m V I Dinsdag 11 September 1923 46ste Jaargang No. 14533 Van het Vaticaan. 0.25 3.25 mi NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB SPECULEEREN. HIT DEN OMTREK. HAARLEM. Goed afgeloopen. Een nobele daad van Haarlem's „Harmonie-Kapel." Bijtijds ontdekt! Ergerlijke nalatigheid. Gunning. Nog bijtijds gered. De R. K. Vrouwenbond bij H. M. Koningin. de VRAGENBUS. Hard gevroren. De Hongaarsche kinderen. Een napleiten over de Jubileum feesten. t- Gemeentezaken. De pont over het Zuider-Buiten- Spaarne. Vechtersbaas. BURGERLIJKE STAND. dienstplicht. Lichting 1924 Uitspraken in zake vrijstelling wegens broederdienst. Opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager. Wenschen omtrent inlijving. Hoofdagent van politie. Gouden Bruiloft. VOOR DEN POLITIERECHTER. Roomsch leven in het bisdom Haarlem in 1913 en in 1923. BLOEMENPAAL. Haring ais volksvoedsel. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat (0 Haarlem HEEMSTEDE. HET VERMISTE MEISJE TERECHT. 'AMSTEStfraSCHE BEURS* s% De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week Per Kwartaal Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEWISCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekrt als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Er zijn er velen, die uit beginsel alle spe culatie en alles, wat daar naar zweemt, afkeuren. Ze willen niet schipperen op dat terrein en of het nu voor een liefdadig doel is of voor iets van minder mooien schijn, ze zeg gen ronduit: dit alles is uit den booze. Maar de meeste menscben willen zoover niet gaan. Het zit in onzen volksaard, om graag een kansje te wagen. De moeilijkheid zit hem hierin: de maat te bewaren, niet te vergaan en den harts tocht er buiten te houden. Het spelen, het gokken, of speculeeren is voor velen een hartstocht geworden en daarom moet er tegen worden gewaar schuwd. Het „goikken" nam in den laatsten tijd schrikbarend toe. Er is gespeculeerd op de wisselende geldswaarden. Er zijn millioenen marketl ge kocht, toen men dacht, dat de waarde al tot 'n minimum gedaaald was en men een rijzing voor zeker hield. Maar de mark tuimelde nog steeds lager en de verliezen der speculanten werden groot. De beursspeculanten hebben anderen naast zich gekregen; de speculaties op straat en in de achterbuurten. En overal vielen de klappen. Een zeer bedenkelijk verschijnsel, waar van de achtergrond deze is: de zucht om :n korten tijd, zonder inspanning, rijk te worden. Minachting van den eerlijken arbeid, van den moeilijken, geregelden arbeid. Uitleving van egoisme in optima forma. En vooral dit: een platte, grove geest, een materialisme van de meest banale soort. Waarin wordt niet gespeculeerd? Er wordt gespeculeerd in marken, kronen, francs, dollars en ponden, in allerlei arti kelen en aandeelen. Het is inderdaad als een ziekte. Wie kan berekenen, hoe groot het bedrag is, dat in de speculatiebevlieging, in ons land is verloren gegaan in de belangstel ling voor marken en kronen en andere minderwaardige, z.g. geldswaarden? Het is een hoogst bedenkelijk verschijn sel, omdat het een bewijs is van de moreele inzinking, voor de daling van het peil waar- de mensch'heid staat, van de traagheid ®n de ongeregelde begeerte naar geld en «oed, die een volk ondermijnen; van de ernstige ziekte, waaraan de maatschappij lijdt. Het is niet de eerste maal, dat zoo'n dol le speculatiewoede over het menschdom uitbreekt. Zoo was het ongeveer in den tijd van den dwazen tulpenhandel, die een poos lang, een eeuw of drie geleden, ons land heeft geteisterd. Zoo was het, in nog sterker mate, onge veer een eeuw later, toen heel Frankrijk, althans heel Parijs, speculeerde in de aan deelen van de compagnieën van den zwen delaar John Law; toen de eerste verschijn selen zich vertoonden van de ziekte, waar aan het schijnbaar glorierijke Frankrijk van den Zonnekoning ten gronde zou gaan in de verschrikkingen der Revolutie. Zoo'n tijdperk van een algemeen streven om weelderig te kunnen leven zonder in spanning en van zinneloos wagen en dobbe len, is een tijd van verdwazing. Onweer zuivert de lucht en menige ziekte is de inleiding tot een krachtig opleven. Laat ons hopen, dat dit ook voor onze speculeerende en zieke maatschappij het geval zal zijn. Zaterdagavond 7 uur viel een dame die op den Wagenweg fietste over een uitstekend stuk rails, juist op het oogenblik dat een tram naderde. Eenige voorbijgangers snel den toe om de dame van de rails te trekken, maar de wagenvoerder remde dadelijk zoo dat de tram op een heel kleinen afstand stopte en hierdoor een groot ongeluk voor kwam. De heer Limperg schrijft ons: Het muziekgezelschap „Haarlem's Harmo niekapel," beter bekend onder den naam van werkloozenorkest, dat ons dagelijks doet ge nieten van goede straatmuziek, heeft aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose een mooie en royale gift geschonken voor Nieuw Talatta, Omdat zij met de Jubileumfeesten royaler dan anders beloond waren door het publiek, besloten zij van dat buitenkansje een ge deelte af te staan voor het nieuwe Haarlem- sche Kinderversterkingsoord. Eene sympathieke en mooie daad, die iedereen en Haarlem'd publiek in het bij zonder zeer zeker op haogen prijs zal weten te stellen. Zondagnamiddag omstreeks 4 uur bemerk te het zoontje van den turfventer P. van S., wonende in het woonschip „Haarlem 6" a.d Amsterdamsche Vaart, een lek in de schuit. Het bleek dat een waterrat een polsdik gat had ingevreten. Het water stroomde met ge weld het schip binnen. Het toeval wilde dat het gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, in zijn geheel aan boord was. Gelukkig dat bet ongeval op klaarlichten dag geschied is, anders had erger kunnen worden verwacht en ware de ramp groot. Schipper S. dichtte zelf met een groot stuk spek en teer het allengs grooter wordende gat. Vermelden wij nog, dat tientallen voor bijgangers 't geval bijwoonden en bereidwil lige handen 't binnengekomen vaartwater hielpen loozen. Door een agent van politie is Zondag on geveer kwart voor 3 naar het bureau ge bracht, de bestuurder van de autobus G 24648, stedelijk genummerd 39, toebehooren- de aan Hoogland en rijdende van Haarlem naar IJmuiden v.v. De agent had namelijk geconstateerd dat de rem op de voorwielen defect was. De chauffeur verklaarde dat dit defect hem en zijn patroon bekend was. De reizigers, die in de autobus zaten, zijn uitgestapt en de bus is onder toezicht van de politie ter reparatie naar een auto-garage overgebracht. Tegen den chauffeur en zijn patroon is proces-verbaal opgemaakt. Aan de firma v. d. Aar en Kluit te Haar lem is bij enkele inschrijving gegund de bouw van een bergplaats met twee boven woningen aan het Klein Heiligland, alhier. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 4 wilde de 7-jarige J. K„ wonende Rustenbur gerlaan, een lucifersdoosje uit het water van het Zuider Buitenspaarne halen, doch viel er toen zelf bij. De jongen was reeds gezon ken, toen de 19-jarige P. C. Beugeling, wo nende Rustenburgerlaan 51, te water sprong. Na driemaal gedoken té zijn, mocht het hem gelukken, het ventje weer boven water aan den wal te brengen. Het was reeds bewuste loos. Door leden vaifde Reddingsbrigade zijn, na toepassing van kunstmatige adem haling, de levensgeesten weer opgewekt. Het ventje, dat alzoo een wissen dood ont snapt is, is daarna naar huis gebracht. EUCHARISTISCH CONGRES TE GENUA. Men bericht ons uit Rome: In het Vaticaan heeft men met bijzondere voldoening berichten ontvangen over de groote plechtigheden en eerbewijzen waar mede men te Genua, ter gelegenheid van het VUe nationaal Eucharistisch Congres, den Kardinaal-Legaat des Pausen heeft ontvan gen. Te Rome had de regeering een salon wagen ter beschikking van den Kardinaal ge steld, en te Genua aangekomen, werd Z.Em. Kard. de Lai Opgewacht door alle burger lijke en militaire overheden. f De prefect was in galakoets en galaklee- ding naar het station gekomen om den Pau- i selijken Legaat te ontvangen, aldus ook de burgemeester der stad, terwijl de militaire commandant met geheel zijn staf aanwezig Was. Geheel het garnizoen was op de been, en Je galakoets van den Legaat, getrokken door zes paarden, werd vergezeld door een afdeeling carabiniers te paard in groot uni form, terwijl andere carabiniers de eere- wacht betrokken bij het Aartsbisschoppelijk Paleis, gedurende het verblijf van den Le gaat. Later brachten de burgerlijke en mili taire overheden officiëele bezoeken aan den Kardinaal, die niet achterwege liet deze te beantwoorden. Men ziet dat de regeering van Rome bevelen had gegeven om niets na te laten om de ontvangst van den vertegen woordiger der Pausen plechtig en waardig te maken. Het Eucharistisch congres zelf had een uitstekend verloop. Geheel Italië was te Genua vertegenwoordigd, en de H. Vader was daar met de Italiaansche katho lieken. Z.H. zei aan Kard. de Lai: „Ik blijf ,e Rome, maar in den geest ga ik met u naar Genua, en zeg dit aan de daar vergaderde congressisten." Vr.: Kunt U mij een R, K. dansclub opgeven? II. Waar kan men zich vervoegen? III. Wanneer beginnen dan die cursussen? \iïtw,: Ons niet bekend. Wij veronderstellen dat de leden van den Vrouwenbond het aardig zullen vinden te vernemen, dat op Zaterdag 8 September j.i. de presidente van de afd. Haarlem van den R. K. Vrouwenbond, mej. Peeters, als Vice- Presidente van het Diocesaan Bestuur met Mej. D. Coebergh dfe eer hadden aan hare Majesteit de Koningin de gelukwenschen over te brengen van den geheelen R. K. Vrouwenbond in ons Bisdom; Mej. Peeters deed dit met eenige hartelijke welgemeende woorden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het zoo hard gevroren, dat de velden nog geruimen tijd na zonsopgang wit zagen. De boomen die dit jaar toch reeds vroeg de herfsttinten vertoonen, laten reeds kwis tig hun bladeren vallen, dus vroege herfst. Van den HoogEerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, die op dit oogenblik te Budapest vertoeft om de voor Haarlem be stemde Hongaarsche kindertjes af te halen, ontvingen wij een telegram waarin Z. H. E. mededeelt dat de kinderentrein Dinsdag uit Budapest vertrekt en Donderdag, hopen- lijk in Holland zal aankomen. Verder vernemen wij dat er ongeveer 500 Hongaarsche kinderen worden verwacht, waarvan 125 naar Haarlem en 140 naar Den Haag gaan. De volgende vragen zullen aan B. en YV. worden gesteld door den heer M. N. Groe- neradaal in de eerstvolgende raadsvergadering: 1. Was het B. en W. bekend, dat op het Feestterrein aan den Kinderhuissingel kermis vermakelijkheden werden opgericht? 2. Zoo ja, kunnen B. en W. mededealen, waarom geen uitvoering is gegeven aan het besluit, neergelegd in de motie van de heeren Roinalda-Wolzak (vergadering van 2 Juni '20) waarin wordt bepaald „dat aanvragen tot het plaatsen va.n kermis- en andere vermakelijk heden bij den Raad aanhangig zullen worden gemaakt." 3. Is de toestemming tot deze kermisver makelijkheden gegeven aan de Y'erezniging „Koninginnedag"? 4. En zoo ja, onder welke voorwaarden? Zijn wij wel ingelicht, dan zit de zaak zoo, dat B. en W. aan de Vereeniging „Koningin nedag" het terrein hebben afgestaan om daar op naar eigen believen jubileumfeesten te organiseeren. Het ligt voor. de hand, dat daar bij geèn uitzondering is gemaakt voor kermis attracties. B. en W, stellen voor aan de afdeeling Haarlem der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", ten behoeve van hare drie volksdouche-badhuizen een renteloos voorschot onder eventueel nader vast te stellen voorwaarden te verstrekken, groot 6000,af te lossen in ten hoogste tien jaren, te beginnen in 1924. B. en W. stellen voor ten behoeve va,n den bouw van een stal met wagenschuur op het terrein aan den Schalkwijkèrweg. Kad. Sectie E no. 3664 vrijstelling te ver- leenen van het bepaalde bij art. 10 2a der Bouwverordening. Naar wij vernemen zal eerlang de nieuwe pont, gebouwd om dienst te doen als over zetveer in het Zuider-Buiten-Spaarne ter hoogte van de Bakkerstraat, in gebruik worden genomen. Het vaartuig is gebouwd door de firma Beus. Zondagavond 9 uur wilde op hst perron een opgeschoten knaap uit Beverwijk in een bepaalde coupé van den naar Beverwijk ver- trekkenden trein plaats nemen, wat hem door den conducteur op goede gronden werd geweigerd. De jongen werd driftig en diende den conducteur een paar vuistslagen toe. De politie, die aanstonds te hulp geroepen was, verscheen met een drietal agenten, die den driftkop inrekenden, De conducteur was echter zoozeer ver wond, dat hij zijn reis niet kon voortzetten, Geboren: 7 Sept. d. van M. G. Termats v. d. Stoop. d. van H. W. KruijtCle ments. z. van M. C. StoelingaKlumper. 8 September. d. van A. H. Slagboom Steenken. d. van D. C. KuijpersSchou ten. d. van W. W. Meulenbroek—-Schol ten. z. van J. v. OldenmarkDreijer. 9 September, d. van H. A. BroekenNe- lissen. z. van B. de VréTiemstra. - 10 September, z. van S. C. v. UdenRijbroek. Overleden: 7 September, f. J. Dopheide, 80 j., M, v. Heemskerkstraat. A. de Vries, 53 j„ Voorzorgstraat. E. A. Schellings, 16 j., Gasthuissingel. E. W. Fransen, 27 j„ Tetterodestraat. 6 September. J. Kuiten burg, 59 j„ Ged. Oude Gracht. M. J„ 2 mnd„ d. van A.' G. II. Braam, K. Hofstraat. 8 September. A„ 2 j„ z. van A. Schelevis, Gasthuisvest. C. Oijevaar, 65 j„ Gasthuis- vest. W. v. NoortPeperkamp, 44 j., Vrouwehekstraat. 9 September. G. M. 9 mnd., d. van M. Hooglugt, Molenaarstraat. J. v. Poelgeest, 21 j„ Frankestraat, GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag, 12 September 1923, des namiddags ten 1 »/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof), zoo noodig voorste zetten des avonds ten 8 uur. Aan de orde zal worden gesteld 1. Beëedi- ging en installatie één lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Voorstel B. en W. verleenen eervol ontslag, wegens opheffing betrekking, aan mej. J. K. Vrijdag, als onder wijzeres aan school No. 20. 3. Voorstel B. en W. verleenen vrijstelling art. 10, 2a, der Bouw verordening. 4. Voorstel B. en W. verleenen vrijstelling art. 10, 2a, der Bouwverordening voor bouw schuur Schalkwijkèrweg. 5. Voor stel B. en W. vaststelling 4e suppl. kohie" zakelijks belasting op het bedrijf,(dienst 1912 en le suppl. kohier dierzelfde belasting, dienst 1922. 6. Voorstel B. en W. aanvaarding geschenk. 7. Voorstel B. en W. uitgifte grond in erfpacht aan woningbouwvereeniging „Bloemenhof". 8. Verzoekschrift Kossen e. a. inzake verlaging erfpachtscanon, met prae- advies B. en W. 9. Voorstel B.en W. toe kenning bouwcredieten aan Woningbouw- vereenigingen „Bloemenhof", „Onze Wo ning" en „Zorgvliet". 10. Voorstel B. en W. overdracht grond ten behoeve Mariascholen. 11. Voorstel B. en W; verleenen crediet voor uitvoering van openbare werken in straten onder Haarlemmerliede c. a. 12. Voorstel B. en W. ruiling grond enz. Woningbouw vereeniging „Eigen Woning". 14. Voorstel B. en W, verleenen renteloos voorschot aan afd, Haarlem van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" ten bate der Volksdouchebadhuizen. 14. Voorstel B. enW. inzake verzoek eener bijzondere scho.l om toelage ingevolge artt. 6 en 8 der Wet van 5 Mei 1923, S. 190. 15. Verzoekschrift St. Agnes Patronaat om subsidie ingevolge art. 102 der Lager Onderwijswet, met prae-advies B. en W. 16. Voorstel B. en W. herbenoeming J. van Konijnenburg tot Directeur van het Laboratorium voor Pathologische Bacterio logie. 17. Benoeming van a. vier tijd. leerkrachten aan de H. B. S. met 3-j. c. enz. b. een tijd. leeraar Gem. cursus voor op leiding hoofdonderwijzers(essen) c. twee tijd. leeraren Avondschool voor handelsonderwijs. d. onderwijzend personeel Gem. Avond school voor nijverheidsonderwijs. e. onderwijzeres aan elk der scholen nrs. 11, 12 en 28. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvragen van ingeschrevenen der lichting 1924 om vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na' den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift moet met redenen om kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend ibij den Burgemees ter, ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Voor zoove<l bëtréft uitspraken, door Ge deputeerde Stalen gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen den zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Ingeschrevenen voor de lichting 1924, die niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefcndiheiid, kunnen, als zij in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking wenschen te komen voor oplei ding tot ziekenverpleger - of tot ziekendrager en dezen wens oh niet reedis bij de keurin: en ook niet rechtstreeks bij den Districts commandant hebben te kennen gegeven, zich daarvoor alsnog vóór 5 October a.s. opgeven bij den Burgemeester der gemeente, voor wel ke zij hebben geloot. OPLEIDING TOT ZIEKENVERPLEGER. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die aen krachtig lichaamsgestel hebben, vol doende bedreven zijn in lezen en schrijven, kennis bezitten van de hoofdregels van het rekenen met geheele en gebroken getallen en de toepassing daa-rvain en tevens voldoende bekend zijn met het metrieke stelsel van ma ten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die reeds als bur ger voor ziekenverpleger in opleiding zijn: voor Is apothekers-assistenten en zij, die uit gebreid lager onderwijs en tevens onderwijs in de genees- of heelkunde hebben genoten of genieten. OPLEIDING TOT ZIEKENDRAGER. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die een krachtig lichaamsgestel hebben, vol doende bedreven zijn in lezen en schrijven en in de eerste beginselen van het rekenen .al s mede eenige kennis bezitten van bel metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij ongevallen, alsmede zij, d:ie lid zijn van een transport-colonne van heit Nederland'sche Roo ide Kruis en het bewijs van geoefendheid als zoodanig bezitten. DUUR VAN DEN WERKLIJKEN DIENST. De duur der eerste oefening bedraagt; voor de ziekenverplegers 12 maanden; voor de zie kendragers 5 maand. De ziekenverplegers zijn vrij van herha lingsoefeningen. DIENSTPLICHT. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wensch omtiren" de inlijving in geval van bestemming lot ge woon dienstplichtige en niet reeds bii de keu ring en ook niet rechtstreeks aan den Dis trictscommandant hebben opgegeven of wei een bijzondere wensch veranderd is, kunnen vóór 5 October a.s. hun verlangen ter ge meente-secretarie 2e afdeeling Koningstraat 6, opgeven. Er kan evenwhl geen zekerheid worden ge geven, dat met hun verlangen rekening kan u-orden gehouden. Tot hoofdagent van politie'in Ce plaats van P. A. van Zonneveld, die met pensioen is gegaan, is benoemd de heer H. Appelaar. Maandag was het de dag, waarop J. H. A. v. Boekhoven en S. A. van Bilderbeek hun 50- jarige echtvereeniging herdenken. Na de tal rijke feestelijkheden gedurende de voorgaan de 14 dagen, werd het feest nu in huiselijken kring gevierd, De verloving af en de ring gestolen. De 21-jarige juffrouw Gr. H. was 30 Juli op bezoek bij haar vriendin, de 22 jarige strijkster M. K„ die blijkbaar in de liefde niet zoo gelukkig geweest was; haar verloving was af. Haar ring, dien ze nog in een doosje bewaarde, werd bij die gelegen heid vertoond. M. K. was daarna even de kamer uit gegaan. Een paar dagen later miste de vriendin, toen ze 'm nog weer 'ns bekijken wou, den ring uit haar doosje en haar vermoeden viel op juffrouw G, H. die, trots hare ontkenning bleek den ring meegenomen te hebben en voor 8.ver kocht bij F. Bekl. G. H. verklaart onder snikken, uit geldgebrek gehandeld te hebben; ze had met die 8.haar boterboer enz. betaald. Toen bleek, dat de ring gestolen was, heeft de fa. F. hem weer aan bekl. terug- verkocht voor 8.die bekl. daartoe van haar moeder geleend had. Daar uit het verhoor de nood van juf frouw G.'s gezin wel blijkt, vraagt de Offi cier slechts 15.— subs. 10 dagen hechte nis, en de Politierechter veroordeelt haar voorwaardelijk tot 1 maand gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Verder werden kleine straffen gewezen in eenige gevallen van mishandeling, kleine diefstallen, wederspannigheid e. d. Het jaarlijksch overzicht der statistische cij fers van ons bisdom is te meer waard als wij die cijfers kunnen vergelijken met vroegere. Wij kiezen daarvoor ditmaal een tijdvak van 10 jaren, cn plaatsen de uitkomsten van het eerste en het laatste jaar van dit tijdvak naast elkander. 1913 1923 PRIESTERS; gewijd (saeculieren) 15 14 overleden (dienst doende pr.) 5 7 eervol ontslagen 7 2 in bediening op 31 December: saeculieren 523 595 regulieren (alleen parochiepr.) 164 206 totaal 687 801 BEKEERLINGEN: d.i. gemiddeld p. HUWELIJKEN: a) volwassenen b) kinderen GEDOOPTEN: GEVORMDEN: H. COMMUNIËN 13.956.257 dit is gemiddeld p. communicant 32.8 tuschen Katholieken 536 172 20.646 14.767 842 3) 198 21.455 12.917') 18.716.851 38.5 5.170 PAROCHIËN: totaal op 31 Dec. 238 opgericht in het verloopen jaar OPENBARE KERKEN: totaal op 31 Dec. 267 van deze zijn bijkerken a) met eigen priesters b) bediend van uit een andere kerk s) COMMUNICANTEN: dit is per dienst- doenden priester KATHOLIEKEN: d.i. per dienstdoen- den priester 424,945 619 650,000 (ongev.) 950 270 6 304 20 14 486,128 607 717,556 895 Er zijn er na 1 Jan. 1923 weer 4 opge richt en nog 3 in voorbereiding. De kapellen der talrijke religieuse ge stichten zijn hierbij niet inbegrepen; dit zijn er zeker meer dan 200. 3) In 4921 waren deze getallen nog grooter, n.l. 925 en 221. 4) Totaal door Mgr. Callier gevormden: 307.542. DE KWESTIE DER R. K. SCHOOL OP DENNENHEUVEL Naar aanleiding van eenige opmerkingen van den heer Otto, werd in de vorige raads vergadering de beslissing op een verzoek om medewerking voor den bouw van een R. K. school op Dennenheuvel aangehou den. Hedenavond zal een nieuwe raads vergadering worden gehouden voor een be slissing. B. en W. bieden ter goedkeuring aan een gewijzigd raadsbesluit, hierop neerkomende, dat besloten wordt de ge vraagde gelden voor den bouw der school beschikbaar te stellen. B. en W. schrijven aan den Raad het volgende; Naar aanleiding van de omstandigheid, dat in uwe vergadering van 4 dezer de af doening van het verzoek van het R. K. Bestuur van het Sint Jozefsgesticht, geves tigd te Haarlem, werd aangehouden, hebben wij de eer U het volgende mede te daelen: Bij.de totstandkoming van een bijzondere school moeten 2 instanties duidelijk wor den onderscheiden; t. w. 1. de aanvrage aan den Raad krach tens art. 72 der L. O. wet 1920, en 2. de aanvrage aan Burgemeester en Wethouders, krachtens art. 77 van genoemde wet. Eerst bedoelde aanvrage moet krachtens art. 73 der wet belegd zijn met de in het lste lid van dat artikel genoemde stukken namelijk: a. een verklaring dat de school zal wor den bezocht door ten minste 40 leerlingen; b. een verklaring, waarbij de instelling of vereeniging zich verbindt om, voordat met den bouw wordt aangevangen, als waarborgsom een bedrag, gelijkstaande met vijftien ten honderd van de stiohtingskos- ten, in de gemeentekas te storten; c. een opgave van het aantal leerlingen, voor wie het gebouw ruimte moet bieden, het maximum getal leerlingen, dat per klasse zal worden toegelaten, het getal klassen, zoomede of de school bestemd zal zijn voor het geven van gewoon of voor uitgebreid lager onderwijs; d. een verklaring, waaruit blijkt, dat het bestuur der instelling of vereeniging vjor de nieuw te stichten school is aangesloten bi; een groep van bijzondere scholen, welke een commissie van beroep als be doeld in artikel 89, zevende lid, hebben ingesteld. De hier gevraagde medewerking wordt slechts geweigerd, wanneer niet aan de in artikel 73 omschreven eischen is voldaan. (zie art. 75, 2e lid der wet). Aangezien dit wel het geval is, m. a. w. aangezien de sub ad hierboven genoemde stukken zijn overgelegd en voldoen aan de voorgeschreven eischen, kan 0. i. niet anders worden gehandeld dan de gevraagde medewerking te verleenen. Dat bij deze aanvrage niet zijn overgelegd de plannen, teekeningen en begrootingen, betreffende den schoolbouw moge onaange naam zijn voor den gemeenteraad, voorge schreven is dit niet en logisch is het toch ook, aangezien de wetgever met het be sluit, genoemd in artikel 75, tweede lid uitsluitend heeft bedoeld een beginselver klaring zonder meer.. Het in het eerste lid van artikel 77 be doeld overleg, hetwelk binnen een maand moet plaats hebben, kan naar o. m. alleen betrekking hebben op den inhoud der in artikel 73 bedoelde stukken. Ware het anders en zou het overleg zich b.v. ook kunnen uitstrekken over de inrichting der school of de wijze waarop de medewerking zal worden verleend, dan zou te kort wor den gedaan aan de letter van het voor schrift dat zegt, dat binnen een maand na de indiening der aanvrage, bedoeld in art. 72, burgemeester en wethouders daarover met het schoolbestuur in overleg treden. „Daarover", hetgeen dus zoggen wil over de aanvrage in art. 72 bedoeld en over de aanvrage bedoeld in art. 77. Bovendien rijst bij ons de vraag hoe en waarover anders overleg gepleegd moet worden indien het schoolbestuur nog in het geheel geen verdere plannen heeft. Dit be stuur is immers na het vallen der princi- pieele beslissing geheel vrij met verdere stappen te wachten al is het een jaar of langer tot het het oogenblik gekomen acht die stappen te doen. Het hierbedoeld overleg is inderdaad ge pleegd. Een eerste aanvrage van het adres- seerend schoolbestuur d.d. 27 April 1923, waarvan de stukken bedoeld in art. 73 niet in overeenstemming waren met de wette lijke eischen, is tengevolge van een d.d. 25 Mei j.l. gehouden overleg, ingetrokken en gevolgd door het thans aanhangig ver zoek. Met dc inwilliging van het verzoek wordt niet de pas afgesneden voor verder overleg. Het uitvoerig commentaar op de L, O. wet 1920 van de heeren Laban en Ligtvoet, administraturs bij bet Departement van Onderwijs, K. en W„ zegt daaromtrent op pag. 489: „Aan het besluit tot beschikbaarstelling van een gebouw, overeenkomstig art. 77, tweede lid, moet dus voorafgaan dc prin- cipieele beslissing op de aanvrage van het schoolbestuur n.l. tot het verleenen van medewerking door'de gemeente zoodat na het besluit en krt. 72 nog alle vrijheid hlijft gewaarborgd, om eventueel een ge deelte van de O. L. School te Bloemendaa! ter beschikking van het schoolbestuur te stellen. Om dit duidelijk te doen uitkomen zijn wij bereid het ontwerp-besluit in dier voege te wijzigen, dat in den considerans komt te staan: „Gezien het adres d.d. 9 Juni 1923 van het Roomsch Katholiek bestuur van het Si. Jozefsgesticht, gevestigd te Haarlem, Spaarne 16, luidende: „Op grond van art. 72 der L. O. 1920 en ender overlegging van de volgens art. 73 der wet vereischte stukken (verzoekt voor noemd bestuur Uw College) de voor de stichting der school overeenkomstig art. 74 der genoemde wet benoodigde gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken." EcTSt als dit besluit genomen is kan de 2de instantie yorden afgedaan. Deze 'F Wij hebben eenigen tijd geleden op deze piaats er op gewezen, dat -het propageeren van het gebruik van haring als volksvoedsel niet aljleen van belang kan ziin voor de vis" Scherij in 't algemecr^ die een tijd van ma laise doormaakt, maar ook ten voordeele kan komen van breede lagen van onze bevolking Y'anuit Heemskerk wordt ons nu bericht dat aldaar cp initiatief van hel Gemeentebestuur een aanvang is gemaakt met den verkoop san prima Hollandsche Maatjesharing. De prijs, die voorloopig is vastgesteld op 2'A cent per stuk, is zoo laag, dat men met recht kan zeggen, dat hier een gezond en zeer voedzaam volksvoedsel wordt geboden, bereikbaar voor iedereen. De verkooper, die met de haring ook langs de huizen zal komen venten, is bereid op aanvrage de smakelijkste bereidingswijze mede te deelen en aan de afnemers te lee- ren, opdat~het doel, dat het Gemeentebestuur >eoogt, n.l. den inwoners in den komenden moeilijken winter, dien wij tegemoet gaan, een goed en goedkoop voedingsmiddel wordt verzekerd, bereikt worde. Yteor groote huisgezinnen, die zich voor stellen den geheelen winter geregeld van dit voedingsmiddel gebruik te maken is bij den. verkooper een ton van deze haring, inhou dende 800900 stuks, le bestellen voor een prijs d'ie voorloopig niet hooger zal zijn dan f 15, terwijl ook kleinere hoeveelheden ver krijgbaar zullen zijn. Misschien is ddt ook eens iets voor andere gemeentebesturen om te overwegen. Het ziet er immeTS naar uit, dat we een lang niet gemakkelijken winter tegemoet gaan. Barometerstand: 768. Vooruit. OPGAVE VAN: echter is bij dc wet geheel aan Burgemees ter en Wethouders opgedragen, behalve de beschikbaarstelling van een bestaand gebouw enz., bedoeld in art. 77, 2de lid der wet, hetgeen behoudens goedkeuring door de Gedeputeerde Staten aan den Raad is overgelaten, Burgemeester en Wethouders echter meenden bij de samenstelling van het oor spronkelijk voorstel hiertoe geen voorstel te moeten doen. De burgemeester van Heemstede verzoekt namens den vader de opsporing en voorge leiding van een 18-jarig meisje, dat in den namiddag van 7 September j.l. de ouderlijke woning had verlaten en sedert niet was te ruggekeerd. Inmiddels is het meisje terecht gekomen. Zij was naar Amsterdam gegaan, om daar feest te vieren en is daar door de politie opgespoord. Het meisje heeft hare ouders dezer dager groote ongerustheid en de politie veel last bezorgd. Medegedeeld door de SPAAR NEB ANK. De beurs opende heden vast: V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 94 'l 94'/, 6% Nederland 1923 100 100% Oude Vaart 81 82 dito Gem. Eigendom 72 76 Mij. „Nederland" 134 134 Schcepvaart-Unde 104 106 Rotterd. Lloyd 118 119 Holl. I.loyd 7% S% Paketvaart 110 110 Oude Boot 53 55 Holl. Stoomboot 16% 18 H. V. A. 426% 436 Java Culluur 338 348 Jurgens gew. 55 57 Koloniale Bank 149% Indische Bank 116% 118 Gert. Handel Mij. 125 127 Resc. dito 125% 127 Orion 26 Geconsolideerde 132% 139'/, Kon. Olie 343% 343 U. S. Steel 96'/, Marine comm. S%6 Vorstenlanden 160% 164'/, Actions id. 154 157 Poerworcdjo 90% 94 Oude Deli 294 295 Senembah 267'/, 267 Deli Batavia 322 320 Amsterdam Rubber 157 l?8'/i Serbadjadi 301 S'ilau 118 117 Wai Sumatra 122 123 Dordtsche Petr. 332 335 Southern Rails 34% 35 (Juten 138»/, 138'/, Anaconda 32%, 84 iWabash 8% 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1