De Koninginne-feesten. mmimWms. UIT DEN OMTREK. Hst spoorwegongeluk bij Hannover, HEEMSTEDE. DE JUBILEUMSFEESTEN. HHEJIU1DSM NIEUWS OVERLEDEN NEDERLANDERS BIJ DE RAMP IN JAPAN. o.m. Historische optocht, bloemencorso, ringrijden, kinderspelen. Ook in deze gemeente beloven de jubi leumfeesten, welke 13, 14 en 15 September gehouden zullen worden, iets grootsch te worden. 0. m. zal er een historische optocht gehouden worden, er is een bloemencorso, ringrijderij, kinderspelen, tractatie der schoolkinderen, enz. Voor muziek is natuur lijk uitstekend gezorgd. We laten hieronder het programma Volgen Donderdag 13 September is er Koraalmuziek vanaf het Raadhuis. De volgende nümmers worden gespeeld 1. Wilhelmus. 2. Looft God, looft zijn naam alom. 3. Nun danket alle Gott. Daarna zijn er godsdiènstoefeningen in de verschillende kerken dezer Gemeente. Dan volgt het opstellen van pl.m. 1000 schoolgaande kinderen op de Vrijheidsdreef, en daarna gezamenlijk optrekken naar het Raadhuisplein, waar zang is van de leer lingen der hoogste klassen vóór het Raad huis. Gezongen worden het „Wilhelmus", „Wilt heden nu treden" en „Een lied van Nederland." Na het zingen wordt door de kinderen een rondgang door een deel der gemeente ge maakt, waarbij gevolgd wordt de volgende route Van Merlenlaan, Heerenweg, Kerk- laan, Raadhuisstraat. De ontbinding van den stoet is vóór het Raadhuis. Tractatie der kinderen in verschillende Ischoen en uitreiking van een blijvende herin nering aan het jubileum volgt alsdan, als mede kinderspelen in Groenendaal. In den loop van den dag wordt een muzi kale wandeling door de gemeente gemaakt door het muziekgezelschap „Eensgezind heid". Vrijdag 14 September is er Ringrijden voor paren, in de Oldenbarneveldiaan, (waar van minstens één persoon in Heemstede woonachtig moet zijn) in tweewielige rijtui gen. De prijzen zullen bestaan uit kunstvoor werpen. Bloemencorso is er vanaf het ververschings- huis. Van 1. versierde rijtuigen en automo bielen 2. sportkarren, bokkenwagens enz. 3. rijwielen 4. reclamewagens. De prijzen zullen bestaan uit medailles en kunstvoor werpen. Het Bloemencorso zal vertrekken vanaf het ververschingshuis in Groenendaal en gaat langs 't Molentje, Molenlaan, Valkenburger plein, Bosboom Toussaintstraat, Nic. Beets- straat, Wilhelminaplein, Camplaan, Raad huisstraat, Binnenweg, Bronsteeweg, Ovcr- boschlaan, Adr. Pauwlaan, Laan van Rozen burg, Laan van Bloemenhove, Zandvoortsche Laan, Heerenweg, Van Merlenlaan, Raad huis en daar zal het worden ontbonden. Concert wordt gegeven door de Haarlem- sche Orkestvereeniging onder leiding van den heer N. Gerharz. Concert is er mede voor het Raadhuis van de Harmonie-Kapel „St, Mi chael", onder leiding van den heer Tellings. Het volgende programma wordt afgewerkt: 1.Wilhelmus, oude toonzetting, Valerius 2. Jubileum-Marsch, P. Jansens 3. La dame au Coeur d'Or Ouverture, G. Gadenne 4. 3el!atrix, M. Caldero 5. La Jolie FJamande, Valse, D. Bauwers 6. Vaderlandsche liede ren, J. A. Scholte 7. Feestklanken M. J. H. Kessels 8. Vlaamsche kermis, Q. Bau wers 9. Nelly, Valse, A. Rulland 10. Wien Necrlands Bloed, J. Wilms Finale Onaf- hankelijkheidsmarsch, P. A. Stenz. Zaterdag 15 September is de dag van den grooten Historischen optocht. Vanaf het Landgoed „Iepenrode" aan den Heerenweg bij de Van Merlelaan. De route volgt hieron der Concert vopr het Raadhuis wordt gegeven van het Haarlemsen Tram-Fanfarecorps „E. S. M.", onder leiding van den heer Reij- nier van 't Hof, waarbij het volgende pro gramma wordt gespeeld 1. Volksliederen, a. Wien Neerland Bloed, b. Wilhelmus (Oude toonzetting) 2. Feest groet, marsch, Gallin 3. Euridyce, Andante, Felix Boison 4. Lentezang, marsch, M. J. H. Kessels 5. Nelly, Valse de Concert, A. Rulland 6. Drapeou de Beets, marsch 7. Le Secret de Bohémienne, Fantasie, R. Massard 8. La Gentille, Valse de Concert, J. Kalma 9. La Reconnaissance Fantasie, A Benoodt10. Le Petit Majoor, marsch, A. Torelli 11. Danklied Malerius. Des avonds is er groot vuurwerk, hetwelk zal gegeven worden bij het Valkenburger- plein. In een inleiding van het programma wordt het volgende omtrent den optocht opge merkt „Bij de samenkomsten van onze Commis sie, die tot doel had te beraadslagen op welke wijze wij het Jubileum van onze be minde Koningin waardig zouden vieren, overwogen wij onder meer, de wenschelijk- heid en mogelijkheid van een Historischen optocht en besloten wij, uit te vorschen welk belangrijke feit, geschikt om in die vorm uit te beelden, werden vermeld. Wij vonden in een der weinige boeken wel ke nog uit het archief der Ambachtsheerlijk heid van Heemstede overbleven en berusten in het gemeentelijk Archief, onder meer, een bezoek van den Prinses Maria van Engeland op den 8en September 1644 aan den toenma- ligen héér van Heemstede „Adriaan Pauw", hetwelk in de volgende woerden stond ver meld „Den achtsten September 1644 quam de Princesse getrout met Prinse Willem op het huys te Heemstede met Lady Siam- hope, de heer van Heetnvliet, vele edelen, dames en verder gezelschap in drij karos sen. Zij wierd van den heer van Heemstede verwellekomt en geleit, doch vertoefde niet en is weder vertrokken." Wij besloten, dit feit, waarbij een Prinses verwant aan het Huis van Oranje, de hoofd persoon was, als onderwerp te kiezen van onzen voorgenomen Historischen optocht. Aan de hand van de geschiedenis uit den tijd, gemaakt, dat de Prinses, een dochter van Koning Karei I van Engeland, vertrok ken van uit Amsterdam op hare doorreis was naar den Haag, waar heur Gemaal, Prins Wil lem II, Stadhouwer, vertoefde, na zijn terug keer uit den strijd in Staats Vlaanderen, waar hij Zich in het leger van vader Prins Frederik Hendrik, roemrijk had onderscheiden en een voornaam aandeel had gehad in de bevochten zege. Wij verplaatsen ons nu in den tijd van de handelingen en stellen ons voor dat de toe- malige heer van Heemstede, Adriaan Pauw, die van 1631 tot 1636 Raadspensionaris van Holland was en in 1649 Gezant aan het En- gelsche Hof, het Vorstelijk bezoek waarvan de Prinses hem enkele dagen te voren per koerier had kennis gegeven, op hoogen prijs stelde. Hij heeft dus het plan gemaakt zijn Hooge Gasten met alle eerebetoon en statie te ontvangen en aan het gemeentebe stuur last gegeven het hooge gezelschap tot aan de grens van zijn domein te gemoet te treden. Nadat de gebruikelijke begroeting is ge schied, begeeft de stoet zich in de richting van het Kasteel Vier Klaroenblazers, welke aan het hoofd van den stoet marcheeren. kondigden door trompetsignalen de komst der gasten aan en zoodra deze signalen op het slot worden vernomen, herhalen Klaroen blazers van het kasteel af deze signalen, hier door te kennen gevende dat het gezelschap jn aantocht is. - Bij dit laatste trompetgeschal treedt de heer Heemstede met zijn familie naar buiten en wacht op de brug van het slot de komst der hooge gasten af. Zoodra de stoet tot voor het kasteel is ge naderd, groepeeren de militairen in Civiele afdeelingeh, weike aan de Hoofdpersonen in de karossen voorafgaan, vóór het slot en de daarna volgende afdeelingen evenzoo, zij vormen aldus een kring om de Hoofdperso nen, die inmiddels zijn uitgestegen en aan den heer van Heemstede en diens familie worden voorgesteld. Nadat de karossen intussschen zijn door gereden, richt de heer van Heemstede een Dlechtigen welkomstgroet aan Hare Konink lijke Hoogheid, welke hierop door de Prin ses wordt beantwoord. Nadat dit ceremonieel is geëindigd, bege ven zich de Prinses en haar gevolg wederom in de karossen, die inmiddels zijn voorge reden. De heer Pauw en familie doen hunne gas ten daarop uitgeleide tot aan de slotbrug, waarna de stoet wederom in dezelfde volg orde de reis voortzet, tot aan de grens der gemeente, vergezeld van het bestuur en der overige autoriteiten." De Historische optocht zal aanvangen om 3 uur. Hij wordt ingedeeld als volgt 4 Klaroenblazers, de heeren P. van Deur- sen E. StolvoortW. Hageman en P. van den Linden. Een Hoofdman der Hellebaar diers, de Heer J. Stijnman, 12 Hellebaar diers, de Heeren P. Hendriks P. Voorde- lake P. Voordelake A. Selhorst J. Juf fermans H. P. Warmerdam J. van der Horst J. Olders A. Koelemeijer H. J. Honschoten. De Heer van Sommelsdijk, te paard, de Heer A. Schouten Jr. een Schild knaap, de Heer L. Steenvoorden de Heer van Haersolte, te paard, de Heer H. v. Dort een Schildknaap, de Heer W. Kres de Heer Boreel, te paard, de heer F. van Dort een Schildknaap, de heer A. Bos de Schout, Hendrik de Goyer tevens Baljuw en Caste- leyn van den Huyze Heemstede en Secreta ris van den huyze en Heerlijckheit Heemstede de heer B. W. Colenbrander. 7 Schepenen. Frans Jansse van Opmeer, de heer G. Jansen Hendriks Lenart Gerritsse, de heer H. Rozenmeijer Gerrit Huybrechtse van Wer- ve, de heer Rozenmeijer Daniël Camby, de heer J. Veen Tan Gillisse van Eechen, de heer H. Rhee Jan Pietersse Kniclcer, de heer J. Rheè Pieter Claess van Moolewegh, de heer A. Perforce Symon van Steynberch, Onder-Secretaris, Gerechtschrijver, de heer WanrooyJan Adriaansz. Leeghwater, Ne- derlandsch Molenmaker en Waterbouwkun dige, de heer M. C. Colenbrander. le karos waarin Freule van Brederode, (Juffer van Staet) Mevr. Quarles"van Uffort- Doileman Freule van Dohna, (Juffer van Staet) Mevr. Teding van Berkhout-van Len- nep Sir Alexander Hume (Hofmeester) de heer Labouchère. Bediening der le karos Een koetsier, de heer G. Teeuwen een palfrenier, de heer S. Cramer een voorrijder, de heer Th. Ver- donschotLord Ears, te paard, de heer J. A-Ioolenaar een schildknaap, de heer T. Leuven Sir Patrich, te paard, de heer W. Moolenaar een schildknaap, de heer H. de Groot Mons. Oxembridge, te paard, de heer H. de Grooteen schildknaap, de 'lieer van Wees. 2e karos, Hoofdkaros waarin Princesse Maria van Engeland, Freule A. Teding van BerkhoutLady Stanhope, Freule Teixeira de Mattos Joan van de Kerckhove, (Heer van Heenvlief) de heer Jhr. P. v. Lennep» Bediening der 2e karos (Hoof d karos) een koetsier, de heer H. Teeuwen een palfre nier, de heer N. W. Draye'r een voorrijder, de heer J. Brouwer de Heer van Reede van Renswoude, te paard, de heer J. Roesteen schildknaap, de heer Th. v. d. Putten de Heer van Randwijck, Ritmeester, te paard, de heer A. Odijk een schildknaap, de heer Driessen de Heer van Gent, te paard, de heer een schildknaap, de heer J. v. d. Put ten. 3e Karos, waarin Madme Lillies, Hof dame, Mej. M. AbersonMadlle Aber- cromny, Hofdame, Freule v. Riemsdijk Monsr Hopton, stalmeester, de heer J. Wal ler Jan Joosten Prola, Kerckmeester, de heer Geurink Isbrandt Gerritssen, Kerck meester, de heer VerburgDs. Johannes Paulinus, Predikant, de heer Visser. Bediening 3e Karos een koetsier,- de h eer H. Neeskens een palfrenier, de heer L. H. Peters een voorrijder, de heer J. P. J. Prins Hendrick Janssen, houtvester moolenmees- ter, de heer E. J. Jurriëns Claes Luyten, moolenmeester, de heer J. de Waal Corne- lis Buys, Notaris, de heer v. d. Ploeg Wou ter Govertse, Bode en schutter, de heer J. Loerakker de Heer van Banoy, te paard, A. de Wilde een schildknaap, de heer Jan Kuipers Comte de Carnasson, te paard, de heer F. A. Vromans een schildknaap, de heer J. Geels Baron van Doux, te paard, de heer P. J. van Dorteen schildknaap, de hder H. Geels. Een Weversgiide. 4 Wevers, de heeren C. Kulk, M. J. Beck, J. J. H. Koelemeijer en Th. Leuven een gildeknecht, J. W. Kuik; een Hoofdman der Musketiers, de heer P. Spek 12 Musketiers, de heeren L. Booms, C. Barnhoorn, C. B. Kramer, B. v. d. Meer, P. H. Weipers, J. Jansen, H. v. d. Berg, C. Cramer, L. J. J. v. d. Putten, J. L. Steen voorden, J. Hageman en J. Leuven. De familie Pauw welke de Prinses en haar gevolg op het Huijs te Heemstede zal be groeten, bestaat uit Adriaan Pauw, (Heer van Heemstede) de heer L. Beels van Heem stede Anna van Ruytenburch, (zijn Echt- genoote) Mevr. L. Beels van Heemstede Gerard Pauw, (Raadsheer bij de Grafelijk heid van Holland) de heer Jhr. J. P. Teding van Berkhout Michael Pauw, (Capitein 'bij een Comp. Voetknechten) de heer T. En schedé Adriaan Pauw, (Pensionaris bij het Hof van Holland) de heer G. v. Lennep. Anna Cornelia Pauw, (Echtgenoote van Ser- vaas van Panhuys) mej. E. Dorhout-Mees. Adriana Jonckheins (Weduwe van Reynier Pauw) mej. J. Meinesz een kindje, (van Adr. Jonckheins en wijlen Reynier Pauw) kindje Beels van Heemstede ;2 klaroenbla zers, de heeren M. v. d. Ham en A. Leuven. De stoet zal vanaf het landgoed „Iepen rode", gaan langs de van Merlenlaan, en zich vervolgens door den hoofdweg van de Vrijheidsdreef begeven naar het weiland rechts aan het einde van genoemden weg, waar het kasteel des Heeren van Heemstede is opgetrokken. Hier zal, wanneer de stoet zich vóór het slot heeft gegroepeerd en de in de inleiding benoemde ceremoniën zijn ge schied, de heer Adriaan Pauw een toespraak richten tot de Prinses Maria, waarop de Prin ses zal antwoorden, Dan zal de optocht wederom formeeren, zooals tevoren en den terugweg aanvaarden, to$ aan de Slotbrug, begeleid door de familie Pauw, welke zich daarna weder in het kasteel zal terugtrejkken. De stoet zal den terugweg nemen langs de Vrijheidsdreef, Raadhuisstraat, Binnenweg Koediefslaan, Heerenweg, waarna zij zich, weder op „Icpenrode" teruggekeerd, zal ontbinden. Omtrent de gevormde comité's het vol gende Eere-Voorzitter is de heer Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester. Het Eere-Comité bestaat uit de heerep L. Beels van Heemstede, Ambachtsheer Jhr. Mr. D. E. Van Lennep Jhr. H. J. Deuts van Lennep en mevrouw Douairière Van Wickcvoorc Crommelin van Berken rode. De regelings-commissie bestaat uit de volgende ieden Dr. M. Colenbrander, Voorzitter H. A. Waller, Vice-Voorzitter J. De Jong, Se cretaris A. de Wilde, Lid van Verdienste; Jhr. P. N. Quarles van Uffordt, Penning meester W. J. A. Duijnstee J. G. Jansen Hendriks J. van der PolD. Pronk Jac. Roest Jr.J. SchellingH. A. Schouten D. J. van der Stam Dr. J. F. M. Sterck A. A. Swoifs Jan Wiegman L. de Wilde; F. J. M. Wilking L. Zieren. iiubmmi mum Naar aanleiding van het spoorwegongeluk met den Hollandscher. D-trein, welke om 9 uur 51 van Leipzig via Hannover naar Nederland was vertrokken, heeft een der verslaggevers van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud gehad met eenige geredde Nederlanders uit den verongelukten trein. Deze verhaalden, dat in Hannover, waar zij met den trein uit Leipzig aankwamen, verschillende personen uit den Berlijnschen trein overstapten. Omstreeks vier uur des .nachts vertrok de trein, die, behalve uit eenige slaapwagens, ook uit een drietal per sonenwagens bestond, uit Hannover. Men zal Ongeveer een kwartier gereden hebben, toen de trein tusschen Seelzo en Deckensen bleef stilstaan. Naar sommige reizigers ver klaren, gebeurde dit wegens onveilig sig naal anderen zijn van meening, dat de trein stopte omdat de as van een wagon heet geloopen was. Hoe het ook zij, een feit is dat alle reizi gers van wie de meesten sliepen, nadat de trein circa tien minuten had stilgestaan, opgeschrikt werden door een ontzettenden schok, gevolgd door het rinkelen der glas scherven en het geschreeuw. Er stond een hevige paniek. In allerijl ontvluchtte men de coupés, en tot ieders groote verbazing ontwaarde men, dat de laatste wagon in brand stond. Men ging er heen trok met alle macht het gasreservoir onder dezen wagon uit, om te voorkomen dat het vuur ook dit reservoir zou bereiken. VoorZoover men zelf geen wonden had opgeloopen, toog men aan het reddingswerk. Wat was er gebeurd De trein uit Han nover met bestemming voor Keulen was op den stilstaanden trein geloopen, doordat de machinist van eerstgenoemden trein het onveilig signaal te laat opmerkte. Welis waar remde hij uit alle macht, waardoor hij een nog ernstiger ongeluk voorkwam, maar waar hij eerst op 300 meter afstand een stilstaanden trein opmerkte, kon hij met dit krachtig remmen niet verhinderen, dat de locomotief op den trein inreed. En de gevolgen waren verschrikkelijk. De ach terste wagen was door de aanrijding geheel in de voorlaatste wagen geschoven en alle inzittenden, met uitzondering van die, welke zich in de eerste coupé van dit derde klasse rijtuig bevonden, zijn als gevolg daarvan doodgedrukt. Griezelig zijn de verhalen welke sommige reizigers daaromtrent deden. Men zag tus schen het versplinterd rijtuig de overblijfse len van lichaamsdeelen. Zooals het meer bij dergelijke spoorwegongelukken gaat, worden de schattingen van het aantal slachtoffers vaak wat overdreven. Zóo ook hier. Sprak men in den beginne van 60 a 70 dooden, later bleek gelukkig, dat dit aantal, hoe groot ook, vermoedelijk 15 a 20 bedraagt, terwijl het aantal gewonden op een even groot aantal wordt geschat, hoewel men daaraan wist toe te voegen, dat de meeste Wonden niet van zeer ernstigen aard waren. Onder de dooden zijn, zooals wij reeds uit Berlijn meldden, eenige Hollanders ver volgens behooren tot de slachtoffers een achttal Polen of Tsjechen, die via Rotter dam naar Amerika zouden reizen. In den laatster, wagon zijn de inzittenden er uit sluitend met kwetsuren afgekomen, geluk kig vielen daaronder geen dooden te be treuren. De slachtoffers zijn allen derde- k lasse rezigers. Toen het ongeluk gebeurde hieven vooral de vrouwen een angstig geschrei aan, en de angst van de meesten steeg ten top als gevolg van het feit, dat de redding meer dan een uur uitbleef en er in den trein geen verbandmid delen, noch reddingsmateriaal aanwezig was. Ook de Nederlandsche wagons waren niet voorzien van dit reddingsmateriaal. De reizi gers verklaarden uitdrukkelijk, dat indien dit materiaal aanwezig zou zijn geweest onge twijfeld meer menschen gered hadden kun nen worden. Ook hebben de reizigers getracht den brand in den achtersten wagen te blusschen met het in den trein aanwezig bluschmateri- aal, doch helaas weigerde dit aan het doel te beantwoorden, In den slaapwagen bevond zich blusschingsmateriaal, doch, zoo deelden de reizigers mede, de dienstdoende conduc teur weigerde dit af te geven zonder „Be- scheinigung". De reizigers hebben zich toen met geweld van dit materiaal meester ge maakt. Toen het ongeluk plaats vond liepen door den zwaren schok verschillende reizigers kwetsuren op door glasscherven en als gevolg van het feit dat zij in de coupé's door elkan der geschud werden en de koffers uit het net vielen. Uit de eerste coupé van den voorlaats- ten wagen sprongen nog bijtijds een man, vrouw en kind en een douanebeambte uit Bentheim het portierraam uit. De dooden en gewonden zijn in een spe- cialen trein naar Hannover vervoerd. De drie laatste wagons, die alle ernstig beschadigd waren, werden van den trein afgekoppeld en na drie uur oponthoud, dat op de verschrikte reizigers een verschrikkelijken indruk heeft achtergelaten, vertrok de trein naar Bentheim waar zij gistermorgen aankwamen en op de meest behulpzame wijze door de beambten der douane zoowel als van de spoorwegen ontvangen werden. De reizigers hadden niets dan lof zoowel voor de Hollandsche als de Duitsche douanebeambten, die, rekening hou dende met het leed, dat de reizigers in den afgeloopen nacht hadden doorstaan alle mo gelijke faciliteiten verleend hebben. Twee tragische bijzonderheden werden ons nog verhaald. De eene geldt een Hollander, die in den verongelukten trein was gezeten, en die aan een vrouwelijke Duitsche reisge- noote allen mogelijken steun had toegezegd bij haar verblijf te Amsterdam. De Duitsche dame heeft den Hollander na het ongeluk niet meer teruggezien en zij vreest dat de man is omgekomen. Dan waren er een man, vrouw en dochter, die op het allerlaatste oogenblik in Hannover instapten, en in een volle coupé plaatsnamen, om nog in den vroegen morgen in hun geboortestad Osna- bruck te kunnen afstappen, In Apeldoorn troffen wij een dame op het perron, die belangstellend informeerde naa het lot van de reizigers, waarbij zij mededeel de uit Hannover een telegram te hebben ont vangen, dat haar man ten gevolge van het spoorwegongeluk zwaar gewond in een der ziekenhuizen daar ter stede is opgenomen. De omgekomen heer Van Kempen utt Leiden is de heer J. P. C. van Kempen, die werkzaam was ten kantore van Wernink's Be- tonfabriek te Leiden, ongeveer 30 jaar oud. De onder de zwaargewonden genoemde heer F. J. Loebot uit Leiden is de neer F. J. Libot, werkzaam ter gemeente-secretarie, fd. bouw- en woningtoezicht, eveneens on geveer 30 jaar oud. SABOTAGE TIJDENS JUBILEUM FEESTEN. Uit Wildervank (Gron.) wordt ^gemeld: Donderdag werden te Wildervank de feesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin gevierd. Een ernstige daad van sabotage heeft in den afgeloopen nacht plaats gehad. Een der versierde bruggen over het Oosterdiep was met benzine overgoten en in brand gestoken. Niet alleen de versie ring, doch ook al het houtwerk van de brug werd door het vuur vernield. Het verkeer over de brug is gestremd. De politic, die oogenblikkelijk een onder zoek instelde, heeft twee personen gear resteerd die evenwel ontkennen den brand gesticht te hebbe»- De verkeersoptochf. AMSTERDAM, 7 September. Twee da gen, had het weer zich goed gehouden, maar vandaag was het uit. Na middaguur begon de lucht te betrek ken: regenwolken kwamen aandrijyea tot de hcele lucht egaal grijs was. En toen om twee uur de afgezette Dam wachtte op de verkeersoptoc'nt begon het te motregenen. En het bleef motregenen, somber en triestig. Wat zag de Dam er nu anders uit dan gisteren, toen de vaandels van het défilé glansden in de zonneschijn. Er was nu een parapluie-dag boven Jc menschen-menigte op de tribune en op het miden-plein en de afgezette wegen, breede vorep tusschen de donkere menschenmassa glommen van dn regen. De natte vlaggen klaperden en de versleringen hingen slap. En boven alles de grijze lucht, die weinig goeds voorspelde. Om even half drie kwamen de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik op het balcon. Er ging een spontaan gejuich op, maar het klonk gedempt door de dreinende regen. Tegelijkertijd klonk het klaroen-geschal van een drietal herauten, gekleed in oud- Hiolafrdsche dracht met het wapen Van Am sterdam op den borst. Het défilé beigon! Eerst een rij praalwagens, getrokken door paanden, Daar was een voertuig van van de firma Dankmeyer en Ronday, waar op Hermes in moeilijke houding, op den wereldbol stond, er waren eenige met bloe men versierde verhuiswagens en er reed een sleeperswagen van ,,De Gekroonde Valk" bespannen met vier paarden, bela den met een gebeeldhouwd brouwersvat en versierd met grondstoffen, waaruit het bier wordt bereid. Er waren nog andere wagens alle versierd met bloemen en groen. Dan kwam de groep particuliere auto's, allen omwonden met guirlandes van herfst bloemen en slingers van groen. Mooi was een kleine auto, met witte dahlia s in een bloemenmand herschapen. Een gejuich ging op, toen die auto, waarin vier dames zaten,, voorbij ging. De volgende afdeeling was die van de model-auto's, waarin weinig deelnemers meereden. Daarna kwam de laaste, maar grootste groep, die van de bedrijfsauto's. Er réden auto's van de verschillende iirma's als Vroom en Dreesman en De Bijenkorf, die anders de bestelde artiken thuisbrengen, nu opgetuigd met roode, witte en gele bloemen en behangen met groen-guirlandes. Er v/aren aardige wagens bij, zooals die van de Amsterdamsche Huidenclub, waarop een collectie van alle soorten leder ge- exposeerd wa.s, de auto van de Biscuit fabriek „De Lindeboom", omgebouwd tot zegewagen, waarop de „Frou-frou-Konin- gin" troonde, de drie wagens van de bier brouwerij „De Amsfel", waarop ons het vervaardigen van bier wordt getoomd en npg vele andere auto's. Een auto. van de fabriek van Meyer's Suikerwerken, een reclame voor „lolly's" moest een ovatie van de jeugdige toeschou wers in ontvangst nemen. Een auto van een carosserie-fabriek te Weesp kwam met een vervaarlijk lawaai den Dam oprijden, dat voortgebracht werd dor eenige smeden, die op den wagen ca- rosserieën stonden te smeden. Ruim zeventig voertuigen reden in den stoet mee en ieder groep werd voorafge gaan door een auto meit muzikanten. Tegen drieën was de optocht voorbij het Paleis getrokken. Dadelijk verliet de Vorstelijke Familie het balcon, want het was tijd voor uitrijden naar de waterfeesten op het IJ. Om precies drie uur nemen de Koningin, Prinse Juliana, Koningin-Moeder en Prins Hendrik plaats in een open rijtuig en geest driftig toegejuicht door de menschenmenigte werd langs hét Damrak naar de De Ruyter- kade gereden. Waterfeest op het IJ. Tegen drie uur dat het Koninklijk Gezel schap aan De Ruyterkade zou komen om een tocht over het IJ te maken langs de revue van gepavoiseerde vaartuigen regende het dat het goot. Gekleed in een lange witte regencape evenals het prinsesje wandelden zij den stei ger op om aan boord te gaan van de Zaan dam 1. Een luid gejuich steeg op uit de hon derden die den regen bleven trotseeren. Aan boord werd het Koninklijk Gezelschap ont vangen door het bestuur van de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging. Dadelijk werd weggestoomd, het IJ op. De regen hield op dat oogenblik op. Langs beide oevers lagen gemeerd honder den gepavoiseerde zeiljachten en motorboo ten. Toen de boot zijn vaart daarlangs begon, klonken saluutschoten van de Tromp en Heemskerck, Van alle kanten klonk over het water het jioerageroep. Achter op de Zaandam I zat het Koninklijk Gezelschap in een keurig ver sierd paviljoen en wuifde de talrijke aanwe zigen op de vaartuigen toe. Achter het Koninklijk vaartuig zeilden de bekende zesmeterjachten terwijl een aantal stoombooten met genoodigden volgden. Bij de oorlogsschepen gekomen klonk het Wilhelmus en joelde de bemanning. Van het mailschip de Johan de Witt die in het IJ lag, waar1500 bezoekers waren, klonk luid ge juich. Het was een aardige tocht die nog schooner zou zijn geweest als het weer wat beter had medegewerkt. Bij de Houthaven werd gedraaid en werd de terugtocht aanvaard. Nu langs de andere zijde van het IJ. De. tocht duurde ruim een uur. Daarna meerde de Zaandam I weer en werd gereden naar het Koloniaal Instituut. De rijtoer van Vrijdag. De Koninklijke Familie heeft, nadat zij het waterfeest op het IJ had bijgewoond, een rijtoer gemaakt door het oostelijk deel van de stad en overal werden de Konink lijke Personen met groote hartelijkheid toe gejuicht. De verpleegden in het Portugeesch Is- raëlietisch Ziekenhuis boden Hare Majesteit bloemen aan. In het Koloniaal Instituut werden de Vor stelijke Personen cftitvangen door het Ten- toonsteliingsbestuur en dien Raad van Be heer van dit instituut. De heer Vattier Kraane leidde H. M. rond op de jubileumtentoonstelling; de Koningin-Moeder werd begeleid door den heer Th. Delprat, de Prinses door jhr. dr. J. Six en de Prins door den heer Odcrwald. Met groote aandacht volgde H. M. het tentoongestelde en bijzonder groote belang stelling legde zij aan den dag voor de dia- mantafdeeling, waar de geheele bewerking van de diamant gedemonstreerd werd en bovendien prachtige steenen uitgestald lar gen. Toen H. M, op de eerste verdieping het Koloniaal Instituut binnentrad sprak de vice-voorzitter haar toe. Namens den Raad van Beheer van hel Koloniaal Instituut heette dr. C. W. Janssen H. M. hartelijk welkom in het bijna voltooide museumge- ibouw. Hij herinnerde daarbij aan wat het instituut aan den heer Cremer had te dan ken, die het gebouw echter niet meer vol tooid mocht zien, hij dankte voor het prae- dicaat Koninklijke, dat door de ;Vostin de zer dagen aan het Instituut was verleend. Dat praedicaat is geen bloot eerbewijs, het beteekent, dat de regeering het streven van het Instituut goedkeurt. H. M. de Koningin, antwoordende, sprak allereerst haren dank uit voor de zoo juist gesproken woorden en verklaarde, dat Zij zelve onder den indruk was van het tragi sche, hetwelk gelegen was in het overlijden van den heer Cremer voor de voltooiing van het Koloniaal Instituut, dat aan hem zooveel te danken heeft. Het deed H.M. in tusschen genoegen, aan het Instituut het praedicaat Koninklijk te hebben verleend. Zij drukte er haren spijt over uit, dat dit bezoek wegens de korte spanne tijds zoo vluchtig moest zijn, doch zij hoopte later ,'in de gelegenheid te zijn, het Instituut nog maals te bezoeken. Intusschen was het al laat geworden en daardoor kon H. M. geen gevolg meer geven aan haar aanvankelijk voornemen, om een fraai ingerichte salon van de groote zaal de thee te gebruiken. Het was evenmin mogelijk om al het ten toongestelde nog te bezichtigen. Naar wij vernemen, zal H. M. vermoede lijk nog vóór 30 September, de sluiting van de tentoonstelling, een bezoek aan het Ko loniaal Instituut komen brengen. Bij het afscheid betuigde H. M. Hare in genomenheid met hetgeen door deze ex positie bereikt is. Langs een omweg reed de Koninklijke stoet naar het Paleis terug en al was het ook ongeveer half zeven geworden, het pu bliek bleek het wachten niet moede. Overal stonden de menschen in grooten getale langs den weg geschaard en hoera-geroep klonk voortdurend bij het voorbijrijden 'van het Koninklijk rijtuig. Voor het gebouw van het Kankerinslituut aan de Keizersgracht bood een klein jon getje namens het instituut bloemen aan en deze bloemenhulde herhaalde zich in de Utrechtschestraat. Op het Rembrandtsplein, dat feestelijk verlicht was, stonden voor „Mille Colonnes de leden van de Buurtvereeniging ,>ReC)- brandt" opgesteld en toen het Koninklijk rijtuig stilhield, boden broertje en zusje Schiller mooie bloemen aan, waarvoor dc Koningin en de Prinses hartelijk dank be tuigden. In galop ging het vervolgens naar den Dam. De terugtocht der Koninklijke Familie van het Koloniaal Instituut. Op den Dam. Om kwart over vijven begotl het weer. Uit het grauwe wolkendak drupte de koude dichte motregen, hardnekkig pogend Am sterdam's feestvreugde te verstoren. Al was Vrouwe Natuur om een of andere reden nijdig geworden, het publiek, dat de Konin gin wilde zien, had „maling" aan alle nattig heid en kwam in groote drommen opzetten naar den Dam. Het Damplein, dat thans geen dienst meer behoefde te verrichten tot het opnemen van vereenigingen en dezulken, kreeg thans bezoek van een- menigte kijklus- tigen tot den pleinrand langs den rijweg bij de „Kleine Steentjes" werden zij door de politie toegelaten. Weldra had zich daar een dicht haag menschen gevormd. Ook voor het gebouw van Peek Cioppenburg en voor de Nieuwe Kerk verdrongen zich honderden vrouwen en kinderen. Boven de hoofden een deinende zwarte golf: De opgestoken para- pkties. De Damtribune was leeg en had spijt, dat zij niet Overdekt was. Ook voor de ven sters van de gebouwen rond den Dam waren weinig toeschouwers te bespeuren. Zoo werd het zes uur, kwart over zes. De natuur staakte hare plagerijen en verbood alle ver dere nattigheid. Het werdf tenminste droog. Gelukkig! Eindelijk: een zenuwachtig gedein van de menschcn-zee. Daar komen ze! klinkt het alom. En waarlijk, tien minuten voor half zeven zwenkt het rijtuig van den hoofdcom missaris Marcusse, waarin ook de chef van het Verkeerswezen, Hoofdinspecteur Bakker, den hoek van het Rokin naar den Dam op. Dan komt spoedig de roode caleche, waarin het Koninklijk Gezelschap had plaats geno men. Lang en hartelijk juicht de menigte. Vriendelijk buigt en wuift de Koningin. Vlug stappen de Hooge Gasten uit. Het gejuch houdt aan, ook als de Koninklijke Familie reeds 't paleis is binnengetreden. De zoo be kende, doch altijd weer interessante plech tigheid is voorbij. Hel vuurwerk aan den Amstei. AMSTERDAM, 7 Sept. Hedenavond had het traditioneele vuurwerk aan den Amstel plaats. God Pluvius was deze feestelijkheid gunstig gezind, waarschijnlijk tevreden over zijn gaven van vanmiddag. Tegen negen uur waren de donkere wolken voorbijgedreven en kwamen de eerste sterren aan den hemel, weldra gevolgd door meerdere. Het was een geweldige drukte, zoowel aan de oevers van den Amstel en op de bruggen, als op het water. Al vroeg had de menigte zich als dikke muren aan de beide walkanten gemetseld en steeds meer men schen kwaipen van de stad. Op het water- zag men donkere schimmen van booten. Er waren er vele, groote en kleine, plezierjach ten en zonderschuiten, booten van de „Vol harding" en kleine sloepen. Enkele waren versierd, andere hadden eene verlichting van lampions, die als vurige bollen over het water glansden. Ter hoogte van „Poseidon" lagen alle voertuigen vast en vormden een reusachtige vlotbrug op de rivier. Men wachtte.Nu en dan speelde een muziekcorps op een der booten, Het zoek licht van de waterpolilie wierp zijn stralen over de booten op het water en de men schenmenigte aan beide oevers en zette de geheele omgeving in een fantastisch licht. Toen om ongeveer kwart voor tien de eer ste lichtpijlen en de eerste knallen. En voortdurend verder brillantenregens, in de schitterendste kleuren, lichtpantomen, draaiende diamantzonnenDe vonken regens, het geknetter en de knallen waren niet van de lucht. Steeds schoten nieuwe luchtpijlen hoog-op, om eindelijk in den donkeren hemel uit elkaar te spatten, een regen van kleurige sterren verspreidend. Maar het programma was gauw afgeloopen en tegen half elf lieten de verschillende stoombooten hunne sirene's werken, ten tee- ken, dat zij wilden terugkceren. Wilden, ja, maar het was een kunststuk om uit het warnet van vaartuigen los te komen. Alles ging echter geregeld en rustig zijn gang, al duurde het geruimen tijd, voor alle booten weer aan hun afvaartplaatsen teru waren. Ook aan de oevers ontlastte de menigte zich, het inzakken van een stellage aan den Amsteldijkzijde had daar eenige consterna tie gewekt. Bchalven dat een vrouw een en kel brak, had dit ongeval geen verdere ge volgen. Het was bijna middernacht, toen dc Am stel zijn gpwone nachtrust herkregen had. In het Concertgebouw. Het schitterend gala-concert in het Cori- cert-gebouw was een groot succes. Na af loop onderhield de Koningin in den smaak vol ingerichten foyer zich geruimen tijd met den heer Mengelberg. H. M. informeerde ook naar den gezondheidstoestand van den heer Mengelberg en vroeg of het dirigeeren hem niet te zeer had vermoeid. Tenslotte wenschte Zij "hem beterschap. l Het waterfeest op den Amstel. Tusschen de Hooge Sluis en de Nieuwe Amstel brug had hedenmiddag een groot wa terfeest plaats, waarvan het middelpunt was het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilver eeniging „De Hoop," waar de Koninklijke familie tegen half vijf arriveerde. Bij de komst van de Koningin lagen een aantal' wherries van verschillende roeiver- eenigingen in den Amstel voor De Hoop. Zij vormden een W. Daarna trokken een 16-tal wherries Voorbij, rijk gedecoreerd met bloe men. Vervolgens hadden roeiwedstrijden plaats in wherries en gestuurd door dames. Het roeien werd vervolgens afgewisseld door zwemwedstrijden, waaraan acht dames en acht heeren deelnamen. Een aardig mo ment was de wedstrijd voor zwemmers om op een plank te blijven staan, welke snel werd voort getrokkeif door een motorboot. Nadat nog een wedstrijd had plaats gehad voor achtriemsgieken was het ongeveer zes uur geworden. De Koningin verliet het ge bouw .van De Hoop, nadat Zij aan de Com* missaris haar dank had betuiid. Het slot van het feest. Amsterdam, 8 September Vanmorgen hield de Koningin weer van half tien tof 12 een cour van gelukwenschcn. Vertegenwoordigers uit de provinci» kwamen nu hunne gelukwenschen aan de jubileerende Landsvrouwe aanbieden. Des middags om 2.30 werd uitgereden naar het Stadion. Het Koninklijk rijtuig werd voorafgegaan en gevolgd door de Eerewacht van Bur. gers te paard. Om 3 uur kwamen de Koninklijke Perso nen in het Stadion aan. De Sportdemonstratie. Daar werd het volgende programma uit gevoerd: Muziekuitvoering van bet Harmoniecorps van de Kon. Ned. Sigarenfabrieken Eugene Goulmy en Baar, s-Hertogenbosch. Vlaggensaluuf door leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart bij aankomst van H. M. de Koningin, Opmarsdh der deelnemers en der verte genwoordigers. der sport. Galop Manoeuvre. Vrije turnoefening der leden van den Amsterdaroschen lurnbond en van dea R. K. Turnkring. Demonstratie van de schermsport door leden van de schermzalen Aertz en Gian- dcmemci. Demonstratie van de schermsport door leerlingen van de Kweekschool voor Zee- vaart. Demonstratie van het tenisspe! door leden van den Ainsterdamschen Lawntennis Bond. Demonstratie van het Hockeyspel door leden van de Amsterdamsche Hockey- en Bandyclub. Athletiék, 1500 M. hardloopen, hoogsprin gen, polsstokhoogspringen, speerwerpen, door de leden van den Amsterdamschen Athle- tiekbond. Oplaten van proefvliegtuigen door de leden der Amsterdamsche Proef Vliegtuigen-Club, In de rust demonstratie van het honkbai- spel door de leden van den Amsterdamschen Honkbalbond. Demonstratie van het Cricketspel door leden van den Amsterdamschen Cricketbond. Demonstratie van het Kaatsspel door ledett der Kaatsclub Amsterdam, Demonstratie van zwemoefeningen door leden van den Amsterdamschen Zwembond en Reddingsbrigade. Voetbalwedstrijd Amsterdam-Groningen, Gedurende vijf kwartier bleven de Vor stelijke personen in het Sportpark en van daar vertrokken zij om kwart over vier naar de Weespcrzijde tot het brengen van een bezoek aan de Waterfeesten op den Am< stel. De groote rijtoer. Daarna werd de teimgtocht naar het Paleis aanvaard en daarvoOT was een lange om weg uitgekozen, zoodat het geheele Amster damsche publiek in de gelegenheid was zijn afscheidsgroet aan Hare Majesteit te bren- gen. Des avonds zou de Koninklijke Familie weer naar 's-Gravenhage terugkeeren. TUBERCULOSE-BESTRIJDING. 7 De Staatscommissie inzake tuberculose* bestrijding is ontbonden. Het Departement van Buitenlandsche Za ken deelt mede, dat blijkens een telegram van het consulaat der Nederlanden te Kobe, de oud-gczantschapsraad L. van de Polder en mevrouw Van de Polder het slachtoffer zijn geworden van de ramp te Yokohama. DE AMBTENAARSALARISSEN. De centr. commissie tegen de verlagingen. Naar de Tel. verneemt, is in de Vrijdag gehouden vergadering van de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Amb-, tenaarszaken, beraadslaagd over de voorstel len der regeering tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en het geduren de de drie jaren stilzetten der periodieke verhoogingen. Met 10 tegen 2 stemmen verklaard de Commissie zich tegen schrapping van het ar tikel 40 en met algemeene stemmen tegen de inhouding van periodieke'verhoogingen. In de Centrale Commissie hebben zitting zes vertegenwoordigers van de Regeeripg en zes van de organisaties. Vier Regeeringsver- tegenwoordigers verklaarden zich dus tegen schrapping van artikel 40. (Wordt vervolgd.) DE ACHTERSTAND BIJ DEN GIRO DIENST. Het Kamerlid Duys heeft de volgende vragen aan de minister van Waterstaat ge richt naar „Het Volk" meldt 1. Is de minister van Waterstaat bereid terstond in te grijpen in den chaotischen toestand, die sedert eenige dagen is ingetre den' bij den Post-chèque en Girodienst, zoo dat terstond een einde kome aan de onduld bare wijze waarop het publiek hiervan de dupe is 2. Is -de minister bereid, indien deze toe stand mede moet worden geweten aan gemis aan voldoende vooruitziend beleid, de hier voor verantwoordelijke persoon of personen ter verantwoording te roepen, respectievelijk die maatregelen op hen toe te passen, die in het belang van een goed funktioneeren van den dienst noodzakelijk zijn 3. Zijn de berichten juist, dat, ook al mocht ooit aan dezen chaotischen toestand een einde komen, er dan toch een regeling wordt inge voerd, waarbij a. rekeninghouders hun zaken met belang rijke vertraging, vergeleken bij vroeger (mén spreekt zelts van één, twee en meer dagen) zullen zien afgewikkeld b. aan rekeninghouders niet meer, zooals vroeger, terstond hët saldo hunner rekening wordt medegedeeld 4. Is de minister niet van meening, dat Staatsdiensten er zijn voor het publiek, en niet omgekeerd, en dat dus, wanneer inder daad zich gaat voordoen wat hierboven onder 3a en b wordit gevreesd, reorganisaties met dergelijke resultaten terstond dienen, te wor den afgewezen? 5. Indien per sé een dergelijke organisatie dient te worden doorgevoerd, is dan de mi nister bereid uiteen te zetten, welke voor- deelen hieruit voortvloeien niet alleen uit een oogpunt van bureaucratie, maar vooraJ voor het publiek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7