LAATSTE NIEUWS BINNENLAND ril OEM, BUSÏEML. BERICHTEN. IMfiEZGNDEN. Loge, Godsdienst en Politiek. tilMNEISLÊNBSCH NIEUWS. iHRKHIIUWS* VAN QM2E o Cr LHDR A AO LOOZ£ T ELEFOON ^-Sa beelden van heldenmoed genoemd. Te Yo kohama weigerden Japansche kindermeisjes haar bmtenlandsche meesteressen en de aan haar zorg toevertrouwde kinderen te verlaten. Zij gaven er de voorkeur aan te starven boven alleen te ontkomen. Japan sche keukenmeiden, chauffeurs en anderen deden heldhaftig hun reddingswerk en waagden daarbij hun leven. Een koelie stond mid den in de vlammen en hielp vrouwen en kinderen buiten bet gevaar te brengen. Hijzelf echter kwam door verstikking om het leven. Volgens een priester, die den Akakoera- gcyser bezocht, is prinses Nagako, de ver looide van den prinsregent, die daar ver toeft, ongedeerd gebleven. De gouverneur van Kanagawa, de provin cie aan de baai van Tokio, zeide, dat de Amerikaansche consul en zijn echtgenoote in 'net gebouw van den gouverneur waren gevlucht doch door de vlammen waren ach terhaald en verbrand. Volgens de jongste officieele schatting verstrekt door 't dept. van binnenlandsche zaken te Tokio zijn er in Yokohama 30.000 lieden omgekomen en 100.000 ge wond. In geheel Japan beloopt het aantal dooden if o owat 200.000. GEZANT HARVEY. De Evening Post verneemt, dat Harvey, de Amerikaansche gezant te Londen (die in de V. St. vertoeft en die een persoonlijke vriend is van Coolidge) aan den president verklaard heeft, dat hij tegen het begin van den winter wenscht af te treden. De redenen zijn van zuiver persoonlijken aard. Onder an dere tellen mee de zware financieele offers <}ie het gezantschapsambt oplegt. RAMP TE PIANELLA (Italië). De Tribuna heeft een telegram ontvangen, t welk vermeldt, dat een vuurwerk-fabriek te Pianella in de lucht is gevlogen. Er zijn fes dooden; vijf menschen worden vermist. BRAND IN SPANJE. Uit Soria wordt gemeld, dat er in het dorp Covaleda honderden huizen verbrand zijn. Het vuur tastte ook de omringende berger. gan. Men vreest, dat er slachtoffers zijn. •AMP IN DE VER. STATEN. Uit Southampton in den Staat Illinois wordt gemeld: Vier menschen zijn gedood en zeven-en-twintig gewond, waarvan vijf tien levensgevaarlijk door een reeks ernstige ontploffingen van duizend kisten rookloos kruit, dat uit booten in vrachtwagens werd overgebracht. De onploffingen wierpen pas- scerende auto's omver. Van menschen op honderden meters afstand vlogen de kleeren in brand. Voor den inhoud van deze rubriek stelt le Redactie zich niet aansprakelijk VOOR HEILIGE IDEALEN. Al bezat ik de talen van menschen en Enge len, al kon mijn geloof bergen verzetten, maar ik had geen liefde, het zou mij niets baten. Vergunt zij 't mij, Katholieken, U hier toe te spreken, niet in holle klanken als een schetterend metaal, maar in eenvoudige woorden, en ter liefde Gods en van de arm- sten der armen mij tot tolk te maken van mijn kinderen in Christus, van die duizenden hulpelooze stumperds van 't verre Borneo, wier noodkreet steeds luider en luider klinkt, maar verloren gaat in kille vergetelheid op de wijde zeeën, die Borneo van ons scheiden. Moge eenige korte, maar verstrekkende waarheden uw aller edel en naar grootsche daden strevend katholiek hart doen opsprin gen van ware liefde en ijver tot verwezenlij king van een grootsch plan. Ik ben een uwer Hollandsche Broeders, die vol heilige idealen, heb gevolgd Christus' gebiedende woorden Ite in nundum univer sum et praedirate evangalumjomni creaturae, Gaat heen over de gansche wereld en pre dikt mijn blijde boodschap van geluk aan alle schepselen, en het is mijn groot geluk, uit gekozen te zijn geweest om te redden de minst bedeelden onzer menschenbroeders en reeds 12 jaren te werken in de donkere oer wouden van 't verre eiland Borneo. Katholieke lezers'. Wij. als Katholieken, voelen zoo diep in ons hart, dien drang en liefde, om onze eigene onverdiende weldaden mede te deelen aan anderen, die ze niet bezit ten. Maar als wij met eigen oogen vóór ons konden zien een medebroeder, die zonder schuld, neergeslagen is in armoede en naakt heid, ip verlatenheid en onbekendheid, zonder eenig vooruitzicht op troost, dan eerst begint ons hart te bloeden en voelen wij zoo diep en waarachtig ons eigen geluk en een andermans diep ongeluk. En dit, lezers, heb ik gevoeld, meer dan ik U hier in woorden kan zeggen, in mijn 12-jarigen harden missie werkkring in Borneo. Overweeg dit eens Daar is geen land ter wereld, waar een Katholiek Priester meer moet zwoegen, meer moet ontberen, maar tevens meer liefde kan toonen aan anderen, dan in de Katholieke Missie van Borneo. Waarom? Omdat men dé ar in alle waar achtigheid vindt, het meest onbegaanbare terrein, onbeschrijfelijke moeilijkheden en tevens in alle opzichten de armstender armen onder God's schepselen. Maar toch klinkt God's woord Praedicate evangelum omni creaturae predikt mijn evangelie aan alle schepselen En ook voor de wilde koppensnellers in Borneo's bosschen geldt Christus' wensch ut fiat unum ovile dat ook zij ééne kudde behooren, zooals wij. Een harde waarheid Zoo overgemakkelijk zouden allen in mijn reusachtig missiegebied kunnen worden brave Katholieken, brave mannen en vrouwen zooals gij, als ik slechts bezat een ooglijk houten kapel, een hutje voor school en flinke leermiddelen. In ge- moede, W atholieke lezers, is het toch niet een heerlijke gedachte, een grootsch ideaal om duizenden wilde heidenen" in een luttel getal jaren te maken tot brave degelijke, - ut, tige medemenschen, van duivels tot heiligen- Ja, zegt ge. Welnu, dit is geen droombeeld, geen 'luchtkasteel, maar een groote practische waarheid, die verwezenlijkt kan worden, als niet 't gebrek aan een hoopje slijk, een hon derd of wat metalen penningen in den weg t -nd. Overweegt U deze harde waarheid eens een weinig en U zult zien, hoe de grootsche idea len der liefde, de machtigste paleizen de Christendoms als een kaarthuisje inéénstorten door een mensch onwaardig handje vol slijk Is dat niet vreeselijk? Mijn priesterhart bloedt, wanneer ik be denk, dat ik duizenden en nogmaals duizen den van onze allerarmsten broeders kon red den, had ik slechts een paar degelijke gebou wen voor scholen, een klein fondsje voor een paar leerkrachten, wat hulp en steun voor wat leermiddelen. Ook in Borneo geldt de waarheid, en mis schien nog meer dan hier „Win het Kind des -c'.ks en over een tiental jaren vindt U een generatie van brave Katholieke gezinnen Is 't niet waar, gij leeraren en onderwijzers Is 't niet waar, gij Roomsche Ouders Is 't niet waar, gij flinke brave jonge mannen en meisjes, diie nog pas uw opvoedingsjaren achter den rug, vol moed en hoop een gulden toe komst des levens tegemoet ziet, zelfs in tij den van droefheid en tegenslag Want ge zijt toegerust met den grootsten schat, met meer rijkdom dan goederen der wereld, ge hebt wetenschap, ge hebt karakter, ge hebt een pantser aan, dat U zelfs de harde slagen des levens, fier en kloek zal doen trotseeren met defl katholieken kreet op de lippen Sursum corda, de harten omhoog 1 En gij, onschuldige jongens en meisjes, nog te klein om uw schatten te waardeeren, groot zijt gij in uw kleinigheid. Want het zaad, dat uw goede katholieke onderwijzers, uw goede opvoeders en ouders in U uitstrooi en, zal opgroeien tot een eik, die Holland zal sieren, die Holland zal sterk maken, die Holland in uw generatie zal verhoogen. Lezers, bij den terugkeer naar 't vaderland, waar ik thans wegens ziekte een korten tijd verblijf houd, zag ik gebeiteld op een der rotsen van Europa's bergen de woorden, „Dios Pas et Civilizacio", Voor God Brood en Beschaving, en zou ik ze willen: geschilderd zien in gouden letters boven de scholen, gymnasia's, Pensionaten, boven den Roomschen Universiteit van Nederland. Want te weinig wordt gewaardeerd den schat uwer Roomsche opvoeding, die U heeft ge schonken hechte Roomsche Godsdienst voor uw ziel,' Brood voor uw dagelijksch leven, en Beschaving voor beiden. Katholieken van Nederland 1 Helpt, bid ik U, allen cn eenparig, uwe armsten der a.men in Borneo's Katholieke Missie. Geld en goed hebben wij niet, mijn leven en fortuin heb ik gegeven, maar mij ontbreekt een handvol akelig stof,wat ellendige metalen penningen. Weer spoedig ga ik heen naar Borneo's binnenlanden. Mocht mijn ideaal de spoedige bekeering en beschaving van die duizenden ongelukkigen, verwezenlijkt wor den. En zouden wij ook daar kunnen beitelen in die verre hulpelooze gewesten de woorden „Dios, Pas et Civilizatio", door 't oprichten van een paar scholen, door 't aanschaffen van leerkrachten. Steun mij, bid ik U allen en eenparig en zendt uw onschatbare hulp aan dit mijn adres L. J. A. v. d. BERGH, Missionaris in Borneo Alphen aan den Rijt:. In het op 12 Juli van dit jaar te Maastricht fehouden openbaar debat tusschen Br.:. aubel 33er, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Groot-Oosten en den heer Van Term, schrijver van het handboek „Ontstaan, Stre ven en Einddoel der Vrijmetselarij," hield laatstgenoemde zijn opponent voor, dat de Vrijmetselaarsorde uit haren aard zeiven af- keerig staat van alle positief Kerkgeloof. De debater haalde verschillende uitlatingen aan van ma?.-, schrijvers, die zeiven toegeven, dat met name Katholicisme en Vrijmetselarij tegenover elkander staan als vuur en water. Dhr. Faubel pleitte daartegenover de ver draagzaamheid der Loge, die niemand van haar lidmaatschap uitsluit om zijn godsdien stige of politieke overtuiging. Nu heeft een lezer van de „Javapost" het officieel verslag in handen gekregen van de „Maqonnieke samenkomst, gehouden in het gebouw der Orde van Vrijmetselaren onder het Groot-Oosten der Nederlanden op Zater dag 14 Juni 1919, onder voorzitterschap van den H.E. Grootmeester Br.-. M. S. Lingbeek." Dit verslag is opgenomen in het „Bulletin van het Groot-Oosten der Nederlanden, 43ste jaargang 1919." Zoo authentiek moge lijk dus. Uit blz. 95 van dit „Bulletin" nu haalt de medewerker van de Javapost de volgende regelen aan: Bij beoordeeling, of de candidaat naar zij ne levensopvattingen geschikt voor de opna me in de Orde is, moet rekening gehouden worden met zijne opvattingen ten aanzien van godsdienst en politiek. Men is geneigd te verklaren, dat godsdienstige noch politie ke richting een bezwaar tegen toelating kan zijn; men verkondigt dat zelfs gaarne met breed gebaar, wellicht om te toonen, hoe neutraal de Orde tegenover alle richtingen op godsdienstig en politiek gebied is. Maar dat is toch niet juist. Iemand, die tot de Roomsch-Katholieke Kerk behoort, is voor ons onaannemelijk; niet uit vijandige gevoe lens jegens die Kerk, maar omdat het lid maatschap daarvan onafwijsbaar verplichtin gen en opvattingen medebrengt, die maken dat hij onze opvattingen niet in alle opzichten kan deelen En wie is het, zoo vraagt de „Limb. Koerier,", die aldus den heer A. F. L. Fau bel, sprekende te Maastricht, afbreekt en logenstraft?. Het isde heer A. F, L. Faubel zelf, zegt het blad. „Want deze was het, die de hierboven aangehaalde woorden op de Mac-:. Samen komst van 14 Juni 1919 te 's-Gravenhage sprak. Blijkens het verslag in het officieele Bul letin van zijn eigen Groot-Oosten. Waardoor opnieuw bevestigd wordt, wat zijn opponent reeds gelegenheid had te doen uitkomen: dat in den intiemen kring der Br.-, een andere voorstelling dan aan het groote pu bliek van wezen en werkwijs der Vrijmetse laarsorde gegeven wordt. Men zal toegeven, dat de omschrijving van het feit in zachte bewoordingen vervat is." te pakken, terwijl tegelijk allen zich ver- eenigden in de plundering van den ruim voorzienen voorraadkamer, waar allerlei lekkernijen, voor de bruidspartij bestemd, waren weggeborgen. Uit de omstreken vernam mevrouw Urach ook hët eerst den veranderden wind. Het werd haar vrij duidelijk te kennen gegeven, dat haar woord in de villa Baumgarten niet veel meer te beteekenen had. Anders als zij schelde, werd er aanstonds teeken van le ven gegeven; nu liet men haar tweemalen bellen en hoorde eerst, als zij zich verwaar digde te roepen; haar schoothondje, dat de bedienden altijd als een afgod van ijjevrouw hadden aangehaald en gestreeld, jankte om dat het een trap kreeg, en de oogen die •altijd met den diepsten eerbied neergesla gen waren, zagen haar .stout en tergend in het strenge gelaat. De bewoners der bovenverdieping merk ten van al die verandering weinig. Henriette was altijd goedig en beleefd geweest, de be dienden stelden zich nooit anders voor of de kleine, magere, gebrekkige gestalte zou wel spoedig sterven; men was gewoon bij haar te fluisteren en op de teenen te loopen, cn men verdubbelde vandaag al die maatre gelen van zorgvuldig ontzien, omdat „mijn heer de hofraad" had gezegd, dat de zieke hoogst bedenkelijk was. Ja, daar lag zij in haar kamer, alleen nog haast kenbaar aan de wonderschoone blau- we oogen. Zonder verder iets te wenschen surséance aan te passen. En men wachte daarmede geen dag! Een aankondiging van het betrokken Departement, dat het in het voornemen ligt aan eventueele wetswijziging op dit stuk zekere terugwerkende kracht te doen verleenen, zoude reeds voldoende zijn om terstond het voortwoekerend kwaad te stuiten. Want ik acht het een kwaad, zopwel ten nadeele der Banken als van crediteuren. En wijl, naar mij van bevoegde zijde werd me degedeeld, de mogelijkheden dezer hier ge- of te willen, gaf zij het moede lichaam ein delijk over aan die sombere macht, die haar jaren lang stap voor stap op de hielen was gevolgd. Zij wist dat zij ging sterven/en al die bonte kleuren, waar zij zich zoo graag mee tooide, om zich een schijn van leven en gezondheid te geven, had zij nu met zeke ren afkeer verwijderd. Als was zij in de sneeuw neergelegd, zoo lag zij daar op het kussen, onder de witte sprei met het wit kanten gordijn om de stervenssponde. De smart bleef haar bespaard, 'nog voor korten tijd het oude huis te moeten verlaten, om naar Flora al gezegd had, een plaats in den molen te gaan zoeken en daar te moeten sterven. Eer nog het gerecht, in naam der wet, ten behoeve der angstige schuldeischers, beslag op huis en inboedel had gelegd, ging zij heen. Zonder de schande van haren zwa ger, .wiens treurig einde haar eigen dood verhaast had, te vernemen, scheidde zij uit 't leven, waar zij zich zoo krampachtig aan vast had gehouden en dat toch alle waarde had verloren. Wat zij altijd had gevenscht met een innig verlangen harer ziel, jebeur- dezij werd lot op het laatste oogen- blik door haren dokter bewaakt; hij had haar gezegd dat hij blijven zou, dat hij niet naar Leipzig zou gaan, eer „zij beter was." En zij was nog eens weer zoo gelukkig; dok ter Bruck stond voor haar bed en aan zijn zijde zag zij Kathe de beide menschen, die zij op aarde boven allen had liefgehad. Kathe was spoedig hersteld. Reeds op den wraakte transacties steeds meer onder betrokkenen in ruimer kring worden be sproken en toegepast, ging ik tot deze pu blicatie over. Men kan ook het standpunt innemen, er niets over te zeggen of te schrij ven, opdat niet de aandacht van nog meer deren er op zoude worden gevestigd en dan later maar zien wat de omvang van het kwaad geweest is. Dit standpunt is niet het mijne. Men wijze beter het kwaad aan en trachte het te keeren, nu het. nog niet te laat is. namiddag van den tweeden dag was zij op gestaan. Een smalle band om het voorhoofd en de afhangende vlechten, die niet op de wond mochten worden gelegd, waren de eenige teekenen, dat zij eene herstellende zie"ke was, anders had wel niemand gedacht, dat de geduchte schok bij de ontploffing in den foren deze teedere meisjesgestalte een eind weegs had weggeslingerd en haar met een verstikkende watermassa overgoten, zoo dat zij zeker zou gestorven zijn, als het oog der liefde haar niet had gezocht en gevon den. Hare houding was even krachtig als weleer, zij 'was voor het uiterlijke bedaard en kalm, al ging er ook een wilde stroom door hare ziel. Naast het leed om de ster vende zuster en het droevig einde van Mau- rjts, drong zich hoe langer hoe meer de ze kerheid aan haar op, dat haar zwager en voogd aan den gruwel niet onschuldig was, en toen zij daarop zinspeelde had dokter Bruck niet „neen" gezegd. Hij was stil en schijnbaar afgetrokken als altijd. Henriette's toestand maakte dit zwijgen natuurlijk, schoon er toch iets vreemd in dit alles lag, te meer wijl de tante even afgetrokken was als hij. De oude dame was op den middag van den eersten dag, na een op fluisterenden toon gehouden gesprek met den dokter, met tra nen in de oogen en toch volstrekt niet be drukt gelaat, uit dc kamer naast het slaap vertrek van Henriette gekomen en was toen heengegaan, om bedden en meubelen uit het huis aan de beek te laten overbrengen munisten. In verschillende landelijke distric-' ten daarentegen bleek een anti-communisti sche strooming, met een verbazingwekkende duidelijkheid. De gedetailleerde uitslagez zijn nog niet bekend. HONGARIJE EN HET ITALIAANSCH- GRIEKSCH GESCHIL. BOEDAPEST, 7 September. De bond van ontwakende Hongaren heelt een sympathie betuiging voor Italië op touw gezet en waf voornemens in optocht naar het Italiaansche gezantschap te trekken om den gezant hulde te brengen. Uit overwegingen van buiten- landsche politiek heeft de regeering deze betoogingen verboden, evenals het aanplak- ken van daarop betrekking hebbende bV jetten, SMUTS OVER DEN VOLKENBOND. LONDEN, 7 September, Volgens berich ten uit Kaapstad heeft generaal Smuts ir. een rede voor de jongere leden van de Zuid- Afrikaansche Partij hen aangespoord, idealen te koesteren en zich niet te laten terneer slaan door den internationalen toestand. Ir den Volkenbond, zeide hij, is het ideaal neergelegd van de jongeren, die in den oor log hebben gestreden, en nu de Volkenbond door de omstandigheden in het nauw wordt gebracht, past het den jongeren, er voor tf bidden, dat de Bond deze beproeving doorstaan, DE DAILY EXPRESS OVER DEN VOLKENBOND. LONDEN, 7 September. De Daily Express bevat opnieuw een hoofdartikel waarir krachtig positie wordt genomen tegen het streven van hen die Engeland er toe willen brengen te manifesteeren of zelfs de wapens te gaan voeren ten behoeve van het pres tige van den Volkenbond. „Nu, 5 jaar na den oorlog," zegt het blad, „heerscht nog steeds macht inplaats van recht, kracht inplaats van wet, geweld in plaats van het wetboek. Rome, Parijs, Athene en Moskou zijn de centra dezer politiek en Poincaré en Mussolini zijn de profeten van de macht. Engeland behoort het aan de geheele wereld duidelijk te ma ken dat het er niet aan denkt één druppel bloed of een koperen stuiver te offeren ten behoeve van het vasteland, of om de be grafenis van den Volkenbond ook maar een uur te vertragen. De Bond stierf bij zijn ge boorte toen zijn verwekkers: de Amerika, nen, hem in den steek lieten." BARNEVELD, 6 Sept. Pluimvee. Tamme eenden 0.801.50, wilde eenden 0.60— 0.70, jonge hanen 0.451.60, oude hanen 0.701,30, jonge hennen 2.505.50, oude kippen 0,701.50, tamme duiven 0,20 0.23, vette ganzen 34.25, tamme konijnen 12.25 alles per stuk. Eieren 910.50 per 100 stuks. Aanvoer 380.000 stuks. Eierhandel zeer vlug. BOVENKARSPEL (Station), 6 Sept. Aard appelen. Koks en Due 2.452.55, Schotsche ƒ2.80—2.90, kleine ƒ0.65—1.50, blauwe 2.352,65, kriel 0.300.50 per baal, aan- voor 525 baal. Uien. Groote gele 2.152,35 per baal, aanvoer 25 baal. le Bloemkool 15.75—27, 2e ƒ9.50—13.75, 3e 2.20—2.80 er 100 stuks, aanvoer 11.600 stuks. Roode ooi 2.703.60, aanvoer 39.700. Gele kool 5.907,10, aanvoer 4900. Witte kool 2.40 3 per 100 k.g„ aanvoer 31.300 K.G. Sla- boonen 2.70—4.40 per 15 kg., aanvoer 435 zak. HOOFDDORP, 6 Sept. Granen. Tarwe (nieuwe) 10.75—11.25, rogge 88.50, gerst Chevalier 10.5011.25, wintergerst 8 8.50, haver ƒ1011, groene erwten 20 22.25, vale erwten, karwei 108112, kool zaad 1820, alles per 100 K.G, LEEUWARDEN, 7 Sept. Boter. Aanvoer 34/3 en 16 1/6 v. Kabrieks- 1.332.03, no teering van de commissie 2,05 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0.190.74, Nagelkaas 0,210.39 Goudsche 0.090.94, Edammer 0,30-0.85. Aanvoer 52.052 K.G. LEEUWARDEN, 7 Sept. Vee. Aangevoerd 175 stieren 200—600, 49 ossen 270450; 262 vette koeien 220450 per K.G, 1 I.20; 460 melk- en kalfkoeien 200460; 84 vette kalveren 4095; 82 pinken ƒ140 240, 1244 graskalveren 60130, 58 nuchte re kalveren 1524, 195 vette schapen ƒ30 55; 125 weideschapen 2540; 247 lam meren 20353; 830 vette varkens 58 155 per K.G. 0.680.74; 138 magere var kens 2555; 468 vette biggen ƒ30—58; 431 kleine biggen 1020; 20 paarden; 34 bok ken. De handel in melk- en kalfkoeien, alsook in slachtvee was stug, en prijzen waren flau wer; zware stieren prijshoudend; enterstieren iets lager; graskalveren met tragen handel; vette en nuchtere kalveren prijzig. Varkens flauwer, zouters 68—70 c. Londensche 72— 74 c„ per K.G. Wolvee flauw. Eieren. Aanvoer 11.200 kippen- 6A9 c.. 170 eenden- TA9 c, MIDDELBURG, 6 Sept. Granen. Tor graan markt van lieden was de aanvoer ruim. D« no leering is als volgt: nieuwe tarwe 11 II.50; kroonerwten 1822, alles p. 100 Kg. TIEL, 6 Sept. Veiling Tiel en Omstreken. Bloerne 610 ct„ dito extra 1815 ct., pond- appe'en 4—6 ct„ Williams 2428 ct., stoof peren 58ct., jutfeperen 4650 ct., beur ré 1228 ct., witte pruimen 40 ct., reine Vic toria 4046 ct„ reine claude 30 ct., abrikoos- pruimen 810 ct., alles per Kg. Fabrieken. Kroet A2 ot. per Kg. Veiling Tielsche VeilingsvereenigLng. Witte pruimen 2842 ct., snijboonen 3640 ct, zure appels 46 ct., keswick co-dim 8- 12 ot., maagdenperen 1015 ct., reine dau- des 2632 ct., alles per Kg. Fabrieken. Appelen 'A1H ct. per Kg. UTRECHT, 7 Sept. Kaas. Ter markt waren 171 wagens met 53181 Kg. Prijzen le soort 45—48, 2e soort 4043, rijksmerk 46 53. Handel matig. naar de woning in de stad, waar zij met hare vriendin tijdelijk verblijf zou houden tot de noodige herstelling voor al de geleden ver woesting was aangebracht. Zij had aan nie mand laten merken, wat in haar omging en was slechts nu en dan even op de villa aan- geloopen om te zien, hoe het met Henriette ging, terwijl zij daarop zoo zorgvuldig moge lijk alle aanraking met Flora vermeed. De schoone bruid was ook slechts even boven gekomen en had de doodelijke kranke opgezocht, op een oögenblik, dat Bruck weg was gegaan tengevolge van een dringend op onthoud van den vorst. Zonderling beleedi- gend was het, toen zij, naar Henriette's ka mer gaande, het bed van Kathe, die zich half oprichtte om haar te groeten, voorbijging als was daar niemand geweest. Zij had geen woord, geen oog voor „de jongste," en zorg de er voor dat zij haar bed niet behoefde te zien, door aan een kamenier last te geven de Ndeur van Henriette's kamer, die op de gang uitkwam, te openen. Men vernam spoe dig daarop van Nanni, dat de freule alles in orde maakte, als had zij clan op reis te gaan. Kathe had het beangstigend gevoel, of van alle kanten duistere vragen en raadselen haar omgaven. Het kwam haar voor, ais moesten de hemel van haar ledikant en de zolder van hare kamer elk oogenblik val len, omdat op den eer.en val de andere vol« gen moest. LWordt vervolgd.) dc schermen," waardoor men de dingen te duidelijk zag, gelijk Flora al aan Bruck had gezegd. Terwijl zich dus in de stad'een naderen de storm dreigend aankondigde, hadden ook in het treurbuis smartelijke veranderingen plaats. Op den eersten dag waren alle vrien den en bekenden toegestroomd en hadden, al spraken zij ook met gedempte stem en fluisterend onder elkander, toch een zeker leven doen vernemen; maar op den tweeden dag was het doodstil boven en beneden, te akeliger omdat wegens de gebroken ruiten de meeste blinden half gesloten waren en er dus overal een somber, onaangenaam sche merlicht heerschte. Mevrouw Urach ver moedde nog volstrekt niet, dat op de vreese- lijke geschiedenis nog een tweede schok vol gen zou; al haar denken en peinzen kwam altijd neer op de vraag, wat er na het red deloos verlorene over zou zijn gebleven van de rijke bezitting en wie daar voortaan eigenaar zou wezen. Met al de zelfzucht, die aan den ouderdom niet vreemd pleegt te blijven, had zij den doode reeds vergeten. Nooit was het egoïsme, dat de grootmoeder en de oudste kleindochter bezielde, naakter en ruwer voor den dag gekomen dan in de dagen van beproeving. Aanstonds na de beslissing had Flora aan mevrouw Urach meegedeeld, dat hare be trekking met dokter Bruck was afgebroken; j-ederien voor die breuk had zij niet opge geven, en de oude dame had zich ook vol strekt niet nieuwsgierig getoond een oogenblik had zij, met half onnoozelen blik, hare kleindochter verwonderd aangestaard, toen had zij het hoofd geschud, maar niets gevraagd. Wat scheen toch die lotswisse ling in het leven der kleindochter nietig en klein, wat beteekenden zij weinig tegenover de tragische geschiedenis die een hoogge plaatste, in elk opzicht verwende vrouw, op eens van het toppunt van weelde terug- slingerde in een leven vol van de kleingees- tigste, zelfs droevigste zorg voor een niet dan schraal, armoedig bestaan! Flora was naar haar kamer teruggekeerd; onder het voorwendsel van zich ziek te gevoelen, had zij alle bezoeken van deelneming afgewezen, en was den ganschen dag met het naaien, i regelen en pakken van hare goederen bezig geweest. In de keuken en de overige vertrekken >an de bedienden heerschte op den dag, die voor het huwelijk was bepaald, een verwarring en een wanorde, als men alleen kon verwachten bij een hoop menschen, die zich gereed ma ken, om op de vrucht te gaan. De geruchten die in de stad rondgingen, waren hier als een bom ingeslagen, en daarbij had de een of andere lakei die er iets scherper inzicht in had dan zijn kameraden, met opgeheven wijsvinger gezegd, dat misschien alles niet zoo glad en al in orde was als men altijd had geda,cht. Men wachtte ieder oogenblik de justitie te zien binnenkomen, daarom was een ieder maar bezig zijn boeltk» bij «Ikaar DE SURSEANCE DER HANZEBANKEN IN DEN BOSCH EN UTRECHT, Een gevaar voor crediteuren, Mr. Walter F. C. Baars, advocaat te Rot terdam, schrijft aan de Msb.: Ik doe in mijn praktijk de volgende erva ring op: A. heeft geld te vorderen van de Hanzebank (C,). B. is geld schuldig aan de Hanzebank. A. zijn geld niet los kunnende krijgen, van de Hanzebank, die immers sur séance heeft, doet zijn vordering over aan B, en krijgt daartegenover zijn geld. B. daarna aangesproken wordende tot betaling van zijn schuld aan de Hanzebank, beroept zich op compensatie. Gaat dat beroep en daarmede die transactie op of niet? Op enkel juridische gronden kan naar mijne meening die vraag niet anders dan bevestigend worden beant woord. De voor het geval van faillissement in art. 54 F.W. gegeven bijzondere bepaling. B.s beroep op compensatie uitsluitende in dien hij A's vordering heeft bvergenomen, wetende dat C's faillissement bereids aan gevraagd was, althans aangevraagd zou wor den, is voor de surséance niet toepasselijk verklaard. En bij het stelsel der wet is voor analoge toepassing zelfs geen plaats. Immers zelfs wanneer men omtrent de laatste zin snede van art. 54 F.W. de z.g. ruime op vatting huldigt, n.l. dat voor de toepassing ervan voldoende is zoo B. ten tijde van het overnemen van A's vordering geweten heeft dat C. op springen stond, dat zijn financiën zoo critiek waren, dat een faillissement zoo goed als zeker, om zoo te zeggen onvermij delijk was, dan nog is voor analoge toepas sing bij surséance geen plaats. Integendeel! Surséance sluit in zich, „het vooruitzicht dat de debiteur na eenigen tijd aan al zijne verplichtingen zal kunnen voldoen", dus juist het tegenovergestelde van „op sprin gen staan". Waar dus art. 54 F.W. niet rechtstreeks toepasselijk is, ook de zin van dit artikel geen toepassing kan vinden, daarnevens de wet op het stuk van „surséance van beta ling" elke bepaling dienaangaande mist, is niet anders aan te nemen dan de toepasse lijkheid van het gemeene recht. De over name van vorderingen en een beroep op compensatie, als in onze casuspositie gesteld is dus toelaatbaar te achten juist alsof C„ de debiteur, een volkomen liquid persoon was; het vooruitzicht zijner liquiditeit treedt hier in de plaats dier liquiditeit zelve. Tegen deze wetsfictie nu richt zich mijn bezwaar, vanwege de daardoor mogelijk ge worden boven gesignaleerde transactie, die de gelijkheid van crediteuren, die toch ook het instituut der surséance beoogt te hand haven, (men zie o.a. art. 234 F.W,) op zeer ernstige wijze in gevaar brengen, immers waarbij een deel der crediteuren feitelijk de tegenwaarde krijgen van vermogenbe- standdeelen van den surséance-boedel (vor deringen), die toekomen gelijkelijk aan allen. En nu moge dit gevaar geringer zijn bij surséance van kleineren omvang uit hoofde van den als regel daarbij beperkten post debiteuren en het in het algemeen daarbij niet zoo gemakkelijk vinden van een tegen partij, bij surséance van een omvang als die der Hanzebanken met de massa rekeningen aan debet- en creditzijde, die ieder bankbe drijf heeft, is de mogelijke omvang van het onderhavige euvel haast niet te overzien. En nu zegge men niet, dat de surséance toch niet verleend wordt, tenzij het ge gronde vooruitzicht bestaat, dat de schul denaar na verloop van eenigen tijd aan al zqne verplichtingen zal kunnen voldoen. Dit argument heeft zekeren inhoud ten aanzien van de eenmaal verleende definitieve sur séance, doch ten aanzien van het tijdperk •Ah: DE GEZANTENRAAD EN HET ITALIAANSCH-GRIEKSCH GESCHIL. PARIJS, 7 Sept. Havas preciseert, dat de nota de eenstemtmintge meening van de geallieerde afgevaardigden vertegenwoor digt, hetgeen een belangrijke en zelh bc- siisende schrede naar de regeling van het conflict beteekent. PARIJS, 7 Sept. De Gezantenraad heeft vanochtend kennis genomen van de mededeeünig, door den Volkenbond tot hem gericht, nopens het Grieksch-Italiaanscb conflict. Hij heeft de bespreking vervolgd van de wijze van het onderzoek om de schuldigen op te sporen. Ook de kwestie van dev an Griekenland te eischen schade vergoeding maakte een onderwerp van be spreking uit, die, naar men hoopt, van avond een beslissing zal kunnen nemen. PARIJS, 7 Sept. De Gezantenraad heeft vanmiddag den tekst vastgesteld van een nota, die onmiddellijk geseind is aan de diplomatieke vertegen,woordigeirs te Athene, om aan de Grieksohe regeering te worden overhandigd. Deze nota is even eens aan den Raad van den Volkenbond medegedeeld. De tekst zal morgen worden openbaar gemaafe. DE VOLKENBOND EN HET ITALIAANSCH-GRIEKSCH GESCHIL. PARIJS, 7 Sept. Noch de vergadering, noch de raad van den Volkenbond zullen Voor Maandag bijeenkomen. Waar de raad Donderdagavond het resultaat van zijn be sprekingen aan den Gezantenraad heeft toegezonden, vindt mep het onhoffelijk en ontijdig, bijeen te komen, voordat de Ge zantenraad de noodige besluiten heeft ge nomen. Te Genève worden d® besprekingen voortgezet. Men is daar vap mecning, hoewel men de noodzakelijkheid, voor de toekomstige betrekkingen tusschen de vol ken en de toekomst van den Volkenbond, erkent, om de kwestie van de bevoegdheid duidelijk, maar op een laleren datum, uit te maken dat men voor het oogenblik tot el- ken prijs moet vermijden, dat deze kwestie italie er toe zou brengen, zich uit den Voi- bomd terug te trekken. De vergadering, die Maandag om 11 uur weer bijeenkomt, zal zich het eerst bezig houden met de kwestie van de toelating van Ierland en de hulpactie ten bate van Oos tenrijk, LONDEN, 7 September. De gezantenraad Parijs is heden in een moedgevende stemming begonn enmet de bespreking van de Grieksch-Itaiiaansche crisis. Zijn besluit wordt met vertrouwen tegemoet gezien. De behandeling van de verder gevolgde ge beurtenissen wordt beschouwd van minder dringend belang te zijn nu de misdaad die de crisis in de wereld geroepen heeft, ter hand wordt genomen door een groep erva ren staatslieden, wier gezag om het vraag- •jl ketoandeJeii, gisteren nadrukkelijk l j beraadslagingen van den Volken- bondsraad is gebleken. eMt het oog op den huldigen stand van zaken levert men na tuurlijk in officieele kringen geenerlei com mentaar op den toestand. In een redevoering in Falloden heeft burg graaf Grey zijn diep medegevoel met Italië uitgesproken, naar aanleiding van de mis- i u ^aarvan(t^e Italiaansche officieren het slachtoffer zijn geworden. Het werkelijk - €»»iiAieu van nei njaperK zijn geworden. Wet werkelijk der voorlocpige surséance heeft het naar herstel van het geleden kwaad bestaat mijne meening niet dan een zeer problema- daarin, dat na volledig onderzoek recht tieke waarde. Bij de eerste ligt althans ten wordt gedaan. Als er in een crisis als deze grondslag een objectief rapport van deskun- Heen gebruik zou worden gemaakt van den mgen omtrent die vooruitzichten, bij de Volkenbond zou het beter zijn den Bond laatste alleen de eigep zij het met beschei- uiteen te doen gaan. Dan zou Europa weder v /esïaalde 0pSave van den surséance in een toestand komen zooals vóór den oor- ragenden debiteur, bij wien een zelte bestaan' met wedijver in bewape- zichten' Iff opHmisme omtrent zijn vooruit-^,vo°rbfreiding voor nieuwen krijg. 3ei i uiteraard naar voren komt En wat Volkenbond was het orgaan waarmede het stemmen in RaaHFa^e. j cn wat ren betreft? Fe„ i a,adk®Ter, °oor crediteu- weet dat tal v ilf de Pr^ktijk kent at tal van andere factoren dan enkel vin vnlL k I hervatting van betaling tferinrf F H'kt uiterst Vi' i' n ln koevele gevallen wordt de definitieve surséance niet verleend, doch gaat de voorloopige over in faillissement! In al die gevallen zijn de hier bedoelde transacties even zoovele inbreuken op de paritas creaitorum. Ik ken de cijfers en de vooruitzichten der betrokken Hanzebanken niet; ik geef daar over hier dus ook geen oordeel. Wat ik wilde naar voren brengen is dat iedere sur- séance, zeer zeker in het stadium der voor loopige, in de praktijk alle elementen in zich bevat om de gedachte, die de wetgever in art. 54 F.W. in geval van faillissement |proi»»»«» piaais iiau, „«cn tot uiting bracht, ook aan het instituut der alle wonden door dura-dum kogels zijn ver was het orgaan waarmede men een regeling kon bereiken en waaraan de voorkeur moet worden gegeven boven oorlog. Hij hoopte, dat de openbare raeening uit Europa krachtig genoeg zou blijken om de Volkenbondspolitiek te steunen. Alleen in die politiek ligt het vooruitzicht voor vrede en welvaart in de toekomst, HET ITALIAANSCH-GRIEKSCHE GESCHIL. TIRANA, 7 September. Het resultaat van de sectie op de Italiaansche slachtoffers van den moord is dat alle leden van de missie door ontplofbare kogels getroffen zijn. PARUS, 7 September. De Atheensche Kamer van Koophandel heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, strekken de, tot het opschorten van alle handelsbe trekkingen met Italië en de in Griekenland gevestigde Italianen. ROME, 7 September. Een onderzoek van de lijken der bij Janina vermoorde officie ren, dat onder leiding van een Grieksch professor plaats had, heeft aangetoond dat oorzaakt. Dit resultaat is van groote betee- kennis omdat het bekend is dat de Alba- neesche ibenden dergelijke kogels plegen te gebruiken, EEN PLOTSELING HERSTEL VAN DE MARK. BERLIJN, 7 September. De dollar, die gisteren officieel 53 millioen mark noteerde, steeg gistermiddag tot 65 millioen mark. In den loop van den avond veranderde de toe stand echter geheel en al. De dollar zakte geweldig en werd in het vrije verkeer tegen 25 millioen mark aangeboden/Vermoedelijk heeft men te doen met een steunactie van de Duitsche regeering op de beurs te New- York. In politieke kringen is men zeer te vreden met deze verbetering, omdat zij zon der de nieuwe aangekondigde maatregelen van de rijksregeering is tot stand gekomen. Men vermoedt, dat de mark nog meer zal stijgen. UIT HET BEZETTE GEBIED. BUER, 7 September. Nu de spoorweg Loenen—Buer door de Franschen weer is vrijgelaten, kunnen er weer kolen worden vervoerd, voorzoover de bezettings-overheid daartegen geen bezwaar maakt. Italië doet moeite voor kolenaanvoer uit Duitschland. Het gaat daarbij over vj-ije contracten tus schen Italiaansche en Duitsche industriee- len. Men is van plan, groote hoeveelheden kolen over Buer-Hanon door Zuid-Duitsch- land en Tirol naar Italië te zenden. Er wordt daarover van Italiaansche zijde, met mede weten van de bezettingsoverheid, onderhan deld. De bedoelde spoorwegdirectie heeft zich reeds bereid verklaart, de kolen te ver voeren, onder voorwaarde dat de bezettings overheid zich van een ingrijpen in haar be drijf onthoudt. Nadat de chef van de Ita liaansche commissie dit had gegarandeerd, werd het vervoer van „deputat" kolen toe gestaan. KREEFELD, 7 September. De filiale van de Rijksbank is opnieuw door de Belgen bezet, die 306 milliarden wegnamen. De ge heele buurt waarin de ibank staat, wordt door Belgische politie bewaakt, BERLIJN, 7 September, Uit het Roerge bied wordt gemeld, dat de bezetting van Aug. Thyssen hoogovenbedrijf in Hamborn opnieuw is uitgebreid. Thans zijn bezet het walswerk en de schroeffabriek. ESSEN, 7 September. Van stedelijke be ambten, die op weg waren naar het stad huis, hebben de Franschen 23.000.000.Q00 M. afgenomen. Voorts bezetten de Franschen een drukkerij en namen er 160.000.000.000 M. weg. Te Hamborn werd 30.000.000 M., te Miilheim a. d. Roer 500 millioen afge nomen. KEULEN, 7 September, Naar de Köln. Ztg, uit Essen verneemt, heeft de Fransche ingenieurscommissie gisteren de gietstaalfa- briek van Krupp in Essen grondig geïnspec teerd, en ook alle er mee samenhangende takken van bedrijf. Men houdt het hier niet voor onmogelijk, dat deze fabriek van Krupp Sal worden bezet, VOHWINKEL, 7 September. De bezet tingstroepen in Vohwinkel houden thans de treinen die voor het personenverkeer dienen zoolang op meestal wel drie uur dat daardoor de spoorwegdienst zeer sterk wordt in de war gebracht. Daarom moet on verwijld worden overgegaan tot aanzienlijke beperking van het spoorwegverkeer. DE DUITSCHE REGEERING EN HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN 7 September. Onder voorzitter schap van den rijkskanselier heeft de door het ministerie voor het bezette gebied uit geschreven bespreking met vertegenwoordi gers van dat gebied over den toestand plaats gehad. Uit de bespreking, waaraan de rijks kanselier zelf zoowel als dq bij deze kwestie in het bijzonder betrokken ministers deelna men, is de volkomen eensgezindheid tusschen de rijksregeering en de vertegenwoordigers van het oude en het nieuwe bezette gebied gebleken. De vertegenwoordigers van het bezette gebied verklaarden, dat de bevolking algeheel vertrouwen in de rijksregeering stelt en haar politiek als één man steunt. FIUME. ROME, 7 September, De Messagero meldt: Volgens goed-ingelichte Zuid-Slavische bron schijnt het vrijwel zeker, dat Belgrado het accoord over Fiume volgens de algemeene lijnen, die te Rome zijn vastgesteld, zal verwerpen. Verder ontvangt het blad uit Belgrado het bericht, dat de Zwilsersche bond van mee ning is, dat het geval, omschreven bij het verdrag van Repallo, om tot arbitrage te ko men, hier aanwezig is. VERKIEZINGEN IN SOWJET-RUSLAND. WARSCHAU, 7 September. Volgens be richten uit Moskou is de uitslag van de ver kiezingen in de steden gunstig voor de cnm-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10