LAATSTE NIEUWS BUITENLAND De intocht in de Hoofdstad. bimmehukbsch nmm. marktnieuws. KLATERGOUD. De Engelschman dr. Kennedy, die uit Korfoe te Athene aangekomen is, deelt mede, dat 4 weken geleden een Italiaansch oorlogsschip te Korfoe kwam en dat groote afdeelingen Italiaansche mariniers gedurende ver scheidene dagen op het eiland verbleven en overal rondgingen. De Grieksche regeering looft een miliioen drachme uit voor de ontdekking der moordenaars van de Italiaansche missie. Onder de Telegrammen: De Raad van den Volkenbond heeft gisteren, na uiteenzettingen van Salandra en Politis over het Grieksch-Italiaansche conflict aangehoord te hebben, besloten, de beraadslaging tot een latere bijeenkomst te verdagen. De Gezantenraad heeft de voorwaarden voor het instellen van een onderzoek naar het Italiaansch-Grieksche geschil besproken. De Grieksch-Albaneesche grens gesloten. Wrijving tus- schen Griekenland en Albanië. Mussolini in den ministerraad. VERKEER EN POSTERIJEN. «1KB NIEUWS. PAARDENDIEF AANGEHOUDEN. J> v VAM 0N2C -> a (rfy, jfólDRAAOLOOZC TELEFOON FEUILLETO N HET ITALIAANSCH-GRIEKSCH CONFLICT. Het agentschap. Belga meldt uit Genève nog de volgende berichten over het schrif telijke voorstel, door Griekenland Dinsdag ingediend bij den Volkenbondsraad, en daarover onze correspondent te Genève in ons Ochtendblad van gisteren reeds mede- deelingen gedaan heeft: In de door den Griekschen gedelegeerde Polites Dinsdag ingediende schriftelijke voorstellen wordt voorgesteld:, lo. dat de Raad een of meer vertegen woordigers van een neutrale nationaliteit benoemt om: a. in Griekenland controle te oefenen op fiet reeds begonnen gerechtelijk onderzoek door de Grieksche autoriteiten, alsmede op de berechting der schuldigen aan den moord op de Italiaansche officieren; b. deel te nemen aan de werkzaamheden 'der commissie, welker benoeming de Griek sche regeering aan den Gezantenraad heeft voorgesteld, ten einde zoowel in Albanië als in Griekenland een onderzoek in te stel len naar de omstandigheden vóór en tijdens den moord; 2o. dat de Raad aan een commissie van 'drie hooge rechterlijke ambtenaren, een Griek, een Italiaan en een neutraal," b.v, den president van het Zwitsersche Bondsge- rechtshof of den president van het Perma nent Ho{ van Intern. Justitie, opdraagt ten •poedigste te Genève bijeen te komen ter vaststelling van het bedrag der schadever goeding, dat Griekenland naar billijkheid aan de gezinnen der slachtoffers verschul digd is; 3o. dat de Raad goedkeurt, dat de Griek sche regeering onverwijld in de Zwitsersche Bank een ibedrag van 50 miliioen It. Lire deponeert, teneinde de onmiddellijke beta ling der vast te stellen schadevergoeding te waarborgen. De Raad nam akte van deze voorstellen en besloot daarover vandaag in het openbaar te beraadslagen, Volgens particuliere inlichtingen zou de Raad heden besluiten de nieuwe Grieksche voorstellen aan den gezantenraad voor te leggen en diens advies te vragen. De correspondent van de Times te Athene deelt mede, dat daar op het schip Ismine uit Korfoe aangekom is dr. W. A. Kennedy, directeur van het Britsche „Redt-de-kinde- ren-fonds", die juist op een expeditie-reis te Korfoe was, toen de Italianen het eiland kwamen bombardeeren en bezetten. De cor respondent geeft mededeelingen van dr. Kennedy over den loop van zaken en be sluit met het volgende: „De meest teekenende informatie, door dr. Kennedy en kolonel Lowe (een Ameri kaan, die ook op de Ismini uit Korfoe kwam) gegeven is misschien wel deze, dat vier weken geleden een Italiaansch oorlogsschip een bezoek bracht aan Korfoe en dat offi cieren en de manschappen onthaald werden door den prefect en door de burgerlijke autoriteiten. De Italiaansche bevelhebber vroeg verlof zijn manschappen eenige kor te marschen over het eiland te laten hou den. Dit verlof werd bereidwillig gegeven en een verrassend groote afdeeling Italiaan sche mariniers kwam aan land en kampeer de dicht bij het Achilleion, het paleis van ex-keizer Wilhelm, en bracht er verschei dene dagen door, waanbij zij het geheele eiland rondgingen. Deze feiten worden door dr. Kennedy en kolonel Lowe beschouwd als een aanwijzing, dat de Italianen toen reeds de besliste gedachte hadden Korfoe te bezetten en toen bezig waren daarvoor de noodigé opnemingen te doen. Bij de opening van het congres van vak- vcreenigingen heeft de voorzitter Williams ook het Grieksch-Italiaansche conflict aan geroerd. Hij verklaarde dat er stellig een oorlogstoestand bestond ten gevolge van de bezetting van het eiland Korfoe en het doo- den van Grieksche onderdanen. Al voelde men volledige sympathie met de in een hin derlaag gevallen Italianen, het leek hem een belachelijk denkbeeld dat het dooden van Grieken genoegdoening zou verschaffen aan dè vermoorde Italianen. Wij weten uit bit tere ervaring, vervolgde spr., dat wanneer men eenmaal het bevel geeft om de oor logshonden los te laten, dit het aanwakke ren van de oorlogshartstochten beteekent met al zijn vreeselijke gevolgen. Zijn wij van plan werkeloos toe te zien dat de we reldvrede in gevaar wordt gebracht omdat de dolle begeerte van een Hohenzollern op een Mussolini is overgegaan? DE GEZANTENRAAD. De conferentie der gezanten is gisteren ochtend te Parijs begonnen. Het Petit Journal maakt de opmerking, dat, wanneer Griekenland de onmiddellijke ontruiming van Korfoe als voorwaarde stelde voor zijn instemming met de besluiten van de gezanten-conferentie, de beraadslagingen, die thans beginnen, gevaar zouden loopen yoor niets gehouden te worden. Het onderzoek naar de jbooswichten. De Grieksche bladen verzekeren, dat de eerste resultaten van het Grieksche onder zoek zekere aanwijzingen brengen, dat Al- baneesdhe bandieten de schuldigen zijn. Twee herders hebben verklaard, dat zij de de Albaneesche kleeding. De Britsche or ganisator van de Britsche politie neemt deel aan he't onderzóek. Bij regeeringsbesluif is 1 miliioen drach me uitgeloofd voor het ontdekken van de moordenaars der Italiaansche missie. Volgens berichten uit Durazzo werd op den ochtend van den moord op de Ita liaansche missie, een bandiet uit den Epi- rus, Marikoe gehee'ten, die hek-end staat om zijn wreedheid, opgemerkt in de buurt v-an den Griekschen militairen post van Kakavia. De prefect en de burgemeester van Ar-gewkastro hebben den bandiet ge zien en waren zeer verbaasd hem te zamen roet de Grieksche soldaten te zien. Na een half uur begaf de bandiet zich naar een plaats in de buurt \an Kakavia en de pre fect en de burgemees-ter hoorden een twaalftal schoten. Zij hebben den indruk dat deze scihoten het sein geweest zijn om de moordenaars te roepen. De prefect heeft na den moord aan d-en Griekschen kolonel van hef regiment van Kakavia de opmer king gemaakt, dat het vreemd was, dat Markoe na den moord zich ongestraft bij de Grieksche militaire posten aan de grens kon ophouden. Een Al-baneesch officier heeft 29 Augustus verklaard, dat een ver trouwd persoon hem verzekerd heeft, dat de Grieksche autoriteiten den ochtend van den moord op de plaats van de misdaad zeven gewapende individuen gezien hebben in Grieksche uniform, maar zon-der onder scheidingsteek,enen en zonder kepi. .Waar schijnlijk zouden d'at de moordenaars ge weest zijn. De Petit Parisien wijst er op, dat de houding van Frankrijk, die van den eer sten dag van het conflict af in Italië als correct en vriendschappelijk beschouwd is, daar gunstig commentaar uitlokt. Men meent, dat Frankrijks houding op de ver antwoordelijke Grieksche kringen een aan- merkelijken invloed kan hebben door hen er toe te brengen na te denken over. de nutteloosheid van het verzet, dat weldra de door de Italiaansche regeering gestelde voorwaarden zou verergeren. DEgNEDERLANDERS TE TOKIO. Betuiging van deelneming. Blijkens een van onzen gezant te Tokio bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen telegram uit Karnizama, gelegen in de bergen, zijn de families Thorbecke, Snellen,'Ebbinge Wubbe, en de heer Besier in veiligheid. Omtrent mevrouw Besier (met een kind) en omtrent de families Feenstra Kuiper en Visser, die allen te Yokohama vertoefden, is nog geen bericht ingekomen. De consul te Kobe is naar Tokio vertrokken De schepen „Tjileboet" en „Tjisalak" ver leenden bijstand aan de vluchtelingen. Het kantoor te Kobe van de Java-China- Japanlijn seinde naar het kantoor te Batavia, dat de „Tjileboet" en de „Tjisalak" veilig zijn. Naar het Corr. Bur. verneemt, heeft het Ned. Roode Kruis gisterenochtend telegra fisch aan het Roode Kruis in Ned-Indië verzocht aan Japan zijn daadwerkelijke hulp aan te bieden en ingelicht te worden in hoe verre het Ned. Roode Kruis zou kunnen hel pen. De landvoogd betuigde, naar uit Welte vreden gemeld wordt, den Japanschen con sul-generaal tegelijk met de afzending van een telegram aan onzen gezant Pabsl te Tokio de innige deelneming van bevolking en regeering van Ned.-Indië en sympathie met Japan's lot in deze moeilijke dagen. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft ook de Koningin-Moeder door haar kamerheer Graaf van Limburg Stirum aan dèn Japanschen tijdelijk-zaakgelastigde haar deelneming doen betuigen met de ernstige ramp, welke Japan getroffen heeft. Naar het Hbld. verneemt,.moet geen enkele Nederlandsche verzekeringsmaatschappij di rect bij de catastrophe zijn betrokken. Wel is het mogelijk, dat enkele verzekerings- posten via Ëngelsche maatschappijen loopen. Op dit oogenblik valt hieromtrent nog geen volledige zekerheid te verkrijgen. DE POSTCHèQUE EN GIRODIENST. UitjjDen Haag wordt gemeld Enkele rekeninghouders van den post cheque- en gitrodienst maken zich eenigszins ongerust over den loop van zaken sedert de centralisatie van den dienst. Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat voor die ongerust heid geen reden bestaat. Zooals in de aan alle rekeninghouders in Juli gerichte circu laire is gezegd, zullen zich gedurende de eer ste dagen van den nieuwen toestand ongemak ken voordoen. Er wordt evenwel met.kracht gewerkt aan de normalisatie van den gang van Zaken, zoodat de verschillende onderdeelen van den dienst overeenkomstig 't opgemaak te plan zullen werken. Oorzaak van den minder gunstigen gang van zaken is mede, dat voor een groot deel met ongeschoold personeel moet worden ge werkt, echter gaat alles met den dag beter, moordenaar gezien hebben; deze droegen Met eenige welwillendheid van de zijde van de rekeninghouders en de houders van che que's wordt verwacht, dat binnen enkele da gen de grootste moeilijkheden zullen zijn overwonnen. ONDERSCHEIDINGEN. Naar de N. Crt. meent te kunnen mede- deelen, zullen naar aanleiding van het heuge lijk feit der volbrachte vijf-en-twintig-jarige regeering van Koningin Wilhelmina door Hare Majesteit aan eenige personen, die zich ten opzichte van den lande buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt, adellijke titels worden verleend. Ook zal aan één hun ner, die reeds van adel is, een hooger prae- dicaat worden toegekend. Zijn wij wel ingelicht, dan zou ook een aantal familiën tot den adelstand worden verheven en zulks op motieven, die in ver band staan met het feit van dergelijke ver heffingen in vroegeren tijd. HET REGEERINGSJUBILEUM H. M. DE KONINGIN. VAN Het schrijven van Z- H. den Paus. In het persoonlijk schrijven aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar regee- ringsjubileum drukt Z. H. de Paus zijn vreug de uit voor het gelukkig bestuur van H. M. en wenscht Haar geluk bij gelegenheid van Haar verjaardag. De Paus uit tevens zijn meest oprechte wenschen dat Holland onder de wijze regee ring van de Koningin steeds in bloei moge toenemen. (Msb.) DE GEFINGEERDE INBRAAK TE ROTTERDAM. Als verdacht van medeplichtigheid aan de gefingeerde inbraak te Rotterdam bij de federatie van metaalbewerkers en verduiste ring van 4200 uit de werkloozenkas dezer organisatie, is de echtgenoote van den reeds gearresteerden secretaris M. mede aange houden. Dinsdagmorgen bemerkte de heer Wever, landbouwer te Hoorn (Wedde) dat twee zijner paarden uit de weide waren verdwenen. De veldwachter ging direct met een auto naar de markt te Norg, spoorde er de paarden op en arresteerde den dader H. Z„ van Hoorn- derveen, een bekend smokkelaar, die een bekentenis aflegde. Z. is aan de justitie te Winschoten overgeleverd. verse handperen 19% c., dubbele witte prut- men 30 c., the Queen le soort 12%23 c., boerro witskyval 9% c., Clapp's favorite ex tra 43 c., kruisbessen 10 c., eerstelingen 6 c., witte pruimen*1842 c., pondappelen le soort 37% c., roodzoet 10% c., ananas- reinette 5 c., roode calville 5 c., pronkboo- nen 15 c., dubbele prinsesse boontjes 19% c., signeur d'Esperen 24 c., dagjes appelen 3 c., goudgeel 6 c., suikerperen 8% c., kees- gijsbertperen 2526 c., diverse zoete ap pelen 8% c., beurré peren extra 26 c., Clapp's favorite val 18 c., alles per H.G. Perziken 13% cent per stuk. Fabrieken: 2.60 tot 3.00 gld. per 100 H. G. WOERDEN, 5 Sept. Kaas. Ter markt waren 391 partijen, le soort f 4651, 2e soort f 4245, rijksmerk f 4352. Handel matig. BOVENICARSPEL (Station), 5 Sept. 690 baal aardappelen Due. f 2.452.50 Schot- sche f 2.80—2.95 kleine f 0.95—0.60 blauwe f 2.40—2.50 kriel f 0.25—0.35 25 baal uien, groote gele f 2.602.75 kleine gele f 2.05 11400 stuks bloemkool, le s. f 19.25—29.50 2e soort f 10.25—16.75 3e soort f 2.304.25 per 100 stuks 16700 K.G. roode kool f 3.20—4.90 per 100 K.G. 2050,gele kool f 5.20—6.80 per 100 K.G. 25.400 K.G. witte kool f 2.20—2.90 per 100 K.G.380 zak slaboonen f 2.40—3.90 per 15 K.G. F'".t r?:T> ml' wordt bewezen, alle schadeloosstellingen te geven, die de Raad billijk zal vinden en dat de Grieksche regeering de samenstel ling voorstelt van een commissie van onder zoek, belast met het bespoedigen van de opsporing der schuldigen en bestaande uit afgevaardigden van de drie mogendheden, die vertegenwoordigd zijn in de grensafba- keningscommissie. De Raad heeft, na te hebben vastgesteld dat het een principe van het Volkenrecht is, dat de staten verantwoordelijk zijn voor de politieke misdaden en aanslagen, op hun grondgebied begaan, onmiddellijk een aan vang gemaakt met de bestudeering van de voorwaarden voor dat onderzoek. De volgende vergadering van den Raad zal op zijn laatst Vrijdagochtend plaats hebben. ALBANIË EN GRIEKENLAND. uit VAN EEN „COMITÉ TEGEN ORANJELOL". DE Eenige dagen geleden zou te Utrecht het „comité tegen de oranielol" onder de leuze „de feesten gaan niet door" een vergadering in de Korenbeurs alhier houden, doch het gemeentebestuur weigerde de zaal. Toen werd een zaal gehuurd in het Park „Tivoli", doch zoodra het bestuur van „Tivoli" be merkte voor welk doel de zaal gehuurd was, geweigerd. Daarop ïoeke uit Bilthoven werd deze eveneens poogden de heer Kees en de heer Coenders uit Zuilen op de straat redevoeringen te houden, doch dei politie belette zulks en arresteerde de sprekers, ber nevens een aantal hunner geestverwanten. Vervolgens heeft bovengenoemd comité in het „Gemeenschapshuis" van Kees Boeke te Bilthoven een „congres" gehouden, waarop Kees Boeke een hagepreek hield. Het voornemen bestond ook een poppen kast te vertoonen, doch de kast met zestien uit hout gesneden poppen, werd vooraf door den burgemeester van De Bildt, daarbij geassisteerd door Utrechtsche recherche ambtenaren, in beslag genomen. In de vergaderzaal werd toen de navolgen de kennisgeving opgehangen „De vertooning van de poppenkast gaat niet door, want de poppen zijn met den bur gemeester uit rijden.,"- AMSTERDAM, 5 Sept. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 5, id. blauwe f 4.504.60, id. Eigenhei mers f 33.50, id. blauwe Eigenheimers f 4.254.75, Friesche borgers f 2-2.50, IJpoider Eigenheimers f 3.253.50. Hille- gommer zandaardappelen f 5.506.50 per AMSTERDAM, 5 Sept. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 266 vette kalve ren le kw. 96104 ct„ idem 2e kw. 8894 ct., idem 3e kw. 8086 ct. per K.G. 37 nuchtere kalveren f 1826 per stuk 9 scha pen 325 vette varkens, Hoüandeche le. kw. 100102 ct., idem 2e en 3e kw. 9498 ct., Overz. en Geld. le kw. 100—102 ct. per K.G. 6 paarden. GELDERMALSEN, 4 Sept. Fruit. Ter vcilingsvereeniging Geldermalsen en Omstre ken besteedde men heden voor maagden peren 9 c., .meloenappelen 3 c., reine clau- des 37 c., tulpappelen 22 c„ parelappelen le soort 1316 c., diverse stoofperen 7 c., boer- ré witte pruimen 3851 c., bloemzoet 8 c., witte eierpruimen 28 c., Williams duchesse 25 c., eierpruimen 2730 c., candijzoet 10% c„ beurré Lebrun 13% c., roodjesperen 10% c., waalkanters 10% c„ snijboonen 20 c., beauty of kent 2% c„ hollemans 4% c., weidragers 2% c., reinzoet 67 c., beurré peren le sooit 1122 c., gamerensche zuren le soort 9%12% c., diamantperen 1922 c., jutte peren le 'soort 3652 c., candij-zoet le soort 6—8 c„ bloeme le soort 11%13 c., Eva appelen le soort 6 c., heereperën le soort 10%--13% c., goudgeel le soort 6 c., roode calvelle le soort 13 c., victoria-prui- men 2535 c., blauwe druiven 60 c.. groene pruimen 2122 c., oranje peren 15% c., belle louvain 34 c., manks codling 15% c., goudballen 18 c., Clapp's favorite leYsoort 3135, c., blauwe pruimen 29 c., gameren sche zuren extra 13% c., keizer Alexander 67 c., transparant de Consels 18 c., Cod ling keswick 4%7 c., pruimen 33 c., di- HET ITALIAANSCH-GRIEKSCH GESCHIL LONDEN, 5 Sept. Er gaan hier op het oogenblik geruchten, dat die Ëngelsche re geering zich bereid zal verklaren, zoo noodig door een vlootdemonstratie bij Kor foe, Italië te bewegen, zijn houding te matigen. Waar in deze geruchten tevens wordt medegedeeld, dat ook schepen van andere mogendheden, waaronder Zweedsohe en Nederlandsche deel zouden ne men aan deze demonstratie, en waar van deze geruchten hier ter bevoegder plaatse geenerlei bevestiging is te verkrijgen, wint het geTUcht niét aan waarschijnlijkheid. In gewoonlijk welingelichte kringen ge looft men, dat de uitweg uit het tegen woordig dilemma zal wórden gezocht :n een actie van den Gezantenraad, waarbij gebruik zal worden gemaakt van het aan bod der Grieksche regeering om een onder pand te verstrekken voor het nakomen van eventueel op te leggen verplichtingen. Het is niet zeker, waarin dit door Grieken land aangeboden onderpand zou bestaan, doch het lijkt waarschijnlijk, dat de Vol kenbond het door Italië reeds genomen pand, nl. Korfoe, ails zoodanig zou aan nemen. LONDEN; 5 Sept. Reuter vernee mt, dat de Gezantenraad de Grieksche voor stellen ter regeling van het Grieksch-Itn- liaanscih geschil heeft aanvaard en thitis waarschijnlijk Zal overgaan tot het instellen van een commissie van onderzoek naar de moorden te Janina. Terwijl deze stap die zijde van het geschil zou régelen, blijft de kwestie van de bezetting van Korfoe over en, nadr verluidt, is de Gezantenraad niet bevoegd om deze te behandelen. Ongetwij feld zal de Volkenbond zijn best doen om een oplósirtg van deze kwestie te vinden. ROME, 5 Sept. In den ministerraad heeft Mussolini een korte verklaring afge legd over de laatste gebeurtenissen op het gebied van de buitenlandsche politiek. De buitenlandsche toestand, zeide hij, biedt niet veel nieuws in de laatste 24 uur.'Mijn verklaringen van gisteren hebben, zooals te voorzien was, eenige Opschudding veroor zaakt in Engeland en Gencefsche kringen, Zij hadden ten doel, de kwestie van zekere buitenlandsche elementen, die de „kaar- tenverwisseling", die Griekenland heeft ge tracht te verrichten, hebben aanvaard, nog eens rijpelijk te doen overwegen, Laten wij dus met gerust geweten en zeker van ons recht de besluiten afwachten, die de Raad van den Volkenbond zal willen ne- dra en zeide dat Griekenland verplicht was zich tot den Volkenbond te wenden in stede van zich aan gewelddaden over te leveren. Het staat aan den Raad van den Volkenbond te beslissen, maar indien def stelling van Italië triomfeerde, zou dit de ondergang van den Volkenbond zijn. De voorzitter van den Raad stelde voor nog eens over de zaak na te denken. Lord Robert Cecil zeide het gewicht van de Itfliaansche argumenten te erkennen, en verzocht den Raad morgochtend bijeen te komen. Op Zijn verzoek las men de artikelen van het Statuut voor, volgens welkê de leden zich verbinden eikaars integriteit te eerbie digen en in geval v>.n geschillen hun toe vlucht te nemen tot arbitrage of den Vol kenbond. Cecil voegde hieraan toe: Indien deze be palingen niet geëerbiedigd worden, worden de grondvesten van Europa geschokt. (Alge- meene beweging.) Ten slotte verklaarde de voorzitter dat de leden van den Raad, na erover gesproken te hebben, een besluit zullen nemen over de eerstvolgende bijeenkomst, die zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. DE GEZANTENRAAD EN HET ITALIAANSCH-GRIEKSCH CONFLICT. PARIJS, 5 September. De gezantenraad heeft het antwoord van Griekenland op de nota nopens den moord op den voorzitter van de geallieerde commissie voor de afba kening van de Albarieésch-Grieksche grens en OP de andere leden van de Italiaansche militaire missie besproken. Hij heeft er ó.a. acte van gèftomen, dat Griekenland heeft verklaard, als zijn verantwóórdelijkheid te Tokio op meer dan 100.000, ROME, 5 Sept. De Epoca verneemt Durazzo: Wegens de gespannen betrekkingen tus- schen Italië en Griekenland heeft ae Alba neesche regeering gisterenmiddag de Grieksch-Albaneesche grens gesloten. ROME, 5 September. Stefani ontvangt van de Albaneesche regeering een telegram, ge dateerd uit Tirana, waarin gezegd wordt, dat het Grieksche antwoord aan den Ge zantenraad een smet werpt op de eer van de Albaneesche natie en de verontwaardi ging over de Grieksche barbaarschheid doet toenemen. De regeering neemt de passen f: diplomatieke maatregelen om met kracht te protesteeren, aangezien de lasterlijke insi nuaties tegen ons volk gelogenstraft wor den door het onwederleg)ba,re feit, dat er in Zuid-Albanië geen enkele rooverbond be staat. DE VOLKENBONDSVERGADERING. GENèVE, 5 September. De drie eerste Commissies van de Volkenbondsvergadering hebben vanmiddag bijeenkomsten gehouden. De eerste commissie is die tot behandeling van de juridische en constitutloncele vraag stukken, de tweede tot behandeling van de technische organisatie van den Volken hond, de derde voor vermindering van de wape ningen. DE RAMP IN JAPAN. PARIJS, 5 September. Volgens een bericht van het J&pansche gezantschap zijn van de keizerlijke familie omgekomen: de tweede zoon van prins Higasji-Koeni (prins Moro- masa. Red.), prinses Jasnasjina en de vierde zoon van prins Kanin. Het keizerlijke paleis is beschadigd, maar er is geen brand in geweest. De zakenwijk van Tokio is volkomen ver woest. PARIJS, 5 September. Volgens een tele gram, dat wij uit Tokio hebben ontvangen, zijn de bureelen van den Franschen zaakge lastigde geheel verwoest. Het telegram schat het aantal slachtoffer» Vervolgens deelde Mussolini de officieel© bevestiging mede van de komst van den Koning van Spanje te Rome. die in het laatst van November zal plaats hebben, welk nieuws met groote voldoening door het Italiaansche volk zal worden ontvan gen. UIT DEN VOLKENBONDSRAAD. Genève, 5 September. Salandra verklaarde in den Raad van den Volkenbond dat een beroep op den Volkenbond slechts mogelijk is, indien alle belanghebbende partijen het eens zijn. De bezetting van Korfoe heelt' geen vijandelijk karakter en vormt geen enkel oor logsgevaar. Er bestaat zelfs geen diploma tieke breuk. Het is niet noodig zich te beroe pen op de artikelen 12 en 15 van het Statuut. Het bestaan van den Volkenbond verhin dert de naties niet afzonderlijk op te treden tot verdediging van hun eer. Italië is altijd bereid om de internationale verplichtingen te eerbiedigen, maar de Volkenbond moet de grenzen van»zijn jurisdictie erkennen. De Ita liaansche regeering verlangt onherroepelijk dat de Volkenbond het' verzoek van Grieken land niet zal inwilligen. Griekenland scheen de verantwoordelijkheid voor het gebeurde te erkennen en Italië was genoopt de tuch tiging van de schuldigen en genoegdoening te eischen. Daarom heelt het zich een onder pand verzekerd, wat te meer noodzakelijk is, omdat de Grieksche regeering niet erkend is en geen voldoende vertrouwen kan inboe zemen. Aan den Gezantenraad komt het recht toe de schending van zijn beschikking tc straffen. Wanneer de Volkenbond de oogen voor deze waarheden sloot en, zon der de beslissing van den Gezantenraad af te wachten, zich liet vinden voor de ma noeuvre van Griekenland, zou hij machts overschrijding begaan. De Italiaansche regee ring verklaart den Volkenbond onbevoegd, Politis betoogde nog dat Griekenland er kent dat genoegdoening verschuldigd is, maar eischt dat men het bewijs zal leveren dat het' voor bet gebeurde aansprakelijk is. Het verlangt ten volle licht over de zaak. Daar de Gezantenraad beleedigd is, meent Griekenland dat de schuldigen aan dezen ge noegdoening schuldig zijn. Politis wraakte de verklaringen van Salaro De hoofdstad prijkt in feestdos! Oranje is natuurlijk de hoofdkleur van het feestgewaad, Met oranje is de intochtsweg versierd, oranje zijn de vanen en slingers in de hoofdstfatên. Een êerstê plaats in het versierde gedeelte der stad neemt de In tochtsweg in. Daar is een afstand van vijf kilometer onafgebroken versierd met oranje velums (n gelijkkleurige vaandels. Mooi ste ken de Oranje-kleurige banden af tegen het 'roen der boomen van Ko'ninginncwcg en Willemsparkweg. Op korte afstanden van cl kaar zijn ze opgehangen en op kruisingen met andere straten is de reeks velums afge broken door palen met smalle oranjewimpels naar Japansch model vervaardigd. In de Leidsche straat zijn lange afhangende oranje-vaandels opgehangen, die bèt idee van een langdurig vaandelsaluut moeten ge ven. Veel werk is gemaakt van de versiering van het Willemsparkstation, waar de Ko ninklijke familie aankomt. Het perron is in een bloemenprieel her schapen. De gangen en de zuidelijke vleugel van het station, waar de koninklijke stoet ral uitkomen, zijn met bloemen, planten en vlaggedoek versierd. Op het Stationsplein wapperen aan hooge masten oranjevaandels. Ook van de versiering van den Dam, het eindpunt van den intochtsweg, is veel werk gemaakt. Midden op het plein zijn in een halven cirkel een aantal 15 M. hooge palen geplaatst, waaraan oranjc-winpels wapperen. De versierde tribune en het Bijenkorlgebouw in een feestkleed van veel oranje, róod-wit- blauw, planten en kleurige Smyrna-tapijten, vormen een schitterenden achtergrond. De geheele intochtsweg is versierd naar ontwerpen van, de architecten Heineken en Kuipers. Aan het versieren van verscheiden hoofd straten is niet minder zorg besteed! Daar is in de eerste plaats de Kalverstraat. Eén rij van eerebogen, vervaardigd van kunstbloemen en linten, in de kleuren van de stad Amsterdam. Men verbeeldt er zich onder een dak van bloemen te loopen. In de Vijzelstraat en. Utrechtsche straat zijn aan beide zijden oranjekleurige vaandels opgehangen. Daartusschen oranjebanden, dundoek en slingers van levend groen. Ook het Rembrandtsplein heeft aan de versiering meegedaan. Daar staan om het plantsoen, waarbinnen de groote schilder troont, groote vreemdsoortige lantaarns, die 's avonds verlicht zullen worden. Het plein zal 's avonds een grootsch effect maken, daar bijna allé gebouwen aan de verlichting zullen meedoen. Van de buitenwijken is veel zorg besteed aan de versiering van de Paulus Potterstraat. Aan beide zijden hangen daar op korte af standen van elkaar, groote vierkante Japan- sche lantaarns, tusschen oranje-slingers. Het zal een mooi gezicht zijn als de lampen in die lantaarns branden. Vel» gebouwen zijn versierd met dundoek en planten als goudsbloemen en Afrikaan- tjes. Vannacht is op verscheidene plaatsen de laatste hand aan die „levende versierin gen" gelegd. Het aantal vlaggen is bijzonder groot. Meermalen heeft het roód-wit-blauw plaats getnaakt voor de oorspronkelijke prinsenvlag „oranje-bleu." Ook van de étalages, zoowel in de stad als in do buitenwijken is zeer veel Werk gemaakt. De rede van dc Koningin. Wij gaven gisteren nog de rede van bur gemeester De Vlugt bij de ontvangst van Hare Majesteit aan het station Wille,ms- park. De burgemeester besloot tijn rede met een driewerf „Leve dé Koningin waarmede de raadsleden, van Wie de heer Ophorst in generaalsuniform en de heer walraven Boissevain in ambtscostuum was, hartelijk instemden. De Koningin beantwoordde deze toe spraak aldus: i Gekomen om den voor mij onvergeto- lijken dag te herdenken, waarop ik thans een- kwart eeuw geleden in de Nieuwe Kerk beëedigd en ingehuldigd werd, ben Ik er bijzónder gevoelig voor aan des drempel Mijner hoofdstad door het ge meentebestuur van Amsterdam te wor den begroet. De woorden, welk u, mijnheer de but- gemeester daarbij gesproken hebt, atol ik op hoogen prijs, te meer, nu dfe Mij bewijzen, dat Amsterdam's burgerij het gulle welkom immer hier gevonden, Mij ook in deze dagen, welke Ik zoo gaarne in haar midden wilde doorbrengen, we derom niet zal onthouden. Het kan niet anders of in oogenbhkken als deze gaan onze gedachten uit naar verleden en toekomst, Ook gij hebt dat gedaan en put daaruit dank zoo voor wat ons geschonken als voor wat ons be spaard is, bemoediging voor het heden, hoop op wat voor ons nog is weggelegd. Mij ten volle bewust van de groote zorgen en moeilijkheden, waaronder zoo talloos velen in Uw stad gebukt gaan ©n waarin Ikseoo van harte deelneem, maakt het op Mij een dieperen indruk, dat de burgerij niettemin den moed en de op gewektheid heett gevonden' deze herden king met mij te vieren. Voor uw heilbede breng Ik u mijn warmen dank en met u koester Ik de vurige hoop, dat God het Nederland zoo hier als overzee geven moge wederom tijden van bloei en welvaart in te gaan. Laten wij thans, zooalj gij lefjL die toekomst vertrouwend op God moedig te gemoet zien. Zeer duidelijk was de heldere stem van onze Vorstin veor allen te hooren, De woorden van de Koningin, vooral wanneer Zij gewaagde van de „groote zorgen, waar onder velen hier gebukt gaan maakten grooten indruk op de aanwezigen en ook in de stem van de Koningin was eenige aandoening te höoren. 21 Daardoor ontging haar 'de toornige gloed, die uit zijne oogen straalde. „Maar ik protes teer ernstig tegen de verwaarloozing, als ik zelve uwe hulp als dokter noodig heb,"" ver volgde zij. „Wij hebben allen onder dc vree selijke gebeurtenissen geleden ik, arm 6chepsel, moest te midden van algemcenen schrik nog dé halfgekke grootmama en Hen- riette in haren troosteloozen toestand bij staan een taak, waarvan ik u niets be hoef te zeggen. En toch hebt gij er nog geen enkel oogenblik aan gedacht mij ook maar even te vragen, hoe ik mij onder dien slag gevoel." „Ik heb daar niet naar gevraagd, wijl ik weet, dat alle zielsindrukken bij u onder het beheer van uw verstand staan, en ook om dat ik dadelijk zag, dat gij bij dit ongeval' niet hadt geleden." Zij hoorde met verbazing den toon zijner stem, die gelaten en kalm als altijd moest klinken, maar die werkelijk hoorbaar beef de. „Wat die tweede bewering betreft, moet ik u zeggen, dat gij u vergist," zei ze, na jpeoig xwijgen. „Ik heb een zeer zenuwach tige klopping in het hoctfd; het eerste geef ik u toe. Ik doe tegenover alles wat mij overkomt, mijn best om zoo spoedig moge lijk tot bedaren te komen, of bedaard te blijven, teneinde den toestand helder te kun nen overzien. Uit uwen toon zou ik opma ken, dat dit u niet bevalt, en toch hebt gij alle reden om er vooral nu zeer tevreden over te zijn. Ik heb mij nooit laten over halen tot specüleéren met de soliede papie ren, die ik van papa heb geërfd had ik, door de bijzonder gelukkige uitkomsten, aio ik nu en dan zag, er toe besloten, clan stond ik voor u met ledige handen. Mijne huwe lijksgift was gesprongen, evenals die verba zende papieren schat, die gisteren in de lucht gevlogen is. Ja, zie mij maar zoo zonderling niet aan, Bruck," zei ze langzamer, „ik Iaat mij niet beg'oochelen en noem de dingen graag bij -den naam. Grootmama loopt daar ginds de kamer op en neer en wringt de handen van wanhoop, dat de „kolossale rijkdom" in vreemde handen zal vallen; on ze vriendelijke gasten hebben den halven nacht den rijken man beklaagd en beweend, die een troetelkind van het geluk is geweest, dien de boosaardige ironie van het lot, op zoo hoogst tragische wijze, midden uit zijn aardsche goederen heeft weggerukt maar ik zeg dit theatrale einde was hoogst mid delmatig opgezet, er ts in de schermen een opening gebleven, waar men alles door kan zien. In zeer korten tijd zal misschien de rechtbank uitmaken, dat Romer eerst niets anders was dan een lichtzinnig speculant, maar dat hij ten slotte een schurk is ge worden." Een snijdender voorstelling van zaken kon wel niet worden gegeven dan die, welke het schoone meisje daar uiteenzette Zij stond daar in haar wit priesteressengewaad op het roode kleed en dc hanglamp boven het hoofd, juist op dezelfde plek, waar zij in December stond, toen zij de doktorale be kwaamheid van haren verloofde tegenover den handelsraad brandmerkte en zei: „Ik kan niet verdrag«i, dat iets dood gezwegen wordt." Flora had gelijk; zij noemde de dingen bij den naam en sprak luide uit, wat de man daar tegenover haar in zijn binnenste niet loochenen kon, wat h<;m sinds gisteren met een nameloos wee vervulde maar dat de fijne, teedere mond der vrouw niet aarzel de die woorden uit te spreken, ten einde te pronken met een scherpzinnigheid, dié „bedankt om zich te laten loochenen" dit was wel in staat een bitter gevoel in zijn binnenste te doen ontstaan, dat zich naar buiten openbaren moest. „Och ik zie wel, ik ben vandaag ongeluk kig genoeg u te mishagen in alles wat ik zeg," begon zij na eenig zwijgen op half spottenden, half knorrigen toon, terwijf zij hem eenige voetstappen naderde: „misschien dat ik mijn rechtvaardig oordeel, fvat al'te plomp heb uitgesproken, misschien had ik ook, uit dankbaarheid voor meer dan eenen kleinen en aangenamen dienst, dien Römer mij van tiid tot tiid bewees, minder waar moeten wezen," zij haalde minachtend de schouders op, „maar ik ben nu eenmaal een vijandin van alle lafhartige plooiïng en be manteling en daarbij heb ik alle reden om toornig te zijn. Mijn zuster Henriette, met wier erfdeel Maurits speculeerde, is door dit geval doodarm geworden en Kathe wees er zeker van dat zij geen snipper van h'aar kolossaal vermogen over heeft." „Des te beter!" klonk het zacht over Bruck's lippen, die op dit oogenblik sche nen te lachen. Hoe zacht dat ook gezegd was, Flora had het gehoord. „Des te beter?" vroeg zij verbaasd, terwijl zij met een flauwen glimlach de handen in elkaar sloeg. „Veel sympathie heb ik juist ook niet voor onze jongste, maar wat heeft zij toch misdaan, dat haar ongeluk door u zoo vreemd wordt opgenomen?" Hij beet zich, als om zijn inwendigen strijd te verbergen, heftig op zijn onderlip, en drukte het hoofd tegen het raam; zij stond stil naast hem en 'staarde naar buiten, op het marmeren beeld, dat bij den vijver stond en waar de zon haren vollen stralengloed op liet nedervallen. „Zoo erg als voor Henriette is het voor Kathe niet zij houdt altijd den molen, die seker nog al wat waard is," ging zij voort, „Als hier alles ineenvalt, zal zij zich kunnen bergen, en ik geloof, dat er voor onze arme kranke ook geen betere toevlucht wezen zou. Zij houden veel van elkander en zou den bei best samen vinden. Verder valt er] niet veel te schikken. Grootmama kan, met haar bckromoen inkomen, onmogelijk voor Henriette zorgen, en ik zou van u niet willen vergen, haar in ons huis te nemen." Plotse ling sloeg zij den arm om hem heen en zag met innige teederheid hem in het gelaat. „Leo, wat zal ik God danken, als wij mor gen in het rijtuig zitten, en al het verschrik kelijke, dat hier nog gebeuren moét, den rug toekceren Met een hartstochtelijk gebaar, en een toorn, zooals zij nog nooit op zijn gelaat had gelezen, rukte hij zich los. yZoudt gij ze werkelijk allen willen verlaten, de armen, die te midden van de grootste moeilijkheden, radeloos en wanhopend zullen vragen wat hun nu te doen ert te wachten staat?" riep hij buiten zich zelve. „Ga gij, waar ge wilt ik blijf!" „Leo!" riep zij uit toen stond zij een oogenblik als verstomd vol van onbeschrijfe lijke verontwaardiging. Zij lei de gebalde hand tegen hét hart, als had haar een dolk steek getroffen. „Gij hebt zeker de volle beteekenis niet berepen van wat daar door u is gezegd," zei ze eindelijk met doffe stem; „ik wil er alleen dat van verstaan hebben, wat een antwoord van mijne zijde noodzakelijk maakt; als wij morgen voordat de bom losbreekt, niet op reis gaan en niemand zal het ons ten kwade duiden, dat wij in alle stilte het lang bepaald huwelijk voltrekken dan moet de geheele zaak uit gesteld worden." Hij zweeg en stond daar onbewegelijk voor haar als een steenen beejd, zoodat zij hoe langer hoe opgewondener werd en de groo te oogen fonkelden van een onaangenamen gloed. „Ik heb u vroeger gezegd, dat ik gaarne mijn leven lang tegenover de praktijk, die u het meest ter harte gaat, de tweede plaats wil innemen," zei ze haastig; „maar nooit wil ik voor andere vrouwen achteruit wor den gezet bedenk dat wel, Leo! Ik kan en ik wil niet inzien, waarom ik verplicht zou zijn met grootmama en de zusters hier al de onaangenaamheden van den vreese- lijken val te doorleven, terwijl ik het volle recht heb naar de kalme, stille huiselijkheid de wijk te nemen, die mij door u is toege zegd. Zulk een offer moest door u van mij niet worden gevergd. Kan ik iets aan den toestand veranderen? Heb ik daar de macht toe? Zeker niet waartoe dan die noodelooze onaangenaamheid, die mij door u wordt aangedaan? Moet ik het genot sma ken, ook het voorwerp te worden van het algemeen medelijden? Liever ga ik op staan- den voet van hiér. Ik bedank er voor met de vingers nagewezen te worden. Ik wil dat nïoil" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3