over lvet Pompstation werden benoemd tot Seden de heeren Klaver, De Vreugd en Vooren; tot plaatsverv. de heeren Fiima, Jansen en Vermeer; tot voor zitter de heer De Vreugd, tot vioe-voorzitter de heer Klaver. Tot leden van der perm. Comm. Ambte naren-Reglement werden benoemd de heeren Vooren en Jansen, lot plaatsverv. de heeren Fiima en van Houten, Tot leden, der perm. Comm. Werklieden- reglement werden benoemd de heeren van Houten en Hoogmoed; pdaatsv. de heeren Jansen en Seühorst. De geloofsbrieven, van den heer Jac. Heemskerk werden in orde bevonden en tot toelating besloten. Het voorstel tot opheffing van het diisiri- butie-hedrijf van B. en W. werd aangeno men. De voorzitter bracht dank aan dé com missie voor het werk in die moeiclijke dagen verricht, terwijl de heer Vooren hulde bracht aan de ambtenaren der distributie en met genoegen constateerde, dat hier geen enkel banikroetie te boeken valt. Rondvraag. De heer Loerakker wenscht een verzoek aan ,d,e feestcommissie te doen om ailsnog een draaimolen en een poffertjes kraam op het feestterrein te krijgen, terwille van de kinderen en hoopt dat er steun in den Raad' voor dal verzoek zij. De voorzitter zal het verzoek overbrengen. Er zijn voor en tegenstanders van het voorstel. Verder wenscht. de heer Loerakker verbreeding van den Stationsweg en verbetering van hel voet pad op de Weeresteinstraat. Over beide on derwerpen wordt 'breed gesproken. Tenslotte wordt de zaak ter onderzoek aarlB. en W. opgedragen, die naar hun boste weten in dezen zullen handelen. De beer Selhorst zou gaarne zien,, dat 4 a 5 lichtpunten op één muntmeter mochfen worden toegelaten in verband met den wo ningnood;. De Voorzit er zegt, de zaalk in de gascommissde te zullen behandelen. De heer Hoogmoed zou de zittingen van den Raad1 gaarne in de avonduren hebben, daar de middagen voor degenen die in loon dienst zijn, wel wat ongelegen komen. De Voorzitter zal een en ander in overwe ging nemen. De heer van Houten wil in enlkdie straten een rijverbod; hij noemt Meerstraat, Hooge- werfstraat en Haven. De Voorzitter zegt overweging toe, Wethouder Balvers dankt den voorzitter voor de persoonlijke felicitatie straks d,ooi- hom van den Burgemeester ontvangen bij zijn herkiezing tot wethouder; spr. spreekt zijn beste wensclien uit voor de nieuwe zit tingsperiode van den Raad onder Gods zegen. Hierna sluiting. i - -ar GEMEENTERAAD Vervolg.J Gemeenteraad. Een proces-verbaal van kasopneming (overdracht aan den nieuwbenoemden gemeentesecretaris en gemeente-ontvanger) gaf kennis, dat een en ander in orde was bevonden. B. en W. vroegen een aanvullingscrediet van 50 aan voor versiering van het raadhuis. Met de toegestane 50 zag de voorzit ter geen kans om behoorlijk te versieren. Wethouder Dubbis is er tegen. Hij meent, dat met eenvoudige versiering kan volstaan worden en'acht 50 voldoende. Men moet in zijn hart Oranje-gezind zijn, daar komt het op aan. De heer v. Ittersum mieent ook, dat er zuinigheid betracht moet worden en biedt het groen voor de versiering aan. De heer v. Lierop meent echter, dat de gevraagde 50 moeten toegestaan worden, want hij is overtuigd, dat de burgemeester geen 50 zal gebruiken, als hij met 25 toe kan komen. Spr. wil behoorlijke versiering. Het voorstel van v. Lierop in stemming gebracht, wordt met 61' stemmen, dat van den heer Dubbis aangenomen. Bij de benoeming de'r schaltingscommis- sie stelt de ,heer Zeestraten voor, hierin een katholiek te benoemen. De heer Dubbis is daar tegen. De burge meester heeft zitting en is Katholiek. Spr. acht dat voldoende. De commissie bestond uit de heeren Tilman, Bille, Bakker en Verschur. De uitslag der stemming was: Tilman 7, Bille 7, Verschuur 4, C. van Es 4, v. d. Vossen 3, Bakker 2 en een blanco stem. Gekozen zijn dus de heeren burgemeester, Tilman, Bille, Verschuur en C. v. Es. Bij de rondvraag vroeg de heer Vis de Kermiswagens niet te vroeg op den Zwarte- weg te laten staan. De 'heer v. Lierop wil ze naar de stand plaats verwezen zien. De voorzitter zal van een en ander notitie nemen. De heer v, Ittersum bedankt den voor-, zitter voor de waardeerende woorden tot hem gericht en hoopt op aangename wijze met hem en wethouder Dubbis samen te werken. De heer Zeestraten wenscht het opzicht ovier weg en werken aan zijn opvolger over te doen. De voorzitter wil dit liever zoolang over nemen, totdat de wethoudersluncties zijn verdeeld, wat de heer Zeestraten goed vindt. De heer Huisman vraagt, of er van de andere bouwv'ereeniging geen jaarverslag is ingekomen. De voorzitter meent van wel. doch zal het onderzoeken. De heer v. Lierop vraagt, bij de feest gelegenheid geen standplaats te verleenen aan den Zwarteweg. Spr. vraagt, de politie op te dragen col portage met drukwerken te verbieden.. Spr. zou van de kermiskramers. buiten het ver pachte terrein, 2.50 staangeld willen eischen. Hij meent, dat ze dat gaarne be talen en het zou nog een voordeel voor de gemeente zijn. De heer Dubbis is er tegen. Hij vind! 0.50 hoog genoeg. Na lange discussie krijgen B. en W. machtiging, om naar draagkracht der kra mers een staangeld te eischen, echter niet hooger dan 2.50. Verder vraagt de heer v. Lierop nog naar 't rapport der brandspuitoefening. Hij zegt, dat het oude materiaal zeer slecht is, de slangen sprongen bij den waterdruk ge heel stuk. De voorzitter zegt, dat hij h:et rapport nog niet goed onder de oogen heeft gehad en hoopt op een volgende vergadering met een voorstel te komen. Ook wijst de heer v. Lierop nog op eenige wagens zand, dat in de heg eyi op het voetpad van den Zwarteweg is ge gooid. De heer Zeestraten zegt, den veldwachter te hebben opgedragen, den desbetreffenden persoon aan te zeggen, het zand op te ruimen. De beer Dubbis dankt den voorzitter voor het tot hem gesprokene. De heer Prins wijst op de onvoldoende afwatering bij de Oude Geleerde Man. De voorzitter zegt, dat daar geen riolee- ring is, en dat de hoo.ge kosten hem tot heden er van afgehouden hebben, doch dat hij ter gelegener tijd met een voorstel zal komen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. De raad bestaat thans uit de heeren; J. R. Kemper, Baron v. Ittersum (lib.), nieuw gekozen raadslid, wethouder; Jo Dubbis (christ-soc.), wethouder: P. Zeestra ten, J. P. v. Lierop, J. Huismans. allen ka tholiek, W. Prins (lib.) en C. Vis, nieuw- gekozen raadslid. Hond doodgereden. Gisteravond ge raakte een mooie groote hond van een woonwagenbewoner bij Berg en Dal onder de tram en was direct dood. De menschen hadden den hond reeds zeven jaar en wa ren er erg aan gehecht. Raadsvergadering. - Dinsdagmiddag half drie kwam de raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen. Alle raadsleden zijn aanwezig en leggen in handen van den voor zitter de bij de wet gevorderde eeden at. Als voorstemmer wordt aangewezen de heer C. W. G. Alkemade. Als de voorzitter aan de orde stelt de vaststelling van de notulen der laatste ver gadering, zegt de heer van Nes, dat naar zijne meening uit die notulen ibehooren ge schrapt te woi*den de door den Commissaris van politie in de vorige raadsvergadering geuite beweringen ten opzichte van de hee ren van der Meer en Krau, daar de raad blijkens zijn protesten van oordeel was, dat deze woorden niet hadderf mogen worden gesproken. Spreker meent, dat in de notu len van een raadsvergadering alleen het door de raadsleden gesprokene mag worden opgenomen. De voorzitter beschouwt de notulen als een weergave van het gesprokene, zonder dat er rekening mede behoeft gehouden te worden of het gesprokene al dan niet juist is. Daar het voorstel van Nes niet onder steund wordt, komt dit niet in behandeling en worden de notulen zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. y0or kennisgeving worden aangenomen eenige ingekomen stukken, o.a. een verzoek van het gemeentebestuur van Voorhout om' adhaesie te betuigen aan een adres van den raad dier gemeente aan den Minister van Financiën om artikel 244a der Gemeente wet te wijzigen, waarop afwijzend wordt beschikt. De verordening op de keuring van vee en vleesch wordt op verzoek van gedepu teerde staten op een paar ondergeschikte punten gewijzigd. Als de voorzitter de wethoudersverkie zing aan de orde stelt, doet de heer Admi raal het voorstel beide wethouders tegelijk te kiezen, waartegen .de heer van Nes over wegende bezwaren heeft. Het voorstel Admiraal wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Uitgebracht worden op de heeren van Eeden en Liefferink 7 stemmen en op de heeren van der Meer en van der Wiel elk 6 stemmen, zoodat gekozen werden ver klaard de heeren Liefferink en van Eeden, die beiden hunne benoeming verklaren aan te nemen. De voorzitter feliciteert de heeren met hunne benoeming en hoopt, dat zij de be langen van de heele burgerij vóór zullen staan. Spreker dankt den heer van der Meer voor hetgeen hij in de afgeloopen jaren voor de gemeente heeft gedaan. Spreker was het in zaken wel eens niet eens met den heer van der Meer, doch heeft steeds met groote voldoening gade geslagen diens grooten ijver bij het behartigen der ge meentebelangen. Hij hoopt, dat de heer van der Meer steeds met voldoening zal terug zien op zijn werkzaamheid als wethouder en dat hij nog lange jaren de belangen der gemeente als raadslid zal blijven be hartigen. De heer van der Meer dankt den Voor zitter voor de tot hem gesproken woorden. Hij weet niet beter dan als wethouder steeds zijn plicht gedaan te hebben. Hij heeft al zijn krachten met genoegen besteed aan de belangen der gemeente. Het spijt heni daarom wel, dat hij thans na al zijn zwoegen en zorgen voor de gemeente en op zijn leeftijd door een kleine meerderheid uit zijn functie van wethouder wordt ge- stooten, terwijl bij de verkiezingen is ge bleken, dat hij de ,groote meerderheid der kiezers achter zich heeft. Het spijt spre ker, dat hij dit loon voor zijn arbeid moet ontvangen. Hij beschouwt de stemming als een blijk van wantrouwen ten zijnen op zichte en treedt daarom al als lid van den raad. De heer van Eeden vraagt den voorzitter of deze zijn verklaring, dat hij zijn benoe ming tot wethouder aanneemt als bindend beschouwt of dat hij nog 24 uren tijd heelt zich te beraden. De voorzitter vindt het vreemd eerst zijn benoeming aan te nemen en een paar minu ten later zijn verklaring weer te willen in trekken. Hii vindt dit niet in het belang van een goeden gang van zaken en vindt het beter, dat de heer van Eeden zich maar eens na deze vergadering beraadt. De heer van der Meer dankt alvorens de vergadering te verlaten de raadsleden, die hem gestemd hebben, de kiezers, die hem zoo langdurig hun vertrouwen hebben geschonken, en zijn collega Liefferink, den secretaris en de ambtenaren ter Secretarie voor de prettige samenwerking. In de Commissie tot onderzoek der ge meenterekening 1922 en begrooting 1924 de heeren Alkemade, van Nes en Mr. Wol- dringh van der Hoop, die allen verklaren hunne benoeming aan te nemen. Bij de behandeling van een adres van de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Noordwijk Binnen om weder een luitijd voor de klokken in den gemeentetoren toe te staan van een uur en het tarief voor het luiden te verlagen, verklaart de heer van der Niet niet te kunnen begrijpen, dat in 1921 de desbetreffende verordeningen door den raad zonder hoofdelijke stemming zijn vastgesteld. Welk bezwaar is er toch tegen het luiden der klok. De voorzitter vindt het lang genoeg als er een half uur kan worden geluid. In dien tijd kan een begrafenisstoet ruimschoots van uit de kerk op de begraafplaats aanwezig zijn. De heer van der Wiel vindt dat lange luiden heelemaal niet noodzakelijk. Een halt uur lijkt hem voldoende. De heer van der Niet moet ook eens denken aan de men schen, die dicht bij de kerk wonen. In den grieptijd was dat lange en voortdurende lui den voor hen onuitstaanbaar. Ten slotte wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen het voorstel van Burge meester en Wethouders om den maximum- luitijd te bepalen op een half uur en voor het eerste kwartier luiden 2.50 en voor het 2e kwartier 5 te rekenen. Bij de rondvraag vestigt de heer van Nes de aandacht op de toestanden aan den H. Geestweg, waar van een particulier «rf de afscheiding geheel is weggenomen. Kan de eigenaar niet verplicht worden zijn erf op nieuw af te scheiden? De voorzitter, zegt onderzoek toe. De heeren Vink en van Nes klagen over den slechten toestand van het gas en de heer van Went over den slechten toestand van de Zwanensteeg. De voorzitter zegt onderzoek toe en sluit de vergadering. Uw volk, verheven, eedle Vrouw, Vorstin, zoo goed en zoo rechtvaardig Geeft uiting aan zijn liefde en trouw Met jubelzang, dcez' feestdag waardigi Het juicht U toe, In geestdrift éénl Herdenkende Uw blijde kroning, Uw moedersmart en -vreugd meteen. Uw eerbied voor Uw Christuskoningl Het liefdevol en wijs beleid, Waarmèe Ge land en volik bestuurde. Door oorlogsdreiging, broederstrijd, Door veel ellend', die het verduurde Het juicht U toe, in stad, op 't land. Trots armoe, nood en vele zorgen, Want 't heeft aan U zijn hart verpand, En strijdt met U naar beter morgen Wat thans moet omgaan in Uw hart, Na een, kwart eeuw van zwaar regeereni Als heel Uw Huis en volk verstart, Van vreugd tot God zich biddend keeren. Die was met ons....? Slechts dankbaarheid Ktinlke uit onz' beên en feestgezangen Tot Hem, van Wien Uw Majesteit, Haar vredeszin schoon, mocht ontvangen. Ja, eedle Vrouw, Vorstin verheven! - Waar Uw zoo roemrijk Huis eens sloeg Den vijand neer, bij overgeven Manhaftig fier zijn juk verdroeg Daar zijt Gij de Vorstin van Vrede, Die Nêeriands vrijheid wijs bestuurt, Met liefde, recht en Ghristenzede Door wederliefde Uws volks ommuurd. Veel hechter dan de sterke wallen Omringden eertijds 't vorstlijk slot. Hier geen geharnaste vazallen! Maar liefde richt Uw Konmgslot Hier vindit ge in kommervolle dagen Het volk verheugd ten feest geschaard? Tsots leed en revoluties-lagen, Heeft het in 's harten grond bewaard Zijn sterke min voor zijn Vorstin En 't glorievol Huis van Oranje. Van inoord! tot diep 't au kien in,i Van 't strand der zee tot Allemanje Verheft elkeen, wien Nêeriands bloed, Het bloed van zijne groote Vaadxen, Door d'andren vloeit, zijn zang vol gloed En doet alzoo een koor vergaadren, Dat machtig uitdreunt zijne wensch: „Moog' God nog vele, vele jaren „Vorstin Uw Kroon, en zonder grens, ,,'t Oranjehuis voor ons bewaren. „Moog' Hij Uw naam, aan ons zoet, „Uw Willhelminanaam, met, 't bloed „Van Zijne Zone nedeschrijven „In 't Boek der Eeuwige verblijven Haarlem, 6 September 1923. Van een onzer abonné's ontvingen wf) bovenstaand vers. Wij geven bet gaarne ee» plaatsje onder deze rubriek. Barometerstand' 10 uur: 773, neiging vooruit OPGAVE VANi Gemeenteraad. De voorzitter opende de vergadering met het gebed, waarna de nieuwe raad beëedigd werd. De heer van Schie neemt de plaats *an den heer Vroomcn in, terwijl de heer Mol- huijsen de plaats van den heer van Stijn tijdelijk inneemt. Onmiddellijk na de beëediging verlaat de heer van Stijn de vergadering. De voorzitter spreekt hierna den wensch uit, dat er een genoeglijke samenwerking zal zijn. Hierna herdenkt hij H. M. de Koningin en het vorstenhuis met goed gekozen woorden en stelde voor een telegram van gelukwensc 1 aan H. M. te zenden, wat onder luid applaus door den niéuwen raad werd goedgekeurd. Verder had de wethouderskeuze plaats. De aftredende wethouder M. H. Heemskerk werd met 5 stemmen gekozen, 1 stem was blanco. In de vacature Papot werden 3 stem men op den heer Oudshoorn uitgebracht, 2 op den 'heer Heijl en 1 blanco. De heer Ouds- hoorn was dus gekozen. Beiden nemen de bc-noemin', aan, terwijl de heer Oudshoorn zegt zich bewust te zijn van de zwaarte der taak, welke bij op zich neemt, maar .hij ihoopt door den steun van den voorzitter en zijn mede-wethou ders zijn functie naar be,hooren te vervullen. Daatna werd de mededeeling gedaan, dat de teekening envan Me buizennet der wa terleiding waren ingekomen en ter visie liggen. De heer Mollhuijsen dankte voor de sym pathieke wborden van den voorzitter. Hij zal zooveel mogelijk doen om de belangen der gemeente te bevorderen, de samen werking, die tot nu bestond te bestendigen en meeningsverschillen, die voor mochten komen, door kalme en zakelijke bespreking op le lossen. De h,eer Van Schie merkte op met ge mengde gevoelens hier te zijn. Liever had hij gehad, dat een ander zijn plaats innam, daar hij vreest zijn taak niet naar ieders verlangen te kunnen vervullen we* geus zijn druk bedrijf. Er was nu een ver tegenwoordiging van het lageland in dit col lege bereikt, en hij zal naast deze bijzon dere belangen, de algemeene belangen naai zijn beste weten behartigen, waarvoor hij aller medewerking vroeg. Nadat niemand meer het woord wenachte te hebben, sloot de voorzitter de verga dering. De feesten. Als aanvulling op het programma der feesten kunnen we nog melden, dat Donderdagmorgen 10 uur een optocht zou worden gehouden door de kinderen der drie bewaarscholen. Men hoopt daar iets moois van te maken en het publiek wordt dan ook vterzooht niet mee te loopen, maar te blijven staan om den stoet te zien voorbijtrekken. Donderdagavond 8 uur geeft de Chn Zangvereeniging „Looft den He er" een uit voering in de tent op hei Wïllemsplein daarna geeft de Harmonie Concordia een concert. Vrijdagavond geven de Chr. Zang- v'er. Halleluja en het Chr. Fanfarecorpj Wilhelmina in deze tent een concert. Het ringrijden in de Kennemerlaan op Vrijdagmorgen wordt opgeluisterd door d» R. K. Muziekvenecniging. De prijzen voor het ringrijden en voor de volksfeesten zijn tentoongesteld ia de étalage van den heer C. van Leeuwen, Kanaalstraat ,81. Een tekort in kas. In de kas van <Se rijwielbergplaats van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in het station te Leiden is een tekort van ongeveer 2000 ontdekt. In verband hiermede is een be ambte, zekere S.. geschorst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1