HAARLEM. Het pontje 'van het Zuider-Buiten- Spaarne. Jubileum. Aanbesteding. De asfalteering van den Wagenweg. Personalia. DE HUREN VAN MET VOOR SCHOT GEBOUWDE WONINGEN Aanrijding;. Zelfs daar was iets te vinden. Valschelijk geld geïnd. Hij heeit geen geluk gehad. Midd. Tech. School. BURGERLIJKE STAND VAN ONZE RECHTBANK. R.-K. Volksbond. Hinderwet. Vereeniging tegen het mishandelen van dieren. Kennemer Lyceum. Terug van een Retraite. Commissie voor georganiseerd Overleg. Beethoven-Cyclus-Toonkunst. Nederl. R. K. Tooneelbond. T00NEEL. K. V. „Het Nederlandsch Tooneel." LANDBOUW EN VISSCHERIJ. riet stoompontjc. dat in het Zuider-Bui- tei-Spaarne kom! tegenover de Bakker straat, heeft gisteren in het Noorderspaarne nabij de spoorbrug gevaren. Daarbij was ook de havcn-inspecteur aanwezig. Dit was echter nog niet het officieele proefvaren. Dit, alsmede de aflevering der pont. za! vermoedelijk in den lbop der vol gende week geschieden. Het pontje wordt gemaakt door de fa., Beus. Donderdag herdacht de heer J. A. Zoet den dag, waarop -hij voor 25 jaar als sigaren maker in dienst trad bij de Haariemsche sigarenfabriek der fa. J. C. Hessen en Zn. Deze dag is hem tot een heel blijde ge maakt Donderdag is hij per rijtuig door twee werklieden aigehaald en naar de fa briek gebracht. Daar werd hij allereerst toegesproken door den oudsten zoon van den heer Heessen, die den jubilaris om zijn ijver en arbeidzaamheid prees en memo reerde, dat deze in de verstreken 25 jaar niet minder dan 3.9CO.OOO sigaren gefabri ceerd heeft. Als 'blijk van erkentelijkheid ontving de jubilaris van de firma een prach- tig gouden remoniair-horloge met inscriptie. Ook schonk de firma hem fraaie bloemen. Namens het personeel spraken de hecren A. Apetz en Reube, de laatste namens het personeel van de sorteerderij en plakkerij. Van het geheele personeel kreeg de jubi laris een^fraaie barometer cadeau en een bloemenmand. De oudste leerling van den iubilaris, de beer W. Lodde, gaf hem een barnsteencn pijp ten geschenke. De jubilaris dankte getroHen voor al deze blijken van belangstelling. Het verdere gedeelte van den dag mocht hij in den huisclijken kring doorbrengen, waar het feest natuurlijk verder prettig ge vierd werd. Deze dag zal den jubilaris voor zeker nog "lang als een echt genoeglijke bijblijven. Door den architect Willem Robbers Ie Haarlem. is a arabest eed de afibouw van liet Zuvlersesliieht met Huisvesting voor Ouden van Dagen te Reelofaren'd'sveen. Het wenk i» opgedragen aan den heer Simon Strijk !c Rijpwetering voor de somma van 49550. Hoogste inschrijver was de heer C. J. M. de Froe, te 's-Gravenhage voor f 57.28.". Tengevolge van de asplial [werkzaam heden aan den Wagenweg, die nu op het overgeslagen gedeelte met de rails in vollen gang zijn, n-.ccten de passagiers der tram varna f hoek Hazenaterslaan tot hoek Ko- ringinneweg overstappen. Op deze wijze wordt het verkeer der tram doorgezet. Zaterdag 15 September a.s. hoont de heer P. Cornet. Brouwersstraat no. 141. den dag 1e herdenken, dat hij voor 25 jaar geleden werd aangeslekl als brcggewachier dezer ge meente. Op dien dag zal het voorzeker den ijverigen beambte aan belangstelling cn sympathie niet ontbreken. Op den 17en Senteniber a.s. hooDl de heer P. A. Vester den dag Ie herdenken, dat hij -vóór 40 jaar bii de Werf Conrad als grof- bairkwerker in dienst trad. Door het gemeentebestuur van Haarlem is aan de Regeerir.g een.schrijven gezonden' over de huren van met voorschot gebouwde woningen, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Het is een feit, dat de huren van de in de laatsie jaren met voor-xhot ingevolge de Woningwet gebouwde arbeiderswoningen, onder 'de tegenwoordige omstandigheden veel te hoog zijn. Niemand zal toch willen ontkennen, dat het in het algemeen onmogelijk is van een inkomen van 25.tot 35.pfer week en een hooger inkomen hebben thans do meeste huurders van bedeelde woningen niet. een huur te betalen van 7.tol 9.per week. Het gevolg van dezen toestand is, dat de oninvorderbare huur sterk toeneemt. Zij, die nog zoolang mogelijk hunne verplichting als huurder willen nakomen, gaan tot het ge deeltelijk onderverhuren over, ook al is de inrichting der woning daartoe geenszins ga- schikt. En de besturen der woningbouwver eenigingen zijn hoe noode ook we! ge dwongen om in dien toestand te berusten, omdat zij overtuigd zijn, dat dit nog hel eenige middel is voor de huurders om de te hoogen huur te kunnen betalen.. Dat uit een zedelijk en maatschapelijk oogpunt in een dergelijken toestand nitt mag worden berust spreekt van zelf. Allereerst is echter noodig aanbouw van voldoend aantal woningen, waarvan de huur prijs niet hooger zal mogen zijn dan 4. a 5.per week. Bij de tegenwoordige bouwprijzen is dit resultaat niet te bereiken zond.er steun van overheidswege, een steun die zich niet tot 10 pet. van de exploitatie uitgaven zal kunnen beperken. Bovendien zal de huur der bestaande woningen in het algemeen belangrijk moeten worden verlaagd. Afschrijving van een gedeelte "der bouw kosten komt ons alleszins juist voor. Mocht echter naar de meening van Uwe Excellentie de lijd voor zoodanige afschrijving nog niet zijn gekomen, dan zouden wij met kracht willen aandringen op cene herziening der bijdrage in dien zin, dat de huurprijzen kun nen worden bepaald meer in overeenstem ming met de tegenwoordige waarde der woningen. W oensdagmiddag te ong. 5 uur heeft op het Spaarne, nabij de Turfmarkt een aanrij ding paats gehad tusschen een tram en een" vrachtauto. De laatste stond stil op de rails en kon door een defect niet verder gaan. De trambestuurder bemerkte dit te laat en kon niet tijdig genoeg meer stoppen. Het voorbal- con der tram werd ernstig beschadigd; ceni- ge passagiers bekwamen wondjes door glas scherven. De vrachtauto werd niet bescha digd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft men zich, vermoedelijk met een val- .schen sleutel, toegang verschaft tot het SBasch- en gemakhuisje in den Hout. Ont- ïlreemd is een handnaaimachine en ecnié ®dd. Door de recherche is aangehouden de il-jarige drukker C. W. E., wonende te Utrecht, verdacht van het ontvreemden van twee blanco kwitanties en het valschelijk innen van een bedrag van ongeveer 27, een en ander ten nadeele van het Leger des Heils, alhier. De verdachte heeft bekend. In het voorjaar van dit jaar vertrok de 32- jarige stucadoor C. M., wonende alhier, naar het buitenland, om daar werk te zoeken. Eenigen tijd daarna stak hij van Frankrijk naar Amerika over, in de hoop, daar werk te kunnen vinden. Omdat hij echter niet over voldoende middelen beschikte, bleef het land vac „Uncle Sam" voor hem gesloten. Hij werd weer naar Frankrijk terug gezonden. En nu is hij gisteren weer te Haarlem gear riveerd Een Parijsche politie-agent bracht den man, die geestelijk niet normaal is „eventjes" bij de politie te Haarlem, M. zal weer* in het gezin, waar hij vroeger verbleef worden opgenomen. Verschenen is de 2e druk van het leer plan der Middelbaar Technische School te Haarlem, voor bouwkunde, electrotechniek en scheepsbouwkunde. Ouclerlrouwd: 13 Sept. G. A. Stevenhagen en H. J. Kuiit. H. B. Haneka-mp en M. C. Duineveld. Getrouwd: 13 Sept. Th. Traksel en J. M. Strik. M. v. d. Putten en C. M. Duine veld. P. M. de Mirik en A. S. Zeijlema- ker H. v. d. Werft' en M. Doesburg. J. C. v. d. Kroft cn M. E. Th. Klabou. G. S. v. Bakel en J. C. Bakker. J. Zwart en M. Sievai. C. B. Perk en N. M. Bran denburg. J. Mulder en M. M. Roos. Geboren: 11 Sept. z. van F. E. Groen de Kadi. z. van W. Ch. LastSpoor. 12 Sept. van S. W. PortegiesGermeraad. Overleden: 12 Sept. C. Meiland. 23 jaar, Kamperstiaal. JUBILEUM ETALAGE W. ALPHENAAR. Naar aanleiding van de jubileumfeesten hier ter stede had de algemeene muziek-' handel W. Alphenaar, eene speciale étalage gemaakt. In de étalage was n.l. op zwart fluweel aangebracht van fijne oranje roosjes een notenbalk met noten (de aanvang van het oude Wilhelmus). Wie nu de juiste oplossing van de ge schreven muziek inzond, kon mededingen aan eenige bekroningen, daartoe welwillend door den algemeene muziekhandel W. Alphe naar beschikbaar gesteld. Op verzoek van den heer V/. Alphenaar, werd eene jury geconstitueerd bestaande uit mejuffrouw F. M. C. Visser, als ont werpster van de étalage en de heeren A. van der Velden, musicus, G. A. Luitingh, calli- graaf, F. Kuijken, teekenaar en H. Stinis, voorzitter van de Kruisstraat-Kruisweg ver- ceniging. Deze jury kwam Woensdagavond bijeen ter beoordeeling van de ingekomen oplossingen en had eene lang niet gemakkelijke taak ruim zestig inzendingen moesten beoordeeld worden en van sommige dezer was veel werk gemaakt keurige teekeningen, aller aardig ste gedichten, muziek composities, borduur werken en houtsnijwerk wedijverden onder ling om de bekroningen. Tér beoordeeling hiervan werd door de jury nagegaan de kunstzin van het ingezon- dene, vervolgens de wijze van uitvoering en ten slotte de waarde als reclame middel. De eerste prijs werd toegekend aan den heer Nico Gerharz, Directeur der H.O.V. voor een ingezonden compositie getiteld Wilhelmus, oude toonzetting, voor koor, soli er. orchest, vervolgens werden de bekro ningen toegekend als volgt 2e prijs M. M. Tuijl Schatemaker, 3e pr. J. N. van Donse laar, 4e pr. Mej. Chr. Daudey, 5e pr. J. Bonarius, 6e pr. W. Jr.nsen, 7e pr. Th. van der Erf, 8e pr. F. Halsema, 9e pr. Mej. C. Copini, 10e pr. M. Snsit. Deze bekroningen bestaan uit prachtboek- werken en diverse muziekpartituren met diploma's de diploma's zijn kunstvol uit gevoerd door den heer G. A. Luitingh. Aan nog een twintigtal der beste andere inzendingen zal een diploma met prijs wor den uitgereikt, de bekendmaking hiervan geschiedt bij de Algemeene Muziekhandel W. Alphenaar. Na afloop van hare beoordeelingen, werd" de heer W. Alphenaar bij monde van den voorzitter der Jury, geluk gewenscht piet het welslagen van dezen wedstrijd hij meende hier in te mogen zien de .groote waardeering die men voor het streven van den heer Alphe naar heeft, wij mogen spreken van de familie Alphenaar, daar ieder op zijn manier zich beijvert, het den koopers zoo aangenaam mogelijk te maken. De bekroonde inzendingen zullen van af heden avond ten toon gesteld worden in de étalage van de Algemeene Muziekhandel W. Alphenaar alhier. (Zitting van gisteren.) Van de straat af. De 32-jajrige kleermakersknecht J. M. v. K. uit Tilburg, die reeds dikwijls wegens la-ndlooperij e. d. veroordeeld en opgezon den werd, was sedert eenige maanden weer ontslagen en had in al dien tijd nog geen werk, waarvoor hij verschillende plaatsen afgezworven had, kunnen vinden. Op 15 Augustus j.l. was hij zoo in Zaan dam en wist geen raad meer. Hij stapte toen een sigarenwinkel binnen, en vertelde den eigenaar, na wat praatjes, dat ie van plan was een kistje sigaren mee te nemen, en dat deze dan maar de politie moest op bellen, dan kwam ie ten minste maar weer van de straat of. De winkelier wilde daar toe niet medewerken, maar beklaagde liep toch met een kistje de straat op, waar hij al spoedig aangehouden werd. De officier eischte wegens diefstal 2 maanden gevangenistraf met aftrek van preventief. De verdediger betoogde, hoe deze daad niet begaan was met h^t oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, maar om de aandacht te trekken. Dat was ofschoon geen goed, het eenige middel voor be klaagde en de gevolgen waren voor den eigenaar, die zijn goed weer dadelijk terug ontving, ook van geen beteekenis. Spr. vroeg daarom clementie voor bekl,, die na een korte straf door de reclasseering verder zal kunnen wonden geholpen. Uitspraak op 27 September. Dc man, die stelen moei. D. V. en A. v. E., die na elkander te recht stonden, waren 8 Aug. 's avonds samen uit geweest en nogal tamelijk in de lorum. Ze hadden elkaar op het Spaarne ontmoet en toen ze op den Jansweg ge komen waren, was D. K., 48-jarig los werk man, een perceel aldaar binnengestapt en had er de fiets van mej. E. S. gekaapt. Zoo als hij vertelde, waren ze er verder zoowat de heele stad mee door „gebaviaand" en A. v. E., de tiental jaren jongere collega, had de fiets ook wel eens aan de hand gehad, maar hij beweerde nu, er heelemaal geen erg in gehad te hebben (integenstelling met wat hij voor den rec'hter-commissaris had verklaard), dat D. K. de fiets zou ge stolen hebben, en daU er geen sprake van geweest is, dat ze de fiest verkoopen zou den om de- opbrengst te deelen. Ze werden later aangehouden met de fiets. Tegen D. K. werd door den officier we gens die£st,al 8 maanden geëischt, met aftrek van preventief, die de verdediger, mr. Ali Cohen, wel wat al te veel vond. waarom hij wat lichtere straf vroeg. Beklaagde betoogde daarna pathetisch, dat hij wel stelen moest om te kunnen leven. Hij ha<^ al vier nachten op straat gelegen, en als ie in de gevangenis zat, zeiden ze van Reclasseering wel, dat ie zich tot de Armenraad moest wenden, maar hij kreeg toch nooit uitkeering, en werk vond ie evenmin. Voor bekl. A. v. E., die wegens heling 5 maanden hoorde eischen, pleitte mr. Ali Cohen vrijspraak en onmiddellijke invrij. heidsstellinig, die door de Rechtbank, nadat zij een oogenblik in Raadkamer was ge weest, werd toegestaan, omdat het wettig bewijs niet geleverd was. Uitspraak als boven. De bloembollendiefstal te Heemstede. Gisterenmiddag werd de zaak der gerucht makende bloembollendiefstallen van de iaatste jaren bij de fa. Nelis Zonen te Heemstede, waardoor deze voor ongeveer 15.000 benadeeld moet zijn, voor onze Arrondissements-Rechtbank berecht. Beklaagden waren vooreerst de 38-jarige C. W. en dc 28-jarige P. Z., beiden bijge staan door Mr. Moolenburgh. In 1920 hadden deze beklaagden, die toen beiden in dienst waren bij de fa. Nelis Zonen, zooals zij bekenden, afgesproken een partijtje bollen uit de schuur van hun patroon te ontvreemden. Z. pakte ze in en W„ die een handwagen had, kwam daar mede aan de schuur om ze door Z. te doen opladen, waarna ze naar W.'s woning ver voerd werden en verkocht. Het geldelijk voordeel daarvan had 40 bedragen. De secretaris van den Reciasseeringsraad, de heer W. P. J. Overmeer, verzekerde, dat de Reciasseeringsraad in het begin niet sym pathiek stond tegenover deze menschcn, wier stilzwijgen oorzaak is geweest, dat, al hebben zij zelf maar eens gestolen, anderen steeds daarmede zijn doorgegaan. Echter W., die 24 jaar bij dezêr. patroon in dienst is geweest en daar slechts wegens een Joongcschil is weggegaan, heeft zich verder altijd strikt eerlijk en ijverig be toond, terwijl hij ook verder gunstig be kend staat en een gelukkig gezin bezit. Slechts uit vrees, dat hij zich en zijn ge zin ongelukkig zou maken, heeft hij nooit van de diefstallen gerept, zooals dat ook het geval was met Z„ die inwendig veel geleden heeft, maar evenmin den moed had tot bekennen uit vrees voor den naam van hun beider gezinnen. Beiden zijn in aile opzichten reclassabel en zullen ook hun werk, W. tegenwoordig aan de gasfabriek, Z. bij zijn patroon, kun nen behouden. Omdat zij na den reeds 3 jaren geleden diefstal zich steeds verder eerlijk betoond en berouw gevoeld hebben en vcjor liet ge luk van hun toekomst, vraagt spry voor hen een voorwaardelijke veroordeeling, onder voorwaarde, dat zij langzamerhand de scha de zullen vergoeden. De Officier wijst op de ernstige schending van vertrouwen, die deze beklaagden, die reeds zoo lang bij dezen patroon werkten, hebben gepleegd, door de geregelde dief stallen niet uit te brengen, die zij zelf heb ben uitgelokt, door er het eerst mee te be ginnen, al hebben zij ook verder niet mee gedaan. Hij eischt wegens diefstal door twee ver- eenigde personen 3 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. Mr. J. Moolenburgh acht juridisch den diefstal door twee vereenigde personen niet bewezen en pleit voor Z. voorwaardelijke veroordeeling wegens verduistering en voor W. vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroor deeling. Daarna staat terecht de 29-jarige bloe mistknecht C. J. v. d. A., die als voorman in de schuur der fa. Nelis daaruit op ver schillende tijdstippen gedurende de laatste jaren tot bedragen van duizenden guldens heeft verduisterd, hetgeen beklaagde be kent. De Officier eischt daarvoor 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Mr. Monnik betoogt, dat deze man, over wien de Officier geen rapport van den Re ciasseeringsraad gevraagd heeft, toch niet slechter mag heeten dan de vorige bcklaagr den en vraagt voor hem eveneens een voor waardelijke straf, subs, clementie. De 56-jarige' bloemistknecht H. Cr d. B. uit Haarlem staat daarna terecht als heler, die de -bollen van v. d. A. opkocht, wat bekl. eveneens bekent, en waarvoor de Of ficier 9 maanden met aftrek eischt, terwijl de verdediger, Mr. J. A. P. C. ten Bokker zich aan het oordeel der Rechtbank refe reert. De Iaatste beklaagde is C. J. S,, 50 jaar, tramconducteur tc Bloemendaal, die de bol len weer van d. B. gekocht heeft en daar verder handel in dreef. Bekl. ontkent, in het begin geweten te hebben, dat de bloembollen van diefstal af komstig waren. Later heeft hij dat vermoed en heeft hij, door berouw gedreven, door tusschenkomst van een geestelijke 200 ais schadevergoeding aan de fa. Nelis doen zenden. De Officier houdt rekening met dat ber rouw en eischt tegen bekl., die ook later, zopals hij zegt, onder invloed van drank, toch weer bollen van d. B. gekdtht heeft, 6 maanden met aftrek. Mr. Francois Pauwels uit Amsterdam, protesteerde tegen de handelwijze van den Officier, die ook omtrent dezen beklaagde niet, zooals met de beide eersten het geval was, een rapport van de reclasseering in won. Het gezin van bekl., die 9 kinderen heeft, waarvan het oudste 22-jarige meisje tuber culeus is, terwijl er zoodoende niet de min ste inkomsten zijn, lijdt de grootste ellende. Wanneer bekl. een voorwaardelijke straf krijgt, kan hij misschien weer bij de tram maatschappij, waar hij nu ontslagen is, te rugkomen, zooals uit het reglement blijkt. Pleiter vraagt een straf gelijk aan de preventieve hechtenis of een voorwaarde lijke veroordeeling. De uitspraak in deze zaken is bepaald op Donderdag 27 September te 10 uur des morgens. JUBILEUM. Men schrijft ons De herdenking van het 80-jarig bestaan der af-d. Haarlem mn de Ned. Ver. tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken vindt plaats op Zaterdag 6 October des avonds in den schouwburg Jansweg. De feestrede zal worden uitgesproken door den 'neer H. Ploeg Jr., algemeen secretaris der Ned. Ver. oud-secr. der afd. Haarlem, De onderafd. de Geil. Onth.Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" voert op: „Een Misstap", tooneelschets in drie bedrijven, door J. Haarsma Jr. 't Is den schrijver prachtig ge hikt in dit stuk aan te toonen dat door alcoholgebruik de mensch veelal op lager zedelijk peil komt te staan Het stuk is een propaganda voor Geheelonthouding en Rein Leven. Zij die hiervan voorstander zijn, zal het sterk® in hun overtuiging, voor dc jongeren is net stuk een ernstige waarschu wing. Verder verleent het Geh. O-nth. Zangkoor cn „Kunst Adelt", Dir. de heer Joh. Keja zijn medewerking. Aan dezen herdenkingsavond gaat vooraf een anti-alcohol tentoonstelling. Het reizend drankweer-museum wordt dan van 29 Sept. tot en met 4 Oct. ondergebracht in de zalen van de voormalige sociëteit „Trouw moet blijeken" aan de Gr. Houtstraat hoek Gr. Markt. Zaterdag 29 Sept. des namiddags te 4 uur vindt de officieele opening plaats, daarna is er gelegenheid om de afd. te cornplimcr.- teeren. Te zes uur openstelling vipor het pu bliek, De heer J. Harders, beheerder van het R, D. M. verwacht te Haarlem druk be zoek. In 1922 kwamen ruim 30.000 personen in de verschillende gemeenten de tentoon stelling bezoeken; hiervan waren circa 4500 scholieren van alle leeftijd, doch boven de 12 jaren. Voor een bedrag van 1500 gulden lectuur werd tevens onder de menschcn gebracht. Woensdagavond had in de groote zaal van St.Bavo te 8 u. 'n algemeene ledenvergade ring plaats vari den R. K. Volksbond, afd. Haarlem. De Voorzitter, de heer Castricum, opende op de gewone wijze de vergadering, waarna hij den Secretaris, den heer Keesen, ver- Zocht de notulen van vorige algemeene vergaderingen voor te lezen, welk* onver anderd werden goedgekeurd. Voorzitter deelde hierna mede, dat van het houden van een Triduum was afgezien, in verband metjde H. Missies, die in 5 Haar iemsche parochies binnenkort gehouden Zullen worden. Met een kort woordje, waarin hij aan ver schillende bepalingen van de statuten en het regiement herinnerde, installeerde spr., dan een achttal nieuwe leden, waarna werd me degedeeld, dat bij de volgende algemeene vergadering de heer Spit, vrijgestelde van den metaalbewerkersbond, spreken zal over „de waarde van den arbeid" terwijl in No vember kapelaan Bosch, die oorspronkelijk het Triduum leiden zou, over een gods dienstig onderwerp een lezing houdt. Na voorlezing van een schrijven van de reorganisatie-commissie van den Diocesanen* bond, waaraan een vragenlijst was verbon den, die behandeld worden zou, besprak Voorzitter eerst nog ever, den toestand, in Haarlem geschapen ten opzichte van het werkloosheids-vraagstuk door de maat regelen, door de Regeering uit bezuinigings oogpunt voorgesteld, welke echter door den Haarlemschen Raad nog niet werden aan genomen. Spr. las een adres voor van de Haaflemsche Bestuursdersbond, R. K. Volks bond enz. aan den Raad gezonden, dat de volle instemming van 'de vergadering ver wierf. Ook het woningvraagstuk werd door spr. nog even gereleveerd, in verband met een schrijven van de Federatie om aan de ministers een adres te richten waarin er op wordt aangedrongen, om het den besturen van woningbouwvereenigingen mogelijk te maken, de thans geldende huren der met Rijksvoorschotten gebouwde woningen te verlagen door gedeeltelijke afschrijving der voorschotten als crisisschuld, werd een adres door de afdeeling aan de ministers verzonden, dat evenzeer de instemming der vergadering had. Hierna werd overgegaan tot het bespreken der vragen, door de reorganisatie-commissie gesteld. Vraag 6 gaf aanleiding tot een opmerking omtrent de houding van velé leden der woningbouwverecniging St. Bavo, die als leden van den Bond deze huizen betrokken hebben, maar daarna de organisatie den rug toekeerden. De heer M. L. A. Klein zette hierbij uit een, dat art. 5 van het Reglement van St. Bavo voorschrijft, dat de leden ook lid moe ten zijn van den Volksbond. Bedanken zij voor dit lidmaatschap, dan houden zij auto matisch op, lid der woningbouwvereeniging te .zijn. Wanneer het Bestuur van den Bond zich dus met het Bestuur van St. Bavo in verbinding stellen wil, kunnen deze ontrouwe leden misschien wéér bewogen worden, weer tot de standsorganisatie toe te treden, terwijl zij bij niet voldoen daaraan ontzet worden van hun rechten als leden der woningbouw vereeniging, waardoor zij eenvoudig als huurders zullen worden beschouwd, zonder dat zij op de gestes der vereeniging nog invloed kunnen uitoefenen en zelfs bij even tueel gunstiger woningtoestanden uit deze woningen gezet kunnen worden. Er werd bij het einde der vragenlijst door den heer de Bruijn nog even gesproken over het slechte medeleven van de leden met hun standsorganisatie, dat door spr. geweten wordt aan de instelling van den Bestuurs raad, waar toch al besproken is, wat op de ledéhvergaderingen komt. De voorzitter merkte daartegenover op, dat de Bestuursraad slechts een adviseerend ka rakter heeft, terwijl de algemeene vergade ring de besluiten nemen moet. Bij de rondvraag sprak de heer Klein nog even over het verschil in behandeling, dat de woningbouwvereenigingen ondervonden. St. Bavo moest gratis den grond voor straat- aanleg aan de gemeente afstaan, de kosten voor die overdracht dragen, en meer dan f J00.000.voor den aanleg betalen, ter wijl de gemeente van anderen dien grond kocht voor f 1.per M.2 en de straten gratis aanlegde. Ook wordt nu gjfond, dichter bij de stad voor f 12,verkocht, terwijl f>t. Bavo f 16.50 betaald heeft. Spr. wil daarom het verzoek tot den Raad richten, die gunstiger condities met terug werkende kracht ook op St. Bavo toe te pas sen, waardoor deze haar hurcii aanmerkelijk zal kunnen verlagen. De voorzitter dankte spr. voor zijn. wenk. De heer Botter stelde dan het Bestuur de vraag, waarom de bond niet met zijn vaandel tegenwoordig was geweest bij ae Koninginne-huldiging, waarover ook andere leden het Bestuur hard vielen, en waarover ook buiten de vergaderingen veel blijkt ge klaagd te zijn. De voorzitter verklaarde dan, hoe hij bij de eerste uitnoodiging die hij ontving om in het Centraal Huldigings-Comité en in het Comité van Koninginnedag, in zijn kwali teit als voorzitter van de afd. Haarlem van den R. K. Volksbond zitting te nemen, daar toe eerst niet had willen besluiten, omdat hij aan een grootsch feestbetoon in deze tijden van werkeloosheid en loonsverlaging niet wilde medewerken. Het Bestuur meende echter, dat dit den indruk zou vestigen van anti-koningsgezind heid, waarom spr. wel in die comité's had zitting genomen. Spreker vond echter niet noodig, sliet het vaandel naar Amsterdam te gaan voor de huldiging. Trouwens, wanneer er een re volutie komt en een President het hoofd van den Staat wordt, is dat weer het wettig gezag, dat gehuldigd moet worden, meent spr. De Koningin beteekent volgens spr. voor ons niet hetzelfde als voor de Prote stanten, die haar vereeren als de nazaat van dengene, die Nederland van het Roomsche juk bevrijdde. En dan vond spr. het een paskwil, met het vaandel daar te zijn, wanneer niet een groot getal Volksbonders daarachter ging. Bij de huldiging van Mgr. Callier gingen 25 Volks bonders achter hun vaandel 1 Nadat nog enkele leden hieromtrent hun gemoed gelucht hadden en door den voor zitter met dezelfde argumenten beantwoord waren, vroeg de heer Dekker om 'n openbare vergadering speciaal over dit punt, waartegen over de heer Keesen opmerkt, dat men dan maar hier aanwezig had moeten zijn, om Zijn meening te zeggen. Bij monde van den voorzitter verzekerde het bestuur, gaarne heen te willen gaan, wanneer in zijn leiding geen vertrouwen meer werd gesteld. Met den Chr. groet werd te ruim 10 uur deze vergadering gesloten. Door Burgemeester en Wethouders van Haarlem is bij 'hunne beschikking van heden de beslissing op liet verzoek van de Com manditaire Vennootschap Woninginrichting Jac, Fabel, cm vergunning tot oprichting van een inrichting tot het vervaardigen van meu belen, waarbij electrische beweegkracht zal worden gebezigd tot een gezamenlijk ver mogen van 20 Vs P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen, in een gebouw, staande op 'het terrein aan den Burgwal no. 73, hebben verdaagd, evenals de beslissing op het verzoek van W. C. Kloos, om ver gunning tot uitbreiding van zijne inrichting voor machinale houtbewerking in 't perceel aan de Leidsohe Vaart no. 24 door het daar in bijplaatsen van kracht- en andere werk tuigen. Wij vernemen, dat de Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken het feit, dat zij 50 jaren ge leden gesticht werd, op eenigszins feeste lijke wijze denkt te vieren. Een aantrekkelijk programma is in be werking. Het zal spoedig ook bij adverten tie in dit blad, worden bekend gemaakt. Men meldt ons: Nadat door het belangrijke geschenk van den heer A. Stoop te Bloemendaal. een ge schenk van pl.m. 15.000 M2. terrein naast de N.V. Overdekte Zwem- en Badinrichting „Stoop's Bad", de stichting van het nieuwe schoolgebouw op de terreinen bij den Jn- iianaweg verzekerd was, hebben de plannen daartoe goeden voortgang gemaakt. Door den architect Ed, Cuijpers is een sober en practisch ontwerp gemaakt, dht, door de regeering is goedgekeurd, al zal we gens de bezuiniging, niet hét geheele ge bouw voor Rijkssubsidie in aanmerking ko men. De vereeniging „Kennemer Lyceum", die zich, gesteund door een uit Kennemer ingezetenen, onder eere-voorzitterschap van den burgemeester van Bloemendaal ge vormd comité, reeds groote offers heeft ge troost. Voor de totstandkoming van de school, o.a. door aankoop van aangrenzen de oude terreinen, waardoor een groot com plex verkregen is, zal de extra-kosten voor haar rekening nemen. Met het grondwerk voor het groote ge bouw, dat, behalve alle noodige vaklokalen, bibliotheek, gymnastiek, vergaderzaal, 15 leslokalen zal bevatten, wordt in deze maand begonnen. Het gebouw wordt door Ed. Cuijpers, die ook „Stoop's Bad" bouwde, in denzelfden straat gebouwd, ten N.W. van Stoop's Bad" aan een ontworpen voorplein met twee nieuwe ruime verkeerswegen. Men rekent de school met 1 September 1924 in gebruik te kunnen nemen. De aan de school grenzende speelterreinen zijn reeds gereed en bezaaid. Men schrijft ons: Zoo hebben dan, de leden van het Re traite-fonds „St. Ignatius", afdeeling Haar lem, een Retraite gehouden te Noordwijker- hout, die uitstekend geslaagd mag heeten. Daar gekomen ge,voelde men zich direct thuis, door het hartelijk welkom vati den ZeerEerw. Rector Huf. De retraite was vol tallig. Vijftig Haarlemmers hebben hieraan deelgenomen en 7 deelnemers van andere plaasen, doch het volgend jaar moet deze retraiten voltallig zijn met leden van „St. Ignatius". En dat kan! Ieder iaar neemt het aantal toe. Hoe kan dat ook anders. Vraag het maar eens aan een ieder, die op retraite is geweest. Alleen hebben nu reeds het voornemen gemaakt, om het volgende jaar wederom naar het huis te gaan, waar men zich kan uiten in liefde voor Christus. Want er is geen plaats, waar men zich zoo goed bevestigen kan in het geloof als in een Retraite-huis. Als een buitenstaander eens een kijkje zou kunnen nemen, dan zou hij daar gezien hebben, mannen, bezield met groote godsvrucht, allen bezield met één doel, nl. hun ziel te versterken met de genaden Gods. Hoe heerlijk zijn die dagen geweest. Dagen van gebed! Dagen ook van gezellig heid! Hoe heerlijk was die (gevierde H. Comunie! terwijl de jubelzangen van de Eerw. Zusters de kapel doorklonken. Bij menig stoeren man, blonken tranen van aandoening en van blijdschap in de oogen. Zoo ook bij de Maria-preek, die een ieder zoozeer heeft getroffen! Diep ontroerd was men toen deze schoone Mariapredikatie ge ëindigd wos. Er zijn geen woorden tc vin den, om onze gevoelens te uiten. Ja, inderdaad! Het is voor het bestuur van een Retraite-fonds een heerlijke ge dachte, als een Retraite geslaagd is. En de overtuiging berust bij ieder deelnemer dezer retraite, om propaganda te maken voor dit fonds. Dan zal voorzeker in de komende jaren een Retraite gehouden wor den alleen met leden van „St. Ignatius", In de Kapel is ook een H. Mis gelezen voor de overledenen en voor de oud-retrai- tanten en voor de overleden leden van de Bouwvereeniging „Sint Bavo". Deze Retraite behoort weer tot het ver leden, en bij een leder zullen deze dagen van godsvrucht nog lang in gedachten blij ven, en met het voornemen, het volgend jaar aldaar weer te zijn in het Retraite huis „Sint Clemens". Maandag 10 dezer kwamen de beide Commissies van Overleg voor de Ambtena ren en Werklieden in gecombineerde ver gadering voor de eerste maal bijeen onder leiding van den heer M. A. Reinalda. In zijn welkomstwoord bracht de heer Reinalda hulde aan de werkzaamheden van zijn voorganger, den heer Mr. Bomans, in de oprichting en werking van het Georgani seerd Overleg, waardoor dit instituut zich op zeer bevredigende wijze heeft ontwik keld en deed een beroep op dc medewer king van de leden, om diens arbeid op ge lijke vruchtdragende wijze te kunnen voort zetten in het belang zoowel van de ge meente als van wie in haar dienst arbeiden. Van de zijde der directeuren en der or ganisaties werd die steun gaarne toegezegd en eveneens hulde gebracht aan het werk van den heer Bomans in het Georganiseerd Overleg. In een breede discussie wCrd gehandeld over de regeling van de positie van het per soneel der Zweminrichtingen in verband met het eindigen van het zomer-seizoen. Men kwam tol overeenstemming ten aan zien van enkele punten, welke in het oog zullen worden gevat bij het ontwerpen van een voorstel tot het doen overgaan van een deel van het personeel naar de Personeel- reserve. Voorts bevatte de agenda voorstellen be treffende de positie-regeling en de werktijd regeljng van werklieden aan verschillende bedrijven, welke voor een deel gunstig be- adviseerd zullen worden, terwijl enkele punten tot een volgende vergadering wer den aangehouden. Ten slotte werd een geanimeerde rond vraag gehouden, waarbij er o.a. de aandacht op gevestigd werd, dat in het Jaarverslag onjuist is medegedeeld, dat de heer H. de GrooU als lid van de Afd. Haarlem van den Cent* Ned. Ambt. bond bedankte; zijn uit treden uit het Georganiseerd Overleg hield alleen verband met zijn bedanken al? voor zitter der afdeeling. Door het Capet-Kwartet. Het Bestuur van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst verzoekt ons de aandacht te vestigen op de Beethoven- Cyclus, welke gegeven zal worden in het Gemeentelijk- Concertgebouw „de Vereeni ging" door het beroemde „Capet-Kwartet" op de navolgende data's, Zaterdagavond 17 Nov., Zondagmiddag 18 Nov., Dinsdagavond 20 Nov., Donderdagavond 22 Nov., Zaterdag avond 24 Nov. en Zondagmiddag 25 Novem ber a.s. Alle (17) strijkkwartetten van Beethoven zullen worden uitgevoerd. De abonnementsprijs dezer serie is zéér laag gesteld, terwijl inteckenaren op de „Kamermuziekavonden" van Toonkunst nog oen reductie van 25 pet. op den Beethoven- Cyclus wordt toegestaan. Bovendien zullen de abonnementen niet- persoonlijk zijn. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het concertbureau A. Vernout, Warmoes- straat 10, alwaar de inteekening is openge-, steld. MEDEDEELINGEN RAAD. Ingekomen zijn Een schrijven van den Minister van On-' dcrwijs, Kunsten en Wetenschappen ten ge leide van een afschrift van het Koninklijk Besluit van "14 Augustus 1923, No. 553 tot vernietiging van het Raadsbesluit -van 6 December 1922 No. 15, waarbij Burgemces- ster en Wethouders o.a. werden gemach tigd de Kommiezenhuisjes bij dc Groote' Houtbrug te doen afbreken: de begrooting voor hét jaar 1923 van de Woningstichting „Patrimonium" betreffende resp. het complex van 74 arbeiderswonin gen aan en nabij 'het Brouwersplein en 318 arbeiderswoningen aan en nabij de Zocher- straat; een schrijven van den heer L. J. C. Poppe betreffende het houden van een optocht op 23 September 1923; een voorstel van Mevrouw Maarscha-11 om vóór den a.s. winter over te gaan tot het aanschaffen van penningen voor de electri sche muntmeters; Wordt in handen van B. en W. gesteld om praeadvies. een schrijven van de heeren J. Joosten e.a. tot hét instellen van eene commissie, welke zal worden belast met het onderzoek naar de oorzaak van de in deze gemeente geldende hooge prijzen van brood en melk. •Naar ons' wordt medegedeeld zal op Zon dag 23 September 1923, in het gebouw „St. Bavo", Smedeslraat 23, des namiddags te 2 uur de 10de Algemeene Vergadering worden gehouden. De ageiida vermeldt het volgende: 1. Opening, 2. Notulen, 3. Meded'eelvngen4. Verslag van den peniiingimeesfer over het jaar 1928—23; Benoeming Verificateurs. 5. Jaarverslag van d'cn secretaris, 6. Lezing over tooneel door mevrouw Ellen Russe; 7. Uilrci- k-ing van -beker en medailles; 8. voorstel van bet Bond's-bestuur om voortaan in elk geval de competitie vóór den Vasten te doen ein digen; 9. Voorstel van het Bo-ndsbestuur om de feondisoomtriibutde van 7,50 per jaar op 10 per jaar te brengen, desgewenscht te voldoen in halfjaarlijksche of d'riemaandelijk- se.he termijnen; 10. Voorstel van het Bonds- laestuur om ook voor dit jaar do afdedingen, welke in de com petitie medespeelen, vrij te laten in de keuze van hun stukken; 11. Loting der mededingende afdeelingen betreffende de keuze van een speefdatum. 12. Bestuursver kiezing; 13. Rondvraag; 14. Sluiting. Des morgens om 8J4 uur zal door den ZeerEerw. Heer A. J. Ratte, Rondtetdviseur, in de Kapel der Eerw. Zusters, Koningstraat 20, een H. Mis worden opgedragen. H. H. af gevaardigden wordt verzocht deze H. Mis bij te wonen en ter H. Tafel te naderen. Na de H. Mi 5 gemeenschappelijk- ontbijt in ,.St. Bavo". Des avonds te 8 uur zal door- de kampi oen:, club „Alb. Thijrri" te Haarlem in de groote zaal van „St. Bavo" een feestullvcering gegeven worden vatn ,.De Eikeboom". Vrijdag 14 September aanvang 8 uur geeft de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel", Directeur Dr. Willem Royaards, in den Stadsschouwburg te Haarlem „Tonnen Gouds", klucht in drie bedrijven van Evans en Valentine met Louis Gimberg in de rol van Aubrey Aliington. Verder treden ïn dit stuk op. de dames: Magda Janssens, Anna Sablairolles, Emma Morel, Mien Gosscbalk en de heeren: Oscar Tourniaire, Rienk Brouwer, Alex Hock, Bart Kreeft en Anton van Eisen. Zondag 16 September 8 uur gaat door hetzelfde gezelschap „De Sabijnsche Maag denroof", klucht in 4 bedrijven, door Frans en Paul von Schönthann, waarin optreden de dames: Anna Sablairolles, Jacques Roy- aards-Sandiberg, Sophie de Vries, Mina Bu- derman en de heeren: Hubert la Rocha, Elias van Praag, Oscar Tourniaire, John Gobau, Alex Hoek en Jan Wensma. 5 DE STRIJD TEGEN DE FUSICLADIUM. Ongetwijfeld heeft elke fruitkweeker reeds schade door deze ziekte geleden en zonder bestrijdingsmiddelen zal deze schade onge twijfeld zich nog dikwijls herhalen. Met be sproeien alleen komt men er echter niet; allereerst zullen wij hebben te zorgen voor een rationecle cultuur. 7 Daarbij hebben wij, zoo lezen we in „De Zaaier", voornamelijk op de volgende zaken te letten: 1. Alle zwammen en bacteriën gedijen het ibeste in een vochtige omgeving. Aan weike vruchten ziet men de meeste schurft? Bin nenin de kroon en aan de twijgen welke het dichtst bij de aarde hangen. Hoe hooger in de lucht, hoe beter de vruchten zijn. Daarom hebben wij steeds te zorgen voor lichte kronen. De boom moet aan alle zijden zooveel mogelijk in aanraking zijn met lucht en licht. Eerstens is het noodig dat de vruchtboomen (ook de lage vrijstaande vormen) een stamhoogte hebben van 40 c.M. Verder moeten wij reeds op vrij jeugdigen leeftijd zoodanig snoeien, dat de onderlinge afstand van de gesteltakken voldoende -is.: Veel beter voor den boom en veel ge-- makkelijker voor ons is het steeds jeugdige deelen bij het snoeien te verwijderen. 2. Niet genoeg kan er op gewezen worden.' dat de boomen op een behoorlijken afstand moeten worden geplant. Te dicht planten heeft, voornamelijk op latexen leeftijd, ten gevolge, dat de kronen slecht drogen, waardoor de zwam veel kans krijgt zich snel te ontwikkelen. Welke boomen hebben minder van Fusi- cladium te lijden, oude of jonge? De jonge boomen. In de jeugd fs de afstand ruim ge noeg en genieten alle twijgen volop van lucht en zonneschijn. 3. Het is niet onverschillig, welke onder cultuur men in een fruittuin of boomgaard beoefent. Geheel zonder tusschenteelt is natuurlijk weer uit een ander oo><-unt af te keuren; tusschen struiken en pyramiden is het 't ibest aardbeien en roode bessen te planten. Kruisbessen, zwarte bessen en frambozen maken te veel gewas en behoo- ren niet in een boomgaard met laagstam- vruchtboomen. 4. Moeten wij er rekening mede houden, dat de eene soort meer vatbaar is voor Fusicladium dan de andere. Als meest vatbare peren zijn bekend Beurré Diel, Juttepeer cn Louise Bonne d' Avranches, van de appels o.a. de Cal- ville's. Heibben wij met deze vier punten reke ning gehouden, dan zullen wij ook in staat zijn het verder optreden van den parasiet te beletten door bestrijdingsmiddelen. In den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2