mmmmm. Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5 tot 71/? uur, dadelijk ingaande rente 4 procent IJMUIDEN. OVERVEEN. BEVERWIJK. ZANDVOORT. HILLEGOM. VOORHOUT. ONGELUK BIJ DEN OPTOCHT. BfNNEMLlNDSQH NIEUWS Hst Jubileum der Koningin. LU@HÏ¥EB§CEEit. ftUHST m KEëtFSIS. iE@ggTS£ME&. DE GEVOLGEN VAN EEN STAKING Afdeeling Bisdom Haarlem. Zittingdagen: WOENSDAG en ZATERDAG In gebouw „St. Bavo", Smedestraat. EGMOND a. d. HOEF. ZONDAG half 8 de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, half 2 catechismus, half 3 Congre gatie voor de vrouwen, 7 uur Lof ter eere van de Allerh. Maagd. WOENSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. -Joseph. DONDERDAG-avond van 7 tot 8 uur oefening van het H. Uur. ZATERDAG-avond om 7 uur Lof ter eere van de Allerh. Maagd. Van 3 tot 8 uur ge legenheid om te biechten. BEVERWIJK. ZONDAG 7 uur, half 9 en 10 uur de H.H. Missen, half 1 catechismus, half 7 patronaat, 7 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG 7 uur mannen-Congregatie. DINSDAG en verdere dagen om 7 uur uitreiken der H. Communie alleen om 8 uur H. Mis. WOENSDAG 7 uur vrouwen-Congre gatie. DONDERDAG-avond 7 uur Lof. VRIJDAG half 5 Biechthooren voor kinderen. ZATERDAG van 5 uur tot half 9 Biecht hooren, 7 uur Rozenhoedje. ZONDAG a.s. Schaalcollecte voor de kerksieraden. NIEUW-VENNEP. ZONDAG om half 8 de H. Mis voor de Parochie om half 10 catechismus, cm half 11 de H. Mis voor Geertruida Kok, hsv. van H. Broxterman om half 4 vergadering der Derde Orde. MAANDAG half 8 in de kapel tot zekere intentie ter eere van O. L. Vr. v. Lourdes. DINSDAG 8 uur H. Mis voor Jacobus Kortekaas en hsv. Antonia v. Diemen. WOENSDAG 9 uur H. Mis voor Corn. Gijsb. Jansen en overl. fanilie Jansen-v. Diemen. DONDERDAG 9 uur H. Mis voor Js Boere. VRIJDAG 9 uur H. Mis voor overl. Broeder en Zuster. ZATERDAG 8 uur H. Mis voor J. He lena Lange, wed. van J. Casp. Hart. ZONDAG half 8 H. Mis voor de Parochie, half 10 catechismus half 11 voor Adrianus Jonker. Elders voor Agatha Goemans wedwe van G. Warmerdam. MEDEMBLIK. -je ZONDAG. Om 7 uur de Vroegmis 10 ur de Hoogmis 12 uur Catechismus om half 3 Vrouwencongregatie en te 7 uur Lof net Rozenhoedje. MAANDAG de H. Mis van St. Radboud. Om 7 uur Lof en Rozenhoedje. DONDERDAG.'De H. Mis in het Sint Martinusgesticht. ZATERDAG Van half 5 tot 8 uur gelegen heid om te biechten. Catechismus volgens gewoonte, Schepenverkoop, Bij de gis leren door de makelaars Bakker. Diiksen en Co., len overstaan van notaris Boerlage gehouden verknoping van stoomtrawlers werden ver, kochl: de Anna Josma IJ. M. 169 aan de Algetneene Vïischerij Mil. alhier voor 19.100; de Johanna Bertha IJ. M. 141 aan den> heer R. J. Aafberts alhier voor f 8200; de Uraoia IJ. M. 77 aan Gebr. Taal alhier voor f 4325 en de Union IJ. M. 07 aan de firma wed. S. J. Groen alhier voor f 12..'100. De Charlotte IJ. M. '23 werd op 4000 opgehouden. Bij de le Gouda gehouden sportfeesten heeft onze plaatselijke bijzondere vrijwillige landstorm een schitterend figuur gemaakt. De voor den schietwedstrijd klasse B., beschik baar gestetde medailles werdien beide door haar gewonnen. De heer VV. Veimeij en de heer G. Smit schoten in 2 series heiden resp. 49 en 48 punten. Bij loting is toen uitgemaakt dal 'aan den lieer G. Smit de eerste prijs, zijnde een verguld zilveren medaille en rtan den heer VV. Vermeij de tweede prijs, zijnde een zilveren medaille werd toegekend. Be halve deze twee med-ailles werd door onze afdeeling nog een aantal eereprijzen, bestaan de uit luxe voorwerpen enz. behaald. Het feit dat bovenvermelde schutters he,! hoogste aan tal punten schoten van die 359 deelnemers, mag wel een schitterende prestatie worden genoemd. Onze vrijwillige landstorm heeft 'n kranig Hguur gemaakt. Jubileumfeesten, 2e dag Alhoewel dè lucht niet veel goeds beloofde 's morgens, mcgen we toch over het weer tevreden zijn. Tegen 9 uur togen dan vol moed de ver sierde wagentjes naar het villapark, ter be oordeeling van de Jury, voor het bekomen van een prijs voor het schoonste geheel, waarvan de uitslag was als volgt: le prijs H. Schipper en Mej. E. v. Riessen, 2e prijs H. Langendijk en mej. A. J. Poel, daarna ging het in optocht naar de Meer straat waar het ringrijden gehouden zou worden, een talrijk publiek was hier aanwe zig en onder de heerlijke tonen der muziek van de Bev. Harmoniekapel werd door de deelnemers hun kunst beproefd, waarvan de uitslag was, le prijs J. Blad en mej. A. v. d. Waa; 2e prijs H. v. d. Wel en mej. F. Slinger; 3e prijs E. de Vries en mej B. J. Nijman; 4e prijs C. J. Harremijer en mej. J. Nol. Des namiddags begon om half twee de op stelling in het villapark voor de deelnemers aan het bloemencorso; auto's, paard en wa gen, fietsen etc. waren vertegenwoordigd. In de afdeeling reclame merkte wij op een zeer mooien wagen van de fa. A. Blom die op een wagrti een geheele sanitaire inrichting badkamer etc. had aangebracht, een prach tige reclame. De prijswinnaars van het bloemencorso waren; le prijs niet toegestaan, 2e prijs D. Mcllo ƒ60; 3c prijs G. Schoo 50, 4e prijs J. P. Neyt 40; 5e prijs J. W. v. Heyst 10; Paarden en Fantasiewagens: le J. Pletting, 2 H. v. Doom, 3 G. v. d. Winden, 4 Mej. Op- gelder, 5 mej. Suikerbuik, 6 2 meisjes Hel mus, 7 Mej. Moens, 8 Mej Grapendaal, 9 C. Bisschop, 10 M. Bol. De feesten werden zooals bekend, beslo ten met een vuurwerk aan de overzijde van de Meer. Dit vuurwerk is een waardig slot van het geheel geweest en het comité mag met suc ces op zijn arbeid terugzien. Alles verliep in de beste orde, er was een echte gezellige feeststemming onder de menschen, het bleef na afloop nog lang druk in de straten. Deze dagen zullen nog lang in onze herin nering blijven. Donderdag werden de drie laagste klassen der scholen vergast op een mooie film in de K.S.A., v/aar tevens een versnapering werd rondgedeeld. 1 De kleinen waren wel tevreden, dat kon men op nunne gezichten ïezefl. Ongeluk. Door de drukte der feesten kwam een juffr. onder een rijwiel terecht wat nogal aankwam, na verbonden te ziin, werd ze door eenige kennissen huiswaarts gebracht. VELSEN. De feesten. De jubileumfeesten zijn hier Donderdagmiddag ingezet met een ringrijderij, uitgeschreven door de vereeni- ging „De Prins." Deze ringrijderij had plaats op een stuk land bij de stoomponten. Er was veel belangstelling en ook veel deel neming, want er hadden 34 paartjes inge schreven. De uitslag .was als volgt Heeren le prijs J. Versluis met 26 rin gen 2e prijs G. Zwam, met 22 ringen 3e prijs G. Rutte met 21 ringen 4e prijs W. Huzemeijer met 20 ringen. Dames le prijs E. van Riesen met 26 ringen 2e prijs G. Schoo met 21 ringen 3e prijs J. Nol met 21 ringen 4e prijs B. Redeker met 20 ringen. Er waren ook prijzen beschikbaar gesteld voor 't schoonst geheél. De uitslag daarvan was als volgt Afd. A. Tilbury, paard, tuig en daarbij passende kleeding Ie prijs A. Langendijk, 2e prijs H. Schipper. Afd. B. Luxe tweewielig rijtuig, paard, tuig en daarbij passende kleeding le pr. A. Vendel, 2e prijs J. Versluis. Na afloop had in hotel „De Prins de uitreiking der prijzen plaats, waarop een gezellig samenzijn plaats had. De uitslag van het ringrijden op fietsen is als volgt Groep I. Jongens van 1012 jaar. le prijs, P. Kostelijk 2e prijs, H. Lui- ting 3e prijs, M. Meijer,; 4e prijs K. Ta conis 5e prijs, Joh. Meijer 6e prijs C. Hage 7e prijs, C. ten Wolde. Met 19 deel nemers. Groep II. Jongens van 1214 jaar. le prijs, S. Waagmeester 2e prijs W. Melgerd 3e prijs, A. v. Splunter 4e prijs C. Koks 5e prijs, P. Wolzak; 6e prijs, J. Voorhout7e prijs, J. Grimvis 8e prijs, Fr. Hage 9e prijs, W. Bos 10e prijs C. Plage 11e prijs, P. v. Dijk 12e prijs, J. Zegers. Met 39 deelnemers. Groep I. Meisjes van 1012 jaar. le prijs, M. v. Willigen 2e prijs, M. Bos; 3e prijs, A. v. Heijst 4e prijs, J. Galesloot; 5e prijs P. Stapper 6e prijs, C. Post. Met 18 deelneemsters. Groep II. Méisjes van 1214 jaar. le prijs, C. de Vries 2e prijs, E. van As- selt3e prijs, H. Kuiper 4e prijs, S. Lui- ting. Met 11 deelneemsters. De autobussen. Vanwege het gemeente bestuur is een deskundig onderzoek ingesteld omtrent de soliditeit en betrouwbaarheid van auto-omnibussen. Dit onderzoek heeft uit gewezen dat zonder uitzondering die bussen, welke bestaan uit wagens, waarvan de caros- serie vervangen is door een bak (omnibus), daarvoor veel te licht zijn. De outillage voor passagiers is voldoende, doch daar bijna het geheele gewicht van bak en passagiers op de achterwielen rust, zijn wel de achterbanden verzwaard, doch assen, stuurbeweging en reminrichting zijn ten eenenmale niet woor zwaar vervoer berekend. Vandaar veel repa- ratie. Het publiek wordt derhalve in het belang van eigen veiligheid aangeraden in derge lijke auto's geen plaats te nemen, zoo het hoogst toelaatbare aantal personen, dat op eiken wagen is aangegeven, overschreden wordt. Daar hiertegen wegens gemis van een wettelijke bepaling van overheidswege niet kan worden opgetreden, lette het publiek er zelf, of overbelasting plaats vindt. Butqerl. Stand, Ondertrouwd: J. Kwak en S. O. Suilt, H. J. van lieerden en A. C. Bóonstïn. Th. Duijin en A. 0. Vermande!. C. A. O. Perisatti en L. Prins. .1. Arends en W. 't Har!. N. de List eii L. Se.houlen. G. Z. Spaans en W. Terse hoor. W. Boom en M. Jóngens. Getrouwd: A. J. Vrienids en J. Molenaars. Bevatten; G. Winkelv. d. 'Eng, d. J. M. v. d. LindenVader. z. J. M. Jon- iker—Roeland, z. P. Lansen-—Mooijman d. J. HiltecampNoortman. d. Overleden: G. Swarts, 17 jaar, z. v. II. Swart en Th. van Dirk. Gemeenteraad. Hoewel wij reeds den uitslag van de wethoudersverkiezing hebben gemeld, laten wij hieronder een gedetail leerde beschrijving hiervan volgen. Door den voorzitter worden de heeren Padt en Van der Plas aangewezen als stem- opnemers. Bij de eerste stemming verkrijgt de heer Siegers 6, de heer Zwaan 4, de heeren Molenaar en Van der Plas ieder 1 stem terwijl 1 stem blanco wordt uitgebracht. Bij de tweede vrije stemming verkrijgt de heer Siegers 7 stemmen, de heer Zwaan 4, de heer Van der Plas 1 stem en 1 blanco. De heer Siegers, door den voorzitter ge vraagd of hij de wethoudersbenoeming aan neemt, verklaart dat hoewel de onderschei ding groot is hij de taak toch wel durft aan vaarden. Met Gods hulp, met de hulp van den voor zitter en met medewerking van de andere raadsleden hoopt hij zijn taak te aanvaar den. Bij de verkiezing van den tweeden wet houder verkreeg de heer Molenaar 7 stem men, de heer Zv/aan 4, de heeren Van der Plas en Padt ieder 1 stem. Ook de heer Molenaar verklaart aan den voorzitter onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen zijn benoeming aan te nemen. Hierna had de vergadering plaats onder voorzitterschap van den heer J. Beeckmann. Aanwezig alle leden. Op de gewone wijze wordt de nieuwe Raad beëedigd. De voorzitter heet de nieuwe raadsleden welkom, alsmede hen wier mandaat ver nieuwd is en hoopt dat de leden bij de dis cussies zullen vreten te geven en te nemen, alsook dat zij hun beraadslagingen in vriend- schappelijken geest zullen voeren. Overgegaan werd tot de benoeming van drie leden der financieele commissie. Op den heer Padt worden 8, op den heer van der Werf 7, op den heer Bramson 8 en op den heer Driehuizen 1 stem uitgebracht. 5 hebben blanco gestemd. De heeren Padt en van der Werf aanvaar den de benoeming. De heer Bramson voelt zich zeer vereerd door het in hem gestelde vertrouwen, doch hij kan de benoeming niet aanvaarden daar de bestrijding van den Vrijheidsbond in de verkiezingsdagen leugenachtig en laag bij den grond was, met leden van dien bond kan hij niet samenwerken. De heer Driehuizen wordt dan als derde lid gekozen. Hij aanvaardt de benoeming. In de commissie voor publieke werken worden gekozen de heeren Geintens met 7 stemmen, Zwaan met 8 stemmen en van Voorthuizen 7 stemmen, op den heer van der Werf zijn 2 stemmen uitgebracht. 5 stemmen zijn blanco. De heer Zwaan bedankt. Hij wil de func tie onder de tegenwoordige samenstelling van het college van B. en W. niet aanvaar den. Er is zooveel afgegeven op de oude commissie van publieke werken, dat hij nu de nieuwe commissie graag in de gelegenheid wil stellen het beter te doen. Met 7 stemmen wordt de heer van der Werf als derde lid gekozen. De heer van den Bos krijgt 1 stem. Weer waren 5 stemmen blanco. In de commissie voor de bedrijven, worden gekozen de heeren van der Plas met 8 stem men, Driehuizen met 7 en Schaap met 8 stemmen, De heeren Geïntens en .van Voort huizen krijgen ieder 1 stem, 5 stemmen zijn blanco. De heer van der Plas bedankt. De richting die de commissie insloeg is heel dikwijls heftig afgekeurd geworden. Nu moeten diegenen het maar doen, die meenen het beter te weten. Op dezelfde gronden bedankt de heer Schaap. De twee andere leden die nu worden ge kozen zijn 'de heeren Geïntens en van Voort huizen, respectievelijk met 7 en 6 stemmen. De heer van der Werf krijgt 2 en de heer Padt 1 stem. Weer waren 5 stemmen blanco. Nu worden de ingekomen stukken behan deld. Ingekomen zijn o.a.: Een dankbetuiging van het comité voor de jubileumfeesten voor de toegekende subsidie en van mej. v. d. Enden voor de haar toege kende gratificatie bij gelegenheid van haar 40-jarig jubileum als hoofd der bewaarschool. Voorts is afgekomen het Koninklijk besluit, houdende goedkeuring der logeergastenbe lasting. Deze belasting treedt nu meteen in werking. Aangeboden wordt Be vaststelling der gemeenterekening dienst 1922 tot de volgen de verg^ering. De heer van der Werf wil aan het kohier van de bouwterreinbelasting zijn goedkeu ring nog onthouden. Naar z.i. zijn er gronden aangeslagen, die geen bouwterreinen zijn. De heer v. d. Plas is het hier vólkernen mede eens. Bovendien is de taxatie der gron den zeer verschillend. De voorzitter stelt voor de zaak aan te houden en ze te stellen in handen van de nieuwe commissie van publieke werken. Aldus wordt besloten. De heeren van der Werf en Günters stel len voor den grond ten Noorden der spoor baan der H. IJ. S. M. niet meer te verhuren aan de Erven Molenaar voor een vischdro- gerij, nadat de voorzitter had uiteengezet, dat de grond valt in het uitbreidingsplan der gemeente en B. en W. het raadzaam vinden, dien grond niet zonder nader onderzoek lan ger te verhuren. De subsidie voor steunverleening wordt z. h. st. goedgekeurd. In de rondvraag, die nu volgde, dringen de heeren Bramson en van der Plas er op aan, het in de dagbladen publiceeren van den vol len naam van hen, die bedorven eetwaren verkoopen. De voorzitter zal aan den keuringsdienst verzoeken zijn rapporten zoo spoedig moge lijk in te dienen. De heer Zwaan vraagt hoe het staat met de reorganisatie van de politie en den veld- wachtersdienst die zooveel bezuiniging zou geven. De voorzitter zegt de stukken klaar te hebben. De heer Padt vraagt of er al iets bekend is van een schoolgeldregeling met Haarlem. De voorzitter zegt dat er een conferentie is geweest met de burgemeesters uit den omtrek. Allen waren het er over eens, dat de Haarlemsche regeling fnuikend zou zijn. Door elke gemeente afzonderlijk zal tót de regeering het verzoek gericht worden, de in voering van de nieuwe regeling tenminste nog een jaar uit te stellen. Gelukt dat niet, dan zal de gemeente de ouders moeten hel pen. De aandacht van B. en W, is op deze zaak gevestigd. Hierna wordt de openbare zitting gesloten. Voetbal. Zondag zal op liet R. K. Sport- park op Tresicing,, alhier, de tweede ved- istrijd voor dp demi-finale in de serie-wed strijden om den Leidschen Courant-beker ge speeld w-orden. Concordia I zal, alsdan <>p bezoek ikriigen E. M. S. 1 uit Noórdwijjcer" 'hout. Daar;.,E., M. - S,tegenwoordig over flin ke krachten schijnt te beschikken, veronder stellen wii, dal deze club wel zal overwin nen, tenzij Concordia eens voiledia uitkomt en goed spel ie zien geeft. Laten wij hopen, dat zij hare vele supporters ditmaal niet l«eur zal stellen, diaar zij een mooie kans 'hebben om den beker voor 1 jaar in bezit te kunnen nemen. Bekroningen. De lieer J. H. A. Salman, eigenaar van Hoenderlust alhier, behaalde pp de 5 en 6 September te Voorschoten ge houden groote pluimvee ten toom stelling van de 7 inzendingen door hem gedaan 6 prij zen ui. 3 eerste prijzen met 3 eereprijzen, 2 1 we ede prijzen en 1 derde prijs met de in zending van witte en reekleurige loopcenden, wit te witte kwakers en pareihoenders. Een mooi succes. Meerstraatoersierina. Voor de versiering der Meerstraat werd reeds 100 ingezameld, zoodat de versiering dezer straat verzekerd Bij den optocht is op een reclamewa,gen van de 'firma Schuiten, waarop een smids bedrijf werd voorgesteld, door oph'oópi'ng van gas, een ontploffing ontstaan, waardoor al les van den wagen geslagen werd. 4 perso nen werdien bewusteloos opgenomen. Zekere L. kreeg ernstige brandwonden aan handen cn hoofd; hij is naar hot Ziekenhuis Ie Lei den overgebracht. DE BEDREIGING VAN DEN ST. PIETERSBERG. Het Hoofdbestuur van de Nederl. Natuur- historisch'e Vereeniging meldt, dat het zich met een schrijven tot den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend heeft betreffende de verwoesting van den St. Pietersberg door een Belgische Maatschappij. TEGEN DE BIZONDERE SCHOOL, In Epe (Geld.) werd een nieuw gebouwde school voor gereformeerd onderwijs geopend en de burgemeester was daarbij uitgenoodigd om een speech te houden. Dat heeft hij op een eenigszins zonderlinge wijze gedaan. Vol gens het verslag in de N.R.Crt. zeide hij o.m.: „De stichting dezer nieuwe school is een uitvloeisel van de in 1920 nieuwe ingevoerde wettelijke bepalingen voor het lager onder wijs. Hoe goed deze nieuwe regeling ook mo ge bedoeld zijn, waardoor de kosten van het bijzonder onderwijs voor een groot deel ten laste der gemeentekassen zijn gebracht, ik, persoonlijk, betreur diep, dat deze wet aldus wet is geworden. Geenszins omdat ik het bijzonder onderwijs aanspraak op steun zou willen ontzeggen. Ik ben volkomen door drongen van de rechtmatigheid voor ouders om het onderwijs, in casu het christelijk on derwijs, vopr hun kinderen te verlangen naar de inspraak van hun hart. Maar-ik ontken met volle overtuiging den eisch van algehee- le gelijkstelling van het bijzonder onderwijs, voor de geldelijke regeling, met het sfaats- of openbaar onderwijs; het had bij een bil lijke tegemoetkoming in de kosten moeten blijven. Het blijkt, dat het geslacht der palstaan ders nog lang niet uitgestorven is, En de voorliefde, waarmee de liberale pers de rede van Epe's burgemeester uitvoerig vermeldt geeft ook te denken. GELUKWENSCH VAN PRESIDENT MILLERAND. Luitenant-kolonel Devassoigne heeft bij de receptie in de Nederlandsche legatie den ge zant de gelukwenschen van president Miile- rand overgebracht ter gelegenheid van het regeerings-jubileum van H. M. de Koningin. HULDE VAN DE BELGISCHE LOODSEN. Vanuit Vlissingen werd gisteren het vol gende telegram verzonden aan H. M. de Koningin De Belgische loodsen-sociëteit „Unie" te Vlissingen brengt Uwe Majesteit op den dag van heden eerbiedige hulde en wenscht Uwe Majesteit en Haar volk geluk en voorspoed." GELUKWENSCHEN DER DUITSCHE BISSCHOPPEN. Naar aanleiding van het regeeringsjubi leum. van H. M. de Koningin, heeft de aarts bisschop van Bresiau, mgr. Bertram, als voor zitter van de conferentie der Duitsche bis schoppen te. Fulda, een telegram gezonden aan H. M., waarin hij, naar de „Schlesische Volkszeitung" mededeelt, vol dankbaarheid herinnert aan de talrijke weldaden welke de noodlijdende Duitsche kinderen aan de lief dadigheid der Nederlanders te danken hebben en H. M. gelukwenscht met haar jubileum. UIT HONGARIJE. Kardinaal Czernoch, de prins-primaat, heeft namens de Hongaarsche katholieken een adres van hulde aan de Koningin ge richt. UIT ZUID-AFRIKA. Een Reuter-telegram uit Kaapstad maakt ér melding van, dat de Afrikaanders en Hol landers in Zuid-Afrika geestdriftig het jubi leum Van Koningin Wilhelmina vieren, vooral te Pretoria, waar de feestelijkheden op groote schaal georganiseerd zijn. De Zuid-Afri- kaansche inteekenaars schonken de Koningin een kast bevattende honderdtwintigfoto's van Zuid-Afrika. Burgemeester Verster en consul Groenman woonden den diénst bij in de groote kerk te Kaapstad. De Zuid- Afrikaansche bladen „Volksstem" te Pre toria en „De Burger" te Kaapstad geven jubileums-uitgaven uit. UIT DE JEUGD ONZER KONINGIN. In „Het Zoeklicht" deelt de heer A. von Steiger de volgende anecdote mede uit de jeugd onzer Koningin, toen Zij als jong meisje met haar Moeder meerdere jaren ach tereen 's zomers eenigen tijd in Zwitserland, niet ver van Spiez aan het meer van Thun doorbracht. Herhaaldelijk lieten de Koningin-Moeder en de Prinses zich over het meer roeien om te Marligen of elders van het natuurschoon te genieten. Maar ziet, eens op den terug tocht begint het plotseling op een ontzettende manier te waaien en niet lang daarna breekt er een.zwaar, onweer los. De roeiers, ruwe dorps bewoners, die anders niet voor een kleintje vervaard zijn vreezen dat het wel eens ver keerd zou kunnen loopen. Daar begint me een van beiden in zijn angst voor zijn hooge passagiers, den anderen roeier uit- te vloe ken, dat hij zich meer moet inspannen, eerst nog binnen 's monds maarjhij vergeet spoe dig alles om zich heen in zijn strijd om i.n tïjds den oever te bereiken. Het opspelen en vloeken, wordt ai luider en luider, totdat eindelijk onze kleine Koningin van haar bankje, waar zij tot nu toe stil ineengedoken had, gezeten de. mannep luid en duidelijk toespreekt „Mannen, schamen jullie je niet zulke vreeselijke woorden te zeggen> zoo ht, vloeken in onze nabijheid'? En als je je niet schaamt voor ons, schaam je je dan niet voor God, Die je hoort en je op die manier zeker niet zal helpen 1" Het hoeft niet gezegd, dat de mannen dadelijk zwegen en in stille bewondering keken naar dat Koninginnetje, dat zoo moe dig haar stem liet hooren tegen den bulde renden wind in. Gelukkig kwamen ze ten slotte veilig en wel met hun kostbaren last aan het veilge strand aan. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR DEN HAAG. De Koningin, de prins en de prinses, die Zaterdagavond om 8.05 uur van het Cen traal Station te Amsterdam naar Den Haag terugkeeren, zullen daar om 9.01 aan het Hollandsche Spoorstation aankomen. De Koningin-Moeder komt met denzelfden trein mee. GEEN EXTRA UITKEERING. Op het door het R. K. Vakbureau tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, voorzitter van den Raad van Ministers, gerichte verzoek om den werkloozen bij ge legenheid van het regesrings-jubilé een extra uifkeëring te verstrekken heeft de Minister geantwoord, dat hij met het oog op de daaruit voortvloeiende consequenties tot zijn leed wezen A>an het verzoek niet kan voldoen. KONINKLIJKE .ONDERSCHEIDINGEN Bij K.B. zijn benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau jhr. prof. dr. J. Six, voorzitter van de huldigingscommissie ter gelegenheid van het regeeringsjubileum te Amsterdam tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw C. G. Vattier Kraane, voorzitter van het centraal comité uit de huldigings commissie te Amsterdam tot officier in de orden van Oranje Nassau mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, voorzitter van het uitvoerend comité voor de viering van het regeerings jubileum te 's-Gravenhage Mevrouw M. M. Havelaarvan Beek Calkoen te Ede, secre taresse van het comité van het nationaal hul deblijk is bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau A. E. Dudok van Heel te Naarden, voorzitter van het comité van betooging ter gelegenheid van het regeerings jubileum en benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau F. N. V. Quant, onder voorzitter van het uitvoerend comité voor de viering van het regeeringsjubileum te 's-Gra venhage., (Corr. Bur.) FEESTELIJKE STEMMING OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Op de Amsterdamsche Beurs ging het Vrij dag zeer gezellig toe. Van zakendoen was geen sprake. Kort na opening kwamen vlag getjes voor den dag en werd vuurwerk afge stoken. Ook kwam een muziekkorps ter beur ze en zette het Wilhelmus iri. Toen steeg de joligheid ten top. Ook vele dames bezochten de beurs, daar vrije toegang werd verleend. Het volgende telegram werd door den voorzitter van het Beursbestuur aan H. M. de .Koningin gezonden „Dé leden van de Ver. voor den Effecten handel, aanwezig op de Amsterdamsche Ef fectenbeurs, bieden Uwe Majesteit ter gele genheid van haar jubileum hun hulde aan en voegen daarbij hun beste wenschen voor geheel het koninklijk gezin." MISLUKTE POGING OM AMSTER DAM IN HET DUISTER TE ZETTEN. Naar de „Gooi- en Eemlander" meldt, heeft men klaarblijkelijk met de bedoeling gedurende de feestdagen te Amsterdam de verlichting te doen mislukken, getracht het hoogspanningsnet gedeeltelijk te vernielen. Vrijdagmiddag kwam men op de'Hilver- sumsqïie meent tot ae 0m.ae1va.utj5 um iwb houten palen van het hoogspanningsnet mid dendoor v/aren gezaagd zij zijn echter niet omgevallen omdat zij door de draden in even wicht zijn gehouden. Onmiddellijk is de po litie gewaarschuwd en zijn maatregelen getroffen om ongelukken te voorkomen. Door gemeente- en rijkspolitie wordt de geheele lijn tot Amsterdam bewaakt. Indien de po ging was gelukt, zou Amsterdam gedeeltelijk en Hilversum geheel in duisternis zijn gezet. EEN MISLUKTE POGING. De vlieger Pescara heeft Maandag op het vliegveld te Issy-les-Moulinaux bij Parijs met zijn helicoptère een poging gedaan om den prijs van fr. 10.000 te veroveren, door in een cirkel van 1 K. M. te vliegen. Na een uitstekenden start, steeg het toe stel drie meters en vloog een afstand van 200 M. Ten gevolge van een verlies van snelheid, kwam het toestel echter op den grond terecht en werd geheel vernield. De piloot liep echter geen enkele verwonding °P- Pescara hoopt zijn poging in een nieuw toestel van hetzelfde type dat op' 't oogen- blik in aanbouw is, te hernieuwen. JAN TOOROP's PORTRET DER KO NINGIN-MOEDER. De kunst-criticus Cornelis Veth schrijft in de „Tel." Het feit schenkt voldoening, dat het protret van tie Koningin-Moeder, dat voor Koningin Wilhelmina zeker wel een van de meest wel kome geschenken bij haar jubileum zal zijn, aan een zoo groot en algemeen erkend kun stenaar als Toorop werd opgedragen. Te meer nu de opdracht heeft geleid tot een zoo schoon resultaat, tot een van de beste en een voudigste portretten die de meester ooit maakte. De teekening, zonder kleur, alleen in pot lood en krijt, vertoont Koningin Emma, met rustige waardigheid gezeten, de handen ge vouwen, een zwart kanten doek over dejschou- ders. De omtrekken zijn streng zonder hard heid, de geheele opvatting is ingetogen en 'zonder pose. Bijzonder subtiel is de karak teristiek van den mond, prachtig zijn de oogen geteekend, die kalm voor zich uit zien door den bril waarover een sterke lichtstreep valt. Rijk in allen eenvoud is het model van schou ders en armen onder den doek. De Koningin-Moeder heeft drie weken voor den schilder geposeerd en is den helaas invaliden meestér met de grootste heuschhéid en zorg te gemoet gekomen, om hem het werk te vergemakkelijken. Zij droeg zorg dat zijn wagentje het paleis te Soestdijk over een spe ciaal daarvoor gemaakte brug kon bereiken, en dat hij geen trap behoefde op te gaan. De keuze van Toorop voor deze opdracht blij kt een zeer gelukkige te zijn geweestze heeft hem de gelegenheid gegeven een der béste en meest indrukwekkendejportrettente maken die zijn wonder-vaardige hand ooit schiep. TELEFONEEREN BIJ ONWEER. Iedereen heeft wel eens ondervonden, hoe onaangenaam het is, tijdens een onweer te telefoneeren. Niét alleen, dat men van tijd tot tijd een harden slag hoort, maar voortdu rend hoort men een heftig geruisch en geraas. In de „Annales des P. T. T." geeft inge nieur Boyé een middel aan de hand om deze onaangename geluidstrillingen, te verminde ren. Met de telefoon wordt een electromag- néet in serie geschakeld, die den stroomkring opent, zoodra de stroom teri -gevolge van de inductie van 't onweer in den draad omkeert in plaats van een langen roffel, hoort men dan slechts één enkelen hardén tik, hètgéen veel mind'er onaangenaam is. Of een dergelijke complicatie, mét de onvermijdelijk daaraan verbonden storingen, de moeite loont, blijft, volgens het „Tijdschrift voor Electrotech- niek" een vraag. Art. 284 van het Wetb. van Strafrecht. In December jl. werd in de fabriek der firma De Jong en Van Dam te Hengelo (O.) gestaakt. De directie heeft toen eenige Duit- schers te werk gesteld ter vervanging der sta kers welke personen in de fabriek bleven en er ook sliepen. Zekere M„ winkelier, heeft toen aan genoemde fabriek beddegoed ver kocht en geleverd hetwelk moest dienen voor nachtleger der bedoelde werkwillige Duit- schers. Naar aanleiding dezer leverantie even wel kreeg de winkelier een bezoek van de sta- Lers die hem mededeelden, dat zij de sta kers gaarne zouden gzzien hebben, dat M. deze leverantie waardoor de stakers werden benadeeld en de onderkruipers gebaat wa ren, had geweigerd. M. verklaarde zulks niet te hebben ingezien hij wilde de levering nog wel ongedaan maken hetgeen echter onmoge lijk bleek. Op grond hiervan bood M, aan 'n bedrag van 2,5 in de stakingskas te storten om een en ander tegenover de stakers M. leverde veel aan arbeiders en hij vreesde voor hun solidariteit weer goed te maken. Na eenige bespreking werd door eenige stakers voorgesteld, dat de heer M. ƒ250 in de stakingskas zou storten. Genoemde som vormde ongeveer een weekloon van hen al- l;n. Drie personen, die als stakingscomité fungeerden, hebben toen den heer M. een schrijven gezonden, waarin hij werd uitge noodigd 250 te storten. Bleef M. in gebreke deze som te betalen, dan zou, aldus het schrij ven, zijn zaak worden geboycot. Van ge noemd schrijven, dat door den heer M. als een bedreiging werd opgevat, deed hij aan gifte bij de politie en als beschuldigd van af dreiging subsidiair poging tot oplichting ston den eenigen tijd later voor de Rechtbank te Almelo terecht B. R„ G. L. A. en W. de J„ allen van beroep wever, wonende te Hengelo (O.) De Rechtbank ontsloeg beklaagden van alle rechtsvervolging en sprak ze vrij. De Rechtbank achtte nl, een bedreiging met boy cot niet strafbaar, daar art. 284 van het Wetb. van Strafrecht wel spreekt van bedreiging met eenige feitelijkheid, doch daaronder is, volgens de jurisprudentie dienaangaande, een boycot niet begrepen. Op grond hiervan was de rechtbank van meerfing, dat 't hier gepleegde dus niet straf baar was. De officier van justitie ging van dit vrijspre kend vonnis in hooger beroep en de zaak kwam voor het Arnhemsche gerechtshof. De adv.-gen. oordeelde het feit wel straf baar en. eischte de veroordeeling dei beklaag den, ieder tot ƒ10 boete. Beklaagden waren niet verschenen. Het Hof, thans uitspraak doende, heeft zich vereenigd met de beschouwingen van den eersten rechter en bevestigde derhalve het vrijsprekend vonnis. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 7 Sept. in Neder land uitgesproken 58 faillissementen tegen 83 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Sept. 1923 2748 faillissementen tegenover 2016 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. TE STEËNWIJK. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in.de zaak van den 22-jariget betonwerker F. B. en den 40-jarigen schoen maker J. Z„ beiden te Ter Apel, die door de rechtbank te Heerenveen werden veroordeeld resp. tot 3 en 2\k jaar, onder aftrek van preventieve hechtenis wegens diefstal met braak in het postkantoor te Steenwijk. Het gerechtshof verzwaarde de straf van den eersten beklaagde tot 4 V. jaar en bepaalde haar voor den anderen beklaagde op 2 jaar, beiden zonder aftrek van de preventieve hechtenis. DE E. M. I. T. FAILLIET. De rechtbank te 's Hage heeft Vrijdag in staat van failissement verklaard de heeren J. A. Faesen, M. de Groot en J. L. Eland, allen alhier en te zamen handelende onder den naam Eerste Moderne Internationale Tentoonstelling te Scheveningen. Rechter commissaris is mr. W. J. Berger en curator mr. J. Andreoli. GELDERMALSEN, 7 Sept. Fruit. Ter vei- lingsvereeniging „Geldermalsen en Omstre ken" besteedde men heden voor Eva-appe len le soort 10ct-> abrikoospruimen 25 ct„ zoete honderdmarek 3% ct. spekperen 1ste soort ÓVz12 y2 ct. tuinzoet 1ste soort 4 ct. vijgeperen 1ste soort 37 ct. peren van Asten le soort 17% ct. groene pruimen 23 ct. zoete tarweappel 6 ct.courtspendu 31 ct. roodzoet 7 ct.'zoet honderdmarek 8 ct. Lord Suffield 9 ct.reine claudes 3033 ct.; krieken 10% ct. suikerperen le soort 11 ct. roode calville 1ste soort 9 ct. jasappelen val 6% ct. grauwe beurré 27 ct. kraagperen le soort 18 ct. celine 1ste soort 7 ct. tafel appelen 1ste soort 16 ct.witte pruimen 5| 59 ct. blauwe pruimen 2426 ct. clapp s favorite 3147 ct. kaneelzuur 1ste soort 7% ct. peterselie appelen 8% ct. eierpruimen 21 ct. goudballen 9 ct. ananasreinette 1ste soort 5% cent zonzoet 10 ct. zoete schij- vers 6% cent liesappel 7 ct. bonne Louise, val 10—20 ct. gijsjannen 8 ct. présent van England 8 ct., handperen 11 ct. Coxpomona 1ste sooet 13 ct. oranjeappelen 1ste soort 5% ct. wijnappelen 1ste soort 6% ct. keizer Alexander 1ste s. 30 ct. varkénspruimen 6 ct. Durando 1ste s. 712% ct. bloem zoet 10 ct. perzikperen 1ste s. 13 ct. blanke jutte 1ste s. 20 ct. notarisappelen, val, 6 ct. calabasse peren 1ste s. 24 ct. lemoen- sppelen 1ste s. 10 ct. oranje pippelingen 7 ct. gijsjannen 1ste s. 8% ct. diamant peren, val, 12% ct. triumf de Vienne 1ste s. 31 ct. sijsiesperen 1ste s. 2539 ct. Beurre peren, extra, 36 ct. goedgeel 1ste s. 8%, ct. weidragers 1ste s. 8 ct. maagdeperen val, 101?. ct. heereperen 1ste s. 13%—14% ct. jutte peren 1ste s. 3547 ct. souvenir, du congres 1ste s. 2225 ct. trijntjes 1ste s, 6%—10% ct. pondappelen 1ste s. 6—8 ct. jutteperen, val, 21 ct. perzikappelen 1ste s 5 ct. Codling keswick 1ste s. 8%9 ct. woudhuizen 5 ct. bloemée 1ste s. 12— 16% ct. gieser wildemans, val, 9 ct. zoete tarwe appelen 2% ct. gamerensche zuren 1ste s. 1116 ct. Williams Duchesse le s. 10%19% ct. sterappelen, val, 2% ct. bergamotten 1ste s. 19 ct. beurré lucratiei lste s. 19 ct. diamant peren 1ste s. 20— 28 ct. Avezatsche capelle, val, 9 ct. trosjes peren 5 ct. maagdeperen 11 ct. peincesse boontjes "20 ct. kwetsen 18 ct. the Queen lste s. 16 ct. gravesteiners lste s. 9% ct. beurré peren lste s. 2529 ct. zandperen val, 8% ct. beurré peren, val, 7%—12 ct. alles per kilogram zoet kroet f 2.40 zuui kroet f 2.60—3.10; goudremetten, val, f 3—3.60, alles per 100 K.G. perzikken 14 ct. per stuk. Groote aanvoer, ghandel vlug. I r '.V LEEUWARDEN, 7 Sept. Granen. Tarwe witte puike f 10.50—11, od. mindere f 10— 10.50, roode puike f 10—10.75 gerst WinJet puike f 9—10.60 lijnzaad witbloem f 19—21, slagzaad f 16—19 erwten, groene schokkers f 2024, alles per 100 K.G. LEIDEN, 7 Sept. Vee. Aanvoer 73 stierer f 200—570, 121 kalf- en melkkoeien f 225— 470, 170 varekoeien f 180340, 197 vette ossen en koeien f 265655, 87 ct.—f 1.2. per K.G. (schoon) 113 graskalveren f 40—135, 29 vette kalveren f 60150, 80 ct. f 1-36 per K.G. (schoon) 34 nuchtere kalveren f 1019, 594 vette schapen f 4456, 76 ct. 90 ct. per K.G. (schoon) 688 weide schapen f 30—46, 727 magere varkens (voor fokkerij) f 20—58 levend gewicht, 70 ct.—74 ct. per K.G. (schoon) 707 biggen f 818. Kaas. Aanvoer 158 partijen, le srt. Goud- sche kaas f 5054, 2e id. f 44 49, le sit Leidsche f 50—55, 2e id. f 44—49 per 50 K.G. Handel goed. UITHOORN, 7 Sept. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 186 partijen. Prijs Goud-, sche kaas lste srt. f 44—48, 2e id. f 39—43. zwaardere f 4853, Rijksmerk i 42 52 Handel vlug. ALKMAAR, 7 Sept. Granen. Aanvoer 4795 H.L., 744 H.L. tarwe ƒ11—13, 236 H.L. rogge 9—9.50, 964 H.L.. chev. gerst 10—12,"2251 H.L. haver 10—11.75, 3 H. L. bruine boonen 17, witte boonen d5, 1 H.L. kanariezaad, 30 H.L. geel mosterdzaad.. 1 H.L. koolzaad, 26 H.L. karwijzaad 110, 484 H.L. erwten, groene (groote) 28 32 id. kl. 20—23,25 grauwe 50—52, val< 30, wittealles per 100 K.G. BOVENKARSPEL (Station), 7 Sept. 85C baal aardappelen Koks, Due en Ninetyfolc 2.50—2.75 Schotse f2.80—3.05 kleine ƒ0.75—1.90 blauwe 2.65 bonte 2.85 kriel 0.40 per baal 50 baal uien, groote gele 2.70—2.80 per baal; 13.500 stuks bloem kool, le s. f 16—27.50 2e s. 9.25—13.50 3e s. 2.90—4.50 per 100 K.G. 28.700 K.G. roode kool 2.704.50 per 100 K.G. 135C K.G. gele kool ƒ6.30 21. 500 K.G. witt« kool 2.20—2.70 per zlOO K.G. 455 zak slaboonen f 2.704.30 p. 15 K.G. BREUKELEN, 7 Sept. Kaas. Aangevoerd waren 208 wagens, met te zamen 8406 stuks. Gewicht pl.m. 58.842 K.G. Prijs le soort 4751 2e soort ƒ4146 per 50 K.G gestempe.lde 4554 per 50 K.G. DEVENTER, 7 Sept. Honig. Op de markt bestond de aanvoer uit pl. m. 1000 pond ho nig. De qualiteit was vrij goed. Voor le qual. betaalde men 1.201.50 per y» K.G. voot tweede qual. 0.801.10. DEVENTER, 7 Sept. (Weekmarkt). Boter le soort ƒ4041, 2e soort 3739 per 20 K.G. Eieren ƒ9—10 per 100 stuks. Biggen 2.503.50 per week ouderdom. Vette var kens boven 65 K.G. Slachtgewicht 0.88 per K.G. ENKHUIZEN, 7 Sept. Blauwe aardappe len 2.40—2.60 uien 2.25—2.35 per baal (100 pond). Slaboonen, dubbele, 2.70 3.30 stamsnijboonen 2.60 stoksnijboonen ƒ2.104.40 per zak (netto 30 pond)). Blauwe pruimen 2024 c. per pond. Eerste soort peren Clapp's favorite 41 c., prinsen 20 c. beurré d'Amanlis 22 c„ beurré de Mérode 20 c. Appels keswick 14 c., alles per K.G WINSCHOTEN, 6 Sept. Granen.Ter graan- beurs was de aanvoer ien gevolge der jubi leumfeesten niet groot, terwijl ook de meeste koöpers afwezig bleven. Wat er was kon voor vorige prijzen van de hand worden ge daan. ZWOLLE, 7 Sept. Boiler. Aangevoerd 80/8 v., 10/6 v. en 280 stukken, samen 1840 Kg. Prijs 1/8 v. 38—40.50. Vee. Aanvoer 374 runderen, 97 graskalve ren, 49 nuchtere kalveren, 419 sohapen, 290 varkens en 704 biggen. Men besteedde voor vette koeien 80120 cl., dilo kalveren 80-140 ct., dito varkens 0870 ct. per Kg., schapen 2045. De handel was bij kleinere aanvoeren aK .gemeen vlugger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2