De aankomst der Hongaarsche Kinderen in Haarlem De PaddenstoeSenvergiftigïng ie Vogelenzang. INVAL IN EEN VERDACHT HUIS, de verdachten in de val, twee bekennen. Van zakkenrollerij, die berooving bleek te zijn. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. l@ri©h!ês? iilt ohz© vorige oplage. &ÜSTERDA1SSHE BEURS. KEI1ICSËMTEM. VOOR DEN POLITIERECHTER. De Processie naar Kevelaer. „De Eikeboom." Giften. Smokkelaars Sn een kindertrein. Aanbestedingen. BURGERLIJKE STAND. De Indische Jubüeura-zegels. Oe H, O. V. Lijk opgehaald. Aangehouden. Werf Conrad. De haringvisscherij. 77, Wabash BENNEBROEK. De slapende meter-lichter. fn drie nachten al had ie niet geslapen, vertelde hij 's avonds in 't café van v. d. H. in Haarlem. En dien nacht sliep ie weer evenmin. En kwam 's morgens weer een hartversterking gebruiken in 't zelfde café. Toen liet ie zich van z'n stoel rollen, en 'de zoon des huizes, die met den slanpdron- kene natuurlijk medelijden had, lei 'm achter in 't café te slapen, maar toen ie dat voor de klanten 'n beetje gênant vond, bracht ie 'm naar 'n bovenkamertje. Even later hoorde een dochtertje gemor rel aan den muntmeter, die in dat kamertje 3tond. Ze waarschuwde broerlief, die 'ns kijken ging, maar de patiënt, de los werk man H., lag rustig onder z'n deken. Eenige malen ging 't zoo, tot 'n andere broer eveneens vermoedens kreeg. Toen ging de eerste nog eens zien, lichtte den deken op en vond daar het lecge munt meter-bakje, den meter verbroken de penningen in het bezit van den „slapende", Meneer werd toen weer naar beneden getransporteerd, waar de slaap zoover bleek te wijken, dat ie de ruiten door springen wilde. Maar de kasteleinszoon was niet mis en hield 'm onder de knie tot de politie kwam. Beklaagde weet heeiemaal niets van het gebeurde, maar zal er nu toch wel weet van hebben, wanneer ie z'n maand gevan genisstraf moet uitzitten. 'n Verschrikkelijke vrouw! De 52-jarige koopman B. V., te IJmuiden, lad 'n huishoudster, waar ie niet tevreden over was. En met 8 Juli kreeg ze d'r congé. 'Maar ze kwam nog 'ns terug en wou zoo 30 gulden hebben. Daar voelde V. niets voor en wel 20 keer had ie geprobeerd 'r met 'n zoet lijntje 't huis uit te krijgen. „Want 'tls 'n verschrikkelijke vrouw, daar kan ik u genoeg getuigen van voorbren gen." Maar tenslotte verloor ie dan toch z'n geduld en greep 'r, om 'r rveg te krijgen, bij den arm. waarbij ie d'r 'n stomp gege ven heeft ook. i De verschrikkelijke vrouw is nergens meer te vinden en was ook niet verschenen, W. hoorde wegens mishandeling 5.— of 5 dagen eischen en kon dankbaar zijn, dat ie maar 3.of 1 dag kreeg. Verder werden verscheidene kleine zaken van beleediging, diefstal, mishandeling e. d. Wrecht. Van den ZeerEerw. Heer Pastoor Reijnen- oerg ontvangen we het volgende bericht: „Donderdagavond is onze processie van Haarlem naar Kevelaer behouden terugge keerd. Ik zeg behouden, want naar hetgeen sommige couranten schreven, moest de reis in vooral het verblijf te Kevelaer als onge veer levensgevaarlijk beschouwd worden. Het is mij een genoegen hief openlijk te verklaren, dat in Kevelaer alles volkomen rustig is. Evenais andere jaren, hadden de pelgrims gelegenheid om hunne devotie te voldoen. De menschen in Kevelaer vinden het erg jammer, dat de alarmeerende berichten over communistische relletjes, en de over dreven zorg voor schending der neutrali teit aan Kevelaer zulk een overgroote schade berokkend hebben. Van vele deelne mers onzer bedevaart hoorde ik, dat zij uitermate tevreden waren. Wij hopen natuur lijk, dat de toestanden in het bezette gebied het volgende jaar beter zullen zijn, want de oevolking gaat gebukt onder de grootste el lende. Maar wat de pelgrims betreft, alleen door vrees kunnen opgewonden menschen beweren dat het onverantwoordelijk is, om thans naar Kevelaer te gaan." We vernemen verder nog van deelnemers san de processie, dat in Kevelaer alle3 juist :oo rustig is als hier. De relletjes, die heb ben plaats gevonden hielden in het geheel geen verband met communisme. Zij vonden hun oorsprong in den uitersten nood van een groot deel der bevolking. Door een aantal hongerigen zijn .enkele levensmiddelenwin kels geplunderd, doch maatregelen zijn ge nomen, dat dit zich in de toekomst niet meer voor kan doen. De middenstand sn de arbeiders lijden zeer. Er zijn levensmiddelen genoeg in Ke- relaer, doch de menschen kunnen het niet betalen. Men verkoopt bijna uitsluitend al leen tegen Hollandsch geld. Voor een mil- lioen mark koopt men er tegenwoordig za- zen, die vóór den oorlom een waarde van 7 pfenning hadden. Den laatsten dag kreeg men voor een Hollandschen gulden 50 milli- oen mark uitbetaald. Naar een der pelgrims ons mededeelde, was hem in Kevelaer verteld, dat va"n de 9 10 duizend inwoners, die het stadje telt, on geveer 1500 werkloos zijn. Dat is dus on geveer 1/6 gedeelte of 16 procent der ge- heele bevolking, waarbij dus ook de kinde ren gerekend ziin. Op het aantal personen, dat tot werken in staat is, wordt het percen tage van 16 dus nog veel hooger. In Kevelaer is men zeer ontstemd over de houding van een enkel Nederlandsch Katho liek dagblad, dat de onjuiste alarmeerende berichten over Kevelaer verspreid heeft. Daardoor toch is onberekenbare schade aan Kevelaer berokkend. Vele processies zijn dit jaar in 't geheel niet gekomen, terwijl zij, die gekomen zijn, een veel kleiner aantal pel grims hadden dan andere jaren het geval was. Door de Haarlemsche processie is een col lecte gehouden voor de armen in Kevelaer. Dergelijke collecten mogen nooit gehouden worden, maar thans werd zij toegestaan. Zij bracht 100 op, benevens een 7 millioen mark. Een schitterende opbrengst, als men bedenkt, dat nog geen 300 pelgrims aan de processie deelnamen. NATIONAAL JOLLEN-KAMPIOEN- SCHAP. Dinsdag zijn op het Buiten IJ de laatste wedstrijden gehouden voor het nationaal jollen-kampioenschap. Er zijn maar twee wedstrijden noodig geweest om den kam pioen aan te wijzen, want beide malen leg de de heer C. N. Hin uit Haarlem beslag op de eerste plaats. De eerste maal was Van Kampen tweede, de tweede maal Schalk wijk. De heer C. N. Hin heeft dus nu den eere- titelkampioen van Nederland veroverd, teekent het „Hbld." bij deze zege aan. Die naam Hin is de laatste jaren wel een heel be kende naam geworden in onze watersport- wereld. Je hebt er C.F.N., Jan Tony, ja wel ke al niet meer En als vader Hin met zijn spruiten naar een wedstrijd tijgt waar ko men zij niet? in het ruime familiejacht „Beatrijs," dan is het een heele vloot bij el kaar. En nu is het aardigste van deze heele taak, dat het de ouwe heer" zelf is, die hier lan allen, ook aan zijn jongens, het voorbeeld geeft, die na harden kamp met de allerbes- :en onder onze kleine-scheepjes-zeilers het kampioenschap heeft veroverd Waarvoor ook onze hulde De watersport heeft nog altijd propaganda ïoodig. Vraagt nog steeds om lieden, die aun tijd en geld beschikbaar vullen stellen sm de propaganda daadwerkelijk te voeren. Dezulken zijn er gelukkig nog velen. Maar »nder die allen is de heer C. N. Hin één der meest enthousiasten. En het doet dan prettig aan, wanneer zoo iemand juist een zoo fel begeerden titel ver krijgt als die van kampioen-jollenzeiler van Nederland. De Rederijkerskamer „Alberdhigk Thijm' «al op veelvuldig verzoek harer vel» vrien den uit Haarieitt e« Omstreken nog één opvoering geven van „De Eikébocm", dra ma van het land in vier bedrijven door Ge rard Nóden. De leden van den R. K, Volks bond zullen zich het groote succes herinne ren, dat met dót stuk op de jongste Jaarfees ten werd verworven. De opvoering heeft plaats op Zondag 23 dezer. Wegens de tendsomstandighefden zijn de toegangsprij zen zoo" laag mogelijk gesteld en wel op 75 en 50 cent, belasting inbegrepen. Er zal ge legenheid zijn tot plaats bespreken. Met het oog op bezoek van buiten Haarlem is het aanvar.igsuuT bepaald op precies half acht. Voor de Duitsche Priesters f 1. Van J. V. K. f 2.50 voor de sohcol in De nemarken; f2.50 voor de Duitsche Priesters; 2.50 voor de Duitsche Kinderen; 250 voor de Priesters in Weenen. De kindertrein voor het R. K. Huisves tingscomité, die Donderdag een groot getal Hongaarsdhe kinderen naar Nederland bracht, heeft, zooals reeds gemeld, veel vertraging ondervonden door het feit, dat zich in den trein een aantal smokkelaars bleek te bevinden. Uit het feit, dat in enkele bladen ge sproken wordt, dat de smokkelaars gevon den werden onder de geleiders van den trein, zou ten onrechte kunnen worden afgeleid, dat de leiders zich aan smokkelarij zou den hebben schuldig gemaakt. Dat is niet het geval. Toen, op uitdrukkelijk verzoek van den commandant van den trein, Dr. Micsky, de ambtenaren, die personen in verzekerde bewaring achterhielden, die bleken zich aan smokkelarij te hebben schuldig gemaakt, bleven niet anders achter dan een vijftal knechten van het bedienend treinpersoneel. Echter niemand van de geleidsters, allen Hongaarsche dames, die de begeleiding van den trein uit christelijke naastenliefde op zich hadden genomen, noch de commandant van den trein, noch een van zijn helpers. De arrestatie geschiedde zelfs op verzoek van den commandant. Het bleek, dat de gevonden sigaretten dcor het personeel in Öuitschland gekocht waren met de bedoeling, die straks na terugkomst in Hongarije te verkoopen. Het was vroeger gebeurd dat de sigaretten gekocht werden op de terugreis, terwijl de commandant sliep. Daartegen werden toen maatregelen genomen, met het gevolg, dat de sigaretten nu zijn gekocht op de heen reis naar Nederland. Wij ontvangen van het R.K. huisvestingco mité een communiqué, waarin wordt mede gedeeld dat bet Ned. R.K. huisvestingcomité met deze heele smokkelgeschiedenis niets heeft uit te staan. Het kindertransport stond niet onder de hoede van het comité. Al ver voerde de trein de voor het comité bestemde kinderen, over den trein, noch over het per soneel had het iets te zeggen. Op Vrijdag 14 September 1923 te lt'-s uur v.ra. werd aan het bureel Kruisstraat no. 3 te Haarlem aanbesteed: het maken van steenglooiingen, behoorende tot de werken voor den ibouw eener schutsluis c.a. te IJmijiden. Het werk werd geraad op 33.000. De laagste inschrijver is de firma F. den Breejen van den Bout te Nijmegen, voor 24700. Geboren: 11 September, d, van J. C, A. v. Lemel^-Freijer. 12 September, z. van P. A. Dubbelmanv. d. Voort. 13 Sep tember. d. van W. A. Krabbev. d. Brink. d. van J. Korsv. d. Rest. 14 Septem ber. d. van M. M. LijnzaatVrijhoeven. Overleden. J. J. v. Maanen, 93 j„ Klever parkweg. F. H. v. Tongeren, 57 j„ Gast huislaan. J. B. Martijn, 54 j., Kerkstraat. M. W. CraijeWinkel, 79 j., Oranje straat. Donderdagmiddag, begaven zich eenige Haarlemsche leden van het R. K. Huisvesting-Comité naar Utrecht, ten einde de aankomst der extra kinder-trein uit Bu- da-Pest af te wachten en de kleine Hon- gaartjes voor Haarlem bestemd, in ontvangst te nemen. De trein kwam met eenige vertraging bin nen, en dadelijk stapte de HoogEerw. Heer Plebaan L. Westerwoudt op het perron. Z.HoogEerw. zag er opgewekt en welge moed uit, had de reis vanaf Buda-Pest met den kindertrein medegemaakt en was vol lof over de wijze, waarop alles in zulk een trein geregeld wordt. De Haarlemmers bo den hun „hartelijk welkom in het vader land," en togen onmiddellijk aan den ar beid. Twee wagons bevatten de kinderen voor Haarlem bestemd, en nadat allen wa ren uitgestapt of uitgetild, opgesteld waren op het perron, konden de Haarlemsche le den hun schare overzien. Ach lieve Hemel, welk een treurige aan blik, hoe verarmd en vermagerd- zagen verreweg de meeste kinderen er uit. Diep medelijden beving ons, en allen die rondom stonden, terwijl van den anderen kant allen zich gelukkig voelden, voor die arme kleine stumpertjes hun werkkracht te mogen beschikbaar stellen. De reis naar Haarlem ving aan, en de stoet, vergezeld van den HoogEerw. Ple baan en de Hongaarsche priester Dr. Kne- bel, die ook vanaf het grensstation Olden- zaal was medegereisd, trok naar het Cen traal Station in Utrecht. Aldaar werden de ldnderen wederom in den trein geplaatst die naar Amsterdam vertrok, in Amsterdam Centraal wederom overstappen en eindelijk kwamen allen te 6.40 in Haarlem aan. Een gejuich ging op toen de kinderen vernamen, dat zij te .Haarlem" waren. En nu naar „de Pleegouders". Spoedig werd de zaal van „Vincentius" bereikt en zie daar, daar stonden in liefde volle afwachting de goede pleegouders, om hun kind af te halen en hen te overladen met de liefde en het medelijden van een hart dat klopt van echte Roomsche naasten liefde. Toen alle kinderen binnen waren, en de pleegouders de toestand waarin zij ver keerden overzagen, welde in menig oog een traan van innig medelijden, met de grootste liefde, ja met een zekere dank baarheid werden de kinderen in ontvangst genomen, Er waren er velen zoo klein, zöo teer! Sommige schreiden, omdat het alles zoo vreemd was, zoo ver van moedertje, van huis. Zij hadden twee dagen en twee nach ten moeten reizen, is het wonder dat zij met smachtende vragende oogjes opzagen naar .de goede vreemde menschen die ze in hun armen wegdroegen? Eindelijk zijn allen geplaatst, zelfs blijven er nog tevergeefs pleegouders wachten. Nu vangt uw taak aan edele brave ouders, nu kunt gij de liefde van uw hart uiten aan het arme stumpertje dat u is toevertrouwd. „EER kunt gij er aan behalen, „lichamelijk" maar ook geestelijk." Misschien is het de eerste dagen wat vreemd wat moeilijk, ach „een weinig geduld." Het kindje is alles zoo vreemd, het kan u zelfs niet verstaan, en zich niet verstaanbaar maken, en toch zal het zich dankbaar aanpassen. Nogmaals: geduld en liefde overwint alle moeielijkheden. De God van Liefde zal u zegenen en beloonen in uw eigen gezin. Aan de geachte pleegouders zij ten slotte het volgende medegedeeld: le. Bij de Eerw. Zusters in de Koning straat woont tijdelijk een Zuster, medege- komen met den trein, die Hollandsch en Hongaarsch spreekt, en die bij alle moeie lijkheden bereid is de pleegouders te hel pen. 2e Aan de pleegouders wordt heden toegezonden een boekje „Nederlandsch en Hongaarsch bevattende, allerlei zinnen en woorden, om tenminste eenigszins met de kinderen te kunnen spreken. 3e. Aan het St. Vincentiusgebouw is nog eenige kleeding achtergebleven, die door de pleegouders der kinderen welke kleeding missen, kan worden afgehaald. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie deelt mede, dat de Jubileumpostzegels, uitgegeven door Ned. Oost-Indië, Suriname en Curagao, hier te lande verkrijgbaar zijn bij de postkantoren te Amsterdam, 'sGraven- hage en Haarlem. Aanvragen om toezending van zegels, als hier bedoeld, van elders gevestigdeh,mqelen uitsluitend gericht worden tot het postkan toor te Haarlet». De aanvragen, welke bij ge frankeerd schrijven moeten worden gedaan, dienen vergezeld ie gaan van bet .verschul digde bedrag volgens de waarde dier aange vraagde zegels, alsmede van de kosten van tczening dor zegels per anngeteekenden brif. Aan aanvragen om toezending van zegels ter- waarde van minder dan 5 wordt niet vol daan. Wij hebben te Vogelenzang nadere inlich tingen gevraagd omtrent het droevig vergif- liiigingsgeval, dat daar deze week is voorge komen. Wij hebben bet volgende verno men: In het perceel aan de Leidischcvaari 30 woont sinds een drietal maanden het gezin van dien Russisch-Poolschen arbeider J. Bihal, bestaande uit man. vrouw en 2 kin deren. De man is 48 iaar en driemaanden geleden uit Schiedam naar hier gekomen, waar hii werkzaam ós aan de Gemeentelijke Duinwaterleiding. Hij is geboren te f-odz (Polen) evenals zijn vrouw, de 32-jarige Florentine Autnitt. Zii 'nebben twee kinde ren, een meisje van 8 en een jongetje van 4 jaar. De familie Ba:hl onderhield geen, of nóg geen conversatie met buren. Ken nissen hadden zij niet. Zii leefden geheel op zich zelf. De bijzonderheden welke wij om trent de gebeurtenissen in de laatste dagen kunnen meta'ederiien, vernamen wij voorna melijk van den zwager van Bhal. den heer J. Blom, kleerbieeker ie Haarlem, die thans in het huis te Vogelenzang vertoeft en daar met zijn vrouw en jong kind de zorg Op zich genomen heeft van het 4-jarig zoontje, de eenige, dóe geheel aan het ongeluk ontko men is. Van den heer Bïom vernamen wij dan, dat zijn zwager en diens vtouw dólle liefhebbers waren van paddestoelen, zooals ■dat met zijn landgeriooten veel het geval is. Zondagmiddag 9 September is de familie naar de duinen bij de waterleiding gegaan en heeft daar een flinke partij paddestoelen geplukt en ter plaatse in stukjes gesneden. Thuis gekomen, heeft men de paddestoelen gestoofd en is er onbezorgd van gaan eten, behalve het vierjarig zoontje, die anders evengoed mede-eet. maar er deze keer geen trek iu had; hij had ze niet lékker gevon- ■ilen. Het eerst voelde het 8-jarig dochtertje zich onwel, maar men dacht, dat ze mis schien wat te, veel ervan gegeten had en daj', het na een poosje wel weer beter worden zou. Maar later begonnen man en vrouw zich tooh ook niet lekker te voelen. Toch ging Babi, niettegenstaande hij at onpasse lijk was geweest, Maandagmorgen gewoon naar zijn werk en ook dé vrouw deed haar dagelijksche bezigheden. Eerst Maandag avond. toen de man van het werk thuis kwam, basloot men den dokter te vragen, zonder nog eenige aanduiding te geven om trent t'en aard van liet geval; of op spoedige komst aan te dringen. Ook toen dokter van Aalst kwam, moot inen hom nog niet aan stonds hebben ingetöcfat over dó toedracht titer zaak. Spoedig bleek dan ook, dat me dische hulp niet meer kon baten voor stouw en kind. die na hevig lijden gestorven zijn. De man wa er aog niet zoo erg aan toe. Woensdagnacht om half 1 heeft de dochter nog de hulp van den naaslwonenden slager, de heer Nieuwenihuis ingeroepen, en Donder dagmiddag Ï9 Bhai naar het Diaoonessenlhnis vervoerd, waar hij, zooels elders is medege deeld, een rustigen nacht beeft gehad. Vermoed wordt, dat onder de paddestoe len. die gegeten zijn, zich de groene knol zwam heeft bevonden, dit is een zwaar vergiftige plant. De heer Blom, dóe zelf een liefhebber vatn naituurhistorie is en met paddestoeten- soorten op de hoogte, begreep zelf niet. hoe zijn zwager er 10e gekomen is, zoo te han delen. Volgens zijn zeggen heeft Baüvl een jar lij jonge paddestoelen geplukt en het is, aldus de heer Blom niet mogelijk, nu te gaan, of deze ol dan niet vergiftig zijn. Ook acht te de heer Blom het mogelijk, dat zich onder de gegeten zwammen geen vergiftige bevon den hebben (omdat Babi toch ook op de hoogte was van paddestoelen) doch dat zij wel Zomdhgimóddiag vergiftige plantten hebben aangeraakt en daamede de vergiftiging hebben overgebracht, juist, omdat men de paddestoelen in de duinen nog Stuk gesneden heeft. Met zekerheid is echter niet na te gaan, welke soort men heeft gegeten. Er was nog wel een schaaltje vol overgebleven, maar de vrouw van den heer Blom," die een zuster is vatn de overledene had dit weggeworpen en het was tpetn nog niet onderzocht. Zeker is het, dat de slachtoffers smartelijk hebben ge leden. Inwendig zijn de lichamen ernstig door verbranding geschonden. De begrafenis der slachtoffers wordt a.s. Maandag des namiddags te 12 uur op de Al- gemeene Begraafplaats te Bennebroek ge houden. Men zal zich ongetwijfeld herinneren, dat in de jubileumweek hier in Haarlem (het was cp 4 September) door iemand bij de politie aangifte gedaan werd, dat hij op het Stationsplein het slachtoffer was geworden van zakketoilerij. Door opensnijding van zijn vest zou men hem een portefeuille, inhoudende 2000, ontrold hebben. In verband met deze aangifte heeft de recherche, in de afgeloopen week een nader onderzoek ingesteld. Het kwam haar reeds eenigszins verdacht voor, dat juist óp dien avond in die drukte de bewuste per soon alleen het slachtoffer geworden was van een zakkenroller en niemand anders. Haar was ter oorc gekomen, dat bedoelde persoon zich dien avond had bevonden in een verdacht huis op het Donkere Begijn hof. De aangever, die in het Noorden van het land woont, werd nog eens bij de re cherche alhier ontboden en gisterenmorgen deelde hij aan haar mede, dat hij werkelijk in een woning aan het Donkere Begijnhof was beroofd. Nu was de recherche èen EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.00021/, 14.72 BRUSSEL 12,12 WEENEN LONDEN 11.50VS STOCKHOLM. 67.45 KOPENHAGEN 45.70 CHRISTIANS 40.95 BAZEL 45.021/, NEW-VORK 2.541/ ROME 11.15 14 SEPTEMBER. goeden stap verder en gisterenmiddag onge veer 3 uur deed ijz, ten getale van 14 man, een inval in bedoeld huis, waar zij 3 man nen en 3 vrouwen aresteerde, die vermoe delijk ailen betrokken waren bij de be wuste berooving. Zij werden naar het bu reau van politie gébracht. Uit het onderzoek, dat tot diep in den nacht is voortgezet, is gebleken, dat het be drag van 2000 wel degelijk in dat per ceel is geroofd geworden. Twee der aange houdenen hebben bekend. Voor een groot deel van het geroofde bedrag bleken ver schillende nieuwe goederen, als meubelen, zeilen, kleederen, gouden en zilveren voor werpen, fe zijn aangschaft. Al deze voor werpen zijn door de recherche in beslag genomen en naar het bureau van politie" ge bracht. Van de 6 verdachten, die aan het bureau geleid zijn, zijn er 4 in voorloopige bewa ring gehouden. Zij zullen aan de justitie worden overgeleverd. Het zijn A. v. A., J. K- en de vrouwen W. T. en H. J. M. R. Met de arrestatie dezer personen heeft de recherche een buitengewoon goede vangst gedaan, waarvoor haar aïle hulde toekomt. Bij de gearresteerde toch zijn goede bekenden van de politie. De eene vrouw heeft onlangs nog een veroordeeling wegens berooving „uitgezeten". Vcorloopig in ieder geval zullen we dit gevaarlijke stelletje dus kwijt zijn. Donderdagavond gaf de Haarl. Orkest- vereeniging haar laatste concert van dót sei zoen in de stadstemt in den Hout. ondeir lei ding van, den heer Knikker. Een mooi programma, nummers van be kende opera's, werd onder besjunsliging van buitengewoon prachtig weder, op de beken de wijze door het korps gegeven en elk nummer haid een bijzonder applaus, dat bij liet laatste nummer tot een ovatie uitgroeide. Een zeer groot aantal toehoorders was aanwezig, om van dit laatste Hout-concert in dit seizoen le genieten. Donderdag is nabij de werf van Zmxïam aan dril Scheep ma k er sdijk uit het water op gehaald het lijk van den sinds 3 dagen ver misten F. H. v. T.,„ die met zijn schuit in het Spaarne nabii de Hooimarkt lag. Ver moedelijk i® hij overboord geslagen. In verband met de inbraak in het wasch- en gema'khuiie in dén Hout ziin Vrijdag van hun bed gelicht de 19-jarige W. j. v. H. en de 20-jarige J. F. L. K„ Wonende Een-rij es poortstraat, bedden verdacht van dien diefstal met braak. Hoewel de onderhandelingen nog gaande zijn, is Vrijdaig de 10 procent-loonsverla ging toegepast en wel in dier voege dat het uurloon van 65 cent wordt verminderd met 7 cent; het loon van 6455 met 6 cent; 5445 met 5 cent; 4435 met 4 cent; 34 25 met 3 cent; 2415 met 2 cent; 1410 met 1 cent. Nu door de hoogere prijzen en de goede vangsten de haringvisscherij weer loonend wordt, hebben verschillende Scheveningsche loggers de trawlervisscherij beëindigd en wor den deze nog in gereedheid gebracht voor de haringvisscherij. HET 7e EEUWFEEST VAN DEN H. THOMAS V. AQUIXE. ZWOLLE, 14 Sept. Bij de feesten in het Dominicaner-klooster, alhier, op 23, 24 en 25 Sept. die daar gehouden zullen worden ter herdenking van het 7e eeuwfeest van St. Thomas van Aquino, en waaraan tevens een wetenschappelijk congres is verbonden, zal worden deelgenomen door H.H. D.D. H.H. Mgr. H. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht, Mgr. G. Vuylsteke, vicaris-aposto- licus van Curagao, thans in Nederland ver blijvend. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 94 94 6% Nederland 1923 100»/, 1007, Oude Vaart 84 81VS dito Gem. Eigendom 74 70 Mij. „Nederland'' 136 137 Scheepvaart-Unie 106V, 108 Rotlerd. Lloyd 120 Holl. Lloyd 9 9 Paketvaait 111 111 Oude Boot 54V, 55 Holl. Stoomboot 20 H. V. A. 440 439 Java Cultuur 347»/, 345 Jurgens gew. 53V2 527, Koloniale Bank 153 153 Indische Bank 1187, 118 Cert. Handel Mij. 1257, 126 Resc. dito 1257, 1267, Orion 26 Geconsolideerde 1317, 135 Kon. Olie 348 348 U. S. Steel 95 937, Marine comm. 7'/, Vorstenlanden 165 165 Actions id. 1577, 156 Poerwored jo 93 92 Oude Deli 290 290 Senembah 2607, 265 Deli Batavia 3147, 315 Amsterdam Rubber 1557, 154 Serbadjadi 3057, STiau 119 119 Wai Sumatra 119»/, 119 Dordtsche Petr. 333»/, 330 Southern Raüs 34'/, 33'/, Union 1377, 137'/j Anaconda 85 97, 9 HAARLEMMERLIEDE. ZONDAG half 8 Vroegmis, half 11 Hoog mis, half 8 Lof. ZATERDAG van 48 gel. om te biech ten. Half 8 Lof. ST. MARTINUS HïLLEGOM. ZONDAG heden schaalcollecte voor den St. Pieterspenning. De H. H. Missen om kwart voor 7, half 9 en om 10 uur de Hoog mis. 2 uur catechismus. 3 uur Vesper. MAANDAG feestdag van de H. Woiid- teekenen van St. Franciscus. Na de H. Mis van 8 uur wordt de Generale Absolutie ge geven. DINSDAG 7 uur Maria-Congregatie. WOENSDAG, Vrijdag, Zaterdag, Qua tertemperdagen, geboden vasten en onthou- dingsdagen. Nota bene. Bij gelegenheid van de vie ring van het Koninginnefeest op Woensdag 19 September, heeft Z. D. Hoogw. de Bisschop voor dien dag dispensatie verleend in de vas ten- en onthoudingwet aan de parochianen van beide parochie's en ook tevens aan hunne gas ten. ZATERDAG van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. 7 uur Lof met Rozenhoedje. HïLLEGOM. (H. Jozef). ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, en half 9. Om 10 uur de Hoogmis. Te 7 uur Lof. DINSDAG niet V/oensdag half 8 Lof ter eere van St. Joseph. VRIJDAG en Zaterdag Quatertemper dagen geboden vastendagen. ZATERDAG gelegenheid om te biechten van 4 uur tot half 9. LISSE. ZONDAG de gelezen H.H. Mitsen te half 8 en 9 uur, de Hoogmis te half 11. Te 2 uur catechismus, te 3 uur Lof met Rozen hoedje, te 7 uur algemeene vergadering van de Derde Orde. DINSDAG en WOENSDAG de H.H. Missen te half 7 en te 7 uur. Op de andere dagen op den gewonen tijd, te half 7, half 8, half 9 en half 10. DONDERDAG en ZATERDAG des avonds te half 8 Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG-middag van 3 uur tot half 9 gelegenheid om te biechten. Deze week is op Dinsdag en (Woensdag geen catechismus, op de andere dagen de catechismus naar gewoonte. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG zijn Quatertemperdagen geboden Vas tendagen. ZONDAG Eucharistische dag. 7 uur en half 9 gelezen H, Missen om 10 uur Hoog mis (collecte.) Om 3 uur catechismus om 4 uur Maandelijksch Aanbiddingsuur(30 en 31.) WOENSDAG Vrijdag en Zaterdag. Quatertemperdag geboden Vasten en ont houdingsdag en Woensdagavond om 7 uur Lof ter eere v. d. H. Jozef (66.) ZATERDAG van 4 uur tot half 9 gelegen heid om te biechten. ZANDVOORT. ZONDAG de H. H. Missen te half 7, half 8 en 10 uur. Te 3 uur de Vespers met Ro zenhoedje. DINSDAG 's avonds 7 uur het Lof ter eere van den H. Antonius, met Rozenhoedje WOENSDAG Quatertempetdag geboden Vasten - en onthoudingsdag. DONDERDAG 's avonds 7 uur het Lof, ter eere van het Allerheiligst Sacrament met Rozenhoedje. VRIJDAG Quatertemperdag geboden Vasten en onthoudingsdag. ZATERDAG Geboden Vastendag. Van 5 tot half 9 gelegenheid om te biechten. IJMUIDEN. ZONDAG kwart voor en kwart over 7 en kwart voor 9 uitreiken van de H. Communie. De gelezen H. H. Missen te half 8, 9 uur en half 11de Hoogmis. Van 6 tot 8 uur jongens patronaat. Te 5 uur meisjespatronaat. Te 7 uur Broederschapslof. Van half 8 tot 10 uur St. Jozef-gezellenvereeniging. DINSDAG te 8 uur meisjescongregatie. WOENSDAG Te 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG Te half 8 Vriendenkring. VRIJDAG Te 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. Te 8 uur jongenscongregatie. ZATERDAG van 5 tot 9 uur biechthooren. VOORHOUT. ZONDAG. Om half 8 Vroegmisom 10 uur de Hoogmis half 2 uur Catechismus half 3 uur Lof met Rozenhoedje. In de week Catechismus naar gewoonte. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag, Qua tertemperdagen, geboden Vasten- en Ont- houdingsdagen. ZATERDAG. Van 48 uur biechthoo ren. HEEMSKERK. ZONDAG. De H.H. Missen te 7, half 9 en 10 uur de Hoogmis. Om half 2 uur Ca techismus half 3 Lof met recollectie voor oud-retraitanten. Te half 5 Maria-Congre gatie Jongens-patronaat te half 7 uur H. Fa milie. MAANDAG. De H.H. Missen te 7 en 8 uur. Overige dagen te 7 uur, half 8 en 8 uur. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemperdagen, geboden Vasten- en Onthoudings dagen. DONDERDAG. De H.H. Missen te 7 en 8 uur en te 9 uur gezongen H. Mis met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid. Des avonds om half 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament met Rozenhoedje. ZATERDAG-middag van 4 uur af gele- e nheid om te biechten en te half 7 uur Ma- ia- Lof met Rozenhoedje. In deze week Catechismus als naar ge woonte en biechten voor de 5e en 6e klasse. WIJKEROOG. ZONDAG. De H. H. Missen om 7 uur, half 9 en om 10 uur de Hoogmis. Om 1 uur cat., om half 7 bijeenkomst van de H. Fa milie, afd. mannen. DINSDAG om 7 uur bijeenkomst der H. Familie, afdeeling vrouwen. VRIJDAG om 7 uur Lof. ZATERDAG van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Verder als naar gewoonte. MEDENBLÏK. ZONDAG 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog-' mis, 12 uur Catechismus, half 2 concregatir der mannenafdeeüng. 7 uur Lof met Rozen hoedje. DONDERDAG 7 uur Lof en Rozenhoedje] ZATERDAG gelegenheid om te biechten' van half 5 tot 8 uur. Catechismus volgen» gewoonte. OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en t« half 9 De Hoogmis te 10 uur. Te 3 uur de Vespers* ZATERDAG te half 8 Lof. UITGEEST. ZONDAG de H.H. Missen te half 8 ei 10 uur, half 3 de Vespers. ZATERDAG van 4 tot 8. uur geiege©, heid om te biechten en te 7 uur het Lof. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATE®! DAG zijn quatertemper geboden vaste*» dagen. BEVERWIJK. ZONDAG 7 uur, half 9 en 10 uur de H.rf Missen. Schaalcollecte voor de kerksierader^ Half 7 patronaat, 7 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG 7 uur Maria-Congregatie. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDA DAG quatertemperdagen, geboden vasten- en or.thoudingsdagen. Om 7 uur Vrouwen- Congregatie. DÖNDERDAG-avond 7 uur Lof. VRIJDAG half 5 Biechthooren voor kin deren. ZATERDAG van 5 uur tot half 9 Biecht* hooren, 7 uur Rozenhoedje. VELSEN (DRIEHUIS). ZONDAG Vroegmis 7 uur, Hoogmis 10 uur, ook te half 9 wordt de H. Commu nie uitgereikt. Geen catechismus. Half 3 Vergadering voor de leden der 3e Orde, toegankelijk ook voor niet-leden. DONDERDAG half 10 Gezongen Huwe-t lijksmis. VRIJDAG half 4 biechten voor de kin-: deren der laagste schoolklassen. LTFwNCHM Biechthooren van 48|uur BEVERWIJK. (St. Agatha). ZONDAG Aanbiddingsfeest. Na de Vroeg mis uitstelling van het H. Sacrament. Geen catechismus. Om 3 uur Aanbidding voor da leden der H. Familie. Om 6 uur aanbidding v. d. jongens en meisjes v. d. Maria-Congre gatie. Half 8 plechtig Lof met processie. DINSDAG "half 8 Maria-congregatie vooi de meisjes. DONDERDAG 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG biechthooren voor de le afd, meisjes. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER» DAG zijn Quatertemperdagen geboden Vas tendagen. CASTRICUM. ZONDAG 7 uur Vroegmis, 10 uur dej Hoogmis. 1 uur catech., 2 uur Lof, daarnï de Maria-Congregatie. MAANDAG de H.H. Missen te 7 en 8 uur, DINSDAG de H.H, Missen te 7, 8 uur en half 9. WOENSDAG de H.H. Missen om 7, 8 uur en half 9. DONDERDAG de H.H. Missen te 7 en 8 uur. 9 uur gez. Huwelijksmis met Veni Creator. VRIJDAG de H,H.»Missen te 7, 8 uur eri half 9. ZATERDAG (6 uur H. Mis bij de Eetw; Zusters.) 7 en 8 uur H. Mis.,Van{48 biecht hooren. Half 7 Lof ter eere van Maria. RINNEGOM. ZONDAG te 7 uur H. Mis v. C. ApeU. doorn en A. Bussing, half 10 Hoogmis v. dJ parochie, 1 uur Katechismus, 2 uur Vespers met Rozenhoedje. MAANDAG 7 uur v. A. Schoof-v. d. Molen, feestdag v. d. Wondeteekenen v. di H. Franciscus. Generale absolutie 3e Ordei DINSDAG 7 uur v. M. Kaptein. i WOENSDAG 7 uur v. M. Noort-Corne-f lisse. DONDERDAG 7 uur v. A. Straathof-! Noort. 7 uur Lof met Rozenhoedje. VRIJDAG 7 uur v. Ad. Groot, van 47] biechthooren. ZATERDAG 7 uur v. Ed. de Waard-! Noord. Van 38 uur biechthooren. ZONDAG a.s. 7 uur v. C. Admiraal-j Gaardhuis. Schaalcollecte St. Pieterspenning. Deze week elders de H.H. Missen j Zondag N. Zuurbier en W. de Waard/ Dinsdag G. de Wit-Zuurbier. Woensdag G. Apeldoorn en G. Scheerman, Donderdag J. Noort, lid v. h. H. Hart» Vrijdag L. Valkering ert echtgen. Zaterdag A. Leek. EGMOND a. d. HOEF. ZONDAG half 8 de Vroegmis, 10 uur d< Hoogmis. Halt 2 catech., half 3 congregatie voor de mannen. 7 uur Lof ter eere van de H. Marg.-Maria. WOENSDAG-avond om 7 uur Lof tei eere van den H. Joseph. DONDERDAG-avond van 78 uur oefe» nir.g van het H. Uur. ZATERDAG van 38 gelegenheid ore te biechten. 7 uur Lof ter eere v. d. Allerh; Maagd. EGMOND AAN ZEE. ZONDAG 7 uur de Vroegmis, half 9 H. Mis voor de koloniekinderen, half 3 Congregatie, half 7 Lof. MAANDAG 8 uur de H. Mis. DINSDAG 8 uur de H. Mis. WOENSDAG 8 uur de H. Mis. 's Na. middags om half 7 Lof ter eere van den Hl Jozef. DONDERDAG 8 uur de H. Mis. 's Na middags van half 7 tot half 8 oefening van het H. Uur. VRIJDAG 8 uur de H. Mis. ZATERDAG 8 uur de H. Mis. 's Namid-j dags van 38 uur gelegenheid om te biech-! ten. Half 7 Lof ter eere van de Allerh. Maagd.1 De gebeden worden verzocht voor Cor nells Damster, die met de laatste HH. Sa cramenten der Stervenden is voorzien enj voor A. J. C. Wijnen, die in den Heer is over leden. WIJK AAN ZEE. ZONDAG H.H. Missen om half 8, 10' uur de Hoogmis, 3 uur Vespers en te half H. Familie. In de week de H. Mis om half 8. WOENSDAGavond 7 uur Lof. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, quater-4 temper geboden vastendagen. ZATERDAG-avond 7 uur Lof's mid dags van 48 uur biechthooren. VOGELENZANG. ZONDAG half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 2 catechismus, half 3 oefening tee eere van O. L. Vr. van altijddurenden bij stand. MAANDAG de H. H. Missen om half t en 8 uur. DINSDAG en volgende dagen om 7 uu« en 8 uur. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag Qua tertemperdagen geboden vastendagen.,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2