Sport- en wedstrijden, KORFBAL LAWN-TENNIS Uit het 8obiale leven. WIELER SPORT VOETBAL SPORT VRAfiEMBUS. BIMNENLANOSSM NIEUWS. Het Jubileum van de Koningin. KUNST ER KENNIS. UIT OEM OÜSTREKi WIJK-AAN-ZEE. Droevig ongeval. HEEMSTEDE LESER ER ¥1®@T. LAATSTE NIEUWS. DE TOESTAND VAN LOUIS i BOUWMEESTER. 1 R.K.V. ZWALUWEN. Secretariaat F. v. Duivenbode** Kruistochtstraat 28, Haarlem. Op onze ledenvergadering, gehouden Vrij dag 7 Sept. is vanwege het niet afwerken der Agenda een vervolgvergaaering op a.s. Maandag 10 Sept. vastgesteld. Aangezien de belangrijke i punten ter vergadering ter tafel zullen worden gebracht, moet ieder lid voor zich zorg dragen hedenavond in het gebouw der St. Jozefsgezellen-Vereeniging, Jansstraat 59, te 8 uur aanwezig te zijn. R. K. VOETBALVEREENÏGING „SANTPOORT". {Secretaris P. P. Smit, Kerkpad 10, Santpoort.) Diegenen welke gaarne een abonnement 9p de Sport Illustratie willen hebben, kun nen zich bij 't Bestuur opgeven. Wij kunnen 't U allen warm aanbevelen, niet alleen de foto's, maar ook de tekst is zeer leerzaam. Wegens 't geen antwoord krijgen op /erschillende aanvragen, hadden we gisteren geen wedstrijden. We zullen andere maatre gelen nemen in 't vervolg, zoodat zulks niet meer voor zal komen. Verschillende heeren hebben zich opge geven, zoodat we goede elftallen kunnen vor men. De Bondscontributie is dit jaar f 0.75 -f 0.20 voor de oudere leden, voor de jongere f 0.50 -f 0.10 de 20 en 10 cent is voor de ustrum-feesten, welke 't volgend jaar ge houden zullen worden. Gelieve voor spoedige voldoening zorg te dragen, daar 't geld voor 1 October afgedragen moet zijn aan den Bond. Leden welke nog geen kleeding hebben, kunnen deze bekomen bij den heer A. Schuit, Schans, Beverwijk. Heeren leden, welke nog aandeelen of geld van idem af te dragen hebben, gelieven zulks bij den secretaris te doen na 8 uur s.v.p. A.s. Zaterdag van 2 tot 7 uur oefenen. Komt allen op, 't is goed voor U allen. P. SMIT, Secretaris. ATTENTIE. R. K. Vereenigingen, welke wedstrijden willen spelen tegen onze elftallen, gelieven zulks per omgaande mede te deelen, uiterlijk Woensdagavond, s.v.p. 't Eerste elftal is tweede klasser. 't Tweede idem is derde klasser. 't Derde idem. is vierde klasser. GEEL-WIT. Seer. J. P. v. d. Aardweg, Westerstr. 71. Uitslagen van 9 September. R. K. B. S. v.—Geel-Wit I 1—4 T. Z. B—Geel-Wit II 4—1 Oefenen. Tnplaats van 's Maandags is het nu Za terdags oefenen om half 3 uur cp het R. K. Sportpark. Aller opkomst is daarvoor dringend ge- wenscht. Nieuwe leden. Nogmaals deelen wij mede dat voetbal lers die lid van onze vereeniging wenschen te worden, zich op kunnen geven bij: Jac. Boot, Gierstraat 56 en J. P. v. d. Aardweg, Westerstraat 71, Contributie-aidracht. Voor bovengenoemde is thans door het feestuur een eigen zaaltje gehuurd in het gebouw St.Bavo, Smedestraat, Zaterdags van 5 tot 6 uur. Wij verzoeken de leden zooveel mogelijk wekelijks hun contributie aldaar te komen betalen. A.s. Zondag spelen het derde en vierde elftal. Tegen wie en waar is nog niet be kend, doch de betreffende spelers ontvan gen hiervan zoo spoedig mogelijk bericht. fn de 1.1. door het nieuwe bestuur gehou den vergadering is besloten dat de captains der diverse elftallen, verplicht zijn, Zater dags de ballen te halen in het gebouw St. Bavo, Smedestraat tusschen 5 en 6 uur, wanneer hun elftal den volgenden dag een thuiswedstrijd speelt. Ook moeten zij zorgen dat deze weer bij den commissaris van materiaal terug be zorgd worden. De hoekvlaggen worden bewaard in het kleedhuis op 't R. K. Sportpark, alwaar de captain ze voor den wedstrijd kan ontvan gen. Hij wordt bij deze verzocht zorg te iragen, dat ze na afloop van den wedstrijd weer op z'n plaats komen. Sport-IUustratie. Hoewel vele leden reeds aibonné zijn, hebben nog lang niet allen een abonnement op de S.-I. Wij verzoeken de leden zich zooveel mogelijk hierop te abonneeren. Men weet het nieuws dan zoo spoedig mogelijk. Abonnementen worden aangeno men door den secretaris. HET BESTUUR. BEKERWEDSTRIJDIN OP HET H.B.C. TERREIN. Om den Fijtenbeker. R.K.V.Z. I—Wilskracht I 1—4. Wilskracht speelt eerst tegen zon en wind in, maar is iets sterker. Haar aanval is veel gevaarlijker gn het plaatsen is een klasse beter. Het backstel van Zwaluwen is echter goed, en weet een kwartier lang de tegenstanders, die wel den wil en ook de kracht hebben om de Zwaluwen te verslaan, van het lijf te hou den. Uit een der vele aanvallen scoort de mid denvoor, 01. De Zwaluwen werken hard, maar de partij is voor hen te zwaar. Een pe nalty weet de Zwaluwen-keeper er goed uit te houden. Uit een voorzet van links scoort de 'o.-lir.ks tenslotte no. 2. Met 20 voor Wilskracht wordt gedraaid. Na rust is Wilskracht nog iets sterker en de backs en keeper Van Zwaluwen hebben het hard te verantwoorden. Voor een prachtschot n 't hoekje moet de Zwaluwen-keeper ten derde male visschen, 03. Nog geven de jwartjes niet op, en de Wilskrachtverdedi- gingen moeten alle zeilen bijzetten om scoren te voorkomen, wat voorloopig gelukt. Als het niet lukt, komt Wilskracht weer in den lanval, en scoort ten vierden male, 04. Even een inzinking bij Wilskracht, waar Zwaluwen van profiteert. Een penalty wordt door den keeper gestopt, maar vlak voor het einde zijn zij even fortuinlijker, als een voor zet van links benut wordt. Met 41 komt Wilskracht in de finale. H.B.C.V.I.C. We zien bij H.B.C. eenige nieuwe gezich ten, die over het algemeen wel in den smaak vallen. Er mankeeren er nog twee, n.l. Leo v. d. Vlugt en vooral de keeper H. Neeskens. Er gaan geruchten dat de laatste niet meer speelt. Dit zou voor H.B.C. wel een verlies zijn. Hij heeft het vorige jaar op zulk een eipinente wijze het H.B.C. doel verdedigd, dat het werkelijk jammer zou zijn als wij hem dit jaar zouden moeten missen. H.B.C. trapt eerst tegen zon en wind in, af, en V.I.C. wil direct hiervan profiteeren, temeer daar de zon, vooral voor de H.B.C.-ers Zeer hinderlijk is. Het backstel, dat zeer safe bleek, weert de eerste aanvallen, dan herstelt H.B.C. zich, en gaat tot den aanval over. Het spel gaat snel van doel tot doel. Na 10 minuten neemt V.I.C. uit een doel- worsteling de leiding, 01. H.B.C. komt dan gevaarlijk opzetten, 2 vrije schoppen le veren geen resultaat op, doch als V.I.C. niet weg kan komen, zorgt H. v. Leeuwen voor den gelijkmaker. Weer gaat het spel van doel tot doel, dè beide verdedigingen leveren prachtig werk, en onder groote spanning verstrijkt het eer ste half uur. Echter blijft het rustsignaal uit. Als 6 minuten te lang gespeeld is, wordt docr den voorzitter van V.I.C., de heer v. Veen, gewaarschuwd, dat het lang over tijd is de scheidsrechter zegt echter „nog 3 minuten." Enfin, nog 3 minuten. In dien tijd scoort V.I C. ten tweeden male. Rust 12. Na rust is het spel weder zeer snel, met H. B.C. iets sterker, doch de V.I.C. verdediging werkt alles weg. Pas na een kwartier krijgt Draijer een mooien voorzet van Klaver, die hij op fraaie wijze benut 22. Er wordt dan hard gewerkt om het win nende puntje, doch scoren blijft uit. Ook in de tweemaal 7 '/2 minuut verlenging. Er zou dan geloot moeten worden, maar H.B.C., die eigenlijk gewonnen had, omdat de 2e goal van V.T.C. in den te lang gespeel de:.! tijd gemaakt was, stelde voor den wed strijd over te spelen. V.I.C. vereenigde zich hier tenslotte mee, zoodat nu a.s. Zondag deze wedstrijd ten 2e male vastgesteld wordt. UITSLAGEN. Buiten de Competitie. B.T.C. I—L.T.C. 1—2 B.S.V. I—Geel Wit I 1—4 B.S.V. II—G.Z.W. IV 2—6 ALGEMEENE WENKEN. Ingezonden Geachte Heeren Secretarissen 't Zal u allen wel overkomen zijn, dat ver- Zoeken, om wedstrijden te spelen, onbeant woord zijn gebleven. Zulks is niet plezierig, en zeer onbeleefd. Redenen waarom ik dan ook gaarne, door middel van de „N. Haarl. Courant" onder uw aller aandacht zou wil len brengen, de navolgende wenken „Laten we 't elkander zoo gemakkelijk mo gelijk maken, door direct te antwoorden, 't Zij ja of neen. 't Is slechts enkele minuten werk, doch voor ons allen een groot gemak. Laten we de handen in elkaar slaan voor den goeden gang van zaken in onze vereeni gingen, en in 't bijzonder voor onze Rocrn- sche Voetbalwereld." Met Sportgroeten P. P. SMIT, Secr. R.K.V.V. „Santpoort". R.K.H.S.V. „DE DAMIATEN." Vergadering op Woensdag 12 September a.s. in de zalen van de R.K. Kring Jansstraat 49. Ongetwijfeld hebt gij allen, leden van „Da lmaten" cte zeer uitgebreide convocatie voor deze vergadering ontvangen. Mogen de woor den ter opwekking daarbij geschreven niet nutteloos zijn. Komt dus allen en zoo ge ver hinderd mocht zijn, bericht ons dan even. Secretariaat J. DE JONG, Warmoesstraat 24, VOETBAL. De uitslagen» Noordelijke le klasse competitie. Winschoten W.V.V.—Veendam 14 Om den zilveren bal. Rotterdam A.D.O.Excelsior 40 H.B.S.—S.V.V. 3—0 SpartaBredania 11 Feijenoord—H.D.V.S. 3—0 Zilveren balwedstrijden te Hengelo. Hengelo :HengeLoRigtersbeek 11 I) - G.F.C.—Enschedé 0—2 Finale. HengeloEnschedé 0—1 Hengelo 1) Na loting door Hengelo gewonnen. Om den U.P.V.B.-wimpel. Finale. AmersfoortH.V.C.'t Gooi 02 3—4 Om len Stoltz-wisselbeker. Nijmegen QuickD.F.C. Om den Gooi en Eemlander-bal. Demi-finale. Bussum iWageningen-Bloemendaal 02 Z.V.V.—A.W. 1—0 BloemendaalA.W. 10 Finale. Z.V.V.Bloemendaal 22 1) 1) Z.V.V. wint na loting. Om den Berg en Boschbeker. Apeldoorn VitesseZ.A.C. 32 Rob. et Vel.-A.S.O.V.V. „0-0 I) Rob. et Vel. —Z.A.C. §-2 2) 1) Na loting gewonnen door Rob. et Vel. 2) Na verlenging. Seriewedstrijden van H.V.V. Den Haag H.F.C.—R.C.H. 1—2 Willem II—Quick 1—*1 R.C.H.—'Willem II 5—2 Vriendschappelijk gespeelde wedstrijden. Haarlem HaarlemN.A.C. 91 Arnhem Hertog Hendrik-Be Quick (Z.) 3-0 Assen AchillesU.D. 23 Groningen VelocitasGo Ahead 12 Zaandam Z.F.C.D.V.C. 30 Dordrecht D.F.C. (comb.)-Dosko (comb.) 4—1 Dordrecht: O.D.S.Concordia 31 Delft: D.V.C.—Delft 0—0 Leiden A.S.C.Velocitas 10 Enkhuizen WestfrisiaHollandia 31 Amsterdam AjaxN.O.A.D. 53 Om den Zilveren Willem Il-beker. Tilburg N.O.A.D. 2—Wilhelmina 0—1 Willem 2 II—Gudok 2—0 Volt—N.A.C. II 4—0 Finale. Willem 2 II—Volt 6—1 x Willem 2 II wint den beker. Roermond RoermondiaDe Valk 22 Eindhoven EindhoviaTheole 81 HAARLEM—N. A. C„ 9—1. Wanneer er goals worden gemaakt zoo tegen het dozijn is het publiek gauw tevre den, maar gisteren hadden de herhaalde blijken van instemming toch inderdaad een andere oorzaak. Want niet alleen gedurende de oogenblikken dat de netten en de daar achter aangebrachte reclame-borden aan 't sidderen werden gebracht, maar gedurende de volle tweemaal drie kwartier kon men gewagen van één aaneenschakeling van spannende momenten, Alleen de „fighting spirit" en de onzekerheid wie als triumpha- tor uit den strijd te voorschijn zouden tre den waren factoren die hier niet tot de in teresse van deze match konden bijdragen. Haarlem speelde met een geheel andere combinatie dan dewelke de vorige week tegen Ajax werd ingezouten. Waar ik echter toen bij de roeiers in Como vertoefde *1 niet getuige kon wezen van dit drama zijn deze eerste indrukken van het team slechts geba seerd op een ontmoeting en dan nog wel te gen een niet al te sterke tegenstander, ten minste in de formatie zooals die gisteren binnen de krijtlijnen kwam. De aanval der Roodbroeken was tegen alle wetten der traditie in het sterkste deel ondanks dat hierin eenige befaamde menschen ontbraken. De linkerwing van PellecomBrakel voldeed dank zij serieuze training uitnemend. Breeuwèr, dien ik voor 't eerst aan 't werk zag,/maakte niet minder dan zes doelpunten, verdeelde het spel uitnemend en bezit de capaciteiten om met kopwerk wonderen te doen. Bles- haar zwoegde als steeds; in de eerste helft verwaarloosde hij zijn buurman Lamp, welke laatste dat niet verdiende, daar men van een snellen rechtsbuiten ten allen tijde profi teeren moet. De Bredanaars hadden in doel de Fede ratie-keeper van der Aa, maar overigens een stelletje spelers die waarschijnlijk voor 't vertrek van den trein waren bij eikaar ge trommeld, met uitzondering van een paar in den aanval, waaronder Joop ter Beek ex-Bredania die vlug als water de Haar lem-defensie een paar benauwde momenten bezorgde. De rest voetbalde naar rato. Het geheel stond onder leiding van den heer Visser die om precies 2 uur de volgende ploegen te voorschijn riep: v. d. *Aa, Verhoeven, Mortens, Meyer, Hender, v, Roessei, Pijpers, ter Beek, de Bruin, Verlegh. Sille- kens, 0 v. Pellecom, Brakel, Breeuwer, Bieshaar, Lamp, Bakker, Bollington, Dik, v. Daalen, IJffs, Kaan, De eerste aanvallen zijn aan de zijde der thuisclub waar Brakel al direct de soliditeit van van der Aa beproeven gaat. Geen mi nuut later kanjert Joop ter Beek over de dwarslat. Het spel blijft niet van emotie ont bloot en aan weerszijden vallen staaltjes van goed voetbal te genieten. Dan komt het eerste doelpunt als Terbeek met. een hard schot Kaan geen kans geeft. Het duurt echter niet lang of Brakel brengt na goed doorzetten van Lamp de partijen op gelijken voet. Breeuwer doelpunt dan in zijn eentje num mer twee en uit een voorzet van rechts nummer drie, zoodat de pauze ingaat met Haarlem twee goals in het voordeel. De thee was nog niet op of Breeuwer, die aan zijn century schijnt bezig te zijn, maakte even twee goals. Het stond toen 51. Bra kel zorgde voor nummer zes. Sporadische aanvallen werden door Kaan en deszelfs as sistenten, waartoe lat en palen eveneens moeten worden gerekend, gestuit en toen Lamp op de bekende wijze zijn hielen liet bewonderen om a la Linart langs de lijn te rennen was het 71. Toen kwam weer de beurt aan Breeuwer. Hij wou er een tiental van maken, doch het lukte niet. Negeneen bleef de stand. De achterhoede van Haarlem voldeed zon der meer. Er was weinig publiek. Het veld was uitstekend. H. R. R..C.H. WINT DEN EERSTEN PRIJS IN DE JUBILEUMWEDSTRIJDEN VAN H.V.V. Zooals men weet, bestaat de Haagsdhe Voet-'balvcreenigriig, lcortwcg H.V.V., dezer da gen 40 jaar en heeft zij voor die gelegenheid een tiental clubs uitgenoodigd, o. a. H.F.C., Quicik, Willem II en R.C.H., om op baar ter rein eenige wedstrijden te spélen, waarvoor als prijzen viermaal elf fraaie bekertjes be schikbaar waren gesteld. H.V.V. opende j.l. Zaterdag de reeks met een wedstrijd tegen liet Haagsdhe Quick en bfcef, dank zij liet vrij onbenullig spel van de Haantjes, met 3—0 in de meerderheid. Waar H.V.V. zonder mededinging medespeél- de, werd Quick todh voor Zondag weer in de gelegenheid gesteld haar krachten te too nen in den wedstrijd tegen Willem II. Daar voor, 's morgens om half elf, werd 'n aanvang gemaakt met den wedstrijd H.F.C. R.C.H. R.C.H. is geheel volledig,terwijl bij H.F.C. o. a. Kuipers, Ben Vorweij en Arie van Bee- kum ontbreken. Scheidsrechter is de heer van Bisselick. Het is buitengewoon fraai we der, voor voetbal zelfs lyel wlalt 1e warm, het terrein van H.V.V. is in zeer goeden staat, factoren die een mooien voetbaldag voorspel len. En inderdaad is het een aardige -dag geworden op het H.V.V.-ferrein. De eerste wedstrijd was misschien wel de minste, voor al gedurende hel eerste half uur, waarin R.C.H. al bitter weinig presteerde. Het wekte dan ook allerminst verwondering dat H.F.C. daarvan wist te profiteeren door te zorgen met ingang van de rust een 10 voorsprong te hebben. De R.C.H.-ers, wilen de hier in Haarlem geleden nederlaag wel eemigszins dwars geze ten zat bobben, speelden na de rust veel beteire en diommeertien vrijwel gedurig. Het H.F.C.- doel werd nu en dan belegerd dnc.h de achter hoede, met den 'keeper incluis, weerde zich geducht. Toch is liet Boekelaar die na een der genomen corners op het H.F.C.-doel Ver meulen weet te passeeren en derhalve den stand gelijk maakt. Hei wordt nu een vinni ge strijd om de leiding, die de midhalf der blauw-witten in het voordeel van R.C.H. be slist door zelf den hal uit. een goed opgezetten R.C.H.-aanval in het H.F.C.-doel le deponee- ren. R.C.H. blijft dan in de meerderheid en wint ten slotte met 2t. Gervalgens komen de elftallen van Quick en Willem II in het veld. Quick heeft de gebroeders Hösburgen in de gelederen., terwijl Willem II o. a. Stevens mist. Willem II weet liet eerst een doelpunt te muiken en met 10 in het voordeel der Zui derlingen breekt de trust aan. Na de rust is Quick vrijwel cfoorloopend sterker, doch weet die ovennacht in niet meer dan één doelpunt uil te drukken. Einde breekt alz-oo aan met gelijken stand. De loting wijst Willem II als winnaar aan, zoodat Willem II en R.C.H. in den eindstrijd komen, die 's mid dags om 3 uur gespeeld zal worden. Na afloop van den wedstrijd QuickWil lem II vereend^en zich de 44 spelers plus officials en H.V.V.-bestuur zich aan oen ge- meenschappelijken lunch in het dutlhuis op het terrein. Ten slotte wordt een aanvang gemaakt met de „hig match". Vooral deze laatste wedlsitrijd wa;s inder daad spannend en bood nu en dan goed voet bal te genieten. De elftallen spelen-in dezelfde formatie als 's morgens. Scheidsrechter is de heer Eymers. Op verzoek van Willem II en met goedvinden van H.V.V. en R.C.H. wordt niet 2 maat 3 kwartier, doch 2 maal 35 minuten gespeeld. R.C.H. is dadelijk goed op dreef en het spel is werkelijk fraai. Het duurt dam ook slechts weinige minuten ais Nachtiegieller er tuiel van door gaat en met een schitterend Schöt Malt hij sten passeert. Niet lang daarna geeft v. Dam een keurige througpassinig aan Roelfsema, die op niet min der fraaie wijze no. 2 scoort. Of dit de R.C.H.-ers wat te overmoedig maakte, we kunnen het niet zeggen, echter verslapte het spdl dermate dat Willem II plotseling het spel in handen nam en nog voor de rust den stand op 32 in haar voor deel wist te brengen. Vooral hel eerste doel punt was een prachtschot. Evenals in dien eersten wedstrijd speelt R. C.H. ook ju» weer jti de tweede helft yeel beter en heeft de achterhoede vnn Willem II het zwaar te verantwoorden. Van Dam die, hoewel niet geheel fit, keu rig speelde, speelde op fraaie wijze den hal door naar Roelfsema, die met een kop bal de partijen gdijk maakt 33. Als dan R.C.H. een vrijen trap krijgt te nemen, plaatst Geuskens keurig den bal naar Nachlegeller, die met een verbazend schot aan R.C.H. de leiding hergeeft 43. Bekte partijen gaan nu blijken van vermoeidheid geven. Het spel 's niet zoo snel meer alis in hel begin. R.C.H. weet echter de vinnige Willem II-aanvatlen af te slaan en als Eymers einde aankondigt wint R.C.H. ook dezen wedstrijd, daarmede bestagl&ggende op den eersten prijs. Als de spelers gekleed en voor het H.V.V.- cluMiuis veroenigd zijn, neemt de H.V.V.- pitaeses, Mr. Kleyn, het woord om een begin te maken met de uitreiking der prijzen. Het eerst is R.C.H. aan de beurt, om haar prijs in ontvangst te nomen, zijnde elf fraaie verguld zilveren bekertjes (voor eiken speler één). Op eik der bekertjes is liet H.V.V.- scthildje aangebracht.Willem II krijgt 11 zilve ren bekertjes als tweede prijs. Quick en H.F. C. ontvangen eveneens 11 bekertjes van een ander metaal. De H.V.V.-spelers krijgen ten slotte ook ieder een zilveren bekertje, waarna aan de scheidsrechters Mutters, Eymers en Bisselick een fraaie inktkoker wordt aangeboden. Een driewerf hoera voor de jubileerende vereeniging besluit dezen sportdag. JAARVERGADERING H.F.C. Gisteren hield de Haarl» Footbal! Club haar jaarlij ksche Alg. Vergadering. Na de opening werden de jaarverslagen van secre taris en penningmeester na dankzegging onder applaus goedgekeurd. Bij de bestuurs verkiezing stelden de heeren J. Laan en L. Reijdon zich niet herkiesbaar. Nadat in deze vacature's was voorzien, werd het bestuur als volgt samengesteld G. Kaars-Sypestein, voorzitter N. Bouvy, vice-voorzitter Jhr. Mollerus, secretaris H. Seignette, penningmeester L. Bijvoet, A. v. Lennep, en R. Bölger, commissarissen. Hier werd de heer Seignette, die 10 jaar de functie van penningmeester heeft ver vuld, door de vergadering gehuldigd en hem een schitterend stoffelijk blijk van waar- deering aangeboden. Zij, die wat beter met de interne aangele genheden van de H. F. C. op de hoogte zijn zullen wejen, wat Seignette in die 10 jaren voor de vereeniging heeft gedaan en ge durende dien tijd meer dan slechts penning meester voor de „blauw-witten" was. Een hulde dus, volkomen op z'n plaats. Wij wenschen den heer Seignette nog een lang durige en aangename zitting in het bestuur der „Good Old." De rondvraag bracht slechts kwesties van huishcudelijken aard aan de orde. 't Bleek echter al niet zoo heel vroeg meer, toen voorzitter Kaars Sypesteijn de zaak kon sluiten Y» KORFBAL. De uitslagen. Oostelijke le klasse. BZutphen: Na As—H.K.C. 2—4 Westelijke 2e klasse, B Purmerend B.É.P.Z.K.V. 610 C. Westzaan R.O.D.A.K. Zaandijk 2 27 D Haarlem Haarlem 2Advendo 2 56 G Leiden S.D.O.De Kraaien 92 I Rotterdam V.IT.W.De Trekvogels42 Noordelijke 2e klasse. D Meppel M.K.C.Kenea 313 Seriewedstrijden van Deetos. Om de „Z.I.N.G.-korf". le af deeling. Dordrecht Deetos—D.V.C. 31 O.S.C.R.Roozenburg I1 DeetosO.S.C.R. 11 H.V.C.Roozenburg 14 DeetosRoozenburg 31 O.S.C.R.—H.V.C. 3—3 De uitslag luidt1. Deetos 2. Roozenburg, 3. O.S.C.R, 2e Afdeeling. Dordrecht Deetos IID.W.S. 20 O.S.C.R.IIG.H.B.S.C. 3—0 H.V.C. II—'t Zuiden 1—2 T.O.V.Gorkum 2—1 Deetos IIO.S.C.R, 01 't Zuiden—T.O.V. (1) 1—1 Deetos II't Zuiden (2) 33 O.S.C.R. II—T.O.V. 2—5 (J)JDoor strafworpen wint T.O.V. (2) Door strafworpen wint Deetos. De uitslag luidt1. T.O.V.2. O.S.C.R. II 3. Deetos II4. 't Zuiden» Vriendschappelijk. DordrechtDeetos (Veteranen)Roo zenburg (Veteranen) (1) 00 (1) Roozenburg wint na strafworpen. DE TENNISWEDSTRIJD DUITSCH- LAND—HOLLAND. LEIPZIG, 9 Sept. De landenwedstrijd tusschen de tennisploegen van Duitschland en Nederland is met een sprekende over winning van e Duitschers geëindigd, die van de veertien partijen er slechts twee verloren. Won den eersten dag de Hollandsche speler Timmer van Kreuzer met 64 14 64, op den tweeden dag bleef de heerendubbel Timmer-Bryan met 63 60 26 en 63 tegen Rahe-Bergman in de meerderheid. De overige partijen werden door Duitsch land gewonnen. Lanamann sloeg Leembrug gen met 62 61 36 en 6—0. De belangstelling was ditmaal zeer matig, wat des te meer opviel, nu het weer zoo l>ij uitstek gunstig was. Slechts 5 renners ver schenen aan den start, van wie-W. de Nys het eerst vertrok met 100 sec. voorgift. Deze jonge renner, die door verschillende omstan digheden dit seizoen nog maar enkele malen aan wedstrijden beefL deelgenomen, wist zijn voorgift te behouden en als eerste de eind streep te passeeren in den tijd van 10 min. 23 sec., op den voet gevolgd door W. Sleutel (80 sec. voorgift); 3e W. J. Schetter (70 sec.); 4e Valieggla (15 sec.), terwijl do' vorige winnaar Voskuyl dien strijd 'had opgegeven. De agenda voo rdeze maand vermeldt voor a.s. Zondag het kampioenschap van de ver- cenigifnig korten afstand; 23 September idem langer, afstand, terwijl op 30 September de 2e half jaarlijkse hc Handicap om den wissel beker zal worden verreden, waarvan de eer ste maal W. Skartel winnaar is geworden. Vr. Wat is de kortste weg per fiets van Helmond naar Venlo? Hoeveel K.M.? Antw, Helmond, Asten, Meyeii, Panningder, Helden, Maasbree, Blerick, Venlo. Afstand'48.5 K.M. De parade bij Amersfoort. Bij de huldiging door land- en zeemacht op Maandag 17 September zal H. M. de Koningin ongeveer te 12 uur per trein te Amersfoort aankomen en na een rit per auto te kwart voor eenen de plaats der op stelling van de troepen tusschen Amersfoort en Soesterberg bereiken. Aan het defelé zullen deelnemen de geheele vierde divisie, het regiment genietroepen, een lichte briga de cavalerie en een dito der Koloniale ma rine, alsmede een afdeeling vliegtuigen. Bo vendien zullen alle corpsen van de land macht vertegenwoordigd zijn door alle depu taties en zullen tal van militaire autoriteiten aanwezig zijn. Na afloop te ongeveer drie uur, vertrekt Hare Majesteit per auto over Soesterberg naar het station Utrecht. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Braambeek heeft tot den minister van wa terstaat de volgende vragen gericht; Is de minister op de hoogte van de totale ontwrichting van den postcheque- en giro dienst ten gevolge van de centralisatie daar van? Weet de minister, dat nu al sedert onge veer 8 dagen vele houders van een rekening niet over hun gelden kunnen beschikken, en overschrijvingen niet plaats' vinden, waar door verschillende rekeninghouders in groo- ten. last zijn gekomen? Wil de minister bevorderen, dat zoo spoe dig mogelijk deze dienst weer op de óude gedecentraliseerde wijze op gang wordt ge bracht en niet dan na behoorlijke en doel- treifende voorbereiding wordt gewijzigd? VERBETERING. Door een mistelling slopen er in de laatste allinea's van het artikel „Vreemd citeeren en nog wat" in de Zaterdagsche rubriek ..Uit het Sociale leven," eenige zinstorende fou ten, waarom wij bedoelde passages nog eens overplaatsen. Zij moesten luiden; „Daarin vindt de reactie haar grootste kracht en we hebben te erkennen dat zulks vanuit haar standpunt bezien een volmaakt juiste methode is. Dit wapen nu, zoo bij uitstek dienstig voor de reactie wordt met een soort voor liefde ook gebruikt door de socialisten en communisten. Geen actie wordt er verloren, geexvstap wordt achterwaarts gezet of beiden probeeren een voorstelling van de zaak te geven, waarbij de leiders van. andere organi saties „de schuld" krijgen, Bijna steeds heet het: de resultaten zouden beter geweest zijn als de kerkelijke arbeiders en vooral hun leiders maar ruggegraat had den getoond. Zij worden opgevoed in wantrouwen i te gen hun leiders en dan verwondert men zich nog dat de organisatie's verzwakken!" HEN- EN TOERISTENVEREENIGlNH „HAARLEM". Opgericht 6 November 1922. Aangesloten bij den A.N.W.B. en F.W.N.H. Secretariaat: Javastraal 42, Schoten. Nadat de vorige, door ons lid G. H. Stou ten geschonken wisselbaker voor nieuwelingen driemaal achtereen door H. M. Voskuyl was gewonnen en aldus zijn eigendom is gewor den, werd door Stouten onmiddellijk een andere beker beschikbaar gesteld, waarvoor Zondagmorgen wederom dé eerste wedstrijd heeft püaats gehack HOEVEEL R7WOIO VERBINDINGEN MOGELIJK? De ether in duizendvoudige trilling. Het aantal radioverbindingen is, in tegen stelling van het a*ntal mogelijke telefonische en telegrafische langs draden, uiterst be perkt. Eene gewone „draad"-verbinding tusschen twee willekeurige plaatsen levert practisch gesproken geen bezwaren op, daar de elec- trische golven die langs de telefoonlijnen glijden, een directen weg volgen en slechts weinig de omgeving der draden beïnvloeden. Zooals men vanuit den trein zien kan is het dan ook mogelijk om heele bossen tele foon- en telegraaflijnen op éénzelfde reeks palen aan te brengen, zonder dat er aanzien lijke onderlinge storing der gesprekken en telegrammen optreedt. Zoodra echter niet waren de middelen ge vonden om „draadloos" met ethergoiven be richten door de ruimte over te brengen, of men stond tegelijkertijd voor' de groote moeilijkheid die berichten aan het juiste adres te deponeeren. De golven van een zend station verbreiden zich naar alle richtingen zooals de geluidgolvért van een roepende en waar tegenwoordig duizenden zenders tege lijk werken is ook op iedere plaats de ether in duizendvoudige trilling. Gelukkig vond men in het gebruiken van langere cn kortere golven de mogelijkheid om een bepaald bericht op te vangen door resonntrttiegS '-ordt dat eene bericht in het ontvangtoestel versterkt, terwijl alle andere berichten met andere golflengten worden buitengesloten. Ofschoon op deze wijze wel niet de ge heimhouding verzekerd wordt, is tenminste een reeks verbindingen mogelijk, mits voor al die radio-routes verschillende golflengten gebruikt worden. Doch hierin is men niet onbeperkt vrij. Wil men behoorlijk kunnen uitziften, dan moet er een zeker percentage verschil in de golflengten zijn en daar men, wat de bruikbaarheid betreft aan een maxi mum en een minimum golflengte gebonden is, voelt men nu reeds, het tekort op dit gebied. En toch zijn er nog tallöoze zend stations in aanbouw Reeds nu moeten de groote verbindingen elkaar concessies doen en seintijden vaststellen om elkaar niet te storen Gelukkig staat de techniek niet stil en zal men waarschijnlijk het aantal mogelijke ver bindingen nog sterk kunnen opvoeren, met behulp van selectieontvangtoestellen. Een groote stap voorwaarts in deze richting is o.a. de registreering der telegrammen met den resonnantie-snaargalvanometer van onzen landgenoot Einthoven, die zeer scherp op een bepaalde golflengte is in te stellen. Laat men bovendien het eigen karakter der radiogolven, dat van alomverspreider, tot zijn recht komen, dan is, als veelzijdig verbindingsmiddel, het aantal betrokkenen onbeperkt* BEZOEK DER KONINGIN-MOEDER AAN HET RIJSKSMUSEUM. Vrijdag heeft de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan de tentoonstelling var de vereeniging „Rembrandt" in het Rijks museum. De vorstin reed daartoe reeds cn: ongeveer 10 uur uit. Bij haar aankomst aan het Rijksmuseum werd zij door een vrij talrijke schare begroet vriendelijk glimlachend en buigend dankte zij voor deze attentie. In het Museumgebcuw werd de Koningin- Moeder ontvangen door de heeren M. P. Vou te, voorzitter van de vereeniging „Rem brandt", F. Schmidt Degener, hoofddirec teur van het Rijksmuseum, M. van Netten, directeur van het Ned. Museum van ge schiedenis en kunst, jhr. H. Teding van Berk hout, alsmede door verschillende leden van de tentoonstellingscommissie. - Rondgeleid door de heeren Voute en Schmidt Degener bezichtigde de Koningin- Moeder met groote belangstelling de ver schillende werken speciale aandacht schonk zij aan de verzameling van het groothertoge lijk huis van Oldenburg ?.-.n de beide Ver meers en aan de drie Fabritiussen. De burgemeester die in den stoet meereed, maakte de rondwandeling door de tentoon stellingszalen mede. Om kwart over 11 verliet de Koningin- Moeder het Museum, na aan de verschillen de heeren haar dank voor het geziene te heb ben betuigd. Zaterdagmiddag waren eenige kinderen aan het spelen en werd het 2-jarig zoontje van den werkman S. door een ouder kind een wortel toegediend. Een stuk van den wortel schoot het kind in de keel en kon zelfs door den plaatseiijken arts niet worden verwijderd. Terstond is het kind per auta overgebracht naar het Gasthqis te Haarlem, alwaar het direct werd geopereerd, doch spoedig daarna overleed het jongetje. Een goede vangst. Door de politie alhiet is aangehouden G. B„ wonende te 's-Gra- venhage, die er zijn werk van maakte onder bedriegelijke voorwendsels bij verschillende personen als kostganger zijn intrek te ne men en daarna zonder betaling te verdwij nen. Oplichting. Bij de politie te Culemborg heeft zich aangemeld P. Z., kellner, die zich in deze gemeente had schuldig gemaakt aan oplichting van 3 L. genever. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij R. Bruinenberg, Heerenweg 53, een gebreide^ damesmantel. Van Olphen, Vreden- hofstraat 5, een gummi-ba!, G. Joritsma, Poststra&t, een knipmes; mej. E. v. Ketel, Zandvoortkade 4, 'n portemonnaie met in houd; Rooyakkers, Binnenweg 27, een vlag- wimpel; H. Meijboom, Spaarnwouderstraat 97 rood, Haarlem, een actetasch met inhoud. Brusse, Zonnclaan 15. een smouthondje; mevr. Baak, Teslastr^it 39, een hond; G. Wiesma Raadhuisstraat 36, 'n bos sleutels; mevr, van Dijk, Nic. Beetsplein 8, een hond; W. Schoo, Iepenlaan 17, etui inhoudende bankbiljet; Koops, Edisonstraat 13, een cape; B. van Bakel, Molenwerfslaan 102, eeu geit. ONTPLOFFING TE GOUDA. Zaterdagmorgen werd in de bakkerij der' firma A. Slegt aan de Nieuwe Haven te Gouda, tijdens de werkzaamheden, een ont zettende knal waargenomen, die de geheele omgeving deed dreunen gevolgd door hevig gekraak en het vallen van steenen. Achter in de bakkerij, waar twee heete luchtovens zijn opgesteld, werd een zijmuur van circa 50 vierk. M. weggeslagen tengevolge waar van de daarboven gelsgen opslagplaats in stortte zonder iemand ernstig letsel te ver oorzaken. Een begin van brand werd door het per soneel onmiddellijk afdoende gebluscht. Oir. verder gevaar le voorkomen, werden de vuren uit de ovens leeggehaald. In de tuintjes van de (bewoners der om geving waren schuttingen omvergeworpen, een schuurtje en kippenhokken tegen den, grond geslagen en alles bezaaid met brok ken steen. Veel ruiten zijn gesprongen in de omgeving. De gebruikte kolen zijn door de politie in beslag genomen. Vermoed wordt dat de ontploffing is veroorzaakt doof een toevoer van gas .n de ovenkanalen dat zich op die manier een uitweg heeft ge baand. De schade wordt door verzekering gedek^ VOORTVLUCHTIGE KANTOORBEDIENDB GEARRESTEERD. Te Kortrijk (België) is gearresteerd de Anisterdamsche kantoorbediende Jacoh Kant, die er enkele weken geleden met ruim 10,000 van zijn patroon, de lirma Ryckeo op de Keizersgracht te Amsterdam, was van door gegaan. Hij was nog in het bezit van ruim negenduizend gulden en van vijfhon derd frank. Hij verklaarde negenduizend frank gegeven te hebben aan een vriendia te Lier. Kant wordt ter beschikking van het Hol-i landsch gerecht gehouden. ER MOCHT GEEN FEEST ZIJN. Het volgende relaas zond men gisteren aaf, de N.R.C., uit Ouddorp op Goeree (Zeeland)t Gisterenavond hebben hier ernstige ongere. geldheden plaats gehad. Bij wethouder KI. Voogd en hij ds. Bus werden de ruiten in geslagen. De politie was machteloos. Er, mocht geen feest zijn; de herbergen moesten1 om 5 uur gesloten zijn en muziek mocht ei niet gemaakt worden. Van 7 tot 9 uur werd een godsdienstoefening gehouden. De Oranje gezinde menigte begcr. met teertonnen te branden en onder het zingen van vaderland/ sche liederen, liep de menigte te hoop. DE AFVLOEIING VAN MILITAIR PER* SONEEL. Ter kennis is gebracht, dat na 1 Augustus j.l. getn offici ren en na 1 September j.l. geeq onderotficieren of minderen meer sullen wote den aangewezen voor verplichte dienstverla- ting, behalve voor wat betreft de sergeanten majoor-administrateur en de sergeanten der infanterie, voor zoover zij geplaatst zijn in een der categorieën A. of B., bedoeid in de rang- schi kkingsregeling. AMSTERDAM, 10 September. De toe. stand van Louis Bouwmeester is steedf vooruitgaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3