pit mmm bestaat uit 8 blapzijden. eeüste blab n Vrijdag 14 September 1923 46ste Jaargang No. 14536 Van het Vaticaan. UIT DEM OMTREK. ZUID-SCHALKWIJK. UITGEEST. SANTPOORT. HEEMSKERK. SASSENHEIM. NOORD WiJKEKHOUT. velsen J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Aan onze Weokabonné's. In sommige buiten-agentschappenf klagen onze agenten er ernstig over, dat de week-abonnementsgelden niet trouw op tijd worden voldaan. Ten dringendste verzoeken wij al onze week-abonné's zooveel mogeliik stipt des Maandags (of indien er een an dere vaste dag is, stipt op dien dag) de week-abonnementsgelden te vol doen. Onze agenten hebben op vele plaatsen, door de groote afstanden, een zware taak. Zij moeten boven dien aan ons regelmatig op vaste tijden 't volle bedrag der abonne mentsgelden afdragen. Redenen te over om te vragen dat men hunne taak niet ipoeilijker make dan noodig is. Wij vertrouwen dat dit billijke verzoek bij al onze abonné's een open oor zal vinden en danken daar voor bij voorbaat. DE ADMINISTRATIE. VOORHOUT. NOORDWIJK. HALFWEG. ZAND VOORT*. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week Per Kwartaal 0.25 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. 'Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel; Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redact tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. REGEERINGSJUBILEUM TE ROME. Men schrijft ons uit Rome: Dezer dagen vierde ook de Nederland- yche kolonie te Rome, tegelijk met het va derland, het regeeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wi'lhelmina. Z. Exc. Mr. van Roijen, Hr. Ms. gezant bij den koning van Italië, bood den leden een feestmaal aan in het groote restaurant op de Pincio. Voor degenen, die verhinderd waren aan te zitten aan dezen feestdisch, hield Z. Ex. een receptie in het gezantschap. De Neder- landsche gezant wijdde door een dronk aan Hare Majesteit de Koningin' in t kort na gaand wat de vijf-en-twintigjarige regeering van Koningin Wilhelmina van Nederland is geweest, Pater Huisman, vertegenwoordiger van het Algemeen Nederlandsch Verbond, in naam der aanwezigen met de woorden en de heitlwenschen van den gezant en voegde er eenige woorden van dankbare erkente lijkheid bij voor de dienstvaardige welwil lendheid van Z, Exc. Mr. van Roven voor de Nederlanders te Rome. Bij afwezigheid van jbr. Van Nispen lot Sevenaer, Hr .Maj. gezant bij den H. Stoel, hield jhr. Quarles van Ufford, gezantschaps secretaris, een welgeslaagde receptie, waar vele geestelijken en leeken bijeen waren. De „Osservatore Romano" had een drie tal correspondenties over de jubileumfeesten van Hare Majesteit de Koningin in den Haag en Amsterdam. £EN ERNSTIG GEVAL VAN PADDEN STOELVERGIFTIGING. Te Vogelenzang heeft zich een ernstig geval van paddestoel vergiftiging voorgedaan, in het gezin van den timmerman J. Bham, aan de Leidschevaart. Zondagavond ge bruikte Bham, een Duitscher. sedert kort te Vogelenzang woonachtig, met zijn vrouw en dochtertje, zooals hij dikwijls deed, een hoeveelheid paddestoelen. Het vier-jarig zoontje vond ze niet lekker en wou ze niet eten. Den volgenden nacht werden de drie personen ongesteld. Gistermorgen 9 uur is de 32-jarige moeder gestorven, en drie uur later het 8-jarilge dochtertje. De man, die ook zeer ongesteld was, is gistermid dag 4 uur naar het diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is, hoewel zorgelijk, iets gunstiger. LISSE. Veling te Lisse, op 11 dezer, onder Di- - rectie van Holland's Bloembollenhuis. E.V.T. Fred. Moore I f 2.50; E.V.T. La Belle Alliance I f 2.10; E.V.T. Rose La Reine top f 2.40; E.V.T. Scarlet Due I f 2.60; E.V.T. Cram. Brillant I f 1.40; E.V.T. King of the Yellow I f 2.20 E.V.T. Diana top f 1.80 E.V.T. Keizerskroon top c 5.10 E.V.T. Witte Due Max I f 1.80 E.V.T. Mon Trésor I f 2.50; E.V.T. Cou leur Cardinal I f 4.20; E.V.T. Prins v. Oos tenrijk top f 3.60; E.V.T. Lady Boreel top i 2.60; E.V.T. Herman Sthlegel I f 1.60; E.V. T. La Matalas I f 3.60; E.V.T. EJeonora I f 1.70; E.V.T. La Reine top f 1.70; E.V.T. Prose rpine I f 6.50; E.V.T. Due de Bérlin f 1.60 D. T. Rubra Max I f 2.40 D. T. Vuurbaak I f 5.— D. T. Murillo I f 2.40 I D. T. Theeroos top f 3.50 D. T. Salvator Rosa I f 3.20 D. T. Lucretia top f 2.30 D. T. Le Matador I 2.60; D.T. El Toreador I f 6.80 D.T; La Candeur top f 2.50 D.T. D.N. Bartigo I 4.10 D.N. Paimled Lady top f 2.1;D.N. Clara Butt I f 1.50 E.N. Bic. Empress I f 5.70 E. N. Ajax Princeps I f 4.E.N. Emperor I 7.10 E.N. Sir Watikin I f 7.90' ;E.N. Gloru of Leiden I f 7.10 E.R. Marconi I f 11.75 E.R. Lady Derby I f 14.25 E.R. Queen of the Pinks I f 14.— E.W. l'lnnocence I f 11.75 E.B. King of the Blue I f 12.50 Cr. Geel top f 2.30. Alle3 per 100 dtuks. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana, d. v. K. van 't Wout en van W. A. Hcykoop. Pe trus Hendricus. z. v. Th. J. Wassenaar en van J. M. Heerens. Antonirus Johannes, z. v. Th. J. Duivenvoorden en van C. Vrijburg. Ondertrouwd: A. Kluppel en Mi van Mars" bergen. C. J. Heuzen en A. A. van der Lans. Gehuwd: J. P. Damen en 0. E. van Dijk; D. Kortekaas en G. Baak. ZUID-SCHALKWIJK VIERT FEEST. De Oranjevereeniging te Zuid-Schalkwijk is herleefd. Nadat zij eenige jaren weinig Can zich had laten hooren, is zij eenige weken geleden herrezen, wel niet uit den dood, maar toch uit een langdurigen slaap, maar toen het leven er weer in was gebla zen hebben bestuur en commissieleden zich zoo geweerd, dat er gisteren een feest is gegeven, dat klonk als een klok en waaraan de 130 leden, die de Vereeniging reeds weer telt, nog lang terug zullen denken. Begonnen werd met kinderfeesten. Be geleid door het orkestje van Haarlem's Har moniekapel, dir. C. v. d. Broek, kwamen een goede 100 kinderen het terrein op en werden daar bezig gehouden met tal van wedstrijden, besloten door een „kinderker- mis". Een aantal geïmproviseerde tentjes, waarin dames uit den omtrek hadden post gevat, waren volgeladen met allerlei heer lijkheden, die de jeugd „koopen" kon, d. w. z. betalen met voor deze gelegenheid geslagen noodgeld. Dat er een echte kermisstemming heerschte, behoeft geen betoog. Des middags hadden verschillende wed strijden plaats om zeer fraaie prijzen. De uitslag was als volgt: Wedstrijd op het losse paard. 1. J. v, Brugge (Z.-Schalkwijk); 2. C. v. d. Berg (Z.- Schalkwijk); 3. L. Schoorl (Haarlem). Ringsteken met de sjees. Dames:, 1. C. Hoenderdos (Haarlem); 2. J. Huybers (Z.- Schalkwijk); 3. C. v. Vliet (Hadrlem). Hee- ren: E. van Lieshout (Z.-Schalkwijk); 2, J. v. Brugge (Z.-Schalkwijk); 3. J. v. Steynen (id.). Rookrit. J. Bpogaard (Z.-Schalkwijk); 2. G. Willemse (id.); 3. J. Hulsbosch (id.); Ringrijden per fiets voor dames: i. M. Willemse (Z.-Schalkwijk); 2. W. Bos (id.); 3. J. v. Schagen {Haarl.meer); 4. J. v. Lies- lout (Z.-Schalkwijk); 5. J. Willemse (id.). Behendigheidswedstrijd voor dames: 1. C. ledel (Haarlem); 2. A. Willemse (Haarle-v- nermeer); 3. J. v. Brugge (Z.-Schalkwijk). Gedurende den middag kwamen tal van autoriteiten een bezoek aan het terrein brengen. Het gemeentebestuur werd ver tegenwoordigd door burgemeester L. H. Simons, de wethouders A. Biesheuvel en .J. W. v. d. Berg, de gemeente-secretaris C, Bergman en de gemeente-opzichter H. A. de Graaff. Op hoogen prijs werd ook gesteld het bezoek van Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout, den oud-burgemeester van Haar- lemmerliede en van den ZeerEerwaarden Heer kapelaan H. A. C. M. Wennen. Al deze heeren voerden in een oogenblik van sa menzijn met het bestuur het woord en wer den door den voorzitter der Oranjevereeni ging, den heer H. N. Hartgerink, beantwoord. De avondfeesten slaagden eveneens voor treffelijk. Het terrein was geheel electrisch verlicht en honderden kwamen uit Haarlem en Heemstede een kijkje nemen. Er* heerschte een uitstekende stemming, die nog verhoogd werd door een uitstekende bios- cope-voorstelling door de filmfabriek „Poly goon" te Haarlem. Dat er ibraaf gedanst werd spreekt van zelf. Met een vuurwerk een ouderwetsche teertonnenbrand tot slot eindigde te één uur des nachts de pret. Jubileumfeesten. Woensdag werden de officieele feesten ingezet met een kerkdienst in de Ned. Hervormde Kerk, waarna de eere- voorzitter van het feestcomité de Edelacht bare heer burgemeester, het openingswoord sprak in hotel „de Ooievaar" voor het comité aldaar aanwezig. Van half twaalf tot half één gaf ons sym- phoniegezelschap een goedgeslaagde muziek uitvoering. Te 1 uur verzamelden zich die leerlingen van de beide bewaar- en lagere scholen en maakten een ommegang met ons fanfare corps door het dorp en daarna naar het teestterrein. De kinderen hadden nauwelijks plaats ge nomen, of een vlieges,kader verscheen boven liet feestterrein, gaf daar schitterende evolu ties te zien en verdween daarna in de richting Amsterdam. Een woerd van dank past hier zeker aan dien Sdhout bij Nacht te Den Hel der, die op verzoek van ons commissielid, de heer C. Hos,welwillend had Beschikt om met liet vliegtuigeskader ons feest op le luisteren. Ook dan heer C. Hos komt een woord van dank toe voor zijn verrassing. De' spelletjes kwamen nu aan de orde, waarvan de uitstag hieronder volgt. Dat de kinderen royaal onthaald werden, 'behoeft geen betoog. Het weer was schitterend en werkte het welslagen van het feest in de hand en bracht ook veel volk op de been. De uitslag der kinderspelen. Meisjes vlagge- tjessteken. Openh. Bewaarschool: le prijs B. Bont; 2e prijs B. Peijs; 3e prijs B. Fortuin; 4e prijs G. Schoehuis. Bijzondere R.-K. Bewaarschool: le prijs E. Duyn; 2e prijs M. Kórtekaas; 3e prijs L. Berk hout; 4e prijs St. Ranzijn; 5e prijs T. Vree burg; 6e prijs J. Sciheerman. Openbare Bewaarschool. Jongens blokjes- rapen: le prijs T. Ivmgma; 2e prijs K. Meijer Dzn.; 3e prijs C. Zaadnoord Ijk; 4e prijs ,1. Twisk. R.-K. Bewaarschool: 1e prijs W. v. d. Eng lvzn.; 2e prijs K. Brandjes Hzn.; 3e prijs Wf Duinmeijer; 4e prijs B. Visbeen; 5e prijs N. Vrouwe Jzn.; 6e prijs G. Zonjee. Openbare Lagere Schoot, le en 2e klasse Meisjes. Balrapen: le prijs M. Balder; 2e prijs C. v. d. Kommer; 3e prijs N. Bijtenhoorn; 4e prijs P. Oosterwal; 5e prijs A. Bus. Bijz. Lagere School, le en 2e klas Jongens Bijzondere Lagere School: le prijs A. Zuur bier; 2e prijs M. Fern; 3e prijs A. Palmboom; 4e prijs A. Frantzen; 5e prijs F. Tromp. Blokjes rapen: le prijs M. Mol; 2e prijs J. Bakker; 3e prijs K. Bijtenhoorn; 4e prijs A. Hauler; 5e prijs C. v. d. Kommer. Bijzondere Lagere School. Blokjes rapen: le prijs N. Knijper; 2e prijs J. Smit; 3e prijs P. Zuurbier; 4e prijs G. v. d. Eng Azn.; 5e prijs G. Buur. Openbare School. 3e en 4e klasse Meisjes. Kaartjes hangen: le prijs J. v. d. Kommer; 2e prijs J. Elmers; 3e prijs F. de Vries; 4e prijs B. Waagmeesler; 5e prijs C. Zaadnoor- 'dijk. Bijzondere School. 3e en 4e klasse Meisjes. Kaartjes hangen: le prijs L. v. d. Eng; 2e prijs M. Waguer; 3e T. Vrouwe; 4e prijs P. Deijle; 5e prijs A. Soheermam. Openbare School. 3e en 4e klasse. Jongiens. Tonkruien: le prijs C. v. Stageren; 2e prijs M. Bak; 3e prijs F. Bak; 4e prijs C. Klaassen; 5e prijs Y. Krom. Bijzondere School. 3e en 4e klassie Jongens. Tonkruien: le prijs P. Winter; 2e prijs Hans Groen; 3e prijs J. Tromp; 4e 'prijs P. Bloed jes; 5e prijs P. Koomen, Openbare School. 5e en 6e klasse Meisjes. Ringsteken op lorries: le prijs D.Wittebrood; 2e prijs T. Bas; 3e prijs M. Gaasbeek; 4e prijs A. Scboehuys; 5e prijs J. v. Staveren. Bijzondere School. 5e en 6e klasse Meisjes. Ringrijden op lorries: le prijs A. Coroelisse; 2e prijs M. TceMng; 3e prijs M. van Tunen; 4e prijs C. van Leeuwen; 5e prijs G. Vonk. Openbare school, 5e, Ge en fe klas jongens. Zakioupen: le pr. J. Bak; 2e pr. H. Terol; 3e pr. J. Hcijmans; 4e pr. S. Peiji; 5e pr. P. Bak. Bijzondere school, 5e, 6e en 7e klasse jon gens: Zakloopencle prijs P. Tromp; 2e pr. W. Jonker, 3e pr. H. van Leeuwen; 4e prijs J. Scheer man; 5 e pr. D. Bakkum. Etalagewedstrijd. Dinsdagavond kwam de Etalage-jury en de Jubileumscommissie in hotel „de Ooievaar" samen, waar de mede- sdeeling zou geschieden en tevens de uitrei king der behaalde prijzen. Vele neringdoen den, welke mededingen in den wedstrijd, warten eveneens aanwezig. t De Eere-voorzitter, 'die Edielacihtb. heer Burgemeester, opende de bijeenkomst, die hier ter plaatse tevens het jubileum sfeest in luidt, bracht een gelukwensch uit op H. M. d'e Koningin, herdacht liet ijveren der Feest commissie, die alles in het werk heeft ge steld om een grootsch feest te organiseeren en hoopt dan ook diait dit feest in alle op zichten moge slagen. De voorzitter der Etalage-commissie spreekt nog zijn groote voldoening ulit over die werkelijk smakelijk en keurig gearran geerde etalages, welke zijn verwachtingen hebben overtroffen. Daarna, doet hij rned'e- deeling dér prijzen. Toegekend is; ,1e pr. A.: H. Twaalfhoven, le pr. B.: H. Zurloh% le pr. C.: P. Starreveid, le pt. D.: fa. Roozen- daal, be pr. E: S. Zoet, 2e pr. A: Pi Kalk man, 2e pr. B: J. Bak, 2e pr. C: J. Ven,is, 2e pr. D: H. Vrouwe, 2e pr. E: Jb. Sluis, 3e pr. A: A. G. Willemse, 3e pr. B: Th. Slecht, 3e pr. C: H. Tromp. 3e pr. D: A. Vermeulen, 3e pr. E: W. J. Klijn. V Verder ontvingen een eervolle vermelding: S. van Thijn, P. de Goed, A. Bont, A. van Eerden, P. van Heijst, N. J. Teijiken, J. Dobber. De prijzen bestondlen uit medailles, toege kend door particulieren e.a. Voorts ontving de lste publieksprijs de heer P. Starreveid met 198 deT 438 uitge brachte stemmen. 2e Publieksprijs fa. J. Roozendaal met 70 v,an die 438 uitgebr. stommen. 3e Publieksprijs H. Zuriohe* mét 53 st. De drie taarten toegewezen aan de eerst getrokken stemimen uit de bus. vielen ten deel aan de wed. J- Twisk, C. P. Vreeburg en A. Voerman-s. Ringrijderii. Alhier had Woensdag dé jaarlijlksche ringrijderij plaats en als bijzon derheid ter gelegenheid van hét 25-jarjge jubi'lé onzer Koningin was er dit jaar een bloemencorso aan verbonden, welke, veel belangstelling trok en waar mooie prijzen aan verbonden waren. Om tien uur was het opstellen op bet Kerkplein en met het kra nige korps Soli Deo Gloria, trok de stoet door ihet dorp. Jammer was echter, dat het noordelijk deel van Santpoort werd verge, ten. De jury voor beoordéelinö voor 't mooist versierde rijtuig bestond uit Mej. Annie Wigman, Haarlem. Vermeer, tuinbaas van Mej. Enschedé, Molenaar, tuinbaas van Mevr. Wuste en J. van Gameren te Veis,en- De eerste prijs zwaar gouden medaille en f 10 in contanten werd toegekend aan S. v. d. Fange; 2e prijs zilveren mcdaiiSe en 7.50 in contanten welke wois geschonken door het Symphonieorkest „Cecilia", werd gewonnen door C. dé Vries; 3e pr. Dames Sehoo te Veisen; 4e pr. door J. Oudendijk te Driehuis en een troostprijs aart dén heer J. Molenkamp. Oim 1 uur werd aan 't ring rijden begonnen, waar 66 paren aan deel namen en na een vjnndigcn kamp, werden de prijzen behaald: le prijs daimes M. Span jaard*, 2e prijs Mej. Wittema-Spanjaard, 3e pr. Mej. Kuiper, 4e pr. Mej. van Riesen. Heeren: le pr. J. Versluis, 2. P Duin, 3. Cor Meijer, 4. H. v. Gam enen. Na afloop was dé Wijman te klein en tot laat bleef mén nog gezellig bijeen. Niet onaardig was door den: voorzitter dér commissie den heer Als een veris gedicht, dat door den aanwezigen werd gezongen en wadr hartelijk om werd ge lachen. Soli Deo Gloria zorgde voor muziek. Het was een recht gezellige dag voor Sant poort. Brand. Aan dén Communicalieweg ten huize van den veehouder H. is reu begin van brand gestuit, veroorzaakt door liet spelen met vuur door kinderen. De water schade is groot er dén diie der brand en be paalt zich in hoofdzaak aan* het in het aan wezige perceel geborgen hooi. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop yan Haarlem heeft benoemd tot geestelijk ad viseur van het Kruisverbond, Maria-Ver- eeniging, de Prop.-club, de R. K. Sport- vereeniging en de Vereen, van Geiten houders, tot Directeur van het Jongens patronaat, de Wel Eerw. Kap. P. Poppen. Jubileums!eest. Nadér meldt men ons: Met Reveille werd dés morgeus 7 uur het feest ingezet. De versiering was eerstdaags Ie voren aangebracht. Te half 9 's morgens heierden de klokken van alle torens, te elf uur had de officieele opening op die Ge dempte Oudé Haven plaals. De voorz. kweet zich uitstekend van zijn taak, waarna dé Eere-voorziiitter der Oranjevereeniging sprak als volgt: Waarde inwoners van Sassenheaim. De jubileumfeesten ter eere van on®e geliefde Koningin zijn zoo iuist dioor den Voorzit ter der Oranjevereeniging geopend. Als Bur gemeester der gemeente weresch ik u van harte een vro olijk feest toe. Laat Sassenheini toonen dat hier ook Neerlandis bloed door die aderen vloeit. Laten we één zijn in vreugde en één in deelname aan alles wat dé Oranjevereeniging ons biedt. Laat geen wanklank worden geboord', opdat Sassen heim haar ouden roem handhaven zal om op recht prettige wijze te kunnen feestvie ren. Laat het weergalmen uit volle borst: „Oranje bovenl" Dan Ixraik een uMbundü gejubel los. ■Hierna bad die onthulling plaats van een monument aan den ingang van het park Rustboff. bestaande uit een monumentale bloemvaas. De Burgern(Tester aanvaardde natnems de gemeente dit geschenk als volgt: Mijnbeer de Voorzitten* en bestuursleden dér Óranjevereendging: „Het was een geluk kige gedachte van uw bestuur een blijvend aandenken te stichten aan de Jubileumfees ten te Sassenheim. waarmede een blijvende hulde wordit gebracht aan onze Koningin. Wij Nederlanders zijn gewoonlijk kalm van aardi, maar als het vreugdevuur een maal ontstoken is, laait het hooger op. Overal wordt feest gevierd en geen won der Immers onze Koningin heeft déor liaai 25-jarig jubileum hét hart 'gewonnen van ieder o rd éiievend Nederlander. Door Onze Koningin is ons volk één. Ook de Sajs- senhcimers zullen zijn en blijven vereerders van Oranje. Als onderpand van trouw wordt dit schoone monument aangeboden aan de Gemeente. Met dankbaarheid wordit het door de Gemeente aanvaard en gaarne de mooisle plaats in de Gemeente gegund. Laten we het jn eere houden als symbool van een heid in ons dorp Sassenheim. „Aan Oranje' staat met gouden letters in het voetstuk op dit fundament, zal Sassenlheïm één Wijven. Van déze plechtigheid is een oorkonde ge schreven, keurig uitgevoerd door zuster Xa- verini van het St. Anniagestlioht alhier, welke in een mooie lijst ten Raadihuize zal worden opgehangen. De prijswinnaars der volksspelen zijn als volgt: Turfrapen: le prijs Mei. P. Goedemans, 2e pr. Fr. Bender, 3e pr. G. Dorsman, 4e pr. M. Kiihn, 5e pr. M. v. Wel Ringrijiden met rijwielen voor jongens van 15is jaar: lste prijs J. Kipping, 2e pr. Chr. Zwetsloot, 3e pr. R. Haver. 4e pr. P- Reeuwijik, 5e pr. J. v. dl Voort Pz. Ringrijderii met paard en tilbury: le prijs S v. d. Geest en M. B. Rrngrok, 2e prijs T. v. d. Eist en B. v. d. Berg, 3e pr. D. den Boer en E. Vos. Deze bad ook de extra prijs voor de versiering. 5e pr. J. Warmerdam en D. Hutsbosch. Hardioopen met hinidiemnssen voor jon gens van 1315 jaair: 1- G. Stoute, 2e pr. J. v. Tol, 3. C. Drost. 4. W. Koning, 5. D. y. Voort Jr. Ringrijden met versierde rijwielen voor Meisjes van 1518 jaar: lste prijs J. IJsselmuiden. 2e Chr. van Rijn, 3e J. v. d. Berg, 4e G. Posthumus, 5e M. v. d. Voort en mooiste versiering Mej. P. van Rijn, extra priis. Muiltjes loopen voor Dames 18 jaar en ouder: le prijs M. Vonk, 2e L. Durieuse, Je M. v. d. Voort, 4e S. Benschop, 5e N. v. d. Hulst Tobetie steken voor heeren 18 jaar en ouder: le prijs P. den Hollander, 2e P- Kiihn, 3e P. Molenaar Bzn., 4e G. Ouwe- hand en 5e C. Staring. Boegsiprietloopen voor heeren 18 jaar en ouder: le prijs N. v. d. Zwaan. 2e P. v; d'. Neut, 3e P. Elstgeest, 4e A. v. d. Voort, 5e B. v. d. Neut. Waterdragen voor Meisjes 18 jaar en ouder: le prijs G. Los. 2e J. Hoogcrvorst, 3e M. Duin, 4e G. Slaring, 5e J. Meier. De eerste dag 'begunstigd door mooi weer is schitterend geslaagd. De verlichting was prachtig. Be Jubileumfeesten. Reeds om 7 uur was 't reveille in het dorp. In dé verschillende kerken werden éérst diensten gehouden en idan kwam dé officieele opening door dén voorzitter der Qirauijevereeniiging, dén heer Bisschop s, waarna dé burgemeester het woord' kreeg. Deze spoorde zijn Sassenhei- mers aan om 'duchtig feest te vieren, maar bij alles den goeden toon te bewaren. Hierna ging de sloet naar den ingang van het park, w-ar de burgemeester een bloe- mienvaas onthulde als geschenk vaar de Oranjevereeniging aan de Gemeente. Door Zuster Xaverun van het St. Annagesliieht Is als •herinnering aan de plaatsing' van dit ge schenk een oorkonde vervaardigd, welke in het Raadhuis zal worden geplaatst. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem beeft benoemd tot geestelijk ad viseur v. d. K. S. A„ den Volksbond, de Hanze, den L. T. B. en de Vereen, van Geitenhouders de Wel Eerw. Kap. A. Boekei, belike ook is benoemd tot Direc teur van bet Jongenspatronaat. De Jubileumfeesten. Woensdag zijn bier de jubileumfeesten ingezet met een kinderfeest der verschillende scholen.. Nadat des mid dags om half één ons kranig R.-K. Muziek gezelschap „St. Jeanne d'Arc" de kinderen der scholen van „De Voorzienigheid" was gaan afhalen en nadat zich de kinderen der Open bare, Christelijke en St. Jozefschool bij dén stoet hadden aangesloten, ping het in optocht naar het feestterrein. Daar aangekomen wer den de kindéren onthaald op bruidsuikers en limonade, waarna de verschillende wedstrij den begonnen. Er werdén verschillende spel letjes gedaan. Wij noemen o. m. knikkertjes dragen, muiltje loopen, blokjes rapen, hard- lpopen voor meisjes, blaasslaan, naar dén trein, hardloopen met hindernissen en ring- werpen voor jongens.Wat w:as diat een drukte op 'het feestterrein, die honderden kleinen met hun vergenoegde gezichten. Nadat een be paalde groep aan een spelletje bad deelgeno men, ging 'het naar d'en draaimolen en moch ten allen gratis draaien, terwijl ook eenige oliebollen, en een reep chocolade werden ge geven. Het is ondoenlijk om al dte prijswin naars le vernielden, genoeg zij dat voor el- ken wedstrijd een 8-tul prijzen waren beschik baar gesteld en dal ten overvloede elk kind aan een lontbolia zonder nieten mocht deel nemen, zocdat ieder walt ontving. Een woord van hulde zij hier gebracht aan de dames onderwijzeressen en de heeren on derwijzers der verschillende scholen, voor de uitstekende wijze, waarop alles was georgani seerd. Het is vooral aan hunne leiding te clanken, dat dit feest zoo uitstekend is ge slaagd.' Ook het bestuur der Oranjevereeni ging, voor zoover tegenwoordig,, hielp alles regelen. Hun ook een woord van dank. Jubileumfeesten. Precies half twee re den de versierde paarden en rijtuigen aan, om gekeurd te worden. De uitslag van deze keuring was, dat de eerste prijs voor de versiering werd toegekend aan Alb. Broek hof en Dora Vuistman, de( 2e prijs aan%C. J. Borst en Elisabeth Borst, de 3e prijs aan C. Duivenvoorde en Cor v. d. Berg. Voor hét dragen van kappen werden de prijzen na loting toegewezen aan Cornelia Bakker Ed„ le prijs en aan Huibje Heemskerk Hd., 2e prijs. Ni erna nam de ringrijderij een aan vang,. waaraan door 34 paren werd deelge nomen. Na een kamp van 6 ritten werden de prijzen gewonnen als volgt: le prijs Adr. v. d. Meer en Corn. v. d. Meer, 2e prijs Henri van Velzen en Bertha Heemskerk, 3e prijs Jac, Aartman en Ali Aartman, 4e prijs Jac. Parlevliet en Annie Lindhout, 5e prijs B. Hoogeveen en Cornelia Hoogeveen, 6e prijs B. Zeestraten en Adr. Warmerdam, 7e prijs M. Kors en Math, de Klerk. Tegelijkertijd hadden op het feestterrein de volksspelen plaats en wel: hardloopen met hindernissen, waarvoor 48 deelnemers waren ingeschreven en boegsprietloopen, waarvoor 32 deelnemers zich hadden aange meld. De prijzen werden gewonnen als volgt: voor hardloopen le prijs P. Brama Pz., 2e prijs W. Zuiderduin, 3e prijs Evert Evers, 4e prijs J. v. d. Slot, 5e prijs P. Scheepma ker, 6e prijs J. v. d. Voort, 7e prijs Ant. Smit en 8e prijs A. Brama. Voor boegspriet loopen werden de prijzen behaald: le prijs J. Broekhof Ez., 2e prijs J. Bakker, 3e prijs A. Zuidervaart, 4e prijs A. Duivenvoorden, 5e prijs C. J. Duivenvoorde Wz„ 6e prijs J. v. d. Slot, 7e prijs M. Heemskerk. Ook werd op hetzelfde terrein blaastrappen en touwtje springen gehouden voor meisjes. Voor blaastrappen waren 30 deelneemsters. De uitslag hiervan was: le prijs Cor v. d. Burg, 2e prijs Lena Kortekaas, 3e prijs Liena van Duin, 4e prijs Neeltje Kortekaas, 5e prijs Marie v. d. Slot, 6e prijs M. v. Denzen, Voor touwtje springen waren 34 deel neemsters ingeschreven. De uitslag hiervan was: le prijs Betje v. d. Berg, 2e prijs Dora Heemskerk, 3e prijs Kaatje v. d. Burg, 4e prijs Mietje Alkemade, 5e prijs Anna v. d. Berg, 6e prijs Anna van Parera. Inmiddels was het den 29 deelnemers aan het vogelschieten gelukt, den vogel van zijn hoog standpunt te doen tuimelen. Het was dit jaar een taaie! De eerste prijs (romp) was voor J. Duivenvoorde, de 2e prijs (le vleugel) voor P. Meijer Cz., de 3e prijs (2e vleugel) voor M. J. Heemskerk, de 4e prijs (kop) voor Chris Meijland, de 5e prijs (staart) voor J. Meijer Cz. en de 6e prijs (vlag) voor J. Duivenvoorde Jz. Nadat deze verschillende attracties waren afgeloopen, begon de kermispret en allen draaiden en zweefden dat het een lust was. Ruim half acht kwam de wakkere R. K. Muziekvereeniging St. Jean détre met haar kranigen directeur, den heer A, J. Hupkens van Leiden, op de tent om een concert te geven, Eenige fiaaie nummers werden ten beste gegeven en vonden een dankbaar ge hoor. De feestdrukte concentreerde zich nu bij de muziektent, alwaar de uitreiking der prijzen zou plaats hebben. Na wat lang wachten betrad de Burgerva der in zijn volle ambtsgewaad, met de com missie het bordes, dat geplaatst was ge worden voor de firma Christtöanse, en sprak de feestvierende bewoners toe. Na deze hulde-betóoging werd nog een ju- jubileum herdacht, en wel het 25-jarige^ ju bileum van den heer R. van Dijk, voorzitter van de vereeniging „Koninginnedag Wilhel mina". De eere-voorzitter, getooid met zijn ambtsketen, nam wederom het woord en hield een kernachtige toespraak tot den ju bilaris. Al was deze reeds gehuldigd in de Commissie, spr. meende hem, in het open baar ook nog te moeten huldigen, en sprak zijn vreugde uit, dat de heer v. Dijk, steeds met grooten ijver, getracht heeft, de Konin- terend te doen slagen. Met een ovatie aan den heer v. Dijk ein digde deze toespraak. Een luid „hoera! onder de tonen van het muziek-gezelschap werd aangeheven, voor den jubilaris, voor de feestcommissie en ten slotte voor den burgemeester, die alles in het werk stelt, om de aangename stemming er in te houden. Ook bracht de voorzitter een woord van hulde aan de leden van de Vereeniging „Koninginnedag", die moeite noch kosten gespaard heeft, om de jubileumdagen schit terend te do enslagen. Hierna zong het koor Domine Salvam Fac, op een zeer verdienstelijke wijze, evenzoo Ave Maria en Jesu dulcis Memoria. Machtig klonk deze zang over het dorp. Het slot van deze dagen was natuurlijk het vuur werk. Honderden menschen hadden zich begeven naar het terrein van de Geref. Kerk. Al spoedig vlook de le vuurpijl in de lucht, en verdere prachtige stukken vol gende op elkaar, totdat ten slotte het zeld zame vuurwerk eindigde met een „Zij leve." Het geheel gaf een prachtig schouwspel. Alle lof en hulde voor de feest-commissie is hier zeker op zijn plaats. Voorts vermelden wij nog, dat de voorzit ter, de heer R. v. Dijk, ter gelegenheid van zijn 25-jarig voorzitterschap, een zilver cou vert ontving, wat gepaard ging met een speech van den burgemeester en verdere genoodigden. De prijzen, die beschikbaar waren gesteld voor de winnaars, waren zeer mooi. O.a. bemerkten wij een prachtig eetservies, pen dule, Japansche Theeserviezen, enz. De eere-voorzitter sprak zijn gelukwen- schen uit aan de winnaars, en feliciteerde lien met de behaalde prijzen, en hij hoopte, dat zij nog vele jaren er genoegen van zou den hebben. Tot middernacht duurde de feesten, en wij mogen gei*ust zeggen, dat zij naar ieders genoegen geslaagd zijn. De stemming, die er heerschte, was uiterst gezellig. Jong en oud, alles was in feestdos. Het Jubileumfeest. Nadat Woensdag middag de feesten der kinderen waren afge loopen begaven allen zich naar de kermis in het dorp, om van de verschillende verma kelijkheden te profiteeren. Een groote me nigte menschen bewoog zich ook voor de verschillende winkels welke aan den étalage wedstrijd deelnamen, om naar de werkelijk mooie versiering welke door velen was aangebracht, te kijken. De winkeliers hadden allen hun beste beentje voorgezet en de ju ry had geen gemakkelijk taak om de vier prijzen, welke voor dezen wedstrijd waren uitgeloofd, aan de mooiste of beste étalage toe te kennen. De uitslag was, dat aan den heer G. A. W. Soede, Koek- en Banketbak ker, de lp prijs werd toegekend, de 2e prijs aan den heer C. v. Dam, Rijwielhandel en electriciteitsaanleg, de 3e prijs aan den heer Jac. Uitendaal, fruithandel en de 4e prijs aan mej. Ilendr. v. d. Raadt, sigaren- en si- garettenmagazijn. Reeds vroeg was Donderdagmorgen groot en klein in de weer om het feest voort te zetten, want toen was de eigenlijke groote' feestdag. Om 9 uur voerde Chr. muziekver. „De Harpe Davids" koraalmuziek uit op het plein bij de kerk. Op zeer verdienstelijke wijze werden onder leiding van den directeur, den heer W. van Velsen uit Leiden nummers ten gehoore gebracht. Daarna zong de gemengde Chr. Zangvereeniging „Concordia" een 5-tal mooie zangnumm'ers, n.l. Wilhelmus, Feest lied, Oranjelied, Zij zullen het niet hebben en Geuzenvendel op de thuisreis. Dat deze nummers bij het zeer talrijk publiek insloe gen, bewees wel het telkens luid applaus, dat na elk nummer losbrak. Na afloop hiervan begon de optocht met de versierde rijwielen voorafgegaan door 3 herouten te paard, waarachter een wagen voorstellende een Indianenkamp, welke wa gen vooral veel bekijks had en blijkbaar zeer in den smaak viel. Dan volgde de R.K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" welke er lustig op los blies en verschillende mooie marschen speelde, wat de stemming er voor goed inbracht. Daarachter de Eere-voorzit ter de burgemeester met het bestuur der Oranjevereeniging, waarna de versierde fiet sen. Chr. Zangvereeniging „Concordia," volg de met banier, waarna de kinderen der ver schillende leerscholen, terwijl de muziek van „de Harpe Davids den stoet" sloot. Het was een keurig mooie optocht Nadat een groot gedeelte van het dorp was rondgetrokken werd de stoet bij het kerk plein ontbonden en ging elk zijns weegs. Het eerst was nu aan de beurt ringsteken voor heeren per fiets. Hiervoor waren 48 deelnemers. De le prijs werd behaald door B. Bouwmeester Jz„ de 2e pr. door Henri Pompe, de 3e pr. door J. Heemskerk Dz., de 4e pr. door Jan Nulkes de 5e pr. door Petr. Kaptein Wz. de 6e pr. door Koos Nul kes, 7e pr. Jac. Seisener, 8e prijs Theo Pennings Jz. en 9e pr. W. Seisener, Jammer was het dat van de versiering der heerenfietsen niet meer werk was gemaakt. Het bestuur besloot dan ook. om den len prijs hiervoor uitgeloofd niet toe te kennen. Den tweeden prijs verwierf J. v. Noort Hz. Wat betreft de versiering van damesfiet-' was veel beter verzorgd, en was in een woord af. Wij noemen hier een volledigen automobiel van mej. Ketsy Verschoor, wien dan ook de eerste prijs wordt toegekend, den tweeden prijs verkreeg Mina v. d. Tocht, 3e pr. Huberta van Schooten Pd, en de 4e pr. Greta Smit. Voor ringsteken dames per fiets verwierf den le pr. Neeltje v. Leeuwen, den 2en pr. Helena Duivenvoorde Jd„ den 3en pr. Hu berta van Schooten Pd., den 4en pr. Pietje van Noort L. M .d. 5e pr.a Greta Smit Jd. en den 6en pr. Johanna Haasnoot. Inmiddels werd op het feestterrein ton- knuppelen voor hoofden van gezinnen ge houden. Een zestal tonnen moesten worden stukgegooid. Wat waren ze taai en wat kostte het een inspanning, om den bal uit de tonnen te krijgen. De uitslag hierWan was le ton Jo Denzen en een troostprijs B. Korte kaas en J. v, d. Berg; en 2e ton P. v. d. Zwart en troostprijs V. Turenhout en A. de Winter Azn., 3e ton L. Marijnus en troost- prijsJan Pusschier en Th. Kortekaas; 4e ton J. Duivenvoorde Pz. en troostprijs A. v .d. Niet en W. v. d. Linden; 5e ton M. v. d. Burg Az. en troostprijs Zr. v. d. Burg Pz., en C. Berbee; 6e tonJ. v. d. Berg Czn. en troost prijs Joh. Broekhof en Jh. v. Haastrecht. Diegenen die een ton stuk gooiden, hadden 6 pond spek verdiend, terwijl degenen, die er voor of achter gooiden, een proostprijs kregen bestaande uit 4 pond spek. Elke deelnemer (er waren er 52) ontving boven dien een pond spek, terwijl de winnaars van de eerste en de laatste ton nog elk vijf beste sigaren ontvingen, welwillend hiervoor af gestaan door den heer P. A. Langendijk. Het was inmiddels half 1 geworden en er werd nu gepauseerd tot half 2, waarna de versierde paarden en rijtuigen voor de ring rijderij moesten aantreden om gekeurd te worden. Wordt vervolgd. Hoogovenbedrijf. - Het stooimsclbip „Beng kalis" vain de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland1" vertrok Maandag j.l. van Bona naar IJmuid'en met een lading ijzererts, bestemd voor het hoogovenbedrijf te Velsen. - Barometerstand 9.30 v.m.: 757. Voorifc OPGAYE'VAN: fingspercenlage voor de plaatselijke inkom- sLeiibeta.S'ting voor 1923/24 is bepaald op 5 niet kunnen bevorderen, daar gevreesd wordt dat de toepassing van het beslui t het berei- ken van de geraamde opbrengst 240.000) niet waarborgt, vooral ook. omdat op de be grooting een bedrag van 10.818 voorkomt alis noodnitkeeriiig van et rijk over 1923, dat niet zal worden ontvangen. Gevraagd wordt een hooger percentage vast te stellen. IJMUIDEN. Statuten. De .Staatscourant" bevA de statuten van de Nationale Stoomvis- scherij 'en de Stoomvisscherij-Maatschappij Mercurius, beide alhier. Diefstal. Als verdacht van diefstal vat dekkleeden en tuigen in deze gemeente, is gevankelijk naar Den Haag overgebracht, v. d. K. van Rijnsburg. Burgerlijke stand. Geboren Johannes Martinus, z. van J. P. v. Nassauden Held Franciscus, z. van F. v. d. Ploegv. Kesteren Jannetje d. van G. v. d. Tang Roskam Adriana d. van P. v. d.M3at— Landbergen Johanna, d. van A. Korte kaasv. Alkmaar. Ondertrouwd C. J. Loet en M. P. Prins J. W. P. v. d. Maat, van Noordwijk en M. Prins W. H. v. d. Lalm van Noordwijk en C. v. Wieringen. Overleden Petronella Quirina Oostdam, oud 19 mnd, d. van J. H. Oostdam—Lange- veld. Vertrokken J. L. Janson en gezin naar Noordwijk M. C. de Roode naar Noord wijk J. Kors en gezin naar Noordwijker- houtTh. G. Onderwater naar Noordwij- kerhoutA. J. P. den Held naar Heenvliet J. H. Romijn naar KaatsheuvelL. F. J, Krieger naar Velp L. M. A. M. Koersen naar Velp B. J. A. M. Sondaal naar Velp j H. G. Veldhoven naar Leuven (België) H. S. G. W. Brongersma naar Haarlem J. A. C. Karskens naar Bergen op Zoom J. P. M. J. Bulten naar 'srGravenhage J. A. Oudshoorn naar Alkeniade. Herinnering aan den oorlog. Dezer gen is aangevoerd het bcnoo-iigde materia.*» voor het oprichten vain een grootsch graf monument voor ruim 80 op (le openbare be graafplaats alhier begraven Engelsche ma trozen, diie gedurende den oorlog op de Noordzeekust zijn aangespoeld. Het mid delpunt van liet monument is een hoog stce- nen kruis met grooten voet. Aan het kruis is geen beeld bevestigd, doch een groot zwaard. Om het kruis heen komt voor ieder persoon een kleiner monument, waaro# naam enz. Het geheel wordt omgeven dool een ruime balustrade. Het geheel^ monument wordt uitgevoerd in gele mergelsteen. Onlsmettingsinrrchting. Ter gemeente- secretarie is ingekomen een verzoek van het gemeentebestuur zelf, om op een terrein na bij het zeestrand een ontsmettingsinriehüng te mogen oprichten. Op Woensdag 26 September kunnen hier tegen bezwaren worden ingebracht. Verkooping. Bij de ten overslaan va® hotaris Boerlage gehouden verkooping van de villa De Rietvink aan den Stationsweg alhier, werd deze gekooht door den heer C Maters te Beverwijk voor 17850. DE BELASTING. Ged'. Stalen van Noord-Holland hebben aan het gemeentebestuur bericht, dat rij de goed keuring van het raadsbesluit, waarbij 'hot hef- jL. School alhier verminderd van 89 lot 42. Aangehouden Door den gemeen te-veld wachter die Graaff werd' een wielrijder aan gehouden diie zonder licht reed. Aanvanke lijk gaf hij op Jansen te heelen, doch bij nader verhoor bleek hij te zijn. G. uil Haar lem. De aangehoudene kreeg nu twee ver balen, één voor het rikten zonder licht en één wegens hel, opgeven van een valschen naam. Een dure avond. Benoemd. Onze vroegere plaatsgenoot F. Korver is benoemd tol agent van politie te Zaandam. Onderwijs. Aan mej. J. van der Wal il met ingang van 15 September a.s. eervol ont slag verleend nil. hare betrekking als on. derwijizeres aan de O. L. School alhier. Vroedvrouw. Tot vroedvrouw alhier is bfr noemfd Mej. N. de Bruin te Amsterdam. Onderwijs. Door het openen van dé R. Ki School is bet aantal leerlingen van de O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1