NIEUWS "-8.Ï VAN ONZC prV/ ^".1 pjORAAOLOOiE TELEFOON N1E8W8, h£?«'V Vfe1f* 1uit de ho°P' dat dc bond binnenkort alle staten van de wereld zal om- vatten. RECHTSZAKEN. KUNST EN KEKNIS. KERK EN SSN0UL 14533 400. 1262 9311 20550 elk f 200. 14712 ƒ100. Prijzen van 65: 49 50 60 550 603 678 796 932 121.2 1432 1.493 1516 1636 1968 2085 2221 2470 2597 2950 3180 3188 3266 3387 3612 3655 3786 3835 3935 4360 4371 4421 4513 4623 6634 8127 8211 8465 8685 9107 9801 9825 9827 9833 9837 9940 10523 11553 12224 12341 12372 12746 12916 13083 13348 13548 13996 14548 14864 15070 15077 15248 15298 15711 15724 15885 16187 16476 16571 16992 17006 17172 17565 17766 17782 18166 18307 1852L 18566 18647 18662 19202 19831 19867 20459 20488 20597 20625 20991 21734 21744 22178 22418 22467 22602 22669 4e Klasse 3e Lijst: 931 m.z. 1931: 960 m.z. 1960; 2902 m.z. 1902 3502 m.z. 2502; 3525 m.z. 2525; 3527 m.z. 2527; 3534 m.z. 2534; 4304 m.z. 4307: 9862 m.z. 9832. Volgende klas24 Sept. a.s. MARECTNIEUWS, Deze woorden doen v. R. (blijkbaar het communistisch Kamerlid dr. v. Ravesteyn) in de „Tribune" alarm slaan onder het j>p- schrift „Gevaarlijke Achterlijkheid." En wel aldus: Deze jurist, die een zoo invloedrijke po sitie in de wetenschappelijke wereld be kleedt, staat dus nog op het standpunt, waarop „wilde" volken staan, en waarop de Oudheid en de Middeleeuwen stonden, het standpunt dat bloed vraagt, om gewroken te worden. Oog om oog, tand om tand. Zulk een man is nog zóó achterlijk, dat het zijn „rechtsgevoel" zal bevredigen, wan neer de ongelukkige jongens, die dezen verdienstelijken man hebben vermoord, op hun beurt hun leven moeten laten. Wij vragen ons al, wie er ten slotte maatschappelijk gevaarlijker is: moordenaars als deze Duitsche jongens, dan wel een of ficieel rechtsgeleerde, die zulke oud-testa- mentische rechtsopvattingen nog steeds hul- digt. Het „Centr." teekent hierbij aan: Het is wel heel kras een dergelijke ont boezeming te lezen in een blad, dat steeds den lof van.... Sovjet-Rusland ^verkondigt. Het standpunt van bovenbedoelden spre ker is niet het onze. Wij zijn tegen de doodstraf en kunnen fn die straf nergens een „lichtpunt" zien. Maar wanneer men Rusland verafgoodt en naar dat land en zijn regeering herhaal delijk verwijst, als naar een model-land en een model-regeering, moest men niet aan anderen durven verwijten de doodstraf te verdedigen. Het is toch nog geheel iets anders, of men die straf in theorie aanprijst, dan wel, of men haar telkens en telkens toepast in de practijk. Hebben de communisten hier te lande, heeft met name v. R. geprotesteerd, toen om slechts dit ééne geval te noemen nog maar kort geleden in Rusland op bar- baarsche wijze het doodvonnis werd vol trokken aan een hooggeplaatst katholiek priester? Werd er toen ook door hem in felle taal gesproken van „gevaarlijke achterlijkheid", van „oud-testamentische rechtsopvattingen", van het standpunt, „waarop „wilde" volken staan"? Wie het weet, mag het zeggen. Er was eenvoudig geen sprake van. En toen gold hei nog wel een vonnis, dat apert onrechtvaardig was, dat een eerbied- waardigen grijsaard trof, en waartegen van alle zijden uit de beschaafde wereld verzet rees! Inderdaad, v. R. en zijn orgaan hadden een andere en betere gelegenheid kunnen kiezen om hun afkeer van de doodstraf te luchten, dan thans. Maar welke communist zou het onvolpre- zen Sovjet-rijk durven kapittelen? Men heeft daaraan alleen te gehoorzamen, zonder meer, ook buiten de grenzen va'n het Russisch gebied. Echter weten wij nu uit het eigen getuige nis van een .communist, waar in zake de strrirechtbedeeling een „gevaarlijke achter lijkheid enz. te vinden is. Gelukkig dan toch. dat er nog maar een „reactionnoir" Nederland bestaat, waar het ook op dit punt eenigszins anders toegaat, dan in den Sovjet-heilstaat...." ■- HET KAMERLID GERRiTSON, Het Christ. Hist, lid der Tweede Kamer, de heer B. J. Gerritsen, is ernstig ongesteld, DE WERKLOOSHEID IN DRENTE. riideliike stopzetting der werkverschaffing- Inzake werkverschaffing, verneemt de Tel. dat ingrijpende maatregelen zullen worden genomen. In alle Drentsche gemeenten, met uitzondering van Errmen, zal de werkver schaffing op order van den minister van Ar beid deze weck worden stilgezet. Deze maat regel schijnt in verband te staan met een kwestie tuschcn de landbouwers en de arbei ders, werkzaam bij den aardappeloogst. Over de hierbij uit te keeren loonen bunnen werk gevers en werknemers het blijkbaar niet eens worden. Voorts verneemt het blad, dat het in dc bedoeling ligt tegen den winter het uur loon bij de werkverschaffing opnieuw te ver lagen. VOORZITTER EERSTE KAMER. Tot voorzitter van dc Eerste Kamer der Staten Generaal is voor het zitiingjaar 1923 —1524 door de Koningin wederom benoemd luitenant-generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst. DE VLOOTWET. ^ln de jongste vergadering van het bestuur van de S. D. A. P. is, naar „Het Volk" meldt, besloten, in samenwerking met het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen een petition nement iegetyde Vlootwet te organiseeren. ASSISTENTIE GEVRAAGD. Het Hbld. verneemt, dat de directie van den postcheque- en-girodienst in Den Haag de assistentie heeft ingeroepen van den postdienst te Amsterdam ten einde zich spoediger door den chaos te kunnen wer ken. SUITING DER ZITTING VAN DE STATEN-GENERAAL. De tegenwoordig ritting der Staten- ieneraal zal worden gesloten op Zaterdag 5 dezer, des namitlags 3 uur. K. S. A.-REIS NAAR ROME. Het reisgezelschap der K. S. A., onder riding van het Reisbureau Lissonne uit imsterdam, is 10 Sept. in den besten wei- tand te Rome aangekomen. zwakheid en karakter is de eerlooze!. Geef Kathe het ingesloten briefje." Och ja, daar lag het, wel verzegeld, met het adres: „Aan Kathe Mangold." De kamer draaide met haar in de ronde en het papier trilde in hare sidderende hand. De brief bevatte niets dan dit: „Wees zoo goed en geef nu den u toevertrouwden ring aan de gravin Witte of als gij dat liever doet, gooi hem dan in de beek bij den an deren. Flora." Op eens was Kathe zeer bedaard gewor den; zij streek den brief werktuigelijk glad en»lei hem op tafel. Zou die mooie gravin Witte de ga3t zijn, voor wie de logeerkamer n orde was gebracht? Krachtig schudde zij het schoone hoofd en hare oógen begonnen te flikkeren, terwijl zij de handen tegen de borst druïde. Was zij waard hem ooit weer onder de oogen te zien, als zij ook maar een oogenblik aan hem kon twijfelen? Hij had gezegd: „met Paschen kom ik terug." En hij kwaiti. Al had ook de meeste overreden de welsprekendheid haar het tegendeel wil len verzekeren, zij geloofde niets dan dat hij komen zou en dat hij haar beminde. Neen, dat mocht een trotsch adellijk heer doen, die mocht hetover zijn hart kunnen ver krijgen, aan de eens geliefde vrouw de nieu we bewoonster van het kasteel als zijne ge malin voor te stellen maar hij niet, neen, hij zeker niet! Hij zou zijn woord niet breken aan de kleindochter van den molenaar, om aan een ander dat woord te geven al was die andere dan ook een gravin. Een onbeschrijfelijk gevoel van weelde en zaligheid doorstroomde hare ziel. Zij liep naar het raam om het lieve huis in de verte te zien, om er ook maar een enkelen blik op te slaan hemel, daar woei de vlag al hoog aan den stok. Waren de gasten er al? Zou EEN DEFINITIEVE OPLOSSING IN HET GRIEKSCH-ITALIAANSCHE GESCHIL? PARIJS, 13 Sept. De gezanten-conferentie heeft een oplossing aanvaard, die beschouwd wordt in staat te zijn den toestand tusschen Italië en Griekenland af te wikkelen. Zij heeft deze onmiddellijk aan Athene en Ge neve meegedeeld. De geallieerden kwamen tot volledige overeenstemming ten aanzien van de opstel ling der instructlies aan de commissie van enquête te geven alsmede over de voorwaar den der ontruiming van Korfoe. Men verze kert dat de kwesties tot voldoening van Italië en Griekenland geregeld zijn. DE MILITAIRE REVOLUTIE INI SPANJE. BARCELONA, 13 September. De censuur is ingesteld door de militaire autoriteiten. Verscheiden garnizoenen zouden zich bij de beweging hebben aangesloten, die niet tegen den koning, maar tegen de regeering is ge richt. Er zou een proces zijn begonnen tegen den eersten minister en den minister van buitenlandsche zaken. MADRID, 13 September. De ministers zijn vanmiddag bijeengekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft tegen de jour nalisten gezegd, dat de regeering onder de gegeyen omstandigheden geen enkele mede- deeling kon deen. De bladen erkennen een stemmig, dat de toestand ernstig is. Te Madrid is het volkomen kalm. Er is niets voorgevallen. PARIJS, 13 September. Uit Madrid wordt aan de Temps gemeld, dat de Spaansche ministerraad besloten zou hebben een eska der naar Barcelona te zenden. MADRID, 13 September. Het garnizoen te Barcelona en verscheidene andere steden is in opstand gekomen tegen de regeering. BARCELONA, 13 September. De staat van beleg is afgekondigd; de stad bewaart haar normale uitzien. Generaal Lozzade heeft op bevel van den kapitein-generaal het bevel over de provincie Barcelona op zich genomen en de gouverneurs afgezet. In andere provincies van Kalalonië hebben de militairen zich van de regeering meester gemaakt. De beweging schijnt er geen tegen stand ontmoet te hebben, maar hoe het in het overige deel van Spanje gegaan is, weet men niet. De politie en de burgerwacht en andere openbare machts-organen schijnen den nieuwen staat van zaken aanvaard te hebben. MADRID, 13 September. De ministers hebben zich om tien uur bij markies Alhu- cemas vereenigd. Er loopen daaromtrent tal van geruchten. MADRID, 13 September. De liberale bla den keuren de Houding van de regeering om ZIC», ,°£'1iar P0!' te handhaven goed. MADRID, 13 September. Er was, een dokument in de garnizoenen verspreid, waarin gezegd wordt, dat de toestand in opanje hoogst ernstig is tengevolge van de onzedelijkheid van de regeering, de ramp zalige kwestie van Marokko en het gemis aan gezag van de overheid. De ministers nebben om viëT uur in den morgen met i den kapitein-generaal van Madrid een be- i spreking gehouden. Volgens de bladen was de beweging voor bereid voor Vrijdag, maar de regeering, die aaarvan kennis gekregen had, had voor zorgsmaatregelen genomen en daarop heb ben de muiters het oogenblik, waarop de «'rir.Tr? uitbreker., vervroegd. ',,ADR,ID' 13 eplember. De ministers hebben den geheelen nacht vergaderd, De volgende verklaring is bekend gemaakt. De kapitein-generaal van Barcelona heeft uit v'snh?! rt,rY< l" a.^0jo.°Pfn na°ht den staat van beleg afgekondigd in die streek. Hij heeft zich meester gemaakt van de verbindings middelen en zlch gewend tot de kapiteins van andere provincies om hen uit te noodi- gen zijn houding te steunen. Hij heeft een derit d !°k Vi 'and ?ericht' waann hij mee deelt, dat het leger den koning gevraatfd mini't VSndl redlen en zich van ziin rnw78j ,e'den- De rniIilaire macht in sommige districten zou geneigd zijn denzelf den weg van oproer in te slaan. De regeering in kabinetsraad vereenigd, handhaaft zich op ea",Pd°Wa! dieVleChls verlaten door komen' komng zaI vandaag te Madrid DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. GENeVE, 13 September. De vergadering van den Volkenbond heeft de algemeene be raadslaging voortgezet over het verslag, door den Raad uitgebracht nopens de werkzaam- heden van het afgeloopen jaar. Tsjeng Lo, de Chineesche gedelegeerde, verklaart, dat de Volkenbond bewezen heeft' m staat te zijn, te werken voor het behoud Kalfof (Bulgarije) zegt, dat het vredesver drag aan «m land opgelegd, hard en streng is geweest. Niettemin zal Bulgarije zijn ver plichtingen nakomen en het wenscht, naar mate zijner krachten, mee te werken tot het economisch herstel van Europa. Hij wijst ZPV lLT d?r belanjHikste plichten van den Volkenbond de bescherming der min derheden is. Politis (Griekenland) brengt uit naam zij ner regeering den Bond- zijn Raad en Z technische commissie dlnk voor de mede- we ZIJ er heen vliegen, om tante te omhelzen'' Neen, nu met, zij was te opgewekt. Eerst moest die verraderlijke gloed wat minder worden, eerst moest haar hart waf minder kloppen en jagen, zou zij kalm onder de oogen der zachtmoedige, ernstige vrouw ver schijnenBedaard, bedaard! Zij trad aan de schrijftafel. Daar lag het zware, dikke grootboek. Nog zes brieven moesten er beantwoord worden, heden nog; de zware wagen kwam geheel ge laden het plein op, de honden blaften woest tegen een bedelaar, die een stuk brood van Suze had gekregen, waarlijk, daar was wer kelijk proza in overvloed! En die platen aan den muur nog uit grootvaders tijd, zij hadden niets opwekkends, evenmin als de dikke kussens op de canapé en die staande klok in dc gang, die zoo ontzettend stijf en recht zich tegen den muur verhief en door een gla zen opening den levensmoeden slinger in voortdurende beweging vertoonde. Langzaam zag Kathe s blik al die heerlijk heden rond, toen nam zij de pen op en doopte die in den inktkoker. „Aan den heer Schilling Co. te Ham burg." j Och, hemel, dat kon geen schepsel lezen! Wanhopend streek zij de hand langs het gloeiende voorhoofd, zpodat de bruine lok ken op zij werden geschoven en een smal, rood litveeken voor den dag kwam. En in die houding zat zij enkele oogenblikken on beweeglijk stil, met de linkerhand tegen het voorhoofd en de rechterhand op het papier, tot een tochtje hare wangen streelde. Die tocht kwam door een open deur of door het raam, zij zag op en daar stond hij, daar op de bovenste trap, vlak bij de deur, met een gelaat, dat, van verrukking straalde bij het wederzien. irking, van die zijde ondervonden tijdens de groote ramp, die Griekenland het vorige jaar trof. In September van dat jaar kwamen meer dan 1 millioen menschen uit Klein-Azië een toevlucht zoeken in Griekenland. Daar onder bevond zich een groot aantal vreem» delingen, waarbij niet minder dan 100,000 Armeniërs, Het Grieksche volk heeft tus schen die vluchtelingen geenerlei onder scheid gemaakt» Hij brengt daarna hule aan Nansen. Dank zij den Volkenbond kon er een plan voor hei onderdak brengen der vluchtelingen worden uitgewerkt en het noo- dige geld worden geleend. De Grieksch- Bulgaarsche commissie ter regeling der vrij willige wederkeerige landverhuizing, waarin de Volkenbond door 2 leden is vertegen-- woordigd, heeft door haar optreden het ver trouwen der beide belanghebbende regee ringen gewonnen. De bond geniet in het Oosten een groot gezag, hetgeen te danken is aan de hoedanigheid dergenen, die hem daar hebben vertegenwoordigd. Sidzikaukas, de afgevaardigde van Lit- hauen, maakt eenige opmerkingen, naar aan leiding van het optreden van den Bond in het geschil tusschen Polen en Lithauen. Gilbert Murray (Z.-Afrika) keurt het op treden van den volkenbond inzake de be scherming der minderheden goed. Geen en kele minderheid in Europa wordt thans ern stig onderdrukt. Het verheugt hem, te kun nen constateeren, dat Griekenland en Bul garije inzake de minderheden handelen vol gens het ideaal van den Bond, DE GEZANTENRAAD. PARIJS, 13 Sept. De gezantenraad heeft de oplossing aanvaard, die men van dién aard acht, dat zij den toesstand tus schen Italië en Griekenland kan liquidee ren. Zij 'heeft haar onmiddellijk naar Athene en Genève geseind. De geallieerden zijn Het volkomen eens geworden over de re dactie van de instructies, aan de commissie van onderzoek te geven, en over de voor waarden voor de ontruiming van Korfoe. Men verzekert, dat de kwestie geregeld is op voor Italië en Griekenland bevredigende wijze. ENGELAND EN DE ITALIAANSCHE POLITIEK. J.ONDEN, 13 September, Er heerscht hier zoowel in financieeJe als in diplomatieke kringen een niet geringe opwinding en on gerustheid over hetgeen de eerste da,gen zullen brengen en aller aandacht richt zich op wat Italië zal doen en in hoever de Gezantenraad zijn wil zal weten door te zetten. De kwestie der ontruiming van Kor foe blijft natuurlijk zeer belangrijk als toetssteen voor Mussolini's houding, doch veel belangrijker blijkt de ontwikkeling der gebeurtenissen met betrekking tot Fiume. Lr gaan allerhande geruchten omtrent Mus- spLnl s plannen, nu Servië niet geneigd schijnt toe te geven, Hoewel Mussolini zc] nc'g eenige dagen geleden sprak over arbitrale oplossing van het geschil, schijnt het thans, alsof hij het op een conflict aan stuurt. Men beweert zelfs, dat Italië een geheime overeenkomst met Hongarije en Bulgarije heeft gesloten, krachtens welke deze landen Italië's partij zouden opnemen, als het tot een botsing kwam. Waar de lan den der kleine entente, vooral Tsjecho-Slo- wakije en Roemenië, sterk bewapend zijn, lijkt dit gerucht niet zeer geloofwaardig. Engeland en Frankrijk schijnen zoowel di- plomatiek als in den Gezantenraad hun uiterste best te doen om een botsing te voorkomen en in het bijzonder Engeland schijnt niet voor drastische stappen te zul len terugdeinzen. Zoo zegt men, dat de Engclsdhe gezant zich aan de verdere be raadslagingen van den Gezantenraad zou willen onttrekken, tenzij er ten spoedigste een oplossing wordt gevonden. Dit gerucht is echter onmiddellijk door Downingstreet tegengesjzroken, hoewel men toegeeft, dat Enigeland alle mogelijke pressie zal uitoefe nen ter bereiking van het gewenschte re sultaat, dat vooral gezocht wordt in het be lang van 'het hooghouden van het gezag van den Volkenbond. ARRESTATIES VAN COMMUNISTEN IN BULGARIJE. y SOFIA, 13 September. Wegens revolu tionair drijven van de communistische par tij, die een actie van het leger tegen de vei ligheid van den staat voorbereidde, heeft de politie vanochtend een zeker aantal lei ders van die partij gearresteerd en de slui ting van het communistische vereenigingsge- bouw gelast. DE RAMP IN JAPAN. BRUSSEL, 13 September. Volgens een medcdeeling van den diplomatieken verte genwoordiger van Japan te Brussel is er sedert 2 September een dienst tot hulpver- lcening voor de leden van het corps diplo matique ingesteld door den minister van buitenlandsche zaken. Er zijn secretarissen gezonden naar Jokohama en de naburige plaatsen om hulp te verleenen aan leden van het corps diplomatique, die buitenaf waren. Hun zijn tenten en noodzakelijke levensmiddelen verschaft en zij worden el- ken dag op de hoogte gehouden van den toestand. Er zijn tot dusver 150 dooden onder de buitenlanders te Tokio en Jokohama, voor het meerendeel uit laatstgenoemde stad. 'F iff DE VER. STATEN EN EUROPA. li T LONDEN, 13 September. De oud-gou verneur van New-York heeft beden in de Amerikaansche Kamer van Koophandel een. rede gehouden, waarin hij betoogde, dat een spoedige oplossing van het Roerconflict niet een zaak is tusschen Frankrijk en Duitschland, doch tusschen Frankrijk en de geheele wereld, die van deze bezetting voortdurend de steeds erger wordende ge volgen ondervindt. Hij zeide verder, dat de tegenwoordige toestand in Europa, waar verschillende landen blijkbaar willen terug- keeren tot toepassing van het recht van den sterkste, een troef is in de handen der Amerikanen, die zich willen onttrekken aan ieder contact met de oude wereld. Amerika zal alleen te bewegen zijn tot hulp en mede werking in de Europeesche kwesties als het de zekerheid heeft, dat in Europa orde en vrede worden nagestreefd, UITBREIDING DER REVOLUTIE JN SPANJE. MADRID, 14 Sept. De militaire revolutie, die in Barcelona is uitgebroken, neemt voortdurend grootere afmetingen aan. Vele garnizoenen sluiten zich bij de beweging aan. Gisterenavond laat werd gemeld, dat de Regeering zeer waarschijnlijk zal aftre den en dat de Koning met de militaire au toriteiten overleg zal plegen, over de vor ming van een nieuw kabinet. De leider der revolutionnaire beweging, generaal Primo de Rineira, gouverneur van Barcelona en de vroegere minister van Oor log verzekerden den Koning dat de bewe ging uitsluitend gericht is tegen de Regee ring, tegen 't vasthouden aan de campagne in Marokko. De beweging heeft zich uitge breid over de belangrijkste districten, na melijk Barcelona, Seville en Saragóssa, Tegenover het bericht, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken is gearresteerd, wordt van andere zijde gemeld, dat hij over de Frahsche grens is gevlucht. IN BARCELONA IS HET RUSTIG. BARCELONA, 14 Sept. De toestand in Barcelona is rustig. Ondanks de ernstige gebeurtenissen, is de groote meubeltentoon stelling geopend. De Koning die met verlof te San-Sebastian vertoefde is reeds naar Madrid teruggekeerd. DE ONTRUIMING VAN KORFOE. PARIJS, 13 Sept. Gemeld wordt, dat de Raad van Gezanten besloten heeft van Italië de entruiming van Korfoe tegen 27 Sept. te cischen. op voorwaarde dat de Grieksche Regeering uitvoering geeft aan de haar opgelegde verplichtingen. Indien de Grieksche Regeering haar verplichtingen niet zal zijn nagekomen, zal het bedrag van 50 millioen lire dat op een Zwitsersche Bank is gezet aap Italië vervallen. Verwacht wordt, dat de beslissing van den Raad van gezanten zal leiden tot de beëindiging van het conflict. POGING TOT DOODSLAG. Donderdag heeft terecht gestaan J. J. B„ 22 jaar, losse werkman te Noordwijker- hout, gedetineerd, wegens poging tot dood slag. In den laten avond van den 2d en Pinksterdag zou befcl. met een met hagels van kaliber 16, geladen geweer geschoten hebben op den metselaar H. J. Evers en veWolgens op een 'anderen manspersoon, met de bedoeling, deze personen te dooden, het geen echter mislukte; geen der beide personen werden geraakt. Bekl. zeide van een en ander niets te weten; hij was dien avond dronken ge weest, Uit het verhoor van vier getuigen bleek, dat bekl. eenigen tijd kostganger geweest was bij Evers, en dat de wijze, waarop de vrouw van E. en bekl. met elkaar omgin gen, den argwaan van E. opwekte. Bekl. was het kosthuis opgezegd. In dien avond van den 2Jsten Mei hoorde Evers, dat het luik voor een zijner ramen werd weggeschoven en het raam geopend. Hij ging daarop met L. v. d. Niet, die bij hem was, naar buiten, maakte een en ander weer in orde en samen liepen ze toen om het huis heen, zonder echter iets te ont dekken. Van der Niet ging weer naar binnon en direct hierop viel een schot. Evers dacht, dat hij geraakt was, doch bij onderzoek bleek dit niet het geval te, zijn. Een raam was stuk geschoten ,en verschil lende voorwerpen in huis bleken doorboord te zijn door hagelkorrels; ook in het behang zalen tal van korrels. Nadat een tweede schot gevallen was, ging v. d. N. weer r.aar builen met de beloeling, poliltie-hulp te halen. Hij was nog maar eenige passen °P weg, of er viel een derde schot, klaar blijkelijk op hem gericht, doch zonder doel te treffen. fn gezelschap van den politiechef Vergeer ging v. d. Niet later naar h£) huis van be klaagde. Daar gekomen, hoorde hij een woordenwisseling, waarbij bekl. zeide, dat, indien Saij het gfewcer niet meer mocht hebben, „hij hem wel een stuk staal in zijn d.... zou jagen". Men ging naar binnen, en Vergeer nam een geweer en eenige leege patroonhulzen in beslajg. Het was zeer goed te ruiken, dat er juist geschoten moest zijn met het geweer. Beklaagde was niet dron ken, wel kon men merken, dat hij een borrel had gedronken. De heer A. G. Geerts, als deskundige ge hoord, verklaarde, dat men met een geweer en hagels als hier gebruikt op een afstand van 25 of 30 meiter zeer zeker een normaal gekleed persoon zoodanig kan treffen, dat de dood het gevolg er van is. Het O. M„ waargenomen door mr. Her mans, achtte bewezen, dat bekl. de bedoe ling had, Evers te dooden, om zoodoende diens vrouw vrij te maken. Eisen: 3 jaren gevangenisstraf. Bekl. raadsman, mr. Zelvelder, zeide, dat wel verklaard is, dat de vrouw van E. achter beid. aanliep, doch het omgekeerde is niet gebleken. Waarom zou bekl. E. dus hebben wilen dooden? Pleiter betoogde, dat de toestand, waarin bekl. verkeerde, toen hij een en ander deed, zoodanig was, dat de feiten hem niet toegerekend kunnen worden. Hij vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak Donderdag a.s. NATIONALE OPERA. De Directie der N. V. „Nationale Opera" heeft naar wij vernemen, contracten afgeslo- tep met de^ Schouwburgep' te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem. Met Utrecht, Arnhem en Nijmegen zijn onderhandelingen gaande, terwijl in Gronin gen en Leeuwarden hoogstwaarschijnlijk comité s zullen worden gevormd, om de Opera ook aldaar te doen optreden, HET JONG-STUDENTENBLAD, De Redactiestaf van Het Jong-Studenten- blad. uitgave Drukkerij-Uitgeverij W. Berg mans Tilburg, veertiendaagsch orgaan voor de Kath. Jong-Studenten in Nederland, heeft een belangrijke aanwinst te boeken n.l. vanaf 15 Septembdr a.s, zal het blad gere digeerd werden door den hier in den lande zoo welbekenden Pater Christinus Kops O, F, M„ onder medewerking van Pater Victorius Beekman O. F. M, en Pater Luci- dius Verschueren O. F. M. Moge het voor katholiek Nederland zoo hoogst belangrijke en nuttige jeugdorgaan, dat door zijn opzet een grooten stoot kan ^ej6n }°l ontwaking va" jonge talenten, onder de bekwame 'en deskundige leiding een ongekende bloei tegemoet gaan. RHEUMATIEK BIJ KINDEREN. Na jarenlang onderzoek heeft dr. F. J. Poynton, specialiteit aan een der Londensche ziekenhuizen, in samenwerking met een an deren dokter een organisme ontdekt, dat naar hij gelooft de oorzaak is van rheuma- tiekziekte bij kinderen. Dr. Poynton vermoedt, dat dc oorzaak van deze ziekte moet gezocht worden in in fectie derhalve moeten middelen worden bedacht, om infectie te voorkomen. „Wij hebben het organisme ontdekt," aldus de dokter, maar wij kennen nog geen middelen, om het te dooden zonder dat het kind sterft." TACO H. DE BEER. f De bekende letterkundige Taco H. de Beer,, is Dinsdag j.l. op 55-jarigen leeftijd te s-Hage overleden. Hij waS achtereen volgens leeraar in de Duitsche taal en 'et- 6 ',e ®reda en te Goes en sedert 1876 aan de eerste IL B. S. met 5-jarigcn cursus te Amsterdam verbonden. Hij was oprichter van De Nieuwe Tijd en De Am sterdammer, redigeerde in 1863 het Nieuws blad voor Nederland en Het Ned. Toonoel van 1879 tot 1886. In 1877 richtte hij op het taalkundig tijdschrift Noord en Zuid, dat dertig jaargangen beleefde, en in datzelfde jaar het weekblad voor kunst en letteren De Portefeuille, dat zestien jaar bestond. Ook was hij medewerker aan tal van bui tenlandsche geschriften. GEEN STEUN AAN KUNSTENAARS. Pe "V?ist,er van Onderwijs heeft, volgens net Hbld., het gemeentebestuur van Laren bericht, dat de toestand van 's lands finan- ciën niet gedoogt, voor het jaar 1924 steun aan beeldende kunstenaars te verleenen. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk adviseur v, d. R, K. Prop. Club en de vereeniging van Geiten houders te Stompwijk, den Weileerw. Kap. P. A. A. Verhoekx; Afd. Gouda v. d. K. S. A„ den Vrouwenbond, dc Vereeniging van Groote Gezinnen, de Dames-Prop.club, en afd. Gouda v. d. Dioc. Vereen, v. R, K. Bijz Onderwijzers de Zeer Eerw. Deken P. H. Wijitenburg; tot adviseur van groep II Kap, A. L. Oudewater, te Roelofarenidsveen, v. h. Kruisverbond en de Mariavereeniging, Kap. H. Ulleman. BISSCHOPPELIJK BEZOEK. Men schrijft ons: Z. D. H, Mgr. P.A. W. Hopmans bisschop van Breda, was tot nu toe het eenige lid van het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat, dat nog geen bezoek had gebracht aan het Roomsch-Katholiek Centraal Bureau voör Onderwijs en Opvoeding. Thans mede naar Den Haag getogen ter plechtige audiëntie bij Hare Majesteit de Koningin, maakte Monseigneur van de gele genheid gebruik om het Bureau met een bezoek té verecren. Tegen 12 uur kwam Monseigneur, begeleid door kapelaan ,J. B. A, M. Filbrij, aan en werd verwelkomd door den Directeur, Dr, Th. Verhoeven. Met veel belangstelling bezichtigde Mon seigneur de verschillende lokaliteiten en liet liet personeel aan zich voorstellen. Op de secretarie werd van Monseigneur e midden van het personeel een foto geno- nen, als blijvend aandenken aan het hoog bezoek. 433e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 13 September. 4e Klasse 4e Llist. Hooge prijzen: AMSTERDAM, 13 Sept. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene). Claps Favorite Extra f 6064, idem I f 32. 52, Jutteperen f 4454, Heerenperen f 18 22, Beurre d'Amalie f 2436, Beurre de Me- rode f 20—30. Beurre Hardvy f 3240, Marie Louise f 2430, Seigneur d'Espere f 3646, Trosjesperen f 712, Meloen- peren f 2026, Sijsjesperen f 1824, Dam- peren f 1618, Van Asperen f 2024, Dirkjesperen f 2024, Suikerperen f 14— 24, Transparant de Cronsel f 20—32, Cod- lin Keswick f 1522, The Queen f 22 28, Lord Suffield f 20—26, Zweden appelen f 2634, Gamerensch zuur f 14—22, Glas-, appelen f 18—22, Charlemonsky f 22—25, Honingzoet f 14—18, Bloemé f 1824 Reine Victoria f 3860, Blauwe pruimen f 1224 per 100 K.G. Perzikpruimen f 3.205.80 per 100 stuks Druiven f 0.58— 0.70 per K.G. Perziken f 0.150.26, id. II f Ö.050.13, Meloenen, groote f 0.25— 0.50, id., kleine f 0.150.35 per stuk Bloemkool f 811, Komkommers f 4.7C1— 9.20 per 100 stuks Peen f 1114 per 100 bos Andijvie f 4—7.10, Sla f 2.10—3.10 per 100 krop Tomaten f 3250, Snijboo- nen f 4075, Prinsesseboonen f 3246, Dubbe. boonen f 1826, Nieuwe aardappe len f 46.20 id. id. Drielingen f 2.90 4.60, id. Hillcg, Zandaardappelen f 8.10 10.40, id. id. id. Drielingen f 5.10—7.20 per 100 K.G. Bloemen Chrysanthemums f 12 20, Rozen f 36.50, Kelken Lelies f 1519, Amer. Anjers f 5—8, Gladiolen f 1—2.80, Dahlias's f 24.50, Snijgroen f 49 per 100 stuks. AMSTERDAM, 13 Sept. Aardappelen. (Ber. var. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 4.40, id. Blauwe f 4.40, id. Eigenheimers f 3.203.50, id. Blauwe Eigenheimers f 3.75. IJpolder Eigenheimers f 2.503, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 2.25, id. blauwe Po ters f 2.40, id. bonte Poters f 2.40, Hille- gommer Zandaardappelen f 5.50—6.50 per Hectoliter. DELFT, 13 Sept. Boter. Ter markt waren 116/8 en 4/16 v., te zamen 23.60 K.G. Prijs f 2.15—2.35 per K.G. ELST (Bet.), 12 Sept. Fruitveiling van heden Catspruimen 26—36 Wijnpruimen 4560 Zure Kwetsen 2426 Pende seadlm 40—42 Reine Claude 48—58 Rei ne Victoria 4548 Gele Eierpruimen 30 38 Varkenspruimen 1215 Pruimedan- ten 4653 Zoete Kwetsen 4748 Trans parant de Crenoels 1024 Early Victoria 18—20Roode Calville 141/,—15 Zijden Hemdjes 20—25; Fr. Paradijs 6.45—9 The Queen 20—28 Princesse Noble 25^ 36 Groningerkroon 10 12 Keizer Alexander 2325 Zure Honderdmarck 1012 Zure Roodjes 1516 Collini 19 20Keswich Ccdlin 10—14div. Zoete appels 11—20 Heerenperen 16—17 Groe ne Juffers 1423 Beurre de Merode 16 20Beurre de Amanlis 26—36 Dikstelen 7—14; Jutteperen 4047 Zomervijgen 2425 Clapp' Faverite 40—53 Scheef jesperen 13—14% Maagperen 14—20 Diamantperen 2526 Beurre Napoleon 2022 Bon Chretien William 2930 Bonne Louise de Avranckes 34—35 ct. per K.G.le soort Meloenen per stuk 45—55, 2de soort 1233le soort. Perziken per stuk 824. GOUDA, 13 Sept. Kaas. Aangevoerd 173 partijen, le soort f 47—50, 2e soort f 43—46, rijksmerk f 43—52, zwarte f 54. Handel matig. HOORN, 13 Sept. Kaas. Aangevoerd^ 13 stapels fabrickskaas f 47 23 st. boerenkaas f 48 2 st. fabriekscommissie f 46 23 st. boerencommissie f 49 totaal 6Ï stapebj S.G. Handel matig. wegende 41.108 K. „Bruck! Ik wist het wel," juichte zij, terwijl zij de pen wegwierp. En een oogen blik later hield zij hem met hare armen om klemd. Suze kwam door de gang naar boven, wat zou dat zijn? De deur stond open in April, als men alle dagen dat „schreeuwend dure" hout op den haard moest werpen, en den juichenden uitroep had zij ook gehoord. Van schrik stak zij den tip van het voorschoot, waar zij zich het voorhoofd mee had afge veegd, in den mond, want daar, in de heilige molenkamer, stond dokter Ijruck en hield hare „juffrouw" in zijne armen, zoo vast, als of hij haar nooit weeF zou loslaten mijn hemel! Zij waren immers nog niet eens ver loofd voor dc wereld! Zacht sloop zij nader, om de deur door zichtig te sluiten, maar Kathe zag haar en m&akte zich blozend uit Bruck's omarming los. De dokter lachte zijn lach klonk weer zoo vroolijk, zoo helder als vroeger en hij hield haar nog vaster. „Neen, Kathe, gij zijt wel vrijwillig gekomen," zei hij, „maar ik vertrouw u nog niet. Ik was wel dwaas als ik u den tijd gunde, om misschien weer in de zusterrol te vervallen. Kom maar bin nen, Suze!" riep hij, want hij had haar ook wel bemerkt. „Eerst moet zij bekennen, dat gij een bruid hebt gezien, dan laat ik haar weer los." Suze kreeg een traan in de oogen en wenschte met een vloed van woorden het paar geluk, maar toen haastte zij zich naar de weduwe van Frans, om daar, half lachend, en half schreiend te gaan vertellen, dat het uit was met hef heerlijke' leven in den mo len, want dat de juffrouw nu toch ging trou wen De dokter trad naar den lessenaar en sloeg het grootboek plechtig toe. „De taak der schoone molenaarster is uit want Paschen is in het land," sprak hij. „Wat heb ik de dagen geteld, tot het tijdstip dat ik mij zeiven had gezet, omdat ik moest oppassen dat ik u niet geheel verloor! Gij weet niet wat het zegt, in onzekerheid heen te gaan, als het geheele levensgeluk er mee gemoeid is. Mijn eenige troost waren uwe brieven aan tante, die frissche brieven vol wilskracht en gezonde wereldbeschouwing, waarin ik, tuschen de regels door, het ge heim der liefde las rpaar wat kwamen zij zelden!" Hij greep hare hand en trok haar weder naar zich toe. „Ik heb het we! begrepen, dat er een tijd van zelfverloochening moest lig gen tusschen een bang verleden en het nieu we leven; ik moest rekening houden met uw zusterlijk gevoel, maar tot heden toe is het mij een raadsel gebleven, waarom gij de keus hebt willen doen, om den weg door het le ven eenzaam te bewandelen." Plotseling verstomde hij en een donkere gfbed kwam op zijn gelaat te voorschijn daar, naast het grootboek^ lag een brief, hij kende die letters, dat groote, onvaste schrift maar al te goed; toen hij pas met Flora' verloofd was, had hij ontelbare zulke brie ven; gekregen. Met een vaste hand bedekte Kathe het pa pier. Waarom die afschuwelijke handelwijs aan het licht gebracht? Het kwaad mocht bygraven zijn voor eeuwig, haar geluk stond niets meer in den weg. Maar roet een ern- sjigen bhk haalde de dokter den brief onder Katjie's hand weg. „Ik verdraag geen gehei me* tusschen ons," zei hij, „en hier is er een!" Hij las en drong nu ernstig aan op een oprechte biecht. Al de zielestrijd, dien Ka the had gestreden, ging zijn geest voorbij, maar tegelijk peilde hij de volle diepte van hare belangelooze liefde gewillig had zij hare geheele toekomst weggeworpen, om hem te verlossen. „En hoe staat het met de schoone gravin Witte? Ik dacht dat zij met tante mee zou komen en de logeerkamer betrekken," zei Kathe, lachende onder hare tranen om zoo een einde te maken aan het droevige on derwerp, dat Bruck met de diepste aandoe ning vervulde. Hij lachte. „Ik betrek de logeerkamer," antwoordde hij. „Dat ik u mijne komst niet liet weten had zijné reden, en ik heb wel gelijk gehad, met zoo te doen. Wat dc jonge gravin be treft, zij is, ten behoeve eener kuur, die zij moest ondergaan, drie maanden onze huis- genoote geweest, en toont hare dankbaar heid met wat al tc veel geestdrift dat is het hecle geval. Over veertien dagen zult gij kennis met haar maken, want dan wil de professor zijn vrouw meenemen. Wij zijn ze ven maanden verloofd gewees-t bedenk dat wel! is het goed, als wij ginds," en hij wees door het raam naar een nabijgelegen kerktoren, „samen voor het altaar treden. Ik heb dat dorpje altijd zoo liefgehad." „Gij kunt den tijd bepalen, naar uwen wil," ant woordde zij zacht', „maar ik heb hier nog plichten te vervullen „Ba! Het grootboek is gesloten en Lenz kan uwe zaken verder in orde brengen." „Goed dan," zei ze lachende. „Ik treed af en er komt voor den armen Lenz ?en betere tijd; hij wordt pachter van den mo len en vindt zoo zijne vorige welvaart te rug." Nu werd ook de molenkamer gesloten en Kathe ging met Bruck het pad langs, dat zij zoo dikwijls in storm en omweér bewandeld HULST, 12 Sept. Granen. Ter graan markt werd betaald voor tarwe f 10.75—11, rogge f 7.7.50, gerat f 8—8.25, erwten f 21.50 -22, lijnzaad f 1819. GOUDA. Veiling van 12 Sopt. Snfjboor.cn le soort 3354, idem 2e soort 126; stok- boonen 3146; stamboonen 1528: spekbooncn 23—25; pronkboonen 1025; uien 4.005.70; postelein 4.1011.50; spinazie 2.405 per 100 Kg.: groene kom kommers 1—8, gele idem 0.70—11.40; bloemkool 0.00-20: gele savoye kool 6 12.00; groene idem 3.80—6'; roode kool 2.50—13.00; witte kool 2.6011; andijvie 0.3O—S.40; kropsla 0.50—3 per 100 stuks; peen 5 0.40; krolen 2.805; selderie 1101.20 per 100 bos; omaten A f 17 10.39, idem B 11.30—13.70, idem C 14.60 —16.40. idem CC 3.70—6.40, idem kriel 2-00 per 100 pond; meloenen 0.07 0.44; perziken 0.03—0.22 per stok. had. Liet was een heerlijke gang onder die boomen door, die de bloeiknop reeds begon- nen te vertoonen. De zachte avondwind om woei Kathe's blozende wang en het beekje vloeide .vriendelijk murmelend en kalm haar voorbij. Daar ginds was het park, def tig stil als altijd; men zag de zwanen lang zaam rondzwemmen in den vijver, boven de boomen uit woei een blauw-gele vlag op de villa - de eigenaar was thuis. Wat ging er op dit oogenblik door die beide zielen, die elkander trouw hadden gezworen voor tijd en eeuwigheid? „Hebt gij gehoord, dat men Maurits in Amerika meent gezien te hebben?" vroeg Bruck fluisterend. Zij knikte. „Een dag of wat geleden ont ving de weduwe van Frans uit Caüfomië duizend gulden zij kan maar volstrekt niet begrijpen van wien, maar ik weet het." En zij vertelde, hoe de werkman met den vollen baard de herten voor zich uit had gejaagd, om die tegen een gruwelijken dood te be hoeden, wijl zij, in de dagen van voorspoed en geluk, zijn lievelingen waren geweest. Daar lag het voor hen, het lieve, oude huis, in schemering gehuld. Het werkvolk had den tuin verlaten. Stil was het er plech tig stil de witte beelden kwam tegen het groen te voorschijn, en de oude vrouw kwam, zonder een woord te spreken, met uitgebreidde armen, om de „liefste beste," die zij haren lieveling zoo vaak en zoo innig had toegebeden, aan het moederhart te drukken Daar klonk, vol en diep, het eerste klok gelui uit de stad Het feest werd ingeluidPaschen.... Opstanding! £INDEf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6