GEMENGD NIEUWS Het jubileum der Koningin. VERDRONKEN. ZWENDELAARS GEARRESTEERD. KORTE 3ER10NTEN. BINNENLANDSGH MIEUWS De Neef van Curacao, i Hollandschetajereelen uit het begin der vorige eeuw, HET VERHAAL VAN BAREND PROU- WELMAN. n. WEER EEN MOORD IN EEN TREIN, j In den trein, welke Woensdagmorgen oon 6 uur 3 min, aan het Anhalter Bahnhof uit Frankfort aan Main aankwam, is, naar de Tel. verneemt, een ernstige misdaad ge pleegd. Een tot nu toe onbeken^ gebleven passagier werd namelijk in een wagon 2de klasse overvallen en met een ijzeren stang dusdanig mishandeld, dat hij aan de beko men wonden is overleden. De dader is onbekend. Voor het station Grossbehren. hetwelk de trein om 5 u. 50 m. passeerde en dat op ongeveer 1 K.M. afstand van het Anhalter Bahnhof gelegen is, werd tusschen de rails het lijk gevonden van een in zijn bloed badenden man, Onmiddellijk werd aange nomen, dat de ongelukkige, hetzij uit den juist voorbijgesnelden trein was gevallen of geworpen. Men seinde het gebeurde naar het Anhalter Bahnhof, waar de trein door politie- en statiomsbeambten werd afge wacht. Alle reizigers werden aan een uiterst nauwgezet onderzoek onderworpen, doch niemand kon als verdacht worden aangehouden. In een wagon tweede klasse werden bloedspatten gevonden, terwijl in diezelfde afdeeling onbeheerde bagage waarschijnlijk dus van het slachtoffer aanwezig was. Het slachtoffer zelf is ge heel beroofd. Men vond noch een porte feuille, noch eenig identiteitsbewijs op hem. POLITIEKE KEUKENMEID GEARRES TEERD. Madame" de weduwe Gabrielle Moutet, geboren Cheval, van beroepkeuken meid, had zich Dinsdag voor de 13e kamer der correctioneele rechtbank te Parijs te verantwoorden wegens eenige delicten, waaronder beleedigimg van politie-agenten en openbare dronkenschap. De beminnelijke keukenprinses leverde zich echter, behalve aan den drank zij had vóór het jaar 1916 reeds 38 veroordee lingen wegens dronkenschap achter den rug ook aan politieke buitensporigheden over. Althans, zij was onlangs te Parijs ge arresteerd we$ens het coilporteeren van anarchistische „tractaatjes". Dank zij het welsprekend woord van haar «exegenoote „advocate mademoiselle Sn- zanne Lévy, werd de beoefenaarster der edele kookkunst en der oproerige col portage vrijigesproken voor wat betreft de haaf ten laste gelegde beleedigimg van igente'n; echter tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens dronkenschap en tot., •en jaar gevangenisstraf wegens anarchis tische propaganda. Dat ze er, wat de haar ten laste gelegde dronkenschap betreft, met zulk een betrek kelijk lichte straf was afgekomen, wtas te dartken aan met feit, dat het sinds 1916 de eerste maal was geweest, dat ze weer sterken drank gebruikt had ongelukkiger wijze weer in te groote hoeveelheid. ZIJN EIGEN FIETS GEKAAPT. Een jongeman te Tilburg, circa 23 jaar, stapte bij een boekwinkel van zijn fiets af, zette het rijwiel tegen het winkelraam en ging den winkel binnen. Na een minuut of vijf kwam hij volgens de „N. Tilb. Crt." den winkel uit en scheen te zijn vergeten, dat hij met zijn fiets was gekomen .Hij wandelde terug en liet zijn fiets staan. De jongeman was echter nog niet bij den hoek van de volgende zijstraat of hij herinnerde zich dat hij zijn fiets had vergeten. Direct keerde hij terug en hij zag van uit de verte reeds zijn fiets staan. De tactiek van eeiy fietsendief is kalra voorbij te loopen, de fiets oppakken, kalm en rustig, zooals een mensch dat met zijn eigen fiets zou doen en zonder meer op stijgen en wegrijden. Een rechercheur van politie kwam voorbij en zag voor den boekwinkel een fiets onbe heerd staan. Uit den aard der zaak van zijn beroep hield hij de fiets in 't oog. Hij zag een jongeman komen aanwandelen, die zich kalm en bedaard naar de fiets begaf, deze bij het stuur nam, alsof de fiets tan hem was, er de stoep mee af ging en be wegingen maakte om op te stappen. De jongeman had echter zijn rechterbeen nog niet over het achterwiel geslingerd of de vaste hand van den rechercheur greep hem vast. Het is mijn eigen fiets, zeide de jonge man, Natuurlijk, antwoordde de rechercheur hoonend, dat spreekt vanzelf, maar jij gaat mee. U vergist zich, vervolgde de jongeman bescheiden. Natuurlijk, ik vergis me, grappigde de politieman, maar jij vergist je ook, wanneer je denkt, dat ik gebrek aan ervaring heb. Er zat voor den jongen man niets anders op dan mee te gaan naar bet bureau. De schijn was tegen hem. en wanneer je den schijn tegen je hebt, maak je dat zoo maar niet op straat in orde met een politieman. De jongeman met de fiets werd opge- bracht, voor het kapen van zijn eigen fiets. Woensdagmiddag is te 's-Hertogenbosch de 15-jarige J. Vos van een der pijlers der Vughtsche brug, waarop hij zat te visschen, in den Dommel gevallen. Reddingspogingen faalden. Eenigen tijd later werd het lijk van den knaap opgehaald. GEEN KAMERNOOD MEER. Te Delft staan thans ruim 300 kamers te huur. Nog niet zoo heel lang geleden was de kamernood zoo nijpend, dat zelfs de bouw van een groot studentenhuis werd overwogen. TIJDENS HET VUURWERK. Te Barneveld is Dinsdagavond, tijdens het vuurwerk, waarheen zich bijna alle bewoners hadden begeven, op twee plaatsen ingebro ken, n.l. bij den heer J. J. L., onderwijzer aan de openbare school, bij wien f 300 is ge stolen, en bij zijn buurman, de heer B. P., hoofdcommies ter secretarie aldaar. Bij laatst genoemde wordt niets vermist. EEN WEGZINKEND HOTEL. Het strandhotel op het eiland Schiermon nikoog is reddeloos verloren. De Noord-West hoek hangt reeds over het cfciin heen en de val van dit gedeelte kan ook het andere in zee doen storten. De inventaris wordt thans ge borgen en te Delfzijl opgeslagen. Een combinatie is reeds bezig plannen te ontwerpen voor een groot le-klas pension met annex een 6-tal villa's voor famines met Antoon Kabelaar. Wat hij dan deed? Op den 19en Februari 1887, den 70en verjaar dag van koning Willem III, waren koningin Emma en het prinsesje uitgereden. Op den Scheveningschen weg schrikten de paarden; zij wierpen den jockey af, de achter op het rijtuig zittende lakeien waren van het rijtuig gesprongen. Woest hollend zeulden de paarden het slingerend rijtuig door Zee straat en Noordeinde, elk oogenblik dreigde het rijtuig te kantelen of tegen lantaarn paal of huis te pletter te stooten. Antoon Kabelaar naderde met een vrachtje uit de richting van de Hoogstraat. Zoodra hij het hollend span zag, sprong hij van den bok, wierp zich voor de paarden en slaagde er in één der beesten te grijpen en met op offering van zijn zweep, de dieren tot staan te brengen. Het geschiedde voor den stal van den heer Wegman, één der paarden vloog nog tegen het hek van den bekenden poelier naast het paleis op. De heer Wegman, naar buiten gevlogen, droeg de prinses uit het rijtuig; mevrouw Wegman begeleide de koningin naar het paleis, de paarden werden in den stal van den heer Wegman uitgespannen. Zoo snel geschiedde alles, dat de vorstinnen geen woord tegen Kabelaar konden zeggen. De flinke, jonge kerel klom weer op z'n bok en reed weg. Een poosje later werd hij op het.... stadhuis geroepen en ontving daar van den burgemeester 100. Van het Ko ninklijk Huis vernam hij verder nooit iets. Eenige heeren, die het heele geval had den gezien, vereerden hem echter met een gouden horloge en een oorkonde. Een verslagever van het „Vad." heeft Kabelaar Zaterdag een bezoek gebracht en vertelt daarvan: Hij kwam thuis van den dagelijkschen rit met dr. Roos. Vroeger heeft hij jaren laniL mei mmtA ecu u-iai vuu 5 voor lammes mei c, kinderen. Het grootste gedeelte van het be- f°°.d', ,dr', .Ste,,n gereden Van dF noodigd kapitaal is reeds toefgeZegd. Dit! oorkon.de veftelde ,°n? tut «|n geheugen nieuwe hotel zal komen bij den jacobsweg, iir tT et Zl)n..ge™ot;d in de nabijheid der dennenbosschen en di- ±>ot V0.L Kabelaar .s nu 62 jaar; zi,n heele reet aan rpo. J leven zat hij op den bok, stil zijn plicht 1 doende, tot aller tevredenheid, het meest tot tevredenheid van zijn patroon, den heer xijcixn. Arkestem, die Antoon dadelijk aan ons af- l stond en het paard-uitspannen vQor deze Uit de voorloopige hechtenis te Dordrecht is naar de „Msb." meldt, ontslagen het echt paar K. uit Sliedrecht, benevens de spoor wegarbeiders T. en M., die, zooals gemeld, op last van den officier van justitie waren gearresteerd in verband met den moord op den seinwachter De Jong te Giessen-Nieuw- kerk. EEN NOODLANDING. Dinsdag landde te Medenblik wegens mo tordefect een marinevliegtuig. Men kwam met moeite neer bij het Havenhoofd. Met veel kennis en stuurmanskunst mocht het den inzittenden, een officier- en koporaal- vlieger gelukken het toestel in de haven te brengen. De motor werd daar gerepareerd en na vele mislukte pogingen gelukte net den tocht te vervolgen. MOORDAANSLAG OP EEN 20-JARIG MEISJE. Zekere J. v. d. P., te Eindhoven ontmoette Dinsdagavond 'n 20-jarig meisje uit Ton' geren, aan wie hij vroeg hoe laat 't was. Hierop antwoordde het meisje „Ik weet het niet." V. d. P. greep het meisje vast, wierp haar op den grond en trachtte haar te wur gen. Hij bracht haar verschillende wonden toe. Gelukkig kwam hulp opdagen, waarop de onverlaat zich uit de voeten maakte. De politie wist echter V. d. P. spoedig te arres teeren. Hij bleek 'n ontslagen verpleegde te zijn uit 'n rijkskrankzinnigengesticht. Door een dokter werd op last van de politie onder zocht in hoeverre de man nog krankzinnig was. De dokter kon ecjiter niet verklaren, dat opneming in een krankzinnigengesticht voor V. d. P. noodzakelijk was, waarop hij dan ook in arrest gehouden werd, Er is pro ces-verbaal tegen hem Opgemaakt wegens poging tot doodslag. V. d. P. zal ter beschik king worden gesteld van den officier van justitie te Den Bosch. Hij is geen onbekende bij de politie. DE GEZONKEN BAGGERMOLEN. Op 't eiland Schokland heelt een beurt schipper van Amsterdam op Zwartsluis aan gebracht het lijk van den jongen Marinus de Raad, uit Hardinxveld, een der vijf op varenden van den op 30 Aug. in de Zuider zee gezonken baggermolen. Dit lijk is naar Urk vervoerd. Reeds zijn vier dezer omge komenen gevonden. WAAROM OOK NIET? Als een „bijzonderheid" meldt men uit Doetinchcm aan het „Hbld.", dat een der vooraanstaande sociaal-democratische raads leden uit die gemeente, aldaar, heeft deel genomen aan het feestbetoon bij de Konin- ginnefeesten. Toen hij 's avonds ook deelnam aan het feesthal, nam het overige publiek hem in een kring en voerde een rondedans om hem uit. EEN VERGETEN HOOFDPERSOON. De vergeten hoofdpersoon in de feesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der koningin, zoo schrijft het „Vad.", is gelegenheid van hem overnam. Kabelaar is kinderloos weduwnaar, woont in bij zijn zuster, Van der Duynstraat 56. Maar hoe is het mogelijk, Antoon, dat je nooit meer iets hoorde van het geval? Ik geloof mijnheer, antwoordde An toon, dat de burgemeester aan de politie, die toen niet in een erg goed blaadje stond, de eer wilde geven.De politic wou dadelijk ook van mij de paarden overnemen, maar de heer Wegman zei; Neen, neen, Kabelaar heeft ze heelemaal alleen tot staan gebrachf. De jonge held is een grijsaard geworden, met een weekloontje van 16 en groote zorg voor den ouden dag. DE EL-KWESTIE. Het bericht, dat de regeering voornemens zou zijn het gebruik der oude benamingen van el, pond enz. strafbaar te stellen, is met groote ing^iomenheid door de redactie van de Manufacturier gelezen, omdat daarmede haar strijd tegen dit gebruik met succes wordt Bekroond, „De aanhouder wint, mogen wij met vol doening constateeren. In dezen strijd hebben wij trouwens niet alleen gestaan, Nog in het jongste nummer van het Maandblad der Vereeniging van Huisvrou wen komt een artikel voor over De el en de meter. Er wordt in herinnerd, dat in ons land in 1816 bij een Wet vastgesteld werd, dat de Meter de grondslag voor de Ncderlandsche lengtematen zou zijn. Echter eerst in 1820 kwam die Wet in werking en werd voorge schreven, dat hij de eenige welige maat zou zijn voor den handel in manufacturen enz., en dat het bezigen van andere toen in gebruik zijnde ellen verboden zou zijn. Dat wis een zeer nuttig voorschrift, om dat toentertijd allerlei ellen van verschil lende lengte in gebruik waren. Dat hing af van de plaatsen waar ze gebruikt werden, waaraan zij hun niam ontleenden. Zoo had men de Delftsche el, de Haagsche el, de Amsterdamsche el, enz. Vooral de laatste werd veel gebruikt en is ook nu nog 't meest bekend. Ze heeft een lengte van on- geveer 688 strepen. Tegenover die Haagsche, Delfsche, Am sterdamsche en allerlei andere ellen werd nu geplaatst de officiële, wettelijke Meter en deze werd genoemd de Nederlandsche El. Ze gold wettelijk voor heel Nederland. Maar het gebruik van de vroegere oude el bleef bestaan. En toen werd in 1869 een nieuwe Wet gemaakt, waarin hernieuwd werd, dat van 1 Januari 1870 af slechts ge bruikt mocht worden de Meter en zijn on- derdeelen. Evenwel was de naam, die aan den Meter gegeven werd, namelijk Neder landsche" el niet geschikt om verwarring met de oude el te voorkomen. Men had dezen naam Nederlandsche el nooit moeten bepa len, doch aanstonds moeten spreken van Meter. Dan wist het volk terstond, dat het een nieuwe maatbepaling gold en dat de oude was afgedaan. De naam Meter was dan ingeburgerd en deze maat was dan evenzoo allerwegen in gebruik genomen. Maar nu bleef met den naam Ned. el het oude gebruik van de oude el zich handha ven. Na 1870 werd het gebruik van den naam Meter aanbevolen, ofschoon de naam el niet verboden was. Sedert 1918 komt bet woord el wettig niet meer voor op de leng tematen en geldt enkel Meter. Hoewel van hooger hand alles beproefd werd, cm het gebruik van den Met-er ingang te doen vinden en meermalen strafvervol gingen werden ingesteld, is tot heden dc oude ei met haar onderverdeeling in verrel en half verrel nog in gebruik en dat nog we! bij de onbekendheid van haar lengte, want feitelijk niemand kan zeggen hoe lang zij is. In den groothandel en vrij algemeen in groote plaatsen is de Meter de lengtemaat. Doch overigens wordt in den manufacturen- handel nog veel gesjacherd met de oude el. En toch bestaat hieraan geen behoefte, want van het bestaande geslacht hebben de vrouwen en meisjes en ook alle kooplieden leeren rekenen met den Meter. Nauwelijks van school gekomen, leert het jonge meisje door toedoen van moeder of haar familie leden de oude el kennen, en de jongen of het meisje dat 'bij een manufacturier in de leer komt, wordt er op afgericht dat men inkoopt bij den Meter, en dat men verkoopt bij de el. Wat is de oorzaak van dit euvel? Gemak zucht der vrouwen bij het onnauwkeurig re kenen met ellen, verreis en halfverrels, om dat men dan als een el niet genoeg is, er nog een verrel of halfverrel bij kan nemen (waarbij men dan misschien een stukje te veel heeft, doch dat komt zoo nauw niet), of is het een speculatie der kooplieden op die ,gemakzucht en tevens de zucht naar voordeel, dat te behalen is met een maat van niet bekende lengte? EEN VREEMDSOORTIGE DIEFSTAL Een geheimzinnige diefstal houdt momen teel 'de politie van Huil (Engeland) bezig. Gedurende de laatste week van Augustus zijn tijdens de afwezigheid van den geeste lijke, den organist en koster uit een kerk te Newington niet minder dan 124 orgelpijpen gestolen, terwijl ook nog op andere wijze schade aan het orgel is aangericht. Het in strument was wel tegen brand, doch niet tegen diefstal verzekerd. Men vermoedt, dat wraak de oorzaak is van dezen vreemdsoor- tigen diefstal, EEN ANGSTIGE TOCHT. Te Nijmegen reed een automobiel, be stuurd door P. S., wonende te Aken, de Grootestraat af. Plotseling werd de rem van den auto defect en het voertuig reed met toenemende snelheid de hellende straat af. De chauffeur schreeuwde luid, ten einde de talrijke voetgangers te doen wijken. Dc in zittende mevr. M. Badenbach, uit Aken, werd bevreesd en sprong met haar 3-jarig dochtertje uit den auto. Het kind bekwam hierbij een wonde aan het voorhoofd, welke wonde in het R. K. ziekenhuis werd ge hecht. De auto kwam op de Waalkade tot stan. Verdere ongelukken kwamen niet NIET GESLOTEN SPOORWEG OVERGANG. Men meldt uit Bome d.d. 13 Sept. aan de ,Zw. Ct.": Hedenmorgen had alhier een ongeluk plaats, doordat de afsluitboomen aan den spoorwegovergang Borne-Deldcn niet waren neergelaten. Een voerman van de steenfa briek, die met zijn wagen de lijn wilde pas- seeren, haH niet bemerkt, dat dc goederen trein van 8 uur in aantocht was, ten gevolge had, dat dc twee paarden door den trein werden overreden en gedood, terwijl hij zelf gelukkig nog bijtijds van den wagen kon komen. Ook nog meerdere personen, die de lijn passeerden, konden zich gelukkig nog bijtijds in veiligheid brengen. EEN WONDERBARE VISCHVANGST. In het Merwedekanaal bij Utrecht zat een hengelaar naar het dobbertje te turen, tot op eens; beet! En onze visscher aan 't halen. Geen ruk ken werd gevoeld, als anders bij een visch het geval is. Tot.... een heerenfiets aan de oppervlakte verscheen. Het rijwiel werd bij de politic gebracht. Denkelijk is het van diefstal afkomstig. BRANDEN. Door bet omvallen van een brandende petroleumlamp op den zolder is brand ont staan in den schoenwinkel van de Wed. Beek te Lunteren. Het huis cn de winkel brandden geheel uit. Verzekering dekt de schade. Te Nijkerk is afgebrand de arbeiders woning van B. Doornekamp, aan de Plasse- steeg. De inboedel werd grootendecls gered. Eenige geiten kwamen in de vlammen om. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is bij het aanmaken van een fornuis. Te Vricscheloo (Gron.) is afgebrand het winkelhuis van G. Gernant, medebe- woond door H. Kuiper. Er kon%lechts wei~.ig uit de vlammen gered worden. Tijdens de volksfeesten te Zwijndrecht is brand uitgebroken in den behangers- en stoffeerderswinkel van den heer J. Ouburg. De étalage, welke geheel met vuurwerk en lampions was uitgestald, had plotseling vlam gevat door een aldaar aangestoken zgn zevenklapper. In een ommezien stond"alles in brand. Door het vlugge optreden vanden brandweer bleven de aangrenzende panden buiten gevaar. Een deel der bovenverdieping kon worden gered, hoewel het veel water schade bekwam. Verzekering dekt de schade. Twee Roemecnsche zwendelaars, Karl Kaufmann en Anatoli Taschnikow, die ver schillende kooplieden te Berlijn voor een gezamenlijk bedrag van eenige milliarden hebben opgelicht, zijn gisteren door de Ber- lijnsche crimineele politie aangehouden. Zij woonden sedert geruimen tijd in een der voornaamste hotels in den omtrek van den Dierentuin, en leefden op zeer grooten voet. Taschnikow is een „broeder" van den directeur der firma W. P. Taschnikow te Galatz, terwijl Kaufmann optrad als finan cieel leider van deze firma. Zoogenaamd voor deze firma sloten zij contracten af, die in de milliarden liepen, waarna zij bij leen banken, op grond van deze contracten, de waren voor 50% beleenden. Van de bedragen, die zij hierop ontvingen, betaalden zij een derde van den prijs der gekochte waren, de rest werd nimmer voldaan. Toen de beide zwendelaars achter slot en grendel gezet waren, stond er op hun naam nog een schuld van 400 millioen mark aan het hotel. OUDE VLAGGEN. Bij mevrouw de weduwe D., te Alfen a. d. Rijn, vertelt het Rott. Nbl. wapperde met de Jubileumfeesten nog een vlag, welke sedert het jaar 1813 door deze familie bij gedenkdagen van het Koninklijk Huis werd 1 ontplooid. Bij de Huldebetooging te Amsterdam was Woubrugge vertegenwoordigd door afge vaardigden van de Chr. Oranjevereeniging die een vlag bij zich droegen, eveneens datee rende uit 1813. Deze vlag is versierd met een lauwerkrans en oranjeappelen en draagt het opschrift „Het is geheerd,t want God regeert." HET ZEEGAT UIT! Woensdagmiddag was te Scheveningen ter j haringvisscherij uitgevaren de logger „Sche- 'veningen 1!6". Op de monsterrol kwamen behalve de bemanning nog drie jongens voor. Toen de logger echter een goed eind in ree was, kwam opeens een vierde jongen, die zich in een kooi verstopt had, te voorschijn. Aan teruggaan viel niet ineer te denken, maar een paar sleepbooten waren inmiddels uitgezonden om den deugniet terug te halen. Echter d eze pogingen bleken ook te ver geefs. Het was door de vrij onstuimige zee onmogelijk, zoo dicht bij den logger te ko men, dat men den jongen kon laten over springen. Ook kon men zich in de sleepboo ten niet verstaanbaar maken. Dc ouders,- die hun jongen niet hebben zien thuiskomen, zullen nu wel in ongerust heid blijven. DE OUDSTE DWARSLIGGERS IN NEDERLAND? In „De Ingenieur" breekt Ir, H. van Ber- ckel een lans voor dc ijzeren spoorweg- dwarsliggers, zooals ze in de vorige eeuw gebruikt werden (systeem Cosijn, ook wel systeem Couillet genoemd) Van 10.000 om streeks 1865 in het hoodspoor tusschen De venter en Olst gelegde dwarsliggers, bevin den zich thans nog ettelijke duizenden in het baanvak. Deze dwarsliggers liggen dus bijna 60 jaar in den weg, op een vrij druk bereden baan vak, wat vermoedelijk 'n record is. Als men bedenkt dat dc gecreosoteerdc grenen lig gers die tegenwoordig veel meer gebruiki worden, gemiddeld 12 a 15 jaar in den weg liggen, blijken dc ijzeren, door hun duur zaamheid een zuinig materiaal te zijn: zij zijn thans nog niet versleten, DIEFSTAL. Woensdagmiddag is te Leeuwarden aan gehouden de opkooper J. dc H. aldaar, verdacht van den diefstal van 2000 uit een kist ten huize van den landbouwer Luxen te Stiens. Dc meid-huishoudster van den heer Luxen was reeds gisterochtend aange houden. CONGRES VAN HOOFDARBEIDERS. Zondag 14 October zal te 's-Hage ter voorbereiding van het op te richten Ver bond van Hoofdarbeiders, een congres van hoofdarbeiders gehouden worden, waaraan vertegenwoordigers zullen deelnemen van vereemgingen van handels- en kantoorbe dienden, technici, opzichters en teekenaars, schcepswerktuigkundigen, apotheker-assis tenten, scheikundig personeel, leeraren bij het nijverheidsonderwijs, ambtenaren bij de Nederlandsche spoorwegen en in overheids dienst, enz. Op di> congres züllen nok aanwezig zijn afgevaardigden van de" Engclsche National federation of professional, technical,admini strative and supervisory workers, alsmede van den Duit'schen Allgemeinen freien An- gestelltenbund. DOOR JOS. P. H. HAMERS De kapitein deed een langen trek aan zijn Zwart gebrand doorrookerlje, blies een ver vaarlijke raekwolk voor zich uit en vroeg nieuwsgierig „Nou, wat gebeurde er dan Barend „Het was een jaar daarna," vervolgde Prou- welman „ik had den heelen zomer danig aan de koorts gesukkeld en was zoo mager geworden als een vlaggestok. Wie me zag, dacht niet anders, of Barend /Prouwelman zou binnen een paar weken voor de haaien zijn. Maar tegen den herfst begon ik wat op te kikkeren en weer- dik in m'n vleesch te zitten. We hadden toen een droog najaar; het weer was helder, maar koel. De dokter meende, dat verandering van lucht goed voor me zou zijn. Hij stond er op, dat ik tot herstel van gezondheid, eens een Gel- dersch luchtje zou gaan scheppen als ik bekenden in het Stichtsche had, dan was dat ook goed dat was nog dichter bij de hand." „Wel ja Barend," zei m'n goede huisplaag, „neef Haalwijk heeft je al zóó dikwijls ge vraagd en is vast boos, dat je nog niet bij hem bent geweest. Ga die goeie menschen eens stilletjes verrassen en blijf er een dag of veertien. Ik weet zeker, dat ze dan dolblij zullen wezen. De frissche buitenlucht zal je goed doen." „Ik liet me door Griet bepraten en besloot er maar onverwachts op los te gaan. Neef kwam toch ook altijd ongevraagd en daar hadden we niks op tegen ik zou dus bij hem ook van harte welkom zijn, al kwam ik ongenoodigd, zoo redeneerde ik bij m'n eigen." „Affijn, zoo gezegd, zoo gedaan. Ik ging van hus en zat niet lang daarna bij neef Haalwijk binnengaats. Ik had zoo bij m'n eigen gedacht, er gul en blij te zullen wor den ontvangen. Maar jawel, ik had pas een voet of wat in huis gezet, of ik zag al gauw hoe laat het was. Neef en nicht trokken ge zichten als geschutspoorten van een kaper schip. Het speet hen geweldig zoo heette het dat ik juist nu kwam, want het was zoo'n ongelegen tijd. Men wist niet wat men iemand al zoo zou voorzetten. Peul vruchten en versche groenten waren er nu nietdaarvoor was het al te ver in 't najaar; de etenswaren werden ook al schreeuwend duur. Dat waren zoo van die smoesjes, die ik nog geen minuut na m'n aankomst moest aanhooren. Maar ik antwoordde koeltjes dat maakt niks uitik kan me heeligoed met den win- terpot behelpen met erwten en boonen dat is scheepskost. Een zeeman ziet zoo nauw niet naar wat hij in z'n vooronder laadt." „Het mooiste kwam nog, toen ik me 's avonds naar m'n slaapvertrek zou begeven. Nu moet je weten, ik had opgemerkt dat er heele goede kamers in huis waren en dat neef en nicht deftig in hun meubels zaten. Maar in plaats van mij een ruim en luchtig vertrek tot slaapkamer aan te wijzen, brachten ze me in een donker, eng hok, waar in de haast een kermisbed was opgeslagen en dat nog pas geledch tot bergplaats van winter provisie of zoo iets scheen gediend te hebben. Ik gaf dan ook ronduit te kennen dat ik het daar dompig en somber vond, zonder frissche lucht of licht. Ja, zeiden ze, men zou me vast en zeker een ruimere kamer gegeven hebben, maar dat was om m'n bestwil nagelaten, want in dc écne kamer tochtte het zóó ver schrikkelijk en de andere was nog niet op geruimd, en in de derde juist die, welke ik graag zou gehad hebben daar was het niet pluis." „Hoe zoo vroeg Van der Stap, waren er dan soms rotten in." „Dat vroeg ik ook. Maar daar wilden ze in 't eerst niet voor uitkomen. Eindelijk moest het hooge woord er uit. En wat meent ge, Jan, dat het was? Het spookte er 's nachts." „Nou," zei ik, „daar geven wij, zeelui, geen zier om. Ik zou zoo n spook wel eens graag bij z'n lurven willen pakken dat zou juist een kolfje naar m'n hand wezen." Maar, ,daór wilden ze niet van hooren dit wilden ze niet op hun geweten hebben. Wat een huichelaars, hé Jan? Ik mocht daar zoo roekeloos over praten als ik wilde, met derge lijke dingen viel toch niet te spotten." „Jawel, dacht ik Jullie zijt me een paar mooie familieportretten, die ik met plezier een flinke rammeling voor de mast zou wil- en toedienen." Ik zei verder r.iet veel meer, maar ging vrij boos, naar bed." „Het hok waarin ik lag, grensde aan de huiskamer, waar ik met m'n heven neef en z'n wijf sinds mijn komst gezeten had, en was alleen door een dun planken beschot daarvan gescheiden. Ik lag al een heele poos n bed, maar kon, hoe ik me ook keerde, den slaap maar niet vatten. Nou, dat was waar achtig ook geen wonder. Ik was meer dan vier uren vroeger dan ik anders gewoon was, naar kooi gegaan; met de kippen op stok; want gei die kostelijke nicht, dat spaarde bij de lange avonden vuur en licht uit." „Terwijl ik me zoo bij m'n eigen lag te ergeren, ontwaarde ik, dat neef Haahvijk en z'n yrouw nog opwaren. Ze spraken vrij luid met elkaar in de huiskamer. Het ging er al luider en luider toe en het' kwam me voor, dat ze aan 't kijven waren. In 't eerst dacht ik wat raakt mij zoo'n twist tusschen man en vrouw., dat komt in de beste huishoudens wel eens voor." „Juist wou ik de dekens over me heen trekken na me op één oor gelegd te hebben, teen ik hen, vrij duideliik, een paar keer m'n naam hoorde noemen." „Natuurlijk begreep ik dat ze 't over mij hadden en ofschoon ik anders een gezworen vijand van luistervinken ben, zoo ging hier, zooals je wel begrijpen zult, de natuur boven de leer en lag ik al heel gauw met m'n hoofd tegen het planken beschot en m'n ooren wijd open." „Luister'nou, wat ik te hooren kreeg." „Dat heb ik aan niemand anders te danken dan aan jou, hoorde ik m'n dierbare nicht, scherp en vinnig tegen haar man zeg gen. Jij hebt dien kerel aangehaald,;':; hebt hem, niet ééns, maar wel honderdmaal ge* vraagd, hem zelfs gedwongen om te komen. Dat heeft hij zoo even zelf ge zegd." „Dat heb ik maar voor de leus gedaan, gekkin," zei neef.,, Kon ik dan weten, dat de vent komen zou Ik moest hem immers voor m'n fatsoen wel vragen." 1 „Och wat, jij met je fatsoen 1 Je moet Zulk volk maar aanhalen, dan zit je er mee opge scheept Daar heb je nu je lieve neef Prou welman bij je., zie jij nou ook maar, dat hij te eten krijgt. Alles is hier even duur., en zoo'n dikke, zwaarlijvige kerel gaat voor drie man in den middagpot." „Je rekent verkeerd, Jans. Wees maar niet bang dat hij veel zal eten, want {ie vent ziet er zóó gezond en doorvoed uit, dat hij met een kleinigheid al te verzadigen is." „Wat zeg je daar? Heb ik dan niet met m'n eigen oogen gezien, welk een vervaar lijke homp brood hij bij 't avondeten naar binnen sloeg? Moest ik niet de kamer uit gaan, om uit te huilen, toen ik aan m'n armen boterpot dacht Zoo'n vlegel eet ons in veer tien dagen arm." „Hij zal hier geen veertien dagen blijven, Jans, Je moet maar schraal opdisschen, dan zal hij wel gauw z'n matten rollen." „Alsof ik dat zelf ook niet wistDacht je dan soms, dat ik hem op allerlei kostelijk eten zou onthalen Zoolang hij hier is, kook ik eiken dag gort of meelpap met stijfsel er in. Dat blijft lang in de maag kleven." „Maar bedenk wel," zoo hoorde ik neef Haalwijk op gewichtigen toon zeggen, „dat we het niet te bont moeten maken., het zou anders in 't oog kunnen loopen." „En hem zeker volop geven, hè, zoodat hij ons dc ooren van het hoofd eet." „Val me nou niet in de reden, zeg ik je." „Wat doe je ook met zulke schuimers hier in huis te halen „Wel verdikkie," foeterde de man, wiens geduld ten einde liep, „dat moest ik'wel doen. Nergens geniet ik zooveel vriendschap als bij hen als ik in Amsterdam ben. Hij én nicht Greet zijn de gastvrijheid zelf. Daarbij komt, dat ze d'r warmpjes inzitten en kind noch kraai in de wereld hebben. Houden we die lui te vrind, dan valt er te avond of te morgen, allicht nog wat te erven." „Ja," zei dat serpent van een wijf, „als we dat maar zeker wisten. Maar zoo'n sterke ke rel, zoo'n waterchinees, kan nog jaren leven als hij niet verzuipt, en dan heb je die nicht Griet ook nog. Als hij ons overleefde, dan zou hij in z'n vuistje lachen, dat hij zich hier nog eens recht te goed had gedaan. O, als ik daaraan denk dan „Hou nu je snater eens, Jans. Kon ik maar wat uitvinden, om met goed fatsoen van hem af te|komen Hoe krijgen we dien opvreter in de eerste acht dagen weg DE KONINGIN TE UTRECHT OP A.S. MAANDAG. Na de hulde van de Nederlandsche weer macht op Maandag a.s. bij Amersfoort, zal de Koningin, die, zooals men weet, verge zeld zal zijn van Prins Hendrik en Prinses Juliana, naar Utrecht gaan en om 4 uur van het Centraal Station aldaar naar Den Haag vertrekken. De Vereeniging Koning innedag te Utrecht heeft het initiatief geno men tot een huldiging van de koninklijke familie op Haar doortocht door Utrecht. Als IT. M. omstreeks half 4 bij het binnen komen van de gemeente het Hoogelandsche park heeft bereikt, zal een koor van duizend zangers en zangeressen Haar twee verzen van de Wilhelmina-cantate van H. A. Maas toezingen, vermoedelijk met begeleiding van een muziekkorps. Daar zullen voorts de weeskinderen der verschillende gezindten zijn opgesteld. In langzaam tempo wordt dan gereden naar de Maliebaan waar de schoolkinderen H. M. zullen begroeten. Het voornemen bestaat verder dat op 't Lucasbolwcrk de leden van de studenten corpsen Unitas en Absyrtus en op het Jans kerkhof de leden van het Utrechtsche Stu dentencorps aan de Koninklijke Familie een huldebetoon zullen brengen. Op een ander punt van den doortochtsweg zal een groot aantal jongens de kleppermasch van Morks uitvoeren. Op het bordes van het station zal het be stuur van de vereeniging Koninginnedag de Koninklijke Familie opwachten en zullen enkele jonge dames aan de Koningin bloe men aanbieden. De Koninklijke Utrechtsche vereeniging voor mannenzang en de Ko- ninki. Utrechtsche Ver. voor kerkzang zul len "op het Stationsplein, met begeleiding van de politie-muziek, de eerste twee ver zen van het Wilhelmus ten gehoore bren gen. Afvaardigingen van verschillende Utrechtsche verecnigingen zullen er met banieren en vaandels zijn opgesteld. De burgemeester zal de Koninklijke Fa milie op Haar weg door de stad begeleiden. DE NEDERLANDSCHE BISSCHOPPEN BIJ DE KONINGIN. De ontvangst door H. M. de Koningin van het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat, benevens Mgr. Vuylsteke, Apostolisch-Vica- ris van Cu»a<;ao, had gisteren om kwart over twee plaats. De ontvangst der Bisschoppen, welke af zonderlijk voor de groote audiëntie, welke om 3 uur aanving, geschiedde, had plaats in de Roode Zaal Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, hield de volgende toespraak tot H. M.: Mede in naam van de Hoogwaardige Bis schoppen en van den Hoogwaardigen Apo stolische!) dignitaris van Curaïao moge ik Uwer Majesteit eerbiedig dankbare geluk- wenschen aanbieden bij gelegenheid van dc herdenking van haar 25-jarig zegenrijk be stuur van ons dierbaar vaderland. Uit mil- lioenen harten zijn de vorige week dank en smeekbeden opgestegen voor het heil van Uwe Majesteit en voor het vaderland. Mogen die gebeden door God verhoord wor den cn het Uwe Majesteit gegeven zijn, nog tal van jaren ons vaderland te besturen met de kalme vastberadenheid en algeheele toe wijding, welke Haar Bestuur tot hiertoe hebben gekenmerkt. Wij danken Uwe Ma jesteit eerbiedig, dat zij ons wel de gelegen heid heeft willen geven, deze gelukwen- schen persoonlijk Haar aan te bieden en geven opnieuw Uwe Majesteit de verzeke ring van onze onwankelbare trouw aan Uwe geëerbiedigde persoon en aan Uw Vorsten huis. Naar dc „Msb." meldt droegen dc Bis schoppen het bisschoppelijk ornaat met de onderscheidingsteckenen van hun Neder- Nederlandsche ridderorden. Mgr. Vuylste ke was gekleed in het habijt der Bomini- canen. H.H. D.D. H.H. waren met auto's van de pastorie van den Hoogecrw. Deken van de Willemstraat gekomen, waarheen zij na de audiëntie Weef terugkeerden. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Het congres op 4 October. Op het Congres van den 'Ned. R. K. Mid dens! amtshond op 4 October te houden zal in ■den voormiddag i>eh<Avdc!cl worden: a. De vakorganisatie cn de Rijksvoorlich- linigsddenst. Inleider is Ir. H. Stcketoe, nij- vcrliekkseoivsulent van het noorden en 't oos ten van ons 'tand. b. Nieuwe vorm van inkoops-coopcralie. Inleider Th. Kuyper, directeur van St. lo- mribonus. In den namiddag worden behandeld c. De Kamer van Koophandel en do vrije! organisatie. Inleider H. E. van dsn Brule, voorzitter van don R. K. Mid'd'en.stan ris vereeni ging tc Rotterdam. d. Medodoeüng en tceWchting van do voor genomen reorganisatie van den R. K. Midden standsbond, door Mr. J. A. G. M. van Hellen- berg Hubar. HET RELLETJE TE KATWIJK. Het lid der Tweede Kamer de heer Al- barda heeft, naar Het Volk meldt, aan de ministers van binnenlandschc zaken en van justitie schriftelijke vragen gesteld naar aan leiding van dc mishandeling van jonge soci aal-democraten te Katwijk en dc daarbij door dc politie aangenomen houding. ..„Daar zit je nu met je gebakken peren.' nijdigde Jans terug, „Waarom was je ook zoo stom om hem uit te noodigen En het erg ste is nog, dat, als we hem de broodkruimels niet hoog genoeg hangen, hij 't volgend jaar, zoo goed als zeker, met nicht Griet op komt dagen," „We moeten intusschen niet vergeten" hoorde ik nu neef Haahvijk zeggen, „dat we hem te vrind moeten houden. Je weet zoo vaak ik in Amsterdam kom, heb ik vrijen intrek bij dien kerel, alles vrij. Tafel, bed bediening, alles is er overheerlijk. Het kost, me geen koperen duit. Verbeeld je, dat zou er mooi uitzien, als we hem boos maakten en ik in 't vervolg in een logement moest gaan. Maar wacht eens, daar schiet me wat goeds te binnen. Er staat nog een osserib in 't zout, die moet je morgen braden en op tafel zetten." „Wordt je nu stapelgek, Boudewijn riep Jans, half huilen^,. „Zou ik dien vlegel nog vleesch voorzetten?" „Je snapt niet waar ik heen wil. Ik zeg je nog eens, morgen-middag disch je die osse rib op." „Ja, ik zal jou en je lekkeren neef Prouwel man osseribben., daar kun je staat op maken. Ik ga er nu cn dan een3 naar kijken, zonder aan dat kostelijk stuk vleesch te durven komen en dan zou ik zoo gek wezen om zoo'n kerel cr van in z'n maag te stoppen 1" „Schei nu eens uit met dat gezanik, dan zal ik je zeggen, wat ik er op gevonden heb." „Nou, wat dan „We moeten hem weg zien te krijgen en hoe eerder hoe liever. Het komt er maar op aan, hoe we het aanleggen. Je begrijpt net zoo goed als ik, dat ik de kwaje pier niet bij hem moet worden, want dan hoef ik nooit meer bij hem aan te komen. Verbruidt jij het daarentegen bij hem, dan is dat van min der beteekenis. Ik kan dan de vriendschap met met hem aanhouden, door jou kwansius in 't ongelijk te stellen." „Waar moet al het moois dat je me daar vertelt, toch op uitloopcn „Luister. Je braadt morgenmiddag de osse rib, maar Zorgt, dat ze niet al te ga arop ta fel komt. Tets meer dan half gaar, zou ik z ggen. Als we dan aan tafel zitten, zal ik voorsnijden en je een standje maken, oiidat het vleesch niet gaar is. Dat laat je je niet aanleunen het komt tot hooge woorden tus schen ons en als de twist op z'n hoogst geste gen is, dan roep ik hem als scheidsrechter in. Nu gaat hij ook aan 't snijden, vindt dat het vleesch niet gaar is en stelt jou dus in 't ongelijk. Daar heb je dan de poppen aan 't dansen. In plaats van nog langer tegen mij uit te varen, keert ge je teg^n hem. Je maakt je geweldig boos, omdat hij jou in 't ongelijk heeft gesteld, geeft hem geducht van katoen en schreeuwt hem toe: Moet jij hier uit Amsterdam komen om tusschenman en vrouw kwaad te stoken Om mijn lieve Bou dewijn tegen mij op te zetten 1 M'n deur uit, jij stokebrand, of ik ruim nog vandaag zelf het huis 1" „Zoo iets, dat voel je Jans, kan hij niet kalmpjes aanhooren hij wordf boos en wil dadelijk vertrekken. Maar nu treed ik als bemiddelaar op. Ik tracht je de overtuiging bij te brengen, dat onze goa^e neef de waar heid gezegd heeft, zonder het oogmerkfge- had te hebben, om tusschen man en vrouw kwaad bloed te zetten. Natuurlijk is er niets met je te beginnen, en je zweert bij hoog en laag, dat, als hij niet op staanden voet vertrfekt jij zelf direct het huis verlaat. Wanneer hij dan ziet, dat je onverzoenlijk blijft, wil hij natuurlijk z'n biezen pakken. Maar dan houd ik hemmet bei m'n handen bij z'n jas panden vast en verzeker hem, dat het voor val mij om zijnentwil schrikkelijk bedroeft, dat ik zielsveel van hem houd en smeek hem toch te blijven, of voor 't minst, de vriend schap met mij te blijven aanhouden." „En daar het niet anders kan, of ik ben de goede, onschuldige man bij hem, be tuigt hij mij wederkeerig zijn diep leedwezen over hét gebeurde, verzekert mij van zijn voortdurend gunstige gezindheid en zegt ten slotte, dat het hem cn nicht Griet veel plezier zal geven, als ze mij gauw weer eens bij hen zullen zien. En als hij heen gaat, beklaagt hij mij, z'n goeden neef Boude wijn nog, omdat die voor z'n léven lang, aan Zoo'n helleveeg als jij bent, vastzit." „Ja," zei Jans, „hij mag van me zeggen wat hij wilals hij maar zoo gauw mogelijk ophoepelt." „Zoo liep dat stichtelijk gesprek tusschen man en vrouw af," aldus Prouwelman. „Ik had alles afgeluisterd en besloot m'n njaat-l regelen te nemen." (Wordt vervolgd);

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7