BU ITENLAND BINNENLAND Tweede Blad 14 September 1923 Van Alles en van Overal. KLATERGOUD. GEM. BUETENL. BERICHTEN, Het „Bijkans-Slavenjuk". Gevaarlijke achterlijkheid. De internationale toestand; in Londen blijft men pessimistisch over Italië's houding. Een militaire revolutie in Spanje. De Fransche pers over de rede van Stresemann. Onder de Telegrammen: De Gezantenconferentie zou een oplossing voor het Grieksch-Italiaansche geschil hebben gevonden, waarbij allen zich zouden hebben neergelegd. In Bulgarije zijn verschillende com munistische leiders gearresteerd. Een Spaansche regeeringsverklaring; de regeering wenscht voor de revolutionnairen niet uit den weg te gaan. FEUILLETON 11. DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. Van de Leipziger Messe via de Am- sterdamsche Jubileum-feesten - naar de Utrechtsche Jaarbeurs! 't Is wel een eigen aardige gewaarwording. Als die feesten er nu maar niet tusschen gezeten hadden, die feesten, die je zoo heclemaal in een andere sfeer gebracht heb ben. dan zou de tegenstelling me waar- schijn'ijk nog sterker zijn opgevallen. En toch. Leipzig en Utrecht! Zou er grooter verschil denkbaar zijn? Daar, in heet communistische Saksen, de groote wereldstad met haar mondaine ge doe, haar grootsche openbare gebouwen en haar van klatergoud schitterende lokalen waar men zich amuseert hier, in het kleine koninkrijk, de bescheiden provin cie-hoofdstad met haar smalle straatjes en haar bescheiden ontspanningslokalen. Maar.... beide met haar Jaarbeurs, waarom ik er heengetrokken ben. En dan wil ik maar dadelijk zeggen: In Utrecht is het me het beste bevallen. Zeker, in Leipzig was alles veel groot- scher; zooals het eene groote Jaarbeursge bouw in Utrecht, waren er daar in Leipzig vele. Zeker, in Leipzig waren er op de Messe 12500 deelnemers en hier in Utrecht op de Jaarbeurs zijn er maar 755. Maar In Utrecht worden zaken gedaan in Leipzig was het misère. Dat kon Leipzig nu wel niet helpen, daar Let 't gevolg was van de algemeene ma- I*t»e. var den allerongunstigsten economi- icfen toestand in heel het Duitsche Rijk, maar schuld of geen schuld, de gevolgen waren dezelfde. Er zat geen Schwung in, de machinerie liep stroef, hokte nu en dan zelfs en de «•remming was er gedrukt, niettegenstaande aiies werd gedaan om wat leven in de brou werij te brengen. Neen, dan hier in Utrecht! Ak je hier de vijf verdiepingen van het trasachtige Jaarbeursgebouw doorwandelt en je ziet er al die opgewekte gezichten, dan hoef je niet eens te vragen, of de zaken goed gaan, dan weet je het toch wel, wat het antwoord zal zijn. Niettemin heb ik hier en daar gevraagdik zou toch zeker m'n taak niet goed verricht hebben, door maar alleen op den schijn af te gaan. En wien ik vroeg ik pikte er maar hier en daar op elke verdieping 'n paar uit allen toonden zich best tevreden, niettegenstaande het pas den tweeden dag van de Jaarbeurs was. Hier werden zaken gedaan en daarom was •het toch maar begonnen. Dat er 's-avonds in de stad, buiten de Jaarbeurs om, niet zooveel gelegenheid was om uit te gaan als in Leipzig, mag door een zekere categorie personen betreurd worden, den werkelijk ernstigen zakenman laat dat koud, die gaat niet naar Utrecht om pret te maken, maar om zaken te doen. De histo rische figuur van den Leipziger Messe-On- kel is in Utrecht nog niet bekend. Trouwens, de man heeft nog geen tijd ge had om een historische figuur te worden: De eerste Utrechtsche Jaarbeurs werd eerst in 1917 gehouden de eerste Leipziger Messe al in de 15de eeuw! De eerste Utrechtsche Jaarbeurs werd eerst in 1917 gehouden. Ja, ik herinner me nog die houten huis jes op het Vreeburg en op andere plaatsen in de stad verspreid, waarin de monsterka mers waren gevestigd, en nu een monu mentaal gebouw, reusachtig van afmetingen, dat de trots is van Utrecht. In die zeven jaren is er heel wat gebeurd. De eerste Jaarbeurs was nog maar vrij be scheiden: 690 firma's namen er aan deel. De vier volgende jaren nam het aantal toe, zoodat er in het najaar van 1921 toen er in anderhalf jaar geen beurs geweest was, 1508 waren. Sedert is echter de Jaarbeurs geJ splitst in een voorjaars- en een najaars- beurs, zoodat de getallen der deelnemers niet meer zoo groot zijn, daar de eene firma de voorjaars- de andere de najaars-beurs de voorkeur geeft. Samen waren op de bei de beursen in 1922 1448, in 1923 1460 deel- deelnemers. Er is stage vooruitgang en dat wil heel wat zeggen, in dezen tijd van depressie, in jaren van onrust in het zakenleven. Maar de zakenlui in ons land beginnen meer en meer in te zien, dat het recht van bestaan van de Jaarbeurs niets te maken heeft met het feit of de zaken nu eens flauw gaan (zooals op de 7e Jaarbeurs het geval was we hebben nu de 9e) en dan weer vlot; dat hangt eenvoudig af van de wereld constellatie op allerlei gebied economisch, industrieel, politiek, enz, De Jaarbeurs is er alleen om handel en industrie met elkaar in contact te brengen, wat hier ongetwijfeld heel wat beter gaat, dan door bemiddeling van reizigers. Voor alles geldt dit voor hen, wier producten omvangrijk zijn. Een reiziger van een meubelfabrikant kan zijn klanten nooit anders dan teekeningen voorlegen; hier op de Jaarbeurs ziet de afnemer, die zich de moeite getroost heeft naar Utrecht te reizen, de stukken in natura, wat voor hem ongetwijfeld een voordeel is. Hij vindt hier verschillende fabrieken vertegenwoor digd en kan die, zonddr tijdroovendc reizen naar alle oorden des lands, allemaal in één of twee dagen bezoeken. Dat is het groote voordeel van de Jaar beurs en dat zal haar ook in stand houden, al komen er dan ook wel eens tijden van depressie en van slapte, zooals we die in het najaar van 1922 in Utrecht zagen en dit jaar maar dan op veel grooter schaal en van veel ernstiger aard in Leipzig. Het spreekt vanzelf, dat de ellendige toe stand in Duitschland ook op de Utrechtsche Jaarbeurs van invloed is; de industrie en de handel zitten nog diep in het moeras en de toestanden in verschillende bedrijven zijn nog verre van rooskleurig. Maar kan dat ook anders, wanneer de waarde van het geld in de ons omringende landen zoo onstandvas tig is? Tijdens de vorige Jaarbeurs moest men voor een millioen mark nog 210 be talen en nu.... drie centen! En met de franc, vooral de Belgische, is het ook al niet erg best gesteld in den laatsten tijd. Doe onder zulke omstandigheden maar eens zaken! Dat wil niet zeggen, dat de zaken weer slechter gaan dan het vorige jaar. Integen deel de toestanden zijn voor onze binnen- landrchezakenmenschen beslist beter, maar ze zijn nog steeds niet gefundeerd op een gezonde basis en van een geleidelijke, zich steeds voortzettende verbetering kan dan ook nog niet worden gesproken. In de eer ste plaats werkt remmend het ontbreken van een basis voor prijsberekening, waardoor men steeds in een toestand van twijfel blijft verkeeren. En toch, wien wij er ook naar vroegen, allen verklaarden, dat de toestand veel beter was dan verleden jaar en wij zeggen het den heer Graad van Roggen, den secretaris-gene raal van de jaarbeurs na, die, vóór de ope ning van deze negende jaarbeurs in een bij eenkomst van vertegenwoordigers der pers schuchter waagde de conclusie te trekken: „Het begint te dagen het daglicht is nóg ver. Wij winnen terrein, wij gaan vooruit maar we zijn er nog niet." Dat er vooruitgang is, blijkt ook wel hier uit, dat ditmaal het geheele vaste jaarbeurs gebouw uitverkocht is en er zelfs nog een aantal van de houten gebouwtjes op het Vreeburg in gebruik genomen moesten wor den, en dat er 27 inschrijvers, die tafel vlakte wilden huren, moesten worden afge wezen met de boodschap dat alle beschik bare tafelvlakte uitverkocht was. Bravo! Maar er is nog een blijder reden voor het Jaarbeursbestuur om „Bravo!" te roepen. Na de zesde jaarbeurs heeft de geheele schoen- en leder-industrie zich van de Utrechtsche Beurs afgewend en is zelf te Amsterdam een afzonderlijke schoen- en le der-beurs begonnen. Dat was het jaarbeurs bestuur een ernstige zorg; nietwaar, als er een schaap over de brug isJe kon nooit weten, hoe dit voorbeeld ook de vlucht van andere groepen ten gevolge zou kunnen hebben. En nu? Een groot deel der schoen- en leder-men- schen is weer tot de jaarbeurs teruggekeerd en samen hebben die de helft der vijfde ver dieping van het gebouw betrokken. En als „pièce de resistance" zou ik willen zeggen, prijkt te midden van die leder-groep een inzending van de „Vakschool voor de schoe nen-industrie," uit Waalwijk. De mannen, die hier weer teruggekeerd zijn, zijn de Neder- landsche fabrikanten; de inporteurs van bui- tenlandsche schoen en lederwerk zijn nog in Amsterdam gebleven. Alles bij elkaar genomen, geloof ik wel te mogen constateeren, dat deze negende Jaar beurs een succes zal worden en dat zij het Jaarbeursbestuur en den Raad van beheer, die zoo onverdroten werken aan den bloei van het instituut, kracht en lust zal geven voort te gaan op den met zooveel volharding vervolgden weg, die- ten slotte zal moeten voeren tot ideale toestanden voor onzen han del en onze industrie en dus voor ons ge heele land. ARTHUR TERVOOREN. DE INTERNATIONALE TOESTAND. In twee bijeenkomsten, die bi;na 5 uur geduurd hebben, is Woensdag door den Ge- zantenraad beraadslaagd over de kwestie van Korfoe, met het doel een volkomen overeenstemming te bereiken, die voor al len aannemelijk is. Het was echter noodig voor gisteren weder een vergadering te be leggen. Intusschen leggen de Londensche bladen groote terughouding aan den dag. Men is er zich van bewust, dat krachtige pogingen' worden gedaan om een oplossing te vinden en er is geen verlangen, om- hen, die thans bezig zijn met hetgeen klaarblijkelijk geen gemakkelijke taak is, moeilijkheden in den weg te leggen. Intusschen maken eenige bladen een pas- raad verieden week Vrijdag aan Grieken land gezonden heeft. Daarin wordt gezegd dat de gezantenraad nota neemt van het feit, dat de Italiaansche regeering bevestigt dat de bezetting van Korfoe en naburige eilanden geen ander doel heeft dan voldoe ning te erlangen inzake de eischen die de regeering aan Griekenland heeft gesteld en van het feit, dat deze eischen gedekt wor den door de voorwaarden door den gezan tenraad opgesteld. Griekenland wordt ultgenoodlgd onver wijld tegelijk en afzonderlijk aan de verte genwoordigers der mogendheden te Athene te doen weten dat het de voorgaande voor waarden in hun geheel aanvaardt. In een hoofdartikel brengt de Times de historische incidenten in herinnering uit het verleden tot staving van de stelling dat de bedoeling en de geest van de Engelsdhe politiek nog zijn wat zij waren toen Wellngton en Cast- lereagh zich verzetten tegen de ontwrichting van frankrijk, die Pruisen en de Duitsche staten vroegen. Een keer te meer voelen wij, zegt bet blad, dat onze zaak geen verzamelen van trofeeën is, diplomatieke of andere, maar het herstel van de vreedzame gewoonten in de wereld. De manier kan ons onverschillig laten, waarop dit doel bereikt en verzekerd wordt, zoolang zij slechts niet eenige breuk meebrengt ten opzichte van onze verplich tingen, voortspruitend uit het door ons aan gegane verdrag, of eenige schending van de openbare wet in Europa of eenige verza king van de principes, waaraan wij gehecht zijn. Van dezen geest bezield, hebben wij niet geprotesteerd dat afgeweken is van de interventie van den Volkenbond in de zaak van den moord te Janina hetgeen Mussolini waardeert, zooals hij gisteren in zijn ver klaring tegenover het Italiaansche kabinef zei. Het doel van de Engelsche diplomatie was een vreedzame regeling, voltooid door een internationaal lichaam en langs wettige Wijze. TE BARCELONA KONDIGT DE MILITAIRE PARTIJ DEN STAAT VAN BELEG AF. De gouverneur Primero Derivera heeft een proclamatie uitgevaardigd, waabij hij de regeering beschuldigt het land ten ver- derve te voeren, en aankondigt, dat de mi litaire partij besloten heeft het bewind in handen te nemen en den staat van beleg af te kondigen. Om 4 uur gistermorgen was de telefoon centrale bezet. De stad is rustig. Naar men verwacht zullen de aangekon digde maatregelen onmiddellijk uitgevoerd worden. Het telegram voegt erbij, dat de regeering in allerijl bijeengekomen is. Markies Estella, kapitein-generaal van Barcelona, zou het hoofd van de beweging zijn, die de regeering wil omverwerpen en door een militair bestuur vervangen. DE ENGELSCHE PERS OVER DE ROER-KWESTIE. Naar aanleiding van de bespreking tus schen Stresemann en den Franschen gez&nt zegt de Manchester Guardian, dat het on wettige, gevaarlijke en onpolitieke karakter van de Roerbezetting onveranderd zou blij ven door Duitschland's gedwongen over gave. De maiterieele verliezen en de bittere haat blijven en de kans op betaling is ge ringer dan in Januari. Maar zelfs een ge dwongen overgave ligt nog niet binnen het bereik van Poincaré. Want indien zijn voor- waarden een onvoorwaardelijke overgave inhouden van Duitsch grondgebied of een werkelijke ©economische slavernij van een generatie van Duitschers, zou geen Duitsche regeering deze kunnen accepteeren en blij ven leven. Het doel van Stresemann's besprekingen met den Franschen gezant is om te ontdek ken of de voorwaarden zoodanig zijn, dat ze den Rijksdag kunnen worden voorgelegd. Hij moet de een of andere Fransche con cessie, hoe klein die ook is, kunnen foon.en, maar tot dusver is er geen enkele aanwij zing voor zulk een concessie of eenige aan wijzing van het tijdstip waarop de Fransche troepen zullen worden teruggetrokken. Er zijn slechts zeer weinig memschen, die gelooven dat een terugtrekken waarschijn lijk is, vóór er een poging is gedaan om het Rijnland en misdhien ook de Roer van Duitschland los te maken. Ook laat Poincaré de wereld in het on zekere over het bedrag dat Duitschland moet betalen en in welke spanne tijds. Ten opzichte van al deze dingen zegt hij tot Stresemann: Laat den passieve: tegen stand ophouden en beproef uw goed geluk. Indien Stresemann echter geen beteren waarborg kan krijgen dan deze is het waar schijnlijk, d ait er nooit onderhandelingen zullen komen. Maar verondersteld, men be gint te onderhandelen, wat zal dan de po sitie van Engeland zijn? De bezetting zou nog voortduren en onze bezwaren daar tegen zouden even groot zijn als ooit. De gedwongen aanvaarding van de bezetting door Duiscihland zou haar niet wettigen eri de voorwaarden door de bezettende mo gendheid opgedrongen, zouden geen aan spraak kunnen maken op moreele waarde. Zoolang de bezetting duurt, is een recht vaardige overeenkomst1 onmogelijk en En geland zou met de wetenschap dat Duitsch land door geweld gedwongen was zich neer te leggen bij de bezetting, niet overeen komstig zijn eer kunnen deelnemen aan een overeenkomst, die voortspruit uit een han- deling, die Engeland heeft afgekeurd. Het beste zou derhalve zijn zich onzijdig te houden. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph is van oordcel, dat het aan bod van Stresemann een nieuwe nakoming aanbiedt van-de politiek, die door de ver wachting van de Fransche industrieelen ge ïnspireerd is en dezen zullen druk op Poin- caré uitoefenen, om zijn houding te wijzigen. De correspondent te New-York van het zelfde blad meldt, dat de mogelijkheid van een regeling inzake het herstel, weder het gerucht heeft doen opleven over een inter nationale leening, teneinde de ineenstorting van Duitschland te voorkomen. Wallstreet. noemt 200 millioen pond sterling, die door de voornaamste mogendheden zouden wor den gewaarborgd, waarvan 50 millioen door de Vereenigde Staten en 70 millioen door Engeland. De groote bankiersfirma's, die be reid zouden zijn een syndicaat te vormen vftor de eventueele lecning, geven de moge lijkheid daarvan toe, indien de voorwaarden voldoende drastisch zullen zijn, waaronder een recht op de Duitsche bezittingen, dat de voorkeur zou hebben voo? de vergoedin gen voor het herstel. had hij nog verwondingen opgeloopen, door dien hij uit den trein geworpen was. De spoorwegarts, die terstond aanwezig was, legde een noodverband aan en liet den onbe kende naar het ziekenhuis van Gross-Lich- terveld overbrengen, waar hij kort na aan komst overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De Berlijnsche politie werd ter stond gewaarschuwd en zond, hoewel de plaats, waar de aanslag is geschied niet tot haar district behoort, terstond een aantal re chercheurs, wier onderzoek tot de volgende slotsom leidde: Tusschen den onbekende en zijn twee aanvallers moet zeer hevig gevoch ten zijn. Vermoedelijk is de onbekende in zijn eersten slaap aangevallen, waardoor hij zich niet voldoende kon verweren, en is daarop door de hem met een ijzeren staaf toegebrachte slagen bewusteloos geraakt. Zijn aanvallers hebben hem vervolgens, na dat zij hem van alle sieraden en geldswaar den hadden beroofd, uit den trein geworpen. Bagage is ook niet gevonden, zoodat deze eveneens is geroofd. De aanvallers moeten daarop, kort voordat de trein het station Gross-Beeren binnenliep, uit den trein zijn gesprongen om zich zoo zonder controle te verwijderen. 44 Zij sprak niet graag over Flora. De klein dochter, die van haar vermogen niets had verloren, betaalde wel de kamerhuur voor hare grootmama en het loon voor de juf frouw, maar behield ook overigens alles voor zich en klaagde gedurig in hare brieven, dat zij moeilijk rond kwam. Zürich had zij spoe dig weer verlaten, de griezelige studie in de geneeskunst schokte hare zenuwen zoo, dat zij bang was er krankzinnig van te worden. Zij was een van die op geest en talent koket te wezens, die tot eiken prijs een rol willen spelen in de wereld, die den schijn willen vertoonen van veel denken en diep gaan de wetenschap, maar die voor niets banger zijn dan voor een arbeid, die inspanning en volharding vereischt. Paschen was gekomen. Al weken te voren werd er in den tuin van den dokter druk gewerkt, Bruck had een tuinman uit Leip zig gezonden, die den ouden aanleg van het geheel weer te voorschijn wist te roepen, en dus den tuin maakte tot wat hij vroeger was geweest. Vele handen waren bezig- met graven en planten, er werden plekjes aange wezen, waar beelden zouden staan, die uit Leipzig waren Meegekomen en nu nog in gepakt stonden in de gang. Alle vensters waren al sinds veertien dagen geopend, de kamers werden behangen en geverfd, op het dak werd zelfs een vlaggestok geplaatst. De vriendin van de tante nam eerst weer haren intrek in het prettige huis en zorgde, dat het van den zolder tot den kelder uitge hoond en schoongemaakt. Kathe had hare wandeling geregeld voort gezet. Ook nu, den avond voor het paasch- feest, was zij er nog eenmaal geweest. Nog altijd werd er geplant en gezaaid, de oude taxisgroepen die als kleine wildernissen het terrein hadden misvormd en ontsierd, wa ren gezuiverd en, opgeknapt en vroolijk kwamen de nieuwe steenen beelden tuscshen het groen yoor den dag. In de paden, die de perken doorsneden, lag helder wit zand en in de plaats van de knarsende oude deur was een ijzeren hek gekomen, het priëel van tante was netjes geverfd en achter het huis was een kippenhok getimmerd. En het huis nu werkelijk een kasteeltje het stond daar glanzend en frisch en zoo geestelijk getooid, „of er een bruid in werd gewacht," zei de vriendin van tante lachen de tot Kathe. Het sneeuwwitte katje sloop stil door de gang, in de kamer van tante zongen en tjilpten de kanarievolgels achter prachtige bloeiende planten, die den win ter over in de stad waren bewaard, en de goudvisschen zwommen lustig de ruime kom in het rond dat was immers het gewone leven als van ouds en tante zelve zou van daag nog komen. Zij brachteen gast mee, had de oude vriendin op geheimzinnigen toon gezegd, wie, dat wist zij niet, maar haar was opgedragen de logeerkamer zoo keurig mogelijk in orde te brengen. En toen zij dit zei, had zij trotsch de deur van die kamer geopend en Kathe was in tranen los gebarsten zij moest onwillekeurig denken aan Henriette, die hier had geleden en toch nog eens in haar armen zoo gelukkig, zoo zalig was geweest. En nevens die smarte lijke herinnering rees een nooit gekend ge voel van jaloerschheid in haar op. Wie was het, die zich zoo bij tante had welen "ïn te dringen, die de oude vrouw zoo had inge pakt, dat zij als gast mee komen mocht. De gordijnen met rozen er op en de bloem- hangers waren voor de ramen gebleven, maar de ouderwetsche inrichting had een geheele verandering ondergaan of liever de plaats moeten ruimen voor nieuwe, nette, schoon eenvoudige meubelen, terwijl de oude schilderijen uit „Louise van Voss door eenige fraaie landschappij waren vervangen. De ach zoo wel bekende ruimte was in een vertrouwelijke, lieve kamer veranderd en een aangrenzend kabinet tot slaapvertrek bevorderd. Kathe had dit alles nog eens met door tranen verduisterde oogen overzien, en toen was zij heengegaan naar haar kantoor, om nog enkele brieven te schrijven over zaken. Lenz zou dien avond van een handelsreis terugkeeren; de jeugdige meesteres had nog vrij wat in orde te brengen, eer zij, tijdelijk afgelost, een uitstapje van veertien dagen naar hare pleegouders te Dresden kon gaan doen. Wat was zij vandaag verschrikkelijk ver strooid en in de war! Wat klopte het in haar hoofd en wat kwamen die cijfers en letters allerafschuwelijkst leelijk uit de pen! En daar kwam nu ook nog de juffrouw van mevrouw Urach, met de ledige hengel- mand aan den arm, „omdat zij toch voor de feestdagen een kleinigheid in de stad koopen moest," mevrouw had gedacht, dat het maar een kleinen omweg was naar den molen en haar een brief meegegeven van freule Flora, opdat „de lieve freule Kathe" dien ook eens lezen kon. Suze kreeg dadelijk last, de mand te vul len met een lekker paaschbrood en wat zij verder goeds in de kelder had; maar de DE FRANSCHE PERS OVER DE REDE VOERING VAN STRESEMANN, De bladen zijn algemeen van oordeel, dat de redevoering van Stresemann wel een vooruitgang is bij die, welke hij te Stuttgart gehouden heeft, maar toch te veel punten in het duister laat dan dat zij den toestand van beteekenis zou wijzigen. De bladen be treuren het, dat Stresemann, evenals zijn voorgangers, voortgaat zijn aanbiedingen af hankelijk te maken van de voorafgaande ontruiming van het Roergebied, welke ont ruiming, naar de Matin nogmaals, herinnert, slechts zal geschieden naar gelang van de betaling. L'Oeuvre zegt, dat het goede van Strese mann's redevoering gelegen is in het feit, dat Duitschland niet meer volhardt bij een houding van leege protesten, het hervat de discussie over het eenige vraagstuk waarom het gaat: dat der vergoeding. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Franschen hebben Woensdag bij 3 ambtenaren van den Bergbauverein 30 mil jard mark in beslag genomen, welk bedrag tot uitbetaling van loonen bestemd was en elders nog eens 25 miljard. Te Buehr is 61.400.000 mark aan stedelijk noodgeld in beslag genomen. PRESIDENT COOLIDGE EN EUROPA. De Matin verneemt uit Londen, dat vol gens een telegram uit Washington het be wind van president Coolidge zal weigeren deel te nemen aan een wereld-conferentie over de quaestie der oorlogsschulden, die tot doel zou hebben de betaling der som men, welke aan de Ver. Staten verschuldigd zijn, uit te stellen. Evenwel zouden de Ver. Staten ervoor zijn, dat Amerikaansche ban kiers kredieten verschaffen' aan Duitschland. DE RAMP IN JAPAN, Uit Osaka wordt gemeld, dat een Keizer lijke aanschrijving is verschenen waarin wordt verklaard dat „de aardbeving een nationale ramp is die zonder precedent is." In de aanschrijving wordt een beroep ge daan op de natie om haar krachten tot het uiterste in te spannen en krachtige maatre gelen te nemen ten einde het vertrouwen te herstellen. Tevens wordt er in de aanschrijving de noodzakelijkheid van betoogd om Tokio niet slechts weder op te bouwen, maar het ook verder te ontwikkelen als politiek en economisch middelpunt van het land en hoofdbron van de nationale beschaving. „Tokio" zoo heet het in het rescript „is nog altijd de nationale hoofdstad, al zijn de uiterlijke kenteekenen ervan verdwe nen." Verder wordt meegedeeld, dat een spe ciale organisatie in het leven is geroepen voor het weer tot leven wekken van de na tionale hoofdstad, i Tenslotte doet de Regent een beroep op regeering en volk om gemeenschappelijk te werken tot verlichting van het lijden en d,e onderdrukking der verontrustende ge ruchten en tot het doen herleven van de nationale kracht, DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. De Petit Parisien verneemt uit Konstan- tinopel, dat de geallieerden gisteren de stad Tsjanak en ai haar vestingwerken aan de Turken hebben overgegeven. DE ENGELSCHEN IN TURKIJE. Men neemt aan dat de Engelsche strijd krachten den lsten October Turkije ont ruimd zullen hebben. EEN TREINMOORD IN DUITSCHLAND. Toen gistermorgen te 5.20 de personen trein v803 van Frankfort naar Berlijn een wachthuis op ongeveer 114 K.M. van het station Gross-Beeren passeerde, zag de wachter, dat in een tweede klas-coupé twee mannen over een derde heen lagen en dezen met een staaf sloegen. Hij telefoneerde dit terstond naar het station Gross-Beeren waar men, toen de trein eenige minuten later aankwam dezen doorzocht. Men vond inder daad een afdeeling tweede klasse, die ge heel met bloed was bevlekt, doch overigens was niets aanwezig. Daarop werd de lijn af gezocht en vond men op 1 K.M. voor Gross- Beeren iemand bewusteloos op de rails lig gen, die zwaar mishandeld was. Bovendien brief lag, lang nadat de puffrouw weer naar de stad was, nog onaangeroerd op de schrijf tafel. Mevrouw Urach had Kathe al meerv dan eens de brieven van Flora ter lezing gezon den. Het meisje had dan altijd een gevoel of het papier in de hand brandde, maar óm geen haat te toonen had zij ze altijd gelezen. Ook nu weer was het haar of uit dat sterk gepar fumeerde briefje een vlam zou opstijgen om haar pijn te doen. Een weinig knorrig schqof zij het op zijde, zoodat het onder andere papieren terecht kwam zij zag niet in, waarom zij haar humeur zou beder ven door het lezen van brieven waar zij niets mee te maken had en wier aanmatigen de toon en lichtzinnige geest haar altijd er gerden. De pen werd Weer opgenomen, doch slechts voor een oogenblik. Als naar een beveiligenden talisman greep het meisje naar de viooltjes, die voor haar in een glas ston den en ademde den zoeten geur gretig in; zij ging naar de piano en speelde een een voudige, lieve melodie; zij opende een raam en streelde de duiven, die rustig op de ven sterbank bleven zitten, en vertelde daarbij zich zelve, dat die brief maar een voor wendsel was om een aanval op hare pro visiekamer te kunnen doentoch lag er een betoovering in dat kleine couvert. Het bloed steeg haar naar het hoofd, tot zij eindelijk, als in koortsachtige drift, den brief weer voor den dag haalde en opende. Bij het openvouwen viel er een verzegeld briefje uit zij zag het niet haar oogen dwaalden over dc eerste regelen; toen werden die oogen hoe langer hoe grooter, en onwillekeurig greep de sterke Kathe naar een steun om zich aan vast te houden. Flora schreef uit Berlijn: GROENLAND. Uit Kopenhagen wordt draadloos gemeld: De delegatie, bestaande uit parlementsle den die een bezoek aan Groenland had ge bracht, is te Kopenhagen teruggekeerd. In een bericht aan de bladen verklaarden de leden van de delegatie, dat een volstrekt eensluidend rapport is opgesteld, dat onge twijfeld te zijner tijd zal worden gepubli ceerd, De leden zijn zeer voldaan over het geen zij hebben gezien. Zij troffen bij de be woners van Groenland den algemeenen wensch aan voor een inniger verhouding met Denemarken en een nauwere aanraking met de wetgevende autoriteiten. De bewoners zijn zeer intelligent en bieden een goed ma teriaal voor cultureele ontwikkeling terwijl de toestanden in den handel, vooral wat de visscherij betreft, goede vooruitzichten too nen en reeds zulk een vooruitgang hadden gemaakt, dat de Groenlanders in staat wa ren meer geld te verdienen en dit geld be gonnen zij aan te wenden voor het bouwen van betere woningen van hout en steen, waaraan zij de voorkeur geven boven de oude holen en woningen onder den grond. Belangrijk was het verlangen voor een beter onderwijs in het Deensch. De delegatie acht het wenschelijk, dat voorzieningen werden getroffen om aan eenigen van de bewoners technisch onderwijs te geven in het bou wen en in handenarbeid. Verder werd het wenschelijk geacht, het bestaande handels monopolie voor het oogenblik laten be staan, maar toch te streven naa. afschaffing ervan. De delegatie heeft alle Deensche ne derzettingen langs de Westkust bezocht en is tot 100 mijlen ten Noorden van Upernivik geweest. Homderdveertig spoorwegbeambteen te Obenhausen hebben van de Fransche bezet tingsoverheid de mededeeling ontvangen, dat zij zullen worden uitgezet. Vrijdag moe ten zij zich daartoe op het station Duisburg aanmelden. Het is gebleken, dat een zekere Geoeg Hirtih uit Wedau daarbij verraders- diensten heeft verricht, door de Franschen behulpzaam te zijn Aett het verstrekken van adressen van spoorwegpersoneel. Berichten uit Parijs maken gewag van een aanstaand bezoek van den Franschen minister Le Trocquer aan Berlijn. Van be voegde zijde wordt meegedeeld, dat in of- ficieeie kringen te Beriiin hiervan niets bekend is. De conducteur Reuter op den post wagen uit Trier wordt sedert 27 Augustus vermist. Een onderzoek heeft geleerd, dat hij op den avond van 26 Augustus met de vrouw, die bij hem ageerde, zich op den straatweg van Ruwer naar Trier heeft be vonden. waar hij door 3 Marokkanen is overvallen, die hem vermoord hebben en toen trachtten de vrouw geweld aan te doen. Dit laatste werd verhinderd, doordien de vrouw riclh krachtig te weer stelde en op haar hulpgeroep verscheidene personen kwamen toeloopen. Een en ander is ter kennis van de Fransche overheid gebracht. Het kappen van de bosschen op den Linker-Rijnoever wordt door de Franschen den laatsten tijd zeer krachtig aangevat. De lijn TrierDiedenhoven is voortdurend be zet met 'treinen, die hout vervoeren. Ook in het Eifelgebied wordt zeer veel hout ge kapt. De boeren uit de buurt verleenen daarbij hulp, daar de Franschen hooge loo nen ih franken en levensmiddelen beitalen. - In den nacht van Zaterdag, den 6den October, op Zondag, wordt dn Frankrijk de wintertijd ingevoerd. In Groot-Britrtannië geschiedt dat, gelijk men weet. reeds in den nacht van 15 op 16 dezer. De brug van gewapend beton over de Seine bij St. Piette' de Vauvray, is voor het verkeer geopend en zal 14 October door den president van de Republiek offi cieel ingewijd worden. Wij hebben reeds vroeger gemeld, dat deze brug de grootste brug van gewapend beton is van de wereld. Het bovenstuk van de brug bestaat uit één betonnen boog van 131 meter. Te Rome is een dergelijke brug over den Tiber van 100 meter en in Amerika is er een in aan bouw over de Mississippi van 122 meter. Men schrijft aan „De Tijd Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat de onsterfelijke Paus Leo Gij zult wel lichen en triomf roepen, lieve grootmama, maar ik zie toch in, dat het zoo beter is 'ik heb mij zoo even ver loofd mét uwen voormalige beschermeling, Karei von Setten. Hij is leelijker en meer vervallen dan ooit en draagt voor zijn bulle baksgezicht nu nog een blauwen bril. Fi done! Ik zal mij altijd schamen als ik hem een arm geef, maar zijn hondachtige ge trouwe, waarlijk dwaze hartstochtelijke liefde heeft toch eindelijk een menschelijke aandoening bij mij opgewekt, en daar hij door den onverwachten dood van zijn jongen neef op eens heer van Lingen en Stromberg is geworden, hier aan het hof verschijnt en in de aanzienlijke kringen goed aangeschre ven staat, had ik eigenlijk tegen de partij geen wettige bezwaren De brief vloog over de tafel Bruck was vrij, zóó van den keten verlost, dat hij nu ook in den molen mocht komen. Hoe was het mogelijk! Een zoo spoedige, onverwach te omkeer, nadat men zich zeven maanden had gepeinigd en gemarteld, nadat men alle krachten had ingespannen, om het weer spannige hart en de oproerige gedachten in toom te houden, opdat men eindelijk tot die doodsche rust en kalmte komen mocht, waardoor het mogelijk werd den gehalen ring in de hand van de uitverkorene te leg gen en dan zich af te wenden, om eenzaam en treurig, maar zonder zonde of zelfverwijt den verderen levensweg te begaan. Zij hield de handen voor de oogen, als zag zij in den jubel harer vreugde een spook voor zich oprijzen God, ais zij eens ver keerd gelezen had! Het was immers wel zoo? Flora, dat ondoorgrondelijke, onverklaarbare wezen was verloofd? Na zoovele ijdele en mislukte pogingen om roem in te oogsten op letterkundig gebied, zou zij eindelijk zich XIII z.g. in zijn beroemde encycliek Rerun! Novarum," dus 30 jaar geleden, het libera lisme zeer scherp heeft veroordeeld en de toestanden van het liberale regiem zeer scharp heeft gehekeld. De Paus heeft werke lijk geschreven, dat het lot der arbeiders toen weinig verschilde van dat der slaven. Sinds 30 jaren is er échter overal, niet het minst ook onder de Katholieken en door hen juist op aansporen van dien Paus veel en hard gewerkt aan de lotsverbetering der arbeiders, en wij meenden, dat al die arbeid niet tevergeefsch was geweest. Honderden malen hebben we gehoord en gelezen van allerlei verbeteringen in de arbeiderswereld. Alsof het gisteren gebeurd was, zoo her inneren wij ons nog, dat pater Fabianus in- zijn cursuslessen herhaaldelijk aangeraden heeft dat „bijkans slavenjuk" uit de „Re- rum novarum" toch niet meer van toepassing te achten op de toestanden van thans. Ten overvloede hebben allerlei bladen bij het regeeringsjubileum onzer geëerbiedigde Koningin nog gewezen op de verhoogde wel vaart van ons land gedurende haar zegenrijk bestuur. Op allerlei manieren hebben allerlei bladen den lof van het vereenigingsleven be zongen, omdat het de arbeiders op „hooger peil" heeft gebracht, en ziet.... Daar komt me nu een bestuurder van het R. K. Vakbureau, nog wel de redacteur van „De R. K. Vakbeweging," het tweede Ka merlid Kuiper beweren, dat al dat zwam men over verbetering der arbeiderstoestan den maar larie is, daar de slavernij der ar beiders nog veel erger is geworden, zoodat het „bijkans-slavenjuk" wel een heelemaal- slavenjuk geworden moet zijn. In „De R. K. Vakbeweging" van 6 Sept. 1923 schrijft de heer Kuiper als voorlichter van zijn collega's en van vakbestuurders letterlijk als volgt „Want veel meer op de na- dan op de vóór- oorlogsche toestanden slaan de bekende woor den van Paus Leo's encycliek, dat „een uiterst klein getal overmachtige kapitalisten waarlijk niet veel minder dan een slavenjuk hebben opgelegd aan de onafzienbare me nigte proletariërs." Behalve dat nu de woorden van Paus Leo niet op de na-oorlogsche toestanden kunnen slaan, omdat de Paus onze hedendaagsche toestanden niet heeft gekend, blijft het on verantwoordelijk om 's Pausen woorden ook maar op onze hedendaagsche toestanden toe passelijk te verklaren. Dat de arbeiderswereld zich op allerlei ge oorloofde wijzen emancipeeren wil, goed, maar niet ten koste der eerlijke waarheid. Dat er ontzaglijk veelverbeterd is in de laatste 25 jaren kan de heer Kuiper niet ontkennen, al schrijft hij het plompverloren in de aangehaalde woorden neer. Laat de redacteur van „De R. K. Vak beweging^ er hetzelfde nummer van 6 Sept. 1923 eens op naslaan en daar op blz. 76 lezen wat de heer de B; (Bruin) schrijft in Kuipers eigen blad. Wij citeeren weer even „Er hapert iets aan de mentaliteit der' arbeiders. „Zouden wij ons sterker willen uitdrukken, dan dienden we te zeggen er bestaat 'n kankergeest, 'ngeest, 'n geest. Zijn de arbeiders daarvoor alleen verant woordelijk? Naar ons oordeel: neen. Dat er geen opgewekte stemming heerscht, nu tienduizenden werkloos zijn en honderd duizenden loonsverlaging ondergaan, dik wijls ongemotiveerd, bijna ongecontroleerd, ligt voor de hand. „Doch dat het willen en voelen en verlangen van vele arbeiders zóó abnormaal slecht is, komt voornamelijk door het optreden van een aantal leiders, die, of door gebrekkig inzjcht, of door gemis van verantwoordelijk heidsgevoel, de arbeiders verkeerd voor gaan." Hier wordt de heer Kuiper door .zijn col lega de B. op de vingers getikt. We willen nog aannemen, dat de heer Kuiper zich een oogenblik heeft laten gaan en gekomen is tot een slip of the pen. Aan gebrekkig inzicht of gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel willen wij bij den heer Kuiper niet eens denken, 't Zal een vergalloppeering van zich zelf zijn, maar zijn gevaarlijke stelling mag toch niet onweersproken blijven. Op blz. 77 van hetzelfde nummer der „R. K. Vakbewe ging" kan hij zijn eigen uitspraak weerspro ken vinden door een sociaal-demorcaat Hen ri Polak. Deze schreef in zijn „Weekblad" van 31 Aug. t „Zelfs de oppervlakkigste beschouwing van het leven en de positie der arbeiders van een halve, zelfs van een kwart eeuw geleden en van dat van heden, doet een beeld van even aanzienlijken en alzijdigen vooruitgang aan schouwen, ook als men den teruggang van den allerlaatsten tijd niet. uit het oog verliest. „Dit moet den arbeiders in tijden van de pressie steeds en duidelijk voor de oogen ge steld worden De heer Kuiper moge, als nog onlangs zoo hoog geprezen redacteur, inzien, dat het niet aangaat op blz. 73 van zijn weekblad te schrijven over steeds diepere inzinking van het proletariaat en op blz. 77 met hooge ingenomenheid de aangehaalde woorden la ten afdrukken van den heer Polak. Arbeiders leden en voorlichten is 'n groote kunst, en, gelijk de heer de Bruin zegt, „in dien het willen en voelen van vele arbeiders zoo abnormaal slecht is, komt <^t voorname lijk door het optreden van een aantal leiders." Laten onze katholieke leiders aan dat be drijf toch niet meedoen Bij de begrafenis van den onlangs in Duitschland vermoorden Amsterdamschen leeraar, werd o.a. een toespraak gehouden door mr. B. ten Bruggen Cate, secretaris van het College van Curatoren der Rijks universiteit te Groningefl die, volgens de persverslagen ook het volgende zou hebben gezegd: „Thans is hij door möordenaarshand gevallen. Een lichtpunt daarbij is voor spre ker, dat de doodstraf in Duitschland niet is afgeschaft." terugtrekken en heil zoeken in het huwe lijk. Kathe greep eens naar den brief. Ja, daar stond het, en wel met die „hanepooten van letters" als van ouds. En er volgde eene nauwkeurige opgaaf, hoe de verloving in de residentie bekend moest worden gemaakt; het huwelijk was al zoo wat bepaald, en wel om der herinneringswil, op den tweeden Pinksterdag aan het slot werd de groot mama deftig uitgenoodigd de feesten te ko men bijwonen. Dit was alles helder als de dag, dat zij van schrik en aandoening zou sterven. Flora schreef verder: Op mijn doorreis naar Berlijn ben ik ook een paar dagen te Leipzig geweest. Het z»l u misschien belang inboezemen als gij hoort, dat een zekere hofraad en professor Bruck, met zijn fabelachtigen voorspoed niet alleen het geluk in den schoot, maar een jonge gra vin te voet gevallen is. Men vertelde alge meen. dat hij in het geheim verloofd was met een bekoorlijke patiënt, wie hij door een belangrijke operatie het leven had gered, na dat zij vruchteloos hulp bij andere genees- heeren had gezocht. Het grafelijk ouderpaar schijnt er niets tegen te hebben, en de eer waardige tante heeft ook haren zegen niet geweigerd. Ik heb haar naast het bruidspaar in een loge in den schouwburg zien zitten, zedig en deugdzaam als altijd, en als ik mij niet vergis, met katoenen handschoenen aan de handen. Het meisje is heel mooi, een beetje poppengezicht, zonder veel geest en hij? Nu, ik wil u wel zeggen, grootmama dat ik mij de lippen tot bloedens toe heb ge beten van kwaadheid en ergernis, bij het zien hoe het domme geluk dien man tot zijn af god maakt. Hij stond daar achter zijn bruid, zoo kalm, zoo rustig, als kwam hem alles van rechtswege toe, en als wist hij niet wat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5