A Woensdag 12 September 1923 46ste Jaargang No. 14534 Het groote probleem. Van het Vaticaan. SPAARBANKRENTE 4 pCL DIT ISUMiER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD UIT DER OMTREK. HAARLEM. De werken op „Dennenheuvel". Rijkspostspaarbank. Kamer van Koophandel. Programma A Statuten. Douche baden. GIFTEN. Hinderwet. Dierenkwelling. De Zandersbrug. Personalia. Aanbesteding. Concert in den Hout. Gemeentezaken. DE STOOMTRAMDIENST VELSEN—ALKMAAR WORDT OPGEHEVEN. De functie der wethouders. Onze 63ro-afc8@e!ing werkt kosteloos en snel. Opdrach ten ook Sen gisnsSe van niet rekening-houders hij onze in stelling, worden denzelfden dag uitgevoerd. Over de saldi, waarover een rente van 2 pCt. wordt ver goed, kunnen rekeninghouders te allen tijde onmiddellijk per cheque beschikken. Wethouder Smulders, BLOEMENDAALr GEMEENTERAAD. Lagere huishuren- SCHOTEN. J. j. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem ZANDVOORT. LISSE. AMSTERDIMSDSIE BEURS. 193'/2 svj T)e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tek't als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling Wij zitten nu midden in de kwestie Waarin ieder belang moet stellen. De Middeleeuwen kenden onze moderne techniek en machines niet, de voortbren ging voor meenig artikel vorderde tienmaal meer tijd dan thans en toch kende men in dien tijd een zoo nijpend sociaal probleem als thans niet. Een ieder, die slechts oppervlakkig over het zoo even gememoreerde feit nadenkt, zal verstomd staan van de ongerijmdheid in de feiten. Natuurlijk is er thans ten opzichte van sommige zaken meer behoefte, ook is net aantal menschen beduidend toegenomen en buiten dit nog veel meer. Maar dit alles wij gaan dit niet uitrafelen stelt deze kwestie de logische zoekers voor een on oplosbaar probleem. Inderdaad de oorlog heeft de kapitaal goederen van de menscbheid beduidend doen verminderen, zoodat wij moeten er kennen, dat de collectiviteit armer is ge worden. Maar al moge dit zoo zijn, daarnaast staat dan toch een mechanische en ver eenvoudigde methoide van produceeren, welke ons niet alleen veel meer en in vee! korter tijd kan voortbrengen, maar bij aller intensieve medewerking betrekke lijk spoedig over het geleden verlies zal heen helpen. Ondanks het voorgaande staat Europa en nagenoeg geheel de wereld voor een ster ken achteruitgang van zaken. Voor een belangrijk deel spelen daarbij politieke en militaire, internationale invloe den een rol, maar ook deze vinden hun vcedingshaard wederom voor een ander deel in economische omstandigheden. Een van de belangrijkste problemen van dezen ti>d vormen de vraagstukken hande lende over productie en verdeeling van het resultaat van de voortbrenging en het be zit van |kapitaalgoederen. Men zal ons niet kunnen tegenspreken, dat wij ter wille van de voortbrenging tot zeer belangrijke offers bereid moeten zijn. Het is een uitgemaakte zaak dat een be spreking over de verdeeling van goederen slechts met eenig resultaat kan gehouden worden, als er nog iets te verdeden valt. Geldt dit in het algemeen, dan geldt dit zeer in het bijzonder voor de verbruiks- goederen, welke dagelijks aan een groote vernietiging in een millioenen-maatschappij onderhevig zijn. Maar indien wij dan ook sameA uitgaan om met aanwending van alle krachten en allicht het brengen van groote offers de gc- heele productie wederom in gang te zetten, dan vordert de menschenplicht, maar zeer zeker de Christen-plicht, dat wij samen thuis komen. God die ons aller Vader en Schepper is en ons de aarde gaf opdat wij ze zouden bewerideii, terwijl Hij de vruchtbaarheid schenkt en ons alles bood wat noodig is, wil naturlijk dat wij een dusdanige ordening van zaken zoeken, dat wij het doel Zijner schepping kunnen bereiken. Het is eenvoudig niet aan te nemen, dat met Zijn wil aan het voornaamste object Zijner schepping voor een niet onbeduidend deel geen levensmogelijkheden zouden worden geboden. Zij die de zaken aldus zien, begrijpen, dat de economische zijde van het sociale probleem van dezen tijd slechts is een kwes tie van voortbrenging en verdeeling. Het wil er bij ons niet in, dat met de gewone vorderingen op elk terrein van de voortbrenging de inderdaad belangrijke schade uit den oorlog ontstaan niet be trekkelijk spoedig is in te halen. Dit wil er daarom niet in, omdat zoo als gezegd de middeleeuwen met hun primitieve hulpmiddelen dit probleem van dezen omvang bij lange na niet hebben ge kend. Maar wij houden daarbij tegelijk vast, dat beide deelen van de productie als het ware onafscheidelijk aan elkander zijn ver bonden, of met andere woorden, wij zuilen ook een andere en betere verdeeling van het resultaat van de voortbrenging moeten bespreken. Men verstaat ons toch goed? Wij plei ten niet voor gelijkheid van allen, ophef fing van standen, of wegvaging van het pri vaat eigendom. Wij zijn te oud en te nuchter om te den ken aan economische en sociale dwaashe-' den, Wij willen slechts de ontwikkeling bevor deren langs de lijnen en volgens de be ginselen, die de Schepper zelf heeft aange geven. Dan zal er moeten worden getracht te vinden een systeem dat de productie zich eerst richt op het noodzakelijke, alsdan op het wenscheüjke, en daarna pas op het luxueuse. Men zal komen tot de vraag, of er niet te veel gaat links en te weinig rechts; ter beantwoording zal moeten worden voorge legd of het arbeidsloos inkomen in de laat ste jaren niet schrikbarend is toegenomen en of het renten kweeken in den tegen- woordigen vorm kan doorgaan. Dat is geen speciaal arbeidersvraagstuk, dal is een probleem voor het Kath. volk. Wij moeten komen tot een eigen, tot een nieuw program. Een program hetwelk ook in onze sociale organisaties bezieling en enthousiasme kan brengen. Wij Katholieken 'kunnen dat en wij Ka tholieken moeten dat. Ons is een zending van Gods wege opge dragen. Laat ons niet terugschrikken voor het feit, dat het probleem internationaal is, een klein volk kan groot zijn bij zijn initiatief. Gaan wij dien weg in, dan zal het hope- looze gekibbel over één of twee overwerk- vergunningen of een paar centen loon- kwesties worden van den zesden rang, om dat zij in hun tegenwoordigen vorm ver bitteren en geen enkel perspectief bieden. Laten onze leiders in de Katlh. organisa ties den moed hebben om het broddelwerk te beëindigen en een aanvang tc maker, met den bouw van een nieuwe orde. Zij doen een Gode welgevallig werk. Duizendtallen wachten op hen. M. A, 's-Bosch. Nederlandsche pelgrims te Rome. Onze correspondent te Rome seint: Dinsdag is alhier een Hollandsche pel grimstocht aangekomen, samengesteld uit een groep handelsreizigers en een groep leden der Katholieke Sociale Actie. De pelgrims zullen een dezer dagen door den Paus ontvangen worden, Rondom het 200 schilderachtig gelegen „Dennenheuvel" is men thans druk bezig aan de voorbereidende werkzaamheden voor de stichting, welke er eerlang moet verrijzen, n.l. het kinderhuis met rectoraat van het St. Jo- sephsgesticht, thans aan het Spaarne, alhier, gevestigd. De villa „Dennenheuvel" is reeds voorloopig tot klooster ingericht en er ver blijven een drietal Eerw. Zusters. Hoe schoon de omgeving er ook is, bij „Dennenheuvel" is het thans minder prettig van wege den chaos, die er natuurlijk aan ieder graafwerk verbonden is. De werklieden zijn druk bezig met de fundeeringswerken. Half Juli is men met het werk begonnen, dus men begrijpt, dat er nog niets te zien is. Men hoopt echter, het werk tegen den winter on der de kap te bebben. Het kinderhuis wordt door een verbindings gang met het rectoraat verbonden. Het staat echter geheel los van het klooster.Het gebouw wordt 46 bij 18,5 M. De voorgevel komt aan den Dennenweg. Beneden komen de eetzaal recreatiezaal, keuken en spreekkamers. Bo ven worden gevestigd drie slaapzalen, linnen kamer, badkamer en ziekenkamer. Ook de voorloopige kapel komt boven in het kinder huis. De eigenlijke kapel komt later in het klooster, maar dit is nog verre toekomstmu ziek. Het huis is gebaseerd op een ruimte voor ongeveer 140 kinderen. Door uitbreiding is het natuurlijk altijd mogelijk, meerdere kin deren op te nemen, zoo de noodzakelijkheid daartoe blijkt. Architect van het werk is de heer A. J Prinsenberg, aannemer de fa. Metselaar en Zn., opzichter de heer F. J. Bakker. Omtrent den aanleg van een kerkhof en het bouwen van een kapel is nog niets naders te vermeiden. De plannen verkeeren nog slechts in een voorloopig stadium. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulppost kantoren over de maand Augustus 1923. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 223.348.91 (hieronder 123 formu lieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 370 formulieren ad 1 in spaar bankzegels van 1 cent, schoolsparen) en terugbetaald 228.885.99.Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 5.537.08. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 201. Door tusschenltomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldibockjes inge schreven nominaal 650, en afgeschreven nominaal 12400. Derhalve minder in- dan afgeschreven 11750. Het aantal nieuw uit gegeven staatsschuldbockjes bedroeg 2. De Kamer van Koophandel herinnert de ingeschrevenen in het Handelsregister aan de, bijeenkomst op Donderdag 13 September a.s..' des avonds te 6 uur, in Café ..De Kroon", Groote Markt, Haarlem,, waar door de hee- ren S. A. Maas, Den Haag en Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Amsterdam, hel onderwerp: Ver bindend verklaren der collectieve arbeidsover eenkomsten, behandeld zal worden. voor het laatste Concert in den Hout, te ge ven door de Haarl. Orkestvercenigmg, onder leiding van Willem Knikker, op Donderdag 13 September, 8 uur. Het bevat op verzoek Framscbe en Italiaan sch: muziek. I. 1. Marc.he hongroise (Damnation de Faust) H. Berlioz. 2. Ouverture „Mignon". A. Thomas. 3. „Svlvia". Ballet, L. Délibes. t. Grande Faniaisde d'e l'Opéra „Samson el Daiila", C. Saint-Saëns. II. 5. Fantasie dell'opera „11 Travatore", G. Verdi. 6. Fragment! dell'opera „Cavalleria Rusli- cana", P. Mascagni. 7. Ouverture dell'opera „Guglielroo Teil", G. Rossini. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Nederlandsche Credietbank en van de Mij. tot Exploitatie van" cnroerëndc goede ren „Nederland", beide alhier, In het Douchebad'huis aan het Leidsche- piein zijn in cle afgeloopen week 548 baden genomen, in dat aan dien Koudsnhorn 303 en in dat aan 'den Schotersingel 680. Voor de Scholen in Denemarken S. v. L. 1.50. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wet houders der Gemeente Schoten dat het ver zoek van J. van Schaik, om vergunning tot het inrichten van een smederij, in het per ceel aan de Kloosterstraat no. 66, kadastraal bekend in Sectie B, no. 4876, der gemeente Schoten door hen is ingewilligd. Tegen J. H. S„ 18 jaar koopman, wordt door de politie proces-verbaal opgemaakt in zake het vervoeren van een kalf op een noodcloos pijnlijke en kwellende wijze, n.l. in een mandje. De voorbereidende werkzaamheden voor de verbreeding van de Zandersbrug (de brug over de Nieuwe Gracht nabij den Kouden- horn) zijn, naar we vernemen, thans zoover gevorderd, dat de aanbesteding binnenkort te gemoet kan gezien worden. Tot waarnemend gemeente-vroedvrouw te Wormer is benoemd onze stadgenoote mej. Wilh. Harbregt. Bij aanbesteding is de verbouwing van het „Meubelhuis", Badhuisstraat 9, opgedragen aan den aannemer J. G. Noë. Op Donderdag 13 September a.s. geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging haar laatste avondconcert in dit seizoen in de stadstent in den Hout. Hiermede zijn dan alle con certen in dit seizoen in de stadstent afgeloo pen. B. en W. stellen voor, met de Coöp. Wo- ningbouwvereeniging „Eigen Woning" eenige ruiling van grond aan te gaan, terwijl zij een bedrag van 37,460 anvragen voor het uitvoeren van werken op dien grond aan de Leidschevaart. De heer J. Joosten stelt voor, in het ontwerp-besluit tot het verleenen van bouw- voorscbotten aan de woningbouwvereeni- gingen „Bloemhof" „Onze Woning" en „Zorg vliet" bij de woorden „Burgemeester en Wethouders" te wijzigen in „de Raad." Staten van dat gewest. Thans maakt hij deel uit van het college van B. en W. in de stad, waar Dagobert de eerste christenka pel stichtte. Ingevolge ministerieel besluit zal met October a.s. de stoomtramdienst Velsen Aukmaar opgeheven worden, naar we verne men. Van een electrificatie van de lijn Haar lemVelsen valt nog niets te zeggen. Naar wij vernemen is de verdeeling der functies van de wethouders, na de jongste verkiezing nog niet definitief geregeld, Voor loopig blijft de oude regeling gehandhaafd, DirectieMr. Th. WESTERWOUDT. Onze oud-stadgenoot, de heer H. Smul ders, is benoemd tot wethouder van de gc- meente Utrecht. In „De Volkskrant" schrijft een oud- Haarlemmer naar aanleiding daarvan, eeni ge herinneringen, waaraan wij het volgende ontleenen' Nu wederom een der mannen voortge komen uit onze Arbeidersbeweging geko zen is voor een verantwoordeijke positie als het wethouderschap van Utrecht, is het interessant eenige bijzonderheden te verne men uit dit leven van de schaafbank tot den wethouderszetel. 't Is dit jaar 20 jaren geleden, dat Smul ders in zijn geboortestad Haarlem wat meer naar voren trad. In Maart 1903 deed het bestuur der Haarlemsche afdeeling van den R. K. Volksbond een oproep om te komen tot de oprichting van een propagandaclub. Drie menschen (tres faciunt colegium!) gaven aan dien oproep gehoor: Smulders, een oud-zouaaf. Moet geheelen en schrij ver dezes. Smulders vindt het zeker een aardige herinnering, wanneer we nog een enkel woord van dien goeden ouden heer Moet zeggen. Hij droeg altijd het vaandel van de oud-zouaven-broederschap. De da den van de zouaven waren groot, ergo, de zouaven kregen een groot vaandel. Nu js Moet (want hij leeft nog) een heel klein mannetje, die vrijwel permanent liep te transpireeren als hij zijn vaandel torste. Vandaar kwam waarschijnlijk het in onze toenmalige kringen bekende gezegde: „Hou moed. Moet!" De propagandaclub St. Nicasius van Hec- ze naar een der Gorkumsche martelaren (uit het Haarlemsche Franciscanerklooster) werd opgericht en Smulders werd voorzit ter. Eiken Vrijdagavond om de 14 dagen kwamen wij bijeen. Dat voorzitterschap bracht hem in 't af- deelingsbestuur der Haarlemsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond en vervol gens in het Centraal Bestuur. Inmiddels was hij ook al in de vakbeweging naar vo ren getreden en was hij eerst bestuurder en later voorzitter der afdeeling Haarlem van het voormalige secretariaat van R. K. Timmerlieden, later weer Timmerlieden- bond. Hij kreeg een plaatsje in het hoofdbe stuur van „St. Jozef" en ook daar weer het voorzitterschap plus de redactie van het Bondsorgaan. Onder al die „wederwaardigheden" was het, meenden wij, v/ant we raadplegen thans alleen onze herinneringen, 1908 of 1909 geworden Dat al die belangrijke functies veel eischten is van de jongeren in de beweging lang niet genoeg bekend. In Augustus 1913 werd hij tot bezoldigd bestuurder van den Timmerliedenbond ge kozen. Reeds vroeg trad hij in de kiesvereeni- ging naar voren als woordvoerder en reeds in 1906 werd hij candidaat gesteld voor den Raad. Misschien zegt het Haarlemsche ge meentearchief, dat het wat later was, docli wij citeeren alweer uit het hoofd. Nooit vergeten wij den avond op het stadhuis bij het stembureau, toen we ervoeren, dat hij precies 9 stemmen te kort kwam tegen een liberaal. Hij stond toen in het „beste" dis trict, met veel Roomsche kiezers. Uit deze kleine bijdrage tot de Haarlem sche politieke geschiedenis moge blijken, en wij mogen er misschien met oud-Haar- lemschen werkers-trots op wijzen, dat in de Spaarneslad vijftien, zeventien jaar ge leden al zeer ernstig aan arbeiderscandida- turen werd gedacht. Nadien is Smulders nog meermalen can didaat geweest voor den raad. Helaas nooit met succes. Hij was enkele jaren zoo'n beetje „eeuwige candidaat." Dat was voor zijn persoon niet zoo heel prettig, maar het aantal geschikte arbeiders was helaas ge ring. En men kwam altijd weer bij hem. Wij zouden nog meer bijzonderheden kunnen verhalen uit zijn politieke loop baan, zooals b.v. van een interview als raadscandidaat aan den voet van zijn stei ger-ladder, maar dan wordt het toch te lang. Omtrent zijn verder leven kan nog wor den vermeld, dat hij in 1913 naar Utrecht vertrok, om daar te wonen als voorzitter van den Timmerliedenbond, die later op ging in den Bouwvakbond. Ten aanzien van zijn werkzaamheden daar behooren wij niet tot de ingewijden, waarom wij zwijgen. In 1915 werd Smulders gekozen tot 2de secretaris van het R. K. Vakbureau en ging hij begin 1918 in bezoldigden dienst van dit lichaam. Hij verkreeg daarbij de leiding over de aangelegenheden betreffende de Vak jeugdorganisatie. De diverse moeilijkheden op het terrein van de Vakjeugdorganisatie en de positie van het Vakbureau, waren oorzaak, dat breede ontplooiing in dat werk oorspronke lijk niet mogelijk was. Op het Jeugdcongres in Augustus 1922 in Den Haag. hield Smulders een belang rijke inleiding over Vakorganisatie en Jeugdorganisatie. In 1919 werd hij gekozen tot lid van den Raad van Utrecht en van de Provinciale doch het is niet onmogelijk dat er een ver andering wordt aangebracht. DE SCHOOL OP „DENNENHEUVEL" Maandagavond vergaderde de voltallige ge meenteraad ter verdere behandeling van de scholenkwestie op „Dennenheuvel". De VOORZITTER doet voorlezing van het gewijzigde voorstel, gisteren door ons gepubliceerd. De heer OTTO dankt voor de aanbieding van het nieuwe concept, dat een werkelijk principieele verandering bevat, alsmede voor de breedere toelichting. Toch meent spr„ dat dit voorstel niet kan worden aan genomen. De tekst van het schoolbestuur bevat juist het bezwaar van spr. De toe lichting bevat niets nieuws. Spr. betoogt, dat de toelichting eenigszins langs de kwestie heengaat. Spr. zegt dan, dat B. en W. veel te laat met dit stuk gekomen zijn, wat spr. afkeurt. Het is onmogelijk voor den raad geweest, zich in dit stuk in te werken. Spr. is het onmogelijk geweest, in kort bestek schrif telijk zijn bezwaar uiteen te zetten Spr. vervolgt dan, dat het St. Jozefs gesticht van plan is, groote instellingen op „Dennenheuvel" te scheppen, o. a. de school. Dat is toe te juichen, maar het gaat hier alleen om de toepassing van de wet. Door dit verzoek wordt een groot offer van de gemeentekas verlangd. De wet bepaalt alleen, dat wanneer cwders bepaald onderwijs voor hn kinderen verlangen (minstens 40 kinderen), het ge meentebestuur hun daarin tegemoet moet komen. De gemeente bepaalt echter de wijze, waarin die tegemoetkoming moet bestaan. De stukken, overgelegd op grond van art. 73 der L. O.-wet, zijn redelijk voldoende. Spr. is het niet geheel eens met de verklaring der ouders; zij moeten ver klaren, dat de kinderen de school zullen bezoeken. Ook de verklaring omtrent de inrichting der school voldoet spr. niet. Hij zet uiteen, dat het een vrij dure school zal worden. Het bestuur is niet aangesloten bij de commissie van beroep, wat de wet ver langt. Dit alles acht spr. echter onderge schikte redenen. Is de gemeente gehouden aan het ver zoek te voldoen. Spr. haalt een brief van pastoor Willenborg aan van December 1,1., waarin deze zegt, dat op grond van al.gc- meene bezuiniging geen nieuwe katholieke schooi moet worden gebouwd; en hij meent, dat volstaan kon worden met onderwijs in een lokaal der openbare school. Voorts zegt spr., dat de raad moet be slissen, of een nieuwe school in deze ge meente noodzakelijk is. Volgens art. 72 der L O.-wet kan verder ook een gebouw ter beschikking van den aanvrager gesteld worden. Snr, betoogt, dat de aanvraag niet vol doet aan de wet. Het schoolbestuur deelt mede, het besluit genomen te hebben, een school te stichten. Welnu, dan moet het dit besluit ook maar uitvoeren. Wil het echter medewerking van het gemeentebestuur, dan moet het een aanvraag richten tot het gemeentebestuur, of dit mede wil werken tot de stichting der school. Nog enkele andere bezwaren brengt spr. naar voren, o. m. dat verstrekking der benoodigde gelden wordt gevraagd, hetgeen nog niet aan de orde is. Spr. zet dan uiteen, dat B. en W. in hun nieuwe nota de principieele kwestie niet gescheiden hebben gehouden van de andere kwestie. Spr. vraagt waarom de verwarring in de stukken bestendigd is. Spr, concludeert ten slotte, dat dc late indiening en de daardoor niet goede be handeling te betreuren valt; de tijd wordt gemist, deze zajk verder te behandelen, daarom moet de aanvrage afgewezen worden. Bij die afwijzing zou echter de mogelijkheid kunnen worden opengesteld tot nieuw overleg. Dit zou dan tot resul taat moeten hebben, dat het schoolbestuur zijn aanvraag wijzigt en in overeenstem ming breryt met art. 72 en de aanhef van art. 73 der L. O.-wet. Spr. dient in dozen geest een concept-voorstel in. De VOORZITTER wil dit concept voor lezen, doch dc heer VAN KESSEL vraagt, of de wil var> den heer Otto de wet van Meden en Perzen is. Spr. wil, dat ook andere leden hun oordcel over deze zaak kunnen zeggen. De VOORZITTER beaamt dit, maar wilde alleen het concept voorlezen. Alzoo geschiedt. De heer VAN KESSEL vraagt zich af, of niet door schrapping der woorden „op het landgoed Dennenheuvel" het voorstel van B. en W. kan worden aangenomen. Dan kunnen onderhandelingen met het school bestuur gevoerd worden en omtrent de keuze van vestiging overleg gepleegd worden. Spreker wijst er op, dat de stichting van instellingen op „Dennenheuvel" niets met het schoolbestuur te maken heeft. Het kerkhof is een parochieele zaak, het kloos ter een zaak eener kloosterorde in Leider dorp. Spr. merkt nog op, dat zooveel ouders een school wenschen en meent, dat de heer Otto meer aan den brief van pastoor Willenborg hecht, dan aan de verklaring dier ouders. Spreker meent, dat de heer Otto deze voorstelling van zaken, om alzoo te trachten, dit voorstel om hals te helpen, niet naar voren had moeten brengen. Wethouder LAAN meent, dat de heer Otto abuis is. Er is een Koninklijk besluit van 31 December 1920, waarin staat, dat de aanvrager bij zijn aanvrage tevens de plaats van vestiging moet opgeven. Misschien ware de aanvrage iets anders in te richten geweest, maar het Dag. Be stuur en de raad moeten toch geen spij kers op laag water zoeken. Spr. meent, dat de raad gerust de gevraagde gelden be schikbaar kan stellen. B. en W. kunnen dan nader overleg plegen omtrent de keuze van vestiging, enz. Spr. meent, dat de houding van het vorige college van B. en W. vrij correct is geweest. De drang om met name de huren van de met Rijkssteun gebouwde huizen te druk ken, wordt steeds sterker. De Nationale Woningraad verzocht aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid om de jaarlijksche rente van de van middenstandsbouwvereenigingen verleende hypothecaire credieten, welke nu 6 procent bedraagt, te verlagen tot b.v. 5 'A pet. Hier door zouden de exploitatiekosten dier mid- denstandswoningbouwvereenigingen aanzien lijk verminderen en de huren kunnen dalen. De afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond heeft een adres aan den Minis ter gericht met verzoek het daarheen le leiden, dat een zoodanig deel ven de bouw- De heer SCHULZ is het in velerlei op- I kosten der met Rijksvoorschotten gebouwde zichten met den heer Otto eens, maar door i woningen als crisisschuld wordt afgeschre- diens conclusie wordt een zaak tegen- ven als noodig is om de huren dier wonin- gehouden, welke er toch komt. Aan tegen- gen te brengen binnen het bereik van dat werking wil spr. niet medewerken. deel der bevolking voor wie zij werden Wat het voorstel van den heer Van Kes- 'gebouwd, sel betreft, deze wil enkele woorden schrap- j Van 11e zijden komt alzoo de aandrang pen uit het verzoek zelf, want die woor- I tot verlaging der huren en men behoeft den staan niet in het voorstel van B. en W. j zich maar te herinneren wat wij over dit Dit voorstel zal dus niet aangenomen kun- j onderwerp schreven om te weten dat ook nen worden. Spr. zou aan het voorstel j wij verlichting der lasten meenen te ont willen toevoegen een clausule, waarin staat I dekken in verlaging van rentestandaard en dat het bestuur de zaak eenigszins vooruit- geloopen is en men daarop voorbehoud maakt. Wethouder VAN NEDERHASSELT merkt op, dat het verzoek volgens het Kon. be sluit van 31 December 1920 geheel overeen komstig de vastgestelde eischen is. De heer NUIJENS meent, dat de heer Otto en andere leden de aanvrage tegen wilen werken. Spr. stelt voor, het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer HOGENBIRK meent, dat het het allerbeste is, dc aanvrage in te willigen. Een enkel lettertje kan er aan mankeeren, maar niet iedereen kent de wet toch zoo precies. De heer OTTO en enkele andere leden re- pliceeren. De heer DE WAAL MALEFIJT zegt, dat nergens zoo'n goedkoop terrein te krijgen is dan juist bij „Dennenheuvel", of men moet op zandgrond gaan bouwen en dan moet de geheele grond voorbereid worden. De heer SCHULZ zegt nog, dat bij den heer Otto en bij geen enkel ander raadslid de bedoeling zal voorzitten de school tegen te werken. De heer OTTO bevestigt dit. Hij wil alleen juiste interpretatie der wet. De heer VAN KESSEL stelt voor, achter het woord verstrekken in te lasschen de woorden „noafhankelijk van de plaats." De heer LUDEN geeft ook een wijziging in overweging. Dit voorstel hield in, dat „de Raad zijn medewerking verleent, om een R. K. school te stichten op een nader te bepalen plaats en wijze." De heer OTTO kan zich hiermee vereeni gen en trekt zijn voorstel in. Hef voorstel van B. en W„ gewijzigd met het amendement van den heer Luden, wordt dan met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. verzochten den Raad, daar op 28 Augustus 1923 reeds 19,870,12 voor werkverschaffing is uitgegeven, en de werk loosheid aanhoudt, het gevoteerde crediet van 20,000, nogmaals met 5000 te ver- hoogen. Aangenomen. Dan gaat de raad in geheime zitting. De wethoudersbenoeming. Door den heer H. J. Braam is aan den voorzitter van den Raad der gemeente Schoten een schrij ven gezonden, waarin hij zegt, dat voor de zooveelste maal weer het bewijs is geleverd, boe de gemeentewet in deze gemeente wordt bc(mis)handeld. Volgens inzender is de wethoudersbenoe ming van den heer Klein onwettig. Er waren dertien stemmende leden, ter wijl op den heer Klein vijf, den heer Algra twee en zes stemmen in blanco waren uit gebracht. „Is vijf de volstrekte meerderheid van dertien?" vraagt de schrijver. Door hem is van deze zaak kennis gegeven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan Ge deputeerde Staten van Noord-Holland en aan de pers. Tot zoover het adres. Wij merken hierbij op dat in meerdere ge meenten ook in Haarlem de blanco stemmen worden afgetrokken van het totaal aantal uitgebrachte stemmen. het nemen van verlies door de regcering op de bouwkosten der woningen. Intusschen wordt de urgentie van het vraagstuk steeds grooter nu allerwege een vermindering van loonen valt waar ie nemen. Een verlaging van de loonen moet nood zakelijk ook een verlaging van de huren met zich medebrengen. Barometerstand: 761. Stilstand. OPGAYE VAN: Een dure grap. Een inwoner dezer ge meente liet hedennacht zijn auto even zon der toezicht aan de Dr. Mezgerslraat slaan. I.ate voorbijgangers hebben die gelegenheid benut om eens een Rral'is rijlocrtje te ma ken. Ver zijn ze cchler met de,n watgen niet gekomen, want toen de vermissing bemerkt werd en er dadelijk aangifte bij de politie werd gedaan, bracht het ingestelde onder- zeek spoedig den wagen terecht. Hel voertuig werd gevonden tegen <lcn muur van het Ku-rhaus. De ongewne rijders waren niet de volle versnelling zooals le aanwiizing was daartegen opgereden en hadden toen zeker genoeg van hun nachtelijk ritje. Voor den eigenaar is het echter een dure geschiedenis, daar de nog nieuwe wagen bij de botsing zeer ernstig beschadigd is. 'I Is nu maar de vraag, wie die late rijders ge weest zijn. Wijkverpleging. Gedurende den va- canlietifd van zuster D. Bronders worden haar werkzaamheden waargenomen door zuster Marie Dékkers. Daar de wijkverpleging heel veel vraagt zulten onze Zandvoortörs aan zuster Dic.na wel een prettige'vacant,ie wenschen. Een gevaarlijke plaats. Op onze kust liggen nog enkele wrakken. Deze liggen wel .in het gebied van liet vrije strand., maar bij het groot aantal baders, dat zich 'daar in zee begeeft, was bol haast vooruit te zeggen, dat er ongelukken zouden ge beuren. Nog dezer dagen heeft een bader zich aan bet wrak van de „Londress". dat ongeveer voor het voormalige theehuis „Bernadettc" ligt, terwijl hij een .batd nam, ernstig bezeerd. Het schip, dat in 1890 gestrand is, heeft men door springstoffen uit den weg, of "ne ver uit zee geruimd, maar de binten van de kiel steken nog dikwijls boven hot zand. Het wrak ligt n.l. in het eerste zwin en bij de veranderingen aan onze kust is bet nu eens onder het zand van de bank bedolven, dan weer bij het verleggen komt het zwarte rcraamtc weer boven. 't Is net iets voor de Zandvoortsche Red dingsbrigade, om bij het begin van een vol gend seizoen ook die gevaarlijke plaats aan te geven. Onze badgasten. Het aantal badgasten dat volgens die- verstrekte fcegivens geduren de het seizoen 1923 alhier heeft vertoeft, be draagt 10.879 tegen 11.006 in het daaraan voorafgaande jaar. Zoo gezien, zou men. als men niel an ders wist, denken, dat de seizoenuitkomsten ook geen groot verschil met de andere jar?- zouden geven. VELSEROORD. Statuten. De „Staatscourant" bevat c? statuten van de Chr. Zangvereeniging „Ho- sannah", alhier. Directeur Post- en Telegraafkantoor. Bij Kon. besluit van 5 September 1923 is met ingang van 16 September 1923 be noemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Meppel, de heer J. H. Bel- graver, thans directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. MedegecleeU door de SPAARNKBANK De Beurs opende heden: iets vaster. V. K. j HED EN 5% Nederland 1919 94'/„ 6Nederland 1923 100'/. 100'/, Oude Vaart 8S 89 dito Gem. Eigendom 78 80 Mij. „Nederland" 137 142 Scheepvaart-Unie 10S 169 Rotlerd. Lloyd 1233/, 126 Holt. Lloyd 8 8'/, Pakctvaart 113 115 Oude Boot 56',. Holt. Sloombcot 20 H. V. A. 4401/ 444 Java Cultuur 346 350 Jurgcns gew. 563,. 59'/, Koloniale Bank 154'., 156 Indische Bank 1181/ 120 Gert. Handel Mij. 127 127'', Kesc. dito 125 127'/, Orion 26 Geconsolideerde 137'/. 136 Kon. Olie 343*/, 343 U. S. Steel 96'/; Marine comm. 8'/, Vorstenlanden 160®. 164'/, Actions id. 154 157 Poerworcdjo 90'/, 94 Oude De'i 294'/s 295 Senembah 267'/ 267 Deli Batavia 322 320 Amsterdam Rubber 157 15S1/, Serbadjadi 301 S'ilau 118 117 Wai Sumatra 122 123 Dordtsche Pelr. 332 335 Southern Rails 343/, 35 Union 138'/, 138'/, Anaconda S2%, 84 Wabash 8'/. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1