mm m spel Gemeenteraad Schoten. SCHAKER. Gemeenteraad van Bloemendaal. IMfiEZONDER. De H. O. V. t Eénmanswageti. Hinderwet. Museum voor Kunstnijverheid. HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL. SANTPOORT. VELSEN. VELSEROORD. ZANDVOORT. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de loting voor de lichting van 1924 voor deze gemeente zei plaats hebben in het gebouw „de Doelen" aan de Gasthuisstraat no. 32, alhier, op Donderdag, 27 September 1923 des voor- prddags 10 uur, voor ben wier namen aan vangen met een der letters A, B, C of D. Des namiddags 1.30 uur, vcor ben, wier namen aanvangen met een der letters F, G, H, I of J. Vrijdag, 28 September 1923 des voormid dags 9 uur, voor hen, wier namen aanvangen met de letter K des voormiddags 10 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters L, M of N des voormiddags 11 uur, toor hen. wier namen aanvangen met een der letters O, P, O of P des vöormiddags 1.30 uur, voor hen. wier namen aanvangen met een der letters S, T. U, V. W. X. IJ of Z. Wie aan de loting dee'nemen. Aan de lotir.g nemen deel alle voor dc lich ting ingeschreven personen, met uitzonde ring van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat rij a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgeslo ten rijn b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te zen en ook geen ingezetenen rijn d. als niet-Nederlander hebben opgehou den ingezetene te ziin e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- hooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onder worpen of waar ten aanzien van den dienst plicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn in geschreven. De ingeschreven, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven olaatse aanwezig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den Lotingscommissaris. De ingeschrevenen wor den in de volgorde van het alphabetisch re gister afgeroepen, ten einde zelf een nummer tc trekken. Blijkt niet, dat de afgeroepen in geschrevene aanwezig is, of is deze buiten" staat of onwillig een nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegenwoordiger opge roepen. Blijkt niet, dat deze aanwezig is of is deze buiten staat of onwillig een nummer te Uekken, of acht de Lotingscommissaris het niet aannemelijk, dat de verschijnende per soon de opgeroepene is, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het lid van den" gemeenteraad of den ambtenaar der ge meente, 'bij de loting tegenwoordig. Het lo tingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secre tarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhaler* Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door tun wettigen vertegenwoordiger kunnen te gen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Com missaris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, met redenen omkleed en onder teekend, binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, te gen bewijs van ontvangst worden ingele verd bij den Burgemeester. Van de uitspraak •van den Commissaris der Koningin zal een afschrift ter gemeentesecretarie gedurende tien dagen ter inzage worden gelegd, waar van openbare kennisgeving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden bekend gemaakt aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. In het maandblad voor het personeel der TJ. Z. H., E. S. M. en M. E. T. vinden wij een overzicht van de exploitatie der bedrijven de zer maatschappijen over 1922 en ontleend aan de jaarverslagen. Wij teekenen hieruit op, dat de N. Z. H. T M. op 31 December van het vorige jaar de volgende lijnen exploiteerde Leiden Stad en Leiden KatwijkNoord- wijk, lang 18.650 K. M.,LeidenHeemstede (stoomtram) lang 24.860 K. M. Haarlem Stad HaarlemHeemstede en Haarlem Overveen, iang 9.870 K. M. En Haarlem Alkmaar (stoomtram) lang 28.700 K. M Het personeel bestond uit 466 ambtenaren en beambten. Het aantal ziekte-gevallen en dagen was in vergelijking met andere jaren ongunstig, n.l. 4.95 pCt. tegen een gemiddel de over de laatste vijf jaren van 3.29 p Ct, Aan de zeer overzichtelijke vervoerstatistiek, ontleenen wij het volgende. Op de lijn HaarlemAlkmaar werden ver voerd 504.740 reizigers, excl. abonnementen tegen een opbrengst van f119.278, incl. abonnementen. De uitgaven overtroffen de ■inkomsten en staan tot elkaar in verhouding als 66.7 cent tegen 58.4 cent per trein K. M. Voor de lijn LeidenHeemstede vinden wij de volgende cijfers Reizigers excl. abon. 749.152, met een opbrengst van f 200. 053. Het verschil tusschen inkomsten en uit gaven vinden wij uitgedrukt 2ls volgt Op brengst per trein K. M. in centen 80.9 tegen 67.7. De volgende cijfers zijn genoteerd voor het complex Haarlem Reizigers excl. abonne menten f 5.911.585. Aaripersonenvervoer met abon. f 563.362. Opbrengst per trein K. M. 53.8 cent tegen een uitgave van 35.6 cent. Nog wordt medegedeeld, dat de stroom- kosten langzamerhand weer op behoorlijk peil kwamen. In 1920 werd gemiddeld 14.58 cent per K. W. U. betaald, in 1922 bedroeg •dit 6.35 cent. De E. S. M. exploiteerde op 31 December 1922 de volgende lijnen Amsterdam Zandvoort, lang 28.200 K. M. Ceintuur- lijn lang 5.300 K. M. Haarlem Bloemen- daaLlang 2.700 K. M. en Haarlem-Overveen lang 2.200 K. M. Het aantal ambtenaren en beambten bedroeg 378. Gewezen wordt op 't feit, dat de in het geheele land waargenomen achteruitgang van handel en industrie en de daaruit voortvloeiende vermindering van koopkracht zich ook deed gevoelen door een verminderd vervoer. Door verlaging der uitgaven van exploitatiekosten werd in hoofdzaak verkregen door minder stroomkos- ten, verlaging der prijzen van magazijn goe deren en door invoering van het éénmans-wa gen-systeem op de lijnen der E. N. E. T. Tegenover een afname van het overschot der lijn Amsterdam.Zandvcort .met 14.3 pet, staat voor de CeintuurBloemendaalOver veen een toename van het overschot met 106 pet., hetgeen aldus het jaarverslag aan de doorgaande exploitatie der Ceintuur-Bloe- mendaal en de toepassing der éénmanswa- gen moet worden toegeschreven. Op de lijn AmsterdamZandvoort (incl. Sioterdijk) werden vervoerd 3,128.159 reizi- fers, excl. abon. met een opbrengst van 1.564.846 incl. abon. Het aantal reizigers excl. abon. op de lijn CeintuurHaarlemBloemendaal, bedroeg 2.479.695, met een opbrengst van f 268.18 incl. abonnementen. Op de lijn HaarlemOverveen waren deze cijfers onderscheideüjk f 168.639 en f 16.640. I Tn verband met het naderende muzieksei- *oen is door de H, O. V. een circulaire rond gezonden, waarin aangespoord wordt, tot het lidmaatschap der H. O. V. to; te treden. De circulaire racrkt o.m. op: Het is feitelijk onnoodig, in herinnering te brengen, dat het Haarlem's Orkest onder de geniale leiding van Nico Gerharz thans een der beste symphonie-orkesten is ge worden, dat- binnen- en buiten deze gemeente steeds duiz aden van geestdriftige toehoor ders naar zijn uitvoeringen trekt. Gedurende* het laatste jaar is dan ook het aantal leden dermate toegenomen, dat wij nog slechts een honderdtal bezoekers p onze leden-concerten kunnen toelaten. 7.ij, die zich dus het eerst opgeven, kunnen als lid worden aangenomen, terwiji de overi gen op eene candidaat-ledenlijst geplaatst zullen moeten worden. Dit verschijnsel van stijgende belangstel ling is daaraan toe te schrijven, dat de con certen van den beer Gerharz eene aparte aantrekkelijkheid bezitten, die de uitvoerin gen van andere orkesten missen. De heer Gerharz is een ras-muzikant en alles wat aanspraak mag maken op den naam van „muziek", wordt door hem met de groot ste zorg ten uitvoer gebracht. Gerharz zal u bijv. een wals van Strauss met evenveel heilig vuur voordragen als eene symphonie van Beethoven en zijn opera-fantasieën vormen eene alleraange naamste afwisseling tusschen de meer klas sieke en ernstige orkestwerken, omdat hij de geheimen van het tempo als geen ander dirigent beheerscht." De leden-concerten der H, O. V. worden gedurende de maanden October tot en met April gegeven in de gemeentelijke concert zaal, als regel om de 10 dagen en beurte lings op een avond in de week (gewoonlijk Donderdags) en op Zondagmiddag. Het aantal dezèr winter-concerten is min stens 18. Van Mei tot September vinden de zomer- concerten plaats, die tot een aantal van 7, eveneens in de gemeentelijke concertzaal worden gegeven, terwijl de overige, in de warmste maanden, buiten, in den tuin van het Bronge'bouw (bij ongunstig weder in de zaal) plaats hebben op een avond in de week. DE KERSTMISBOLLENKEURING TE HAARLEM. Met betrekking tot deze in Dec. a.s. te hou den keuring van gebroeide bolgewassen, waarover reeds een aantal mededeelingen zijn gedaan, kan thans nog worden bekend gemaakt, dat reeds verschillende belangrijke inzendingen zijn toegezegd, terwijl ook in sommige afdeeüngen voor deze keuring groote belangstellingbestaat. Dit blijkt o.a. hieruit, dat de afdeeüngen Beverwijk en Bovenkarspel en Omstreken, reeds bedragen beschikbaar stelden aan de jury om als prijs der afdeeling uitgereikt te worden. De opzet is n.l." zoo, dat ter tege moetkoming in de door de inzenders te ma ken kosten en ter aanmoediging, zooveel mogelijk 'alle afdeeüngen een bedrag be schikbaar stellen, varieerend tusschen 10 en 50 gulden, welke bedragen de jury als prijs van de betrokkken afdeeling zal kunnen uit reiken aan inzendingen, die daarvoor in aanmerking komen. De afdeeling Bovenkarspel en Omstreken heeft in dit opzicht zichzelf overtroffen. Be halve f10.uit de kas der afdeeling zelf, heeft het bestuur bij de leden een inzame ling doen houden die f50.heeft opgebracht, zoodat de prijs van Bovenkarspel reeds bo ven het gestelde maximum is gekomen. Op deze wijze kunnen afdeeüngen, die over een kleine kas beschikken, toch nog een bedrag beschikbaar stellen, dat evenredig is aan de belangstelling barer leden in de Kerstmis- keuring. (Wkbl. v. BI, C.) FAILLISSEMENTEN. In staat van faillissement werden ver klaard.: 1. B. J. Paasman, reiziger, wonende te Haariem. Curator Mr. J. A, P. C. ten Bok- k<Si. 2. C. van Eunen, kleermaker, wonende te Zaandam. Curator Mr. M. A. van Edk. 3. J. Jesse, winkelier, wonende te Zand voort. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog. 4. J. Fibbe, laatstelijk wonende te Haar lem, thans in Duitseihland. Curator Mr. M. Si;! ngen.be ra. 5. De firma Gagel en Rensenbrink en hare individueel e leden Ch. J. Gagel en Ren senbrink, te Haarlem. Curator Mr. Th. F. Raodl. 6. W. Huver, wonende te Haarlem, Zocher straat 07. Curator Mr. P. Donker. Rechler-Goanmi ssaris in deze faillissemen ten is Jhr. Mr. R. de Ma rees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. A. A. van Berlkel, koopman en winke lier. wonende te Haarlem. Nieuwe Groen markt, uilgesproken bij vonis dezer Recht bank d.d. 24 Juii 1923. 2. P. van Bommel, wonende te Schoten, Kloosterstraat 53, uingesproken, bij vonnis de zer Rechtbank -d.d. 21 Augustus 1923. Naar wij vernemen bestaat bij de directie der N. Z. H. T. M. het plan, om op de lijn SoéndapleinDen Hout, ook het systeem- éénman-swagens in te voeren, zoo al niet voor alle dan toch voor enkele diensten. B. en W. van Haarlem doen weten, dat bij hunne beschikking van heden aan d:e directie der N. V. v. d. Sluys, Vleesch- cn Veehandel vergunning is verleend tot op richting van een rookerij (dubbel rookhek) van vleeschwaren, met kokerij, benevens het plaatsen van een elctromotor van TA P.K. tot het aandrijven van 3 worstmachi nes en een slijpmachine in de perceelen aan de Kleine Houtstraat No. 28, 30 en 32. De heer W. Pe-naat heeft zijn functie als directeur van het Museum van Kunstnijver heid aanvaard. Door de voorzitter van de Museumcommissie werd den leden van het Bestuur van genoemd Museum en den nieu wen directeur een intiem diner aangeboden. DE BLOEMBOLLEN. Van de akkerbedrijven munt dit jaar het bloembollcnvak wel het meest uit. Ter Haarlemsche beurse is de handel zoo levendig als we in geen jaren gekend heb ben. Vele soorten zijn reeds uitverkocht en de vraag blijft niettemin groot. Dit is al weer een gunstig teeken voor het volgend jaar. Omtrent den gladiolenhandel, die in deze maand begint, valt nog weinig te zeggen. Het gewas, dit kan gerust gezegd worden, zal lang zoo goed niet uitvallen als dat der tulpen. Match Max EeuwG. Kroone. Dinsdagavond werd in het clublokaal van Haarlemsch Schaakgezelschap „De Nijver heid" Jansstraat de eerste partij gespeeld van een match van vier partijen tusschen den kampioen van Nederland, de bekende mees ter Max Eeuwe en den Haarlemschen kampi oen G. Kroone. Kroone, die wit had, opende Spaansch en offerde in het middenspel een stuk tegen twee pionnen, zag later nog kans er twee pionnen bij te winnen, kon het echter tegen het solide spel van zijn tegenstander niet houden. Afgebroken werd in den volgenden stand: Wit. Kroone: Kh2; Tc3; Tdl; Pd 3; pr.b2; f4 en g3. Zwart, Eeuwe: Kd7; Ta2; Tb6; L.f5; Pd4; pi c 5 en h3. Wit aan den zet. (Vervolg). De heer Otto wil dan de copieën hiervan zien. Er zijn toch bouwsommen genoemd en andere dingen meer. Hiervan wil spreker meer weten. De heer Laan zegt dat hem de onregelma tigheid van dit alles ook niet bevalt. Een stem Anders besluiten wij nu maar niets. De heer Huyning merkt op dat vóó.' 11 September een beslissing moet zijn genomen Dat is ons het mes op de keel zetten, roept de heer Otto uit. (De heer De "Waal Malefiji verlaat de ver gadering.) De vergadering wordt hierna heropend. De voorzitter zegt dat uit de besprekingen gebleken is, dat de raad niet voldoende blijkt te zijn ingelicht, weshalve hij voorstelt om Maandagavond 8 uur a.s. de vergadering voort te zetten. De heer Otto vraagt of aanhouding van dit besluit beteekent dat B. en W. hiermede Maandagavond ook weer zullen komen. Is dit zoo, dan wil spr. reeds bij voorbaat hier tegen protesteeren. In al de stukken is niets bepaald omtrent de aangevraagde gelden. Dus geeft spr. in overweging om Maandagavond een gewijzigd ontwerp-besluit in te dienen. Verder verlangt spr. dan ook inzage van de ge wisselde stukken cn voorts alle gegevens die noodig zijn. Spr. herhaalt dat B. en W. niet moeten uitgaan van de onjuiste praemisSe als of de rijkswet alleen te beslissen' heeft. Het komt alleen hierop aan is-de bouw dezer school noodig, ja of neen. De heer Schylz dringt er op aan dat de raadsleden toch vooral tijdig de stukken ont vangen. De voorzitter antwoordt, dat het nieuwe college van B. en W. nog niet heeft kunnen beraadslagen. Echter zal alles nauwkeurig worden onderzocht en rekening worden ge houden met de gemaakte opmerkingen. Het punt wordt dus aangehouden. De schoolgeld-kwestie met Haarlem Inzake de bekende schoolgeld-regeling met Haarlem, deelt de voorzitter mede, dat naar aanleiding van een bij B. en W. inge komen schrijven van 3 Aug. j.i. inzake het schoolgeld voor buitenleerlingen van de Haar lemsche schoolgelden v. Middelbaar Onder wijs en van het Haarlemsch Gymnasium, door de ouders der betrokken leerlingen, uit de verschillende omliggende gemeenten, aan den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen een adres is gezonden om althans voor het komende cursusjaar Haarlem in het genot te stellen van het Rijkssubsidie, waar door Haarlem niet genoodzaakt zou zijn voor dat jaar reeds het boogere schoolgeld te hef fen. Vervolgens is door de burgemeesters der om Haarlem liggende gemeenten, welke bij de schoolgeldheffing belang hebben, Dinsdag 28 Aug. j.l. een vergadering gehouden, waar in is besloten met klem bij den betrokken minister te protesteeren tegen het besluit van den Raad der gemeente Haarlem en ver nietiging van het gevallen besluit te vragen en mocht dit mogelijk zijn te verzoeken Haar- lem alsnog voor den cursus 1923/1924 in het genot te stellen van het Rijkssubsidie, opdat, althans voor het volgend jaar maatregelen kunnen worden getroffen. In die vergadering werd een klein comité gevormd, bestaande uit de burgemeesters van Haarlemmermeer, Heemstede en Bloemendaal, dat diligent zal blijven en even tueel verdere stappen doen. Mocht echter toch aan Haarlem de vrijheid worden gelaten om het verhoogde schoolgeld te heffen, zoo zullen maatregelen van de zijde der gemeen teraden noodzakelijk zijn, waarom spr. de ge legenheid geeft hieromtrent van gedachten te wisselen, opdat het' nieuwe college van B. en W. met de zienswijze van den Raad reke ning zal kunnen houden bij het samenstellen van een definitief voorstel, hetwelk dan 20 September a.s. ter tafel zal kunnen worden gebracht. De heer Van Kessel noemt dit wel een beetje het paardjachter den wagen spannen. Voor de ouders moet 't voor het oogenblik voldoende zijn, dat zij weten geholpen te zui len worden. Wij moeten niet vooruitloopen op het besluit der Regeering. De heer Otto is het principieel met den voorzitter eens, maar hij protesteert er tegen, dat een dergelijk belangrijk besluit als het ware terloops door den voorzitter bij de rond vraag ter sprake wordt gebracht. Óp zoo'n manier kan spr. het voorstel niet steunen. Spr. vraagt of Bloemendaal dan geen regeling heeft. Ta toch Wat de voorzitter dus vraagt, is een herhaling van het besluit. Verder zou spr. dit punt liever geplaatst zien op een agenda der volgende vergadering. De voorzitter antwoordt, dat een vergade ring tusschen gemeentebesturen heeft piaats gehad, waarop besloten is overeenkomstig zijn voorstel. De heer Hogenbirk zegt, dat er wel een regeling bestaat, doch dat deze moet worden herzien, hetgeen nu nog niet kan. De voorzitter merkt op dat de ouders moe ten weten of zij hun kinderen naar school kunnen sturen, ja of neen. Zij verkéeren nu in een groote onzekerheid. De heer Laan wil wachten tot de beslis sing van den minister. Daarna ban de Raad eerst goed besluiten. Nogmaals zegt de voorzitter dat de ouders dienen te weten of de Raad hen in den steek zal laten of niet. Dat doet de Raad immers toch niet, zegt de heer Laan. Die laat de menschen niet in den steek. Dan is 't goed, zegt de voorzitter. De heer Schulz merkt cp, dat men toch houvast heeft aan de bestaande regeling, zoo dat de ouders wel gerust kunnen zijn. De heer Otto heeft ir.tusschen de regeling laten halen en leest hieruit voor. dat de ou ders niet meer behoeven te betaien dan zoo veel wat zij meer te betalen hebben, past de gemeente bij. Er bestaat dus een toeslagrege ling, die de ouders gerustheid kan geven. Alleen zouden de laagste Categoriën mis schien dienen herzien te worden. De voorzitter constateert, dat uit alles blijkt, dat de ouders gerust kunnen zijn, Be lieer Prinsenberg maant u tot voorzich tigheid aan.Men moet afwachten en niet te veel beloven. De discussie is hiermede geëindigd. Rondvraag. De heer Bornwater deelt mede, dat de grondcommissie, die belast was met dc Erven Van de Vliet, zich loffelijk hiervan heeft ge kweten. Doch nu heeft het Gemeente bestuur over het hoofd dezer commissie heen een brief geschreven aan de Erven Van de Vliet, waarin te kennen wordt ge geven, dat er overwegende bezwaren bestaan tegen aankoop. Spr. protesteert, dat dit is gebeurd. Zonder de commissie hierin te kennen. Dit keurt spr. ten sterkste af. De heer Luden verklaart dat hij zich niet in de discussie wil mengen en bereid is de vergadering zoolang te verlaten. De heer Schulz zegt, dat dit niet behoeft, want dat het thans niet gaat over den aankoop van gronden, maar alleen over het bewuste schrijven en passeeren der grondcommissie. De heer Van Nederhasselt betreurt het, dat de heer de Waal Malefijt de vergadering heeft verlaten. Hij is voorzitter dezer com missie en zou hierop hebben kunnen ant woorden. De heer Laan deelt mede dat de commissie gisteren vergaderd heeft en besloten heeft het geval aan het oordeel van den Raad te onderwerpen. De voorzitter stelt voor dit punt op de agenda der volgende vergadering te plaatsen. Spr. kan in openbare vergadering thans iets dieper op deze zaak in gaan. De heer Bornwater is hiertegen en dringt er op aan dat de Raad thans uitspraak doet De heer Otto zegt,dat de Raad tenminste spr. niet, niet voldoende op de hoogte is, om aan het verlangen van dr. Bornwater te kun nen voldoen. De voorzitter zegt, dat hij niet had begre pen, dat dit de bedoeling der grondcommis sie was. Spr. dacht, dat de Erven Van de Vliet een zelfstandig plan hadden, gelijk bijv. ook het geval is met de Binnenlandschc Exploita tie-Mij. Bovendien is niets anders gebeurd dan *t advies opvolger van den rechtskundi gen adviseur. De heer Van Kessel meent, dat dit alles er niet op aankomt. Niet dat advies, maar het advies van de grondcommissie had moeten worden ingeroepen. De heer Bornwater geeft in overweging, dat B. en W. hun brief terug nemen en dan met de grondcommissie overleg plegen. De heer Otto zegt, dat hij nu, na hetgeen hij gehoord heeft, begrijpt, dat het gaat over de bevoegdheid van den Raad.Spr- geeft in over weging, dat B. en W. aan het verzoek van dr. Bronwater zullen voldoen dat is het ge makkelijkste. Spr. heeft verder opgemerkt, en wil dit bij -deze gelegenheid eens zeggen, dat de commissies niet anders zijn dan commis sies van advies, hetgeen spr. aanleiding geeft om de wenschelijkheid te uiten, dat eenige commissies,vooral die voor belangrijke takken van dienst, commissies van bijstand worden. Dan kunnen conflicten als deze niet meer voorkomen. De voorzitter antwoordt, dat de grond commissie een commissie van bijstand is. Verschillende leden ontkennen dit. De heer Schulz merkt op, dat als de voorzitter gelijk had, het geval dat dr. Born water thans in het midden brengt, nog veel bedenkelijker zou zijn. De voorzitter zegt, dat de voorzitter van de grondcommissie zich vereenigd heeft met den brief. Dat kunnen wij niet helpen, zegt de heer Van Kessel. En het verandert niets aan de zaak, roept dr. Bornwater uit. De voorzitter herhaalt, dat hij een oogen blik er aan gedacht heeft om de commissie te passeeren. Daar is hij toch de man niet voor. Nog nooit heeft spr. een dergelijke be doeling gehad en nimmer heeft hij een com missie willen beleedigen. Spr. dacht, dat de zaak eenzijdig was bij cle Erven Van de Vliet. De heer Laan zegt, dat men het verwijt ge grond achtte, gezien.de antipathie die de voorzitter tegen den aankoop der Zeeweg- gronden heeft. Wee den wolf, die in een kwaad ge rucht staat, roept de voorzitter uit. De heer Bornwater dringt er op aan, dat de brief terug zal worden gevraagd. De heeren Van Nederhasselt en Laan kunnen zich hier mede veree.nigen, met welke verklaring dr. Bornwater genoegen neemt en deze zaak is afgeloopen. Daarna sluiting. (Vervolg.) Grondprijzen. Goedgekeurd werd dat achter punt B. van het raadsbesluit van 9 Mei 1923 tot vast stelling van de prijzen waarvoor bouw grond der gemeente zal worden verkocht goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 6 Juni 1923 zal worden toegevoegd de volgende alinea „C. dat de onder B. genoemde prijzen als laagste prijzen zijn aan te merken, welke voor bepaalde perceelen, mey het oog op ligging of andere bijzondere omstandigheden, kunnen worden verhoogd." Verkoop grond. Aan J. Veen en J. P. Meijer werd bouw grond verkocht van pl.m. Ill M2. aan den Middenweg en pl.m. 110 M2. aan de Iepen- straat, voor,den prijs van f 12 per c.A. voor zoo ver betreft den grond aan den Middenweg en voor den prijs van f 10 per c.A. voor wat be treft den grond aan de ïepenstraat. Aan H. Bas en J. A. Nieuwenhuyzen te Amsterdam werden perceelen bouwgrond verkocht aan den Middenweg voor den prijs van f 12 per c.A. De jaarwedde van den gemeente ontvanger. Nu Ged. Staten van oordeel zijn, dat zij een herziening van de jaarwedde van de ge meente-ontvangers niet achterwege kunnen laten, stelden B. en W." voor, hun mede te deelen, dat voor Schoten een jaarwedde verlaging, met het oog op de werkzaamheden aan het ambt verbonden, bezwaarlijk kan worden toegepast., doch mocht niettemin tot verlaging worden overgegaan, dit eerst ingeval van vacature zal kunnen geschieden, mits de werkzaamheden alsdan minder zijn dan thans het geval is. De heer Visee verzocht aanhouding van dit voorstel opdat de raadsleden het voorstel nog eens zouden kunnen onderzoeken. Aldus werd besloten. Toelating van leerlingen. Besloten werd a. aan Ged. Staten tc ver zoeken machtiging te willen verleenen tot het treffen eener regeling met Haarlem, voor de toelating van leerlingen uit Haarlem op de openbare lagere scholén te Schoten b. de ter inzage liggende regeling betreffende de toelating van kinderen uit Schoten op de scho len voor openbaar lager onderwijs der gemeen te Haarlem vast te stellen. Het verkeer in de Cronjéstraat. B. en W. stelden voor aan art. 42 der'alge- meene politieverordening deze bepalingen toe tc voegen De Cronjéstraat en het Julianapark in het verlengde van de Cronjéstraat worden in de richting van Noord naar Zuid gesloten ver klaard voor' alle motorrijtuigen op twee of meer wielen. Van dit verbod kan in bijzondere gevallen ontheffing worden verleend. Het gesloten zijn zal worden aangeduid doo waarschuwingsborden naar het door den Minister van Waterstaat vastgestelde model. De heer Loerakker zeide dankbaar te zijn dat B. en W. met dit voorstel zijn geko men. B. en W. moeten echter toch nog een klein stapje verder gaan, door het gedeelte Cronjéstraat van het Julianapark tot de dr. Leydstraat, voor genoemd verkeer te sluiten. Hiermede wordt bereikt, dat het centraal verkeer langs den Rijksstraatweg wordt ge leid, terwijl het locaal verkeer door de Cronjé straat blijft gaan. De heer Visee vroeg of het oordeel der poli tie in deze was gevraagd. De voorezitter antwoordde ontkennend. Wel was van den inspecteur een rapport over deze zaak ontvangen. De heer Visee bepleitte hierna de wen schelijkheid, dat de politie gelegenheid vindt om zich over deze voor haar zoo belangrijke aangelegenheid uit te spreken. Na eenige discussie wordt besloten het voorstel aan te houden, tot de volgende ver gadering en den burgemeester er van kennis te geven, dat er stemmen uit den Raad zijn opgegaan voor de wenschelijkheid om het oordeel der politie te hooren. Wijziging gasverordeningen. De gascommissie adviseerde tot het be palen dat de muntgasmeters in het vervolg eens in de drie maanden zullen worden op genomen. Werd hiertoe besloten, dan zou het raadsbesluit tot regeling vafi den gas- prijs mede moeten worden veranderd. De invoering van gaspenningen voor het muntgas verbruik maakte het noodzakelijk dat ook de verordening, betreffende het ge bruik van muntgas werd gewijzigd. De ontwèrp-wijzigingen werden vastge steld. Vergoeding ingevolge art. 100 der L. O. Wet 1920. Het voorste! 'om aan het b.estuur der RIK. School aan de Tugelastraat te vergoeden het door hem over het tijdvak 4 Oct. tot en met 31 Dec. 1921 betaald salaris ad f 410.83 aan mej. M.E.C. Rietzschel, onderwijzeres aan die school, werd op verzoek van den heer Visee aangehouden. Woningbouwvereeniging St. Bavo Goedgekeurd wordt het voorstel om het bij raadsbesluit van 5 Aug. 1920 toegezegde voorschot aan de woningbouwvereeniging St. Bavo van ten hoogste f 62.000 tot dekking van de kosten van aankoop van den grond, ten behoeve van de stichting van 37 arbei ders woningen aan de Eikenstraat, te verlioo-' gen en genoemd raadsbesluit zooals dat bij besluit van 30 Juni 1921 is gewijzigd, en aan gevuld zoodanig te wijzigen, dat liet bedrag van f 62.000 genoemd onder b en III a wordt gewijzigd in f 63. 718.40 Bomwereenigitig Volkshuisvesting. Het voorstel om de bij raadsbesluit van 5 Aug. 1920 toegekende voorschotten van ten hoogste f 88350 tor dekking van de kos ten van het verkrijgen van den benoodigden grond en van f 503000 voor de stichting op dat terrein van 68 arbeiderswoningen, te verhoogen en om genoemd raadsbesluit, zoo als dit is gewijzigd en aangevuld bij besluit van 30 Juni 1921, zoodanig te wijzigen, dat de bedragen van achtereenvolgens f 88350, genoemd onder I b. en III a worden gewij zigd in f 105868.85 en f 515701.56 H, werd aangenomen. Salaris accountant. Overeenkomstig het advies der gascom missie, d.d. 28 Aug. 1923, stelden B. en W. voor het Salaris van den accountant van het gasbedrijf voor 1923 te bepalen op f-1300. Dit voorstel werd na eenige bespreking aangehouden. Besloten werd een verzoek schrift, d.d. 30 Juli 1923, van de Vereeniging„Pro Ju venture", om een subsidie voor 1924 te be handelen bij de begrooting voor 1924. Op een verzoekschrift d.d. 24 Augustus 1923, van de werksters van de openbare lagere scholen, om ook gedurende de school- vacantie hun gewone loon uitbetaald te krij gen, werd afwijzend beschikt. - Het verzoek d.d. 15 Augustus 1923, van W. J. Verbruggen, om tegemoetkoming in de kosten van verpleging van een ziek kind, werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Aan G. Brouwer werd eervol ontslag ver leend als onderwijzer bij het cursusonder wijs in de Fransche taal. Een verzoekschrift, d.d. 22 Augustus 1923» van H. J. Burgers, inzake straataan- leg, werd in handen gesteld van B. enW. om advies. De zaak-Lammertsma. Door den heer Klein waren vragen ge steld inzake het bouwen aan den Rijks straatweg door R. Lammmertsa. De' heer Klein lichtte zijn vragen toe en vroeg om welke reden B. en W. het werk hadden stopgezet. De voorzitter antwoordde dat gebouwd werd in strijd met de bouwverordening. Voor het onderwerpeiijkt- perceel heeft L. geen bouwvergunning. De heer Klein herinnerde aan het Raads besluit, waarbij goedgevonden wordt dat op den hoek een winkelhuis gebouwd wordt. Hebben B, en W. daarna toch nog bouwvergunning geweigerd. De voorzitter antwoordde dat de bouw vergunning tevoren was geweigerd. Nadat de Raad uitgemaakt had dat er wel een winkelhuis gebouwd mocht worden, had een nieuw verzoek om bouwvergunning moeten worden ingediend. De heer Jansen vroeg of Lammertsma hieromtrent dan niet ingelicht was, en of er met hem over deze kwestie niet geconfe reerd is. De voorzitter antwoordde dat die bouwer bij den burgemeester is geweest, doch of over deze kwestie bij die gelegenheid ge sproken is, wist spr. niet. De heer Visee zou den betrokkene alsnog willen zien ingelicht. Na nog eenige discussie herinnerde de voorzitter er aan, dat L. bij de Kroon in be roep is gegaan. De zaak is dus in rechten aan hangig en er dient alzoo te worden afgewacht. Goedgevonden werd, dat de vragen van den heer Klein, inzake het verleenen van vergunning voor de kermis in de volgende vergadering zullen worden behandeld. Rondvraag. De heer Coblens maakte aanmerkingen op de begroo'ting voor de 100 woningen, welke door de gemeente in eigen beheer zijn-ge bouwd. Deze raming was volgens spr. veel te laag. De voorzitter merkte op, dat het grond werk reeds was uitgevoerd voor de kosten, welke op de gemaakte begrooting voarkomenll Op een vraag van den heer Boxs, inzake het ontbreken van een meter bij een gas leiding in een perceel aan den Rijksstraatweg, zeide de voorzitter een onderzoek toe. De heer Loerakker drong er op aan, dat bij het leggen van nieuwe gasleiding, de betrekkelijke post op de begrooting niet zal worden overschreden. De heer Antonisse stelde eenige vragen naar aanleiding van het houden van de kermis, ter gelegenheid der jubileumfeesten. Deze vragen zullen in de volgende ver gadering worden beantwoord. Voorts vroeg de heer Antonisse inlichtin gen over de kwestie der schoolgeldregeh'ng M.O. De voorzitter antwoordde dat naar een oplossing wordt gezocht. Naar aanleiding van een vraag van den- Zelfden spreker, deelde de voorzitter nog mede, dat met den inspecteur van politie wordt besproken een regeling voor de stand plaatsen van verkoopers in de Cronjé straat. De heer Van Schie verzocht rekening tev houden met de belangen der omwonenden, wanneer er weer vergunning voor vlieg- demonstraties wordt gegeven. De heer Visee deelde mede dat indertijd een verzoek is gedaan om vergunning voor het bouwen van een muur bij een perceel aan de Ged.Schalkburgergracht. Op verzoek van eenige omwonenden is die vergunning geweigerd. Niettemin is men nu toch aan de bouw van dezen muur begonnen. Spr. vroeg in verband hiermede, of B. en V/. hun beslui ten wel na rijpe overweging nemen. De voorzitter zeide toe in de volgende ver gadering over dezen zaak nadere inlichtingen te geven. "J Hierna werd <ie openbare vergadering gesloten. BILJARTEN. Om den Heemstedeprijs. Uitslagen van Maandag: v. Waard—A. Leuven S3150; S. Booiman—P. Kobus 77150; S. Booiman— P. v. Zeil 15058; P. Kobus—W. v. Rboden 15095; S. BooimanA. Leuven 15061. S. Booiman Serie 52, gelijk aan die van A. Booiman. P. Kobus verbeterde de eindserie tot 19. Uitslagen Dinsdag: Mastenbroekv. Vliet 15090; N. N,P, v. Zeil 15046; A. Leu venv. Houten 150149; Mastenbroekde Haas 15058; Mastenbroek v. Houten 150 —111. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij Koops, Adriaanstraat 13, een dames- portemonnaie met inhoud; L. Kramer Ber kenlaan 6, een postduif; B. v. d. Eist, Lange Leidsche dwarsstraat 115, Amsterdam, een g.ouden of doublé armband; J. Vester Koe- diefslaan 49 een zilveren armbandhorloge, Hulsholf Pol Heerenweg 109, een herders hond. Bureau van politie Boekenrodestraat 9, een b'orduurlap, bur. v. pol. Raadhuis eett zakmesje. Loting lilitie. Hedenmorgen had in de Openbare Lagere School te Overveen de lo ting plaats voor de lichting 1924. J. Beliën 5, B. J. Blankwater 36, J. P. v. d. Borden 10, J. G. Bötger 62, J. H. J. C. Bouvy 64, J. E, E. van Buren Lensinck 41, J. F. Cassee 45, T. Clay 40, F. E. Cochius 31, N. J. v. Delft 44, G. v. Eek 58, J. Zichhorn 48, G. J. M. Eldering 66, J. P. 'v. Galen 46, J. Giltay Veth 16, F. Haafkens 22, A. Hobo 7, D. Hoefgeest 12, D. Hoogendijk 28, S. P. Huizinga 3, A. Iking 24, D. Kenbeek 57, G. A. Kesting 3 J. Kluytenaar 37, J. Knopper 19, L. Kranenburg 55, A. Laan 63, P. Lame- ris 34, H. Louisse 51, J. C. v. d. Maas 29, J. v. d. Mooren 43, A Chr. A. M. Nieuwenhuis 39, J. Th. Nieuwenhuizen 26, L. F, Otto 25, M. Pereira 32, J. F. Petersen 8, N, Pliester 54, J. Ploeg 2, J. A. Polak 21, Th, G. Potter 15, F. S. K. J. Graaf v. Randwijck 6, P. J. v. Rixel 35, A. Roessen 67, C. L. de Roo v. Alderwerelt 52, W. J. J. M. Roozen 14, J. D. Rutgers v. d. Loeff 23, H. J. Schoo 49, M. H. Schrania 65, A. Smits 60, G. J. Sprok- keienburg 18, A. Vader 9, A. v. d. Veldt 59, H. C. Veltman 42, J. F. G. v. d. Ven 13, H. A. Vinke 20, C. J, Vogel 56, H. A. F. de Vogel 27, J. Th. Westerman 53, W. J. v. Willigenburg 33, P. J. de Wit 4, «M. Mories 38, N. J. Zuurbier 47, C. v. Zijverden 17. De nummers vanaf 50 tot 57 zijn twijfel achtig. Twintig personen waren afwezig, voor wie vanwege den Burgemeester werd geloot, en kunnen hunne nummers op aanvraag tc Overveen op het raadhuis in ontvangst ne men. Verkooping. Bij de gisteren ten over staan van notaris Mr. A. Uvens. gehouden verkooping van bouwterrein aan den Bie- zenweg alhier, werd perceel 1 gekocht door notaris Boerlage q.q. te Velsen voor 950, de perc. 2 en 3 werden gekocht door den •heer J. II. Borghard alhier voor resp. 1400 en 1075. Aangehouden. Door de politie zij. .aangehouden S. K. en P. v. d. V., woon wagenbewoners, die gesignaleerd stonden in het Algemeen Politieblad. De laatste betaalde de boete, de eerste is naar Haarlem overgebracht. Burg. Stand. Geboren; d. v;an J. Ne- derlofMijnen; d. van G. Meilink Amsing; d. van P. C. Schenk-Dekker; d. van "M. van AalsburgVan Desscl; z. van G. HoekZeeuw; z. van J. de JongVer-hoieven; z. van J. M. Vos v. d. Mast. Ondertrouwd: L. Kok en E. van IJperen. Overleden; A. Moos.- 17 jaar, d. van H. Moos en G. Vriesman; G. Ringenoldus, 86 j„ wedn. van A. v, d. Bij. De jubileumfeesten. Gisteren zijn de jubileumfeesten alhier voortgezet. De 1300 schoolkinderen hadden dezen dag feest. Op het feestterrein aan bet Hanenland werden 's mor sens de klein» kinderen, en 'smidags de groote kinderen be zig gehouden mei allerlei spelen en wed strijden. De kleinen troffen het 's morgens, maar de groot-en zijn er 's -mi-dags droevig uitgeregend. Gelukkig hadden ze al eenige uren pret gemaakt en waren de wo-dstrijfien afgelopen. Ook was er gisteren etalage-wedstrijd en ging de jury ter foeoordecliog rond. Br was veel werk van gemaakt en er waren prach tige etalages te zien. Den uitslag hopen wij -in ons volgend verslag te vermelden. Waren -de kinderfeesten opgeluisterd door. de R.K. Muziek'vereeniging afthier, des avond-s zou de Harmonie Soli Deo Gloria van Drie huis en de Chr. Zangver. Hosanna een con cert geven op het feestterrein. Helaas, de regen ti a ,le .'dit onmogelijk en was -een- lee- Jijke sp-eK .-kor,- want ooifc de verlichtingen -in dc straten konden niet branden. Echter stelden -de paters het' Patronaats- g-ebouw op-en en d-af stroomde spoedig ktampv-oTi, want er was nu vrij entree. Soli Deo Gloria gaf verschillende nummers ten -beste. Hossana zong mooie liederen en voer de met haar kinderkoor tezamen hel slop hoor van- de De Ruvtercantate uit. Alzoo werd het een m-ooie avond en was er veel geestdrift. .Dc voorzitter der O ran i evcreen igsngde heer A. de Wat. dankte namens alten den •Eerw. paters voor het afstaan -der zaal en de muziek- en zangvereenifiingen voo-r hun ne medewerking. Geve deze dag nn mooi weer voor den optocht van hedenmiddag. Insluiping. Door insluiping hebben nnge noode gasten uit een villa aan den Boulevard eenige zilveren voorwerpen ontvreemd. De politie stelt een onderzoeik in. Mannen zangkoor O. II. Tot directeur van het opgerichte Mannen-zangkoor van Onder ling Hulpbetoon, is met 36 van de 38 uitge brachte stemmen benoemd, de lieer Tl van 't Hof uit Haarlem. Wel een bewijs, dat men hier de talenten van dén heer Van 't Hof. die als directeur van dq Zan-dvoortsche Muziekkapel geen on bekende As, weet te waardeeren. Voor den Inhoud van deze rubriek steK dc Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, 4 Sept. *23. Geachte Redacteur, Beleefd verzoekt ondergetekende een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn hartelijken dlanik. In het verslag over het muziekfestival van 1.1. Zondagmiddag op het feestterrein aan den Kinderhuissingel oefent uw muziekrecencent o. a. critiek uit op het muziekkorps „Utile Du'ci" 1-Ict valt zeer te betreuren,, mijn-heer d< redacteur, dat de heer G, J. K. eenvoudig maar klakkelo'o-s neerschrijft dat voornoemde vereeniging speelde zonder vooraf behoorljjl gestemd te hebben. Hiermede geeft genoemde hoer te kennen, niet op de hoogte te zijn van het stemmen v.an houten met koperen instrumenten. Er is wei degelijk behoorlijk gestemd vóór liet spelen. Uw veTsla-ggev-er spreekt ook van slordig spel. Ik durf in dit opzicht deze bewering niet geheel te weerleggen, maar vindt u niet, mijn heer de Redacteur, dat men over een derge lijk jong harmoniekorps als „Utile Dulci' niet zulk een vernietigend oordeel moest uit spreken, een oordeel dat des te meer etger- aardig aad-oet, als men de verslagen in d and-ere plaatselijke bladen leest. Crilielc as noodig, maar er is een hemels breed verschil hoe deze critiek wordt uitge bracht en in dit geval was een opbouwend verslag heuseh niet misplaatst. U nogmaals vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte," teeken i'k, met hoog achting, F. A. JOOSTEN, Secretaris „Utile Dulci",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2