SPAARNEBANK - T0GAL Groot Vootbalfeest Zaterdag 15 September 1923 Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. •In en om Haarlem. 46ste Jaargang No. 14537 Leekepreeken. ALLE BANKZAKEN tegen Lendepijn en Vermoeidheid Leas het nieuws van de Geel zwart-Westen-combinatie inde Sportrubriek van dit nummer. 3.25 Schoten woonstad. Directie: Mr. Th. WESTERWÓUDT. DEPOSIT O-R ENTE °J stiekoers. Met 1 maand opzegging praionga Mei 3 maanden opzegging S1/. Mei 6 maanden opzegging 4°/0 Eén jaar vast 41/. (één jaar opzegging)' 5°/, Spaarboekjes met 4 °/0 rentevergoeding, HIËllii STADSNIEUWS Lezingen mevr. Boldingh-Goemans. Een Grafische Vakschool? De grondpolitiek onzer gemeente. Personalia. Etalage-verlichting. Gevonden voorwerpen. Verkoopingen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen! Per week 0,25 Per Kwartaal Franco per post per kwartaal hij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux; Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers! 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL, Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksf als ingezonden mededeeling, op d© le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Een opschrift, dat menig Haarlemmer verwonderd zal doen opzien, al hebben we onder dezen titel allerminst onthullingen te doen. Door geregelde reclame toch van verschillende bouw- en grond-exploitanten in Haarlem's Noordelijken uitwas heeft bij zeer velen in den lande Schoten een al tamelijk gevestigde reputatie als buiten- woon-plaats verworven, meer dan men in al steeds voortschrijdende bebouwing van den Rijksstraatweg met alle recht te ver wachten, ook verder naar den kant van Santpoort, daar de typisch Hollandsch-rus- tieke omgeving, het mooie gezicht op Bloe- mendaalsche en Santpoortsche duinen cn bosschen aan de eene zijde en het weide landschap aan de andere niet alleen voor den rentenier, maar voor ieder, die buiten CfM. c5 EN ij K|. J,Afi 'Af* tijg f PA Ai10 V fi/w *y£ fr m laatste vooral ook meer naar den kant van Bloemendaal werden geprojecteerd, een succesvol resultaat zijn. Wanneer men dan weet, dat er plannen bestaan om op het pas verkochte Spaarn- hoventerrein (tusschen Borski-straat en den geprojecteerden SpanrnhoVeftweg) 632 ar beiderswoningen te bouwen (pijltje 3), dat dc gemeente iets meer naar Bloemendaal dan de Haarlemsche Marnixstraat in eigen beheer 100 woningen bouwen gaat, (pijltje 1, het terrein is reeds gearceerd), die naar alle waarschijnlijkheid nog door een tweede honderdtal gevolgd zullen worden op het onmiddellijk westelijk' daarnhast gelegen terrein; dat ook St. Joseph plannen heeft om aan den Westkant van den Hooger- woerd 100 woningen te bouwen, (pijltje 2), behalve nog zoovele minder gVoótsche bouw plannen, die er bestaan, en dat dus misschien het volgende jaar Schoten weer een dui zend huizen rijker is, dan kan men zich een beeld vormen van den omvang, dien Scho- de, is met zijn zinrijke figuren een in alle opzichten passende versiering voor dit ar beiderscentrum; misschien kan kennis van de beteekenis bijdragen tot toepassing van de daarin vervatte levenswijsheid. IX. Een goed woord op de goede plaats. Het is eqn opvallend verschijnsel, dat menschen, wier leven geheel gericht is op geestelijke zaken, wier arbeid is denken, en wier denken ver uitgaat boven stoffelijke dingen, tot op hoogen ouderdom een jeugdi gen geest, vaak zelfs een jong uitdrukkelijk behouden. Wie den overleden prof. de Groot tot kort voor zijn dood gekend heeft, zal de herinne- Mot 1 dag Ojpr.ogggng 1V2 t!45~ VStHHTfY*' s rn. <tiy.lLNrC Ter oriënteering wijst pijltje 4 naar het Soenda-Pleïn (zwarte massa in het midden van het kaartje). De andere cijfers verwijzen naar terreinen, in het artikeltje besproken. Wat schuin gestreept is, is bebouwd, of wordt bebouwd. Stippen duiden plantsoenen e.d. aan. deze onmiddellijke omgeving vermoeden zou heeft Schoten zich als zoodanig reeds belangrijk uitgebreid, zonder dat de Haarlemmer aan de mogelijkheid daarvan denkt. Voor hem is Schoten nog altijd „het kwartier", waar ie eens of tweemaal in de uiterste noodzakelijkheid geweest is, maar waar ie verder nog hooger z'n neus- voor ophaalt dan voor Rpzenprxeel, Amsterdam- sche of Leidsche buurt, En tegenover een Haarlemmer van het rijpere geslacht te „bekennen," dat ze in Schoten wonen, is voor velen dikwijls nog ietwat gê nant. Overdreven? U moet maar eens zien, hoeveel Schotenaren op hun visite kaartjes of op hun briefomslagen beweren, in Haarlem te wonen. Is dit laatste natuurlijk flauw, en is de bedoelde minachting zelfs voor „het kwar tier" allerminst gemotiveerd, (het aspect van het kwartier is veel beter dan dat van genoemde Haarlemsche wijken, en zijn ge- ftalte is, heel zacht gezegd, zeker niet min der), op nevengaand kaartje van het uit breidingsplan van Schoten, waarop het vol gebouwde gearceerd (schuin gestreept) is aangegeven, is duidelijk te zien, welke on dergeschikte ról het eigenlijke kwartier (rechts beneden) in deze gemeente spelen gaat. Wij moeten hier dadelijk bijvoegen, dat het „armlastige Schoten" (de uitdruk king is zeer geliefd in den Gemeenteraad) zeker niet pretendeeren wil, mettertijd luxeplaats te worden als Heemstede of Bloemendaal, maar dat het zich ontwikkelt als prettige, practische woonstad, voorstad van Haarlem, voorstad van Amsterdam zelfs, waar niet alleen arbeiders, maar ook eene betere burgerij zich gaarne komen vestigen, waar zelfs een, zij het eenigszins bescheiden, villa-kwartier of een wijk va:i betere heerenhuizen geen toekomstmuziek meer zijn. Een ophooping van kapitaal zul len we in Schoten niet krijgen bij den over vloed van luxe buiten-woongelegenheid in deze omgeving, maar meer en meer komt zich bier toch een draagkrachtiger burgerij .vestigen en het is daarom wel gezien van het Gemeentebestuur, dat het vasthoudt aan strenge welstands-eischen bij de be bouwing van Zaanenlaan en Rijksstraatweg, al behoeft dat het bouwen van eenige win kels langs dezen straatweg niet uit te slui ten. Mettertijd wordt deze in geheel Schoten, zooals hij in het begin vanaf het Soendaplein is, verbreed op 11 Meter rijweg plus 2 X 4)4 M. trottoir. De hoo rnen moeten dan uit den weg gerooid en in het voetpad gebracht worden. Waar nieuw gebouwd wordt, wordt met deze breedte rekening gehouden, maar waar bestaande huizen aan deze verbreeding in den weg staan, moet natuurlijk de gunstige gelegen heid afgewacht worden om deze verbete ring tot stand te kunnen brengen, die door hei op dezen weg steeds toenemend ver keer noodzakelijk geworden is. Zoo zijn op het oogenblik de oude huisjes aan den overkant van de Jan Gijzenvaart reeds eigendom van het Rijk teneinde op dezen hoek dc verbreeding zoo spoedig mogelijk te kunnen volvoeren. Ook andere verbete ringen, waarom reeds dikwijls is gevraagd, zullen niet lang meer op zich laten wach ten, b.v. zal het bestuur der Haarlemsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose zich tot het Gemeentebestuur van Schoten wenden om steun tot het dempen van de sloot bij de Lighal, en zal ook met het dem pen van de sloot bij het H. F. C.-terrcin binnenkort wel een aanvang worden ge maakt. Vooral wanneer straks een electrische tram het stoomtramlijntje vervangen zal, is nog veel grooter uitbreiding van de toch wonen wil, aantrekkelijkheid genoeg bezit. Zou het niet op den weg der gemeente ligger, op het voorbeeld der bovenbespro ken succesrijke particuliere reclame eens wat meer aandacht te vestigen op deze mooie omgeving? Want het is niet genoeg, door bouwverordeningen de mogelijkheid voor het vormen van wijken voor meer ge goede ingezetenen open te laten, het zou voor Schoten's financiën van niet te onder schatten beteekenis zijn, wanneer in de eerste tijden zulke vestiging voortging op denzelfden voet als deze nu reeds begint te komen. Blijven wachten op „eventüeele" annexatie, en in afwachting van die mis schien in geen tientallen van jaren nog ko mende ontheffing van op het oogenblik moeilijk te dragen en moeilijk te voeren financieele verantwoordelijkheid en beleid, de handen in den schoot te leggen, zou blijk zijn van even weinig energie als van be- stuurders-plichtbesef, dat zich dubbel wre ken zou, wanneer de annexatie, die in den loop der tijden wel eenmaal een noodzake lijkheid worden zal, thans voor onafzien- baren tijd verschoven wordt. Het lijkt ons van Gedeputeerden juist gezien, dat Scho- j ten's financieele toestand nog niet zoo ho- peloos is, dat men God's water maar over God's akker zou moeten laten loopen. Ook de vestiging van een goede burger bevolking begint in Schoten steeds meer een feit te worden en het is vooral de aan trekkelijke stads-aanleg, die onder den te- genwoordigen Directeur van Gemeente- Werken, vanaf het begin van diens werk zaamheid te Schoten, het zijne daartoe heeft bijgedragen. Blijk daarvan waren al dadelijk de Ged. Schalkburgergracht, het Noordelijker gedeelte van het kwartier, reeds voor en in den oorlog tot stand ge komen en vanzelfsprekend geheel het nieu we gedeelte. Ruime stralen, overal boom beplanting, veel pleinen en straten met grootere of kleinere plantsoentjes en bij groote vlucht van de uitbreiding uitvoering van den ontworpen parkaanleg (op ons kaartje zijn plantsoenen en parken door ten's uitbreiding bij de verdubbeling, die in de laatste jaren ontstaan is, nog gaat krijgen. En die uitbreiding zal allerminst tot stil stand komen, wanneer voor onze industrie weer eens wat betere tijden gaan aanbre ken en deze zich aan den overkant van het Spaarne, in de gemeente Haarlemmerlied? en Spaarnwoude, ,waar reeds zoovele in- dustrieele ondernemingen zich gevestigd hebben, ook verder ontplooien gaat. Daar toe is dan een goede verbinding van de bei de Spaarne-oevers noodig, die op ons kaart je reeds ontworpen is. Schoten is immers als woonplaats veel gezonder dan de over kant van het Spaarne en bij vele medische adviezen werd Schoten voor verschillende patiënten als woonplaats goedgekeurd. Uit gezonderd de strook onmiddellijk langs het Spaarne heerscht in Schoten de malaria, waarvan zelfs Haarlem ook veel te lijden heeft, niet, terwijl wat betreft tuberculose- gevallen Schoten merkwaardigerwijze veel gunstiger blijkt dan b.v. Bloemendaal. Dat zoo groote aanbouw van arbeiders woningen, als bovenbesproken, gerecht vaardigd is, blijkt wel uit het feit, dat thans nog zoovele arbeidersgezinnen gehuisvest zijn in de totnogtoe in grooteren getale ge bouwde middenstandswoningen, en dat dik wijls niet met een, maar met twee of drie gezinnen in één woning. Zijn de goedkoo- pere arbeiderswoningen eenmaal gereed, dan vindt natuurlijk bij zoo'n ongewensch- ten toestand de verschuiving plaats, en ko men dé duurdere woningen weer vrij voor beter gesitueerde burgerij. Als bewijs voor den aesthetisch opgevat- ten aanleg van het nieuwere Schoten geven wij hier als illustratie nog een kijkje op het Kastanjeplein in de nieuwe arbeiderswijken, bekend onder den naam van Bavo-dorp en Rooie Dorp, met het fraaie monument. Al nopen over het algemeen financieele over- V" -V- X 't. Kastanjeplein met monument. stipjes aangegeven) vormen hier een be koorlijk type van tuinstad, waarvan de complexen die terzijde van den Rijksstraat weg reeds verrezen zoowel van midden stands- als van arbeiderswoningen, welke Monument op het Kastanjeplein: Arbeid en Ontwikkeling. wegingen tot niet zoo overdadige doorvoe ring van zulke versiering, aan dit plein met zijn fontein en bassin naast dit stijlvol mo nument is wel groote zorg besteed. Al kan men vinden dat deze naald te grootsch, protserig aandoet te midden van deze lage werkmanswoningen, zooiets als de vlag op de modderschuit, het principe, dat voor een gezellige woonplaats niets te mooi kan zijn, heeft hier het hoogste woord gevoerd en de verwantschap in stijl van de omgeving met dit monument doet het geheel toch wel sluitend zijn. Voor velen, die zich misschien reeds vaak hebben afgevraagd, wat toch de gebeeld houwde figuren aan den top mochten be duiden, hiervan een korte verklaring. Twee der figuren rcproduceeren wij hiernevens. De eerste stelt voor den „Ar beid," met in de rechterhand den moker en in de linker ertsen. Aan den voet zijn kleinere figuren gezeten, die bij de rechter hand door gapen de luiheid voorstellende, terwijl de andere het nietsdoen verbeeldt. De tweede afgebeelde figuur met de schrijfstift beteekent „Geestelijke ontwik keling" en heeft aan den voet als tegen stelling typen van primitieve volkeven. Verder is er een figuur, de „Sport" voor stellende, met een bal in de handen. Aan dc voeten daarvan zijn als tegenstelling aan de eene zijde gezeten een type van te een zijdig doorgevoerde lichaamscultuur, den verdierlijkten krachtmensch, en aan de andere zijde de krachtelooze verwijfdheid. Een laatste figuur verbeeldt het „Idealis me," met aan de eene zijde als tegen stelling van tegendeel de verkleefdheid aan het geld, aan het stoffelijke, en aan de andere zijde een tegenstelling van tegenspraak, het deprimeerende gebrek aan hooger levensdoel. Dit monument, werk van den bekenden Haarlemschen beeldhouwer H. A. v. d. Eyn- ring bewaard hebben aan een zeer bijzon der mensch. Men behoeft niet bekend te zijn met de omstandigheid, dat hij bijna uitslui tend van wat melk en brood leefde en in ongekunstelde professorale verstrooidheid zelfs dit weinige nog vergat te nemen, wan neer zijn huisgenooten hem er niet toe noopten. Men behoefde met de levenswijzen van dezen geleerden priester niet op de hoogte te zijn om het hem aan te zien, dat hij geheel opging in zijn geliefde metaphisica; de transparante figuur drukte onloochenbaar uit, hoe de geest in dit tengere lichaam ge heel domineerde. Maar wat altijd nog meer verbaasde, waren de gesprekken, welke men met dezen onvergetelijken man mocht voe ren; zijn minutieuse belangstelling in het le ven om hem heen; zijn kijk op het dagclijk- sche doen en laten van de menschen; de be schaafde, maar rake critiek op onze samenle ving, veel juister en doordringender dan van dé scherpzinnigsten onder ons, die dagelijks met de materiëele dingen in aanraking ko men en het leven ten volle meeleven. Tot de zeldzamen, wier geest aan irisch- heid, aan vitaliteit schijnt te winnen naar mate het lichaam slijt, behoort ook de ge liefde Bisschop van ons diocees. Zijn ver schijnen op de jongste katholiekendag te Hoorn deed ons daaTaan weer denken. Hoe menigmaal heeft Hij ons verrast door zijn geestrijke uitspraken! Onder veel meer herinneren wij ons zijn opmerkingen op het laatste Jeugdcongres in den Haag, waar Hij op fijngcestige wijze de ietwat dwa/.e manier van verslag geven in onze Neder- lar.dsche pers aan de kaak stelde. In geen buitenlandsch blad krijgt men het in zijn hoofd om zooals hier te lande ge bruikelijk is alle redevoeringen op een congres gehouden, met der, volledigen tekst in de courant te zetten, zoodat zoo'n enkele gebeurtenis één, twee of meer dagen het grootste deel der courant in beslag neemt ofwel het blad tot een onleesbaren omvang doet uitdijen. De bedoeling moge prijzens waardig zijn, maar het resultaat is daaraan juist tegengesteld. In korten, zakelijken vorm zouden de meeste lezers er kennis van nemen, maar niemand zet zich aan het ver werken van de eindelooze kolommen druks. Hierop vestigde onze Bisschop bij zijn ver schijnen op het Jeugdcongres geestig de aandacht en Zijn opmerking werd aanleiding tot een breedvoerig debat in de vakpers der Katholieke journalisten. Op den jongsten Katholiekendag in de Wesl-Friesche hoofdstad trof ons weer zulk een jeugdig-frisch woord van den grijzen Bisschop, toen Hij deD voorzitter der Katho liekendagen verzocht van deze bijeenkom sten zooveel mogelijk de geestelijken als sprekers te weren en de leeken elkaar te laten bepreeken. In de kerken aldus Mon seigneur hebben zij nooit gelegenheid tot debat; laten zij dus hier hun hart eens luch ten. Zal dit woord van den jeugdig-grijzen Herder van het Haarlemsche diocees de ver jonging beteekenen van onze Katholiekenda gen? Wij willen daarop bij deze gelegenheid niet ingaan, maar wijzen op de beteekenis van dit andere Bisschoppelijke woord: men preekt met veel meer kracht en vrucht voor zichzelf, dan dat men het voor anderen doet. Welk een rijkdom van gedachten in dit korte woord! Wij. Katholieken, wij Neder- landsche Katholieken vooral, hebben op som mige punten een merkwaardige mentaliteit. Het geestelijk leven van de meesten gaat vlak en kalm voorbij. Wij hebben onze ker ken, onze priesters, die op den kansel de eeuwige waarheden voorhouden, in spreek kamer of ais geestelijk adviseur hun raadge vingen verstrekken, wij hebben den biecht stoel en dat alles te zamen maakt het voor zeer velen van zelf sprekend, dat men bui ten de kerk en den omgang met de zielzor gers over geen geestelijke zaken moet den ken of spreken, 't Is ons zoo menigmaal op bijeenkomsten van Katholieken, in gezel schappen van Roomschen, in den omgang met onze geloofsgenooten in het algemeen! gebeurd, dat wij op een bepaald oogenblik in een redevoering, in een debat, in een twist-gesprek, in een schriftelijk betoog, het juiste, het meest noodige woord niet hoor den uitspreken. Hoe vaak dringt bij het be handelen van een vraagstuk van socialen ot politieken aard in onze vergaderingen; bij het bespreken van de dagelijksche dingen van den dag in gezelschappen; ja zelfs op conferenties over zuiver materieele dingen, onze godsdienstige overtuiging niet naar voren en eischt, dat wij als voornaamste ar gument herinneren aan onze Roomsche mo raal, aan de uitspraak van ons geweten op een bepaald punt. Maar dat woord, dat welt naar de keel, wordt ingehouden. Men wil niet „den pastoor" spelen; men-wil niet loo pen „met de witte das".... Wij hebben dit verschijnsel wel eens toegeschreven aan ons samenwonen tusschen dezelfde nauwe grenzen met calvinistische landgenooten, bij wie de bijbelteksten wel wat al te ge makkelijk yan de lippen vloeien. En wij, Roomschen, willen ons zelf blijven en daar tegen een contrast vormen. Voor preeken hebben wij onze priesters! Zeker, wij moe ten in deze voorzichtig zijn, Men kan ver vallen tot het andere uiterste, hetwelk een geleerde Dominicaner pater ten opzichte van den tijd van den Duitschcn Kultur- kampf zoo scherp heekelde, toen hij schreef: Van den Heer N. v. d. Heyden, Ged. Slaak 146, Rotterdam, ontvingen wij het volgende schrijven: „Ondergeteekende, Nic. v. d. Heyden, Bouwkundige te Rotterdam, deelt UEd. mede, dat door het gebruik van Uw „TOGAL" zijn gestel b ij zonder voor uitgaande is. Ik had uit een ernstige inge wandziekte spoedige vermoeidheid en pijn in de lende overgehouden. Sinds zes weken gebruik van „TOGAL" kan ik U verklaren geen pijnen meer te hebben en de vermoeid heid verdwijnt merkbaar met den dag. Uw Togal is. probaat". Dergelijke ervaringen en nog vele andere schitterende resultaten ver kregen ook anderen, die Togal-tabletten ge bruikten niet alleen tegen Lendepijn en ver moeidheid, doch ook tegen Rheumatiek, Hoofd- en Zenuwpijnen, Influenza, Ischais, Spit en Slapeloosheid. Togaltabletten zijn bij alle Apothekers en Drogisten voorradig a 0.80 en 2.per flacon. Imp. A. J. Ameye, Amsterdam. (Adv.) de leek stond op den preekstoel en de pas toor op den bierton in de vergaderzaal. Een leek, die preekt uit bemoeizucht of die de toga aantrekt meenend dat deze hem voor een keer wel flatteert, is een gevaarlijk en ondragelijk schepsel. Maar wie in zijn ver handelingen of betoogen godsdienstige mo tieven onderdrukt, hoewel zij zich opdrin gen, uit vrees voor een fen/riaar te wor den gescholden, die doet even verkeerd. Een leider eener stands- of vakorganisatie, die den moed zou missen godsdienstige ar gumenten naar voren te schuiven op een oogenblik, dat zijn Roomsch hart hem daartoe dringt, zou niet deugen op zijn plaats. En niet enkel als argumenten van bij zondere kracht hébben zulke woorden waarde. Menschkundig in hooge mate was het woord van onzen Bisschop, dat een preek van leeken tot leeken daarom zoo gunstig kan werken, omdat de predikers zelf er den besten invloed van ondergaan. Wie aan anderen verheven plichten voor houdt, gevoelt dat hij zelf allereerst naar die regelen moet leven, opdat hij niet spoe dig zal gelden voor een pharizeeër. En zoo kunnen vrijmoedige christelijke verma ningen, waarvan wij ons te juister tijd en op gepaste wijze bedienen, van onschat- baren jnvloed zijn voor de individueele zelf- vorming en vervolmaking, de zekerste ma nier tot hervorming onzer heidensche we reld in een christelijke samenleving. HOMO SAPIENS. Evenals vorige jaren zal Mevrouw Bol ding-liGoemans a.s. seizoen in het Gebouw van Zang en Vriendschap, Jansstraa't 74, weder een cursus vain 12 avonden houden, over de Nederlandsohe letterkunde. De eerste lezing is bepaald op Vrijdag 5 Ocloiber en vervolgens iederen Vrijdagavond. liet programma beval: I. Intónding Vertelkunst, BevrijdSngsperiode, Beets (Hildóbrand), Multatuli (wegbereider), van Deyssef, Louis Couperus-Jac. van Looy. II. Ary Piiins Eerste periode van Een Koning. III. Tweede periode Sin! Margareta De Heilige Tocht. IV. Herman Robbers. Eerste werken. c6e vreemde Plant. V. De Roman van Bernard Brandt. deel 1: De bruidstijd van Annie de Boogen. De Reman van een gezin. Deel 1. De gelukkige familie. VII. Deel 2: Eén voor één. VIII. Mevr. Jo van Amimers-Kiiller. De Roman van een siludenl. IX. Maskarade. X. Evolutie der Sociale Kunst. XI. Herman Gorter. Henriêtle Roland Hols!. Care! S. Adaniia van Schel trina. XII. A. van Collem. Ieder jaar geniet deze serie lezingen groote belangstelling cn ook nu zullen ongetwijfld velen deze voordrachten willen bijwonen. Van leden van vukvereenigimgen en arbei derscoöperaties Is het entree aanmerkelijk la ger gesteld. Donderdagavond is op initiatief van de Districts- en Leerlingcomimissie in de Gra fische Vakken, eene vergadering gehouden ter bespreking van de noodzakelijkheid der oprichting van een Vakschool voor de Gra fische Vakken. Hiervoor was uitgenoodigd dc heer Ponstein uit Amsterdam, lid van de Centrale Leerlingcommissie, om genoemde commissiën ter plaatse van voorlichting te dienen. Besloten werd een comité van voorbe reiding te benoemen, welke na gehouden stemming, bleek samengesteld uit de hee- ren B. T. Enschede, J. C. Peereboom, Leeuwerike, v. d. Berg en Bokhoven. Hier aan zullen worden toegevoegd twee leden van de bestaande studiegezelschappen en twee leden, die buiten de grafische vakken staan. Naar wij vernemen bestaan er onder onze Roomsche raadsleden plannen om in de tot nu toe gevolgde gronidpolitiek, zoo moge lijk eenige verandering aan te brengen. Naast het geven in erfpacht, wil men het verknopen van gronden mogelijk maken en de overdracht van voor straten bestemde gronden voor belanghebbenden voordee- liger malken, vooral alls persoonlijk winst bejag is buitengesloten, om zoodoende den particulieren bouw aan te moedigen en in het algemeen den woningbouw op billijke wijze goed'kooper te maken. Mej. Hendrlka van Eyk was Donderdag 12 'A jaar in betrekking als modiste bij Gcz, van Dijk, Gierstraat 67. De dag is niet onopgemerkt voor haar voorbijgegaan. Bii Kon. Besluit van 11 dezer is tijdelijk benoemd tot leeranes aan do Rijks Mo age re Burgerschool le Alkmaar mej. D. Putman Cramer te Haarlem. Met genoegen heb ik, zoo schrijft ons een abonné met verzoek daaraan openbaar heid te geven in deze rubriek, met genoe gen heb ik gelezen dat de Hanze aan de winkeliers verzocht heeft om de verlichting in de etalages ook na sluitingsuur nog eeni- gen tijd te laten branden. Bij al de voordeelen, die de verplichte, vroege winkelsluiting voor het meerendeel der winkeliers en bedienden oplevert, is het zeer zeker een nadeel dat onze stad, na 8 uur haar fleurigen aanblik mist, wat te meer mistroostig aandoet, waneer men eens van een vacantiereis uit buitenlandsche steden terugkeert. Men kan de winkeliers natuurlijk niet dwingen om deze extra-uitgave voor ver lichting te doen. Ze zijn al zwaar genoeg belast, maar daarom doet het verzoek van De Hanze dan ook prettig aan en ik hoop dat zeer veel winkeliers op deze wijze wil len medehelpen onze stad des avonds wat op te vroolijken. Zou trouwens een fraaie etalage-verlich ting ook geen doelmatige reclame zijn, die dubbel en dwars haar geld opbrengt? Terug te bekomen bij: C. Burggraaf, Hagestraat 38, broche; Ter stal, Zomervaart 18 K, dasspeld; Hardebeld, Lange Annastraat 35 rood, gewicht; Van: Zutben, Oranjeboomstraat 135 herders hond; Schunselaar, Z. B. Spaarne 20, grijze herdershond; A. Cornet, Gr. Willemstraat 12, hond (dobb. pinch.); J. van Dijk, Zocher- straat 55, geel hondje; Kennel Fauna, Park laan, Herdershond, ex zwarte eh een grijze kat; A. Burger, Nassaulaan 67, grijze kat; Pekela, Pieterstraat 3 zw„ kerkboekje;) Lubbers, L. Heerenvest 67 rd„ Loterij briefje; Moeskops, Fer. van Berkhoutstr. 36,, kindermanteltje; Broukman, Oranjeboom- straat 97 wz. kindermuts; Pielage, Coorn- hertstraat 35, manchetknoop; Rutte, Bak kerstraat 43, bruine heerenportemonnaie; R. Kramer 2e Vooruitgangstraat 63, kinder- portemonnaie; D. Smit, Esschilderstraat 19 rood, zwarte heerenportemonnaie; B. Riet man, Harmenjanstraat 63, bruine dames- portemonnaie; N. Hermsen, Raamgracht 19e, bruine damesportemonnaie; v. Calker, Tempeliersstraat 56 rd., pakje haakwerk; H, Duiff, W. Heerenstraat 45, rijwielgerecd- schap; J. D. Stöver, Oranjestraat 44, rozen krans; Leewis, Regulierstraat 13, sierspeld; W. Hentenaar, Papentorenvest 8 a, wit kinderschoentje; Verzijlbprg, Gasthuisstraat 42, sleutelring met mes; Meyer, KI. Hout straat 22, sleutel; J. Ley te, Z. B. Spaarne 152, voetbal; Kollk, Tulpenstraat 17 rd., zweep. A. Jansen, Leidschestraat 116, beursje; Th. Spoor, Gen. de Wetstraat lOrood, boek; K. de Vries, Seanredamstraat 12 rood cein tuur, J, van Waard, Amsterdamschestraat 3 M, ceintuur; W. Bout, Gen. Gromjéstraat 40 r., é'eé met teekengereedschap; J. Reu- ber, Schagchetlstraat 44rood, hondje, Ver beek, Schoterweg 164, bondie, beide in' Kennel Fauna; A. Diekman, RavelingsteejJ 6 r., herdershond; Bureau van Politie, Smedestraat, handwagen; J. Rol, Franklin- straat 56, poes v.d. Breggen, Kenaupark 4, poes, Hengeveld, Glasblazersstraat 7, poes, alle in Kennel Fauna; J. van Twuy» ver, Klerkstraat 36, kruik; J. Schild, Am. sterdamstraat 45, lorgnet; W. Koelewijn, Kinderhuissingel 40, muts; J. A. van En gelen, 2e Zuidpolderstraat 22, medaillon; J. Husman, Leidscheplein 34, rol papier; J- v. d. Struyf, Groote Houtstraat 134, por tretten; C. Broekhuizen Kritzingerstraat 31, Schoten, portemonnaie; R. Blomberg, v. d. Vinnestraat 21 r., kinderportemonnaie; H. Dinklia, Nasaulaan 34 b, rozenkrans; v. d. Lugt, Middenweg 30, Schoten, dasspeld; H, Buurman, Barendsestraat 10, sportriem; J. Visser, Morinnesteeg 8, schoo'ltasch m. boe ken; Bureau van Politie, Smedestraat, bouwkundige teekening; D. Petersen, Da- maststraat 19, tang. Uitslag der veiling van de perceelen ver- kocht in ,,'t Notarishuis," Bilderdijkstraat I, bij den Zijlweg, Haarlem, op Donderdag 13 September 1923. Notaris A. J. C. Daamen. No. 1. Een Bur gerwoonhuis en Erf te Haarlem aan het Klein Heiligland. Get. No. 95, J. Berends, q.q. 3250. Notaris L. van Doesburgh. No. 2. Een Heerenhuis met Erf te Haarlem aan de Nieuwe Gracht hoek Kinderhuisvest, W. Bosman, q.q. 18700. Notaris D. W. van Niekerk. No. 3. Een Heerenhuis met Tuin en Erf te Haarlem aan de Emmastraat hoek Koorstraat. Get. No. 8. Opgehouden 15.500. Notaris N. J. Hoeflake. No, 4. Een Hee renhuis met Erf en Tuin te Haarlem aan de Florastraat met uitgang naar het Floraplein. Get. No. 17. J. Everwijn Lange 10.700. Notaris B. M. Serné. No. 6. Een Heeren huis en Erf te Haarlem aan den Kleinen- Houtweg. Get. No. 13. Opgehouden 13700. Notaris R. C. A. van Cranenburgh. No. .7. Een Burgerwoonhuis met Erf en Tuin te Haarlem aan de Twijnderslaan. Get. No. 13. H. J. Cramer 3005. No. 8. Een Burgerwoonhuis met Erf en Tuin te Haarlem aan de Twijnderslaan. Gei. No. 17. J. P. Maas 2425. No. 9. Een Burgerwoonhuis met Erf en Tuin te Haarlem aan de Twijnderlaan. Get. No. 31. No. 10. Een Burgerwoonhuis met Werk plaats, Erf, Tuin en Poort te Haarlem aan de Twijnderslaan. Get. No. 33. De perceelen Nos. 9 en 10 gecombineerd, G. P. Geukers, q.q. 6500. Notaris J. Wildschut. No. 11. Een Woon- en Winkelhuis te Haarlem aan de Kleine Houtstraat. Get. No. 22, J. P. Maas 8270. Notarissen A. Bertling en G. Wolzak Hzn. Nos. 1216. Vijf Huizen met Erven en Poort te Haarlem aan en bij de Raamsteeg en wel: No. 12. Get. No. 14. No. 13. Get. No. 12. No. 14. Get. No. 10a, No. 15. Get. No. 10b. No. 16. Get. No. 10c. De perceelen No. 12 tot en met 16 ge combineerd, W. J. Nagtegaal 3790. Notaris R. C. A. van Cranenburgh. No. 17. Een Winkelhuis en Erf te Haarlem aan de Hagestraat. Get. No. 25, M. Gerants, 2700. Notaris J. Wildschut. No. 18. Een Woon huis en Erf met afzonderlijke opgaande Bo venwoning te Haarlen aan de Kerkhofstraat. Get. No. 16 zwart en rood, opgehouden 4000. No. 19. Eén Woonhuis en Erf met afzon derlijk opgaande Bovenwoning te Haarlem aan de Kerkhofstraat. Get. No. 18 zwart en rood, W. J. van Gelder 4030. Notaris N. J. Hoeflake. No. 20. Een Villa met Erf en Tuin te Haarlem aan dé Van Heythuyzenweg. Get. No. 24. 9200. Op gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1